Stadsnieuws Niet alle Bacteriën Zangconcours Haarlem's Liedertafel Zangwedstrijd Zandvoort BINNENLANDSCH NIEUWS Ned. R. K. Bond van Kruideniersvereenigingen H LAAT UW MAM Jf ^5? (£11 GERUIT ROOKEW 11 MAAR GEEF HEM TABLETTEN LANDBOUW EN VISSCHERIJ KERKNIEUWS Een wonderbare genezing te Lourdes Kloosters voor Protestanten KUNST EN KENNIS Een kind kan de klok luiden Kon. Academie van W etenschappen Gehoorapparaat voor automobilisten in den mond zijn schadelijk, wel echter de gisting- en bederfverwekkers. Welke de oorzaak zijn van den zoo zeer gevreesden "tandwolf". De ver onderstelling als zouden gewone mechanische tandreinigingsmiddelen deze gevaarlijke parasieten kunnen verdelgen, be rust op een noodlottige dwaling. Slechts een krach tig werkend antisepticum als Odol, dat hun ont wikkeling tegenhoudt, waarborgt betrouwbare be scherming. Want de krachtige werking van dit des- infecteerende mondwater voorkomt die processen in den mond, welke de tanden verwoesten. Odol heeft bovendien een aangenamen, verfrisschenden smaak en verwijdert eiken onaangenamen reuk uit den mond. Odol is het aangewezen middel voor de oordeelkundige verzorging van mond en tanden, daar het de krachtig werkende, kiembestr ij dende eigenschappen van een echt antisepticum bezit Het nieuwe veilingsgebouw te Aalsmeer De wettelijke regeling van den Hoogen Raad van Arbeid Samenwerking tusschen de vakcentralen en het Verbond van Ned. Werkgevers RADIO-NIEUWS Een draadloos telefonie gesprek tusschen Bandoeng en Londen Radio in dienst der politie SOCIAAL LEVEN Het dreigend conflict in het lithografisch bedrijf Ned. R. K. bond voor groote 64 Zondagmiddag was de beurt aan de Eerste Afdeeling Mannenkoren om elkaar te bekampen in edelen wedstrijd. 't Is echter een vrij saaie middag ge worden, want van de zes koren, die had den ingeschreven vonden Dordrechtsch Mannenkoor „Kunt na Arbeid" en de Man- nenzangvereeniging „Orpheus" uit Delft het goed, het eerste om op het laatste moment plotseling af te schrijven, het tweede om veel te laat te komen, zoodat er niet op kon worden gewacht. Deelnemende vereenigin- gen en publiek werden nu gedupeerd op minder prettige wijze. De deelnemende ver- eenigingen, omdat deze hun tijd van aan komst en optreden regelen naar hun beurt in den wedstrijd, het publiek, omdat dit ge dwongen wordt, veel langer dan noodig is 10 minuten zijn gauw 'n half uur gewor den! te wachten. Wanneer daarop een of andere strafbepaling stond, die op de ingeschreven vereeniging kon worden ver haald, zou dit zeker preventief kunnen werken. De jury voor den wedstrijd van dezen middag was samengesteld uit de heeren: Alph. Vranken, Amsterdam, L. c. Keere- weer, Amsterdam, Jac. Bonset, Amsterdam, Hendrik Andriessen, Haarlem en den heer Empelman, Dordrecht. De heer Vranken was voorzitter, in zijn qualiteit van componist van het verplichte nummer: ,,'n Kermiscavalier" op woorden van Nic. Beets. Een frisch en pittig geschreven werk, zon der onoverkomelijk moeilijke passages, maar dat door zijn bouw hier en daar in canon bewerkt, toch voldoende de moeilijk heden biedt om als verplicht nummer voor deze hooge afdeeling de keuze te rechtvaar digen. I. Als eerste koor trad op „Zaandamsch Mannenkoor" uit Zaandam, opgekomen met 118 van de 130 zangers. Dir. C. Kef. Met het vrij goede stemmenmateriaal wist de heer Kef, wiens goede opvatting al dadelijk opviel, in het verplichte nummer een aar dige schalksche stemming te bereiken. Het koor bleef goed op toon. De heer Vranken dankte. Het vrije nummer „Populus Sion" van Isr. J. Olman werd iets minder goed gezon gen: enkele inzetten waren wat ruw, en er werd te veel met rukken gezongen. De uit spraak van het latijn, vooral van de g was minder volmaakt; de u bepaald leelijk nu en dan. n. Mannenzangvereeniging: „St. Caecilia" uit Utrecht, onder leiding van dhr. Jan van ïsselt, was opgekomen met 56 van de 70 zangers. Het stemmenmateriaal was minder fraai: lste tenoren en 24 bassen waren 't mooist van het ensemble. De uitspraak was niet scherp genoeg gearticuleerd, 't Klonk óók daarom hier en daar wat rommelig en vlak. De opvatting van 't vrije nummer „Da pa- cem domine" van Isr. J. Olman kon ons niet bekoren: het religieus sentiment was hier nog al eens afwezig. Desondanks een goed ensemble. III. Zang vereeniging „Orpheus" uit Dru- ten, was onder leiding van dhr. Piet Ver sloot uit Nijmegen, opgekomen met 58 van de 60 opgegeven zangers. Een mooi ensemble, dat met de uitste kende opvatting van den dirigent, hoe ge ring overigens in aantal ook, wonderen wist te doen in het verplichte nummer. Er werd zuiver en mooi gezongen. De heer Vranken dankte onder daverend applaus. Een num mer van Isr. J. Olman de heer Olman was als componist favoriet dezen middag, en 't was jammer, dat hij afwezig was „Hosanna Pilio David" werd mede uitste kend gezongen, met teere piano's en mooie ntbato's. Het was bovendien een zeer moei lijk koorwerk. En we gaven Druten een goede kans voor den eersten prijs. IV. Mannenkoor „Proza en Poëzie" Haar lem was opgekomen met 99 van de 107 zan gers onder leiding van den heer Jan Booda. De opvatting van het verplichte nummer was uitstekend, het ensemble goed: de einduitspraak nu en dan even ongelijk. Wat scherpe eerste tenoren: we denken om: Vroolijkgeest. Zwakke tweede bassen. Ove rigens goed ensemble. Als vrij nummer: Boerenfeest van Sem Dresden. Een meer vroolijke en pittige dan moeilijke en impo sante compositie: maar het werd uitstekend gezongen, met goede gelijke uitspraak en frisch van opvatting. De heer Vranken dankte zijn medeleden der Jury voor de keuze van zijn compositie, en de koren voor de uitstekende uitvoering ervan. Erkend moet, zoo zei hij, dat niet al leen de eerste prijswinnaars uitstekend ge zongen hebben, maar ook de overigen. De uitspraak was dan ook zeer moeilijk ge weest, en luidde als volgt: ie prijs „Proza en Poëzie" Haarlem, met algemeene stemmen en felicitatie van de Jury. 2e prijs „Orpheus" Druten met algemeene stemmen 3e prijs „Zaandam's Mannenkoor", met algemeene stemmen. 4e prijs „St. Caecilia" Utrecht, met alge meene stemmen. EERE-WEDSTRÏJD Daarna had de Eerewedstrijd plaats tus- schen de vereenigingen welke in de 3e afd. B. afd. A. 2e afdeeling en le afd. Mannen koren den len prijs hebben behaald. Drie vereenigingen bonden den kamp aan. I. „Proza en Poëzie" Haarlem, Dir. Jan Booda kwam opnieuw met >.'n Kermiscava lier" en behaalde hiermede uitbundig suc ces. Er werd zoo mogelijk nog beter gezon gen dan even te voren. II. „Animato" uit Amsterdam voerde on der directie van S. A. Englander „Lente" uit van L C. Keereweer, fijn en innig, prachtig van klank- en stembeheersching, keurig van opvatting en muzikaliteit. III. „Orpheus" uit Botterdam zong onder leiding van Jos. Vranken Jr., heel mooi met het kleine ensemble „O, mensch, waar is uw :acht" van Isr. J. Olman. De uitspraak was voor dezen Eerewed strijd alweder een zeer moeilijke. De feest commissie had dan ook in overleg met de Jury twee Eerste Eere-prijzen en een twee den Eere-prijs beschikbaar gesteld, en ver deeld als volgt: Uitslag Eere-wedstrijd. le prijs A. „Proza en Poëzie" Haarlem, met 3 tegen 2 stemmen. le prijs B. „Animato" Amsterdam, met algemeene stemmen. 2e prijs „Orpheus" Rotterdam, met alge meene stemmen. Volgende week Zondagmiddag komen aan de beurt de Gemengde Koren der Eerste Afdeeling en de koren der afd. Uitnemend heid, en des avonds de hoogste Eere-afdee- ling Mannenkoren. Ons wacht nog een grootsch muziek festijn! Derde dag Zondagmiddag U. werd de wedstrijd voort gezet met een kinderkoor uit de tweede af-, deeling: „Morgenrood", Loosduinen. De jury werd gevormd door de heeren: Fred. J. Boeske, Jos de Klerk en J.Hagens. Genoemd koor ontwikkelt een mooie, volle klank, maar de helft ls niet zoo jong meer. Meest meisjes van 15 a 16 jaar. In het ver plichte lied steeg het koor, wel gelijkmatig, doch tegenover de begeleiding werd het zeer onwelluidend. Het vrije lied: „De macht van 't kleine" van Cath. van Rennes, werd zeer mooi capella gezongen. Met 305 punten een len prijs. Daarna traden 3 kinderkoren in de afdee- ling-uitmuntendheid op. Verplicht lied: „Ruim Baan", van Cath. v. Rennes. „Zang en Vriendschap", Amsterdam, (250 kinderen), onder leiding van N. v. d. Linden, zong Ietwat te vlak van voordracht. De jongens ontwikkelden in de forti, een te stuggen klank en waren in 't vrije lied „Prins Lente" van Hendrika van Tusschenbroek, eenige malen onzeker bij het inzetten. Deze cantate werd zeer goed uitgebeeld. Uitspraak kan nog nobeler. Met 330 punten een len pr. Het kinderkoor „Ontwaakt", A'dam, ook 250 kinderen, directeur Jac. Hamel, steeg In den aanvang onrustbarend, door het forcee- ren der jongens, 3e stem. Door de tusschen- speler kwam het weer in orde. „De Wilgen" van Dopper werd beter ln toon gezongen en zeer aardig getypeerd. Met 342 punten een len prijs en tweeden directeursprijs. „Het Nachtegaaltje", onder N. v. d. Linden (150 kinderen) zong wel iets zwakker, doch tevens fijner en beschaafder van klank en uitspraak dan de vorige twee koren. Alles klonk bovendien kinderlijker en naïever Het vrije nummer „Perrette en de Melkkan" van v. Tussenbroek genoot een frappante, muzi kale vertolking. Met 349 punten een len prijs en eersten directeursprijs. Voor de afdeelingen, 2e en le mannenko ren werd de jury uitgebreid met de heeren Jac. Hamel en Ol. Koop. Verplicht koor: „De Conducteur", van Jos de Klerk. „De Zaankanters", een uitgelezen schare van 34 zangers, onder leiding van F. J. Sicking, trof door frisch geluid, muzikale, voordracht en goeden samenzang. Het eenige „contra" was het stijgen. In het verplichte werk 'n heelen, in het vrije 'n halven toon. Met 344 punten een len prijs en2en direc teursprijs. „Preciosa", A'dam, dir. J. Westerdeel, klank dof en de bassen tevens onvast van klank. Het vrije nummer: ,Des Heeren Huis" van P. v. d. Rovaart was in het begin heel goed. Later door zakken veel minder. Met 272 punten een tweeden prijs. Dezer dagen vergaderde fe Utrecht de Ned. R. K. Bond van Kruideniersvereeni gingen. Vooraf werd in de kerk van de H. Ger- trudis door den Bondsadviseur, den wel- eerw. heer A. G. Smit, een H. Mis opge dragen voor de zielerust van den heer Chris Jansen, welke door vele afgevaardigden en leden werd bijgewoond. In hotel „Kasteel van Antwerpen" open de de bondsvoorzitter, de heer Jan Nooijeu uit Den Haag, om half 11 de buitengewone algemeene vergadering met den chr. groet en een rede, waarin hij een beschouwing hield over den algemeenen toestand in het bedrijf en het bedanken van de T. I. C. te Hengelo, in het bijzonder de wijze, waarop dit is geschied, aan critiek onderwierp. Deze vergadering was in hoofdzaak be legd voor een herziening van de statuten en het huishoudelijk reglement. De voor stellen van het hoofdbestuur werden aan vaard. De bedoeling van deze wijzigingen was in hoofdzaak, duidelijker te doen uit komen, dat de bond zich niet beweegt op het gebied van den inkoop, doch uitslui tend het concentreeren van orders om daardoor gunstiger leveringscondities te ver krijgen zal worden nagestreefd. De bondsadviseur hield in deze vergade ring een korte rede, waarin hij zijn voldoe ning uitsprak over den goeden geest welke in den bond heerscht en de medewerking van den bond inriep voor een loterij ten bate van een orgel in zijn parochiekerk, waaraan groote behoefte is. Des middags werd de gewone alge meene vergadering gehouden, waarop de verslagen werden uitgebracht. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer P. J. S. van Beek te Utrecht, ontkenen wij, dat de bond, ondanks het bedanken van een organisatie, door toe treding van nieuwe vereenigingen en per soonlijke leden, gestadig vooruit gaat. Medegewerkt werd aan diverse acties als tegen het ontwerp-drankwet, winkel sluiting, personeels-coöperaties, enz. Het bondsorgaan verheugt zich in een stijgende belangstelling van leden en adverteerders. Ook de financieele toestand van den bond bleek uit de rekening en verantwoording gezond te zijn en de moeilijkheden, welke in de eerste jaren hebben bestaan, zijn over wonnen. Het verslag van de Commissie van In koop kon eveneens op goede resultaten wijzen, in het bijzonder werd hierbij ge wag gemaakt van het invoeren van een eigenmerk „Kruipo" voor verpakte ar tikelen, dat veel werk van de commissie heeft gevraagd, doch dat door de leden met geestdrift is ontvangen, zoodat hier van voor de toekomst goede verwachtingen worden gekoesterd. Mededeelingen werden gedaan over een in September te houden vakbeurs en con gres en het hoofdbestuur gemachtigd ver dere stappen te doen. De bondsvoorzitter had het voornemen kenbaar gemaakt als zoodanig af te treden. Bij monde van den heer van Ling te Utrecht werd op hem een ernstig beroep gedaan om zijn functie te blijven waarnemen, welk I beroep door de vergadering met een dave- er zijn geen voldoende leeraars die in diei dringende behoeften kunnen voorzien. Het plan berust qp een vrije georganiseer de samenleving., dip geen beloften aflegt, in die ook door geen bijzondere regels gebon den is, maar die gezamenlijk godsdienstige oefeningen en bijeenkomsten zou houden. De leden, zoowel geestelijken als leeken, kunnen komen en gaan, zooals ze zelf ver kiezen. De gevolgen van onvoldoende godsdienst onderricht, zoo vervolgt Rollin Lyne Hartt, hebben wij gezien: menschen zeggen hun godsdienst vaarwel, omdat zij de beteekenis van hun geloof nooit begrepen hebben. Wij zien een massa menschen, die onver schillig zijn voor den godsdienst, dat is een gewoon natuurlijk verschijnsel hetwelk men overal waarneemt bij menschen, die niet voldoende godsdienstonderricht hebben ge noten. Gewoonlijk zit men over godsdienst zaken te redetwisten, omdat men niet vol doende van de zaak op de hoogte ls. „Wat de kerk op het oogenblik te kort komt, meer als wat ook, dat is een schaar van leelcenapostelen, die op een seminarie een theologische vorming genoten hebben," besluit de schrijver. ,De IJzangers", A'dam, onder Karei I rend applaus werd onderstreept, zoodat de heer Nooijen zich ten slotte gewonnen gaf en zich een herkiezing voorloopig liet wel gevallen. De bondsadviseur en de heer mr. Van Hellenberg Hubar, die eveneens deze vergadering bijwoonden, spraken daarover hun vreugde uit. De heer P. H. Kusters te Stamproy werd als lid van het Hoofdbestuur herkozen. Door den heer van Prellen te Breda, inspecteur, werd een inleiding gehouden over de Coöperatieve Diocesane Hanze- glasverzekering, welke hare deelnemers groo te voordeden biedt. Bij de rondvraag werden eenige huis houdelijke zaken besproken waarbij na mens „Onze Kracht" te Nijmegen, die als gast deze vergadering bijwoonde, mede- deeling van spoedige aansluiting werd ge daan. Met een hartelijk dankwoord en den chr. groet sloot de voorzitter om 6 uur de ver gadering. Böhne, gaf in deze afdeeling den besten, kloeken mannenzang. Het is een afgerond ensemble. Eén ln klank en voordracht. ,.'t Geuzenvendel" werd op boeiende wijze voorgedragen. Dit koor zong beide nummers staal op toon. Een zeer groote verdienste! Met 363 punten een len prijs en len dir.-prijs. Tot nu toe heth oogste aantal punten van den geheelen wedstrijd. „Nieuw Amsterdam" onder G. P. Boer, was tamelijk monotoon van klam. en voordracht, wel goed op toon. ,,'t Geuzenvendel" begon beter, doch het zakken veroorzaakte een in zinking. Met 280 punten een 2en prijs. Hierna traden 2 koren in de le afd., Man nenkoren op. Verplicht: „Rijn te Schaffhau- sen" van Ol. Koop. .Helder's Mannenkoor", directeur: A. J. Leewens, had een goede opvatting van het verplichte koor. Door het stijgen (het werk ligt al hoog) werd de klank aan het slot min der mooi en de voordracht Ietwat vlak. Het vrije nummer: „Hymne aan den Vrede", van Nieuwenhoven, werd streng op toon en met fraaie dictie voorgedragen. Met 297 punten een 2en prijs. „Beverwijks Mannenkor", onder Leo Pie- lage, gaf mooien samenzang en 'n kloeke uit beelding. Jammer, dat het koor in „Geuzen vendel" een heelen toon zakte. Het werd zoo goed aangevangen. Met 298 punten een twee den prijs. Des avonds kwamen de uitmuntendheid en tweede afd. Gemengde Koren aan de beurt. De jury bestond uit dezelfde heeren als des middags. Verplicht koor voor uitmuntendheid is: „De Gypten" van Roeske. „Concordia" van Westzaan, directeur P. v. d. Rovaart is niet geheel evenredig van klank. De tenoren klinken wat dof, de sopranen in hooge ligging wat hel. Ook noteerden we lichte onzuiverheden. „O Gulden Hoofd" van Bonset was iets beter, vooral wat toonvastheid aangaat. Met 293 punten een tweeden prijs. „Oefening baart Kunst" van Nieuwendam bezit mooiere damesstemmen, doch minder goede tenoren. Het vrije werk: „Mote" van Richter ging in een stroef rythme. In beide nummers steeg het koor een halven toon. Met 293 punten een 2e prijs. „St. Caecilia", Wormerveer onder Fr. Sicking was veel beter dan de vorige koren. Slechts lichte zwevingen in toonhoogte no teerden we als „contra". Het „pro" was: over de geheele linie beschaafd en muzikaal. Het vrije koorwerk: „Cantlco Sacra", van Swee- linck, werd klankrijk en stijlvol gezongen. Toch is meer afwisseling in tempo en dyna miek gewenscht. Op den duur boeide het niet erg meer. Met 342 punten een eersten prijs enden eersten directeursprijs. De „Stem des Volks", uit Weesp, noder G. M. Berendsen, beschikt over minder goed heeren-materieel. Voordracht en opvatting waren goed. „In dulci jubilo", van Schafstal! is te moeilijk voor dit koor, vooral wanneer het nog in toonhoogte rijst. Met 287 punten een 2en prijs. De praestaties in deze uitmuntendheid- afdeeling viel tegen. In de 2e afdeeling kwamen heden slechts 3 vereenigingen uit. De andere 3 komen de vol gende week. Verplicht koor: „O Quam suavis est", van Jos de Klerk. „Morgenrood", Den Haag, onder leiding van L. v. Battum, zong te strak van rythme en vlak van voordracht. „Kerstlied" van Diamant klonk mat, doordat het koor een halv entoon was gezakt. Met 271 een 2en pr. „St. Caecilia", N. Scharwoude, dir.: Jac. N. Al, maakte een goed figuur in deze afdeeling. „O Quam" klonk zeer stemmig en stijlvol. „De Winter" van Loots gaat Iets boven de krachten van dit koor, wat de draagkracht van den klank aangaat. Toch een muzikale vertolking. Met 325 punten een lsten prijs. „Zanglust", Berkhout, onder leiding van L. v. Mossel, beschikt over geen hooge sopra nen en lichte tenoren. Een onvoldoend ensemble. Met 229 punten juist nog een derde prijsje. /Wederom zeer veel belangstelling ai goede régeling. Zaterdagavond en Zondag a.s., o.a. hoogste afd. Mannenkoren, le afd. Gemengde koren en eerewedstrijd. HET APOSTOLAAT DER HEREENIGING Het Apostolaat der Hereeniglng in Ne derland heeft op den vierden Nederlandschen Katholiekendag, die geheel zal gewijd zijn aan de behandeling van Christus' Koning schap en zal gehouden worden te Maastricht in de Pinksterweek a.s., een nevensectie ge organiseerd. Op verzoek van het Hoofdbe stuur zal Prof. Dr. Alph. Mulders van het Groot-Seminarie te Hoeven er op Woensdag 30 Mei een rede houden onder den titel: Naar de Godsdienst-eenheid. Z.E. zal de volgende stellingen verdedigen: I. Koning Christus heeft in het Rijk, door Hem gesticht, volstrekte eenheid gewild. n. Van die eenheid zijn in den loop der eeuwen groote groepen losgescheurd, bi) wie zich echter in de laatste jaren, sterker en algemeener dan ooit te voren, een streven naar hereeniging openbaart. III. Ook van katholieke zijde bood men den afgescheidenen vaak de verzoenende hand, maar de Kerk geeft daarbij haar dog matisch standpunt niet prijs, zooals haar zichtbaar Opperhoofd oorbaar achtte uit drukkelijk en openlijk te verklaren in zijn jongste encycliek „over het nastreven der ware godsdienst-eenheid". (Mortalium ani- mos, 0 Jan. 1928). IV. Het Apostolaat der Hereeniglng tracht meerderen te winnen voor de bestudeering en verspreiding der katholieke hereenigingsidee waarvoor het allen wil bezielen met een geest van Offervaardige liefde en vertrouw- vol gebed, steunend op de belofte van Christus: „Het zal één kudde worden en één herder." (Jo. 10, 16). Uit Lourdes seint men aan de Msb.: Agnes Kleyn uit een plaatsje bij Essen, die aan de Keulsche bedevaart naar Lour des deelnam, is in het bad plotseling van haar algeheele lamheid genezen. Vrfje commnnanteiten, zonder beloften en regels. Reeds verschillende malen zijn ook in Protestantsche kringen stemmen opgegaan, om kloosters voor Protestanten op te rich ten. In het Amerikaansche tijdschrift „The Forum" heeft de bekende schrijver Rollin Lyne Hartt een oproep gedaan om de reeds zoolang bestaande plannen op dit punt thans tiit te voeren. In zijn artikel ls de schrijver vol lof over de Katholieke Kerk, terwijl er tevens uit blijkt, welke religieuze stroomingen er op het oogenblik in Protestantsche kringen in Ame rika zich openbaren. Rollin Lyne Hartt bewijst dan, dat sedert de 8e eeuw reeds van de kloosters uit de beschaving over de wereld ls verspreid en dat wetenschap en kunst daar de meest ijverige beoefenaars vonden. Kloosterlingen brachten de blijde boodschap van het Evan gelie aan vreemde volkeren. Misschien zal men vragen, zoo vervolgt de schrijver, waarom wij deze zoo zuiver Ka tholieke instelling van onze in 't geloof ge scheiden broeders willen navolgen. De reden hiervan is deze, dat er overal een groot ver langen valt waar te nemen naar de geeste lijke cultuur en godsdienstige vorming en De parochiekerk te Velp (G.), die sinds twee jaren ln het bezit is van drie prachtige klokken, respectievelijk 1282, 1938 en 2418 pond zwaar, ls een electrische luldlnstallatie rijk geworden, die uitmunt door schoonheid, practische bruikbaarheid en betrouwbaar- heid. Deze luidmachine, een eigen vinding van de firma J. A. Elderhorst en Zonen te Zoe- terwoude, mag eenvoudig volmaakt genoemd worden, omdat zij niet alleen de nadeelen mist van andere bekende electrische luidma- chines, maar ook al de voordeelen van het handluiden in zich vereenigt. Daar de wen- dingshoek, geregeld door afzonderlijke scha kelaars, afwisselend is, klinkt het gelui der klokken niet eentonig en is absoluut niet te onderscheiden van handluiden, zelfs niet door den meest geoefenden hoorder. Waar de electrische kracht onmiddellijk in be weegkracht wordt omgezet, is het stroom verbruik zóó gering, dat de uitgave hiervoor feitelijk niet in aanmerking komt. Een kleine hefboom van het schakelapparaat in de Sacristie brengt iedere klok door een enkele handbeweging aan het luiden, zoodat hier gezegd kan worden: „een kind kan de klók luiden". Een regulateurklok in de Sacristie schakelt driemaal daags, om 7 uur, 12 uur en 5 uur, automatisch den stroom In voor het Angelusluiden, de klein ste klok klept dan 3 maal en eenige secon den daarna begint de middelste klok te lui den; alles zoo geregeld en eenvoudig moge lijk. In de vergadering der afdeeling Letter kunde van 16 April 1928 zijn, ter vervulling van bestaande vacatures, verkozen tot bui- tenlandsche leden de heeren Percy Stafford Allen, president van Öorpus Christ! College te Oxford; Prof. dr. George Polivka, hoog leeraar aan de Tsjechische Universiteit te Praag; Prof. dr. K. Th. Preuss, hoogleeraar te Berlijn. Als correspondent is gekozen: Prof. dr. P. P. C. Geyl, hoogleeraar aan de Universiteit te Londen. Hierop is de Koninklijke bekrachtiging ver leend. De A.N.W.B. de K.NA..O. en de B.BJST. hebben een prijsvraag uitgeschreven voor 'n een gehoor-apparaat voor automobilisten. De uitschrijvende vereenigingen hebben drie prijzen beschikbaar gesteld, een van 300. een van 200.en een van 100. Opgaven kunnen worden ingezonden en in lichtingen verkregen bij het Secretariaat van een der genoemde organisaties. Bedoeld is een apparaat, dat den bestuurder van een automobiel in staat stelt, in de voor hem meest ongunstige omstandigheden het sig naal te bemerken van een hem achterop ko menden wagen, die te kennen geeft, zijn voorganger te willen passeeren. DE LAND- EN TUINBOUW AAN DEN LANGENDIJK Te Noord-Scharwoude hield bovenge noemde vereeniging haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer S. Brugman te Keer Hugowaard, sprak in zijn openingsrede zijn tevredenheid uit over de behaalde finan cieele resultaten van het afgeloopen jaar. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd goedgekeurd. De ontvangsten beliepen f 27.125.54, de uitgaven f 20.603.90, alzoo een voordeelig saldo van f 6.521.64. Met dat van het vorige jaar, ad f 26.642.87, was het eindsaldo dus f 33.164.51. Het jaarverslag van de commissie van be heer van den Noordermarktbond vermeldt, dat in het kalenderjaar 1927 over de veiling is verkocht voor f 3.002.387.14, tegen f 2.930.970.38 in '26 en f 3.243.072.43 in 1925. Het percentage voor den omzet van het afgeloopen jaar heeft f 22.701.70 be dragen. De tuindersboekjaren over 1927, '26 en '26 geven resp. als omzetten aan: f4.114.326.52, f2.440.074.32 en f3.309.50822. Bij den omzet van het boekjaar 1927-'28 neme men nog in aanmerking dat de op brengst van de maanden April en Mei daarbij nog niet zijn inbegrepen. Aangevoerd werden in 1927: 20.982.425 K.G. roode kool, 7.413.175 K.G. gele kool, 2.712.200 K.G. witte kool, 14.260.600 K.G. Deensche witte kool, 3.506.025 K.G. gele uien, 1.424.550 K.G. peen, 8.726.060 K.G. aardappelen, 374.925 K.G. zilveruien,160.014 K.G. spercieboonen, 769.504 stuks bloem kool, 96.345 bos peen, ongeveer 150.000 K.G. diverse groenten. Het daarop uitgebracht^ jaarverslag van den bondssecretaris vermeldt de resultaten van het tuinbouwbedrijf in het afgeloopen jaar. Aangenomen werd een voorstel van het bondsbestuur, om over te gaan tot uitbrei ding der veiling door een algeheele over kapping van al de ruimte, welke hiervoor ter beschikking ligt. Eveneens werd aangenomen een voorstel van het bondsbestuur, om in verband met de uitbreidingsplannen en daardoor ontstane financieele aangelegenhedem, de statuten zoodanig te wijzigen, dat deze zich in ver band met het bovenstaande zullen aanpassen. Ieder lid kan daardoor aansprakelijk worden gesteld voor 1/10 van zijn eigen omzet over de veiling. Goedgekeurd werd een voorstel, om na de totstandkoming der uitbreiding geen lig gelden voor de vaartuigen meer te heffen, in plaats daarvoor het marktgeld te verhoogen met 1/10 pet. en de entree voor het veilings gebouw te verdubbelen. Van gedachten werd gewisseld over het voorstel van het bondsbestuur, om het U. C. B.-merk voor breekpeen in te voeren, mede in overeenstemming met den wensch van de exporteurs-vereeniging, ten einde aan de scherpe concurrentie op de buitenlandsche markten het hoofd te kunnen bieden. Het voorstel werd ten slotte verdaagd tot de volgende buitengewone algemeene vergade ring, welke dit jaar nog moet worden gehou den. Besprekingen werden gehouden over de vraag, of ons huidig systeem van belasting heffing, zoowel van Rijksinkomsten als de heffing der gemeente-belasting, niet moet worden herzien. Besloten werd met de ge meentebesturen in overleg te treden, ten einde een aanslag te verkrijgen naar 'n gemid deld inkomen van de laatste 3 jaar. De Ned. Tuinbouwraad wendt gelijke pogingen aan om eenzelfde heffing voor de Rijksinkom stenbelasting te verkrijgen. Een voorstel van de vereeniging De Een dracht te Oud karspel om de gelegenheid open te stellen tot het veilen van erwten en dit in handelaarskringen bekend te maken, werd verworpen, omdat men vreesde dat dit op een mislukking zou uitloopen. Van dezelfde vereeniging werd er op aan gedrongen, voor gezamenlijke rekening de teelt van wortelzaad ter hand te nemen. Beter werd het geacht, daar het geen markt belang is, dat dit door de afzonderlijke tuindersorganisaties, desgewenscht in com binaties, zal geschieden. Op een voorstel van de afd. Langendijk van den L. T. B.: „Op het besluit tot ver plicht veilen der goedgekeurde aardappelen als dispensatie toe te staan, dat deze ver plichting niet geldt vóór 1 Aug. van elk seizoen" werd gunstig beschikt. Maandag a.s. zal om 7.30 uur v.m. het nieuwe veilingsgebouw, waarin de groote bloemententoonstelling is gehouden, officieel in gebruik'worden genomen. De Commissa ris der Koningin in Noord-Holland zal in den loop van dien dag een bezoek brengen ningmeester, v. d. Ven, Heerlen, secretaris en Am. de Beer, pastoor, geestelijk adviseur, het plan om zich aan het fonds een rechts figuur te verleenen, laten varen. Het verza melen van de gelden door middel van bloempjesdagen of collecten mocht evenmin de goedkeuring verwerven van de bisschop pen. De voornaamste bronnen van inkom sten zullen in het vervolg vormen: tooneel- uitvoeringen, bioscoopvoorstellingen, voor- dracht- of liederenavonden enz. Met 1 Sep tember a.s. gaat de steunverleening in. Met Ingang van 1 Juli 1928 treedt ln wer king de wet van 24 December 1927, houdende wettelijke regeling van den Hoogen Raad van Arbeid. Artikel 2, derde lid, dezer wet bepaalt, dat de minister van Arbeid tenminste drie-tiende en ten hoogste één-derde van het aantal le den van den Raad aan de koningin ter be noeming voordraagt na overleg met de voornaamste vereenigingen van werkgevers en een gelijk aantal na overleg met de voor naamste vakcentralen van arbeiders. De le den zullen ingevolge artikel 3 der wet wor den benoemd voor den tijd van vier jaar. Krachtens artikel 9 kunnen voor zooveel noodig aan den Raad plaatsvervangende le den worden toegevoegd. Naar wij vernemen, heeft de minister van Arbeid zich thans gewend tot het R.-K. Werkliedenverbond om te vernemen, wie naar de meening van het Verbond voor eene benoeming als lid, onderscheidenlijk plaats vervangend lid, in aanmerking komen. Het ligt in het voornemen van den minister te bevorderen, dat in den Hoogen Raad van Arbeid vier leden en vier plaatsvervan gende leden worden benoemd, aangewezer door het R.-K. Werkliedenverbond. Naar de „Volkskr." verneemt, zullen de vertegenwoordigers van de Vakcentralen morgen wederom een samenspreking hebben met het Verbond van Nederlandsche Werk gevers. Een succesvolle demonstratie Aneta seint uit Bandoeng: De Engelsche onderstaatssecretaris, de heer Ormsby Gore. heeft vanuit een speciaal daarvoor ingerichte studio in een kamer in zijn hotel het genoegen gesmaakt, gedu rende een half uur telefonisch kruisgesprek te hebben met den heer Amery, den En- gelschen minister van Koloniën, die in zijn bureau in het departement te Londen ver toefde. De heer Ormsby verklaarde in dat gesprek o.a. dat hij getroffen was door de outtilleering van de laboratoria en de schoonheid van Buitenzorg en zeide: „We British have no such things". Na het gesprek met den heer Amery werd de heer Ormsby Gore verbonden met lady Beatrice Ormsby Gore in haar woning en hü informeerde naar de gezondheid van de kinderen en naar eenige andere dingen, waarin hij belang stelde. Toen deze gesprekken waren afgeloopen, hielden de leiders van de draadlooze te Bandoeng een kruisgesprek met den heer Lewis van het General Postoffice te Lon den. Het geheel was een buitengewoon succesvolle demonstratie van de telefonie. Berkeley, een stad van 80.000 inwoners in Callfornië, beschikt over een uiterst modern geoutilleerd politiecorps. De auto's n.l„ waarin de agenten patrouil leeren, zijn voorzien van een speciale radio- ontvanginstallatie. Op het hoofdbureau van politie bevindt zich een 50-watt zender voor telegrafie en telefonie. Het hoofdbureau is op deze wijze te allen tijde in staat, zijn agen ten met den grootst mogelijken spoed naar het tooneel van een misdaad te dirigeeren of andere aanwijzingen te geven. Op het dashboard van de auto's bevindt zich een signaallampje voor het weergeven van de door het hoofdbureau uitgezonden signalen. Voor telefonie-ontvangst zijn een hoofd telefoon en luidspreker aanwezig. De transmissie vindt plaats op een golf lengte van 160 meters. Het systeem schijnt zeer goede resultaten te geven. De Rijksbemiddelaar, prof. mr. P. J. Aal- berse, heeft partijen, betrokken in het con flict, dat dreigende is in het litografisch be drijf, bijeengeroepen in een conferentie, welke bepaald is op morgen 15 Mei op het Departement van Arbeid te 's-Gravenhage. gezinnen De Centrale Raadsvergadering van boven- genoemden bond zal dit jaar op 21 en 22 Juli a.s. te Nijmegen gehouden worden. Te vens zal dan op feestelijke wijze herdacht worden het tweede lustrum van den bond. Thans is definitief besloten tot het in stellen van een fonds. De Dag van het Kind en Ouderhulp, uitgaande van den bond, welk fonds ten doel heeft het verleenen van steun aan on- of minvermogende ouders, wier kinderen roeping gevoelen voor den geestelijken staat. Wegens bezwaren bij het Doorluchtig Episcopaat heeft het Centrale Comité, bestaande uit de heeren Mensink, Enschedé, voorzitter, Reuser, Nijmegen, pen- ,'t Is toch een baantje, dat van u. Fa ther, altijd maar bedelen en nog eens bede len!" Ja, en er zijn toch ook weer zeer schoone oogenblikken ln mijn leyen ook. Eigenlijk moesten alle oogenblikken even mooi en schoon zijn, die wij in Gods dienst doorbrengen, maar wij, menschen, zijn wel eens wankelmoedig. 1.1. Zondag hadden we in ons kapelletje een van die gebeurtenissen, die mij altijd zoo bijzonder goed doen. Een der Broeders legde zijn eeuwige geloften af. Ja, dat deed mij goed, want het ls toch zoo mooi, iemand geheel en al voor de eeuwigheid zich aan O. L. Heer te zien toewijden. Wilt u gelooven, dat, wanneer mijn lucht bewolkt is en mijn blijheidsmeter wat al te laag staat, het soms voldoende voor mij is, om eens naar mijn jongens te gaan kijken? En als ik ze daar dan zie, dan denk ik zoo: „Ja, velen van jullie zijn arm. Jullie kos ten mij zorg, dag en nacht, maar wat heb ben jullie toch een schoone zielen, die nu reeds branden van liefde voor God, die nu reeds zielenhonger hebben en dorsten naar den dag, dat zij die zielen der arme hei denvolken voor hun Meester zullen gaan winnen." En dan zeg ik tot mij zelf: „Wat ben je toch een gelukkige kerel, dat je voor zoo'n doel werken mag. Wat 'n heerlijke jongens! Wat 'n mooie zielen!" Ja, wat zou ik graag op zoo'n oogenblik wat overstorten van mijn geestdrift in de harten van onze goede, Roomsche menschen. Konden velen van hen eens beseffen, wat een ongekende vreugde het hun geven zou, als ook zij er toe overgingen, om aan dat heerlijke werk mede te doen, voor een ar men student te betalen of door een studie beurs de zekerheid te verwerven, dat er ten allen tijde een arme jongen van hun geld zal studeeren. Kunt u. voor menschen, die door God met voldoende middelen gezegend zijn, een mooier, Gode welgevalliger werk bedenken? Missiehuls, Hoorn Father LEFEBER Postrekening 120937 Directeur U kunt ook eerst geld tegen rente gedu rende uw leven geven, om het na uw dood in een studiebeurs te laten omzetten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 11