In en om Haarlem Stadsnieuws Maria-Stich'ing lederen m i d d a g van 2-3 uur Polikliniek NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Donderdag 3 Mei 1928 Uit den Gemeenteraad. R. K. Middenstandsvereenïging Het DEmvraagstuk en de Raad JUBILEUM J. H. DUCROT De viering van het 40-jarig bestaan van den Ned. R. K. Volksbond uitgesteld Uitvoering Huldeblijk H. M. de Koningin- Moeder Gevonden dieren en voorwerpen Het begint met een onbenulligheid. Alle <caardeering is echter betrekkelijk. Zoo vin den de bewoners van het Wijde Geldelooze- pad het geen onbenulligheid, dat zij wonen in een straat met zulk een onuitsprekelij- ken naam. Men weet, dat de naam afkom stig is uit den tijd van den dwazen tulpen handel, toen er hier in het bollenland zoo veel honderden „geldeloos" werden door spe culaties. In zooverre doet Haarlem dus goed dezen historischen naam te bewaren. De overgroote meerderheid van den Raad dacht er eveneens zoo over en wees het adres af. De heer van Liemt probeerde nog den naam in Wijde Geldeloozes t r a a t te veranderen, maar de Raad bleef op zijn stuk. Wij waren gekomen om een debat aan te hooren over de vaststelling van het per centage der evenredige heffing (gemeente lijke inkomstenbelasting) en de interpellatie van den heer Van Liemt over de dancings in Haarlem. Ouder gewoonte stelde de Haarlemsche Raad weer eens te leur. Voor aan de agenda stond 't voorstel van B. en W. om de salarissen van enkele hoofdambte naren te verhoogen. Aan het debat hierover namen in eerste instantie veertien sprekers deel! Het duurde drie uur. Over het belas tingpercentage werd een kwartier gepraat. Toen liep het naar half zes. De burgemees ter wenschte een avondvergadering te hou den, maar de Katholieke raadsleden konden gisterenavond niet terug komen. Dus moest het debat over de dancings maar weer twee weken worden uitgesteld. Is het in den Haarlemschen Raad niet meer mogelijk eenige belangrijke punten in één middag af te handelen en zijn er wanneer tweemaal per maand vergaderd wordt nu werkelijk nog avondvergade ringen noodig? In der Beschrankung zeigt sich erst den Meister, schijnt niet voor onze openbare bestuurscolleges geschreven te zijn! Wij moeten ons dus hoofdzakelijk bepalen tot de discussie over het voorstel van B. en W. om de salarissen van de hoofden van takken van dienst te verhoogen. B. en W. hebben hierbij met een stemming van 19 tegen 18 de nederlaag geleden. Wethouder Slingenberg was de minderheid in het college van B. en W., welke met de meerderheid van den Raad de verhoogingen afwees. Hij voerde met zijn collega Reinaida een interessant woordenduel, waarvan de uitslag tot op het laatste oogenblik onzeker bleef. B. en W. hebben die nederlaag wel een beetje aan zichzelf te danken. In Januari hebben wij de eerste begrooting van het nieuwe Haarlem behandeld. In een begroo ting behooren de salarissen van het perso neel te worden vastgesteld. Te meer was dit van belang nu, bij een zoo sterke uitbreiding der gemeente. Voor enkele ambtenaren had den B. en W dan ook verhooging voorgesteld als voor den Directeur van Openbare Wer ken, van het Gas- en het Electriciteits- bedrijf. Deze verhoogingen liggen als het ware voor de hand en de Raad ging er dan ook accoord mee. Bij de begrootingsdiscus- sies kwamen echter uit den Raad nog aller lei andere wenschen naar voren: de een wilde dezen hoofdambtenaar, de ander genen verhoogen. Toen begingen B. en W. de fout uitstel van dergelijke voorstellen te beplei ten en voor zich de gelegenheid te vragen de zaak in haar geheel nog eens te bekijken. Dat was verkeerd. B. en W. hadden bij de behandeling der begrooting een vaste mee ning moeten hebben: zij hadden op goede gronden de door hen voorgestelde salarisposten moeten verdedigen' en verhei de beslissing aan den Raad snoeten laten. Door aanhouding kwamen de verwikkelin gen. De salarissen der hoofdambtenaren wer den nu ter algeheele herziening in handen van de commissie voor Arbeidsaangelegen- heden gesteld en deze meende een algeheele herziening te moeten voorstellen. Daarover nu is in den Raad een urenlang debat ge voerd. De tegenstanders zaten voornamelijk onder de Katholieken en de sociaal-demo craten. Van beide fracties waren slechts enkele leden voor verhooging. Zoo verklaar den b.v. de heeren Castricum, Keesen, Klein en van Kessel er zich tegen om de noodwen dige consequenties. De heer Van Kessel zei het heel duidelijk: wanneer we hieraan bc« ginnen, dan zetten we de deur open voor salarisverhoogingen voor alle ambtenaren en werklieden. De heer Peper zorgde wel, dat deze voor spelling uitkwam. Hij voelde niets voor sa- larisverhooging van hoogere ambtenaren, maar diende een voorstel in om de salarissen van alle ambtenaren en werklieden met 15 pCt. te verhoogen. Dat zou maar acht ton kosten! Natuurlijk verwierp de Raad dit fraaie product. Maar uit den steun, welke dit communistische voorstel kreeg, om al thans in behandeling te komen, bleek vol doende, dat de veronderstelling van den heer van Kessel nog zoo gek niet was. Wethoudei Reinaida ontkende inmiddels deze consequenties ten sterkste. Er is zei hij geen verband tusschen de salarissen der lagere ambtenaren en die der hoofden van takken van dienst. De gewone ambtena ren en werklieden worden geholpen door een verandering in de personeelformatie, waar door zij, die het verdienen, in een hoogeren rang of anaere salarisschaal komen. Die nieuwe personeelformatie is zoo juist tot stand gekomen. De annexatie heeft de werk zaamheden van de hoofdambtenaren aan merkelijk uitgebreid. Het is billijk, dat hun tractementen verhoogd worden. Wij moeten de beste personen hebben in de leiding der diensten en bedrijven en daarvoor betalen, wat zij in het particulier bedrijf zouden krijgen. Deze meening waren ook de heeren Van Liemt, Loerakker, mr Gerritsz en Joos- ten toegedaan Niet zoo dacht er mr. Slin genberg ovei. Wie zich beroepen hadden op het advies der commissie voor Arbeidszaken voerde hij snedig tegen: wanneer gij geen critiek op deze commissie duldt, dan moet gij zeker nooit critiek uitoefenen op het col lege van B. en W. op de commissie voor Openbare Werken énz. Ook deze Wethouder was van meening, dat door aanvaarding van deze salarisverhoogingen de deur voor 'n al geheele herziening zou worden opengezet. Die zou op den duur niet zijn tegen te hou den. Nu reeds had Wethouder Reinaida er van gesproken, dat de afstand tusschen de salarissen van den griffier en de referenda rissen en dat van den gemeente-secretaris te groot zou worden. Maar gaat men deze ambtenaren omhoog halen, dan komen weer de hoofdcommiezen en commiezen met hun eischen enz. Beter vond de heer Slingenberg het aldus te redeneeren: in 1920, in een tijd van hoogconjunctuur, heeft de Raad voor 't gemeentepersoneel zeer goede salarissen vastgesteld, die de vergelijking met alle an dere gemeenten kunnen doorstaan. In de daarop gevolgde moeilijke jaren zijn die sa larissen onverkort gehandhaafd. Wij mogen dan ook nu als tegen-prestatie wel eischen, dat er, zoo noodig, een beetje harder ge werkt wordt. En dat de salarissen hier goed zijn bewijst wel het feit, dat er in twintig jaar tijds nog nooit een hoofdambtenaar in Haarlem naar een betrekking elders heeft gesolliciteerd. Toch scheen mr. Slingenberg nog bang, dat er in den Raad een meerderheid voor het voorstel van de meerderheid van B. en W. zou zijn. Daarom stelde hij voor de ge- heele zaak tot de volgende begrooting aan te houden. Dit voorstel werd echter met 18 tegen 19 stemmen verworpen, zoodat het er naar uit zag, dat de voordracht zou wor den aangenomen. Bij de stemming kwam echter een verrassing. Het eerste deel van het voorstel van B. en W. om het salaris van den Commissaris van Politie vast te stellen van 6000 tot 7500 werd aangenomen met 21 tegen 16 stemmen. (Een voorstel-Wolzak om daar 8000 van te maken werd verwor pen). Het tweede deel om het salaris van den gemeente-secretaris te bepalen van 7000 tot 9500 werd eveneens goedgekeurd; waarna de verhoogingen van 16 andere hoofden van dienst en bloc in stemming werden gebracht. Dit derde deel van 't voor stel van B. en W. werd echter met 18 tegen 19 stemmen verworepn. De heer Bartels, die tegen het eerste voorstel van mr. Slingen berg om uitstel, had gestemd, stemde ook tegen dit voorstel van B. en W., zoodat dit tot algemeene verbazing verworpen bleek. Mr. Slingenberg had dus meer dan hij ge hoopt had. Daarna was de vaststelling van het percen tage der evenredige heffing op IK pCt. aan de orde. Het debat was korter dan iemand had verwacht. Slechts de heeren Joosten, Scholl en Castricum maakten een paar korte opmerkingen, waarna het voorstel zon der hoofdelijke stemming werd goedgekeurd. Ten slotte was er nog een interessante dis cussie over een aanvraag van een aantal ouders om een school voor openbaar lager montessori-onderwijs te stichten. Mr. Bruch hief met een keurige improvisatie het debat opeens een heel eind boven den grond. De heer Boes, die overigens tegenstander van het gevraagde was om de practische over weging, dat Montessori wel voor voorberei dend, maar niet voor gewoon lager onder wijs deugt, betoogde, dat de aanvragers in beginsel gelijk hadden met hun verzoek. De onderwijswet schept daartoe gelegenheid. Mr. Bruch wees dit betoog echter met groote stelligheid af. Wie dit zeggen degradeeren de beteekenis van den schoolstrijd. Er is niet zoo veel jaren gevochten oni de gelijk stelling van openbaar en bijzonder onder wijs in de wet, opdat ieder de gelegenheid zou krijgen een school van een of ander paedagogisch stelsel op te richten. Neen, het is een strijd om een wereldbeschouwing geweest, welke ten slotte in de lageronder- wijswet haar resultante gevonden heeft. Overigens wees de wethouder de waarde van Montessori-onderwijs als eindonderwijs voor kinderen der volksschool mèt den heer Boes af. Het zou onverantwoordelijk zijn de kinderen op 13-jarigen leeftijd met zoo on voldoende kennis op de maatschappij los te iaten. Daarom voelde de wethouder ook niets voor het verzoek van mej. Berdenis van Berlekom om onderwijzers de.gelegen heid te geven zich in lager Montessori- onderricht te bekwamen. Dat is onbegonnen werk. Een voorstel-Scholl om te onderzoeken wat de inrichting van een openbaar lagere Montessorischool zal kosten werd verwor pen en het afwijzend prae-advies van B. en W. goedgekeurd. De Raad ging daarna nog in comité-ge neraal. Hieronder volgen eenige algemeene, va;; 8 punten en overwegingen van den voorzitt r •der R. K. Middenstandsvereeniging te Haar ïem, van P. J. M. van Tetering, naar aanlei oling van de inleiding des heeren Th. G. C Hooy in de vorige vergadering en waarover de gedachtenwisseling in de ledenvergadering van Vrijdag, 4 Mei a.s. zal worden voortgezet (Ingezonden) I. (Ik moge er den nadruk op vestigen, dat het hlerondervolgende slechts persoonlijks gedachten en overwegingen zijn, zonder daarbij boeken geraadpleegd te hebben, zoo dat zij allerminst aanspraak kunnen maken op een diepgaande studie). Voor ons, Katholieken, behoeft het niet aan twijfel onderhevig zijn, dat er, zoolang de wereld zal bestaan, zullen zijn en blijven rijken en armen, daarbij indachtig de woor den en de leeringen van Christus zeiven. Rijken zullen er blijven, zijn of komen, met ONgeoorloofde en met GEoorloofde midde len: ONgeoorloofde door: moord, roof, diefstal, enz. enz, GEoorloofde door: den Zegen Gods; intel lect en geestesgaven; lichamelijke kracht; arbeidzaamheid; spaarzaamheid en sober heid, enz. enz. A"uen door: Beproevingen en tijdelijke stralen Gods; onderdrukking; ziekte, zwak physiek gestel; gebrek aan intellect en ta lent; luiheid; verkwisting; slechte moraliteit; overvraging van eischen; leven boven den stand, enz enz. Waar handel, Nijverheid en Arbeid de elementen zijn, welke voor een groot deel de meer of mindere stoffelijke welvaart be- invloeden en welke regelrecht leiden naar ook hier nogmaals geconstateerd, dat er in het terrein, dat wij hebben te overzien, zij deze wereld altijd en immer zullen blijven: Bezit (Rijken) Niet-bezit (Armen) Bovendien het hebben van bezit en ver dediging va nhetzelve ligt in den natuur lijken aard, zoowel van het dier als van den mensch. Wanneer er een beweging zou ontstaan en deze is er reeds om het bezit, den eigendom af te schaffen en men zou daarin slagen, wat naar mijn bescheiden meening een utopie is, dan zou na een kort aantal jaren door de inwerking der bovengenoemde factoren de aloude historische differentie weer zijn teruggekeerd. Alleen zou wat zeer waarschijnlijk is het bezit van eigenaar zijn veranderd. (Zie boven: ON geoorloofde middelen). Men kan dus veilig deze stelling opzetten: Er zullen altijd zijn: Rijkdom, Groot- Kapitaal, Groot-Industrie, Groot-handel. Maar ook zullen er altijd zijn: Armoede, Werknemers, Ondergeschikten. Deze stelling aanvaardend, zal men toch niet zoo simpel zijn te veronderstellen, dat de scheidingslijn streng en strak zal kunnen worden getrokken, doch dat steeds tusschen deze beide grootmachten een breed blok zal blijven bestaan, de z.g. Mid denstand. En van dezen zal het grootste getal blijven uitmaken de Handeldrijvende en de Industrieele Middenstand, omdat han del en industrie de welvaart beheerschen. Wie zullen van dezen H. en I. Midden stand deel uitmaken? Allereerst de historische kern, welke mid denstandszaken hebben gedreven en welke bij opvolging zijn overgegaan in handen van kinderen, kleinkinderen, enz. Overigens zal die Middenstand steeds een vlottend en wis selend beeld vertoonen. Hij zal tot zich krij gen personen, uit andere kringen voort komend, doch die een Middenstandszaak of Bedrijf hebben opgezet. Verder lieden van het Groot-kapitaal, der Groot-Industrie, van den Groothandel, die door omstandigheden naar een lager plan zijn gedrongen en Middenstander moesten worden. Ten slotte de werknemers, die door talent, ijver, werklust, spaarzaamheid eh energie, alsmede door goede vakkennis, zich hebben kunnen opwerken tot zelfstandig handelaar en industrieel. Di Middenstand zal ook leden verliezen, doordat eenerzijds enkelen erin zijn geslaagd groothandelaar of grootindustrieel te worden; anderen daarentegen om verschillende rede nen met of zonder eigen schuld werknemers moesten worden. Deze wisselende samen stelling bezit ontegenzeggelijk haar nadeelen, doch daarnaast tallooze goede en nuttige eigenschappen. Ik meen, dat het voor geen tegenspraak vatbaar is, dat er immer tusschen bezit en geen, of zeer weinig, bezit (groot kapitalisten en werknemers) altijd een breede tusschen- klasse zal blijven bestaan, de Middenstand. Zijn nut in ons sociaal-economisch leven staat onomstootelijk vast. Immers, was hij er niet, dan werd om het bezit geregeld een strijd op leven en dood gestreden door de beide Grootmachten: Kapitaal en Arbeid en was het met de rrst hier op aarde gedaan. Zooals boven reeds gezegd, het resultaat van den strijd zou zijn ofwel overheersching, ófwel een doodgewone verandering van bezitters. En dan kon men zich telkens weer opnieuw gereed gaan ma ken voor een volgenden strijd om de hege monie. Het is dus-nuttig en noodzakelijk, dat de Middenstand als een groote buffer, een machtig stootblok, blijve bestaan en daar hij tegenhoudt de oogmerken van socialisten en communisten, daarom staat van die zijde de Middenstand steeds aan tegenwerking en be nadeeling bloot. De Middenstanders zeiven vormen verder een hoogst belangrijk deel der Natie. Allereerst voor onze Kerk. In ons Land is die Middenstand tenge volge der historische feiten (het buitenslui- ten der Katholieken uit openbare betrekkin- j gen, enz., waardoor dezen als vanzelf werden j aangewezen op handel en industrie) over- I wegend Katholiek. In deze Categorie, welke tijdens en na de Reformatie voor haar Katholiek Geloof heeft gestreden en geleden, zat dus het Katholicisme in merg en been. En dat is op de geslachten overgegaan. De Middenstand was dan ook steeds de hechtste steun onzer Kerk. Het was deze Stand, die zich voor Haar en voor Haar In stellingen in den loop der tijden de meeste en de, naar draagkracht, grootste en indivi- dueele offers getroostte. Deze Middenstand leverde, als gevolg daarvan, de eeuwen door het grootste contingent Priesters en Reli gieuzen. Maar in het algemeen, in ons maatschap pelijk leven was het altijd de Middenstand, die steeds bereid was mede te werken aan de algemeene welvaart en den bloei van Land en Gewest, die de rust handhaafde, door zijn plaats in ons economisch leven botsingen verijdelde. Hij beheerschte de wel vaart des Lands. De historie leert het alom: wanneer de Middenstand kwijnde ,dan was het met de algemeene welvaart gedaan. Verder, men sla de historieboeken maar open: uit dezen Middenstand zijn ot^e be kwaamste en geleerdste mannen voortge komen. Met recht is deze Stand dan ook altijd ge noemd: de kern der Maatschappij. Wanneer dit nu alles feit is, dan vraagt men zich toch af, waarom dan deze Stand in het verleden, maar vooral weer in de laatste jaren, aan onderdrukking en groote benadeeling moest bloot staan? O, zeker, dit heeft ook zijn goede zijde gehad. Immers, zonder die bestrijding en dien druk zou onze Middenstand nooit dien Ausdauer, die taaiheid en dat volhardings vermogen bezeten hebben, die hem steeds zoo krachtig heeft gemaakt in stede van dat hij als een schoothondje zou zijn vertroeteld. Maar toch blijft de tegenwerking en die negatieve bescherming zoo onbegrijpelijk. Allereerst van de zijde der Overheid (Regee ring, Provinciaal- en Gemeentebestuur, enz.) en zij weet, moet althans weten, dat een bloeiende H. en I. Middenstand de welvaart des Lands, der Provincie en der Gemeente beheerscht. Van de zijde van het Groot Kapitaal en der Groot Industrie. Zij moet weten, "dat de Middenstander de noodzakelijke, nuttige en onontbeerlijke distribuant is tusschen producent en consument en yerder, dat het zijn of niet zijn van den Middenstand beheerscht het bezit of het rooven van den particulieren eigendom, alsmede de orde en rust in de Maatschappij. Van de zijde der werknemers. En het was de heer Kuiper, werknemersafgevaardigde ter Tweede Kamer, die zelf in zijn prae- advies op het congres te Tilburg verklaarde, dat niet minder dan tusschen de 50 a 60 pCt. der huisgezinnen van de Nederl. werkne mers hun brood eten, dat verdiend is bij den H. en I. Middenstand. En hierbij is nog niet gerekend het hooge re werknemerspersoneel, dat in deze Zaken en Bedrijven werkzaam is, zooals reizigers, boekhouders, enz. enz. Ook niet de werknemers, werkzaam in de Bedrijven van Groothandel en Groot-indu strie, welke rechtstreeks voor de Midden standszaken en Bedrijven arbeiden. Waaruit bestaat dan cleze druk? Ziethier de bron, het groote beginpunt van het Middenstandsprobleem. Wanneer men spreekt van een Midden- standsmalaise, dan moet men zich reken schap geven, als het maar eenigszins moge lijk is, van al de benadeelende faktoren, welke ongunstig op den bloei en de welvaart van den H. en I. Middenstand inwerken. Waar dit uiteraard zoo goed als een onmo gelijkheid is, moet men evenwel trachten deze volledigheid zoo dicht mogelijk te na deren. Immers, heeft men een groot aantal bena deelende faktoren geconstateerd, dan zal de een een remedie voor dit vinden, een ander weer een voor dat. Doch alle werken er toe mee de malaise te bestlijden en loopt men vast tegen een benadeelenden faktor, doch de andere zijn overwonnen, dan is in ieder geval de malaise wederom aan de beterende hand. Daarom acht ik het een taktische fout de malaise van onzen tijd in onzen Mid denstand alleen toe te schrijven aan een „teveel aantal winkels en bedrijven", boven dien een zeer discutabele kwestie, waarover straks, meer, evenzoo over de mogelij kheid om tegen de Zaken van het Groot-kapitaal op te roeien, omdat men zich daarop gaat blind staren en al die andere benadeelende faktoren niet meer ziet. Ik zal op die vele andere de aandacht vestigen, doch daarbij betreur ik het zoo levendig, dat ik onvolledig zal moeten zijn, omdat ik de vaste overtuiging heb zoovele te zullen overslaan. De Overheid van Rijk, Provincie en Ge meente hindert ons in onze ontwikkeling en ontplooiing door zoovele bemoeilijkende wetten, verordeningen, bureaucratische maat regelen, welke H. en I. knevelen. Dure belastingen, tarieven, rechten, speci aal gemaakt om van H. en I. te halen wat er van te halen is, welke de exploitatiekosten, zeer ten nadeele der zaken, opvoeren. De Overheid, welke eigen bedrijven-, eigen inkoopbureaux sticht, welke den H. en I. Middenstand uitschakelt, waar dit mogelijk is; welke hare orders buitenslands en bui- tensteeds plaatst. De Overheid, welke zelf de distributie ter hand neemt door het organiseeren van Vlie gende Winkels, het op afbetaling, nota bene, leveren van handels- en industrieproducten; het doen van aankoopen bij den Groothan del van goederen en levensmiddelen in na- tura ten behoeve van haar personeel, daar door het gras voor de voeten wegmaaiend van den H. en I. Middenstand. Het afnemen om niet van partikulieren eigendom, onder pressie, door het vaststellen van rooilijnen, waardoor de terreinen onzer zaken worden gedecimeerd. De Groothandel en de Grootindustrie (Grootkapitaal) door het stichten, den H. en I. Middenstand uitschakelend, van eigen za ken en filialen, waaraan zelfs bankinstellin gen, als de Amsterdamsche Bank, werkdadig deelnemen. Door het vormen van combinaties, trust en kartels, waardoor men den zelfstandigen Middenstander verdringt en dooddrukt. Bovendien de Grootindustrie, welke vaak massa inkoopen doet voor het personeel of industriewinkels vestigt, om hun zoo doende een lager "loon te kunnen uitkeeren, ten einde in staat te zijn de concurrentie op de wereldmarkt te kunnen weerstaan. De groothandel en grootindustrie, welke verplichte verkoopsprijzen vaststellen, waar mede de distribuanten, onze H. en I. Mid denstand, zelfs hun onkosten niet kunnen goedmaken; alleen met het doel de productie op te voeren. De werknemers door hun coöperaties, hoe wel vermeld dient te worden, dat deze over de heele linie een fiasco hebben geleden. De vijandige daden der werknemers, en ik bedoel hier de socialisten en de commu nisten, want onze broeders, de Katholieke werknemers, doen daaraan niet mee, door in de besturen van Land, Provincie en Ge meente de belangen van onze H. en I. Mid denstanders te veronachtzamen, te benadee- len. Door eigen aankoopen, vestiging van eigen inrichtingen en bedrijven, het particu lier handeldrijven door de Overheid te steu nen en te bevorderen. Ten slotte de Middenstand zelve! Door niet te zorgen en te ijveren voor een volkrachtige organisatie van Stands-, Pa troons- en Branchevakvereenigingen. Door het verlaten van een sobere levens wijze en het leven boven zijn stand, waar door de liefde en de werklust voor de zaak verflauwen, de arbeidzaamheid en de energie verminderen, de Middenstander aan zijn zaak teveel gelden onttrekt voor privé en huishoudelijke, uitgaven. En deze vernielende factoren slaan inmiddels op de kinderen over. (Wordt vervolgd) Wederom aangehouden De gemeenteraad besloot gisteren weder om de behandeling der interpellatie-Van Liemt over het dansvraagstuk in Haarlem tot de volgende vergadering, welke 16 Mei gehouden wordt, aan te houden. De interpellatie zal dan als apart punt op de agenda geplaatst, worden'. Naar wij vernemen, is de danskwestie ook nog in de korte geheime vergadering be sproken, waarbij een poging is gedaan, het daarheen te leiden, dat de zaak niet in het openbaar besproken zou worden. Deze po ging is echter, naar wij vernemen, niet ge slaagd. NA DE ANNEXATIE Gisterenmiddag werden in openbare zit ting van de Gedep. Staten van N. Holland behandeld de adressen van J. Scheepmaker te Heemstede en H. J. Schouten te voor malig Schoten betreffende de toepassing der annexatiewet. H. J. Schouten was bewaarder van een school te Schoten en werd na de annexatie in dezelfde functie aangesteld in dienst van de gemeente Haarlem. Voor hem trad op de heer W. Luberté die het recht van S. bepleitte om aanspraak te maken op een salarieering volgens de overgangsbepaling. B. en XV. beschouwen S. echter als nieuw- aangestelden functionaris, waarom hij een salaris ontvangt volgens de nieuwe bepalin gen, dat lager is dan volgens de overgangs bepaling. Formeel en op billijkheidsgronden, betoogde de heer Luberté. De heer de Landmeter trad op voor de gemeente. Deze bestreed de rechtmatigheid van het verzoek van den heer S. Zooals ook blijkt uit het feit, dat de heer Luberté bil lijkheidsgronden aanvoert. De functie van S. is geheel gelijkwaardig gebleven; B. en W. hadden hier niet te kiezen tusschen twee bepalingen. Uit alles blijkt dat S. geen aanspraak kan maken op de overgangsbe paling. Voorden heer J. Scheepmaker trad op de heer v. d. Knaap. De heer Scheepmaker was !n Heemstede in dienst der Openbare Werken en is na de annexatie aangesteld als beltwerker, In welke functie hij ook timmerwerk verricht. I Hij is van meening dat zijn functie in Haar lem minderwaardig is aan zijn vorige. De heer v. d. Knaap voerde aan, dat S. in Heemstede steeds timmerwerk verrichtte, en daarvoor 2 cent toeslag per uur genoot. Nu is h;ij beltwerker; de naam alleen maakt reeds groot verschil met zijn vorige functie. Tegenwoordig wordt hij vaak belast met het maken van mest. Zijn loon is ook met 90 cent per week verlaagd. Spr. is overtuigd dat de gemeente Haarlem bewust de werke lijkheid heeft voorbijgezien. De heer v. Driel, directeur der gemeente reiniging zeide, optredend voor de gemeente Haarlem, dat S. in Heemstede officieel weg werker was; deze functie in Haarlem bestaat niet, en die van beltwerker kwam de vo rige functie het meest nabij. Timmerman kan hij in geen geval genoemd worden. Spr. ontkende dat S. belast wordt met het maken van compost. Ged. Staten zullen later een beslissing ne men. v- De bekende en populaire portier van restaurant Brinkmann vierde heden zijn zilveren dienstjubileum. Hij is te dezer ge-1 legenheid door de directie en het personeel van het restaurant gehuldigd. In de tuinzaal kwamen hedenmorgen 10 uur de heer P. J. Brinkmann met mevrouw Brinkmann en alle leden van het personeel bijeen. Nadat de heer en mevrouw Brinkmann den jubileerenden portier hadden gefelici teerd, sprak de administrateur, de heer v. Niel der. jubilaris toe namens het personeel. Spr. memoreerde de vele zorgen van de por tiers-functie, hoe de jubilaris steeds opge wekt en nauwlettend zijn werk vervulde en welwillend voor iedereen was geweest, waar door hij bij velen zoo populair is geworden. Met een toepasselijk woord over den jubi laris, die gedurende deze 25 jaar zoo weinig gezeten heeft, bood spr. namens het perso neel een armstoel aan, de hoop uitsprekend, :lat hij nog lang van zijn rust mocht genie ten en aangename herinneringen aan zijn werkkring mocht behouden. De heer P. J. Brinkmann hield een korte toespraak, waarin hjj den jubilaris huldigde voor zijn trouwe plichtsvervulling en de aan gename samenwerking gedurende een kwart eeuw memoreerde. Spr. bood een enveloppe met inhoud aan. In de woning van den jubilaris werden vele bloemstukken van het personeel en de clientèle van restaurant Brinkmann ontvan gen. Ook de taxi-chauffeurs boden den jubi laris een huldeblijk aan. Talloos velen kwa men in den loop van den dag den heer Du- crot feliciteeren. Op uitdrukkelijk verlangen van het Doorluchtig Episcopaat, zijn de feestelijk heden, welke zouden worden gehouden op Zondag 6 en Maandag 7 Mei in het ge bouw „St. Bavo" te Haarlem, ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan van den Ned. R. K. Volksbond, door het overlijden van Z.D.H. Mgr. A. J. Callier, Bescherm heer van den R.K. Volksbond, verzet ge worden op Zondag 10 en Maandag 11 Ju ni a.s. Maandagavond 7 Mei, geeft het dames koor, onder leiding van mevrouw Sybrandi- Halberstadt, evenals verleden jaar, een uit voering in het Rusthuis voor Dames en Heeren in het Westerhoudtpark. Het koor zingt werken van Vincent, D'Indy, Zagwijn, Bordése, Mendelssohn, Hendr. van Tusschenbroek en H. van Oort. Liederen worden gezongen door mej. H. van Holk. mevrouw Sybrandi en mevrouw Lodder, terwfjl mevrouw M. LorentszVan Vollenhoven, viool-solo's ten gehoore zal brengen. De piano-beleiding is in handen van mej. C. Teves, mevrouw Petri en mevrouw Van den Berg. Mej. Emmy van Eden zal de Harmoniepartij spelen in het werk van Vincent-d'Indy. De comité's die zich in Heemstede en Bennebroek gevormd hebben voor de inzame ling van gelden voor dit sympathieke doel bestaan uit de volgende dames: Afdeeling Heemstede: mevr. Van Doorn, Eere-presidente, mevr. Van de Poll, Presi dente, mevr. Droog, mevr. Bavinek, mevr. Colenbrander, mevr. Chabot, mevr. de la Hayze, mevr. Jonkheid, mevr. Korff, mevr. Kaars Sijpesteijn mevr. A. G. van Lennep, mevr. Peeperkorn, mevr. Quarles van Ufford, mevr. Swolfs, mej Waller, mevr. Waldkötter, mevr. De Wilde. Afdeeling Bennebroek: Baronesse Van Harden'oroek, Presidente, mej. Willink, mevr. de Wed. Heemskerk, mevr. Lekkerkerker, mej. Van Lierop, Mevr. U. F. van Waveren. De inzameling van gelden in bussen zal ge schieden te Heemstede: op 8 Mei van 111, 35, VA9 uur, op 9 Mei van 111, 35 uur in de volgende lokalen: Gemeentehuis; School Molenwerfslaan; Lokaal Samuël, Prinsenlaan; Openbare School, Bronsteeweg; Pastorie Gereformeerde Kerk; Bavo Ge sticht, Kerklaan; Vereenigingsgebouw, Hee- renweg; Openbare School. Voorweg. Te Bennebroek op 9 Mei van 1012 en van 24 uur in het Gemeentehuis en het R. K. Volksbond-lokaal. Bovendien zullen er op 10, 11 en 12 Mei in de volgende winkels ook bussen staan en lijsten aanwezig zijn voor handteekening: C. R. M. van Empelen, Binnenweg 28; P. J. van Dort, Meerweg 37; J. Habermehl, Raadhuis straat 95; D. Glas, Binnenweg 19; P. N. L. M. Tummers, Binnenweg 133, J. M. Draais- ma, Binnenweg 86; J. C. Kok, Raadhuis straat 4; J. Denijs, Zandvoortschelaan 127; Fa. Schippers, Jan van Goijenstraat 33; Wed. G. H. Rothert, Billitonstraat 35; Dames de Regt, Wilhelminaplein 15; WUhelmina Bazar, Wilhelminaplein 9, B. D Gimbel, Binnenweg 181; H. Jansen, Raadhuisstraat 54; A. Huis kamp, Binnenweg 157; J. C. Visser, Ooster laan 12; M Germans, Binnenweg 151; Th. G. J. van Staveren Camplaan 11; Albert Heijn, Raadhuisstraat 14; Fa. Oosterhoorn, Raadhuisstraat 6; P. Schulz, Cloosterweg 5, Wed. J. Ebbers, Raadhuisstraat 92. SALARIS WEN SCHEN. Een zevental onderwijzersorganisaties, o. a. de Canisiusfederatie, de Sint Willebror- dusfederatie hebben zich tot den Minister van Financiën gewend. Zij vragen o.a. a. aanvangssalaris van den volledig bevoegden onderwijzer op 21- jarigen leeftijd f1800; b. 17 dienstjaren om het maximum van f3300 te bereiken, e. het bezit van hoogstens twee akten te betalen met elk f100; d. de marge van onderwijzers aan de u.l.o.-scholen bedraagt naar gelang van het aantal leerlingen f600 f700 en f800; f. de hoofdenmarge bij het u.l.o. naar het aantal leerlingen f 1100, f1200 en f 1300; g. de hoofdenmarge voor buitengewoon onderwijs bedraagt f 600. Terug te bekomen bij: Wed. Achts, Em- mastr. 12, armbandhorloge; Kennel „Fau na", Parklaan: zwartgele hond, gebracht door Wijnands, Fabriciusstraat 30; grijze kat gebracht door Polderman, Teylerplein 77; H. v. d. Weye, Anjelierstraat 24, wit- zwarte das; G. de Leeuw, Korte Annastr. 10, meisjesmantel; A. v. Norden, Glycan- straat 11, padvindersmes; II. W. de Laat, le Vooruitgangstr. 25. kinderportemonnaie rr.et inhoud; C. Hogervorst. le Hocgerw.- dw.str. 33, hondenpenning 3088; N. Fijnaart Kennemerstraat 23rd., grijze pet; B. Wi- gers, Eindenhoutstraat 33, damesportemon- naie met inhoud; A. Weller, KI. Houtstraat 75,. heerenportemonnaie met inhoud; W. droog, v. O. de Bruijnstr. 61, sierspeld; Bal ter, Ampzingstraat 6, schroevendraaier-; W. Kloes, Scheepsmakersdijk 32, bruine siga renkoker; W. Weselwijk, Feithstraat 14, damestaschje met inhoud; C. Zonneveld, Regr/óerstvaat 19, damestaschje met In houd; Viets, Stationsplein, teekening van een brug; C. Groenewoud, Plataanstraat 32, vulpenhouder; D. v. d. Broek, Leidsche- straat 40rd., poppenwagen; K. v. Kampen, Groendaalsteeg 9, paardenzweep; M. Hand" graaf, Brouwerstraat 34, rijwielbelasting- merk; D. K. Michel, Z.B.Spaarne 20, grij ze reticule inhoudende zakdoek; J. Kneef- kens, Conollyweg 3, Bloemendaa-1, nabij Provinciaal Ziekenhuis, rouden r'ng. Terug te bekomen bij: Twisk, Teyler- straat öa, alias. Roburst, H. Muliersiraat 15, bril Nachtegaal, Spijkermanslaan 19. gummi bal. v. Dam, Groote Houtstraat 12, brillenkoker met hangertje van collier. Machen, Koudenhorn 8, bruin lederen hee renhandschoen. C. Schie, Kloosterstraat 1, gummi diabolo, v. Heerde, Oranjeboom straat 75 rd., Padvinders insigne. Le Loux, Spijkermanslaan 7, kettinkje van parel snoer. Bureau van Politie, Smedestraat, Fransch kruis, vermoedelijk eerekruis. Reemer, Zuiderstraat 13rood, nagelgarni tuur. Haas, Wagenweg 108a. rood, kinder portemonnaie met inhoud. Roelofs, Timor- straat 135, kinderportemonnaie met inhoud. De Winter, Harmenjansweg 82K.. bruine portemonnaie met inhoud. Giesberts, Nic. Beetsstraat 10 rood, potlood met houder. Wesselius, Zd. Brouwerstraat 43, huissleu tel. Poelvliet, Kinderhuisstraat 7, zwarte gymnastiekschoen. Koedam, Morinnesteeg i rood. schaar. Kuvenaar, Tulpenstraat 38, hrv'n Icdsren Verdij, Klever- parkweg 2, damestaschje met inhoud. Kent- j-ens, Korte Vei-spronckweg 11, dameslaschje met inhoud. Ladagen, Dennenstraat 14, honden-siertuig met penning, v. d. Valk, Atjéhstraat 17, kindertaschje. v. d. Munnik, De Keijstraat 15, vliegende Hollander. Cra mers, Plein 5 rood, rijwielbelastingmerk. Van Woerlcom, Zijlvest 9 rood, rijwielbelas tingmerk in étui. Swart, Timorstraat 127, heerenrijwiel. De Smit, Potgieterstraat 52, racket. Rooijers, Bleekersvaartweg 3, Heem stede, gouden ring. De Vries, Brouwers straat 76, damesring.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9