Stadsnieuws 1 KENNEMERLAND V erkeers-ongevallen. Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofznigers fisou De Middenstandscentrale Een studiereis der Hygiëne- ccmmissie Luxor-Theater R.K. Middenstandsvereeniging 5TC?AATTyF£ I- QT^oöTË HouIsIvaat '5 MIDDAGS 3UUT? (Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerland BREESTRAAT 121 BEVERWIJK - Tel. 2213) Uitslag van den tooneelwedstrijd „Jacob van Lennep" Ned. R.-K. Volksbond R.-K. Leeszaal - Ledenvergadering Herdershond doodgereden HALFWEG ZANDVOORT HEEMSTEDE VIJFHUIZEN VELSEN Huldeblijk H. M. de Koningin- Moeder BEVERWIJK R.K.S.V. „D.E.M." SANTPOORT IJMUIDEN HEEMSKERK Woensdagavond vergaderde by Brinkman 1 de Middenstandscentrale voor Haarlem er Omliggende Gemeenteen, onder voorzitters schap van den heer P. H. Smit. Ingevolge uitnoodiging waren vertegenwoor digd de Afd. Haarlem en O. van „Horecal (Hotel-, Café- en Restauranthouders); de Afd. Haarlem en O. van „Ons Belang" (Café-i Restauranthouders en siyters); verder de Hotel- en Pensionhoudersvereeniging te Zand- voort. De voorzitter installeert het nieuw lid der Middenstandscentrale, den heer J. Spaander, voorzitter der afd. Haarlem en O. van den Ned. Drogistenbond. Vreemd geld ontvangen in on-e Middens ta.ndszaken tijdens (.3 Olympiades De voorzitter zet het doel dezer besprekin gen uiteen. Men wil de preciese en dien dag geldende waarde voor 't vreemde geld ont vangen en uitgeven. De détails werden uiteengezet door den heer M. Kropveld, adviseur in algemeenen dienst der Nederlandsche Middenstandsbank. In de diverse zaken, winkels, restaurants, enz. moeten op duidelijk zichtbare wyze koers- ïysten worden opgehangen, welker noteeringen eiken dag vernieuwd worden. Zoowel de pa troons, de bedienden als de vreemdelingen kunnen dan de koersen zelf controleeren en omrekenen. Dan is elke vergissing uitgeslo ten en de patroon is gedekt. De Ned. Middenstandsbank meende voor dit plan de organisaties te moeten erkennen, want het moet zijn een daad der organisa ties. Er deden zich echter enkele praktische bezwaren voor, doch deze zijn opgelost. De omwisseling der koerslijsten is thans vastge steld op 12 uur des middags. Deze actie te Amsterdam is uitgegaan van de Amsterdamsche Middenstandscentrale en daar is reeds alles in orde en hebben alle aan gesloten organisaties er aan medegewerk', zelfs ook de niet-aangesloten organisaties. Aan de ramen der zaken komt een keurig uitgevoerde kaart te hangen, welke kosteloos wordt verstrekt en waarop in verschillende talen wordt medegedeeld, dat vreemd geld in betaling wordt aangenomen. Verder zal aan ieder een boekje gratis verstrekt worden, waarin een preciese omschrijving gedaan wordt, hoe elk vreemd bankbiljet er uit zal zien, de bijzondere kenteekenen, enz. Zoo zul len in dit boekje wel een honderd verschil lende bankbiljetten der onderscheidene lan den worden omschreven. De kosten van dit alles neemt de Ned. Middenstandsbank voor haar rekening, in de overtuiging, dat zy daardoor een goede daad stelt voor den Middenstand. De zaak over het heele land door te voeren, is praktisch onuitvoerbaar. Alleen zal het gel den voor Amsterdam en de groote daarom heen liggende steden en dan ook alleen daar, waar een kantoor van de Bank is. De uitvoe ring toch is zeer moeiiyk en vordert een tyd- roovend werk. Toch heeft de Bank het gaarne gedaan. Spr. noemt voor in aanmerking ko mende steden: Amsterdam, Rotterdam, den Haag, Utrecht en Haarlem. Overwogen zal worden, dat ook in Haarlem zal komen een groote vitrine, waarin allerlei vreemd geld. Doch het aantal biljetten is zeer groot en geeft uiteraard renteverlies. In Am sterdam werd door iemand, die met het plan sympathiseerde, dadeiyk een prachtige vitrine voor dit doel gratis ter beschikking gesteld. Tegen e.v. valsch geld is niet veel te doen. Doch daar staan de chefs der Afd. Vreemd geld by de Banken ook aan bloot. De heer G. J. Eensink, directeur van het kantoor Haarlem, zegt, dat hy iederen mor gen vóór 12 uur aan de deelnemers een nieuwe lijst zal doen bezorgen. Evenzoo de boekjes en de kaarten worden toegezonden. Buiten de stad kunnen zy b.v. naar de secretariaten der organisaties gezonden worden. Met algemeene stemmen werd besloten, dat de actie zal uitgaan van de Middenstandscen trale. De voorzitter dankt den heer Kropveld voor zyn uiteenzettingen en toelichtingen en de Centrale zal deze zaak spoedig aanpakken. worden, om de juistheid daarvan te onder- zoeken. Spr besprak dan de in de „Nieuwe Haar- lemsche Courant" verschenen artikelen van den heer Van Tetering, waarmede hy het in de meeste opzichten eens was. Spr. achtte in tegenstelling met den heer Van Tete ring echter wel een teveel aan winkels aan wezig. Ook meende hij, dat, wanneer er al gemeene welvaart is, het den middenstand goed gaat. Die stelling mag, volgens spr., niet omgekeerd worden. De volkswelvaart moet komen van handel, industrie en land bouw, waarmede gepaard moet gaan een verstandige handelspolitiek. Die laatste achtte spr. niet aanwezig. De vertegenwoor digers van handel, industrie en landbouw in de officieele lichamen moeten trachten daarin verbetering te brengen. Het door den heer Duijn opgemerkte was geen openbaring; daar wordt ook veel te gen gestreden. Spr. meende, dat trust- en kartelvorming fnuikend is voor den middenstand en dat men daartegen moet strijden. Spr. bracht naar voren, dat het z.i. wel geoorloofd is, coöperaties te vormen, mits deze geen be dreiging gaan vormen van een bepaalden stand. Een enquête naar den omvang van trust- en kartelvorming achtte spr. noodig. Spr. verdedigde 'invoering van publiek - rechteiyke bedrijfsorganisatie en beval ten slotte solidariteit aan als den hoeksteen, waarop de verbetering van de middenstands- toestanden gegrondvest moet worden. De voorzitter sprak dan een kort dank woord tot den heer Hooij, waarna de bij eenkomst gesloten werd. DE TIENDE VEREENIGING BIJ DE MIDDENSTANDSCENTRALE In een ledenvergadering der Ver. van Win keliers en Neringdoenden „Wijkeroog" te Vel- sen (Noord) heeft de heer C. ten Boom, gis teren, Donderdagavond, het nut bepleit der aansluiting by de Middenstandscentrale voor Haarlem en Omliggende Gemeenten. Hierna werd daartoe met algemeene stem men besloten. De voorzitter dezer Vereeniging, de heer Kuiper treedt daardoor in het bestuur der Middenstandscentrale voor Haarlem en Om liggende Gemeenten en alle bestuursleden van „wykeroog" worden leden der Centrale. Deze laatste omvat nu tien Middenstands- vereenigingen in het ressort der Kamer van Koophandel. De hygiëne-commissie van den Volken bond legde de laatste hand aan de reis plannen voor een studiereis op het gebied van plattelandshygiëne. Deze reis begint 16 Mei in Zuid-Slavië waarna de deelnemers de plattelandsstreken van België, Frankrijk Hongarije en Nederland zullen bezoeken. Dank zij de mededeelingen van dr. Jo- sephus Jitta aan de hygiëne-commissie in zake de watervoorziening in Nederland, is ook ons land in dit reisprogram opgeno men. De deelnemers komen 24 Juni uit België te Den Haag aan en zullen onder leiding van dr. Josephus Jitta verschillen de instellingen op hygiënisch gebied in Ne derland bestudeeren. Te Den Haag zal studie worden gemaakt van goedkoope plattelandswoningen. 25 Juni worden Amsterdam en Noord-Holland bezocht om daar de waterleiding dier pro vincie te bestudeeren. Achtereenvolgens zullen Wijk aan Zee, Castricum en Bever- wyk worden bezocht, in laatstgenoemde plaats het, Roode-Kruisziekenhuis. Op 26 Juni staat een bezoek aan het voedings middelenlaboratorium volgens de Warenwet te Amsterdam op het programma. Op 27 Juni gaan de deelnemers naar Uithoorn om daar het abbattoir te bezichtigen, den dag daarop naar Heemstede ter bezichti ging van de badinrichting. Voorts staan op het program nog verschillende andere so ciale en hygiënische instellingen, zoo ook de modelboerdery Oud-Bussum en Utrecht, waar de organisatie van het Groene Kruis aan de deelnemers zal worden uiteengezet. De chef van de openbare gezondheids dienst dr. Cummin, de Amerikaansche assi stent van de hygiëne-commissie prof. Winslow en de Britsch-Indische gezond heidscommissaris dr. Graham gaven hun groote voldoening over het resultaat van de Volkenbondsstudiereizen te kennen. de eenige authentieke oorlogs den stryd om die vesting in Deze hield gisteravond in de Kroonzalen een byeenkomst. Nadat de voorzitter, de heer P. J. M. van Tetering, de bijeenkomst op de gewone wyze had geopend, herdacht hy in zijn openings woord den pas gestorven Bisschop en den op jeugdigen leeftyd gestorven Chris Jan sen, directeur van het Centraal Hanze- bureau te Amsterdam. Aan beide overlede nen wijdde spr. zeer waardeerende woorden. Hy spoorde de leden aan, de wenschen van Z. D. H. Mgr. Callier na te komen en den heer Chris Jansen na te volgen in zyn wakkeren arbeid ten bate van den midden stand. Hierna werd voortgezet de discussie over het door den heer Hooij in een vorige ver gadering ingeleide onderwerp „De economi sche positie van den middenstand." De heer Alders ontraadde het invoeren van coöperaties by den middenstand. Coöperatie beteekent, dat de middenstand zich gaat wenden tot de producenten, iets, waartegen de middenstand altyd gestreden heeft. Spr. achtte een teveel aan handeldryven- de middenstanders aanwezig. Een middel ter verbetering hierin achtte spr. het in voeren van een diploma voor hen, die zich als handeldrijvend middenstander willen vestigen. De heer Van Liemt wees op de nood zakelijkheid zooveel mogelyk te keeren de gevaren van het groot-kapitaal en van het teveel aan middenstanders. Deze acht spr. de grootste gevaren voor den middenstand, al moet natuurlyk ook tegen andere geva ren gestreden worden. Een beperking van het aantal handeldry- venden achtte spr. zeer noodzakeiyk. De aanwas van het aantal winkeliers is on evenredig aan datgene, wat het publiek noodig heeft. De heer Duyn meende, dat de katholie ke economie die der liberalen heeft over genomen. De inleider, de heer Hooy, geloofde ook, dat er een teveel aan winkels is, maar hy ^neende, dat er een enquête ingesteld moest „Verdun, film van 1916". Dat staat op het programma en nu mag er misschien wel hier en daar een stukje in den film zyn, dat niet zoo heelemaal authentiek is, dat er by gemaakt is voor de volledigheid, het meeste is toch klaar- blykelyk wel degelyk op het oorlogsterrein zelf opgenomen het zou eenvoudig on- mogelyk zyn, zoo iets „in scène" te zetten. Deze film geeft wel heel echt de ver- schrikkelyke realiteit van den oorlog weer, zooals schryver dezes die als journalist heeft meegemaakt. Al de verschrikkingen, toen op verschillende fronten in/ werzelyk- heid aanschouwd, zagen wy nu weer op het witte doek en deden ons nog eens mee leven al wat ons toen met zooveel afschuw vervulde, met zooveel deernis ook, voor de kermende gewonden, die overal de slagvel den bedekten en in de loopgraven vaak met heele troepen op elkaar lagen. Wie weten wil wat oorlog beteekent en tot nog toe alleen uit beschrijvingen en verslagen zyn kennis daaromtrent opdeed, hy ga deze film zien. Dan eerst zal hy we ten, want hoe realistisch ze ook mogen zyn, beschryvingen kunnen nooit den indruk der werkelykheid geven, die altyd nog veel en veel afschuwelyker is, dan de nauwgezetste beschryving. „Verdun" is geen amusementsfilm; die naar de bioscoop gaat, om zich te vermaken, moet deze wedt niet naar Luxor gaan. Maar die wil weten, om daardoor voor altyd een afschuw van den oorlog te krij gen en zoo wil meewerken aan de versprei ding der vredes-idee, die mag hier niet weg- blyven. Over de tweede groote film „Gestolen Roem", een film van de gewone soort, zul len we ditmaal maar niet veel zeggen. Niet omdat ze het niet waard is als film is ze mooi. Maar de indruk van „Verdun" is overheerschend en dien willen we niet ver troebelen. door nu te schryven over een, weliswaar mooi, maar dan toch doodgewoon romannetje. By het Luxor-nieuws o.a. ook de uitvaart van Z. D. H. Mgr. Callier. Ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan heeft de Kon. Erk. Tooneelvereeniging „Ja cob van Lennep" een internationalen wed stryd voor blyspelen uitgeschreven, waaraan hebben deelgenomen vijf vereenigingen, n.l.: het Dilettanten Tooneel-Ensemble „De Vrye Club" te Amsterdam; de Tooneelvereeni ging „Pieter Nieuwland" te Amsterdam; de Tooneelvereeniging „Varia" te IJmuiden; de Tooneelvereeniging „A. D. O." te 's-Gra- venhage en de Onpartijdige Tooneel-Maat- schappy „De Vryheidsliefde" te Antwerpen. De jury, bestaande uit de heeren C. van Hees, directeur Stadsschouwburg; F. Primo, journalist, tooneelrecensent en J. B. Schuil, tooneelschryver en letterkundige, allen te Haarlem, heeft de volgende uitspraak ge daan: Algemeene pry zen: 1ste prys: „Pieter Nieuwland," met 248'A punten, (stuk: Z. B. B. H. H.). 2de prys: „A. D. O.", met 242 pnt. (stuk: Dat wat je niet hebt). 3e prijs: „Varia," met 219 pnt., (stuk: Hanegevecht) 4de prys: „De Vryheidsliefde," met 203 pnt., (stuk Promarius). Aantal te behalen punten: 330. De le prys bestaat uit een gouden medaille (aangeboden door het Eere-Comité en 300, de 2e prys uit een verguld zilveren medaille (aangeboden door de gemeente Haarlem) en 200; de 3e prys uit een zilveren pla quette (aangeboden door de Vereeniging tot Bevord. v. h. Vreemdelingenverkeer) en 100; de 4e prys uit een verguld zilveren medaille (aangeboden door de Liedertafel „Haarlem's Zanggenot") en 50. Eere-pryzen: Voor de beste Nederlandsche uitspraak, zilveren lauwerkrans, aangebo den door den beschermheer, jhr. O. van Lennep: de vereeniging „Pieter Nieuwland," met 20 punten. Aantal te behalen punten: 30. Voor het beste samenspel, verguld zilve ren medaille, aangeboden door het Ned. Tooneelverb., afd. Haarlem en omstr.: de vereeniging „Pieter Nieuwland," met 70 'A punten. Aantal te behalen punten: 90. Voor de beste regie, zilveren beker, aan geboden door den Reg. der Vereeniging, den heer W. Hunsche: de vereeniging „A. D. O." met 70 y. punten. Aantal te behalen punten: 90. Voor de beste tooneelaankleeding, zilve ren lauwertak, aangeboden door den heer E. Meijerink, pennn. en lid van verdienste: de vereeniging „A. D. O." met 70 punten. Aantal te behalen punten: 90. Bijzondere pryzen: le prys voor de beste Tooneelspeelster, gouden draagmedaille, voor de rol van „Mama" in Z. B. B. H. H. (Piet ter Nieuwland) met 173 op 210 punten, be haald door mevr. F. LeveringtonCohen. 2e prys voor de beste tooneelspeelster, ver guld zilveren medaille, aangeboden door de directie der Oprechte Haarlemsche Courant, voor de rol van „Loes" in „Hanengevecht" (Varia) met 157 pnt. op 210, behaald door mevr. Fr. RozaPeek. le prys voor den besten Tooneelspeler, gouden draagmedaille voor de rol van „Everhart" in „Dat wat je niet hebt" (A. D. O.) met 178 p. op 210, behaald door den heer Et. Sorbi. 2e prys voor den besten Tooneelspeler, ver guld zilveren medaille, aangeboden door de directie van H. D„ voor de rol van „Dr. Pe ter Laporte" in „Hanegevecht" (Varia) met 164 op 210, behaald door den heer A. H. Holtslag. le prys voor de best gespeelde dames by- rol, verguld zilveren medaille, aangeboden door den heer dr. Tjebbo Franken, seer. Ned. Tooneelverbond, afd. Haarlem, voor de rol van „Trixy" in „Hanegevecht" (Varia) met 158 p. op 210, behaald door mevrouw J. Boe reeKarreman. 2e prys voor de best gespeelde dames-bij rol, verguld zilveren medaille, aangeboden door den heer F. A. Meyer, 2e reg. der ver eeniging voor de rol van „Eulalia" in „Dat wat je niet hebt" (A. D. O.) met 157 p. op 210, behaald door mevr. C. Kuipers. le prijs voor de best gespeelde heeren-bij- rol, verguld zilver enmedaille, aangeboden door den heer H. C. Kloet, lid van verdien ste, voor de rol van „Willem" in „Promarius" (Vryheidsliefde) met 139 p. op 210, behaald door den heer Frans de Backer. 2e prys voor de best gespeelde heeren- byrol, verguld zilveren medaille, aangebo den door den heer F. H. Meyer, 2e regis seur, voor de rol van „Piet" in „Hanege vecht" (Varia) met 135 p. op 210, door den heer Jack Roza. Publieksprijs: Verguld zilveren medaille, aangeboden door de Werkende leden der Kon. Erkende Tooneelvereeniging „Jacob van Lennep," voor de Vereeniging A. D. O. te 's-Gravenhage met 64 uitgebrachte stem men op een totaal van 157 ingekomen bil jetten. De burgemeester van Haarlem deelt mede, dat de officieele ontvangst ten Raadhuize van den Nederl. R.K. Volksbond (diocees Haarlem) op Maandag 7 Mei a.s. NIET doorgaat, in verband met het overlyden van Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, Bisschop van Haarlem. 1 r» r ten van de R.K. Leeszaal een ledenvergade- De heer G. H. Weusting, voorzitter, open- nisrede op den overleden bisschop, waarin memoreerde die Zijne Doorluchtige Hoog waardigheid steeds voor de R. K. Leeszaal had getoond. Vooral was deze belangstel ling tot uiting gekomen bij het persoonlijk bezoek, dat de R. K. Leeszaal eens de eer had van 7DH. te mogen ontvangen. Met algemeene stemmen werden in de bestaande bestuursvacatures gekozen de heeren dr. H. J. M. Janzen en mr. dr. F. A. By voet. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat in 1927 het aantal boeken ver meerderd was met 900 banden, zoodat het totaal boekenbezit gestegen was tot 10536 banden. Ook het aantal tijdschriften was belangryk uitgebreid. In totaal werden in 1927 uitgeleend 16193 boeken tegen 15010 in 1926. In den loop van het jaar werden 17271 bezoeken aan de leeszaal gebracht. Uit het finantieel. verslag bleek, dat de geldelyke positie bevredigend kan worden geacht, hoewel van weelde geen sprake kan zyn. Besloten werd het «Huishoudelijk Regle ment te wyzigen in dier voege, dat voor taan de invloed van verschillende organi saties op de samenstelling van het bestuur zal zyn opgeheven. Omsi.ree.its nan vyf ë-Si-e. ..nunaaag is op de Kleverlaan een groote herdershond door een Brockway- autobus aangereden en ge dood. R.K. NAAI- EN BEWAARSCHOOL Verleden jaar is door de Eerwaarde Zus ters alhier een naaischool opgericht. Het is gebleken, dat daardoor in een reeds lang gevoelde behoefte is voorzien, daar de belangstelling hiervoor vooral in den tegen- woordigen tyd zeer groot is en het aantal deelneemsters dan ook niets te wenschen overlaat. Naar wy vernemen, ligt het thans In het voornemen van de Eerw. Zusters om op het terrein, gelegen achter het klooster, een naai en bewaarschool op te richten. Hierdoor zullen 3 lokalen van 7 by 7 M. gebouwd worden. Boven deze lokalen zal slaapgelegenheid gemaakt worden. Als alles naar wensch verloopt, hopen de Zusters reeds spoedig met den bouw te be ginnen opdat in September het nieuwe ge bouw in gebruik kan worden genomen. BOUW R.K. KERK Deze week is op de kosterswoning en stal ling de vlag uitgestoken, daar de kap van dit gebouw voor zoover 't het bintwerk betreft, gereed is gekomen. R.K. Dames-Tooneelgezelschap. Op veel vuldig verzoek van vele Katholieken van Zandvoort heeft 't R.K. Dames-Tooneelge zelschap St. Agatha onder leiding van den Eerw. Pater Aditianus besloten nog een op voering te geven van het drama „Haar Offer" op Maandag 7 Mei in de zaal van Hotel Zomerlust. wy hopen dat allen die 't stuk nog niet gezien hebben, van deze gelegenheid gebruik zullen maken, zoodat de zaal weder even goed bezet zal zyn als den vorlgen keer. Diefstal. Door de politie alhier wordt proces-verbaal opgemaakt tegen J. B., wo nende te Haarlem, ter zake diefstal van geld uit een winkel alhier. Hoogte zon. Donderdag is voor het „Witte Kruis" afd. vyfhuizen een hoogtezon gear riveerd. Het heeft de commissie veel zor gen gekost alvorens men er toe over kon gaan zoo'n kostbaar instrument aan te schaffen. Maar dank zy de yverige be moeiingen van de commissie, mag men in het byzonder wel noemen de wijkzuster wel ke er In geslaagd Is de gelden er voor by elkaar te krygen. Zeer begrypelyk is dit een belangryke aanwinst voor het dorpje, want moest men anders voor zoo een be handeling naar Hoofddorp wat altijd met veel moeite en kosten gespaard ging, dit behoort nu allemaal tot het verleden. Men denkt met een paar dagen met de opstel ling gereed te zijn en dan kan men in het wykgebouw terecht. Ernstig ongeluk Gisterenmiddag had met de tram welke te ca. 72 uur te Hillegom aan de remise aan komt een ernstig ongeluk plaats ter hoogte van villa „Remina". Door tot nog toe onbekende oorzaak kwam de conducteur van deze tram, de heer H. Hollander, met het hoofd ln aanraking met een der yzeren standaards van het inry- liek van genoemde villa. Zeer ernstig ver wond werd de ongelukkige door Dr. Steen- meyer verbonden en daarna per auto naar het Ac. Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Zyn toestand is zorgelijk. Zooals men weet, zal het 7 Januari a.s. vyftig jaren geleden zyn, dat H. M. de Koningin-Moeder Nederlandsch Staatsbur geres is. By deze gelegenheid zal H. M. een hul- debiyk worden aangeboden door Neder landsche vrouwen. Ten einde ook de vrouwen uit de ge meente Velsen in de gelegenheid te stellen, haar bijdragen voor dit doel beschikbaar te stellen, heeft zich in deze gemeente een comité gevormd, onder voorzitterschap van mevr. Rykens—Van Slooten, dat gaarne die bydragen in ontvangst zal nemen. Het is de uitdrukkelyke wensch van H. M„ dat voor dit doel niet mag worden ge collecteerd. De giften zullen ln gesloten bussen worden aangenomen. Wel Is het de bedoeling dat de namen van allen, die hebben bygedragen, op lysten zullen wor den verzameld. Het comité bestaat verder uit de vol gende dames: voor Driehuis: mevr. ZeemanKollöffel, mevr. Eichholz—Rietbergen; voor IJmuiden: mevr. PoldermanLuchsinger, mevr. Arends Ingwersen, mevr. BaakKrenning, mevr. BakkerSchoonejongen, mevr. Deutekom Joosen, mevr. Heerede Groot, mevr. van LeeuwenBals, mej. H. Slegtkamp; voor IJmuiden-Oost: mevr. KroeneRuiter, mevr. Bakker, mevr. Martensvan Went, mevr. LustAarse, mevr. HuibersPortegies, mevr. VerhoogMastenbroek, mevr. de Gelder Vink; voor Velsen: mevr. Duyckinck-Sander Metzelaar, mevr. v. SplunterPrins, mevr. van 't KaarAllan, mevr. BonariusPeters, mevr. v. Leeuwenv. Dyk; voor Velsen- Noord: mevr. BusBoon, mevr. Barentsen Ede v. d. Palts, mevr. v. KatwykRavestyn, mevr. Kuiper-Groenewegen, mevr., Deinum v. d. Dorp, mevr. SmitVons, mevr. Bak Fakkeldij; voor Santpoort (dorp): mej. Enschedé, mevr. Mock—v. Stirum, mej. Bo narius; voor Santpoort (Gysenvaart)mevr. Rykensvan Slooten, mevr. Klauwers Smits. By advertentie zal nader worden bekend gemaakt, op welke dagen en uren en waar de dames zitting zullen houden voor het ontvangen der bydragen. Arbeidsbemiddeling Ingeschreven op 4 Mei 1928. 5 timmerlieden; 1 metselaar: 2 opperlieden; 1 mandenmaker; 1 mtrassen- maker; 2 bankwerkers; 1 montagewerker; 1 slagersknechtje; - schipper; 41 losse arbei ders. Totaal 56. Concert. Woensdag 9 Mei a.s. zal het Be- verwyksche Mannenkoor met het kinderkoor beiden onder leiding van den heer Leo Pie- lage een concert geven in het gebouw der K.S.A. Het mannenkoor zal „Reyn te Schaffhau- ser" van Olivier Koop en het „Geuzenven del op den Thuismarsch" van Fred. J. Roes- ke uitvoeren, welke nummers ook op het op 13 Mei a.s. te houden zangconcours te Zandvoort gezongen moeten worden Heden zal „Missa Martyorum" van Refice gezongen worden welke dezelfde H. Mis is die Zondag jX door de radio werd uitgezon den. Aangezien het Beverwyksche Mannenkoor en het kinderkoor onder leiding van hun eminenten directeur hier zeer goed bekend staan, raden wy een ieder aan zich vroegty- dig van plaatsbewijzen te voorzien. R.K. Coöp. Tuindersver. „Kennemerland" Prysnoteering van 4 Mei Witlof Ie soort 20—26; Witlof 2e soort 12—18 p. K.G.. Spi nazie 1040 per kist; Sla 513 per stuk; Raapstelen 25; Prei 715; Radijs 48; Rabarber 6—13; Selderie 10—12; Pieterselie 12—14; Wortelen 27—35; Asperge, dik wit 60—80; Asperge, blauw 38—55 alles per bos; Bloemkool le soort 25—35 p. st. Bloemkool 2e soort 1520 p. st. Gevonden voorwerpen Ter herinnering wordt gebracht, dat als gevonden steeds on afgehaald biyft een heerenrywiel, merk Dingo. Nadere inlichtingen kan men beko men op het politiebureau te Wyk aan Duin Rolschaatsenwedstrijd Op de Breestraat, die zich voor bovengenoemde wedstryd zoo uitstekend leent, zal op 31 Juli a.s. een wed stryd op rolschaatsen worden gehouden, de beste ryders van Nederland, reeds een twin tigtal, hebben voor dezen wedstryd inge schreven. Onderafdeeling der „St. Jozefsgezellen, Beverwijk. OFFICIEEL Contributie betalen a.s. Zondag in de Ge- zellenzaal van half 12 tot half 1 uur. PROGRAMMA 6 MEI Z. F. C.—D. E. M„ half drie. D. E. M. IILimmen, half drie. Werd de vorige week alle D.H.V.B.-wed- stryden afgelascht, thans is weer dezelfde wedstryd voor het eerste elftal vastgesteld. Beide elftallen hebben ieder eenmaal Wils kracht ontmoet en zoowel Z. P. C. als D. E. M. wisten een overwinning te behalen. Het zal dan ook in Amsterdam een wed stryd worden waar men omtrent den uitslag geen voorspelling kan doen. D. E. M.-ers, geeft u geheel en tracht een overwinning te behalen. Speel net als tegen Wilskracht: snel maar vooral open. Vooruit heeren, vol goe den moed en voornemens op reis en veel succes. Het tweede elftal ontvangt Limmen en kan winnen, tenminste als er wordt gewerkt van het begin tot het einde. Vooruit, tweede, winnen jullie de twee laatste wedstryden, dan kunnen jullie toch op een heel goed sei- zien terugzien. Doen hoor! De junioren wisten zoowaar verleden Zon dag van G. V. O. jun. te winnen met 5-0. Goed zoo jongens, zoo doorgaan. J. F. B. Syniphonie-orkest „Caecilia" Op Woens dag 9 Mei a.s. zal bovengenoemd symphonie- orkest des avonds om 8 uur een concert ge ven in de concertzaal „Zomerlust" te Sant poort. Het programma vermeldt o.m. werken van Jos. Haydn, W. A Mozart, G. Golterman, Johann Strauss en Leo Delibes. Jubileum-herdenking Gisteravond werd in het gebouw „Thalia" een feestconcert ge geven door de jubileerende vereeniging „Kunstkring", ter gelegenheid van het zilve ren jubileum van haar directeur, de heer Sam Vlessing. By de opening van dit concert nam de voorzitter der vereeniging, de heer N. C. Hin Jr., het woord en bracht hulde en dank aan den jubilaris voor al hetgene, wat hij heeft gedaan voor de vereeniging, en bood den heer S. Vlessing een prachtigen krans, bene vens 'n Beethoven-stoel namens de vereeni ging aan, waarop een luid applaus volgde. Alsdan werden eenige muzieknummers op schitterende wyze uitgevoerd. Medewerking werd verleend door mej. Jeanne Baulek, concertzangeres en mej. Jeannette Vlessing aan de piano. Na het zingen van eenige nummers, wer den dén dames onder veel applaus bloemen aangeboden. De huldiging had plaats na de pauze. Allereerst werd het woord gevoerd door den heer J. M. v. d. Plas als voorzitter van de huldigingscommissie, tevens als oud voorzitter van de tooneelvereeniging Apollo, waarmede de Kunstkring altyd heeft samen gewerkt bij het opvoeren der vele operette's, welke Apollo heeft gegeven, en uitte ten slotte nog zyn gelukwensohen namens de donateurs met het aanbieden van bloemen. Achtereenvolgens werd nog het woord ge voerd door den heer A. H. Heislag, namens de tooneelvereeniging Varia, door den heer C. v. Leeuwen namens het Chr. Gem. Zang koor „Looft den Heer", den heer Martens namens het IJmuider Mannenkoor en den heer Th. Bank namens de turnvereeniging IJmuiden. Een gelukwensch werd aangebo den namens de liedertafel Concordia te Westzaan. Al deze gelukwenschen gingen ge paard met het aanbieden van prachtige bloemstukken. Een groote krans werd gebracht namens Pedro Clygnett, secretaris van de Societé des Auteurs, Composciteurs et Editeurs te Am sterdam. De voorzitter van Kunstkring bedankte allen voor de gelukwenschen, zoowel de vereeniging als den directeur aangeboden, en zelde, dat hy ten zeerste getroffen was door deze grootsche en warme hulde. Hierna werd het feestconcert vervolgd. JUBILEUM SAM VLESSING. wy kunnen thans de namen bekend ma ken van het eere-comité en het huldigings comité voor de huldiging van den heer Sam Vlessing ter gelegenheid van zyn 25-jarig jubileum als toonkunstenaar. Het eere-comlté is als volgt samenge steld: R. G. Rykens, burzemester der ge meente Velsen, eere-voorzitter; leden: K. H. Tusenius en D. F. G. Scilling, wethou ders der gemeente Velsen; Mr. Femand Rooman, directeur-generaal van de societé des Auteurs, Compositeurs et Editeurs te Brussel; Huber Cuypers, eere-president van deze societé, directeur der Cristeiyke Oratorium-vereeniging te Amsterdam: Max Guillaume te Roermond, president voor Nederland van de Societé; F. B. H. Schnei ders, directeur van het Staatsvisschers- havenbedrtif, alhier: W. A. Dolleman, no taris, voorzitter van de vereeniging IJmui- dens Bloei; J. C. Slis, voorzitter der IJmui der Vischhandelvereen.: L. Allard, direc teur van de Ijsfabriek voor de IJmuider Vischhandelvereeniging en D. de Ridder, commissaris van politie. Het huldigings-comité is als volgt samen gesteld: Pedro Clygnet, Amsterdam, secre taris voor Nederland van de Societé des Auteurs, Compositeurs et Editeurs; A. L- Hazebroek, Haarlem, oud-kapelmeester der Kon. Ned. Marine te Helder; W. Maas, directeur van het Stedelijk Muziekcorps te Alkmaar; Martin Wolters. toonkunstenaar te Amsterdam;' Nier' Gérharz, Den oud-directeur dor H/.arl. Orkest-Vereen.; Bernard Diamant. t-mnV„nst"naar te Rot terdam; Bart Verhallen. toonkunstenaar te Rotterdam; G. v Weezel. kapelmester van het Asta-Theater in Den Haag; Ri chard Heckeroth, afgetreden kapelmeester van het Rembrandt-tTheater te Amster dam; Sam Schuver. toonkunstenaar, Den Haag; Dirk Kalis te 's-Gravenhage; Jack Grit, toonkunstenaar te Amsterdam; A. Haagman, toonkunstenaar, Amserdam; A- Blokland dirigent van het Scala-Theater Den Haag: Herre de Vos, bariton-zanger te Amsterdam; W. König, toonkunstenaar te Tilburg; M. Lelstikow kapelmester der Kon Ned. Marine Helder: W. Hespe, toonkunstenaar te Amsterdam: M. C. v. d- Roovaart. toonkunstenaar te Amsterdam; O. Schaar, muziekdirecteur te Wormerveer; Joh. Schuimaker. muziekdirecteur te Am sterdam; P. Pranger, muziekdireute'r* te Noord-Scharwoudje: P 7.waver, muziekdi recteur te Amsterdam: H W. Hofmeester, muziekdirecteur te Haarlem: A Mcms mu ziekdirecteur te Wormerveer; C. Nl'dam. te Hoorn. secr. van den West-Friescen Hond van Harmonie- en Fanfarecorpsen; K. H- Kerckhoff, te Haarlem, directeur van de Harmoniekanel „De Eendracht" der Kon. Ver. Panierfabr te Velsen: A Land uit gever te HarünzenDr. A. v. d. Horst, consnlteerend eeneeshee- van de R"ksverz.- bank te Alkmaar; M K Hofstede, secr- der gemeente Velsen- H. Homburg, lid van den gemeenteraad, voorz, van de Winke- liersvereen „Groot-IJmniden": Jac. d® Nobel, lid van den gemeenteraad: A. de Wit. directeur van de bedrilven Gas en Water; Dr. L. van Leuwen: Jo de Waard, nenningm. van de Vereen. ..IJrrmidens Bloei"; J. L. Uit"inger. secr. der afd. van het Ned Rootje Kruis: P. J. Bakker, L. puksen A. P. Roza. P Klut. dir. ven het Chr. Fanfarecorps W'ibelmtna: C. van Leeuwen voo-z. der Chr. Gom 7anwer. „Looft den H-er": F A. v. Onbemen. dir. van het Thalia-Theater: C. L. F. Sarlet, te Veison. Eoonls we reeds gemeld ehhhen. be staat bet uitvoerend porrdts uit de heeren Job. M. V. d pias voorzitter; p. C Kok, poeretaris: P. Heprp rwnn'rism.: A. F. Kion. G Voet N. C. HIu N. Gonlag K Meyer, J. R. Huiser en R. Speelman. Stille Omgang Alkmaar. Zondagftacht vertrekt ongeveer 12 uur van hier de proces sie van den Stillen Omgang naar Alkmaar. Burgerlijke Stand Geboren: Maria Augustina, d. v. G. Kuyper en A. Ph. Piro- vano. Cornelia Catharina, d. v. C. van Veen en M. de Graaf. Anna, d. v. G. A. Kok en T. Tuyn. Gerarda Agatha, d. v. J. W, Fatels en C. S. van Roode. Coenraad An- tonius. z. v. A. van Baar en I. Nelsten. Hendrlka Maria, d. v. G. A. van Egmond en E. Gooijer. Overleden: J. Sttengs, 7 jaar. Ondertrouwd: Jacobus Castricum en Uebora Sap. Corn. Kramer en Jóhann» van Egmond. Ger. van der Eng en Maria C. de Goede. Jacob Anth. Vromestyh en Johanna M. Pekel. Hcndr. A. Smit en Geertruida Benning. N. van Tunen en Marg. J. Baltus.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6