DE WAERELD ROND ■gl Woensdag 16 Mei 1928 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Conflictje tusschen Amsterdam en Nieuwer Amstel. De politie van Nieuwer Amstel heeft proces-verbaal opge maakt tegen de gemeente Amsterdam, wegens het belemmeren van het verkeer. De autobussen van lijn H staan nl bjj het keeren aan de eindhalte Kalfjeslaan een halve minuut dwars over den weg. tie Jeanne d'Arc-feesten te Parijs. Een stoet van deelnemers nit de provincie in locale kleederdracht verlaat de kerk van den H. Augustinns. De Amsterdamscbe St. Josephs-Gezellen brachten een bezoek aan de Gezellen te Vogelenzang, om er de bloembollen te bezichtigen. Rechts op de foto de m-a»>sps vm Vogelenzang, de Weleerw. Heer kao. J. Schmidt. Links: De heer H. de Logt viert heden zijn'zil veren dienst- juhileum bij Open bare Werken te Haarlem. Rechts: De heer M. v. d. Reep is 25 Mei a.s. 25 jaar in dienst bij de firma W. van Waveren te Bennebroek De nieuwe Centrale Veiling te Aalsmeer is Maandag officieel geopend. Hierboven een kiekje tijdens de veiling. De Nederlander M. Louwers (van Oirschot) demonstreert bij de gildcfeesten in het Belgisch dorpje De heer E. Rouwendaal is 28 Mei a.s. 40 jaar ivacmenu op neropoouw. De ruïne van ne» uoor orauu verwoeste lauoraionum voor Dioemjouen Westwezel hoe wij de kunst van het vendelzwaaien verstaan. in dienst bij de meubelfabriek der firma Leguit Zn. te Krommenie. onderzoek van prof. v. Slogteren tc Lisse. De Boedhistische vereenlging voor het tempelwezen zal het beheer over deze kerk voeren. Waarschijnlijk zullen alle Boedhis tische sekten om beurten voor een jaar den tempeldienst verrichten. De tempel, die er thans staat, en die op gericht werd na den ramp van 1923, toén de lijken nog tusschen de brandende puin- hoopen lagen, zal ook behouden blijven. Op den eersten September zullen er tel ken jare groote godsdienstige feesten geor ganiseerd worden, waaraan afgevaardigden van stad en land en officieele regeerings- personen zullen deelnemen. Meer dan 50 Bonzen (Boedhistische pries ters) zullen de plechtigheden leiden. De fa milie en kennissen van de verongelukten komen allen, om hun dooden te gedenken. Meer dan honderdduizend menschen trek ken op dezen dag voorbij den tempel en strooien wierook in de gloeiende schalen. Het geheel geeft een beeld van den gods dienstzin van het volk, maar er is een ding wat den buitenstaander altijd afstoot: n.l. het geweldig tumult en geraas dat in de onmiddellijke nabijheid gemaakt wordt en het godsdienstig karakter van de plechtig heid wegneemt. Al moge dan het vieren van de gedachtenis aan de aardbeving door sommigen als een herleving van het gods dienstig bewustzijn onder de Boedhisten beschouwd worden, toch bewijst de opervlak- kigheid, waarmede de pelgrims aan de gods dienstige plechtigheden deelnemen, dat zij meer belang stellen in het pleizier dat er bijgemaakt wordt, dan in de godsdienstige feestelijkheden zelf en dat de leer van den ouden Indischen Wijsgeer heel veel van haar invloed over de menschen heeft ver loren. WAAR BALS VOOR ZIJN Een jonge man op een avondpartijtje zag dat de jongste dochter van zijn gastvrouw, die 10 lentes telde, probeerde bij hem in het gevlei te komen en, omdat hij welwillend van nature was, moedigde hij haar aan. Plotseling .vroeg zij hem: Hoe oud bent u? Hij lachte en beantwoordde de vraag, waar op het meisje vroeg: Bent u getrouwd? De jonge man lachte nog eens en verze kerde, dat hij niet getrouwd was. Op dat oogenblik kwam de gastvrouw zelf binnen en het meisje zei haar: Zoover ik weet, moeder, is alles in orde. Wit u nog meer weten? niet bijzonder aangenaam, toen ik in don zoeker van mijn fotografie-toestel de beer hoe langer hoe grooter zag worden en als mijn helper hem met zijn buks niet neer gelegd had op 3 passen afstand, nadat ik de opnamen had gedaan, had ik waar schijnlijk geen gelegenheid gehad het nega tief te ontwikkelen. In zulke gevautn hangt alles af van de tegenwoordigheid van geest van den helper. Is zijn hand op het critieke oogenblik niet vast genoeg, of ketst de buks. dan is de beer overwinnaar, hetgeen voor den foto graaf een zekeren dood beteekent. Maar ook met oogenschijnlijk vrij tamme dieren kan men nog genoeg onaangename dingen be leven. Zoo viel eens een bezorgde eland, die dacht, dat men haar jongen wilde aanval len, den filmoperateur aan. Met één slag van haar voorpoot sloeg het dier het toe stel kort en klein; de operateur redde zijn leven door een snelle vlucht. Nu worden de gevaren wel eens overdre ven voorgesteld, maar ieders werk is het toch niet. Een woedende tijger is nog heel iets anders dan een blazende kater, en dik huiden, zooals neushoorns, zijn lang niet zoo gemoedelijk als een rustig herkauwende koe. Zooals gezegd, een vaste hand en veel ervaring zijn noodig, en zenuwachtige men schen kunnen aan deze expedities niet deel nemen. De vijfde kolom. JAGER EN FOTOGRAAF Bi) het lezen van geïllustreerde tijd schriften ontmoet men dikwijls fotografieën van wilde dieren, welke meestal vluchtig worden bekeken, misschien mooi gevonden, terwijl slechts weinigen beseffen, wat een moeite er gedaan is, om den lezers de foto's aan te bieden. Wij denken hier natuurlijk aan de foto's van in de wildernis levende dieren, en niet aan handige trucs. Een van deze trucs is een gevaarlijk uitziende op gezette tijger in een woeste omgeving plaatsen en dan te fotografeeren. Op de foto ziet men het onderscheid met levende dieren dan niet. Dit is natuurlijk wel zeer gemakkelijk en gevaarloos, maar waarde als natuur-document heeft een dergelijke foto natuurlijk niet. Een waardevolle foto moet het levende diet in zijn natuurstaat toonen, zonder dat het dier eenig besef heeft, dat het ooit in een geïllustreerd tijdschrift zal komen. Dat dit geen gemakkelijke taak is, zal iedereen licht begrijpen. De bekende Duitsche jager Egon v. Kapkers verhaalt er het volgende over: Het nemen van wilde dieren is zeer ge vaarlijk en vereischt een man met groot ge duld en volharding, ijzeren zenuwen en rijke ervaring. In de tropen fotografeert men over het algemeen beter en gemakkelijker dan in de wouden van het Noorden. Hier is de be lichting altijd slecht en soms kan men maar op een bepaald moment van den dag een foto maken. Ongeduldige menschen moeten er dus maar nooit aan beginnen. Angstige oogenblikken zijn er genoeg te beleven, vooral als men een opname wil maken van een beer. Mijn gedachten waren ADAM'S ZONEN. Een bedelaar ontmoette eens, toen hij langs de straten zwierf, een man, bekend om zijn rijkdom, en zei: —Broeder, help asjeblieft een armen man! Broeder? herhaalde de rijke man. Sinds wanneer zijn wij broeders geweest? Zijn wij niet allen zonen van Adam? vroeg de bedelaar. Ah, zei de rijke man. Daar had ik niet aan gedacht. En hij gaf den bedelaar een cent. De bedelaar zei op teleurgestelden toon: Is dat niet een erg klein beetje voor een broeder? Als al je broeders je een cent geven, zei de ander, dan zou je de rijkste man van de wereld zijn. 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 5