DE INTERNATIONALE PERSTENTOON STELLING GEOPEND Het cultuur-leven van twintig eeuwen HET NIEUWE KRANKZINNIGENGESTICHT .RADIO-OMROEP. VOOR RJC. VROUWEN TE NOORDWIJKERHOUT fjï RADIO - MOORS I BI CK WAT WILS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Zaterdag 12 Mei 1928 EEN TERREIN VAN 500.000 M2. DE STAND VAN DEN BOUW Trekjes No. 549 't Z'n lippen bewogenen éénéén Een gedeelte van net aaiwumib uer „xiessa Hedenmorgen te elf uur Is te Keulen de .Internationale Presse Ausstellung" of kort weg ,,Pressa" geopend. Bü de openingsplechtigheid waren o.a. te genwoordig' de Rijksminister van arbeid, Dr. Brauns, als vertegenwoordiger der Rijks- regeering, de Rijksminister van Buitenland- sche zaken, Dr. Stresemann, (wegens ziekte werd Dr. Stresemann vervangen door Dr. Freytag), de minister van binnenlandsche zaken Dr. Koch; de Pruisische minister-pre sident Dr. Braun. Als vertegenwoordigers De Volkenbond zond o.a. zijn secretaris generaal, Sir Eric Drummond. Nederland was vertegenwoordigd door zijn gezant Dr. graaf van Limburg Styrum. Het geweldige werk, ontstaan door het verziende initiatief van het bestuur der stad Keulen, waaraan meer dan een jaar door eerste vaklieden en kunstenaars, geleerden, beamten en arbeiders is gewerkt, is thans voltooid. De enorme gebouwen, welke zich op den rechter-Rijnoever verheffen, omzoomd door parken en tuinen en smaakvol onder- wan den Rijksraad waren aanwezig: minister Dr.. v. Preger en minister Boden. De Rijksdag was vertegenwoordigd door den Rijksdagpresident Loebe; de Pruisische Landdag door den vice-president Dr. v. Kries. ling verbonden, zullen niet nalaten eiken bezoeker te imponeeren. In den noordwesthoek van het groote rechthoekige hoofdgebouw verheft .zich trots den 85 meter, hooge, slanke Pressa-toren, welke prachtige vergezichten biedt In de Het Congreshuis der „Pressa" met den 85 meter hoogen Pressa-toren Doorkijkje van de Wandelhal van het Statenhuis op den „Pressa"-toren gebouwen, welke onmidellijk aansluiten hij de groote feesthal zijn de lokalen voor de tentoonstelling van het moderne perswezen, van dagblad, redactie, uitgeverij, berichten dienst, technisch bedrijf, de gezamenlijk tentoonstellingen van de vereenlging van Duitsche dagbladuitgevers, verder de ten toonstelling van tijdschriften, boek, gra- phiek, enz., ondergebracht. De gedachte van geestelijke en cultureele saamhoorigheid der volken, het internatio nale karakter der tentoonstelling, is in bij zonder zinnebeeldigen vorm tot uitdruk king gekomen in het z.g.n. Staatenhaus, een rondbouw in waaiervorm, waarin meer dan veertig Europeesche en overzeesche staten gehuisvest zijn. Bijzonder munt hier Oosten rijk uit, dat door decoratie en samenstel ling zijner tentoonstelling uitblinkt. De voornaamste architecten en een uitgelezen schaar van deskundigen op het gebied van pers en bibliotheekwezen hebben hier in smaakvolle samenstelling de schatten van Oostenrijk tentoongesteld. Ook Zweden heeft een zeer bijzonderen en smaakvollen expositie-vorm gekozen. De rondbouw van het Statenhuis voert door een zuilengang naar de zgn. Zietungs- strasse (Krantenstraat). Aan beide zijden exposeeren hier de voornaamste dagblad- en tijdschriften-uitgevers in speciale gebouwen. Verder is een imposant gebouw de z.g.n. KulturhaUe, gelegen aan den Rijnoever, tus- schen de Domburg en de Hangebrug. Langs breede trappen komt men in de groote tentoonstellingszalen. Dag en nacht is hier de laatste dagen gewerkt door man nen der wetenschap met assistentie van ar beiders voor de inriching der cultuur-his torische afdeeling der Pressa. Een bijzonder stemmingsvol beeld, volko men is overeenstemming met het karakter der afdeeling, biedt de katholieke letter kundige cultuur-tentoonstelling: die een overzicht geeft over twintig eeuwen katho lieke litteratuur. Hier wordt een overzicht gegeven van de schriftuitbeelding der Evan gelisten en kerkvader, waarbij zich aansluit de H. Schrift, de Bijbel in zijn meest uit- eenloopende uitgaven en talen. Beeldende kunst, plastiek, goudsmeed kunst en glasbeschildering, alsmede het mysteriespel zijn er te bezichtigen in beeld schrift uit langvervlogen tijden en leggen getuigenis af van den grooten invloed der H. Schriften op het openbare en bijzonder op *t geestelijke leven der Middeleeuwen. De H. Schrift zelfs wordt in handschrift getoond. Een andere groep vormt het schoolboek en toont, hoe het algemeene schoolboek van den katechismus, die in alle talen der we reld en in zijne historische ontwikkeling tentoongesteld wordt, afkomstig is. De zendbrieven der pausen zijn in eene afzonderlijke afdeeling ondergebracht. Verder is er te bezichtigen de omvangrijke letterkunde der katholieke missies onder de natuur- en cultuurvolken: een overzichte lijke weergave van de katholieke pers in binnen- en buitenland en een systematisch ingerichte boekenrij met de tegenwoordige litteratuur der uitgevers. De gansche afdeeling ademt eerbied voor het rijke katholieke verleden, voor de mach tige uitwerking der katholieke kerk als een der oudste cultuurmachten en legt getuige nis af van het opgewekte katholieke leven in onze dagen. De totale tentoonstellingsgebouwen be slaan een terrein ter grootte van 500.000 M2. en strekken zich langs den Rijnover over een afstand van 3 K.M. uit. Het ter rein biedt van onderscheidene punten ver rassende panarama's op den Dom, de ove rige kerkgebouwen van Keulen en het schilderachtige oud-Keulen. De .Pressa" is het levend bewijs voor het innige geestelijke en cultureele leven der volken en zal een machtigen stoot geven tot de vreedzame toenadering en verstandhou ding tusschen de volken onderling. De .Pressa" is een zegetocht van de cultuur en den geest in 't leven der volken in al zijne geledingen en vertakkingen. Het Observatie-pa villoen, dat zijne voltooiing nadert. Waimeer men in de kom der gemeente Noordwijkerhout den kronkelenden duinweg volgt, die naar de Langevelderlaan voert, ziet men reeds van ver het in aanbouw zijn de krankzinnigen gesticht voor R. K. vrou wen, dat door de eerw. zusters van het St. Annagesticht te Venray in de vlakte, aan den voet der duinen gebouwd wordt. Aan de Westzijde wordt het terrein omslo ten door een breede duinenrij, naar 't noor den en oosten breidt zich een grazige vlakte uit, hier en daar bebouwd, terwijl men er ta In vergevordenden staat-van voltooiing is op het oogenblik het observatie-paviljoen. Met opzet is men hieraan het eerst begon nen. Alle patiënten immers, die eens de toe komstige inrichting zullen bevolken, komen eerst voor korten of langen tijd in dit ge bouw ter observatie. Na den observatie-tijd stellen de geneesheeren dan vast, in welke afdeeling de patiënte zal worden geplaatst. Einde van dit jaar denkt men de eerste patiënten voor het observatie-paviljoen te kunnen ontvangen. Het Hoofdgebouw. dezen tijd van het Jaar, ook een enkel bol- lenveldje in bloei ziet. In de richting Noordwijkerhout ziet men den kerktoren en het gebouwen-omplex van het St. Bavo-gesticht. Merkwaardig is, dat de broeders, die in het St. Bavo-gesticht zich wijden aan de verpleging der krank zinnigen, ook van Venray afkomstig zijn. Eerlang zullen nu op korten afstand van dit gesticht zusters van Venray de verple ging van krankzinnige vrouwen gaan be ginnen. Bij den Ingang van „het .werk" zien we allereerst enkele fraaien modern gebouwde villa's, de a.s. woningen voor de geneeshee ren, en daarachter de portiesloges, die de Behalve het Hoofdgebouw en het genoem de observatie-pavüloen zal er een gebouw verrijzen voor: Rustige patiënten, Half- rustige patiënten, onrustige patiënten: ver der een centraal waschhuis en een zieken huis. De geheele inrichting zal 650-700 patiën ten kunnen bevatten. Het terrein waarop het gesticht zal verrijzen, beslaat een op pervlakte van ongv. 30 H.A. Buiten het bebouwde gedeelte blijft er nog ruimschoots terrein vrij voor bebouwing, be planting, beweging der patiënten, enz. In groote lijnen is bü den nieuwen bouw het grondplan van het huis te Venray ge volgd. Op het hoofdgebouw, waarvan we in vol- ZONDAG 13 mei HILVERSUM to6o M. i.oo2.00 Lunchmuriek door het Trio Rentmeester 2.00—3.00 concert op twpe vleugels door Jan Nieland en Joh. den Hertog_3.00 4.00 Concert. Harmonie „Excelsior" uit Wormerveer o. 1. v. B. Rich. Sombroek en een Gem. zingver. 4.00— 5.00 Vertellingen a. d. vleugel door Cath. v. Rennes. 5.005.30 De pianosonates van Beethoven. Analyse van Sonate cp. 22, door L. Schmidt. Egb. Veenpiano. 5.306.00 Lezing door Dr. M. J. v. d. Flier Het nut en bet genot van het reizen in Binnen- en buitenland 6.00—6.15 Martien .Beversluis spreekt over den dichter Frans Bastiaanse, naar aanleiding van diens 6osten ge boortedag. 6.30 V.P.R.O.-uitzending in het Geb. v.d. N. P. B. te H'sum 8.00 Pers- en sportber. 8.10 „De Klokken van Cornevdle", opera-comique, in 3 bedr. en 4 tafr. van Rob. Planquette, Germaine, nicht van Gaspar-Helens Cals, Serpolette, dienstmaagd van Gaspar, B. v. d. Bosch-Schmidt, Gaspard, rijke pachter. Jan Grootveld, Henri markies van Cornev. E. v. d. Ploeg, Grenicheux, jonge visscher, Jules Moes. De Baljuw, M. v. Reen, Stadsschrijver, J. Jansen, Brum- visch, bootsman in dienst v. d. Markies, K. Hendriks. Versterkt Omroep-orkest o.I. van J. J. van Amerom, Chris de Vos, algem. voorber. HUIZEN, 1870 M. (Tusschen 4 en 6 uur 340.9 M.) 8.30 N.C.R.V. 10.30 K.R.O. Kerkdienst m de St. Jozefskerk te Haarlem en Koor o.I. van Jos. de Klerk. H. Andries- sen, organist. De Mis „Benedicamus Domino,", van Dom. Lor. Perosi (voor sopraan, alt, tenor bas en orgel). Vóór de H. Mis: Vidi Aquam, van F. Nekes, (voor so praan, alt, tenor en bas .i capetla). Onder het Offerto rium: Jesu nostra redemptio van H. Andriessen (voor sopraan, tenor en orgel en bas .i capella). Predikatie door Pastoor H. C. J. Sondaal: „Het Gebed". 12.301.30 Lunchmuziek door het Trio „Winkels". K.R.O. x.30 —1.45 K.R.O. Mr. Paul Reijmer: „Het partijbureau der R.K. Staatspartij als toekomstige centrale voor R.K. Overheidspersonen en R.K. leden in onze vertegenwoor digende lidhamen. 1.452.15 K.R.O. Verteluurtje voor kinderen door een catechiste van Huize Bethanië te Bloemendaal. 2.304 G amofoonmuziek K.R.O. 9e Symphonie Beethoven. 45 K.R.O. Ziekenuu tje met medew. van Mevr. M. W. v. 't Klooster, sopraan en P. Esselman, piano. Mei. v. Dam uit BredaSpreekster, 5 uur N.C.R.V. Dienst in de Geref. kerk te Leiden. Voorganger Ds. W. Bouwman. 7.308 K.R.O. Cau serie namens de Ned. Roomsche Reisver.-; A. Scheer- makers, leeraar a. h. Seminarie Ypelaar te Ginneken. 8 uur Concert. Mei. ,J. Baciiek, coloratuurtange-es, F. Boshart, piano. K.R.O. orkest o.I. van M. v. d. Ende. Spr.: F. C. v. Beu kering. Pastoor te R'dam: „Liturgische Maria-vereering." 10.30 K.R.O. Epiloog o.L van Jos. M. Pickers. DAVENTRY, 1600 M. 2.50 Vocaal concert. Frida Leider, opera-zangeres (sopraan). 3.20 Stravinskyconcert. Het Omroep-symphonie-orkest o.l. van I. Stravinsky. 4.10 „Oedipus Rex" tee deel). 5.10—5.30 Gedich ten van Dryden, Pope e.a. door Mias Evans. 7.15 De klokken van St. Martin-in-the-fields. Kerkdienst. 8.25 Liefdadigheidsporoep. 8.10 Nieuwsberichten. 8.25 Het Casano's Octet. M. Foster, sopraan, J. Thorns, bariton 9-50 Epiloog 10 uur tot 10.20 „The Silent Fellowship." PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. n.ao Kath. Mor genwijding. Muziek, 2ang en preek. 12.05 „Bübo- quet in de metro." 3.50-5-05 Dansmuziek. 7.50 10.20 Dansmuziek, Jazzband Cazes. LANGENBERG, 469 M. 8.20-9-20 Morgenwijding. it.4012.20 „Moederdag", declamatie en zang. 12.25—1.50 Concert door de voorm. militaire kapel. 2.503.50 Vocaal concert* Mannenzangver. „Lyra" Essen 4.205.20 Orkestconcert. 5.206.20 Syna gogale muziek. 7.20 „De Dollarprinses," Fall. Daar na tot 11.20 Dansmuziek. ZEESEN. 1230 M. 8.20 Morgenwijding. 10.50 Con* cert. Het Potsdammer Toonkunstenaars-orkest. 4.20 5.20 Orkestconcert. 7.50 Concert. Omroep-orkest o.l. van Bruno Seidler Winkler en Johanna Hofer, zang. 9.5011.50 Dansmuziek. HAMBURG. 395 M. 8.35 Morgenwijding. ta.ao Or kestconcert. 2.35 Orkestconcert 3 20 Vroolijk concert. 4.50 Zang met piano-begel. 7.20 „Mutter" Der Kreis der Zwolf", zum MuttertaK, Orkest en zang. Daarna tot 11.20 Cabaret. Dansmuziek. BRUSSEL, 309 M. 4.20—5.20 Dansmuziek. 7-35— 9.35 Orkest. Werken van Musseret. ■Steeds /iet JVieuwste in Aaato. r. -vr~ Vattumfipe//ersteffirffcn </ci-<xiaró<?ryrf. Toekomstige woningen der geneesheeren met portiersloges. toegang tot het elgenlfjke gebouwen-com plex zullen worden. Wjj bezichtigen vluchtig het terrein en vervoegen ons bij den uitvoerder van het werk, den heer De Brackelar van Antwer pen. Zijn vader bouwde, twintig jaar gele den het St. Anna-gestlcht te Venray. De heer De Brackelar, die ons zeer wel willend te woord stond, vertelde ons, dat nu ongeveer een jaar aan den bouw werd ge werkt. Verleden jaar, einde Juli, werd de eerste steen gelegd. Ie breedte een foto bijvoegen, worden thans de eerste dak-betimmeringen aangebracht. Al zullen dan tegen het einde van dit jaar de eerste patiënten hare intrede doen in de nieuwe stichting, voor de bouw volle dig ls afgewerkt zullen nog wel enkele Ja ren verloopen. De duinweg, welke den eenlgen toegang vormt, zal worden verbreed .en verbeterd. Wat de watervoorziening betreft, bestaat reeds communicatie met Noordwijk, terwijl de electriciteit eerlang van Leiden zal wor den betrokken. MAANDAG 24 MEI HILVERSUM, 1060 M. 12 uur Politiebcr. 12.30a Lunchmuziek door het Trio Groeneveld. 4.40—5.50 Kinderuurtje o.l. van Ant. van Dijk. 67.15 Diner- muziek door het Trio Rentmeester. 7.157.45 Fran- sche Olympiadeles. 8.05—28.20 Een praatje over de beteekenis van den Volkenbond; 8.20—9.30 Solisten concert, Lotti Muskens-Sleurs, sopraan. Mevr. V. Gro- dys de Gontcharenko, piano, F. Helman, viool. 0.30 —9.45 Causerie door M. S. Vas Dias „De Kootwijksche zender in dienst van een nationaal belang." 9*45 xi Populair concert o.l van Nico Treep. (10.15 Pers berichten.) HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 «w 1870 M.) N.C.R.V.-ui<- zendingen uitsluitend. 12.30—1.45 Orgelconcert door W. Weyland Jr. 45 Ziekenuurtje door Ds. H. L. Boerlijst. 6.157 Cursus fotografie voor den amateur door A. Boer. 77.30 Engelsche les. 7*308 uur Zangcursus door Jac. Caro. 8 uur Concert. Kon. Chr. Zangver. „Excelsior," Dir. Th. van Zutphen, Mej. H. Cals, sopraan, Mej.J. Imraink, alt, V. v. Bers tenor, H. Muycr, bas, Mej. B. v. d. Boogaard, piano. DAVENTRY, 1600 M. 9*35 Kerkdienst. 10.20 Gramo- foonmuziek. ix.20 Balladenconcert: tenor, sopraan 11.50 Dansmuziek. 12.20x.20 Orgelconcert. 1.50 dauserie2.20 Muziek. 2.25 Historische cau serie. 2.40 Muziek. 2.50 Concert voor bariton en sopraan). 3.20 Orkestconcert. 4*20 Huishoud- praatje. 4.35 Kinderuurtje. 5-ao Concertorgelbe speling. 5.40 Berichten. 5.50 Nieuwsberichten. 6.05 Concertorgelbespeling. 6.35 Brahms viool- en pianosonaten. 6.45 Fransche les. 7.05 Vaudeville Dans-orkest en vari*té-artisten. 8.20 Nieuwsber. 8.35 Concert door de .militaire kapel en C. Stewart, alt, F. Titterton, tenor. 8.50 Causerie over. „De theater kleedkamer. 9.05 Nieuwsber 9.10 De militaire kapel (vervolg,. 10.2011.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 9.5010 Gramo- foonmuziek. 11.50;.io Orkestconcert. 3-oy— 4.05 Liter, en muzik. matinée. 8.0510.20 „Sam son Dalila," St. Saens, Koor en soli. LANGENBERG, 469 M. 12.251.50 Orkestconcert. 5.206.15 Orkestconcert. 7.358.30 Oude Engel sche liefdesliederen en Schotsche oalladen I. Karma, Baldszun, zangeres, K., Graber, dedamatrice, F. Lud- wig, piano. 8.35 „Van Zigeuners," Concert voor or kest, koer en soli. Daarna tot xi.20 Dansmuziek. ZEESEN, 1250 M. 11.204.20 Lezingen. 4-205.20 Concert. 5.207.05 Lezingen. 7.50 Causerie. 8.20 Vocaal Concert, Ursula v. Diemen, sopraan, B. 36/25 II/5 Seidler-Winkler, pianobegel. 8.50—9.50 Oude en nieu we dansen, op 2 vleugels. HAMBURG 395 M. 3.15 Vroolijk orkestfconcert. 6.20 Orkestconcert. 7.20 Concert, werken van Gr\- dener. Orkest en Eva Schlee, zangeres. Dr. Günther en B. Jakschtat, zang. 9.50 Sluiten. BRUSSEL 509 M. 4.205.50 Trioconcert. 7*35 —9.35 Concert. Orkest en Mme. Blliet, zang. SPECIALISTEN - Tel. 14609 - HAARLEM PHILIPS, Telefunken en R. M. Toestellen De filmmet één toeschouwer Jadaar lag le nuvoor de zoo- reelste dag Ging ie sterven? Hoe voelt 'n mensch zich als de dood aadert? Wist ie dat maar Zooiets kan natuurlijk niemand je ver- jellendat ondervindt elk maar één teeréén eerste en laatste keer. Hoe oud was ie nu ook weer? Gekdat hoofd van 'mnu was 't veer als loodzwaar-volen moe tn toch of alle geheugen er uit was weg- {edruppeld Veertig? Jaeventjes veertig, probeerde hij vast te leggen Had ie geleefd? Was 'n leven dan zóó kortzóó ang- ■tig kort? Stel Je dan es vooriemand die twee Baal veertig jaren leeft'n pracht-leef- H)d noemt men dat'n bof'n voor recht.... Maar als veertig dan niks isdan is twee maal veertig óók niks Ging ie werkelijk sterven? Waarom werd 't hem maar niet ronduit jezegddan kon ie er op rekenen Op rekenen? Hoe? Wat? D'r viel bü hem niks te re kenen Toch zou ie 't wel willen weten En als ie 't dan wist? Wat dan nög? Jajawat dan nog? HU bekeek z'n handen Had tóch niets te doen Wit en smal waren ze Hoe zou z'n gezicht zijn? Dat lieten ze 'm natuurlijk niet zien. Ook smal en wit vanzelf. Wat had ie ook weer? Iets aan de longen, jamaar wat t precies wasdaar kwam ie maar niet achter Voelde hij zich werkelijk ziek? Op 't oogenblik niet zoo ergWie weetwie weet girig 't de goeie kant OP Naar 'n nieuw leven'n nieuw leven van kracht en gezondheid Nög es veertig? En dan wéér zoo kort? Zoo néér kort? Of voelde je dat alléén maar zoo als je ziek was? En zóó ziek was ie toch niet? Of Jadat hoofddat zware hoofd en die doodelijke vermoeidheid Vreemdnou had le toch 't woord „doodeliik" weer in z'n mond Zou ie kunnen lezen? Nee't deed 'm al pijn als ie zich maar even verroerdeen 't mócht trouwens niethéél, héél rustig moest ie blijven.... En h;j voelde, dat 't moestwant al leen van dit denken begon z'n hoofd al v/eer te gloeien Als 'n zuchtje ging de deur open. De verpleegster kwam binnengaf 'm zwijgend z'n drank en legde de thermometer aanen verschikte z'n kussens. Alles liet ie met 'm doenzwijgend moeslap als 'n doek. En staarde wat rondmaar moest 't weer gauw opgevenwant de oog-leden drukten als groote handenen 't was of ie wegzonk in 'n donkerte. Hij voelde, dat de thermometer werd weg genomen. „Hoeveel, zuster?" vroeg ie met geslo ten oogen. „Hmehruimruim negen en dertig, meneer Ze loog 'thij hoorde 't aan d'r aar- zel-stemHij zou hebben willen opsprin genhaar vastgrijpen't in d'r ge zicht schreeuwen, dat 't 'n leugen was 't ding uit 'r hand rukken, om zelf te kij kenahwat voelde hjj zich nu klein, zwak, machteloos Maar ochwaarvoor zou ie zich ook druk maken't werd er toch niet min der door „Wilt u nog iets gebruiken?" „Neenee, zusterlaat maar't zal tóchofWaarom zegt u 't nou niet? Waarom zegt u niet, dat 'tdat „U moet rustig zijn't is ernstig laat 'k u dat dan zeggenmaar 't kan nog veranderenVraagt u nu niets meerik mag eigenlijk niet eens met u praten Z'n oogen vielen weer toe De gedempte geluiden van 't huis en van de straat schenen van verre, van héél ver te komenen't was of 'n nacht, 'n zwaar-benauwde nacht zich al dichter en dichter om hem sloot. Toen kwam erverdichtbij? hjj wist 't niet en was te moe, om de afstand te gaan schatten -^- 'n doek voor z'n oogen vierkantengroot, witvlak Ging hi) droomen? Van 'n film, die hU gezien had? Welke was de laatste ook v/eer? Hoe lang was 't geleden? 'n Wfeek, 'n maand'n jaar? Maar needroomen deed ie toch niettenminste Er kwam leven op 't doek. 'n Lieve krullebol van 'n jongenen daar omheen veel andere kinderen in nieu- viii» lr loer on Werd daar 'n orgel bespeeld? Werd er gezongen? Jaen mooier, dan ie 't in jaren had gehoord't klonk als kristal En daar gingen al die kinderen, lang zaam, handen gevouwen, in 'n lange rij naar Er ging 'n huivering over hemhij droomde dus niet? En nu zag ie de kleine jongen weer apart Welk gezicht was dat toch? Had ie nog niet 'n portret liggen, dat Was daar z'n vader? En z'n moeder? Ja, duidelijken ze huilden van geluk en namen om beurt 't ventje in hun ar men 't Veranderde 't Zelfde jogglemaar nu groot flink, mannelijker't gezicht veel minder mooi En nu weer andere muziekhard. woest als 'n zee bij stormweer.... 'n feest.... bruischend, joelend, hijgend'n wilde massa-danslang, vermoeiend lang maar telkens weer op-gillend bij hitsende muziek-stuwing En toen donker 'n Straat met 'n enkel licht-glimpje van 'n suffende lantaarn. Dezelfde jongeman weerin gezelschap van anderen zingend, zwaaiend, malle sprongen makend over plassen en putten Dan weer de jongen alléénmet 'n meisje, dat slaperig glimlacht en willoos met zich doen laat 'n Flikkering van lichtvlakken op 't doeken dan 'n kantoorlokaalmet dezelfde jongemantusschen heeren met gezichten van gewichtZe spreken hem aanmaar de jongeman ziet niet de loe rende oogen van enkelen Weer is 't wegen op 't doek komen letters „Hij koopt z'n promotie met z'n ziel" staat er duidelijk te lezenVier, vijfmaal least le 't_.~~ en nAst staan daar de letters te trillenrood, bloederigvlammetjes gelijken ze schijnen maar niet weg te willen Als ze eindelijk verdwijnen staat daar dezelfdeals manop 'n podium en ónder hem veel hoofden van 'n luiste rende menigteHU spreektmet gloedmet groot gebaaren men juicht hem toeen heeren in 't zwart komen hem de hand drukken Even snel als op de film in 't theater maakt het beeld weer plaats voor 'n ander. 'n Groote zaalvijftig plaatsen links.... vijftig rechts'n aparte tafel'n tri bunepapierenOp een van de plaat sen links zit die ééne weeren z'n gezicht is nu bijna weer als dat van Weer 'n huiveringmaar nu koud koortsigmet 'n schokje er na Dan weer opeens 'n feestsjieke da mestoilettenheeren in 't zwartrij tuigenbloemenveel menschen telegrammenkostbare geschenken lach, lied, drank en spijs in overvloeden hijhijzelfja, nu is er geen twijfel meerhij zelfnaast de bruidHij lacht meemaar plotseling verstrakken z'n oogenen in de linkerhoek van 't witte laken komt 'n vrouwenhoofdheel droevigen oudz'n moeder't Hoofd zinkt naar voren't gelaat ver bergt zich In de handenen 't is weer weg Dan 'n heel ander tafereel 'n Zaal van de rechtbank'n drietal rechters'n griffier...... 'n bode'n deurwaarder'n paar advocatende vrouw, die eerst de bruid wasen de man, in wie hij reeds lang zich zelf weet hun houding is koelhtm gelaat strak als dat van de rechterser wordt ge sproken, voorgelezennog eens gespro kendan door de man, dan door de vrouw, de president, de advocatenen de hamer valt mét het trilbeeld Dan ziet ie de vrouw heengaan.....", met 'n kind.na H kille groetTi kruier loopt er achter met 'n handwagen met kof fers en tasschenen 'n andere vrouw komt het huis binnenlief, stoeierlg, met 'n verleidelijk lachje om de geschminkte lippen Zwart danzwartgeen doek meergeen beeld HU voelt naar zich zelfJahU ligt er nogen dit is z'n kamer Mateloos ellendig voelt hU zichen zoo eenzaamzoo hopeloos eenzaam Want ook die andere vrouw ging van hem wegze was door niets gebonden Voor die eerste scheiding was de rechtbank nog noodigmaar voor die tweede niet eens meer En wéér kwam 't lieve jongenskopje nog evenzonder doekzóó maarals n schimen wéér ook even het hoofd van die vrouw...... de moeder HU wilde roepenmaar *t was of *n stok in z'n keel werd gestoken En zoo heelemaal verlaten lag ie daar te snakkente snakken naar iets onbe reikbaars traan kwam er naar het jukbeen schui ven „Is ie zóó heengegaan?" vroeg een van de overgekomen familieleden. „Hoe bedoelt u?" „Geen priester, of Priester? We wisten niet eens dat me neer „Javan huls uitmmaren fin't zou ook haast ondenkbaar zijn..... als je in geen twintig Jaarn-Ja dus Maar niemand wist' hetvan <Jie ééne traan van berouw

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9