Stadsnieuws KENNEMERLAND I HAARLEMS VERGADERZALEN WELKE IS DE GROOTSTE? i (Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerland 3REESTRAAT 121 BEVERWIJK - Tel. 2213) VAN ONZE RECHTFANK Donateurs-avonden van het Sint Franciscus-Liefdewerk HERMAN MOERKERK Da nieuwe brug over de Crayenestervaart te Heemstede Staat van besommingen Marktbericht Rijksvischafslag VELSEN VELSEN-NOORD IJMUIDEN BEVERWIJK Uitreiking Diploma's SANTPOORT CASTRICUM UIT DEN OMTREK HAARLEMMERMEER HEEMSTEDE INGEZONDEN HILLEGOM VOGELENZANG VI k rjftl ZALEN VOOR 3000 EN 1500 PERSONEN Haarlem heeft een tijd gekend van ver- gaderzalennood. Vereenigingen hadden vroe ger wel eens last, een goede vergaderzaal te kunnen huren, vooral als het er om ging, een groot aantal toehoorders te bergen. Dat is nu wel weer eenige Jaren geleden, maar die tijd ligt toch niet zoo ver in de grijze oudheid. Ook hierin is, als in zoovele andere dingen, veel verbetering gekomen en van zalennood kan zeker in Haarlem niet meer gesproken worden. Nu willen wij niet beweren, dat wij thans aan het andere uite.ste beland zijn en dat er sprake zou zijn van een teveel aan zalen, maar toch gelooven wij, dat er voor "net houden van vergaderingen op het oogenblik in Haarlem zalen genoeg zijn. Dat houdt niet allen verband met den aanwas van het aantal zalen, maar, dunkt ons, ook met eenlge vermindering van het aantal verga deringen, dat gehouden wordt. Een derge lijke vermindering valt n.l .gelukkig wel te constateeren. Na een tijd van hoogconjunc tuur van vergaderingswoede Immers ls er een dalende lijn te constateeren. Enkele ja ren geleden was het aantal vergaderingen ontzettend groot. Dat is nu ingekrompen. Alles moet met mate genoten worden en vergaderingen komen wel op de eerste plaats ln aanmerking, om niet te veel gehouden te worden. Tegenover deze kleine Inkrimping van vergaderingen staat echter een grooter aan tal vereenigingen, vergeleken bij vroeger. Gedurende de laatste jaren zijn er heel wat nieuwe vereenigingen gesticht, welke min of meer geregeld bijeenkomsten organjseeren. Zoo bezien, is het goed, dat er veel en flin ke vergadergelegenheden zijn. En daar zijn er heel wat! Sint Bavo. Beginnen we met gebouw „St. Bavo". Daar zijn 9 zalen, waarin totaal 1200 1300 men- schen bijeen kunnen komen. De groote zaa! kan een kleine 600 man bevatten. Verder is er nog een zaal, berekend voor 200 h 300 man. Gemeentelijk Concertgebouw. Het gemeentelijk Concertgebouw kan 3 zalen verhuren. De groote zaal beneden biedt plaats aan ongeveer 1300 menschen. In totaal zullen hier een kleine 2000 men schen te gelijk bijeen kunnen komen. De Haarlcmsche Kegelbond heeft 6 kleine vergaderzalen en 1 groote, de laatste berekend op omstreeks 400 man. Het Brongcbonw alhoewel wat uit den koers gelegen, geeft met zijn flinke zaal 800 personen gelegen heid een bijeenkomst te houden. Daaren boven zijn hier nog 3 kleinere zalen, welke bij elkaar een 500 menschen kunnen be vatten. Gebouw „Olyrapla" aan de Kinderhuisvest komt den vergade ringliefhebbers ook tegemoet. In de 5 zalen kunnen 900 man een plaats vinden. Het gebouw „De Nijverheid" heeft 5 zalen, waarvan de grootste plaats biedt aan 150 personen. „Eosehaglie" aan de Hoofmanstraat heeft 1 groote zaal voor 150 personen en 2 kleine zaaltjes. Laten we nu de verdere gelegenheden,waar over net algemeen slechts kleine zalen ver huurd worden (als restaurants, patronaten, en dergelijke), buiten beschouwing, al ls dit nog een respectabel getal, dan blijft als groot vergaderlokaal slechts over Biocmhof, waar 1200 a, 1300 personen een plaats kun nen vinden. Bij al deze zalen is echter geen enkele goede, comfortabele concertzaal. Het ge meentelijk concertgebouw draagt wel dien naam, maar het heeft als zoodanig 'n min der gunstigen naam. De aankleeding van de zaal doet niet prettig aan. Over smaak valt weliswaar niet te twisten, maar wij geloo ven, door het aldus te zeggen, ons al zeer zacht uit te drukken. Een goed concertge bouw heeft Haarlem dus niet en daarop zou het toch als groot-stad aanspraak kunnen maken. Er worden ontelbare muziekuitvoe ringen gegeven, waarbij zich nu en dan mi> ziekconcerten aansluiten. En ongetwijfeld zouden, zoowel de uitvoeringen zelf als de belangstelling van de zijde van het publiek, er bij winnen, als te beschikken was over een in alle opzichten voldoende concertzaal. Nu heeft onlangs Bloembollencultuur haar eigen gebouw geopend; een gebouw, waar in de groote zaal zonder de aanwezige boxes ongeveer 64 bij 22 M. meet. De acoustiek is er goed, luidsprekers zijn in de zaal aan wezig, de aankleeding is er keurig en er is zeker wel voor een 1500 personen plaats. Een prachtgelegenheid dus! Maar.... Bloem bollencultuur heeft zich, naar het schijnt, vast voorgenomen, die zaal niet te ver huren. Wel is btJ de bezichtiging indertijd medegedeeld, dat het in de toekomst niet onmogelijk is, dat de zaal verhuurd zal worden, maar, naar wij nu vernemen, schijnt dat nog een heele verre toskomst te zijn. Dat zou jammer zijn, maar we gelooven, dat er toch wei met de vereeniging te pra ten zou, om de zaal voor een bijzondere gelegenheid of een congres te huren. Wel zullen de kosten groot zijn, want er zullen o.m. stoelen gehuurd moeten worden. Als eigenaresse van de zaal heeft de ver eeniging alle troeven in handen en kan dus voor een eventueele verhuring zooveel voor waarden stellen, als zy zelf wil, maar dat neemt niet weg, dat die voorwaarden rede lijk kunnen zijn. En daarover valt natuur lijk te praten. Er is nog een tweede gelegenheid, welke misschien voor het doel ln aanmerking zou kunnen komen en wel de zaal van de Coöp. Haarlemsche Groenten- en Bloembollenvei ling, gelegen aan den Kleinen Houtweg. Deze ls echter tweemaal zoo groot als die van Bloembollencultuur en kan dus ook tweemaal zooveel menschen bevatten. Er zijn hier echter geen luidsprekers en on derzocht moet worden, of de acoustiek hier dusdanig ls, dat ln deze bijzonder gToote zaal het geluid overal doordringt en goed overkomt. Misschien kunnen deze beide laatste za len eens door bevoegden beoordeeld worden. Wij kunnen dan, als de gelegenheid zich voordoet, weten of wij zalen hebben, waar in wij drieduizend menschen kunnen ber gen. Is de gelegenheid er, dan komen de feesten en congressen van zelf wel. Uitspraken van Donderdag 10 Mei 1928 L. V., kruier, wonende te Haarlem, thans gedetineerd. Mishandeling, zwaar lichamelijk letsel ten gevolge hebbende, drie maanden gevangenisstraf, met aftrek van preventieve hechtenis c. v. K. S., arbeider, wonende te Haarlemmer meer, vrijgesproken. G. A. v R., molenaar, wonende te Lel- muiden. Diefstal, zes maanden gevangenis straf, voorw., met een proeftijd van drie ja ren en bijzondere voorwaarde. S. O., chauffeur, wonende te Haarlem, „Appèl overtr. Motor- en RijwlclWetvrij gesproken. Tien dagen lang heeft het B.I'.L. weer zijn jaarlijksche feestavonden gegeven aan zijn pupillen, hun ouders en aan zijn dona teurs en het onvermoeide enthousiasme, waarmede na het openingswoord van den eerwaarden Directeur, Pater Emits, de exe cutanten lederen avond weer hun program afwerken is bewijs genoeg voor het succes, dat zij er telkens weer mee behalen. Dat begint al dadelijk met de gymnasti sche oefeningen van Junioren en senioren Als je de rapheid en lenigheid van zoo'n troepje ziet, ga Je zelfs als de grootste sportverachter gelooven, dat je eigen afme tingen en souplesse bepaald wel gevaren zou den zijn bij zoo'n vlotte training als die van den "heer A. Roosloot, die met zijn woelige klantjes verrassende resultaten bereikte. „De Landbouw", Weekblad van Chicago, heet het eerste blijspeUetje, dat werd opge voerd. Op gezag van het programma en van achtenswaardige lieden dient aangenomen te worden, dat, tot op zekere hoogte dan, Mark Twain aansprakelijk gesteld kan worden voor het gegeven van dit stukje. Maar ik wed, dat, als hij ooit ervaren had, hoe zijn werk in het Hollandsch „bewerkt" zou worden, hij ooit een even geestige, maar heel wat on genadiger caricatuur zou geleverd hebben van zijn vertaler als hy nu van zijn eigen Journalistieke loopbaan gaf in den Sam Br (joker van het origineel van „de Land bouw". Het was voelbaar, dat deze maal ao regie ln andere handen was dan eerder: lederen keer als je dit troepje ziet, verbaas je je over de vorderingen, die met zulk materiaal gemaakt kunnen worden, maar bil de vorige opvoering vergeleken was er nu althans geen vooruitgang te bespeuren. Er valt zoo kostelijk party te trekken van een oer-instinctehjk gevoel voor humor, da' deze Jongens bezitten en van hun orginsele anders slechts door geroutineerde en goede acteurs na te volgen, plastiek in gebaar, ln houding en in mimiek. En meer dan ooit is zulks thans uitgebuit. En met succes. Maar (inzooverre bU deze vertooningen die geen hoogen maar toch wel een heel serieuzen maatstaf zijn gaan verdienen daarvan sprake heeten mag) den styi en de beschaving van vorige opvoeringen mis ten we dezen keer. Met samenwerking, waarbU de laatste re gisseur de détails eerst Instudeert met de jongelui afzonderlijk, maar waarbij de vroe gere regie de schifting behoudt van wat in het algemeene kader past en wat niet, en! om het groote woord te gebruiken, een styieenheid vormt uit het eerst nieuwe ge- kneede materiaal, is er zeker nog meer te bereiken dan totnogtoe. En ik blijf nog i hardnekkig de hoop koesteren, dat een goe den keer dit troepje met een in zyn hjn en styi gehouden, maar veel eterker geschre ven stuk, zooals er toch genoeg te vertalen of vertaald zyn, zich met één slag aan de spits zal plaatsen van wat het Haarlemsche patronaattooneel zoo in het algemeen te zien geeft. „De Gentleman-dlef", de tweede burleske die na de pauze gegeven werd, bevestigt dat. Het ls. zonder dat het daarom absoluut op eenige waarde bogen kan, betrekkelijk toch sterker geschreven dan da slappe vertaling van het vorige. En het gaf daardoor uiter aard al gelegenheid tot een einheltlicher 3pel van de drie kantoorbedienden. Er waren verscheidene typen, meer dan de vorige malen, zoo beheerscht cn zoo ori gineel, dat Ghéon by vsel van zyn werken juist aan zuik soort jongens moet gedacht hebben. Wy wensohen dan ook de tooneel- club van het B.PJL. van harte spoedige nog groote successen. Het bestuur van het Provinciaal Genoot schap van Kunsten en Wetenschappen ln Noord-Brabant, met medewerking van den 's Hertogenbosschen Kunstkring stelt zich voor, naar aanleiding van het aanstaande vertrek van Herman Moerkerk van Den Bosch naar Haarlem, eens eere-tentoon- stelling van diens werken te houden in het Centraal Noordbrabantsch Museum. Er ls een uitvoerend comité gevormd, ter- wyi een eere-comlté ln voorbereiding is. Zooais men weet, zal de heer Moerkerk zich in Haarlem vestigen. Ingevolge het raadsbesluit der gemeen te Heemstede van 25 Februari 1921, tot vaststelling ve.n het bouwplan park „Bron stee", is men ongeveer een half Jaar ge leden overgegaan tot het maken van een brug over de Crayenestervaart. Deze nieu we brug zal nu binnen korten tyd voor 't verkeer worden opengesteld, vermoedeiyk over 14 dagen. De openstelling van de brug zal een goede verbinding tusschen de wegen aan beide zyden van de Crayenes tervaart zijn. De brug op zichzelve is nu heelemaal klaar, alleen is het wachten op de bestrating. De doorvaartwydte van de brug ls over eenkomstig de voorwaarden van meerge noemd raadsbesluit gehouden op 6 M. en 5e doorvaarthoogte op 2.10 M. De breedte van de brug is 13 M. inplaats van 10 M., zooais is aangegeven in bedoeld raadsbesluit, omdat deze brug aansluit op wegen met een breedte van 14 en 18 M. De bouwkosten van da brug, met inbe grip van straatwerken, teekenloon, toezicht en administratie is indertijd geraamd op rond 28.000. In de voorwaarden vin het bouwplan Bronstee" is de bepaling opgenomen, dat de kosten der brug gedeeltelijk komen voor rekening van de exploitanten van genoemd bouwplan. Ter nakoming van deze bepa- 'ing was op 1 Januari 1.1. een bedrag van 22.C00 voor dit doel gestort, terwijl later nog een bedrag van 2000 is betaald voor inmiddels weder verkochten grond, zoodat in het geheel over ruim 24.000 kon worden beschikt van deze zyde. De gemeente Heemstede betaalt de rest. van de op heden aangekomen stoomtrawlers S. D. 2607— Flora 1265 De Hoop - 2763 Caroline 1677. Loggers Katwyk 59 57.— Binnengekomen met eey gebroken linch. IJMUIDEN, 11 Mei 1928 Tarbot per K.G Griet per 50 K.G Tong per K.G Zet Schol per 5 K.G Kleine Schol per 50 K.G Bot per 50 K.G Rog per 20 stuks Vleet per stuk Pieterman en Poon per 50 K.G Middel Schelvisch per 50 K.G. KI. mldd. Schelvisch idem Kabeljauw per 125 K.G Gullen per 50 K.G Leng per stuk Heilbot per K.G VVIJbJJLig IJtx uv Koolvisch per stuk 1.05 0.50 eo.— 23.— 1.70 1.25 „32.— 26.— 21 8.50 8.— 6.50 15.50 2.08 1.16 r. „14.— 25.- 19.— „39.— 20.— „13.50 9.— 1.10 0.77 135 1.15 6.50 4.40 0.50 0.21 Besmettelijke ziekte ïn de week van 29—5 Mei hebben zich in deze gemeente 2 gevallen van roodvonk voorgedaan. tr VttmnmM» Burgerlijke stand Geboren H. A de Goede-de Rooii, Z W. H. Hagt-Gerrit- sen, d. A. M. van Auii:h-Breeland, 2 zoons A. de Cock-Steenbeek, d. A. D. de Beer- Herweijer, z.J. Smit-Bakker, z.J. M. Fijen-Peters, z. H. K. Bruij-Zwart, c. C. E. v. d. Wal-v. d. Meij, d.J. K. v. d. Brink-Knemeijer, z.H. van Lier-v. d. Kammen, d.G. Roosien-Smit, d.G. Dijk- stra-Otte d.C. E. de Jager-van Zadel, d. J. A. Wiersma-Marijs, d.G. v. Groemngen- v. 't Veer, d. W. v. Woensel-v. d. Lugt, z. Overleden Neeltje Mozer, 68 j., echtg. van T. J. Pirovano Hugo Jak, 13 j., Z. v. J. J. Jak Jacobus H. Handgraaf, 66 j., wedr. van J. M. Pieters J Guurtje van Os, 53 jaar, echtgen. van J. v. Pel Johannes W. L. Woudenberg, 20 jaar, ongehuwd J Corneha A. L. Peters, 3 jaar, d. van J. L. A. Peters Joha. M. Wouts, 7 m., d. van H. J-w°uts i Grietje Rab, 66 jaar, weduwe van J. Klijn Carel W. van Ausich, 5 d., z. van C. W. v. Ausich. Ondertrouwd W. Nottelman en M. S. Beijer A. H. de Vries en W. Jansen. Getrouwd F. J. J. Louwers en A. Ko ning A. Hoogeduin en J. Baars H. J. Scheffers en A. M. Bornhorn J. Maret en A. Dijs.F. W. G. G. v. Zalm en A. v. d. Plas A. Ros en G. T. Dekker T. D. van Splunteren en D. H. Rem J. de Geus en C. Swarthof. R.-K. Klesvereeniging Woensdagavond had de RK. Klesvereen. een grooten pro- paganda-avond belegd, waar als spreekster voor het Dr. Schaepman-fonds optrad: Mevr. A. Meyer uit Rotterdam, Ud van de Tweede Kamer der Staten Generaal. De voorzitter verwelkomde de spreekster en zeide, hooge verwachtingen te hebben van dezen avond, daar het de eerste maal was, dat er voor de Klesvereeniging te Vel- een-Noord een vrouw als spreekster optrad. Mevr. Meijer begon, met een prachtig his torisch overzicht te geven van de positie der Katholieken in ons land, van den tyd der Hervorming af, totdat Dr. Schaepman in 1883 optrad als emancipator. Fyn schetste zij in korte trekken het leven van onzen grooten staatsman, zijn werken en trlumf, maar ook de ondervonden tegenwer king van de zijde van zyn party-genooten. Daarna legde zij de beteekenis uiteen van het Dr. Schaepmanfonds voor onze politieke actie, het Dr. Schaepmanfonds, dat de R.K. Staatsparty moet doen groeien en bloeien. Wü moeten ons eigen party-secretariaat hebben, evengoed als de andere partyen. Wy moeten echter een goeden fiancieelen grondslag hebben, om het groote werk te kunnen opzetten. Spreekster spoorde vooral de vrouwen aan, mede te werken, zy kunnen zooveel doen, misschien meer dan de man nen. De vrouwen zyn grooter in aantal, en hun propagandistische kracht ls zoo groot: kunnen zy al geen propaganda maken ln wyderen kring, dan toch ln hun eigen huis gezin. zy kunnen steunen door hun geld, maar bovenal door hun gebed. Na het daverend applaus bedankte de voor zitter mevr. Meyer voor haar prachtige rede, daarom vooral ook zoo mooi, omdat de spreekster het zoo eenvoudig, voor iedereen begrijpeiyk, had gezegd. Degenen, die dan ook, ondanks de bekend heid, die het bestuur aan deze vergadering had gegeven, Woensdagavond thuis gebleven zijn, hebben veel moois en leerzaams ge- i mist. Het ls te hopen, dat zy aa. Zondag toch hun belangstelling toonen, waaraan wy eigenlijk wel niet twyfelen. Is iemand al belet, om een vergadering by te wonen, gelegenheid om een offertje te geven voor het Dr. Schaepmanfonds heeft iedereen. Het bestuur van de R.K. Klesver eeniging maakt het den parochianen wei by- zonder gemakkelijk. A.s. Zondag zal op het kerkpad een sohaa'.eolleote gehouden worden voor ons te stichten party-secretariaat. Dan zullen de wegblijvers van Woensdagavond toonen, dat zy er ook nog zyn. Tot bestuursleden werden gekozen de da mes de Rooy, Pendelaar, Korver en Hooy- schuur, van wie mej. de Rooy secretaresse werd. Sluiting met den Chr. Groet. Soliaal-collecte. Zondag a.s. zal door de bestuursleden van de Klesvereeniging na af loop der H. H. Missen, buiten de kerk ge collecteerd worden voor het Dr. Schaepman fonds. Het bestuur vertrouwt op de offer vaardigheid van de parochianen, die al zoo bekend ls; en die in dit speciale geval zeker weer schitterend naar vöron zal komen. La ten dus alle Katholieken van Velsen-Noord er aan denken, vóór het naar de kerk gaan, hun portemonnale na te kijken. De staking aan de Hoogovens. Eenlge stakers van het havenbedryf aan de Hoog ovens zyn wederom te werk gesteld. Verkooplng Gisteren had alhier een publieke verkooping plaats van de gebou wen en het terrein der voormalige zeepfa briek „Gruno" van de firma Groen. f Ten overstaan va nden notaris Kiyzing uit Haarlem, werden de gebouwen en het terrein geveild en opgehouden voor 30.000. j Ongeval op zee Gisteren keerde de stoomtrawler Proef IJm. 36 van de vis- schery wederom in de haven terug. Ty- dens deze reis had de stoker Horn uit Haar lem het ongeluk in de machinekamer te vallen, zoodat hy zyn beenen ernstig be zeerde. By binnenkomst heeft men dr. van Leeuwen ontboden, die de eerste hulp ver leende, waarna de man per auto naar zyn woning is vervoerd. Gouden echtpaar Gisteren vierde het echtpaar A. W. van Leeuwenden Hollan der, wonende Kon. Wilhelminakade 52, zijn 50-jarig huweiyksfeest Op schitterende wijze is door de plaatsgenooten deelgeno men aan dit feest. Des avonds werd door het Chr. Fanfarecorps „Wilhelmina een serenade gebracht, hetgeen zeer veel be langstelling trok en waadoor het gouden echtpaar ten zeerste was getroffen. By het huiswaarts marcheeren van ge noemd muziekkorps werd nog een afschelds- nummer geven in de Kennemerlaan ten huize van den heer Burggraaf. De heer Burggraaf Jr. is voor korten tyd geslaagd Voor het diploma marconist' en vertrekt nu morgen per stoomschip ,Nieuw-Holland" van de Kon. Paketvaart My. voor den tyd van 4 jaar naar Indië, om by deze My. ais marconist in dienst te gaan. Vereeniging „Handelsbelangen" Gister avond hield de vereeniging „Handelsbelan gen", onder voorzitterschap van den heer J. P. Docter, eene algemeene vergadering in café Schoenmaker aan de Meerstraat. Nadat de voorzitter de aanwezigen een welkom had toegeroepen, werden de notulen van de vorige vergadering voorgelezen en goedgekeurd. Hierna werd mededeeling gedaan van verschillende ingekomen stukken en werden verschillende kwesties besprokendie het be stuur in overweging verklaarde te zullen nemen. Volgens de agenda moest worden overge gaan tot het kiezen van een bestuurslid in de plaats van den heer Ph. van der Kolk, die tot markt- en havenmeester dezer ge meente is benoemd. De voorzitter betreurt het hartgrondig, dat de heer van der Kolk gaat vertrekken. De samenwerking is steeds zeer aangenaam geweest. De heer van der Kolk heeft feiteiyk de vereeniging „gemaakt" en geweldig veel als secretaris gearbeid. Het bestuur heeft gemeend dit vertrek niet geheel onopgemerkt te laten voorbijgaan en biedt den scheidenden secretaris onder ap plaus een kist sigaren aan. De heer van der Kolk was zeer getroffen door dit onverwacht geschenk, dat hem be- wyst, dat zijn werk door het bestuur ge waardeerd wordt. Het spyt hem de vereeni ging vaarwel to moeten zeggen, maar al hoewel hij practlsch geen lid kan blijven, zal hy toch de vereeniging met raad en daad blijven bystaan. Met groote meerderheid van stemmen wordt daarop gekozen de heer L. Aarden burg, die, dankbaar voor het genoten ver trouwen, verklaart zyne benoeming aan te nemen. Als leden van de commissie van toezicht worden daarna gekozen: de heeren Van der Winden en Jongejans en als reserve-leden de heeren J. Broekhuis en P. Beers, die allen hunne benoeming aannamen. Het volgende punt „Wering van gelegen- heidskoopers" wordt door het bestuurslid Max ingeleid. Hierop ontspint zich een uitvoerige dis cussie, waarvan het resultaat is, dat de voorzitter voorstelt aan de verschillende vei- lingsbesturen het verzoek te richten, om al leen de leden van „Handelsbelangen" op de veilingen toe te staan om te koopen. Bij de rondvraag werd o.m. besloten, aan de grossiers te verzoeken niet meer direct aan particulieren te verltoopen. Enkele leden betreurden het, dat niet alle leden ter vergadering komen en adviseerden om het bezoek met een „verloting" te ani- mesrèn. Op een desbettreffende vraag deelt de voorzitter mede ,dat het keurings-relement spoedig zal worden toegezonden. De voorzitter merkt nog ultdrukkeiyk op, dat het stereven moet zijn: „lid worden van de vereeniging of anders niet kunnen koopen". Met alle kracht zal getracht worden dit by de veilingen te bereiken. Een woord van dank brengt de voorzitter aan het lid Biersteker te Krommenie voor zyn schitterende verdediging van de ver eeniging in het Vakblad. Met een woord van dank voor de op komst en met een aanbeveling om propa ganda te maken voor het lidmaatschap sloot de voorzitter deze zeer geanimeerde vergadering. Gisteravond had in net K.S.A.-gebouw alhier de uitreiking der diploma's plaats aan de leerlingen der Handelsavondschool van de Hanze De voorzitter van de Hanze, de heer N. J. Out, opende de byeenkomet met een korte toespraak, waarna de directsur van de avondschool een overzicht gaf van den afge- loopen cursus. Zes van de 20 leerlingen heb ben de volledigen 3-Jarigen cursus gevolgd. De nieuwe cursus begon met 26 leerlingen, doch velen bleven weg, zoodat het bestuur wel tevreden maar niet voldaan was. De burgemeester, jhr. J. C. W. Strick van Linschoten. hield alvorens tot de diploma- uitreiking over te gaan, een toespraak, waarin spr. het betreurde, dat de deelne ming aan dit soort onderwijs niet vooruit gaat, doch steeds maar stntionnair biyft. De cursus is moeiiyk, maar zeer noodig. De burgemeester spoorde de overblijvende leer lingen tot ijver en volharding aan. Hierna dankt tpr. het onderwyzsnd per soneel en het bestuur voor den arbeid, welke er verricht is. De burgemeester reikte hierna de diplo ma's uit aan de leerlingen: V. Ph. Braun, Corrie v. d. Sand, Marie Nyman, W. Vrene- goor, A v. Zanten en G. v. d. Waal. Namens het onderwyzend personeel werd nog het, woord gevoerd door den heer v. d. Peek, die er o.m. op wees, dat een lager schoolgeld de deelneming aan dit onderwys ongetwyfeld zou uitbreiden. VAANDELWIJDING St JOZEF-HARMONIE OUDERS-AVOND ST. JOZEF-GEZELLEN Gisterenavond ls het een prettige avond geweest voor de St. Jozef-Gezellen. Het nieuwe vaandel, hun geschonken door de welwillendheid van Beverwyk's parochianen, was nog niet gewyd en daarom was gister avond daarvoor uitgekozen. Behalve de St. Jozef-Gezellen waren aan wezig de leden van 't patronaat, de ouders en de patronaats-commissies. Allereerst werd het vaandel gewyd, waar na door den Weleerw. heer directeur Does- wijk een korte toespraak werd gehouden. Direct daarop zette de harmonie den vaan- delmarsch in, welke zeer verdiensteiyk werd uitgevoerd. Nog enkele muzieknummers volgden, waarna de tooneelclub aan het woord kwam. De heeren zyn er waarlijk in geslaagd den aanwezigen 'n genoegiyken avond te bezorgen. Na de pauze vergastte de harmonie de aan wezigen op eenige mooie muzieknummers. Vooral vielen op het verplichte en het vrye nummer voor het a.s. concours te Utrecht. De geheele avond is goed geslaagd en het is hierdoor gebleken, dat de winter door de St. Jzefgezellen goed is besteed. Huldiging Onder groote belangstelling werd Santpoorts gemengd dubbelkwartet ln Zomerrust gehuldigd. Het succes van beide Paasehdagen gaf hiertoe aanleiding. Voor zitter van den Besturenbond, Eensgezind heid, sprak het welkomstwoord en felici teerde het kwartet met zyn succes in Alk maar. Hij sprak den wensch uit, dat op den ingeslagen weg zou worden voortgegaan. Na mens den bond bood hy een lauwerkrans aan. De heeren Nicola en Modderman, resp. voorzitter van „IJmuider Mannenkoor" en ..Door Eendracht Bloeiende" van Beverwyk, spraken ln denzelfden geest en boden mu- ziekkast en zangstukken aan. Door directeur en voorzitter van het ge mengd kwartet werd hartelijk dank gebracht voor dezen avond. Medewerking was ver leend door „Dmuidsns Mannenkoor", „Door Eendracht bloeiende" Beverwyk. terwijl ,.So- 'i Deo Gloria" voor goede muziek zorgde. Het v/as een goede avond voor den bond en vele aanwezigen. Statuten De „Staatscourant" bevat de otatuten van de N. V. Bouw- en Exploitatie Maatschappy „Intiatief", alhier Burgerlijke stand van 810 Mei 1528 Geboren Adrians, d. v. C M. de Jong en N. Tovar Corneüs Johannes Gerardus Maria Z. v. J. C. Merkies en A. M. van Lil Jacob Cornells, z. v. C. Bax en A. R. Knibbe Wilhelmus, z. v. G. van Lammeren en M. Bskksr* Ondertrouwd Hendrikus Jolink, 24 en Margaretha Maria Kartens, 21 j.Cor nells Jacobus Lievaart, 26 j. en Jannetje Hartman, 27 j.Johannes Gijsbertus Blonk, 28 j. en Cornelia Breure, 22 j. Antome Bax, 23 j. en Jannetje Fieman, 20 Arie van der Maarl, 25 j. en Grietje Godefroij, 23 j.Jacob Antonie Hendrikus Ulrich, 31 j. en Christina Cornelia Wilhelmina Frank, 26 j.Engelbrecht van Klaveren, 27 j. en Martijntje de Kaan, 35 j. Getrouwd Gerardus Stephanus Schreurs, 24 j. en Johanna Geertruida Hartjes. 24 j. Jan Duinkerken (wedr.) 48 j. en Aaltje Schutte, 36 j. Gijsbrecht Wilderom, 24 j. en Femmigje Knol, 19 j. Hendrik Bakker, 28 j. en Metje Roest, 20 j. Jacob van der Leden, 25 j. en Berendina Krijgman, 22 j. Adriaan Dingeman Dol, 22 j. en Margaretha Kommerina den Hollander, 21 j. Nico- laas Gijsbertus Bruijnis, 26 j. en Hendrika van Elderen, 25 j.Cornelis van der Knijff, 25 j. en Maria Cornelia van 't Hof, 22 j. Overleden Romke Romkema, 83 j. geil. m. D. J. Floris. Noodslachtingen Naar 't schijnt on dervindt de vleeschkeuringsdienst uit Haar lem nog al eens moeielijkheden, omdat de veehouders blijkbaar niet weten, er althans niet aan denken, dat noodslachtingen niet op hun boerderij mogen gebeuren. Gestorven dieren en in nood te slachten dieren moeten om te worden gekeurd worden ver voerd naar het openbaar slachthuis te Haar lem of naar één der noodslachtplaatsen in Haarlemmermeer d.w.z. bij J. van Schaik, P. van Veen en B. C. Benning voor groote cf kleine dieren en ij G. Haspels, J. W. Wes- Actie verlaging personeele belastingselius en C. van Gioningep, alleen voor de In de zaal van „de Rustende Jager" had een ^ej?.e dieren. vergadering plaats, die onder leiding stond van den heer van Egmond, eigenaar van „de Rustende Jager", die daartoe de zaal dispo nibel had gesteld, waarin behandeld zou worden de reeds eenigen tijd besproken kwestie van de verhoogde huurwaarden van de personeele belasting. Het woord werd na opening gegeven aan den heer J. Mulder, alhier, oud belastingadviseur te Amsterdam. Spr. ging na, wat de minister heeft be oogd met de verlaging van de heffing van deze belasting, waaruit na berekening on geveer 6 millioen minder zou ontvangen J worden. De belastingambtenaren en wel de inspecteur, zoo ging de spreker voort was daarmede met tevreden en meende zijn fiscale dorst te moeten lesschen aan het bloed der overige belastingbetalers, want de huur waarden zijn klakkeloos opgeslagen. Wij zijn absoluut overgeleverd aan de willekeur van de ambtenaren. Hierna betoogde hij in den breede, hoe de schatting van die huur waarden moet geschieden en hoe de ambtenarij bet college van zetters heeft weten weg Ce werken om geheel alleen en oppermachtig te kunnen handelen met de ver schillende belasting-aanslagen. Bovendien, de schatting, die door de rijksambtenaren is geschied is in strijd met de wet, want die schatting moet geschieden voor meubilair met een schatter. Uitvoerig stond spreker stil bij de belastingambtenaren, die, na een klein examen te hebben afgelegd, z.i. overal verstand van moeten hebben, hetgeen toch absoluut niet mogelijk is. Voorts behandelde hij de kwestie, welke perceelen na de jongste wetswijziging moesten worden herschat. Dat waren, volgens een circulaire van den minister, die perceelen, die tegen abnormale huurprijzen waren verhuurd. Doch we wor den in den nek gekeken door de heeren. Uirvosrig ging hij na, hoe de schattingen waren verricht en hoe dat z.i. had behooren te zijn geweest, n.l. dat de huizen alle hadden moeten gezien worden, ook wat de inrichting brtreft, hetgeen niet gebeurd zou zijn. In dien de ambtenaar Vervoort zijn eigen huis als maatstaf had genomen, hetgeen z.i. is geschat op f 300 dan had ieder van de ver laging, door den minister geprofiteerd. Nu zijn we de dupe géworden van ambtelijke willekeur. Hierna werd uitvoerig aangegeven, wat we hebben te doen. n.l. in de eerste plaats ten spoedigste persoonlijk te reclameeren bij den inspecteur en dan, indien men een einde wil hebben aan deze wijze van op treden een gedocumenteerd adres richten aan den Minister van Financiën, waarbij wordt aaangegeven, hoe hier is gehandeld in strijd met de bedoeling en geest van de wet. Dan raken we hier den inspecteur kwijt en zijn dus in de toekomst gewaarborgd, dat hetgeen thans is geschied, niet meer her haald zal worden. Nadat een en ander nog uitvoerig was toe gelicht en eenige vragen waren gesteld, sloot dc voorzitter, nadat de heer Rommel een woord van dank had gebracht aan den heer Mulder, de vergadering. Vermelden we nog als slot, dat de ver- fa.lering was bijgewoond door 35 personen, hetgeen in verband met het aantal aange- slngenen in de pers. bel., hetwelk ongeveer 900 bedraagt, niet hoog is te noemen. Besmettelijke ziekte In ds week van 295 Mei hebben zich in deze gemeente 2 gevallen van roodvonk voorgedaan. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Alleen wanneer de eigenaar van een dier er vrij zeker van is dat het dier toch zal wor den afgekeurd, kan hij ontheffing verkrijgen van het vervoer, mits hij het dier ter plaatse wil vernietigen. Graanbcurs Op de Donderdag te Hoofddorp gehouden graanbeurs was de aanvoer als volgt: tarwe rood f 1213.50; tarwe wit f 12.2514.50; rogge f 1314; gerst chevalier f 1314.50; haver f 1415; witte duiveboonen f 1317; karwij f38 f 39; gele mosterd f 2325.50; blauw maanzaad f 32f 34; kanariezaad f 14—f 15 Prijzen per 100 Kg. Nieuwe Ned. Hervormde kerk. Naar wij vernemen is het plan tot de stichting van een nieuwe Ned. Hervormde kerk met wo ning aan den Aalsmeerderweg te Rijk in Haarlemmermeer thans definitief vastgesteld en zal op Dinsdag 15 Mei a.s. het werk wor den aanbesteed. Wijl het thans bestaande kerkgebouw „Maranatha" in zeer vervallen toestand ver keert, zal met den bouw van de nieuwe kerk ongetwijfeld een groote verbetering tot stand worden gebracht. De morgenpostbestelling De klacht over het late bestellen van brieven en andere stukken als eerste bestelling is algemeen. Wat buitenaf woont is door de bestelling Zilk nog het beste af. In het dorp, op enkele meters van het postkantoor, komt de eerste post zoo rond 9 uur, soms met variaties tot half 10 en later. Dit is eenvoudig onhoudbaar in zulk een groote en drukke handelsplaats als Kille- gom. Het hebben van een eigen postbus door sommigen is geen reden om zóó te regelen. Wat de oorzaak is, is ons onbekend, zoodat we niemand beschuldigen, doch het is een onhoudbare toestand. Er bestaan dan ook plannen, de zaak in Bloembollencultuur en elders te bespreken, ten einde verbetering te erlangen. Postduiven Zondag j.l. hield de Post- duivenhouders Vereeniging „Vooruit" alhier een wedvlucht vanaf Lier (België), afstand 132 K.M. De loslating geschiedde om 8.00 v.m. De eerste en eereprijs werden gewonnen door den heer A. van Riek. De uitslag is als volgt 1. A. van Riek geconstateerd om 10.02.35 uur v.m. 2e en 4e Th. J. van Kuyk 3e en 20e P. Annard 5e H. van Kesteren6e en 16e G. Maaskant7c en 15e H. Korsuize 8e en 14e Th. Kroon 9e J. Bekkers 10e en lie P. J. v. d. Aar 12e W. Buschman Lisse 13e H. M. J. Willemse 17e C. P. Weijers 18e J. Hoogervorst19e Gebr. Houtzager. Zondag a.s. houdt bovengenoemde Veree- nging een wedvlucht vanaf Halle (België) af stand 182 m.M. Waarde Redactie, Met het plaatsen van onderstaande regelen zoudt u mij ten zeerste verplichten. Bij voor baat mijn dank Maandag 14 Mei n.m. 7J4 uur, houdt de R.K. Volksbond, afd. Heemskerk, een huis houdelijke vergadering, toegankelijk voor alle katholieken. Speciaal R. K. arbeiders van het Hoog- ovenbedrijf, hetzij staker of werkwillige, het zij slachtoffer of weder aangenomen, voor u zijn speciaal belangrijke mededeelingen te doen. Behandeld zal worden de Staking aan de Hoogovens en de Houding van den Neutra len Fabrieksbond. Niet door schoone redevoeringen, maar aan de hand van de daar voorgevallen feiten zal u aangetoond worden, dat wij R. K. een taak te vervullen hebben in het Sociale leven. Kom, R. K. Heemskerkers, toont, dat u het streven van het bestuur van den R. K. Volksbond waardeert, door in grooten getale deze verga dering te bezoeken. Laat nu eens voor één R. K. Biljartclub: Ons Genoegen" Gisterenavond heeft bovengenoemde club om 7 uur in het R. K. Vereenigingsgebouw haar eind-pryzenwedstryd gehouden. De belangstelling was niet groot. Verdient deze nog jonge club niet meer belangstelling? Groote verwachtingen kunnen wy hier niet koesteren, doch zeker was er meer belang stelling dan men gisterenavond getoond heeft, verwacht. Ongeveer kwart voor negen, na afloop van den eind-wedstryd sprak de voorzitter, de heer Lue Mink, een woord van dank aan den Wéleerwaarden heer J. Schmidt, die in alle opzichten zyn medewerking en belangstelling toont, eveneens aan den heer G. Houtkamp, die als buitegenwonen prys een zeer fraaie queue beschikbaar gesteld had. Daarna reikte de Weleerw. kapelaan de pryzen bestaande uit luxe-voorwerpen, uit. De uitslag van dezen wedstrijd luidt als volgt: le klas: H. Lensen, le prys met 135 p. L. Mink, 2e prys met 130 punten, tevens Je prys, hoogte serie 21 punten; H. J. van Ton geren, 3e prys met 125 punten, N. Waasdorp, 4e prijs met 105 punten, 2e klas: J. van Bezu, le prys met 141 punten, tevens le prys hoog ste serie, 20 punten, J. Kaandorp, 2e prys m. 129 punten; M. Oorhuls, 3e prys met 107 p. J. de Winter, 4e prys met 103 punten; Se klas: M. Waasdorp, le prijs met 123 punten, tevens le prijs hoogste serie, 8 punten; 4de klas, A. Zandvliet, le pry's met 107 punten, tevens 1ste prijs hoogste serie met 7 punten, A. de Kok, 2e prys met 97 punten: P. Prins, 3e prys met 72 punten. Th. v. d. Putten, 4de prys met 67 punten, 5de klas: P. v. d. Raad, lste prys met 79 punten, tevens 1ste prijs hoogste serie 6 punten; A. J. v. d. Mey, 2de prys. De heer M. Waasdorp werd de gelukkige winnaar van de uitgeloofde queue. De voorzitter dankte vervolgens den wel eerwaarden kapelaan voor zyn tegenwoordig heid, waarna deze vertrok. Men bleef het verdere gedeelte van den avond, opgeluisterd door eenige muzieknum mers, nog gezellig bijeen. Een woord van opwekking tot grooter bloei van deze jonge club, zy telt reeds 16 leden, is hier niet misplaatst. Laten ook degenen, die reeds ervaren zyn in het biljartspel, zich opgeven als lid van deze club. Dan kunnen wy verwachten, dat bil het maal all? lalrcViot'H i,,, concours tegen andere clubs, met hetgeen Z «nl iif- v n' laaT,de 2root' 233 waarschijnlijk in het najaar een aanvang zal n ons moo: ereemgmgsgebouw te klem genomen worden, deze club een goed figuur Zijn om alle belangstellenden te bevatten. I zal maken. Een Heemskerker. WU wenschen het haar van hartal

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 11