Stadsnieuws. S LOTTGERING KASSIER EN COMMISSIONNAIR IN EFFECTEN CHEQUE.KOERSEN Amsterdamsche Beurs (De Leidsche Courant G. F. H. PASTOOR - HAARLEM SEP INGA WUTHRICH Slofzuigerlmis MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. Ko. 10756 !»E spaarnebawk VOOR ST00MEN - EN VERVEN - Philip's Radio - Toestellen Af^nda 17 Mei Agenda 18 Mei WAAROM DE JEUGDFEDERATIE NIET EERST MET DEN BURGEMEESTER GING SPREKEN Jubileum H. de Lugt Eindexamen Gymnasia Statuten Makelaardij Jaarverslag Kamer van Koophandel Onze Winkelstand De N.Z.H. bij de Olympische Spelen Burgerlijke stand Jubileum P. van Aggelen „Volendammer Vischwinkel" Examens onderwijzer (es) „Uit tien goeden ouden tijd" GEMEENTERAAD. Het Laboratorium van Prof. van Slogteren te Lisse DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam Postduiven-Vereeniging „De Ooievaar" LAATSTE NIEUWS Diefstal te Groenlo Uit de gevangenis ontsnapt De vlucht van de „Italia" Hevige storm in Litauen Schade aan den wijnoogst Groote brand Een mooie belooning Het Achilleion Wordt verkocht Haarlem - Amslerdam 59 20 9.70 34.50 12.084 47 .70 13- 41 45 34 80 2.47 7.30 27 - 66 .40 66 30 66 .40 Laten 59.35 9 85 34 .65 12 104 47 .85 13 15 41 .60 34 95 2 481 7.45 27 .10 66 58 66.45 66.55 SPORT EN WEDSTRIJDEN. HAARL. VOETBALBOND Wedstrijden om den „Quds"- Beker Luchtverkeer op feestdagen De internationale luchtdiensten der K. L. M. HoaSsfraafSa Tel. 10771 is voor LF.IDEN en OMSTREKEN het aan gewezen DAGBLAD voor ADVERTENTIEN VRAAGT PROEFEXEMPLAAR. Zeilschip gezonken Belangstelling voor Stresemann Marine comm. Marine pref Java Cultuur 1241 1921 1751 5424 468 2C6 5184 198 93| 37%e g 58 594 ii GeLouv St. Josephgezellen, Jansstraat 50. liaal voor de gezellen gesolten. Genntelijke Concertzaal kwart over 8 uur H. O. V. Groote Kerk 34 uur Orgelbespeling dear den heer George Robert. Luxt-Theater, Gr. Houtstraat 8 uur Bios eoopvoorstclling. ïtcir. -andt-Thcaicr, Gr. Markt om 7 en 9 r r „Variété Geheimen" (alleen voor volwassenen) Stat schouwburg S uur „Maartsche Buien". Sociëteit „St. Bavo" 8 uur Haarl. Gem. Koor half 7 Kinderkoor „Inter Nos" 8 uar „Herwonnen Levenskracht" 8 uur Propaganda Volksbond 8 uur „Alber- d'ngk Thijm" 8 uur Trammannen 8 uur Bevolkingsbureau 8 uur Vertrou- w r-smannen Metaalbewerkers. Get s aw St. Josephgezellen, Jansweg 59. 810 uur geopend vergadering Se nioren en Commissarissen. Gemeentelijk Museum 2 uur Algemeene ledenvergadering der Vereeniging tot uit breiding der verzameling van Kunst en Oudheden. I nxor-Theater, Gr. Houtstraat 8 uur Bic .coopvoorstelling. I -:n »randt-Thcater, Gr. Markt om 7 en 9 uur „Variété Geheimen" (alleen voor volwassenen) APOTHEEKDIENSTEN. De Zondags- en Nachtdienst der Apotheken wordt deze week waargenomen door de Irma Gryseels Van Hess, Lange Yec-rntraat 14, Tel. 11C00; L. Schcorl, 1 rans Halsplein 1, Tel. 11180 en de I oseh en Vaart-anotheek, Boekenrode- s .raat 13, Tel. 13290. Men schrijft ons: In de debatten over het adres van de jeugdfederatie is er de federatie een ver wijt vrn gemaakt, dat zij zich niet eerst tot den burgemeester heeft gewend met haar v enschen. Dit bezwaar is wel zeer gezocht en getuigt niet van een zeer sterke positie van de bestrijders van het adres, maar bovendien weet iedereen, dat in de te genwoordige omstandigheden een dergelijk verzoek n'mmer sv.cées heeft. Bovendien staat de zaak zóó. Twee jaren geleden zijn door d n burgemeester bepalingen inzake de danshuizen ingevoerd en het is van de zijde van het gemeentebestuur een zeer ern- .stig en immer betreurd verzuim geweest, dat toen de Jeugdfederatie over die bepalingen niet is gehoord. Het adres van de Federa tie is intusschen ingediend in de stille ver wachting, dat er nu met de federatie over legd zou worden. De burgemeester wees het adres echter botweg af. Toen bleef er geen ander middel meer over dan zich recht streeks tot den gemeenteraad te wenden. Men ziet hieruit, dat, zoo er al over schuld zou gesproken kunnen worden, deze niet bij de Jeugdfédevatie ligt. Summa «ranmv rum is het verwijt aan de Federatie geen argument om door ernstige mannen ge bruikt te worden. Vandaag viert de heer H. de Lugt, bouw- kui.a ge bij den Dienst van Openbare Werken, zijn 25-jarig ambtsjubllmm. De jubilaris werd hedenmorgen op het bureau van Openbare Werken in zijn versierde werkkamer ontvangen door den directeur, zijn collega's en verschillende vrienden. De directeur prees den heer De Lugt als een Ijverig ambtenaar, die met de grootste nauwgezetheid steeds zijn werk verricht. Namens den burgemeester werd de ju bilaris door den directeur uitgenoodigd om op het stadhuis te komen, om ook daar de wenschen in ontvangst te nemen. Den jubilaris werd een koperen electri- 6che kroon aangeboden met album, voor zien van foto's en handteekeningen van de schenkers. De heer Van Abs, als vertegenwoordiger van het Nat. Verbond van Gem. Ambts naren, waarvan de h»er De Lugt lid is. wenschte hem geluk met zijn jubileum en hoopte, dat hij nog vele jaren met de zelfde opgewektheid zijn werk mag blij ven verrichten. De architect, de heer Hillebrand, onder wiens leiding de jubilaris vele jaren werk zaam is geweest, schetste hem als een ambtenaar met een gezonden humor, die steeds een sfeer van vroolijkheid, ook in het werk, wist te brengen. Ook zijn collega, de heer Lobel. noemde het een voorrecht, den heer De Lugt zijn collega te kunnen noemen, omdat deze steeds de grootste vriendschap toonde De jubilaris, zichtbaar bewogen, dankte den directeur van Openbare Werken en zijn collega's voor het mooie geschenk en de wenschen. Hij herinnerde er nog aan dat hij de eerste ambtenaar is. die door den heer Pumont in vasten dienst werd aangesteld. Hij noemde het ten slotte een voorrecht, 25 jaar onder den heer Dumont werkzaam te mogen zijn geweest. Bepaald is, dat de eindexamens der openbare en der aangar/erem bijzcndcie gymnasia zullen worden afgenomen op de hieronder voor elk gymnasium aangewe zen dagen; de navolgende gecommitteerden aan te wijzen onder wier toezicht die examens «uilen worden afgenomen; Van de afdeeling gymnasium van het R.K. ceum te Haarlem (te houden op 7, 8, 9 jn 11 Juni) van het stedelijk gym nasium te Haarlem (te houden op 12, 13, 14, 15 n 16 Juni)van het R.K. Gymna sium ie Katwijk (te houden op 18, 19. 20 en 21 <uni>, van het openbaar gymnasium te Lei n (te houden op 22. 23, 25, 26 27 28, 29 l 30 Juni), dr.'R. H. Wo'tjor, hoog leeraar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam dr. C. G. N. de Vcoys, hoog'.ce- raar r a de Rijks-Universiteit te Utrecht dr. A. 3teger. hoogleeraar aan de Tech nische 'loogeschool te Delft, wonende te Heeroe de aan wie op 8, 9, 11, 12, 13, 14, 19 20 m 21 Juni worden toegevoegd dr. p' J J. Buytendijk, hoogleeraar aan de Rijksuii, -ersiteit te Groningen, en on 22. 23. 25. 26 en 27 Juni dr. P. N. van Kam pen. hoogleeraar aan de Rijksunlversitei te Leiden; van de afdeelingen gymnasium van het ChrMeWk h'ceum te Haar1*-1 't~ houden pp 13, 11. 15 en 16 Juni), van hel K-nne- mer lyceum (te houden op 18, 19 en 20' Juni), dr. C. J. Vinkesteyn, inspecteur der gymnasia te 's Gravenhage dr. J. H. Kern Leiden en dr. J. de Vries, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, aan wie op 4, 5, 6, 14, 15. 16, 18, 19, 20, 25, 26, 27 23, 29 en 30 Juni wordt toegevoegd dr. H. T. Nierstrasz, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Utrecht. De „Staatscourant" bevat de statuten der Vereeniging tegen het Mishandelen van Die ren voor Haarlem en Omstreken, alhier. NIEUWE GRACHT 57 TELEFOON 12066 Bij de Kamer vrn Koophandel en Fa brieken voor Haarlem en Omstreken is ingekomen een verzoek van de Arvondis- sements-Rechtbank te Haarlem, om ad vies uit te brengen betreffende de be- eediging van de navolgende personen als makelaar in de achter hun naam ver melde vakken: A. P. Wlnnubst, te Haarlem, Schoter- weg 214, als makelaar in onroerende goe deren; C. Visser Hzn., te IJmuidan, Pres. Kru- gerstraat 44, als makelaar in onroerende goederen, meubilair en hypotheken; J. H. C. van de Po!, te Haarlem Rijks straatweg 176, als makelaar in onroerende goederen. Verschenen is het jaarverslag der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken over 1927. Het le gedeelte geeft verslag der hande lingen van de Kamer in dat jaar. Hat 2e gedeelte geeft verslag over den toe stand van handel en nijverheid in 1027. Uitvoerig wordt bij de verschillende be drijven stil gestaan, hetgeen reeds gepubli ceerd is in de Nieuwjaarsrede van den voor zitter. In perceel Nassaustraat 2 opende gisteren middag de firma Pillard Co., gediplomeer de radio-technici, een zaak in radio-artike len en aanverwante. De nieuwe winkel ziet cr keurig en frisch uit. De sorteering van radio-artikelen, luid sprekers enz. getuigen van het ernstige stre ven der firma om aan de strengste eisohen der vakkundige bediening te voldoen. Vroe ger was deze zaak gevestigd op de Boter markt, nabij de Tuchthuisstraat. Gedurende de Oiymp^_i»6 ü,.ei;n te Am sterdam (17 Mei-r-12 Augustus) worden door de conducteurs der N.Z.H., naast de ge wone plaatsbewijzen, retourbiljetten afge geven voor de Amsterdamsche Gemeente tram, geldig vanaf het Spui op lijn 2 en vanaf de Bilderdijkstraat op lijn 23 naar het Stadion v.v. De prijs bedraagt 0.20. Ondertrouwd. 15 Mei: A. J. Lubbers en A. P. C. v. Arendonk. C. A. Dreijer en J. H. Bouman. I Geboren. 12 Mei: d. van J. T. B. Dingerdis Reimerink. 13 Mei: z. van H. Kullcvan Zandwijk. 14 Mei: d. van M. T. Scholten— Mens. d. van A. HulshofZwart. z. van E. M. B. AaldersWasmus. d. van M. Slenters Vink. Overleden. 13 Mei: M. L. Fortgens- Schous, 66 jaar. Koningstraat. 14 Mei: C. Valk, 70 jaar, Hagestraat; J. C. W. Heese mans, 80 'Jaar, Hagestraat, Gisteren herdacht de heer P. v. Aggelen te Heemstede den dag, dat hij gedurende 25 Jaar onafgebroken de vertegenwoordiging had vervuld van de N. V. Hoogenstraaten en Co te Alkmaar. Reeds in den loop van den morgen ontving de Jubilaris van familie, vrienden en cliën ten bloemstukken. Bes middags had de officieele huldiging plaats op het kantoor der directie te Alk maar. Daar werd de heer v. Aggelen in hartelijke bewoordingen toegesproken door een der di recteuren, die hem een enveloppe met in houd overhandigde. Aan de echtgenoote van den jubilaris werd een bloemstuk geoffreerd. Namens het personeel werd het woord ge voerd door den heer P. J. Kuymans, die een lamp aanbood. De jubilaris dankte voor deze hartelijke hulde, waarna hij met zijn echtgenoote weder per auto naar Heemstede werd ge bracht. In perceel van Oosten de Bruinstraat 191, nabij de Pijlslaan, opende hedenmorgen de heer A. Tol een zaak in geconserveerde en levende visch. De winkel is van buiten van een moderne pui voorzien en levert een aangenamen indruk op, wélke bevestigd wordt door het interieur. De wanden zijn in frlssehe tinten getegeid en V9n een ori gineel motief voorzien, en voldoen aan de strenge hygiënische eischen. Met recht is hier de benaming „Volendammer Vischwin- kel" gekozen omdat de eigenaar een ras echte Volendammer is. Met het oog op de toekomstige drooglegging der Zuiderzee, waardoor voor de visschersbevolking wellicht broodcloosheid ontstaat, heeft A. Tol zijn dorp verlaten, om in Haarlem dezen visch- handel te beginnen Het schriftelijk gedeelte van de in het jaar 1S23 af te nemen examens ter verkrijg'ng van de acte van bekwaamheid als onder wijzer (es) zal plaats hebben op 8 en 9 Juni e. k.; de mondelinge examens zullen op 15 Juni daaraanvolgende aanvangen. Voor de vierde hoofdinspectie zal de com missie zitting houden te Amsterdam, van welke commissie voorzitter is de heer P. J Ravesteyn, Inspecteur van het lager onder wijs in de inspectie Amsterdam, te Hilver sum. In de hoofdinspectie zijn verder benoemd; a. als gecommitteerden: P. Hoogland, schoolopziener in de inspec tie Amsterdam, te Amsterdam (voorzitter); M. J. van Doorn, oud-Indisch ambtenaar tc Oegstgeest; mr. F. J. Gerritsen, advocaat en procureur te Haarlem; b. ais plaatsvervangende gecommitteerden; H. K. de Wild, industrieel, te Alkmaar; TJ. Sterringa, inspecteur van het lage: onderwijs in de inspectie Zaandam, te Haar lem; mevrouw G. J. VerwaalVan Schaarden- burg, te Alkmaar, voor de Rijkskweeekschool te Zaandam, en de bijzondere kweekschool te Bergen (N.-H.), Loudelsweg 20; a. ais gecommitteerden: S. Anema, schoolopziener in de inspectie te Amsterdam, te Haarlem (voorzitter;; M. Hendricks, te Amsterdam; F. J. M. Tonino, accountant te Haarelm; b. ais plaatsvervangend gecommitteerden mevrouw H. H. E. Sterringavan Raven, te Haarlem; mevrouw J. C. M. WeustinkVan Vlijmen, te Haarlem; P. Voogd, lid van den Onderwijsraad, te Haarlem, voor de bijzondere kweekscholen, Nieuwe Gracht 98 en Hazepaterslaan 34, te Haar lem; a. als gecommitteerden: K. Brants, hoofdinspecteur van het lager onderwijs in de vierde hoofdinspectie, Haar lem (voorzitter) Mr. G. C. J. D. Kropman, advocaat en procureur te Amsterdam; P. van der Werff Wz„ rustend hoofd eener school, Haarlem, ais plaatsvervangende ge committeerden; R. Luyten, oud-leeraar eener Rijkskweek school, alhier, P. Th. Jansen, rustend hoofd eener opleid ngschool, alhier; Mevr. A. Klein-Ratering, Haarlem ror da Rijkskweekschool te Haarlem en de bijzon dere kweekscholen, Korte Prinsegracht 19 en Lauriergracht 4149 te Amsterdam; a. Als gecommitteerden; G. H. Weustink, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Haarlem te Haar lem. (Voorzitter); A. G. Boes, oud schoolopz'ener te Haarlem; dr. J. Weener, predikant te Haarlem; b. als plaatsvervangende gecommitteer den; C. R. de Klerk, redacteur van de Wereld- blibliotheek, te Amsterdam; ds. B. A. Knoppers, predikant te Amster dam; Mevr. L. C. M. KetelaarSstruycken te Amsterdam; voor de gemeentelijke kweekschool te Amsterdam. Verder zijn nog als gecommitteerden be noemd voor de bijzondere kweekscholen te Amsterdam, Plantage Middenlaan en te Utrecht, Maliebaan, ds. J. D. v. Calcar, pre dikant, te Wijk aan Zee en Du'n; voor de rijkskweekschool en de bijzondere kweek school te Hilversum, Oude Amersfortsche weg 59, de heer J. Ch. Vintges, inspecteur deï st. Vincentiusscholen te Amsterdam, wonen de te Haarlem. Een geliefkoosde dag voor het trouwen op het stadhuis is steeds geweest de Woensdag voor Hemelvaartsdag. Dat in de laatste ja- ven die liefhebberij toch wel verminderd is, blijkt hieruit, dat het aantal huwelijken wat heden op het stadhuis is gesloten 17 be draagt. Dit getal is minder dan vroeger, maar toch nog mooi genoeg. Hedenmiddag vergaderde' de gemeente raad onder voorzitterschap van den bur gemeester. Eervol ontslag. Mej. M. S. C. E. Nix wordt met ingang van 1 Juli eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan school 8, Leidscheplein 36. Mej. A. Zandstra wordt met ingang van 1 September eervol ontslag verleend als onderwijzeres in de gymnastiek aan de openbare lagere scholen. Goedkeuring balans B. en W. stellen voor, goed te keuren de balans met verlies- en winstrekening per 31 December 1927, betreffende de 31 dooi de Coöp. Woningbouwvereoniging „Eigen Haard" gebouwde arbeiderswoningen. Goedgekeurd. Aanvaarding grond B. en W. stellen voor, gratis over te ne men eenige strooken grond, gelegen aan de Hodsonstraat, dien grond te bestemmen voor openbaren weg en met trottoirtegels te beleggen en hun voor de uit te voeren werken een credist van 4.500 te verleenen. Aldus besloten. HET DANSVRAAGSTUK Behandeld wordt dan de interpellatie-Van Liemt in zake openbare dansgelegenheden. Door de heer Castricum, Wolzak, Bijvoet en Van Liemt is de volgende motie inge diend: De raad der gemeente Haarlem; Gezien het verzoek van het Dagelijksch Bestur der Federatie van Jeugdwerkbestu- ren te Haarlem en van anderen, betreffende het vraagstuk der openbare dansgelegenhe den; Gehoord de te dezer zake gevoerde be sprekingen; Overwegende, dat in die besprekingen is gebleken, dat door den burgemeester als hobfd der Politie gestreefd wordt naar be hoorlijk toezicht op de openbare dansgele genheden, doch dat desniettegenstaande der gelijke gelegenheden een gevaar kunnen op leveren voor het zedelijk en maatschappelijk welzijn van jeugdige en andere personen; noodigt den burgemeester uit: 1. gemeia toezicht onverzwakt te handha ven en maatregelen te beramen welke er toe kunnen leiden, dat in amusementsinrich tingen en dansgelegenheden die voorzorgs maatregelen van politiewege worden geno men, dat gevaar voor het in gedrang komen der goede zeden tot een minimum worde beperkt en derhalve zooveel mogelijk de nachtpermissies aan openbare dancings in te perken door het sluitingsuur als regel te stellen uiterlijk 12 uur; 2. In de toekomst uitsluitend slechts dans- vergunning te verleenen aan die gelegen heden. waarbij men van een goede en be hoorlijke exploitatie verzekerd kan zijn en waaraan tevens een ter goeder naam en faam bekend staand hotel, café en/of res taurant verbonden is. De VOORZITTER deelt mede, dat de controle zoo tcherp mogelijk .uitgeoefend zal worden. Vooral ten aanzien van de leef tijd zal de verordening streng nageleefd worden. Overigens is sprekers houding aan Jen raad bekend. De heer VAN LIEMT merkt op, waarom de voorzitter geantwoord heeft aan de Fe deratie op een wijze, als aldus is geschied. Hij meent, dat een meer gemotiveerd ant woord gestuurd had kunnen worden. Dan zou men allicht door besprekingen tot el kaar zijn gekomen en was niet zooveel stof over. deze zaak opgewaaid. De VOORZITTER merkt op, dat hij de verantwoordelijke persoon blijft. Hij is al- ieen verantwoordelijk en heeft dienvolgens alleen zijn 1 Beschikkingen mede te deelen. Bij een breedvoerige moüveering zou er vvaau-schijniyk nog breedvoeriger over ge sproken zijn. De heer CASTRICUM licht zijn motie ioe. Reeds enkele jaren is bij de behande ling der begrooting gevraagd, de nachtver gunningen te beperken. Op die openbare vermakelijkheden wordt thans goed toe- richt door dc politie uitgeoefend. Dat erkent de motie ook. Maar in de openbare dan cings ligt toch een gevaar besloten. Ook op andere plaatsen kan het kwaad geschieden, maar in de openbare dans zalen zijn daar toe meer factoren aanwezig. Daarom moe ten de getroffen maatregelen ter bewaring van de goede zeden streng gehandhaafd worden. Een eigenaar van een inrichting zal iets, dat daar gebeurt, zooveel mogelijk geheim trachten te- houden. Er gebeurt heusch meer. den men denkt. Spr. hoopt, dat de grens van 18 jaar, be neden weiken leeftijd men niet de dans zalen mag bezoeken, nog eens naar een ouderen leeftijd verlengd zal worden. Spr. hoopt ook, dat nieuwe vergunningen aan te goeder naam en faam bekende in richtingen zal gegeven worden. De heer GERRTSZ gelooft, dat de raad den voorzitter dankbaar kan zijn, dat hij een bijeenkomst van raadsleden gehouden heeft waarin de vergaande maatregelen ten aan zien van de danc'ngs besproken zijn. Spr. e.a. meenen, dat geen verdere maatregelen getroffen kunnen worden. Men moet zich nu reeds afvragen, of men niet te zeer de per- soonijke vrijheid bindt, oe zou men bijv,, als Haarlem een univezVcit bezat, den studen ten beneden de 18 jaar den toegang tot de danszalen willen verbieden? In een motie zou men volgens spr. alleen moeten vragen handhaving der bestaande maatregelen. Spr. bespreekt de motie-Castricum en maakt daar verschillende aanmerkingen op. Wat wil men o.m. verstaan onder amuss- ments-inrichtingen? Wat wil men verstaan onder openbare dancings? Wat is een be hoorlijke exploitatie? Een commercieel be hoorlijke exploitatie wil men? De heeren BIJVOET en KEESEN: „Ja, ja, dat vragen wij." De heer GERRITSZ vraagt verder, wie uit moet maken, wie te goeder naam en faam bekend is. De heer BIJVOET; „Dat staat er in. De burgeemeester." De heer GERRITSZ gelooft, dat de motie een soort caovtchou-artikel is en dat zij daarom nie, aanvaard kan worden. Wat te bereiken was, is bereikt. Men kan cle verschijnselen niet wegnemen; zoolang de oorzaken zelf niet voldoende weg te ne men zijn. De wederopbouw aangevangen. Met den wederopbouw van hef Laborato rium van pbof. van Slogteren te Lisse, dat eenigen tijd geleden door een noodlottigen brand tot een ruïne werd gemaakt, is dezer dagen een aanvang gemaakt. Naar wij vernemen, zal aan het vroegere gebouw een belangrijke uitbreiding toege voegd worden. Waar thans 't onderzoek en de proeven in noodgebouwtjes plaats vinden, zal de op bouw met den meest mogelijken spoed plaats vinden. MEDEGEDEELD DOOR WOENSDAG 16 MEI. Apex Eiectrische Waschmachine» f 275.- De Amsterdammers, die den Beker reeds tweemaal wisten te winnen, moeten op He melvaartsdag den strijd aanbinden tegen onze jongens. Laatstgenoemden worden voor een zware taak gesteld. Het A.V.B.- elftal behoort de laatste jaren tot de sterkste ploegen. Geen wonder, als men weet, dat de A.V. B.'ers reeds eenige seizoenen doof de be kende AJax-trainer Reynolds geïnstrueerd worden Toch kan ons elftal vol goeden moed zijn; want de laatste wedstrijden hebben de H.V.B.'ers bewezen tot goede prestatie's in staat te zijn. Laten zü hopen, dat de roodwitte kleuren enthousiast worden aangemoedigd door een talrijk publiek. Het programma voor Hemelvaartsdag luidt als volgt: 1 uur2.30 uur, Noord-Holl. V. B.Leldsche VB. 2.30 uur4 uur, Amsterdamsche V.B.— Haarl. V.B. De uitslag der wedvlucht van Halle op 13 Mei 1928 is als volgt: C. v. Meurs le prijs. H. M. Willemse 2e, 4e, 5e en 20e prijs. H. v. d. Eijkhof 3e en 7e prijs. J. F. Andolf 6e, 13e en 15e prijs W. A. D. Stijl 8e prijs. C. v. Duffelen 9e en 16e prijs. W. F. v; Kleef 10e prijs. H. P. v. d. Poll 11e en 21e prijs. L. v. Meurs 12e prijs. J. Keysper 14e en 17e prijs. JUNI OREN-COMPETITIE DISTRICT LEIDEN. De stand van deze competitie, bijgewerkt tot en met 6 Mei is als volgt: Teiilingen I 13 11 1 1 72—15 23 1.77 Leiden I 11 9 1 I 41— 9 19 1.72 Lisse I 12 7 2 3 25—11 16 1.33 S. J. C. 9 3 2 4 13—13 8 0.S8 Teijlingen n 13 5 8 19—39 10 0.77 O. N. A. 10 2 2 6 12—35 6 0.63 Lisse II 12 2 3 7 10—24 7 0.58 Leiden II 9 1 3 5 5—27 5 0.55 V. V. L. 11 3 8 15—40 6 0.54 Vcor Donderdag 17 Mei (Hemelvaartsdag) a,s. zijn de volgende wedstrijden vastge steld Lelden: Leiden ILisse II. Stomuwijk: S. N. A.Leiden II. Lisse: Lisse IS. J. C. Alle wedstrijden vangen te half 1 aan. D. HAVERKORN, Competitieleider. Naar aanleiding van 't bericht gedateerd 11 Mei j.l. als zou te Groenlo een politie agent door den burgemeester ontslagen zijn wcgen3 het plegen van diefstal, kunnen wij mededeelen, dat deze diefstal niet gepleegd is door een politie-agent, doch door een ge meente-arbeider, tevens onbezoldigd rijks veldwachter. Een noodlottige nasleep BELGRADO, 16 Mei De Communisti sche lieder Kotor, die tot vijf jaar gevan genisstraf was veroordeeld, en die wegens gezondheidsredenen overgebracht was naar de gevangeniskliniek, ls gisterenmorgen daar vandaan gevlucht. Niettegenstaande de zeer strenge bewa king gelukte het Kotor door het W. C.- raampje te ontkomen. De cipier, die met zijn bewaking belast was geweest, pleegde na het vaststellen van de vlucht zelfmoord. Kotor kon tot nu toe nog niet gevonden worden. KOPENHAGEN, 16 Mei. Volgens de laatste berichten van de „Italia" ontmoette I het luchtschip na anderhalf uur een dichten I nevel. Daardoor was Noblle gedwongen te I dalen tot 150 meter boven den zeespiegel, i Overigens worden de weersomstandigheden gunstig genoemd. De „Italia" zal vermoedelijk eerst Don derdag of Vrijdag van zijn vlucht terug- keeren. verandering gekomen. Een beslissende ver- 1 betering in den toestand is nog niet inge treden. Staats-secretaris Von Schubert keert van zijn vacantiereis terug om Stresemann op ,het Ministerie van Buitenlandsche zaken te vervangen. WARSCHAU, 16 Mei V.D. In Litauen heeft gisteren in de omgeving van Wilna een hevige storm gewoed, waardoor 200 huizen geheel vernield werden, meer dan 1000 daken werden afgerukt, en een groot bosch met den grond gelijk gemaakt. TRIER, 16- Mei, V.D. Eerst thans is de groote schade, die de vorst van 10 en 11 Mei aan den wijnbouw, langs de Mosel, de Saar en de Ruwer aangericht heeft, geheel te overzien. Op vele plaatsen heerschte in het dal een koude tot drie graden onder nul. Op deze plaatsen is de oogst totaal ver nield. De schade is daardoor zoo groot, dat het eenige dagen te voren voortdurend ge regend heeft, waardoor alles nat geworden was en daarna met een ijskorst werd be kleed. Gemiddeld is vijftig tot zestig procent van den oogst vernield, op sommige plaat sen zelfs tachtig of honderd procent In geld wordt de schade van deze beide dagen vorst geraamd op 25 tot dertig mil- licen Mark In het Zevengebergte is de wijnoogst voor 30 pet verloren. Op sommige plaatsen heeft de vorst zoo groote schade aangericht, dat de gevolgen ook het volgend jaar nog merk baar zullen zjjn. LONDEN, 18 Mei, V.D. Naar uit Bom bay wordt gemeld, is daar een opslagplaats met drie duizend balen katoen door brand verwoest. De schade bedraagt ongeveer vijf tig duizend pond sterling. Bijna tegelijkertijd brak brand uit in een meubelfabriek, die eveneens grootendeels verwoest is. De oorzaken van de branden zijn onbe kend. PARIJS, 16 Mei, V.D. Bij de Fransche recherche is een chèquc ontvangen van een millioen francs als belooning voor de nolitie- beambten, die met succes nasporingen heb ben verricht naar een paarlencollier ter waarde van zeven millioen francs, dat tus- schen Londen en Parijs verloren was. ATHENE, 16 Mei, V.D. De Gricksche Regeering heeft besloten het beroemde kas teel van den cx-Kcizer van Dultschland op Corfu, het Achilleion, te verkoopen. MEDEGEDEELD DOOR WOENSDAG 16 MEI. Middenkoersen van gisteren Heden opening Staalsleeningen. 5Nederland 1919 6?< Nederland 1918 414 Nederl. 1917 6% N.-Indië 1923 D 414 N.Ind. 1926 B Banken. Koloniale Bank Indische Bank Gert. Handel Mij. Resc. Dito Berlijn Farijs Brussel Londen Ziirich Rome Madrid Weenen New-York (cable' Praag Warschau Kopenhagen Oslo Stockholm Bieden De jaarlijksche wedstrijden om bovenge- noemden Beker zullen a s. Donderdag (He melvaartsdag) op het terrein van „Storm vogels" plaats vinden. Zooals bekend is, doen aan deze wedstrij den de Amsterdamsche-, de Noord-Holland- rrche- de Leldsche en de Haarlemsche Voet balbond mede. De loting heeft uitgemaakt, dat de Haarlemsche Bond den eersten dag reeds de zwaarste tegenstand ontmoet. De K. L. M. deelt mede: Daar verleden aar sserk de behoefte is gevoeld om de internationale luchtdiensten op Hemelvaartsdag en den 2den Pinkster dag te handhaven, heeft de K. L. M. beslo ten, dit jaar voor het eerst op al haar lijnen de diensten door te zetten. Ook de diensten der buitenlandsche lucht vaartmaatschappij word endien dag regel matig uitgevoerd. Industrieën. Jurgens gew Nederl. Kunstzijde Maecubee Holl. Kunstzijde Oude Philips Nieuwe Philips Anaconda U S. Steel Snia Viscosa Gew. Peruvian Handelsondem. Comp.comm. du Ltège Ook op Hemelvaartsdag en Men Pinksterdag gehandhaafd. De K. L. M. deelt ons mede: Daar verleden jaar sterk de behoefte ls gevoeld, om de internationale luchtdiensten op Hemelvaartsdag en met 2den Pinkster dag te handhaven, heeft de K. L. M. be sloten dit jaar voor het eerst op al haar lijnen de diensten door te zetten. Ook do diensten der buitenlandsche luchtvaart maatschappijen worden dien dag regelmatig uitgevoerd. Li" Achttien opvarenden verdronken LONDEN, 16 Mei. Volgens een bericht van de „Chicago i'ribune" uit Teheran, is Dinsdagavond in de Perzische goif een zeil schip, waarop zich 22 pelgrims bevonden, waaronder vele vrouwen, met een stoomschip in botsing gekomen, dat zonder licht voer. Het zeilschip zonk binnen enkele minuten. Slechts 4 personen konden gered worden. De overigen verdronken. j LONDEN, 16 Mei, V.D. Te Londen zoo wel als Parijs bestaat groote belangstelling j voor de ziekte van Swescmann. Chamberlain I liet informeeren bij de Duitsche ambassade en liet zijn beste wenschen voor een spoe- dig herstel overbrengen. I BERLIJN, 16 Mei, V.D. In den toestand 'van dr. Stresemann was hedenmorgen geen Mijnbouw. Boeton Mijnbouw Redjang Lebong Petroleum. Dcrtsche Petr Geconsolideerde Kon Olie Perlak Rubber. A'dam Rubber Dell Batavia Rub Java Rubber Serbadjadl Silau V. 1. c. O. Allied Intercontin Rubber Scheepvaart. Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend Kon. Ned Stoomt» Kon Paketvaar* Mij Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie Suiker. A V. A Poerworedjo Vorstenlanden Actions Idem I Tabak. Dell Batavia Oude Deh Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rail» I Union Pacific I Wabash Chic. MUw. at. Pauj Kansas City South Erie Railr Prolongatie lOI'/i. 101% 1004 101 98%e 1900 376| 230 4084 72 242J 162 68 J 200 1174 70* 13% 767 408 125 i 190 174 267 185 191 290 561 X94 240| 753 751 1741 1191 3741 400 71 241 160 290-5 116 1314 70 13 801 76! 766

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2