Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws imm STATEN-GENERAAL TWEEDE KAMER. Het overlijden van den Argentijnschen gezant De Uitermeertche sluis De corruptie in het gasbedrijf De uitleiding van vreemdelingen Voor het dr Schaepman-fonds De nieuwe gouverneur van Suriname UIT ONZE OOST Wegens wangedrag e? Een fraude van tienduizenden Steeds toenemende werking van den Krakatau Een brutale inbraak DE VEENBRANDEN IN ZUID OOSTELIJK DRENTHE Een dankschryven van minister Kan De geheimzinnige roofmoord te Maartensdijk Tot bestrijding der danswoede De politie deed een goede vangst LUCHTVERKEER Het vliegveld Croydon gemetamorphoseerd Pijnloos Scheren VSug Scheren Schoon Scheren Een beet met doodelijk gevolg Tu quoque Arme kleine Van den dijk gereden Een school gesloten Hü had geen hulp verleend Een kistenfabriek en azynfabriek te Schiedam Hoe het buitenland ingelicht wordt Bloedig drama op een politie bureau te Soerabaja Als hulde aan de dappere bemanning van de „Alhena" Gevaarlijke heerschappen Een gevaarlük heerschap Het verliefde gasfornuis KERKNIEUWS Het bloedwonder van den H. H. Januarius te Napels In de vergadering der Tweede Kamer werd Bisteren aan de agenda o.m. toegevoegd de motie-Sannes betreffende voorziening in den nood van ouden van dagen. Besloten wordt Dinsdag a.s. óver te gaan tot het opmaken van een voordracht voor Raadsheer in den Hoogen Raad. Interpellatie Ketelaar Vervolgens is aan de orde de interpellatie- Ketelaar in verband met de schoolkwestie te Ootmarsum. De interpellant betoogt dat Ootmarsum 'n noodlijdende gemeente is, waar op 1 Janu ari JJ. de schuldenlast bedroeg 122.000 en gaat vervolgens de geschiedenis na van deze kwestie. Door een R.K. schoolbestuur werd een ver zoek ingediend voor een school, waarbij te kennen werd gegeven, dat men genoegen zou nemen met het gebouw der openbare school, indien dit in goeden staat verkeerde. De burgemeester, die R.K. is, heeft daar op in het belang van zijn gemeente 't raads besluit ter vernietiging aan de kroon voor gedragen. Het verzoek van den burgemeester is toen behandeld door het Departement van Onder wijs, doch ware het niet beter geweest £et Dep. van Binnenl. Zaken daarin te kennén? Naar de letter der wet ware het niét noodig geweest omdat de Minister van Onderwijs 't besluit niet voor vernietiging voordroeg, maar het ware toch beter geweest Binnenl. Zaken te kennen. Spr. stelt de volgende vragen: 1. Waarom is de mededeeling van den bur gemeester van Ootmarsum aan Ged. Staten van Overijssel, waarin hij meldde, dat z.i. het besluit van den Raad van Ootmarsum in zake het stichten eener bijzondere school d.d. 31 Mei 1927, in strijd is met het algemeen be lang, door 't Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen behandeld en niet door het Departement van Binnenland- sche Zaken en Landbouw, zooals by een pro cedure ingevolge art. 70 der Gemeentewet had mogen verwacht worden? 2. Waarom is geen schorsingsbesluit uitge lokt, ten einde uitvoering van 't besluit, tot dat nader onderzoek was Ingesteld, te stui ten? 3. Is de minister niet van oordeel, dat het bovenbedoelde raadsbesluit in strijd is met het algemeen belang? 4. Overweegt do minister alsnog maatre gelen, ter voorkoming van de financieele schade, die de gemeente Ootmarsum door dit besluit geheel overbodig zou lyden? De Minister van Onderwijs, K. en W. de heer WASZINK, ie het eens roet de strek king van het betoog van den heer Ketelaar, doch niet met den jurldisohen opzet, Als burgemeester van Heerlen heeft spr. steeds getracht zooveel mogelijk de vrykomer openbare scholen te gebruiken en als minis ter deed hij niet anders. De beteekenis, die spreker aan het raadsbesluit hecht, is'deze, dat de gemeenteraad heeft willen vastleggen de medewerking krachtens art. 72. Daar mede is nog niet besloten tot den bouw van een nieuwe school. Art. 73 L. O.-wet laat im mers niet toe de aanwijzing van een bestaand schoolgebouw. Had de gemeenteraad een nieuwe school willen stichten, dan had hij daarvoor een nieuw besluit moeten nemen. Het Ootmarsumsche raadsbesluit echter kon geen ander dan een beginselbesluit zijn, dat voor varaietigtngrniet vatbaar is. Hiermede is echter niet beslist, dat aan de zaak niets meer wordt gedaan. Vernietiging zal moeten worden toegepast, op eventueele goedkeuring door Gedeputeerde Staten van een te nemen raadsbesluit tot bouw van een nieuwe school en wijziging der begrooting. Daarbij is eerst de medewerking noodig van den minister van Binnenlandsche Zaken. Spr. en zijn ambtge noot blijven ten deze diligent. Intusschen heeft de raad weer een leeningsbesluit geno men. Aan Gedep. Staten heeft spreker ver zocht dit raadsbesluit te schorsen. Na verdere bespreking worrt de interpella tie gesloten. Hooger Onderwijswet Vervolgens is aan de orde het wetsont werp tot wijziging en aanvulling der hooger- onderwijswet. Algemeene beschouwingen worden niet ge houden. De heer VAN GIJN CV. B.) verdedigt op de artikelen vm en XIV amendementen. De bedoeling daarvan is, dat voor buiten- landsche diploma's, welker soliditeit vast staat, een algemeene regeling wordt getrof fen. zoodat zü, die aan de betrokken hooger onderwijsinrichtingen naar die diploma's streven, aan onze universiteiten en de Tech nische Hoogeschool vrijdom van zekere exa mens zullen krijgen. De heer VERAART (R. K.) wijst op het bezwaar, dat bultenlandsche universiteiten van karakter niet kunnen veranderen. De MINISTER gevoelt het bezwaar van den heer Veraart en laat de beslissing aan de Kamer over. Het amendement wordt z. h. st. aangeno men. Op art. XVI verdedigt de heer BIJLE- VELD (A. R.) een amendement om aan het bezit van een einddiploma van de litteerair- economlsche afdeeling der H. B. S. te ver binden de mogelijkheid van studie tn de so ciale aardrijkskunde. De heer MOLLER (R, K.) heeft er be zwaar. De litterair-economische H.B.S. is nog wijsinrichting wordt erkend, die in de nieu we wet nog erkend moet worden. De heer TILANUS (C.H.) deelt dit be zwaar. De Uteralr-eoonomische H.B.S. is nog niet wettelijk geregeld. De Minister van Onderwijs, de heer WAS ZINK, zegt, dat de jongelui, die reeds tot dc Xndologische studie waren overgegaan, in af wachting van een wetsontwerp, door sprekers voorganger toegezegd, zeer zouden worden gedupeerd door verwerping van het artikel. Het amendement-Bijleveld wordt aangeno men ahjst. De stemming over het artikel wordt bepaald op Dinsdag a.s. Daarop wordt de vergadering tot Dinsdag verdaagd. thans gasmeester aldaar, werd veroordeeld tot 500 boete subs. 5 maanden hechtenis wegens het aannemen vaA fooien als ambte naar. De officier had 3 maanden gevange nisstraf geëi8cht wegens het aannemen van gelden van leveranciers. H. M. de Koningin heeft haar ordonnan- ce-officler, eersten luitenant I. L. D. baron Sirtema van Grovestins, opgedragen ten sterfhuize van den Argentynschen gezant, haar deelneming aan de betrekkingen van den ontslapen gezant te betuigen. Baron Sirtema van Grovestins heeft zich gisteren van deze opdracht gekweteh. Van de gebouwen der vreemde gezant schappen te Den Haag is de vlag der door de gezanten vertegenwoordigde rijken half stok geheschen. Ten sterfhuize wordt zeer veel belangstel ling ondervonden, zich uitende in persoon- ïyke bezoeken, telegrammen en brieven ep het teekenen van het register van rouw beklag. H. M. de Koningin zal zich zoowel by den rouwdienst in de kerk van den H. Jacobus als by de daarop volgende begrafenis van den gezant op het R. K. Kerkhof doen ver tegenwoordigen door den groot-officier van Hr. Ms. Huis G. Ch. Baron Snouckaert van Schauburg, benevens door Harer Majesteit's adjudant, luitenant ter zee le kl. C. baron de Vos van Steenwijk. Z. K. H. de Prins zal zioh by beide plech tigheden door .zün adjudant, luitenant ter zee le kl. J. W. Termij telen doen vertegen woordigen. Thans is vastgesteld, dat de begrafenis zal plaats hebben a.s. Dinsdagvoormiddag 15 de zer. Te half elf zal een rouwdienst plaats heb ben In de kerk van den H. Jacobus In de Parkstraat te 's-Gravenhage, waarna te on geveer half twaalf de begrafenis met mili taire eer en met het geheele corps diploma tique in den stoet, naar het Katholiek Kerk hof aan de Kerkhoflaan aldaar zal volgen. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat door de militaire schutsluis bij het fort Uiter- meer geschut zal worden: op werkdagen van een half uur vóór zonsopgang tot 10 uur''s namiddags, behalve op Zondagen, den Nieuwjaarsdag, den Twee den Paaschdag, den Hemelvaartsdag, den Tweeden Pinksterdag en de beide Kerst dagen; en b. des nachts, van 10 uur 's namiddags tot een half uur vóór zonsopgang, voor het door laten van vaartuigen In dienst van het Rijk of de provinciën en in byzondere gevallen ten behoeve van particulieren, zulks ter be- oordeeltag van den nfet het beheer belasten officier der genie. Te Hulst De officier van justitie by de rechtbank te Middelburg heeft ingetrokken het hooger beroep door hem aanvankelijk ingesteld tegen het vonnis, waarby de voormalige directeur der gasfabriek te Hulst, H. C. V., Een aanschrijving van den minister van Justitie In het Algemeen Politieblad komt voor de volgende aanschrüving van den minister van Justitie aan den procureurs-generaal, fungeerende directeuren van politie. Met het Uedelgrootachtbare bekende, mü- nerzyds ingestelde, onderzoek omtrent de redenen en de wyze van uitleiding van vreemdelingen, is my gebleken, dat algemeen geoordeeld wordt, dat deze uitleiding aan redeiyke ei8chen voldoet. Dit oordeel wordt door my, op grond van de verschillende ver strekte gegevens, in het algemeen gedeeld. Het biykt, dat, hoewel uiteraard in verschil lende gemeenten in het volgend opzicht niet overal dezelfde gedragsiyn gevolgd wordt, ook in het verleden reeds herhaaldeiyk door hoofden van plaatseiyke politie in bepaalde gevallen over voorgenomen uitleidingen met u vooraf overleg gepleegd werd, een overleg, hetwelk trouwens volkomen ligt in de lijn van het voorschrift van art. 5, alinea 2, van het Koninkiyk besluit van 17 Dec. 1851 (staatsblad no. 166)In vele gemeenten vindt dit' overleg, In overeenftemming met de aanschrijving van 10 Nov. 1882 afd. 1/2 A no. 100, van den toenmaligen minister van Justi tie geregeld plaats, als het minderjarigen betreft. Dit schynt echter niet in alle ge meenten het geval te zijn, althans biykt hiervan uit de my verstrekte gegevens niet. Deze aanschrüving zou daarom zekerheids halve nog eens aan de onder u ressorteeren- de hoofden van plaatseiyke politie, door u in herinnering gebracht kunnen worden. In die circulaire staat reeds vermeld, dat vaste regels voor al de verschillende geval len niet wel te geven zijn. Dit klemt te meer in de tegenwoordige tijdsomstandigheden met het sterk toegenomen vreemdelingen verkeer; het zal somtijds niet doelmatig zijn de in die aanschrüving gegeven voorschriften na ta volgen voor minderjarigen, die prac- tisoh reeds zelfstandig zijn uit de prac- tyk zün mij dergeiyke gevallen bekend, büv. van minderjarige, doch reeds geheel vol wassen en zelfstandige zeelieden. Dan zal naar bevind van zaken en naar beste weten te handelen zün. Tevens kan dan gewezen worden op de wenschelijkheid met Uedelgrootachtbare overleg te plegen, voor zoover dit thans niet reeds geregeld gesohiedt, over meer byzon dere gevallen van voorgenomen uitleiding, waarby op grond van eenige omstandigheid, twüfel rüst of zoo maar zonder meer tot uit leiding ware over te gaan Ik denk hierbü büv. aan gevallen, dat een vreemdeling reeds gedurende langeren tyd hier te lande ver- biyft, die vreemdeling zich mi nof meer misdraagt, zonder echter een bepaald straf baar feit te plegen, dat weinig of geen vast staande feiten tegen den vreemdeling voor liggen, doch alleen ernstige vermoedens van feiten, die ingrüpen rechtvaardigen of nood- zakeiyk maken. Voorts is het wenschelijk, er in het bü- zonder de aandacht op te vestigen, dat, als een vreemdeling verklaart een beroep op uwe tusschenkomst te willen doen, dit nim mer geweigerd mag worden, doch hü daar toe steeds in de gelegenheid zal behooren te worden gesteld Naast het bovenstaande zü er nog op ge wezen, dat by het bepalen van de gedrags lijn door hoofden van plaatseiyke politie, hoe ten opaichte van een bepaalde uitleiding te handelen, ln verband met de verschillen de belangen, welke zich daarbij kunnen voordoen, er uiteraard ook rekening mede te houden zal zyn, dat overleg met u de vrUheldsberooving van den eventueel uit te lelden vreemdeling zal verlengen, in be paalde gevallen mogelijk gedurende een niet onaanzieniyken tyd en dat, voornameiyk in het belang van den vreemdeling zelf op deze omstandigheid te letten zal zün Ik behoef verder wel niet op te merken, dat, indien daartoe reden Is, u zich uiteraard in bijzondere gevallen tot mü wenden kunt. Ten slotte vestig ik de aandaoht er op, dat het wenschelijk is, dat aan elke uitlei ding in het Algemeen Politieblad door de hoofden aan plaatselijke politie mededeeling gedaan wordt, aangezien het by terugkeer van een vreemdeling hier te lande na uit leiding voor het hoofd van de politie ter plaatse, waar de vreemdeling alsdan ver- biyft, uiteraard van belang ls van de plaats gevonden hebbende uitleiding op de hoogte te zijn. door „Bevolking" af te geven identiteitsi»— met photo. Op de derde plaats mogen aan het club- dansen geen personen beneden de 18 jaar meer deelnemen, tenzy ouders of voogden op de achterzijde der kaart schriftelijk hun toestemming daartoe hebben gegeven. Een gift van Mgr. v. d. Wetering Naar gemeld wordt, heeft Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, een bedrag van 500. beschikbaar gesteld voor het Dr. Schaepmanfonds. De nieuwe gouverneur van Suriname, dr. A. A. L. Rutgers heeft per s.s. „Stuyvesant" de reis naar Paramaribo aanvaard. Verschillende autoriteiten deden dr. Rut gers uitgeleide. Wegens wangedrag is de politie-opziener Kroon te Menado geschorst. Aneta seint uit Bandoeng: Een onderzoek door de justitie heeft al hier een ernstige belastingfraude aan het licht gebracht, waarby een bekend Bandoen- ger betrokken moet zyn. Het totale bedrag van het niet verant woorde geld kan voorloopigop geen 10.000 na nauwkeurig worden opgegeven. Aneta seint uit Lang Eiland: De werking van den Krakatau is opnieuw grooter geworden. In één etmaal werden 1163 erupties geconstateerd met 269 opwel lingen en 66 waterfonteinen. Ontelbare knallen werden gehoord. Aneta seint uit Soerabaja: Op brutale wyze is ingebroken by den heer A. F. van Aalten, makelaar van de firma Beauclerk en Co. Een vyfjarig meisje werd door de inbraak wakker, waarop de inbreker haar naar den tuin bracht, den keel toe kneep en in een tafelkleed rolde, waarna hü haar vastbond. Hierna stal hy juweeien tot een waarde van 1000. Het meisje, dat ongedeerd was gebleven, wist zich later los te werken, waarna het alarm maakte. Antwoord op de vragen van den heer Schaper De miniser van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft den commandant der Brandweer te Amsterdam en den hoofd- j commissaris van politie te 's-Gravenhage een brief gezonden waarin minister Kan schrijft, dat, nu mag worden aangenomen, dat de veenbranden in Drente bedwongen zijn, het hem een behoefte is, den hoof den van de brandweer in Amsterdam en Den Haag de verzekering te geven van zyn byzondere erkentelykheid voor de wjjze waarop zü gevolg hebben gegeven aan zijn telegrafisch uit Emmen gedaan ver- zwit. Tri cn"e1r'of1i,k kort. n tüd waren hun mannen ter plaatse en zij hebben hun uiterst zware taak verricht met een toe wijding boven lof verheven. Ongetwüfeld is het, zoo schrijft de mi- nMr>' vo-d"-, aan dit, krachtig optreden, in samenwerking met dat van andere brand weerkorpsen, te danken, dat de ramp niet den omvang heeft aangenomen, die aan vankelijk dreigde. Op de vragen van den heer Schaper be treffende het instellen van een onderzoek naar de oorzaken van de branden in de Drentsche venen hebben de ministers Donner, Slotemaker de Bruine en Kan medegedeeld kennis te hebben genomen van de ernstige vermoedens, dat de bran den in de Drentsche venen, waardoor vele goederen en mcnschenlevens zijn verloren gegaan, opzettelijk zün gesticht, en op gezette tijden woiden geacht, don- n«—- sonen. die zich daarmede onmiddellük geldelük voordeel trachten te beT>r~»T> De eerstondergeteeknde had bereids naar aanleiding van een verzoek van den derden ondergeteekende een onderzoek gelast. De ministers stellen zich voor, de resul taten van dat onderzoek ook uit een ander oogpunt te bezien. 1 Prinses Juliana voor een uitzending door de radio van een patriottisch, muzikaal pro gramma. De autoriteiten rechtvaardigen haar weigering met een verwijzing naar de moge lijkheid, dat de publieke veiligheid in gevaar zou worden gebracht en het geval tevens een precedent zou zyn, waarop de andere partyen zich te gelegener tijd zouden beroepen. Eohter, den eersten Mei hadden de autori teiten deze bezwaren niet meer en ze stonden den socialisten de uitzending van een verga dering toe. De Hollandsche fascisti, die deze beleedi- ging niet wilden verdragen, togen naar de vergadering, maakten zich bij de uitzending van den microfoon meester en vernielden het instrument. Toen, meester van de zaal, improviseerden ze een patriottisch programma en met een anderen microfoon verspreidden ze in Neder land, met minachting van autoriteiten en den eersten Mei, de nationale liederen. Onnoodig te zeggen, dat het Nederiandsche publiek nu hartelyk lacht, ten koste van de socialisten en autoriteiten Commentaar is hier natuuriyk overbodig. Naar thans gemeld wordt, is de 20-jarlge landarbeider, die sinds eenige dagen van moord op Floor te Maartensdük werd ver dacht, op vrije voeten gesteld. In verband met deze zaak heeft de politie te Maartensdük de aanhouding van eenige anderen gelast. Met Ingang van 16 Mei worden te Eind hoven verscherpte maatregelen tegen het clubdansen genomen. Aan clubdansen mogen alleen deelnemen zy, die ingeschreven staan op de bij den commissaris van politie ingediende lijsten. Dit is een oude bepaling. Voorts moeten zij van af dien datum in het bezit zün van een Een berucht communist gearresteerd Aneta seint uit Soerabaja: Naar het „Soerabajaseh Handelsblad" ver neemt, is in de buurt van Saradan in het Madioensche de befaamde communist Sadi- ran gearresteerd. Hij heeft een rol gespeeld in de onlusten van November 1926, maar was sedert verdwenen. Den laatsten tijd heeft hü getracht in het Madioensche de communistische actie we derom tot een succes te doen leiden. Vermoed wordt dat Sadiran ongeveer 200 volgelingen heeft. Verschillende van zyn hel pers en medewerkers zyn gearresteerd. Sadi ran, die de bevolking terroriseerde, was aan- vankelük niet te vinden. Deze week is de verbeterde Engelsche luchthaven Croydon formeel geopend door de eohtgenoote van den Engelschen Minis ter voor Luchtvaart. Voor de oude gebouwen, die by den uit gang van de haven, langs Pough Lane, stonden, zijn een reeks nieuwe, langs den nieuwen auto-weg voor Croydon, in de plaats gekomen. Aan dit werk en plaveisel voor het ter rein en nieuwe installaties is een bedrag van een kwart milüoen pond sterling be steed. De oude gebouwen zyn nog niet geheel opgeruimd, doch wanneer dat ia geschied, hebben de vliegtuigen een aanloop of een uitloop van anderhalve kilometer. Voor het blok nieuwe gebouwen is een uitgestrekten betonnen plaveisel, waar pas sagiers kunnen in- en uitstappen in het natste weer, zonder kans op natte voeten. En aangezien het plaveisel nagenoeg over dekt is, kan men ook by stortregen na genoeg droog aankomen en vertrekken. De nieuwe controle-toren is ln draadlooze verbinding met alle vliegtuigen, die het station gebruiken. De groote loodsen geven 10.000 vierkante Meter ruimte aan toestellen en 4000 aan kantoren en werkplaatsen. Rond den controle-toren zyn de admini stratie-kantoren, de douane-loodsen, wacht kamers en pakhuizen. De reizigers, die er een gewoonte van maken door de lucht te reizen, zullen ter stond de verbetering te Oroydon waarne men aan het uiterlyk der waohtkamers en andere zalen voor het reizend publiek. Alle improvisatie is verdwenen. Alles is ingericht voor het speciale doel; en bovendien zien de vertrekken er gezellig uit, veel gezelliger dan de wachtkamers b.v. der Engelsche spoorwegstations. Croydon wordt drukker en drukker. Er zün nu dagen, dat er meer dan honderd machines aankomen of vertrekken. Er is luchtverbinding met Rotterdam en Amsterdam, Parüs, Bazel, Ztirioh, Ostende en andere steden in België en Duitschiand. Oroydon is staatsbezit. Het wordt beheerd door de civiele afdeeling van het ministerie voor Luchtvaart. Te Vieriingsbeek werd dezer dagen de veekoopman L. Mozes door een hond ge beten. Hij moest in het ziekenhuis te Ven- lo worden opgenomen, alwaar hij thans aan de gevolgen is overleden. De burgemeester van Groenlo heeft den politieagent S. ontslagen uit den gemeente dienst wegens diefstal met inbraak in het gebouw der Katb. Arbeidersvereeniging. Te Arnhem is gistermiddag op het Vel- perplein een meisje van vier Jaar, dat al leen liep, door een luxe-auto overreden en gedood. Den chauffeur treft geen schuld. Twee licht gewonden Een autobus uit 's Heerenberg, waarin zich elf arbeiders bevonden, is even voor bij het fort "Westervoort van den dUk ge reden, tengevolge waarvan de bus kantel de. Twee der inzittenden kregen eenige verwondingen. Te Vorstenbosch by Nistelrode is, we gens het epidemisch heerschen van maze len, keelziekte, enz, de R.K. lagere schooi gesloten. Voor de rechtbank te Middelburg heeft het O.M. vrijspraak geëischt in de zaak te gen J- 7' 51 Jaar, schipper te lerseke, die in hooger beroep was gekomen van het von nis van den kantonrechter te Goes, waar bij hU werd veroordeeld tot 1 maand hech tenis 'wegens het nalaten van hulpverlee ning aan de opvarenden van het schip Bru 45 op de Westersehelde, toen dat schip op 19 Januari in nood verkeerde en de schip per noodseinen gaf. Een inval De justitie uit Den Haag, vergezeld van de recherche uit Leiden en de politie uit Oestgeest heeft gistermiddag een inval ge daan in een perceel aan den Morschweg te Oestgeest, dit in verband met verschillen de, in den laatsten tijd te Leiden gepleeg de inbraken. De bewoners waren niet thuis. Een party gouden en zilveren voorwer pen is in beslag genomen. zonder dat Uw huid stuk gaat of naschrijnt, ook al is Uw baard nog zoo zwaar en hard, indien U slechts vóór het inzeepen, de baardoppervlakte inwrijft met een weinig Doos 30, 60, Tube 80 ct. uitgebrand Te Schiedam is gisteravond brand uit gebroken op het terrein van dc N. V. v. d. Hoeven's Kistenfabriek aan de Qver- schlestraat. Terstond nadat het vuur ont dekt was, werd de brandweer gealarmeerd, welke onmiddellijk met groot materiaal uitrukte. Door het licht brandbare ma teriaal had het vuur intusschen echter reeds zoo'n omvang aangenomen, dat de geheele fabriek in lichtelaaie stond en de vlammen oversloegen naar de achtergele gen azijnfabrlek van den heer Boer. Beide perceelen zijn geheel uitgebrand. Een aangrenzend woonhuis dat ook reeds door het vuur was aangetast, wist de brandweer te behouden. Een aardig staaltje van de wüze, waarop het buitenland zoo nu en dan wordt voorge licht over in Nederland plaats gehad hebben de gebeurtenissen, is wel, zoo meldt men aan de „Msb." het volgende bericht van het Ro- meinsche ochtendblad „Brillante", Het betreft het Amsterdamsche radio-incident, dat voor het fascistische Italië pasklaar werd gemaakt. Het bericht luidt als volgt: Op het politiebureau van de zesde sectie, te Tandjong Perak (Soerabaja) heeft zich, zooals reeds in het kort gemeld, een bloe dig gebeuren afgespeeld. wy ontleenen daaromtrent aan het ..Soer Hbld" van 7 April nog het volgende: Acht ontslagen veroordeelden moesten naar hunne haardsteden worden terugge bracht en zouden Vrüdag j.l. per scheeps gelegenheid naar Borneo en Celebes worden vervoerd. zy kregen onderdak in het wachtlokaal der agenten van het commissariaat op Tand jong Perak. Donderdagavond omstreeks II uur bevond zich nog slechts één agent in dat vertrek, die eenige staatjes naar den wachtcom mandant moest brengen, waardoor de ont slagen gevangenen alleen bleven. Op dat oogenblik is een hunner opge staan en heeft zich meester gemaakt van een klewang, welke aan den kapstok hing. Ita Dado, zoo heette de man, bestemd voor Dongala, wierp zich met dat wapen op zyn mede-ontslagenen, die, zich van geen gevaar bewust, lagen te slapen. Wat er toen precies gebeurd is, weet men niet. In een paar seconden speelde zich een afschuweiyk drama af. Drie mannen wer den bijna oogenblikkeiyk afgemaakt. Na dit bloedbad te hebben aangericht, zoo snel, dat men geen tijd had iets te doen om den geweldenaar te keeren, rende deze, met den klewang zwaaiend, de straat op, waar hU in tandakkende houding post vatte voor het bureau. Een Inlandsoh agent viel hem daar met den klewang aan en verwondde hem licht, maar kon hem wet ontwapenen of neerleg gen. waarop het wootd aan de revolver kwam. Pe bezetting van de wacht loste in het geheel 36 schoten, doeh met weinig effect. Slechts gewond in arm en been, hol de de amokmaker weder het politiebureau binnen, waar hy zich naar de wacht be gaf en de papierx en registers in het bloed van zyn slachtoffers wierp. Een Europeesch hoofdagent, lassaer ge naamd, had zich inmiddels in de gang in hinderlaag opgesteld en toen de amokmaker weer naar buiten kwam, sloeg hü hem met een houw over het hoofd neer. Hiermede was het verzet gebroken en werd de woesteling geboeid en overgebracht naar het ziekenhuis, waar bleek, dat hij door zes schoten en eenige houwen, was ge troffen. Niettemin was zijn toestand niet hopeloos en bestaat er kans, dat hij er het leven zal afbrengen. De drie dooden en de zwaar gewonde, werden per lijken-auto en ambulance wagen overgebracht. Het gebeurde verwekte groote ontstelte nis. Tijdens het vuren was het ln de om geving vrü druk, maar, voor zoover is geble ken, zün er overigens geen ongelukken ge schied, hetgeen een wonder mag heeten. WU zouden in verband met deze geschie denis willen vragen, zegt het S. H.., of dc politie nog geen leergeld genoeg heeft be taald met het onbewaakt laten van onder haar hoede zijnde personen. Te Weltevreden sloeg eenige jaren gele den een arrestant op het hoofdbureau van politie den niets kwaad vermoedenden politieopzichter Ungerer met een geroofden klewang zoodanig op het hoofd, dat de man blyvend ln zijn gezbndheid werd getroffen. Ook de afschuwelyke amokparty te Soe rabaja. eenige jaren geleden, waaruy een plichtsgetrouw -— -od zün leven de poging betaalde, om zün medemenschen te redden, ligt nog in het geheugen. Ontslagen gevangenen onbewaakt te laten in de nabijheid van wapens, moest geheel onmogeiyk zün. Dat het toch ge beurde heeft geleid tot deze ernstige ge beurtenis. De amokmaker werd gehoord, voor zoover dat mogeiyk was. Als reden gaf hy op, dat iedereen „een hekel aan hem had en hü desweg maloe was". zaal in een zeer groote stad van Nederlan» een eigenaardige toestand geschapen. Wan neer een burger zich vol vertrouwen wendde tot de gemeente-toonzaal om een onpartü- dige voorlichting omtrent een te koopen gas fornuis, werd men ontvangen door een aller liefste jonge dame, die een liefelyken üver ten toon spreidde voor den verkoop van één der vele soorten gasfornuizen in dien ge meente-winkel tentoongesteld. Al spoedig was het enkelen insiders opge vallen, dat het dametje door die voorliefde haast niet anders dan dat ééne soort gasfor nuis verkocht, alhoewel het niet het beste, en niet het goedkoopste was en ook niet het minste gas gebruikte. Zelfs was het een ta- melyk onbekend fornuis en om allerlei rede nen ook ongewild. De liefde deed echter wonderen. Alle bekende en beproefde soorten, zelfs die toch het voordeeligste waren, werden niet meer verkocht en periodiek werden aan den verliefden fabrikant orders van eenige hon derden gasfornuizen gegeven. In zalige tête a tête of in liefdevolle billets- doux, wie zal zich daarover verwonderen, werden die orders door den fabrikant inge palmd. Het verdere personeel van dien gemeente winkel werd spoedig die liefdevolle actie be kend. 't Fornuis werd toen niet meer by zyn naam genoemd. Men noemde het niet anders dan „het verliefde gasfornuis." Niemand sprak echter van de vervelende „retour-pro visie" maar men noemde het „amour-pro- visie." De grootste moeiiykheid zal nu zün die amourprovisie te doen terugbetalen. De fa brikant heeft ze nergens geboekt! Uitreiking der Koopraardty-orde Naar aanleiding van 't beleid en de opoffe ring, betoond by 't redden van schipbreuke lingen van het s.s. Principessa Mafalda op 28 October 1927, is de Koopvaardy-orde der Ver- eeniging Het Nederiandsche Zeewezen te 's-Gravenhage toegekend: in goud aan den heer H. G. Smoolenaars; ln zilver aan de heeren O. H. Bakker, J. Kuiper, G. Sissingh; in brons aan de heeren W. Raadsen, H, J. Krünen, J. van Engeiendorf Gastelaars, N. Laarman, M. Holtrop, M. J. van Doeselaar, J. Ommering, P. Kalkman, P. Teekens, L- Oosterom, J. Zwaai en J, Lekkerkerk. Oplichting door middel van huwelijks - advertentics. Zooals bekend ,werd eenigen tyd geleden melding gemaakt van de aanhouding te s-Gravenhage van zekeren D., als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan het doen van valsche aangute van diefstal van juweeien ter waarde van ruim f 6000 ten einde in het bezit te komen van de ver zekeringspremie van gelyk bedrag, welke premie dan ook reeds aan D. was uitge keerd door de Verzekeringsmaatschappy, by welke de juweeien waren verzekerd. D. werd na eenige dagen in het Huis van Bewaring te Den Haag ingesloten. Zijn com pagnon, G, geheeten, weid eveneens aan gehouden, maar bü gebrek aan bewys weer vrijgelaten. Thans is de justitie er toe over gegaan bedoelden G. te gyselen, daar hü weigerde verklaringen af te leggen. Bij onderzoek zou het aan de Haagsche politie gebleken zün, dat beide personen op eigenaardige manieren aan den kost kwa men, namelyk o.a. door het plaatsen van huweiyksadvertentles, waardoor zy in ken nis kwamen met dames, die in vele gevallen over eenig kapitaal te beschikken hadden. Naar hetgeen ter kennis van da politie kwam, gebeurde het niet zeldzaam dat, na dat de connectie met de dames eenigen tyd was aangehouden, de heeren de beschikking over het geld der dames, met wie zy in relatie stonden, hadden gekregen onder een of ander voorwendsel, büv. om een automo bielzaak over te nemen. De politie deelde in verband hiermede mede, dat verscheidene dames voor aanzien lijke bedragen gedupeerd zün. Tegen het aangaan van ee nhuweiyk za gen de heeren ook niet op. Belden zün eenige malen getrouwd geweest, want tus- schen huweiyksdag en scheiding verliepen slechts enkele maanden. Uit Amsterdam wordt gewag gemaakt van een eigenaardige episode tüdens de daar voor gevallen ongeregeldheden ter gelegenheid van de I Mei-viering. j De Hollandsche fascisten (het staat tus- pBSJDQI Ischen aanhaiingsteekens „fascisti oiandesi"!) w I vroegen eenigen tyd geleden tevergeefs verlof ter herdenking van den verjaardag van Dezer dagen heeft de politie t« Leeu warden gearresteerd den 23-jarigen 8. O., bakkersknecht, vroeger wonende te Hilver sum. Hy wordt verdacht te hebben Ingebroken by den lieer Feitsma, door het foroeeren van een slot in een deur. Een stel inbrekerswerktuigen werd op hem bevonden, terwyl van het gestolen bedrag, nl. 212.50, 150 bü hem thuis in een kistje gevonden werd. Ook kwam thans aan het licht, dat ge noemde S. O. brand gesticht heeft by zyn i patroon Granada, by wien op 11 Augustus 1927 een uitslaande brand heeft gewoed, terwyl C., drie weken voor dien, zün eigen dommen had laten verzekeren voor f 500. Verder had hy nog de dienstbode van zün patroon ongeveer 20 afhandig gemaakt. Retour-provisie of Amour-provLsie In bovenstaande titels komt in het „Vad." een ingezonden stuk voor, geteekend door: „Vele fabrikanten van prima Gastoestel- len." (niet verliefd). De onbekende schrüver verhaalt daarin het volgende: In de gas-wereld komen allerlei verschijn selen voor die de aandacht verdienen. Tot nog toe vernam men alleen de corrup- tieve nonchalance waarmede menig gas-be- ambte de inkoopen deed en waarbij hy zyn talent om goed en goedkoop in te koopen aanwendde om zichzelven beduidende kapi talen toe te eigenen. Niet altyd waren het echter alleen mam- monnistisohe overwegingen die aanleiding gaven tot de soepelheid van zoo menig ge meente-ambtenaar. Niet al tij (1 ook waren het alleen de mannen die voor een eigenaardig soort provisie een eigenaardig soort üver aan den dag legden. Ook de dames werden actief. Er moet dadelük bü vermeld worden, dat dan niet altüd de mammon een by zonderen ijver deed ontstaan. Motieven van hoogere orde deden hier de voorkeur aan een zeker fabrikaat, neen, aan zekeren fabrikant. „Cherchez la femme" werd dan letteriyk toegepast en het lukte menigmaal. En zoo was er in een gemeentelUke toon- Te Napels hebben dezer dagen de drie traditioneele processie plaats gehad ter eere van den schutspatroon der stad,, den H. Januarius, waarby het zilveren borstbeeld van den heilige uit de schatkapel van den dom naar de basiliek van Snta Chlara werd gebracht. Aan de processie, welke ieder voorjaar, zooals men weet, de groote gebeurtenis te Napels is, namen de geheele geestelykheid en ook alle burgerlyke en militaire autori teiten deel. Nadat het bostbeeld op het hoofdaltaar van de basiliek was geplaatst, begonnen, zoo sohryft men uit Rome aan de „Msb.", de gebeden der geloovigen, ter afsmeeking van het wonder. In den namiddag had de tweede proces sie plaats, waarby de ampullen met het bloed van den heilige eveneens van den dom naar de Santa Chiara gedragen wer den. Toen nu de prelaat-bewaarder van den domschat, vergezeld van de traditioneele getuigen, met de ampullen zich naar deZer bewaarplaats in een ryke tabernakel by t hoogaltaar begaf, bemeikten alle deelne mers, dat het bloed van den heilige reeds vloeibaar was geworden. Wat anders pas na de derde processie pleegt te geschieden. De Napolitanen, die, zooals men weet, in het niet-vloeibaar worden van het bloed een ongelukkig voorteeken zien, beschouwen het gebeuren van thans als een voorteeken van büzonderen zegen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 14