L01TGERIN Hfringa 4 Wntbrich, Haarlem <r DE PLANNEN TOT STICHTING VAN EEN BUREAU VOOR RECHTSBIJSTAND AAN ON- EN MINVERMOGENDEN TE HAARLEM VOOR ST00MEN - EN VERVEN - Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzuigers f150.- HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE Tejegrafwcti W»ii4w>iek. Schade door de nachtvorst DE GROOTE FABRIEKS BRAND TE SCHIEDAM MARKTNIEUWS J)TWAT-TYF£. hl .XfREET - Z ONDAC, -MOFGU M 11 UUR" EEN ONDERHOUD MET MR. BAKHUIZEN V.D. BRINK Houtstraat 5 a Tel1 OTT^Jj VRAGENBUS HET PROGRAMMA VAN DEN VIERDEN NED. KATHO LIEKENDAG Van 2831 Mei te MaAetrfdht Algemeen onderwerpHet Koningschap van Christus RaadsvergaderingGisterenavond ver gade de de raad dezer gemeente onder Voor- zitte schap van den burgemeester. Alle led ti waren aanwezig. Na de vergadering op de gebruikelijke •wijze geopend te hebben, spreekt de Voor- zitte een woord van welkom tot den heer Stor. die wegens ziekte een tijdlang ver hinderd was de vergaderingen bij te wonen, en enscht hem geluk met zijn herstel. T e notulen werden ongewijzigd goedge- keu.d. Ingekomen stukken Ou Ier de ingekomen stukken bevinden ziel ee.t schrijven van Gedeputeerde Staten, waa. in medegedeeld wordt, dat de veror dening op de heffing van retributiegeld is goedgekeurd; de goedkeuring van het raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening; ter goedkeuring v?n de wijziging in het reglement van het Burgerlijk Armbestuur; mededeeling van de goedkeuring van de verordening op de heffing van opcenten op de vermogensbelasting; een beroepschrift Van W. Cornelissen, caféhouder alhier, tegen den aanslag in het vergunnunigsrechf. Besloten wordt de reclame niet ontvanke lijk te verklaren, daar de termijn van beroep verstreken is. Sluitingsuur Van de caféhouders te Halfweg werd een verzoekschrift ontvangen om gedurende den zomertijd hunne zaken op Zaterdag en Zon- tot 12 uur open te mogen houden, in band met het doortrekkend publiek tijdens de Olympische Spelen. Ge heer STOKLÏAN wil het adres in h. tt ien van B. en W. stellen en is er voor on bet verzoek in te willigen, als hiermede he' nubliek en belanghebbenden mede ge- ho'i. worden. De VOORZITTER deelt mede, dat reeds verscheidene malen een dergelijk verzoek aai en raad is gericht en leest de betrek ke. 'jkz correspondentie hierover voor. lOs heer VAN DER VEGT is tegen het inv 'U-gen van het verzoek in verband met de e /entueele belasting op de vermakelijk- he lei. Da heer DE GRAAFF sluit zich bij den heer Stokman aan. De heer BIESHEUVEL is principieel tegenstander van later sluitingsuur en stelt voor om het adres evenals in 1926 in handen te stellen van den Burgemeester. Het voorstel wordt in stemming gebracht en verworpen. Adres .gemeentebode Ingekomen een adres van den heer A. C. Jutjei -:, gemeentebode, waarin deze ver zoekt im zijn eervol ontslag voorloopig in te trekken. De heer STOKMAN acht het wenschelijk, daar de gemeentebode uit zijn betrekking ontslagen wordt, wegens overgang van de bedrijven, hem een gratificatie te verleenen van f 200. Aldus wordt besloten. Herstemming voorstel in zake verbod voorbijrijden stilstaande trams De heer STOKMAN acht het niet nood zakelijk hierover lang uit te weiden, daar dit onderwerp reeds in den breede bespro ken is. Spreker deelt mede, dat hij zich in verbinding heeft gesteld met de directie der N.Z.H. en dat hij daar vernomen heeft, dat een conducteur wel bevoegd is om een auto mobiel, tijdens het in- en uitstappen der reizigers te laten stoppen, maar dat dit in de meeste gevallen te laat zal zijn. Spreker acht het betrekkelijk artikel in het Tramweg- reglement een doode letter en voor de prak tijk van weinig beteekenis. Het voorstel van B. en W. om deze zaak niet nader te regelen, daar het reeds in het Tram -zgreglement geregeld is, wordt in sterr aii tg gebracht en aangenomen. Wijziging Algemeene Po litie ver ordening -Iet voorstel om in de Alg. Politieverorde ning bepalingen op te nemen, die de goede orde bij openbare muziekuitvoeringen ver zekeren en het hinderlijke rumoer tijdens de muziek voorkomen, wordt ongewijzigd aan- ge nomen. Voorstel steunregeling voor wcrkloozen B. en W. stellen voor om het verzoek van genige bouwvakarbeiders organisaties, om een steunregeling in het leven te roepen voor hen, die nog niet trekkende of reeds uitge trokken zijn, voor kennisgeving aan te ne men. De heer STORMBROEK en STOKMAN zijn van meening, dat hiermede de nooden en behoeften van de arbeiders tijdens de werkeloosheid in de wintermaanden, niet worden weggenomen. Wel is het aantal werkloozen in deze gemeente niet groot en zorgt de gemeente in den ergsten tijd voor werkverschaffing, maar dat is niet voldoende. Er zijn arbeiders, die dikwijls weken en maanden werkloos zijn; voor hen moet gezorgd worden. Sprekers hopen dan ook dat de Raad het verzoek van de organisaties zal inwilligen. De VOORZITTER deelt mede, dat de omvang van de werkloosheid zeer wissel vallig is. Spr. is een principieel tegenstander van steunregeling en acht het scheppen van een recht op steun demoraliseerend voor de arbeiders. Spr. is van meening, dat de aan vrage om een kindertoeslag, een zaak is, die de organisaties zelf in hun steunregelingen moeten regelen. Over het eerste punt ontwikkelt zich een levendige discussie tusschen den Voorzitter, en de heeren Stormhoek en Stokman. Ten slotte wordt het voorstel van B. en W. in stemming gebracht en aangenomen. Wijziging verordening hef fing veergelden. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten om de vrijstelling van vcer- feld voor de N.V. Ned. Thermo-chemische 'abrieken te schrappen. Opnieuw vaststelling ver ordening heffing retribu tiegeld De heer VAN DUIJNHOVEN zou wil len voorstellen otn b.v. ook voor een inko men v'n f 7000 een regeling te treffen voor heffin van retributiegeld en dan verder perce: sgewijs en progressief. De /OORZITTER deelt mede, dat de verort ting, overeenkomstig den wensch van dt i Minister in overeenstemming moest worde-; gebracht met die van Heemstede en kan rc ;ds bij voorbaat zeggen, dat een dus danig', wijziging niet zal worden goedgekeurd. Voorstel tot invoering van een belasting op verma kelijkheden De teer DE GRAAFF is vanouds geen voors' ader van deze belasting; spreker zou echte, sventueel wel voelen voor rechten op de ei -eebewijzen, zoodat het publiek de belast :g betaalt en niet de caféhouders. De heer VAN DUIJNHOVEN sluit zich hierbij aan; het is hem opgevallen, dat van een bvast bedrag gesproken wordt. Spr. acht dit niet billijk, daar niet alle zalen, waarin een uitvoering gegeven wordt even groot zijn en alle uitvoeringen niet even druk bezocht worden. De VOORZITTER is het Uier ede eens en decit mede, dat ook B. en W. et wel voor Hoogste barometerstand; 768.7 m. M. te Biacksod. Laagste barometerstand: 756.3 m. M. te Kopenhagen. Verwachting: Zwakke tot matigen, tijdelijk wellicht toenemende W. tot Na wind, betrok ken of zwaar bewolkt met tijdelijke opklarin gen, waarschijnlijk nog eenige regenbuitjes, weinig verandering in temperatuur. voelen om rechten te heffen op de entree bewijzen. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Vaststelling vermenigvul- digingscijfer 1928/1929 Het vermenigvuldigingscijfer voor het belastingjaar 1928/1929 wcrdt overeenkom stig hetvoorstel van B. en W. vastgesteld op .2 Zonder discussie worden aangenomen de voorstellen tot: het aangaan van een overeenkomst met het Centraal Bureau, inzake controle van I de gemeente-financiën; vaststelling van een verweerschrift, inzake j de gevraagde schadeloosstelling; verbouwing en verhuring van de voor- i malige Christelijke school te Halfweg, voor het geven van vakteekenonderwijs; verkoop van twee woningen aan de Min j Cort v. d. Lindenstraat; wijziging van de begrooting 1927; vaststelling van het suppletoir kohier be drijfsbelasting 1928. Hierna wordt overgegaan tot besloten I vergadering. Ophooging gemeente-terrein Besloten wordt Burgemeester en Wet houders te machtigen, om met P. H. van Essen alhier een overeenkomst aan te gaan inzake de ophooging van het terrein, ge legen tusschen den Osdórperweg en de I Minister Cort v. d. Lindenstraat te Halfweg i Rondvraag De heer V. D. LAAN vraagt of in he nieuw aangelegde buizennet van de water leiding nog handkranen of standpijpen wor den geplaatst. De VOORZITTER deelt naar aanleiding hiervan mede, dat op verschillende plaatsen in den Houtrakpolder brandkranen zullen worden geplaatst. Hierna wordt de vergadering gesloten. Door de vrij strenge nachtvorst is op ver schillende plaatsen in den Haarlemmer meerpolder nogal schade toegebracht aan de te velde staande aardappelen. Van som mige stukken was door de vorst het loof ge heel zwart geworden, waardoor het gewas grootendeels waardeloos is geworden en een nieuwe beplanting zal moeten plaats hebben. Gelukkig echter hebben ook op tal van andere plaatsen in dezen polder de aardap pelen van deze vorst nagenoeg niets te lijden gehad, zoodat er van een mislukking van den oogst nog geen sprake is. Ook in Castricum is veel schade aan de aardappelen toegebracht, vooral de zgn. ..muizen" hebben geleden Aan de eigenhei mers is niet veel schade berokkend. Omtrent den grooten fabrieksbrand te Schiedam, waarvan wij elders in dit blad in 't kort melding maken, vernemen wij uit Schiedam nog het volgende: In den afgeloopen nacht heeft te Schie dam een groote brand gewoed. Omstreeks half één ontdekte een schipper, die met zijn vaartuig In de Schie lag, dat brand was uitgebraken in de gebouwen van de N. V. Van der Hoeven's kistenfabriek aan de Overschiesche straat 160. Hij waar schuwde onmiddellijk de brandweer, doch toen deze ter plaatse verscheen, stonden het geheele fabrieksgebouw en de daar achter gelegen opslagplaatsen in lichte laaie. De brandweer tastte het vuur met kracht aan en door een stoomspuit en 2 motorspuiten werd met veel stralen water gegeven. De brandweer kon evenwel niet voorkomen, dat het vuur oversloeg naar de aangrenzende opslagplaatsen van de Handelmaatschappij v./h. C. de Boer, uit Den 1-Iaag, waar groote hoeveelheden che micaliën zijn geborgen. Het werk van de brandweer werd ten zeerste bemoeilijkt door de verstikkende dampen, die in deze opslagplaats door het vuur werden ontwikkeld. Zoowel de timmerfabriek als de opslag plaats van chemicaliën werden door het vuur verwoest. Ook de aangrenzende loods der spoor wegen werd een prooi der vlammen De brandweer heeft den heelen nacht doorge werkt om het vuur mester te worden. Zij was hedenmorgen vroeg, hoewel toen ge vaar voor verdere uitbreiding geweken was. nog bezig. De schade, die door dezen brand is veroorzaakt, is zeer groot en be draagt l'A 2 ton. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles is verzekerd. Een incident. Terwijl de brandweer druk bezig was met het blusschingswerk passeerde de heer J. C. Hoving, oud-gemeenteraadslid van Vlaardingen, thans wonende te Rotterdam, per auto langs de Schie. Op een gegeven moment reed de heer H., vermoedelijk tengevolge van het gedesorganiseerde ver keer, niet zijn auto te water. Slechts met zeer veel moeite slaagde men er in hem te redden. BEVERWIJK, 11 Mei. R.K. Coöperatieve Tuindervereeniging „Kennemerland". Witlof le soort 3?35 ct., 2e soort 12 et. per K.G.; Spinazie 4090 ct. per kist; Sla 411 ct. per stuk; Postelein f 11.40 per kist; Raap stelen 2—4 ct., Radijs 2—3 ct„ Rabarber 512 ct.. Selderie 57 ct., Wortelen 28— 32 ct., Asperge dik wit 6087 ct., idem blauw 4056 ct.', idem dun wit 2028 ct. per bos; Bloemkool le soort f 2532; 2e soort f 15—20 per 100. n Eenigen tijd geleden hebben wij melding gemaakt van de plannen, om hier ter stede een bureau te stichten voor rechtsbijstand aan on- en minvermogenden. De zaak was aan de orde gesteld in de Orde van Advocaten hier ter stede, die daarop een commissie benoemde om het plan te bestudeeren. De concept-regeling, die deze commissie, bestaande uit de nee- ren Mrs. P. Tideman, W. P. ViS, R. C. Bakhuizen v. d. Brink, M. A. v. Eek en O. Blankenvoort, heeft ontworpen, hebben wij indertijd gepubliceerd. Wij herinneren nog aan de volgende bijzonderheden van net daarover uitgebrachte rapport. De commissie heeft zich zoowel schrifte lijk als door bezoekter plaatse gegevens verschaft nopens opzet, organisatie, werk wijze en resultaten van de drie bestaande bureaux, vooral om zich een oordeel te kunnen vormen over de vraag, hoe zoo danig bureau te Haarlem zou kunnen wor den opgericht en in stand gehouden. Daar toe toch' zijn geldmiddelen noodlg en de rapporteurs zijn zich bewust, dat de hooge kosten, waarvoor mede op de publieke kas een beroep zal moeten worden gedaan, licht een bezwaar zou kunnen opleveren. En daarom stellen zij, dat voetspoor volgende, aan de Orde van Advocaten voor, dat deze initiatief neme, om met de medewerking van autoriteiten en kringen, die geacht kunnen worden actief of passief belang te hebben bij een goede verzorging van de rechtshulp aan on- en minvermogenden, het bestuur van deze gemeente, de Recht bank, de Balie, den Armenraad en vakorga nisaties, te geraken tot stichting van een algemeen bureau. Ter bestrijding van de kosten, aan de in standhouding en de werkzaamheden van het bureau onvermijdelijk verbonden, zal een beroep op de publieke kas noodig zijn. In de bijgevoegde stichtingsacte wordt medegedeeld, dat het de bedoeling is het bestuur der Stichting te doen bestaan uit 9 leden. Daarvan wordt 1 lid benoemd dooi den President der Arrondissements-Recht- bank te Haarlem, 2 leden door den Raad van Toezicht en Discipline der Orde van Advocaten te Haarlem, 2 leden door B. en W. van Haarlem. 1 lid door het bestuur van den Armenraad te Haarlem en 3 leden onderscheidenlijk door den Haarlemschen Bestuurdersbond, den Katholieken Volks bond en den Christelijken Bestuurdersbond. De heer mr. Bakhuizen van den Brink verklaarde zich, op ons verzoek, bereid om trent de bedoeling van het nieuwe instituut eenige nadere inlichtingen te geven. Hfj deelde ons mede, dat het door dc re geering ingestelde Bureau van consultatie, dat eiken Vrijdagmiddag om half twee in het Paleis van Justitie, aan de Jansstraat, zitting houdt voor hen, die, voorzien van een briefje van onvermogen, rechtskundi gen bijstand komen inroepen, naar de mee ning van de Haarlemsche rechtsgeleerden niet in alle opzichten voldoet. Immers mag het Bureau van Consultatie slechts een rechtskundige aanwijzen, die den cliënt te zijde staat, als er een proces aan den gang is of begonnen moet worden. Dus wanneer de dagvaarding is uitgebracht of moet worden uitgebracht. Zoo talloos velen hebben echter ook, buiten deze gevallen, de hulp van een rechtsgeleerde noodig. Noe men wij enkele: .opmaken van contracten; moeilijkheden met de ongevallenverzekering; aangelegenheden met de administratieve colleges, zooals gemeentebesturen, provincie, rijk, waterschappen (denk aan de bouw verordening!); het geven van advies in rechtszaken en r.iet te vergeten het gemak kelijk maken om in een andere stad te procedeeren. In al die gevallen brengt het Bureau van Consultatie geen hulp en toch snakken velen naar goedkoopen rechtskun digen bijstand. De Haarlemsche rechtsge leerden hebben dat ook gevoeld en vandaar hun poging om een rechtskundig bureau te stichten voor on- en minvermogenden. Een ieder, die op dit terrein enigszins thuis is, weet, dat dit soort rechtskundige adviezen aan on- en minvermogenden op dit moment verstrekt wordt o.m. door het Bureau voor Arbeidsrecht van den Haar lemschen Bestuurdersbond en het Bureau voor Arbeidsrecht van den R.-K.Volksbond. Ook heeft de vereeniging Toynbee een bu reau, waar goedkoop rechtskundig advies kan worden verkregen. Mr. Bakhuizen v. d. Brink ontkende ech ter, desgevraagd, pertinent, dat het denk beeld, om een bureau voor rechtskundigen bfjstand te stichten, bij de Haarlemsche ad vocaten gegroeid is door de groote vlucht, die de werkzaamheden der bureaux in de laatste jaren genomen hebben. Geen vrees voor deze bureaux spoorde de Orde van Advocaten aan, om deze zaak in studie te naast het Bureau van Consultatie, een an der adviesbureau voor rechtzoekenden noo dig is in een stad ais Haarlem. Wel ver trouwde de heer Bakhuizen ons als z ij n meening toe, dat hfj bureaux, die niet, zoo als dat van den R.-K. Volksbond, ge schraagd worden door de hulp van een rechtsgeleerde,waarover zij, zoo noodig, kun nen beschikken, onvoldoende geoutilleerd acht. Deze kunnen dus niet ln alle op zichten aan de behoeften van het publiek voldoen. Dat deze bureaux bij de eventu- eele totstandkoming van het rechtskundig bureau vrijwel overbodig worden, staat wel vast. In Utrecht echter, waar een regeling bc-staat, die Haarlem tot voorbeeld diende, bleven de bureaux van gfltioemde organisa ties in stand. Vele rechtzoekenden wenden zich tot die bureaux in eerste instantie. Een eenvoudig advies wordt hun, zoo mo gelijk gegeven, maar in hoofdzaak bestaat het werk der bureaux in het onderzoeken of een of ander geval in aanmerking komt om. door het centrale bureau voor rechts kundigen bijstand te worden behandeld. Bureaux, zooals de orde van advocaten zich cr een in Haarlem voorstelt te stichten, be staan in Amsterdam, Rotterdam, Hilversum en Utrecht. In de laatste stad is het bureau op den grondslag van publiekrechterlijke lichamen en organisaties ingericht. Hilver sum is een filiaal van Utrecht. In het bestuur der stichting zitten vertegenwoordigers van de Rijksuniversiteit, van de Rechtbank, van de Orde van Advocaten, van de R. K. Werk- liedenvereeniging „Sint Joseph," van den Utreehtschen Besturenbond en van de ge meente Utrecht. In Amsterdam en Rotter dam bestaat het bestuur wel uit personen van verschillende denkrichting maar zij zijn toch geen vertegenwoordigers van bepaalde lichamen. Het heeft, naar ons ter oore kwam, onder belanghebbenden ontstemming gewekt, dat de Haarlemsche Rechtgeleerden%een bureau willen oprichten zonder daarover eerst de lichamen, die zij er in betrekken willen, ge hoord te hebben. Men decreteert daar maar, aldus de klacht, dat die en die in het bestuur een vertegenwoordiging mogen aanwijzen en men weet zelfs niet of die corporaties met het denkbeeld en de afvaardiging accoord gaan. Dat is geen manier van zaken doen. Ik kan mij, aldus verzekerde ons de heer Bakhuizen, die ontstemming begrijpen. Die handelwijze zou, indien zij gevolgd ware door de Orde van Advocaten, onbehoorlijk z\jn. Het is echter niet onze schuld, dat het zoo geloopen is. De Orde van Advocaten toch had een commissie benoemd om het onderwerp in studie te nemen. Deze commissie heeft een voorloopig rapport uitgebracht en het con cept aan de advocaten toegezonden met de mededeeling „vertrouwelijk." Door een onbe scheidenheid, die wij nog niet hebben kun- ,nen achterhalen, verscheen dat voorloopig rapport op een goeden dag in de kranten. Dat was niet de bedoeling. Eerst moest de zaak in de Orde van Advocaten besproken worden en pas, wanneer dan een besluit ge nomen zou zijn, kon men, en het zou ook zoo gebeurd zijn, met belanghebben gaan praten. Zelfs nu is er nog geen besluit genomen, alhoewel ik vrij zeker ben, dat de plannen doorgezet zullen worden. De besprekingen met de organisaties, het gemeentebestuur, de rechtbank en anderen zullen plaats heb ben, wanrteer de Orde van Advocaten beslo ten heeft pogingen aan te wenden om tot de oprichting van het bureau te komen. De bedoeling is in een centraal gelegen gebouw een bureau te vestigen, waar den ge- heelen dag iemand aanwezig is om rechtzoe kenden te woord te staan. Op bepaalde uren zal er een advocaat aanwezig zijn om advies tc geven, maar omdat niet iedereen gelegen heid heeft zich overdag aan het bureau te vervoegen, zal er ook 's avonds spreekuur ge houden worden. Het is niet onmogelijk, dat de practijk van particuliere advocaten er on der lijden zal, maar in het algemeen beïang moet die risico aanvaard worden, meende onze zegsman. Onvermogenden worden gratis door het bureau geholpen; min-vermogen- den dragen bij naar de mate van hun finan- ciëele draagkracht. In Utrecht verleent het bureau bijstand aan iederen on- of minver mogende, die woont of verblijf houdt in een gemeente, die het bureau susidieert. De be slissing of iemand min-of onvermogend is, berust bij den leider van het bureau. Men moet daarvoor alle gevraagde inlichtingen aan leider naar waarheid opgeven. Krijgt iemand een advocaat toegevoegd, dan ver richt die advocaat zijn werk onder controle van het bureau en op door het bureau vast te stellen voorwaarden. Voor elke zaak be taalt ieder hulpzoekende 25 cent ter tege moetkoming in de administratiekosten. Le den van vakv areenigingen zijn van deze hef fing vrijgesteld op vertoon van een door hun bestuur afgegeven verklaring: zoolang hun vereeniging een bureau voor arbeidsrecht on derhout. Het Utrechtsche bureau werd in Maart 1923 gesticht en nam een groote nemen, maar uitsluitend het besef, dat,(vlucht. Er werden in 1926 139 zittingen ge houden, waar 1995 bezoekers kwamen. Bo vendien ontvingen de advocaten op hunne kantoren nog 2085 bezoeken. Voor cliënten werd geïncasseerd '8378; aan bijdragen van cliënten werd ontvangen ƒ1653,50, ter wijl door tegenpartijen werd betaald 719,23. Het subsidie der gemeente Utrecht bedroeg 4000; aan salarissen werd uit betaald; leider 2000; twee medewerkers 2150; bediende 300; portier 200; bu reaukosten 930,39, drukkosten 248. De heer Bakhuizen v. d. Brink vertrouw de er op, dat met de bestaande bureaux wel overeenstemming zou bereikt worden. Vr. Kunt u mij zeggen, of een Clivia veel of weinig water noodig heeft? Antw. Een Clivia vraagt tijdens de groei periode n.l. thans en den komenden zomer tot ongev. October tamelijk veel water en vloeimest. Indien noodig, is het thans na de bloei, de beste tijd voor verpotten. In den zomer staat zij bij zacht weer, gaarne buiten op 'n halfschaduwrijk plaats je. Te veel kou of natheid kan haar even wel ook schade doen. Einde Augustus begin September althans, wederom binnen bren gen op een lichte frissche standplaats. Vaak de bladeren aan boven en onderzijde met een zacht sponsje afwasschen, verdient aan beveling. Des winters geeft men haar weinig of in 't geheel geen water. Vooral vorstvrij houden. Vr. Wij hebben in onzen tuin een heester genaamd: Viburnuum Opulus, Geldersche roos. De bladeren krullen zich om, ver schrompelen en zijn met insecten bedekt. Ik heb ze reeds bespoten met een zeep- spiritus oplossing. Kunt u mij een afdoend middel hiervoor opgeven. Ant.: Een bespuiting met Phytophiline, 1 100 is afdoende, vermits men alle insec ten raakt. Nooit in de zon spuiten of bij re genachtig weer. Hoe spoediger het gedaan wordt, hoe beter Phytophiline is bij eiken handelaar in tuinbouwartikelen verkrijgbaar. Ook indien men den heester nat spuit met water en daarna geheel onder bestrooit met tabak- zand verdwijnen de luizen. Flink met de slang op de waterleiding er doorspulttn, vinden de groene luizen zeer onaangenaam. Vr. Kunt u my zeggen hoe ik een Here Jemanthus moet behandelen op gebied van mest en grondstof. Is het soms een soort Clivia? Het blad is nogal breed. ■Antw.; Vermoedelijk is Uwe plant de Hae- manthus, waarvan diverse soorten te ver krijgen zijn. De meest voorkomende is H. Albiflos, welke meestal omstreeks Juni witte bloemschermen geeft. Zeer veel mooier zijn de soorten II. Cor- cineus, H. Multiflorus en H. Puniceus, welke roode bloemschermen dragen, maar evenwel veel minder bij particulieren gezien worden, omdat ze minder gemakkelijk te kweeken zijn. In den winter heeft men ze een rustperio de gegeven, zoodat alle bladeren verdord zijn. In het voorjaar geeft men ze nieuwe aarde, zonder de worstels te beschadigen. Het grondmengsel bestaat uit bladgrond, graszodenaarde, oude koemest en scherp- zand. De H. Albiflos kan in serre of lichte kamer of op een luw plekje in den tuin tot ontwikkeling en bloei komen. De andere H. soorten vragen, indien, mo gelijk, een z.g.n Warme voet- of kascultuur. Vr.Beleefd verzoek ik u, mü te willen aangeven, welke de juiste behandeling is voor een Echeveria Metallica, metaal-plant, grondmengsel, veel of weinig water e.d. Het plantje, hetwelk in ons bezit Is, zouden we graag op de vereischte manier willen voort helpen in den bloei. Antw.: Wij raden U aan, om zich aan te schaffen no. 77 van de bekende serie „We ten en Kunnen" n.l. „De vetplanten". Een goedkoop boekje, waari u alles en meer dan hetgeen u nu vraagt kunt vinden. Vr. Welke is de korste weg per rijwiel van Haarlem naar Brussel? Hoeveel K.M. Antw.: Haarlem Leiden Rotterdam Charlois Goïdschalxoord Klaaswaal Numansdorp Willemstad De dienst regeling van het weer te Numansdorp is in alle tramgidsen opgenomen Oude Molen Nieuwe Molen Stampersgat Oud Gastel Roosendaal Nispen Belgische grens Esschen Achterbroek Maria ter Heide Br^sschaet Merxem Ant werpen Oude God Contich Wael- hem Mechelen Sempst Eppeghem Vilvoorden Brussel. Afstand 198 K.M, Bij de Belgische grens moet voor het rij wiel een zeker bedrag als cautie worden ge stort, dat bij terugkomst wordt terugge- taald met aftrek van een bedrag als we genbelasting al naar gelang van den tijd van uw verblijf in België. Vr. Welke is de korste weg van Hille- gom naar Arnhem per auto? Hoeveel K.M. Antw.: Hillegom Hoofddorp Aals meer Kudelstaart de Kwakel Uit hoorn Mijdrecht Wilnis Ruwlel Breukelen Utrecht de Bilt Zeist Rysenburg Driebergen Doorn Leersum Amerongen Eist Rhenen de Grebbe Wageningen Renkum Heelsum Oosterbeek Arn hem. Afstand 116 K.M. Vr. 1 Welke is de kortste weg per fiets van Haarlem naar „Nes" aan de Amstel? Hoeveel K.M.? Vr. 2. Is er nog een andere verbinding tusschen deze twee plaatsen, n.l. per trein tram autobus, boot e.d.? Antw. 1. Haarlem Fort de Liede Zij weg naar de Lijnden Amstelveen Nes a. d. Amstel. Afstand 14 K.M Antw 2. Per trein naar Amsterdam, verder wellicht per autobus. Vr. Welke is de korste weg van Nieuw Vennep naar Angeren, gemeente Bemmel? Antw.; Nieuw Vennep Aalsmeer Ku delstaart de Kwakel Uithoorn Mij drecht Wilnis Ruwiel Breukelen Utrecht de Bilt Zeist Rijsenburg Driebergen Doom Leersum Ameron gen Eist Rhenen de Grebbe Wa geningen Renkum Heelsum Ooster beek Arnhem Malburgsche veer Huissen Angeren. Afstand 136 K.M. Vr.: Kan een R. K. Raadslid, dat getee- kend heeft zich aan te sluiten bij R. K. Raadsfractie, verplicht worden, de vergade ringen van genoemden fractie bij te wonen? Antw.: Indien dat lid onwillig blijft, zal dit, dunkt ons, moeilijk gaan. Immers, nie mand kan gedwongen worden, een vergade ring bij te wonen, welke hij niet wenscht bij te wonen. Alleen kan men disciplinaire maatregelen treffen, welke misschien slechts nuttig effect zullen sorteeren bij nieuwe ver kiezingen. Vr.: Hoeveel is de aftrek voor levenson derhoud voor de Rijkinkomstenbelasting voor Haarlem, voor mijn gezin, bestaande uit man en vrouw? Antw.: 900. Vr. van H. S., te H., omtrent kort be woonde kamer. Als geen bijzondere bepa lingen getroffen zijn en uw dochter betaalt per maand, kan men haar de kamer per maand opzeggen. Thans is het uitvoerig programma ver schenen van den 4den Ned. Katholiekendag, welke van 28 tot 31 Mei te Maastricht ge houden wordt. Het vermeldt in 't kort het volgende: Maandag 28 Mei. 12 urn'. Nevenvergadering der Ned. R. K. Vg. van Handelsreizigers „St. Christoffel" in Hatel Central, Groote Staat. Spreker P. Eiv gelbertus O. Cap. 1.40 Aankomst aan het Station van Mgrs. den Internuntius en de Bisschoppen van Ne derland, en van het Hoofdbestuur. Ont vangst vanwege de PI. Reg. Commissie. In rijtuigen, begeleid door een eerewacht te paard, wordt naar de dekenale pastorie aan het Vrijthof gereden. 2.30. Optocht, voorafgeaan door politie en muziek, en bestaande uit R. K. organisaties. Vanaf het Station wordt langs den kortsten weg gegaan naar het Vrijthof, alwaar défi lé en vaandelgroet voor de kerkelijke en we reldlijke autoriteiten. 3.30. Nevenvergadering van het Apostolaat der Hereeniging, in de aula der Zusters v.h. Arme Kind Jezus, Boschstraat. Spreker dr. Alph. Mulders, hoogleeraar aan het Groot- Seminarie Hoeven; Onderwerp: „Naar de godsdiensteenheid". 3.30. Idem van den Ned. R. K. Bond voor Groote Gezinnen, in de Leo-Stichting, Bree- destraat. Spreker drs. Jos. de Boor, leeraar St. Thomas-Gollege :te Venio. 5 uur. Idem van de Ned. leden der Derde Orde, in de voormalige Dominicanerkerk, Gr. Staat. Spreker P. Quirinus O. Cap., uit Rotterdam. 5.30 Idem voor de jeugdafdeelingen eter Derde Orde; a. voor de jongens in het St. Antonius- lokaal, Patersbaan-Tongerschestraat; spre ker P. de Leeuw O.M. uit Heerlen; b. voor de meisjes in de kerk der Minder broeders, Tongerschestraat; spreker P. dr. Cass. Hentzen O.M. uit Maastricht. 7 uur. Bidweg, van uit de O. L. Vr. kerk aan het O. L. Vr.-plein. 8.30. Begroetingsavond, in de Redoute zalen. Strijkorkest der Avanti-kapel. Dinsdag 29 Mei. 10.30 Pontificale Hoogmis, in de St. Ser- vaaskerk door Mgr. Van de Wetering, aarts bisschop van Utrecht. 2. Zücizte jjieene vt lar'ug, in de St. Servaaskerk. Openlngsn. e door nr. baron Van Wijnbergen, voorzitter vai het hoofdbestuur der Ned. Katholiekendagen. Rede van dhr. Henri Hermans, lid der Tweede Kamer, over „Het koningschap van Christus in het huisgezin'" 4.15. Ontvangst van Episcopaat, Eere-Co- mité en Hoofdbestuur ten Stadhuize, door Gemeentebestuur en Gemeenteraad. De rjj- tüigenstoèt wordt door de bereden eere wacht begeleid. 5 uur. Zanghulde van de leerlingen der kath. scholen, op de Markt, voor het Stad huis, aan bovenvermelde autoriteiten, waar na défilé der kinderen. 8 uur. Tweede Algemeene vergadering, ln de St. Servaaskerk, redevoeringen van mr. dr. Deckers, lid der Tweede Kamer, over „Het Koningschap van Christus in het so ciale leven" en van prof. Aengenent, van het Groot-Seminarie Warmond, i r „Het Ko ningschap van Christus in liet politiek leven." 10 uur. Gezellige bijeenkomst in de Re doute-zalen. Woensdag 34 Mei. 8 uur. Hoogmis in de St. Servaaskerk 8.30. Sectievergadering I in de St. Sei 'a- tius-Sociëteit, Breedestraat. Spreker t hr. Piet Kasteel, redacteur van cle Maasbode, te Rotterdam, over „Het Koningschap van Christus door middel van het leeken-aposfco- laat." 8.30. Sectie II, in de Stichting De Stuers, Kruisheerengang. Spreker majoor Van Nij- natten, uit Maastricht, over „Het Koning schap van Christus door middel van het ontspanningswezen". 10.30. Sectie III, in het St. Mathias-pai ro- naat. Bogaardenstraat. Spreker prof. W. Nolet, uit Warmond, over „Het Koningschap van Christus door middel van den boekhan del." 10.30. Sectie IV, in het Canisius-huis Len- culenstraat. Spreker rector Bekkers, uit Voorschoten, over „Het Koningschap an Christus door middel van de missie-actie 1.30. Nevenvergadering van de Federatie der Liturgische Vereenigingen in Nederland, ln de Stichting der Stuers, Kruisheerengang. Spreker P. Verwilst O.P., over „Het feest van Christus-Koning". 1.30 Idem (alg. vergadering) van de Vg. van den H. Vincentius a Paulo in Nederland. Spreker mr. Smit, lid van den Hoofdraad, Breda. 3 uur. Idem van de Federatie van R. K. Vrouwenbonden in Nederland, in de zaal der Martha vg., Witmakerstraat. Spr. Z.Ew. heer Bolder, uit Utrecht, geest, adviseur der Fe deratie, over „Het ideaal in de R. K. Vrou wenbeweging". 3 uur Idem van de Alg. R. K. Werkgevers vereniging, in de foyer van den Schouw burg, Breedestraat Spreker mr. dr. A. Bor- ret S. J., Amsterdam. 4.30. Idem van het St. Bernulphusgilcfe en de Alg. R. K. Kunstenaarsvg., in de Leo- Stichting, Breedestraat. Sprekers dhm. Huib. Luns, ir. Thunnissen en Van Harde- veld. Waarna bezoek aan de Tentoonstelling van Kerkelijke kunst. 4.30. Idem van het St. Petrus Canisius- Genootschap,, in het Canisiushuis, Lrn- culenstraat. Spreker dhr. Nijst uit Nijmegm. 8 uur Derde algemeene vergadering, in da St. Servaaskerk. Sprekers prof. dr. Barge uit Leiden, over „Het Koningschap van Christus in de wetenschap" en pastoor P'b- bergh, uit Houthem (L.) over „Het Kon' g- schap van Christus in de literatuur". 10 uur. Gezellige bijeenkomst in de Ps- doute-zalen. Donderdag 31 Mei. 8.30. Pontificale Hoogmis door Mg) Schioppa, Pauselijk Internuntius, in de St. Servaaskerk. 10.30. Vierde algemeene (slot)-vergadei ag ln de St. Servaaskerk. Spreker dr. Verb e- ven, dir. v. h. R. K. Centr. Bureau v. Ondir- wes den Haag, over „Het Koningschap v n Christus in het onderwijs". Sluiting dew den voorzitter, baron Van Wijnbergen. 2.30. Pontificaal, Lof in de St. Ser as t- kerls dOor Mgr. 'schrijnen, bisschop vn Roermond, en plechtige processie met 'Ie H. relieken. 6 uur. Gemeenschappelijke moaltfld ;n cto P.edoute-zalen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2