Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws Klooster- balsemende t STATEN-GENERAAL Eerste Kamer De radio-wet TWEEDE KAMER. Jhr. mr. F. K. van hennep De corruptie in de gemeente bedrijven te Onstwedde De Argentijnsche gezant overleden De corruptie bij het GemElectrisch Bedrijf te Den Haag De gemeente-secretaris van Halsteren FINANCIËN De Ned. Spaarverzekering voor Katholieken SOCIAAL LEVEN Het dreigend conflict in de lithografie De geheimzinnige roofmoord te Maartensdijk De veenbranden in Zuid- Oostelijk Drenthe LANDBOUW EN VISSCHERIJ De landbouw in Hollands N oorderkwartier Een vliegtuig op Mill Hill's erf in Engeland gedaald. De fraude ten nadeele van de Rotterdamsche Bankvereeniging Voor de laatste maal Tragisch Thans geheel opgehelderd De vriendelijke meneer Vreemdelingen, die gemist kunnen worden M !Jv Tn de vergadering der Eerste Kamer werd gisteren het wetsontwerp tot wijziging van de Waterstaatsbegrooting 1927 zonder hoof delijke stemming aangenomen. Vervolgens was aan de orde het wetsont werp tot aanvulling en wijziging van de Telegraaf- en Telefoonwet 1904 (Radio-be palingen). De heer HEERKENS THIJSSEN R.K. maakt eenige opmerkingen, die in het voor- loopig verslag niet zijn behandeld. Hij be toogt dat de Indische zender niet aan één, doch aan alle richtingen moet worden ge geven. Wanneer de minister de samenstel ling van den Radioraad bespreekt, dan houdt hij zich aldus spreker wat op de vlakte. Doch Juist omdat deze Raad zich in het bijzonder zal hebben bezig te houden met adviezen omtrent de billijke Verdeeling van den Nederlandschen zender, moet er voor gezorgd worden, dat de verschillende vereenigingen naar evenredigheid in dien raad worden vertegenwoordigd. Mevr. POTHUIS-SMIT S. D. A. P. zegt, dat haar fractie zich met het ontwerp wel kan vereenigen, hoewel veel is overgelaten aan algemeene maatregelen van bestuur. Volgens spreekster zou een werkelijk bil lijke verdeeling van den zendtijd moeten be rusten op den uitslag der verkiezingen. Een vereeniging, die slechts een klein ge deelte van het volk vertegenwoordigt, zal dan opk slechts op een klein gedeelte van den zendtijd recht hebben. Spreekster ge looft niet, dat de A.V.R.O. neutraal is, veel eer is deze naar haar meening een liberale omroepvereeniging. De Minister van Waterstaat, de heer v. d. VEGTE, wil ten aanzien van den Radio- omroep hier niet den meester spelen. Hij wijst er echter op, dat hem in d ewet is opgedrongen, dat er een Radioraad moet komen. Een van de meest belangrijke pun ten is nu de verdeeling van den zendtijd. Indien men nu hier de verdeeling min of meer ging vastleggen, dan zou niemand meer in den Radioraad daarover nog willen adviseeren. Sprekers standpunt is dat éérst de Radioraad zal worden gehoord over de billijke verdeeling van den zendtijd. De Ra dio-beweging is niet een van de gemakke lijkste onderdeelen van sprekers departe ment geworden. En wat nu Indië betreft, daar zal toch zeker ook sprekers ambtge noot van Koloniën een woordje hebben mee te spreken. Bovendien moet ook ter dege rekening worden gehouden met den wensch van Indië zelf. Een billijke verdeeling voor Nederland is niet zonder meer ook voor Indië billijk. Spr. ziet niet. in, dat de Radioraad een kern moet hebben, samengesteld door de omroep-organisaties. Dit zou hem vreemd HJken, waar de Radioraad zal hebben te ad viseeren over een billijke verdeeling van den zendtijd over de omroep-organisaties. Op die manier zou bijv. de Postraad wel een kern kunnen hebben, samengesteld door het hoofdbestuur der P. en T. De radio-vrede zal toch wel eens komen hoopt spr. De Raad zal nu moeten worden samengesteld uit mannen, die in alle op zichten weten waar het om gaat. Wat de radio-organisaties aangaat, haar adviezen kan spr. te allen tijde gemakkelijk genoeg te weten komen .Spr. zal voor den Radioraad de meest geschikte menschen zien te vin den. Na re- en dupliek, waarbij de MINISTER nog zegt, dat hij zeer zeker rekening zal houden met verlangens der omroep-organi saties, wordt het ontwerp z. h. et', goedge keurd. Eveneens worden z. h. st. aangenomen twee wetsontwerpen, tot wijziging van de pensioenwet voor de spoorwegambtenaren 1926 en tot machtiging tot een ovefeenkomst met de S. S. dienaangaande. De Carapaosche begrooting. Vervolgens ls aan de orde de begrooting van Curasao voor 1928. De heer DE JONG R.K. betreurt, dat de Minister gebruik heeft gemaakt van de wettelijke bepalingen om de goedkeuring van de Cura;aosche begrooting door de Ko loniale Staten van Curacao te onthouden. De houding van den gouverneur van Cu racao inzake het bijzondre en openbaar on derwijs vindt spr. niet sympathiek. Hij vertrouwt, dat de thans door den Mi nister gegeven opdracht om bü de volgende begrooting de gelden uit te trekken voor de gelijkstelling van openbaar en bijzonder on derwijs door den gouverneur zal worden be grepen. Zoo niet, dan zal er het volgend jaar meer reden zijn om de goedkeuring van de begrooting aan te houden. In zijn antwoord zegt de Minister van Koloniën een telegram te hebben ontvan gen, waaruit blijkt, dat de Koloniale Staten de begrooting voor 1929 z. h. s. hebben aan genomen, zoodat alle kwesties blijkbaar be vredigend zijn opgelost. Ook tn de richting van het bijzonder onderwijs is ten aanzien van leermiddelen een nieuwe schrede op den weg der gelijkstelling gedaan, die in zoo snel mogelijk tempo tot absolute gelijkstelling kan leiden. Spr. erkent gaarne, dat het bij zonder onderwijs in Curacao minstens op hetzelfde peil staat als het openbaar on derwijs. Vervolgens wordt de begrooting zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Enkele wetsontwerpen worden zonder hoofdelijke stemming aangenomen, zooals een wetsontwerp inzake bestrijding van de flesschentrekkery Hierna wordt gepauzeerd. Na de pauze zegt de heer REYMER (R.K.) ten aanzien van de wijziging aer Ongeval lenwet 1921, niet te benijden de Staats commissie, die, naar de Minister in de Tweede Kamer heeft medegedeeld, te eeniger tijd zal worden ingesteld om de on-eleganties in de Ongevallenwet en alle andere sociale wetten te onderzoeken. Een volledig rapport is van zulk een commissie nimmer te verwachten. Het schijnt welhaast onmogelijk om wet ten te verkrijgen, die voldoen aan alle eischen van kortheid, duidelijkheid en leesbaarheid. Spr. vraagt of de minister inderdaad van plan is om aan zijn voornemen te dien aanzien uitvoering te geven en zoo Ja, hoe de minister zich de samenstelling van zulk een commissie denkt. De heer DANZ (S.D.A.P.) vraagt maat regelen ter voorkoming, dat fabrieksartsen hun positie kunnen misbruilsen ten na- deele van de arbeiders. Minister SLOTEMAKER DE BRUINE geloft niet, dat hier een tegenstelling tus- schen belangen van werkgevers en werk nemers aanwezig kan zijn. Indien de belan gen der arbeiders zouden worden ge schaad, dan zou ook het belang der on derneming geschaad worden. Den heer Reymer antwoordt spr, dat het voornemen, om een staatscommissie als door hem bedoeld uit te lokken, wel iet wat ironisch is geuit. Ret ontwerp wordt z. h.- st. aange nomen. Bij het ontwerp tot vaststelling van be palingen betreffende het opium en andere verdoovende middelen vraagt de heer VAN EMBDEN (V. D.) wie er de schuld van draagt, dat ons land ten deze een laksche houding heeft aangenomen, welke noch voor de humaniteit noch voor den Vol kenbond de meest wenscheliike is geweest. De heer WIBAUT (S.D.A.P.) wijst erop, dat de productie van opium en andere verdoovende middelen veel en veel groo- ter is dan de behoefte en het verbruik voor medicinale en wetenscnappelijke doeleinden. Minister SLOTEMAKER DE BRUINE zegt, dat de Regering eveneens van oordeel is, dat de productie moet worden beperkt. Dit kan echter slechts internationaal wor den bereikt. Inderdaad vordert de samen werking met andere naties. Op de vraag, waar de schuld Ugt, dat deze zaak zoo lang is opgehouden, ant woordt spr.: de technische dlenat, die niet voldoende was geoutilleerd. Hierna wordt het wetsontwerp zonder hoor del ijke stemming aangenomen. Nadat de voorzitter heeft medegedeeld, de Kamer Dinsdag22 Mei weder bijeen te roepen, wordt de vergadering gesloten. ling te maken en L «en« lekker een buitenlucht staalt 0) zenuwen en spie ren. Maar pas op voor doorgeloopen voeten. Behandel Uw voet- zolen voor ge van huis gaat met wat Akker'. Kloosterbalsem (60 cent) en ge kunt zeker zijn het met de beleggingen ook niet al te nauw geen ast van doorloopen te hebben. Klooster nam, ligt aldus het verslag voor de hand. L,aisem reeds meer dan een kwart eeuw onvol- r,pnnpmrl wordt een tweetal leeninaen aan prezen als een werkelijke balsem bi) wonden en Houdt ge er ven I geweest, dat «73 zich op groote schaal op het een ferme wande- eigenlijke levens verzekeringsbedrijf heeft ge- 1 worpen. Dit bracht groote kosten mee. Over het jaar 1924 kwam dit nog niet naar vo ren door de boeking van „oprichtingskosten levensverzekering" op het hoofd „beheerloon te goed" der spaarkassen. Einde 1925 kwa men de kosten echter tot uiting en toonden een onrustbarende stijging. Deze kosten hebben haar kracht gebroken. Dat een maatschappij onder deze leiding open plekken, ook zonder weerga als wrijfmiddel bij rheumathiek, spit, spierpijn. Zijn veelzijdige, snelle en afdoende werking maken Kloosterbalsem tot het middel, waarvan men opcietoqen zeot" Na artikelsgewijze behandeling wordt het wetsontwerp zonder hoofdelijke stem ming aangenomen en de vergadering tot heden verdaagd. In de vergadering der Tweede Kamer werd gisteren de behandeling voortgezet van het Wegenfonds en de motie-Van der Waerclen inzake de instelling van een Wegenraad. De her VAN DER VEGTE, Minister van Waerstaat, heeft den indruk dat hetgeen thans reeds aan de wegen geschiedt, re den geeft tot tevredenheid bij hen die de wegen gebruiken. Toen hij urenlang luisterde naar de ver schillende sprekers, vroeg hij zichzelf af: waar hebben wij het nu over. Er teeken den zich twee richtingen af, de eerste in derichting-Krijger. Deze zeide: op dat vyfjarig plan staan te weinig wegen, er is te weinig geld uitgetrokken, en wat het ergste is, er staan heelemaal geen bruggen op. De tweede richting is die van den heer van der Waerden, die spreker verweet van zijn standpunt te zyn afgestapt, wat hem onaangenaam aandeed. In welk opzicht is hy van standpunt veranderd. vraagt spreker. Het zal de vraag zyn, of hetgeen voor 1928 uigetrokken ls, nog dit Jaar kan wor den verwerkt. Of er voldoende personeel is? Mocht dit niet het geval zyn, dan zal spr., nu hij er geld voor krygt, personeel in dienst ne men. Met den bestaanden diens meent spr. echter tot een vlugge uitvoering van het program te kunnen g p-aken. De heer Kryger vroeg waar de Wegen- wet bleef. Spr. kan antwoorden, dat het ontwerp bij den Raad van State is ge weest» Het Joopt du6 op fijn «natste begin- benen en spr. hoopt, dat het nog vóór het reces in de afdeelingen zal kunnen worden behandeld. Alles wat in het belang van een goede doorgaande verbinding van het Noorden naar het Zuiden is gezegd, zal nauwkeurig worden overwogen en van de goede wen ken zal gebruik worden gemaakt. Ten aanzien van de bruggen merkt spr. op, dat het rijk zich niet geheel en al aan de particuliere nijverheid kan overgeven. Het bruggenbureau is met ingang van 1 Mei jl. ingesteld en' by de begrooting voor 1929 zal de Kamer kunnen nagaan wat er ten aanzien van de bruggen zal worden voorgesteld. Men heeft gevraagd of 21 millioen voor dit Jaar genoeg was. Ja. Spreker kan wel 30 millioen vragen, maaj het is de vraag of dat meerdere verwerkt zou kunnen wor den. Het departement heeft meer te doen, men denke alleen maar aan de droogma king der Zuiderzee. De her van den Tempel vroeg of ook wordt gelet op de belangen der voetgan gers. Zeker wordt dit gedaan, doch biy- kens een gehouden telling op een zeer druk ken weg. dien van Amsterdam naar Haar lem. is het aantal voetgangers gering. Er is aangedrongen op, wat met een nieuw woord lintbebouwing wordt gen-emd. Maar zou de Kamer daartoe b.v. een ab soluut 'bouwvfrbod zonder schadf vergoe-, ding op die strooken willen leggen? Spre ker hoort in zijn verbeelding, om het po pulair te zeggen, het geloei al, dat daar tegen zou opgaan. Spreker komt thans tot de motie van der Waerden. Men heeft spreker geadvi seerd die motie over te nemen. Maar dan had de mede-onderteekenaar Kortenhorst zijn rede niet moeten houden, want die heeft spreker zoo bang gemaakt, dat hy wel dagenlang zal moeten naaenken wat onder het begrip Wegenraad moet worden verstaan. In een der bladen heeft de over- zichtsehrijver gezegd, dat de heer Korten- horst heel gevoelvol over den Wegenraad heeft gesproken en dat is altyd heel ge vaarlijk. De heer Kortenhorst heeft een voorstelling gegeven van de taak der Ka mer, die spreker niet gaarne zou willen onderschryven. Hij zei: de Kamer is niet deskundig, zü geeft den Minister geld en die moet het dan maar verwerken. Daar om moet er naast hem een Wegenraad komen. Maar spreker wil vragen of er één onderwerp is, waarover de Kamer meer weet dan van de wegenverzorging. Een Wegenraad kan alleen ptrovv»- tot voor lichting van den Minister De heer van der Waerden, als eerste on derteekenaar der motie kan nu wel zeg gen, dat hy er anders over denkt, dan de heer Kortenhorst, maar ook in zijn op vatting kan spreker de motie niet aan vaarden. Er is een wegencommissie, die in overleg met de betrokken autoriteiten eiken wegaanleg of verbetering heeft na te gaan. Moet daarnaast dan nog een we genraad komen? Het zal een log lichaam worden, want men kan dien raad niet klein houden. De Wegenraad van den heer Kortenhorst staat gelijk met de Gedeputeerden te Velde, waarvan ons vaderland zooveel verdrief heeft beleefd. De Wegenraad van de heeren var. der Waerden en Krijger zal het werk doen ophouden. Mocht intus- schen de Kamer de motie, die bij alle frac ties steun heeft gekregen, aannemen, dan zal spr. met alle aandacht nagaan, welk standpunt hij zal moeten innemen. Rij zal de motie niet zonder meer naast zich neerleggen. Na re- en dupliek wordt de motie-van der Waerden (waarin door den voorstel ler het woord „wetsvoorstel'- ls veranderd in „wetsontwerp") in stemming ge bracht en aangenomen met 59 tegen 19 stemmen Tegsn stemden de anti-revolutionnalren, de vrija.-democraten, de Christ.-Historischen Tilanus, dr. de Visser, Langman en Weit- kamp en verder de heeren Lingbeek (H.GB.P.), Braat (PU en de voorzitter. Te Vorden is, 62 jaar oud, overleden jhr. mr. Frank Karei van Lennep, oud lid van de Tweede Kamer. Omtrent de vermoedeiyke corruptie in de gemeentebedrijven te Onstwedde, kan nog worden gemeld, dat thans het raadslid de heer C. v. L. is gearresteerd en naar Winschoten overgebracht. Het onderzoek ten gemeentehuize vanwege de Justitie is afgeloopen. Omtrent de resultaten van dit onderzoek is niets uitgelekt. Het rapport van een indertyd door den Raad aangewe zen commissie van onderzoek is door de Justitie in beslag genomen. Ook uit dit rapport valt niets definitiefs te melden. Te 's Gravenhage is gisteren in den ouder dom van 72 jaar na een langdurige onge steldheid overleden de heer Alexander Gue- salaga y Home, buitengewoon gecant en gevolmachtigd Minister van Argentinië bij H. M. Hof en sedert geruimen tijd deken van het corps diplomatique te Den Haag. Onmiddeliyk na het overlijden van den gezant is aan het gebouw van de Argen tijnsche legatie aan de Prlnsesssgracht te den Haag de Argentijnsche vlag halfstok geheschen en aan het Ministerie van Bui- tenlandsche Zaken op het Plein de Neder - landsche vlag halfstok. Naar wy vernemen hebben de betrekkin gen van wyien den Argentynschen gezant den heer Guesalaga, deken van het corps diplomatique, het aanbod van den Minis ter van Buitenlandsche Zaken aanvaard, om de begrafenis van den gezant te doen plaats hebben met de militaire eerbewyzen aan zyn hoogen rang verschuldigd. De teraardebestelling van het stoffeiyk overschot zal vermoedelijk plaats hebben op as. Maandag op het R. K. Kerkhof aan de Kerklaan te den Haag. Gisteren heeft de rechtbank te 's Gra venhage vrygesproken een hoofdopziehteri *rijéa ..en -drie Werknemersorganisaties, teza- by het Gemeentelijk Electrisch Bedryf te Den Haag, beschuldigd van het misdrijf genoemd in art. 363 van het Wetboek van Strafrecht, nl. het aannemen van giften als ambtenaar, wetende dat deze hem wer den gedaan, teneinde hem te bewegen iets in zijn functie gehandhaafd biyft. laten. De eisch was zes maanden gevange nisstraf. In zyn fnnctie gehandhaafd Naar thans gemeld wordt, hebben Ged. Staten van Noord-Brabant uitspraak ge daan, Inzake het hooger beroep, dat de ge meente-secretaris van Halsteren, de lieer A. van Heek, aangeteekend had tegen het besluit van den raad van Halsteren van 1 Febr. j.l„ waar'oy genoemde heer als secre taris was ontslagen. Ged. Staten hebben het raadsbesluit van Halsteren vernietigd, waardoor de secretaris in zyn functie gehanhaafd biyft. j Het verslag der verzekeringskamer De Verzekeringskamer wydt in haar thans verschenen verslag een uitvoerige beschou wing aan de débacle van de Ned. Spaarver zekering voor Katholieken. Vooreerst zet de Kamer de indertyd veel verspreide voorstelling recht als zou zy ty- dig door derden van de ongunstige ervarin gen met de „Nesparka" op de hoogte ge bracht zijn. Het ingestelde accountantsrapport bracht 5 ongunstige punten aan het licht: a. Foutieve boekingen, biykbaar opzette- ïyk gemaakt. b. Onjuiste Staten, biykbaar opzetteiyk zoo ingeleverd, j c. Te duur werken. d. Persooniyke vorderingen op den direc teur e. Onvoldoende beleggingen der spaargel- den. Na zeer langdurige besprekingen en veler lei pogingen van het bestuur der Nesparka om nieuw kapitaal te verkrijgen verzocht deze laatste eindeiyk op 2 April 1927 aan de Amsterdamsche Rechtbank haar onder de noodregeling te plaatsen. Tot op het laatste moment (zelfs nog na de Indiening van het verzoekschrift aan de Rechtbank) bleef men hoop houden. Het buitendienstpersoneel, niet langer van de zaak onkundig, wilde nog een wanhoopspo ging doen in Limburg, waar men zeker het geld byeen zou krygen. Ook dit liep op niets uit. De Rechtbank beschikte den 18en April 1927 conform het verzoekschrift der maat- schappy en het voorstel der Kamer. Over het beheer van den directeur, den heer P. J. J. Haazevoet, is de Kamer aller minst te spreken. Verscheidene punten wor den in verband hiermede in het verslag ge noemd, doch met het oog op een by de Justitie gedane aangifte van strafbare feiten wordt er niet verder op ingegaan. De accountant» der maatschappij is naar de meening der Kamer ook te kort ge schoten. Het ongeluk voor de Nesparka ls tenslotte Genoemd wordt een tweetal leeningen aan de later in staat van faillissement verklaarde drukkerij „Dante Allighieri", die op grond van de statuten niet hadden mogen worden gesloten, evenmin als een hypothecaire lee ning aan den directeur voor de volle koop som van zyn huis. Wat deze laatste leening betreft, verdient intusschen vermelding, dat de maatschappy bij de eindafwikkeling geen schade heeft geleden. Van de twee leeningen aan „Dante Alli ghieri" verstrekt, is de eerstè gegeven met en de tweede zonder toestemming van com missarissen. Deze hebben echter in de tweede leening berust toen hun de afdoe ning door den directeur blsek. Volgt nog een bêspreking van de overeen komst met het weekblad „Het Nieuwe Volk", dat opgericht en gefinancierd werd door de Nesparka, die van het blad gebruik maakte voor propaganda. Dit was een duur experiment dat aan de My. by na 13.000 heeft gekost. Als de verantwoordelijke persoon voor de débacle moet, naar 't verslag zegt, de heer Haazevoet worden beschouwd. Het verslag besluit dan ongeveer ais volgt: De commisarissen verkeerden in een on gunstige positie, dat zy als directeur iemand hadden als den heer Haazevoet, die ver schillende abnormale zaken tegenover hen als normaal voorstelde. In 't algemeen is niet voldoende toezicht op de handelingen van den heer Haazevoet gehouden. Noch aan de porsoneel-verhoudingen, noch aan de kostenkwestie, hebben commissarissen groote aandacht geschonken. De totaal indruk is, dat gedeelteiyk door ondeskundigheid het college van commissarissen is te kort geschoten. Dé Verzekeringskamer heeft als haar meenihg te kennen gegeven, dat commissa rissen en de directeur moeten worden ver antwoordelijk gesteld voor de nadeelige ge volgen van de leeningen „Dante Allighieri". Als gevolg hiérvan hebben, behalve de heer dr. P. E. G. van der Heyden, die verklaart, geen verantwoordelykheid te aanvaarden, omdat hy altyd tegen zulke leeningen is ge- betaling niet in staat te zyn, alle commis- weest en de heer de Wolf, dié verklaart, tot sarissen zich bereid verklaard, aan den cu rator te zullen betalen hun aandeel in het bedrag, waarvoor naar diens meening de commissarissen ter zake van bovengenoemde leeningen zullen moeten worden aansprake- iyk gesteld. Reeds hebben wy gisteren eenige mede- deelingen gedaan omtrent het dreigend con flict in de lithografie en de eischen der werknemers in dit bedrijf. Thans wordt van patroonszyde aan het „Hbld." het volgende medegedeeld: Gedurende 14 jaren Is er in het lithogra fisch be4rüf gewerkt onder een opeenvolging van collectieve arbeidscontracten, waarby 'een werkgeversbond, omvattende 110 leden, *dq Nederlandsche Bond van Steehdrukke- Er schynt allengs meer licht te komen in de zaak van den geheimzinnigen roofmoord te Maartensdyk. Den geheelen dag heeft gisteren de bur gemeester van Maartensdijk, de heer v. d. Voort van Zyp, zich bezig gehouden met het afnemen van verhooren aan verschillende personen, van wie kon worden verondersteld dat zy by den moord waren betrokken of hierover inlichtingen konden geven. Nam de politie te Maartensdijk aanvan- kelyk aan, dat de verdachte, die gisteren met het iyk werd geconfronteerd, de dader zou zyn, thans is zy een andere meening toegedaan. Uit zijn verklaringen, die men by onderzoek juist heeft bevonden, is gebleken, dat hy ongeveer drie maanden geleden, toen j hy 's nachts met twee vrienden aan het stroopen was, dit geweer bij de nadering van j een ryksveldwachter in een houtmijt heeft I verstopt. Twee dagen later wilde hy het wa- i pen daar weer gaan ophalen, doch be- 1 merkte dat het verdwenen was. Ook kwam reeds vast te staan, dat een der vrienden het jachtgeweer wederrechtelijk uit zijn schuilplaats moet hebben gehaald, om het aan den derden strooper van dien nacht te verkoopen. Het spoor van dezen laatste leidt naar Utrecht, waar reeds een arresta tie geschiedde, terwyi de andere medeplich- i tige zich in een stad in Overysel moet op houden. Gisteren zijn in den gemeenteraad van Emmen de veenbranden uitvoerig bespro ken. Burgemeester Bouma opende de zitting I met woorden van deelneming met de ge troffenen en van dank aan hen, die by de blussching hielpen. B. en W. werden gemachtigd zoo moge- lyk vijf kleine motorspuiten aan te schaffen. Naar aanleiding van de Interpellatie van den heer Portegies, zal een onderzoek naar de oorzaken en de middelen tot voorkoming van branden ingesteld worden. Naar de „Asser Crt." meldt, heeft de bur gemeester op de vragen van den heer Por tegies het volgende geantwoord: „Geruchten, als zouden de branden in de veenderijen niet in alle gevallen door onge luk of onachtzaamheid zyn ontstaan, hebben door de groote vaagheid geen aanleiding ge geven tot het instellen van een zeer ern stig onderzoek. Wel is een bepaald geval oorzaak ge weest, dat een nauwkeurig politie-onderzoek plaats vond. B. en W. zyn niet bereid te bevorderen, dat aan verzekerde verveners voortaan een bedrag als schadevergoeding wordt uitge keerd, beduidend lager dan de waarde der verbrande turf, daar de verzekering de schade behoort te dekken. Voorzoover onbetrouwbaarheid of onwillig heid in het spel mocht biyken te zyn om medewerking te verleenen tot het blusschen of het voorkomen van uitbreiding van den brand, worden maatregelen overwogen.'- Ook de Haagsche brandspuit is thans naar de Residentie teruggekeerd. Daarmede is het blusschingswerk thans vrywel ten einde. men ömvattende ongeveer 1300 leden, nl. de Ned Litho-, Foto- en Chemigrafenbond, de Ned. Chr. Grafische Bond en de Ned. R.K. Grafische Bond» partijen waren. De laatste C. A. O. is op 5 Mei afgeloo pen, nadat de werknemers-organisaties op 28 Maart hadden verklaard haar niet ongewy- rigd te willen voortzetten. Er wordt thans na 5 Mei nog wel gewerkt zonder C. A. O., doch de werknemersorganisaties hebben in een brief van 7 Mei verklaard, dat zy niet zonder C. A. O. wenschen te biyven werken, en dat, indien vóór 21 Mei geen nieuwe overeenkomst is tot stand gekomen, de «werknemers dien dag in staking zullen gaan. De patroons zijn wel bereid op de bestaan de voorwaarden te laten doorwerken, doch staan afkeerig tegenover de eischen die de vakbonden stellen voor het afsluiten eener riiepve C. A. O. Deze eischen zyn: le. Loonsverhooging van f 2.voor de eerste twee loongroepen (lithografen en drukkers) en van f 2.50 voor de laatste twee groepen (ulpvakarbeiders en hulparbeiders)2e. vacantie-uitbreiding met behoud van loon van 7 dagenop 10 dagen. Onderhandelingen hebben niet tot eenig resultaat kunnen leiden, omdat de werkge vers afwyzend staan tegenover deze verzwa ring der bedrijven, en de werknemers van meening zijn, dat wat zy vragen billyk is en door het bedryf gedragen kan worden. De werkgevers meenen zich voor de door hen betaalde loonen niet behoeven te scha men. De loonen die betaald worden ge'.dsn voor het geheele land zoowel dus voor Sneek en Eindhoven als voor Amsterdam en Den Haag om slechts een voorbeeld te noemen. Het gemiddelde werkeiyke loon van den lithograaf is f 45.61, dat van den offsetdruk ker f 45.23, dat van den handpersdrukker f 39.59, dat van den snelpersdrukker f 39 01. De werklieden genieten zeven dagen va eantie met behoud van loon. Men wil deze vaeantie uitbreiden tot 10 volle dagen om zooals is medegedeeld later te komen tot 14 dagen vaeantie. De werkgevers wenschen niet als voorloo- pers voor dit nieuwe experiment dienst te doen. De loonen, die betaald worden zijn de hoogste in eenig bedryf hier te lande, met uitzondering van de chemigrafie, waar zon der onderbreking van 1 Januari tot 1 Janu ari een vol jaar wordt gewerkt. Een langere vaeantie dan zeven volle dagen aan een ge heel bedryf Is niet bekend. De loodgieters stryden thans voor zes da- gén vaeantie en gaan daarvoor in staking. De steendrukkers dreigen te staken voor 10 dagen vaeantie met behoud van loon. De Ver. tot ontwikkeling van den land- bouw in Hollands Noorderkwartier houdt hare voorjaarsvergadering ditmaal te Winkel en wel op Woensdag 23 Mei, des morgens té tien uur, in café 't Fortuin. Wegens periodieke aftreden der heeren P J. Visscher, P. Kistemaker en W. de Geus, zullen drie bestuursleden gekozen moeten worden. Voorts komt in behandeling een bestuurs voorstel, om als lid toe te treden van de Ver. tot bestryding van de rundertuberculose in N.-Holland. Voorts zal Ir. Thierry, hoofd-ingenieur der Zuiderzeewerken, een lezing houden over de technische werken daarvan en ir. S. Smeding zal een kort overzicht geven van de proef velden, aangelegd in den Balgzand- en den Andyker proefpolder. Theologanten redden den vlieger van den dood Uit het St.Joseph's Missiehuls te Roosen daal wordt aan de „Msb." gemeld: Een militair vliegtuig, dat van het naby- zynd Hendon-vliegveld was opgestegen, kwam JJ. Zondagavond om kwart over 7 te vallen, juist achter onze begraafplaats: Cal- varië, op een veld, toebehoorend aan het St. Joseph's Missiehuis te Mill Hill in Enge land. Eenige studenten zagen uit hun venster de machine zonderlinge buitelingen maken, en vreesden derhalve, dat er iets aan moest haperen, en Jawel, poedig daarna kwam het vliegtuig neer. Een viertal theologanten, waaronder de Hollanders Vercauteren en van der Vlugt, schoten onmiddeliyk toe en waren de eer sten om hulp te bieden. Het vliegtuig stond reeds in lichte laaie en een ontploffing volgde spoedig. Ofschoon voor een paar seconden terug gehouden door den dichten rook, slaagden ze er in den vliegenier, 'n zekeren luitenant Young, uit zyn neteligen toestand te red den. De ongelukkige had een diepe en hevig bloedende wonde aan het voorhoofd en was reeds bewusteloos. De brandweer, verscheidene politle-agen- feri, vliègéniers en een menigte volks waren weldra ter plaatse. De inzittende officier zou stellig levend verbrand zyn, wanneer onze studenten hem niet gered hadden. Onverwyld werd hy door zekeren dr. Morley naar het hospitaal te Hendon ge bracht. Men spreekt van alle zyden met den grootsten lof over het kranig optreden der studenten van het college te Mill Hill. En ik haast me mede te deelen, dat ik nog steeds Jan Jansen heet en niet van naam ben veranderd, dat ik als manspei'soon zynde ook geen behoefte gevoel aan het veranderen van myn geboortedatum en dus nog steeds in de nabyheid der eeuwwisseling voor 't eerst het daglicht zag, dat ik myn levenswyze nog steeds op den ouden voet voortzet, de eindjes van maand tot maand precies aan elkaar knoopend 't Is jammer, dat er geen ruimte is op het papier, om ook meneer eens 't een en ander te vragen over zyn namen en byna- men, zyn leeftyd en zyn salaris. En tevens om te informeeren naar de gezondheid van mevrouw en de kinderen, de kat en de ka narie. Een vriend van me doet altyd erg leeiyk tegen die groote gele enveloppe. Als ze in de bus zit, laat hy ze er drie dagen in zit ten. Dan wordt ze eindeiyk tydens het uiten van gesmoorde minder nette uitdrukkingen onder handen genomen en met handige pen- halen bewerkt. Hy beweert, dat die vrien- deiyke meneer wel eens Alva heeft geheeten en nu gewoonlyk den geleerden naam Fis cus voert, dat het een schraper is, die de vrucht van andermans vlyt weghaalt. En- zoovoorts. Ondanks is 's werelds loon. Die vriend van me houdt ook van goed bestrate straten, van lantaarns, die branden, van politie, die over zijn veiligheid waakt, en van zooveel, dat de vriendeiyke meneer te verzorgen heeft. 't Is dus nare brompottery, om zoo hevig te sputteren. Maar toch, als ik over een paar maanden een nieuw briefje van den vriendelyken me neer kryg, dén Naar gemeld wordt, zyn gisteren de di rectie-secretaris der Rotterdamsche bank vereeniging de heer v. d. E. B. en de ge arresteerde mevr. v. d. L. in het Huis van Bewaring met elkaar geconfronteerd en aan een streng verhoor onderworpen. In het belang van het Politioneel onder zoek konden de resultaten hiervan nog niet worden medegedeeld. De verklaring van de dame-oplichtster, als zou zy noch op 23 noch op 31 Maart by de Rotterdamsche Bankvereeniging zyn ge weest, is inmiddels valsch gebleken. Het 6.8. „Grotius" van de Stoomvaart MU. „Nederland" maakt thans voor de laatste maal onder de vlag van deze maatschappy een reis naar Indië. Na den terugkeer te Amsterdam, zal het schip uit de vaart wor den genomen. Het zal dan tydens de Olympische Spelen worden geëxploiteerd als hotelschip in de Amsterdamsche haven. De „Grotius" is een passagiersschip van 5867 ton bruto en werd In 1907 gebouwd. Het zal na de Olymp. Spelen zeer waar- zchyniyk verkocht worden, evenals het s.s. „Rembrandt" van dezelfde maatschappy, dat reeds eenigen tijd uit de vaart genomer is. Uit Tilburg wordt aan het „Huisgezk gemeld De werkman de R. uit de Berkvensche- ïtraat te Tilburg, had begin der vorige week het ongeluk een hdutsplinter in rijn vinger te krygen. Met behulp van een tangetje slaagde hy er in den splinter te verwyde- ren. Er ontstond evenwel bloedvergiftiging met het droevig gevolg, dat de man eenige lagen later aan de gevolgen overleed. Een omstandigheid, die dit voorval nog tragi scher maakt is, dat de man Juist stierf, Irie dagen voor den dag, waarop zyn doch ter in het huweiyk trad. De geraffineerde poging tot oplichting van „St. Homo-bonus" te Rotterdam De geraffineerde oplichting door middel van een met een valsch stempel en een valsche handteekening van „St. Homobonus" voorziennen protestwissel ad ruim 7000 gul den, waardoor deze coöperatieve Inlcoop- vereeniging te Rotterdam bijna gedupeerd werd, is thans geheel tot klaarheid ge bracht. De Amsterdamsche Bank toch, die, door dat „St. Homobonus" weigerde dezen wissel te betalen, de gedupeerde was, heeft den schuldige weten te vinden. Het bleek, dat hy uit geldgebrek tot deze vervalsching was overgegaan en gehoopt had nog voordat de wissel by „St. Homo bonus" zou worden gepresenteerd, de zaak in het reine te kunnen brengen. De heer G. W. aan wien deze wissel het eerst geëndosseerd was, heeft met deze zaak verder niets te maken. De vervolscher heeft inmiddels met de hulp van zijn familie de Amsterdamsche Bank geheel schadeloos gesteld, waarmede men de zaak als geëindigd wil beschouwen Dat hoort óók by de Meimaand, dat je een groote, gele enveloppe in je bus gestopt krygt. En voor een venster van geolied pa pier staat je naam, feilloos juist, aldus de „Llmb. Koerier." De meneer, die Je dat stuurt, heeft geen postzegel van noode, hy heeft een af spraakje gemaakt met Tante Pos, nu be hoeft ny maar een bepaald woord in den rechterbovenhoek te drukken en het geval wordt behandeld, alsof er dure centen voor waren neergeteld by een postkantoorloket. Als je die enveloppe in de bus hoort plon sen, dan spring je verheugd op, want de meneer, die je dat stuurt, is een heel goede kennis en een hartelyk mensch. Zóó'n goede kennis dat je er 's nachts wel eens van droomt. I Zóó'n hartelyk mensch, dat hy ieder Jaar opnieuw zeer belangwekkend informeert naar je naam en toenaam, naar je geboor-: tedatum en je beroep, naar het aantal gul- dens, dat je in een jaar kunt stukslaan zonder schulden te maken, en nog veel meer.j Dat is erg aardig van dien man om zoo alles te willen weten, wat er belangwekkends aan je is. Daarom gaat 't by my met een zekeren ritueelen ernst gepaard, als Ik die enveloppe open, als ik haar sympathieken, belangstel- lend Informeerenden Inhoud wederom met! de oogen verslind, schrijft een inzender aan de Morgen, die blykbaar zyn geestigheid niettegenstaande de ontvangst der bewuste enveloppe niet verloren heeft. Aanstonds, als door een onweerstaanbare macht gedreven, grijpt myn hand dan naar de vulpen, om meneer te vertellen, hoe aardig ik die belangstelling van hem vind. Internationale zakkenrollers Te Rotterdam zag gisteren een surveil- ieerend rechercheur van de Centrale Re cherche, dat op den hoek van de Hoofdsteeg en den Middensteiger voor den winkel, waarin de door water beschadigde goederen uit het City-magazyn worden verkocht, drie personen, twee mannen en een vrouw, zich op verdachte wyze ophielden. Hy zag dat de vrouw het taschje van een dame open maakte en daaruit iets wegnam, doch toen gewaarschuwd werd door een der mannen, die blykbaar had opgemerkt, dat iemand hen bespiedde. Het drietal ging hierop haastig weg. De rechercheur volgde hen geruimen tyd om na te gaan, of ze wellicht anderen zouden trachten te bestelen, doch daar dit niet ge beurde, hield hij twee hunner een man en de vrouw, tenslotte aan en bracht ze naar het hoofdbureau. Daar bleek, dat de man de 28-jarige Meic zyiand uit Mamar was en de vrouw de 35-jarige Sofja Mazinska, laatst wonende te Keulen. Beiden zyn van Poolsche afkomst en kwamen via België in ons land. HR V'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7