Gemengd Nieuws 'Tieli 'eman&wros Slapeloos Het Molen~album NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Dinsdag 8 Mei 1928 Aan de gevolgen overleden Sterk verhoogde werking van den Krakatau Een doodelijk ongeluk op de „Kennemerland" Nog juist bijtijds De goede weg niet Drie boerderijen te Huissen verbrand Baldadig Een aanrijding bij het Groenekerkje te Oegstgeest Ontslag van drie inspecteurs van politie te 's Gravenhage Een gestoorde bruiloft Brand in het Mastbosch Het mitrailleurs-ongeluk te Budel Te water geraakt en verdronken Gevaarlijk spel Vier woningen te Woensel afgebrand Een berucht inbreker gesnapt Een kat in 't nauw doet rare sprongen Spoorloos verdwenen Gehoord en gezien. Jongetje verdronken Een vrouw overboord geslagen en verdronken SOCIAAL LEVEN De salarisherziening voor het burgerlijk rijkspersoneel Het conflict by >»De Schelde" te Vlissingen VRAGENBUS LUCHTVERKEER De nieuwe Zeppelin L. 127 De poolvlucht van generaal Nobile Molen album De tocht van Manning naar Australië RADIO-NIEUWS. Het eerste lustrum der radio verbinding NederlandIndië •jenuwachtig overspannen De Hilversumzche radio-zender op den avond van 30 April De bejaarde vrouw, die In een perceel aan de Ververstraat te Amsterdam, door het om vallen van een brandend petroleumstel ern stige brandwonden bekwam, is in het gast huis aan de gevolgen der verwondingen over leden. Aneta seint uit Lang Eiland: De Krakatau heeft Zaterdag 2606 erupties te zien gegeven, opwellingen en 163 water fonteinen werden geconstateerd. In de rich ting Noord-Zuid werden 211, in de richting Oost-West 51 bevingen geregistreerd. Naar uit Antwerpen aan de „Msb." gemeld wordt, is daar de 34-Jarige Amsterdammer B. Geelhuizen, lid der bemanning van het Need, stoomschip „Kennemerland" in de Schelde gevallen. Men wierp den man een reddingsboei toe, welke hij greep, doch, ter- vijl men den drenkeling naar boven trok, liet hij los en stortte opnieuw in het water. Een ander lid der bemanning sprong daarop over boord en wist den ongelukkige te grij pen en op het schip te brengen. Daar werd geconstateerd, dat Geelhuizen bij zijn val tusschen schip en kaaimuur een schedelbreuk bekomen had, waarvan hij kort nadien over leed. Te Amsterdam is Zondagmiddag op den Amstel bij de Nieuwe Amstelbrug een klein roeibootje omgeslagen. Oorzaak was, dat de Inzittenden van plaats wilden verwisselen. In het bootje zaten twee dames en twee heeren, die allen te water geraakten. Drie hunner konden zwemmen, één dame kon dat echter niet. Zij dreigde te zinken. De verkeersagent, die op post stond op de kruising Ceintuur baanAmsteldijk, zag het ongeval en sprong gekleed te water. Hij slaagde er in de dame te redden. De andere drie drenkelingen be reikten zwemmend den oever. Zondagmiddag toerde de Oostenrijksche mejuffrouw E. W. te Schiedam in de Burge meester Knappertlaan, toen zij vermoedelijk het beheer over den wagen kwijt raakte en dwars het wandelpad opreed. Mej. Ch. B., wonende Overschieschestraat, werd met haar 4-jarig dochtertje door den auto gegrepen en eenige meters meegesleurd alvorens zij onder den wagen terecht kwam, die inmid dels tot staan was gekomen. Onder den wagen vandaan gehaald, bleek een been te hebben gebroken, terwijl zij hoofdwond en heel wat schrammen en «uilen had opgeloopen Het kind had wonder Poven wonder geen letsel. In den wagen bevond zich ook mevrouw J- R. Beide dames waren te zeer ontdaan om den wagen verder te brengen, waarop de chauffeur P., die toevallig aanwezig was, het stuur overnam en de gewonde vrouw naar het ziekenhuis reed, waar zij is opgenomen. Zondagmiddag is brand onstaan in een hoerderij te Huissen. De brand sloeg over op een aangrenzende boerderij en vèrvolgens, door het draaien van den wind, naar een daartegenover gelegen hofstede. De drie boer derijen zijn totaal afgebrand De motorspuit van de gemeente Huissen was uitgerukt, doch kon niets uitrichten, omdat de slooten droog varen. De vrouw van den landbouwer Schrij- ver, die nog iets uit haar woning wilde red den, kreeg ernstige brandwonden. De brand Is' ontstaan doordat kinderen met een siga renaansteker in een schuur hebben gespeeld. De brandende sigarenaansteker is in aanra king gekomen met stroo. waardoor in een °ogwenk de schuur in vlammen stond. Te Botterdam bemerkten Zondagavond eenige wandelaars, dat een paar Jongens van Pl.m. acht jaar brandend stroo over een schutting op een terrein aan de Maashaven Wierpen. Achter deze schutting was de op slagplaats gelegen van den riethandelaar Jan Visser aan de Brielsche laan. Op deze plaats lag een groote hoeveelheid riet, waaruit wel dra de vlammen opschoten. Al gauw was de Beheele opslagplaats één vuurzee geworden. Een houten stal, welke op de plaats stond. Vatte vlam, twee paarden en een hond heeft men nog in veiligheid weten te brengen. Be halve de stal heeft het vuur een houten schuur van de Graanelevatormaatschappij Aangetast. Het vuur. dat in het droge riet zoo gretig voedsel vond, was uiterst moeilijk te bestrijden. Gelukkig kon men het geheele terrein insluiten, zoodat van alle kanten, in het geheel met vijftien stralen, water kon Worden gegeven. De houten stal is in vlam men opgegaan, evenals de schuur van de Graanelevator maatschappij. De vlak aan het brandende terrein grenzende loonzageri) Van de firma Zegers kon behouden blijven. Te Oegstgeest had Zondagmiddag op den RiJkssraatweg achter het Groenekerkje een aanrijding plaats tusschen een auto en een wielrijdster. Er reden eenige dames per rijwiel langs •Rn weg, toen een auto, toebehoorende aan den heer L. H. uit Den Haag, waarin een viertal personen zat, haar achterop reed. Tegelijk kwam aan den anderen kant een tram, ten gevolge waarvan de wielrijdsters en de autobestuurder van streek zijn ge bakt en de a ito een der dames aanreed, die daardoor kwam te vallen en ernstige ver wondingen bekwam. Het was de 21-jarige M s- uit Amsterdam. De auto, een splinter nieuwe wagen, die daarop uitweek voor de h-am, reed het water. Alle inzittenden kwamen in de sloot terecht. Zij kregen allen "chte kwetsuren; een ruim_ 50-Jarige dame Werd ernstig aan het hoofd verwond. Na door dr. Timmermans, die ook reeds "hej. M. 8. had behandeld, te zijn verbon- ea> werd zij, naar het „N. d. D." meldt, met de andere inzittenden door een huur auto naar Den Haag vervoerd. De dame uit Amsterdam werd voorloopig verpleegd bij menschen in het dorp. Naar het Corr.-Bur. meldt, zijn de drie Haagsche inspecteurs van politie dèr le klasse De B., B. en S. wegens dienstaangelegen heden voor ontslag uit den politiedienst voorgedragen. In afwachting van een door den burgemeester te nemen beslissing, zijn genoemde inspecteurs reèds buiten dienst gesteld. Naar de „Tel." nader verneemt, is het op zienbarend ontslag aan de drie inspecteurs van politie hieraan toe te schrijven, dat bij controlemaatregelen van de zijde van den hoofdcommissaris gebleken is, dat de be trokken inspecteurs hun dienst niet naar behooren zouden hebben vervuld. De hoofd commissaris heeft hen daarop voor ontslag voorgedragen. De eindbeslissing berust thans bij den burgemeester, die het ontslag, naar verluidt, zal handhaven. Terwijl te Bathmen Zaterdagavond, ter gelegenheid van een huwelijk, ten huize van de ouders van de jonge echtgenoote bruiloft werd gevierd, ontstond door onbe kende oorzaak brand in de bovenverdieping van deze arbeiderswoning. Toen de bruiloftsgasten luisterden naar sen vroolljke voordracht werden ze vlam men boven hun hoofden gewaar en stond het rieten dak reeds geheel in brand. Aan blusschen viel niet te denken door de snelheid, waarmee door de droogte het huis ten offer aan het vuur viel. Ook de dorpsbrandspuit bleek niet geheel in orde erwijl de slangen juist enkele meterste kort waren. Belendende perceelen konden echter nog beschermd worden. Het geheele huis brandde af, terwijl een hond mede in de vlammen omkwam. Het vee werd gered. Het huis en de inboedel van de ouders van de bruid waren verzekerd, doch de in boedel van het bruidspaar waaronder vele huwelijksgeschenken niet. Zeer onfortuinlijk zftg het Jonge paar dus op zijn eersten huwelijksdag zijn spaar duitjes in vlammen verteren. Naar gemeld wordt, brak Zaterdagmorgen brand uit in *t middelperk behoorende tot de boschwachterij Mastbosch, waar ongeveer 2'/- H.A. 27-jarig goed groeiend dennenbosch een prooi der vlammen werd. Door het krachtda dig optreden van eigen personeel, welwillend gesteund door de omgeving, werd erger voor komen, niettegenstaande een felle wind het vuur aanwakkerde. Zondagmorgen brak wederom op drie ver schillende plaatsen in het Mastbosch brand uit, en wel in een ander deel van het mid delperk, benevens op twee plaatsen in de Pa penmuts en In een groven dennenopstand. De branden zijn waarschijnlijk veroorzaakt door het wegwerpen van brandende sigaren of cigaretten. Thans is het rooken in het Mastbosch streng verboden. Naar gemeld wordt, zal het bekende mitrailleursongeluk te Budel op 22 Mei a s. voor den Krijgsraad te 's Hertogenbosch worden behandeld. Te Groningen is gisteren de 5-jarige H. J. M. spelenderwijs "in de Oosterhaven ge raakt en verdronken. Een 13-jarige knaaj doodgeslagen Te Vaalserquartier sloeg tijdehs het spel de 15-jarige H. Ch. den 13-Jarigen S. Hor- bach met een vuist tegen het hoofd. De knaap viel bewusteloos neer en is overleden. De marechaussee uit Vaals stelde den 15- jarigen Jongen voorloopig in arrest. Het par ket uit Maastricht nam het lijk in beslag. Ten Woensel is gistermiddag brand ont staan in een schuurtje gelegen in den tuin van no. 91 in de Edisonstraat. Door den feilen wind aangewakkerd verbreidde het vuur zich zeer snel, zoodat spoedig de aan grenzende schuurtjes en perceel 91 in lichte laaie stonden. In allerijl sleepten de bewo ners zooveel mogelijk huisraad naar buiten. De brandweer kon aanvankelijk geen water geven, doordat er niet voldoende druk op de leiding stond. Dit was mede oorzaak, dat het vuur zich mededeelde aan de huisjes 93, 95, 97 en 99. Toen er eindelijk voldoende water was tastte de brandweer het vuur krachtig aan en het gelukte haar den brand na een uur te blusschen. Zij kon echter niet verhinde ren dat vier huisjes totaal zijn uitgebrand. Het vijfde kreeg slechts waterschade. Een varken kwam in de vlammen om. De meeste der bewoners bleken niet ver zekerd te zijn. De vier daklooze gezinnen zijn bij buren ondergebracht. De oorzaak is onbekend. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken in twee naast elkaar aan den Purmerenderweg gelegen woningen, bewoond door A. Noome en J. D. Marleveld. In het eene huis werd een rijwiel ontvreemd en in het andere een aantal voorwerpen van waarde. Toen de dief zich met den buit vl - wijderde, werd hij door mevr. Marleveld ge zien, die onmiddellijk den gemeenteveld wachter waarschuwde. Deze begon onver wijld met de achtervolging van den dief, dia zich op de gestolen fiets naar Amster dam spoedde. Bij het tolhuis aan de overzij de van het IJ werd hij gearresteerd. Hij bleek te zijn een berucht Amsterdamsch inbreker. De gestolen voorwerpen had hij nog in zijn bezit, terwijl tevens een stel inbrekerswerktuigen op hem werd gevonden. Hij is naar Beemster teruggebracht Op h$t traject Hamburg—Frankfort a/M. bij Kassei ligt een der oudste, beroemdste baden, het bad Wildungen, wereldberoemd als eerste speclaal-badplaats van Europa voor nier-, blaas- en stofwisselingsziekten (urine-zuur, eiwit,' suiker). Zieken lilt alle landen bezoeken deze badplaats of maken gebruik van hare voornaamste bronnen, Helenenbron en George Viktor bron. (Advert.) Te Rotterdam ontstond gisteren ruzie ln een perceel aan den Schiedamschen Dijk tusschen een zeeman en een vrouw. De eerste sloeg daarbij eenige ruiten kapot. De politie kwam naar boven, doch de man Vluchtte, het dak op en rende als een dak haas door de goten. Twee agenten zetten hem achterna. Tenslotte belandde de Ame rikaan op een kamer op een 3e verdieping. Hij zag dat hij in het nauw raakte, nam een kloek besluit en sprong van ongeveer 20 meter hoogte op straat. Vermoedelijk met inwendige kneuzingen werd hij opgenomen en overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Sedert Zondag 6 Mei is spoorloos verdwe nen de stationchef van de Westi. Stoomtram te Honselersdijk. Er is een kastekort ontdekt van ongeveer 5000 gulden. dreeht, Abcoude, Baambrugge, Loenersloot, Loenen, Nieuwersluls, Breukelen, Maarssen, J Utrecht, Houten, 't Gooy, 'Beuslchemsche o veer, Beusichem, Zoelmond,Buren, Kerk Avezaath, Drumpt,Tlel, Wamel, Leeuwen, Druten. Afstand 109 K.M. Vr.: Zoudt u mij kunnen zeggen of ik voor 'n pleegkind, een meisje dat ik al 13 jaar bij mij in huis hebt, ook zegels moet plakken voor den raad van Arbeid. Ze is heden 25 jaar oud en helpt mijne vrouw in het huis houden. Wij voorzien haar van kleeren en al wat ze noodig heeft. Een zoontje van d enheer B. te Westwoud is uit den kinderstoel geklommen en door een openstaande deur naar buiten gegaan. Het kind werd later drijvende in een sloot bij heth uis gevonden. De levensgeesten waren geweken. Gistermiddag Is de schippersvrouw A. van der Velde, hulsvrouw van G. Verburg, wo nend op het schip „Wihonco", dat in de Binnenhaven te Rotterdam lag, overboord geslagen en verdronken. Haar lijk is later opgehaald. Zij laat een kindje van een half jaar achter. Een definitieve regeling is niet voor het late najaar 1928 te verwachten In verband met vele verschenen commen taren over den arbeid van de uit de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg bi ambtenaarszaken aangewezen subcommissie ter voorbereiding van de technische salaris herziening van het burgerlijk Rijkspersoneel wordt medegedeeld, dat noch de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg, noch bedoelde sub-commissie eenige verantwoor delijkheid op zich kan nemen voor de ver schillende geruchten omtrent wijze van ar beid of verkregen resultaten. De besprekingen in de sub-commissie dra gen een streng vertrouwelijk karakter. Om trent het verloop dezer besprekingen kan derhalve geenerlei mededeeling worden ge daan. noch kan van verkregen resultaten ten opzichte van concrete regelingen of salaris sen gesproken worden. De taak der sub-com missie toch is slechts het ontwerpen voor de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg van zoodanige voorstellen tot even- tueele wijzigingen in ae bestaande bezoldi gingsbesluiten, waarvan met eenigen grond te verwachten is, dat zij voor bespreking en overleg tusschen de Regeeringsdelegatie eenerzijds en de in de Centrale Commissie zitting hebbende organisaties anderzijds niet alleen vatbaar zijn, doch dat uit dit overleg over deze voorstellen overeenkomstig den door de Regeering gestelden eisch een door alle organisaties éénparlg uit te brengen en voor. de Regeering aanvaardbaar eüidadvles kan voortvloeien. In het volle bewustzijn van de noodzake lijkheid om deze zware taak zoo snel en goed mogelijk te volbrengen, vergadert dé sub commissie regelmatig 3 dagen in de week. In verband met de uit deze besprekingen vobr het Centraal Bureau van voorbereiding voor ambtenarenzaken voortvloeiende werkzaam heden ter verkrijging o.a. van de noodige in lichtingen, gegevens, enz., kan grootere spoed niet worden betracht. Zooals in het persbericht van de vergade ring der Centrale Commissie van den 21en Februari 1928 vermeld, zullen de voorstellen na de behandeling in de Centrale Commissie vermoedelijk nog aan de bijzondere Commis sie van Overleg ter fine van advies worden toegezonden, waarna eerst dan door de Cen trale Commissie, in overleg met de Regee ringsdelegatie in die Commissie, haar eind advies ter zake kan worden uitgebracht. In verband hiermede valt niet te verwachten dat deze technische herziening vóór het 1ste najaar van dit Jaar haar uiteindelijk beslag zal krijgen. De Directie van de Koninklijke Maat schappij „De Schelde" te Vlisingen heeft, na een conferentie met vertegenwoordigers van de hoofdbesturen van de verschillende metaalbewerkersbonden, bij welke conferen tie ook de voorzitter van den Metaalbond aanwezig was, bekend gemaakt, dat de di rectie niet in de eischen van de organisa ties kan treden. Alleen wenscht zij met Juli a.s. een loonsverhooging in te voeren van gemiddeld l'A cent per uur. Het doorbe talen van vacantiedagen is te bereiken als de werklieden daarvoor storten en wanneer in den scheepsbouw wordt overgewerkt. De personeelvergaderingen hebben una niem besloten deze voorstellen der directie te verwerpen. Deze week zal opnieuw een conferentie met de directie worden aangevraagd om van een en ander mededeeling te doen en te verklaren, dat.de arbeiders aan hun eischen vasthouden. Vraag. Zoudt u mi) kunnen mededeelen, wat de reden Is, dat de Bakenessergracht j niet gedempt wordt? 2. Men wil beweren, dat genoemde gracht particulier eigendom is. Is dit zoo? I Antwoord. 1 De reden' daarvan is, dat I „Rijnland" daarvoor geen medewerking ver leent, omdat het vreest, dat er bi) demping geen voldoende watercirculatie is. 2, Neen. Vr. Wat is de kortste weg per rijwiel van Santpoort naar Druten? Antw. Santpoort, Amsterdam, Dulven- Antw. Op deze vraag kunnen wij u geen afdoend antwoord geven, daar het al of niet plakken van rentezegels voor een pleegkind afhankelijk is van de omstandigheden. Bespreekt u deze aangelegenheid eens bij den Raad van Arbeid. Een beschrijving van het machtige gevaarte In het April-nummer van het Vliegveld is een Berltjnsche brief opgenomen van den heer Rozendaal. Daarin komt een beschrijving voor van de nieuwe L. 127, de grootste tot nu toe gebouwde Zeppelin, waaraan te Friederichs- hafen met 200 man wordt gewerkt. Zij krijgt een lengte van ruim 236 M., een grootste middellijn van 30.5 M., een groot ste hoogte van 33.5 M., en een inhoud van 105.000 M3. Zij zal gedreven worden door vij omgekeerde Maybach-motoren van 530 P.K., die het schip een maximum snelheid van 128 K M. en een kruissnelheid van 117 K.M. geven. De bemanning zal 28 koppen tellen. Als minimum-prestatie wordt gere kend op een snelheid van 100 h 110 KM. over een traject van 10.000 K.M. met een nuttigen (betalenden) last van 15.000 K. G De motoren komen ln vyf gondels, twee paar in het midden achter elkaar en de vyfde daar achter. Onder het voorste deel hangt de hoofd gondel met de ruimten voor den gezagvoer der, de officieren en den marconist, en daar achter een salon voor passagiers, eetkarrvr, kooien met bedden en een electrische keu ken. Met de proefvaarten hoopt men reeds in deze maand te beginnen. Het artikel geeft hierbij eenbelangwek kende beschouwing over de bedrijfsstoffen. Een nadeelige factor bU de navigatie van luchtschepen bestaat in de vermindering van gewicht door het verstoken van de vloeibare bedrijfsstoffen. De daaruit voortkomende neiging tot stygen kan men niet voortdu rend biyven beheerschen door dynamische middelen: gebruik van hoogteroer, verplaat sing van lasten, zoodat men er toe moet overgaan, het evenwicht te herstellen door draaggas af te blazen. Zoo gebruikte de Zeppelin Z.R. 3 op haar tocht naar Amerika in 1924, (8000 K.M. van Friedrichshafen naar Lakehurst) 23.000 K.G. benzine, welk verlies aan gewicht het af blazen noodig maakte van meer dan 1/31 der 70.000 M3. gasvulling, n.l. 26.000 M3., j ter waarde van 13.000 R.M. Er is al eerder gezocht naar een betere oplossing dan deze oneconomische, b.v. het vei stoken van het overbodig wordende draaggas, of het condenseeren van water uit de uitlaatgassen der motoren tot water- ballast. Voor de nieuwe Zeppelin zal daarentegen een speciaal gas worden meegevoerd van ongeveer geiyke dichtheid als atmosferische lucht. Dit gas wordt geborgen in slap ge vulde zakken, zoodat het zich onder het stijgen van het luchtschip of bij zonne- bettraling kan uitzetten. Eet voordeel hiervan is, dat dit stookgas a. h w. zichzelf draagt, zoodat geen extra- quantum draaggas noodig is. terwijl by de Z. 3 niet minder dan ruim een derde van het totale draaggas-quantum bestemd was voor het heffen en dragen van de benzine. Cebruikt men de ruimte, die tot nu toe nor-dig was voor de vloeibare bedryfsstof, voor het onderbrengen van het nieuwe drijf- g'ss, dan behoivfn de afmetingen van bet schip daarvoor niet eens vérgroot te worden. Daaiby komt nog, dat de energie, schuilende in d° gasvormige bedryfsstof, nog grooter is ian die in de benzine. Zoo is om 1 K.G. benzine te dragen 1 M3. lifucngas noodig. De verwarmingskracht van 1 K.G. benzine bedraagt rond 11.000 calo rieën. Daarentegen kan 1 M3. van een kool- v/f tergas, dat zich zelf draagt, nog mesr calorieën leveren: het aetylen by v., met een dichtheid 0.965 der atmosferische lucht, levrrt 12.900 calorieën. Dit geeft het groote voordeel, dat het craaggas niet meer be hoeft te worden afgeblazen om het verlies aan gewicht doo- het verstoken der bedrijfs stoffen te compenseeren - wat vooral be- teekenis heeft by kostbare draaggossen, als b.v. het helium. Nurks over bloemen De „Italla" op Spitsbergen Het W. B.-bureau uit Oslo d.d. 7 Mei: Aan „Aftenposten" wordt uit Kings Bay gemeld, dat de „Italia", die tot dusver aan den landingsmast was bevestigd, heden voor middag naar de vliegtuig-loods is gebracht. Omtrent de reis en den aankomst van de „Italia" op Spitsbergen verneemt het „Hbld." nog het volgende: De wind, die in den nacht van Zaterdag op Zondag zeer zwak was geweest, kwam in den loop van Zondagmorgen sterker opzetten. Toen de „Italia" boven den toegang van de Kingsbay-fjorden kwam, had zy dan ook eenige moeilijkheden te overwinnen om te gen den sterken tegenwind in de landings plaats te bereiken. By de aankomst op Spitsbergen werden de luchtvaarders met geestdrift begroet. Het weer is thans gunstig voor de luchtvaart. Generaal Nobile heeft zich intusschen nog niet uitgelaten over een aanstaand vertrek in de richting van de Noordpool. Een lid der bemanning gaf te kennen, dat de „Italia" zich gedurende den tocht uitstekend had ge houden en dat de motoren geen teeken van stoornis in hun functie hadden getoond. De draadlooze stations waren sinds Zaterdag avond in verbinding met het luchtschip. Om 9 uur 35 bevond het zich boven Vardö, het vloog op 300 m. hoogte langs de kust en zette met een snelheid van 80 k.m. koers naar Bereneiland. Half één 's nachts was het 60 zeèmyien ten noorden van de Noordkaap. Om 2 uur 40 ln den nacht van Zaterdag op Zondag seinde de „Italia": ,.wy hebben een goede vaart, het is rustig weder, er waait een zwakke bries. Temperatuur 4 graden onder nul" De „Italia" zette haar tocht voort op een hoogte van 550 meter. Kwart voor zeven Zondagmorgen was zy ter hoogte van het Zuiden van Spitsbergen. Biykens een bericht uit Triëst zyn gene raal Nobile en de achttlenkopplge beman ning van het luchtschip verzekerd voor een bedrag van twee-en-een-half millioen lire, dX ongeveer 325.000 gulden, door een groep van Italiaansche verzekeringsmaatschappijen Gisteren zat Nurks weer in den Haarlem merhout. Hildebrand was by hem. Hy becretiseerde nu niet scherp de nieuw modische vesten, maar mopperde over wat hy noemde een „voorjaarsziekte" „Hildebrand", vroeg hy, „wat denk JU er van?" „Waarvan?" „Waarvan? Begrijp je me weer niet? Dan zal ik 't je zeggen. Ik maak het nu al ik weet niet hoeveel jaren mee, en ieder jaar moet ik constateeren, dat de menschen gekker zyn geworden. Ik vraag Je in ge- moede: wat is er voor byzonders aan te zien?" „Waaraan?" informeerde Hildebrand. Waaraan? Natuuriyk aan de bloembol len. Wat is er nu voor aannemeiyke reden om in drommen naar deze streek, tusschen Haarlem en Leiden te trekken? Fatsoeniyke menschen zooals ik, die eens frissche lucht willen happen, hebben er maar den last van. Laat ik je vertellen dat ik van morgen meer dan een uur mosst wachten, voor ik gelegenheid had naar Haarlem te ryden. Ik stond geklemd tusschen een juf frouw met een karbiesje, waarin gedroogde scharren waren gepakt en een man met een vreeselijke stinkende sigaar. AÏles en allen gaan naar de bloembollenvelden. Het lükt wel een wereldwonder." „Dat is 't ook", vond Hildebrand, ..Nergenr. ziet men zooiets. Waarde Nurks, maak zelf eens 'n wandeling in de omgeving van Lisse of Noordwijk. Heeriyke vergezichten zyn daar. Overal bloemen, bloemen, bloemen. Het is als een reusachtig schilderij van lachend geel en zacht groen, teer wit, diep paars en vlammend rood. Het is een weelde voor de oogen, een feest van bloemen en kleuren, een milde gave van de natuur. Holland op z'n mooist." „Je praat de kranten na", viel Nurks bot in. „Wat verschil maakt liet of je honderd of duizend tulpen ziet? Moeten zy daarvoor reclame maken in Duitschland en Amerika?" „Het is de roem van Holland", verdedigde Hildebrand geestdriftig. „Roem of geen roem", minachtte Nurks, „de menschen, die 's Zondags naar de bollen velden gaan, zyn krankzinnig. Ik begrijp niet wat het amusement van zoo'n dag is. De last begint reeds op Zaterdag, als vader lang moet wachten by den barbier, moeder zenuwachtig en kribbig wordt door de drukte van schoone jurken en inpakken van pro viand, en de kinderen vervelend zijn door ongeduld en ongedurigheid vanwege „het daggie naar buiten". Natuuriyk slapen zy allemaal slecht, staan veel te vroeg op, ma ken ruzie over het al of niet meenemen van een parapluie, dreinen de kinderen, omdat moeder het dubbeltje van de tram wil uit sparen en ontdekt vader in den trein, dat hy zyn sigaren heeft vergeten. Na een gezellige reis in trein en autobus komen zy dan in het bollenland. Ik geef toe, dat het wei een aar dig gezicht is, maar het loont toch niet de last en de misere van de reis. Op alle wegen is het druk je eet en drinkt benzinedamp en stof van zware autobussen. Stadsmen- schen zyn niet gewoon lange wandelingen te maken, waarom zij dadeiyk in een auto bus stappen om in vliegende vaart langs de beroemde bloemenvelden te razen. Den ge- heelen dag hebben zy honger en dorst, want de café's zijn te vol of te duur. Zij koopen een bosje tulpen of hyacinthen, die veel te duur betaald worden en na een uur verwel ken." „Je overdryft geweldig", zei Hildebrand. „Hoe lang je ook moppert, de bloemen velden zyn mooi en biyven mooi en het is een geluk, dat velen die schoonheid ge nieten". „Zoo", antwoordde Nurks schamper. „Heb je de bloemenkykers wel eens 's avonds ge zien? Dan praat Je niet van genieten. Moe en vervelend, stoffig, dorstig, kibbelend, krib big wordt de terugreis ondernomen. Kinderen zeuren om langer te biyven, moeders zyn afgemat als na een sphoon- maakdag en vaders beklagen zich. dat de rustdag, op deze manier is voorbij gegaan En dan praat men nog van den verede lenden invloed, dien de natuur op den mensch heeft. Als dat waar is, moest ieder een toch in het meest beminnelijke humeur naar huis terugkeeren!" „Je verwart bykomstigheden met de hoofdzaak", ycierp -Hildebrand op, De bollen velden zijn het bezoek vfin Hollanders en Amerikanen waard. Ieder mensch is ont- vankciyk voor schoonheid, en in iedere stadswoning brengen de bloemen welke men van het bloemenland meeneemt, fleurig leven en kleurige schoonheid. Waarom komt men immers elk jaar terug?" Maar Nurks wilde natuuriyk het laatste woord hebben en ging daarom niet op het laatste argument in. „Ik zeg Je: liet is onzien", hield hy koppig vol. „Ik zal er een ingezonden stuk over schryven." ADERAM. In Tieleman Dros' Molenalbum vindt ge een bijzonder interessan te beschrijving der verschillende Molentypes. Het is geïllustreerd met 50 in aquareldruk uitgevoerde af beeldingen der mooiste Hollandsche Molens. De albums zijn verkrijgbaar voor 75 ets. bij de winkeliers die onze artikelen verkoopen of tegen inzen ding van het bedrag aan postzegels bij onze Afdeeling Reclame. De plaatjes ontvangt U door het in zenden van bons, zooals deze voor komen op de verpakkingen der: Blikgroenlen, Vlecschconserven, Plats do Jour, Soepen, Pickles, Jams, Limonades, etc. onder de leiding van de „Unione Italians dl Riassicurazioni" te Rome. De verzekering draagt den vorm eener ge combineerde levens- en ongevallenverzeke ring en zy biyft geldig gedurende een jaar na den terugkeer van de verzekerden in Ita lië. De premie is gesteld op achttien per hon derd. Manning, die alleen een vliegtocht tracht te maken van Engeland naar Australië is te Homs naar beneden gestort. Manning bleef ongedeerd. „Aneta" seint uit Batavia: De „Java Bode" schryft naar aanleiding van het vyfjarig bestaan van den openba ren telegraafdienst van Malabar, dat dit station een getuigenis aflegt van de energie van zyn schepper, wyien lr. De Groot. Malabar bewyst daadwerkeiyk, dat met door tastend experimenteeren op het geb:ed der radiografie de Indische telegraafdienst er in geslaagd is het snelle ontwikkelingstempo der radio te biyven volgen, byhouden en te stïmuleeren. Het „Nieuws van den Dag van Ned.- Indië" schrijft, dat het gevaar ontstaat, dat het menschdom geblaseerd zou raken dooi de serie wonderen, die zich voltrekt door de geweldige ontwikkeling der techniek in de laatste decenn'a. Daardoor dreigt de groote beteekenis van den dag van 5 Mei onopge merkt te biyven. Het blad trekt eene verge lijking tusschen het sneller wordend trans- portverkeer der mailschepen, dat slechts door de vliegtechniek mordt overtroffen en de kabeltelegrafie, die wordt ingehaald door de radiografie, en tevens verbeterd. Straks wordt de radiografie nog met de radiotelefonie uit gebreid en zoo zullen door de lange en de korte golf de verst uit elkander gelegen werelddeelen steeds nader tot elkander komen. Het blad spreekt den wensch uit, dat, nu Malabar-radio aldus de ru'mte beheerseht en den afstand onverwonnen schijnt te heb ben, de radioverbinding in de volgende vijf jaren zal medewerken aan het overbruggen, ook van den geestelijken afstand tusschen moederland en koloniën. Want naar uit pers en parlement telkens blijkt, is de gecstelyke scheiding nog al te groot. Daar l:gt de taak van Malabar in het nieuwe lustrum. Het Bataviaasch Nieuwsblad schrijft, dat het lustrum van Malabar niet slechts een mijlpaal beteekent in de Indische radiograf e, maar in die van de geheele wereld. De hui dige leiding van het bedrijf waarborgt dat Malabar ook in de toekomst een eerste p'aat.s in het wereldverkeer zal innemen, terwijl het afgeloopen tydperk de beste verwachtingen doet koesteren voor de ontwikkeling der radiotelefonie. Uit Soerabaja seint genoemd bureau: Het „Socr. Handelsblad" schrijft: „Ondanks de groote mate van bescheidenheid, waar mede" de dienst der Ind sche radiotelegrafie dezen gedenkwaardigen dag wil laten passee- ren was er alleszins reden tot een feestelijke stemming. Indien een tak van openbaren dienst bijdraagt tot het verhingen van de banden tusschen moederland en koïoninë, tot het overbruggen van de onoverkomelijke af standen, en tot het intensivieeren van den wereldhandel tot bloei van het gansche land, dan is dit zeker wel de groote radiodienst Vragen van dc Kamerleden Boon en Krijger aan minister v. cL Vcgte Thans heeft, zooals reeds was aangekon digd, de heer Boon aan den Minister van Waterstaat de volgende schriftelüke vragen gesteld: 1. Is het juist, dat in een contract, be staande tusschen den neutralen A.V.R.O. en de socialistische V.A.R.A., welk contract tot stand kwam op aandrang van don Minister van Waterstaat, die gelastte de V.A.R.A. by den zender te Hilversum over te brengen, een bepaling is opgenomen, waarbij aan de V.A.R.A. werd toegestaan, behalve op Za terdagen en Zondagen programma's uit te zenden op een aantal hoogtijdagen, als daar o.a. zyn 1 Mei en de voorazoncl? 2. Is het juist, dat de Minister aan liet woord „vooravond" niet de uitlegging heelt gegeven van voorgedeelte van den avond van een „hoogtydag", maar van vorigen avond en zoo Ja, waarop is dan die inter pretatie gebaseerd? 3. Is de Minister niet van oordeel, dat het programma van den A.V.R.O. o.a. be vattende het Wilhelmus, een aantaj Neder- landsche volksliederen en liederen uit Vale rius' Gedenckklanck op den geboortedag van de troopopvolgster meer in overeenstemming ware geweest met de gevoelens van het over- groote deel van 't Nederlandsche volk, dan een uitzending door een anti-monarchisti sche party? 4. Is de Minister niet van oordeel, dat nu de V.A.R.A. de onkieschhcid heeft gehacl dezen avond voor zich op te eischen, daar- by steunend op een al of niet juiste uitleg ging van een bestaande overeenkomst het de plicht van een Minister der Kroon is te voorkomen, dat dergelijke gebeurte nissen zich herhalen? 5. Zoo ja, is de Minister dan bereid te bevorderen, dat in de betreffende overeen komst zoodanige wijzigingen worden ge bracht, dat verschil van interpretatie op dit punt onmogeiyk wordt? Ook de heer Krijger heeft den Minister vragen gesteld, en wel de volgende: Is de Minister bereid mede te deelen of, zoo ja, in hoeverre Zyn Excellentie verant woordelijk is voor den inhoud en de tot standkoming van de overeenkomst van 13 April 1927 tusschen de A.V.R.O. en de V.A. R.A. ter zake van den radio-omroep op 30 April JX? Stemt de minister niet toe, dat de natio nale beteekenis van 30 April vordert, dat de radio-omroep op dien dag zoodanig be hoort te zyn geregeld, dat deze niet in'strijd is met de nationale gevoelens, waaraan op dien dag, mede op voorbeeld van de regee ring, op verschillende wijze uiting wordt ge geven en acht Zyn Excellentie het gebeurde op 30 April j.l. hiermede al dan niet m over eenstemming? Heeft de Minister pogingen aangewend om het gebeurde op 30 April j.l. tijdig te voorkomen; zoo neen, wat is dan daarvan de reden, zoo ja, waarin hebben die pogin gen dan bestaan en waarop zijn zy afge stuit? Op grond waarvan heeft de Minister, bij gebleken verschil tusschen partyen, aan het woord „vooravond" een beteekenis toege kend, die, naar het schynt, in stryd is met de in de radiowereld gangbare opvatting? Is de Minister bereid maatregelenj te ne men om herhaling van het gebeurde op 30 April JX te voorkomen?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9