Stadsnieuws. -as. V erkeers-ongevallen. DE SLUISBOUW BIJ IJMUIDEN GEMENGD NIEUWS Door een auto overreden en gedood Het bezoek der vreemde journalisten aan Nederland Voor de Stille Armen Treinbotsing te 's-Hertogenbosch Wat de Centrale Commisie voor de filmkeuring deed De Krakatau Communisten aan 't werk De toestand, van Stresemann Door een vallenden boom gedood Op de Gasthiiisvest Op den Kleinen Houtwee Op den Heerenweg Op de Groote Markt Om een Kwatta-reep Een doodeïijk motor-ongeval Aanbesteding Tentoonstelling van vollegronds-orchideeën in Thijsse's Hof te Bloemendaal BINNENLANDSCH NIEUWS Dr. N. M. Josephus Jitta Gedenksteen Dr. P. J. H. Cuypers De Indische millioenen-nota LAATSTE NIEUWS Weer een Qceaanvlacht? Japan en China Feng tegen Tsjang-Kai-Sjek Belangrijke schilderijen- verhooping Nationaal Concours te Nieuwkoop 16-17 Mei Het ernstig motor-ongeval nabij Delft De sovjets en de vrede Chamberlain de Vredesapostel Een moordenares van 16 jaar Tsjang-Kai-Sjek wil aftreden UIT ONZE OOST De prevoïgen van cle aardschokken in Midden- Ja va De gebeurtenissen in China Prins Carol naar de Ardennen Het autonomistencongres le Colmar Het vliegongeval te Soerabaja 'De ziekte van Stresemann KEGELEN. Amsterdamsche Kegelbond De ontruiming van Peking KAMER VAN KOOPHANDEL Aan het verslag over 1927 is het volgende Ontleend Omtrent het Hoogovenbedrijf en de Staal- fabricage te Velsen kan het volgende worden medegedeeld Hoogoven Nr. 1 was gedurende het geheele verslagjaar (April 1926April 1927) in be drijf en produceerde 106.400 ton ruw ijzer. Hoogoven Nr. 2 kon op 11 November 1926 weer in het bedrijf worden gesteld. Geduren de 213 dagen van het verslagjaar werden met oven Nr. 2 69.215 ton ijzer geproduceerd. De totale ruwijzer-productie gedurende het verslagjaar bedroeg derhalve 175.615 ton. De kooksfabriek kon het geheele jaar niet ééne batterii regelmatig doorwerken. De kooksproductie bedroeg 115.828 ton. In September 1927 kwam ook de tweede kooks- ovenbatterij in bedrijf. De gaslevering aan de gemeente Velsen ver liep ongestoord. Met de gaslevering aan de gemeente Beverwijk werd een aanvang ge maakt op 1 December 1926. Gedurende het verslagjaar werd aan deze gemeente afgele verd 425.741 M3. (gemiddeld 3.548 M3 per etmaal! Bij een tweetai punten dient in het bijzon der te worden stilgestaan. Fet eerste betreft de neiging tot het vormen van internationale overeenkomsten, die ten doel hebben over matige concurrentie uit te schakelen en invloed uit te oefenen op de prijzen. Het tweede punt staat nauw met het voor gaande in verband. Aangezien de groote In ternationale conventies faalden in hunne po ging om de export-prijzen te beïnvloeden, dient erop gewezen te worden, dat deze con venties daarentegen slaagden in hun streven om de prijzen in het binnenland te dicteeren. Het gevolg hiervan is, dat en in Duitschland en in Frankrijk mede met den steun van hopge invoerrechten, de binnenlandsche prijzen 25 a 30 ct. hooger kunnen zijn dan de export prijzen van gelijke artikelen. Het is voor het bedrijf, dat 80 a 90 pet. van de productie moet exporteeren en dat voor de rest der productie evenzeer aan de volle con currentie van het buitenland is blootgesteld, weinig verblijdend te weten, dat de concur renten het grootste gedeelte hunner productie met voordeel in het eigen land kunnen ver- koopen en met het resteerende gedeelte den verkoopsprijs van het Nederlandsch product bepalen. De rijtuigen- en spoorwagensfabricage had nog nimmer zooveel opdrachten op korten levertijd te verwerken als gedurende het afge- loopen jaar. Al maakten de najaarsbestellingen niet het geheele jaar goed, toch werden deze werken, waaraan veel arbeidsloon vastzit en waarbij ruimte gelaten wordt voor een vergrooting van omzet met een winstpercentage, gaarne aanvaard. De scheepsbouwindustrie was in het al gemeen gedurende 1927 van meer orders voor zien dan in 1926. In de Machine-industrie viel dit jaar wat meer levendigheid dan in het voorafgaande jaar te bespeuren, hoewel door de scherpe concurrentie de priizen nog tot het uiterste gedrukt zijn en zelfs voor een gedeelte niet looner.'l waren te noemen. De heftige concurrentie in de cacao- en chocolade-industrie en de zeer hooge prijzen der grondstoffen hebben in dezen bedrijfstak geleid tot een voorloopige en zeer voorzichtig ingestelde poging om te komen tot een prijs bepaling door de fabrikanten. De omzetten in de margarine industrie zijn in 1927 vrijwel constant gebleven. De resultaten van 1927 in de kunstzand- steenindustrie zijn nog slechter dan die van 1926. Uit de suikerindustrie wordt gemeld, dat de opbrengst der beetwortelen van de laatste campagne ver beneden het middelmatige was. De kosten per 1000 kg., voornamelijk die, welke na de campagne komen, zijn daardoor aanmerkelijk hooger. Door de daling der suikerprijzen is de bietenprijs, welke reeds zeer vroeg in het jaar moest worden vastge steld, te hoog, zoodat de exploitatie-uitgaven niet gedekt worden door de ontvangsten. Het iaar heeft zich voor de rubberindustrie gekenmerkt door groote moeilijkheden in ver band met den afzet der producten. De export in 1927 heeft n et buitengewoon groote moeilijkheden te kampen gehad. Men is gedurende het iaar 1927 niet in staat geweest met volle capaciteit te werken, hetgeen in hooge mate van invloed is geweest op de niet gunstige uitkomst der bedrijfsre sultaten. Ook in 1927 moest in het bouwbedrijf even als in vorige jaren een hevige concurrentie worden gevoerd, teneinde zich op de openba re markt van werk te kunnen voorzien. De hoeveelheid werk, hoewel toenemende, blijft onvoldoende. In vele gevallen wordt te laag, soms wel beneden kostprijs ingeschreven. In den verkoop en het installeeren van radio installaties heerschte groote bedrijvigheid, de resultaten waren hiermede echter niet in over eenstemming ten gevolge van de uitvoering op groote schaal door niet-vakmenschen en door den invloed van het afbetalingsstelsel. De handel in Europeesche granen, tarwe, .gerst, rogge en haver stelde teleur, in hoofd- zaa k doordat het slechte weer gedurende den oogsttijd de kwaliteiten ernstig schaadde. De uitvoer van Hollandsche kaas geduren de 1927 bedroeg 97 millioen kilo, hetgeen een vermeerdering van 13 millioen aanwijst tegen over 1926. De concurrentie bleef uiterst scherp en de resultaten hielden geen gelijken tred met den vermeerderden uitvoer, omdat de marges steeds kleiner worden in verband met de concurrentie. Het totale aantal vaartuigen, dat in het af- geloopen jaar in de Visschershaven binnen kwam, bedroeg 13.611 tegen 14.281 in het jaar tevoren en verminderde dus met 670. Deze vermindering was voornamelijk het gevolg van de belangrijke daling van het aan tal binnengekomen stoomtreilers. Dit bedroeg n.l. in het verslagjaar 4.680 tegen 5.425 in 1926 en ging dus met 745 achteruit. De staking der Engelsche mijnwerkers had toen n.l. tengevolge, dat een groot aantal Engelsche stoomvisschersvaartuigen hier kwam bunkeren, zoodat het aantal binnen komsten der stoomtreilers ver boven het nor male cijfer steeg. De toestand van de stoomtreilvisscherij was in het verslagjaar over het algemeen gunstig. De visscherij kon het geheele jaar door re gelmatig worden uitgeoefend. In het begin van het jaar lieten de resulta ten nog al te wenschen over. In de maanden April, Mei en Juni, wan neer de vraag naar visch over het algemeen sterk vermindert en dientengevolge de prijzen meermalen ver beneden een loonend peil zakken, trad een belangrijke verbetering in. Deels door eene toename van de vangst van de dure vischsoorten tong en tarbot, deels door het koele weder in dien tijd, waardoor de vraag naar visch zeer bevredigend bleef. Omtrent den Aalsmeerschen tuinbouw kan worden vermeld, dat de teelt van snijbloe men bevredigende resultaten gafdie van zomerperkpjanten en voorjaarsperkplanten bleef ver beneden de verwachting die van kamerplanten was loonend. De Algemeene Vereeniging voor Bloem bodem-ultuur deelt mede Het aar 1927 gaf over het algemeen voor de bloembollenteelt bevredigende uitkomsten. Het gewas dter verschillende soorten was over het algemeen genomen goed de prijzen der hoofdartikelen waren bevredigend, met uitzondering echter van die der Darwin- en andere late tulpen waarvan de prijzen bene den den productieprijs bleven. Op den Admiraal de Ruijterweg te Am sterdam, nabij Slotsrdijk, reden twee meisjes Donderdagmiddag op de fiets in de richting Sloterdijk. Toen zij plotseling den weg over- is gebroken waardoor een arbeider werd ge- kwam te vallen. J HET BETONSTORTEN TIJDELIJK STOPGEZET De aannemers van het werk voor den bouw van het buitensluishoofd van de nieuwe schutsluis op welk werk de vorige dod en de andere zwaar gewond, hebben nu een bespreking met de directie van den sluis bouw, het betonstorten tegelijk stopgezet. Door de arbeidsinspectie wordt een ernstig onderzoek naar de oorzaak van het breken van den hoofdkabel ingesteld. Door het tijdelijk stopzetten van het be tonstorten, is een deel der arbeiders ontsla gen. tj ij Een juist passerende auto kon niet meer stoppen en reed het meisje aan, dat zeer ernstig gewond naar het gasthuis werd ver voerd. waar het by aankomst reeds overle den bleek te zijn. TUINBOUW EN PLANTKUNDE De afd. Haarlem van de Kon. Ned. Maat- De vreemde journalisten, die Dinsdag schappij voor Tuinbouw en Plantkunde I avond Amsterdam door de Vereeniging De vergaderde onder leiding van den heer J. L. Amsterdamsche Pers zijn verwelkomd, zijn Bouwer in café Brinkmann. i WoensdaS een groote excursie door ons land Bij de ingekomen stukken was een schrij- begonnen. Allereerst stond voor een bezoek ven van de federatie tot behoud van Natuur- aan c.e hoofdstad zelf op het programma. In en Landschapschoon in Kennemerland, met drietal tocrauto s is de stad bezichtigd, een verzoek de commissie te steunen. Beslo- Aüereeist werd door het centrum gerecien ten werd, indien het lidmaatschap hoogstens .om daa"-na de nieuwe buitenwijken te bezoe- ƒ5 kost, dat de afdeeling lid wordt. ^cn' Zoowel oud als nieuw Amsterdam had Voor de Lathyrus-tentoonstelling, die in ,v? belangstelling^ en men sprak her- Juli te Huis ter Heide gehouden zal werden, a£dde^ zlJn bewondering uit voor onze zal een verguld zilveren medaille beschikbaar j ^ooihstad worden gesteld. I diamantslijperij van de firma As- De heer C. H. Geevers hield, naar aanlei-j 111 Tolstraat eindigde de rit. Aan ding van een in de vorige vergadering gedane j deze wereldberoemde faoriek werd een be vraag, een inleiding over „Koolzuurbemes- gebracht. Men was een en al verbazing t;n<y". over de kostbare collectie diamanten. De Met enkele proeven lichtte spr. zijn inte- I firma had voor dit internationaal bezoek een ressante mededeelingen toe. j extra collectie uit Lonaen laten komen. De voorzitter dankte den heer Geevers i ,en midda§ werd een bezoek gébracht voor zijn voordracht. aan meuwë in aanbouw zijnde groote Hierna sprak de heer R. M. van der HartIJmaiden' Door de Amsterdamsche over „Hybridiseeren en mendelen", Spr. vestigde er de aandacht op, dat men vaak a!ner. van Koophandel was daarvoor een hybridiseeren, d.i. stuifmeel overbrengen i „ïl/nlan °u beschikking^gesteld. Het ge- van de ééne variëteit op de andere, Verwart ]l ^rach' het gezelschap in met mendelen. Dit laatste is eigenlijk een 1 Sees"dllft- Talrijke bijzonderheden werden m- voortzetting van hybridiseeren. Duidelijk j °™trent dezen nieuwen toegang gaf spr. het verschil tusschen deze zaken aan. I t Ook deze spreker werd met groote aandacht j -m„0.®" d gaf werd de opmerking gevolcd. gemaakt, dat eerst het kleine werk (de Voor de onderlinge tentoonstelling waren diamanten) en nu het grootste werk weid ingekomen twee vazen freesia's van de N. V. Kweekerij Enschantress, voorheen H. Car- lee. De jury, bestaande uit de heeren Blan- kensteyn, Dix en Koper, kende de inzendster vijf punten met lof toe. In de rondvraag stelde één der leden voor, dengene die in een jaar het grootst aantal leden aanbrengt een premie of iets dergelijks te geven. Het bestuur zal dit overwegen. Hierna volgde sluiting. op medisch- en ander gebied bijgewoond; Een groot aantal bloemstukken was gezon den. Als vertegenwoordiger van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid was aan wezig mr. Lietaert Peerbolte, directeur-ge neraal, hoofd der afdeeling Volksgezondheid. Het woord werd achtereenvolgens gevoerd door prof. dr. H. Aldershoff, voorzitter - i het fjuldigingscomité, die namens tallooze gevers een fonds aanbood, dat bedoeld is voor onderzoekingen in het belang der volks gezondheid en waaraan den naam „dr. Josephus Jitta-fonds" zal worden gegeven: 12 voorts door mr. Lietaert Peerbolte, prof. dr. C. Eykman, dr. J. J. Hofmans, namens de Maatschappij t. b. v. d. Pharmacie, dr. Ham mes, namens de Maatschappij tot bevorde ring der Geneeskunst, generaal-majoor Schrijver, namens h^t Roode. Kruis, ds. Flei scher, namens Het Groene Kruis, mevr. de Vries—Bruins namens de Centrale Vereeni ging tot Bestrijding der Tuberculose, mr. Crane, namens de Centrale Commissie tot uitzending van kinderen, mevr. Ruysch Douwes Dekker namens de Vereeniging voor Schoolbaden en dr. Uhtermohlen namens de Stoomvaartmaatschappij Nederland. bewonderd, maar dat beide zeer kostbaar waren. Met een extra-trein werd naar de hoofd stad teruggekeerd. f 25.— 5.— 12.50 Ingekomen N, N Meimaandoffertje van mijn couponnetje „Volharding en vertrouwen beheerschen een moeilijkheid en overwinnen een schijnbare onmogelijkheid." Zoo vertelt men. Met volharding en vertrouwen verzorgen ook wij onze Stille Armen en het mag gezegd, wij beleven bij herhaling succes en overwin nen moeilijkheden, welke eerst niet te be kampen schenen. Wij zien werk/oozen weer geplaatst, zieken tot herstel komen, onder zorgen gedrukten weer opleven. Het kost of fers, en groote en erg is, dat altijd weer het Zonnetje van Geluk, dan hier, dan daar ach ter sombere en dreigend zwarte wolk.en weg kruipt. Met volharding en.vertrouwen moeten we daarom niet alleen geven, maar altijd weer vragen Donderdagmorgen reeds zeer vroeg is een goederentrein uit Utrecht bij het station Den Bosch op een rangeerende locomotief gereden, waardoor beide machines geringe schade opliepen. Onder leiding van den chef werd onmiddellijk met het opruimingswerk begonnen, zopdat het personenvervoer geen vertraging ondervond. Een der beide machi nisten is door een onveilig sein gereden; deze zou de machinist van den Utrechtschen trein moeten zijn. De politie stelt een on derzoek in.. In de afgeloopen keuringsweek zijn dooi de Centrale Commissie voor de Filmkeuring gekeurd 58 films met een lengte van 31279 m. en 9 coupures in titellijsten en scènes. Toegelaten A. (voor alle leeftijden). Journaals, actualiteiten, industrie, reclame, land enen steden, propaganda e.d. films, lengte -7/87 m. Kleine films ;1 a 2 acten) meest komisch 5 flhns, lengte 1999 M. Hoofdnummers (groote films) 4 films, lengte 8284 m. Toegelaten B. (boven 14 jaar) kleine films (1 a 2 aeten) meest-komisch, 2 fiims, lengte 1111 M. Toegelaten C. (boven 18 jaar). Kleine films (1 a 2 heten), meest komisch, 2 films, lengte 630 M. Hoofdnummers, (groote films) 6 films, lengte 11469 m. Van deze laatste is er één film herkeurd geVorderf. Reclame gekeurd: 659 litho's; niet toege laten 18 stuks; 732 photo's, niet toegelaten 37 stuks. Op verzoek van exploitanten heeft de Centrale Commissie goedgekeurd, dat de ti telt van de films no. 387 (Cohen en Kelly aan het front) en no. 574 (De groove Bosch- tiand) respectjvelijk zijn veranderd in „De papsoldaten" en „Het roode drama". zekerheid grenzende waarschijnlijkheid is gebleken, dat het ongeval niet geweten mag worden aan een defect van het materiaal. De Krakatau heeft, na de periode van snel opeenvolgende erupties, geen zichtbare wer king meer vertoond. Ook werden geen knal len meer vernomen. Aneta seint:. Op het, tegenover de kust vari Bantam gelegen eiland Poelóe Babi, dat alleen door een lichtwachjer bewoond wordt, bevinden zich eenige communisten, die mét een prauw naar het eiland gevaren waren. Zij hebben getracht het lichtschip onklaar te maken en weigerden op herhaalde aanzegging van den lichtwachter, het eiland te yerlaten. Het bestuur heeft thans andere maatrege len getroffen. BERLIJN, 17 Mei. Er is een lichte ver betering in den toestand van Stresemann ingetreden. De gezanten van Amerika, Groot-Brittannië en Frankrijk hebben gis teren persoonlijk naar den toestand van den minister van buitenlandsche zaken geinfor meerd. Te Baarn is Woensdagavond op de boer derij van den heer Schothorst een droevig ongeval gebeurd. Twee personen droegen op de schouders een boom weg van pl.m. 6 M. 'engte. Eén van deze twee, de 16-jarige A. Hoofjes, eenige zoon van een arme weduwe, wilde dezen boom van den.een pp,den ati.- deren schouder brengen. Hij' kwam daarbij te vallen, met het noodlottig gevolg, dat de boom op zijn hoofd terecht kwam. Per po- litiebrancard werd hij- naar het ziekenhuis Vergeet ons toch niet Maar schenkt ons vervoerd, al™aar naar 't „Hbld." meldt, altijd weer uwen bijstand, opdat wij kunnen aa!1-om - reeds bleek te zijn overleden, volharden en als het God gevalt, ook kunnen overwinnen, daar, waar hartzeer, zorgen en nood, tot een onmogelijk leven dreigen. Giften worden gaarne ontvangen aan het Bureau dezer Courant en bij onzen penning meester Gasthuissingel 64. Omstreeks 5 uur is V/oensdagavond de 12- jarige wielrijder J. Snijder, wonende Amster damsche Vaart 30, op de Gasthuisvest in aanrijding gekomen met een auto, die vanuit de richting Kampervest aan kwam rijden. Op een gegeven moment weifelde de jongen en kwam juist met zijn rijwiel voor den auto te vallen. Niettegenstaande het krach tig remmen van den chauffeur was een aan rijding onvermijdelijk. De jongen bekwam een bloedende wonde aan het linkerbeen en is ter observatie in het St. Elisabeths Gast huis opgenomen. Gisterenavond 8 uur is op den Kleinen Houtweg, bij den Hertenkamp een wielrijd- ster de 12- jarige C v. S. door een achter haar komende auto aangereden. Doordat ter zelfder tijd nog twee andere wielrijdsters op den weg reden, en mej. v. S. dientengevolge in plaats van naar rechts, naar links uit- weke, reed de auto haar aan. Met een ande ren auto is zij daarna naar de Mariastich- ting overgebracht. Gebleken is, dat het meisje slechts lichte schaafwonden aan het been en aan het hoofd had bekomen. Doordat gisteravond een autobestuurder, die uit de richting van het Westerhoutpark kwam rijden, een anderen auto, die op den Heerenweg reed, niet eerst liet passeeren. zooals de verkeersregelen dit voorschijven, kwamen beiden met elkander in botsing. Ter zake hiervan is tegen J. V. procesverbaal op gemaakt. De auto's werden ernstig bescha digd. Omstreeks kwart voor tv/aalven gisteravond kwam een auto, gaande in de richting Zijl straat, in aanrijding met een motor met zij span, die vanuit de richting Barteljorisstraat kwam rijden. Hot frame van het motorrij wiel werd beschadigd evenals het linkervoor- spatscherm van den auto. Ter zake te hard rijden zal tegen den autobesturder proces verbaal worden opgemaakt. De motorrijder bekwam een bloedende wonde aan den lin kerhand en is door een lid van O. D. aan het politiebureau verbonden. Te Boxtel heeft Donderdagmiddag, naar het „N. v. d. D." meldt, een ernstige vecht partij plaats gehad tusschen den- 20-jarigeh Verheyden en den 16-jarigen Van Muhster. De ruzie was ontstaan om een stuk Kwatta- chocolade. Plotseling trok Van M. een mes en bracht daarmede V. een diepen steek in de borst toe. In bewusteloozen toestand werd V. opgenomen en op advies van den genees heer naar het ziekenhuis te Den Bosch overgebracht. Zijn toestand ts van dien aard, dat voor zijn leven gevreesd wórdt. De jeugdige dader Van M. is in arrest ge steld. Twee slachtoffers Donderdagavond werd de burgemeester van Borkel en Schaft gewaarschuwd, dat er twee docden lagen aan den Draai bij Heier- eind. Onmiddellijk begaf hij zich daarheen en vond daar een zekeren J. L. van der Lin den. uit Eindhoven en een zekeren L. H. Peeters eveneens uit Eindhoven. Béiden waren met een motorrijwiel tegen een boom gereden, waardoor Peeters op slag werd gedood en Van der Linden ernstig ge wond werd. Laatstgenoemde is nog denzelf den avond aan de gevolgen overleden. Hedenmorgen werd in het bureel van de Rijkswaterstaat, Zijlweg, alhier, aanbesteed: het herstellen van stormschade aan de hoofden op het Noorderstrand van Vlieland. Raming 38.000. Ingekomen waren 4 bil jetten. Ingeschreven werd als volgt: M. C. van der Plas te Dordrecht 42.600; P. Daalder te Alkmaar 41.760; J de Vries te Heemstede 41.830; E. C. Kooiman te Harlingen 40.420. Van Zaterdag 19 tot Maandag 28 Mei zal in .Thijsse's Hof, Mollaan, Bloemendaal, een tentoonstelling plaats hebben van volle grondsorchideeën, in hoofdzaak inlandsche soorten. Deze tentoonstelling, welke evenals Thys- se's Hof voor belangstellenden toegankelijk is, is georganiseerd door het bestuur om meerdere bekendheid te geven aan een voor al in de duinstreek steeds zeldzamer wpr- dende eatogorie van wilde planten. Inzenders(sters) op deze tentoonstelling zijn: Prof. Dr. Jdhanna Westerdijk met de schimmel, waarmede orchideeën in symbi ose leven; Mevr. C. W. de Visscd met plan ten, teekeningen en afgesneden bloemen. Dr. 'Jac. P. Thysse met teekeningen van het in- sectenbezoek, C. Sipkes met foto's van idem. De kweekerij de Teunisbloem te Overveen met planten en verder nog kleinere inzen dingen. - Ter gelegenheid van zijn 70sten verjaar dag is dr. N. M. Josephus Jitta te '9-Graven- hage gehuldigd. Deze huldiging werd door vele autoriteiten Te Amsterdam heeft de overdracht plaats gehad van den gedenksteen, die het ge meentebestuur van Amsterdam aan het Rijksmuseum heeft aangeboden bij de 100ste herdenking van den geboortedag van Dr. P. J. - H. Cuypers, den bouwmeester van het Museum. Vele autoriteiten waren hierbij tegenwoor dig; De doorgarr ran het Museum -werd tijdens de overdracht, die slechts korten tijd in be klag nam, voor het verkeer gesleten. Met een korte toespraak droeg de burge meester van Amsterdam, de heer De Vlugt, den gedenksteeen aan het bestuur van het Rijksmuseum over. Het stadsbestuur, aldus de burgemeester, heeft op deze wijze de nagedachtenis willen eeren van den bouwmeester, die door de vele wei-ken waarmee zijn kunst Amsterdam ver rijkte, voor-dë hoofdstad van zoo bijzondere beteëkënis~is'"gëw'èëst. v.: j -JHr. Tedtng van 'Berkhóut 'aanvaardde dó.afna hatnérts het" Rijk den" gedenksteen; die door den jongen beeldhouwer Kaas is vervaardigd. De steen is geflankeerd dóór twéé beelden, het eene voorstellende St. Barbara, die om den toren, waarmede zij word afgebeeld, als de patrones der architecten kan worden be schouwd, het nadere St. Joris, om de strij dende natuur van Dr. Cuypers op artistiek gebied te symboliseeren. De financieele nota bij de ontwerp-begroo- ting voor 1929, die den Volksraad is aange boden, toont aan, dat het aanvaardbaar ac cres slechts twaalf, millioen bedraagt. De raming van de bpbrengst der vennootschaps belasting moest van 60 millioen op 54 mil lioen teruggebracht. De raming der uitvoer rechten werd met één millioen verlaagd. De daling van de tinprijs noopte tot het aannemen van een eenheidsprijs van 115. De uit deze eenheidsprijs volgende daling van de opbrengst bedraagt 4.65 millioen en wordt eeniger mate gecompenseerd door hoo- gere verwachtingen ten aanzien van de pro ductie, zoodat het decres aangenomen wordt op 2y. .millioen. De achteruitgang van de begrooting der middelen bedraagt 12j4 millioen. Dat desondanks de vooruitgang nog op rond 12 millioen kon worden gesteld en dat deshalve bij de andere middelen een accres is aan te wijzen van ruim 24 millioen, is aan verschillende oorzaken te danken. De nota constateert dat de begrooting geert ruimte laat tot belastingverlaging. Ove rigens neemt de regeering; het standpunt in dat wèl een betere verdeeling van den druk van sommige belastingen binnen het béreik ligt en binnen den kortst mogelijken tijd be hoort te worden doorgevoerd, maar dat een veriagirig van den totalen belastingdruk niet verwacht mog worden. LONDEN, 18 Mei. Mabel. Boll wil, vol gens berichten uit New York een Oceaan- vïucht ondernemen. Zij weigert echter het doel van haar tocht bekend te maken. De piloot Wilmer Stultz en een mecanicien zullen haar vergezellen. TOKIO, 13 Mei. In Japan wordt alge meen een verscherping in den toestand in China verwacht. Heden vindt een buitengewone kroonraad plaats, waarin beraadslaagd zal worden over de verder te treffen maatregelen. Peking en Tientsin worden waarschijnlijk door Japan opgejeven. Vandaag den dag gaat het hoofdzakelijk cm Japan's positie in Mantsjoerije. De militaire partij in Japan eischt, dat Mandsjoerije en Mongolië tot neutrale zone worden verklaard en dringt aan op het stui ten van den opmarsch der Zuidelijk troepen. Onder de Japansch'e bewoners van Noord- China is groote opwinding ontstaan. De burgers zijn op verschillende plaatsen sa- mehgebracht zoo in de legatiewijken van Peking en Tientsin. PEKING, 18 Mei. Generaal Feng heeft in een ouderhoud verklaard, dat het aftreden van Tjang-Kai-Sjek voor de Chineesche- nationale beweging van groote beteekenis is, daar Tsjang-Kai-Sjek schuld is aan het con flict met Japan. China moet zien met Japan een accoord te bereiken. LONDEN, 18 Mei. Gisteren had een. verkooping plaats van schilderijen van be roemde meesters; talrijke personen uit de Londensche kunstwereld waren hierbij te genwoordig. Een schilderij van Rembrandt bracht den hoogsten prijs op: 600.000 gulden. Een an der werk van Rembrandt bracht 540.000 gulden op. ^en schilderij van Van Dijck werd voor 360.000 gulden verkocht. Voor den aanvang van het Nat. Concours vooi- Muziek- en Zangverenigingen werd 'n marscWwedstrijd gehóuden. De jurij bestónd uit 'de -tieereh.'F. Bicknesé, "Al. Koop en H. Zeldehrüst. Uitslag: „Politie Muziekgezelschap", Lei den, 2e prijs; „Harmonie Ver. Leo XIII", Al- pheh aan de Ryn, le prijs, „St. Caecilia". Boskoop, 2e prijs; „Vriendenkring", West- broek, 2e prijs „Kunst na arbeid", Koude kerk, 2e prijs; „Trou moet Blycken", Lisse, le prijs. Zangwedstrijd. 4e afd. Gemeengde Koren: ,,'Éxcelsior", Nieuwveen met 300 punten een Ie prijs: 4e afd. Kinderkoren: „Klein Ami- citia". Nieuwkoop met 267 punten een 2e prijs: 3e afd. Gem. koren: „De Lofstem", Aarlanderveen met 307 punten een le prijs én diréeteursprijs. Eere- afd. gem. koren: „Amicitia", Nieuwkoop, met 300 puntèn een eerste prijs. Muziekwedstrijd. 4e afd. Fanfare: „Kunst na Arbeid", Koudekerk met 294 punten een 2e prijs. „Artie et Rcligioni", Ter Aar met 285 punten een 2é prijs; „Door samenwer king Sterk", Aarlanderveen met 288 punten een tweede prijs. 4e afd. Harmonie: „St. Caecilia", Boskoop met 311 punten een le prijs. 3e afd. Fanfare: „Vriendenkring" Wéstbroek met 318 punten, het hoogste aan tal van het geheele concours, een eerste pr. extraprijs en directeursprijs. 3e afd. Harmo nie: „Leo XIII", Alphen a. d. Rijn. met 284 plinten een 2e prijs. 2e afd. Fanfare: „Kunst na arbeid", Bennebroek met 302 punten een le prijs. 2e afd. Harmonie: „Trou moet Bly cken", Lisse met 283 punten een 2e prijs, le afd. Fanfare: „Politie Muziekgezelschap", Leiden met 278 punten een 2e prijs. Des avonds had een eerewedstrijd plaats. Uitslag: „Amicitia", Nieuwkoop, le prijs; „Excelsior", Nieuwveen, 2e A prijs; „Kunst na Arbeid", Bennebroek 2e B prijs; „Vrien denkring", Westbroek 3e A prijs en „Caeci lia", Boskoop 3e B prijs. DELFT, 18 Mei. De heer M. de Gast uit Helder., die gelijk reeds was gemeld op den Haagweg bij Delft met zijn motor met zijspan over den; kop slqeg, is in den afge- l'oopen nacht, zonder het bewustzijn te heb ben. herkregen, aan de bekomen; verwondin gen overleden. KOWNOL. 17 Mei Naar uit Moskou gemeld wordt, dat daar cp instigaetie van de Sevjet-organisaties een congres zal wor den bijeengeroepen, er bestrijding van de oorlogsgevaren. Dit congres zal een ant- woprdzijn op het anti-oorlogspact van Kellog. Uitgenoodigd zullen worden alle we- enschappelijke organisateis van beteekenis uit alle deelen van den wereld. Het congres zal onder voorzitterschap staan van Kame- néw. Moskou wil ook op dit congres bewij zen, dat de Sovjets nog steeds volledige ont wapening voorstaan. LONDEN, 18 Mei. Gisteren waren de minister van buitenlandsche zaken en diens echtgenoote gasten van de stad Glasgow, waar hem de eereburger-oorkonde werd der spoorwegen opdracht gegeven 15 tremen naar Peking te zenden voor het vervoer van troepen. Waarschijnlijk zullen de noordelijke troepen tamelijk gemakkelijk kunnen terug trekken; de hoofdmacht bevindt zich even wel nog steeds in het front, dat zuidelijk van Peking ongeveer 70 K. M. ten zuiden van Tientsin verloopt. Ook worden nu groote voorraden levenmiddeien naar Mandsjoerije gezonden; tdiwordt beschouwd als een teeken, aai de terugtocht der noordelijken weldra in vollen gang zal zijn. Te Peiling is de toestand rustig; algemeen verwacht men, dat de stad zal worden bezet door generaal n, den :v>;: -rn ;ur vnn Sjanst, of dcor C uovr i Frig; deze verfijn als niet gevaarlijk beschouwd. SAARBRüCKEN, 16 Mei In een café in Hagendingen in Lotharingen heeft een 16-jarig meisje haar minnaar, een 20-jarige arbeider, met messteken zoo zwaar gewond, dat hij spoedig daarna stierf. Ds moordna- res, die gevlucht was, is te Forbach gear- reèteérd. Meeningsverschillen tusschen hem en Feng TOKIO, 1.7 Mei Naar uit Nanking wordtg emeld, wil Tsjangkai-Sjek het op perbevel neerleggen van het Zuidelijke le ger. Er zijn n.l. tusschen hem en Feng meenirtgsgeschillen gerezen, waarbij de re geering zich aan den kant van Feng heeft geschaard. Tsjang-Kai-Sjek heeft om i;oe- steming gevraagd naar Europa te mogen gaan. De kraters, die bij Batoer ontstaan zijn, stooten stoom uit. De lava vloeit niet om laag, doch wel een modderstroom, die met lava vermengd is. Een nader onderzoek heeft uitgewezen, dat er drie kraters ontstaan zijn. LÖNDÉN. 17 Mei. (V.D.) Volgens een be richt uit Canton heeft generaal Tsjang-kei- Sjek aan de Canton-regeering een telegram gezonden, waarin hij aandringt op toewij zing der Japansche eischen in verband met de incidenten in Tsinanfce, teneinde de op marsch der Zuidelijnen niet te benadeelen. Aan de bevolking van Canton wordt het ver zoek gericht, om rekening te houden met den ernst van den toettand. Hij neemt zijn intrek in „Chateau Royal" BRUSSEL, 17 Mei Hedenmiddag om streeks 1 uur verliet Prins Carol van Roe menië, vergezeld van mevr. Lupescu en een talrijk gevolg, het Palace Hotel te Brus, si. Per auto begaf het gezelschap zich m ir „Chateau Royal", in de Ardennen, w; tr Prins Carol verblijf zal houden. COLMAR, 16 Mei Op voorstel van e" m Procureur-Generaal, dat zoowei hij zelf ris de verdediging van het verhoor van eeni ;e getuigen zullen afzien, om het proces te bespoedigen, heeft de verdediging van have zijde geantwoord, dat zij met dit voorstel instemt. Hierdoor zullen nog slechts 200 ge tuigen gehoord behoeven te worden, iot welke men korte, omschreven vragen zal richten. De woordvoerder van de verdedi ging, de advocaat Berthon, zeide: „Dit is de eerste maal, dat de verdediging het eens is met den Procureur-Generaal". De Pro cureur-Generaal antwoordde hierop: „Eet zal ook de laatste maal zijn", waarop Ber thon in het midden bracht: „Hierover zul len slechts de gezworenen hebben te oor- deelen en niet U, Mijnheer de Procureur- Generaal." Berthon verzocht toen af te zien van het verdere verhoor van Rlehl. Over dezen persoon immers zijn beide par tijen het eens. De commissie, die een onderzoek heeft in gesteld naar het ongeval met de vliegboot te Soerabaja op 24 April, deelt in haar rap port mede, dat de oorzaak van het ongeval i van den vrede- niet is komen vast te staan, doch met aan I LONDEN, 18 Mgi. De minister-president Baldwin heeft gisteren bij den Duitschen gezant den wensch uitgesproken te worden ingelicht over den toestand van Stresemann. Baldwin ,is ook uitnaam van Berlijn dank gezegd voor zijn belangstelling in den toe stand van Stresemann. Voor den Korpswedstrijd (drietallen) en den wedstrijd om den Koningsprijs van den A. K. B„ bestaat ook nu weer groote belangstelling, zoodat reeds fraaie resulta-. enn zijn bereikt. Vermelding verdient vooral de stand in den personeelen wedstrijd, waarin de hee ren P. Boon' en M. W. Smit. de leiding hebben, ieder met 5 negens. Verder luidt de stand als volgt: Korpswedstrijd (drietallen)le prils D. E. S. I., 194; 2. R. A. N. G. II, Beverwijk, 186, 28 tr.; 3. Twee Duifjes IV. 186, 27 tr. 4. Twee Duifjes II 183; 5. E. H. T. A. C. I, 181; 6 Jas Uit I 174, 7 A. N. I. O. S. I. 170; 8. A. N. I. O. S. II, 168 tr.; 9. Het Kom Wei II. 168, 28 tr„ 10. Twee Duifjes III. 167, Eereprijs: J. Verwer, IJmuiden, 80 Personeele wedstrijd 1 of 2. P. Boon en M W. Smit ieder 45, bij loting: 3. P. Rogge, 44: 4 H. Manssen, 43 (9 9); 5. J"'l. Ccppens, Beverwijk 43 (7 9): 6. J. E '- vollen ganv. Tsjany-Tso-lin heeft de directie ,man, 43 (9.7); '7. J A. Weikamp. 42 overhandigd. De burgemeester van de stad 8. 9 en 10 M Muiatter. Moolenburgh n verklaarde in zijn rede, dat Engeland nog. Hevenbroek ieder 42 (9 8 9 7.9.) bil lot nooit een geestdriftiger en loyaler minister1 Serie le pr. (Koningsprijs van den rt 'C. heeft gehad als Sir Austen Chamberlain; B.) H. Mansions. 122; 2. H DisWbrink, verwijzende naar zijn arbeid ten behoeve '1?0: 3. .Toh. Coppens Bevrrwijk, 118 (25). van den Volkenbond noemde'spr. den mi- Vriie Baan (eéwone telling), le pri's: W. C. Muller Jr Biis<mm. 44 2 M "7. Smit, 43: 3. C F. Arnolds 40; 4 de Wvg Beverwiik. 38. 36: 5 J.Helmstadt. 38361 Vriie Baan (Hamb. Tpiling). le prils' L. KeteDanner 120; 2. J. Cohen, 104; 3 "I. schaving slechts afhangt van de handhaving DMolbrirk 94. Vorrt-ofn-uT van de wedstrilden op Za terdag 19. Zon :.g 20 en I' andag 21 Mei a.s. De voornoede van het leger van Feng is blijkens de laatste berichten tot ongeveer 50 K.M. ten zuiden van Tientsin opgerukt. Reeds wordt de dekking van de Sjantoeng- strijdkrachten bedreigd en in het district Peking-Tientsm zijn vijandelijkheden in nister den vredesapostel. Chamberlain hield daarop een rede, waar in hy een overzicht gaf van de buitenland sche politiek. Hij verklaarde dat de veilig heid van de Britsche natie en van haar be-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2