Radio-Nieuws, Maria-Stichting De stem uit Holland De A. V. R. O. De Hilversumsche zender op den avond van 30 April LANDBOUW EN VISSCHERIJ Het nieuwe veilinggebouw te Aalsmeer Een monument voor wijlen dr. C. J. de Groot te Bandoeng LUCHTVERKEER In 20 uur van Parijs naar Moskou Een Oceaandienst met luchtschepen Ter verbetering van het landingsterrein op Schiphol Het wetenschappelijk onderzoek der graslandcultuur Eeredoctoraat in de landbouw wetenschap LEGER EN VLOOT lederen m i d d a g van 2-3 uur Polikliniek GEMENGD NIEUWS Kon. Ver. van gepensionneerde officieren BINNENLANDSCH NIEUWS Een noodlanding op het Scheveningsche strand De Zuiderzeevisschers Ongeluk bij de Zuiderzeewerken SPORT EN WEDSTRIJDEN. Wedstrijden om den Van Ouds-Beker Geen films van de Olympische Spelen DAMMEN District H. en O. van den Ned. R. K. Dambond Wedstrijden om het pers. kampioenschap Negatieve resultaten Bevoegdheid van onderwijsgeven ontnomen FINANCIËN De „Glindhorst" Zaandamsche R. K. Dam- en Schaakclub „D. O. S." VRAGENBUS DUIVENSPORT Internationale Postduiven- wedvlucht vanuit Rome INGEZONDEN De Kootwüksche zender ter bevordering' van een nationaal belang Voor den Hilversumschen zender heeft de heer M. S. Vaz Dias, directeur van het Pers bureau, gisterenavond een rede gehouden, waarin spreker uitvoerig een uiteenzetting gaf van de snelle ontwikkeling van het mooie werk van Dr. Koomans en zijn staf, welke o.a. tot resultaat had, de overtuigende kruisgesprekken demonstratie op den 31en Maart IJ. vanuit de Aneta-kantoren te Ba tavia en té 's Gravenhage. Zooals de producten en fabelachtige ont wikkeling der Eindhovensche fabrieken, het wonderwerk der drooglegging van de Zuider zee, de houding en de kracht van Nederland als belangrijk financieel centrum, onze bloe men en planten of de prachtige ontwikke ling der groote landbouwondernemingen op Sumatra bij herhaling en in den meest ge- wenschten geest de aandacht op Nederland en zijn Koloniën vestigen, zoo heeft reeds de Kootwijksche zender zijn plicht als „publici- teits-agent" voor Nederland verricht. Deze gunstige beoordeeling van Nederland en zijn Koloniën, zijn bewoners, industrie, handel, zijn kunsten en wetenschappen, zijn populariteit onder de volkeren te bevorderen, beoogen degenen, die bij herhaling bij de regeering en de leiders van groote instellin gen aankloppen om steun ten behoeve van plannen, welke propagada voor Nederland in het buitenland ten doel hebben. De noodzakelijkheid van dergelijke kost bare plannen, welke zulk een opzettelijke propaganda beoogen, heeft spreker steeds bestreden. In de eerste plaats omdat zij een zeer problematisch effect zullen sorteeren, in de tweede plaats omdat spr. van meening is, dat de wenschelijkheid om Nederland en zijn Koloniën opzettelijk en kunstmatig te dringen in het middelpunt der internationale belangstelling kan worden betwist en in de derde plaats, omdat de normale publicatie over Nederland en zijn Koloniën reeds zeer belangrijk is. Dat neemt niet weg, dat bescheiden aan vulling, vooral indien dit zal kunnen gebeu ren buiten bezwaar van 's lands schatkist, door een ieder moet worden toegejuicht. De mogelijkheid om door middel van den Koot- wijkschen zender persnieuws langs radio-te- lefonischen weg van Nederland naar Indië en omgekeerd te verzenden, was door de di recties van Aneta en het Persbureau Vaz Dias reeds eerder bestudeerd en zelfs ten aanzien van het eventueel dagelijksch ge bruik van dezen zender door Aneta was een regeling tusschen beide persbureaux getrof fen, een regeling welke het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie als zeer gelukkig geformuleerd heette. Men mag dan ook thans wel aannemen, dat binnen afzienbaren tijd Aneta-kantoor te 's Gravenhage en het Aneta-kantoor te Batavia dagelijks regelmatig hun nieuws dienst draadloos-telefonisch zullen uitwisse len. Wij mogen aannemen, dat de directies der groote handelshuizen, de cultuur- en scheepvaartmaatschappijen, de import- en exporthuizen in Nederland en onze Koloniën dagelijks met elkander in telefonisch contact zullen komen. Wij zullen het weldra als een vanzelfsprekend feit aanvaarden, dat Hol land even snel, innig en volledig met Indië medeleeft met hetgeen er op financieel-, handels- en cultureel gebied gebeurt als met al die internationale centra, waarmede Hol land, dank zij de voortreffelijke techniek, te lefonisch verbonden is. Het draadloos-telefonisch verkeer met on ze Koloniën is, naar sprekers innige over tuiging, verwezenlijkt en met den hoefijzer correspondent van het Handelsblad, den heer Elout, neemt spreker aan, dat het nu niet lang meer duren zal, of iedereen zal even makkelijk met Indië kunnen telefoneeren als met Antwerpen of Keulen. Is hiermede, zoo vraagt spreker, de taak van den Kootwijkschen zender beëindigd? Deze vraag stelden de heer Salomonson, de directeur van het Haagsche Aneta-kantoor en spreker, als directeur van het Persbureau Vaz Dias, zich na één der eerste proefuit- zendingen. Zooals bekend zal zijn, wordt de Koot wijksche zender, behalve in Europa in vrij wel alle werelddeelen gehoord. Dr. Koomans ontving rapporten van goede ontvangst uit Canada, Australië, Azië, Ceylon, de Canari- sche Eilanden, Oost-Afrika en tal van plaat sen in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika. Hier opent zich nu een wijd verschiet voor degenen, die het buitenland omtrent Holland willen voorlichten. Men zal door middel van den Kootwijkschen zender op bepaalde tij den mededeelingen omtrent ons land, zijn politiek, kunst, industrie, scbeepvaartbewe- ging, Nederlandsche in- en uitvoer en we tenswaardigheden omtrent ons koloniaal be heer, onze handelsbalans, de beteekenis van Nederland als financieel centrum, Hollands aantrekkelijkheid voor den toerist, Amster dam als stad van de Olympische Spelen, enz. enz. kunnen verspreiden en met deze mededeelingen honderdduizenden luisteraars en vele duizenden bladen kunnen bereiken. Dit plan werd door de regeering dan ook zeer toegejuicht en met toestemming van den Minister van Waterstaat en medewerking van de ministeries van Buitenlandsche Za ken en Koloniën werd er een commissie gevormd, welke voorloopig eiken Woensdag een serie nationale berichten door middel van den kortegolf zender te Kootwijk zal sa menstellen en verzenden. De verantwoordelijkheid voor de uitzen ding wordt gedragen door een commissie van redactie, bestaande uit de heeren Salomon son van Aneta als voorzitter en Vaz Dias, van het Persbureau Vaz Dias als secretaris; op hoogen prijs wordt het voorts gesteld, dat ook de directie van het Haagsch Cor respondentiebureau voor Dagbladen Vaz Di as en Belinfante, door Mr. Joh. J. Belinfante in de commissie vertegenwoordigd zal zijn. De berichten zullen worden uitgezonden in het Nederlandsch, Pransch, Duitsch en En- gelsch. Düizenden Nederlanders, die zich metterwoon in het buitenland gevestigd heb ben, zullen zich zeker de moeite en betrek kelijk geringe kosten veroorlooven om „De stem uit Holland", welke het wekelijksche communiqué vol nieuws op elk gebied ver breid, te kunnen vernemen. Deze landge- nooten vooral, wier hart ondanks, of wel licht juist door den afstand, warm klopt voor het vaderland, zullen belangrijke diensten bij de verspreiding der berichten in de bui tenlandsche leidende bladen kunnen bewij zen. Het zal de commissie, aldus spreker, dan ook zeer aangenaam zijn, indien men adres sen van vrienden en verwanten in den vreemde zou willen doen toekomen, hetzij aan den heer H. Salomonson, Aneta-kan toor te 's Gravenhage, of aan den deer M. S. Vaz Dias, Persbureau Vaz Dias te Am sterdam. Daarnaast en zeker niet in de laatste plaats wendt de commissie zich tot alle lei dende persoonlijkheden op verschillend ge bied in Nederland, die hetzij wekelijks, het zij op daarvoor geschikte tijdstippen, wetens waardigheden op hun gebied, geschikt om onder de aandacht van het buitenland ge bracht te worden, zouden willen doen toeko- men. Gedacht hierbij wordt aan de besturen van al die vereeniglngen, welker doel het is den Nederlandschen naam en faam in het bui tenland te verbreiden. Spreker wekte allen op om het buitenland door middel van Koot wijk op populaire en voor ieder bevattelijke wijze te doen weten, wat Nederland aan bij zonders heeft mede te deelen op wetenschap pelijk-, kunst-, sport-, handels-, scheep vaart- en industrieel gebied. Spreker eindigde met een opwekking tot allen om mede te werken aan de verwezen lijking van dit plan, hetwelk voor ons land belangrijke resultaten kan opleveren. Naar wij vernemen heeft Woensdag 2 Mei 1.1. de eerste uitzending plaats gehad en werd een uitvoerige mededeeling van de cultureele commissie ten behoeve van de bezoekers der Olympische Spelen over de gansche wereld verspreid en met succes in tal van landen ontvangen. In Bellevue te Amsterdam is een buiten gewone algemeene vergadering gehouden van de A. V. R. O., welke door het voor loopig bestuur was belegd om een inzicht te geven in zijn bedoelingen. In de vergade ring werd gelegenheid gegeven tot bespre king van de algemeene strekking der statu ten en van het huishoudelijk reglement, zoomede van verschillende veranderingen, die het voorloopig bestuur daarin zou wil len brengen in overleg met vertegenwoor digers der „luistervinken". Na uitvoerige besprekingen werd bij acclamatie de vol gende motie aangenomen: De vergadering, gehoord de besprekingen brengt hulde aan het voorloopig bestuur en spreekt haar goedkeuring uit over den ge volgden weg; tevens spreekt zij haar ver trouwen uit, dat deze weg ook verder ge volgd zal worden. De vergadering schaart zich als één man achter het voorloopig be stuur, opdat de fundamenten van het A. V. R. O.-gebouw onaangetast zullen blijven en het gebouw hecht en sterk moge worden. Door het Dagelijksch Bestuur van den Nationalen Bond tegen Revolutie is aan den Minister van Waterstaat een schrijven ge richt van den volgenden inhoud: „Het Dagelijksch Bestuur van den Natio nalen Bond tegen Revolutie, kennis geno men hebbende van de overwegingen, welke hebben geleid tot de beschikbaarstelling van den Hilversumschen zender aan den Socia- listischen radio-omroep op 30 April jj. protesteert met klem tegen deze regeling waardoor Uwe Excellentie de uitzending, georganiseerd door een socialistische orga nisatie op dezen nationalen feestdag heeft mogelijk gemaakt wat door de overgroote meerderheid van ons volk in al zijn gele dingen is gevoeld als een krenking van de gevoelens van aanhankelijkheid aan het Vorstenhuis, dringt er bij Uwe Excellentie op aan, dat maatregelen worden genomen, welke de herhaling van het nu voorgevallene in den vervolge uitsluiten. aanleg van aan dit platform aansluitende verharde rolbanen. Alvorens hiertoe over te gaan, dient een onderzoek te worden ingesteld naar den J meest doelmatigen vorm en de gewenschte breedte van die rolbanen. Teneinde hierom trent gegevens te verkrijgen, zal in een ge deelte van het landingsterrein, door middel van een groot aantal witte vlaggetjes, welke voor de vliegtuigen geen gevaar kunnen op leveren, een rolbaan worden uitgezet. Burgerlijke vliegtuigen zouden dan ter be reiking van het bovengestelde doel, na lan ding bij wind uit Westelijke richtingen zich rollend langs den kortsten weg naar deze geprojecteerde rolbaan moeten begeven en tusschen de twee rijen vlaggetjes door naar het platform moeten rollen. De bestuurders dier vliegtuigen worden uitgenoodigd hun medewerking als bovenbe- 1 doeld te verleenen en hun bevindingen om- trent de bruikbaarheid van de geprojecteerde baan mede te deelen aan den havenmeester voor het burgerlijk luchtverkeer op het luchtvaartterrein. Gisteren is in tegenwoordigheid van tal rijke belangstellenden te Aalsmeer de nieu we veiling geopend. De voorzitter van het bestuur, de heer J. Alderden Dzn., sprak bij die gelegenheid een woord van welkom tot de aanwezigen en wees op de practische ruimte, die men nu met dit gebouw, een schepping van architect Staal, verkregen heeft. Spr. gewaagde van de prettige verhouding tusschen de kweekers en de koopers. Hij sprak goede wenschen uit voor het nieuwe gebouw. Nadat nog van de zijde van expe diteurs en veilingpersoneel gesproken was werd met de veiling een aanvang gemaakt. In den loop van den dag kwam de Com missaris der Koningin, vergezeld door jhr. Van Asch van Wyck van de provinciale Griffie, in 't veilingsgebouw aan. Aan bei den werden bloemen aangeboden. Zooals bekend heeft zich destijds in Ne derland onder voorzitterschap van ir. Dam me, directeur-generaal der P. en T. een sub comité gevormd, ter ondersteuning van den in Ned. Indië gedanen oproep tot het op richten van een monument voor wijlen dr. ir. C. J. de Groot, wiens stoere en volhar dende strijd van zoo groote beteekenis is geweest voor de rechtstreeksche radiotele- grafische en -telefonische verbinding van Nederland met Indië. Het Nederlandsche sub-comité heeft dezer dagen zijn werkzaamheden beëindigd, met het mooig resultaat, dat een bedrag van 3275 netto ter beschikking van het Indi sche Comité kon worden gesteld. Gistermiddag is de vlieger Naraki met een vliegtuig te Berlijn gearriveerd. Na een op onthoud van 6 uren te Berlijn is hij naar Moskou verder gevlogen, waar hij des mid dags aankwam. Van Moskou zal hij verder vliegen en Donderdag zal hij in Teheran landen. Voor den afstand Parijs—Moskou had Na raki slechts 20 uur noodig. Uit Londen wordt gemeld: De lagerhuisafgevaardigde Commander Burney is Zaterdag weer uit de Vereenigde Staten in Engeland aangekomen. Hij liet zich zeer bevredigend uit over de besprekin gen, die hij in Amerika heeft gehouden over de voorbereiding van de vlucht van het En- gelsche luchtschip „R. 100" over den Oceaan in den loop van den nazomer. Zoowel presi dent Coolidge als de minister van handel Hoover hadden groote belangstelling voor het totstandkomen van een Oceaandienst met dit luchtschip. In het Amerikaansche congres is reeds een voorstel ingediend, vol gens hetwelk het Amerikaansche ministerie van posterijen wordt gemachtigd een maxi maal bedrag voor met het luchtschip ver voerde post te betalen. De „R. 100" nadert snel haar voltooiing. De eerste vlucht zal waarschijnlijk in Augus tus kunnen worden ondernomen. Voor het organiseeren van wekelijkschen transatlan- tischen luchtpostdienst zullen ten minste 4 luchtschepen noodig zijn, die de reis van Engeland naar de Vereenigde Staten en te rug in 36 uur zullen maken. De „R. 100" zal in staat zijn behalve 10 ton post. 100 passagiers met hun bagage te vervoeren. Op het luchtvaartterrein Schiphol wordt, tengevolge van het sterk ontwikkeld ver keer, vooral in den winter, veel hinder on dervonden van beschadiging van het lan dingsterrein. Daar te verwachten is, dat dit euvel zich, naarmate het verkeer toeneemt, in volgende winters steeds ernstiger zal doen gevoelen, wordt, naar het „Hbld." verneemt, overwo gen, over te gaan tot de aanzienlijke uit breiding van het bestaande betonnen plat form vóór de vliegtuigloodsen en tot den Twee graslanddagen Verschenen is het rapport der door de regeering ingestelde studiecommissie van het graslandonderzoek, waarin zitting heb ben prof. J. H. Aberson, Wageningen,voor zitter prof. ir. C. Broekema, Wageningen ir. C. K. v. Daalen, Bilthoven ir. J. D. Koeslag, Wageningen, secretaris ir. P. G. Meijers, Groningen en dr. K. Zijlstra, Gro ningen. In dit rapport wordt o.m. het volgende gezegd De groote beteekenis van de veeteelt en de zuivelbereiding voor den landbouw in ons vaderland zal niemand betwisten deze vor men van het landbouwbedrijf zijn voor het grootste deel afhankelijk van de oppervlakte die in grasland is gelegd. Volgens het verslag van den landbouw over 1926 is de opper vlakte grasland grooter dan die voor akker bouw, tuinbouw en boschbouw samen. Sedert 1880 is het productievermogen van den bouwgrond verbazend gestegen, hetgeen voornamelijk tot stand gekomen is door het wetenschappelijk onderzoek be treffende de doelmatigste wijze van bemes ting, van de toepassing der kunstmeststof fen, de veredeling der tot toen gebruikte gewassen. Voor den akkerbouw wordt nog voort durend door een grooten staf van onderzoe kers getracht de productiviteit van den grond te verhoogen, zoodat het nog lang niet te voorzien is, wanneer het maximum is bereikt. Hoe geheel anders is dit met het weten schappelijk onderzoek van het grasland, waar voor tot nu toe slechts terloops door afzon derlijke personen en instellingen eenig onder zoek werd verricht en dan meestal over enke le speciale punten, doch een systematisch onderzoek, zooals dat voor het bouwland plaats vindt, nog niet tot stand is gekomen. Onze commissie kent aan de verrichte on derzoekingen een belangrijke waarde toe, doch het zijn slechts kleine onderdeelen van het geheele belangrijke vraagstuk. In het buitenland treft men ongeveer het zelfde verschijnsel aan, alleen met dit ver schil, dat in tal van landen thans het gras- landvraagstuk in onderzoek is genomen. Dit merkwaardige verschijnsel moet toe geschreven worden aan de veel grootere kans op succes voor den onderzoeker bij de bestu deering van vraagstukken voor den akker bouw, waar hij te doen heeft met één bepaald gewas, dat meestal één, hoogstens twee jaren op het land staat, terwijl hij bij het grasland te maken heeft met een samenleving van tal van verschillende individuen, die voor een groot deel meerjarig zijn. Een verandering in één richting heeft een verschuiving van het evenwicht tusschen de grassen onderling en tusschen deze en de andere planten tenge volge, zoodat een langdurig onderzoek noo dig is om hier den weg op te sporen, die tot verbetering leidt. In haar rapport komt de commissie tot de volgende conclusie Het is gewenscht, dat door de Regeering als centraal punt voor het onderzoek van het grasland een budgetair en administratief onafhankelijk instituut wordt gesticht als onderdeel der Landbouwhoogeschool, onder een éénhoofdige leiding, waaraan wordt op gedragen de zorg'voor de ontwikkeling van de grasland kunde in haar vollen omvang, door het doen samenwerken van alle voor dat doel beschikbare krachten en hulpmiddelen en het verrichten van eigen onderzoekingen, voor zooverre deze niet elders doeltreffender kunnen plaats vinden. Aan deze instelling wordt een commissie toegevoegd, die naast het oefenen van een toezicht op den algemeenen gang van zaken aan de instelling, speciaal tot taak dient te hebben het totstandbrengen van de noodige samenwerking, waarvoor haar de noodige bevoegdheden dienen te worden verleend. In verband hiermede diene nog het vol gende Het Ned. Genootschap voor Landbouw wetenschap heeft het initiatief genomen tot het houden van twee zgn. Graslanddagen op 22 en 23 Mei a.s. te Wageningen. De volgende personen zullen het woord voeren Ir. J. M. L. Otten De waterbehoefte, watervoorziening en ontwatering van gras land ir. J. Hudig De beteekenis van de ontginningsziekte den kalktoestand en de keuze der meststoffen voor graslandir. C. K. v. Daalen De verpleging en bemes ting van grasland dr. K. Zijlstra De bo tanische samenstelling van grasland en de veredeling der grassen. Op den tweeden dag zullen spreken Prof. dr. ir. G. Minderhoud De oecono- mische beteekenis van raticneele grasland cultuur ir. A. H. Joustra Het streven tot verbetering der graslandcultuur in Duitsch- land prof. J. H. Aberson Bespreking van het Rapport der Studiecommissie voor de graslandcultuurprof. ir. C. Broekema Samenvatting van het besprokene, algemeene conclusie. Tenslotte zal een resolutie worden opge steld en voorgelegd aan de vergadering. Te Wageningen had gisteren in tegen woordigheid van vele autoriteiten in een publieke Senaatsvergadering in de hulpaula der Landbouwhoogeschool de eere-promotie plaats van den heer S. Leefmans, directeur van het instituut voor plantenziekten te Buitenzorg, tot doctor in de landbouwweten schap. Na een inleidend woord van den rector- magnificus, prol. ir. J. W. Dieperink, hield de promotor, prof. dr. W. Roepke, hoogleeraar in de phytopathologie een rede, waarin hij de verdiensten van den heer Leefmans schetste. Tenslotte overhandigde spr. dèn heer Leef mans het diploma, geteekend door den rec- tor-magnificus en den secretaris van den Senaat, voorzien van het grootzegel der Landbouwhoogeschool. Uit het versalg van den curator bleek, dat I het totaal van de activa bedraagt 27.350.40, I eventueel vermeerderd met een regeerings- i subsidie van 18.000. De vordering bedraagt I concurrent 1.165.T9.73, preferent 16.820.62. j Het blijkt, dat de preferente vorderingen 1 zullen kunnen worden toegewezen en dat slechts een klein percentage aan de con currente schuldeischers zal kunnen worden uitgekeerd. met het vriendelijk verzoek om mede te wer- 1 ken tot stijging van het aantal leden in de z.g.n. Vogelenbuurt. Wij hadden stellig ver wacht, dat allen spontaan zouden medewer ken, om de Katholieken aldaar te bewegen per week één stuivertje te offeren voor de lijdende menschheid. Helaas, het resultaat is tegengevallen. Wij vragen ons afis er nu niemand, die iets voelt voor degenen, die smachten naar nieuwe le venskracht? Neen, dat kunnen en mogen wij van de Katholieken in Haarlem-Noord niet verwachten. Nogmaals vragen wij: helpt mede aan de actie voor het Stuiversfonds. Of laat het u onverschillig dat honderden lijders wachten op hulp? Komt, wie schrijft nu eens een briefje aan ondergeteekende? Geachte redactie, hartelijk dank voor de plaatsing. J. TH. ELLIGENS, Secretaris Emostraat 1. De Kon. Vereeniging van Gep. Officieren van het Nederlandsch Leger hield dezer da gen haar jaarlijksche algemeene vergadering onder voorzitterschap van den luit.-gene- raal H. Ch. A. Neeteson. Aan het bestuur werd weder een onbe paald crediet verleend om de uitkeeringen van den „bijslag" op lagere pensioenen op den gebruikelijken vost te doen plaats heb ben, benevens tot het verleenen van de „te gemoetkomingen" aan weduwen en weezen van vroegere leden. In de vacature in het bestuur ontstaan door het overlijden van den luit.-kolonel Vinkhuizen werd met groote meerderheid van stemmen gekozen majoor jhr. H. J. Repelaar van Driel, terwijl in de plaats van luit.-generaal Neeteson, die zich niet meer herkiesbaar had gesteld, eveneens met groote meerderheid van stemmen werd gekozen kolonel H. W. L. Hofdijk. Aan den aftredenden voorzitter werd het eerelidmaatschap der vereeniging aangebo den. In de bestuursvergadering werd tot voor zitter gekozen generaal-majoor b. d. L. W. van Hoek. Maandagmiddag omstreeks 1 uur heeft op het strand voor de Keizerstraat te Sche- veningen het militair vliegtuig 538 uit Soes- terberg, bestuurd door den luitenant Steen bergen, een noodlanding gemaakt. De oorzaak was een defect aan de olie leiding. Reeds eenigent tijd had de machine boven de visschershaven gecirkeld om een goed landingsterrein te vinden. Het dalen geschiedde vlot. Aan het toestel werd niets beschadigd. De vlieger, die dadelijk om assistentie vroeg, verkreeg deze van de gemeente. Twee I harer werklieden soldeerden toen het gat in de leiding waardoor de olie wegvloeide. Omstreeks kwart over twee kon het vlieg tuig weer opstijgen. Het „Vad." vernam, dat luit. Steenbergen die nog een sergeant-mecanicien aan boord had, reeds in Breda een noodlanding ge maakt had om dezelfde reden. Daar had 'n fietsenmaker het lek gesoldeerd, blijkbaar niet met de noodige vakkennis. De mecani cien kon niets uitrichten, omdat hij geen soldeergereecischap bij zich had. Het vliegtuig is naar Schipho 1 gevlogen. De belangstelling van het publiek was zeer groot en vele agenten waren noodig om de menschen op behoorlijken afstand te hou den. Het Centraal-Comité van Zuiderzeevis schers en de Visschersbond St. Petrus, ver gaderen Woensdag 16 Mei te Amsterdam. De volgende onderwerpen zullen worden behandeld: De nood- en wantoestanden op Wieringen, als rechtstreeksch gevolg van de Zuiderzeewerken, door L. Wigbout, vis- scher te Wieringen. Iets over waarneembare schade door L. Harlaar, visschersknecht te Enkhuizen. De schade door de Zuiderzee werken door P. Gorter, visscher te Medem- bjilc. Verloop der bemanning van Zulder- zeevloot door B. Kwakman, visscher te Vo- lendam. Tekortkomingen van de Zuiderzee- steunwet, in verband met toeslag op het be drijf door P. Baas, visscher te Bunschoten. Ervaringen aan den Z.O.-wal door A. van Doorn, visscher te Elburg. Art. 13 der Zui- derzeesteunwet door H. Thijsseling, visscher te Lemmer. Hoe de visschers in den Z.W.- hoek van Friesland denken over de steunwet en haar toepassing door W. S. Visser, visscher te Laaxum. Samenvatting van het gespro kene in een motie, door A. J. Mühren, secretaris van den Visschersbond St. Petrus. Gistermorgen is de 27-jarige grondwerker j J. Alkema op het Kornwerder Zand bij Zurich onder een met steen geladen lorrie geraakt, waardoor hij zwaar inwendig ge wond werd. Per sleepboot „Noord" is hij direct naar Harlingen vervoerd, waar hij in het Algemeen Ziekenhuis is opgenomen. Zijn toestand is zorgwekkend. De man zou de volgende week in het huwelijk treden. De wedstrijden om den van Ouds Beker zullen dit aar worden gehouden op de ter reinen van Stormvogels en R.C.H. Donderdag wordt te IJmuiden gespeeld Noord Holl. V. B.—Leidsche V.B. te 1 uur en te half AmsterdamHaarlem. Winnaars en verliezers ontmoeten elkaar Zondag' op het R.C.H.-terrein. Naar aanleiding van de door het Neder landsch Olympisch Comité aangenomen af wijzende houding tegenover de Nederland sche filmindustrie, waardoor het onmogelijk is gemaakt óm films te vervaardigen van de Olympische Spelen, heeft het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoopbond be sloten, dat in de Nederlandsche bioscopen geen films, welke op eenigerlei wijze betrek king hebben op de Olympiade 1928, vertoond mogen worden. Genoemd_hoofdbestuur heeft aan de leden filmfabrikanten medegedeeld, dat, nu het Nederlandsch Olympisch Comité geweigerd heeft, filmopnamen door de Nederlandsche filmindustrie te laten maken, geen enkele opname betreffende of in verband met de Olympische Spelen vervaardigd mag worden, ook niet in opdracht van buitenlandsche on dernemingen. Het hoofdbestuur heeft verder aan de leden-filmverhuurders en de leden-bioscoop exploitanten medegedeeld, dat het verboden is met ingang van heden filmbeelden be treffende de Olympische Spelen op het witte doek te doen brengen. Aan de buitenlandsche bioscooporganisa ties is van dit besluit telegrafisch mede- deelikg gedaan. Woensdagavond aanstaande zal de eerste ronde voor bovengenoemd kampioenschap aanvangen en wel in het clubgebouw van S.D.O. aan het Teylerpleinj. Het aantal deelnemers is vrij matig, namelijk tien, zoodat er geen voorwedstrijden plaats heb ben. De groepenwedstrijden, zijn tot een nader bekend te maken datum uitgesteld. Aneta verneemt uit Temate: Dc resultaten van de exploratie van den Eatjan-archipel voor de mijnbouwmaat- schappijen Stannum en Equator zijn nega tief. Gebleken is dat de goudafzetting in Bot ja te onbeduidend is om een economi sche exploitatie mogelijk te maken. Aneta seint uit Batavia: Aan een Chineesch onderwijzer te Koba op Zuid-Banka is voor onbepaalden tijd de bevoegdheid ontnomen tot het geven van bijzonder onderwijs wegens het houden van een optocht zonder vergunning van de over heid. het propageeren van de beginselen van de Kwo Min Tang en het verspreiden van pamfletten, die voor de regeering en de inlanders beleedigend waren. Ook bei\-ok hij de leerlingen in zijn actie tegen de in woners. Aan de waarschuwingen en bevelen van de overheid wenschte hij zich niet te storen, Verificatie-vergadering Gistermorgen is in het paleis van justitie te Utrecht een verificatie-vergadering ge houden in het faillissement „De Glindhorst". Vrijdag j.I. speelde voor de clubcompetitie dammen, de heeren A. Kalkman en C. van Zanten, welke partij door eerstgenoemde werd gewonnen. Voor de clubcompetitie schaken, groep I, werd gespeeld door de heeren A. ClijschJ. Willemsen: 10; J. van LuitC. Zwaan, afgebroken. Daar de heeren G. van Meteren en K Hoff een gelijk hoogste aantal punten in schaken, groep II, behaalden, speelden zij twee beslissingspartijen, waarvan de eerste doo rden heer G. van Meteren is gewonnen. Woensdag a.s. zal door den heer Wiesehahn uit Amsterdam, de tweede demonstratie schaakopening gegeven worden. Gezien het succes der eersten twijfelen wij er niet aan, of alle R. K. schakers zul len zorgen aanwezig te zijn. Ook belangstellenden zijn van harte welkom. Onze oefenavond is lederen Vrijdag van 811 uur, in het R. K. Vereenigingsgebouw. Mijnheer de Redacteur, Met veel belangstelling heb ik uw uit eenzetting gelezen van de plannen om hier ter stede een bureau te stichten voor rechts kundigen bijstand aan on- en minvermo genden. Zoo'n bureau is beslist noodig in een stad als Haarlem. Maar ik betreur het, dat de advocaten er toe overgaan nu zij zien, dat de particuliere bureaux zoo'n groote vlucht nemen en hun, omdat zij te duur en te weinig coulant zijn, het brood uit den mond nemen. Zij zijn dan ook m.i. te laat, en de bestaande bureaux zijn zoo goed en voldoen in die mate, vooral dat van den R. K. Volksbond met een eigen rechts kundigen adviseur, dat een nieuw bureau niet noodig is. Het geval zou alleen hierop neerkomen, dat het aantal bureaux met één vermeer derd wordt. Is dat ergens goed voor, la bonheur, maar nu niet. Of moet een of an dere advocaat aan een baantje worden ge holpen? In alle geval zullen de bestaande bureaux veel coulanter zijn dan het nieuwe te stichten onder toezicht der advocaten. Laat de gemeente de bestaande bureaux subsidieeren en wij krijgen in Haarlem een alleszins goeden toestand. Met dank voor de plaatsing A. Internationale Postduivenwedvlucht van uit Rome, uitgeschreven door La. Societé- Les combattans, te Luik, afstand 1320 K.M voor Haarlem. Op 15 Juni 1928 vind de inkorving plaats der internationale wedvlucht vanuit Rome opengesteld voor alle liefhebbers van Post duiven van België, Frankrijk, Luxemburg, Engeland en Nederland. Voor Nederland berust de leiding bij de P.V. Le Centre, te Maastricht. De loslating zal plaats hebben op Zaterdag 23 Juni 1928. Eventueele deelnemers uit Haarlem en om streken gelieve hun adres opte geven bij R. Brakel. Gaelstraat 20, alhier. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk WAT TEGEN VALT! Geachte Redactie. De vorige maand heeft liet Stuiversfonds van Herwonnen Levenskracht een oproep ge daan tot de bewoners van Haarlem-Noord, Vr.: Hoe kan men een zijden lampekap van vliegenruil reinigen? Antw.: Met waterstofperoxyde. Vr.: Hoe verwijder ik witte uitgebeten vlekken, waarschijnlijk ontstaan door water, uit een aquarium met waterplantjes en kleine diertjes uit „Balatum" zeil? Antw.: Als het zeil werkelijk uitgebeten is, zal er niets aan te doen zijn. Vr.: Kunt u mij zeggen, hoe ik theevlek- ken uit een rood velotinejurk kan verwijde ren? Antw.: Probeer de vlekken in lauw water uit te wasschen. Misschien doet u beter, de jurk uit te laten stoomen. Vr.: Hoe moet ik een witte pitrieten wieg weer schoon en wit krijgen? Antw.: Goed af boenen met zeepsop; daarna afspoelen met schoon, lauw water en vervolgens in de zon laten drogen. Vr.: Hoe krijg ik biervlekken uit een licht grijze popeline-japon? Antw.: Los in water eenige ammoniak op en wrijf daarmede voorzichtig de vlek af. Laat de plek daarna goed drogen. Vr.: 1. Iemand, in het bezit van einddiplo ma 5-jarige H. B. S., wenscht opgeleid te worden voor tandarts. Waar moet hij nu verder studeeren (liefst Amsterdam) en hoelang duurt deze studie? 2. Waar zijn in de provincies Noord en Zuid-Holland ergens bewoonde ooie vaarsnesten te vinden Antw.: Wend u tot de universiteit te Utrecht. 2. Ons niet bekend. Vr.: Is No. 63127, No. 50 van de Haarl. Grondcredietbank en No. 2157 en No. 25 van de N.-H. Grondcredietbankbank v/h Witte Kruis als uitgeloot? Antw.: Nog niet uitgeloot. Vr.: I. Wanneer men een lijfrente geniet van 1300 per aar, en als eigen vermogen 6000 bezit, valt men daif in de vermogens belasting? II. Of hoeveel moet men bezitten, om in deze omstandigheden in de vermogenbelas ting te vallen? I. Ja, hoeveel u verschuldigt bent is niet door deze te bepalen. De lijfrente wordt be rekend voor een waarde te bepalen op het bedrag, waarvan zij zou kunnen worden aangekocht, zulks door den aangever te begrooten. De lijfrente is voor zoover deze gezamenlijk niet meer bedraagt dan 1200 en verkregen is door jaorlijksche premiebe taling gedurende minstens 10 jaar, mits de genieter een belastbaar inkomen van 1600 bezit. II. 1600 of meer. Vraag. Kunt u mij zeggen, of er een middel is, om het weer uit een zonne scherm te krijgen? Wij hebben het reeds gedaan met zeepsop en sodawater, doch zonder resultaat. Antwoord. Daar is niets aan te doen. Vraag. Hoe moet ik Lancastergordijnen wasschen of behandelen? Antwoord. Met oud wittebrood afwrij ven, waardoor zij gereinigd worden. Vraag. Wij hebben een kat die last vah maaien heeft; zij krijgt kale ooren en een kale plek in den nek. Zij komt niet bui ten, en krijgt Felix kattenbrood; wat kun nen wij daaraan doen? Antwoord. Die kale plekken w«ze»i er op, dat uw kat waarschijnlijk een (mis schien besmettelijke) huidzi Jt.te heeft- Daarom moet u daar zeer voorzichtig mede zijn, en doet u het beste zich tot een die renarts te wenden. Vraag. Waar worden dit jaar de exa mens gehouden voor de gymnastiek akte M. O.? Zijn die examens openbaar. Wanneer worden die examens gehouden? Antwoord Het schriftelijk examen vindt plaats 22 Mei. in de Ridderzaal, te 's Gra venhage, en is niet openbaar. Het afleg gen van proeven wordt gehouden van 27 Juni in de Rijkskweekschool, de Zwem inrichting en het gebouw voor lichamelij ke Opvoeding aan den Kleine Houtweg te Haarlem en de mondelinge examens van 31 Juli21 Augustus of van 628 Aug- aan de Rijkskweekschool te Haarlem; van dit laatste is den juisten datum nog niet be kend. Zil ziin openbaar on de vozende dagen: 5, 7, 9, 12, 13, 14, 16, 19, 21, 23, 2® en 27 Juni; .9, 10, 11, 16, 17, 18, 22, 23 en 24 Augustus. Uw andere vraag wordt dezer dagen be handeld. Vraag. Kunt u mij zeggen, hoe ik een slaolievlek uit bruine schoenen (boxkalf5' moet verwijderen? Antwoord. Bedek de vlek met een op lossing van püpaarde; daat dit pan ie op drogen en verwilder dan de hard gewor den piipaarde. De vlek zal dan wel ver dwenen zün. Vraag. Kunt u mii zeggen. tot wien mil moet wenden tot het verhuren van kamers voor de Olvmniade-speiers? Antwoord. Tot ,.'t Koggeschip", Damrak 95. Amsterdam. Vr.: Wanneer moet de lichting 1923 le In fanterie voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen? Antw.: De verschillende regimenten moe ten dit 1a»r onirnmen in h»t tüdvak. liggende tusschen half .Tuij en einde September, in dien u ons meldt, tot weik regiment u be hoort, kunnen wij u mededeelen, wanneer u moet opkomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 12