LEEKEPREEKEN. MEDAILLEDAG Voornaamste Nieuws ZATERDAG 12 MEI 1928 ZONDAG 13 MEI, DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN FN HET GFïLUISTRFFPn ZONDAGSBLAD. TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16855 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. 238 Onze EFFECTEN-AFDEELING bemiddelt den aan-en verkoop van incourante fond sen. Verstrekt voorschotten op effecten DE ZOMERTIJD Denkt Maandagavond om de klokken! HET HULDEBLIJK AAN H. M. DE KONINGIN-MOEDER Een doodelijke val Meerstoel aangevaren DE ANNEXATIE EN DE BELASTINGBETALERS Achteruitgang in zielenaantal doch geen kapitaalsvlucht GENERAAL NOBILE MET DE „ITALIA" WEER TE KINGSBAY TERUGGEKEERD De dichte nevel maakte elke oriënteering onmogelijk Het arbeidsconflict aan de Hoogovens te IJmuiden Groote Schaepmanraedailledag De nieuwe waterleiding te Voorhout Een nieuw Broederhuis aan den Heerenweg te Heemstede J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 116 Haarlem. BUREAUX: NASSAULAAN49' Telefoon No. 13S66 (drie lijnen) Poefrekening No. 5970. ABONNEMENTEN! voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bi) vooruitbetaling. COURANT ADVERTEIMTIEN 35 ot. p.ffegpf VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. t 4 regels 60 ct. p plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel. Alle abonr.é tegen ongevallen bij een ongeval met f OCfl - I LliXj." bij verlies van een h.'nd, 1125, bij verlies van een f50.- f 3800.- bS5ToSS;f 750." Alcdelijk^aflcop; 1 W.' een voet of een oog; 1 1*1.' duim of wijsvinger; 1 been of arm bij 'n breuk van f ft M bij verlies v. ten 1 ÏU." andere vinger. HET GEBOD VAN DEN SABBATH Een geschilpunt onder christenen? Het was een eigenaardig samentreffen, dat j.l. Zondag in alle kerken van ons diocees volgens voorschrift van den zoo pas overle den bisschop over de viering van den Zon dag werd gepreekt en Maandag d.a.v. in een der liberale bladen onder het „Kerknieuws" een beschouwing werd gewijd aan „het sab- bath-gebod bij Roomsehen en protestanten." Dat Kerknieuws vormt in de liberale bla den een eigenaardige rubriek. De redacteur is gemeenlijk een vrijzinnig-predikant, die van heel het kerkelijk leven zoowel in eigen land als over de grenzen wegplukt alles, wat maar een weinig pikant of sensationeel lijkt om dat dan met het hooghartig gebaar van den man met het christendom-boven-geloofs- verdeeldheid uit te stallen. Niet anders was de beschouwing, waarop ik boven doelde, over het sabbath-gebod, een tegen elkaar uitspelen van katholieke en protestantsche mentaliteit, in het liberale blad „Het Vaderland". De schrijver had te gelijk in de vragenbussen van een Rooiüsch (Het Schild) en van een protestantsch con fessioneel orgaan de vraag zien opduiken, wat op den sabbath geoorloofd is en wat niet. Die vraag duikt ook wel weer onder, zegt hij; maar na een poosje komt ze weer bo ven. „Wegblijven doet ze in genoemde vra genbussen niet. Zoolang men bepaalde schriftelijke geboden aanvaardt, zal er van die schrifturen een uitlegging worden ge vraagd. En aangezien het voortschrijdende leven veel verandert, wordt er telkens op nieuw om een uitlegging gevraagd aan de autoriteiten. En er wordt ook telkens een nieuwe uitlegging gegeven." Aldus de verlichte kerkelijke medewerker van „Het Vaderland". Had hij het hierbij nu gelaten, dan zou hij zijn lezers op ver standige wijze hebben voorgelicht, behoudens dan de slotzin, welke een gevaarlijke con clusie suggereert. Inderdaad, het leven wij zigt zich voortdurend. Zoolang de wereld be staat, is het waarschijnlijk nooit in iemands hoofd opgekomen, om er aan te twijfelen of spitten en graven tot den zwaren handen arbeid of tot de uitspanningen moet wor den gerekend. Maar onze onevenwichtige tijd met zijn overvloed van „intellectueelen" (waarmee dan allen, die met een of ander schooldiploma in den zak rondloopen, wor den bedoeld) onze tijd ziet heele drommen stedelingen uittrekken naar tuinwijken, lange troepen kinderen met hark en spade in processie gaan, om eigen tuin te bewer ken, om boomen te planten en dat alles voor pleiner. Is het wonder, dat er dan ook tel kens vragen opkomen: wat moet ik eigen lijk onder „slafelijken arbeid" verstaan en dat de kerkelijke autoriteiten zich ook tel kens genoodzaakt zien het goddelijk gebod omtrent de heiliging van den sabbath op nieuw tc verklaren? Opnieuw, dat wil dus niet zeggen: telkens een geheel nieuwe, an dere uitleg, zich aanpassend aan den tijd geest; maar wel telkens opnieuw een ver klaring, wanneer daaraan behoefte bestaat, j En wanneer wij met deugdelijke leeraren te doen hebben, dan zal die uitleg steeds zijn naar den geest en niet zoo zeer naar de letter van de wet, gedachtig Faulus' j woord, dat de letter doodt, maar de geest j levend maakt. Nu is het niet zoo heel gemakkelijk om j precies aan te geven, wat onder de wet van Zondagsheiliging wordt verstaan. Het is wel heel eenvoudig om aan te geven op welke wijze de Zondag wèl naar Gods wil goed besteed wordt. Maar er zijn altijd menschen, die precies willen weten, wat zij juist op het kantje af kunnen doen en laten, om niet tegen de wet te zondigen. En die scherpe omschrijving eischt bij ieder gebod groote moeite; eigenlijk is zij niet te geven; moet ieder geval op zich zelf beantwoord wor den; gelden vaak allerlei omstandigheden van plaatselijke zeden, van het al of niet bestaande gevaar voor ergernis geven, enz. Nu is niets gemakkelijker dan al die moei lijkheden van een dergelijke wetsuitlegging te gaan uitstallen en dan met een spottend gezicht te zeggen: zie eens, hoe je met al die kerken opschiet! Ze spreken elkaar tegen, ze verstrikken zich in haar eigen verklaringen. Daarom leve de vrijheid! Dat is heel gemak kelijk, maar, met die zoogenaamde vrijheid komt men nog minder ver; zij voert tot ban deloosheid en tot overboord gooien van de wet zelf. Waar ik echter in dit verband eens bij zonder de aandacht op wilde vestigen, is het kunstmatige, onnoodige en ongewenschte verschil in opvatting van de Zondagsviering, dat tusschen katholieken en geloovig pro testanten schijnt te bestaan en dat de libe rale en ongeloovige wereld steeds aanleiding geeft om over „christelijke geschilpunten" te lachen. De schrijver van het bovenbedoelde arti kel In „het Vaderland" levert hiervan een zeer gangbaar staaltje. Ik wil er voor heden een deel van overnemen, om eens te laten zien, hoe over zulke dingen in het kamp der niet-confessioneelen gedacht wordt. In dat artikel heet het als volgt: De Roomsche heeft zijn catechismus, de Protestant de Schrift. En daarvan liefst het Oude Testament. De wet der Tien Geboden, eiken Zondagmorgen voorgelezen, bevat nu eenmaal een zeer nadrukkelijk verbod. Het laat niet veel vrijheid. En het Nieuwe Tes tament schijnt bij het Confessioneele volk maar weinig in eere te zijn. De catechismus leert, dat ieder zich op Zondag moet onthouden van slafelijke wer ken. De vrager in het apologetisch tijdschrift Het Schild meent, dat dit werken zijn, waar door men in zijn onderhoud voorziet. Maar, zoo vraagt hij, hoe is dat te verdedigen in zake caféhouders, die Zondags even goed als in de week hun zaken open houden? Een moeilijkheid tegenover Protestanten, die daar nauw op ietten, zoo voegt hij er bij. Het antwoord legt allereerst den nadruk op het verschil in Zondagsheiliging bh Roomsch en Protestant. Protestanten over drijven hierin vaak, en hebben iets Oudtes tamentisch. Wh. zoo luidt het antwoord, wij Roomschen hebben een uitgebreide moraal theologie. met een casuïstiek. Wh vragen dikwijls: mag dit, mag dat. Zoo'n casuïstiek, meent de schrijver, heeft de Protestant, niet. De catechismus nu leert, dat slafelijke werken op Zondag zijn verboden, vrije wer ken zijn toegestaan. Maar nu is men er nog niet. Wat is een slafelijk werk? Een werk, dat meer inspanning vergt van het lichaam dan van den geest, bijv. boomen kappen is een slafelijk werk, lesgeven een vrij werk. Daarmee vervalt dus het onderscheid, dat de vrager maakte, die slafelijk werk noem de arbeid, waarmee men in zijn onderhoud voorziet. Pianospelen voor zijn pleizier, om les te geven, om er op een andere wijze zijn brood mee te verdienen, is dus op Zondag geoorloofd. Tevens knoopt de schr. hieraan vast, dat gepaste ontspanning in een café op Zon dag geoorloofd is. Te veel herbergbezoek kan de „Zondagsheiliging" erg schaden. Men ziet: een ruime regel. Maar wij zou den niet graag die uitlegging van slafelijk werk voor onze rekening nemen! De paida- gogos, de Grieksche onderwijzer bij de Ro meinen, was een slaaf. Lesgeven was dus slafelijke arbeid, zoo goed als boomen rooien. En, heeft de geachte schr. nooit eens kell- ners zien zwoegen met hun groote bladen vol glazen? En dat vooral op Zondag? Men ziet: gaat men eenmaal onderschei den, en bepaalde gevallen vaststellen, dan komt men in gevaarlijk vaarwater. Dat de Roomsche geestelijkheid de her berg met andere oogen aanziet dan de Or thodoxe Protestant is wel duidelhk. Van de kerk naar het café is niet verboden. Meneer pastoor weet, dat zijn schaapjes een ont spanning toekomt, ook aan de stamtafel, en erkent dat voluit. Alleen waarschuwt hij tegen een teveel. Dat de herberg goed-roomsch kan wor den bediend, bewijst wel de herberg, welke wij ergens in Noord-Holland zagen: het pau selijk portret diende als uithangbord, en de waard verwisselde het portret bij eiken nieuwen paus. Scrupuleuzer zijn de bezwaren, geuit in de vragenbus van de Gereformeerde Kerk, door den heer Lingbeek verzorgd. Daar is de vraag: is het voor een hoor- commissie uit den Kerkeraad geoorloofd om op Zondagmorgen per auto of per trein uit hooren te gaan? De heer Lingbeek heeft een kolom noodig om op grond van Paulus en de Dordtsche Synode te verklaren, dat het meer op de bedoeling aankomt dan op de uiterlijke daad. Het Joodsche verbod be staat niet voor een Protestant, zoo leert Dordt, maar ieder mag niet doen wat hij wil, en evenmin mag de eene broeder het geweten van den ander beoordeeien. Maar dan gaat ook de heer Lingbeek over tot de casuïstiek. Hij gaat onderscheiden tusschen trein en auto. Meent men dat er op Zondag geen treinen mogen rijden, dan mag men er zelfs voor een goed doel geen gebruik van maken. Tenzij men een uitzon dering schept als David, die de toonbrooden at in den tempel te Nol. 55-jarig huwelijk. Vrijdag herdacht het echtpaar A. v. d. Laan en M. Keizer, te Beverwijk, den dag, waarop het vóór 55 jaar in den echt werd verbo nden. Autorijden mag wèl: „de auto is geen werkdier, dat door Zondagsarbeid wordt af gebeuld. De auto kan dag en nacht snorren zonder vermoeienis. De vraag is dus niet, wanneer men hem gebruikt, maar waartoe. Als men op Zondag zijn paard mag inspan nen om naar de kerk te rijden, mag men daartoe nog veeleer den auto gebruiken." Gelukkig voordeze bezwaarde hoorders valt de beslissing aan den kant van het allernieuwste middel van vervoer. Dat was eerst te wereldsch voor kerkbezoek; de al oude schaats was toegestaan, en het jonge- volk ging dan wel langs een omweg naar huis. Maar nu zou er zelfs tegen de vliegma chine geen bezwaar meer zijn. gesteld al dat een confessioneele onderling zijn „zwart- lakensch" zou willen bedekken door een over all en in stee van een hoogen zijden een val hoed op zou willen zetten. Aan één ding heeft de heer Lingbeek ech ter niet gedacht: aan den chauffeur of aan den piloot. Als men niet zelf stuurt, laat men iemand voor zich werken. En wij on derstellen, dat hier juist de moeilijkheid voor den vrager schuilde. Den trein bedient men immers ook niet zelf? Wij vinden dan ook, dat de vrager met een kluitje in het riet wordt gestuurd. Zoo* doen ze beide aan casuïtiek, de Roomsche zoowel als, de Confessioneel. Ze geven elkaar niets toe. Alleen zet elk zijn paaltje wat verder. De goedgunstige tijd brengt zelfs den Calvinist in beweging. Zelfs? Juist! De modernste toepassingen vindt men aan hun kerkgebouwen, tot welingerichte fietsenrekken toe. Eén ding is merkwaardig: Dat de heer Lingbeek het duidelijke woord van Christus buiten geding laat: De sabbath is gemaakt om den mensch, niet den mensch om den Sabbath: zoo is dan de Zoon des menschen een Heer ook van den Sabbath (Marc. 2 27, 28). Maar op het Confessionalisme ligt nu eenmaal de druk der confessie. Het wordt niet opgeheven door de blijdschap van het Evangelie. Roomschen zoowel als Confessioneelen leven onder de wet. Nog niet onder de genade. Bij de Roomschen vindt de wet echter een heel wat ruimer toepassing dan een Confessioneel lief is. Belden verstrikken zich in hun eigen wetsuitlegging. Zoolang er een „wet" geldt, zal dat het geval blij ven. Vrijheid Is het eenige beginsel, dat stand houdt, mits gegrondvest in een diep zedelijk besef. Dit is geen verkwikkelijke en zeker geen verheffende lectuur. Toch is het goed. dat wij daarvan eens kennis nemen. Wij leeren er uit, Hoe „de Vrije Gemeente" tegen ons katholieken, en tegen de geloovig protes tanten aankijkt. Wat daarin vooral hindert is de min of meer bedekte aanwijzing, dat de katholieken het met het Zondagsgebod lang niet zoo nauw nemen als de geloovig protestanten. Laten wij den volgenden keer eens onderzoeken, wat er waar is in deze veel verbreide meening en waarin zij haar oorzaak /vindt. HOMO SAPIENS In den nacht van Maandag 14 op Dinsdag 15 Mei gaat de zomertijd weer in. Wij willen er even aan herinneren, dat men dus Maandagavond, voordat men zich ter ruste begeeft, de klokken een uur vooruit zet. Voor het huldeblijk voor het jubileum van Hare Majesteit de Koningin-Moeder zijn te Bloemendaal en omgeving vele handteeke- ningen en giften ingekomen. De belangstel ling was zeer groot. Dank zij den ijver der verschillende dames, is er een totaal van 2500 bijeen gebracht. Men meldt ons uit Zwolle: Gisterenmiddag is de gehuwde H. v. d Linden, terwijl hij in de Veer-AUee te Zwolle aan 't schilderen was, van de ladder geval len. Zwaar gewond en buiten kennis naar het ziekenhuis vervoerd, is hij aldaar eenige uren later overleden. Bij het te IJmuiden uitvaren van het stoomschip „Oostkerk" van de Ver. Ned. Ned. Scheepvaart Mij., heeft het schip in de buitenhaven een betonnen meerstoel stuk gevaren, welke is gezonken. Het scihp ging naar zee met bestemming naar Japan. De schade, door deze aanvaring toege bracht aan den meerstoel, wordt geschat op f 20.000. Was er tot aan de vorige maand sinds de annexatie een geregeldestijging van het aantal Inwoners van Haarlem waar te ne men, de maand April heeft daar plotseling verandering in gebracht. Het inwoners-aantal ging de vorige maand met 118 personen achteruit en bedraagt thans 113.531. Er werden 174 kinderen gebo ren, terwfjl 98 personen overleden, 785 nieu we personen vestigden zich hier terwijl er 979 uit de gemeente vertrokken. Dit laatste cijfer vooral, dat vrij hoog is. trekt bijzonder de aandacht, omdat April de laatste maand was, waarin men kon verhui zen, om het nieuwe belastingjaar in Haar lem te ontgaan. Zooals men weet, hebben vooral gegoede ingezetenen van Heemstede en Bloemendaal vóór de annexatie gedreigd, onmiddellijk na de annexatie te zullen verhuizen. Enkelen hunner zijn ook werkelijk heengegaan doch het meerendeel verhuisde niet. Het was ech ter niet onmogelijk dat zij eerst de kat eens uit en boom wilden kijken en 't nieuwe be lastingjaar, lMei 19281 Mei 1929, wilden afwachten, om daarna hun houding ten opzichte van een eventueele verhuizing vast te stellen. Dit is nu aangebroken en Haar lem boekt plotseling een teruggang In zie lenaantal. Onwillekeurig is men nu geneigd, verband te leggen tusschen dezen teruggang en een mogelijke kapitaalsvlucht. Doch gelukkig is dit niet het geval. Nog een eigenaardige omstandigheid is gelegen in het feit, dat voormalige bewoners van Heemstede en Bloe mendaal naar hun oude gemeenten terug getrokken zijn: maar dat zijn meestal de personen, die met kleine vaste inkomens moeten rondkomen en mogelijk in de dor pen rondom Haarlem ietwat goedkooper kunnen leven Dat houdt dan niet alleen verband met het betalen van belasting maar betreft den geheelen levensstandaard. Een groote kapitaalsvlucht heeft echter gelukkig niet plaats gehad. Uit den aard tier zaak, is nog geen vergelijking te treffen tusschen het belastbaar inkomen van Mei 1928 en Mei 1929, omdat de invulformulie- ren voor de inkomstenbelasting pas zijn rondgewonden. De juiste gegevens zijn daarom nog niet ter beschikking. Als eenigst groot belasting betaler. die Haarlem verlaten heeft, noemde men ons den heer Droste. De anderen zijn Haarlemmers gebleven, zoo o.m. baron Van Harder.broek, zoodat wethouder Slingenberg nog eens gelijk krijgt, die indertijd in een interview zeide, dat zelfs baron Van Har- denbroek de gemeente wel niet verlaten zou. als hij zou zien hoe het ging in Haarlem. Was er wel een groote kapitaalsvlucht ge weest. dan zou ongetwijfeld het belasting percentage voor het nieuwe belastingjaar verhoogd zijn moeten worden, omdat een veel verminderd belastbaar inkomen daartoe zou gedwongen hebben. De wethouder van financiën is echter nogal optimistisch ge stemd en gelooft stellig, dat de kohieren niet tegen zullen vallen. Het „Berl. Tageblatt" ontving van zijn correspondent te Oslo een telegram over de moeilijkheid, die zich met de Alpenjagers heet te hebben voorgedaan. Volgens dit be richt zou een zestal Alpenjagers, uit Zuid- Tirol afkomstig, hebben geweigerd zich even tueel bij de Noordpool uit het luchtschip op het ijs laten zetten. Naar hunne meening zou het al te moeilijk blijken van het ijs weer aan boord van de „Italia" te komen. Zij wilden niet doorvriezen, bij twee hunner ka meraden was immers nu al een hand en een voet bevroren! Deze Zuid-Tirolers zouden volgens het zelfde bericht thans aan boord zijn van de „Hobby", den robbenjager. die ook Wil- kens en Eielson aan boord heeft. Een V. D.-bericht uit Berlijn d.d. 11 Mei meldt: Volgens een draadloos bericht van het hulpschip „Citta di Milano" is de „Italia", tengevolge van Jet zeer slechte weer boven de Noordelijke IJszee, naar Kingsbay terug gekeerd en daar hedenmiddag te 4 uur ge land. Vooraf werd liet landingsstation door de „Italia" draadloos van den voorgenomen terugkeer verwittigd, zoodat alles voor de landing in gereedheid kon worden gebracht. De landing verliep vlot. Een later Wolff-telegram uit Tromsö, meldt nog dat de reden, waarom de „Italia" naar Kringsbay terugkeerde was, ,dat elke oriënteering onmogelijk werd gemaakt door den dichten nevel, die over de ijsvlakte lag uitgespreid. De gebeurtenissen van de vorige dagen hebben de directie der Hoogovens nog aan leiding gegeven tot de volgende opmerkin gen: „De wilde staking van de vorige week uitgebroken onder het losse en helaas ook onder het vaste havenpersoneel, dient be zien te worden in het kader van de „di recte acties", waarmee het bedrijf reeds herhaaldelijk „gezegend" werd in den tijd der personeelvereeniging, onder leiding van den anarchistischen arbeider G. Kelder, ciie woordvoerder was voor de arbeiders bij de directie. Nadat elk contact met het bestuur dezer personeelsvereeniging de allures aan van voorzitter Kelder was ontslagen, nam deze personeelsvereeniging de alluras aan van een vakvereeniging met bezoldigden bestuur der en eigen hoofdkwartier. Met de Fede ratie van Transportarbeiders werden intie me vriendschafKbanden aangeknoopt. De heethoofden, die net werk de vorige week neersmeten, vonden open onthaal bij den voorzitter dezer z.g.n. vakvereeniging, die zich blijkbaar met de ijdele hoop vleide, dat deze onverhoedsche aanval op het bedrijf de directie zou dwingen tot overleg met hem en daardoor tot erkenning zijner organisatie. Gedurende twee dagen bleef de mogelijkheid voor de „stakers" bestaan, om met de directie te spreken, waarvan echter geen gebruik werd gemaakt. Eerst toen tot stillegging van het bedrijf op j.l. Zaterdag moest worden overgegaan, werd alle con" tact, ook met de „stakers" zeiven, afgesne den. Van Woensdag tot Zondag vond de wilde staking bescherming en steun bij de z.g.n. vakvereeniging van Kelder. De loop der ge beurtenissen schijnt echter ook onder hare leden algemeen het inzicht gebracht te heb ben, dat de situatie volkomen hopeloos was, want de overgroote meerderheid der met- stakende arbeiders verklaarde zich bereid, het bedrijf te blijven steunen, waardoor zij. zoo niet openlijk, dan toch stilzwijgend, den onder Kelder gedanen aanval op de brood winning hunner gezinnen veroordeelden. Dat deze zaak tot het ontslag van ver scheidene arbeiders heeft geleid, is een van de ellendigste gevolgen. Vooral tegenover 't vaste kraanpersoneel, dat niets met de z.g. grieven van het losse havenpersoneel te maken had en niettemin zijn verantwoorde lijken post verliet, was geen andere beslis sing mogelijk." dat is dus morgen wordt te Haar lem de gehouden. Alle Katholieken worden beleefd verzocht alsdan voor 25 ct. uw Schaepmanmedaille of wel uw bon van 10 ct. te koopen. De ver koop zal geschieden aan alle R.K. Kerken vöèr en na alle H. Missen. De toestemming hiervoor is door zoowel geestelijke als wereldlijke autoriteiten verleend. Z. H. de Paus heeft een nieuwe ency cliek uitgevaardigd over de boetedoening en het eerherstel jegens het Goddelijk Hart. De cabotagczaak in het Donetz-gebied. 53 beklaagden, waarvan 19 volledig en 10 gedeeltelijk schuld hebben bekend. Prins Carol zal alsnog pogen revisie van het bevel tot uitwijzing te verkrijgen. HU zou voornemens zijn zich in Italië te vestigen. Waardeerende woorden van de „Osserva- tore Romano" bij Stresemann's vijftigsten verjaardag. Brand in een Egyptisehen posttrein;; 140 postzakken verloren gegaan. Sprinkhanenplaag in het gebied der Wahabieten. Naar wij uit goede bron vernemen, zal in het begin der volgende week een aanvang worden gemaakt met de proefboring ten dienste der waterleiding te Voorhout en het projecteeren van het buizennet. Toen nu 3 jaar geleden de heer D. Pronk, als hoofd der R. K. Jongensschool aan den Heerenweg, te Heemstede, pensioen aan vroeg, besloot het R. K. Kerkbestuur het on derwijs in het vervolg te laten geven door Eerw. Broeders en werd de leiding opge dragen aan de Eerw. Broeders van de Chr. Scholen, Stichter H. Joanes Bap. de la Salie. Een mooie school stond er wel, maar huis vesting voor de Eerw Broeders was er niet. Het kerkbestuur echter wist beslag te leggen op Huize „Postlust", dat tijdelijk in die behoefte voorzag. Door vermeerdering van het aantal broe ders, voldeed deze woning al spoedig niet meer, ook al ontzegden de bewoners zich alle comfort. Vanaf het oogenblik, dat de Eerw. Broe ders hier de leiding hadden, waren bij het school-en kerkbestuur plannen in over weging, om een betere huisvesting te vinden, maar- steeds tevergeefs. Wel beschikt het kerkbestuur over een uitstekend terrein, naast de onderwijzerswoning, maar een geschikt gebouw vraagt groote finan- cieële offers. Doch er moest verandering komen en op initiatief van 't kerkbestuur, werd den heer N. J. Nijman, architect te Heemstede, op dracht gegeven een ontwerp te maken naar de eischen des tijds en tegemoetkomende aan de nooden van het oogenblik, als voor de toekomst. Na verschillende besprekingen tusschen school- en kerkbestuur en schoonheidscom missie, wist de heer Nijman iets te ontwer pen, dat zeker aan alle eischen zal vol doen, en waarvan de gevel-foto een duidelijk beeld geeft. De geheele oppervlakte van het te bouwen gedeelte, is circa 23 bij 12 M„ en zal drie verdiepingen bevatten. In het midden van het voorfront komt men door een breede deur in een ruime vestibule, met links de ontvangkamer en rechts de spreekkamer. Vervolgens Is aan het voorfront links een Barometerstand 9 uur v.m.: 766. Stilstand OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.14 en overmorgen om 8.15 ruime eetkamer en rechts een zitkamer. Naast de vestibule twee trappen naar liet bovengedeelte van het gebouw. Rechtuit het gebouw ingaande, is er over de geheele diepte van het gebouw, een gang van 2 Meter breed. In het midden van het achtergedeelte is een ruime studeerkamer van 9.30 maal 6 M., met links een keuken en rechts een ruime kamer. Verder toiletten, closets enz. Ook de le verdieping is met een 2 M. breede gang in tweeën verdeeld. Boven de studiezaal is een fraaie kapel ontworpen, eveneens 9.30 bij 6 M.. Naast de kapel, rechts, is de sacristie. Het overige gedeelte van deze verdieping is ingericht voor slaapkamers. Links van de kapel is de ziekenkamer, met uitzicht op het altaar der kapel. Boven de vestibule een ruim bordes. Op de 2de verdieping bevinden zich de douche-kamers, de koortribune en verschil lende kamers voor andere doeleinden. Als naam zal het gebouw gegeven worden „Huize St. Jozef". Het Is dezelfde naam, welke ook de school draagt. De aanbesteding zal een dezer dagen plaats hebben en als dit gebouw straks voltooid zal zijn, is Heemstede weer een mooi monu mentaal gebouw rijker, en toont katholiek Heemstede hiermede voor de groote katho lieke zaak, het katholiek onderwijs, vee] over te hebben

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1