KENNEMERLAND GEMEENTERAAD VAN VELSEN. i :Sadsd aasri (Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerland BREESTRAAT 121 BE VERWIJK - Tel. 2213) Marktbericht Rijksvischafslag Staat van besommingen IJMUIDEN VELSEN HEEMSKERK Het conflict aan de Hoogovens De uenoembaarheid van kinderen van raadsleden in gemeentebetrekkln- gen. De aanschrijving van B. en W. en hoe de raad er over denkt. Ongewerischte verhouding tusschen directeur en boekhouder van het bedrijf gas en water. Eencotnmissie van onderzoek. BEVERWIJK. Geen woningbouw van gemeentewege R. K. S. V. „Beverwijk'\ MARKTNIEUWS UM0TC"3N, 16 Mei 1928. farbot, per k.g1.20 —.40 3riet, per 50 k.g45.22. Tong, per k g1.60 1.15 Set schol, per 50 k g55.34.— Xleine schol, per 50 k.g20.4.60 Bot. per 50 k.g15.50 10.— Schar, per 50 k.g. 9.50 3.40 Rog, per 20 stuks 28.— 16.— Vleet, per stuk 2.42 Kleine roode Poon, p. 50 k.g. 50.41. Pieterman en Poon p. 50 k.g. 18. Kleine Schelvlsch, per 50 k.g. 20.7. Kabeljauw, per 125 k.g63.— 45.— Gullen, per 50 k.g. 21.— 14.— Wijting, per 50 k.g10.7 der op heden binnengekomen Stoomtrawlers Officieel Derica 4 2296.- Ada - 2177.- Lervite - 1822- Dorotea - 1597.- Raaf 2174,. Niet officieel Derica 16 1700.- FlcJjOria 1830.- Amulia 2200.- Jeanne - 2100.- Gelria - 1900.- Itoe - 1900.- Delfland - 1700.- Westland f 2200.- Poolree - 2800.- Oostzee - 2300.- G raves teyn - 1400.- Poseidon - 1900.- Mslandsche Zouterlsch Odin - 6300.- Logger Katwijk 25 - 663.- Statuten De „Staatscourant" bevat de statuten van de Stoomvisscherij Maatschap pij „De Drie", alhier. De Hoogovens in volle werking Het be drijf der Kon. Ned. Hoogoven» en Staalfa brieken te Velsen, is thans weer in volle werking. Ook werd de tweede hoogoven wederom in gebruik genomen. Biljarten. Aa. Vrijdagavond speelt Prof. Drost een partij biljart tegen één der sterk ste amateur-spelers van Velsen, In café Lamers. Het sal een aardige en spannende party worden, die door liefhebbers van 't groene laken wel druk bezocht zal worden. 'Maandagavond hield de R. K. Volksbond aïd. Heemskerk een vergadering, toeganke lijk voor alle katholieken, die in hoofdzaak was gewijd aan het conflict bij de Hoog ovens. v De voorzitter van den R. K. Metaalbewer- kersbond en de voorzitter der plaatselijke afdeeling van den R. K. Volksbond zouden .hierbij t woord voeren. 'n Dertigtal menschen had aan den oproep gehoor gegeven en nadat de voorzit ter, de heer Gouweleeuw, de vergadering met gebed had geopend, werd door hem to zakelijke uiteenzetting gegeven van de wilde staking aan het Hoogovenbedrijf- Spr. ging allereerst de oprichting van den bond na, den z.g. Personeelsbond, wat onge veer 4 jaar geleden geschiedde. Deze was z.g. neutraal en zou het contact vormen tusschen directie en werknemers, voornamelijk ter oplossing van kleine grie ven en geschillen. Was de bond op dat terrein gebleven, dan had zeker vruchtdragend werk verricht kun nen worden. Voor velen gaf de bond geen bevrediging, voor sommigen ging men veel te ver, ande ren niet ver genoeg. Daarbij kwam, dat als voorzitter werd gekozen to federatie-man en communist. Deze begon al spoedig de groote sociale vraagstukken aan te roeren en de klassen strijd deed zijn Intrede in den bond. Tegengaan in die richting was niet mo gelijk. De goedwlllenden werden over schreeuwd, of zy bedankten als lid en een maal op hellend vlak ging men steeds die per. Toen kwam Kerstmis 1923. De ambtenaren van het bedrijf kregen ledar een gratificatie, de arbeiders niet. De bond, onder leiding van voorzitter Kel der, stelde een ultimatum, zoo scherp, dat eigenlijk met staking gedreigd werd. Alles bleek een storm in een glas water. Na nlet-inwilliging der eischen ging geen ïnensch in staking. Voorzitter Kelder ging echter verder. Den oppositiemannen werd het onmogelijk ge maakt de vergaderingen van den bond by te wonen, men vergaderde eenvoudig als ay dienst hadden. Stelselmatig werd aange stuurd op ontevredenheid. De persooniyke gedragingen van den voorzitter ten opzichte van de directie waren tenslotte zoo brutaal, dat zy niet meer met hem wilde conferee- ren. De directie wilde toen een z.g. kern voor elke afdeeling. Hierin zouden zitting hebben de vertrouwensmannen der arbeiders endie kern zou de schakel vormen met de directie. De kern werd natuuriyk door Kelder en zto handlangers verdacht gemaakt en ver oordeeld. Al spoedig hierop werd voorzitter Kelder ontslagen. Doelbewust heeft deze daarop aangestuurd. Hy zou dan immers de marte laar zün van zyn ideeën, ontslagen voor zto werken voor de arbeiders. Maar hy begreep, dat hy dan veel vryer zou staan en zto doel, vrygestelde van den bond, werd bereikt. to Courant „De Hoogovens" werd uitgege ven en nauwe vriendschapsbanden met de féderatie te IJmulden kwamen tot stand. Artikelen ln bovengenoemd blad bewezen heel spoedig dat niet Kelder, maar andere communistische voormannen mede leiding namen ln de zaak. De ontevredenheid werd verder verbreid en aangewakkerd. Hoofddoel was: de boel in de war schoppen; het belang van 900 huisgezinnen werd niet geteld. Kelder werd weer afgevaardigde naar de directie. De vorige week brak de bom los. Er moest to boot gelost worden, welke zich niet goed liet behandelen. Dat zou de aanleiding worden tot een staking, welke, door t zaaien van ontevredenheid en op stand, voorbereid was. De oorzaak zat dus dieper. Deze staking was reeds van te vo ren gedoemd om verloren te worden. Grootschreeuwers kregen, zooals veelal, hun zin en de meeste arbeiders liepen in de val met het bekende gevolg. Kelder is hieraan ongetwyfeld schuldig. Maar de meest "schuldigen zyn de arbeiders zelf. die zich niet vèreenigd hebben ln de landeiyke bonden. Kelder zou het niet aan gedurfd hebben een staking te proclameeren, als vele arbeiders by de nationale vereenl- gingen waren aangesloten geweest. Maar ruim 2/3 was lid van den perso neelsbond en de rest voor 't grootste deel ongeorganiseerd. De staking is er geweest en de noodige slachtoffers zyn gevallen, meest menschen, die er ingeiooren zyn. Immers meest uit angst en vrees, niet uit sympathie, werd voor de staking gestemd Voor alle arbeiders ls deze leering te trekken: organiseeren in de landeiyke bonden. Zeker ook deze zien zich soms genoodzaakt een staking te be ginnen, maar men is er dan van verzekerd, dat alles gedaan ls, om op vreedzame wyze tot overeenstemming te komen, en dat men geleid werd door mannen met verantwoor- deiy kheidsgevoel Wat op de Hoogovens voorviel, kan over al gebeuren. De federatie agiteert overal. Is dit nog geen voldoende les geweest, vol doet dan aan het verzoek van Paus Leo XIII om u te organiseeren; dat was de Paus, aan wien wy danken de „Rerum Novarum"; waarvan de socialistische Bebel getuigde, dat daarin de best mogeiyke oplossing der so ciale kwestie gegeven was. Nog andere mannen van wetenschap en geloof hebben geyverd voor de arbeiders beweging. zy hebben den weg gewezen, welken wy als eenvoudige arbeiders hebben op te gaan, nj. ons Katholiek organiseeren. Contributlebezwaren mogen daarby niet gelden. De contributie ls kapitaal, dat de hoogste rente oplevert. Maak maar eens 'n vergeiyklng met vroeger. En als we nog niet zijn, waar we moeten wezen, dan is dat voor een groot deel te wijten aan hen, die zich nog niet aansloten. Daarom als één man zich opgegeven voor de organisatie, tot hell van het geloof en de maatschappy. Een krachtig applaus dankte. De heer Schaaper, voorzitter van den R. Kath. Metaalbewerkersbond komt ter ver gadering en wordt welkom geheeten. De heer J. Tromp stelt enkele vragen over Volksgezondheid en Jeugdbeweging. Deze zullen op een bestuursvergadering worden behandeld. De heer J. v. Lieshout vraagt, of de voorzitter denkt, dat er een staking zou uitgebroken zyn, zonder die bewuste boot. Ook verklaart spr., dat het contact met de directie zoek was, zoodat er niet gepraat is kunnen worden. Hy is er van overtuigd, dat ook de landelyke bondenweinig verande ring zullen kunnen brengen. De voorzitter ontkent dit laatste .ten stelligste. Er kan veel verbeterd worden, als all enzich aansluiten. Verder is spreker er van overtuigd, dat er zeker, ook zonder die boot, een staking was gekomen. Daarop is aangestuurt 4 jaar lang. Een kleinigheid werd uitgebuit; om de groote gevolgen, uitsluiting etc,, gaf men niet. De Uizet was daat toch veel te klein voor. De boot was de aanleiding/maar de oor zaak zat dlépfer. Hierna verkreeg de heer Schaaper 't woord, die aantoonde waarom een staking te wachten was, De staking moest verloren worden: er was geen kas. Kelder wist dat ook wel. zyn advies had dus moeten lulden: aan 't werk gaan. Spreker zette verder duldeiyk uiteen, dat het kwartje contributie aan den personeels bond weggegooid geld was, ja zelfs de leden nog benadeelde. Hem ls bekend, dat de directie niet wilde onderhandelen met een bond, waarvan de voorzitter elk oogenblik dreigde met plotse linge stakingen. Oeen bedryf kan daar tegen en daarom bestond ook van die zyde 't vaste voornemen, om 't maar eens uit te vechten. Wel was men geneigd te onderhandelen met de landelyke bonden, omdat men daar Samenwerking en overleg ls het stand punt van den Katholieken bond. Kan daar door niet3 worden bereikt, dan volgt hoewel niet gewild, een staking, maar dan kan ge steund worden, zoo noodlg 20 zelfs 30 weken lang. Deze waarheid houdt ook den werkgever af, om door kleinigheden een conflict ln 't leven te roepen. Wat kon de personeelsbond doen. De ong. 80 slachtoffers laat hy op de keiën zitten, er is geen geld. Spr. noemt 't aansturen op staking zonder fonds onverantwoordelijk en gemeen. Daarom moet de taak van eiken arbeider zyn: bestrydlng van den personeels bond. Voor de katholieken komt er nog Iets by. De personeelsbond is practisch een communistische vereenigirig en alzoo ver boden voor ons. Spr. wekt allen op to aansluling by den Katholieken Metaalbewerkersbond om zoo tot verbetering to komen. De kernleden kun nen biyven zorgen voor kleine zaken en deze menschen verdienen daatlh "altén steun en waardeering der aTbeiders. Een harteiyk applaus getuigde, dat de rede Ingeslagen had. De heer P. de Zeeuw vond de hooge con tributie- een beletsel en vroeg ook nog en kele inlichtingen. Deze laatste werden hem verstrekt. Ook werd nogmaals zonneklaar bewezen, dat de wel hooge contributie dubbel werd terug ontvangen in betere arbeidsvoorwaarden. Enkele leden vroegen om groote publica tie van al het verhandelde, vooral ln de pers. Den heer Schaaper werd hierna dank ge bracht voor zyn uiteenzetting. De heer P. de Zeeuw kreeg van den heer .Gouweleeuw nog een opsomming van de voordeelen door organisatie verkregen, waar na voor wyien Mgr. A. J. Callier door den Geesteiyken Adviseur drie Weesgegroeten werden gebeden. Vereeniglng voor glascultnur Maandag 1.1. hield de Vereeniglng voor glascultuur een vergadering te Heémskerk. De voorzitter, de heer Wrigman, opende deze vergadering met een harteiyk woord van welkom, waarna de notulen werden voorgelezen. Uit het verslag van den se cretaris bleek, dat er momenteel 27 leden waren. Een bedrag van 1000 Werd door het bestuur aangewend om propaganda tè maken voor de Vereeniglng. Volgefts het Verslag van den penning meester sluit het jaar 1927 met een batig saldó van f 1119,19. De voorzitter dankt den penningmeester voor zün beheer. Met algcmeene stemmen werd daarna de voorzitter herkozen. De heer W. de Groot werd by acclaniatle eveneens herkozen. Hierna werd overgegaan tot het vaststellen der contributie gedurende 1928: van 100 250 L—van 250—500 1.50; van 500—1000 2.50; van 1000—2500 4.—; van 2500 en hooger 5.—. Men sloot de vergadering met den Chris* teiyken Groet. Gisteravond Vergaderde de gemeenteraad, onder voorzitterschap van den burgemeester. Ingekomen stukken Ingekomen is een adres van de Oudercom- missié der openbare lagere school te IJmui- den, betreffende mogeiyke reorganisatie van het openbaar lager onderwys. Dit ontwerp (aldus schryven li. en W.» valt buiten de bevoegdheid van adressante. Een oudercommissie ls slechts verbonden aan eene bepaalde school en behoort ztoli tot die school te bepèrken. Buitendien heeft zoodanige commissie Ingevolge artikel 4 van het Koninklijk besluit van 31 December 1920. enkel ten doel de goede verhouding en samenwerking van school en huls te bevorderen en staat dus niet te harer be- oordeeling een „mogeiyke reorganisatie van het openbaar lager onderwys". B. en W. stellen voor, het adres ter zyde te leggen. Mevr. VAN VEEN zegt, dat het den schyn geeft, alsof B. en W. de bevoegdheid der oudercommissie zoo klein mogeiyk willen doen zyn. Het handelt niet om de reorganisatie, maar ln het adres staan enkel eenlge pun ten, welke op het onderwys betrekking heb ben en waarmede de oudercommissie ver zocht rekening te houden, by een eventueele reorganisatie. Spr. vindt, dat het college zich niet kan en mag houden aan de letter van de wet. Spr. herinnert aan de uitlating van den mi nister destyds, die zoo vaag mogeiyk wilde zijn om de practyk te laten uitwyzen, welke precies de taak der oudercommissie feiteiyk zal zyn. In andere, gemeenten te men veel vei der gegaan. B. en W. hebben, volgens spr., mo reel niet het recht om zich aan de letter te houden. De VOORZITTER herinnert wat hy reeds over dit onderwys gezegd heeft een vorige maal, Het standpunt van het college te bekend en het wijkt er niet van af. Voorts zegt spr. erop, dat het adres Inderdaad de reorganisatie van het onderwys raakt. De heer DE NOBEL is het met Mevr. Van Veen eens. Spr, vindt, dat B. en W. erg formalistisch handelen. Het betreft- hier maar één school. De heer VERMEULEN erkent, dat er een principieel verschil te tusschen dit verzoek en de vorige verzoeken der oudercommissie, die Inderdaad buiten de bevoegdheid der commissies gingen. Spr. stelt dan ook voor, dit nu door den raad te doen uitmaken. Wethouder TUSENIU3 zegt, dat men des tyds de oudercommissies heeft ingesteld zon der ze een taak te geven. Overigens merkt spr. op. dat de voorzitter van de betrokken oudercommissie (de heer de Nobel) lid van den raad te, in welk col lege hy alle wenschen ten opzichte van het onderwerp kan te berde brengen. Thans tracht de commissie zich op een terrein te dringen, waar zy eigeniyk niet thuis be hoort Mevr. VAN VEEN stelt voor, dit adres tér sprako Je brengen, waarna de reorganisatie ter tafel komt. Een voorstel van den heer Oroeneveld, tot aanhouding, wordt verworpen met 13 tegen 12 stemmen, Met 13 tegen 12 stemmen wordt hierna besloten om het advies niet in behandeling te nemen. De intcrpelIatle-Vermeulen Aan de orde ls thans het verzoek van het lid van den Raad, dén heer P. P. Vermeulen, om eenige vragen te mogen stellen betref fende de elsehen, welke hy meent te moe ten stellen om ln aanmerking te kunnen ko men voor een benoeming ln een gemeente betrekking. Zooate wy reeds uitvoerig gemeld hebben, was van B. en W. een aanschryving ver schenen aan directeuren van bedryven. waarin het college het niet wenscheiyk achtte, dat kinderen van raadsleden ln ge meentebetrekkingen werden benoemd. Naar aanleiding hiervan had de heer Ver meulen eenlge vragen aan het college van B. en W. gesteld, welke door B. en W. zyn beantwoord en welk antwoord wy destijds hebben gepubliceerd. De heer VERMEULEN zegt, dat dit ant woord van B. en W. hem aanleiding geeft om dieper op de zaak in te gaan. Spr. vraagt eerstens of de inhoud van den bekenden brief alleen slaat op de directeu ren van de bedryven openbare werken, rei- nlgings- en ontsmettingsdlenst en gas en water, of ook op de afdeelingen secretarie, onderwys, politie en andere takken van dienst. Spr. vraagt verder naar het stand punt van B. en W. ten aanzien van ambte naren ln tydeiyken dienst. Z\jn er motleven geweest, welke B. en W. geleid heben tot dezen maatregel, zoo vraagt spr. Kunnen B. en W. iets meer mededee- len over deze zaak, opdat men althans kan weten, dat men met fatsoeniyke raadsleden aan tafel zit? Dan .vraagt sp.r, waarom dit schryven is verzonden middels den loop van een sollicitatie, Ware het niet beter geweest daarvoor een tydstip te kiezen, dat er geen sollicitaties waren. Dan zou de zaak geen-* persooniyk karakter hebben gekregen. De VOORZITTER zegt, dat de heer Ver meulen hem probeert te lokken op een ter rein, waarop hy zich niet begeven zal. De aanschryving ls gericht aan de bedrij ven alleen. Voor de secretarie zou het niet noodig zyn. want B. en W. benoemen recht streeks. Wat tydeiyke ambtenaren betreft, het zou onloyaal zyn om te zeggen, dat deze niet ln vasten dienst kunnen komen, omdat de vader raadslid is. Spr. verklaart, dat door raadsleden nimmer mtóbruik te gemaakt. B. en w. zyn op 't idee gekomen, omdat langzamerhand teveel zoons en dochters van raadsleden gingen solliolteeren. De verzen*- ding ls samengevallen met een tydstip, waarop onder de sollicitanten de zoon van een raadslid was, waarna in t college ge bleken was, dat deze niet de beste zou zyn. Het college heeft gemeend toen den knoop te moeten doorhakken. Spr. betoogt, dat de aanschryving door geen enkel weldenkend raadslid kan worden aangevallen. De heer VERMEULEN constateert aller eerst dat althans gebleken te, dat het hier alle fatsoeniyke raadsleden zyn. Spr. wyst er dan op, dat het hier eigeniyk gaat om het feit, dat een zekere categorie Ingeze tenen categorisch uitgesloten wordt. Deze kwestie raakt het beleid van B. en W. In de gemeentewet is niets te vinden over een be paling, volgens welke het ambt van raadslid onvereenlgbaar zou zyn met het vaderschap van een kind in gemeentedienst. Door de aanschryving wordt het recht van ouders en kinderen geschonden. Ging men in an dere gemeenten onderzoeken, dan zou Velsen ln dat opzicht een unicum biyken te zijn in ons land. Spr. betoogt, dat overwegingen, zooals ln dé aanschryving voorkomen, achterwege be- hooreri te biyven by de beoordeeling der sol licitanten. Er dient alleen beoordeeld te worden wie of de besté ls. Van den laatsten zin ln het antwoord van B. en w., waarby B. en W. biykbaar het oog hebben op de corruptiegevallen ln an dere gemeenten, begrypt spr. da beteekénte niet. Nog nergens ls gebleken, dat de fami liebetrekking eenigen Invloed gehad heeft op de zaak. Er kan nog een andere beteekenis aan gegeven worden, maar wanneer deze er in derdaad aan gegeven moet worden (wat hy niet aanneemt) dan vraagt spr.; waarom stopt u dan by de kinderen der raadsleden en niet by zwagers en neefs. Hébben B. en W. werkeiyk gemeend al dus spr. dat zy door deze aanschryving de verhouding tusschen den raad en het collége zouden verbeteren? Waarom hebben B. en W. het dan gedaan? Wanneer er onge- wenschte toestanden dreigden, waarom dan niet by den raad gekomen en den raad de eer gegeven op eigen Initiatief wat te doen. De VOORZITTER zegt, hierop niet te zul- leh Ingaan. De heer Vermeulen kan zelf. het antwoord geven. B. en W. hebben alléén den wepsch te kennen gegeven, doch maken het geenszins onmogeiyk dat kirideren van raadsleden be noemd kunnen worden. Wanneer het noodlg ls, kan een dergeiyke aanschryving ook op ander terrein worden verwacht. B. en W- hadden nu een terrein.. Het gaat niet tegen de raadsleden. De heer VISSER heeft den indruk van wél. De VOORZITTER antwoordt ontkennend. De aanschryving beteekent een ruggesteun voor de directeuren, wanneer deze voor een zwak moment komt te staan, als het gaat om: óf de beste óf de zoon van hét raadslid. De heer TUSENIUS zegt, dat de heer Ver meulen vroeger op het standpunt van het college stond, 't College meende in overeen stemming te handelen met de overgroote meerderheid van den raad. De heer BOSMAN keurt scherp de ma nier af, waarop deze zaak. naar bulten is gebracht. De heer SCHILLING: Maar wie heeft ze naar buiten gebracht? De heer OROENEVELD kan de wyze, waarop deze zaak N^or B. en W. behan deld te, niet goedkeuren. De heer VERMEULEN zegt biy te zyn, dat hy de zaak naar bulten heeft kunnen brengen. Spr. wyst er op, dat, wanneer B. en W. in geheime vergadering hun standpunt hadden medegedeeld, de kinderen der raads leden er tenminste voor bewaard werden, dat zy hun hoofd zouden stooten met een vergeefsclie sollicitatie. In tusschen is spr. verheugd, dat allesnu eens openiyk gezegd te. Spr. vraagt echter of de raadsleden deze „afstraffing" moesten hebben, alléén omdat een directeur momen ten van zwakheid kan hebben. De voorzitter kan wel zeggen dat het geen klap in 't ge zicht van de raadsleden was, deze hebben het Intusschen toch maar gevoeld. De interpellatie wordt hierna gesloten-, Wegverbeterlng B. en W. vragen toestemming voor het besteden van géiden voor hét vernieuwen en herstraten van het gedeelte van den Wyk aan Zeeërweg, van het Velserduinplein af tot aan den J. P, Coenstraat. Goedgekeurd. Keuringsdienst B. én W. bieden ter vaststelling aan de aanvulling van de verordening op den keu ringsdienst van Vee en vieesch. De aanvul ling bedoelt duidelijk kenbaar te doen maken voor hét publiek in welke zaken bevroren vléesch wordt verkocht, én te verbieden, ln andere gemeenten gekeurd vieesch in Vel sen in voorraad te hebben, zonder voorzien te zijn van het in Velsen geldende goed- këuringsmerk. GoedgéKfeurd. Vaststelling instructies B. en W. bieden ter vaststelling aan de nieuwe instructie voor den boekhouder van gas en water en voor den boekhouder van openbare werken, rcinigings- en ontsmet tingsdlenst. De heer Visser vraagt naar de motieven, welke tot dit voorstel hebben geleld. Spr. vermoedt, dat er eeh persoonlijke kant aan zit. De heer MAAS heeft een onderhoud ge had zoowel met den boekhouder ais met den directeur van gas en water. Gebleken is,-dat de verhouding tusschen deze ambtenaren niet goed ls. De directeur wenscht medezeg genschap zoowel op technisch al3 op admi nistratief gebied. Spr. verklaart zich vóór het voorstel van B. en W. De heer ROELSE wyst er op, dat men wel meer een splitsing van de technische en administratie leiding ziet. De heer VERMEULEN betoogt, dat in be dryven, waar verantwoording aan derden verschuldigd te, de technische leiding wei recht heeft van Inzage, maar niet van in- grypen in de administratie. Wethouder TUSENIUS zegt, dat in de instructie van andere gemeenten, zooais Haarlem en Zaandam, ook de bepaling voor komt, dat de boekhouder onder de bevelen van den directeur staat. Spr. heeft het nog nooit gezien, dat men een verantwoordelij ken boekhouder heeft met daarnaast een directeur. Er zitten echter veel persooniyke dingen aan deze zaak vast, maar met het oprake len hiérvan ls niemand gediend. Daarom heeft spr. er nog niet over gesproken. De boekhouder gaat niet achteruit, zyn werk blijft hetzelfde evenals zyh vèrantwqorde- ïykhaid. Op een vraag van den voorzitter ant woordt spr., dat er by na doorloopend ach terstand ln de boekhouding ls geweest. De verhouding deugt er niet; zy ls door den boekhouder grondig bedorven, De VOORZITTER Zegt, dat hy het voor stel heeft onderteekend uitsluitend op prin- clpieele gronden. Van die andere feiten wist spr. nog niets af. De wethouder, de lieer NIJSSEN, legt een verklaring in denzelfden geest af. De heer GROENEVELD stelt vóór. om een commissie van onderzoek en advies te benoe men. Na eenige bespreking wordt dit voor stel aangenomen. In de commissie worden'benoemd de ftee- ren Vermeulen, Roelse en Ten Broelte. De heer TUSENIUS dringt op eetl direct onderzoek aan. Aanvulling politieverordening B. en W. bieden den raad ter vaststelling aan een aanvulling der algemefene politie verordening. houdende bepalingen ten op zichte van het opkoopen van goederen en van het snoeien van boomen, in het bereik van bovengrondsche stroomnetten. Goedgekeurd. Verpachting B. en W. doen een voorstel tot verpach ting van het plateau by den door de ge meente aangelegden weg naar het zeestrand als standplaats voor rij- en voertuigen en rywielen. Goedgekeurd. Overname van wegen Aan de orde is het praeadvies op een ver zoek van de N.V. Maatschappy Veeriduin omtrent overname door de gemeente van aan té leggen wegen. B. en W. ?tejlen voor, hen te machtigen aan adressanle mede te deelen, dat- wan neer een exploitatieplan Ingediend wordt, dit pupt kan wórden beoordeeld en datzy overigens dei noodige inlichtingen kan belto men bij den Directeur van Openbare Wer ken. Goedgekeurd. Vaststelling belastingpercentage Door B. en W. zijn aan den inspecteur der directe belastingen te Beverwyk de noodige opgaven gevraagd, om aan den raad een voordracht te kunnen doen, Inzake de vast stelling van het verménlgvuldigingscyfer der plaatseiyke inkomstenbelasting voor het dienstjaar 1928—1929. De toelichting, gegeven in de memorie tot de begrooting voor 1928, bevatte een raming van 719.000.— als" vermoedehjke opbrengst van het kohier 1927/28, by een vermenig- vuldiglngscyfer van 1.5, terwyi voör 1928/29 werd geraamd een opbrengst van 742 000. Volgens mededeelihg van genoemden In specteur bedroeg het eindcyfer van de ko hieren dienstjaar 1927/28 Op 3 Mei j.l. 767.651.18, welk bedrag evenwel met pl.m. 3000 kan worden verhoogd, daar nog enkele aanslagen zullen worden opgelegd. De totale opbrengst zal alzoo bedragen pl.m. 770.000. Mede ln verband met de te verwachten hoogere uitgaven voor rente en aflossing van een nog te sluiten geldleening, meenen B. en W„ dat het vermenigvuldigingscljfer voor het belastingjaar 1028/29 geen verandering kan ondergaan, waarom zy den raad voor stellen, het cyfer voor dat jaar te handha ven op 1.50. De heer VERMEULEN zegt, dat hij zyn stem in de.financieele commissie heeft voor behouden, omdat de gegevens zoodanig wa ren, dat hy den toestand niet kon beoor- deelen. De heer TEN BROEKE zegt, dat hy geen redenën had om zijn stem voor te behou den. De oyfers kloppen op de begf-Goling. De heer ROELSE vond, dat er voor de flnancieale commissie zeer poover materiaal ter beschikking lag, .Wethouder NIJSSEN antwoordt, dat hy wel mededeelingen kan. doen, doch officieus. Officieele mededeelingen zün nog niet bin nengekomen. Het voorstel wordt hierna goedgekeurd. Subsidié - aanvragen Aan de orde Is het prae-advies van B. én W. op het adres van de vereeniglng „Kindervreugd", om toekenning van een subsidie van f 414.77. Zooals wy reeds uit voerig gemeld hebben, stellen B.'en W. voor, een subsidie van 400 te verieenen. B èn W. adviseeren afwijzend te beschik ken op een adres van de vsreeniging „IJmui- dên's Bloei" om een subsidie. Overeenkomstig deze adviezen wordt be- sloten. Het bewaarschool-onderwys B. én W, bieden ter vaststelling aan een j nieuwe verordening ter regeling van 't open baar bewaarschoolonderwijs, ter regeling van het verieenen, van geldeiyken steun aan het bijzonder bewaarschoolonderwijs. ter heffing van schoolgeld Voor het openb. bewaar- schooionderwys en de Invordering dezer schoolgelden. De heer MAAS stelt aanhouding voör. Er bestaat tot nu toe feitelijk een advies Van slechts één wethouder. Spr. wenscht nog een advies van het geheele college. Hiertoe wordt besloten. De adressen inzake werkverschaffing In de raadsvergadering van 12 Maart j.l. werd in handen van B. en W. gesteld om prae advies een adres van liet Plaatselijk Comité ter hehartiging der belangen van werkloozen, gezeteld te Beverwijk, houdende verzoek om aan de werkloozen productieven arbeid -te verschaffen en om in de bestekken der van gemeentewege uit te voeren werken de bepa ling Op te nemén, dat minstens 75% der ar beiders moeten behooren tot de inwoners der gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin.', Ten aanzien van Ijet eerste, verzoek merken en W. op, dat van gemeentewege bij uit voering van werken ip eigen beheer; zooveel mogelijk werkloozen worden aangenomen obk bij het vervangen van vaste werklieden bij ziekte en verlof komen in de eerste plaats werkloozen in aanmerking. De omvang der werkloosheid is in deze geméente niet yan dien aard, dat omtrent de werkverschaffing bijzondere maatregelen dienen te worden genomen. Het door adressant gevraagde betreffende de opname in de bestekken van de verplich ting tót het 'gebruik maken van arbeidskrach ten uit deze gemeente en uit de gemeente Wijk aan Zee en Duid is reeds sedert enkele jaren in deze gemeente géregeld. In de be stekken is n.l. voorgeschreven, dat de aanne mers voor zoover noodig en beschikbaar Beverwijksche bouwvak-arbeiders in dienst móeten nemen. Het zal wél geen nader betoog behoeven, dat van ons College, aldus schrij ven B. en W. aan den raad, niet verWacht kan worden, dat wij deze bepaling ook Van toe passing zullen verkiareti op de arbeiders in de naburige gemeente. Alleen voor zoover wer ken worden uitgevoerd voor gezamenlijke re kening van Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin zou zulks :kunnen worden overwogen. In verband met het vorenstaande stellen B. en W. voor'liet verzoek van adressant aan te nemen voor kennisgeving. Het sluitingsuur der cafe's. In de raadsvergadering vah April j.l. werd in ban den van B. en W. gesteld óm *prae-advies een adres van de Afd. Velsen en omstreken van den Nederlandschen Bond vari koffie huis-, restauranthouders en Slijters, houdende verzoek om gedurende den vastgestelden zomertijd het sluitingsuur voor de vergun- nings- en verlofslocaliteitën te willen be palen óp des nachts 12 uur. Zooals békend is, is het sluitingsuur voor dezê inrichtingen bij art. 14 der Politie-ver- ördehing thans bepaald op des avonds 11 uur. Ad rëssante is nu van meening, dat tenge volge van den in te voeren zomertijd voor deze inrichtingen het sluitingsuur feitelijk is teruggebracht tot 10 uur des avonds. Dit argument gaat naar de meening van B. èn W. niet op> aangezien het geheele maat schappelijk léven thans op den zomertijd is ingesteld. Voorts betoogt adressante, dat het vas gestelde sluitingsuur veel ongerief teweeg brengt vopr het reizend publiek, dat gebruik maakt van dé openbare middelen van vervoer. Inderdaad is zulks hèt geval ten aanzien van de treinën, welke vertrekken om 23,07, 23,30 en 23,45 uur en mét betrek king tot de autobussen, welke vertrekken om 23,07, 23,15, 23,30, 23,37, 23,45 en 0,15 uur. De passagiers, die met deze Openbare middelen van vervoer wenschen te reizen, dienen alsdan öf te wachten op het zeer Ongeriefelijke station öf-op dén openbaren weg. Dit euvêl ware te verhelpen door aan enkele caféhouders in de omgeving van het station en de Schans een later sluitingsuur toe te staan. De Politie-verordening voor ziet echter in dit geval bij art. 19, waarin is bepaald, dat de Burgemeester bij tijdelijke vergunning in bijzondere gevallen voor be^ paalde inrichtingen een later sluitingsuur kan toestaan. - v Omtrent het verzoek' van adressante om voor alle inrichtingen een later sluitingsuur vast te stellen kunnen B. tn W. mitsdien niet gunstig adviseeren omdat zij daarvan drankmisbruik\:vteezen,-; Wel is de Burgemeester bereid om ten behoeve van het reizend publiek aan de caféhouders Ter Burg, Knipper, Van Driel en, Van der Lem op hun daartoe strekkend, verzoek een sluitingsuur toe te staan van 12 uur des nachts, -zoowel gedurende dén Zomer als gedurende den winter. Resumeerende stellen B. en W. voor op het verzoek van adressante afwijzend te beschikken. Voor den raad B. en W. stellen voor de Jaarwedde van dén keuringsveearts, den heer G. Hannema, te brengen op 2500 met 5 éénjaarlijksche verhoogingen van 100. tot 3000, zulks met terugwerkende kracht tot 1 Juli 1927. B en w: stellen voor, het bovengrond sche laagspanningsnet langs den wyker- meerweg en in den Zuidwykermeerpolder te vervangen door een ondergrondsch net. De kosten zullen 5340 bedragen. B. en W. stellen voor, de- maximum snelheid voor de wegen in deze gemeente op 30 K.M. te bepalen. De steunregeling voor werkloozen. In de raadsvergadering van 12 Maart j.l. werd ln handen van B. en W. gesteld om prae-advies een adres van het Plaatselijk Comité ter be hartiging van de belangen der werkloozen, houdende verzoek om de bestaande steunre geling voor uitgetrokken werkloozen zooda nig te wyzigen, dat de z.g. Wachtweek somt te vervallen. De commissie tot steun aan uitgetrokken werkloozen, wier advies hierover werd ge vraagd, heeft B. en W. medegedeeld, dat het bezwaar van adressant het wachten op de eerste uitkeerlng gedurende 15 5 18 da gen zou kunnen worden ondervangen door den te verstrekken steun by voorschot uit-te betalen. De verzoeken om steun zou den dan direct, nadat de uitkeerlng uit de werkloozenkas heeft opgehouden, in behan deling kunnen worden genomen, zoodoende ken de eerste betaling van den steun een week vroeger geschieden dan thans plaats heeft. B. en W. kunnen zich hiermede wel ver eenigen en stellen mitsdien voor hen te machtigen in dien geest de uitbetaling van den steun te regelen. Een plantsoentje ln de Baanstraat De Gemeente-architect heeft B. en W. voorge steld om de oude barak aan de Baanstraat met bijbehoorende woning, direct nadat deze ontruimd zijn; te sloopen en op het vrijge komen terrein te zijner tyd een plantsoen aan' te leggen. Ook B. en W. zijn van mëening, dat de omgeving der Baanstraat hiermede ten zeer ste zal verbeteren, weshalve zy voorstellen dienovereenkomstig te besluiten. >- In de raadsvergadering van 12 Maart jJ. werd in handen van B. en W. gesteld om prae-advies een voorstel van de leden Visser en Groot, luidende als volgt: „In principe te besluiten op den grond aan de Cornells Amsestraat 100 arbeiderswonin gen te bouwen. „B. en W. uit te noodigen spoedig te komen riiet een plan van kosten en exploitatie, waarby verzocht wordt, rekening te houden, dat de huurprys zal varieeren van 4 tot uiterlijk 5 per week, terwyi later kan wór den besloten of de woningen door de ge meente of door eene wonlngböuw-vereéni- ging geëxploiteerd zullen worden." In verband met dit voorstel herinneren B. en W. er aan, dat de Gemeenteraad in zyne vergadering van 14 Juli 1926 afwijzend beschikte op een verzoek van de Woning- bouwvereeniging „Goed Wonen" om mede werking voor den bouw van 73 arbeiders woningen. De' meerderheid van het toenma lig College merkte in haar prae-advies o.m. op, dat „zoodra de particuliere bouwer weet, dat de bouw van woningen volledig en zon der inmenging van de gemeente aan hem wordt overgelaten, van die zijde voor een voldoend aantal woniiigen zal worden ge zórgd." Déze verwachtingen zyn niet be schaamd. Immers na 14 Juli 1926 zyn in déze gemeente gebouwd 31 bétere arbeiderswonin gen en 122 gewone arbeiderswoningen. De particuliere -bouwnijverheid' iïr dus riiet ln gebreke geblevén ïn de behoefte aan wonin gen te voorzien. Of thans nog de behoefte aan woningen zoo groot is, dat het noodza kelijk is het aantal woningen niet 100 uit te breiden, is naar onze meening aan ernstigèn twijfel onderhevig. Ook de voorstellers zyn in gebreke gebleven de noodzakeiykheid de zer uitbreiding aan te toonen 'Ingevolge een ingësteld onderzoek is ons gebleken, dat op 13 Maart j.l. in deze gemeente 64 arbeiders woningen onverhuurd waren, terwyi boven dien nog 14 arbeiderswoningen in aanbouw zyn. Op dit oogenblik zou dus van een over productie kunnen worden gesproken. Waar de noodzakeiykheid van den voorge- steldep bouw door de voorstellers niet is aangetoond en bovendien uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat momenteel geen behoefte bestaat aan den bouw van 100 ar- btiderswoningen, adviseeren B. en W. het voorstel-VisserGroot riiet aan te nemen. Afgescheiden hiervan meenen zy, dat het aanbeveling verdient om het perceel bouw grond aan de Comelis Amsestraat van ge meentewege zgn. bouwryp te maken. Zij geven mitsdien ln overweging hen uit te noo digen een stratenplan voor bedoeld terrein ,te doen ontwerpen en den raad te adviseeren omtrent de voorwaarden, krachtens welke de daarvoor in aanmerking komende per-, ceelen eventueel aan de particuliere bouw- nyverheid kunnen worden verkocht. Programma voor Hemelvaartsdag Beverwyk I—Comb. v. oud-Beverwykers, 2 uiir. Het eerste elftal speelt vriendschappc- iyk tegen een combinatie van oud-„Bever- wyk"-spelers. Deze ls als volgt samenge steld: v. Hout, W. Joosten, v.Zutphen, J. Niesten, M. Vink, W. de Ruyter, Chr. Braun, A. Aardenburg, G. v. 't Hof. W, v. Vlissingen Zooals men ziet een combinatie die er. zün kan, en waaraan dé Beverwijkers hun handen vol zullen hebben. Een in terssan- te wedstrijd belooft het te zullen Worden, welke een gang naar het Beverwijksche terrein waard is. TER AAR,-14 Mei. Veilingbericht R.K. Tuindersvereeniging St. Phocas. Kropsla I 4 206 50 per 100 stuks; idèm H 2 80— 4.20 pei 100 stuks; Bloemkool I 2725 cent per stuk; idem II 1421 cent per stuk; idem III 7—10 cent per stuk; idem mooi 37 ct. per stuk; Radijs 2 cent' per bos; Peen 10 19 cent per bos; Peulen 5.70 per 10 pond; Aardbeien 22 cent per doosje. TER AAR, 14 Mei. .Veiling Tuindersbe- lang. Aardbeien 22—29 cent per doosjè; peulen 5.80—ƒ6.40 Bloemkool I 21— 45; idem II 12—16; idem III 7—8 per 10O Sla I 3.80—ö.OO; II 230—3.10; rabarber 8 cent per bos, peen 11—18 per 100 bos, radys 3.00 per 100 bos. 'sla-vellen per kist 30—37 cent; spinazie 10.10—1110 pér' 100 Kilo. BODEGRAVEN, Kaasmarkt. Aanvoer 409 wagens, 17712 stuks; le soort met rijks- merk 47—50; 2e soort met 41—45; zware tot 53; zonder rijksmerk 40—46. Handel m~c<" WOERDEN, Kaasmarkt-, Aanvoer 374 partyen. Eerste kwaliteit f46.50; tweede kwaliteit f41.45 met Ryksmeïk f 40.46. Handel matig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6