Onze afdeeling Heeren fijn goed is toch beter Blinde vrouwen 0 FINANTIEELE BESCHOUWINGEN f*»vS5pï. Strijklnrlchtlng KLEVERPARK Santpoorterstr. 41 - Tel. 10131 DE ROOMSCHE RAPHAEL-REIS. DE SPAARNE-BANK Davis Cup ATHLETÏEK Groote selectiewedstrijden Ned. Athleten te Haarlem Het chronologisch overzicht DE DOORTREKKING VAN DE N. Z. H. T. M. NAAR OUD- SCHOTEN n. Löwenstein en de Hollandsche Kunstzijde-Industrie Een nieuwe Pauselijke Encycliek HOLLAND LEIDT TEGEN IERLAND MET 2—0 Timmer slaat Scrooper en Diemer Kool wint van O'CalIaglian De eerste enkelspelers hebben beide een Hollandsche overwinning opgeleverd. Timmer won met 6—1 6—2 en 62 de eerste partij, terwijl Diemer Kool, die in O'Callaghan een sterkere tegenpartij had, dezen een 62, 57, 61 en 62 nederlaag toebracht. Vandaag worden de wedstrijden voortge zet. Voor de Zondag 13 Mei a s. op het „Haar lems-terrein te houden selectiewedstrijden, in verband met de samenstelling der Olym pisch Athletiekploeg, luidt de chronologische volgorde der verschillende nummers aldus: 1 uur: Vertrek Marathonloopers 1.30 uur: 3eries 100 Meter Series 100 Meter Hoogspringen met aanloop Discuswerpen Kogelslingeren (Zij-terrein) 1.40 uur: Series 400 Meter 1.55 uur: Series 110 Meter hordenloop 2.10 uur: 1500 Meter hardloopen Verspringen met aanloop 2.30 uur: 100 Meter (halve beslissing) 2.40 uur: 400 Meter, idem Hink-stap-sprong 2.55uur: 110 Meter horden (beslising) 2.55 uur: 110 Meter horden (beslissing) 3.10 uur: 800 Meter hardloopen Polsstokhoogspringen (beslissing) speerwerpen 3.20 uur: 400 Meter (beslising) 3.30 uur: Series 4 x 100 Meter Estafette 3.40 uur: 3000 Meter hardloopen Vermoedelijke aankomst Mara thonloopers 4.20 uur: 4 x 100 Meter Estafette (be slissing) Rekening^ houdend met de mogelijkheid, dat de publieke belangstelling die van vo rige jaren, toen reeds 5000 belangstellenden hunne favorieten kwamen aanmoedigen, nog zal overtreffen, besloot het „Haarlem"- bestuur reeds vroegtijdig de gebruikelijke vóórverkoop te doen houden, teneinde op den dag van dep wedstrijd langdurig op onthoud aan de loketten te voorkomen. Aan dezen vóórverkoop is tevens ten gerieve van het publiek een belangrijke prijsreductie verbonden. De gelegenheid daartoe is open gesteld bij twee firma's te dezer stede, n.l. bij de firma Baart, Groote Houtstraat 7 en bij de firma Aiders, Gen. Cronjéstraat 20, De officieele programma's zijn eveneens aan bovengenoemde adressen verkrijgbaar. De eerste Selectie der Ned. Ath leten in verband met de Olympi sche Spelen. De schitterende terreininrichting Is een waarborg voor goede pres taties. Het Olympische springraam voor het eerst in gebruik. Op uitnoodiging van de organisators heb ben we gisteren eens een kijkje genomen op het „Haarlem"-terrein, waar nijvere han den het voetbalveld in weinige dagen wis ten om te tooveren in een prima terrein inrichting voor de belangrijke athletische wedstrijden, welke daar morgenmiddag wor den gehouden. Aajjyankelijk vreesde men wegens den korten tijd van voorbereiding niet tijdig ge reed te zullen komen. Persoonlijk echter hebben wij ons er van kunnen overtuigen, dat die vrees ongegrond is geweest. Het ter rein ziet er werkelijk schitterend uit en behoudens eenige werkzaamheden van on dergeschikt beleng is de loopbaan gereed om de talrijke deelnemers van heinde en ver op waardige wijze te ontvangen. De indeeling der banen is precies dezelf de als vorig jaar. De binnenbaan heeft een omtrek van circa 400 Meter. Het eindpunt voor de 400-800-1500-3000 en 4 x 100 Meter Estafette bevindt zich rechts van de over dekte tribune. De 10 M. en 110 M. horden loopen diagonaal met de finish aan de zijde van den Schoterweg. Op die wijze heeft het publiek een goed overzicht vanaf alle tri bunes. De juiste plaatsen voor speer- en discus werpen worden in verband met de wind richting eerst Zondagmorgen bepaald. Het kogelslingeren vindt op een der zijterreinen plaats, doch de finale van drie wordt voor deze bijzondere gelegenheid op het groote middenterrein gehouden. De plaats zal na der worden bepaald. Wat de springnummers betreft, deze vin den alle vier vóór cl overdekte tribune plaats. De groote springbak in het terrein is geheel volgens de adviezen van trainer Kreigsman aangelegd, waarbij voor het eerst in ons land gebruik zal worden gemaakt van een springraam achter den balk, tus- schen welk raam zand in olie gedrenkt wordt aangebracht. Deze nieuwigheid geldt uitsluitend het verspringen, doch mogelijk ook den hink-stapsprong en dient om het overschrijden van den balk op duidelijke wijze te kunnen constateeren. De punten der spikes in 't natte zand verraden im mers den deelnemer onmiddellijk. Hetzelf de systeem zal ook op de komende Olym piade in toepassing worden gebracht. De wijze waarop de technische organisa tie, zelfs tot in de kleinste details, is ver zorgd, waarborgt niet alleen een vlot ver loop van den wedstrijd, doch maakt het voor de deelnemers tevens mogelijk hunne prestaties tot ht* uiterste op te voeren. Wanneer men daarbij nog in aanmerking neemt, dat alle bekende Nederlandsche athleten van de partij zijn, durven we met volle overtuiging te zeggen: Deze wedstrijd belooft bij gunstige weersomstandigheden een der fraaiste te worden, welke ooit op het „Haarlem"-terreïn is gehouden. Voor onze stadgenooten bezit deze Selec tie bovendien nog een bijzondere attractie. Niet minder dan 24 leden van de H. A. V. „Haarlem" zullen hunne uiterste krachten Inspannen ten einde een zoo gunstig moge lijk resultaat te bereiken. Van deze 24 ath leten bevinden er zich 16 al geruimen tijd in voortraining, zoodat de kansen voor Haarlem om hare kleuren straks in de Olympische ploeg vertegenwoordigd te zien zeer groot zijn. De Selectie van morgen zal evenwel moeten beslissen hoeveel en wie hunner de Oranjetrui zullen dragen. Is het wonder, dat we daarom een bezoek aan den Schoterweg ten sterkste aanbeve len! Verbreeding vaji de Hodsonstraat B. en W. schrijven aan den Raad: B. en W. der voormalige gemeente Scho ten hebben in 1925 en 1923 onderhandelin gen, gevoerd over de overdracht aan de ge meente van de voortuintjes voor de huizen aan de Hodsonstraat. Deze onderhandelin gen hielden eensdeels verband met de toen aanhangige plannen tot doortrekking van de tramlijn der Noord-Zuidhollandsche Tramweg-Maatschappij tot aan de Jan Gij- zenvaart, anderdeels waren zij een gevolg van den verwaarloosden toestand, waarin de voortuinen en de afscheidingen van den openbaren weg verkeerden. Bij vele percee- len v/aren de afscheidingen zelfs geheel ver dwenen. De voorwaarden, waaronder de opvolgen de eigenaren der huizen de voortuinen aan Schoten wenschten over te dragen, waren echter, naar het oordeel van onze Schoten- sche ambtgenooten te bezwarend, terwijl de op handen zijnde opheffing der gemeente, een beletsel was, om deze zaak tot oplossing te brengen. In den bovengeschetsten toestand is tot dusver geen verbetering gekomen. Integen deel: de afscheidingen Van den openbaren weg en die tusschen de perceelen zijii thans allo verdwenen. Een gunstige omstandigheid is evenwel, dat de woningen thans eigendom zijn van de N. V. Bouw- en Administratie-Maat schappij „Pittsburg" te Groningen, die er blijkbaar naar streeft de voorheen niet gun stig bekend staande woningen behoorlijk te maken en te houden en die thans de voor tuinen, onder zekere voorwaarden, om niet aan de gemeente wil overdragen. Om twee redenen is het, naar onze mee- nlng gewenscht, dat de gemeente de be schikking over de voortuinen krijgt. Het Rijk heeft ten Noorden van de Jan Gijzenvaart, voor den Rijksstraatweg, tus schen de gevellijnen, een straatbreedte, van 40 M. gewenscht. Ten Zuiden van die vaart, is die breedte niet aanwezig, zoodat in dat gedeelte de parallelwegen van den:- Rijk:;- straatweg, een behoorlijke breedte moeten hebben. Bij overdracht van de voortuinen in de Hodsonstraat, kan die straat, een flinke breedte verkrijgen, welke in de toe komst van belang kan zijn. Het straatbeeld is door de verwaarloozing der voortuinen en de slooping der voortuin- hekken, niet fraai. Bovendien is de boven verdieping van de woningen gepleisterd. Bij overdracht der voortuinen aan de gemeente kan de straatindeeling gewijzigd worden -en kunnen boomen worden geplant. Verder kunnen door de verplaatsing van de tuin muren de onoogelijke hoeken der Hodson straat verdwijnen Het straataspect zal door deze veranderingen zeer veel verbeteren. De verplaatsing der tuinmuren zal, naar ra ming, ongeveer 1500.— kosten; de bete geling der voortuinen zal een uitgave van ongeveer 2700.— vorderen. Zou de ge meente eventueel niet tot overname be sluiten, dan zal de bouwmaatschappij zelf de voortuinen laten betegelen. De bestaande toestand zou daardoor wel wat verbeteren, docht de straatindeeling zou in wezen on veranderd en leelijk blijven. Een bezwaar tegen de overname is, dat de ramen der woningen naar buiten draaien, zoodat ze bij het vervallen der voortuinen over de trottoirs zullen uitste ken. Een oplossing hiervoor, is, zonder groóte kosten niet te vinden, omdat de ko- zijnconstructie er zich niet voor leent de ramen naar binnen te laten draaien. Dit bezwaar achten wij evenwel niet zoo groot daar daar de overdracht zou moeten .afstui ten. De voorwaarden, waaronder de Bouw maatschappij de voortuinen aan de ge- IN EN OM DE EEUWIGE STAD. (Van onzen Rom. corr i De Zondag begon al vroeg. Trouwens, de genen die Raphaël in Rome doende zagen, moeten wal den indruk hebben gekregen,, dat een Hollander eens in de week slaapt en dan nog maar kort. Om half zeven was heel de Raphael-familie present. De eerste tocht moet ik het eigenlijk wel zeggen? ging naar St. Pie ter. En Z. Em. Kardinaal van Rossum had gelijk, toen Hij Dinsdag zeide trotsch te zijn op zijn Nederlanderschap. Niet één der deel nemers toch ontbrak, ondanks het vroege uur en ondanks de vermoeienissen der voorgaande reisdagen, en allen naderden zonder uitzondering tot de H. Tafel. Pater Arsenius, die de H. Mis las, preekte ont roerend schoon. Na het ontbijt waren ze vrij. Bij wijze van spreken dan. Want vrij-zijn beteekent in Rome: het zoo druk hebben als het be kende kleine baasje. Waar ze allemaal gezeten hebben in die vroege ochtenduren, zou ik u ook niet kunnen zeggen. Rome is er nog steeds vol van: die Hollanders zag je overal. Waar het bestuur den moed vandaan haalde om er de3 avonds zonder neuzen tellen van overtuigd te zijn, dat allen binnen waren, is me nog een raadsel. Maar het schijnt dan toch wel góed afgeloopen te zijn. We hadden het echter over Zondagmor gen. Vooreerst dan gingen ze in drommen naar de Trevi-fontijn. U weet natuurlijk dat, wanneer u daar over uw schouder heen een koperen Italiaanschen stuiver in gooit, u wis en waarachtig nog eens in Rome terug komt. Zij die al eens eerder in Rome waren en dus heuschelijk terug gekomen zijn, gooiden er twee in. De Ita- liaansche straatjeugd, die bij de fontijn de wacht houdt, had ongetwijfeld een dag uit duizend. Anderen dwaalden naar Rome's vele ker ken. Naar welke? Och, de faam wil, dat Rome ongeveer twaalfhonderd kerken heeft en, eerlijk gezegd, geloof ik, dat ze ze allemaal hebben gezien. Er waren er ook die op den Gianicolo wandelen gingen. Het 'bestuur had een uit stapje aanbevolen naar Campo Verano, Rome's beroemd kerkhof. Ik geloof, dat dit het eenige was, dat door zijn afgelegenheid moeilijkheden bood. Dat zoo gauw de middag kwam, is mis schien begrijpelijk. Na de lunch stonden prompt de vlugge Fiat's voor de deur en werd de reis aan vaard naar Frassati en Tivoli, beroemd om zijn bergen, zijn watervallen, zijn prachti ge natuur en zijn wijn. Een auto-ongeluk dat geen Nederlandsche slachtoffers eischte, waarbij pater Arsenius zijn geestelijke plichten nog juist op tijd ver vullen kon, was het eenige schaduwplekje in den zonnigen namiddag. Des avondsMaar ik zeide al, niet waar, dat de wijn in Rome goed is en niet duur. Laat ik er, om misverstanden te vermijden, aan toevoegen dat de Nederland sche spoor- en trammannen niet voor niets een eigen afdeeling geheelonthouders ble ken te bezitten. Maandag, 't Begon natuurlijk met* vroeg opstaan. Om zes 'uur w;achttèn de auto's. Raphaël viel een geluk te beurt dat maar weinige bedevaarten hebben, en dat, om de moeilijkheden waarmee het gepaard gaat, bet bestuur recht doet hebben op de groote dankbaarheid der deelnemers. Het bestuur en de leiders hadden zich echter niet te beklagen. Raphaël reed ver buiten de stad, naar de klassieke via Appia, waar vier ver- diépingen hoog en meer dan vijftien kilo meter lang de .catacomben van Calixtus den grond doorboren. Daar woonde Ra phaël de H. Missen van vijf Nederland sche geestelijken bij en werd de dag be gonnen met een generale H. Communie. De paters Trappisten die de catacombe van Calixtus bewaren, boden den pelgrims een sober ontbijt aan. Daarna werd een uitstap gemaakt langs de klassieke via Appia die om het natuur schoon der Campagna, waar ze doorheen leidt, beroemd, en om de oude resten die haar begrenzen, onvergetelijk is. De St. Paul buiten de muren met haar wonderlijken cortile <je mooiste van Ro me, besloot het programma voor het lundh, Na den eten stonden om half drie al weer de auto's voor. Een rit om van te bezwijken, maar om van te watertanden tevens, wachtte Raphaël. Men had den prijzenswaardigen inval gehad om de deel nemers in vijf groepen te schelden, die elk onder hun eigen leider het vastgestelde pro gramma afwerkten. Zoo was er geen sprake van ©vervulling der te bezichtigen ruimten en liep alles vlot. De tocht begon, althans voor één der groepen, bij het monument van Victor Emanuel, dat, nu ja, meer geweldig dan mooi is. Een bezoek echter aan den Onbe kenden Soldaat die er begraven ligt, heeft zijn belang, en het uitzicht dat men er over Rome heeft, is zeer mooi. Daarna beklommen we den heuvel achter het monument, die wordt bekroond door het Kapitool en de Santa Maria in Ara Coeli, een der juweeltjes van vroeg-chris- telijken kerkbouw. De antieke zuilen, de fresco's, de zeldzaam fijne grafsteenen, de met kleurigen steen ingelegde ambo's, het is allemaal te veel om op te noemen. In de sacristie toonde een vriendelijke broe der den bedevaarders het met goud en kostbaarheden overladen, miraculeuze Je- zusbeeldje dat in de kerk wordt bewaard. Uit de S. Maria in Ara Coeli, daalden we langs het Kapltoól af naar de Mamer- tynsche Gevangenis, waarin eens de H.H. Petrus en Paulus gevangen zaten en waar in de H. Petrus een bron ontspringen deed om zijn bekeerden bewaker te doopen. Langs het Forum Romanum en den Pa- latijn reden we daarop naar het Colosseum. De fascisten hadden daar echter des avonds een zangavondje en het groote Flaviaansehe theater werd door duizenden fascisten, ca rabinieri en andere politie afgezet. Het overgroote deel der pelgrims zag Woensdagmorgen nog even kans om er heen te gaan. Volgde San Clemente, nog altijd een der mooiste kerken, hoewel ze van den „versierings-roes" der barok veel te lijden had, Een bezoek aan de onderkerk kon wegéns tijdgebrek helaas niet plaats heb ben. In S. Pietro in Vincöli bewonderden we den Moses van Michel-Angelo. Jammer dat S. Petrus Banden, de voornaamste reliquie van deze kerk, niet bezichtigd konden wor den. Daarna gingen we naar de onbeschrijfe lijke S. Maria Maggiore en de St. Jan van Lateranen, waar gebeden werd op het graf van den Rerum Novarum-Paus Leo -XIII zg. De Heilige Trap waarover Christus, tij dens zijn lijden, zou gegaan zijn om den Antinous-burcht, het huis van Pontius Pi- lat us, te betreden, werd door allen geknield Ipeöommcn. Een bezoek aan de titelkerk van Kard. van Rossum kon niet doorgaan, omdat de tijd niet stilstaat. In plaats daarvan reed men naar het midden der stad, naar de basiliek der S.S. Apostoli, waar in de crypte de reliquieën van alle de apostelen werden vereerd. Toen viel de avond en moesten we naar huis. Vélen gingen langs de Trevi-fontijn en wierpep steeds weer koperen suivers in het water: netjes over dén schouder, zoo als dat behoort. Daarna keerden we meer dan tevreden huiswaarts, in afwachting van den volgen den dag die de groote dag ging worden van de audiëntie bij Z. H. Paus Pius XI. In de laatste eeuwen heeft Hij dat ook gedaan door nieuwe uitingen van Zijn ver heven liefde in de openbaring van Zijn Hei lig Hart aan de menschen en meer in het bijzonder nog door ons den plicht van eer herstel in herinnering te brengen. Dit eerherstel moet geschieden door de acte van toewijding, welke reeds zoo dik wijls aanbevolen is en welke met zooveel vrucht gedaan wordt en haar laatste prac- tische toepassing gekregen heèft in het feest van Christus-Koning. Het Hart van Jezus is het symbool van liefde en van vrede. Het is als de regenboog na een zondvloed, als de banier na de ver volging. Het verheft zich als een ontplooid vaandel voor de volken om hen terug te voeren, eerst tot de eendracht der liefde, en ver volgens tot een eendrachtig samenwerk voor het individueel, huiselijk en sociaal herstel. Dit alles geschiedt in den geest vooral van boete en herstel voor zoovele zonden en zedeliike wanordelijkheden, welke in de har ten der afzonderlijke menschen en in de heele maatschappij te betreuren zijn. Tot eerherstel en meer nog tot toewijding zijn wij' allen verplicht uit rechtvaardigheid en liefde, gelijk wij allen schuldig zijn. Ook al heeft onze Goddelijke Verlosser door Zijn Goddelijke macht alles kunnen voldoen, toch moeten wij aan het verlos singswerk deelnemen door opoffering van ons zelf en door de heiligheid van ons leven, door zoo volmaakt mogelijk te beantwoorden aan het offer en den dood van den God- mensch, onzen Verlosser en Meester. In de godsvrucht tot het H. Hart heeft steeds het eerherstel de eerste plaats Inge nomen. Dit eerherstel openbaarde zich In verschillende vormen van godsvrucht. In onzen tijd is dit eerherstel nog nood zakelijker geworden en de beleedigingen je gens de oneindige liefde van God door het algemeene verval van geloof en zeden, ook onder het Christelijke volk en zelfs onder personen, die bijzonder aan God zijn toege wijd. De Encycliek geeft eenige dezer zonden en beleedigingen aan en stelt daartegenover de kracht van het eerherstel der Kerk en prijst de verschillende godsdienstige oefeningen en instellingen, welke door den geest van eer herstel geïnspireerd worden. Tenslotte schrijft de Encycliek een eigen formule voor, welke alle gevoelens van het Christelijk gemoed omvat en welke jaarlijks op het Heilig Hartfeest overal in alle ker ken voorgelezen moet worden, als de samen vatting van de uitdrukking van droefheid en liefde der geheele - Christelijke familie, welke den plicht van boete en eerherstel begrijpt. meente wenscht over te dragen, achten wij aannemelijk. Ten aanzien van de derde voorwaarde, merken wij op, dat de Bouwmaatschappij voor de naar buiten draaiende ramen vrij stelling van de betaling van precariorech ten heeft geëischt. Strikt genomen, zijn, volgens de geldende verordening, op de hef ting van een belasting voor het gebruiken, of voor het hebben van particuliere werken of inrichtingen onder, op of boven den openbaren gemeentegrond of het openbaar gemeentewater, alleen rechten verschuldigd de gestelde voorwaarde overbodig schijnt. Wij hebben ze evenwel zoo gesteld, dat ze alleen slaat op het geval, dat in de toe komst eventueel ook voor naar buiten draaiende ramen, rechten zouden zijn ver schuldigd Medegedeeld door Löwenstein en zijn verhouding tot de H.K.I. De algemeene vergadering der H.K..I De belangen van de Löwensteingroep zijn voornamelijk ingebracht in twee maatschap pijen, de Inteimational Holding Invest ment Cy. en de Hydro Electric Securities Over de boetedoening en het eerherstel jegens het Goddelijk Hart De „Osservatore Romano" publiceert, naar aan de „Msb." geseind wordt, den tekst van de nieuwe Pauselijke Encycliek „Miserentis- simus Redemptor" over de boetedoening en het eerherstel jegens het Goddelijk Hart van Jezus door de individuen afzonderlijk, door de huisgezinnen en door de volken, regeerders en onderdanen. De H. Vader zegt in deze Encycliek: Onze Goddelijke Verlosser, Die Zijn hulp en bijstand aan de Kerk beloofde, vervulde Zijn belofte te allen tijde. Talrijke vrouwen geven blijk van een onbegrijpelijke verblindheid, wanneer zij zonder na te denken de voor haar en naar gezin bestemde toiletzeep koopen. De beste manier om de zuiverheid van zeep te beoordeelen, is ze even te proeven indien zij op de tong brandt of prikt, is dit een bewijs, dat er te veel loogzouten inzitten, die de huid ruw en droog maken en vroeg of laat de gelaatskleur bederven. De be roemde Fransche Cadumzeèp is volkomen neutraal en uit de beste grondstoffen be reid, het is de zuiverste-en beste toiletzeep. Bovendien bevat zij geen vochtdeelen en is zuinig in het gebruik, want zij duurt tweemaal langer dan andere toiletzeep. Corp. De Hydro Electric Securities Corp, is een dochtermij. der Intern. Holding en con troleert; voornamelijk electriciteitsmaat- schappijen. De Intern. Holding heeft behalve genoemde dochtermij. belangen bij Ameri- kaansche sporen, staatsleening,en en verder aanzienlijke posten kunstzijdeaandeelen. Löwenstein meent, dat electriciteitmijen en kunstzijdefabrieken op den duur zeer sta biele rendementen moeten afwerpen, de eerste, omdat zij onmisbaar zijn in de hui dige maatschappij en de tweede, omdat zij in tegenstelling met wol- en katoenfabrie- ken grondstoffen verwerken waar niet in ge speculeerd wordt, zoodat men bij de kost prijscalculaties niet voor verrassingen kan komen te staan, terwijl bovendien het te fa- briceeren product tegenwoordig eveneens vrijwel onmisbaar kan worden geacht. Een en ander verklaart, waarom de Löwenstein groep in haar beleggingsportefeuille voorna melijk kunstzijde en electriciteitsaandeelen ondergebracht heeft. Thans heeft de groep 14 van het kapi taal der Glanzstoff, 10 van het kapitaal der I. P. Bemberg, 20 van het kapitaal der Tomaszow, een post Enka-aandeelen, de controle over de' Tubize en ten slotte ook de controle over de H. K. I. te Breda. Voor enkele maanden had Löwenstein ook de controle over de British Celanese. Zijn controle dateert van den tijd, toen deze maatschappij in financieele moeilijkheden was geraakt. De aandeelen waren dienten gevolge weinig waard, van welke gelegenheid hij gebruik maakte om ze op te koopen. Door zijn financieele hulp kwam de maat schappij, die met een goed procédé een zeer goed product leverde, er snel boven op. De dirèctie kon net echter niet apprecieeren, dat haar maatschappij zich had kunnen her stellen ten koste van haar onafhankelijkheid. Het kwam al spoedig tot oneenigheden tus schen de directie en Löwenstein, met het gevolg, dat de laatste in arren moede zijn geheele bezit Celanese op de markt wierp. Hierop was de flauwe stemming voor dit papier, te Londen ruim een maand ge leden, gebaseerd. De Celanesé produceerde acetaatzijde en het is opmerkelijk, dat Löwenstein nadien voornamelijk nieuwe be langen bij producenten van acetaatzijde trachtte te verkrijgen, mogelijk, om hierdoor de suprematie van de British Celanese, welke tot nog toe de grootste acetaatzijde fabrikante is, te fnuiken. Toen Löwenstein den post aandeelen H. K. I. van de Michaelgroep overnam, was het hem waarschijnlijk te doen om zijn belang bij de acetaatzijdeproductie te ver groot en. Thans heeft hü ruim de helft van het aan deelenkapitaal der H. K. Zijn eiseh is nu, dat hij een behoorlijke vertegenwoordiging in het bestuur krijgt, terwijl hij ook het voorgestelde dividend van 8 te hoog vindt, daar de liquide positie der maatschap pij nog geen hooge winst-uitkeeringen wenschelijk maakt en de zich steeds verder voltrekkende evolutie der kunstzijde-indu strie zware afschrijvingen tot een gebieden de noodzakelijkheid maakt. Hij heeft zijn aandeelenbezit over een aantal zijner vertegenwoordigers verdeeld en deze naar de algemeene vergadering ge zonden. Deze heeren vertegenwoordigden met hun gezamenlijk stemrecht de controle over de te nemen besluiten van de alge meene vergaderingen. Zij waren dus stroo- mannen. De Nederlandsche wet erkent geen stroomarmen en geeft eiken aandeelhouder ten hoogste zes stemmen. Het gebruik van stroomarmen moge onjuist zijn, maar het is toch nog onbillijker, wanneer hij bijv. iemand die van het kapitaal eener N.V. ad 100.000 een bedrag van .93.000 nominaal aandee len bezit, slechts 6 stemmen kan uitoefenen, öm een meerderheid" van 7 stemmen tegen over zich te zien. Als altijd geldt hier het „Summum ins, summa iniuria". Daarom werd het stroomanschap in de praktijk, zij het met drevel, getolereerd. De voorzitter van de algemeene vergadering der H.K.I. heeft hier echter mee gebroken en den ver tegenwoordigers van Löwenstein den toe gang tot de vergadering ontzegd. Deze geste opent merkwaardige perspec tieven, want ter algemeene vergadering werd uitgemaakt, dat 't aan den voorzitter was, om uit te maken wie strooman, is en wie niet. Aldus zou het mogelijk worden, dat op iedere algemeene vergadering van aandeelhouders opponeerende aandeelhouders door den voor zitter buiten gevecht gesteld worden, want daarvoor zou deze hen slechts als strooman- nen behoeven te diskwalifieeeren. Het bestuur van de H.K.I. heeft wel be grepen, dat Löwenstein het hiérbij niet zal laten en om complicaties te voorkomen, het dividend pas in Juni betaalbaar gesteld. Het lijkt ons niet waarschijnlijk, dat Löwenstein de zaak voor de balie zal uitvechten. Een quaestie als deze zou jaren kunnen duren; mogelijk, dat hij andere machtsmiddelen zat vinden - of op een of andere wijze tot een accoord geraken met het bestuur der H.K.I. Geheel ongelijk heeft hij o.i. niet; het is practisch gesproken wel wat cru, om iemand die meer dan de helft van het aandeélen- kapitaai bezit met 6 stemmen af te sche pen. Intusschen lijkt het ons raadzaam, om zoolang het conflict duurt, zijn kunstzijdebe- langen elders te zoeken, dan bij de H.K.I. Aandeelhouders kunnen bij dergelijke con flicten gewoonlijk zijde noch kunstzijde spin nen. Eenige dagen later, toen de geest vaardig over mij werd, en ik wederom neiging ge voelde, de poorten der toekomst geopend te zien, begaf ik mij eerst naar een kennis, die van dergelijke dingen op de hoogte was, een man met langen baard, en. evenlange haren dus zeer bedreven in occulte zaken. Ik openbaarde hem mijn twijfel aan de toovermacht der kaarten. i V? „Maar mijnheer," riep hij heftig uit ik had den man nooit kalm hooren praten „maar mijnheer, weet u dan niet, hoe de kaarten ontstonden? Weet u dan niet dat het kaartspel de sterrenstelsels symbolisee- ren? De kaarten zijn edele zaken: hst pu bliek heeft ze gevulgariseerd. Natuurlijk, mijnheer, er is veel humbug bij, héél veel humbug, maar er zijn kaartlegsters, voor wier prestaties ik een buitengewonen eerbied hebIk ken er een, mijnheer, die mij mijn heele leven voorspeldeen alles is tot nog toe uitgekomenHet staat voor mij vast, dat die dame het tweede gezicht heeft!" Ofschoon een leek op occultistisch terrein, begreep ik heel goed, dat dit „tweede ge zicht" iets anders te beduiden had, dan dat ze brilde. Ik bedankte den man voor zijn inlichtin gen en. besloot het wonder eens persoonlijk te bezoeken. Hgt ging er als met alle andere kaartleg- gende dames: héél lang wachten. Eindelijk na drie kwartier werd ik toegelaten in een klein, donker vertrekje, dat alleen lucht ont ving door een glazen lantaarn, die in de zoldering was aangebracht. Zooals steeds kreeg ik een aantal kaarten te trekken, negen ais ik getrouwd was, zeven als ik onder vrijere condities leefde. Om eerlijk te zijn koos ik de negen kaar ten. Toen deze gerangschikt waren, begon ze met te vertellen, dat m'n vrouw wat man keerde. „Nogal wietes" dacht ik, welke vrouw man keert nou niets- Ze had wel eens pijn in den rug en ook wel eens last van hoofdpijn. Klopt als een bus. „U moet zelf een zaak beginnen," zei ze. „Ben ik net een goeie voor," dacht ik. „En als u die zaak begint, moet u gaan handelen in langwerpige voorwerpen." Deze preciseering maakte indruk. L&ngwerpSge voorwerpen. En ik overpeinsde wat 't zijn kon. Tandenstokers? Kleerschuiers? Boeken? Verpakte margarine? Potlooden? Al nadenkende begon ik in te zien, dat zoo ongeveer alle voorwerpen, behoudens ontbijt bordjes en voetballen min of meer langwer pig zijn. Wellicht dat een uitdragerijtje mij goud zou opleveren. Vervolgens vertelde ze mij, dat ik spoedig een reis zou maken, maar het kon ook wel een autobus of een tram zijn. Enfin, alles en alles bij elkaar genomen,. capucijners zal eten, en dat het nog wel een heele tijd zal duren, vóór ik weer eens sa- larisverhooging krijg, en dat ik nog wel eens een naren brief zal ontvangen ik krijg ieder jaér een dwangbevel, en dat ik nog wel kreeg ik zoo langzamerhand den indruk, dat ik mij gerust op meerdere gezicijten mocht beroemen, dan twee, zooals men die deze dame had aangewreven. Als we zoo doorgaan, zou ik kunnen ver tellen, dat ik in de toekomst nog al eens eens met een geuniformd heer in aanraking zal komen in de kaartlegsterstaai verstaat men onder gëuniformd heer ook een slagers jongen in een wit jasje. Ik zou kunnen voorspellen, dat we van den zomer nog wel eens een dag zullen beleven dat hetmooi weer is, dat m'n vrouw binnen kort een nieuwen japon noodig heeft en dat ik binnenkort een verblijdende envelop zal ontvangen op den laatsten van de maand natuurlijk. Zeer onvoldaan heb ik deze dame ver laten. Ik voelde mij min of meer teleurgesteld. Waér waren de schatten (ik bedoel gel delijke) gebleven, die men mij elders voor spelde, en wdé.r de talrijke, veelkleurige vrouwen, die mijn geheele bestaan zouden omcirkelen en doorzonnen. Hierbij betrapte ik mij op de eigenaardig heid, die alle bezoekers en bezoeksters van kaartlegsters schijnt aan te kleven: als ze iets goeds vertellen, dan zou het misschien wel waar kunnen zijn, en als het beroerd is dan is het een prutser of prutster. Want opmerkelijk is het hoe gemakkelijk een mensch gelooft wat hij hoopt. Het lijkt mij weinig heilzaam om u alle verdere bezoeken uitvoerig te vertellen; ze komen allemaal vrijwel op hetzelfde neer. Men schijnt bij de waarzeggerij over een rijke code te beschikken, die gemakkelijk pasklaar te maken is. Alle verklaringen, die gedaan worden, zijn vaag en onbeduidend en ldoppen altijd. Alle voorspellingen berusten op het ont vangen van een slechten brief het belas tingbiljet de aangename tijding, het sala- ris over het eind van de maandde ge- uniformde heer in het gunstigste geval een bekeuring wegens zonder licht rijden het ongelukje op straat het trappen ir iets, dat zich in een dagblad niet nader laat omschrijvende zwarte vrouw, waarvooi je moet passen je moet m.i. op alle vrou wen passen Verder krijg je eenige heilzame vermanin gen: nooit een contract te téekenen, vóór je goed weet wat er in staat (je zou zoo zeg gen) voor&l goed uit Je oogen te kijken als je een straat oversteekt' nooit te drinken uit een glas, waaruit reeds een ander ge dronken heeft, de kinderen nooit met luci fers te laten spelen, vooral goed na te tellen hoeveel geld je in je zak hebt, en boven- alles op te passen voor een zwarten man met donkere oogen, die je op alle mogelijke ma nieren probeert te belagen. Zoodat we als conclusie van dit omvang rijk epistel kunnen zeggen, dat men wel licht verstandiger doet vokr één gulden vijftig aan taartjes op te eten, dan naar een waarzegster te gaan. U bent het geld dan ook wel kwijt, maar in ieder geval hebt u dan tenminste nog een bedorven maag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 11