Brieven uit Rome, s Nationale Spaar- en Emissïebank Voornaamste Nieuws 4 pCt. BUREAUX: NASSAULAAN49 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DINSDAG 15 MEI 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16S5: AANGIFTE MOET. OP STRAFFE ■N VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. 'e Encycliek „Miserentissimus Redemptor' Wandelen en kampeerert te Castricum De keuze van een nieuwen Bisschop Is er wel voldoende toezicht? Een aardbeving met Vul kanische uitbarsting op Midden-Java Veertien huizen verwoest Eén doode De plechtige teraardebestelling van den overleden Argentijn- schen gezant De wereldvlucht van v. Lear Black EERSTE ÉTAPPE NAAR VENETJB J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. Bijkantoor NASSAULAAN 18 HAARLEM. Benoemingen Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: pér week 25 ct.; per kwartaal .1 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BBSS ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1-4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN lusschen den tekst 60 ct. per regel. Allz abonné's cp dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvcorwcardcn f Qfififj Levenslange geheel: ongeschiktheid tot werken door f 7C(1 tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uit keeringen uUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide ocgen; 1 docdelijken aflcop; I Uüm." een voet of een oog; A duim of wijsvinger; I dU«' been of arm bij een ongeval met f250. bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cft bij 'n breuk van f «O bij verlies v. een 1 ICO. duim of wijs vineer: 1 JU« been of arm 1 rtU." andere vinger. Terwijl in het verre Oosten het kanon Jdert, ministers en diplomaten bezig zijn st dreigende conflict bij te leggen, terwijl s politieke- en journalistieke wereld in igstige afwachting verkeert en men in alië een of ander Pauselijk document ver- icht over de sinds '70 nog niet geregelde trekkingen tusschen Kerk en Staat, ver- hijnt opeens in het Pauselijk blad „L'Os- rvatore Romano" een gewichtig Pauselijk icument hetwelk ons allen een grooten, eestal vergeten en veronachtzaamden tcht voorhoudt. „Over het eerherstel dat allen verschul- gd zijn aan het Allerheiligst Hart van zus", is de titel, die zoo goed en zoo dui- Jijk de groote, vérstrekkende inhoud sa- envat van dit document hetwelk meer dan s kolommen druks beslaat van het groo- Pauselijke blad. Deze Encycliek gegeven gelijk gewoonlijk m do Patriarchen, Aartsbisschoppen en Isschoppen, Primaten, in vrede met den postolischen Stoel, schijnt op 't eerste oog egeven voor geestelijken, kloosterlingen, jodvruchtige personen, maar is in waar- ieid een herinnering aan plichten die in dividuen, huisgezinnen, volkeren, staten, onderdanen en overheden gebieden den Heer God in Zijn eeniggeboren Zoon te aan bidden, te beminnen en te dienen. Bij de aanbidding van God en Zijn eeniggeboren Zoon, bi) Zijn H. liefde en dienst behoort ook eerherstel, te geven voor beleedigingen en smaad die wij allen, zooveel als wij men schen en dus ook zondaars zijn, aan het Allerheiligst Hart niet hebben gespaard. De Zaligmaker zelf, aldus Paus Pius XX, gaf ons onder alle groote bewijzen van Zijne liefde en goedheid, toen de liefde der men- schen begon te verkoelen, de wijze aan waarop Hem nieuwe liefde en eer kon wor den bewezen, en de Kerk opende hare schat ten voor den nieuwen vorm van vereeringen aanbidding jegens het Allerheiligst Hart, „waarin alle schatten van wijsheid en we tenschap zijn". Maar teveel vergeet men dat Christus Zijn Goddelijk Hart toünend aan de H. Margaretha Alacoque, ook den plicht van eerherstel voorhield voor de gro ve en voortdurende beleedigingen die Hem aangedaan worden, niet alleen door onge- loóvlgen en heidenen maar ook door dege nen die geteekend zijn met het teeken van den Verlosser der wereld. El» de wijze waarop we aan den Zaligma ker tegelijk met den plicht van aanbidding en liefde dien van eerherstel kunnen bren gen,is; volgens de Encycliek van Pius XI, de toewijding aan het Heilig Hart, waardoor wij aan het Allerheiligst Hart niet alleen Cns zeiven, maar alles wat wij hebben, be zitten en zijn, opofferen, overtuigd dat we alles ontvingen van de eeuwige liefde Gods, Op het voorbeeld van de heilige dienares en haar geestelijken vader die zich aan het H. Hart toewijdden, volgden huisgezinnen vereenigingen, overheden, steden en rijken. Toen in de voorgaande eeuw en ook in de onze het Rijk van Christus zelfs in t open baar werd verloochend en men van alle kanten riep: „V/ij willen niet dat Deze over ons heerschte", klonk als een strijdkreet der goeden en der eerherstellenden als een eisch voor de rechten van God: „Christus moet heerschen", „Doe toekomen Uw Rijk". Daaruit volgde, dat Paus Leo XIII bij het begin van deze eeuw onder het applaus van de Christene wereld die door geboorterecht aan Christus behoort, .geheel de mensohheid en de aarde door haar bewoond aan het Al lerheiligst Hart toewijdde.' Wij zelf, gaat Pius XI voort, stelden op 't einde van het jubeljaar, 't feest van Chris tus Koning in door geheel de Christelijke wereld te vieren. En dit deden Wij niet alle.en opdat Christus als Heerscher zou er kend worden door de burgerlijke maatschap pij, de huisgezinnen en individuen, maar ook oodat de wereld geheel en al zich met vreugde zou onderwerpen aan de zoete heerschappij van Christus Koning. De geest van boete en eerherstel was steeds het eerste en voornaamste deel van de godsvrucht tot het Heilig Hart. en is als zoodanig overeenkomstig den oorsprong, na tuur dezer godsvrucht gelijk ze door de li turgie en de handelingen der Pausen werd goedgekeurd. De godsvrucht der geloovigen betoonde dit eerherstel in de H. Communie, «iel men eerherstellende H. Communie noemde en in het Heilig Uur, oefeningen die de Kerk met vele geestelijke gunsten verrijkte. Maar, zal men zeggen: hoe kan Christus, die Gelukzalig in den Hemel troont, ge troost worden door deze werken van eerher stel? Het antwoord is eenvoudig: Elke ziel die vurig God bemint en zich tot het verledene wendt, ziet Jezus, lijdend voor het mensch- dotn en voor ons menschen en onze zalig making te midden der grootste smarten. Men weet en overweegt ook, dat de zonden en misdaden der menschen van alle tijden de oorzaak waren, dat Gods Zoon stierf en Hem nog zouden doen sterven te midden der zelfde smarten, daar elke zonde het lij den van Christus vernieuwt. Daar ook de toekomstige zonden der menschen, die reeds voorzien werden, de ziel van Christus droe vig deden zijn tot den dood, zoo moet men ook aannemen, dat ons toekomstig en reeds voorzien eerherstel eenigen troost verschaf te aan den Man van smarten, toen de En gel verscheen om Hem te troosten gebukt onder droefheid en lijden. Maar het lijden van Christus hernieuwt zich en wordt voortgezet in Zijn mystiek lichaam, in de Heilige Kerk. Zei niet Christus aan Paulus: „Ik ben Jezus Dien gij vervolgt", duidelijk bedoelend dat wie de Kerk vervolgt, Haar Goddelijk Hoofd be- leedigt en smaad aandoet. Hoe noodzakelijk en dringend In onze eeuw het eerherstel is, blijkt genoeg uit de wereld geheel onderdanig aan den Booze. Tot ons komen de stemmen van volkeren, van koningen of regeeringen, die samen zweren tegen den Heer en Zijne Kerk. Wij zien in die landen alle goddelijke en men- schelijke rechten vertrapt, de kerken ver woest, de kloosterlingen en de godgewijde maagden uit hunne huizen verjaagd, ge vangen genomen, uitgehongerd, scharen van kinderen uit den schoot van de Moederkerk gerukt, gedwongen den Christus te vloeken en geleid tot de onkuischheid. Wij zien go- heel het Christelijke volk bedreigd., in voortdurend gevaar van afval van het Ge loof, of van den meest bitteren dood. 't Zou kunnen schijnen het begin van smarten, hetwelk den mensch van zonden, die alles vertrapt wat God en godsdienst is aankon digt. En dat alles wordt nog verergerd door het voorbeeld van hen, die, gelijk de slapen de of vluchtende Apostelen onstandvastig in het Geloof, Christus aan de smarten prijs geven en overlaten aan Satan, en zelf naar het vijandelijke kamp overloopen. Onder de geloovigen zelve, gewasschen in het Bloed van het Onbevlekt Lam, vinden wij er die een bedorven leven leiden, verre van het huis des Vaders, ver van het Geloof, zon der de vreugde van een toekomstige zalig heid, zonder het licht der liefde, In de schaduw dés doods. Daarbij voegt zich de nalatigheid van alle tucht, van de oüder- wetsche regels van het christelijk huisgezin der heiligheid van het huwelijk, en het ontnemen der opvoeding aan de Kerk! Maar waar de boosheid overvloedig is. komt overvloedig de genade ter hulp. De Heilige Geest doet steeds in de Kerk man nen en vrouwen opstaan, die pogen aan het Goddelijk Hart voldoening te geven voor zooveel leed. voor zoovele beleedigin gen. en zich zelf als slachtoffers geven voor Christus. En zoo stonden er godsdienstige instellingen op, die nacht en dag de plaats vervulden van den Engel die Christus troostte in den hof van Olijven. Daarom, Eerbiedwaardige Broeders, be sluit de Paus. wenschen Wii, dat de oefening der toewijding, in 't klein begonnen en langzaam verspreid, door Ons Apostolisch gezag bevestigd worde en algemeen worde als de plechtigste oefening van het Christen volk. Daarom gebieden Wij dat elk jaar, op het feest van het Allerheiligst Hart van Jezus, in alle kerken der wereld men die toewijding verrichte, door dezelfde formuül, als eerherstel aan Onzen Goddeltjken Za ligmaker om daardoor onze zonden te her stellen en de overtredene rechten van Chris tus, Oppersten Koning eh 'zeer beminden Heer. Dit is in 't kort de inhoud van de mooie Encycliek, die aan geloovigen en Herders het eerherstel aan het Goddelnk Hart voor houdt. en geroepen is op wijde schaal ver spreid te worden onder het' volk van Chris tus. geteekend en verlost door Ziin Bloed en Wien wii allen eere, aanbidding, herstel ver- -chuldigd zijn voor eigene zonden en die der wereld. CIVIS ROMANUS. toor van den rentmeester op „Fochteloo" te Bakkum toegangskaarten afgegeven, ter wijl zeer streng en zonder pardon wordt op getreden tegen vernielers en kwaadwilligen. Voor de zedelijkheid wordt ook gewaakt en streng opgetreden. Vermelden we nog, dat, hoofdzakelijk ten behoeve van de tuinders en kweekers, in 't landgoed een prachtige weg is aangelegd dwars door het landgoed, geen steen- of keiweg, maar aangepast aan de omgeving, van graszoden, waar ook de wandelaars van kunnen gebruik maken. Dan kunnen zij ook tev.ns zien, dat de duingronden naast een mooie bebossehing ook worden dienstbaar ge maakt aan den tuinbouw en bloembollen teelt en ook, dat zou men haast niet kun nen gelooven, aan de veehouderij. Want niet heel ver van de hooge, kale zeeduinen wordt aangetroffen een groote, mooie groene weide, waar 'slandsmans trots en welvaren een goede boterham vindt. Wij laten hier de samenvatting van de encycliek volgen. Voor lezers, die belang stel len in den volle'1gen tekst, zullen wij de ver taling in gedeelten afdrukken. Het eerste deel vindt men vandaag onder de rubriek: „Kerk en School". In verband met de wijzigingen, wat alle verbeteringen blijken te zijn, welke dezen winter aan het kampeerterrein op het pro vinciaal landgoed zijn aangebrach, maak ten we dezer dagen een wandeling door dat landgoed: Allereerst namen we in oogenschouw de terreinen in de richting van het pompsta tion der provinciale waterleiding, waar een oppervlakte van 10 H.A. dezen winter is omgespit en gereed gemaakt voor den aan leg van een bosch in het najaar. Men heeft echter voor dit seizoen het terrein dienst baar gemaakt aan den tuinbouw en aan verschillende tuinders verhuurd voor teelt van aardappelen. Aardig is het te zien, hoe op berg en in dal, want het terrein is, wat hoogten en laagten betreft, blijven liggen, alles is bezet met stroo, om het zand tegen verstuiving te bewaren, totdat de planten voldoende fcodemvastheid hebben bekomen Aardig ook hierom, omdat een oppervlakte van 10 H.A. geel zand mooi afsteekt bij de overigens groene omgeving. Voorts namen we in oogenschouw de ter reinen, welke in 1922/23 zijn bewerkt in werkverschaffing, waar over een oppervlak te van 50 H.A. vanaf bijna ,,'t Vogelwater" tot aan den Zeeweg is aangelegd een mooie bebossehing. Het terrein is gebleven zooals hot was, d.w.z. hoogten en laagten zijn niet geëgaliseerd: de wegen, daarin aangelegd, zijn niet rechthoekig, maar zooveel mogelijk Is de natuurlijke ligging gevolgd. We hebben in die bosschen genoten van jonge dennen en gemengd loofhout met op den achtergrond de ruwe, woeste duinen. De rust om ons heen deed ons weldadig aan, maar vooral genoten we van 't gezang der vogels en het slaan der nachtegalen en het feestlied van zoovele andere gevederde zangers. We zouden wel eens willen vragen: zijn er werkelijk veel menschen, die goed in zich hebben opgenomen het mooie, rustige van een duinlandschap, met daarbij een mooie bebossehing aanpassende aan de omgeving? Goed groeiend bosch, en dat is hier aanwe zig, wordt elk jaar mooier. We meenen geen geheim te verklappen, als we vermelden, dat het in de bedoeling ligt, telkenjaren de bebossehing met 10 H.A. te vermeerderen. Bovendien wordt alles keu rig en netjes in orde gehouden, niet piet- leuterig of opdringerig netjes, neen. prak tisch. geen overdreven kosten zijn daaraan besteed.Men kan hier aan alles zien, dat hier een man de leiding is gegeven, die een groote liefde voor het natuurschoon heeft, daar zooveel mogelijk gebruik van weet te maken en daarnaast praktisch en econo misch weet te latei» werken. Men krijgt in geen enkel opzicht den indruk, dat hier veel ten koste wordt gelegd, tengevolge waarvan het vaak zoo opgedrongen natuurschoon wordt. Niets van dat alles. De werkelijke liefhebber van natuur schoon zal in de duinen van Castricum vee! en lang kunnen genieten. Bovendien, men heeft alles gedaan om den rustigen liefheb ber van de natuur ter wille te zijn. Tegen een kleine vergoeding wordèn op het kan- Van verschillende zijden wordt ons de vraag gesteld, op welke wijze in Nederland de keuze van een nieuwen Bisschop plaats vindt. Om aan het verlangen van deze vragers tegemoet te komen en tegelijk om veel, wat in de niet-Katholieke pers over deze aange legenheid reeds gelanceerd is, recht te zet ten en tot zijn ware proporties terug te brengen, willen wij, een korte beschouwing wijden aan de wijze, waarop de keuze van een nieuwen Bisschop geschiedt. Voorop gesteld dient te worden hetgeen men vooral niet uit het oog moet verliezen, dat Z. H. de Paus ten allen tijde, met ter zijdelegging van welke voordracht en welk advies dan ook, tot Bisschop kan benoemen, den gene, die voor deze hooge waardigheid het meest geschikt voorkomt. Ten slotte heeft toch de Paus het recht te benoemen wien Z. H. wil en dienen voor dracht en advies ten- slotte alleen om zekere wenschen kenbaa rte maken. Wanneer de keuze van een nieuwen Bis schop moet plaats hebben, komt, volgens de Instructie van Z. H. Pius IX van 1852, het Kathedraal Kapittel bijeen. Nadat de voorgeschreven gebeden verricht zijn en degenen, die aan deze vergadering deelnemen, den eed van strengste geheim houding hebben afgelegd, vindt de stemming plaats omtrent dié personen, welke men voor het bekleeden der Bisschoppelijke waardig heid het meest waardig acht. Driemaal heeft zulk een stemming plaats, zoodat het resul taat dus een voordracht van drie personen is. Wanneer nu een van deze drie stemmingen geen resultaat heeft, omdat geen enkele der candidaten meerderheid van stemmen heeft verworven, wordt zulk een stemming nietig verklaard en wordt opnieuw gestemd. Van hetgeen Op deze vergadering behan deld is en ook van den uitslag der onder scheidene stemmingen, wordt dan éen acte opgemaakt, welke verzegeld gezonden wordt naar Z. D. H. den Aartsbisschop, of, indien de zetel van den Aartsbisschop vacant is, of indien het juist om de benoeming van een nieuwen Aartsbisschop, gaat, naar den oud sten Bisschop van Nederland. Dan komt de vergadering van het Neder- landsch Episcopaat bijeen, dat na onderlinge beraadslagingen, de door het kapittel op de voordracht geplaatste namen, in alphabeti- sche volgorde gerangschikt, doorzendt naar Rome. Daarbij voegt het Episcopaat tevens zijn advies omtrent deze voordracht, terwijl tevens de authentieke acte van de stemming daarbij wordt gevoegd. Overigens heeft de Congregatlo de Propa ganda Pide bepaald, dat er, zooals wij in den aanhef reeds zeiden, wel degelijk rekening mede gehouden dient te worden, dat de H. Stoel, indien dit Hem noodig of gewenscht voorkomt, van Zijn recht gebruik kan maken, om een ander dan een der voorgedragenen tot Bisschop te benoemen. Ten slotte nog dit: Gods Voorzienigheid leidt alle gebeurte nissen in deze wereld en het is te verwach ten, dat Onze Lieve Heer met bijzondere zorg waakt over de aanstelling van de her der's, die hebben te zorgen voor een kost baar goed als het zielenheil van duizenden menschen. De verantwoordelijkheid, die ge legd wordt op de schouders van een bis schop is zeer groot. Welnu, het is dan ook gebleken, dat, zooals Gods wegen zeer dik wijls onnaspeurlijk zijn, dit in bijzondere mate het geval is met de uitverkiezing van Pausen en Bisschoppen. Hoe menigmaal is het voorgekomen, dat iemand Paus of Bis schop werd, zonder dat zijn naam tevoren als ernstig candidaat werd genoemd! En hoe dikwijls is het gebeurd, dat priesters, die volgens velen voor de hooge functie in aanmerking kwamen, niet werden benoemd! Wij willen maar zeggen, dat voorspellingen doen over den toekomstigen bisschop, immer zeer gewaagd is, wil men niet de kans loo- pen een verkeerde aan te wijzen. Eenige regel is intusschen ook hier wel te bespeuren en zoo mag wel aangenomen worden, dat zeer dikwijls een lid van het Hoogwaardig Kapittel de uitverkorene Gods is. Wij laten daarom hieronder de namen volgen van de kanunniken in het bisdom Haarlem, met het jaar, waarin leder hun ner geboren is. Mgr. M. P. J. Möllmann, vicaris-generaal, geboren in 1869; Mgr. H. J. M. Taskin, proost van het Ka pittel, geboren in 1865; Mgr. P. Stroomer, deken van Amsterdam, geboren in 1864; en de hoogeerw. heeren: H. J. Zondag, pastoor van Vogelenzang, geboren in 1847; Th. F. Ebbinkhuysen, regent van „Hage- veld", geboren in 1863; L. A. A. M. Westerwoudt, deken van Haarlem, geboren in 1878; J. D. J. Aengenent, professor te Warmond, geboren in 1873; P. L. Dessens, deken van Leiden, geboren in 1851; G. C. van Noort, pastoor te Amsterdam, geb. in 1861. Reeds zijn gedurende de jaren van den bouw verscheidene arbeiders ten gevolge van ongevallen gedood. Ongelukken zullen niet altijd te voorko men zijn. doch wel dient streng gewaakt te worden, dat de veiligheid der arbeiders zoo goed mogelijk verzekerd is. Een strenger toezicht van de arbeisinspectie is dringen noodzakelijk. Verleden jaar is er al op gewezen, dat op het werk voor den bouw van het buitensluis- hoofd geen verbandkist aanwezig was en dat, toen er een ernstig ongeval gebeurde, men leentjebuur moest spelen bij een andere aannemersfirma. Woensdagavond is bij hetzelfde werk we derom een ernstig ongeval gebeurd, wat aan een arbeider het leven kostte, terwijl een ander zwaar gewond werd. Dit ongeval ge schiedde, doordat een kabel van de kabel baan, waarlangs het beton gestort wordt, losschoot. Zijn deze kabelbanen wel zoo ge construeerd, dat ongevallen zoo goed als uitgesloten zijn? Er is niet één kabelbaan, maar er zijn er verscheidene, waarlangs de zware bakken met beton dagelijks glijden en dood en verderf kunnen brengen, als ze naar beneden storten. Het ongeluk van Woensdagavond is nog vrij goed afgeloopen, want de bak met beton kwam op een sme derij terecht en vernielde die geheel. Maar gelukkig was er op dat moment niemand in de smederij. Nog eens: oefent de arbeidsinspectie wel voldoende toezicht uit? Het toezicht bij zulk een gevaarlijk werk, dat reeds zooveel slachtoffers heeft geëischt, moet dubbel streng zijn. Er heerscht in vele harten ern stige ongerustheid en vele vrouwen en moe ders zien hun mannen en zonen dagelijks met angst in het hart naar het werk gaan. Ongelukken zullen kunnen blijven voor komen, maar noodig is het, dat men weet, dat er voor de veiligheid der arbeiders ten strengste wordt gewaakt. Deze vraag wordt door een inzender in de „Telegraaf" gesteld, naar aanleiding van de vele ongevallen, die plaats vinden by den bouw van de sluizen te IJmuiden. Gestadig vordert het machtige werk van den bouw der nieuwe schutsluis te IJmui den, aldus inzender. Dit grootsehe werk eischt echter heel wat menschenlevens. Aneta seint uit Banjoemas: Zondagmorgen om 10 uur heeft een aard beving plaats gehad bij de dessa Simbar nabij Batoer In het regentschap Bandjar- negoro. De aardbeving werd gevolgd door een vul kanische uitbarsting in het gehucht Tim- bang,, waar op twee plaatsen asch en steenen werden uitgeworpen tot een hoogte van 20 meter. Het verschijnsel ging gepaard met doffe knallen, Een 10 tot 20 meter breede lavastroom van 114 meter dikte bewoog zich over een af stand van 2 K.M. in Zuidelijke richting. De lavastroom verwoestte 14 huizen en een oppervlakte van 10 H.A. bouwgrond. De weg van Batoer naar Dieng is over een afstand van 200 meter verwoest en daardoor onbruikbaar geworden. Er zijn nieuwe' kraters ontstaan, waarvan de eene 25 bij 50 meter groot is en de andere 60 bij 35 meter. De omgeving vertoont vele grondscheuren, waaruit een geluid opstijgt als van borrelend water. Op het oogenblik is de toestand rustig. Voor zooverre men kan nagaan ls er één doode. Aneta verneemt nader, dat in een vlak, moeilijk bereikbaar terrein op circa 5000 voet hoogte plotseling twee groote kraters zijn ontstaan. De bevolking uit de omgeving ge raakte in een paniekstemming en sloeg op de vlucht. Op dit oogenblik is zij echter naar haar huizen teruggekeerd. Het verschijnsel begon Zondagmorgen om 10 uur en was om 1 uur in den "namiddag afgeloopen. Onder plechtig ceremonieel en in tegen woordigheid van zeer vele autoriteiten heeft iieden te 's-Uravenhage de plechtige uit vaart en begrafenis piaats genad van den overleden Argenttjnschen gezant, den heer Guesaiaga. Gisterenavond tegen 9 uur is in alle stilte het stoffelijk overschot van den Argentyn- schen gezant van het sterfhuis overgebracht naar de kerk van den H. Jacobus in de Markstraat te 's-Gravenhage. Achter den lijkwagen volgde in een rouwkoets, de secretaris der legatie, de heer Garcia. In een bloemenwagen werden enkele kransen meegevoerd, o.a. van de Konink lijke familie, de Argentjjnsche Republiek en van het Corps diplomatique. Bij den ingang van de kerk wachtte deken van Dam den stoet op. Nadat de kist in de kerk geplaatst was, verrichtte deken van Dam de absoute. In het koor was een katafalk opgericht, waarop de eikenhouten kist met koperen naamplaat en kruis geplaatst werd. Vervolgens werd de baar bedekt met de Argentijnsche vlag. Hierop werden een flu- weelen kussen met de onderscheidingen, de steek en de degen van den overleden diplo maat gelegd. Nadat tot intentie van den overledene in de vroege ochtenduren eenige H.H. Missen waren gelezen, celebreerde de Pauselijke In ternuntius Z.Exc. Mgr. L. Schioppa te 10 uur de Pontificale H. Mis van Requiem. In het kerkgebouw bevonden zich in de gereserveerde rijen vele hoogwaardigheids bekleders, onder wie de vertegenwoordigers van het Koninklijk Huis, de ministers en het corps diplomatique. Nadat de absoute was verricht werd het stoffelijk overschot uit de kerk naar den lijkwagen gedragen. Daarbij fungeerden als slippendragers de Minister van Buitenland- sche Zaken, Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blok land; de gezant van Zwitserland, de heer de Pury, die op het oogenblik als waarne mend deken van het Corps diplomatique fungeert, de Amerikaansche gezant, de heer Richard M. Tobin en de Fransche ge zant, de heer de Marcilly. Buiten in de Parkstraat had zich een ont zaglijke menigte opgesteld, die eerbiedig de plechtigheid gadesloeg. De Haagsche politie zorgde voor de goede orde. Zooals men weet, geschiedde de begrafe nis met militaire eer. Het militair escorte bestond uit een déta- chement van het Regiment Grenadiers met muziek en vaandel, sterk 1 kapitein, 2 luite nants en 50 onderofficieren en soldaten. Deze troepen hadden zich op het voor plein der kerk opgesteld. In de Parkstraat waren opgesteld een dé- tachement van het Regiment Grenadiers en 2 détachementen van het regiment Jagers, ieder détachement sterk 1 kapitein, 2 luite nants en 50 onderofficieren en soldaten met eenige tamboers. Voorts werd aan het militair eerbetoon deelgenomen door 2 détachementen cavale rie met drie trompetters en door 1 batterij bereden artillerie van vier stukken geschut. De cavalerie had zich opgesteld in de Parkstraat; de artillerie in de Alexander- straat. Het geheel stond finder commando van den garnizoenscommandant, kolonel F. Jt Quanjer. Het was omstreeks 11 uur, toen de lijk kist werd uitgedragen. Spoedig daarop had zich de stoet gefor meerd, die geopend werd door een gedeelte van het militair escorte. Onmiddellijk daar op volgde de lijkwagen, waarachter een rij tuig met de legatie van Argentinië, vervol gens rijtuigen met de vertegenwoordigers van het Koninklijk Huis, de ministers, het corps diplomatique, hoofden der departe menten van Algemeen Bestuur den militairen Gouverneur der residen tie, den secretaris-generaal van het Permanent Hof van Arbitrage, eendepu tatie van het Haagsch gemeentebestuur en ten slotte den garnizoenscommandant. De stoet werd door het tweede deel van het militaire escorte gesloten. Overal langs den weg was de belangstel ling groot. De stoet volgde de Parkstraat, Alexanderstraat, Plein 1813, Alexander- straat, Javastraat, Scheveningsche weg en Kerkhoflaan. Op de begraafplaats fungeerden wederom dezelfde slippendragers als bij het verlaten der kerk. De begrafenis op bet Kath. Kerkhof aan de Kerkhoflaan had het karakter van een tijdelijke bijzetting, daar het in de bedoeling ligt het stoffelijk hulsel later naar Argenti nië te doen overbrengen. Zooals reeds gemeld, ls gisteren de héér v. Lear Black met Scholte, Geysendorffer en Weber per K.L.M.-vliegtuig van Croydon ge start voor zijn vlucht over 40.000 K.M. naar Kaapstad, Tokio en terug. Het Engelsche luchtvaartministerie was by het vertrek vertegenwoordigd door Major Ri chards, de Ned. regeering door den eersten secretaris van de Ned. legatie Hubrecht. Ook de echtgenooten der vliegers waren bij het vertrek te Croydon aanwezig. De eerste étappe ging naar Venetië. By het vertrek van Croydon was groote be langstelling en het toestel, dat zwaar geladen was met 5 man aan boord, onderdeelen, ba gage en een groote hoeveelheid benzine, steeg na een korten aanloop zeer snel op, tot alge- meene bewondering der aanwezigen. De heer van Lear Black had Zondagavond in het Hotel-Restaurant op het vliegveld Croydon aan vrienden en kennissen een af scheidsdiner aangeboden. Maandagmorgen waren, behalve deze personen, ook zeer veel vertegenwoordigers van de internationale pers aanwezig. De directeur der K.L.M., de heer A. Ples- man, die met de DP was gevlogen, deed den heer van Lear Black uitgeleide. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zou het vliegtuig onderweg één keer benzine innemen, vermoedelijk in Genève en direct zqn reis voortzetten tot Venetië, waar de heer van Lear Black een dringend zakeiyk onder houd met een relatie uit Amerika moest heb ben. Merkwaardig is, dat de heer van Lear Black in de laatste dagen van verscheidene bekende zakenlieden het verzoek heeft ontvangen te gen betaling van een aanzienlek bedrag mede te mogen vliegen naar Kaapstad, waaruit wel moge biyken hoeveel belangstelling er voor dit snelverkeer bestaat. Een evenement van byzonder karakter moet het vertrek voor den grooten tocht ge weest zijn, getuige een relaas in het „Vad.", waarin o.m. het volgende verhaald wordt: Buiten staat op het cementen voorplein een groote verbetering bü vroeger de Fok ker al, de drie schroeven zyn aan het proef draaien. We zien de merken H—NADP. Alles is gepakt en gezakt en nu valt er niets meer te doen dan afscheid te nemen en in te stap pen. De dochter van den Amerikaan, de vrou wen van Geysendorffer en Scholten, ze zyn erbij. Voor de beide laatsten is het weer een beproeving voor drie maanden scheiding, maar zij berusten, al blijven de oogen niet droog. Een film draait, snapshots worden ge nomen, het algemeen afscheid begint. De me canicien Weber, de vyfde man, die aan den toer deelneemt, regelt nog wat. Geysendorffer zit al In zyn hooge cabin achter de middel ste der drie denderende schroeven. Dan wordt vlug ingestapt en de deuren gaan toe. De schroeven worden aangezet, draaien eenige minuten in duizelingwekkende vaart, dan langzaam taxiet het groote ge vaarte naar het uiteinde van het terrein en een oogenblik later gaan de wielen van den grond, de groote tocht is begonnen. Hoe zwaar moet het gevaarte niet zyn met al die groote tanks benzine, en toch gaat het sierlijk de lucht In. Laagblijvend cirkelt het eenmaal en gaat dan nog eenmaal, zeer laag langs ons heen voor een laatst vaarwel, ver- dwijnt dan, immer laagvliegend over de hoo rnen en de huizen in Zuid-Oostelijke richting. Het is inderdaad een recordbrekende on derneming. Maandag naar Venetië, Dinsdag naar Brindisi, dan over Athene en Solum, waar benzine wordt ingenomen naar Caïro. Het verdere reisplan geeft Assoean aan en in de Soedan eerst Khartoem, dan Malakal en Mongalla, Kisoemoe en Tabora worden in Kenya aangedaan en In Noord Rhodesia wordt eerst te Abercorn, dan in Broken Hill en eindeiyk In Livingstone gestopt, waar een bezoek wordt gebracht aan de Victoria Falls. De wereldvlucht van den heer Lear Black. Werking van den Krakatau. Uit Madioen wordt de arrestatie van een gevaarlijke organisatie gemeld. Een sensationeele bekentenis In verband met den geheimzinnigen roofmoord te Maar tensdijk. Doodelljk ongeluk in de staatsmijn „Hen drik". Een aardbeving, gevolgd door vulkanisch* uitbarsting heeft in Midden-Java groote schade aangericht. Er is één doode. Vergadering der oppositie in de S. D. A. P De strijd irf China. Amerikaansche bemid deling? Zal Peking door Japan worden be zet? Met het oog op Stresemann's ongesteld heid zal het onderhond met Benesj worden uitgesteld. Ernstige ontploffing In een patronenfa- briek te Luik; één doode, vijf gewonden. Prins Carol zal op zijn laatst a.s. Don derdag Engeland verlaten. Uitbreiding der Rijnvaartstaking. Nieuwe bomaanslag te Sofia. Barre konde in Zwitserland. De plechtige uitvaart en begrafenis vr/ den overleden gezant van Argentinië. Een bezoek aan de Waterstaatswerken van Zuid-Limburg. rwniitiifuT Barometerstand 9 uur v.m.: 763. Achteruil OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.18. Hoogste barometerstand 767.8 m.M., te Valencia. Laagste barometerstand 752.5 bK, t« Larwick. Verwachting: matige, tydeiyk wellicht toe- nemenden W. tot N. wind, betrokken met regen, later opklarend, aanvankeiyk zach ter. later koeler. Over Boeloewayo in Zuideiyk Rhodesia gaat het naar Pretoria, dan wordt Durban bezocht en terug over Bloemfontein naar Kaapstad. Dit is echter slechts het eerste gedeelte van de reis, want er wordt teruggevlogen naar Caïro, ditmaal zonder zy-slippertje naar Durban en daar zullen de motoren worden vernieuwd. Van Cairo is het plan over Bagdad naar Bender Abbas te gaan aan de Perzische Golf. dan naar Britsch-Indië, Karachi, Delhi, Alla habad en Calcutta, vervolgens Rangoon en Bangkok In Siam. Dan de ïyst wordt te lang, gaat de reis over China naar Japan en vandaar weer over Perzië terug naar Europa. Een voorspoedige reis. Het toestel van de K. L. M. met den heer van Lear Black als passagier, is gisteren middag te 11.35 uur in Genève aangeko men. Om 12.34 uur werd de tocht voortge zet naar Venetië. -NIJMEGEN (Direct ingaande) Zitdagen: Maandags, Woensdags en Vrijdags van 69 uur n.m Zaterdag van 59V? uur. De Hoogeerwaarde Vicaris Capitutaai van het Bisdom Haarlem heeft benoemd tot rector van St. Jacob te Amsterdam den Weleerw. heer H. Wennen, alsmede tot Ka pelaan te Haarlem, O. L. Vr. Kon. v. d. AUerh. Roz., den Weleerw. heer H: Hase- laar; tot assistent te Scheveningen, O. L. Vr. v. L„ den Weleerw. haar C. Verheugd en te Duivendrecht den Weleerw. heer N Byi.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1