Buitenlandsch Nieuws Goudregen RADIO-OMROEP. FEUILLETON. GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN LUCHTVERKEER De ontvangst der Duitsche Oceaanvliegers in Amerika en Verfraait de Huid Jacques Schneider overleden Een geregelde luchtv er binding EngelandBritsch Indië Kapitein Wilkins SOCIAAL LEVEN De reis van „St. Raphael naar Rome GEMENGD NIEUWS H Motor-ongeval te Ruurlo Nog goed afgeloopen Botsing tusschen auto en motorfiets Zes honderd jaar oud STOOMVAARTLIJNEN. MARKTNIEUWS WOLDEMARAS EN DE KATHOLIEKE KERK Bij een beschouwing van de binnenland- sche politiek in Litauen moet de Katho lieke kerk als een der belangrykste mach ten worden genoemd. Zestig percent van de bevc4king van Litauen zijn Katholieken en de leiding der groote menigte ligt, ook in po litiek opzicht, byna uitsluitend in handen van den Katholieken clerus. De gesteiykheid behoorde tot nu toe hoofdzakeiyk tot de par tij der Christel, democraten, die tegenwoordig de scherpste tegenstanders der regeering- Woldemaras zijn. Dit is voor de verdere po litieke ontwikkeling van beteekenis. En daar om is de conferentie van het Centrale Ver bond voor Katholieken arbeid van buiten gewoon belang. Het Centrale Verbond is 't hoogste Katholieke orgaan in Litauen, en is eens het Katholieke Parlement van Li tauen genoemd. De regeering Woldemaras heeft in den laatsten tyd moeite gedaan, om de Litausche geesteiykheid voor zich te winnen. Er moet vooral worden herinnerd aan het sluiten van het concordaat met het Vaticaan, dat aan de geestehjkheid in Li tauen belangrijke voorrechten toestaat. He* samengaan van Woldemaras en de partij van de Tautininkai met den Katholieken cle rus is een belangrijk wapen geweest in den strijd tegen de christelijke democraten. Door het concordaat, dat tot wet is verhe ven, is de geestehjkheid in nauwe verbin ding met de regeering gebracht. Men had daarom in regeeringskringen aangenomen, dat het gevolg van het con gres van het Centrale Verbond zou zyn, dat de regeerings-invloed onder de geestelyk- heid nog zou versterkt worden. Maar In de ze verwachting is men teleurgesteld. Het congres stond in het teeken van oppositie tegen de regeering. Vooral werd het verwyt gehoord, dat de regeering de Katholieke or ganisaties,, en scholen niet alleen niet on dersteunde, maar zelfs onderdrukte. De vroegere voorzitter en tegenwoordige secretaris-generaal van de party der chrls- teiyke democraten, Pater Krupavicius, heeft zelfs,van een komenden cultuur-strijd ln Li tauen gesproken. In het nieuwe bestuur werden alleen aanhangers der christeiyke democraten gekozen. De hoop, dat het con cordaat een brug zou slaan tusschen regee ring en christeiyke democraten is dus ver vlogen en men heeft te vroeg dit concor daat geschat als een overwinning van Wol demaras over de oppositie. Als de bisschop pen en de Katholieke organisaties in den dienst der christeiyk-democratische poli tiek zullen biyven, kunnen ze nu op grond van hun privilegiën den strijd nog scherper voeren. Belangrijk is, dat ook de opvoeding van de Litausche jeugd byna uitsluitend in handen van de christeiyke democraten ligt. De Tautininkai bezitten geen eigen jeugd organisaties. De tegenstellingen tusschen re geering en christeiyke democraten zijn na de conferentie scherper dan ooit te voren. De geruchten, dat er een nieuwe Katholie ke party gevormd zou worden, die achter Woldemaras zou staan, zyn niet bevestigd. Min of meer opgehelderd zal de situatie misschien worden door de reis van den Li- tauschen Aartsbisschop Skvireckas met de vier bisschoppen naar Rome. De vertegen woordiger van het Vaticaan in Kowno, Monsignore Faidutti, is op de conferentie van het Centrale Verbond tameiyk terug houdend geweest. Maar het 6taat vast, dat het Vaticaan ook in de toekomst een woord heeft mee te spreken in de Litausche bin- nenlandsche politiek. In ieder geval moet 't einde van de spanning tusschen regeering en christeiyk-democratischen clerus met op merkzaamheid worden afgewacht. HET BRITS CH-EGYPTISCH CONFLICT MET ENGELAND. In het antwoord van Egypte op de Engel- sche nota, dat aan den Brltschen hoogen commissaris is overhandigd, wordt o.a. ge zegd, dat Egypte ter wille van de goede verstandhouding tusschen de twee landen alles heeft gedaan, wat het in overeenstem ming met de grondwet kon, om te voldoen aan het Britsche verlangen door de behan deling van het wetsontwerp op de vergade ringen uit te stellen tot de volgende zittings periode van het parlement. In een te Londen gehouden rede. verklaar de lord Birkenhead, dat het doelloos was, dat Egypte de wet op de vergaderingen slechts tot November verdaagde, daar Enge land z.L nimmer en onder geen enkele re geering zijn goedkeuring aan een derge lijke wet zou hechten. LONDEN, 2 Mei (V.D.) Na de overhandi ging van het Britsche antwoord op de Egyp tische nota is hier het volgend bericht uit Cairo ontvangen: De spanning tusschen Egypte en Groot- Brittannië is geëindigd. De Britsche regee ring heeft het antwoord van de Egyptische regeering op het Britsche ultimatum ais be vredigend beschouwd. Biykens berichten in de Engelsche bladen uit Cairo is men in alle politieke kringen ran meening, dat de wet op de vergaderingen defintief begraven is. De ontwikkeling van den binnenlandsch-politieken toestand is nog niet te voorzien, doch een kabinets crisis is onder de huidige omstandigheden veinig waarschyniyk. HET MULTILATERAAL ANTI-OORLOGSPACT. LONDEN, 2 Mei. (V.D.) Volgens de uit New-York ontvangen berichten, heeft de onvoorwaardeiyke aanvaarding door Dultsch- land van het ontwerp-Kellogg in de V. S. de noodige voldoening gewekt. De verklaring van den Duitschen Minister van Buitenlandsche Zaken, dat de verplich tingen krachtens Volkenbondsstatuut en Lócamoverdragen in alle opzichten met het Amreikaansche ontwerp-multllateraal ver drag samenvallen, wordt als zeer belangryk beschouwd. Wat de gezichtspunten van de overige by de gedachtenwisselingen betrok ken mogendheden aangaat, schynt men te Washington over aanwyzingen te beschik ken, dat Groot-Brltannlë ten deze niet on sympathiek gestemd is. Italië en Japan heb ben zich tot dusverre in een volkomen stil zwijgen gehuld. De vesrdere houding van Fraiikryk is nog niet bekend, maar de goed keuring van het voorstel door de andere mogendheden zal niet zonder Invloed zyn op de beslissing van de Fransche regeering. De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" stelt vast, dat het Duitsche ant woord te Washington groote voldoening ge wekt heeft. Het bevreemdt niettemin eenigs- zins, dat hier sprake is van een uitdrukke- ïyke en onvoorwaardeiyke bevestiging van eigen inzichten. Stresemann schynt hier en daar gebruik te maken van Kellogg's eigen woordén. HET NIEUWE PARLEMENT. PARUS, 2 Mel (VJD.) In parlementaire kringen houdt men rekening met de moge- ïykheid, dat drie nieuwe groepen gevormd zullen worden: 1. de socialistische-republikeinsche groep met Briand en Painlevé. 2. de radicaal-uni onistische groep, welker aanvoerder Frank lin Bouillon zou worden, die een onvermoeid voorstander is van een Regeering van 't Na tionale blok en 3. vooruitstrevende repu blikeinen, die zich zullen afscheiden van het Republikeinsch Verbond en zich zullen stel len onder leiding van den afgevaardigde, Richon. Tegen deze verbrokkelingen in de politieke partyen stellen eenige vooraan staande personen pogingen in het werk een enkele belangryke groep, de Centrale Party van de Nationale Unie te vormen, die de kern zal vormen van de toekomstige meer derheid. Gisterochtend is de ministerraad, onder voorzitterschap van den president der repu bliek, byeengekomen om te beraadslagen over den door de verkiezingen geschapen poli- tieken toestand. Het over dezer byeenkomst gepubliceerde officieele communiqué zegt: De minister president was, met instemming van al zyn collega's, van oordeel, dat het kiezerscorps d) politiek der regeering heeft goedgekeurd, en er onder deze omstandigheden voor het kabinet geen aanleiding is den president der republiek zyn ontslag in te dienen. Dienten gevolge zal de regeering zich in haar huidi- gen vorm den len Juni aan het parlement voorstellen en haar program voor de komen de wetgevende periode bekend maken. De ministerraad zal nog vóór dit tydstip den minister van arbeid, Fallières, wiens ont slag werd aangenomen, vervangen. Hem werd verzocht tot de benoeming van zyn op volger de zaken van zijn ministerie verder te beheeren. PARIJS, 2 Mei. (V.D.) Zooals reeds werd gemeld, heeft Polncaré het plan het oude kabinet, met uitzondering van den minister van arbeid, Fallières, opnieuw aan de Kamer voor te stellen. De „Temps" schrijft in verband hiermede, dat er geen wettelijke verplichting bestaat, dat de regeering moet aftreden. Integen deel, er hebben zich in dit opzicht reeds precedenten voorgedaan, waar eveneens oude kabinetten zijn teruggekeerd bij nieuwge- kozen Kamers; deze traden eerst af. wanneer hun het vertiouwen der Kamer werd ontzegd PRINS CAROL IN ENGELAND. In een onderhoud te Godstone (Surrey), waar hy de gast is van graaf Barbu Jonescu, heeft prins Carol verklaard, dat zyn bezoek aan Engeland volstrekt geen politieke betee kenis heeft. De Roemeensche nationale boerenpartij heeft een manifest gepubliceerd, waarin een beroep wordt gedaan op de bevolking om haar congres op 6 Mei te Alba Julia by te wonen, ter bespreking van plannen om de gevaariyke liberale regeering weg te krügen. EEN MINISTERCRISIS VERMEDEN. BRUSSEL, 2 Mei. In de hedenmiddag ge houden Kamerzitting werd het voorstel tot verbetering van de salarissen der rechter lijke ambtenaren behandeld. Daar de Re geering bemerkte, dab de oppositie zeer krachtig was, zoodat het te vreezen was, dat het voorstel de meerderheid niet zou kunnen halen, besloot zij de terugwil. :ng van het voorstel naar de Centrale Com missie te verzoeken, aldus een Regeerings- crLis vermjdend. ARBEIDSCONFLICT IN DE RIJN SCHEEPVAART. Sinds gistermorgen ligt de geheele Duit sche Rynvloot stil. De schepen zijn overa! uit de vaart genomen. In het havenbedryf werd gisterochtend nog gearbeid. Voor gis termiddag waren vergaderingen belegd voor het havenpersoneel, waar waarschijnlijk be sloten zal worden tot steunverleening aan het stakende personeel. FRITZ KREISLER BIJ MUSSOLINI. ROME, 2 Mei. (V.D.) Fritz Kreisler, die te Rome triomfen heeft gevierd, is gisteren door Mussolini in diens villa te Torlonia ont vangen en heeft een uur lang voor Mussolini alleen gespeeld. Alleen de echtgenoote van Kreisler was nog aanwezig. Zooals bekend, speelt Mussolini in zyn vryen' tyd ook viool. Mussolini heeft aan het echtpaar Kreisler zijn foto geschonken. HONGARIJE VRAAGT UITLEVERING VAN BELA KUN. De Hongaarsche autoriteiten hebben op grond van het reciprociteitsverdrag tusschen Hongarije en Oostenrijk de uitlevering van Bela Kun gevraagd. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft de Oostenrijksche gezant mededeeling ge daan aan de Sovjet-regeering, dat de Oos tenrijksche regeering van Hongaarsche zy- d eht verzoek heeft ontvangen, Bela Kun uit te leveren. Te Moskou is een telegram binnengeko men van de Hongaarsche communistische party waarin dringend verzocht wordt om Russische interventie, teneinde te voorko men, dat Bela Kun wordt uitgeleverd aan Hongarye. Naar gemeld wordt, vertoefde de Duit sche rijksdagafgevaardigde Kurt Rosen- feld heden te Weenen, teneinde zich op de hoogte te stellen, of wel een uitlevering van Bela Kun aan Hongarye te verwach ten is. De Oostenrijksche minister van Justitie Dr. Dinghofer, zou hem verzekerd hebben, dat zuJks overeenkomstig de Oostenrijk sche wet niet zou kunnen plaats vinden. AANSLAG OP DE PORTUGEESCHE REGEERING VERIJDELD LONDEN, 2 Mei. (V.D.) Biykens berichten uit Lissabon kon een aanslag, welke tegen de regeering was beraamd, nog bytyds wor den verydeld. De politie heeft 14 personen gearresteerd. De leider van de beweging en nog ver scheidene andere betrokken personen kon den cfritkomen. BROOKLYN EN STATENEILAND. Een groep zakenlieden heeft het voorstel gedaan over te gaan tot het bouwen van een reusachtige hangbrug tusschen Brooklyn en het Stateneiland. De brug zou een lengte krijgen van 4600 voet en 235 voet boven hoogtij liggen, en 144 millioen gulden kosten. De brug zou de langste ter wereld worden. Op het oogenblik is het eenige middel om over te steken de veerpont. HET GESCHIL IN DE SAKSISCHE METAALINDUSTRIE BERLIJN, 2 Mei. (V.D.) De voor deze ge legenheid met eenige leden uitgebreide Com missie uit het Verbond van Duitsche Metaal- industrieelen heeft besloten in samenwerking met het Verbond van Werkgevers in de Noordwesteiyke groep het Saksische metaal kartel financieel te steunen. Het nemen van verdere maatregelen is uittgesteld met 't oog op de tegen 4 Mei vastgestelde arbitrage- onderhandelingen, die door het Ryksmlniste- rie van Arbeid zijn uitgeschreven. Moord door een zestienjarige Te Londen heeft een zestienjarige jongen een zekere Frederick Flinch, een 56-jarige vrouw vermoord en een poging gedaan om ook een 28-jarige vrouw te vermoorden, die beide in hetzelfde huls woonden als hy zelf. By het verhoor voor den politierechter ver klaarde Flinch, dat een onweerstaanbare Impuls hem tot zijn daad had gedreven. Hy zeide dat hij by den haard zat, toen zyn tanden hem razende pyn gingen doen en zyn zenuwen begonnen te trillen. Hy kon zich toen niet weerhouden, naar een mes te grypen en zich op de beide vrouwen te stor ten. Hij had geen enkele reden voor zyn daad. Wolff meldt uit New-York, dat de vliegers van de „Bremen" per trein naar Washington zyn gegaan om de daar te houden feesten by te wonen. Daarna gaan zy naar New-York terug. Nadat de feesteiykheden in deze stad tot een einde zullen zyn gekomen, gaan de vliegers een rondreis maken in Amerika waarby zy o.m. Chicago, St. Louis, Detroit, Ottawa, Boston en Philadelphia zullen be zoeken. Naar nog uit New-York gemeld wordt, is aldaar een lunch gegeven ter eere van de Doos30-60-90ct Gsn tcnrziHG vliegers van de „Bremen", waaraan 3500 per sonen, vertegenwoordigers van de officieele wereld en van de voornaamste kringen op het gebied van financiën en handel, bene vens tal van bekende vliegers, deelnamen. Er werden verschillende toespraken gehouden, waarbij in het bijzonder op de beteekenis van de vlucht voor de bevordering der vriend schappelijke betrekkingen tusschen de vol ken werd gewezen. Des avonds had weder een groot diner plaats, waarby 2600 personen aanzaten. Na middernacht vertrokken de vliegers per trein naar Washington, waar de ontvangst- feesteiykheden om 10 uur plaatselyken tyd begonnen. De vliegers hebben zich eerst naar het vliegterrein begeven, waar zy in een auto langzaam langs de tribunes voor officieele personen, voor het diplomatieke corps en van het publiek reden. Daarop verwelkomde staatssecretaris Kellogg de vliegers. Later vond in het hotel een ontvangst van de pers plaats. Om 12 uur werden de vliegers op het Witte Huis door president Coolidge ontvan gen, aan wien zy door den Duitschen gezant werden voorgesteld. Coolidge heeft den drie vliegers het kruis voor buitengewone ver diensten op vlieggebied overhandigd en hen daarna aan de lunch ontvangen. In den namiddag legden de vliegers een krans op het graf van den onbekenden sol daat en werden vervolgens in het regeerings- gebouw ontvangen, waar zy- aan de vice- president der Vereenigde Staten, generaal Dawes, werden voorgesteld. Deze heeft zich met hen naar de zittingzaal van het congres begeven. Des avonds waren Köhl en von Hühnefeld de eeregasten van den Duitschen gezant en Fitzmaurice de eeregast van den Ierschen gezant. Te Beaulleu by Monte Carlo is de stichter van den Schneider-cup, Jacques Schneider overleden. Sir Samuel Hoare, de Engelsche minister van Luchtvaart, heeft naar aan het „Hbld" wordt meegedeeld, by de opening van het nieuwe vliegveld te Croydon gezegd, dat de regeering een overeenkomst heeft gesloten met de Imperial Airways voor een geregeld vliegverkeer tusschen Londen en Britsch- Indië. Dit is bevestigd door den onder-minister van Luchtvaart Sir Philipp Fassoon, die zei- de, dat er een bedrag van 93.600 pond was uitgetrokken voor het tot stand brengen van deze luchtlijn, die 3 April 1929 zou worden geopend. Commander Kenworthy vroeg of daarby over Perzisch gebied zou mogen worden ge vlogen. De onderminister antwoordde daar op dat hierover werd onderhandeld en toen Kenworthy zeide, dat de laatste berichten luidden dat de onderhandelingen tot stil stand waren gekomen, zeide de onderminis ter, dat de toestand daarom nog niet hope loos was. Kenworthy vroeg nog, met het oog op het groote belang van de zaak, of er een andere route mogeiyk was, waarop geant woord werd, dat alle omstandigheden ln aan merking waren genomen. Een W. B.-telegram meldt uit Oslo: Kapi tein Wilkins, die over den Noordpool vloog hoopt binnen vyf of zes dage met het stoom schip „Habby" van Green Harbour, Spits bergen, naar Noorwegen te vertrekken. Hy neemt de vliegmachine, welke zich in goeden staat bevindt, mee. Bij Apoth.en Drogisten Audiëntie by Z. H. den Paus Na een voorspoedige reis zijn de deelne mers aan den tocht van „St. Raphaël" te Rome aangekomen. Het hoogtepunt van het bezoek was wel, toen Z. H. de Paus de „St. Raphaël"-man- nen tot een audiëntie toeliet. In het gevolg bevond zich ook de Kamer heer van z. H., de heer Heymeyer, wiens familie mede aanwezig was. Het bestuur en de bondsadviseur, pastoor Donders, werden speciaal aan Z. H. voorgesteld. De Paus zegende de meegevoerde vlag met het wa pen van St. Raphaël, waarvan HU uitleg ging vroeg, en ging dan de pelgrims langs voor den handkus, waarbij Z. H. ver gezeld werd door Mgr. dr. B. J. Eras, pas toor Donders en den voorzitter den heer Hellemons. De Paus vroeg verschillende in lichtingen over den bond en goedig lachend vroeg hy aan een zoontje van een machinist, dat met zijn vader aanwezig was, of het ook al spoorwegman was. Nadat de H. Vader op den troon had plaats genomen, hield Hy een harteiyke toespraak, waarin Hij, zoo schryft men aan de „Msb." allen hartelyk welkom heette, zeggende, dat alle kinderen den algemeenen Vader dierbaar zyn, maar toch, zonder an deren tekort te doen, zeker de Nederland- sche. Nederland is den H. Vader dierbaar om zyn groote daden, geschiedenis, kunst, vruchtbare landouwen, schitterende litera tuur maar vooral om den byzonder groo- ten godsdienstzin der Katholieken, blykend uit het grootsch aantal roepingen tot het priesterschap en religieuzen staat, zyn mis- sieyver, het enorm aantal missionarissen en zyn bijdragen voor de missies. De spoor wegmannen droeg de Paus steeds in het hart, omdat zij een zegenbrengende, vreed zame militie zijn, die alles beteekenen voor orde, rust en welvaart van het land. Onder de spoorwegmannen moeten de Katholieken de besten zyn. Hij wist van de Hollandsche spoorwegmannen, dat ze wer kelijk de besten waren. Gy zyt mij onder dezen nog byzonder dierbaar, zeide de Paus, wyl gy naar Rome gekomen zyt, niet alleen om monumenten te zien maar om uw godsvrucht te voldoen in gebed en Heilige Communie en Paushuldiging. De zegen wel ken Z. H. ging geven was, zoo zeide Hy, be- bestemd voor de aanwezigen, hun families, vrienden en dierbaren, waaronder speciaal de thuisgebleven kameraden en voor heel Nederland. Nadat pater Agathangelus 's Pausen woor den vertolkt had, gaf de Paus Zijn zegen, waarna de pelgrims het „Aan U, o Koning der Eeuwen" zongen, dat, door den Paus, die aan Monseigneur Eras uitleg vroeg van het lied, staande op de treden van zyn troon werd aanhoord. Na de audiëntie werd van de geestdriftige pelgrims een fotografie genomen op de Cortile di San Damaso. Na deze audiëntie, die voor de deelnemers zeker een onvergeteiyk oogenblik geweest zal zyn, hebben de pelgrims zich naar den hoofdzetel van de „Propaganda'' begeven, waar Z.Em. Kardinaal van Rossum hen by zonder hartelijk in audiëntie ontving. De heer Hellemons hield hierby een toe spraak, waarin hy den Kardinaal dankte voor diens vriendelijke belangstellende ont vangst en voor het opdragen voor hen van een Heilige Mis. Zij waren naar Rome ge komen bij gelegenheid van het 25-jarig bondsjubileum en hadden hier den Pause- ïyken zegen en dien van den Kardinaal ont vangen. By de vorige reis naar Rome met den onvergetelijken Monseigneur Mutsaers, was de bond slechts 5000 leden sterk, nu na 5 jaren 12.000. De bond dankt dezen bloei aan zyn gehoorzaamheid aan Paus en gees- teiyke overheid en aan het vasthouden aan de katholieke beginselen, waaraan steeds onvoorwaardeiyk trouw beloofd wordt. Spre ker zeide dat de pauseiyke audiëntie een onvergetelijke voldoening was geweest. Met 's Pausen zegen en dien van den Nederland- schen Kardinaal, dien spr. vroeg, werken wij voort, getrouw aan ons devies „proce- damus in pace, in nomine Domini." De Kardinaal, antwoordende, noemde het een vreugde een vereeniging met zulke goede beginselen te ontvangen. Z.Em. was dankbaar voor de gebrachte hulde en was zeer geroerd geweest toen hy hoorde, hoe veel goed St. Raphaël gedaan had en hoe de bond bloeit. Dezen morgen toen allen met hem vereenigd waren in H. Misoffer en Heilige Communie kon de Kardinaal zyn aandoening niet beheerschen. St. Raphaël had goed gedaan zyn jubileum ook in Rome te willen vieren. Spr. spoorde hen aan tot trouw aan de Katholieke beginselen, waar van alleen werkeiyk geluk te wachten is, en tot gehoorzaamheid aan Z. H. den Paus en cje Bisschoppen. Als Nederlander was alles, wat dat land aanging hem steeds dierbaar en daarom gaf hy den pelgrims gaarne den gevraagden zegen. Gistermiddag had te Ruurlo, tengevolge van het slippen van zyn motor, zekere M. uit Terborg, het ongeluk, met zyn motor te vallen. Hij brak een zyner beenen op ernstige wijze en werd per ziekenauto naar het ziekenhuis te Zutphen vervoerd. De treinen, die resp. van Amsterdam om 19,29 en van Utrecht om .19.06 vertrekken, passeeren elkaar ongeveer aan den overweg aan de Weesperzyde te Amsterdam. Gisteravond was de trein uit Utrecht naar Amsterdam daar gepasseerd, toen de overwegwachter de boomen opendeed. Hy is wellicht in de veronderstelling ge weest, dat de trein Amsterdam-Utrecht reeds voorbij was. Deze vergissing had byna noodlottige gevolgen gehad. Twee kinderen waren juist de rails gepasseerd en een auto byna, toen de trein kwam aansnorren. De auto werd nog even geraakt, maar kreeg geen ernstige schade. Op den Amsterdamschen Straatweg nabij de buitenplaats „Vechtlust" te Breukelen had een aanrijding plaats tus schen een auto en een motorfiets. Belden kwamen uit de richting Amsterdam, de auto wilde de motorfiets passeeren, met het gevolg, dat hy deze aanreed, zoodat deze tegen 'n boom opreed. De berijder bekwam een hoofdwonde, terwyl zyn zoontje, dat op den duo zat, er erger aan toe was. Deze brak zyn rechterbeen, terwijl hy boven dien nog enkele hoofdwonden opliep. De auto reed in volle vaart door. Een pas- seerende vrachtauto nam het tweetal op en bracht hen naar een dokter, die de wonden verbond. Te Hllvarenbeek (N.-Br.) zal het Gilde „St. Joris" het 600-jarig bestaan, op de beide Pinksterdagen vieren met het houden van een historischen optocht en wedstryden, aan welke laatste ruim 30 vereenigingen uit het land zullen deelnemen. VRIJDAG 4 APRIL HILVERSUM 1060 M. 12.00 Politieber. 12.30 2.00 Lunchmuziek door het Trio Groeneveld. 6.00 7..15 Dinermuziek door het Trio Rentmeester. 7.45 Politieber. 8.05 Schippersles door R. C. v. Ree Scheepsschroeven. 8.359.35 Kamermuziek door het Hollandsche Trio (Mevr. B. v. Bremen-Schrikt viool. H. v. Wezel, cello. Mevr. S. Tabakspinöer-Roe, per, piano. 9.3511.00 Populair concert door he- Omroep-orkest o.l.v. Nico Treep. 10.00 Persber 11.0012.00 Dansmuziek door het dansorkest Rent meester, HUIZEN 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) 12.301.30 Lunchconcert door het Trio „Winkels". 3.004.00 Vrouwenuurtje K.R.O. Mej. De Twaalfhoven. 4.00 5.00 N.C.R.V. Gramofoonmuziek. 5.006.45 Concert. N.C.R.V. P. v. d. Hurk, fluit. Joh. Koppert, fluit. J. Morrissen, piano. 6.557—7.30 K.R.O. Cursus Gregoriaansch, door Prof. J. C. W. v. d. Wiel, leeraar aan het Seminarie Hageveld te Heemstede. DAVENTRY 1600 M. 9-35 Kerkdienst. 10.20 Gra mofoonmuziek. 11.20 Concert voor viool en piano. 11.50 Orgelconcert. 12.201.20 Orkestconcert. 2.20 Lezing India. 2.45 Concert. 2.50 Concert. Sybil Eaton kwartet en soli (bas, bariton). 3.50 Bal- ladnconcert (alt, tenor). 4.20 Tuinpraatje. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Orkestconcert. 5.50 Nieuwsb 6.05 Orkestconcert. 6.20 Bioscooppraatje. 6.35 Liederen van Hugo Wolf voor tenor. 6.45 Lezing. 7.05 Concert door S. Logan, bariton. 8.10 Pianocon cert door C. Dixon. 8.30 Nieuwsber. 8.35 Causerie 8.50 Nieuwsb. 8.55 Symphonieconcert. Solomon, piano. Symphonie-orkest. 10.2011.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS". 1750 M. 9 50—10.00 Gramofoonmuziek. 11.501.10 Orkestconcert. 3.054.05 Liter.- en mwzik. matinée. 7.5010.10 Kamermuziek. LANGENBERG 469 M. z 3.20—1.50 Orkestconcert. 5.306.15 Orkestconcert. 7.308.20 Klaue Groth-avond. A. Im kamp, bas. F. Ludwig, begel. E. Schnackenberg, declamatie. 8.20 Münchener Elf Scharfrichter-avond. Tilly Wedekind, Prof. A. Kut- scher. Hans Strick-Bdndel en Robert Kothe. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. (ZEESEN). 11.204.20 Lezingen. 4-205.20 Orkestconcert. 5.207.05 Lezingen en lessen. 7.208.20 Causerie. 8.209.20 Julius Bab Deutscher Frühling (Duit sche Lyriek). 9.20 Sluiten. HAMBURG 395 M. 3*35 Voorlezing door Martin Beheim-Schwarzbach. 7.20 Symphonieconcert. Th. Demetriescu, solist. Daarna tot n.io Her-uitzending van buitenlandsche stations. BRUSSEL 509 M. 4.20—5.20 Orkestconcert. 7-35 Concert. Orkest en Mile. Mayrand, zang. 8.50 Vlaamsche literatuur. Vervolgens tot 9.25 voortzetting concert. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ARY SCHHFFER 30/4 van Rotterdam te Havre. BATAVIER IV 2/5 v.m. 8 uur 50 van R'dam te Gravesend. CALANDPLEIN i'5 Finistcrre gep. Buenos Ayres naai Bremen. GROENLO 2/5 Ouessant pep., Sevilla naar Rotterdam. KATENDRECHT 29/4 Gibraltar gep. Novorossisk naar Avonmouth. NEPTUNUS, Oosterhuis, 30/4 van Aalborg naar Nystad. NOORD 1/5 van Stockholm te Rafsö. PIET HEIN 28/4 van Rotterdam te Kallundborg. RANDWIJK x/5 St. Michaels pep. Cardiff naar San Do mingo. SLIEDRECHT 1/5 van Novorossisk te Antwerpen. TRITO 1/5 van Rotterdam te Cork, vertr. naar Dublin WAAL x/5 van te Somas. IJSELHAVEN x/5 van Savannah naar Bremen. S TOOM VAARTLIJNEN STOOMVAART MIJ NEDERLAND CHRISTIAN HUYGENS (thuisr.) pass. 1/5 Perim. JOHAN DE WITT 2/5 van Batavia naar Amsterdam. KONINGIN DER NEDERLANDEN (uitr.) 1/5 va* Algiers. PRINSES JULIANA 28/4 van Amsterdam te Batavia. SALAWATI (thuisr.) 2/5 van Genua. SALEIER a/5 van Amsterdam naar Batavia via Antwerpen KON. NED. STOOMB.-MAATSCHAPPIJ COMMEWIJNE (thuisr.) 1/5 van Funchal (Madeira) naar Plymouth. EUTERPE 2/5 van Bordeaux te Amsterdam. FAUNA 1/5 van Palamos naar Palma de Mallover. HERCULES x/5 van Varna naar Constantza. MEDEA 2/5 van Rotterdam te Amsterdam. MINERVA 1/5 van Piraeus naar Smyrna. NOTOS 1/5 van Livorno naar Napels. ODYSSEUS x/5 van Danzig naar Stettin. ORANJE NASSAU 1/5 van Paramaribo naar New York. ORPHEUS 1/5 van Melila naar Alicante. VENEZUELA (thuisr.) 1/5 van Havre naar Amsterdam. ZEUS 1/5 van Oran te Palermo. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ NIEUW-ZEELAND Rott. naar Batavia 2/5 van Suez. HOLLAND—AFRIKA LIJN JAGERSFONTEIN 30/4 van Port Natal naar Delagoabaxi KLIPFONTEIN (uitr.) 1/5 te Algoabaai. RIJPERSKERK (thuisr.) 1/5 te Genua. HOLLAND—AMERIKA LIJN EDAM 1/5 van Rotterdam te New Orleans. LEERDAM Rott. naar New Orleans 2/5 te Antwerpen. MOERDIJK 2/5 van de N. Pacific te Rotterdam. VEENDAM a/5 van Rotterdam naar New York. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN KIELDRECHT (uitr.) x/5 van Rangoon. TERNATE x/5 van Br. Indië te Rotterdam. HOLLAND—AUSTRAL Ië LIJN ALMKERK (uifr.) 1/5 te Sydney. ARENDSKERK (thuisr.) 1/5 van Fremantie. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN OOSTKERK 1/5 van Bremen te Hamburg. SALABANGKA (thuisr.) 30/4 van Sabang. ZOSMA (uitr.) x/5 van Suez. JAVA—NEW YORK LIJN BLOMMERSDIJK, New-York naar Java pas s. x/5 Perim ROTTERDAMSCHE LLOYD INDRAPOERA (uitr.) 1/5 van Port Said. KEDOE (thuisr.) 1/5 van Singapore. KERTOSONO (uitr.) pass. 1/5 Gibraltar. PATRIA (thuisr.) 4/5 v.m. 6 uur te Marseille, verwacht TAMBORA (uitr.) a/5 te Sabang. STOOMVAART MIJ OCEAAN CALCHAS van Japan naar R'dam x/5 van Hong Kong. EMZETCO LIJN JONGE MARIA x/5 van Savona te Spezia. AMSTERDAM, 2 Mei. Aardappelen. (Beriht v, Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten 1 79. id. blauwen 79 1 d roodstar f 46, id. industrie f 3-755-25* id. f 79, op ters f 4.35-4-50, id. bonte poters f 4.25—4.5 blauwe p8 eigenheimers f 3.504.50 p. hl. Winter Mo. Drentsch p. 100 kg. Friesche rcodstar f 66.25 p. halta f 16—x AMSTERDAM, 2 Mei. Vee. Ter vel. heden aangevoerd 275 vette kalveren ieemarkt waren c., se id., go88 c., ?e id. 5568 c., qual. 90—100 gewicht, 141 nuchtere kalveren f 91 per kg. levend Hollandsche Overz. en Gcldersche xe 4, 678 varkens kens 7273 c., Hollandsche ?e id. 717qual. vjeeschva - 6971 c.. per kg. sUchtgewicbt. 2c., vette varkens 's-HERTOGENBOSCH, 8 Mei. Vee Aanvoer 1639 stuks hoornvee, 982 biggen, 109 zeugen, 158 schapen ea lammeren, 59 kalveren. Kalf koeien f 215385, kalfvaar zen f 210340, magere ossen en koeien f 130230, veft- ossen en koeien ie quai. 53 c., ae qual. 47 c. per pond, pin ken f 105175, zeugen f 55gcW biggen f 1.501.75 per week, schapen f 2337, vooriaatslammeren f 9xa Handel vrij goed. EPE, 2 Mei. Eieren. Aanvoer 27.00c st., bruine f 5.60 6.40 p. 100 st. WOERDEN, 2 Mei. Kaas. Ter markt waren 338 par tijen. Prijzen Goudsche f <io45» rijkswerk ie soort f 46 50, ?e soort f 4145. Handel matig. MAASTRICHT, 2 Mei. Botermijn. Aanvoer 140.190 kg. Hoogste prijs 022 midder.priis f 1.91, laagste f 1.65 t SOMAN VAN EMMA VON BRANDIS—ZELION Gy wilt my bedanken? Ben ik het niet, lieve Irma, die U te danken heb? Ik deed slechts myn plicht, antwoord de ze met neergeslagen oogen. Slechte uw plicht, herhaalde Irma, en door de ongerustheid, haar gevoel te ver raden, klonken haar woorden onnatuuriyk koud. Er ontstond een pauze en daarna zeide Walter: Gy zult na deze opwinding wel rust noodig hebben. Ik hoop, dat de schrik en de zosg. welke gy hebt uitgestaan, u niet zullen schaden. Groet uw Oom. Hy reikte haar de hand tot afscheid en zy scheidden. De kogel, welke den prins had getroffen, had hem niet gedood, hoewel zijn leven meerdere dagen ln het grootste gevaar ver keerde. Toen eindeiyk eenige beterschap In trad. was het eerste, wat hij met heldere bezinning zeide, het woord „Moeder", zyn blik dwaalde zoekend rond. Waar is myn moeder? zy moet by my komen. Maar zy, die den geliefden zoon vroeger geen wensch onvervuld liet, was niet meer onder de levenden! Niet ver van hem, die haar naam noemde, had men haar sterfeiyk omhulsel in alle stilte op het kerkhof van Fürsten- steln bygezet. Hoe langzaam en omzichtig men haar ook de verschrikkeiyke gebeurte nis had trachten mede te deelen, haar ge schokte en zwakke gezondheid, waarom zU zich naar een badplaats nad begeven, kon den dolksteek niet verdragen, zy was door een beroerte getroffen. De korte oogenbllk- ken, dat haar bewustzyn terugkeerde de dokter had verklaard, dat zy spoedig zou sterven had men benut om haar de ver troostingen van den godsdienst toe te die nen. Toen kort daarop Mercedes, die men in alleryi geroepen had, aan haar sterbed verscheen, waaraan de trouwe Selene onaf gebroken gewaakt had, zeide de vorstin met stervende stem: Edes, myn lieveling, goed dat ge gekomen zyt! Verhoor mijn bede. Trek hem aan. Maak goed. wat ik ver zuimde. Groet hem van zyn moeder! Een diepe zucht, ontwrong zich aan haar borst en met de grootste inspanning voer ze uit: Voer-zyn ziel-tot God! Het waren haar laatste woorden. Snik kend knielde Mercedes ten tweede male aan het sterfbed eener moeder. Plechtig beloofde ze haar laatsten wensch te vervullen, zoo veel dit binnen het bereik van hare krach ten lag. Van het graf der dierbare afge t moeder, riep hy met diepe bitterheid, van storvene, snelde ze naar het ziekbed van de 1 haar, het eenige wezen wier ware liefde Ik door de doode zoo geliefden zoon, om h t afsterven zyner moeder mede te deelen trx hem haar laatsen groet te brengen. Bulten verwachting was zij van den eei- •sten zvvaren plicht ontheven .Door de on voorzichtigheid van zyn bediende, die meen de, dat de zieke sliep, was hem den dood der vorstin bekend geworden. De schok, welke deze treurige waarheid voor den prins mede bracht, had een achteruitgang van den zieke tengevolge, waarvan de sporen eenigermate waren weggewischt, toen Mercedes op net slot verscheen. De behandelende geneesheer verheelde haar niet, dat aan een herstelling niet te denken viel, maar dat het lijden zeer lang kon duren. Toen men den zieke het bezoek der prinses mededeelde, maakte deze een heftige, afwerende beweging, maar reeds stond Mercedes, begeleid door de oude Grieksche op den drempel en trad met lichte stappen op den zieke toe. zy geleek een marmeren beeld door de bleekheid harer wangen, welke door haar rouwcostuum nog nog scherper uitkwamen. Maar haar stem bezat. Niet van het eenige, zei Mercedes, en weder klonk haar stem zoo wonderbaar zoet. Niet van het eenige! Uwe goede moeder heeft my eene gelofte afgevraagd, dat ik voor uw zorgen zal, nu zy het niet ..meer kan! Wijst gy dit terug? vroeg ze, terwyi ze hem bevend haar hand toestak. De zieke greep daarnaar als de verdrin kende naar een redding. Mercedes, Mercedes! klonk het, geiyk vroeger eens van zyne lippen, en ditmaal bleef zijn roepen niet onverhoord. Eenige dagen later zegende de priester de echtverbintenis ln van Prins Alexander Landeros en prinses Mercedes Sadolizza. Niemand was gelukkiger over deze echt verbintenis, dan Selene! Mercedes had ver langd naar het uur, waarin de ^heilige band haar recht zou geven, haar geheele zyn en denken te wyden aan haar doel: de ver vulling van den wensch der stervende moe der. Vermoedde de prins, als zoovelen, die als offer der onverbiddebjke tering vallen, klonk wonderiyk week, toen ze zei: Prirsi niets van zyn naderend einde, droomde hy Alexander, ik breng U een groet van haar van uw moeder. Nooit meer, sedert het oogenblik, dat d van heerlyke dagen, welke hij, weder ge nezen, aan de zyde zyner teergeliefde jonge vrouw zou beleven? Zij wist slechts werd, had Mercedes hem weder by d: i te goed. dat z'' rich met den dood vereenigd band der liefde tusschen beiden verbroke i j had. Maar schrikte deze edele vrouw naam genoemd, haar eens zoo dierbaar. niet terug. Met, heldenmoed begon zy haar Alexander Landeros sloeg krampacht offer. Voor den prins echter ontsluierde zich de hand voor de oogen: Een groet van mijn i langzaam een naar den hemel stervende ziel, van welker grootheid, opoffering en diep gevoel hy in zyn zelfzucht nooit zel's maar" het geringste vermoeden had gehad Wat hy eens schertsend aan zyn vrienden op het slot Guldenpforten verzekerd had tegenover zyn luimen, zyn ongeduld ei maakte hy nu waar. Marcedes echter stelde zij trad steeds op als bemiddelaarster tus prikkelbaarheid een onverbteriyk geduld ei schen den zieke en den dokter, tusschen dei lieer en zyn bedienden. De oude getrouwe Selene verleende haar daarby krachtigen bystand. Het zwaarste werk echter had de jonge vrouw te volbren gen, toen zy trachtte de aangelegenheid van de arbeiders der smeltovens tot een weder- zyds bevredigenden uitslag te brengen. Ver schrokken door de tragische gebeurtenis, wel ke op Furstenstein was voorgevallen, hadden de stakers zich een poos rustig gehouden, zy namen hun arbeid weder op en wachtten op een gelukkigen keer in den loop der dingen Deze vertoonde zich geheel onverwacht in het huweiyk van den prins met de overal hooggeschatte prinses Sadolizza. Men wendde zich al spoedig tot deze, om tot het doel te geraken. Mercedes onderzocht met de haar eigenzekerheid den toestand en haar onder zoek sprak ten gunste der arbeiders. De eerste poging haar man tot toegeven te be wegen, mislukte echter geheel. Landeros ontstak in toorn en wierp de verzoekster met *vrde woorden voor de voe ten, dat zy sprak ten gunste der arbeiders, die zijn ongeluk veroorzaakt hadden. Merce des zweeg en wachtte op een betere stem ming. Eens, dat de patiënt zich byzonder wel bevond en een goede luim had, bracht zy de zaak weder ter sprake. De prins lag op zijn rustbed in de schaduw der donkere linden, op een der vrooiykste plaatsen van het park. Mercedes zat naast hem en las hem met wel luidende stem de poëzie van zijn lievelings dichter voor. Wat kan je toch mooi voordragen, het klinkt als muziek, zei de zieke droomend. Mercedes deed het boek dicht en vroeg vleiend: Wat krijg ik daarvoor nu tot loon? Wat wilt gij? Nu luister dan! Maar niet opstuiven hoor. Ze legde haar hand op haar mans arm. De lui van den smeltoven weten goed, dat Ik de eischen biliyk vind, hoewel ik de manier, v/aarop zy hun eischen tot werkelijkheid wil len brengen ten zeerste afkeur. Ik heb hun, om der gerechtigheidswille, myn voorspraak toegezegd het is derhalve zeer beschamend voor my, dat ieder denken zal: Het woord van zijn vrouw is vorst Landeros niets waard. Nu dan, jou heerschzuchtige vrouw, doe, wat je wilt, je moet ook altijd je zin hebben. Mercedes wist dat ditmaal zijn toom ge kunsteld was. Een rozige vreugde toornde zich op haar gelaat, haar oogen glinsterden van geluk. O, mijn lieve Alexander, riep zy, terwijl zij zijn belde handen vatte, is het niet waar? Mae ik. mag ik? (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6