Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws Luchtverkeer PUROL STATEN-GENERAAL Tweede Kamer DE KATHOLIEKE MISSIE IN INDIË Vragen van het Tweede Kamer lid Maller aan den minister van Koloniën Het pasvisum voor Finland afgeschaft Katholiek Internationaal Staatkundig Congres Het Kaasbesluit De Elfde Internationale Arbeidsconferentie Het Bossche Carnaval UIT ONZE OOST Opening van den Indischen V olksraad KERKNIEUWS Zuster Scholasticalf De geheimzinnige roofmoord te Maartensdijk Ze hielden van eieren Twee ton steekpenningen, die werden achtergehouden Doordat hij het stuur kwijtraakte Doorzitten Stuk loop en Onverbeterlijk Nogmaals een oproep Nog goed afgeloopen Van Vadsoe naar Spitsbergen De wereldvlucht van v. Lear Black Een oefenvlucht met doodelijken afloop RECHTSZAKEN Het Hoog Militair Gerechtshof SOCIAAL LEVEN Het dreigend conflict in de Lithografie In de vergadering der Tweede Kamer is gisteren de nominatie opgemaakt voor de benoeming van een raadsheer in den Hoo- gen Raad der Nederlanden in de vacature, ontstaan door de benoeming van den raads heer Mr. O. O. Segers tot vice-president van dien Raad. Deze nominatie vermelden wy elders in dit blad. Vervolgens waren aan de orde de wetsont werpen tot nadere wijziging en aanvulling van het reglement op het beleid der regee ring in de kolonie Suriname; tot vaststel ling van een Surinaamsche Bankwet 1928; tot toekenning van de hoedanigheid van Wettig betaalmiddel in Suriname aan de biljetten van De Surinaamsche Bank. Het eerste der drie ontwerpen wordt z. h. s. aan genomen. Op art. 29 van het tweede ontwerp ver dedigt de heer VAN GIJN (Lib.) een amen dement van de bijzondere commissie, strek kende om de bedragen der pensioenen en de wijze waarop zij gewaarborgd worden te on derwerpen aan de goedkeuring van den Mi nister van Koloniën. Dit amendement werd aangenomen, waar na ook de twee overige wetsontwerpen wer den aangenomen. Hierna komt aan de orde de stemming over het gewijzigde artikel XVI van het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der hooger-onderwijswet (toelating tot Indolo- gische studie en de studie der sociale aard rijkskunde van bezitters van het einddi ploma H. B.S.) Het artikel wordt verworpen met 3935 stemmen. Het wetsontwerp wordt aangenomen z.h.s. Over het voorstel van den heer v. d. Waerden ca. betreffende het vervaardigen van een kort verslag van de vergaderingen der Kamer, staakten de stemmen (37—37). Aangenomen werd de conclusie van het verslag der commissie omtrent de inlichtin gen op het adres van A. van der Lee te Me- demblik, houdende verzoek alsnog in het genot van ouderdomsrente te worden ge steld. Tandtechnici Vervolgens wordt behandeld de conclusie van het verslag der commissie omtrent de inlichtingen op 't adres van E. Fraenkel en J. P. Endenburg, in hunne hoedanigheid van voorzitter en secretaris van den Bond van Tandtechnici, resp. wonende te Zandvoort en te Amsterdam, houdende verzoek om een rechtvaardige en voor alle belanghebbenden gelijke toepassing van de wet van 30 De cember 1926. De conclusie strekt den Minis ter te verzoeken tegemoet te komen aan de bezwaren van belanghebbenden. Mevr. BAKKER—NORT, V.D. stemt met de conclusie in. Zij acht de instelling van een beroepsinstantie juist, doch niet het in stellen van éen examen. De heer LANGMAN, C.H. stemt eveneens met de conclusie in. De heer HERMANS, R.K. wenscht een onderzoek door onpartijdige personen naai de oófzaken, waaraan het te wtjten is, dat onbillijke beslissingen zijn genomen. Er wor den twee oplossingen aan de hand gedaan: de instelling van een beroepsinstantie en 't afhemen van een eamen. Wanneer geen an dere oplossing mógelijk wordt geacht, geeft sPr. nan een beroepsinstantie de voorkeur. De heer BEUMER, A.R. heeft bezwaar te gen dé voorgestelde conclusie. De heer DE WILDE, A.R. erkent, dat aan het werk der commissie voor de tandprothe se geen kwaad woord kan worden gewijd, doch dit houdt niet in, dat haar adviezen Voor de betrokkenen nooit onbillijk kunnen 'zijn. Men moet niet vergeten, dat het hier gaat om een levensbelang voor de betrok kenen. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid. de heer SLOTEMAKER DE BRUI NE, bestrijdt de opvatting, dat van wille keur bij de commissie voor de tandprothe se kan worden gesproken. Het spijt spr. dat de heer Langman de samenstelling der com missie onbevredigend heeft genoemd; spr. 6- zeer dankbaar, dat deze mannen en dat en jurist als mr. Limburg, zich beréid heb ben verklaard het moeilijke en ondankbare werk te verrichten, dat aan deze commissie was ongedragen. Moet spr. een der beide voorgestelde oplossingen aanvaarden, dan neigt spr. naar het examen, omdat de be roepsinstantie evenmin bevrediging zal schenken, als de commissie voor de tand prothese, daar de door haar aangelegde maatstaf moet blijven subjectief. Een exa men zal zeker niet moeten ziin een theore tisch examen. Wanneer de Kamer de con clusie aanneemt is spr. bereid deze oplossing te overwegen. Na re- én dupliek wordt de conclusie der commissie aangenomen met f tegen 5 stemmen. Uitoefening der geneeskunst Hierna komt aan de orde het wetsontwerp houdende nadere voorschriften ten aanzien van de uitoefening der geneeskunst. Op art. 4 betreffende de ongeschiktverkla- ring voor de uitoefening „van geneeskunst", Verdedigt de heer VAN AALTEN, V.D. een amendement om in plaats van de woorden: „van geneeskunst" te lezen, „van de genees kunst in haren geheelen omvang of in hare gedeeltelijke uitoefening der geneeskunst kan worden ontnomen." Het amendement wordt bij zitten en op staan verworpen. De heer v. AALTEN trekt zijn andere, met dit amendement verband houdende amendementen in. De heer AALBERSE (R. K.) verklaart zich bij art. 9 tegen de voorgestelde samen stelling van het college voor de beslissing in eersten aanleg en het centraal college. Hij acht het niet gewenscht, dat een jurist voorzitter is. De voorzitter zal het voor-on derzoek moeten leiden en hoe kan een Ju rist dit goed doen, waar het betreft ge neeskundige kwesties. Hij stelt een amende ment voor, waarbij bepaald wordt, dat de jurist secretaris in plaats van voorzitter zal zijn. De heer VAN RAPPARD (V. B.) bestrijdt let amendement. Hij acht juist een jurist den aangewezen persoon voor het leiden van een dusdanig onderzoek. Hij zal meer systematisch te werk gaan. Mevr. DE VRIES—BRUINS verdedigt het amendement Aalberse. Nog enkele leden voeren het woord. Minister DONNER betoogt, dat in derge lijke rechtsprekende colleges het overwicht van een jurist niet kan worden gemist. Hij moet hek amendement met aandrang ont raden. v Het amendement wordt verworpen met 33 tegen 31 stefiftnen. Mevrouw DE VRIES—BRUINS (S.D.A.P.) licht namens de commissie van rapporteurs een amendement toe om ook de tandtech nici onder de wet te doen vallen. Dit wordt aangenomen met 48 tegen 6 stemmen. Het wetsontwerp wordt met 38 tegen 14 stemmen aangenomen. Nadat nog een kleinere conclusie en Wetsontwerp zijn aangenomen, wordt de vergadering tot heden verdaagd. Het Tweede Kamerlid, de heer Moller, heeft aan den Minister van Koloniën de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het den Minister bekend, dat al se dert 1922 door verschillende groepen inlan ders uit de Bataklanden bij de kerkelijke overheid en bij de Regeering in Indië drin gend wordt gevraagd om toelating en ves tiging van Katholieke geestelijken onder de Bataks? Dat ondanks alle pogingen ook van de kerkelijke overheid de Indische Regee ring volstrekt weigert aan deze dringende verzoeken te voldoen, ja zelfs weigert meer dienstreizen dan twee in een jaar toe te staan? 2. Is het den Minister eveneens bekend, dat in Sibolga (gewest Tapanoeli) meer dan 60 Katholieke Europeanen wonen en dat sedert 1925 door de geestelijke overheid ver lof is gevraagd aan de Indische Regeering aldaar een Katholiek geestelijke te mogen vestigen voor de zielszorg van de Katholie ke Europeanen in Sibolga en in het geheele gewest Tapanoeli en dat ook dit geweigerd wordt door de Indische Regeering? 3. Is de Minister niet van oordeel, dat door deze weigeringen ernstig inbreuk wordt gemaakt od de godsdienstvrijheid, aan allen gewaarborgd bij art. 173 van de Indische Staatregeling? 4. Wil de Minister onverwijld alle maat regelen nemen om de gevraagde vestigingen en dienstreizen toe te staan? Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat ingevolge een met de regeering van Finland getroffen regeling, van 1 Juni 1928 af onderdanen van dat land zonder visum op hun paspoort Ne derland kunnen binnenkomen en dat, om gekeerd, Nederlandsche onderdanen op en kel vertoon van hun geldig paspoort in Fin land zullen worden toegelaten. Blijkens mededeeling der Finsche Regee ring hebben vreemdelingen die langer dan 3 maanden in Finland wenschen te blijven daartoe de vergunning der bevoegde Finsche overheid noodig. Eveneens is voor het ver richten van arbeid door vreemdelingen in Finland een bijzondere vergunning ver- eischt. Op 20, 21 en 22 Juli te 's-Hertogenbosch Op 20, 21 en 22 Juli wordt te 's-Hertogen bosch het tweede Congres gehouden van het Internationaal Secretariaat van democrati sche katholieke partijen. Dit Congres zal onder presidium staan van Zijn Exc. Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beeren- brouck, voorzitter van het Partijbestuur der R. K. Staatspartij., Aan het voorloopig program van dit Con gres ontleenen we. dat de opening zal plaats hebben op Vrijdag 20 Juli met een H. Mis. op te dragen in de Kathedraal van St. Jan. Verder zal het Congres dien dag twee zit tingen houden, welke gewijd zullen zijn aan de verslagen der afgevaardigden uit de ver schillende landen en aan het verslag van het Internationaal Secretariaat. Des avonds zal een begroetingsavond plaats hebben, waarop de R. K. Staatspartij een diner zalaanbieden. Zaterdag 21 Juli zal begonnen worden met een H. Mis in de Kapel van het R. K. Lyceum, waarna de derde congreszitting zal worden gehouden, die gewijd zal zijn aan de houding der katholieke democratische par tijen ten opzichte van den Volkenbond. Op Zondag 22 Juli worden excursies ge organiseerd naar het kasteel te Helmond en naar de H. Land-stichting. De burgemeester van Helmond, de heer M. van Hout, 2e voorzitter van de R. K. Staatspartij, zal dien dag een lunch aan bieden. Een adres van de F.N.Z. In verband met verzoeken van verschil lende groepen groot- en kleinhandelaren en winkeliers in kaas, om het Kaasbesluit te wijzigen ot weder in te trekken, heeft de F.N.Z. een adres gericht tot den Minister van Arbeid, waarin zij dezen verzoekt daar aan geen gevolg te geven, doch de practijk der uitvoering van dit besluit af te wachten om te zien, welke bezwaren zich hierbij eventueel openbaren en deze dan zooveel als met het gestelde doel is overeen te brengen, weg te nemen. De Nederlandsche afvaardiging Bi) Kon. besluit zijn tot leden in de af vaardiging van Nederland naar de 11e Inter nationale Arbeidsconferentie, welke op 30 Mei te Genève is bijeengeroepen, benoemd: tot afgevaardigde der Nederlandsche Re geering, tevens voorzitter der delegatie: S.Exc. mgr. dr. W. H. Nolens, Minister van Staat, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal; tot afgevaardigde der Nederland sche Regeering: H. A. van IJsselstèÜn, oud- minister van Landbouw, Handel en Nijver heid; :ot afgevaardigde, vertegenwoordigende de Nederlandsche werkgevers: mr. dr. L. F. H. Regout, directeur der Porcelein- en Muur tegelfabriek „Mosa" en Glasfabriek „Stella" te Maastricht; tot afgevaardigde, vertegenwoordigende de Nederlandsche arbeiders: P. J. S. Serrarens, bestuurslid van het R. K. Werkliedenverbond en secretaris van het Internationaal Christe- U.": Vakverbond; tct technische raadsleden van den afge- ringsafgevaardigden: J. H. Scholte, hoofd inspecteur van den Arbeid; mej. mr. G. J. Sternberg, referendaris bij het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid, tevens secretaris der afvaardiging; tot technische radsleden van den afge vaardigde voor de werkgevers: mr. P, W. J, H. Cort van der Linden, secretaris van de afdeeling Nederland der Internatiole Orga nisatie van Industrieele Werkgevers, alge mem secretaris van het Verbond van Neder landsche Werkgevers, toegevoegd lid van den Raad van Beheer van het Internationaal Arbeidsbureau; mr. dr. J. J. M. Nobach, secretaris van „Centraal Overleg in Arbeids zaken voor Werkgeversbonden" te Haarlem; S. M. D. Valstar, voorzitter van de Scheep- vaarïvereeniging „Noord", directeur der Kon. Ned. Stoombootmaatschappij te Am sterdam; tot technische raadsleden van den afge vaardigde voor de arbeiders: E. Kupers, tweede voorzitter-secretaris van het Neder landsen Verbond van Vakvereenigingen; H. Amelink, secretaris van het Christelijk Natio- n 1 Vakverbond en penningmeester van het Internationaal Christelijk Vakverbond; Joh. Brautigam, voorzitter van den Centralen Bond van Transportarbeiders, lid van de Tweede Kamer. De gemeenteraad van 's Hertogenbosch heeft gisteravond behandeld het voorstel van de commissie voor de strafverordeningen tot vaststelling eener nieuwe algemeene po litieverordening. Hierin worden verschillen de nieuwe politie-maatregelen vastgesteld. Hoofdzakelijk concentreerde zich de belang stelling op de kwesties der Carnavals feesten en dansgelegenheden. Er is een begin gemaakt met de algemeene beschouwingen, welke in de zitting van he den zullen worden voortgezet. Het woord is reeds gevoerd door verschei dene voor- en tegenstanders van carnaval. Daarbij werd over het algemeen geprotes teerd tegen de wijze, waarop de naam van de stad en haar inwoners belasterd is door overdreven berichten omtrent de laatste carnavalsviering. Een rede van den Gouvemenr-Generaal Aneta seint uit Batavia: De gouverneur-generaal heeft met het gebruikelijke ceremonieel de zitting van den Volksraad geopend. In zijn openingsrede zeide jhr. De Graaff, dat de politieke toestand aanmerkelijk ver beterd was. De revolutlonnaire strooming in de P. S. I. is, voor zoover vastgesteld kan worden, niet verder doorgezet. Z. Exc. releveert dankbaar de sterke stroomingen, die de bevolking zelve spon taan tegenover de revolutionnaire beweging heeft gesteld. Dit getuigt van een gezon den zin tot zelfbehoud én van het besef, dat de hoogste belangen alleen veilig zijn bij een rustige en ordelijke ontwikkeling, dat de Nederlandsche leiding, welke nog voor on- afzienbaren tijd onmisbaar is voor deze lan den, de hoogste taak vervult van geluk en welvaart te brengen onder de bevolking en vaart te brengen onder de bevolking en haar nïa&Êsèhappeiyk, economisch en staat kundig geleidelijk op te heffen tot een zoo danig peil, dat de effectieve Nederlandsche leiding kan .worden gemist. De gouverneur-generaal concludeert, dat de politieke toestand wel tot blijvende waak zaamheid noopt, maar dat nochtans de naaste toekomst wederom eenigszirts lichter kan worden ingezien. Ook de algemeene economische toestand stemt tot tevreden heid. Het is nog onzeker of de instelling der gouvernementen Midden.- en Oost Java overeenkomstig het aanvankelijk voornemer, op 1 Januari 1929 kan gevolgd worden door de instelling der overeenkomstige provincies. De nadere beslissing daaromtrent hangt in de eerste plaats af van de mogelijkheid van het tijdig vinden eener bevredigende, zij het dan ook voorloopige oplossing van het vraag stuk der financieele verhouding tot de locale gebiedsdeelen, waarbij het tot dusver ge volgde stelsel van sluitposten vermeden kan worden. Jhr. de Graeff constateert dat 1927 een uiterst voorspoedig jaar is geweest met een gunstig overschot. Z. Exc. stelde de pro gnose, dat het overschot van 1923 sterk be ïnvloed zal zijn door de daling der tinprij- zen en de scherpe inzinking der rubber- noteering. De regeering gevoelt zich dan ook gedwongen om nieuwe maatregelen voor 1929 tot het uiterste in te perken. Desondanks kan de regeering geen vrij heid vinden tot verhooging van de fiscale lasten, en verlaging der fiscale lasten, spe ciaal ten aanzien van de opcenten op de inkomsten-belasting en vennootschapsbelas ting, kan niet gezocht worden. Veryolgens verklaarde de gouverneur- generaal de zitting van den Volksraad ge opend. Ten slotte wijdde Z. Exc. zeer gevoelvolle woorden aan mr. H. s'Jacob, den nestor van den tienjarigen Volksraad, die wegens ziekte afwezig was, en die benoemd is tot commandeur in de orde van den Nederland- schen Leeuw. De begrooting 1929 Bij den Volksraad is de begrooting voor 1029 ingediend. De ontvangsten voor gewoon 'Zijn 769.959.066; de uitgaven 763.453.440 De ontvangsten voor buitengewoon in 1929 zijn 5.555.167 en de uitgaven 54.995.144. De ontvangsten van de volgende begroo- tingsgröepén worden geraamd: aan belas tingen 326.000.000, aan monopolies 80 millioen, aan producten 105 millioen en uit de bedrijven 135 millioen, terwijl de uitgaven geraamd worden op monopolies 29 millioen, producten 50 millioen, be drijven 89 millioen, terwijl de zuivere landsuitgaven begroot worden op 599 mil lioen. In den ouderdom van 69 jaar is in het St, Elisabethgesticht te Leiden overleden de Eerw.' Zuster Scholastics (in de wereld mej. J. A. V. Hoek). Zij werd den 5den December 1858 te Gilze (N.B.) geboren. 18 Augustus 1889 werd zij geprofest in de Congregatie van de H. Elisa beth (Moederhuis Breda). Zij was achter eenvolgens werkzaam te Leiden, Princen- hage, Noordwijk en Leiden, in welke laatste plaats zij thans nog geen jaar vertoefde. 300 belooning voor de opsporing van den vermoedelijken dader De burgemeester van Maartensdijk ver zoekt opsporing en voorgeleiding van Ste- phanus Joannes de Bruin, geboren te Schalk wijk, 30 Januari Ï884, van beroep landbou wer, wonende aan den Voordorpschedijk 'no. 80 te Maartensdijk, die ernstig verdacht wordt van den moord, gevolgd door brand stichting, en die sinds den dag van het mis drijf (9 dezer) spoorloos is verdwenen Namens de familie looft de burgemeester 300 uit voor dengene, die dusdanige aan wijzingen geeft, welke leiden tot aanhouding van De Bruin. Te 's-Hertogenbosch hebben inbreker (s) tijdens afwezigheid van de bewoners zich toegang verschaft tot de woning van den heer Jonker, directeur van de P. N, E, M. aan den Vughterweg no. 1. Na verbreking van het tuinhek hebben zij een ruit opengesneden en zoodoende de achterdeur kunnen openen, mede door for- ceering met binnenwaartschen druk van den grendel. Vervolgens hebben zij het geheele huis af gezocht en daarbij vooral een groote hoe veelheid eieren verorberd en vermorst. Ver der zijn er enkele kastdeuren beschadigd en wordt een klein bedrag aan geld vermist, vermoedelijk toebehoorende aan de dienst bode, welk geld zich bevond hl een opeft naaikistje. Een kindertelefoontje werd teruggevonden in een aangrenzend bosohje, alsmede éen gebroken huissleutel. Er werden sporen eri vingerafdrukken gevonden uit welke eerste kan worden afgeleid dat de dieven waar schijnlijk te voet zijn gekomen en gegaan en geen gebruik hebben gemaakt van de achter het huis stroomende Dommel. Dé familie Jonker bevond zich in Den Haag. Het feit werd ontdekt toen de dienstbode gistermorgen circa half negen hare bezig heden kwam verrichten. zöu in dien tusschentijd naar dat kantoor gaan. Toen hij evenwel twee huizen verder was, zag hij een andere onbeheerd.: fiets staan, waarmee hij er van door ging. Deze gestolen fiets heeft hij, aldus het „Vad.", des nachts maar ergens neergezet, waarna hij Zich bij de politie heeft gemeld. Hij is opgesloten. In verband met de te Leiden plaats gehad hebbende arrestatie van den heer B., die zich zou hebben schuldig gemaakt aan ver duistering van ruim 200.000, ten nadeele van een onderneming in Indië, wordt nader gemeld, dat genoemde heer B. door deze onderneming met dit bedrag was uitgezon den tot het uitbetalen van steekpenningen aan verschillende personen in ons land. De heer B. moet deze penningen echter niet hebben afgedragen, maar voor zich zelf heb ben behouden. Het ligt in de bedoeling van de Haagsche justitie, dat de heer B. reeds deze of anders dé komende week van het hoofdbureau van politie te 'S-Gravenhage naar Medan zal worden overgebracht. Po gingen om zijn voorloopige invrijheidstelling te verkrijgen zijn, tot dusver, niet gelukt. De Officier van Justitie te Medan, die het verzoek tot aanhouding van den heer B. aan de Nederlandsche Justitioneele autori teiten deed, mr. Lieftinck, bevindt zich op t oogenblik met Verlof in ons land. De heer J. uit Olst, is op den weg tus schen Olst en Den Nul, doordat hij zijn stuur kwijtraakte, met zijn motorrijwiel in botsing gekomen met een juist passeerenden auto. Een 6-jarig neefje van J„ dat op de duo zat, wérd zwaar verwond. De toestand van het jongetje is zeer zorgwekkend. Dezer dagen merkte een kantoorbediende te Rotterdam, dat zijn fiëts, weUe hij enkele oogenbllkken onbeheerd had laten staan in de Oalandstraat, gestolen was. Hij kréég één fiets van een collega té leen, om daarmee naar het politiebureau in de Witte de Wlth- straat te gaan en aangifte van den dief stal te doen. In die straat ontmoette hij evenwel een man, die op de gestolen fiets reed. Hij sprak den man aan, die dadelijk bekende, de fiets gestolen te hebben en die terstond bereid bleek, het gestolene terug te geven. De kantoorbediende vroeg den nian, die een flink postuur had, waarom hij niet liever ging werken, dan uit stelen te gaan. De man zeide, graag te willen werken, maar nergens werk te kunnen vinden. De kan toorbediende nam den man toen mee naar het kantoor aan de Oalandstraat. Daa* bleek men evenwel geen werk voor den man te hebben. Men verklaarde zich evenwel be reid, moeite te doen bij de ScheepvSartver- eeniging Euld, om den man aan werk te helpen. Men zou het kantoor van de Scheepvaartvereeniging opbellen en de man De commissaris van politie in de 7e sectie te Amsterdam, herhaalt zijn verzoek aan hem, die op Donderdag of Vrijdag j.l. (zeer vermoedelijk op Donderdag, tusschen 10 uur v.m. en 3 uur n.m.) een bankbiljet van 1000 wisselde aan den man van het na volgende signalement, zich aan te melden aan zijn bureau Linnaeusstraat 121, kamer 5/16. Signalement: oud 50 jaar (ziet ook niet jonger uit), lang ongeveer 1.80 m„ tenger, grijzend kort geknipt haar, mager aange zicht, kleine neus, blauwe oogen, zonder baard of knevel, gekleed in ratiné jekker met band in den rug en 2 rijen knoopen. gestreepte pantalon, bruinen slappen hoed en witten dubbelen boord met zelfstrikker of Witten halsdoek. Door onbekende oorzaak is op den weg van Doetinchem naar Varsseveld een auto in volle vaart tegen een boom gereden. De auto werd totaal vernield. Van de beide inzittenden werd de een door de voorruit, ên de ander door de portierruit naar bui ten geslingerd. Zij kwamen op eenige me ters afstand op den weg terecht. Beiden ble ven desondanks vrijwel ongedeerd. De poolvlucht van de „Italla" Om half negen des avonds schrijft o.a. een der opvarenden van het lucht schip „Italia" dat thans de Poolvlucht on derneemt werd het touw van den mast te Vadsoe losgemaakt, terwijl een groep belang stelenden ons toejuichten. Het landen aan een mast Is steeds het op zich nemen van een groote verantwoor delijkheid. Het is noodzakelijk, om zich op nieuw uit te rusten. Als dit gebeurd is, ver- trekke men zoo spoedig mogelijk. Wi) bleven in dezen toestand meer dan 36 uren, gedu rende welke wij zelfs de motoren moesten aanzetten, om de kracht van den wind te élimineeren. De situatie werd van uur tot uur meer kritiek. Nadat het onweer voorbij was gedreven, werd de kalmte des te ver schrikkelijker, omdat dit een naderenden cycloon in de richting van Vadsoe aan duidde. Het was nog minder gevaarlijk deze boven de zee af te wachten. Men moet zich van de bijzondere moei lijkheden der luchtvaart wel rekenschap ge ven. Zij is gebonden aan een vooruitgesteld doel; kan men dit niet bereiken, dan moet men noodzakelijkerwijze terugkeeren. Indien we Spitsbergen niet konden naderen, dan moesten we terug naar Vadsoe, misschien zelfs naar Stolp. De vaart begint rustig. De Z. W. wind trof het luchtschip van ter zijde, maar het bleek mogelijk dezen nog ten onzen voor- deele uit te buiten. We passeerden het aller eerst Vardi, pittoresk visschersplaatsje, met een kleine haven, waarin de vlsschersschui- ten elkaar verdringen. Dan komt de vuur toren van Sletnes in het zicht. Wij wenden naar Noord en varen nu boven den Oceaan. Onnoodig te zeggen, dat ieder van ons doordrongen was van den ernst onzer onderneming. Voor ons uit lag de woeste, norsche, onbekende zee, waarop we geen schepen zouden zien varen. Europa verdwijnt langzamerhand uit on zen horizont. De storm nadert meer en meer en na twee uren hebben we met hem con tact. Eerst worden we in nevelbanken ge huld, daarna begint het te sneeuwen. De storm lost zich op in rukwinden. Boven de IJszee galoppeert de storm, ge huld in een bruidskleed met een langen witten sluier. De snelheid, waarmee we vlie gen, geeft de illusie, dat wij door een 2ijden weefsel dringen en ieder oogenblik hebben we lust te luisteren naar het ruischen, dat wy veroorzaken. Wil schijnen een wolk van geweven sterren te doorvliegen, die daar werden achtergelaten bij een monsterachtig carnaval. Onze vaart in dezen storm duurde twee uren, zonder dat het luchtschip er door beschadigd werd, omdat de wind de sneeuw belette op het dek neer te strijken. Tegen drie uur kwamen we in een kalme zóne en het sneeuwen hield op. Een bleeke zon pro beerde het wolkendek te doorbreken. Kort daarop zagen we vaag het profiel van bergen: het Bereneiland komt in het gezicht. De snelheid is prachtig. Op zekere oogenblikkeh hebben we de 110 K.M. per Uur gehaald. De hemel wordt helderder: het in de onbeschrijfelijke klaarte van 't Noord- pool-firmament, waar de zon als 't ware 'n concurrent heeft in den kouden, maar schit terenden schijn der ijsbergen. Het Bereneiland toont ons nu duidelijk zijn vormen. Het is van een eigenaardige structuur. Het is typisch, dat dit bizarre eiland zich op zijn best toont naar het Noorden heen, waar zich een groote vlakte uitstrekt, die we overvliegen, ook om de te legrafisten van hét radiostation, die hier, geheel afgescheiden van de overige wereld leven, te begroeten. Onze tocht is voor hen een evenement; we zien hen met zakdoe ken wuiven. Nogmaals vliegen we twee uren, zonder dat er zich verrassingen voordoen. Aan boord wordt hard gewerkt. Men bepaalt de richting, men experimenteert door het loslaten van kleine bommen en glazen bol len, waarin een roodachtig vocht, om zoo doende de hoogte van het luchtschip boven de nu weer open zee te kunnen bepalen. Men maakt aanteekeningen, men fotogra feert, men filmt en als er nog wat tijd over blijft, dan eet men. En slapen? Er is dit antwoord op: theoretisch moest men niet slapen. Maar ditmaal heeft Nobile toch eenige dekens verstrekt, waardoor het mo gelijk is met behulp van de pneumatische booten en de kurken zwemgordels slaapgele genheden te fabriceeren. Zeven uur: land in het zicht. Spitsbergen. Deze bergen lijken kleurloos en doorzichtig. Maar als we duidelijker de lijnen gaan on derscheiden, komt op het onverwachtst een onweer opzetten. Het wordt een sneeuw storm. In een paar minuten zijn we er mid den in. Vier uren lang moeten wij dit ver dragen. Deze sneeuw is zoo dicht,'dat het geluid, als ze tegen het celluloid en tegen het dek slaat, gelijk wordt aan het geluid der motoren. De „Italia" bleef echter in per fecte conditie en wij bemerkten, dat ze in derdaad voor dit klimaat geschikt was. De sneeuwstorm belet ons het uitzicht op de „spitse bergen" en om mogelijke verras singen te voorkomen, zijn we wel gedwongen om op respectabelen afstand van de kust te houden. Als de sneeuwstorm bedaart, zijn we reeds boven Koningsbaai. Om 11 uur zien we Vogelkok. Om 11.25 zien we gelijktijdig de „Citta di Malino" tusschen het ijs en de hangar van Ny Aale- sund. Onnoodig te zeggen, dat dit een emo tievol oogenblik voor ons allen was. De hemel is sereen en prachtig. Schoo ner lucht zagen we sind6 ons vertrek uit Italië, nergens. De „Italia" is intusschen nu toch geheel bedekt met sneeuw. De kou bedraagt 10 graden onder nul; het mineraal water en zelfs de inkt van onze telegrafis ten is bevroren. De winti blijft loeien en blijft ons omgeven met een sneeuwjacht. Met een prachtige manoeuvre bereiken we den mast, waar we meren. Een gewel dig hoera begroet ons contact-krijgen met de aarde. Maar eerst om acht uur des avonds verlaat Nobile het luchtschip, nadat het dien namiddag, na het overwinnen van vele moei lijkheden in de hangar was opgeborgen. De bemanning wordt met ontroerende hartelijk heid door de equipage van de Citta di Ml- lano begroet. Allen zijn moe, maar bier, eindelijk, zal het probleem: hoe en waar te slapen, Voor de bemanning va nde „Italia" geen moeilijkheden meer opleveren. Een tocht op 4000 Meter hoogte. Geysendorffer seinde nog aan de Directie der K. L. M. uit Venetië, dat de H—NADP aldaar, Maandag om 16 uur 25 is aangeko men. In Genève heeft het toestel een uur noodig gehad om te tanken. De Simplonpas en de Alpen waren vol komen dichtgetrokken door zware bewol king, zoodat de vliegtuigbestuurders hun weg boven de wolken moesten kiezen. Deze vlucht is wel een bewijs voor de goede eigenschappen van de drïe-motorlge HNADP, daar het, na het vertrek van Genève, met vol-last op minstens 4000 M. hoogte heeft moeten vliegen. De gemiddelde snelheid, welke gemaakt is, bedraagt 160 K.M. per uur. Het plan was om gisteren naar Brindisi door te gaan en indien mogelijk naar Athene. Geijsendorffer seinde gisteren uit Brindisi aan de directie der K. L. M. dat men om 7.15 uur uit Venetië was vertrokken en om 10.30 te Brindisi arriveerde. Wegens den sterken wind is het gezel schap niet doorgevlogen naar Athene. Heden zal men daarheen vertrekken. Alles is wel aan boord. Reuter seint uit Washington: Een watervliegtuig, bestuurd door luite nant Buse, die aan de races om de Schnei- dercup zou deelnamen, is bij een oefen- vlucht in de Potomacrivier gestort. Luite nant Buse werd gedood. Naar uit den Haag aan het „Huisgezin" gemeld wordt, wordt als opvolger van wij len generaal P. C. C. Collette als lid van het Hoog Militair Gerechtshof genoemd de kolonel van den generalen staf, P. J. van Munnekrede, directeur der Hoogere Krijgs school. Het standpunt der werknemers In verband met het dreigend conflict in de Lithografie werd dezer dagen het stand punt der werkgevers gepubliceerd. Ten einde het standpunt ook van de werknemers te hooren, wendde de „Msb." zich tot den heer C. Jong, hoofdbestuurslid van den Ned. R.-K. Grafischen bond. Aan het verslag van dit vraaggesprek is het volgende ontleend: De organisaties zetten dus ditmaal kracht achter haar eischen? Ja, maar dit wil niet zeggen, dat zü zoo strijdlustig zijn. 't Is feitelijk een teweer- stelling tegen de mentaliteit van de werk gevers, van wie in gemeenschappelijk over leg niets te verkrijgen is. We dachten toch, dat de toestanden in het bedrijf zeer gunstig waren en dat de organisatie perfect is geregeld. Dat is inderdaad zoo en voor de sa menwerking, die de organisaties al dien tijd met de patroons hebben gehad, is dan ook niets dan lof. Maar nog eens, de mentaliteit om zich altijd maar afwijzend tegenover onze verlangens, die we nu tot eischen heb ben gemaakt, te stellen, hebben ons ge noopt tot deze krachtige maatregelen over te gaan. Er wordt toch ln vele gevallen aan zienlijk boven het maximum betaald, is 't niet. Waarom dan deze actie tot verhoo ging der minima? Dat er vaak meer wordt betaald, is waar, maar er is ook nog een flink aantal werknemers, dat het met 't minimum moet doen, vooral in de provincie. En die men- schen blijven daar maar op staan, zonder ooit vooruit te komen, zonder eenig perspec tief op verbetering. De verhooging van de minima echter zal een loonsstijging over de heele linie ten gevolge hebben, dat is de verwachting der patroons en ook wij gelooven wel, dat het daarvan komt. Dat is wel mogelijk; maar dergelijke gevolgen, die zich trouwens zullen bepalen tot gevallen, dat nieuwe werknemers op de hoogere basis worden aangenomen, kunnen ons toch niet afhouden van onzen, naar wij in volle overtuiging meenen, redelijken eisch, dat de minima moeten worden verhoogd. Zonder ons voor een of andere partij te verklaren, komt het ons toch voor, dat er aan de argumenten der patroons wel eenige redelijkheid ten grondslag ligt. Wij beschouwen die argumenten als gevoelsargumenten, waartegenover wij onze practische argumenten stellen. En die zijn? Nu Ja, die vloeien uit het eigenaardige karakter van het vak voort. Het bedrijf kent den vijfjarigen leerlingentijd; een belang rijk deel der lithografen moet vrij ingewik keld teekenonderwijs genoten hebben en wij hebben als tweede party by het contract verplichtingen op ons genomen, die in een andere organisatie ondenkbaar zouden zyn. Wat stelt u tegenover het argument der patroons, dat het bedryf de hoogere loonen niet dragen kan? Er is wel werk, maar de pry2en moeten niet meevallen. Dat laatste kan wel uitkomen. Sinds men het tarief heeft losgelaten, is er een scherpe concurrentie ontstaan, die de prijzen een heel eind omlaag heeft gebracht. Maar van den anderen kant zyn de lagere pryzen ook aanleiding tot veel grootere bestellingen geworden. En waar nagenoeg het geheele bedryf is georganiseerd en dus overal de zelfde loonen gelden, kan éen verhooging der loonen, die dus voor allen dezelfde ge volgen heeft, niet van invloed zyn. Ik ge loof dan ook niet, dat de pryzen van het product daardoor belangryk zouden stygen. Laten de patroons gerust concurreeren, maar laten zü dit niet doen ten onzen koste. Hoe zyn de vooruitzichten van het be dryf overigens? Heel gunstig, dunkt ons. De toenemende vraag naar reclameplaten, die ook weer als gevolg van den oplevenden handelsgeest is ontstaan, geeft volop werk, zooveel, dat er in het bedrijf nagenoeg geen werkloosheid heerscht. Neen, ook wat dien kant van de zaak aangaat, zyn de eischen der organi satie, die indertyd, toen het slechter ging, met een loonsverlaging genoegen hebben genomen, alleszins te billijken. Wat dunkt u, van de pogingen van den ryksbemiddelaar, mr. Aalberse? Weinig van te zeggen, 't Is van den eenen kant te hopen echter, dat er wat goeds uitkomt, want van staking zyn we, de Katholieken zeer zeker, heusch geen groote voorstanders. Onder leiding van den Ryksbemiddelaar, professor mr. P. J. M. Aalberse, heeft gis teren een bespreking plaats gehad tusschen vertegenwoordigers van de werkgevers en werknemers in het steendrukkersbedryf. Deze bespreking heeft er toe geleid, dat de onderhandelingen over het totstandkomen eener nieuwe collectieve arbeidsovereen komst zullen worden hervat onder leiding van een byzonderen bemiddelaar, aange wezen krachtens art. 11 der arbeidsgeschil- lenwet. Tot Zaterdag 2 Juni zal de op S Mei be ëindigde collectieve arbeidsovereenkomst wèer van kracht zijn. Ten opzichte van hot overwerk werd overeengekomen, dat iedere werknemer ten hoogste S'/i uur per week overwerk zal kunnen verrichten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7