Voornaamste Nieuws tg WOENSDAG 16 MEI 1928 BOODSCHAP VAN DEN SECRETARIS GENERAAL VAN DEN VOLKENBOND DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16859 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. DE VOLKENBOND De „Italia" van Spitsbergen gestart voor de Poolvlucht De Hooge Raad Groot Badhuis te Zandvoort Overreden en gedood Geen vleeschvergiftiging Faillissementen VAN 78 MEÏS 1928 Spring niet op een rijdende tram In volle vaart Vooruitzichten omtrent de weersgesteldheid Om verzending van een partij buskruit uit Leiden naar Curasao De strafzaak der Veendammer Hypotheekbank Vee uit de weide gestolen De corruptie in het gasbedrijf Felle brand te Weesperkarspel Wegens den Hemelvaartsdag zal de „Nieuwe Haarlemsche Courant"' morgén niet verschij nen. J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem. Tot den grond toe afgebrand De gevolgen van een vliegtuig-ongeval Telegrafisch Weerbericht. De Nenyto 1928 Voor postzegelliefhebbers BUREAUX: NASSAULAAIM49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. AARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1 4 regels 60 ct. p- plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGÉN lusscbcn den tekst 60 ct. per regeL. Leven. Ln£e geheels ongeschiktheid tot werken door f 7Kfl m bij een ongeval met f 0C<1 bij verlies van een hand, f |9C bij verlies van een f Cjl bij 'n breuk van f tfj bij verlies v. een ,;1 I VU. docdelijken aflcop; i AtlU. een voet of een oog; 1 duim of wijsvinger; I vü' been of arm; 1 ftU.* andere vinger. Alle abonnO's op dtt blad zijn, ingevolge de vetzekenngsveorwaa:den f onnn v tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen uUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: De Volkenbond en het grondbeginsel, waarop deze rust, vormen niets nieuws in de geschiedenis der volken. Alle eeuwen door is betoogd, dat alleen dan aan den gewelddadi- gen strijd tusschen de volken een einde zou komen, indien een lichaam, gelijk te stellen met eene Vereen.ging van de Staten zou worden opgericht om voor de vredelievende besiecnting van e gescnd.en, die noodwendig tusschen de landen aanwezig zullen blijven, zorg te dragen. Maar het bleet vanaf het be gin der dertiende eeuw, to envoor het eerst, in f-arys, een gesenrut in dezen geest ver scheen, tot aan het einde der negentiende eeuw bij betoogen, en van daden kwam niets. Onze groote Hugo Grotius mocht ln zijn be roemd, m 1625 verschenen wérk over het „Recht van den oorlog en van den Vrede" voor het eerst de figuur van den Staat-mis- dadiger schilderen, en uiteenzetten, dat aller gezamenlijke krachten tegen dien Staat- mlsdadiger moesten worden ingespannen tot aan het einde der negentiende eeuw is uit ct' openoare meenu.. de gedachte niet ver dreven kunnen worden, dat oorlog een gewet tigd middel tot z.g.n beslechting van geschil len is. Op het oogenblik, dat in 1914 de groote porlog uitbrak, zag de groote menigte daarin iets afgrijselijks, iets gruwelijks, maar het bovenal onrechtmatige van het geweld ge voelde men niet, besefte men niet. Want degenen, die de eeuwen door de gedachte aan den Volkenbond of Statenorganisatle, of hoe men dat verder wil noemen, hebben gepre dikt. zijn ln gebreken gebleven de groote massa op te voeden juist in deze richting. Eerst van den huldigen tijd dateert de opvat ting. dat de aanvalsoorlog'een internationale misdaad is, en eerst wanneer deze voor de groote menigte nieuwe opvatting gemeen goed is geworden, zal het oogenblik zijn gena derd. waarop men den oorlog als iets, dat door allen uit den booze wordt beschouwd, kan uitbannen! Uit den oorlog van 1914 tot 1918 Is de Vol kenbond voortgekomen. Het moge de vraag worden geacht, of de z.g.n. Vredesconferentie t- Parijs tot de stichting van den Volkenbond zou zijn overgegaan, ware niet een Wdson in haar midden geweest, die met nimmer falen de hardnekkigheid ln die richting stuurde. Het is ongetwijfeld te betreuren, dat de Vol kenbond aldus is geboren: geboortefouten hebben hem daardoor aangekleefd én in de aanvankelijke opvatting van zijn taak en in het aantal en de soort zijner leden. Het kan m. eenmaal niet anders, en het is ongetwij feld waar, wat Minister van Karnebeek be toogde in de Memorie van Antwoord op het wetsontwerp, dat tot Neder'.ands toetreding tot den Volkenbond leidde: Zonder oorlog zou wellicht nog langen tijd naar den Volken bond zijn verlangd 1 De Volkenbond is er sedert 1919 en dat is veel. heel veel zelfs, wanneer men bedenkt, dat de machtigste vorsten ln de afgeloopen eeuwen er niet in slaagden, hun desbeetref- fende ontwerpen tot verwezenlijking te bren gen. De Volkenbond te Genève werkt op tweeër- le. wijze. Langs den directen en langs den indirecten weg. Langs den directen weg door te bedenken, dat de eigenlijke taak van den Volkenbond daarin is gelegen om niet slechts geschillen, die zich voordoen langs vrede- lievenden weg tot oplossing te brengen maar om zooveel mogelijk geschillen te voorkomen. Daartoe treedt de Raad men gmaai tus- schenbelde in politieke geschillen van betee ken s. en het resultaat, bereikt in 1923 tus- s'hen Italië en Griekenland terzake van Corfu; in 1925 tusschen Bulgarije en Grie kenland en Turkije terzake van een gevaar lijk grensincident; in 1926 tusschen Engeland en Turkije terzake van Mosoel, en in 1927 tusschen Polen en Lltauen terzake ,'an de tusschen beide landen heerschende ontstem ming, doet wel zien. dat in die richting niet vergeefs pogingen werden in het werk ge steld. Bovendien beschikte de Volkenbond over enkele organen als de Mandatencom- missle, de Regeringscommissie in het Saar- gebied. de Hooge Commissaris in Danzig en de afdeellng van het Secretariaat, die he: Minderhedenvraagstuk ter hand neemt, om op de hoogte te blijven van alles wat er broeit in den politieken ketel van Europa, die dan eens wat meer, dan eens wat minder oplaait. Langs indirecten weg werkt de Volkenbond door het internationale leven te versterken en den internationalen zin te vergrooten. Er zijn organisaties voor de internationale ar beidswetgeving. het verkeer en den doorvoer, de hygiëne, de economische en financieele vraagstukken van den dag, de intellectueel e coöperatie en enkele andere meer, die nut tig. ongetwijfeld secundair werk verrichten maar daardoor de betrekkingen, die de indi viduen op de wereld binden, sterker toehalen. Bijkans geen week gaat er voorbij of een ander belangrijk internationaal samengesteld lichaam of commissie komt te Genève bijeen: tets van den drang naar gemeenschappelijke:) arbeid gaat in allen, die daar samen zijn, over. Indirecte arbeid werkt langzaam en geleidelijk, maar werkt in den regel zeker. Slechts dan zou deze aandacht van den Volkenbond voor secundaire belangen ge vaarlijk kunnen heeten, ind en bleek dat h\j zijn hoofdtaak uit het oog verloor. Dat doet hij evenwel niet. Het Grondverdrag van den Volkenbond brengt tot uiting, dat eenerzijds moet worden zorg gedragen voor beslechting van geschillen tusschen de leden van den Bond. hetzU door rechtspraak van het Hoi te 's-Gravenhage, hetzij door bemiddeling van den Raad. hetzij door arbitrage van eenig bestaand of op te richten arbitraal lichaam. Anderzijds doet het Grondverdrag duidelijk zien, dat de Volkenbond de beper king van bewapeningen, leidend tot interna tionale ontwapening, als een der hoofddeelen van zijn taak beschouwt. Men mocht een oogenblik hopen, dat het beroemde Protocol van 1924, totstand gekomen dan zij de Fransche en Engelsche samenwerk ng, eene oplossing zou brengen voor het alles beheerschende vraagstuk van arbitrage, veiligheid en entwapening. Het heeft niet zoo mogen zijn, gezien de tegen stellingen, die het politiek element in dit v aagstuk beheerschen. Wil men eenerzijds de veiligheid voorop stellen om eerst daarna tot ontwapening over te gaan, anderzijd- oordeelt men voorafgaande ontwapening noodig om tot veiligheid te komen. Dat. waar dergelijke princip.eele verschillen aanwezig zij-., eene voorbereidende Commissie vooi ds Ontwapeningsconferentie niet op direct resultaat kan wijzen, is begrijpelijk. Dat neemt echter .liet weg. dat het verloop van de beraadslagingen van de comités voor ontwa pening en voor veiligheid, gelijk deze laat stelijk te Genève zijn gehouden, uitermate teleurstellend heeft gewerkt. Niemand on der de vrienden van den Volkenbond zal dit teleurstellend resultaat ontkennen of ver bloemen. De een moge het op den rug van de Russische voorstellen schrijven en de andere niet: het teleurstellend resultaat staat vast. Maar is dit een reden om den Volkenoond vertrouwen te ontzeggen? Sterker nog: om de meening aan te hangen, dat hij wel nooit tn staat zal zijn de hem opgegeven taak ten uit voer te brengen. Die vraag dient al reeds daarom ontkennend te worden beantwoord, wijl de taak, op de schouders van den Vol kenbond gelegd, een geweldige, een letterlijk alles omvattende is. Bedenkt men wel eens wat die taak is? Na den dood van Christus Lebben de volken twintig eeuwen doorge bracht onder een regime, dat den oorlog ais een gewettigd middel van internationaal ge- Weid heeft beschouwd. Landen zijn groot ge worden en landen zijn vergaan tengevolge van den oorlog; volken hebben geleden en gebloeid naar aanleiding van zulke oorlogen. Nu komt de Volkenbond den oorlog als een internationale misdaad der menschheid voor oogen stellen; nu komt hij de taak op zich nemen om vrijwel geheel de wereldgeschie denis te corrigeeren, en nu schijnt men te meenen, dat die taak in'een luttel aantal jaren kan worden verricht. Het spreekt wel vanzelf, dat dit niet kan. Aan de materieele ontwapening moet worden voortgearbeid, met alle kracht, die in ons is. maar begrepen I moet opk worden, dat deze ontwapening! moet worden voorafgegaan door moreele ont- I wapening, die der geesten en gedachten. Het begrip van vriend en vijand moet de wereld uit, gelijk in den loop der eeuwen, die achter ons liggen, het begrip van onderscheid tus schen de bewoners van verschillende provin cies de wereld is uitgegaan! Dat kan niet anders dan geleidelijk en langzaam geschie den, want alleen dan is een dergelijke her vorming duurzaam. Zij moet leven in de hoofden en de zielen van de groote menigte, en er is niets wat, anders dan tengevolge van bijzondere omstandigheden, zoo langzaam in beweging is te brengen dan juist deze groote menigte! Velen gaat dit te langzaam. Dat is begrij pelijk, wanneer men zich bedenkt, hoe kort al de gruwelen van den grooten oorlog ach ter ons liggen, hoezeer deze velen onzer, ja gelukkig bijkans allen nog met afschuw en 8fgrtjzen vevulien. Dat is begrijpelijk vooral, wanneer men ziet, dat de vrees voor een nieuwen oorlog, al wordt deze wellicht nu en dan overdreven, allerminst denkbeeldig is Wij willen aan geen oorlog, welke ook, mee doen, aldus de kreet, die velen, de een uit Christelijke en de ander uit ethische begin selen, de derde uit politiek-economisch oog punt aanheffen. Wij willen in geen geval de wapenen ter hand nemen, en indien anderen niet met ons medegaan, willen wij alleen het voorbeeld geven van gebrek aan gewapend verzet. Op grond van afschuw voor den oor log alleen reeds is een dergelijke houding be grijpelijk. Maar om haar resultaat te doen verkrijgen voor alle volken en daarom gaat het biedt zij een nog moeilijker op lossing dan de meest samengestelde Volken bond. Gesteld het volk, waartoe wij behooren, stelt zich terzijde van eiken oorlog, maar alle andere volken eerbied'gen dit niet; wat helpt ons dan onze lijdelijkheid, indien ons het zelfde geweld, ditmaal zonder verzet, wordt aangedaan. Slechts dan zal onze lijdelijk heid ons kunnen helpen, indien wij tevoren weten, dat deze een zoodanigen moreeleu indruk om zich heen verspreidt, dat de ai deren daaruit genoegzaam leering trek ken. Wij hebben niet alleen den oorlog te verafschuwen; wij hebben niet alleen afgrij zen tegen den oorlog te doen leven bij zoo veel mogelijk allen, die binnen ons bereik zijn; wij hebben ook op te bouwen. De samenleving der menschen in de verschillen de Staten is, naarmate de internationalisatie d:r wereld is voortgeschreden, een vraagstuk van organisatie, en van organisatie alleen geworden. Zouden wij langs den weg van lijdelijkheid in staat zijn den oorlog uit ons midden te banen, wij zouden toch moeten zorgen, dat niet een chaos werd geschapen in plaats van de organisatie, die wij wenschen. Voor die organisatie biedt de Volkenbond zekere, zij het ook voorloopig geringe waar borgen, en juist daarom moeten wij den Vol kenbond versterken en bevestigen. De „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede", gevestigd te 's-Gravenhage, voortge komen uit den reeds in 1871 opgerichten Algemeenen Nederlandschen Vredssbona acht den Volkenbond verre van volmaakt Integendeel. Indien in eenigen kring de fou ten, die geheel den Volkenbond aankleven, worden gezien, zeker in den kring dier Ver eeniging. Maar met alleen die fouten te zien, komt men er niet; wij moeten het goede nemen, dat in den Volkenbond aanwezig is en het slechte; het onvolmaakte trachten te verbeteren; het ontbrekende aan te vullen. Dat kunnen wi) alleen doen door den Volken bond onze medewerking van ganscher harte te verieenen. Den Voikenbond moeten wij, ah eerste poging om tot internationaal geor- ganiseerde samenwerking der volken te komen, behouden als kern van ons streven. Den Volkenbond moeten wij doen uitgroeien en uitbloeien, inwendig en uitwendig. Bovenal moeten wij zorgen, dat de Volkenbond en zijn arbeid r.::ten op het vertrouwen ran de v.-ereld en van de massa's d.: volken i: de ...nden, die aangesloten zijn _,an zal de vol maaktheid, die de Volkenbond zelf zoo gaarne wli, eerder bereikt worden dan wan neer men hen- de krachten onthoudt, dit hij noodig heeft. Want laten wij één ding bedenken op dezen Jaarlijkschen 18 Mei-Volkenbondsdag. Stel dat eene, als in menig geval nooalottge amenwerking ontstaat tusschen de werke lijke vijanden van den Volkenbond, die hem niet willen, omdat zij, om welke reden dan ook, het geweld van den oorlog verkiezen boven de weldaden van vriendschappelijke samenwerking en veiligheid, en de vrienden van dien Volkenbond, die meer willen dan hij geven kan en zich van hem afwenden, om dat hij dit nog niet reeds geeft. Stel dat daardoor de Volkenbond geheel zijn kracht en dientengevolge zijn nut van bestaan zou verliezen dan ontstaat er een leegte, d'.e niet gemakkelijk zal zijn aan te vullen, en dan zal er, voordat een nieuwe poging in ge lijke richting kan worden ondernomen heel wat nieuw leed en ellende over de volkeren moeten gaan. Aan de Vereeniging „Voor Volkenbond en Vrede", te Is'Gravenhage. Ik maak gaarne gebruik van de gebo den gelegenheid om op den dag van de door Uwe Vereeniging te organiseeren 18 Mei-herdenking door Uwe bemiddeling eenige woorden te richten tot het Neder- landsche volk. Ik doe dit met des te meer genoegen, daar ik vernomen heb. dat het de herinnering aan de eerste Haagsehe Vredesconferentie is geweest, die U bij de keuze van een datum voor Uw Voiken- bondsdag heeft geleid Inderdaad, het we zen van den Volkenbond en de verwachtin gen, die de menschheid gerechtigd is op hem te bouwen zijn niet op himne juiste waarde te schatten, zoolang de stichting van ons Instituut a.'c een op zich zelf staande gebeurtenis wordt beschouwd zon der eenig verband met het vprleden. In werkelijkheid heeft de Volkenbond een lange voorgeschiedenis en tot zijn ontwik keling hebben o.a do twee Haagsehe Vre desconferenties voor een belangrijk deel bijgedragen Op zijn beurt bereidt de Bond de geschiedenis der toekomst voor. Deze e.volutie schijnt thans een punt te heb ben bereikt waar de ongeorganiseerde en somstijds chaotische betrekkingen, die sinds eeuwen tusschen de staten hebben bestaan, een gestadige neiging tot meer systematische ontwikkeling vertoonen, waarvan de kern is te zoeken ln den Bond. Heiaas schijnt b« velen nog de meening te heerschen, dat met het ontstaan van den Bond een volledige waarborg voor on- verstoorbaren vrede was gegeven en deze zijn nu bitter teleurgesteld door de twis ten, die nog steeds de volkeren verdeelen, door de legers die nog steeds paraat wor den gehouden en door de oorlogsvloten, die nog tot uitvaren gereed liggen. Ik ben dan ook stellig overtuigd, dat een groot- deel van het pessimisme ten opzichte van den Bond meer zijn oorzaak vindt ln de overdreven verwachtingen, die in den aan vang overal in de wereld van hem wer den gekoesterd, dan in de evolutie, welke het instituut zelf doormaakt en die, niet tegenstaande onvermijdelijke inzinkingen, over het geheel een stijgende lijn vertoont. Het behoort tot de moeilijke taak van een vereeniging als de Uwe de openbare meening in dit opzicht voor te lichten, en zoodoende draagt ge het Uwe bi) tot de politieke opvoeding dei menschheid. „Wie den vrede wenscht, hij bereide dien voor!" Dit is het leidende beginsel van hen, die bewust werken voor een beter georgani seerde internationale gemeenschap Bij dit werk. dat de volle aandacht vereischt niet alleen van ons tegenwoordig geslacht, maar ook van vele toekomstige generaties, is de actieve en toegewijde medewerking van een land als Holland met zijn lange ervaring der internationale samenleving onmisbaar. De aanhangers van den Vol kenbond zien dan ook vol vertrouwen naar Uw land als een voorbeeld van deze toe wijding op elk terrein van zijn werkzaam heid. Hierbij denk ik niet slecht® aan de Nederlandsche vertegenwoordigers te Ge nève, die zoozeer de algemeene achting hebben verworven voor zichzelf en hun land, maar tevens aan het groote publiek. Men verlieze toch nimmer uit het oog, dat de nuttige werking van den Bond grooten- deels afhankelijk is van den moreelen in vloed der openbare meening; zonder dien steun is hij machteloos en niet meer dan een ziellooze machine. Mag ik ten slotte de verwachting uit spreken. dat de werkzaamheid Uwer Ver eeniging er toe zal bijdragen de belangstel ling, die reeds voor den Volkenbond bij het Nederlandsche volk bestaat, nog te deen toenemen. Genève, 4 Mei 1928. ERIC DRUMMOND, Secretaris-Generaal. Het luchtschip „Italia" is gistermiddag te 1.20 van Spitsbergen (Kingsbay) opgestegen en vertrokken in de richting van Frans- Jozefsland, om haar Noordpoolvlucht voort te zetten. De Tweede Kamer heeft, ter vervulling van een vacature in den Hoogen Raad der Nederlanden, de volgende lijst opgemaakt. 1. dr. R. W. J. C. de Menton Bake, Raadsheer in het gerechtshof te Amster dam, met 59 stemmen. 2. dr. A. H. H. J. van Kan, hoogleeraar in het Ned.-Ind. Recht te Batavia, met 37 stemmen. 3. dr. J. A. F. van Asperen, rechter te 's-Gravenhage, met 48 stemmen. Het is dit jaar een eeuw geleden, dat in Zandvoort een „Logement" werd gesticht, waaruit het nu bekende „Groot-Badhuis" is voortgekomen. In het jaar 1825 vereenigden vijf heeren lit Haarlem en omstreken zich om te Zand voort een etablissement voor zeebaden op te richten en den muilen zandweg van den Heerenweg onder Heemstede naar het dorp te doen bestraten. Het waren de heeren jhr. W. Fh. Bamaart, lid van Ged. Staten van Noord-Holland, mr. D. J. van Lennep, lid van de Staten van Holland, en professor aan het Athenaeum te Amsterdam, Mr. P- v. Lennep, lid der Staten van Holland, W. v. d. Vlugt, bankier en mr. Jac. Enschedé, lid van den Raad van Haarlem. Bij Kon. besluit van 29 Maart 1826, werd goedkeuring verleend aan het „Plan eener Negotiatle, groot 150.000." De koning tee- kende zelf in voor 10 aandeelen van 1000, terwijl de overige werden genomen door personen, meest in Haarlem of omgeving woonachtig. De Staten van Holland verleen de een subsidie van 30.000 en de gemeente Haarlem ontsloeg Zandvoort van de betaling van een jaarlijksch bedrag van 600 voor afkoop van de stedelijke belasting op zee- visch, met de bedoeling, die som voor de on derneming af te staan. Bovendien gaf Haar lem een subsidie van 1000 per jaar voor 't onderhoud van de Aerdenhoutslaan, zooals toen het eerste gedeelte van den 'weg werd genoemd, dat aan Haarlem toebehoorde. De straatweg werd aangelegd, de bermen werden beplant, terwijl ook het Badhuis (later genoemd „Het Groote Badhuis") werd gebouwd. De onderneming had spoedig met moei lijkheden te kampen, mede ten gevolge van dep Belgischen opstand in 1830. De finan cieele uitkomsten van de exploitatie van het Logement en van de zeebaden zijn nimmer schitterend geweest. Toen dan ook in 1397 door den heer J. J. F. F. Müller, makelaar in Amsterdam, een geschikt bod werd gedaan voor het „Bad huis" c.a., is tot den verkoop besloten. Op 17 Dec. 1900 werd daarna opgericht de N.V. Noordzeebad Zandvoort; vijf jaren later werd deze vennootschap overgenomen door den heer C. Trier. In dat jaar werd met de eerste verbouwing een aanvang gemaakt, een jaar later in 1907 werd de groote con certzaal gebouwd en ten slotte kwam in 1920 de groote verbouw tot stand. Het bestulir der Vennootstchan bestaat thans uit de heeren mr. R. J. G. Boissevain, C. van Oldenborgh, G. J. D. Boogers en Jee Th. Stom. allen te Amsterdam; directeur is sedert 1911 de heer C. A. C. Gunters. Te Farmsum is een 3-jarig knaapje door een zwaar geladen vrachtwagen overreden en gedood. Het sterfgeval te Enkhuizen, de vorige week gemeld, als veroorzaakt door vleesch vergiftiging, is gebleken ten onrechte daaraan te zijn toegeschreven. C. W. van Stijn, timmerman te Hfllegom Hoofdstraat 83; curator Mr. M. van Toulon van der Koog alhier. C. Fray rijwielhandelaar te Zaandam, Noorder Kerkstraat 8, thans te Leiden, Lange Rijndijk 83; curator Mr. J. Gerritsz alhier. B. Tonkens, koopman en winkelier, voor heen te Zuidlaren, thans te Haarlem, Amol- «iystraat 14; curator Mr. J. Deenik alhier. Rechter Commissaris Jhr. Mr. Strlck van Linschöten. Opgeheven werden de faillissementen van- Yf Smit, metselaar, Kanariestraat 92 Haar lem; curator mej. Mr. E. A. Wagemaker al hier. Arie Ruikhaver, chauffeur te Berinebroek; curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys. J. J. Frederiks, te Hillegom; curator Mr. J. van cier Vegt. P. Lokkerbol, timmerman te Haarlem, Billitor.otraat 34; curator Mr. Julius Hoog alhier. UITSPRAAK STRAFZAAK Y. H. te Zaandijk, thans gedetineerd al hier; 1 jaar gev. straf voorwaardelijk met proeftijd van 3 jaar. Te Amsterdam wilde gisteren in de Vail- iantlaan de 30-jarige handelsreiziger H„ uit Enkhuizen, op de voorbijrijdende tram van lijn 12 springen. Hij viel echter en kwam met zijn linkervoet onder de tram terecht. Deze voet werd afgereden. De Geneeskun dige dienst transporteerde hem naar het zie kenhuis. Gistermiddag is in de Kalfjeslaan, onder Nieuwer-Amstel, naar het „Hbld." meldt, een motorrijder tengevolge van het springen van den voorband van zijn motorrijwiel, te gen een boom geslingerd Een geneesheer constateerde hersenschudding. De motorrij der werd naar een der Amsterdamsche zie kenhuizen vervoerd. Met ingang van gisteren zal aan de avond- weerverwachting van het Kon. Ned. Mete orologisch Instituut te De Bilt, die te 9.00 n.m. Amsterdamschen zomertijd wordt uit gezonden, een verwachting worden toege voegd omtrent de verdere vooruitzichten betreffende de weersgesteldheid, die dus be trekking heeft op het tijdperk na den vol genden avond in het algemeen het eerste etmaal daarna. Deze verwachtingen zullen vooral veran deringen in temperatuur en neerslag en be langrijke windveranderingen omvatten. Voor het kantongerecht te Lelden heeft terecht gestaan de 45-Jarige fabrikant van vuurwerken A. J. K. te Leiden ter zake van vervoer van 8 ids ten vuurwerk per motor boot van Lelden naar het stoomschip Simon Bolivar te Amsterdam met bestemming naar Curasao, zonder dat voor dit vervoer de voo-geschreven bepalL.gen der buskruitwet waren in acht gen men. Voor deze zending, die meer dan 100 K.G. woog, was vergunning tot vervoer aange vraagd aan en verkregen van den Commissa ris der Koningin in Zuid-Holland. Doordat de auto, waarmede het vervoer zou geschie den, niet voldeed aan de voorschriften, heeft de fabrikant na voorafgaand overleg met den commandant van het rijkscorps begeleiders van ontplofbare stoffen te 's-Gravenhage van deze vergunning geen gebruik gemaakt, doch de zending ln twee zendingen, elk bene den 100 K.G. waarvoor geen apart geleide noodig is, en waarbij volstaan kan worden met een vergunning van den burgemeester var Leiden, verzonden. Een gedeelte der zending werd per motor- L--» van de firma Van der Kwast vervoerd terwijl het andere gedeelte werd vervoerd op een vlet, achter de motorschuit aangehaakt. Onderweg naar Amsterdam werd de zending aangehouden en de schuit aan den ketting gelegd. Er waren veel getuigen. De begeleider van het corps begeleiders-ontplofbare stoffen, de Leer M. Nagelkerker en de boekhouder van loemd corps, de heer E. J. van der Veen, verklaarden o.m„ dat vervoer van buskruit per motorboot verboden is, en ook, dat een der gelijke zending niet bovendeks mag vervoerd worden. v t Nadat de kooper van 't buskruit, de heer B. Posthuma uit Amsterdam, een omstandig verhaal had gedaan van hetgen na dc aan houding der zending, die later vrij was gela dat hij duizenden kisten per motorboot had vervoerd zonder daarvan ooit last te hebben ondervonden. De ambtenaar van het O.M. achtte dc overtredingen wettig en overtuigend bewe zen en e'schte veroordeeling tot 60 boete subs. 20 dagen hechtenis. Naar het V. D.-bureau verneemt, staat nog niet vast wanneer de zaak betreffende de Veendammer Hypoheekbank voor de Am sterdamsche Rechtbank behandeld zal wor den. Er was gepubliceerd, dat het proces 31 dezer zou dienen; het schijnt evenwel dat de Rechtbank nog niet voldoende gelegen heid heeft gehad van de zaak kennis te ne men. Het is echter waarschijnlijk dat zij nog vóór de vacantie zal dienen. De Amsterdamsche rechtbank heeft gis teren den Jeugdigen stalknecht, die in Oc tober 1.L uit een weide bij den Spaarndam- merdijk te Amsterdam twee koeien wegnam en te Purmerend verkocht en die bovendien zich schuldig maakte aan diefstal van aard appelen, veroordeeld tot acht maanden ge vangenisstraf met aftrek van vier maanden voorhechtenis. De eisch van het O. M. was één jaar. De heer v. d. Stel wegens beleediging veroordeeld. De Vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van den heer A. van der Stel, den vroegeren directeur van de gasfabriek te Schoten. Zooals men weet, had de heer Van der Stel ln het dagblad „Het Volk" van 9 Augustus IJ. een artikel gepubliceerd, waarin hij ook den naam had genoemd van den heer M. Geesink, den op wachtgeld ge stelden directeur van de voormalige gas fabriek te Sloten. In verband daarmede dien de deze een aanklacht wegens beleediging in. De Rechtbank veroordeelde den heer Van der Stel tot f 50 boete, subs. 20 dagen hech tenis. Het O. M. had f 20 boete, subs. 10 dagen hechtenis gevorderd. Twee boerderijen afgebrand Te Weesperkarspel is gistermiddag door tot dusver onbekende oorzaak brand uitge broken in de boerderij „De Hoop" aan den Stammerdijk nabij Gaasp, welke boerderij bewoond werd door den heer J. Schoonho ven. Het vuur greep snel om zich heen en deelde zich ook mede aan de belendende boe renwoning met stalling, genaamd „Palesti na" en bewoond door den heer Benjamins, waar des ochtends nog een schoorsteen brandje was gebluscht. De boerderij van den heer S. brandde met stal, hooiberg en schuren tot den grond af. Van de andere boerderij bleef alleen een schuurtje staan. De motorspuit van Weesperkarspel was spoedig ter plaatse, maar kon niets meer redden. Het vee kon bijtijds in veiligheid worden gebracht. De schade wordt geschat op ongeveer 45.000. Alles is verzekerd. De „Italia" Is van Spitsbergen gestart voor de Noordpoolvlucht. Op 20, 21 en 22 Juli zal te 's-Hertogea- bosch het tweede Congres gehouden wor den van het Internationaal secretariaat van democratische Katholieke partijen. De Nederlandsche afvaardiging naar de elfde internationale arbeids-confcrentie te Genève. Het dreigend conflict in de lithografie; een uiteenzetting van het standpunt der werknemers. Opening van de zitting van den Indiachen Volksraad. De wereldvlncht van v. Lear Black. De Tweede Kamer heeft de aanbeveling opgemaakt ter vervulling van een vacature ln den Hoogen Raad. De Tweede Kamer heeft verder aangeno men het wetsontwerp houdende nadere voor schriften ten aanzien van de uitoefening der geneeskunst. De ontvangst der buitenlandsche journa listen ter gelegenheid der Olympische Spe len. Voor het reizen naar Finland is vanaf I Juni a.s. geen pasvisum meer noodig. De besprekingen omtrent de voor in" van Kellogg in het Britsche Hoogcrhuiï. motie Reading ten gunste dezer voorst met algemeene stemmen aangenomen. Het Japansche antwoord op de Ameri- kaanschc voorstellen inzake een multilate raal pact over het algemeen gunstig. Te Buenos-Aires z|jn vjjf matrozen, door pest aangetast, overleden. In de Perzische golf is een zeilschip, dat in botsing kwam met een stoomschip, gezonken. Achttien der opvarenden verdronken. Barometerstand 9 uur v.m. 746. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.20; overmorgen om 9.22 Te Vries (Dr.) is de woning, toebehoorende aan den heer L. Jansen en mede bewoond door de gezinnen Stoel en Kregel, tot den grond toe afgebrand. De bewoners konden zich met moeite redden; niets werd gered. Een koe en een paar varkens zijn in de vlammen omgekomen. Alles was verzekerd. Gisteren heeft de Haagsehe rechtbank uitspraak gedaan in de civiele zaak tusschen den vroegeren vlieger Coblijn en den Staat der Nederlanden. De heer Coblijn werd bij een vliegongeval ernstig gewond, waardoor hij invalide werd en den militairen dienst moest verlaten. Hij stelde een vordering in tegen den Staat, vol gens welke bij de aan hem te betalen uit- keering rekening moet worden gehouden met de normale promotie-kansen en de vliegtoelage, met de hoogere kosten, welke hij wegens zijn invaliditeit heeft wegens me dische hulp en het urlmer gebruik van ver voermiddelen, en voorts met de inkomsten die hij had wegens op concours-hippiques gewonnen prijzen, weike hij nu moet derven. Voor het onderzoek naar deze schade-fac toren heeft de rechtbank thans deskundigen benoemd en wel generaal Snijders voor de promotiekansen en de vliegtoelage, prof. Zaaijer, uit Leiden, voor de grootere uitga ven als gevolg der invaliditeit, en de hee ren Oouvée van Hoboken en Juckema van Burmanle, baron Rengers voor de inkom sten uit concours-hippiques. De deskundigen zullen 12 Juni beëedigd worden. Hoogste barometerstand 765.4 mm. te Reikjavlk. Laagste barometerstand 743.4 Helder. Verwachting: Matige tot krachtigcn N. tot N.-W. wind; aanvankelijk meest ge deeltelijk bewolkt, met weinig of geen neerslag, weinig verandering in tempera tuur. De Section Francalse zal op de Nenyto 1928, naar thans- ontvangen gegeven, de volgende afdeellngen omvatten: Allereerst een zeer bijzondere afdeeling, gewijd aan „la pensée fran?aise", bestaande uit boekwerken, uitgaven, kranten en tijd schriften, drukwerken, werken op het ge bied van aardrijkskunde en topografie, mu ziekwerken, etc. Verder afdeellngen betreffende: fotogra fie, muziekinstrumenten, electriciteit in al haar toepassingen, electrochemie, verlich ting. telegrafie en telefonie, draadlooze tele grafie en telefonie, transportmiddelen, ar chitectuur, spoor- en tramwegmateriaal, scheepsbouwmaatschappijen, luchtvaart, landbouw en voedingsmiddelen, mijnen en ijzerfabrieken, meubileering en woningin richting, glasindustrie, behangselpapier, ta- pijtfabrieken, kristal, aardewerk en glas werk, kleeding, kantwerken, borduurwerken, passementerie, pharmaceutische producten, parfumerieën, goud- en zilverwerken, bijouterieën en juweelen, bronzen, reisarti kelen, curiosa, hygiëne, badplaatsen. Van Maandag 21 tot en met Vrijdag 25 Mei a.s. wordt in „Krasnapolsky" te Am sterdam een postzegelveiling gehouden, was* verzamelingen, van Engeland en Frankrijk en koloniën onder den hamer komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1