Voornaamste Nieuws WOENSDAG 9 MEI 1928 Partijbureaux HOLLAND IN DE OOGEN VAN HET BUITENLAND WT NUMMER BFSTAAT UIT ORIE BLADEN TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 168S2 De verbreeding van den weg HaarlemVelsen „DESKUNDIGE" VOORLICHTING OMTRENT DE HOLLANDSCHE KEUKEN Faillissementen DE VEENBRANDEN IN ZUID-OOSTELIJK DRENTHE De toestand baart opnieuw zorg Met de „Schuttevaer" naar New York DE STAKING IN HET LOODGIETERSBEDRIJF Kwajongens Een kwajongensstreek met ernstig gevolg Wat het einde van het gevecht was Brand in „Het Roode Hondje" De brand in de bjjsacristie van de kerk van het H. Hart te Haarlem J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht. BRAND TE MAARTENSDIJK De bewoner van het huis in de ▼lammen omgekomen Ernstig vermoeden van misdaad? Een kwajongensstreek met den dood bekocht; WtZ ft GERUIT ROOKEN MAAR GEEF HEM tabletten BUREAUX: IMASSAULAAN49 Telefoon Nó. 13866 (drie'lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN! voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. HAABLEMSCH APVERTENTIÉN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1-4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbeL Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel. Alle abom.é's op dit blad zijn, ingevolge de vei ze kerings\ corn aai den f 101111 Levenslange gei.ceü ongeschiktheid tot werken door f 7Cft bij een ongeval ir.et f OCfJ bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cfl bij 'n breuk van f A O tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen ullUU/ verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; wU. docdclijlien aflccp; «UU. een voet of een oog; 1«<J. duim of wijsvinger; been of arm; t AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. bij verlies v. een andere vinger. Benige maanden geleden luidden wij de actie voor het Schaepmanfonds In ons blad In met een artikel, getiteld: een millioen voor de politiek! Wy beloofden by die gelegenheid later nog eens op de zaak terug te komen, wan neer de actie hier, in onze eigen streek, vclop aan den gang zou zyn. Nu zyn we zoo ver. In de kieskringen, welke ons blad bestrykt, zyn de propagandisten In deze dagen onvermoeid op pad of maken zich op ei' op uit te trekken, om er voor te zorgen, dat deze streek haar deel In het Schaep- nianfonds ruimschoots by draagt, wy wil len daarom, ter ondersteuning van die ac tie, heden nog een enkel woord zeggen. Als vaststaand feit kunnen wy aannemen, dat de Katholieken van Nederland zich doolt onbetuigd laten, wanneer een groote, Roomsche actie op touw wordt gezet en de doodzakeiykheid van het beoogde doel al- Bemeen wordt ingezien. De geschiedenis beeft dit met onze Katholieke scholen, met °hze Universiteit, met onze eigen pers, onze ziekenhuizen en andere Inrichtingen van liefdadigheid bewezen. Het gaat er maar cna ons Katholieke volk te overtuigen van de noodzakeiykheid van het ondernomen *erk. Kan men dit niet, dan mislukt de actie; kan men dit wel, dan is welslagen Verzekerd. Is ledereen al overtuigd van de nood zakeiykheid van het tot stand komen van een R.-K. Partybureau, waarvoor 'tSchaep- öianfonds moet dienen? wy betwyfelen net. En daarom zullen wy heden wyzen op het groote tekort, dat wy, Katholieken, heb ben, door net ontbreken van een Party- bureau. Eenige nuchtere cyfers spreken hiervoor het best. De 8.D.A.P. heeft 30.000 leden, die, al naar gelang van him Inkomen van 5 ct. tot 50 ct. contributie per week betalen aan de politieke partykas. De roode propaganda heeft een afzonderiyk orgaan, genaamd „Ons Ar senaal", dat maandeiyks verschynt. zy hééft een eigen partybureau, gevestigd op de Keizersgracht te Amsterdam, met 7 lo- ealltetten. Daar Is een afdeeling voor ge meente-adviezen aan verbonden, terwijl er een verplichte vereeniglng van raads- en Statenleden ls. Dan bestaat er nog 'n bond van sociaal-democratische vrouwen met 12500 leden en een Jeugdorganisatie (de A.J.C.i arat 7000 leden. Het partybureau heeft dan °°k volop werk. Er zit 12 man personeel: er is een uitgebreide bibliotheek en een Wtnemend archief met een afzonderlijken archivaris. De organisatie ls uitstekend in °rde: landeiyk ls zy verdeeld in afdeelin gen met voorzitter, secretaris en penning meester (te zamen 605 personen); geweste lijk naar de provincies, In iedere provincie één organisatie, In enkele provincies twee, te zamen 15 met een be zoldigd secretaris-propagandist. Dan zyn er Rog Staten-districten, welke uitsluitend by de Statenvsc kiezingen optreden. Statistiek en overzicht van deze organisatie ls vast gelegd In een kaartensysteem op het party- bureau. De contributie (ze bedroeg in 1926 f 97.991) wordt geïnd op weekzegels, die voor de verschillende leden-categorieën in kleur verschillen. Deze zegels worden aan de afdfeelingsbesturen op credlet verschaft. Iedere afdeeling heeft een eigen rekening- ccurantkaart, waarop schulden, betalingen en saldo steeds wordt bygeschreven. Iedere maand ontvangen de secretarissen (n'et de Penningmeesters) der afdeelingen een saldo- overzlcht. Met opzet richt men zich tot de secretarissen, om een strenge contröle mo- geiyk te maken en de penningmeesters af te houden van een al te gemoedeiyke fi nanciering. Behalve een bezoldigd secretaris met zes man personeel, bleek ook nog een bezoldigd Voorzitter noodzakeiyk. Er gingen in 1926 van het soc.-dem. partybureau 12.000 stuks uit (niet medegerekend de multlplicaties). Hoewel het Dagblad „Het Volk" van de Party-Organisatie moeiiyk te schelden is,, deed zich toch de behoefte aan een afzonder iyk Partyorgnan gi-voelen. Aanvankeiyk werd hierin voorzien door een soort Parlementaire G'ds, samengesteld door den heer Schaper, welke Gids maandeiyks over de afdeelingen werd verspreid. Daarme de werd evenwel opgehouden, omdat er te Weinig gebruik van werd gemaakt. Thans verschynt in dien zelfden geest een maandeiyksch blaadje „Ons Arsenaal', waar in gecompileerd allerlei economische en po litieke gegevens betreffende loonen, pryzen, tarieven, etc, uit binnen- en buitenlandsche Pprs. De afdeelingen verzamelen deze blaadjes in een klemmap. Zoo heeft Iedere afdeeling in den lande een kort overzlchteiyk, door de leiding (Party-secretaris en Hoofdredacteur van het Volk) verzameld en uitgezocht poli tiek handboekje waarin zy steeds actueele gegevens kunnen naslaan „Ons Arsenaal" is °P onderwerpen gerangschikt. Daarnaast verschynt eens per maand een, Voor de federaties en afdeelingen der S.D.A.P. samengesteld „Correspondentie-blad" uitge geven door het Partysecretariaat. Dit wordt maandeiyks verzonden aan Voor zitters en Secretarissen der afdeelingen met bedoeling dat de daarin vermelde Party- mededeelingen op de afdeellngsvergaderingen bi behandeling zuilen komen. Van dit geregeld contact tusschen de lage re instanties en het Partysecretariaat, thans nog van zuiver organisatorische!^ aard, wordt in de toekomst propagandistisch effect ver wacht. De bedoeling is alle gelederen der Party levendig te houden, tot belangstelling voor den algemeenen inhoud van het blad op te werken. Zoo zouden we kunnen doorgaan met eer opsomming, wat er zoo al voor de sociaal democratische Vrouwenclub, de A. J. C., het instituut voor arbeidersontwikkeling, het ad viesbureau enz. te doen is. Maar zien wy ook nog naar de organisatie van enkele andere politieke partyen. In het dr. Abraham Kuyperhuls in Den Haag is gevestigd het secretariaat van de anti-revolutianaire partU. De .party van Kuyper telt momenteel 60.000 leden, on geveer éèn zevende van het aantal kiezers. De organisatie ls gebouwd op de autonomie der plaatseiyke klesvereenigingen (circa 800). Er zyn 120 propagandaclubs, welke vereenlgd zyn in een afzonderiyke organisatie, genaamd „Het Verbond". Hierin schuilt de kern van de werkers. Onder leiding en met medewer king van het Centraal Comité en de Dr. Kuy- perstlchtlng verschynt maandeiyks voor de propaganda een officieel orgaan, genaamd „Nederland en Oranje". Verder organiseert „het 'Verbond" cursus sen. De 60.000 leden betalen een contributie van 25 ct. per jaar aan het Centraal Comité (afgezien van de contributies aan de kies vereniging). Dit geeft eer. jaariyksche op brengst van 13.000 tot 14.000. Daarnaast ls er nog een afzonderiyke strydkas, welke door den heer Coiyn zóó is georganiseerd, dat reeds op een bedrag van 6000 per jaar kan worden gerekend. Op het partybureau is een bezoldigd ad junct-secretaris met administratieve hulp, die voor de geheele administratie, corresponden tie en het archief zorgt. Ten slotte de Vryzinnlg-democraten. Het 24ste jaarverslag van den Vryzlnnlg- democratlschen Bond gaf gelegenheid om trent de organisatie van deze politieke party de volgende gegevens te verzamelen; De V. D. Bond heeft 25i afdeelingen, te zamen tellende 10.305 leden, d.i. gemiddeld 41'leden per afdeeling. Het jaarverslag vermeldt niet, of er in deze cyfers groei of verlies zit. Dat de Vryz. Democraten met hun zwakke party basis zeven Kamerzetels wisten te verove ren, pleit voor den yver, welken zy weten ta ontwikkelen. Eenige partygenooten verschaften voor 3 jaar de middelen om een adjunct-secretaris aar. het party-secretariaat te kunnen ver binden. De Partijraad kwam eenmaal byeen voor bespreking van het Nederiandsch-Belgisch verdrag. Wat er omtrent de propaganda vermeld wordt, wyst weer op krachtige actie en op den onvermoeiden yver van sommige party genooten, waarby de Tweede Kamerleden voorop staan.Van de Tweede Kamerleden wordt alleen van mr. van Aalten geen spreekbeurt vermeld, evenmin als van de drie Eerste Kamerleden. Mr. Oud sloeg het record met 49 spreek beurten, de heer Kortland (geen Kamerlid) volgt hem op met 36, de partijleider mr. Marchant nam er niet minder dan 27 voor zyn rekening, mevr. Bakker-Nort 34, de heer Ebels 24, mr. Joekes 18, de heer Kete laar 12 en MeJ. Groot (geen Kamerlid) 11. De zes (van de zeven) Tweede Kamer leden vervulden dus niet mindtr dan 155 spreekbeurten. Voor de gemeenteraads-verkiezlngen wer den zes kleine vlugschriften op het terrein der gemeentepolitiek verspreid (ontworpen door de heoren van Aalten, Abrahams, Josephus Jitta en Ketelaar) en voor.de Pro vinciale Statenverkiezingen werden negen vliegende blaadjes op groote schaal ver spreid, welke betrekking hadden op het ontwapeningsvraagstuk. Dit leverde wel resultaat op; het totaal- stemmencyfer op de V. D. steeg van 6.1 pet. In 1925 by de Kamerstembus tot 6.25 In 1927 by de Provinciale Statenverkiezing. In de provincies Utrecht en Zeeland gelukte het niet een Vryz. Democraat tn de Staten te brengen; in Noord-Holland, Drenthe, Gro ningen en Friesland werd een vryz. demo craat lid van Gedeputeerde Staten. De V. D. Jongeren-organisatie telt na 4 jaar 5 afdeelingen; 3 zyn in wording. De finantieele toestand van het party- orgaan biyft moeiiyk. Dank wordt gebracht voor de vaste medewerking van mr. Mar chant en voor de medewerking uit de party aan het party-weekblad. Zien wy morgen, wat de R.K. Staatsparty daartegenover stelt en wat zy noodig heeft. Gisteren hield een commissie uit Gedepu teerde Staten van Noord-Holland In de oude Raadzaal een zitting waarin belanghebben den hun bezwaren uitéénzetten tegen het plan van onteigening, noodig voor de verbetering van den Ryksweg van Haarlem naar Velsen onder laatstgenoemde gemeenten. Aan deze commissie waren toegevoegd de daartoe door het algemeen bestuur aangewezen ingen'eu: en de burgemeester van Haarlem. Er waren twee eigenaren van perceelen aan den Rijks straatweg en Schoterweg verschenen, die hun belangen uiteenzetten. Nu In de eerstvolgende weken in verband met de Olympische Spelen tal van buiten landers ook Dultschers naar ons land zullen komen, heeft .de „Köln. Volkszeltung" gemeend belanghebbenden te moeten voor lichten omtrent de Hollandsche keuken en de geliefkoosde gerechten der Hollanders, wy laten hieronder het artikel vertaald volgen: Een nationaal gerecht in Holland ls de ha ring. De bezoekers van de Olympische spelen treffen het byzonder. In den tyd, dat de wedstryden plaats vinden, wordt de nieuwe Hollandsche haring ter verkoop aangeboden. Iiy Holland spreekt mer algemeen van „zee banket". In vischwinkels betaalt men 1015 cent, by de rondrydende venters 8 cent. De vlsch wordt In 't byzyn van den kooper van het huidje ontdaan, nadat hy reeds voor dien op zee gekaakt ls en met een uitje of schyfje augurk voor het gebruik geschikt gemaakt. (Hier begint reeds de ver warring.) De kooper pakt het vischje by den staart, gooit het hoofd achterover en verzwelgt met één slok het heele geval. De ze tooneelen spelen zich aan de hoeken van alle Amsterdamsche straten af. Ook mosselen worden op straat ten ver koop aangeboden en in verschen toestand opgepeuzeld. Wie verzot ls op Hollandsche oesters, moet deze by speciale firma's en in oesterwinkels koopen. Intusschen ls de oogst van dit Jaar wat kwaliteit en gewicht betreft, schraal. Verwant aan de haring is de bokking. Hj wordt In de Zuiderzee gevangen en behoort tot de goedkoopste vischjes. Verscb wordt hy voor 4, gebakken voor 8 cent verkocht. Iets ongewoons voor vele Dultschers ls <je Stokvisch. De bereiding eischt, wegens de taaiheid van het vleesch, veel tyd en geduld. Op de menu's in de restaurants komt deze visch daarom slechts zelden voor. (Tot zoover gaat net nog. Maar, tot uwe geruststelling, lezer, het wordt nog erger). De Hollandsche keuken is een burgeriyke keuken. (Dank u) Haar byzonder karakter ls hare degelijkheid, haar hoofdkenmerk, ha re voedzaamheid. Hef méést geliefde natio nale gerecht In Holland is de „stamppot" of „gestoofde pot" die slechts een zwakke na bootsing is van het Duitsche „rundvleesch met aardappelensnippers". (Natuuriyk, hoe zou 't anders kunnen?) De stamppot bestaat uit een mengsel van aardappelen, groente en vleesch, dat In den zelfden pot met elkander gaar wordt gekookt. Als groenten worden gebruikt; witte kool, koolraap, uien en rijst, snyboonen met witte boonen, andyvie met witte boonen, groene erwten met witte boonen. (De laatste com binatie was vermoedeiyk voor het varken be stemd). In plaats van rundvleesch wordt ook veelvuldig gerookte worst gebruikt. Een byzondere stamppot is samengesteld uit aard appelen met appeltjes, witte boonen en spek. (Niet lachen!) Erwtensoep, een soort stamp pot die In alle restaurants verkrijgbaar ls, is een dikke, gebonden massa van groene erwten, met worstschijven, spek of varkens- ooren. Erwtensoep, waarmee sommigen hun volledig maal doen, kost 75 cent. Een ander geliefkoosd gerecht in Holland ls „rolpens met appelmoes". Deze bestaat uit bloedworst die door den slager In de azyn gelegd wordt. De worst wordt ln schyven gesneden en gebraden onder byvoeging van schyfjes zure appel. Het gerecht wordt met gebakken aardappelen en appelmoes opge diend. Ontelbaar zyn de kaassoorten in Holland. Men vindt er de kogelronde Edammer Goudsche kaas. een lichte, weeke kaassoort, Leidsche kaas, die met kummel is gekruld. Van de Friesche eilanden komt de schapen kaas en uit de zuideiyke provincies de Lim- burgsche kaas. Kaas wordt niet per gram maar per ons verkocht. Kaas is goedkoop, Leidsche en Goudsche kaas kosten per ons 14 cent. In de melkzaken vindt men verder een zeer voedzaam en bloedreinigend product, de karnemelk, die men buiten Holland slechts zelden aantreft. Karnemelk wordt of rauw, of verwarmd gedronken. Ook wordt ze vaak vermengd met een of andere soort grutten, wyi in Holland de karnemelk voorkomt heeft hier de Bulgaarsche Yoghurt nooit goed in gang kunnen vinden. Beroemd is 't Hollandsche wittebrood, hoe wel de genèesheerer het er niet over eens zyn of het voor maag en ingewanden heil zaam is. Het Hollandsche tarwebrood heeft niet de stevigheid van het Duitsche „Schrot- brot", waarmede het overeenkomst heeft. Veel gegeten wordt zwert tarwebrood, vaak met krenten gemengd Op geen ontbyttafel -Sal honingkoek ont breken. Deze honingkoek wordt ln fabrieken gemaakt ln stukken van één pond zwaar. Het deeg ls los en wordt met rozynen of wel met gember vermengd. De koek ls bevorderiyk voor de spysvertering en wordt met boter,, kaas of marmeladege geten. Gemberkoek koopt men ln alle pryzen van 2664 cent per pond. Ook by 't ontbyt eet men in Holand gaarne haring die in alle vroegte door de rond rydende kooplieden in de straten luide wordt gevent. Visch. speciaal haring, is werkeiyk by de Hollandsche voedingsmiddelen het alpha en omega. Hoe zou dit anders kunnen zyn ln een land dat aan ééne zyde aan de Noordzee grenst. Op deze manier worden nu de buitenlan ders ln allen ernst voorgelicht over de Hol landsche spyskaart. Het is nog niet voldoen de, dat we by buitenlanders hier allemaal op klompen rond looien nu komt het vraag stuk van de voeding ook nog 'n handje hel pen, om ons ln de oogen van den vreemde ling belacheiyk te maken. Dank zy de „des kundige" voorlichting van de „Köln. Volks zeltung". FAILLISSEMENTEN VAN 8 MEI 1928. G. P. Roest, pianist te Haarlem, Lange An- nastraat 12c; curator Mr. F. A. Bijvoet, alhier. J. van Munnen Jrmeubelfabrikant te Zandvoort, Dr. Mezgerstraat 37; curator Mr. F. A. Byvoet. J. Wlndhouwer, bakker te Oostzaan, cura tor Mr. S. Groen, alhier. Rechter-Commissaris Jhr. Mr. Strlck van Llnschoten. Opgeheven werden de faillissementen van; 1. F. Berkemeyer, bakker te Haarlem, van 't Hoffstraat 28; curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel, alhier. 2. W. C. Post, bloemist te IJmulden; cu rator Mr. A. W. Hellema te IJmulden. De branden in de Drentsche venen kun nen thans gelukkig als geëindigd beschouwd worden. Ook op de bedreigde plaatsen heeft men, dank zy de gunstige weersgesteld heid, het vuur kunnen blusschen, zoodat men thans den toestand volkomen meester is. Hier en daar stegen gisteren nog wel rook wolken op, doch de regen, die spoedig daarop begon te vallen, doofde ook die plaatseiyke brandjes. Tot 'vreugde van de bewoners is in het uitgestrekte gebied thans de rust weerge keerd. De brandspuiten zyn voor het groot ste deel vertrokken. De burgemeester van Emmen was, wat betreft den Maandag ontstanen brand van meening, dat er aanwijzingen zyn, dat hier opzet in het spel is. Men heeft in turfbul- ten, welke door het vuur gespaard zyn ge bleven, In petroleum gedrenkte lappen ge vonden. Naar zyn meening zyn de bonafide verveners niet schuldig aan het ontstaan van den brand en moet de opzet op reke ning worden geschreven van enkele ge lukzoekers, die zich na de oorlogsjaren op de vervening hebben geworpen. Van de Maatschappy Klazinaveen is alleen reeds voor 20.000 turf verbrand. Een regeeringsonderzoek naar de oorzaak gevraagd- Door den heer Schaper zyn aan de Mi nisters van Justitie, van Arbeid, Handel en Nyverheid en van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende schrifteiyke vra gen gericht: 1. Hebben de Ministers kennis genomen van de ernstige vermoedens, dat de branden ln de Drentsche venen, waardoor vele goe deren en een menschenleven zyn verloren gegaan, opzetteiyk zyn gesticht, en op ge zette tyden worden gesticht door personen, die zich daarmede onmiddeliyk geldeiyk voordeel trachten te bezorgen? 2. Is de Minister van Justitie bereid, een ernstig onderzoek te gelasten naar de ge grondheid dezer vermoedens en zoo nocdig tot vervolging der schuldigen over te gaan? 3. Willen de Ministers ln onderling overleg overwegen, of maatregelen, zoowel van so cialen als van Juridischen aard, kunnen worden getroffen om de drijfveeren tot zuh* ke handelingen zooveel mogelijk weg te ne men of te verzwakken? Men seint ons hedenmorgen 12 uur uit Emmen; De toestand ln de venen baart op het oogenblik door den zeer straffen wind op nieuw zorg. Burgemeester Bouma van Em men heeft alle brandweermateriaal, wat hedenmorgen zou vertrekken, weer opge houden. Slechts een der Haagsche motorspuiten is vertrokken. Alle overige spuiten biyven ter bewaking van. de meest gevaarlijke vuurhaarden, aanwezig. Vooral te Valthermond en aan kanaal B te Emmen-Erfscheiderveen is de grootste voorzichtigheid geboden. De huidige wind richting zou ten gevolge kunnen hebben dat het vuur van de Valthermondsche ve nen oversloeg naar de Weerdingerveen. Te Emmen-Erfschelderveen loopt een aanmerkeiyke hoeveelheid baggerturf ge vaar. Te Klazinaveen Noord is de toestand vry gunstig. Te Plymouth aangekomen De „Schuttevaer" is thans in de haven van Plymouth aangekomen. „United Press" meldt nog: De gezagvoerder van de „Schuttevaer," kapitein Smit, deelde mede, dat na het ver laten van Margate het scheepje een nacht te Ramsgate moest biyven liggen, omdat er absoluut geen wind was om te kunnen zei len. Op één dag tydens den tocht naar Ply mouth werd acht mijlen afgelegd. De heer Schuttevaer denkt voor den tocht over den Oceaan vyftig dagen noodig te hebben. Nu het bemiddelingsvoorstel inzake de op name van een vacantieregeling in 't collec tief contract voor het loodgietersbedrijf door de werkgevers is afgewezen (de samenwer kende arbeidersorganisaties verlangden met behoud van loon 6 dagen, de Ryksbemidde- laar stelde voor 3 dagen vacantie in het con tract) ls gisteren te' 's-Gravenhage, evenals te Amsterdam, Rotterdam en Haarlem de staking door de werknemersorganisaties in dat bedrijf geproclameerd. Het aantal stakers te Den Haag, dat, daar het oude contract 30 April is afgeloopen, zoowel georganiseerde als de ongeorgani seerde patroons betreft, bedroeg gisteren ruim 250, waarvan ongeveer 200 leden van den -Alg. Ned. Metaalbewerkersbond, een 40- tal van den R. K. bond en de rest van den Christelijken bond en de federatie, d.i. onge veer 2/3 van het aantal leden. Gewerkt wordt by die patroons, welke de vacantieregeling hebben aanvaard. De Amsterdamsche stakende loodgieters 'lebben gisteren opnieuw vergaderd in Hand werkers Vriendenkring te Amsterdam. Op nieuw kwam ter sprake de vraag om de sta king niet door te zetten by de patroons, die drie dagen vacantie hadden toegestaan. De vergadering besloot echter met groote meer derheid. de staking, welke circa 900 man om vat, algemeen te doen zijp^ De samenwerkende patroons uit Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht ver gaderen: heden ter bespreking van den toe stand te 's-Gravenhage. Het gebeurde in Rotterdam. De heer J. H. P. uit Delft, die met zyn auto ln de stad was gekomen, vroeg op den Middensteiger aan twee jongens of zy even op den wagen wilden passen. De kwajongens beloofden dit graag, gingen in den wagen zitten en pro beerden of zy den zelfstarter konden laten werken. Dit ging maar al te goed en ook lukte het hun den auto vooruit te laten ry- den, met zulk een vaart, dat hy tegen een huls opbotste. De 14-jarige C. W. F. B„ die aan het stuur zat, wilde toen de versnellings- handle overzetten, deed dit verkeerd, zoodat de auto achteruit reed en gaf bovendien vol gas. Een lantaarnpaal werd hierdoor omverge reden, de auto stond toen plotseling gelukkig De jongens hadden geen letsel bekomen, doch de auto bleek zoowel aan de voor- ais aan de achterzyde zwaar beschadigd. Te 's-Gravenhage ls de heer H. R. op den Parallelweg het slachtoffer geworden van een merkwaardig ongeluk. De heer R. reed by de Jacob Catsstraat met paard en wagen toen hy plotseling een knal hoorde en op hetzelfde oogenblik een stekende pyn in het oor gevoelde. Het bleek, dat een klein kogeltje door zyn oorschelp geschoten was. Vermoedeiyk zyn eenige bal dadige jongens met een Flaubert-buks aan het* spelen geweest. Deze is toen afgegaan en een kogeltje heeft de oorschelp van den heer R. doorboord. De jongens heeft men niet kunnen op sporen. Te Spekholzerheide moest de politie as sistentie verleenen ln een woning aan de Steenbergstraat, waar een dronken man zich toegang had verschaft door het stuk trap pen van een deur en de bewoners bedreig de. Toen de politie arriveerde, pakte de dronken man een stoel en ging daarmede de politie-agenten te lüf. Deze trokken daarop hun gummistok. In de hitte van het gevecht geraakte de dronken man plotseling bewusteloos. Het bleek, dat hy een pruim tabak inktte luchtpijp had gekregen. Nadat deze verwijderd was, kwam hy weer by. Toen werd hy naar het arrestantenlokaal overgebracht. Te 's-Gravenhage werd gisteren een zware uitslaande brand gemeld in perceel Ruys- daelstraat 79, hoek van der Veldestraat. In dit perceel ls gevestigd de drogistery „Het Roode Hondje," een nog jonge zaak. De brandweer, onder leiding van brandmees ter de Graad, tastte het vuur met 3 stralen aan en tegen half II uur was men den brand geheel meester. De groote felheid, waarmede de brand echter gewoed heeft, was oorzaak, dat de eerste en tweede verdieping nagenoeg ge heel uitbrandden, terwyi ln den winkel zeer veel schade werd aangericht. Omtrent de oorzaak van den brand ver nam de „Msb. nog het volgende: De bewoner van het perceel was in het achterkamertje aan het was smelten, waar by verschillende licht ontvlambare stoffen werden gebruikt. Toen de man zich even omwendde, stond ineens de heele boel in lichte laaie, en het vuur vond gretig voedsel in de onderschei dene brandbare stoffen, als benzol, terpen- tyn, e.d., welke de bewoner daar in voorraad had. Niettegenstaande de naaste buren, dir eveneens toegang hebben tot het plaatsje onmiddellijk toeschoten en trachten het vuur te dooven, had het vuur zich in een mini mum van tyd verbreid naar de eerste en tweede verdieping. De vlammen laaiden zoo fel op, dat een juffrouw, die ernstig ziek lag op een kamer boven den aahgrenzenden boekwinkel, vrees de, dat het vuur ook naar haar woning zou overslaan, zoodat zy naar beneden vluchtte. Gelukkig echter bleef het vuur tot de wo ning van den drogist beperkt. De brandweer heeft tal van brandende of smeulende voorwerpen naar beneden ge worpen. hetgeen het blusschlngswerk verge- makkeiykte. Persoonliike ongelukken hadden niet nlaats; Mleen is een hond het slachtoffer der vlammen geworden. De brandweer was uitgerukt met 2 motor- spniten en een ladderwagen. De drogist was slechts laag tegen brand schade verzekerd. Nader vernemen wy omtrent den'brand, welke Dinsdagmorgen ln de bysacristle van de kerk van het H. Hart aan den Klever parkweg is ontstaan, dat de verbrande al- taarbenoodigdheden worden geschat op een waarde van ongeveer f 2000. De schade wordt echter door verzekering gewekt. De „Schuttevaer" Is te Plymouth aange komen. Naar hedenmiddag uit Emmen geseind wordt, baart de toestand ln de Drenthscbe venen opnieuw zorg. Ten nadeele van de Eotterdamsche bank- vcreeniging is door den secretaris der direc tie, kantoor Boompjes te Rotterdam, frau de gepleegd tot een bedrag' van 20.000.— De dader is gearresteerd. Generaal Nobile op Spitsbergen. ZUn plannen. r De werking van den Krak&tau neemt af. De Tweede Kamer heeft een aanvang gemaakt met de behandeling van de be grooting van het Wegenfonds voor 1928. In de vergadering der Tweede Kainer zijn gisteren eenige woorden van deelne ming gewijd aan de ramp die Zuid-Oostelijk Drenthe door de veenbranden getroffen heeft. De Hooge Raad heeft een aanbeveling op gemaakt voor de nominatie ter voorziening ln de bestaande vacature van een raads heerplaats. De Roemcensche boerenpartij breekt alle betrekkingen met de regeering. De toestand verscherpt. Prins Carol van Roemenië wordt uit En geland gewezen. De Japansche strijdkrachten In China. De Nanklng-regeering doet een beroep op den Volkenbond. Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Stilstand. OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 8.09. Hoogste barometerstand 766.1 te Malin- head. Laagste barometerstand 7391.1 Boeda pest., Verwachting: Matige tot krachtigen N. tot N.W. wind, afwisselende bewolking, nog regen of hagel buien, weinig verandering ln temperatuur. Men meldt ons uit Maartensdyk: Hedennacht te half vier ls brand uitgebro ken in een huls (een houten gebouwtje) dat bewoond werd door W. Floor. De vry hevige wind wakkerde het vuur aan, zoodat de direct aanwezige brandweer niet veel kon uitrich ten. Het huisje brandde dan ook geheel uit. Na onderzoek bleek, dat de bewoner van hei pand in de vlammen was omgekomen. Men heeft hem gevonden achter het huls. waaruit dus biykt, dat de man nog getracht heeft het brandende perceel te verlaten, Nader wordt ons gemeld, dat hier een ernstig vermoeden van misdaad bestaat. Op het terrein ls o.a. een geweer gevonden. Het parket uit Utrecht ls hedenmorgen ter plaatse aangekomen. De brand vond plaats op Voordorp onder Maar tensdyk. De ruim 15-jarige zoon van den landbou wer c. Dlepstraaten te Made viel by het uit halen van een vogelnest, dat circa 14 M. hoog gezeten was, van af die hoogte uit den boom en bekwam een ernstige hersenschudding. Zonder tot bewustzyn te zyn gekomen ls de knaap overleden. n I AAT uw MAM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1