KENNEMERLAND (Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerland BREESTRAAT 121 BEVERWIJK - Tel. 2213) Staat van besommingen SANTPOORT IJMUIDEN BEVERWIJK. HEEMSKERK GROT RIAN STEINWEG- GERARD ADAM PIANO'S SPORT EN WEDSTRIJDEN. CASTRICUM UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE BLOEMENDAAL BENNEBROEK VOGELENZANG HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE De positie der Japanners MARKTNIEUWS D. H. V. B. R.K.S.V. „D.E.M.' Rectificatie Olympische Spelen 1928 Amsterdam HET VOETBALTOORNOOI WATERPOLO R.Z.C. IH.P.C I 4—4 HONKBAL TENNIS Tarbot, per k.g 1.15 0.40 Griet, per 50 k.g 60.— 21.— Tong, per k.g 1.55 1.20 Zet schol, per 50 k.g. 36.— 25.— Kleine schol, per 50 k.g 19.— 4.60 Bot, per 50 k.g 13.— 12.— Schar, per 50 kg 11.— 2.40 Vleet, per stuk 4.34 0.68 Pieterman en Poon per 50 k.g. 10.50 6.— Groote schelvisch per 50 kg. 42.— 37.— Middel Schelvisch per 50 kg. 25.— 22.50 KI. middel Schelvisch, per 50 kg. 19.— 16.50 Kleine Schelvisch, per 50 kg, 15.— 4.90 Kabeljauw, per 125 k.g. 35.— 24.— 14.50 9.— Leng, per stuk 1.— 0.70 Heübot, per kg 1.20 Wijting, per 50 kg 7.— 4.60 0.71 0.25 van de heden aa nden Rijksvischafslag aan gekomen STOOMTRAWLERS H. H. 62 2672.— Poolzee N 2083.— P. C. V 2220.— Orion 9* 2065.— Delfland 09 1620.— Gerard 99 4064.— Pelikaan 99 2520.— LOGGERS: K. W. 5 'f 507.— K. W. 45 99 308.— R. EL Kiesveréeniging „Santpoort II" Onze kiesvereeniging houdt a.s. Woensdag 9 Mei 'savonds 8 uur haar jaarvergadering. Naast de gebruikelijke jaarverslagen en be stuursverkiezing. enfin het programma leest u wel op de convocatie bil u thuis gebracht, komt ook aan de orde het zeer belangrijke punt bespreking Dr. Schaepmanfonds. Dit punt alleen eischt reeds aller opkomst. Al staat het niet op de agenda, toch hebben we nog een bijzonder punt, n.k we hebben een zeldzaam jubileum te herdenken. Er is een jubilaris in ons midden. Ons bestuurs lid, de heer Handgraaf, onze oud-wethouder viert zijn veertig-jarig actief politiek leven. Veertig jaar! Een klein menschenlevijen. En hoeveel jarea hiervan is dit onze af- deeling niet ten goede gekomen! Wat een tijd, een moeiten, welk een offers, gegeven en gebracht door deze man voor onze kath. Staatspartij! Ja, zoo'n jubileum is een hul diging waard. En weet U, wat voor dezen stillen, eenvoudigan, doch grooten werker, voor deze sterke Roomsche figuur de groot- sche huldiging is? Een algeheele opkomst der leden op deze vergadering. Een voort durend trouw ledenbezoek, een medeleven van u allen met onze Kiesvereeniging. De man, die zooveel jaren van zijn leven gaf voor ons kiezers, altijd voor ons In de weer was, mag toch zeker rekenen dat wij als dank daarvoor een enkele maal de ver gadering bezoeken. Dit kleine offer onzer zijds mag toch wel gebracht worden, tegen over de zoovelen van hem. Daarom, leden van de R. K. Kiesvereeni ging „Santpoort II", geeft gevolg aan den oproep van uw bestuur en komt als één man a.s. Woensdagavond 9 Mei, 8 uur naar het gebouw van den R. K. Volksbond Kerk- laan. Ook zij die reeds niet van plan waren te komen, bedenk u, en bezoekt dezen zeer belangrijken avond. In veler opzicht is deze vergadering van gewicht. Vooruit, het woord, de daad is aan U. Briefkaarten Binnenland. Llngen v. J. H„ Amersfoort. Meerleveld P., Rotterdam. Werf V, d. G„ Amsterdam. Vastehandt R„ Am sterdam. Davisstraat, Amsterdam. R. K. Ondersteulngsfonds „St. Joseph". Ledenvergadering op Woensdag 9 Mei, 's avonds 8 uur, in het gebouw der K.S.A. Peperstraat. Agenda: 1. Opening, Notulen. 2. Rekening en verantwoording van den Penningmeester. 3. Verslag verificateurs. 4. Benoeming verificateurs. 5. Verkiezing Bestuurslid, Vaccature Voor zitter. 6 Rondvraag Vannacht ls het Fransche Stoomschip „Virglna" binnengekomen, aan boord heb bend 200 Poolsche emigranten. Ze zijn met de salon der Alkmaar-Pakket naar Amster dam overgebracht en in het etablissement van Mij. Nederland opgenomen, om over eenige dagen naar Zuid-Amerika te vèrtrek- ken. Gisterenavond is door Mej. S. F. aangifte gedaan, dat met haar 6-jarigdochtertje in het duin achter de visscherijschool onzede lijke handelingen gepleegd zijn. Brandje. Vannacht ontstond op het terrein van den sluizenbouw te IJmuiden brand ln 'n takkenbos. Daar geen blus- schings-materiaal aanwezig was. heeft men de takken maar laten verbranden. Nieuwe zaal geopend. Zaterdagavond S3 de nieuwe Theater- en Concertzaal van den heer L. Schipper, alhier, feestelijk ge opend. De zaal werd om alf acht geopend en de officieele opening was om 8 uur. De zaal zag er keufig uit; door verschil lende vereenigitigen waren pracht-bloem- stukken aangeboden, o.a. door de Kiesver eeniging, Het Witte Kruis, de R.K. Tooneel- vereeniging „Ons Genoegen"; Vereen, van Bloembollencultuur; van den vroegeren eige naar, den heer Rozenbroek, en van ver schillende particulieren. De zaal liep flink vol. Wij merkten o.a. op: burgemeester Wiegman, afgevardigden vg,n verschillende veréenlgingen en de uitvoerders, de hee n-u Urunemun en Jansen. Ruim 8 uur opende de heer B. Groene- veld, lid van „T.A.V.E.N.U." met- een har telijk woord van welkom de bijeenkomst. Spr. schetste in körte trekoen hoe de vereeniging T.AV.E.N.U. een 15-tal jaren geleden zich moest behelpen met een kleine gelagkamer van den vroegsren eige naar, den heer Rozenbroek; dat toen 'alles in gebruik moest worden genomen, tot zelfs de bedstede was in een tooneel .en kleedkamer ingericht. Later werd een zaal aangebouwd, maat ook deze bleek spoedig nog te klein. Ru is café Flora van, eige naar veranderd en wij mogen den heer Schipper wel feliciteeren met, deze schit terende. zaal. Een woord van d<juik bracht spr. aan het hoofd der gemeente en dc heeren aannemers Henneman en Jansen en den architect Rozendaal. Spreker sprak den wensch uit dat de heèr Schipper, met. medewerking van de burgerjj van Heemskerk, met deze onder neming in alle opzichten moge slagen. Hierna werd gelegenheid gegeven, om hetwoord te voeren. Een woord van gelitkwensch sprak mej. C. Boogaard, namens de Vereen. T.A.V.E.N.U., die den wensch uitsprak, dat zij in de toe komst met zulk een zaal nog dikwijls met de club een 'uitvoering zou mogen geven. Zij feliciteerde den heer Schipper met zijn prachtige zaal, waana zijnamens de ver- ««v» rtroniiHfr hln-nv.c:'nlc nflnhnOL;. alleen olj WILLEM J. v. WOUW KRUISSTRAAT 41 TELEF. 13354 JE. K. Vrouwenbond. Gisteravond verga derden in het R. K. Vereeniglngsgebouw de leden van den Vrouwenbond, afd. IJmuiden De vergadering, mede de laatste van het seizoen, droeg een feestelijk karakter en was tevens georganiseerd naar aanleiding van het vertrek der presidente, mevrouw Van Pinkster. Te circa 8 uur werd déze bijeenkomst op de gebruikelijke wijze geopend door de pre sidente, mevrouw Van Pinkster., Spreekster deelde mede, dat dezen avond, zonder haar medeweten, door het bestuur was georganiseerd. Toch was het haar een groot genoegen een uitnoodiging te hebben ontvangen, om deze vergadering, die goed Was bezocht, te openen daar dit vanwege haar vertrek naar Schoorl- dam de laatste maal «al Zijn, dat zij als presidente van den R. K. Vrouwenbond, afd IJmuiden, zal fungeeren. Spr. hoopte, dat hedenavond een nieuwe presidente zal wordeh 'gekozen, die onder Gods besten zegen den Vrouwenbond te IJmuiden op nog hooger peil zal voeren, dan haar was mogen gelukken. Vervolgens kreeg de O. A.,de Zeer Eerw. Heer Pastoor Koopman het woord, die in zijn inleiding ze!de, dat de aanwezigen hier bijeen waren met gemengdé^evoelens. Weiswaar was het voor aen aangenaam dat de echtgenoot van de presidente, de heer Van Pinkster, was benoemd tot no taris te Scl.oorldam, doch daarnaast heerschte er een soort van weemoed, nu de presidente, d!e toch zooveel goed heeft ge daan voor den Vrouwenbond en die alle harten hee.t weten te winnen, niet aleen den Vrouwenbond als presidente, maar zelfs IJmuiden gaat verlaten; Naast de beste wenschen die zij van den Geestelijken Adviseur in ontvangst had te nemen, bood deze als blijvend aandenken van den R. K. Vrouwenbond, afd. IJmui den, een fraai en keurig uitgevoerd schilderij aan, voorstellende de H. Familie. Zeer onder den Indruk, werd dit souve nir door de scheidende presidente in ont vangst genomen. Hierna werden de aanwezigen vergast op een kopje thee. Als attractie werden door den heer L. Meesters, als humorist, eenige voordrachten ten gehoore gebracht. Éten dier voordrachten was de beschrijving van datgene, wat mevr. Van Pinkster voor den Vrouwenbond Reeft gedaan en dat werd op rijm weergegeven, Na dit feestelijk gedeelte, Werd door de scheidene presidente een woord van dank gebracht aan den Geestelijken Adviseur en het Bestuur, waarmede zij op zoo aangename wijze de belangen van den Vrouwenbond heeft mogen behartigen. Ten sotte richtte zij een woord van dank tot de leden voor het vertrouwen, dat zt van hen heeft mogen ondervinden, en hoopte, dat de nieuwe presidente, evenals zij steeds warm zou medeleven. Ten slotte werd van allen persoonlijk af scheid genomen en sloot de presidente voor het laatst de vergadering. R.-K. Coöperatieve Land- en Tuinbonw- bank. Dezer dagen hield bovengenoemde vereeniging haar elfde jaarlijksche algemeene vergadering in het K. S. A.-gebouw, alhier. Toen de voorzitter der vergadering, de heer L. Aardenburg, te ruim 8 uur met de behandeling der agenda aanving. Week het grootste gedeelte der leden aan den oproep van het bestuur gevolg te hebben gegeven. Na een kort woord van welkom, las de heer Mlermans de notulen van de vórige vergadering, welke onveranderd werden goed- gekeurd.» Nadat de secretaris van het bestuur, de heer Jansen, een overzicht had gegeven van de bestuurswerkzaamheden in het afgelpopen jaar, waarvoor hij den dank der vergadering mocht inoogsten, was wederom het woord aan den heer Miermans, tot het uitbrengen van het financieel overzicht. Uit de gegeven cijfers bleek, dat de Bank ln 1927 wederom gunstig heeft gewerkt. In alle afdeelingen was vooruitgang te consta- teeren, vooral die der Spaarkas, welke met ruim 100.000.was toegenomen. Alle renten der uitstaande credieten werden op tijd voldaan, zoo ook de verschillende aflossingen. Evenals alle voorgaande jaren mocht thans wederom worden geconstateerd, dat geen enkel verlies was geleden. Negen nieuwe leden traden toe, terwijl 57 nieuwe spaarboekjes werden uitgegeven. Hierna hield de heer Mlermans een uit voerige beschouwing, waarin hij er op de eerste plaats den nadruk op legde, dat thans, op een enkele uitzondering na, de Bank geen enkel Mlddenstands-crediet meer verstrekt, L;e< doch zich uitsluitend bepaalt tót het ver- strekken van credieten aan boeren en tuih- ders. Deze reorganisatie is in de laatste twee jaren tot stand gekomen, omdat het bestuur van meening is, dat de Land- en Tuinbouw - bank, onze Roomsche Boerenleenbank, dit uitsluitend tot haar taak moet achten, mede in verband met de onbeperkte aansprake lijkheid der leden. Hierna werd het nut betoogd van de aan- koopvereenlging voor de leden van de stands- organisatie, der L.T.B., doch tevens gewezen op het gevaar dat dergelijke vereenigingen zich niet altijd bepalen tot haar taak, doch soms verkapte crediet-instellingen worden. In dat verband wees de heer Mlermans er op, dat indien blijkt, dat sommige leden vqor den aankoop van materialen niet over de noodige contanten beschikken, de land- en Tuinbouwbank het aangewezen lichaam is voor het verstrekken van een z.g. kort- loopend crediet. Spreker eindigde zijne met aandacht ge volgde beschouwing met een opwekking tot propaganda voor de Bank, omdat we hier mede voldoen aan den wensch van onze geestelijke overheid, namelijk dat we ons ln Katholieke vereenigingen dienen te organi- seeren. De vergadering toonde door een luid ap plaus hare instemming met het gesprokene, terwijl de voorzitter den spreker voor zijn duidelijke uiteenzetting dank bracht. Vervolgens werd besloten de gemaakte winst af te schrijven op meubilair. De hieropvolgende bestuursverkiezing had tot uitslag dat met bijna algemeene stem men herkozen werden de heeren J. Hofland en L. Aardenburg. Voor den Raad van Toe- zich zagen zich, eveneens met bijna alge meene stemmen herkozen de heeren J. Slote- maker en N. Commandeur. Alen namen de hetbenoemlng aan. Nadat vervolgens eenige zaken van huis- houdelijken aard op geanimeerde wijze wa ren besproken en behandeld, deelde de voor zitter mede, dat zeer waarschijnlijk binnen kort tot verlaging der rente kan worden overgegaan, een mededeeling die veel vol doening gaf bi) de aanwezigen. Tot slot sprak nog de Zeereerw Heer C. M. Wouterlood de vergadering toe. Op de eerste plaats bracht Zijneerw. het overlijden van onzen beminden Bisschop ter sprake en verzocht de vergadering thans een gebed te storten voor diens zielerust hetgeen ge schiedde. Vervolgens herinnerde spreker er aan dat het steeds den wensch was van Monseigneur Callier om ons te organiseeren en wel op Katholieken grondslag. Te bejammeren ls het daarom dat zoo velen direct of indirect de neutrale vereeni gingen blijven steunen en hun steun ont houden aan de Roomsche organisaties. Die allen dienen te overdenken of ze wel steeds trouw hebben voldaan aan het ver langen van den Eisschop, want diens wensch eeniging een prachtig bloemstuk aauboo Hierna kwam de heer P. de Vries naar voren en feliciteerde den heer Schipper na mens de afd. Witte Kruis, Boerenleen bank, Kiesvereeniging. Niemand verlangde hierna nog het woord, waarna de tooneelvereen. Tavenu het kluchtspel „Filmkoorts" opvoerde. Verloren: 1 doosje, inh. 2 vulpennen; 1 belastingplaatje, i Gevonden: 1 autoband met velg gem- Dunlop. Inlichtingen bij den gemeentebode alhier. Dubbele gouden bruiloft. Zaterdag vierde de echtparen Mooij—Kuljs en Reijn- dersMo'oij, de eerste oud-burgemeester dezer gemeente, terwijl de echtgenoote van de laatste tevens zuster is van den heer bejaarde paren genieten nog een goede Mooi), huh góudön bruiloft. Beide hoog- gezondheid. Op echt-Roomsche wijze werd de dag herdacht met een plechtige H. Mis in de parochiekerk. Overal in de buurt van de woning van de beide paren waren de vlag gen uitgestoken, terwijl door de buurtschap voor de beide woningen een eerepoort was opgericht. Van verschillende zijden werden de echt paren gecomplimenteerd, terwijl de beide fanfarecorpsen des Avonds een serenade brachten. Het was een aardig schouwspel een der korpsen met fakkels in het donker oor het dorp te zien trekken. Auto-ongeval. Door het breken van de vooras sloeg de expeditie-vrachtauto van de onderneming Olgers, gisteravond te om streeks 6 Uur, terwijl een auto naar het paviljoen aan zee werd vervoerd, op den Zeeweg over den kop. Gelukkig kwamen geen persoonlijke on gelukken voor, maar wel waren wagen en een nieuwe auto totaal vernield. Het ongeluk gebeurde op de hoogte van het Commissarishuis en dat is gelukkig ge weest, want indien het ongeluk even v der op de eerste helling' was gebeurd, zou den waarschijnlijk menschenlevens zijn te betreuren geweest. Het is thans nog onbegrijpelijk, hoe het thans nog zoo goed is afgeloopen. Verkeersstremming. Voor de verbete ring van de tweede" z.g. Witte Brug, op den weg van Uitgeest, dwars door den polder, alhier, zal het verkeer van 7 tot 14 Mei a.s. zjjn gestremd. Het vervoer kan geleid worden over Lim- men en Dorregeest. Men zij dus gewaarschuwd. Badhuis. In het Badhuis aan de Post- laan werden in de week van 30 April tot en met 5 Mei genomen 504 douchebaden, 46 kuipbaden. Aan 44 kinderen werd een gratis school- bad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden, op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 3 volwassenen gebruik gemaakt. Verbetering. Men is begonnen met het afbreken van de oude portierswoning van de voormalige buitenplaats „Bosch ep Hoven". Dit is zoowel voor de verbreeding van den Heérenweg, als voor de zoo móóie omgeving, een zeer groote verbetering. R.K. Krulsverbond. Maandagavond hield het R.K. Krulsverbond een ledenvergade ring in het Patronaatsgebouw. De voorzitter opende de bijeenkomst met den Christelijken groet, waarna hü de aanwezigen welkom heette en het be treurde, dat de belangstelling niet grooter was. De notulen werden onder dankzegging goedgekeurd, evenals die der gehouden ge combineerde vergadering met de M. V. be treffende de offerweek. Besproken werd een groote prijzenwed- Burgerlijke Stand van Vrijdag 27 April tot Donderdag 3 Mei 1928. Geboren: J. OdinkVan der Valk Bou- man, dochter; M. W. J. C. KraetzerEl- dering, zoon; E. M. EversRoes, zoon. Ondertrouwd: W. Langereis en G. Koster; D. Kroon en J. de Kort. Getrouwd: Ch. A. Helberg en G. S. E. H. Loubere; P. L. Warmerdam en H. Verde- gaal. Overleden: C. C. van Erkel, 37 jaar; W. Kroon, 70 jaar. HULDEBLIJK AAN H. M. DE KONINGIN MOEDER Januari a.s. hoopt Hare Majesteit de Ko ningin-Moeder zooals men weet het feit te herdenken, dat zij vóór 50 jaar door Haar huwelijk met onzen Koning Willem III de Nederlandsche Nationaliteit heeft ver worven. Veel, zeer veel, heeft het Nederlandsche volk aan Haar te danken. Zij is in alle op zichten gen voorbeeld geweest voor de Ne derlandsche vrouw. Om cïeze dankbaarheid bij Haar jubileum daadwerkelijk tot uiting te brengen, heeft zich een Nationaal Vrouwencomité ge vormd. In Bennebroek noodigt men allen uit daarvan gebruik te maken, door a.s. Woens dag op h<?t Raadhuis of in de R.-K. Volks bond ven 10—12 en van 24 uur de gift ln een gesloten bus af te dragen, waarbij de naam van geefster op een lijst zal wor den aangeteekend.- Niet het bedrag in geld, maar het aantal namen zal Hare Majesteit de grootste vol doening schenken. Daaróm wordt er niet langs de huizen gedaan, het zou tegen den uitdrukkelijken wensch van Hare Majesteit zijn. Uw1 gave moet geheel vrijwillig zijn! Is het nu'te veel gevraagd van de Ne- landsche, hier in het bijzonder van de Ben- nebroeksehe vrouwen, om zich voor dit doel dé moeite van een kleine wandeling tc ge troost eii? Wij vertrouwen van niet en hopen, ver wachten dan ook Aller opkomst. „St Joris" Gisteravond hield dó brand stof fenvereemging „St. Joris", or.derafd. van den R. K. Volksbond, een gewone ledenver gadering. Om acht uur opende de voorzit ter, da heer C. v. d. Berg, de vergadering met'den Chr. groet en heette de aanwezigen welkom. Daarna las de secretaris de notulen van de vorige vergadering, die onder dankzeg ging Werdén goedgekeurd, waarna de pen- ningiifieèsSer het woord kreeg die breedvoe rig en op zeer duidelijke wijze met de prij zen naar voren kwam, wat de kolen dit jaar zullen kosten per ton. Over dit punt werd veel gediscusseerd. Besloten werd, om 25 tón groote- en 10 ton kleine Hollandsche Anthraciet te bestollen, zoodat het kwan- tuih Weer meer ls dan het afgeloopen Jaar, hetgeen zijn oorzaak vipdt in den groei der vereeniging. Besloten werd, dat den laatsten Zondag van. Jpftl de gelden b«taal<UJnoet£» zijn bij deaif.ï&wh:f:-né'?siér. vt: Do heer P. v. d. Raad werd benoemd als contróleur bij het thuisbezorgen. Enkele leden hadden nog iets te vragen bij de. rond vraag, waarna de voorzitter allen dankte voor hun opkomst en deée vergade ring sloot met de Christelijken groet. Dr. Schaepman-avond Op Zondagavond 13 Mei. as. zal de R. K. Kiesvereeniging „Kicééeeht is Kiesplicht" een groote Propa- ganda-vergadering houden in het „St. Jo zef-gebouw te Halfweg (aanvang 7 uur). Als spreker zal dien avond optreden de bekende redenaar, kapelaan H. Wennen, uit Haarlem. 4e klasse B Amsterdam: V.V.Z. 3—P.V.C.B. 2 1—18 D Bovenkerk: Roda 2R.K.A.V. 4 34 AmsterdamZ.P.C. 2St. Louis 3 44 H Wassenaar: BI. Zwart 2D.H.L. 3 41 J Den Haag V.A.P. 2Graaf Floris 3 16 Den Haag: S.D.S.—Valkeniers 7—1 K Schiedam: Excelsior 5V.G.M. 2 130 TOKIO, 8 Mei De gebeurtenissen in China veroorzaken hier groote ongerustheid, Geméld wordt, dat 20.000 man troepen naar Sjantoeng zullen worden gezonden. Elf tor pedojagers zijn op weg naar de Jang-tse en een moederschip voor 40 vliegtuigen heeft be vel gekregen zich gereéd té houden, om naar Sjantoeng te vertrekken. Van de kust is een Japansehe brigade op weg naar Tsinanfoe. Volgens de laatste berichten zijn de gevech ten Uidaar hervat, zoodat van Chineesche zijde aanvallen op de Japansehe troepen wor den gedaan. PARIJS, 8 Mei Een Fransch telegram uit Sjanghai meldt, dat Japan voornemens is in Sjantoeng eenzelfde regiem te vestigen als in Mandsjoerije, om daardoor den vrede te herstellen. De stategische spoorwegpunten in Sjimtoeng zullen door Japansehe troepen worden bezet. Aan de Chineesche troepen zal wordeh verboden, in een bepaalde zone, wel ke zal worden aangeduid als. peutraal gebied, te sttijder,, welke zone nfbet worden be schouwd als een scheiding tusschen Noord en Zuid. UITSLAGEN 6 MEI Promotie-competitie Amsterdam: ZP. C.D. E .M. Amsterdam: R. K. A. V. 3N. V. A. 2—4 1—4 2e klasse B Amsterdam: D.O.SB. 2—V.V.Z. 2 1—2 3e klasse Beverwijk:. D.E.M. 2—Limmen A B E Leiden: Leiden 2—V.V.L. 1—3 Amsterdam: India 2—The Victory 100 3—6 Extra-competitie Castricum: Vitesse 2A.R.C. 2 1—10- Onderafdeeling „St. JozefgezeUen", Beverwijk UITSLAGEN 6 MEI I strijd te houden op 21 Mei, verdeeld ln moet toch zijn de leiddraad van ons leven, bassen naar verhouding van het aantal Laat dus het besluit zijn, de woorden op te vergaderingen die bezocht zijn. Aldus werd volgen van den Bisschop, en laten allen me-beslist, dewerken en hun steun geven door hun lid- i Met eenige toepasselijke woorden wer- maatschap en daarbij kleine persoonlijk&'be- den drie ie(jen geïnstalleerd, waarbij de langen terzijde stellen. voorzitter hen aanspoorde trouw aan de Allen onder de leiding door God gesteld, vereeniging te blijven, en met woord en Onbestelbare stukken. Lijst van onbe stelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand April. 1928: Brieven binnenland. Bureau Ver. Vleesch- handel, Doetinchem. Carel Lous, Haag. Gre- ven F., Eindhoven. Scherpenhuizen, Gronin gen. Sluismeester, Vreeswijk. Stokvis L. Haarlem. Veldman A., Kampen. 2e Jan- iteenstraat 39, Amsterdam aldus besloot de Z.E. spreker, want God geeft zijn zegen aan hen, die Hem gehoorzaam zijn. Een krachtig en langdurig applaus vertolk te den dank der aanwezigen voor deze wel gemeende woorden. Nadat nog was medegedeeld, dat op len Pinksterdag, des morgens om 7 uur, in de Parochiekerk van O. L. Vr. van Goeden Raad voorbeeld voor de vereeniging propaganda te maken. Op den grooten landdag te houden aa. Zondag te Spierdijk zal de afdeeling zich zoo mogelijk door een tweetal leden doen vertegenwoordigen. Als afgevaardigde voor de Hoofdbestuurs vergadering. te houden te Amsterdam op 2en Pinksterdag, werd gekozen de heer H. een H. Mis voor de overleden en levende le- j v. d. Berg en als plaatsvervanger de heer den van de Bank zal werden opgedragen, sloot de voorzitter deze geanimeerde verga dering, na allen dank gebracht te hebben, die tot het welslagen daarvan hebben mede gewerkt. Hoiema werd een verloting om fraaie en nuttige prijzen gehouden, welke de leden nog eenigen tijd gezellig bijeenhield. J. Verzeilbergen. Hierna werd de agenda dezer verga ring uitvoerig besproken, en den afgevaar digde, behalve eenige belangrijke punten, vrij mandaat gegeven. Na rondvraag werd de vergadering met gebed gesloten; waanna de leden op de gebruikelijke gezellige wijze bijeen bleven. PURMEREND, 8 Mei. Kleine fabrieks- kaas met merk 47 per 50 K.G.: kleine boe renkaas met merk 49 per 50 K.G. De han del op de kaasmarkt was vlug. Boter 1.75 2.10 per K.G.: Runderen 175—380: vette runderen 0.801.10 per K.G.: 15 stie ren 0.85 per K.G.9 paarden 100—200: 37 vette kalveren 1.151.30 per K.G.: 643 nuchtere kalveren 1035 per stuk: 518 varkens 58—03 ct per KG.: 111 magere var kens 1828 per stuk, vlug: 447 biggen 13-^-/ '18, matig: 412 schapen 30—42 per stuk: 704 lammeren 1225, matig. Coöp. Ccntr. Eierenveil'.ng 93528 kippen eieren ƒ5—6 per 190: 232630 eendeneieren 4.80—4.90 per 100. Piepkuikens 0.12 Jó2.85. BODEGRAVEN. Kaasmarkt. Aangevoerd 449 wagens kas, 20338 stuks: le soort met rijksmerk 4852 2e soort met rijksmerk 4246; zonder rijksmerk 4043. Handel matig. PURMEREND, Maandag 7 Mei. „Af- slagvereeniging Beemster. Purmerend- en Dmstteken". Doperwten 34.50 per zak van 50 'K.G.'; Aardbeziën 0.16—0.28 per doosje; Witlof 0.18—1.23 per K. G.; Bloem kool 3—27 per 100; Spinazie 0.050.30 per mand van 6 K.G.; Sla 110.30 per 100 Radijs 2—4 100 bos; Raapstelen 11.30 per "00 bos; Wortelen 16.per 100 bos. Z.P.C.—D.E.M. 2—4 D.E.M. 2Limmen 13. Het eerste elftal is op den goeden weg blijven voortgaan en sloeg Z.P.C. in A'dam met 42. Het zag er ln den beginne niet naar uit wan direot na den aftrap maakt Z.P.C. al zijn eerste doelpunt. D.E.M. was echter bezield met een heiligen wil om te winnen en met de rust had het een 21 voorsprong. Na de rust wisten beide par tijen nog eenmaal te doelpunten als voor de rust, zoodat de eindstand 42 werd voor D.E.M. Z.P.C. is een goed elftal, maar de voorhoede speeltte veel samen, zoodat het backstel van D.E.M. steeds kon ingrijpen en Pels in het D.EM.-doel was dezen dag ook bijzonder op dreef en had dan ook dikwijls een applausje van het tamelijk talrijk pu bliek in ontvangst te nemen. D.E.M. kan op een goeden wedstrijd terugzien al speelde het niet zoo best als tegen Wilskracht Ook was Fortuna het niet erg gunstig ge zind, want driemaal werd de bal buiten het bereik van den Z.P.C.-doelman tegen het houtwerk schoten. Maar met dat al heeft D.E.M. weer twee kostbare punten binnen wat het weer een stap nader brengt tot de Federatieheeren. Nog twee wedstrijden welke slechts gelijk gespeeld behoeven te worden en dan ls de kroon op het werk gezet. Over den wedstrijd wil Ik kort zijn. Het ls ruim drie uur als scheidsrechter Tlllemans laat tossen. De D.E.M.-aanvoer- der raadt goed en verkiest tegen zon, maar met den wind in den rug te spelen. Z.P.C. trapt af en onderneemt en eersten aanval',. De backs der gasten vergeten tijdig in te grijpen en het is 10. Geenszins ontmoedigd trappen de gasten af én komen al spoedig in de meerderheid. De ZJ?.C.-keeper houdt er eenige goede schoten uit. Na 15 minuten spelen zet de linksbuiten van D.E.M. goed voor en met een pracht kopbal maakt de midhalf gelijk 11 Ook Z.P.C. zit niet stil maar D.E.M.'s achterhoede is er thans goed in. Als de gas ten zich een vrijen trap zien toegewezen we gens hands is het De Ruijter die met een hard schot DE.M. de leiding geeft 12. Nog voor de rust maakt D.E.M., 2 doel punten maar één werd geannuleerd wegens buitenspel waarvoor de scheidsrechter „kop- hoog" gaf en dus aan DJ3.M. een zeker doel punt ontnam en het tweede wegens aanval len van den Z.P.C.-doelman. Rust 12. Na de rust komt Z.P.O. geweldig opzetten en het is hun aan te zien dat het toch min stens gelijk wil spelen. Maar de DH.M.'ers werken enorm en weten zelf hun voorsprong te vergrooten, 13„ Z.P.O. is eenigszins in de meerderheid en tenslotte moet Pels vo een prachtschot zwichten 23. Dit iperkt op de bezoekers als een lap op een stier en een kwartier voor time maakt de midvoor er 42 van. Nog nemen beide partijen eenige aanvallen, maar zonder het gewenschte resultaat en als de heer Tille- mans het einde aankondigt heeft D.E.M. de twee punten binnen en is de stand als volgt: Gesp. gew. gel. verl. vr. teg. ptn. gem. D.E.M. 2 2 0 0 11—3 4 2,00 Z.P.C. 2 10 1 7—6 4 1,00 Wilskracht n 2 0 0 2 -3—12 0 0,00 Het tweede elftal verloor wederom van Limmen met'3—1. Jongens dat had toch niet noodig geweest. Enfin, den laatsten wed strijd winnen, hoor ROEP EN HOU NIET OP! (Ingezonden.) De Pers- en de Prop.-Commissie van Den D. H. V. B. schrijft ons: Er ls geen godsdienstige of sociale-richting in den tegenwoordigen tijd denkbaar, die zich niet met één of beide problemen bezig houdt: le van beperking van het kindertal, of: 2e van de opvoeding van het kind. Van den eenen kant zien we een funeste en on vermoeide propaganda voor de beperking en van den anderen kant 'n zorg en inspan ning en ongekende belangstelling in de op voeding van het kind in al z'n nuances. (Zou 't een 'n reactie zijn van 't ander?) In tijdschriften en couranten-artikelen, in brochures en boeken houdt de mensch zich met het probleem der jeugdopvoeding bteig. Men tracht de jeugd-psyene te ont leden en daarmede z'n voordeel te doen. Middelen worden aan de hand gedaan voor de geestelijke en lichamelijke opvoeding van het kind. In vereenigingen van allerlei aard wordt de schoolgaande-, schoolvrije- en rij pere-jeugd ondergebracht, om ze aldus beter in handen te hebben, gemakkelijker te kun nen leiden en de gevaren aan hun leeftijd eigen tot 'n minuimum te reduceeren. Niet het minst wordt de aandacht der Jeugdleiders in beslag genomen door de lichameüjke-opvoedlng van de spes-patriaé. De zedelijke gevaren verbonden aan de licha melijke ontspanning zijn niet te onderschat ten (o s. kleeding, omgang, connecties enz.) De menschen van de praktijk kunnen van ondervinding praten. Zoolang wij nog gees telijke belangen hebben bij de lichamelijke opvoeding, moeten we de botsing van belan gen voorkomen, of zoo gering mogelijk ma ken. Daarom voor onze jeugd beschermende wetten voor hun geestelijkheid, wat ook bij de lichamelijke opvoeding de hoofdtoon voert. Lichaamscultuur ten nadeele van "dr ziel is geen beschaving; lichaamscultuur me ziele-nadeel is door ons absoluut te verwer pen. Tot nu toe neemt het voetbalspel de voor naamste plaats in onder alle spelen. Het grootste percentage van onae Jongens, d!r lid zijn van 'n vereeniging voor lichamelijkr opvoeding, voetbalt, (van 500 ln 1919 klom dit getal tot 4000 in 1927, alleen ln 't Dio cees Haarlem) En 't getal katholieke Jon gens, die in neutrale vereenigingen spelen, is heel groot. Eerstdaags zal Nederland het Centrum z'jn van de llchaamsvergoding. Dan za! men kunnen zien, hoe groote afmetingen de licha- |me)ijke opvoeding heeft aangenomen. Dat I zal 'n propaganda manifestatie zijn van alles Jwat oryler de „neutrale-vlag" vaart. On 'n oanoidiee belangstelling wordt gere kend. Er zal aantrekkingskracht vanuitgaan Maar 'n gevaarlijke kracht voor ons. Daar om richt de Pers en Propaganda Commis sie van den Haarl. Voetbal Bond 'n waar schuwend woord aan alle ouders en aan her die belangstellen in onze jeugdbeweging, zich niet laten verleiden door die uitwendige ver tooning die 't zedelijke voor een groot gedeel te over boord heeft gegooid. De propaganda die er nu reeds voor gevoerd wordt zegt ge noeg. De oude volken zijn eraan ten gronde gegaan en onze samenleving is al een eind op weg.v De door kleeding prikkelende li chaamscultuur draagt de klem van ontbin ding in zich rond. De denkende belangsteller in de Roomsche Jeugdbeweging zal begrijpen, dat wij met angst voor het behoud van onze jongens be ziel zijn. 'n Extra tour de force zullen we moeten doorstaan. Maar dat zullen we schit terend doen, zoo we medewerking krijgen van de jongens zelf. Ouders, Onderwijzers en al len, die met de jeugd in contact staan. Helpt ons bijzonder dit jaar om ons getal te ver grooten, of op z'n allerminst te behouden, duldt geen lidmaatschap van uw zoon in de neutrale voetbalbeweging: maak propagan da voor de bestaande Roomsdhe clubs. Op U_ allen, die de jeugd llefhebt, rekenen we. Pers en Propaganda-commlssle van den D.H.VJ3. In hét berichtje over T groote succes van K.V.V. heeft 't drukfoutendulveltje ons par ten gespeeld, want K. V. V. is nu niet ge komen in de 5e doch in de '3e klasse. De Duitsche spelers Door Dultschland zijn bij, het Comité 1928 te Amsterdam de volgende 22. voetbalspelers opgegeven: Doel verdedigers: Stuhlfaut. (F. C. Nüm- berg), Wentorf (Altona 93), Gehlhaar (Her- tha B.S.C.). Achterspelers: Beier (H.S.V.), Kutterer (Bayern, München), Müller (Wilrzburger Ki ckers). Middenspelers: Kugler, Kalb, Schmidt (F.C. Nümberg), Knöpfe, Leinherger, Kies- ling (Sp. Vgg. Fiirth). Voorwaartsen: Hoffman (Bayern, Mün chen), Homauer (Wacker, München), Pöt- tinger (Bayer, München), Albrecht (For tuna, Düsseldorf), Heidkamp (Düsseldorf 99), Harder, Hom (beiden H.S.V.), Reinman (F. C. Nümberg), Hofmann (Meerane 07), Kuzorra Schalke 04). Maandagavond speelde II.P.C. In Den Haag een vriendschappelilkéri wedstrijd te gen de Rotterdamsche tweede klasser R.Z.C. onder leiding van scheidsrechter Hegl die góed voldeed. H.P.C. verschijnt als volgt: Köhler Leyenear Bréam Kooyman Wolhoff Kodde F. W. Moolenaar De strijd gaa't onmiddelijk van doel tot doel en belde doelverdedigers moeten om beurten handelend optreden. H.P.C. heeft eerst succes door Kodde, waarna R.Z.C. direct gelijk maakt. Wanner Wolhoff dan eén bal goed krijgt: aangegeven is het 2—1 VoOr H.P.C. Juist wanneer bij een volgende goede HP.C.-aan val W. Molenaar vrij voer het doel ligt en zal schieten klnkt het rustslgnaal. Na rug^konit R.Z.C. overdonderend opzet- ■ten en doelpunt tweemaal achtereen. Na goed plaatsen uit een vrijan.-;w.wri> wordt het dan 'wéér gelijk 3—3;"Wecr hêeft, dan R.Z.C. de leiding 4—3 en onmidde^lj maakt H.P.C. gelijk, direct hierop 1s het tijd. Het was een buitengewoon spannehden wedstrijd de uitslag gaf de verhouding goed weer, R.Z.C. speelde beter als verleden jaar en HT.C. minder dan we van haar' gewend zijn. Het programma voor de maand Mei, dat nu pas verschenen is, meldt de volgende wedstrijden voor de eerste klasse: 12 Mei: Ajax—Z.R.C.; Blauw Wit—Haar lem; 19 Mei: Z.R.C.—Concordia, Ajax—Blauw wit; 20 Mei: HaarlemZ.R.C. 26 Mei: Cuick—ZH.C., Concordia—Haar lem. Vriendschappelijke wedstrijden: Van de Ranalagh Baseball Club, kam pioen van Frankrijk, ontving het Bondsbe- stuur van den Nederlandsche Honkbalbond een mededeeling dat zij gaarne tijdens de Olympische Spelen Of kort er na een wed strijd zou spelen tegen een Nederlandsche club of negental. In Frankrijk bestaat ook een Honkbalbond. Van de aangesloten vereenigingen bestaan sommige uit enkel Amerikanen, terwijl er waarschijnlijk wel niet een ls, die het zon der Amerikanen doet. Zouden er in Haarlem geen Amerikanen wonen, die H.C. Haarlem een .handje kon den helpen om vande onderste plaats af te blijven? Ze zouden stellig met vreugde wor den ontvangen. Diverse wedstrijden uit de eerste ronde om den Davis Cup heben reeds plaats ge had. Te Torquay heeft Engeland met 4—1 van Argentinië gewonnen. In de laatste enkel spelen won Higgs met 75, 6—2, 26, 75 van Robson en Gregory met .64, 119, 62 van Boyl. Te Boedapest won Hongarije van Noor wegen. Von Kohrling won van Christoffer- sen 61, 63, 61: Tatkacs wint van Torkeldsen 7—5, 7—9. 6—4, 1—6, 6—2; van Kehrling en Petery winnen van Torkeldsen en Christofferscn 6—2 6—2, 4—6, 6—0. Stand 30 voor Hongarije. Te Boekarest won Roenjei^ë van België. Luppu sloeg Ewbank 6—3. 7—9, 75, 7—9, 6-3; Mishü sloeg Iwems 6—3, 86. 36, 63; MlshuDorner sloegen Ewbank—La- croix 36, 6—4, 6—2, 7—5; Luppa sloeg Iweins 3—6, 6—4, 4—6, 6—4, 6—0; Mlshu sloeg Ewbank 4, 61, 64. Uitslag 50 voor Róèmenië. Te Weenen heft Oostenrijk van de Phl- lippijnen. gewonneri. Dg resultaten zijn: Artens slaat Arragon 6—3, 6—3, 6—3; Me- teika slaat Ongayo 6—2, 6—2, 6—4; Salm en Arents slaan Arragón en Ingayo 62, 11—13, e—C, 6—3. Stand 3-r-O voor Oosten rijk. Te Genua spelen Italië en Australië. De eerste resultaten zijn: dé Morpurgo (It.) slaat Crawbford. 7-6. .6—3 ,6—2; Patter son (A.) slaat Stefan! 6—1, 6—3, 6—3, Stand 1—1. Te München heeft Dultschland gewonrpn van Griekenland. Froitzlieim slaat Balli 36, 6—4, 61, 10—8; Buss glaat Ze.lendi 7—5, 6—4, 4—6, 6—2; Ejprgmann en Klein- schorth slaan Zerlendi en. Balli 61, 63, 64. Stand 3—0 voor Dultschland. Te Warschau spelen Polen en Denemar- j ken. De. resultaten van dei eersten dag zijn: Ulrich <D.) slaat Stoterow 36, 64» 6—0, 64. Axel Petersen (D.) slaat War- minski 6—2, 3—6, 64, 6—2. I Te Zagreb spelen Joego- Slavië ei. Fin land. De resultaten van dé eerste enkel spelen zijn: Grahn (F.) slaat Popovitch 6—3, 6—3, 6—3; Schafer (J.) slaat Grotten- veld 63, 2-M3, 9—1, 75.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10