Kerk en School Binnenlandsch Nieuws mt.x/WE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Donderdag 10 Mei 1928 De encycliek Miserentissimus Redemptor Zuiver en verfrisschend. Als een Koele dronk i Op warmen zomerdag: Het Gouden Feest der Ned. St. Gregorius-Vereeniging VERKEER EN POSTERIJEN Het vraagstuk der verblindende autolichten KING EXTRA STRONG Tarieven van drukwerken, enz. Perstelegrammen voor N oord-Amerika UIT ONZE OOST Brand in een radio-station Viif en veertig verdachten voor de rechtbank R. K. Staatsparty Herdenkingsavond Chris Jansen De spelling van Ned. Plaatsnamen Een persjubileum Belastingfraude Een vonnis veranderd Ook aardschokken te Kataradja Illuminatie der hoofdstad tijdens de Olympische Spelen Het Klompenwetje Een nieuw Katholiek Ziekenhui te Schiedam Eerste Kamer Malversaties te Reeuwyk De malversaties te Meppel KUNST EN KENNIS Alg. Ned. Pharmaceutische Studenten Vereeniging f Over Eerherstel aan het Allerheiligste Hart van Jezus. (Vervolg) En dit zeer terecht, Eerbiedwaardige Broeders; want in dit allerheerlijkste tee- ken vol belofte en in den vorm van gods vrucht, die daaruit voortvloeit, is het kort begrip besloten van den geheelen gods dienst en dus de regel van het meer vol maakte leven, dat de geesten sneller op voert tot de volmaaitte kennis van Chris tus den Heer en de zielen krachtiger en werkdadiger aanspoort om Hem vuriger te beminnen en van meer nabij te volgen. Niemand diene er zich over te verwonderen, dat Onze voorgangers deze allerloffelijkste godsvrucht verdedigd hebben tegen laster lijke beschuldigingen en haar ijverig en met den hoogsten lof hebben geprezen, alsmede ten krachtigste hebben bevorderd, naar gelang de tijdsomstandigheden zulks eisch- ten. Door Gods beschikking is de godsvrucht der Christen-geloovlgen voor het Allerhei ligste Hart van Jezus met den dag meer en meer toegenomen; hebben zich allerwegen godvruchtige vereenlgingen gevormd ter bevordering der vereering van dat Aller heiligste Hart en is de gewoonte ontstaan om, volgens het verlangen van Jezus Christus, op den eersten Vrijdag van elke maand te communlceeren, welke gewoonte thans wijd en zijd verspreid is. Onder al hetgeen bepaaldelijk de ver eering van het Allerheiligst Hart betreft, treedt bijzonder naar voren en moet voor al genoemd worden de toewijding, waar door wij ons zeiven en al het onze dank baar als geschenk van Gods eeuwige liefde erkennen en aan het Goddelijk Hart van Jezus toewijden. Toen onze Verlosser Zijn heilige dienares Margaretha Maria geleerd had, dat Hi) verlangde, niet zoozeer krach tens zijn recht als wel gedrongen door zijn onmetelijke liefde jegens ons, dat deze vorm van godsvrucht Hem door de men- schen werd betoond, was zij met haar geestelijken leidsman Claudio de la Colom- bière de eerste om daaraan te voldoen; in den loop der tijden volgden toen afzonder lijke personen, familiën en vereenigingen, ten slotte overheidspersonen, steden en staten. Daar het nu in latere tijden en ook in onze dagen zoover kwam, dat door den boozen opzet van goddeloozen, het rijk van Christus den Heer werd aangerand en aan de Kerk een openlijke oorlog werd ver klaard door wetten en volksbesluiten, die strijdig waren met de goddelijke en na tuurwetten, die roepen: „Wij willen niet, dat Deze over ons heersche" deed zich in de door Ons genoemde toewijding als één stem die van allen hooren en vormde zich een schare van vereerders van het Allerheiligste Hart om deszelfs eere en rechten te verdedigen: „Christus moet heer- schen: Uw rijk kome". Zoo geschied de het ten slotte gelukkigerwijze, dat de geheele menschheid, welke Christus, in wien alleen alles hersteld wordt als zijn na tuurlijk eigendom bezit, in het begin dezer eeuw aan dat Allerheiligst Hart door onzen Voorganger roemrijker gedachtenis, Leo XIII, tot groote vreugde van de Christen wereld werd toegewijd. Dit zoo gelukkig een heerlijke onderne men, zooals wij in onze Encycliek „Quas primas" hebben uiteengezet, hebben wij zelf, gehoorgevend aan de langdurige ver langens en de veelvuldige wenschen der .Bisschoppen en geloovigen met Gods hulp, tenslotte aangevuld en voltooid, door aan het einde van het Jubeljaar, de plechtige viering over de geheele Christenwereld in te stellen van het feest van Christus, alles Koning. Toen wij dit deden, hebben wij niet alleen |n het licht gesteld, dat opperste gezag, dat Christus bezit ten opzichte van het heelal, de gemeenschap, zoowel van staat als van gezin, ten opzichte van ieder mensch af zonderlijk, maar wij hebben toen ook reeds de vreugden gesmaakt van dien gelukkigsten dag, waarop de geheele wereld, van ganscher harte zal gehoorzamen aan de zoete heer schappij van Koning Christus. Daarom hebben wij toen tevens bepaald, dat bij gelegenheid der instelling van dien feestdag. Jaarlijks diezelfde toewijding zou worden hernieuwd, om de vruchten van die toewijding met meer zekerheid en overvloe diger te verkrijgen en alle volkeren door de Christelijke liefde en de verzoening des vre- des te vereenigen in het Hart van den Ko ning der koningen, den Heer der heer- schers. Bi) al deze eerbewijzen echter, vooral bij de zoo heilzame toewijding, door het plech tige feest van Koning Christus, als het ware bekrachtigd, behoort iets anders te komen, waarover ik nu gaarne een weinig uitvoeri ger met u. Eerwaarde Broeders, wil spreken, nl: de akte van eervolle genoegdoening of eerherstel, zooals men dat noemt, dte ge bracht moet worden aan bet Allerheiligst Hart van Jezus. Want als dit bij de toe wijding het eerste en voornaamste is, dat aan de liefde van den Schepper de liefde van het schepsel wordt teruggegeven, dan volgt hieruit van zelf het andere, dat aan die zelfde ongeschapen liefde, wanneer deze door onachtzaamheid verwaarloosd is of hem door een beleediging geweld is aange daan, genoegdoening voor het aangedane onrecht moet worden gegeven. Dezen plicht noemen wij met een alge meen verbreiden naar eerherstel. Al voelen wij ons om dezelfde redenen evenzeer tot beiden gedwongen, toch rust op ons de plicht van eerherstel en boete om den krachtigen eisch van rechtvaardigheid en liefde. Van rechtvaardigheid eenerzijds, opdat Engros Fa» C» H» S. HEILKER» Haarlem door ons als slachtoffers voor onze broeders op te dragen. En toen Jesus ons vol erbar men Zijn Hart wilde toonen, met de lij denswerktuigen geteekend en van liefde vlammen gioeiend, was Zijne bedoeling zon der twijfel deze, dat wij daaruit de oneindige boosheid der zonde zouden begrijpen en de oneindige liefde van den Verlosser zouden bewonderen en aldus krachtiger de zonde zouden verafschuwen en met meer vurigheid aan de liefde zouden beantwoorden. het onrecht. God aangedaan door onze mis daden, worae uitgeboett en de ontwrichte orde door boetvaardigheid worde in even wicht gebracht, van liefde anderzijds, opdat wij mede lijden met Christus, die geduldig is en en „verzadigd met versmadingen" en Hem eenigen troost brengen voor onze hard heid. Immers, daar wij allen zondaars zijn en met veel schuld beladen, moet onze God niet alleen door ons geëerd worden, door dat wi) Zijn hoogste Majesteit door de ver- eischte gehoorzaamheid aanbidden, of door te bidden Zijn opperste heerschappij erken nen of Zijn onbegrensde goedheid door dankzeggingen prijzen. Maar bovendien behooren, wij God den rechtvaardigen wreker genoegdoening te verschaffen voor onze ontelbare zonden, beleedigingen en tekortkomingen. Bij de toewijding derhalve, waardoor wij aan God gewijd en heiligen voor God ge noemd worden, in die heiligheid en stand vastigheid. die, zooals de Engelachtige Lesr- aar het leert eigen is aan de toewijding, moet gevoegd worden de boetedoening, op dat daardoor onze zonden geheel worden uitgewlscht, opdat niet de heilige hoogste rechtvaardigheid onze schaamtelooze on- waardighed van zich afstoot en ons eerbe wijs liever als gehaat afwijst dan het als aangenaam te aanvaarden. Deze plicht van boetedoening nu rust op zooals het menscheliJk geslacht, omdat het, zooals wij door het Christelijk geloof leeren na den va1 van Adam door een erfelijke smet aangetast, ten prooi aan de begeerlijk heid en ongelukkig verminkt, verstooten had moeten worden in het eeuwig verderf. Dit ontkennen weliswaar de overmoedige geleerden in onzen tegenwoordigen tijd, die de oude dwaasheid van Pelaglus volgen, wijzend op een zekere deugd de mensche- Ujke natuur aangeboren, zoodat zij uit eigen kracht naar het hoogere voortschrijdt; deze onware verzinsels van den menscheiyken overmoed echter heeft de Apostel verworpen, terwijl hij et op wees, dat wij „van nature zonen waren van den toom". En ongetwijfeld hebben de menschen reeds van het begin af den plicht van dit gemeenschappelijk boetedoen als 't ware erkend en door een zeker natuurlijk gevoel gedreven, zijn zij zich gaan beijveren om God te verzoenen door offers ook in het openbaar. Geen geschapen macht echter was in staat om voor de zonden der menschen te voldoen, indien niet de Zoon Gods de menschelijke n&tuur had aangenomen, om ze te herstel len. Deze waarheid heeft de Zaligmaker der menschen zelf, door den mond van den Psalmist, uitgesproken: „Slachtoffer eh of ferande wildet gij niet, maar een lichaam, hebt gij mij toebereid: brandoffers voor de zonden behaagden u niet! Toen sprkk ik: Ziek ik kom." En inderdaad: „Hij zelf verduurde onze kwellingen en droeg onze smarten; hij is ge slagen om onze onge rechtigheden" en heeft zelf onze zon den in Zijn lichaam gedragen op het hout" *13)het tegen ons zijnde handschrift des gebodó, dat ons vijandig was, uitwis- schénd en hij heeft hetzelve vernietigd, door het aan het kruis te nagelen„opdat wij, der zonden afgestorven/ voor de gereeh- digheid zouden leven Christus' overvloedige vérlossing dan, heeft ruimschoots al onze schulden „vergeving verworven"; toch kunnen en moeten wij onze lofprijzingen en voldoeningen toe voegen aan de lofprijzingen en voldoeningen „welke Christus in naam der zondaren aan God gebracht heeft"; volgens die wonder bare beschikking der goddelijke Wijsheid, waardoor in ons vleesch moet worden aan gevuld hetgeen ontbreekt aan Christus' lijden voor Zijn lichaam, hetwelk is de Kerk Altijd echter moeten wij voor oogen houden, dat alle verzoenende kracht ont leend wordt aan Christus' bloedig offer, dat zonder onderbreking op onze altaren op onbloedige wijze hernieuwd wordt, immers „het is een en hetzelfde offer; dezelfde, die toen Zichzelf op het kruis opdroeg, is nu of feraar door het ministerie der priesters; slechts de wijze van offeren is verschillend" daarom moet met dit eerbiedwaardig Eucharistisch offer de opoffering der bedie naren en der overige geloovigen vereenigd worden, opdai ook zij zich maken tot „le vende, heilige Gode aangename offeranden" Ja zelfs de H. Cyprianus aarzelt niet te verzekeren „dat het offer des Heeren niet passend gevierd wordt, tenzij onze opoife- rlng aan Zijn lijden beantwoord". Daarom vermaant ons de Apostel, dat wij, „de verstervingen van Christus in ons li chaam omdragend" en met Christus begraven en aan Hem verwant geworden doorgelijkheid aan Zijnen dood niet slechts ons vleesch kruisigen met zijn be geerlijkheid, „vluchtend het verderf der begeerlijkheid hetwelg in de wereld is" maar dat ook Jezus' leven uitschijnt in onze lichamen" en wij, deeigenooten geworden van Zijn eeuwig priesterschap, „gaven en offeranden voor de zonden" opdragen. Immers deeigenooten te zijn, dit verheven priesterschap en van het ambt om te offeren en voldoening te geven is niet slechts het voorrecht van hen, die onze Op perpriester Christus Jesus gebruikt als Zijne bedienaren bij het reine offer, dat van den opgang der zon tot haren ondergang, op alle plaats, aan Gods naam wordt opgedra gen; doch geheel het christenvolk, door den Prins der Apostelen terecht „een uit verkoren geslacht, een koninklijk priester schap" genoemd, moet zoowel voor zichzelf, als voor heel het menscheliJk ge slacht, bijna niet anders als iedere opdragen, bijna niet anders als lederen priester en opperpriester „die uit de men schen genomen, voor de menschen gesteld wordt in die dingen, die op God betrekking hebben." Naar mate nu ons offer volmaakter aan het offer des Heeren beantwoordt, dat wil zeggen naarmate wij onze eigen liefde en begeerlijkheden geslachtofferd hebben en ons vleesch gekruisigd hebben met de mys tieke kruisiging, waarvan de apostel spreekt zullen wij, voor ons zelf en voor anderen overvloediger vruchten van voldoening en uitboeting verwerven. Immers er bestaat een wondervolle verhouding tusschen alle geloo vigen en Christus, gelijk tusschen het hoofd en de overige ledematen en door de geheim- nisvolle Gemeenschap der Heiligen een punt van het Katholiek geloof worden de afzonderlijke menschen en de volkeren niet slechts ondei elkaar verbonden, maar ook met hem „die het hoofd is Christus: uit j wien het geheele lichaam te samen gevoegd en te samen verbonden door alle verbinding des bijstands volgens de werking van ieder lid naar zijn mate, den wasdom des llchaams verkrijgt tot deszelfs opbouw in liefde." Dit nu had de Middelaar tusschen God en de menschen Christus Jesus, toen Hij den dood nabij was, aan Zijn Vader gevraagd: „Ik in hen en Gij in Mij, opdat zij in een heid volmaakt zijn." Gelijk derhalve de toewijding aan Christus de eenheid met Hem belijdt en bevestigt, zoo is de uitboeting van diezelfde vereeni- ging het begin, door de smetten van schuld af te wlsschen; de vervolmaking, door het deelen in Christus' lijden; de voltooiing, Een tentoonstelling van Kerkmuziek In de kerkmuzlekweek van 26 tot 30 Augustus zal, naar het St. Gregoriusblad meidt, een tentoonstelling gehouden worden van kerkmuziek. Geheel in overeenstemming met het 'program, door het hoofdbestuur ontworpen, zal deze tentoonstelling op de eerste plaats zijn een practische. De bedoe ling namelijk is, een overzicht te geven van de muziek, die ten onzent het „Nihil Obstat" verwierf en die in den Officieelen Koorgids is opgenomen, alsook van de meest pracii- sche Gregoriaansche uitgaven en van wer ken, die handelen over kerkmuziek. De tentoonstelling wordt gehouden in een der zalen van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht, waar ook de voordrachten worden gehouden. De deelne mers aan de kerkmuzlekweek zullen dus ge makkelijk de tentoonstelling kunnen bezoe ken. Een belangrijke Nedcrlandsche uitvinding De heer Otto Poelkei schrijft aan het „Hbld.": Op Dinsdag 10 Mei 1.1. ontving ik een uit- noodiging als expert een demonstratie mét anti-verb;indend licht bij te willen wonen, welke op den weg achter Sonsbeek bij Arn hem ten overstaan van verschillende auto riteiten zou worden gehouden. Om der waarheid de eer te geven: toen ik dienzelfden avond samen met de heeren Van de Wall en Voswijk, inspecteurs van het verkeerswezen te Arnhem en den techni- schen verslaggever van de plaatselijke pers naar de afgesproken plek reed waren mijne verwachtingen niet al te hoog gespannen. Andere experts die dit lezen, zullen mijn scepsis in dezen vermoedelijk wel begrijpen. Het probleem der anti-verblindende ver lichting is zoo oud als de automobielsport zelf en ook onder leeken zoo bekend, dat 't overbodig mag heeten er veel over te zeggen. Ieder automobilist kent dat gevoel van on zekerheid en nervositeit, dat ons bevangt, wanneer de schelle koplampen van een aan snellende auto ons uit de diepe duisternis voor onzen wagen onheilspellend tegemoet- stralen. Juist op het moment, dat men zijn wagen extra vast in de hand moet hebben, beneemt het allesoverheerschende verblin dende licht van den tegenligger het duide lijk uitzicht op den weg. Tot overmaat van ramp moet men op dat precaire moment ook nog zijn eigen licht omschakelen! De gevolgen zijn helaas maar al te be kend. De couranten zorgen er wel voor, dat we ze niet vergeten. Nog geen veertien da gen geleden vond op den straatweg bij Mui den door verblindende verlichting binnen een week het derde ongeval plaats, waarbij een door den tegenligger verblinde be stuurder een fietser aanreed en zwaar ver wonde. Een geval, dat niet op ziclrself staat. Aan de hand der statistieken blijkt im mers, dat circa 80 pet. van alle auto-on gelukken, die jaarlijks tallooze slachtoffers aan dooden en verminkten opeischen, wor den veroorzaakt door verblindende ver lichting. Geen van alle beproefde oplossin gen van dit urgente vraagstuk hebben tot nu toe tot een absoluut bevredigend resultaat geleid. De meeste systemen maken een kost bare en tijdroovende verandering in de lichtinstallatie noodig, zijn broos, vereischen een deskundige montage en heffen, ondanks alles, het verblindingseuvel nog niet bevre digend op. Daarbij maken ze veelal het ma- nupuleeren met twee lichtbronnen noodig en dwingen den bestuurder, juist op het crl- tieke moment het stuur gedeeltelijk los te laten, teneinde zijn aandacht aan het on vermijdelijke omschakelen te Bepalen. Hoe moeilijk het probleem is, blijkt wel uit het feit, dat een der allergrootste Nederlandsche fabrieken, die op verlichtingsgebled een we reldnaam heeft, op dit terrein gedeeltelijk faalde. Des te meer zal het ieder, die het wel meent met de veiligheid onzer wegen ver heugen, te vernemen, dat het probleem thans zijn oplossing nadert. Hetgeen wij op den bewusten avond te Arnhem hebben ge zien, heeft ons meer bevredigd dan alles wat we op dit gebied in het buitenland, op de Leipziger Messe, op de tentoonstelling te Amsterdam, bij demonstraties en in den handel hebben gezien te zamen. De politie autoriteiten, die anders nog al gereserveerd plegen te zijn, waren eveneens vol lof over de uitvinding, die eene Hollandsche uitvin ding en als zoodanig gepatenteerd is. De Lunaspiegellenzen, zooals de uitvinder P. A. Peters te Amsterdam zijn patent heeft genoemd, beteekenen een complete omwen teling op verlichtingsgebled. Zij stralen een rustig diffuus licht uit, dat in alle opzichten voldoen aan de wettelijke voorschriften, wat doordringingsvermogep en intensiteit op 100 meter afstand betreft en dat toch niet ver blindend werkt. De politie-autoritéiten hiel den verscheidene personen te voet, per rij wiel, per auto aan en vroegen hen naar hunne ervaringen op het moment dat de uit het donker opdoemende automobiel hen na derde. Geen enkele had van het licht den minsten hinder ondervonden. Het merk waardige van dit licht te, dat het zelfs veel minder verblindt dan de normale kleine dimlampen en daarbij een helderheid en spreiding hebben gelijk aan die der groote koplampen, die dan ook niet worden ge doofd bij dit systeem. Hoe de uitvinder nu dit resultaat bereikt? Enkel en uitsluitend door de aanwending van een bijzonder soort lenzen, die dadelijk zonder meer op iedere autolamp kunnen worden gemonteerd en deze dan in een Lu- nalamp veranderen. De lenzen zijn van bo ven gedeeltelijk afgedekt door een zilver- spiegel die het licht terugwerpt naar de projecteerënde lens. Het licht, dat voor zijn uittreding daar door al is gebroken, wordt nog verder gedif fundeerd door tallooze kleine kwartskristal len, die in de onderste helft der Lunalenzen zijn ingebrand, waardoor een diffuus licht uittreedt, dat bij onverminderde capaciteit toch geen directe stralen in het oog werpt, zelfs dan niet, als dit in de loodlijn van de orojectielens is geplaatst. De uitvinding vol doet in een woord uitstekend en te daarbij niet moeilijk aan te brengen. Een eigenaar dige constructie van den convexen spiegel veroorzaakt zijdelingsche uitstraling zoodat opzij links en rechts de wegrand, de trot toirband, waarschuwingsborden, bosscha ges, boomen enz. voldoende worden ver licht. Een afzonderlijk stadslicht zal in de practijk niet meer noodig blijken, daar na bevestiging van de Lunalenzen met de Engroa bij i Fa C. H. S. HEILKER, HAARLEM groote koplichten kan worden gereden. De bezitter van Lunalenzen blijft dus in de toe komst bewaard voor een procesverbaal, daar zijn licht onder alle omstandigheden aan de wettelijke voorschriften voldoet. De aan schaffingsprijs is matig. Montagekosten ver vallen. Om al deze redenen voorspel ik de Lunalenzen een goede toekomst en meen ik de firma Koenigs Giinther, met de door haar binnenkort in den handel te brengen uitvinding geluk te kunnen wenschen. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat op 16 Mei a.s. in werking treedt het Koninklijk besluit van 3 Mei 1928 (Staatsblad no. 140), tot wijzi ging van het Postbesluit 1925 (Staatsblad no. 396), het Fakketpostbesluit, (Staatsblad 1919, no. 574), het Internationaal Postbe sluit 1925 (Staatsblad no. 394) en het Inter nationaal Pakketpostbesluit 1925 (Staats blad no. 395). De aandacht wordt gevestigd op de vol gende wijzigingen, welke uit het wijzigings- besluit voortvloeien, a. Het binnenlandsch tarief voor druk werken, waarvan door de afzenders expres sebestelling wordt verlangd, bedraagt, boven het verschildigde expresserecht, bij vooruit betaling: voor een gewicht van niet meer dan 500 gram 2 cent per 50 gram of restend gedeelte van 50 gram; boven 500 gram t/m. 750 gram 25 cent; boven 750 gram t/m. 1000 gram 30 cent; boven 1000 gram t/m. 1500 gram 35 cent; boven 1500 gram t/m. 2000 gram 40 cent; b. Niet-periodieke, geadresseerde gedrukte stukken, waarvan frankeering bij abonne ment wordt verlangd, moeten voortaan bij ten minste 1000 met elkander overeenstem mende exemplaren ten kantore der poste rijen worden aangeboden. c. Het bestelloon, verschuldigd voor elke herhaalde opneming in de bestelling van postpakketten, is verlaagd tot 10 cent. d. Met bijzondere vergunning van den Mi nister van Financiën zijn ter verzending toegelaten pakketten, inhoudende goud in baren tot eene totale waarde van meer dan 100 of gouden munten, niet tot sieraden verwerkt, eveneens tot eene totale waarde van meer dan 100. e. Het bij vooruitbetaling verschuldigde verrekeningsrecht wegens met verrekening belaste aangeteekende stukken, brieven en doosjes met aangegeven waarde en pakket ten, bestemd voor Duitschland, Tsjecho- Slowakije, Zweden en Zwitserland, waarvan de geïnde bedragen op eene in het buiten land gehouden postrekening moeten worden gestort, is gebracht op 15 cent per zending, resp. pakket. Het hoofdbestuur der posterijen en tele grafie deelt mede: Met ingang van 16 dezer wordt de prijs van perstelegrammen in het verkeer met Noord-Amerika (Mexico, niet inbegrepen) verlaagd met 12 cent per woord. Een pers telegram naar New-York zal dan 20 cent per woord kosten, naar Hlashingthon 22 V, cent, naar Chicago 25 cent, voor Kansas City 27 Vs et. en naar San Francisco 32ct. De telegramkantoor verstrekken desver- langd nadere inlichtingen. Aneta seint uit Bandoeng: Door onbekende oorzaak is brand uitgebro ken in een huisje, dat behoorde bij het radio ontvangstation te Rantja Ekek en waarin hoogfrequentie-toestellen waren onder ge bracht. Het huisje is geheel afgebrand, waar door de toestellen verloren gingen. Het gevolg was, dat de intercommunale telefoondienst over vier lijnen minder beschikte voor het verkeer tusschen Weltevreden en Bandoeng. De afdoening van gesprekken ondervindt hiervan onvermijdelijk vertraging en of schoon dadelijk al het mogelijke gedaan werd om de moeilijkheden te verhelpen, zal toch nog wel eenigen tijd verloopen, voordat alles weer normaal geschiedt. Voor den landraad te Padang hebben terechtgestaan 45 personen, verdacht te heb ben deelgenomen aan den communistischen aanval op de woning van den assistent- demang te Pasar Amantjang op 19 Mart 1927. De Lndraad veroordeelde 23 beklaagden tot straffen, uiteenloopende van één tot tien Jaar, en sprak er 22 vrij. Bond van R. K. Kiesvereeni- gingen in Drenthe Te Nieuw Amsterdam is een vergadering gehouden van den BonJ van R. K. Kiesver- eenigingen in den Rijkskieskring Drenthe. Op voorstel van het bestuur is aangenomen een motie, waarin het groote verschil ifi belas tingdruk tusschen tal van Nederlandsche ge meenten geconstateerd wordt, terwijl het rapport van de Staatscommissie-van Lynden van Sandenburg geen verbetering in uitzicht stelt, daar de bevoorrechte positie van de middelgroote en groote steden, welke deze door de werking van de wet van 1897 gekre gen hebben, gehandhaafd blijft en in vele gevallen die bevoorrechting nog grooter wordt. Op deze gronden is de bond van meening, dat de R. K. Staatspartij noch voor bestendiging van den bestaanden toestand kan zijn, noch vooi de voorstellen van de Staatscommissie voornoemd, maar in deze een billijke oplossing moet trachten te vin den, waarom aan de R. K. fractie der Tweede Kamer gevraagd wordt haar aandacht ce willen schenken aan de arme en zwaar be laste gemeenten in Drenthe en stappen te willen doen, waardoor de belastingdruk in die gemeenten billijker wordt in verhouding tot die van het geheele land en de hooge be lastingen ophouden een struikelblok te zijn voor den vooruitgang dier gemeenten. Deze mot e zal ook worden gezonden aan het be stuur der R. K. Staatspartij met verzoek aan die zaak zijn aandacht te schenken. De prae-adviezen over de taak van den wetgever inzake de verhoudingen tusschen werkgever en werknemer, werden breedvoerig besproken. De secretaris hield hierover een inleiding, waarbij hij tot de conclusie kwam, dn* het tijd wordt, dat er een eind wordt gemaakt aan de economische oorlogen, welke arbeiders en patroons, daarbij tal van ande ren dupeerende, tegen elkaar voeren. Recht spraak zal men ook hier moeten krijgen en dan zoo, dat elk der partijen daarin ver trouwen kan stellen. Naar zijn meening moet de Staat dit bevorderen, waarmede de ver gadering zich na eenig debat vereenigde. Rijkskieskrlngorganijatie Groningen. Te Groningen heeft de R. K. Rijkskies- kringorganisatie vergaderd. De agenda van de aanstaande vergadering van den Partijraad vroeg een ge bespreking. Het voorstel-Tilburg, om te trachten de ver kiezingen van pr inciale staten en gemeen teraden niet meer in hetzelfde jaar te doen plaats hebben, werd afgewezen. Eenstemmig sprak de vergadering zich uit voor de ge dachte, invloed uit te oefenen in deze rich ting, dat de verkiezingen voor Prov. Staten en Gemeenteraden op dezelfde kiezerslijst zouden werden gehouden en niet, zooals nu bijna uitsluitend het geval is, de eerste op de oude en de laatste op de nieuwe kiezers lijst. De vraag, of op de stembiljetten voor de vaststelling van de candidatenlijsten een stemvakje met de woorden „politiek ad vies" al of niet moet voorkomen, bleek de vergadering nogal koud te laten, men sprak zich hierover in het geheel niet uit. De prae-adviezen door Dr. van Beurden, C. J. Kuiper, Prof. Raaijmakers en Mr. Steen- berghe uitgebracht voor het hoóTïpünt der Partijraadagenda: „de taak van den wetgever in den tegenwoord.:gen tijd ten aanzien van den werkgever en werknemer in het bedrijfs leven" werden te uitgebreid geoordeeld om in de vergadering van de rijkskleskringorgani- saóie met vrucht te kunnen worden bespro ken. Besloten werd dan ook de afgevaardig den naar den Partijraad, die overigens toch ook vrij mandaat hebben, geenerlei advies te verstrekken. aangenomen, de meeste bezoekers zal trek ken. Rekening houdende met de mogelijkheid, dat gedurende het tweede gedeelte der Spe len op eenig tijdstip het aantal bezoekers plotseling zóó groot zal zijn, dat bijzondere maatregelen moeten worden getroffen om aan allen, zij het ook slechts voor éên nacht en tegen betaling onderdak te kunnen ver schaffen, deelen B. en W. den Raad mede, dat het in de bedoeling ligt, aan het Huis vestingsbureau de tijdelijke beschikking te gev enover drie schoolgebouwen, om die voor het verstrekken van nachtlogies in te rich ten. Daarvoor moeten in die schoolgebou wen evenwel eenige werkzaamheden wor den uitgevoerd en eenvoudige logies-benoo- dipdheden worden aangeschaft en geplaatst waarvoor, naar raming, een bedrag van 6000 noodig zal zijn. Tegenover deze uit gaaf staan inkomsten, omdat zij, die van de logiesgelegenheid in de schoolgebouwen gebruik wenschen te maken, daarvoor zullen moeten betalen. Een gedeelte van het be drag, dat als crediet aan den Raad wordt gevraagd, zal derhalve waarschijnlijk na af loop der Spelen in de gemeentekas terug gestort kunnen worden. In verband met den in Bellevue te Am sterdam gehouden herdenkingsavond ter eere van de nagedachtenis van Chris Jan sen, in leven directeur van het Centraal Hanze-bureau te Amsterdam, kan nog het volgende gemeld worden: Na de pauze sprak mr. J. B. Bomans. Chris Jansen was een voortreffelijk ar beider en propagandist naar Gods hart. Heel zijn machtige geestdrift ontwaakte als het er om ging Gods zaak te verdedigen. En wanneer hij die verdediging op zich nam, dan kon men er verzekerd van zijn, dat zij goed was, zooals alles wat hij deed, goed was. Het beste bewijs daarvoor is de Haag- sche Katholieke Garde, waarvan hij eenigen tijd voorzitter was en die de best georgani seerde propaganda-club in den lande was. Een ander bewijs daarvoor is het heer lijke optimisme, waarmede hij de Katho lieke middenstandsorganisatie wist op te stuwen. Zijn bezieling heeft de Hanze ver jongd en vermooid. Men heeft wel eens de vraag gesteld of niet veel onheil voorkomen zou zijn, wanneer Chris Jansen eerder zijn intrede in de middenstandsorganisatie had gedaan. Spreker meende deze vraag ont kennend te moeten beantwoorden, daar r.o oorzaken van de depressie in middenstana.s- kringen buiten den directeur van het Cen- traal-Hanzebureau omgingen. Hoezeer dwong de wijze, waarop hij zijn zware taak vervulde, aller bewondering af. Wie achtte hem niet hoog om zijn opoffe rende liefde. Altijd eerlijk was Chris Jan sen en steeds ging hij recht door zee. Spr. sloot zijn herdenkingswoord met de hoop uit te spreken, dat Chris Jansen's werk door de katholieke middenstanders in eere zal worden gehouden. Nadat nog de heer C. J. Struycken, voor zitter der R.K. Middenstandsvereeniging in het bisdom Haarlem het woord had gevoerd. dankte de weleerw. heer W. Bosch, zwager van den overledene, namens de familie. Met een gebed voor de zielerust van den overledene werd de bijeenkomst gesloten. De door de Ministers van Oorlog, Binnen- landsche Zaken en Landbouw en Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in 1925 inge stelde interdepartementale commissie inzake de spelling van Nederlandsche aardrijks kundige namen is ontbonden. Zooals reeds was aangekondigd, vierde het Anti-Revolutionnaire dagblad „De Rotter dammer" gisteren zijn zilveren Jubileum. In den loop van den morgen heeft het personeel de directie een gedenkraam in het gebouw aangeboden. Des avonds bracht een groot aantal chris telijke jeugdvereenigingen de directie van „de Rotterdammer" een serenade, die onder groote belangstelling plaats had. De justitie onderzoekt te Bandoeng het ge val van belastingfraude, waarbij aanzienlijke bedragen gemoeid zouden zijn. Het betreft hier den commies op het resi dentiekantoor P. Trieling, die er van ver dacht wordt de boeken van zijn autoverhuur- derij vervalscht te hebben om op deze wijze belasting te ontduiken. Vermoedelijk is zijn inkomen minstens 30.000 minder opgegeven dan het in werkelijkheid bedroeg. Aneta seint uit Batavia: Het Hoog Millitair Gerechtshof heeft het vonnis, dat de krijgsraad over sergeant Ko- dangan uitgesproken had, veranderd en hem wegens samenspanning en aanzetting tot op stand tot zes Jaar gevangenisstraf en verval lenverklaring van den militairen stand ver oordeeld. Naar gemeld wordt, zijn te Kotaradja Zon dagnacht om één uur vrij sterke aardschok ken gevoeld. De huisvesting der bezoekers. Naar aanleiding van een voorstel van en kele Amsterdamsche raadsleden, waarbij B. en W. van Amsterdam werden uitgenoodigd plannen te ontwerpen om gedurende de Olympische Spelen eenige volksfeesten te or- ganiseeren, de hoofdstad op passende wijze te versieren, eo.iige grachten en den Wester- 1 toren van een feestverlichting te voorzien en de oudere schooljeugd, ter wille van de I propaganda voor de lich. opv., gelegenheid •te bieden eenige daarvoor geschikte onder- deelen der Spelen onder desk. leiding te volgan, deelen B. en W. den Raad mede, dat zij zich in verbinding hebben gesteld met het N. O. C., dat heeft toegezegd te zullen bevorderen, dat de rijpere schooljeugd j onder desk. leiding een deel der spelen zal kunnen bijwonen. Reeds bi) de niet-offici- 'eele opening der Olymp. Spelen wil het Comité twee driehonderd leerlingen in de 'gelegenheid stellen de eerste wedstrijden in het nieuwe Stadion bij te wonen. Voor de organisatie van volksfeesten ach- ten B. en W. geen aanleiding aanwezig, om dat er geen natuurlijk verband aanwezig is, 'tusschen het feit, dat die spelen ditmaal hier ter stede worden gehouden en een al- gemeene feestviering der burgert). Bovendien zou het van gemeentewege or- ganiseeren van volksfeesten, die inderdaad feesten voor de geheele bevolking zouden zijn, veel te groote offers van de gemeen tekas vergen. Om deze reden kan ook niet I worden gedacht aan een passende versie ring der stad. Wel komt naar het oordeel Ivan B .en W. in aanmerking het aanbren gen van een feestelijke verlichting van eenige daarvoor geschikte objecten, n.L van den Westertoren, de z.g. Magere brug over den Amstel vóór de Kerkstraat en de fon tein op het Frederiksplein. De kosten worden begroot op 13.000. Het ligt in de bedoeling, deze verlichting in werking te stellen gedurende het tweede gedeelte der Spelen, dat, naar moet worden Naar de „Msb." verneemt, zal aan het einde van deze week een zeer uitvoerige Me morie van Antwoord verschijnen op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het voorstel van wet van de heeren Fles- kens en Smeenk tot tildelijke opheffing van een invoerrecht voor klompen. Onder groote belangstelling heeft gisteren te Schiedam de officieele opening plaats ge had van het nieuwe R. K. ziekenhuis aan de Dr. Noletstraat. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 22 Mei des avonds half negen. De gemeenteraad van Reeuwijk heeft Ben hoofdboekhouder, den boekhouder-opzichter en den incasseerder van het gem electr. be drijf geschorst, in verband met onregel matigheden in de administratie, betreffende een bedrag van ongeveer 5000. Op de volgende vragen van den heer Schaper, lid van de Tweede Kamer: 1. Is de minister bereid, een beknopt overzicht te geven van de malversaties en ongeoorloofde handelingen en nalatigheden, gepleegd dnr het dagelijksch bestuur der gemeente Meppel, zooals deze de laatste maanden zijn geconstateerd of wellicht nog te constateeren vallen? 2. Wil de minister hierbij mededeelen, in hoeverre in het bijzonder de burgemeester van al deze handelingen de verantwoorde lijkheid of de medeverantwoordelijkheid draagt en of overwogen wordt of artikel 60 der gemeentewet op hem van toepassing is? heeft de minister van binnenlandsche za ken en landbouw het volgende geantwoord: Ik heb de eer U.E. mede te deelen, dat het onderzoek omtrent de aangelegenheid, behandeld in de bij haar nevenvermeld schrijven overgelegde vragen van het lid der Tweede Kamer, den heer Schaper, nog niet zoo ver is gevorderd, dat die vragen binnen den gebruikeltjken termijn van der tig dagen beantwoord kunnen worden. De Jaarvergadering van de Algemeene Nederlandsche Pharmaceutische Studenten- vereeniging, die Vrijdag en Zaterdag wordt, gehouden, zal in verband met het 25-jarig bestaan een eenigszins feestelijk karakter dragen. Vrijdagavond is er in „Den Burcht" te Leiden een feestvergaderlng, waar wordt op gevoerd de opera van Haydn „Der Apo theker". De Jaarvergadering heeft Zaterdag plaats in het Groot Badhotel te Katwijk aan Zee. Prof. dr. F. L. Goester, hoogleeraar te Lei den, houdt een voordracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9