Luchtverkeer Bmneniahdsch Nieuws PUDDMG b NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Vrijdag 11 Mei 1928 MET DE „ITALIA" VAN STOLP NAAR VADSÖ Een mislukte proefvlucht De poolvlucht van generaal Nobile Na den geslaagden tocht over den Oceaan De ontvangst der Duitsche Oceaanvliegers in Amerika e exploitatie van luchtdiensten in Ned. Indië vier Het transport der Fokker-vliegtuigen Ned. Indië naar In rollen a lOcts. Per ons a löcts. Engros fa. C. H. S. HEILKER, Haarlem De Duitsche Oceaanvliegers beginnen een rondvlucht Een onvoorzichtige vlieger Een Lindbergh-monument UIT ONZE OOST Gestrafte communisten Ongerustheid in Chineesche kringen Een communistisch complot ontdekt De moord op den assistent Van Vessem KUNST EN KENNIS In memoriam prof. Ritzema Bos De middenstanders en de Olympische Spélen De wijziging der Arbeidswet LEGER EN VLOOT Het rijksivegenplan Aanvulling der Indische begrooting De verlaging van de leerlingenschaal Vrijwillige Burgerwacht VERKEER EN POSTERIJEN Rijbewijzen voor militairen a i V'. Het verhaal van een der opvarenden. De Poolvlucht van generaal Nobile met de „Italia" heeft begrijpelijkerwijs aller belang stelling. De reis is ongetwijfeld interessant, getuige het verhaal van een der opvarenden van de „Italia", gepubliceerd in de Residen tiebode. Over den tocht van Stolp naar Vad- sö verhaalt hij het volgende: Om 9 15 werd de „Italia" aan den li. ^st te Vadsö vastgelegd. Wij zijn onverwacht boven de kleine stad in Norland verschenen, plots tut den sneeuwstorm, die boven het Varangerfjoid woedde, te voorschijn ko mend. Boven de wlt-roode vlag liet Nobile de motoren stoppen. Toen eerst hoorden we de toejuichingen van het volk, dat bi) den mast verzameld was. .Nu, weer op aarde, moe door dertig uren vliegen, rookui we gretig de eerste sigaret ten na het verlaten van Stolp. In een barak, nabi) den mast, is een cafétje ingericht, zooals we ons iets dergelijks herinneren uit oorlogstijd, op een beschutte plaats achter de vuurlinie. De Noorsche officieren van het garnizoen te Kirkenes uiterst hoffelijke lieden zijn present met een afdeeling in fanterie, om ons bi) de landing te helpen. Mijn reisgenooten eten beboterde broodjes verwarmen zich met thee of bouillon, schrijven telegrammen aan bvtn familie. No bile is nog aan boord, onvermoeid als steeds. Het landschap Is gewikkeld ln een dikke sneeuwlaag; ook wij zijn slaperig en we voelen ons als gevangen in een zachten roes die onze nog gespannen zenuwen kalmeert. We hebben 2300 KM. gevlogen, zonder een oogenblik rust Wij slagen er haast niet in de stilte te herkennen, want in onze ooren echoot nog het rumoer der motoren, het zware en onophoudelijke gebrom, dat ons dertig uren vergezelde boven de Baltische zee, boven Zweden; boven Finland, boven de Botnlsche golf en boven de roerlooze en eeuwlg-stllle wouden van het Finsche Lapland. We gaan ons herinneren Wij vertrokken met een vreemde menge ling van gevoelens, ons oog gericht op het soldatenkamp der Reichswehr en op de kleine groep Italianen, d'e ons met hunne zakdoeken toewuifden; dan gingen we. We waren meester van ons zeiven. Het vertrek scheen ons als de normale hervatting van ons gpwone werk na een vacancieperiode;. als de natuurlijke afwikkeling van ons pro gramma. dat zoo onder andere een tocht naar de Noordpool inhoudt. Aan mij b.v. schijnt het, alsof het schrijven van een verslag gezeten op het terras van een luchtschip waarbij de sneeuwschoenenklst mij tot zetel en een patronenkist mij tot tafel dient, de gewoonste zaak ter wereld is. 3En daaiom zijn me de impressies van voor het vertrek ook zoo goed bijgebleven: het vliegensvlug gegeten ontbijt te Stolp, het aansjouwen van de ballast en het aantrek ken van het vliegcostuum; de groeten van de kellners, de buigingen van de portiers, de wenschen van den kok en van dsn semi-kok en van de schoenpoetsers, die allen te been waren om ons warm eten en ware dranken te verschaffen; den rit met den hotelauto gezeten tusschen Thermoflesschen; den se- .reenen nacht doorlicht met de reflectors: de soldaten, die ons aanhielden en ons dan, salueerend. lieten vertrekken; het gezegde van Von Kleist, den commandant van het vliegveld: „Ik zal den Herr General Nobile helpen tot aan mijn dood"; het bestijgen van het luchtschio, het ontvangen van een laatste telegram; het gelijkermnte verdeelen der levensmiddelen, het drukken van een hand en zelfs het 'uitspreken van een ge- Improviseerde rede voor de „radio" en dan vraag ik u. of dit alles het vertrek niet tot ee" bevrf,ding maakte? En dan zhn we onnieuw in „ons" element voor een vlucht van minstens 50 uren, in een overgang van de 55ste tot de 73ste pa rallel. En toch. als we te Stoloamiinds, een stadje gelegen tusschen de dennen en de zee contecf kri'gen m^t de heb ben wij het gevoel, dat we ook met dit ele ment vertrouwd zijn. De wind, die geduren de den dag en de eerste twee uren van den nacht een snelheid van 22 meter per se conde. gelijk aan 80 K.M. per uur, bezat, nam geleidelijk af van 25 tot 40 K.M. per uur, steeds van liet N.W. uit, d.w:z. op ar~> "U-t'Tfl'm1" Als de zon opgaat is dit een onvergetelijk schouwspel. De zee heeft een zachte tint, tusschen violet en roestkleur. Boven de on eindige waterwilde' de zon. die zich zonder belemmering van bergen of wolken, majes tueus verheft. Wij begroeten dezen zonsop gang, als een buitengewoon schouwspel, want gedurende eenige maanden zullen we dat niet meer zien. Deze zon is en blijft onze negentiende reisgezel. Na twee uren vliegen, hebben we reeds de Zweedsche kust in het zicht. We passeeren de grens bij Karlskrona, een eigenaardig stadje gebouwd op eenige eilandjes, die met bruggen verbonden zijn. Als we eenigen tijd boven land gevlogen hebben, krijgen we de zekerheid geën eoe^'en rui! te i-p'-hen c-d->~r> Want al ls het landschap prettig om aan te zien. de rukwinden, die ens nu van terzijde bestoken veroorzaken een zeer goed merk bare slingering en dit is verre van aange naam. Onder ons defileeren eenige kleine wolken en dit overtuigt ons te meer, dat de zee vleselijk is. We keeren snel naar de zee terug Als we haar weer bereikt hebben, pas seeren we in de lengte het eiland Oland. Onze luchtvaart kent werkelijk ook eenige momenten van rust De zon komt ons ver warmen we voelen de noodzakelijkheid onze pelsen uit te trekken. Op de kalme, staal kleurige zee volgt ons de schaduw van het luchtschip als een enorme walvisch. Wij zijn nu dicht bij Stockholm en we komen er tegen 11 uur aan, geaccompagneerd door vier vliegtuigen, die stoute luchttoeren rond om de „Italia" verrichten. Uit de kajuiten wuiven ons steeds weer opnieuw handen toe. Een watervliegtuig, nog overmoediger, dan de andere nac.ert ons tot op eenige me.ers Er bevinden zich aan boord eenige cinema- tografen, die onophoudelijk draaien en ons zelfs ultnoodigen heldhaftige houdingen aan te nemen. We moeten er om lachen. Stockholm. Van boven uit heeft de stad een gracieus aanzien. Het volk vorm' een heg op de pieren, hoopt zich te zamsn op de straten, zwaait met zakdoeken er. hoeden. Steeds begeleid door de vliegtuigen heeft onze tocht nu iets triumfantelyks De radio ontvangt de eerste begroetingen De Itallaansche gezant, don Ascanio Colan- na, heet ons welkom. Het hoofd van de Zweedsche luchtvaart verheugt zich over ons passeeren en zendt ons zijn groeten Het is Jammer, dat we niet met een of an dere evolutie deze allervriendelijkste ont vangst kunnen apprecieeren. Malmgreen straalt en zijn voldoening neemt toe, als Nobile bij het bedanken van den commandant der luchtvaart zich ver heugd betoont een vertegenwoordiger van dit gastvrije land aan boord te hebben. Als we Stockholm verlaten hebben, be vinden wte ons weer spoedig boven de zee. Er volgen eenige uren van rustige vaart, hoewel steeds nog bedreigd door den N.W. wind. Niettemin bereiken we op sommige punten een snelheid van 95 K. M. per uur. De Zweedsche kust verdwijnt uit het ge zicht.. V7ij vliegen boven azuren water, met bijna Italgiansch licht en kleur Kon zoo onze geheele reis blijven! De nevel komt opzetten. Groote stukken bedekken reeds de zee. Het is een: mist, waar doorheen de schaduw van het lucht schip nog steeds tot op zee doordringt, maar het effect is eigenaardig. De zon schept rondom het luchtschip een prachtigen re genboog Van nu af aan volgen de meest verscheiden en meest ongewone tafereelen elkaar op. De eerste ijsbergen komen, door den mist heen, »n het gezicht. Het zijn geïso leerde banken, als verlorene flottllles, die echter langzamerhand steeds dichter bij el kaar schuiven, totdat zij een vast ijsveld vormen. De illusie nu boven het Poolgebied te vliegen ls volmaakt. De Botnische Golf profiteert niet van de v/arme stroomingen van den Atlantischen Oceaan en daarom begint de dooi hier altijd laat. De zon stijgtop in purperen brand Dit scenario schijnt over te gaan in droom Dit avontuur lijkt geen werkelijkheid meer. Daar de „Italia" het verzoek had ontvan gen inlichtingen te verschaffen over de ijs- formeering in de Botnische Golf, gaven onze radio-apparten nu het antwoord. Zoo heeft de Pooltocht een bijdrage geleverd voor de kennis der scheepvaartkundige condities in een streek, waar ieder verkeer tot in den la ten zomer onmogelijk is. De „Italiabereikt de Finlandsche' kust. Finland is het gebied der duizend meren, waar sedert eeuwen het water en de bodem elkaar der> voorrang bestrijden. Nu zijn we boven de wouden, die dit land de tweede plaats ln de rij van houtrijk Europa ver schaffen. De dennen bereiken een hoogte van 35 meter en er zijn er bij die vijf eeuwen oud zijn Huizen, kerken, schepen, alles ls hier van hout. De nacht begint te vallen onze laatste nacht gedurende onzen Pool tocht. De maan beschijnt de ijszee. Plots wordt de nacht op een zeker punt verlicht. We zijn boven Kemi. We moeten de zee verlaten die ons zoo welwillend gezind was en we moeten het stuk land oversteken, dat het Scandinavische schiereiland met het continent verbindt. De hemel gaat zich Ve- dekken. Geweldige wolken verduisteren de maan. Over ons komt een tragisch gevoel. Het landschap is overal bedekt met wou den ln donkere tint, overal wolken, overal bevroren meien. Nergens een teeken van menschelijk leven. Wij zijn de eerste lucht- vaarders, die deze stilte verbreken. Als het dag zal worden, zullen we rendieren zien, bruine beren en andere wilde dieren. Om twee uur wordt het dag. maar de vreugde van de zon smaken we niet. We blijven door wolken en door mist varen. Als het wolkendek even scheurt zien we onder ons de oneindige vlakten. Onze vaart vergt de uiterste oplettendheid. We varen met drie motoren, die we stop zullen zetten, als er zich een gevaarlijke situatie voordoet. Nobile blijft kalm. Hij draagt, in tegen stelling met ons, nog steeds geen.pels, doch zijn uniform van generaal. Even te voren heeft hij zich geschoren. Alles aan boord gaat in perfecte orde. Allen gehoorzamen met volledige overgave. Het schijnt, dat een magnetische kracht van den commandant uitgaat en het geheele organisme doet voortbewegen met een snelheid van 65 K.M tegen den storm ln. De stormwinden komen weer, wenden zich om, slingeren om ons heen, worden tot ruk winden, ontsluiten diepe afgronden. In dien storm passeeren we op eenige meters af stand een groep bergen. De ernst van dit oogenblik te beschrijven is onnoodig. Het is een oogenblik. Het luchtschip stijgt weer en rondom ons sluit zich weer de mist. Witte vlinders, zoo lijkt het, fladderen om ons Het schouwspel zou prachtig zijn, als 't maar een ietsje minder gevaarlijk was. De morgen is nu daar Vadsö moet nabij zijn. Dan de zee, de zee! Wij zijn eindelijk boven het fjord van Stavanger en eenige minuten later ls Vadsö in het zicht! Wij herkennen alles: de huizen, het strand de soldaten, de rocd-witte vlag, zelfs de bussen benzine. Alles is er. Er zal ook wel thee en koffie zijn voor 40 ledige thermos- flesschen De „Italia" voert een korte evolutie uit, zet de motoren stil, daalt langzaam. De manoeu vre ls volbracht. Wij stijgen uit onder het enthousiasme van de Noren en van de Italia nen. Het is negen uur en vijftig minuten. Mol van den Indischen militairen vliegdiensf en ltn. G. van Messel, van den Luehtvaart- afdeeling. Als tweede bestuurders zullen meegaan de vier volgende vliegers, allen van de Indische Luchtmacht: kapitein E. Kengen, en de luitenants J. Waltmann, J. Wegner en M. van Hazel. De Indische vliegers vliegen mo menteel als tweede bestuurder op de lijnen der KX.M om practische ervaring op te doen in het vliegen over groote afstanden Dë drii-motorige Fokker-vliegtuigen zullen vóór ze naar Indië worden vervoerd, eenigen tijd op de „nen der KX.M. in dienst worden gestald. Naar het blad verder verneemt, zal de be kende Indië-vlieger luit. G. A Koppen eer lang uit den m litairen dienst overgaan in dienst der Ncderlandsch-Indische Lucht- v: irtmaatschappij. Hij is aangewezen om op te treden als chef van het vliegveld te Batavia. Reuter meldt uit Peterboro (New Jersey) Het is thans gebleken, dat de vlucht, waarbij luitenant Thomas en zijn metgezel Westervelt werden gedood, de eerste was van twee proefvluchten, ter voorbereid'ng van een geheime «lucht naar Rome in de a.s. week. Moeilijkheden Een N. T. A.-bericht uit Londen holidt de tijding uit Kingsbay in, dat een moeilijkheid met de Itatliaansche Alpenjagers naar men vreest het succes van Nobile's expeditie in gevaar zal brengen. Zij bedankte er voor aan de Pool verscheidene dagen te worden achtergelaten in verband met wearkundige waarnem'ngen. Het telegram beteekent waarschijnlijk, dat op de hu'p van naar Spitsbergen gezonden Itallaansche soldaten ls gerekend bij een nederdaling van de „Italta" aan de Noord pool, waar zij dan misschien een tijdlang zou den moeten blijven, terwijl het luchtschip voor waarnemingen een tocht onderneemt Binnen een week vertrek uit Kingsbay? Uit Kingsbay meldt een Wolffbericht d.d. 9 Mei; Het weer ls hier buitengewoon mooi. De temperatuur daalt nooit beneden tien gra den vorst. De voor het luchtschip noodigste materialen zijn naar de hal overgebracht. Blijkens een te Kopenhagen ontvangen draadloos bericht van generaal Nobile is deze van plan uit Kingsbay nog binnen een week te vertrekken om naax de Noordpool" te varen. sche hemel" genoemd is, natuurlijk geen einde. Elk stuk wordt door een uitgelaten publiek begroet met sissend applaus van po- litiefluiten en sirenes. En geen commandee- rende officier die zich in zijn waardigheid gekrenkt voelt. Zij komen! Een huilend getier als van tienduizend dol-geworden locomotieven zwelt aan. En meteen daalt uit honderden vensters een pluimende regen neer van serpentines of van wat daarvoor doorgaat. Manden vol oud ticker-tape met de beurskoersen van den vorigen dag worden uit ramen gesmeten en verwaaien met de zeebries ln gracieuze slier ten en golvende linten. En als ds tape op ls, volgt alles wat dwarrelen kan. Een sneeuw jacht van snippers buitelt dansend en zei lend door de ravijnstraat. Het daglicht wordt er, terugkaatsend op zooveel wit, heller en vroolijker door. Verscheurde kran ten, brieven, chéques, formulieren quitan- ties, worden met bakken vol de lucht in ge schoten en waaien uiteen in krioelende zwermen. De serpentines (en wij ontdekken uitbundige jongelui, die bij gebrek aan be tere ammunitie closstrollen tot wuivende guirlandes promoveeren) deinen in een wir war van lijnen op den wind. En door dat alles scheurt het zwiepende geluid van gil lende kelen, krijschende toeters en snijdende fluiten. Onder dit ontstellende volume lijkt de auto met de helden nietig en klein. Den Engelschen minister voor de luchtvaart werd de vraag gesteld of hij ook bereid is het streven van Ierland en Canada te steu nen om na de geslaagde vlucht over den Oce aan van Fitzmaurice en diens makkers lucht havens bij Saint Lawrence en in Ierland aan te leggen, waar de transatlantische mail zou kunnen worden gedistribueerd Sir Samuel Houre verklaarde, dat de in stelling van een luchthaven in den Ierschen Vrijstaat onder de competentie van de be trokken regeering valt. Hij kon evenwel toe zeggen. dat iedere poging om het Transatlan tische mailvervoer door de lucht te bevorde ren de welwillende medewerking zal hebben van den directeur-generaal der P.T.T. en van het ministerie van luchtvaart. Aneta seint uit Bandoeng: Naar het A. I. D. de Preangerbode ver neemt, heeft de regeering machtiging ver leend tot het sluiten van een contract met de Nederlandsch-Indische Luchtvaart-Mij tot exploitatie van luchtdiensten in Indië. Luitenant Koppen wordt chef van het vliegveld te Batavia De vier voor de Necf.-Ind. Luchtvaart- Maatschappij bestemde dr.e-motorige Fok ker-vliegtuigen, die over den luchtweg naar Indië worden gebracht, zullen, naar het „Hbld." verneemt, bestuurd worden door de vliegers luitenant G. A. Koppen van de mili taire Luchtvaart, afdeeling te Soesterberg, den heer E. A. J. Prillwitz van de K.L.M. ltn. De ontvangst der Duitsche Oceaanvllegers ln New York moet phenomenaal geweest zijn. Een particuliere correspondentie aan het „Hbld." vertelt er nog het volgende van: Onverzadiglijk zijn de New Yorkers! De spiegel van hun nieuwsgierigheid betref fende alles wat de vliegers aangaat, is de nerveuze activiteit waarmede de dagbladen vinnig strijd voeren om exclusieve inter views en foto's. De „Bremen" heeft het hun v/el heel lastig gemaakt door in een ver laten uithoek van Canada te landen. V/ie van de bladen zou het eerste contact krij gen? Wie van de fotografen zou er het eer ste bij komen? Per trein, auto, vliegtuig jjlden journalisten en movie-mannen noord waarts. Een wilde jacht over ijs en sneeuw. Ongeloofelijke sommen zijn betaald aan plaatselijke eigenaars van sleden of andere voertuigen. Bij opbod zijn plaatsen in auto's verkocht. Uit de eenzame wintervelden'van Canada hebben rad e'.ooze verslaggevers en fotografen hun hoofdredacties telefonisch gesmeekt om het bod van een gevaarlijken concurrent te mogen overtroeven met „bigger dough" (ruimer geld). Als zij eindelijk de drie vliegers ontmoeten bij hun eerste lan ding in de meer bewoonde Canadeesche we reld begint het gevecht eerst recht. Een woest koor van grof bieden, troeven en over troeven. De vliegers, onvoorbereid op zulk een zakelijk element in hun ontvangst, la ten argeloos prachtkansen voorbijgaan. Zij zijn zich niet voldoende bewust dat zij „sto ries" te verkoopen hebben met „.syndicate rights", „Sunday rights", „second serial rights", „film rights", rewrite rights" en wat niet. Want voor een korte spanne tijds beheer- schen zij de publieke belangstelling volko men. Nauwelijks in hun New Yorksche hotel aangekomen (en het is Zondagmorgen) wor den zij in hun kamers al belegerd door za kelijke en onzakelijke bewonderaars. Adver tentie-promotors willen hun namen koopen om willekeurige artikelen clgaretten, zalven, pillen, hoeden, kleeren, golfclubs aan te prij zen. Eeuwige verslaggevers en fotografen zeuren om Interviews en momentopnamen. En buiten staat de menigte, die wil zien. hooren, lezen, juichen. Een gulzig maar te- vens goedmoedig duizendkoppig monster. Ze- j ventig radio-stations vullen den etjier met I trillende verslagen van elke minuut uit het Amerikaansche leven der helden. Maar nie mand is daarmee tevreden. Elke zegentocht in New York moet aan de Battery beginnen. Daar landt het helden- drietal van een sleepboot, waarmede zij tevo ren opzettelijk zijn uitgevaren. Broadway is hier een ravijnstraat, tusschen hemelhooge wolkenkrabbers. De weg is een tooneel, om geven door ontelbare galerijen. Elk kantoor- I raam is een overvolle loge. Uit alle ven sters hangen hoofden, die blijkbaar volko men gewend zijn om het leven uit duize- I lingwekkende hoogten zonder balustrades te I bekijken. In de straat zijn de trottoirs volgepakt met een wachtende menigte. Wie dezen ochtend voor de zaken zorgt, is een onbeant woorde vraag. Al deze menschen hebben of nemen tijd. Waar een held te bejubelen valt, ls „Time" geen „Money (behalve dan voor de journalisten en de fotografen, en de handelaars in vlaggen en rozetten, die ge weldige zaken doen). New York huldigt op groote schaal. Tien duizend man troepen vormen het escorte voor de vliegers. Maar martiaal is het schouwspel allerminst. Daarvoor doen zoo wel de menigte als de soldaten te familiaar. Als er verstopping ln den stoet komt, maken de troepen op de plaats rust en begeven zich in opgewekte woordenwiselingen met de kokette kantoormeisjes uit de optorenende verdiepingen, die serpentines en clgaretten naar beneden gooien. Een regenbui barst los, maar de militaire muziek houdt er een uitstekende stemming in met populaire deuntjes, wals- en jazz-muzlek. Ter eere van de Duitschers worden „Ach du lieber Augustin" en „Trinken wlr noch ein Tröpf- chen" aangeheven. En aan de Iersche lied jes komt in deze Iersche stad, die „de Ier- Reuter seint uit Curtisfleld (New York) De Duitsche vlieger Köhl en zijn Iersche collega Fitzmaurice, de helden van de Atlan tische vlucht, stegen gisteren hier op aan boord van ctn zelfde vliegtuig als de „Bre men", voor een rondvlucht langs verschil lende Amerikaansche steden. Philadelphia zal het eerst worden bezocht. Wolff meldt uit Berlijn: Op het vliegveld te Dortmund-Brachel is de aviateur Gristedde, kort na zijn opstij ging van 40 Meter hoogte neergestort. Gris- tedden en de dame, die hem vergezelde, werden ernstig gewond, terwijl het vliegtuig geheel werd vernield. Volgens de „Voss. Ztg." is de vlieger nog onlangs wegens zijn onvoorzichtig vliegen gewaarschuwd. Havas meldt uit Le Bourget: In tegenwoordigheid van Bokanowski en Herrlck, den Amerikaanschen ambassadeur te Parijs, heeft de Amerikaan Jackson het door hem geschonken monument ter ver heerlijking van de daad van Lindbergh en ter herdenking van het vertrek van Nun- gesser en Coli op 8 Mei 1927 voor hun trans atlantische vlucht onthuld. Aneta seint uit Soekaboemi; De Landraad heeft drie communisten we gens opruiing tegen het gezag en overtreding van art. 153 bis veroordeeld tot vijf, drie en twee jaar gevangenisstraf. Naar aanleiding van ^richten uit China Aneta seint uit Batavia: In Chineesche kringen alhier heerscht eenige ongerustheid naar aanleiding van de laatste berichten omtrent den toestand in China. Een in het Chineesch gestelde circulaire deelde mede, dat tusschen China en Japan oorlog was uitgebroken. Sedert Zaterdag worden bijzondere politiemaatregelen geno men, ten e nde eventueele botsingen tusschen Chineesche en Japansche Ingezetenen te voorkomen Naar Aneta verneemt, is de onrust uitslui tend te constateeren onder de lagere Chinee sche meubelmakers, die uit Macao afkomstig zijn en die opwekken tot het boycotten van Japansche goederen. Bij weigering dreigen zij met staking. In het kamp van de beter gesitueerde Chineezen is het volmaakt rus tig Uit Semaran* seint Aneta: Naar de „Locomotief" meedeelt, gelukte het aan de recherche om een commun'sti- sehen brief te onderscheppen, waarin een uiteenzetting stend van plannen om op 6 Mei een poging te wagen tot bevrijding van den naar Banda verbannen Tiipto. In verband hiermede heeft de politie in de afgeloopen dagen extra waakzaamheid aan den dag gelegd. Acht en twintig beklaagden voor de rechtbank Aneta meldt uit Medan: De landraad te Sianter heeft onder voor zitterschap van mr. Gaymans een aanvang gemaakt met de behandeling van de zaak tegen de mandoers Wir en Darman en 26 Javaan- sche koel'es wegens moord op den assistent Van Vessem op de onderneming Parnabo- long. Uit het verhoor v/erd duidelijk, dat drie dagen voor den moord, onder leiding van de mandoers, die een aanmreking op hun werk hadden gekregen, een complot gesmeed was om den assistent te vermoorden. Van Ves sem, die op dien dag van den moord van hei wcrlc kwam, vroeg aan Wir waarom hij niet groette, waarop Wir antwoordde: „Ik ben te moe om mbn hoed af te nemen" en vervol gens Van Vessem twee s'agen fn het gezicht gaf, den koelies toerocnend „kerolok" (val aan). Van Vessem vluchtte naar een ravijn, waar hij met knuppels en parangs werd afge slacht. De landraad ls naar Parnaboiong ver trokken, teneinde het drama te reconstruee- ren. Er bestaan plannen, om ter nagedachte nis aan wijlen dr. J. Ritzema Bos een ge- denkteeken op diens graf te Wageningen op te richten. Reeds heeft zich een voor- loooige commissie gevormd, waarin zitting hebben de heeren prof. dr. H. Blink, dr. H. J. Lovtnk, ir. J. G. Hazeloop, ir. H. Linde man en ir. C. H. Claassen. Het wisselen van vreemd geld De organisatie, welke de Nederlandsche Middenstandsbank getroffen heeft voor het inwisselen van vreemd bankpapier tijdens de Olympische Spelen, ls thans gereed. Op het kantoor van de Middenstandsbank aan de Heerengracht te Amsterdam is een vitrine geplaatst, waarin 82 onderscheidene vreemde bankbiljetten liggen uitgespreid, teneinde de middenstanders, die tijdens de Olympische Spelen vreemd bankpapier in betaling willen aannemen, vertrouwd te maken met deze bankbiljetten. Reeds velen hebben de diverse bankbil jetten ln oogenschouw genomen en de ter mijn van bezichtiging, die cp 12 Mei zcu zijn afgeloopen, zal met het oog op dc groote belangstelling met eenige dagen worden ver lengd. Hot aantal middenstanders, hotelhou ders, winkeliers en ve!e kappers, dat koers- Hjsten bij de Middenstandsbank heeft aan gevraagd, bedraagt te Amsterdam reeds meer dan 500. Niet alleen ln Amsterdam, maar ook in de omliggende gemeenten, o.a. in Haarlem, Utrecht cn Zaandam, zullen van 16 Mei af, door bemiddeling van de Middenstandsbank de dagelijksche koerslijsten bij d(^midden standers die vreemd geld in betaling nemen te raadplegen zijn. Winkeliers en hotelhouders, die aan de organisatie der Middenstandsbank deelne men, zullen op een door deze baak verstrekte kaart bekend maken, dat zij vreemd bank papier in betaling aannemen. Ook wordt door de Middenstandsbank een boekje uit gegeven, waarin een omschrijving voorkomt van de het meest voorkomende bankbil jetten van vreemde landen. Het voorloop!? verslag der Tweede Kamer Verschenen is het voorloopig verslag over het ontwerp tot wijziging van de Arbeids wet 1919. Bij vele leden bestond ernstig bezwaar tegen de voorgestelde wijziging en naar aan leiding van de beslissing van den Hoogen Raad d.d. 25 Januari 1925. Zy achtten de bedoelde wyzigingen ln strijd met de Grond wet. Verscheidene andere leden verklaarden de zienswüze, dat het thans voorgestelde in strijd zou zyn met art. 55 der Grondwet, niet te kunnen deslen. Intusschen waren deze leden allerminst blind voor de bezwaren, welke aan de voor gestelde regeling, zoowel voor de werkgevers als voor de werknemers, zijn verbonden, zy wezen er echter op, dat deze regeling niets anders doet dan een praktijk sanctionneeren, die reeds vele jaren bestaat en die in andere wetten, zooals bijv. de Veiligheidswet, reeds lang haar neerslag heeft gevonden. Naar hun meening kan, zoo te dezen opzichte de weg, aangewezen door art. 194 der Grondwet, niet wordt Ingeslagen, een regeling als hier bedoeld, niet worden ge mist. Zij waren daarom bereid hun stem aan dit voorstel te geven, waaraan zij verre de voorkeur gaven boven een regeling, als door anderen gewenscht, waarbij alle voor schriften ln den algemeenen maatregel zou den worden opgenomen. Sommigen leden zouden ter voorkoming van ambtelpke willekeur een commissie wil len zien ingesteld, waarin werkgevers en werknemers zitting hebben en welke de mi nister adviseert, wanneer deze op een inge steld beroep moet beslissen. Andere leden wenschen nog verder te gaan. Zij wilden den minister de beslissing ont nemen en deze in handen leggen van een bijzonderlijk daarvoor aan te wyzen college. Sommige leden wezen er op, dat de be palingen de Arbeidswet niet voldoende wor den toegepast op werkzaamheden van bouw vakarbeiders, die plaats hebben in bewoonde woningen. handelwijze bezwaren van grondwetteiyken aard. zy beschouwden het gebruik maken van het der volksvertegenwoordiging toege kende recht van initiatief in een geval als het onderhavige a's een misbruik. Hier kan men h.i. spreken van een uiting van zucht tot concurreeren met de Regeering. Sommige leden waren van meening, dat dit vraagstuk de geheele verhouding van Re geering en Staten-Generaal raakt. Naar hun meening is de eenige maatstaf van beoor deeling over het uitoefenen van het recht van initiatief, dien men daarbij behoort aan te leggen, de overweging of het initiatief voorstel aan de Kamer wenscheiyk voor komt en of zq oordeelen, dat het bsnoodlgde geld er voor beschikbaar ls. Hierover mogen de Staten-Generaal evenzeer een oordeel Tellen als de Regeering. Een protest van 2073 Zeistenaren In een door 2073 inwoners van Zeist onder teekend adres aan de Tweede Kamer prote steeren deze belanghebbenden tegen het Rijkswegenplan voor zoover hun gemeente betreft en verzoeken zy de voor de uitvoering daarvan aangevraagde credieten niet te ver- leenen. De door het Departement van Waterstaat voorgenomen onteigening ten behoeve van de verbetering van den rijksweg UtrechtDoorn zal voor wat de gemeente Zeist betreft hierin bestaan, zeggen adressanten, dat de bestaande rijksweg gedeeltelyk zal worden verbreed tot 32 M., gedeeltelyk zal worden vernieuwd door den aanleg van een nieuwen weg ten Zuid- Westen van den bestaandsn en bestemd het verkeer buiten Zeist om te leiden Tegen de uitvoering van deze plannen pro testeeren zy met grooten nadruk. Zij betuigen adhaesie aan het door den Raad van Zeist met algemeene stemmen vastgestelde, by den minister van Waterstaat inged'endë bezwaarschrift in zake de voorge- comen onteigening ten behoeve van de uit voering der meergemelde plannen. Verschenen is thans de memorie van ant woord op het Voorloopig verslag betreffen de het wetsontwerp tot goedkeuring der be sluiten van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië tot wijziging en aanvulling van de Indische begrooting vcor 1928. Met instemming nam de minister kennis van de voldoening van eenige leden over de door de Indische regeering met betrekking tot den Boven-Digoel getroffen maatregelen waaromtrent enkele nadere inlichtingen worden verstrekt. Het onderzoek inzake een extra-winstbe lasting is nog niet beëindigd. Over het begrootingsiaar 1927 zullen de gewone- cn de buitengewone uitgaven resp. rend 10.783.000 meer en 13.4C3.0C0 min der dan de raming bedragen en zullen de ontvangsten van den gewonen en den bui tengewonen dienst de raming resp. met on geveer 60.121.000 en 7.326.000 overtreffen. Het wetsontwerp tot wyziging van de Indische staatsregeling, waarbij o.m. de samenstelling van den Volksraad zal wor den herzien, zal, naar de minister ver trouwt, spoedig bij de Staten-Generaal aanhangig kunnen worden gemaakt. Inzake een geregeld burgcrlyk luchtver keer wordt medegedeeld., dat thans tus schen de in de Memorie van Toelichting bedoelde combinatie en de Indische regee ring volledige overeenstemming is bereikt. Het is buitengesloten, dat de militaire vliegdiensten kunnen voorzien in de be hoeften van het civiel luchtverkeer. Verschenen ls het voorloopig verslag over het voorstel van wet tot wyziging van de wet van den SOsten Juni 1924 en van art. 28 der Lager Onderwijswet 1920. Men vroeg zich in alle afdeelingen af of het juist was ge zien te trachten het gestelde doel, verlaging der leerlingenschaal te bereiken, door dit on derwerp in den vorm van een initiatiefvoor stel aan het oordeel der Kamer te onder werpen. Eenige leden hadden tegen deze Op Hemelvaartsdag 17 Mei a.s. zal door den Geneeskundigen Dienst der Vrijwillige Burgerwacht te Amsterdam een oefening gehouden worden, in samenwerking met de transportcolonne van het Ned. Roode Kruis. Verondersteld wordt, dat een overstroo- mingsramp heeit plaats gevonden in den Loenerveenschen Folder nabij Loenen a. d. Vecht. De gewonden zullen per vaartuig vervoerd worden naar den Mijndenschen dijk, nabij de Sluis Oud-over en vandaar met rader brancards en auto's of vaartuigen getranspor teerd worden naar de hoofd-verbandplaats in de kazerne te Nieuwen luis, hiertoe wel willend door den Minister van Oorlog be schikbaar gesteld. De verkeersregeling is in handen der Mi litaire Politie van Nieuwersluis. Op enkele eilandjes in bovengenoemden polder worden getimmerten opgesteld, voor stellende de zolderverdieping der onder vya- ter geloopen boerderijen. Op deze zolderver dieping bevinden zich dc gewonden. De oefening is voorbereid door den res. luit.-kclonel H. H. Timmermans, terwijl met de leiding der oefening is belast Dr. G. O. Meulman, chef der geneeskundige afdeeling der Vrijw. Burgerwacht. De afdeeling van het Nederlandsche Roode Kruis staat onder commando van Dr. D. Pont. Verwacht wordt, dat vele autoriteiten van de Vrijw. Burgerwacht en van het Roode Kruis de oefeningen zullen bijwonen. Het museum ten dienste van grenadiers en jagers In het kamp te Waalsdorp heeft gisteren H. K. H. Prinses Juliana den eersten steen gelegd voor het museum, dat daar zal verrU- zen ten dienste van de regimenten grenadiers en jagers. Tegen drie uur hadden de troepen zich in open carré geformeerd met front naar het in aanbouw zynde museum. De troepen v/aren ongewapend. Links van het gebouw hadden de leden van het eerecomlté plaats genomen, aan de andere zyde de niet Inge deelde officieren. Ook de Kon. Militaire Kapel was aanwezig en speelde het Wilhelmus in nieuwe toon zetting, toen precies 3 uur de Prinses arri veerde. In een toespraak deed generaal Wagner o.m. uitkomen, hoevele voorwerpen de historische verzameling bevat, welke ge tuigen van de belangstelling van het huis van Oranje in de beide regimenten, door wy'en Koning Willem 1 opgericht. Generaal Wagner overhandigde hierna de Prinses een zilveren troffel in étui. Tydens de eerste steenlegging door de Prinses speelde de Kon. M'l. Kapel het Wilhelmus in oude toonzetting. Tenslotte werd ln de cantine thee aange boden. De Minister van Waterstaat heeft ten be hoeve van den militairen dienst voor militai ren ln uniform gekleed, onder bepaalde, in Stct. 91 vermelde voorwaardgn, ontheffing verleend van het bepaalde by art. 9 van de Motor- en Rijwielwet, voor zooveel daarby voor bestuurders van motorrijtuigen de ver plichting ls vastgesteld, om voorzien te zijn van een geldig rybewys, en van art. 27 dier wet, voor zooveel daarby aan bestuurders van motorrijtuigen de verplichting is opge legd om op de eerste vordering van de daar- bedoelde ambtenaren en beambten het ver melde rijbewys te vertoonen, voor zoover door bedoelde militairen ln en ten behoeve van den militairen dienst motorrijtuigen worden bestuurd. MET GRATIS GRENAD/NESAUS BEN HEEFtL.UK NAGERECHT F>UDD/MGEABB/EKJt&rJf~JP>VJbRQjK. G&ON tNGEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9