Heringa &Wuthrich,Haaifem Stadsnieuws. CHEQUE-KOERSEN Amsferdamsche Beurs Centrale Verwarming Stofzoigerlims MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. No. 10755 Uitslaande brand op de Westergracht De uitvoering van het „St. Rosa"- Patronaat. Ou_: .idkundige Vereeniging „Haerlem". BURGERLIJKE STAND. Besmettelijke ziekte. Een betalingskwestie? Uitbreiding der Rechterlijke Macht te Haarlem. Dc Janskerk. De collectie Van Stolk HONKBAL' Overzidit DE TULPENHANDEL VAN 1637 HEEMSTEDE BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE. In volle vaart tegen een boom DE SAMENWERKING TUSSCHEN DE KATHOLIEKE EN DE PKOTE3TANTSCH- CHR1STELUKE PARTIJEN Het Centrum der Duitsche R. K. Staatspartij vraagt aan het bestuur der Ned. R. K. Staatspartij inlichtingen Met een broodmes gestoken Intoijding van Huize Bethlehem der E.E. Z.Z. Dominicanessen te Nijmegen De drie Groningsche politie agenten-inbrekers Wegens poging tot moord Spooxtvegongeval te Batavia Een steiger te Napels ingestort Beleediging van Therese Neumann Overstroomingen Griekenland Grondverzakking Een dreigend conflict in het lithografisch bedrijf Roofoverval in een trein DE SPAAIRNEIBAWK. Haarlem - Amsterdam Een postvliegtuig maakt een noodlanding Uitwijzing van Emigranten uit Polen Het bezoek van den Deenschen Koning aan Finland LAATSTE NIEUWS Branden in het Wilna-gebied Malaria-epidemie in TT -"*** Aardschokken in Rusland 2901 587 èl2| 2801 7831 785J. 21»/, 1585 1751 12C| 3701 235 403 701 2401 169 72 2C9 '091 131 7C* 13%,2 7491 439 1261 189 173 5571 454J 210 5201 162 b 2001 92f 3715/j, 56 DE SPA4^NEB.4NK Haarlem- Amsterdam De RpwV"*» emigranten Een zolderverdieping uitgebrand. Gisterennacht tier voor half drie, schrok de bewoner van perceel Westergracht 117, hoek Westerstraat, plotseling wakker, door den vqrstikkenclen rook, die zich in zijn wo ning verspreidde. Onmiddellijk begaf hij zich hierop naar het naastbijgelegen seinhuis aan de Wester gracht, waar de seinhuiswachter L., telefo nisch de brandweer alarmeerde Deze was kort daarop met volledig mate rieel ter plaatse. De brand woedde in hoofdzaak op de zol derverdieping, die dan ook geheel is uitge brand. De brand is vermoedelijk ontstaan, door dat de vrouw des huizes, gisteravond laat op den zolder was geweest en bij het zoeken naar waschgoed een lucifer heeft gebruikt, welke z blijkbaar achteloos heeft wegge worpen, waarop een en ander is geen smeu len. Ook de tusschen de verdiepingen gelegen plafonds brandden door. In dit perceel is gevestigd het café van den heer Slot, dat veel waterschade bekwam, zoo o.m. ook stond het ni het café staand biljart geheel onder water. De brandweer heeft het vuur met vier slangen op de waterleiding gebluscht. Na ongeveer drie kwartier werken, was men den brand meester, warop de brandweer ingerukt. Daar zich op de zolderverdieping niets andei. bevond, dan wat waschgoed en waardeloos huisraad, was de materiale schade voor de bewoners slechts gering De bran trok, in het middernachtelijk uur veel belangstelling van de bewoners in de omgeving Tot laat in den morgen zijn nog eenige brandwachtsachtergebleven, om een wakend oog te houden op de uitgebrande massa's. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De opvoering van „Goudmuiltje", ten bate van he* St. Rosa-Patronaat is een suc ces geweest, een buitengewoon succes. Woensdagavond was de ruime zaal van het Gcvellenhuis tjokvol. Ja de uitvoeringen van „Sint Rosa" krij gen een goeden naam onder Haarlem's Ka tholieken. In de laatste jaren overtroffen de aan vragen om kaarten verre het aantal dat uit gegeven kon worden. Dank zij vooral de leiding van mej. A. Bo- narius, is zoo'n uitvoering, echt op peil, en telkens Iets „artistieks". Zoo ook- Woensdag. 't Was duidelijk, dat de leerlingen van Annie Bonarius hare bezieling aanvoelden. Zuivere zang en uitbeeldend spel getuig den 't. Het kunstgenot der aanwezigen werd daarenboven verhoogd door de liederen, welke de leerares zelf met haar sonore alt stem vol uitdrukking zong, begeleid door het soepele pianospel van mevr. Beccarl, wier correcte, fijne aanslag bovenal te bewon deren viel. De bloemen aan beiden geboden en het applaus dat leidster en spel oogstte, vertolkte de hulde en de waardeering der honderden aanwezigen in de zaal. Een al leszins mooie avond van het meisjespatro naat. Woensdagavond hield de oudheidkundige vereeniging „Haerlem", haar jaarvergade ring in „de Hoofdwacht", onder praesidium van den heer V. Loosjes. Na het korte openingswoord volgden de potuien, die als altijd door den secretaris, den heer J. Tadema, in van geest stralende bewoordingen werden uitgebracht. Na eenige korte tusschenoogenblikken kwam zijn jaar verslag aan de beurt, dat als immer tintelde van hu nor en vlot en zaakrijk was geschre ven i met liefde en geestdrift werd voor gedragen. Besloten werd, zooals naar gewoonte, het in druk te doen verschijnen. Het jaarverslag zal verlucht worden met een foto, zoo noodig teekening van het Broodhuis, stichting van den WelEerw. Heer wijlen Pastoor Blommaert, in de Lange Veerstraat. Het ledental steeg tot 465. Het verslag van den penningmeester, den tieer Rutgers van der Loeft, was zaakrijk en nauwkeurig en ditmaal zeer bemoedigend. Eindigde men steeds „om het vriespunt", nu was er een batig saldo van ruim 300. (vorig jaar 38.53). De hoofdbron van in komsten is wel de contributie pl.m. 1240. waarbij de bedragen loopen van 50 tot 50 ct. van eenige der oudste leden. Een andere bron wordt gevormd door de uitgaven der vereeniging. Verkocht werden 162 boekjes. De uitgaven beliepen bij de f 1500. De jaarlijksche aflossing en rente beloopt heel wat. Toch denkt het bestuur sterk over 't in orde brengen der tweede ver dieping. om meer .vergaderruimte te hebben. De commissie tot nazien der boeken bracht bij monde van professor Van Walsem een gunstig verslag uit over het financieel be heer. Onder dankzegging en applaus werd de heer Rutgers gedéchargeerd. In de kas- commissie werden bij acclamatie benoemd de heeren Vonk en Bettink met den heer Luyten als plaatsvervanger. De drie periodiek altredende bestuursleden de heeren L. C. Dumpnt, J. L. Tadema en Jan Veder, werden bij acclamatie herkozen. Daarna deelde de voorzitter mede, dat het archief geheel gerangschikt en geregistreerd is, waarvoor oprechte hulde aan wijlen den heer Gonnet en den heer Kersten werd ge bracht. Ten verkoop worden gesteld Haarlemsche Goud- en Zilversmidskunst. door Elias Voet en Haarlemsche Gevangenissen, door Hal- lema. Een circulaire zal aan de scholen wor den gezonden over de lantaarnplaatjes van 't oude stedenschoon. De bedoeling is, dat als ongeveer voor een vijftigtal leerlingen een „tooverlantaamuur" is gevraagd, die zaal kosteloos beschikbaar staat en als de leer kracht zelf niet genoeg ingewijd is, de heer Knappert gaarne de explicatie geeft. Prof. Van Walsem opperde de idee Straat namen van het vergropte Haarlem in het licht te doen geven. De heer Hoog diende schriftelijk een voorstel in, een tentoonstel ling te organiseeren van platen, aquarellen, teekeningen, enz., in bezit van leden der ver eeniging. Wederom zal een wandeling door Haarlem j worden gemaakt, waarschijnlijk ook weer naar Elswout of anders naar een ander bui ten. De boekenschat was vermeerderd met eenige werken uit de nalatenschappen van de heeren Gonnet en de Breuk en de Bloe- mendaalsche Kerkglazen, door Jhr. de Jonge van Ellemert. Ondertrouwd: 9 Mei. J. A. M. Meinser en H. W. Fhilipsen. M. M. v. Binsbergen en L. J. Rietdijk. H. J. A. Mathot en G. C. Hoogendijk. M. M. Hooglugt en A. Veen. - A. Langenbach en H. C. Jonkhof. A. J. Verwoerdt en G. Pauw. M. Brommers- ma en C. Middelbeek. M. v. d. Putten en H M. C. Bloem. A. Schoonderbeek en C. Huijsmans. M. Das en M. A. Mashsen. M. Boudewijn en M. C. Visscher. F. L. Heijnerman en J. E. Bems. F. Henne- man en A. C. Timmer. Getrouwd: 9 Mei, J. A. A. Wolf en T. M 15/7 Belt. B. v. Ketel en C. Bakker. A. Vos en L. J. Poelman. N. C. J. Zonneveld en J. C. M. Dekker. J. A. v. Wetering en B. W. Pisa. J. F. IJlstra en K. Grone. J. Hoekmeijer en M. M. v. Esch. P. J. de Wildt en M. M. v. Hooijdonk. J. Stifnman en C. E. v. Es. P. Kool en. J. de Vries. J. H. A. Mathot en P. M. Rood. J. Keizer en M. E .Scheffer. Geboren: 7 Mei, d. v. M -M. Fischer Geuze. z. v. C. SmitBakker. 8 Mei, z. v. W. E. VoorsNierstrasz. d. v. E. M. RodenburgHielscher. d. v. C. J. H. Bronsv. Waarde. z. v. C. M. Nijsscn Verdel. d. v. C. H. v. Ingen—Roosloot. 9 Mei, z. v. J. M. VerkruissenBosveld. z. v. J. RijsdijkJans. d. v. M. H. C. v. KipshagenKors. Overleden: 7 Mei, M. H. Tijsse, 64 j., Wagenweg. In de week van 295 Mei hebben zich in deze gemeente 2 gevallen van roodvonk voor gedaan. Toen Woensdagmiddag omstreeks 1 u, een auto, bestuurd door den heer G„ in volle vaart de westelijke viaduct bij de Schoter- brug onderdoor wilde rijden, sprong plotseling iemand op de treeplank en gaf den be stuurder eenige klappen. De bestuurder ge raakte daarop het stuur van zijn auto kwijt, waarop deze tegen een ijzeren kolom van de vladuet reed. De auto werd door die aanrijding aan de voorzijde beschadigd en is door de Haarl. auto-centrale wegge sleept. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Nader vernemen wi), dat de heer G. den auto in huurkoop had gekocht en de ga ragehouder, ontstemd over het betalen van zijn cliënt, aldus meende zijrr recht te moe ten laten gelden De auto is echter later, na gerepareerd te zijn, wederom aan den heer G. teruggege ven. Naar wij vernemen, bestaat bij de Regee ring het voornemen na de rechterlijke va cantia over te gaan tot uitbreiding van de rechterlijke macht door benoeming van een tweeden kantonrechter te Haarlem en van een substituut-griffier bij het Kantonge recht te Haarlem. Sollicitaties voor die betrekking kunnen worden ingezonden. De Janskerk der Ned. Herv. Gemeente aan ie Jansstraat zal waarschijnlijk overgaan aan de Diaconie dier gemeente. De z.g.n. kapel zou dan als jeugdkapel worden ge bruikt. DE VERBREEDING VAN DE ROZEN STRAAT. De verkeersweg -Stationsplein Wilhelminastraat De eigenaar van het perceel Kruisweg 26, hoek Rozenstraat heelt dat perceel aan de gemi nte Haarlem te koop aangeboden voor 35.000. De aankoop van dit perceel achten B. en W. van Haarlem in het be lang dei- gemeente. Een p ider daarnaast gelegen perceel is reeds eigendom dor gameen'js, zoodat B. en W. den gemeenteraad aanbevelen het per ceel te koopen. Met afbraak van dit per ceel zal een verbreeding van de Rozen straat v.rkregen worden. Deze verbreeding is een onderdeel van den aanleg van een goeden verkeersweg vanaf het Stationsplein naar de Wiliiehninastraat. Woensdag werd de veiling onder groote be langstelling voortgezet. De belangrijkste prijzen waren: No. 392, een groote Italiaansche faïence- schotel' (Deruta), 1300; No. 393, een idem 1600; No. 396, een groote Spaansche faïtoce-schotel, Hispano Mauresque, 825; No.'420, een klein koffertje „email de Limo ges" z.g. „Chasse", omstreeks 1400, 1300; No. 427, ivoren plaquette, gegraveerd naar Lucas van Leyden, gedateerd 1513, 825; No. 456, rood Genueesch-fluweelen kasuifel, 1050; No. 457, een paar dalmatieken, dito 1950; No. 471, een groote tafel, Vlaamscli uit de XVI eeuw, 1500; No. 262, een stce- nen Madonna, 1300; No. 270, een marme ren Madonna, 2750. DE LOODGIETERS STAKING. Van werknemerszijde deelt men ons mede, dat er thans 146 stakers zijn. 15 Patroons hebben het contract geteekend en aldus de gestelde eischen ingewilligd. Bij hen wordt nu uit den aard der zaak niet gestaakt en niet gepost. De werknemers, bij die 15 pa troons werkzaam, zijn door de stakingslei ding voorzien van een legitimatiebewijs, waaruit blijkt, dat zij werken bij patroons, die de eischen der werknemers hebben in gewilligd. Van andere zijde deelt men ons mede, dat de stalling zich uitbreidt. Woensdag was nog ongeveer 60 pet van het personeel, in dienst bij georganiseerde patroons, aan het werk. Thans is c" ge veer 50 pet van de werk nemers in staking. Deze uitbreiding noemde men een gevolg van de bewerking der werkwill.gen door C stakende loodgieters. Verschillende werknemers, die niet aan de staking deelnamen, hebben aan hun patroon verkloard het werk te moetneerleggen, omdat zij veel overlast van hun stakende collega's ondervinden, naar huis gebracht tzelfs „-Jreigd worden, en relletjes krij gen voor hun woning, zooc'-ook hun huis genoot en den hinder er van ondervinden. De patroons steunen elkaar zooveel moge- l/k met het uitvoeren van werken. De combinatie van le klas gemeenten (ratroonsc g:.;-.'saties van Amsterdam, Rot terdam, Dm Haag en Haarlem) vergaderde gisteren te 's-Gravenhage. Eenparig werd besloten vol te houden tot het einde. Het pas verschenen programma voor Mei heeft reeds een verandering ondergaan., Haarlem speelt n.l. Zaterdagmiddag niet tegen Blauw-Wit, doch tegen Z.R.C. Dit i veranderd, omdat Z.R.C. graag zondagmor gen tegen Haarlem wou spelen. Daar Haar lem dan nog vermoeid kon zijn van den wedstrijd tegen Blauw-Wit, is deze wed strijd veranderd in een wedstrijd togen. Z.R.C. Zoo spelen dus de beide negentallen in twee dagen twee wedstrijden. 'Voor Haarlem is dit een gunstige gele genheid om wat te stijgen op den compe titieladder. Da drie gespeelde wedstrijden brachten nog geen enkel punt op. Z.R.C, behóórt bovendien niet tot cle sterkste ne gentallen, ofschoon dit meevallen kan, daar zij dit „seizoen, nog haar eersten competitie wedstrijd spelen moet. Haarlem zal echte, de noodzakelijkheid van winnen wel inzien. Zaterdagmiddag is bovendien Smit van c"e_ partij en Zondagmorgen speelt Haarlem thuis, wat haar taak weer eenigszins ver gemakkelijkt. De tulpen, die thans in Noord- en Zuid- Holland zoo fraai te bloeien staan, tot ver rukking van landgenoot en vreemdeling, vormen met de hyacinten- en narcissen- bollen een belangrijk onderdeel van onzen agrarischen uitvoerhandel.Voor niet minder dan rond veertig milücen gulden werd in t afgeloopen jaar aan bloembollen naar het buitenland, vooral Engeland,- Amerika, en Duitschland gezonden. De cultuur van en handel in bloembeden dateert in ons vaderland reeds van lange jaren her. Rerds in de zeventiende eeuw kweekte men hier tulpen in talrijke en fraaie verscheidenheden en men zal zich in dat verband den dwazen handel herinneren welke in dien tijd ons land heeft geteisterd, als hst ware zóó zeer zelfs, dat de Staten van Holland zich ten slotte verplicht zagen in te grijpen. Hieraan herinnert het „Alg Hbld." De dichtende predikant-botanicus Hon- dius zegt dan ook in zijn werk Dapes nlemp- tae over de tulp: Haren naem draecht noch een vlecké, Vergeselschapt met de schae Daer ick altijts mede geoke Als ick in de tulpen stae Dat men hier in Nederlant Soo veel sotten vinden can Sotten. hie haer hoven bouwen Voor één bloem en anders geen Tulpebollen, daer dq sotten Heel op setten hof en hert, Eten wij, om niet te spotten. Hoe seer haer dees spijze scrl, De bekende geschiedkundige dr. G. D. J. Schotel schrijft in zijn werk: Het maat schappelijk loven onzer vaderen In de I7e eeuw 11869) over de „tulpomanie" o.a. het volgende „De zoo beruchte en spoorlooze tulpen manie ontstond eerst in 1635 in Frankrijk en sloeg van daar tot Nederland over, waar ze, vooral in Noord-Holland, tot waanzin oversloeg. Men zag er nog in de vorige eeuw te Hoorn een gedenkteeken van in de drie tulpen in den gevel van een huis, dat toer, tot een Roomsche kerk was Ingericht en voor dien prijs (dus drie tulpenbollen Red.) was aangekocht! „Doel) dit. is niets in vergelijking van andere prtfzek Dat feen pond z.g. Fransohe kronenbollën voor 1200 verkocht wérd,, zegt óók weinig. Men rekende het aas (een aas Is 48 milligram! van sommige bollen wel op vijf tot tien guldens. Dus werden vierhonderd azen van een tulp, die men de admiraal Liefkens noemde, voor meer dan 4000 verkocht; tweehanderd azen van den Semper Augustusbol voor 5500, dat Is meer dan 25 het aas en het lood 6600, zoodat die prijs verre de waarde van goud, paar- !cn en edelgesteenten overtrof. „Onbeschrijfelijk zotte koopmanschapen werden er ook in dien opzichte gedaan Zeker persoon had een Viceroy gekocht, die in de aarde was geplant, voor 900, welk,- weêr een ander van hem overnam, mits hem vereerende een kleed, zóó kostelijk als hij begeereri zou en nóg, wanneer de leve- i ring geschieden zou. een som van 1000. „Ook werd zoo één enkele bol verkocht voor twee last tarwe, vier lasten rogge, vier vette ossen, vijf varkens, twaalf schapen twee okshoofden wijn, vier tonnen achtgul- dens bier, twee tonnen boter, duizend pon den boter, een bed met zijn toebehooren, 'r pak kleederen en een zilveren beker, alles te zamen 2500 waardig. (Hieruit blijkt te vens zeer duidelijk de waarde van het geld in dien tijd. Red.) .De Semper Augustusbol" werd verkocht voor 2000, onder beding, dat hij, die hem gekocht had, hem niet zou overdoen aan een ander zonder toestemming van den verkooper, die - vernemende dat de andei zijn woord niet gehouden had daarvan drie bollen verkocht voor 30.000 bankgeld „Tot zulk een ongeloofelijke dolheid was c!ie windhandel in 1637 gestegen, dat men den 5den Februari van dat jaar, te Alk maar op de nieuwe Schuttersdoel voor de erfgenamen van zekeren Wouter Bartholo- meusz, die kastelein in den ouden doel was geweest, in openbare veiling verkocht ter somma van 90.000 aan tulpbollen. „Een eenig persoon te Amsterdam had met dien handel ln vier maanden tijdsmeer dan 60.000 gewonnen. Huis en hof, lande rijen of goederen, niets kon daartegen Op wegen. Twaalf morgen land in den Scher mer werden geboden voor één tulpenbol, die daarvoor niet was te bekomen. ,,'t Gemeene volk had zich óók in dién handel gewaagd en speelde zóó de baas, daA Heden van vermogen in den aanvang van dat jaar, den aanstaanden val van dien. windhandel voorziende, een spaak in 't wiel besloten te steken; want velen waren buiten staat, om de bollen, die zij gekocht hadden te betalen en daaruit sproten regtsgedin- gen, die de regeerfngen der bijzondere ste den weigerden uit te wijzen. „Hierom troffen debloemisten uit al de Hollandsche stedén, binnen Amsterdam ver gaderd, den 24 Februari 1637, een accoord dat alle koopen van tulpen, die voor het einde van November 1836 gedaan waren stand zouden houden, doch van de latere zou de kooper mogen afstappen, mits tier ten honderd aan den verkooper gevende voor rouwkoop en hem de bollen latende. „Tot bevestiging hiervan kwam 27 April een plakkaat der Staten van Holland bn West-Friesland aan 't licht en dus raakte die dolle handel ln 't kort te niet. men een bol kon koopen, die over de 5009 gekost had. „Sommigen hadden er zich door verrijkt, anderen waren er arm door geworden en de meesten, die zich er ingestoken hadden herdachten met hartzeer hun vorige weelde cn verlies van tijd." Aldus Schotel. In een ander werk vinder, wij nog vermeld, dat alleen ln Amsterdam in 1637 voor tien millioen gulden aan tul penbollen verhandeld werddoch ook in Leiden, Haarlem, Enkhuizen en Alkmaar woedde de tulpomanie hevig. Jubileum De heer P. van Aggelen te Heemstede, is 15 Mei a.s. 25 jaar werkzaam als vertegenwoordiger der N.V. W. Hoogen- straaten Co., Conserven!abrieken, vroe ger te Lelden, thans te Alkmaar. Bij alle Comestibleshandelaren in Neder land is de jubilaris bekend, want vroeger bereisde hij zoo goed als het geheele land, in de latere jaren enkele provinciën. Ondanks zijn ruim 60 jaren, is hij neg steeds iederen dag op reis en geniet alom van zijn cliënten vertrouwen en hartelijk heid. Het zal dan ook op den Jubileum dag feest zijn op het kantoor der firma in Alk maar. Te Weert heeft dcor z.g. scheren tusschen de auto's van den heer Poelman uit Am sterdam en den heer D. C. Nouwens uit Breda, een auto-ongeluk plaats gehad. De auto van den heer Nouwens botste daardoor tegen een boom en werd geheel vernield. De heey N. bekwam een diepe wonde aan zijn reehterarnf en een wonde boven zijn rechteroor, de laatste veroorzaakt door glas, terwijl hij klaagde over pijn aan zijn borst. Naar wij vernemen, heeft het centrum der R.-K. Staatspartij in Duitschland aan het ■bestuur van de R.-K. Staatspartij in Neder land schriftelijk inlichtingen gevraagd met be trekking tot de samenwerking tusschen de Katholieke en Protestantseh-Christelijke partijen in bns land. Zooals bekend, staat de Katholieke partij in Duitschland voor een .soortgelijke kwestie als haar geloofsgenooten hier te lande, met betrekkilg tot de politieke samenwerking met andere partijen. De voor zitter van de R.-K. Staatspartij, Jhr. Ruys de Beerenbrouck, heeft de strekking van de zen brief besproken met den leider der Anti- Revol. partij en der Christ.-Hist.-Unie, de heeren Heemskerk en mr. Scholfeing. MAASTRICHT, 9 Mei Omdat de 21-ja rige P. H. Smeets te Houthem bü den 28-ja- rigen grondwerker H. H. op de kamer was gekomen om over een kleinigheid te spreken (een huurkwestie) maakte H. zich zoo kwaad, lat hij een broodmes opnam en dit den ander onder den linkerschouder in de borst stak. Het geschiedde met zulk een kracht, dat Smeets met het mes in de borst de trap afrolde en beneden aan een vrouw vroeg, om 'set mes eruit te trekken, doch deze voelde laar niet veel. voor en liep weg. Volgens Dr. Pinckcrs was het mes tot ln ie borstholte doorgedrongen en de longtop geraakt, zoodat de wonde levensgevaar lijk was. Het O.M. eischte twee jaren gevan genisstraf- Mr. Telders pleitte clementie, de man heeft altijd goed opgepast, Is gehuwd en heeft in drift gehandeld, omdat een ander zich met rijn zaken bemoeide. Uitspraak 23 Mei. NIJMEGEN 10 M>u Door den Zeer- eerw. pater II. Kooien O.P. prior van het Dominicaner klooster te Nijmegen is heden (Donderdag) in tegenwoordigheid van den Hoogeerw. pater Juddius O.P., provinciaal der E.E. P.P. Dominicanen en ook geeste lijke en burgerlijke autoriteiten, ingewijd het niéuwe huis Huize Bethlehem der E.E. Z.Z. Dominicanessen der Derde Orde, die vooral haar sociaal werk doen onder de allerarmsten van Nijmegen. Straffen van 1 jaar en 9 maanden en van 1 jaar en 6 maanden. Men meldt ons uit Groningen: De rechtbank te Groningen heeft heden uitspraak gedaan 'n de zaak van de drie Groningsche politie-agenten, die veertien dagen geleden terechtstonden wegens dief stal in vereeniging gepleegd in de sigaren makerswerkplaats van den he°r Blijver te Helpman en in het café „De Passage" al daar. De rechtbank achtte het ten laste ge légde bewezen en veroordeelde W. ten B. en P. T. beiden tot één jaar en 9 maan den, en J. H. tot één jaar en 6 maanden gevangenisstraf, -'to drie met aftrek van preventieve hechtenis. De eisch luidde voor ten B. en T. ieder 2 jaar en voor H. een jaar en 6 maanden. Straffen van 10 en 8 jaar LEEUWARDEN, 10 Mei Het gerechts hof heeft de 29-jarige Antje B., wegens poging tot moord op haar echtgenoot J. Jongsma, door midel van vergiftiging met rattenkruid, veroordeeld tot 10 jaar gevan genisstraf, terwijl R de K„ wegens mede plichtigheid tot 8 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. De rechtbank had verdachten tot een zelf de straf veroordeeld. BATAVIA, 10 Mei De laatste wagons van den eersten passagierstrein die naar Buitenzorg' vertrok, zijn op het station te Batavia defect geraakt, doordat een wissel te vroeg werd omgelegd, waardoor de wagens ontspoorden. Persoonlijke ongeluken kwamen niet voor, maar de eerste drie sneltreinen naar Welte vreden kwamen met vertraging binnen. Eenige dooden en gewonden ROME, 10 Mei Naar uit Napels wordt gemeld, is aldaar een steiger van een bouw werk ingestort, tengevolge waarvan een aan tal personen gedood en gewond werd. De beleediger veroordeeld WEIMAR, 10 Mei Voor het Schepenge recht, alhier heeft zich te verantwoorden gehad de redacteur van de communistische „Roode Echo", Otto Thomas, terzake van beleediging van de Katholieke Kerk. Thomas had onder den titel „Het volks bedrog van Konnersreuth" in zijn blad een artikelenreeks doen verschijnen, waarin Therese Neumann en de Katholieke Kerk van leugen, bedrog, zakendoen en terreur beticht werden. Na een langdurig getuigenverhoor, waar bij o.a. de Freiburger geneesheer dr. Aigner, die Therese veertien dagen lang heeft gade geslagen en die bedrog uitgesloten achtte, optrad, eischte het O. M. drie maanden ge vangenisstraf. De verdediger pleitte vrijspraak o.m. op grond hiervan, dat iemand met andere gees- tesoriënteering eveneens het recht moet hebben zich te uiten. Het gerecht veroordeelde den beklaagde tot betaling van 200 Mark boete subs. 60 dagen héchtenis. Verkoop, Verhuur, Inruilen, Reparatie* Ernstig auto-ongeval Twee kinderen gedood. TRIEST, 11 Mei. Bij Contovello, in de nabijheid van Triest, is tengevolge van een defect aan de stuur inrichting, een automobiel op een groe kinderen ingereden. Twee der kinderen werden gedood en vijf andere zwaar gewond. in De Stroema is buiten de oevers getreden, het geheele dal is overstroomd, een opper vlakte van 40.000 h.a., bebouwd met tabak, katoen en granen, Is totaal verwoest. De bevolking is door het waater ingesloten. In vele dorpen is gebrek aan levensmiddelen. GROTTAMMARE (bij Ascole Piceno), 10 Mei. Tengevolge van de aanhoudende re gens is in de nabijheid der spoorlijn een stuk terrein ingestort, waarbij twee huizen werden inbegrepen. Een personentrein, die kort daarop pas seerde, ontspoorde. Onder de pinhoopen van den trein, werden tot dusver drie dooden gevonden; onder de huizen lagen zes doo den. Achttien personen werden gewond. Het verkeer op de lijn zal binnen vijf da- genword en hervat. Er dreigt een conflict uit te breken in het lithografisch bedrijf. Op 5 Mei was de collec tieve arbeidsovereenkomst afgeloopen en partijen zijn omtrent een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst niet tot overeenstem ming geraakt. Het geschil tusschen werkgevers en werk nemers loopt over den eisch van laatstge noemden betreffende een loonsverhooging van 2 tot 2.50 en de verlenging der va- cantie van 7 op 10 dagen per Jaar. De drie samenwerkende werknemersorga nisaties te zamen omvattende 1300 leden, hebben aan den Ned. Bond van Steendruk kerijen medegedeeld, dat de werknemers op 21 Mei a.s. in staking zullen gaan als op 19 Mei het nieuwe collectieve contract niet tot stand is gekomen. De rijksbemiddelaar prof. Aalberse heeft heden de partijen verzocht om nadere in lichtingen omtrent den aard van het drei gend conflict. PARIJS, 10 Mei In den sneltrein Lyon- Nantes is gistermiddag, toen de trein door de tunnel St. Irene reed, een aanslag ge pleegd op den beambte van den postwagen. Deze beambte die zich toevallig alleen in den wagen b'evond is door verscheidene onbekend gebleven personen overvallen en ernstig mis handeld, totdat hij bewusteloos op den vloer bleef liggen. Van dit oogenblik maakten de misdadigers gebruik om den postzak met aangeteekende stukken te ontvreemden. Het gelukte hun te ontkomen nog voordat de trein de tunnel had verlaten. De postbeambte, die na korten tijd weer bijkwam, kon ten slotte den overval tot ln alle details beschrijven. De ledige postzak is in de tunnel teruggevonden. Van de mis dadigers ontbreekt tot nog toe elk spoor. MEDEGEDEELD DOOR VRIJDAG II MEI. Middagkoerson van gisteren Uit Tiel wordt gemeld: Gistermiddag heeft het postvliegtuig D 927, dat van Schiphol naai Berlijn was op- gsstegen, wegens een aefect aan den moto, een noodlanding moeten maken bij Echteld. Nadat onderdeelen uit Amsterdam naar Echteld waren vervoerd ter reparatie, is het vliegtuig hedenmorgen weer opgestegen met bestemming Amsterdam, vanwaar het weer voor Berlijn zal opstijgen. WARSCHAU. 10 Mel (V.D.) Naar ver- zal ln verband met den aanslag op den lei der van de Russische Handelsvertegenwoor diging te Warschau en het onderzoek tegen de Russische Emigranten, een groot aantal emigranten worden uitgewezen. Dit lot zal ongeveer 40 personen treffen, weens mis bruiken van het asyi-recht. LONDEN, 10 Mei. In den afgeloo pen nacht en gistermorgen, is volgens be richten uit Athene te Corinthe en ln de dis tricten in de omgeving wederom een reeks aardschokken waargenomen. KOPENHAGEN, 10 Mei De IJsland- sche premier Thorhallson zal op uitnoodi- ging van den koning dezen vergezellen bij zijn aanstaand officieel bezoek aan Finland. De koning vertrekt Zaterdag aan boord van den Deenschen kruiser Niels Juel. WARSCHAU. 11 Mei. In het Wilna-gebied hebben de laatste dagen in v *v .eride plaatsen ;invige b an. den K-woed. die waaisohijni'jk het gevolg zijn geweest van sabotage. Zoo werden in Trokiele 21, in Derasne 30 en Swirkzang 20 j boerenhoeven in de asch gelegd. Donder dag is het dorp Niemenczyn zoo goed als geheel door brand verwoest. Er wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld. In zes weken 200 sterfgevallen. LONDEN, 11 Mei. In Transvaal heerscht op 't oogenblik een hevige malaria-epidemie, die volgens be richten uit Johannesburg de ernstigste is sinds vele jaren. In de laatste zes weken kwamen 200 sterfgevallen voor, en van week tot week neemt hun aantal toe. 1 De autoriteiten ondervinden hiervan moei lijkheden bij het verstrekken der noodige geneesmiddelen. MOSKOU, 11 Mei. Uit Moskou wordt gemeld, dat te Lenin- kan een hevige aardbeving Is waargeno men. Talrijke hulzen vertoonden groote scheuren. Hedenmorgen vroeg herhaalden de aardschokken zich, die ook te Tifllts werden waargenomen. De geheele bevolking ls de straa opgevlucht. btaatsleen-ngen. 5% Nederland 1919 67-. Nederland 1918 V/, Nederl. 19X7 6% N.-Indie 1923 D VA N.Ind 1926 B Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert/ Handel Mij. Resc. Dito Industrieën. Jurgens gew Nederl. Kunstzijde Maecubee Holl. Kunstzijde Oude Philips Nieuwe Philips Industr. Buitenland Anaconda U. S. Steel Snia Viscosa Gew. Peruvian Handelsondern. Comp.comm. du Llège Mijnbouw. Boeton Mijnbouw Redjang Lebong Petroleum. Dcrtsche Petr Geconsolideerde Kon. Olie Perlak Rubber. h'dam Rubber Dell Batavia Rub Java Rubber Serbadjadl Silau V. I. C. O Allied Intercontin Rubber Scheepvaart. Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend Kon. Ned. Stoomb. Kon Paketvaart Mij. Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pref Suiker. h V. A Java Cultuur Foerworedjo Vorstenlanden Actions Idem Tabak. Deli Batavia Oude Dell Oostkust Senembab Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash Chic. Milw. St. Paul Kansas City South Erie Rallr Prolongatie 101»/,, 101%, icc»/8 I01i/8 96% 267 183f 19C| 191 1 59* b MEDEGEDEELD DOOR VRIJDAG 11 MEI. WARSCHAU, 11 Mei. De instructie tegen de Russische emigran ten uit Polen, is voortgezet. De gearresteer den, die voor 't grootste gedeelte in afzon derlijke cellen zijn opgesloen, worden dage lijks verhoord. Berlijn Parijs Brussel Londen Zilrich Rome Madrid Weenen New-York (cable1 Praag Warschau Kopenhagen Oslo Stockholm Bieden 59.20 9.70 34.55 12X81 47.70 13.— 41 .50 34.80 2.47 7.30 27.— 66 .40 66.35 66.45 Laten 59 .35 9.85 34 .70 12.101 47.85 13.15 41 .65 34 .95 2.487 7.45 27.10 66.55 66 .50 66.60

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2