r-W: Verkeersongevallen Voornaamste Nieuw? f40.- MAANDAG 14 MEI 1928 EEN PRIESTER-MARXIST? HET VATICAAN EN PALAZZO CHIGI DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16856 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Aanrijding Het Kantongerecht te Haarlemmermeer De gezondheidstoestand van Pastoor Companus o.f.m. Verontwaardigd Ministerieel bezoek aan Krommenie Pelletier d'Oisy te Calcutta aangekomen De Haarlemmermeerlijnen De Spaarnwouderweg in Haarlemmermeer Invoerrechten op afgesneden nkreissen in de Ver. Staten J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem. Telegraph isch Weerbericht. DENKT VANAVOND OM DE KLOK! Prov. Staten van Noord-Holland BUREAUX: NASSAULAAN 49; Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.j per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLEM OURANT ADVERTENTIEIM 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. t 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGÉN tusschcn den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzektringsvoorwaarden f 901111 Leven'lange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Cn bij een ongeval met f OCfl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uit keeringen «ÏUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; I«JU. docddij.ien afkop I LUU. bij verlies van een hand, f 125.- bij verlies van een f Cll r; 1 bij 'n breuk van een \oet of een oog; Hui." duim of wijsvinger; 1 OU<" been of arm; bij verlies v. een andere vinger. 1 (Slot) Omdat Hohoff geheel op den grondslag van de christelijke maatschappij-leer stond, bestreed hij ook de opvatting van Marx, vol gens welke de ontwikkeling van het kapita lisme uit zichzelf en met de noodzakelijk heid van de natuurwet tot het socialistisch bedrijf moet leiden en hij ziét veeleer de verandering der bedrijfsorde, als een ze d e - lijke taak der menschen,. in het tegen woordig maatschappelijk bedrijfsleven. Vooral de huidige sociaal-democratie en In het bijzonder het Austro--marxisme kunnen zich de woorden van Hohoff voor gezegd houden, dat zijn geheele waardeering alleen geldt den econoom Marx, „maar dat zij Biet geldt Marx als f i lo so o f. Zijne filo sofie is materialistisch en daarom noodzakelijk inconsekwent en onhoudbaar" en „een feitelijk bewijs voor de materialis tische opvatting der historie ls tot heden door niemand geleverd" (Hohoff Die Bedeutiung der maxistischen Kapital- kritik). Het ls juist, dat Hohoff de voornaamste stelling van de economische theorie van Marx (dat de arbeid alléén bron van eco nomische waarde ls) verdedigde en dat hij In het socialisme, losgemaakt van revolutio naire en godsdienst-vijandige partijprogram ma's, de nauwste aanrakingspunten met het christendom zag. De motieven voor de on juistheid der waardeleer van Marx kunnen hier niet opnieuw aangegeven worden. Om dat deze waardeleer echter valsch is, moest de poging van Hohoff, om haar te verdedigen volgens de filosofie van Aristoteles, terstond tot mislukking gedoemd zijn. Dit was echter ook heelemaal overbodig, want juist Hohoff, de Marx-kenner, heeft aangetoond, hoe dat gene wat er Juist was In de kritiek van Marx op het kapitalisme, geheel op de chris telijke gedachte berustte: „Het socialisme, voor zoover het gerechtvaardigd Is en waar heid bevat, wortelt in het christendom en ls daaruit voortgekomen." Daaruit trekt hij echter terstond de volgende conclusie: „De ware Idealen van bet socialisme kunnen juist daarom alleen door het christendom, waaruit zij in laatste instantie voortvloeien, gerealiseerd worden." Dat klinkt heel anders, zegt Dr. Meszner. dan de „Arbeiter Zeitung", naar aanleiding van hetgeen de religieuze socialisten over Hohoff vertellen, wel meent, wanneer zij zegt: ,.Dr. Seipel heeft kort geleden tot ons den belachelijken eisch gericht, dat wij een afscheidings-streep moesten trekken tus- schen ons en de vrijdenkers. Hohoff heeft zoo'n streep niet getrokken. Als geloovig ka tholiek heeft hij tegen de vrijdenkers zijn geloof verdedigd; zoo heeft hij een heftlgen strijd met niemand minder dan August Bebel uitgevochten, over de vraag of kerkelijk ge loof en socialisme vereenigbaar zijn. Maar als hij tegen de vrijdenkers zijn ge loof verdedigde, bleef hij evenwel toch socia list, streed hi/ in den strijd tegen het kapi talisme gaarne met de vrijdenkers schouder aan schouder." Hierin is onjuist:. Ie. Dat Hohoff socialist in den geest der „Arbeiter Zeitung" (en van Ds. van der Heide" In „Het Volk") was. Hij verklaarde uitdrukkelijk, dat hij nooit socialist volgens de een of andere partij, of lid der sociaal-democratische partij ge weest is. 2e. Uitdrukkelijk onderscheidde hij „een waar, gerechtvaardigd, christelijk socia lisme" en het „revolutionaire, atheïstische, anti-christelijke" socialisme en zeer beslist schreef hij: „Het socialisme op zich is een hoog-en verheven ideaal; als concreet, histo risch verschijnsel is het een tuchtroede, een geesel Gods voor de moderne onchristelijke maatschappij". Juist h ij heeft op de on derrichtingen en aanwijzingen van de Oos- tenrijksche bisschoppen over het sociale vraagstuk ln den tegenwoordigen tijd, den meesten nadruk gelegd. 3e. Hieruit blijkt duidelijk, dat hij het katholiek geloof en het „revolutionnair. atheëlstisch, anti-christelijk socialisme" der sociaal-demorcatie absoluut onvereenigbaar acht. Dit bleek hem ten dui delijkste uit zijn strijd met Bebel over het samengaan van christendom en socialisme. Juist in dien strijd en tegen Hohoff bezigde Bebel het veel geciteerde woord: „Christen dom en Socialisme staan tegenover elkaar als vuur en water." En het ls dan ook bijna een bevestiging en bekrachtiging van dit standpunt van het „socialisme in zijn concre- ten, historischen vorm", ten aanzien van het materialisme en athëisme en. van den strijd tegen christendom en kerk wanneer Lenin over dit onderwerp zegt: „Wie God zoekt, bewijst, dat hij een vijand van het proleta riaat is." Zoo dacht Lenin over de religieuze socialisten, zoo denken er ook Austro- marxisten over, wanneer zij met doelbewuste consekwentie strijden voor de vrijdenkerij. Alleen willen zij den katholieken zand in de oogen strooien en daarvoor achten zij ook de religieuze socialisten goed genoeg, alsmede de eerbiedwaardige figuur van Hohoff. Overigens dwaalt de „Arbeiter Zeitung" ook nog, waar zij zegt: „Hohoff is ook in zijn vaderland een roeper in de woestijn ge bleven. Wel heeft de Katholieke Kerk den geleerde geëerd: toen hij ln 1921 zijn vijftig jarig priesterjubilé vierde, werd hij gefelici teerd door een kardinaal, een wijbisschop en vele theologen van naam. Maar de leer van Hohoff vond in de Kerk geen weer klank". De leer van Hohoff vond weer klank. Wanneer tegenwoordig in het Duit- sche katholicisme theoretisch en practisch een beter begrip van het socialisme bestaat, dan is dat vooral de verdienste van Hohoff en wanneer van den eenen kant ook bis schoppen zjjn boeken protegeerden en hem bij zijn priesterjubilé gelukwenschten. dan moesten toch van den anderen kant zijne kerkelijke overheden hem nog kort voor zijn dood tot voorzichtigheid aansporen, omdat ln den „socialistischen vloed van den na- oorlogstijd zijn journalistiek werk dikwijls werd misverstaan en christelijke arbeiders tot overgang naar de sociaal-democratische vakvereenigingen verleidde". Zulk misverstand, zegt Dr. Meszner, bracht het belang van de Oostenrijksche sociaal democratie mee en alleen daarom sprak de „Arbeiter Zeitung" haren lezers nog eens over Hohoff. Wanneer Ds. van der Heide de lezers van „Het Volk", van zijn kant óók nog eens wil vertellen, dat Hohoff priester en socialist of priester en filosofisch Marxist zou zijn ge weest, dan bevordert ook hij een misverstand, dat, als geen enkel ander misverstand, den toets der kritiek kan doorstaan. Wij moeten Ds. van der Heide zijne illusie ontnemen, dat er een geloovig katholiek zou bestaan, die zijn godsdienst met het histo risch materialisme van Marx ln overeenstem ming acht. Veel minder nog is er een priester te vinden, die deze ongerijmdheid zal ver kondigen. Wij zouden liever aan Ds. van der Heide en aan al zijn religieuse vrienden de vraag willen stellen, of zij niet eens willen over wegen, om zich met al hunne sociale desi derata tot de katholieke Kerk te wenden, om daar in gemeenschap met vele millioenen anderen te werken aan de verheerlijking van God en de verwezenlijking hunner stof felijke en andere idealen. Wij weten, dat er vele eerlijke en goed willende menschen onder hen zijn. De ka tholieke Kerk strekt hare ontfermende han den ook tot hen liefdevol uit. Op den Sloterweg in Haarlemmermeer liep Zaterdag een drietal kinderen Achter een in de richting Amsterdam rijdenden boerenwagen. Plotseling liep een der kinderen, het 7- jarig zoontje van den arbeider E. achter den wagen vandaan, terwijl er op hetzelfde oogenblik in volle vaart een vrachtauto na derde. De chauffeur remde uit alle macht en wist, door den auto te zwenken, wel te voorkomen, dat het kind er onder geraakte, doch het werd ongelukkigerwijze nog óoor een der spatborden gegrepen, waardoor het knaapje achterover tegen den grond sloeg. Hevig bloedende en in bewusteloozen toe stand werd het knaapje de ouderlijke wo ning binnengedragen. Dr. B. uit Hoofddorp werd direct ontboden en achtte den toestand van het jongetje van dien aard, dat veTvoer naar een zie kenhuis vooralsnog niet mag plaats hebben. Zooals bekend zal met ingang van 1 Sep tember a.s. te Haarlem aan het kantonge recht 'n 2e kantonrechter worden benoemd, die waarschijnlijk tevens belast zal worden met het waarnemen van het kantongerecht van Haarlemmermeer. De Zeereerw. Pater Perrerlus Companus o.f.m. pastoor der parochie van het Aller heiligst Hart van Jezus te Haarlem, die sedert geruimen tijd reeds wegens onge steldheid verhinderd was, zijn ambtsbezig heden te vervullen, is dezer dagen voor al geheel herstel voor eenigen tijd naar Cleve (Duitschland) vertrokken. De parochianen hopen hun beminden Pastoor weder spoedig geheel hersteld in hun midden te zien. (Van onzen Rom. correspondent). De bom op piazza Giulio Cesare. De feiten? Och, eigenlijk, is het overbodig daarop verder in te gaan en uitvoerig zal ik ze zeker niet herhalen. Waar men in Italië-zelf zit te springen om de veertig uren oude Fran- sche, Duitsche en vooral Oostenrijksche bladen om met wat meer zekerheid te weten wat er aan de hand is, daar kan van aanvullende berichtgeving geen sprake zijn. Maar Donderdagmorgen 12 April dan ont plofte, zeven minuten voor de aankomst van koning Victor Emanuel, op de piazza Giulio Cesare, waar de ingang is van de Milanee- sche jaarbeurs, welke de koning ope nen zou, een bom die, zooals het onder zoek onomstootelijk vast stelde, door een uurwerk werd' geregeld en was verborgen in den sokkel van een electrischen lichtmast. Een avond te voren kwam er een andere bomniet tot ontploffing. Deze laatste was, dicht bij Milaan neergelegd op de spoorlijn en werd ontdekt door de politie die den weg inspecteerde welken de speciale trein waarmee Mussolini van de Lombardi sche hoofdstad naar Rome werd vervoerd, zou nemen. Er werd een man gearresteerd, die zich verdekt had opgesteld aan de spoor baan en met een touw de helsche machine zoodanig regelde dat geen verkeerd convooi zou worden getroffen. Over den aanslag op den duce bestaat geen officieele mededeeling. Den kranten is het zelfs verboden er van te reppen. Niettemin denkt men in goed ingelichte kringen niet aan eene ontkenning en spreekt men er in tegendeel over als een feit, dat niet te loochenen valt. Bij de beoordeeling van die twee zoo be langrijke, elkaar waarschijnlijk binnen den tjjd van twaalf uren opvolgende feiten, ls 't goed twee tegenstrijdige uitersten te vermij den. Men beschouwe ze nameiljK noch als van beslissende, noch als van geen beteeke nis. Van beslissende beteekenis kunnen ze niet zjjn, omdat ze gebeurden in het land waar de politiek pen harttocht is. De stelregel zou bijna Italiaansch genoemd kunnen worden: dat alleen een uit den weg geruimde tegen stander een onschadelijke tegenstander is. Men bedenke maar, dat de vorige koning van Itaiië, Umberto, drie aanslagen over leefde voor, nu acht-en-twintig jaren ge leden, de revolver van een anarchistisch student een einde aan zijn dagen stelde. Mussolini werd er aan herinnerd, dat hfj belangrijk ging worden door een, lang ge heim'gehouden, aanslag bij Siena, terwij) hij van Milaan naar Rome reisde om daar zijn minister-portefeuille in ontvangst te nemen. Later ontsnapte hi) te rnauwer nood aan het machinegeweer dat Zaniboni op hem richtte, terwijl hij de menigte toesprak, vanaf het balcon van palazzo Chigi; ver nielde een bom zijn auto aan Porta Pia: schoot miss Gibson hem op het Campidoglio door zijn neus: ontsnapte hij, zoogenaamd door zijn medailles, meer waarschijnlijk door het pantser dat hij draagt, aan de vijf ko gels die een zeventienjarig typograaf in Bologna op hem afzond. Thans zou hij er 'dus voor de zesde maal aan herinnerd zijn dat hij niet voor allen de persona gratissi- ma is. En ook koning Victor Emanuel ontsnapt niet voor het eerst aan de ontploffing eener machine. Op 23 Maart 1921 eischte een voor hem bestemde, in den Milaneeschen Diana-Schouwburg geworpen bom zeventien dooden. Het Neues Wiener Tageblatt sloeg er een encyclopaedic dp na er. kwam tót de ont dekking dat zelfs buitenlandsche politieke moorden bij voorkeur door Italianen worden bedreven. Waaruit dus zou zijn af te leiden dat het niet alleen de „liefde" is die ten zuiden van de Alpen nog al eens eene „afschrijving" op den burgerlijken stand ten gevolge heeft, en mén geneigd zou zijn de gelijktijdigheid der beide aanslagen op de rekening van het domme toeval af te schuiven en het geheel te beschouwen als het dolle waargstuk van enkelingen. Dit tweede uiterste namelijk geen be teekenis aan deze voorvallen te hechten; ls misschien funester dan het eerste, omdat het er toe zou kunnen leiden een nu meer dan ooit noodzakelijke waakzaamheid op te geven. In dit verband kan het zijn nut hebben er aan te herinneren dat slechts drie weken te voren te Parijs de zoogenaamde uitge wekene Savorelli in werkelijkheid was hij fascistisch spion in de kringen der Italiaan- sche politieke bannelingen; doodgescho ten werd. en dat een aanslag op Arnaldo Mussolini, den broer van den duce, kon wor den verijdeld. Dat de werkelijke daders gearresteerd werden, blijkt uit niets. Wél volgden binnen een maand bijna gelijktijdig binnen de grenzen van Italië twee aanslagen die heel wat meer blijken te zijn dan de terreur daad van enkelingen. Over Mussolini's ontsnapping aan het ge vaar dat hem bedreigde, weten wjj weinig De in acht genomen geheimzinnigheid maakt het onmogelijk de bijzonderheden te achterhalen. Het is de bom welke in de lan- taanr op piazza Giulio Cesare ontbarstte die iets meer laat vermoeden van wat er leeft onder de gladde oppervlakte van een met wapengeweld afgedwongen rust. De politie wist dat er iets gaande was en ontving zelfs lang voor dat de klok tien uur had geslagen een anoniem schrijven, dat voor den aanslag waarschuwde en vage aan duidingen gaf. Heel den voorgaanden nacht werd dientengevolge een uiterste waakzaam held betracht, was een leger van stedelijke en politieke recherche aan het werk, werd heel het terrein der jaarbeurs door militai ren afgezet en het personeel onder een scherpe controle gesteld. Vanaf de daken der omliggende hulzen hielden met schijnwerpers en verrekijkers uitgeruste troepen de wacht. Niettemin werd de bom in de lantaarn gelegd en deskun digen maakten het uit; niet vóór de ge wapende macht op haar hoede was. Direct na den aanslag drongen politie en militairen met de revolver in de vuist de omliggende huizen binnen en arresteerden de bewoners nagenoeg zonder uitzondering. Degenen die op de plaats van de noodlottige ontploffing den tijd wachtten, dat de ko-, ning passeeren zou, werden, voor zoo ver zij geen transport behoefden naar zieken- of lijkenhuis, naar het bureau van politie overgebracht. De werklieden die op het .jaarbeursterrein werkzaam waren, zagen zich bijna voltallig in verzekerde bewaring gesteld Speciale patrouilles ln heel Italië arresteer den een ieder die van papieren verstoken was, en op alle als verdacht bekend staande individuen werd de band gelegd Hoe velen er van hun vrijheid werden beroofd en nog beroofd zijn, weet waarschijnlijk niemand, maar zelfs de fascistische pers gewaagt nu nog van bijna zevenhonderd. De dagenlange verhooren leverden op, dat eeist één, later twee, ten slotte zeker twintig personen toevallig allemaal vrou wen tuschen acht uur en half negen ln den avond van Woensdag II April een man op de piazza Giulio Cesare hebben zien rond slenteren. Een ramenzeemende dienstbode constateerde dat hij een pakje van 15 x 15 x 20 c.M. in zijn arm droeg hetwelk in krante papier gewikkeld was. De andere getuigen spreken dat tegen. Aldus de opbrengst van een politieonderzoek, dat men desnoods toch wel Intensief zou kunnen noemen. Een verschijnsel, dat misschien meer zegt. is dit Van stonde af aan ontving de politie aanwijzingen van personen, die zich zon derling gedroegen of gedragen hadden. De eerste 3 weken werden in C.omo Milaan en Genua verschillende malen gearresteerd, nadat zij zich telkens hadden weten vrij te maken. Op hen werden onder andere gevon den: een fleschje vergif, een brutalen brief aan den Paus, een plan van de jaarbeurs, een briefje met de aanduiding „Donderdag morgen". een ander briefje met de woorden: „tien uur" enz. De meeste der belangrijke steden en zelfs dorpen hebben thans ieder zoo een geheim zinnige. Het zijn bijna alle communisten en hun gedragslijn is merkwaardig gelijk: Ze houden zich stom of krankzinnig en weige ren zelfs hun naam te zeggen. Slechts één sprak enkele woorden tot den rechter van instructie: „Ik zou u willen raden voorzich tig te zijn!" Het was korten tijd later toen er geruch ten begonnen te loopen over een samenzwe ring, die ver buiten Italië reikte. We ge loofden er weinig van. omdat er gesproken werd van het buitenland. Dat krijgt nu een maal altijd de schuld. Maar toen de pool- vlucht van Nobile volkomen onverwacht beginnen moest en het koninklijk echtpaar plots naar Tripoll vertrok, toen tenslotte er alles aan moest mee werken om den schijn te wekken, dat alles volmaakt rustig was, ja, toen geloofden we dat er werke lijk iets gebeurde. En thans, nu wij al lang geen woord meer over den aanslag hebben vernomen, bekent de regeering dat er Iets aan de hand is: een internationaal complot waarvan men weinig meer weet, dan dat het bestaat. Vijftig emi nente politiemannen zijn elk aan het hoofd geplaatst van een speciale afdeeling poli tieke recherche die haar werk reeds begon nen is. Duizenden ift der haast gezonden zwarte jongens sluiten de grenzen hermetisch af. Bereids werd de uitlevering gevraagd van één-en-twintig Italiaansche communisten, die in Egypte verblijven. Het fascisme zou ongetwijfeld heel wat sterker staan wanneer het dezen storm zon der kleerscheuren te boven kon komen. Maar zoo ver is het nog niet. Die gemeenteverordening van Kromme nie sch-jft voor, dat tol betaald moet worden voor 't passeeren der Vaartforug te Krommenie met een auto. Dezer dagen was een automobilist, die voor de eerste maal zulks moest doen, daar zeer slecht over tc spieken. In ar ren woede deponeerde hij het volgende briefje ten gemeentehuize Den heer Burgemeester van Kromme- nie s.s.t.t. Zooeven brug per auto gepasseerd en 25 cent tol betaald. Dat is schandelijk, nep, brandschat ting. afzetterij, middeeeeuwsch, enfin, in 't kort, zonder ordinair te worden, woor denboek niet toereikend. De brug is vodderig, ondoelmatig do- vendlen. Ik noem deze heffing een onbeschofte brutaliteit van den Raad der gemeente Kromenie. Zegt het voort! Inmiddels met hoogachting, G 55.413 Van Lente. De ministers van der Vegte en~Waszink met hunna dames kwamen hedenmorgen tegen 11 te Krommenie aan, ter bezichtiging van de verschillende fabrieken der N.V. Ne- derlandsche Linoleumfabriek te Krommenie. De lunch werd gebruikt ten huize der fa milie Kaars Sypesteyn. In den middag zou het bezoek worden voortgezet, waarna het gezelschap per auto naar Haarlem zou ver trekken. Goed afgeloopen. Op de kruising Beeklaan en Donkerlaan te Noordwijk, had een aanrijding plaats tus- schen een auto en twee wielrijders. Niette genstaande de chauffeur signalen gaf, wil den beide wielrijders den weg oversteken, met het gevolg, dat zij door den auto, die nog remde, werden gegrepen. De wielrijder 2 bekwam nog al verwondingen aan hoofd, handen en beenen, diens rijwiel werd wei nig beschadigd. De wielrijder V. kreeg niet noemenswaardige verwondingen, doch diens rijwiel werd totaal vernield. De auto be kwam een kleine beschadiging. Het mag een wonder genoem dworden, dat het ongeval nog zoo betrekkelijk goed afliep. Volgens ooggetuigen treft den chauffeur geen schuld De Fransche vlieger Pelletier d'Oisy ls op zijn vlucht naar Tokio te Calcutta aange komen. De nieuwe dienstregeling der spoorwegen heeft in den treinenloop der Haarlemmer- meerlijnen niet veel wijziging gebracht. Het vertrek van enkele treinen in verschillende richtingen is een paar minuten vervroegd of verlaat, Op het traject AalsmeerHaar lem zullen twee treinen meer loopen dan tiidens den winterdienst. De tijden van ver trek der treinen van Hoofddorp naar Lei den en terug zijn dezelfde gebleven. Met de werkzaamheden voor de verbree ding en verbetering van den Spaarnwouder weg, vanaf den Sloterweg tot Schiphol, wor den thans zulke snelle vorderingen gemaakt, dat de voltooiing van dit werk spoedig te verwachten is. Deze weg is thans prachtig geasphalteeerd en men is nu druk bezig daar naast een rijwielpad aan te leggen. Bij het dezen zomer te verwachten drukke verkeer in verband met de Olympische Spelen zal de nieuwe weg ongetwijfeld blijken een ware uitkomst te zijn. Bij de Tariefcommissie in de Vereenigde Staten was reeds geruimen tijd aanhangig een verzoek tot verhooging van het invoer recht op afgesneden narcissen en irissen met 50 pCt. De reden welke tot dit verzoek leidde, moet gezocht worden in den belang rijken invoer van afgesneden narcissen en irissen uit Canada. De bloemenmarkten in de noordelijke helft der Vereenigde Staten waren dit voorjaar goed voorzien van uit Ganada geïmporteerde narcissen, welke al daar getrokken warea van Nederlandsche bollen. H. M. de Koningin zal dezen zomer eer vacantiereis naar Zwe Jen en Noorwegem ondernemen. Te 's-Gravenhage ls een comité gevormt ter verkrijging van een vliegveld in d< nabijheid dier gemeente. Het rapport der Rijksstad'! commissi» voor grasland-onderzoek is verschenen. Twee graslanddagen zullen te Wagenln- gen gehouden worden. De jaarvergadering van het Kon. Ned. Aardrijkskundig genootschap. Verhoogde werking van den Krakatau. Uit Lonrdes wordt een wonderbare ge nezing gemeld. Een der motoren van de „Italia" zoi bij de tweede landing te Kingsbay ernstif beschadigd zijn. De herdenkingsfeesten der H. Jeann d'Arc in Frankrijk. Incidenten te Kowno bij het vertrek de Poolsehe delegatie. Het proces tegen de gearresteerde Dnil sche ingenieurs in Rusland tot 15 Mei ver daagd. Barometerstand 9 uur v.m.: 766. Stilstand OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen v/orden opgestoken om 9.17. Hoogste barometerstand 769.5 mM. t« Valencia. Laagste barometerstand 754.1 m.M. t« Jan Mayen. Verwachting: Zwakke tot matige windes uit W. tot N. richtingen, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. NA DEN AANSLAG OP DEN ITALIAANSCHEN KONING De Tarief commissie heeft nu echter me degedeeld, dat een onderzoek naar de pro ductiekosten van afgesneden narcissen en irissen niet zal plaats hebben, zoodat prac tisch het verzoek tot verhooging van het in voerrecht is afgewezen. In den nacht van heden (Maandag) op Dinsdag 15 Mei gaat de officieele zomertijd in. De openbare uurwerken worden dezen nacht, wanneer ze twee uur aanwijzen, op drie uur gesteld. Men denke er dus wel om, hedenavond, vóór het naar Öted gaan, de klok een uur VOORUIT te zetten! Onder dc aanwezigen bij de begrafenis der slachtoffers bevond zich Arnaldo Mus solini, de broer van den Duce, die ook al nauwelijks aan een aanslag op zijn leven ontkwam. Te midden van dc algemeene verwarring door de verschillende aanslagen op de re geering veroorzaakt, vertrok onverwacht de „Italia," het luchtschip, waarmee eeneraal Nobiie een vlucht naar de Noordpool hoopt te volbreng»m. Ged. Staten van Noord-Holland stellen voor, afwijzend te beschikken op het ver zoek van het bestuur der vereeniging „Oud-Hoorn", te Hoorn om een provinciale bijdrage in de kosten van het herstel van den Maria- of Kruittoren aldaar. Ged. Staten van Noord-Holland vragen machtiging met de Rijksverzekeringsbank een overeenkomst aan te gaan, waarbij de provincie zich borg stelt voor de rlchtige overeenkomst van een geldleening van 17000, welke de Haarlemsche Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose aangegaan heeft, ten behoeve van hare lighal te Bloe- mendaal. Ged. Staten stellen voor, 5000.be schikbaar te stellen voor congres en ten toonstelling betreffende arbeid en arbeids- wethoden voor voor onvolwaardige arbeids krachten, in October 1928 te Amsterdam te houden. Ged. Staten stellen voor, 1000 bij drage te verleenen over 1928 aan de Cen trale Vereeniging ter behartiging van de maatschappelijke belangen van zenuw- en zielszieken te Utrecht. Ged. Staten stellen voor, ten behoeve van 't herstel van 't kerkgebouw der Neder- duitsche Herv. Gemeente in voormalig Spaarndam ter beschikking te stellen een bedrag van 975. Ged. Staten bieden ter vaststelling aan de 2e suppletoire begrooting over 1923 van het Prov. Ziekenhuis te Santpoort. Ged. Staten stellen voor, te bepalen, dat de stemmingen voor het doen van benoe mingen en voordrachten van personen, zoo lang dienaangaande bij het Reglement van Orde geen voorziening zal zijn getroffen, zullen geschieden overeenkomstig het tot 1 April 1.1. bij de artt. 78 tot en met 83 der Provinciale Wet bepaalde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1