DE ROND Tweede Blad NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Vrijdag 11 Mei 1928 - DE EERSTE NOORDPOOLVLUCHT In deze dagen, nu de „Bremen"-vliegers den Atlantischen Oceaan zijn overgevlogen, de Amerikaan Wilkins over den Noordpool b gevlogen en de Italiaan Nobile daarheen onderweg is, past het, den man te gedenken, die reeds vóór dertig jaar het stoute plan opvatte (en ten uitvoer bracht) in een lucht ballon over de Noordpool te vliegen. Op 11 Juli 1897 steeg de Zweedsche inge nieur Salomon Andrée met een makker aan de kust van Spitsbergen in een luchtbal len op. Sindsdien was hij uit de wereld, die lijn stoutmoedige onderneming met de groot ste spanning volgde, verdwenen en algemeen werd aangenomen, dat Andrée in de ijswoe- stijnen van de Noordpool zijn leven had ver loren. Volgens mededeelingen van een Deensch ontdekkingsreiziger zou Andrée in zijn bal lon inderdaad het Canadsesche vasteland hebben bereikt. Daar zou hij echter met zijn reisgenoot op de jacht vermoord zijn gewor den door Eskimo's. Knud Rasmussen, de zoon van een Deensch geestelijke in Groenland en een Eskimo vrouw. die van 1921 tot 1924 een ontdekkings reis heeft gemaakt langs de onherbergzame noordkust van Amerika, vertelt in zijn reis boek. dat hij in Chesterfield den katholieken missionaris Pater Turouetil aantrof en van hem de volgende, merkwaardige bijzonder heden vernam: In 1900 was de pater van de Groote Ren dierzee op de grens van Saskatchewan en Keewatin naar 't noorden gegaan. n«ar het gebied van de Dubawut-zee. waar Eskimo's zouden wonen, die nog nooit met blanken in aanraking waren geweest. Tn een groote Es kimo-nederzetting. waarvan de bewoners nog met boog en sneer op het rendier jaagden, wart hem op zekeren avond door de mannen WD (Jezcn stam gevraagd, of de blanken in zijn land groote tenten maakten, die op vo gels geleken en van de aarde opstegen. De missionaris bevestigde dit en toen hij hun vroeg, of zij al eens zoo'n vliegende tent had den gezien, begonnen zij onder elkaar te fluisteren, zonder evenwel antwoord op de /raag te geven. Zij informeerden verder, of die tenten uit zeer dunne stof werden gemaakt, welke op de huid van een dier geleek, maar toch niet van een dier afkomstig was, en of er ook een wit, dun ijzer aan bevestigd was. Pater Tur- quetll, die zeer goed begreep, dat zij alumi nium bedoelden, gaf wederom bevestigend antwoord, waarop de mannen elkander an- stlg aanzagen. Eenige jaren later kwam de priester weer bij denzelfden stam. Hij wist het vertrouwen te winnen, wat hem gemakkelijk viel, nu hij de taal beter kende. De Eskimo's vertelden hem nu, dat toenmaals, dus vóór 1900, twee blanken, die een hondje bij zich hadden, in een groote, vliegende tent bij hen waren ge daald en er geruimen tijd vertoefd hadden Op de jacht waren de blanken met een ha- burigen stam over buitgemaakte rendieren in twist geraakt en bij die gelegenheid ver moord. Vele jaren later ontmoette pater Turque- til dan een man, In dienst bij de Hudsonbaai- compagnle. die hem vrijwel hetzelfde ver haal deed. Pater Turquetil moet over zijne bevindingen herhaaldelijk naar Europa be licht hebben gezonden, zonder dat evenwel aan zijne mededeelingen aandacht werd ge schonken. Het onderzoek van Rasmussen bij alle Es kimo's in de ..Barren Grounds" en langs dr Noordkust leverde niets op. Alleen had een beambte der Hudsonbaai- compagnie, de Deen Richard Jenzen. die ge- geruimen tijd aan de Mackenzee-rivler ge woond had, op het Kent-schlereiland Es kimo's aangetroffen, die hun sleden met bal- lonstof hadden afgedekt. Hij kon echter niet achterhalen, waar deze stof vandaan kwam VOORJAARSBLOEMEN Als de menschheid vrienden bezit In de plantenwereld, dan moeten ze toch zeker te vinden zijn onder de voorjaarsbloemen. Zijn se door dichters niet onder allerlei liefelijke namen bezongen? En toch heeft de medaille ook hier een keerzijde. Laten allen, die op mooie voorjaarsdagen naar buiten gaan, naar veld en bosch, om er frissche ruikers te plukken, voorzichtig zijn met de voorjaars bloemen! Het is. of de aarde ze gebruikt om zich te bevrijden van alle schadelijke sappen, die zij tijdens den winter heeft ver zameld. Die mooie, geurige bloemen kunnen als men ze in de handen neemt, zooals kin deren doen of ze in den mond steekt, zoo als men volwassenen vaak ziet doen, een min of meer ernstige vergiftiging veroorzaken en zelfs ziekten van langen duur. In Januari bloeit de Kerstroos, die haar bloemen zoo melancholiek naar de aarde buigt. Haar stengels bevatten een bitter vocht, dat in het organisme ernstige storin gen kan teweegbrengen. Evenzoo is het ge steld met het sap der kruipende ranunkel die in Maart zoo overvloedig langs de we gen bloeit met haar gele, stervormige bloe men en haar kleine, ronde, glimmende blaadjes. De anemonen, met haar onschuldige, witte bloempjes, worden zorgvuldig door het vee vermeden. Het sap dezer bloemen kan pijn lijke gezwellen en onaangename maagkwa len veroorzaken. Andere anemoon-soorten bevatten een narcotisch vocht, dat een noodlottige uitwer king heeft. Nog slechter is 't gesteld met de wolfsmelk, waarvan het witte, giftige sap gebruikt wordt om wratten te verdrijven. De lelietjes van dalen met hun liefelijker geur en teere klokjes, zijn al evenmin te vertrouwen. Weest voorzichtig met de lelle tjes van dalen! Pluk ze, ruik ze, maar steek ze nooit ln den mond. Zij veroorzaken ver- doovingen en hebben een bijzonder nadee- ligen invloed op bet hart. De medische we tenschap gebruikt het veniinige elf -m oevatten. Giftig zijn verder de gevlekte aronskelk, de narcis en de akeiei. DE KATHOLIEKE KERK IN KOREA Korea is een land, waar de eerste Ka tholieken niét door missionarissen, maar door het lezen van boeken voor do kerk gewonnen zijn. In het midden van de I8e eeuw lieton enkelë geleerden van Korea boeken uit Peking komen, om hunne ken nis te vermeerderen. Onder dez-. werken wa ren er eenige over de geschiedenis der Kerk. En door het lézen van deze boeken werden die geleerden op Korea voor het Christendom gewonnen. Een uit hun midden werd naar Peking gezonden, waar hij met Katholieke mis sionarissen in aanraking kwam, in het katholieke geloof onderricht en gedoopt werd. Als Katholiek in zfin land terugge keerd, predikte hij het Katholieke geloof voor zijn landgenooten. Het was hem ver gund spoedig een groot aantal heidenen te bekeeren. Steeds verder breidde het Katholieke geloof zich uit, zoodat ln 1925. toen P. Fyan als eerste missionaris naar Korea kwam, hij daar reeds 4000 Katholie ken aantrof. Het Katholieke geloof was reeds zóó diep in de harten der bewoners van Korea ingedrongen, dat drie wreede vervolgingen in de jaren 1801,1831 en 1866 de verdere ontwikkeling niet meer konden tegenhouden. Sedert de missioneering van het land op het einde der 19e eeuw weer opnieuw begonnen werd, maakte het Katho licisme groote vorderingen, te meer daar de regeering van Korea zeer verdraagzaam is. Tegenwoordig zijn er in Korea op 18 millioen inwoners 120 000 Katholieken Het land is verdeeld in drie apostolische Vi cariaten. De zielzorg is toevertrouwd aan 132 priesters, waaronder 62 inlandsche. Zij worden bijgestaan door 25 broeders, waaron der 9 inlandsche en 128 Zusters, waaronder 34 uit Korea. De vijfde kolom. GOEDE MANIEREN Men weet op welke duidelijke manier de heeren hier en daar hebben laten blijken, hoe zij dachten over de onhebbelijke gewoonte van dames om zich in het openbaar, in tram, vergaderzaal of café, te bepoeieren, het haar te kammen of de lippenstift te gebruiken. 3en universiteitsstudent nam daartoe zijn jijn toevlucht tot een zeer drastische maat regel en ging zich onder een scheikunde-col- .ege kalm scheren; terwijl de meisjes-studen- :en gilden en „shocking" riepen, keek de stu dent zeer onschuldig en verklaarde niets van de algemeene ontsteltenis te begrijpen; sche ren en poeieren is fn den grond hetzelfde. De Amerikaansche studenten vonden deze methode uitermate doeltreffend en hebben haar verder ontwikkeld. Op een Californische universiteit is het bijv. gewoonte, geworden onder de mannelijke studenten op' zoo onbe hoorlijk mogelijke manier in de collegezaal te komen. Zoodra er iets van poederkwast of lippenstift schemert, beginnen zij luidruch tig hun neus te snuiten of te hoesten, met, de voeten op den vloer te stampen of iets dergelijks. Een scherende student is reeds •jeen zeldzaamheid meer. Toen de meisjes-studenten zagen, dat hun mannelijke collega's met vooropgezette be doelingen handelden, gebruikten zij de lip- oenstift nog meer. Koppig hielden zij vol, doch spoedig moesten zjj bekennen dat de strijdwijze haar te kras werd. Een der stu denten ging n.I. onder algemeene hilariteit het haar van een ander knippen; een tweede verdiende dagelijks zijn sigaretten en zijn vertering in het stamcafé, door de schoenen van zijn mede-studenten te poetsen; alles ln de collegezaal, een ander kauwde herhaalde- 'ijk kauwgom, tot een vol erende tabak nrnim- 1e: een ander werd nog onsmakelilker en -naakte zijn valsch gebit schoon. Weer een ander paste een pas gekocht'paar sokken waarna een mtlllonairszoon hem overtroefde door zijn ontbijt onder het college, te gebrui ken en vervolgens zijn sokken te stoppen. Hoe de professoren zich gedroegen tegenover deze Amerikaansche uitingen van vrijmoe digheid, wordt niet vermeld. De Amerikaansche student schijnt overi gens zijn vrouwelijke medeleerlingen niet hoog aan te slaan. Hij beschouwt haar min of meer als zijn jongere zuster, die hU moet opvoeden en goede manleren moet leeren. In een Amerikaansch studententijdschrift leest men tenminste de volgende raadgevin gen aan de meisjes-studenten. „Tracht het af te leeren om steeds over onze schouders te kijken, wanneer wij een krant lezen. Koopt zelf een courant," ze zijn goedkoop genoeg, Aanvaardt geen uitnoodi- ging voor een kopje thee, wanneer ge u ge draagt of ge een volledige lunch verwacht. Praat niet steeds over het onbeschaafde van veel eten, wanneer ge alles eet wat u wordt opgediend. Laat ons nooit langer dan half uur wachten, maar bedenkt dat een taxi-chauffeur ook voor het wachten betaald moet worden. Valt ons niet steeds lastig met vragen hoe lang of kort ge het haar moet dragen, wanneer ge toch uw eigen zin volgt. Zegt niet steeds dat gij wel weet hoe onop gevoed het staat om kauwgummi te gebrui ken, maar doet het zoo ongemerkt mogelijk, als gij het niet laten kunt?" Zoo zijn er meer practische wenken. Het klink niet erg hoffelijk; maar misschien is het noodig. PROBAAT MIDDEL Azorken is een groote vriend der inland sche nijverheid, en een onverbiddelijke vijand van wat niet Belgisch Is. Nochtans zag men hem onlangs in den schouwburg met een gloednieuw Engelsch costuum. Hoe. zei een vriend, kun jij, die zulk een propagandist zijt der nationale nijver heid, aldus gekleed gaan? Dit is uit patriotisme, zei Azorken. Uit patriotisme? Ik heb alles op crediet gekocht, en zal nooit kunnen betalen. Dit Is het beste mid del om de vreemde fabrieken ton gronde te helpen. Een kijkje op de Kruide- niersbeurs in Thalia te Zaandam, geoigau^seerd van 8 tot 12 Mei, door de Zaandamsche Kruide- niersvereeniging. De heer P. v. Aggelen te Heemstede, viert 15 Mei a.s. zijn zilveren dlenstju- bileum als vertegenwoor diger van de N.V. W. Hoo- genstraaten Co., con- servenfabriek te Alkmaar. Rechts Wegverbetering. De weg tusschen Noordwijk en Voorhout wordt verbreed. In de Jelgersmastraat te Haarlem heeft men de helft van den rijweg volgestapeld met materiaal voor ln aanbouw zijnde huizen. Als men nu aan de andere zijde van de straat ook gaat bouwen, wordt de geheele rijweg waarschijnlijk versperd. Het vliegende restaurant; een kijkje in de cabine van de „Herman Köhl", het nieuwe vliegtuig der Duitsche Luft-Hansa op het traject BerlijnParijs. De ontvangst van de oceaan-vliegers te New-York. Onder wolken van confetti rijden Köhi, von Hühnefeld en Fitzmauricc (XXX) tusschen de wolkenkrabbers van Broadway. Te Baambrugge-Abcoude is besloten electrische bemaling aan te brengen ln de waterschappen „De Roode Molen" en „Donkervlict". De molens worden echter niet gesloopt. Hierboven de schilderachtige Donkervlietsche molen, de oudste der twee, welke dus behouden blijven. Een merkwaardig portret van L. Janszoon Coster, n.I. een kopergravure, vervaardigd door Cornells Koning (1630 tot pl.m. 1671), die graveur en burgemeester van Haarlem was. (Collectie K. Azjjnman, 's-Bosch)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 5