In en om Haarlem SS w. Voornaamste Nieuws f40.- 1 VRIJDAG 18 MEI 1928 ARBEIDT AAN U ZELF! DIT NUMMER BESTAAT LIT VIER BLADEN TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16860 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Uit den Gemeenteraad. De wereldvlucht van v. Lear Black De poolvlucht van generaal Mobile Een oplichter Ernstig vliegongeluk nabij Tunis Pater J. P. Nielen O. P. De eerste tuinbouwschool in de Drentsche venen Waarschuwingsdienst aardappelziekte Er zuilen maatregelen genomen wordn Ned. R. K. Werkmeestersbond „St. Joannes de Dooper" J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem. Generaal A. R. Ophorst overleden Telegrafisch Weerbericht. De Volkenbond via Kootwijk naar Indië De overval in hotel Coomans te Rotterdam BUREAUX: NASSAULAAN 49 Telefoon No, 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT AOV!mTEIViT!EN 35 ct. p. regej VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1-4 regels 60 ct. p. plaatsing; clhc regel meer 15 ct., bij vooruitbel. Bij contract belangrijke korting INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN tusschcn den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's cp dit blad zijn, ingevolge de veizekeringsvcorwaziden f 9(1(1(1 Levenslange geheels ongeschiktheid tot werken door f 7Cn bij r volgende uitkeeringen 1 dUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; I i JU." docdelij ken afkop; een ongeval met t f OKfl bij verlies van een hand, 1 LiSM. een voet of een oog f 19^ - bh. verlies van een f Cfl bij'n breuk van 1 1 Ld. duim of wijsvinger; 1 «U» tegen ongevallen verzekerd voor een der votgenae utttteer.ngen verues van oexae armen, oeiae beenen oi oeiae oogen; uu. doedelt)/.en atlcopluw.' een voet of een oog; I6ur duim of wijsvinger; I OU been of arm bij verlies v. een Na de geheime samenrotting der vroede vaderen in café Brinkmann op Maandag avond j.l. en na hetgeen van de „geheime" bijeenkomst in de pers uitlekte, was er Woensdagmiddag van de openbare vergade ring niet zoo heel veel meer te verwachten. Er zou zoo luidde het een zeer tamme motie in zake de dancings worden voorge steld, waartegen geen enke, fatsoenlijk raads lid zich zou kunnen verzetten. Dat was blijk baar ook nog bij den aanvang van de zitting bij de rechterzijde de gangbare opinie. Althans, de heeren van Liemt en Castricum, die het eerst over het dansvraagstuk het woord voerden, deden dit meer als toelichting van hun motie dan om met kracht van argu menten wankelmoedigen naar hun zijde over te halen. Het bleek echter al spoedig, dat de andere helft van den Raad heel weinig zin had om voor christelijk te worden aangezien. Al die Strijd tegen uitwassen van de z.g. danswoede haalt toch niets uit, zei de heer Gerritsz, als- eerste woordvoerder namens de sociaal democraten. Er is maar één middel om de zedeloosheid uit de wereld weg te nemen, dat is n.l. afschaffing van het kapitalistisch stel sel en Invoering van een systeem, waarbij Jeder ruimschoots leven kan. Dat oude, ver sleten praatje werd verder in het debat nog door eenige socialisten herhaald en natuur lijk door den communist Peper breed uitge sponnen. Dat zedeloosheid heel vaak juist het gevolg van weelde is en dat de Russische volkscommissarissen ondanks het pure com munisme der sovjet-republiek een liederlijk leven leiden, dat werd gemakshalve maar ver geten. Trouwens, wat moeten menschen, die geen zonde, noch persoonlijke schuld, noch een vrijen willen aannemen, praten over de oorzaken van sexueele misdrijven! Bij een dergeiyk gemis aan een hechte basis voor een redeiyke levensbeschouwing past dan ook altijd de vraag, welke nu weer de heer Ger ritsz deed: Waar is de maatstaf, als gij den burgemeester gaat opdragen verscherpt toe zicht te houden op de welvoeglijkheid der dansinrlchtingen? Intusschen, de leider der sociaal-democraten wilde toch nog wel voor het eerste deel van de motie stemmen, waarin er n.l. bij den burgemeester op aangedron gen werd om 't bestaande toezicht op de dans gelegenheden onverzwakt te handhaven: Heel vriendelijk; verbeeld u, dat de roode heeren daar ook nog eens tegen hadden ge stemd en dus een negatieve ultnoodiging aan den burgemeester hadden gericht om het be staande minimale toezicht nog te verzwak ken! Minder cynisch en meer menscheiyk sprak de heer Boes. Alle dansgelegenheden zijn als alle inrichtingen van vermaak tegenwoordig rendez-vous geworden, zei hy. Verscherpt toe zicht kan dan ook noodig zyn. Er zyn uit wassen aan het dansvermaak; er zijn jonge menschen, die veel te veel naar dansgelegen heden gaan. Maar en toen kwam de vry- zinnige politicus weer om den hoek kyken de overheid kan er niets aan doen. Minder jarigen uitsluiten is gevaarlijk: we hebben daartoe geen recht, omdat we ze niets anders daarvoor in de plaats kunnen geven. Wan neer een arbeiderskind, dienstmeisje, de fiets moet schoonmaken en aanreiken aan de rüke dochter, die 's middags tennissen gaat, dan wil dat meisje 's avonds ook een pretje en kan niets anders doen dan gaan dansen! De heer Joh. Visser legde dadelijk den vinger op het onlogische in deze laatste redeneering. Bestaat er dan geen andere ontspanning; is er dan geen ander vermaak denkbaar, dan Wat in de dancings geboden wordt? En zijn de jeugdwerkvereenigingen, wier adres aan den Raad de oorzaak van al deze besprekin gen Is, niet juist de aangewezen lichamen om tie ontspanning van de schoolvrye jeugd in goede banen te houden? De heer Visser weerlegde ook het argu ment, dat de overheid niet mocht ingrijpen In de persoonlyke vryheid van het individu, door paal en perk te stellen aan de uitwassen van het dansvermaak. Hebben de socialisti sche en vryzinnige heeren dit ook altüd ge zegd, wanner het ging om regelingen van sociale zaken, om arbeidsbeperking b.v.? Andere sprekers werkten dit punt nog nader uit; zoo de heer Klein, die een km-te en rake speech hield, welke kenneiyk indruk in den Raad maakte. Den bakkerspatroons hebben de sociaaldemocraten helpen verbieden te bakken in eigen huis. De heer Gerritsz heeft hier zelf in den Raad gevraagd om maatre gelen ten einde de arbeidsschuwheid weg te nemen, zei de heer Klein. De heer Gerritsz was het, die er als de kippen by was om toen er in den omtrek van een besmetteiyke ziekte werd gesproken, den burgemeester te vragen, of er wel serurrf genoeg in de gemeente was. Waarom mag er dan door de overheid niet worden gewaakt tegen de gevaren van zede- ïyke besmetting, welke bovendien ook licha- meiyke verwoesting aanbrengt (geslachts ziekten enz.)? En dat die gevaren er zyn dat had de Katholieke spreker behalve uit het geen hfl over het dansvraagstuk had gele zen. ook uit eigen waarneming in Haarlem voldoende opgemerkt. Dit alles mocht echter niet baten om het linksche deel van den Raad tot betere gedachten te brengen. Vooral de sociaal-democraten hadden zich te voren vast voorgenomen om uit alle macht deti schyn van zich te werpen als wakers voor de openbare zedeiykheid te willen optreden. Het ergst liet dit wel de heer Joosten merken, die een lange redevoering had klaar gemaakt, welke in het geheel niet in het debat paste, maar die nu eenmaal moest worden afge draaid. Het heette, dat Haarlem zyn aantrek kelijkheid als woonstad zou verliezen, wan neer bekend werd, dat er hier maatregelen tegen dansuitwassen werden genomen. Ver der werd de heele geschiedenis der mensch- heid ten tooneele gevoerd: kloosterschanda len en sexueele gruwelen uit de middel eeuwen en later tüd om te bewijzen, dat onze tyd niet slechter is dan vroegere tijdperken; iets wat in het geheel niet in debat was. Ja zelfs werd aangehaald, dat het aantal on wettige geboorten honderd jaar geleden in Amsterdam veel grooter was dan thans! Van alle kanten flitsen de interrupties door de zaal gedurende de rede van dezen sociaal democraat: tegenwoordig zijn er heelemaal geen geboorten; de vrouwen, die den heelen dag dansen, willen in het geheel geen moeder meer worden: deze en dergelijke rake opmer kingen verzwakten het betoog van den rooden spreker ai danig, waarop mr. Bijvoet den heer Joosten nog eens geducht onder handen nam en scherp, maar juist aan toonde, hoe dwaas dit leeghalen van het oude anti-clericale arsenaal was. Deze spre ker kwam daarna op practisch terrein en trachtte aan te toonen, dat het systeem van dansvergunningen in Haarlem van den be ginne af niet gedeugd heeft. Daarom wordt in de motie gevraagd om, wanneer er een van de tegenwoordige vergunningen vervalt, dan liever een dansgelegenheid toe te laten in een te goeder naam en faam bekend staand restaurant, waar de eigenaar ter wille van zyn niet dansende klanten zelf wel zal oppas sen, dat er geen excessen voorvallen. De bur gemeester noemde dit het scheppen van een voorrecht voor een bepaalde inrichting. Maar wat nu gebeurt is toch ook het maken van uitzonderingen, werd daartegenover opge merkt. Toen het debat was dood geloopen. stelde de heer Gerritsz voor, om van de motie alleen het eerste deel aan te nemen: het verzoek aan den burgemeester om het bestaande toe zicht te handhaven en de rest, n.l. geen nachtpermissies na twaalf uur en het geven van dansvergunningen in de toekomst niet aan bepaalde dancings, maar aan fatsoen- ïyke restaurants, te schrappen. Dit voorstel- Gerritsz werd met een stemming van zuiver rechts-links (19 tegen 17 stemmen) aange nomen. Het debat had dus niets uitgehaald. De heer Visser waagde toen nog een poging om de nachtpermissie van „Modern" onge daan te maken door stemming te vragen over zijn vroeger reeds te diér zake met den heer van Liemt ingediend voorstel. Weer was het een stemming zuiver rechts-links: alleen stemde nu ook de heer Peper met de rechter zijde mee, zoodat de stemmen staakten. Is de Raad compleet, dan wordt ook dit voorstel een volgende maal wel verworpen. Het met veel spanning verwachte debat over de dancings in Haarlem heeft dus geen practisch resultaat opgeleverd. Nu er geen mogelijkheid was om een meerderheid voor het weren van minderjarigen uit de dansge legenheden te krijgen, was er ook weinig te verwachten. Toch is dit bereikt: 1ste, dat de politie scherper zal waken tegen de gesigna leerde misstanden; ten 2de, dat de mentaliteit van den Haarlemschen Raad goed is gede monstreerd; dat de rechterzyde dichter bij elkaar is gebracht en opnieuw is gebleken, dat, wanneer het gaat om het bewaken van onze hoogste goederen, in de politiek de scheidingslijn nog altijd is die, welke Kuyper en Schaepman getrokken hebben. Van de verdere discussies memoreeren we nog de vragen van den heer Klein over de circulaire, welke B. en W. indertijd aan de ambtenaren in zake de corruptie by de be drijven hebben gezonden. Mr. Slingenberg antwoordde hierop namens B. en W. Hy hieid ook nu nog vol, dat er in Haarlem nooit cor ruptie in den eigenlijken zin is gepleegd. Er zyn slechts twee gevallen békend geworden, dat ambtenaren fooien hebben aangenomen, echter niet als een zeker percentage van leveranties. Toen het justitieel rapport over de corrupties in Nederland was opgemaakt en B. en W. het voor Haarlem bestemde uit treksel kregen, meenden zü goed te doen de bekende circulaire uit te vaardigen, niet bij wyze van inquisitie, maar om ieder gelegen heid te geven te zeggen, wat hy op zyn hart had. Er kan dan een streep door de rekening worden gehaald. Wanneer n.l. later nog eens een geval van corrputie bekend mocht wor den, zouden B. en W. de volle maat moeten toepassen. Veel ambtenaren hebben de cir culaire geteekend; verscheidene niet. Nie mand wordt verplicht. Het was slechts een maatregel, genomen tot eventueele ontlas ting van eigen geweten. Ook de Wethouder van Onderwijs is nog aan het woord geweest. Eerst deed hy mede- deeling van den uitslag naar het onderzoek in zake de gebroken deur in de school aan de i Haarlemmerliedestraat, in welk ongeval dn heer Peper verband had gezocht met den dood van een onderwijzeres. Mr. Bruch putte de bewysvoering, dat hier geen ver band aanwezig was, zóó uit, dat zyn rede zonder meer al een kostelyk staal van juridi- schen humor was. Natuurlyk was de heer Peper niet In staat om er de kracht van te voelen, maar bleef hy zuur napleiten. Van meer belang was een interpellatie van den heer Scholl omtrent de tewerkstelling van wachtgelders in vacatures. De Wethou der toonde breedvoerig en overtuigend aan, dat door hem in deze netelige kwestie steeds de juiste lijn gevolgd was. Belangstellenden in deze materie verwyzen wij naar het verslag. Mr. Carel Romme heeft in „De R. K. Werkgever" een artikel geschreven over moraliteit in den handel, hetwelk een sa menvatting vormt eener kort geleden door hem voor de R. K. Werkgevers en Jonge Werkgevers gehouden rede over dit onder werp. Dit feit staat niet op zich zelf, want wij constateeren met vreugde en bij herha ling, dat er onder ons een groeiende be langstelling heerscht voor dit onderwerp. Tal van sehryvers en sprekers uit onze kringen hebben zich den laatsten tijd met dit vraagstuk ernstig bezig gehouden en wij meenen te mogen aannemen, dat de aan dacht voor hun woord niet ontbreekt. Wij verheugen ons hierover van ganscher harte, omdat wij hopen en vertrouwen, dat langs dezen weg zal worden bevorderd, dat eindelijk finaal worde gebroken met de op vatting, dat de handel, dat net zakenleven in het algemeen, een gebied op zich zeif is, waar men de deur voor de grondregelen der moraal finaal kan gegrendeld houden. Niet genoeg kunnen wy, Katholieken, in ons het besef verlevendigen, dat onze overtuiging op godsdienstig gebied ons geheele wezen moei, doordringen, zooais de zuurdeesem het ge heele brood doordringt, en dat ons geloof niet is als een overjas, die we op den kapstok buiten de deur laten hangen, wanneer wij ons binnenkamers voor het openbare of politieke leven beijveren, of In 'net zakenleven werkzaam zyn. Van belang is echter, dat het niet bij mooie geschreven en gesproken woorden hlyft, welke met een zekere welwillendheid worden aangehoord, doch dat wij, Kathb- 'teken, onze daden daarmee voortdurend in overeenstemming houden. Ideaal zou de toestand eerst dan zijn, wanneer van de Katholieke zakenmensehen zonder uitzon dering kon gezegd worden: „Ziet, welk een verheven handelsmoraal zij in hun zaken toepassen!" gelyk van de eerste Christenen gezegd werd: „Ziet, hoe zij elkander lief hebben!" 't Is misschien niet de kortste weg om tot een weelderig leven te geraken en kapitaal te verzamelen, maar 't is wel de kortste weg om in den Hemel te komen. Dit echter slechts ter inleiding. In het artikel van mr. Romme werden wy' vooral getroffen door een gedachte, waarover ook wy reeds eerder iets- wilden zeggen. De geachte schryver roept uit: „Aan den arbeid. Katholieken, aan ons zelf en door ons voorbeeld aan anderen." Hier raakt mr. Romme de kern aan van jen groot vraagstuk. Willen wy de maat schappy hervormen, willen wij haar zuive ren van de groote fouten, welke wij alien zien, willen wy een nieuwe maatschappij stichten, dan moeten wij beginnen met ons zelf. Wanneer wy een degelijk huis willen bouwen, dan is de eerste voorwaarde, dat de steenen, waarruit dit gebouw wordt opge trokken, in alle opzichten soiied zijn. Zon der goede steenen is geen goed bouwwerk mogelyk. Zeker, wy moeten ook werken volgens een goed. vast en welomschreven bouwplan, architectuur als men wil, maar dit alleen zal ons niet baten, wanneer de jteenen niet deugen. Zoo is het ook met het maatschappelyk bouwwerk; wy kunnen nog zoo hard en nog zoo ijverig werken aan een nieuwe, be tere maatschappy, wanneer de menschen die te zamen deze maatschappy vormen, niet goed zyn, komt er van die geheele nieuwe maatschappy niets terecht. De men schen, elk op zich, moeten beter, godsdien- stiger, volmaakter worden, meer vervuld van liefde en rechtvaardigheid in alle op zichten, wil ook de maatschappy mooier worden. Wij kunnen ook by den maat- schappy-bouw zeker geen vast plan missen het plan dat organisaties en particulie ren ons in woord en geschrift aanbieden maar ook hier zal biyken, dat het mooiste olan ons niemendal baat, wanneer de enke ling, het individu, de mensch niet beter wordt, wanneer hy om met mr. Romme te spreken niet werkt aan zichzelf en door zyn voorbeeld aan anderen. Wij hadden dez?r dagen een onderhoud met een sterk ethisch voelend sociaal democraat, waarby bleek, dat wy beiden op dit punt het volkomen met elkander eens waren. Deze zeide ons met ietwat ander j woorden: Het komt my voor, dat men zich by ons. sociaal-democraten, wel wat eenzijdig op den organisator!,schen vorm en op de actie heeft toegelegd en dat wel iets te weinig aan de verbetering van liet in dividu is gedaan, waarvan alleen heil is te verwachten. Dit geldt voor ons. Katholieken, niet in dezelfde mate als voor de sociaal-democra ten, omdat ons leven in de Kerk en in de zuiver godsdienstige vereenigingen voort durend is gewyd aan de verbetering van de persoonlijkheid. Maar buiten de Kerk, bui ten de zuiver godsdienstige vereenigingen op maatschappelijk gebied, speelt ook bij organisatie, de massale beweging en de actie een voorname rol. Wij hebben daar niets tegen, aanvaarden het gaarne als on misbaar, maar wel komt het ons voor, dat daarnaast, ja daarboven uit, de nadruk moet vallen op de taak, den plicht van elk individu, van eiken. Katholiek ln het bll- 0c heer W. A. Kokkelkoren te Bentveld is heden 25 jaar in dienst der H. IJ. S. M. zonder, om ook in het openbare leven, in het zakenleven, te putten uit de volheid van zyn beginsel, om ten allen tyde en overal all round-Katholiek te zijn. Eerst dan zal er sprake kunnen zijn van de vor ming'eener betere maatschappij, wanneer de menschen, die de bouwsteenen van het maatschappelijk gebouw vormen, beter zyn. Wij kunnen daarbij het bouwplan, dat ons langs oi-ganisatorischen en anderen weg wordt aangeboden, niet missen, maar het bouwplan is niet de hoofdzaak, is op zich niet voldoende. Persoonlijkheidscultuur om een mo dern woord te bezigen voor een oude zaak op zuiver godsdienstigen grondslag, dat is de hoofdzaak waar het op aan komt Wanneer wij arbeiden aan ons zelf, om ons zelf beter en volmaakter te maken, dan arbeiden wij ook, zooals mr. Romme zegt, door ons voorbeeld aan anderen. Mogen wij nog even de vergelyking van de bouwsteenen voor het maatschappy-ge- bouw voortzetten? Wanneer een metselaar twee steenen in de handen heeft, waarvan de eene gaaf b en de andere oneffenheden vertoont, aan wrijft hij soms met den gaven steen de on effenheden bij den ander weg. Zoo doet ook de Goddelyke Bouwmeester van het heelal. Hy brengt de gave bouwsteenen de brave menschen, die overal en altijd uit hun be ginsel leven in aanraking met die stee nen, waarop oneffenheden voorkomen de menschen, die niet steeds uit hun begin sel leven, de menschen, die hun moraal nu en dan als dat voordeel schijnt te geven, aan den kapstok hangen en Hy wrijft met die gave steenen de oneffenheden bij de anderen weg doo- de kracht van hun voorbeeld. Wy hopen, dat er onder ons Katholieken, nog velen zullen opstaan, die pleiten voor de verbetering van den mensch op zich en dat er nog meer zullen gevonden worden, die deze pleidooien 'gretig aanvaarden en er naar leven, want vergeten wy ten slotte niet, dat. wanneer onze maatschappij in verschillende opzichten zoo'n droevig beeld vertoont, ja, soms zoo'n tranendal is, dit maar al te zeer voortvloeit uit het feit, dat de mensehen, ieder voor zich, de voor schriften der goddelyke zedenwetten hebben veronachtzaamd. Geysendorffer seinde Woensdagavond uit Athene: „Wij zyn Woensdag vertrokken uit Brindisi om 9 uur en arriveerden te Athene 14.14. Hadden met sterken tegen wind te kampen. Zijn over verwoest Co- rinthe gevlogen. Maken allen wel. Donder dag gaan wij naar Cairo." Met betrekking tot het bericht inzake de wereldvlucht van den heer van Lear Black deelt de K.L.M. ons het velgende mede: De vliegers hadden zes uur met zwaren tegenwind te kampen, waardoor zy niet ge noeg benzine hadden, om door te vliegen. Op het vliegveld Solam was geen benzine aan wezig en om deze*te verschaffen, zou veel te veel tyd verloren gaan, om nog voor donker Kairo te bereiken, wat ongeveer drie uur vliegens zou dijn. De „Italia" op den terugtocht. Naar uit Kingsbay gemeld wordt, kan uit de berichten van de „Italia" geconcludeerd worden, dat het luchtschip zyn doei heeft bereikt en dat het zich reeds op den terug weg naar Spitsbergen bevindt. De weerbe richten blyven gunstig luiden, daar in de Pool nu een gebied ligt van hoogen druk. Volgens een later draadloos telegram van de „Italia" bevindt zich het luchtschip sinds Woensdag 23 uur 50 op den terugtocht van NÓwaja Semlja naar Kingsbay. De Amsterdamsche rechtbank heeft een 20-jarig „koopman" schuldig verklaard aan poging tot oplichting van een firma voor 117.30 aan heerenmode-artikelen en aan oplichting van een winkelier voor een bedrag van 40 en hem deswege veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, terwyl er acht maanden tegen hem gevorderd waren. Zyn 25-jarige medeverdachte van de poging tot oplichting, iemand, die reeds vroeger met de justitie kennis maakte en tegen wien een jaar werd geëischt, sprak de Rechtbank vrij wegens gebrek aan bewys. VUf dooden. Op een afstand van 14 K.M. van Tunis is een marine-vliegtuig neergestort; de vyf In zittenden waren op slag dood. Als opvolger van den Hoogeerw. Pater Angelus Jurrius, die op het laatste kapittel tot Provinciaal der Dominicanen werd ge kozen, is tot Prior van het Dominicanen klooster te Huissen gekozen de Zeereerw. Pater J. P. Nielen O. P. De eerste tuinbouwschool ln de Drentsche venen" is te Nieuw-Amsterdam door den voorzitter van het Amsterdamsche Comité voor de Drentsche venen, mr. J. Kalff Jr., geopend. Dezer dagen zouden door het Koninklyk Nederlandsch Meteorlogisch Instituut te de Bilt evenals het vorig jaar waarnemingen gedaan worden, om vast te stellen op welke etmalen de weersomstandigheden zoozeer bevorderlijk zyn geweest voor de ontwikke ling der aardappelziekte, dat een spoedig optreden dezer ziekte verwacht kan worden. Als zulk een etmaal is waargenomen, zal dit door middel van een bericht aan de land- en tuinbouwers bekend gemaakt wor den. Het dient als waarschuwing, dat het tydstip voor de bespuiting van het loof der voor de aardappelziekte vatbare soorten met Bordeauxsche of Bourgondische 'pap, is aangebroken. Vooral de eerste berichten zyn voor de aardappelverbouwers van veel belang, om dat dan de ziekte nog niet uitgebroken is of nog niet algemeen optreedt en er dan door bespuiting met bovengenoemde mid delen veel bereikt kan worden. Ten einde de berichtgeving zoo snel en zoo afgemeen mogelyk te doen zyn zullen de berichten verspreid worden: lo. door het Meteorologisch Instituut te de Bilt, radiotélefonisch (golflengte 1100 m), door opneming in de weerberichten, die te 10.45, 11.50, 12.55 en 9 uur 's avonds worden uitgezonden. Elk bericht zal steeds in vier opeenvolgende uitzendingen worden opge nomen. 2o. door het persbureau Vaz Dias radio- telefonisch van Scheveningen Haven (voor de pers) en Hilversum (voor het publiek), bij de nieuwsberichten. 3o. in de dagbladen; 4o. in de land- en tuinbouwbladen. Aneta seint uit Semarang: De „Locomotief" meldt, dat zoowel de po litie als de gemeenteraad maatregelen zullen nemen tegen den gemeentesecretaris van Tegal, den heer Kapteyn, die op 1 Mei j.l. de roode vlag had uitgestoken. Te Venlo is de 12e bondsvergadering ge houden van den Ned. R.-K. Bond van Werkmeesters en ander toezichthoudend personeel „St. Joannes de Deo". Na de openingsrede van den voorzitter, den heer A. Leygraaf, werden eenige ver slagen uitgebracht. Vervolgens hield dr. Krijn een rede over: „de cultureele taak der vakbeweging". In de voortgezette vergadering zyn een aantal huishoudelijke aangelegenheden be handeld. Het centraal comité van Zuiderzeevis - schers en Visschersbond „St. Petrus" heb ben een algemeene vergadering gehouden ter bespreking van het lot der Zuiderzeevis- schers in verband met de afsluiting en drooglegging der Zuiderzee. De Tweede Kamer heeft de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1928 aangeno men. Pelletier d'Oisy, de bekende Fransche vlieger is op zijn Parijs-Tokio vlucht neer gestort. Hy bleef ongedeerd. Het toestel werd vernield. Tot gezant te Weenen is benoemd Jhr. F. E. M. H. Michieis van Verduynen. De gezochte vermoedeiyke dader van den roofmoord te Maartensdijk (Blauwka pel) is gearresteerd. De Jaarvergadering der A. R. K. A. Het luchtschip „Italia" thans boven Pool gebied. Van Lear Black is met de H.-N. A. D. P. Woensdagmiddag te Athene aangekomen. Donderdag werd verder gevlogen naar Cairo. De staking by de Rijnvaart heeft zich ook tot de Nederlandsche reederijen uitgebreid. Chamberlain zal de a.s. Raadszitting bij wonen, ondanks de vermoedelijke afwezig heid van Briapd en Stresemann. Prins Carol uit Engeland naar België ver trokken. Hij gaat naar de Ardennen. De Japansche militaire autoriteiten zullen voorioopig voor de handhaving der orde te Tsinanfoe zorgen. De Noord-Chineesche troepen blazen den aftocht. Tojang Kai Sjek wil het opperbevel over het Zuidelyk leger neerleggen. Een buitengewone kroonraad in Japan ln verband met den verscherpten toestand in China. Barometerstand 9 uur v.m.: 748. Vooruit OPTICIENS FABRIKANTEN Liclit op De lantaarns moeten morger worden opgestoken om 9.23. Te Amsterdam is overleden generaal A. R. Ophorst, lid van den gemeenteraad, voorzitter van de Christ. Historische raadsfractie in den Amsterdamschen gemeenteraad en oud-lid der Provinicale Staten van Noord-Holland. De overledene was tydens den wereld-oor- log commandant van de stelling Amsterdam als generaal-majoor by de vesting-artillerie. Hij genoot een groote wetenschappelyke re putatie en hy is uit dienst getreden met den titulairen rang van luitenant-generaal. Na zyn uitdiensttreding heeft hy zich ge heel aan het maatschappelyk en openbaar leven gewyd; in 1919 werd hij gekozen tot lid van den gemeenteraad. In 1920 werd hy lid van de Prov. Staten, welke functie hy toe voor kort bekleedde. Toen ter Haar in 1922 wethouder werd, volgde generaal Ophorst hem op als leider der Christeiyk-Histori- sche fractie. Ook was hy nestor van den Am sterdamschen gemeenteraad; op den 24 Sep tember van het vorige jaar werd hem nog ter gelegenheid van zyn 70sten verjaardag een grootsche huldiging bereid: door zyn aanhangers, zoowel als door zijn politieke tegenstanders, want generaal Ophorst was èen buitengewoon bemiddeiyk mensch, die in breede kringen groote waardeering ge noot. Hy bekleedde tal van functies:: zoo was hy lid van het Eere-Comité der Olympische Spelen, eerelid van het Ned. Gymnastiek- verbond, lid van de raadscommissies van by- stand van financiën en onderwijs, algemeen voorzitter van de Nederlandsche Tucht- ün' lid van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwys, lid van den Ker- keraad der Nederduitsch Hervormde Gem., voorzitter van Vereeniging tot Veredeling der Volksvermaken. Hoogste barometerstand 769.6 mm. te Vardö. Laagste barometerstand 745.8 m.m. te Harve. Verwachting; zwakke tot matigen wind. aanvankelijk veranderiyk, later waarschyn- lyk toenemende N. W. tot N. wind, betrok ken tot zwaar bewolkt, later wellicht met tij- deiyke opklaringen, waarschijnlyk regen buien, weinig verandering in temperatuur. Het Volkenbondssecretariaat heeft Woens dagmiddag, naar het „Hbld." verneemt, by wyze van proef een aantal redevoeringen draadloos uitgezonden naar overzeesche ge bieden via het Nederlandsche station Koot wijk daartoe door de Nederlandsche Te- legraafadministratie ter beschikking van den Volkenbond gesteld. Het Haagsche Gerechtshof heeft bevestigd het vonnis van de Rechtbank te Rotterdam, waarby B. P. M. A„ reiziger aldaar, recidi vist en gedetineerd, wegens poging tot dief stal is veroordeeld tot 3 Jaar gevangenisstraf. Het betreft hier den overval op 8 December 1927 op den kassier van hotel Coomans te Rotterdam. Op het terrein van de in aanbouw zyndc stichting „Vogelenzang" heeft een lijster haar nest gebouwd in een daar opgestapel de hoeveelheid boomstronken. Op het oogen- blik zitten er vier geelgebekte vogeltjes ln dit nest. Te midden van de rommelige drukte, die een bouwwerk onvermydeiyk meebrengt, en de aanwezigheid van men schen, vervult de moeder-iyster ongestoord hare plichten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1