Rmnenlandscli Nieuws Gemengd Nieuws Goudregen wstiHe"d FEUILLETON. enu HiJNHARpJen 1-èableHen [verstopping De Zuiderzeewerken De tweede Europeesche leerfilmconferentie Z. K. H. Prins Hendrik De S. D. A. P. en de „open brief" Malversaties te Heer- Hugowaard? Wat de Centrale Commissie voor de filmkeuring deed en *enkend LUCHTVERKEER Van 50 Meter hoogte gevallen Een aanval op het wereld- duurrecord De Poolvlucht van generaal Nobile Een Italiaansch vliegtuig neergestort De geslaagde vlucht over den Oceaan Een Japansch vliegtuig neergestort RECHTSZAKEN De moord op het Koningsplein te Amsterdam Ï8 Een groote boerenplaats afgebrand Diefstallen op het Abattoir te Amsterdam Een aanwinst voor Artis te Amsterdam Onvoorzichtig Het vergaan der „Callisto' Een avontuurlijke jongedame Terwijl moeder met een buurvrouw stond te praten Suez wegens pest besmet verklaard De oplichting van een Rotterdamsche bankinstelling voor 12.500 Van een burenruzie tegen Met de „Sehuttevaer" van Rotterdam naar New-York Reizen LANDBOUW EN VISSCHERIJ De Nederlandsche varkensstapel op 1 Mei 1928 Het driemaandelijksch rapport Aan het driemaandeiyksch rapport betref fende de Zuiderzee werken is het volgende ontleend: In den loop van 1928 zal, in verband met den aanleg van het gedeelte van den afsluit dijk tusschen den sluisput op het Kornwe- derzand en de Friesche kust, de beoosten den sluitsput loopende vaargeul, genaamd de Boontjes, welke tot dusver voor de scheep vaart tuschen Harlingen en het zuidelijke deel der Zuiderzee werd gebruikt, worden afgesloten Deze geul moet daarom benoor den den sluitput worden omgelegd en in ver binding worden gebracht met de diepe geul, genaamd de Middelgronden, welke langs de westzijde van den sluisput loopt en verder zuidwaarts met de Boontjes samenkomt. Hiertoe moest een voldoend ruime geul worden gemaakt door den Rug van het Kornwederzand benoorden den sluisput welke geul gedeeltelijk reeds in het vorige jaar door de Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken (M.U.Z.) werd gebaggerd bij de uitvoering der werken op het Korn wederzand, ten einde den aanvoer van zand te vergemakkelijken, en nog slechts moest worden verruimd tot een bodembreedte van 250 M. en een bodemdiepte van 3.40 M. N.A.P. Een tweede voorbereidingswerk, in verband met het dit laar te maken vak van den af sluitdijk, betrof het baggeren in de vóór de Friesche kust gelegen Makkummerwaard van een geul langs de buitenzijde van den ontworpen dijk, ten behoeve van den aanvoer sn dijkmateriaal en van de verdere uitvoe ring van het werk. Bij het met de M.Z. ge pleegde overleg omtrent het werkplan voor het te maken dijkvak was toch gebleken, dat voor een economische uitvoering deze geul als hulpwerk onontbeerlijk zal zijn. De geul zal een bodembreedte van 50 M., een diepte an 4 M. N.A.P. en beloopen van ongeveer 1 op 4 verkrijgen. Hoewel blijkens de uit komsten der boringen de bodemgesteldheid op de Makkummerwaard niet ongunstig werd geoordeeld, werd het voorts noodig ge acht, op twee plaatsen een grondverbetering aan te brengen onder den teen van den langs de geul te maken dijk, aangezien die geul met het oog op de uitvoering zoo dicht mogelijk langs den dijk moet loopen. Bij het opmaken der met de M.U.Z. te luiten aannemingsovereenkomsten voor de •dit jaar te maken dijkwerken moet zoo veel mogelijk party worden getrokken van de rvaringen, opgedaan bij de thans ten einde loopende groote grondwerken, en hierdoor ordt het definitief afsluiten dier overeen komsten eenigszin vertraagd. Teneinde nu 'en geregelden voortgang der werken hier voor niet te storen, en van het gunstige erkseiaoen zooveel mogelijk te kunnen pro- jiteeren, is met de genoemde maats'chappy -"sloten een overeenkomst, waarbij is ge- M geld het doen van voorloopige betalingen ■nor de volgens aanwyzing van den direc- -ur-generaal der Zuiderzeewerken uitge- Herde grondwerken ten behoeve van het "aken van het gedeelte van den afsluitdyk :r Zuiderzee us-'hen den sluisput op het T"ornwederzar en den Frieschen zeedük en i -n behoeve van het maken van gedeelten w den Wieringermeerdyk, aansluitende •an de reeds inuitvoering zijnde gedeelten m dien dijk by Medembük en op de Oude Zeng. il Op grond van deze overeenkomst :s reeds f"n begin gemaakt met den aanleg van het dijkvak op de Makkummerwaard, door het «torten van het eerste gedeelte van den 1 (Uleemdam en het daarachter persen van rand. De Tweede Europeesche leerfilmconferen tie is gisteren voortgezet met een vergade ring, in welke gesproken werd over de „Snalle film" en de „ringfilm". De heer Barrier (Parys) betoogde de noodzakeiykheid van internationale samen- werking ten einde een standaardformaat •■oor de smalle film te verkrijgen, waarvan hij vooral het belang voor lager- en mid delbaar onderwijs uiteenzette. Hy wees er evenwel op, dat dit niet uitsluitend een pae- agogische kwestie is, doch dat ook de Xilm- roducenten in het internationaal overleg betrokken moeten worden. Bij de discussie werd de opmerking ge maakt, dat de heer Barrier niet van,het fiooger onderwys had gesproker} en de waag gesteld, of hy dit uitschakelde. 5 De heer Barrier antwoordde hierop, dat het geenszins zyn bedoeling was het hooger nderwys uit te schakelen, doch dat hy zich n zijn voordracht slechts bepaald had tot het lager en middelbaar onderwys. Dr. Scheminzky van het psychologisch In- tituut der Weensche universiteit gaf een •verzicht van den arbeid van dit instituut, lat zich van eind 1925 af bezig houdt met 1e film. Tot dien was er slechts één film, ie smalle film, en daarmee zyn te Weenen ■ok goede resultaten bereikt. Vooral voor iet middelbaar onderwys achtte spreker de .malle film van belang. Prof. Rüst (Zürich) deelt mee, dat de '""chnische commissie by het bestudeeren "an dit vraagstuk weliswaar goed gevorderd is, doch dat de tyd nog niet rijp is voor een beslissing. Vervolgens hield prof. Rüst een referaat over de ringfilm, als kortste die bestaat, zy heeft het voordeel, dat men telkens het zelfde ziet en zoo lang kan projecteeren als nen wil, zoodat de tyd der waarneming onbeperkt is. Bovendien is de ringfilm uiterst goedkoop, zy kost slechts enkele francs. Spr. vertoonde enkele ringfllms, waarvan vooral een trucfilm van den hart slag van een hond levendigen byval ver wierf. Voor deze film is de hartslag van een levenden, geopenden hond gefilmd en daarnaar is de trucfilm vervaardigd, die dientengevolge een duidelijk beeld geeft van den hartslag. Ten slotte werden eenige andere weten- schappelyke films vertoond, waarna een sprekende film, yervaardigd volgens het systeem Tri-Ergon, werd gedemonstreerd. Men zag en hoorde tegelykertijd eerst den Nederlandschen gezant te Berlijn, graaf van Limburg Stirum, een korte rede houden, ver volgens sprak de Duitsche minister van bui- tenlandsche zaken dr. Stresemann en daar na de voorzitter der Duitsche „Dichteraka- demie", de dichter Wilhelm Scholz, Dr. De- gener, van de Berlynsche universiteit hoorde men na een korte inleiding, waarby hijzelf op het doek verscheen, een korte toelich ting geven by enkele wetenschappelyke film opnamen van den bloedsomloop en van microben in het bloed. George Bernhard. de voorzitter van de Berlynsche Persvereeniging, trad nog op en de Zwitsersche zanger Hanz Indergant zong bij de luit een Fransche ballade. Voorts wa ren er opnamen van menschenmenigten, treinen en blaffenden hond, automobielen, een fabriek in werking en enkele andere. By de meeste opnamen kwam het geluid zeer goed over, zij het met een gramofoongeluid, de redevoeringen waren woord voor woord te volgen. De voorstelling genoot veel belangstelling. In de midagvergadering van gisteren wer den eenige referaten gehouden. Voorzitter was prof. dr. Hübl te Weenen, die een verklaring voorlas van het ptrmanente werkcomité, waarin dit den president der zit ting van Donderdag, den heer Barrier, hulde bracht voor zyn juiste en rechtvaardige lei ding. De heer Barrier voegde hieraan toe, dat het zijn plicht was Donderdag zich te houden aan het besluit van het comité, volgens hetwelk de debatten over de organisatie der leerfilm- kamer niet toen, doch Zaterdag gehouden zouden worden. Hij verzocht het congres deze opvatting van zyn plicht te billijken en geen argwaan te koesteren (applaus). Aan de orde was daamahet onderwerp: Leerfilmexperimenten van de Eastman-Kodak Ltd., waarover dr. G. Imhof te Bazel een re feraat hield. De heer Forkert te Chicago sprak vervol gens over „The situation and conditions in U. S. A." Ministerialrat Witt te Weenen sprak ver volgens over het onderwys, op welke wyze de staat maatregelen kan nemen te rbevorde- ring van de leerfilm en schoolbeiscoop- beweging. In het Asta-theater werden vervolgens leer- en cultuurfilms vertoond. Z.K.H. Prins Hendrik is voornemens Maandag a.s. een bezoek te brengen aan de gemeenten Neede, Groenloo en Eibergen, tot het in oogenschouw nemen van den weder opbouw van woningen enz. welke indertyd door de stormramp werden verwoest. Het V.D.-bureau meldt: Den 20en Mei zal op een nader te bepalen plaats een by eenkomst worden gehouden van de 350 onderteekenaars van den „open brief" in de S.D.AP. Het woord zullen voeren de heeren F. van der Goes over „de ministeriabele quaestie", P. Kiès over „Het militaire vraagstuk" en P. Schmidt over „Het Koloniale vraagstuk". Naar verluidt, zou er te Heer-Hugowaard een aanzienlijk kastekort in het electrlci- teltsbedrijf ontdekt zyn. Het onderzoek is in vollen gang. De Centrale Commissie voor de Filmkeu ring heeft in de afgeloopen week gekeurd 72 films, lengte 45.596 M. Gemaakt werden 21 coupures. Toegelaten A. (voor alle leeftijden) jour naals, actualiteiten, sport, industrie enz. 29 films, lengte 9268 M.; kleine films (1 4 2 acten) 23 films, lengte 7257 M.; hoofdnum mers (groote films) 3, lengte 5513 M. Toegelaten B. (boven 14 jaar) kleine films en voorfilms (1 2 acten) 4, lengte 1078 M.; hoofdnummers 6 films, lengte 14071 M. Toegelaten C. (boven 18 jaar) kleine films en voorfilms (1 2 acten) 3, lengte 715 M.; hoofdnummers 3 films, lengte 5717 M. Van één dezer is herkeuring aangevraagd. Niet toegelaten één film, lengte 1977 M„ waarvan herkeuring is aangevraagd. Reclame: gekeurd 858 litho's, niet tóege laten 2 stiiks; 1076 foto's, niet toegelaten 13 stuks. Twee dooden Naar uit Maux gemeld wordt, is een Fransch Ford-vliegtuig van een hoogte van 50 meter gevallen. De beide inzittenden wa ren onmiddellijk dood. Wolff seint uit New York': Een Ameri- kaansche vlieger-luitenant doet op 't oogen- blik een poging het wereldduurrecord te slaan. Hij is reeds meer dan de helft van den benoodigdèn tijd in de lucht. Landing te Vadsö. Zooals men weet, is de „Italia," het lucht schip met generaal Nobile en zijn beman ning, gisterenmorgen te Vadsö aangekomen. Reeds den geheelen morgen, zoo meldt men nog aan de „Tel.", was de bevolking van Vadsö op de been, en toen men om 8.40 zag, dat de donkere reuzenvorm door de wolken was gebroken, die het zicht tot dus ver hadden belemmerd, ging er een golf van emotie door de menigte. De „Italia" zag men nu majestueus door de lucht glyden, nu en dan nog even verdwijnend achter 'n wollt om ten slotte wat lager te komen, blijkbaar ten einde te constateere?» of inderdaad het doel van den tocht was bereikt en de daling kon plaats hebben. Majoor Vallini leidde de landing, geholpen door elf Italianen en 48 Noorsche officieren en soldaten, door van den grond af de Ita- liaansche bemanning te beduiden, welke richting zy moest nemen om veilig te kun nen dalen. De lichte oostenwind, die er op dat oogenblik stond, veroorzaakte het lucht schip blykbaar geen moeite; het gevaarte minderde zyn vaart en gleed langzaam naar den meermast. Uit de laaghangende wolken viel eenige sneeuw, hetgeen den prachtigen aanblik van het langzaam naar de aarde dalende luchtschip nog ten goede kwam. De landing had daarna zonder inci denten plaats. De menigte juichte Nobile toen hij het luchtschip verliet, herhaaldelijk hartelijk toe. Overal te Vadsö zyn Noorsche en Italiaansche vlaggen uitgestoken. Zboals men weet, waren de luchtvaarders den vorigen avond den koers kwyt geraakt en hebben zy eenigen tijd gezworven boven de Bothnische Golf. Om negen uur werd Gamla Karleby bereikt, dat aan den Oos-. teiyken oever van deze Golf is gelegen, ter- wyi het luchtschip eenige uren later ge zien werd boven Brahestad, dat 150 K.M. meer naar het Noorden aan de Bothnische Golf is gelegen. Blykbaar had Nobile toen den koers weer gevonden, want de „Italia" spoedde zich naar het Noorden. Ook was men weer in contact gekomen met het radio- itation te Vadsö. Volgens telegrammen uit Finland heeft de ..Italia" met een sterken Noordenwind te kampen gehad, waardoor soms weinig voort gang kon worden bereikt. Tengevolge van een verkeerde manoeuvre is het vliegtuig F. 16 op het vliegveld Augusta te Triëst neergestort. De heide inzittenden waren op slag dood. Naar uit de omgeving van de Oceaanvlie gers wordt medegedeeld, zyn zy niet in staat aan alle uitnoodigingen in Amerika gevolg te geven, daar zy gaarne zoo spoedig mogelijk naar Europa willen terugkeeren. Gisteren hadden opnieuw ontvangstplech tigheden en feestmaaltydcn te New-York ter eere van de vliegers plaats. O.a. had de Merchant Association in Hotel Astor een grootsche ontvangst bereid. Acht personen gedood Reuter seint uit Tokio: Een zeer groot passagiersvliegtuig, gebouwd op last van het Verkeersministerie, is ty- dens de proefvlucht omlaag gestort en op den grond verpletterd. De bestuurder en alle zeven passagiers, meest mechaniciens, wer den gedood. Naar wy vernemen zal op Maandag 4 Juni voor de Vierde Kamer der Arrondissements rechtbank te Amsterdam de strafzaak wor den behandeld tegen den 24-jarigen Italiaan Dominico Nardl, die 23 Januari op het Ko ningsplein te Amsterdag de 20-jarige T. v. G. heeft doodgeschoten. Verdachte staat terecht wegens moo d. HU zal worden ver dedigd door Mr. J. de Vrieze. ROMAN VAN EMMA VON BRANDIS—ZELION O, neen, neen, hy bemint my niet! Heb je dan aan zyn vriendschap niet genoeg! Zyn vriendschap? Ook die bezit ik niet meer! Daarin dwaal je zeker! Toch niet. Hy is lief tegen iedereen, trots zyn ernstig karakter. O. ge moest hem zien, als hy opzetteiyk zyn plaats naast zijn grootvader kiest, om den hardhoorigen ouden heer goed over te brengen wat gesproken wordt. Gy moest eens hooren, hoe eerbiedig hy met zijn moeder spreekt, hoe hij al haar wenschen vervult, hoe vaderlijk hy voor zijn jongeren broer zorgt, hoe hy. hoewel streng, toch goedig met de d'enstboden omgaat, hoe allen z'n raad begeeren en hoe grootmoedig .h i voor armen is. Mijn vader, de kapelaan, ■myn kleine broer, kunnen nooit klagen over zijn gebrek aan deelneming en opmerkzaam heid, alleen ik blijf door hem onopgemerkt, mij geeft hy slechts zooveel, als de hoffe- lykheid van hem verlangt. De kloof tusschen ons wordt steeds dieper en wyder. En hoe is uw handelwyze tegenover hem? O, ik zou gaarne, zoo heel gaarne zyn welwillendheid verwerven, klonk het klagend ja, by alles wat ik doe, by alles wat ik zeg, moet ik denken: Wat zou Walter er van zeggen? Maar ik kan hem dat niet toonen, ik durf het hem niet laten zien, ging zy voort en ze lichtte het gezonken kopje op, hy mag niet raden, hoe het by my is, nu ik niets, in het geheel niets meer voor hem ben. De vorstin keek vol aandacht voor zich heen, en zeide toen, terwyi zy haar vrien din innig ln de oogen schouwde: Lieve Irma, ik heb ondervonden, dat, zoolang, wy bij ons doen en handelen vragen, wat deze of geene er van denken zal, wy geen rust vinden voor onze ziel; ons zoete bevrediging te schenken heeft slechts Eén zich voorbehouden, als wy het goet»J in Zijnen Naafn doen. Hy, die ge zegd heeft: Ik wil uw loon zyn. Gy hebt gelijk, dierbare Mercedes, ge- lijk even als altyd, riep Irma bewogen uit. Gy hebt steeds naar dit woord gehandeld. Zelfs nu, nu u alles ontrukt werd wat gij lief hadt, zie ik u rustig en vroölyk en geen klacht komt uit uw mond. Gy kent niet de kleine zelfzucht, die my doet klagen. Ik zal in de vervulling van myn plichten tot God's eer ook mijn vreugde vinden, ik wil voor mijn Gisèrmiddag is tótaal afgebrand de kapi tale boerenplaats gelegen aan het Nóord- Hollandsch Kanaal, gemeente Bergen, be woond door den landbouwer Swaag, eigen dom van diens vader, den heer J. Swaag, te Alkmaar. Als vermoeèlijke oorzaak wordt genoemd het overwaaien van vonken uit de machine van de daar voorbij-rijdenden stoomtram, die op het; rieten dak der boerenplaats ge recht kwamen en daar gretig voedsel von den. Levende have is niet omgekomen. Verzekering dekt de schade. Sinds geruimen tya werd op het abattoir te Amsterdam ontdekt, dat er nu en dan geslachte varkens gestolen werden. De geslachte varkens worden in koelcel len bewaard, vanwaar zij 's morgens ge woonlijk zeer vroeg door vervoerders wor den weggehaald, om ze aan de koopers af te leveren. Nadat men zekerheid had ge kregen omtrent deze bij herhaling voorko mende diefstallen, heeft men in de laatste weken een-verscherpt toezicht uitgeoefend. Gistermorgen is de dief in de val geloo- pen. Het bleek te zyn een chauffeur van een slagersondérnemingdié behalve dé geslachte varkens, dié hij voor zijn baas moest halen, nog een varken meenam, dat niet voor zijn patroon bestemd was. De chauffeur werd ge arresteerd, en in den lóóp van den dag werd nog aangehouden een collega van laatstgenoemden, die aan de gepleegde diefstallen débet is. Beiden maakten er hun werk van. om nu en dan een geslacht var ken, dat hun niet toekwam, mede te nemen en dit dan te verköbpen aan een slager, die op Kattenburg zijn zaak heeft. Ook deze slagër, die tér zake van heling vervolgd zal worden, is hedenmiddag aangehouden. Het blijkt, dat de belde chauffeurs in den loop van den laatsten tijd twee maal "een heel en één maal een half varken hebben gestolen, terwyl het gestolene door den bewusten slager is gekocht. De beide chauffeurs zullen ter zake van diefstal worden vervolgd. Door de familie van wylen den heer A. Mos te Arnhem is aan het Kon. Zoölogisch Genootschap „Natura Artis Magistra" te Amsü dam een belangryke verzameling van, meest exotische, vlinders, geschonken. Deze collectie arriveerde eenige dagen gele den ln het Zoölogisch Museum. In 126 aoo- zen en laden bevat zij een keur van wat de natuur in de tropen op dit gebied aan kleurenpracht heeft uitgestald. Blijkbaar zyn geeh kosten gespaard om de grootste zeldzaamheden by een te brengen. Vele de zer voorwerpen kunnen alléén gevonden worden in de ontoegai lelijkste gebieden, zooals b.v. de door de kanibalen en koppen snellers bewoonde gedeelten van Nieuw- Guinea en naby gelegen eilanden. Ze zyn daar, dikwyis met groot levensgevaar, ver zameld door beroepsVér'zamel aars: Niet te verwonderen is. dat zulke exemplaren, die bovendien de heeriykste vormen en kleuren vertoonen, in dén msectenhandel hooge piijzen opbrengen. Verder zijn er interessante series by de Vanessa's (vulgo: „Schoenlappers*') die in rups- en poptoestand blootgesteld zijn ge weest aan ongewone wannte of koude, en als gevolg di.arvan een zeer afwykend kleurenpatroon hebben verkregen. Te Leiden moest een rytuig van een trouwstoet, voor de Blauwpoortsbrug, die geopend was voor het doorlaten van schepen, .vrachten. Hiervan maakte een 6- jarig meisje, M. van den B., gebruik om achter op het rytuig te klimmen. Toen de brug was neergelaten en de trouwstoet ver der ging. geraaktehet meisje met haar linkerbeen tusschen de spaken van een dei- wielen. Een voorbijganger, die het geval zag, heeft den koetsier doen stoppen en het meisje uit zijn bernrde positie be- vryd. Het meisje is onmiddellyk naar het academisch ziekenhuis overgebracht, waar bleek dat het linkerbeen gebroken was. Alle hoop op redding der bemanning opgegeven. Volgens te Rotterdam ontvangen bericht van Lloyds agent der reedery Sydney zit liet s.s. Callisto circa 18 voet onder water. Er spoelen meerdere wrakstukken aan. Ex perts beschouwen schip en lading totaal verloren. Het uitblyven van eenig bericht omtrent de opvarenden sluit thans wel de hoop op hun behoud uit. Dezer dagen belde een ingezetene te Sche- veningen het hoofdbureau van politie op om mede te deelen, dat hy zich ongerust maakte over zijn twintigjarig dienstmeisje, dat 's morgens was uitgegaan om een bood schap in de buurt te doen en neg steeds niet was teruggekeerd. Voor hy echter met zyn telefonische aangifte .gereed was, kwam het meisje thuis, zoodat hij zich bij de politie verontschuldigde en het verzoek tot opspo ring uit den aard der zaak Introk. Tien mi nuten later echter werd de politie weer op gebeld door denzelfden heer, die nu een merkwaardig verhaal deed van een avontuur dat het meisje overkomen zou zijn. Zy had n.l. verteld, dat zij in de Wilhel- minastraat terwijl ze daar liep, gegrepen was door drie heeren en zeer tegen haar zin ge sleurd in een gereedstaanden auto. In dolle vaart ging de toch toen door de stad en na een goed uur rijden kwam men in Utrecht aan. Hier lieten de „heeren" het meisje in den steek, dat nu gebruik makende van ver schillende vervoermiddelen 's avonds einde- lyk thuis was gekomen. De zaak kreeg nu een heel ander aanzien. Een rechercheur begaf zich naar de woning van den heer om van het meisje nadere by- zonderheden te vernemen. Toen hij het huis bereikte, hoorde hy echter tot zijn groote verbazing dat „alles al in orde was". Wat •was er gebeurd? Het meisje was vermoedelijk met een jongen man aan 't wandelen gegaan, en had bij haar thuiskomst het verhaal van de ont voering verzonnen, zoodat de heer ook nu weer zijn aangifte introk en zich wederom by de politie verontschuldigde. Te Amsterdam is in een perceel in de Gr. Wittenburgerstraat, door het spelen mét lu cifers van een tweetal kinderen resp. 3 en 4 jaar, een-wieg, waarin een kind van 9 maan den lag, in brand geraakt. Het kind had brandwonden bekomen aan hoofdje en handjes en is door den G. G. en G. D. naar het Gasthuis vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. De brandweer behoefde geen assistentie te verleenen. De kinderen waren zonder toezicht, daar de moeder op straat stond te praten. De Minister van Arbeid, Handel en Ny- verheid heeft Suez (Egypte) besmet ver klaard wegens pest. Tallooze aangiften. Thans kan nog worden medegedeeld, dat de dame die met behulp van een valsche handteekening een bankinstelling te Rot terdam wist op te lichten voor een bedrag van 12.500 gulden hoewel zy uitstekend Nc- derlandsch spreekt, vermoedelijk van Duit sche origine is. Door de berichten in de bladen heeft de politie reeds tallooze aan giften gekregen van menschen die mee- nen, meer van deze zeer handige bedrieg ster af te weten. De aanwijzingen hebben inmiddels nog geen resultaat opgeleverd. Ergens in Rotterdam waar, dat doet er niet toe woont een eenzame dame, zoo vertelt de „Msb." Die eerzame dame heeft liefhebbende buren. En behalve liefhebbende buren heeft ze ook nog 'n zoontje, Jan; met dat zoontje is het drama begonnen Het zoontje verliet eens de ouderlijke wo ning en zag, hoe een van zyn speelmakkers by hem aan de bel trok. Dat zou niet zoo heel erg zijn geweest, als er voor dit bellen voldoende reden was. Maar de belhamel deed het, louter om da eerzame dame een vergeef- schen tocht naar de voordeur te laten maken. Tusschen beide jongens ontstond een hef tige discussie en met duizelingwekkende vaart rolden de gemeenste uitdrukkingen over hun lippen. Het eene jongetje zei een leelijk woord en het andere jongetje kaatste dat woord met een eVen teelWdterug Des avonds gingen dejongelui tot handtas- - telykheden over en de eéne jongen voerde als zegeteeken een door hem buitgemaakten hoepel mee naar huls. Toen, ja, toen werd het de eerzame dame te bar. Ze zou zich naar de moeder van den bel hamel begeven en haar hebben toegevoegd: „Leelykeje kan vanniet meer loo pen." De eerzame dame had absoluut ongelyk. Want ter rechtzitting bleek, dat de beleedig- de uitstekende beenen had, die haar op inderdaad uitnemende wyze droegen. De eerzame dame vertelde voor den poli tierechter, dat ze in geen geval de haar ten laste gelegde beleedigende uitdrukking had gebruikt. „Dat kan toch niet", zei ze, „want ik ken de juffrouw niet eens!" De beleedigde hield echter stokstijf vol, dat ze uitgescholden was voor eenwier beenen haar niet meer wilden dragen. Een getuige, die uit een raam had gehan gen, en gehoord had met weike taal de dames elkaar te lijf gingen was het vol komen eens met de beleedigde. Maar er was nóg een getuige, die wel ge hoord had hoe de jongens kibbelden, doch die.niets van een riizie tusschen de dames wist. De woorden die de zoon van de belee digde had gebruikt, waren meer dan bar. Is u zoon zoo ondeugend? vroeg de rechter. Nee edelachtbare, zei de beleedigde. 't Is een lieve jongen. De heele straat hangt an 'm en de agenten houden ook van hem. Daar de politierechter meende, dat er aan beide zijden schuld was, sprak hij de eer zame dame vry. Doos 60 et. Bij Apoth. en Drogisten. Blijkens binnengekomen berichten be vond de „Seimttevaer" op zyn tocht naar Plymouth zich Donderdagavond om 8 uur 13 mijl Oost-Zuld-Oost van het Owers licht schip, dat ligt ten Oosten van het eiland Wight. Het Centraal Bureau te. Amsterdam van Ned. Roomsche Reisvereeniglng heeft een programma laten verschijnen van de door dezevereeniging uit te voeren reizen. Een uitgebreide collectie uitstapjes, trips, reizen van korteren en langeren duur wordt don liefhebber er in opgesomd. Allicht zal degene, die van plan is, met de vacantlc een reis te ondernemen, in het lyvig pro gramma iets van zijn gading vinden. Omtrent de sterkte va nden varkenssta pel op 1 Mei j.l. kan, in vergelyking met den toestand op 1 Mei 1927, mede in ver band met de rapporten der Ryksveeteelt- consulenten, het volgende worden medege deeld. De resultaten der fokkery en mestery, welke in vorige overzichten reeds van dien aard genoemd moesten worden, dat, indien geen tegenslag werd ondervonden, het be- dryf er toch nauwelyks mede uit kon, zyn na dien tyd. niet in gunstige richting ge keerd. Integendeel, de prys der biggen en vette varkens liep nog achteruit en dé voeder- prijzen ondergingen nog een belangryke stijging. Het indexcyfer voor maïs, dat in Jan. 152 was, bedroeg in Febr. 167, in Maart 177 en in April 175 Van gerst liep het indexcyfer op van 135 in Jan. 118, in Febr. 122, ln Maart 138, en in April 176. En tegenover der" stijging stond nog een voortgaande daling van dsn p?ys v.-n var- kensvleesch. Het indexcyfer -jT was in Jan. 117; dit liep in Februari op tot 119, maardaalde in Maart tot 115, terwijl het in April 114 was. Kon in Mei 1926 voor 1 K.G. varkensr vleesch 10.5 K.G. maïs tegen groothandei;- prijs worden gekocht, in Mei -1927 was deze hoeveelheid, gedaald tot 7,5 ÏLG., terwijl In April 1928 de-.prijs van 1 K.G. varkeps- vleesch gelijkstond met dien van slechts 4,87 K.G. maïs. Van een eenigszins loonqnde fokkery en mestery, kan by deze verhouding geen sprake meer zyn. Het is daarom niet te verwonderen, dat de varkensstapel een inkrimping onderging, welke, zooals uit het overzicht uit de onder-, scheiden provincies biykt ln sommige deelen van het land, waar de varkenshou derij zich sterk ontwikkeld had, aanzienlyk mag worden genoemd. Dat ofschoon de varkenshouderij in vele gevallen met verlies gepaard moet gaan de fokkerij en mesterij toch in stand blyft en in sommige streken de in krimping nog geen grooter omvang aan nam, moet worden toegeschreven aan het feit, dat de fokkerij of mestery,. in zeer vele gevallen een schakel in liet bedrijf vormt, welke niet of zeer moeilyk kan wor den gemist in verband met de byproducten. welke de bedrijven als varkensvoer leve ren, en de mestwinning, welke vooral ln sommige zandstreken van zooveel belang is. Uit de onderscheiden provincies biykt, volgens de rapporten der Rijksyeeteeltcon- sulenten, dat dé sterkte van den Varkens stapel sedert Mei 1927 ais volgt is gewyzigd. (Aangezien de verhoudingen plaatselijk zeer uiteenloopen en concrete gegeVens weinig beschikbaar zyn, is het zeer mpeilijk een juist beeld van den toestand in het 'alge meen te verkrijgen, zoodat de gegeven cy- fters geen aanspraak, kunnen maken op, groote nauwkeurigheid, doch slechts als zoo juist mogelijke schatting mogen worden be schouwd). Van, de gegevens om tent de afzopderlyke provincies, vermelden wy het volgende: Noord-Holland. Over de gelieele linie wordt de vermindering op 20 pot. geschat. Zuid-Holland. Gedekte zeugen 40 pet., biggen 30 pet., loopvarkens 20 pet., zouters 25° pet., opleggers 35 pet., vette varkens 35 pet. minder. Op grond van deze gegevens kan de-ver mindering van de verschillende groepen, in het geheele land geschat worden voor ge dekte zeugen op 25 a 30 pet., biggen 20 a 25 pet., opleggers 25 pet. vette varkens 25 30 pet. vader een goede dochter, voor myn broeder een goede zuster zijn, want nu ben ik het niet. Kind, maak je zelf zoo zwart niet, riep Mercedes lachend. Neen, ik ben het niet. Mijn vader ziet me dikwyis nadenkend en weemoedig aan, als ik zoo ernstig en ontstemd ben, mijn kleine Werner zegt: Irma ge kunt in hel geheel niet meer zoo mooi spelen en zoo lus tig lachen als vroeger. Zoudt ge niet wat meer verstrooing zoeken, lieveling, dan het landleven u kan bieden? Verstrooing! Die wordt me meer aan geboden dan me lief Is! Ik heb in den afge loopen winter in de residentie weken lang feestelijkheden moeten bijwonen. Gij weet, dat toch, dat myn tante Meerstein een jaar aan het hof is; nu, zy wil my immers bij zich hebben. Reeds spoedig moet ik weder op myn post om de quadrille te dansen. Is dat zulk een groote opoffering. Ja, ik houd niet meer van de genoegens der groote wereld. Nu, lieve Irma, antwoordde de vorstin, ga dan en dans, omdat gij er uw tante een genoegen mee doet. Ik heb plan voor een reis haar Griekenland en als ik teruggekeerd ben. moet gy by mij, komen, wy zullen -dan overleggen, wat er te doen Is, om je weer vrooiyk te maken en anderen met u. De dames babbelden nog een poosje met elkander en de vorstin zei daarna: Hebt ge wellicht lust mij vandaag naar de smelte- ryen te vergezellen? Je hebt er zeker niets op tegen, dat Selene met ons meegaat? Irma nam dit verheugd aan en begroette vriendelijk de oude Grlekin, toen deze bin nen kwam. Daardoor kreeg ze weer haar ge wone zelfvertrouwen terug. De weg voerde een kwartier lang door het park, dat nu in zijn schoonste lentedos prykte. Daarna verruimde zich het uitzicht en eindelyk vertoonden zich de kopersmei- teryen, in omvang geiyk aan een dorp. Maar niet daar heen ging het rijtuig, maar meer zijwaarts, waar de woningen der arbeiders lagen. Welk een ander beeld dan vroeger vertoonde zich daar aan het oog! Irma was verwonderd. Daar, waar eens bouwvallige huizen stonden met gebroken en beplakte ruften en bemoste daken, en waar dikwijls uit troebele plassen stinkende dampen op stegen, stonden nu rijen vriendeiyke, stevige kleine gebouwtjes. Achter de vensters prijk ten witte gordynen en mooie bloemen ver sierden de groene vensterbank. Dat waren Inderdaad hulzen, welke den arbeider trouw en vrlendeiyk ontvangen konden, als hy des avonds, na den last van den dag, daar terug keerde! Achter ieder der huizen sloot zich een klein stuk tuingrond aan, dat het noö- dige voor. de huishouding leverde. Over de tuintjes schalde het geblaat van geiten en het kakelen der kippen, terwijl hier en daar ook wel het knorren van een zwyn werd gehoord. De poelen, die op den achtergrond eens^ hun ongezonde dampen hadden uitgewasemd, waren in vruchtbare v/eiden of akkerland veranderd, ook vracht- boomen breidden er hun takken uit. Boven de daken der arbeiderswoningen verhieven zich 2 grootere gebouwen, de kerk en de school. Op eenigen afstand, lag op een kleine hoogte een goed ingericht ziekenhuis, dat onder leiding van een bekwame arts stond en Waar de dochters van den H. Vincentiüs het liefdewerk verrichtten. Vóór allen von den daar de zieken uit de arbeidersbevolking verpleging. De mijnwerkers, die door een on geval getroffen werden, hadden niet meer noodig een lang transport door te maken naar het hospitaal, dat een paar uur van den weg lag. Het nieuwe ziekenhuis behoorde tot eene der schoonste en edelste bloemen, in de krans, welke Mercedes aan de voeten der charitas had neergelegd. De gouden regen, welke haar voor de drukking van vreugde over dit beeld heen gaan, want djt alles was het werk van haar eigen schepping! De gouden regen welke haar voor de voe ten gevallen was, had zegenryk op de ge heele streek gewerkt, zy had daarbij echter niets anders dan den drang van haar van naastenliefde gloeiend hart gevolgd. Een machtige drijfveer voor haar hande lingen lag in de woorden, weike haar gade weinige dagen voor zijn dood gesproken had: Mercedes je moet weten goed te maken, wat lk in mijn blinde eigenliefde verzuimd heb, je zal aan de menschen weder vergoeden, wat ik tegen hen gezondigd heb. Wederom werd haar daardoor weer een plicht..ppge- legd, een heilige plicht, zy moest doen, wat hy niet meer vermocht. Maar Irma? Was zij nog dezelfde als-in den tyd, dat wij haar het eerst ont .r.oetten?. Wat beteekende die lichte wolk, welke over haar lief gezicht, ja over haar gehele wezen lag? Een klaap kwam naar beiden toege- loopen met glanzende oogen en gloeiende wangen. De zwaluwen, de zwaluwenriep hy jubelend, ze zyn er weer, ze zijn er weer, ze zyn zoo pas gekomen. Kom. Irma,ik zal ze je laten zien? Hy vatte zijn zuster bij de hand en trok haar met zich voort. De vry heer keek zyn kinderen met vaderlijken trots na. Wat is dat zwakke ventje opgeknapt, zei hy Verheugd. Daarna verzonk hy in ge- dachten. Maar myn Irma, wat scheelt haar toch? zy komt mij dikwyis zoo stil en na denkend voor, dat jonge'kind! Wellicht ont breekt het haar aan conversatie in onze afzondering. Ik zal den wensch van tante wel moeten opvolgen en haar weder verlof geven om naar de residentie te vertrekken. Werner was ihtussehen met zijn zuster i weggesneld' om de nieuwe gasten'te bekyken en te zien hoe zy op en neer vlogen. Zouden ze op den Zwaluwenberg ook reeds aangekomen zyn? vroeg Werner. (Wordt vervolgd.);

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10