Luchtverkeer Gemengd Nieuws Bmnenlandsch Nieuws KOn-ZfEPFAORMM DË DUIF ADVERT UITWIPPEN OM BEWAREN Vh-CUQ PLEINE5DEMDOÊDER Sprekende cijfers o» De geheimzinnige roofmoord te Maartensdijk Verdronken Een doodelijke va! Door een vallende rioolbuis gedood Welkom vreemdeling! Weer een slachtoffer De „Eemclijk" in quarantaine Ongewenschte elementen Met zijn motor omgeslagen De Noordpoolvlucht van generaal Nobile Pelletier d'Oisy neergestort Het transport der Dornier-Wdlvliegtuigen Indië naar De fraude ten nadeele van de Rotterdamsche bankvereeniging Een trans-continentale vlieg- dienst in de Vereenigde Staten Van België naar de Congo? Voor een luchtdienst tusschen Zuid- en Noord-Amerika Voorloopig mislukt UIT ONZE OOST Een straffe motie Het huldeblijk voor H. M. Koningin-Moeder Wegens oplichting en valschheid in geschrifte STATEN-GENERAAL Tweede Kamer De begrooting van het Zuiderzeefonds Jhr. F. E. M. H. Michiels van V erduynen De wet op de Naamlóoze Vennootschappen SOCIAAL LEVEN Prof. dr. H. Gerth Onderzoek van het cadeaustelsel Samenwerking tusschen den Ned. Bond in Duitschland en het St. Joseph Comité Jaarvergadering van de A. R. K. A. OM DE T"OT EINDE JUNI iVGORV/AAnSEfl eO AAfiVRA:^ Het jaarverslag van den secretaris .werd goedgekeurd. Op voorstel van het bestuur werd een telegram van hulde en onderdanigheid ge zonden aan Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen, bisschop van Roermond. Het jaarverslag van den penningmeester werd goedgekeurd, evenals de rekening 1927 die m totaal werd vastgesteld op 20.792.85. Ter bespreking van het bestuursbeleid ga ven velen zich op. De afgevaardigde van Roermond merkt op, dat zijn afdeeling niet tevreden is over het bestuursbeleid. De poging van het H. B. voor aansluiting by een ziekenfonds is op een mislukking uitgeloopen. Een bondsbi- bliotheek is niet opgericht ondanks de toe zeggingen. De beantwoording van corres pondentie geschiedt niet of onregelmatig. Spr. vraagt verder waarom in Limburg zoo weinig ambtenaren lid worden der A. R. K. A., hetgeen z.i. komt doordat er zoo weinig voor gedaan wordt. De secretaris, de heer L. Luitjens, kan de vrümoedigheid van den Roermondschen af gevaardigde niet bewonderen voor de aan sluiting bij het ziekenfonds zpn alle moge lijke pogingen gedaan en toch is het niet gelukt. Ook de andere klachten worden door spr, recht gezet. De heer Teyssen verklaart naar aanleiding van een gemaakte opmerking omtrent de ge voerde actie dat men onjuist handelt door op de A. R. K. A. af te geven zoolang men lid bluft van een neutrale organisatie. De afgevaardigde van Nümegen vraagt, waarom de secretaris van het georganiseerd overleg, de heer Guit bedankt heeft. Verder zegt spr. te vreezen, dat verzoeken, die aan het H. B. worden gericht, zoo goed als nooit door het H. B, zelf worden behandeld. Spr. dringt aan op meer werkkracht van het H. B. en op meer publiciteit van zijn daden. De afgevaardigde van Dordrecht waar deert hetgeen door het H. B. in het afge- loopen jaar is gedaan, in het bijzonder voor het Rükspersoneel. Bij de afdeeling heerscht intusschen ontstemming over de intrekking van de memorie inzake dje salaris actie door de commissie in het georganiseerd overleg. De reden daarvan heeft men nooit verno men. De afgevaardigde van Beverwyk wenscht het absoluut verbod te zién uitgevaardigd om lid te zijn eener neutrale organisatie, zooals het Roode Kruis e.a. De afgevaardigde ran Kerkrade dankt voor hetgeen door het H. B. is gedaan in zake de capitulantenwet. Naast dien dank laat spr. echter een klacht hooren over de geringe propaganda, die in Limburg voor de A. R. K. A. wordt gevoerd. Spr. betreurt het, dat de A. R. K. A. niet vertegenwoor digd is met een sectie-vergadering op den Nederlandschen Katholieken dag te Maas tricht. Mr. Kallen (Maastricht), lid van het H.B., doet enkele mededeelingen over de aanslui ting bij 'een ziekteverzekering, waar weinig medewerking gevonden wordt. Een sectie vergadering kan men bij den Katholiekendag niet hebben, wel een parallelvergadering, doch zoo vlak na de jaarvergadering meent spr. dat daarvoor van de zijde der A.R.K.A. leden weinig ambitie zou bestaan. De afgevaardigde van Den Haag zou gaar ne gezien hebben, dat de A.R.K.A. aan den Katholiekendag te Maastricht deelneemt en noemt het congres, dat thans gehouden wordt, geen voldoende motief voor het ont breken op deze groote Katholieke bijeen komst. Verder vraagt spr. waarom de A. R. K. A. niet is vertegenwoordigd in het bestuur der Katholieke Radio Vereeniging. Wat dit laatste betreft wordt geantwoord, dat de vertegenwoordiging der A. R. K. A. in K. R. O'. is geweigerd. Na repliek wordt de discussie gesloten. De vergadering werd hierop geschorst. In de voortgezette jaarvergadering der A. R. K. A. te Venlo gehouden, gaf de heer Moonen, afgevaardigde der A. R. K. A. bij het georg. Overleg, een vertrouweiyke uiteen zetting over de actie van het georg. Overleg. Na deze mededeelingen werd opnieuw ge legenheid gegeven het beleid der redactie van het orgaan te bespreken, waarbü verschillen de wenschelükheden werden naar voren ge bracht en klachten geuit. Daar deze bespre kingen een geruimen tijd in beslag namen, werd uit de vergadering een voorstel gedaan om een viertal belangrijke punten van de agenda af te voeren en daarvoor een speciaal najaarscongres te beleggen. Na wijdloopige discussel kwam dit voorstel in stemming en werd verworpen met 68 tegen 27 stemmen. Een tweede voorstel, ingediend door de afd. Den Haag, om zonder discussie de punten be treffende centrale contributie-inning en gróotere afdracht aan het hoofdbestuur, met de rapporten der orgaan-commissie (uitbrei ding orgaan) en van de commissie betref fende den vrijgestelde aan te nemen, werd met 61 tegen 28 stemmen aangenomen. Door dit voorstel wrodt de uitvoering van de genoemde punten opgedragen aan het hoofdbestuur na voorafgaand praeadvies. Hierna nverd gepauzeerd. Ih de middagvergadering hadden enkele verkiezingen plaats.. De aftredende bestuursleden, de heeren L. J. Lintjens, H. A. van Velzen, P. J. van Oost veen, L. E. E. M. M. Moonen en A. M. Teys sen, werden herkozen. In de vacature, ont staan door het overlyden van den heer A. M. J. v. d. Linden, werd de heer F. J. Spiegels als de eenige door de groep St. Mattheus ge stelde candidaat gekozen verklaard. Nadat een controle-commissie was be noemd, kwam de vaststelling der begrooting 1928 aan de orde. Zonder bespreking werd deze begrooting vastgesteld op 23.860. Na verdere behandeling van enkele punten werd de vergadering gesloten. Op 1 April 1928 werden 9944 weduwenren- ten en 10005 weezenrenten krachtens de In validiteitswet genoten terwijl op genoemden datum kreahten art*. 373 dier wet 64693 per sonen in het genot verkeerden van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouder domsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 3^362 personen een invali- diteitsrente als bedoeld iA art. 71 dier wet. Krachtens de vrijwillige verzekering, ge regeld in de Oudersdomswet 1919 waren op vorengenoemden datum 119.445 personen in het genot van een als vrucht hunner verze kering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. De vermoedelijke dader gearresteerd De politie te Maartensdijk is bezig geweest te graven in den grond by het huis van den vermoorden Floor te Maartensdyk, ten einde te onderzoeken, of daar nog geldswaarde verborgen was. Een arrestatie. Het is de politieke 's-Hertogenbosch gelukt den verdachte van den moord te Blauwkapel te arresteeren in de omgeving van Grave. Sinds eenige dagen had de burgemeester van Maartensdijk n.l. het vermoeden, dat De Bruin de wijk zou hebben genomen naar Noord-Brabant's hoofdstad, welk vermoeden intusschen juist is «.gebleken. Een inspecteur der Bossche politie volgde het spoor, dat van een hotelletje, waar hij zich onder valschen naam had opgehouden, naar Grave voerde en had het geluk den man aan te houden, die den toc'H per auto bus had gemaakt. Hij is naar Utrecht overgebracht. De ruim 50-jarige veehouder te 't.Meer bü Héerenveen A. Koopmans, is in een landwük verdronken. Te Oldenzaal is de 71-jarige G. Leuverink van een wagen met hout gevallen. Ernstig verwond, werd hu naar het ziekenhuis over gebracht, waar hij eenige uren later over leed. Op het haventerrein te Bussum is een 13- jarige jongen gedood door een van een dis selwagen vallende rioolbuis. Een 850 k.g. we gende rioolkoker, waarop de jongen gezeten was, kantelde door een schok van den wagen. De knaap kwam op zoodanige wijze te val len, dat het hoofd verpletterd werd.- De directie der Nederlandsche Spoorwegen zegt in een instructie aan haar personeel het volgende,: Ons land zal in de zomermaanden hoogst- waarschijniyk door talrijke vreemdelingen worden bezocht. Het'personeel is verplicht dezen vreemdelingen zooveel mogelyk tege moet te komen, hun alle verlangde inlich tingen mét de meest mógeiyke welwillend heid te verstrekken en hun in alle opzichten bébulpzaam te zyn. Kleine onregelmatigheden, te goeder trouw gepleegd door vreemdelingen, van welke zulks met het oog op hun onwetendheid met Ne derlandsche Spoorwegtdestanden en voor schriften niet behoeft te bevreemden, moe ten steeds met de grootste vrijgevigheid be handeld en geregeld worden. De mooie windkorenmolen te Driel bij Arnhem is ten doode ópgeschrevén. Hij zal worden gesloopt. Naar Lloyds uit Bremen meldt, is het Nederlandsche stoomschip „Eemdijk", dat daar met een lading van graan uit Rosario was aangekomen in quarantaine gesteld en het lossen van graan verboden. De reederü van de Eemdyk deelt mede, dat aan boord doode ratten zijn gevonden, die bij onderzoek met pest besmet zouden zijn gebleken. Vandaar de quarantaine- maatregel. Aneta seint uit Batavia: Zeven Bataviaasche Chineezen zullen uit Indië verwüderd worden. Zij waren allen ge boren uit Canton en leiders van de Kuo Mintang. Voor het portret van dr. Sun had den zij den eed van de revolutie afgelegd en zij bewezen diensten aan een communistisch leider, die uit Canton hierheen gekomen was te zamen met vier propagandisten, welke het land werden uitgezet, nadat zij een op ruiende redevoering gehouden hadden. De berijder ernstig gewond Op den Haagweg, ter hoogte van de villa Johanna, nabij Delft, is de heer M. de Gast, uit den Den Helder, met zyn" motor met zijspanwagen, toen hij een auto,'welke vóór hem reed, voorbij wilde gaan, door onbeken de oorzaak omgeslagen en op de, tramrails geslingerd. Met een zeer ernstige hoofdwonde is de heer de G., in hoogst zorgwekkenden toestand, naar het St. Hipolytusgesticht te Delft vervoerd. Het tramverkeer heeft eenige vertraging ondervonden. Wederwaardigheden op den tocht met de „Italia" Een Wolff-telegram deelt uit Kingsbay het volgende mede: Een draadloos bericht van de „Italia" meldt, dat het schip boven een nog on geëxploiteerd gebied tusschen Spitsbergen en Frans-Josefland heeft gekruist. Door den mist heeft zich aan het luchtschip een dik ke zware ijskorst gevormd. Tot nu toe werd geen spoor van land waargenomen. Het pakys schijnt begaanbaar te zijn. Een later telegram meldt: Om 10.30 des avonds besloot ik koers naar het noorden te zetten, om dieper boven het nog niet ge- exploiteerde gebied door te dringen, wy be reikten een punt op 82 gr. Noorderbreedte en 28 gr. 30 min. O. L. Van daar hebben wij ons naar het Alfred Harmsworth-eiland ge wend. Om 2.30 kwam deze eilandengroep welke direct bij het Frans Josefland ligt, in zicht. Wy hebben een matigen tegen wind. Het zicht is veel beter geworden. Wü hebben geen aanwijzingen gevonden om trent nieuw land. Toen het luchtschip „Italia" over Frans Josefland vloög, werd een vlag van Vene tië naar beneden geworpen ter herinnering aan Franco Querini, die in 1909 deel uit maakte van de expeditie Bagni en toen al daar is omgekomen. Te Nicolaas II Land zal het luchtschip voor anker gaan, drie leden der expeditie zullen worden neerge laten ten einde wetenschappelijke proeven te zullen kunnen maken. De eerstvolgende tocht zal worden ge maakt naar Broekerland dat Petary en andere ontdekkingsreizigers meenen te heb ben waargenomen, maar waarvan het be staan in de laatste jaren weder werd be twijfeld. De vlieger zelf ongedeerd. United Press meldt uit Calcutta: Het vliegtuig, waarmede Pelletier d'Oisy de vlucht ParusTokio onderneemt, is by Akyab omlaag gestort. Pelletier d'Oisy zelf werd niet noemens waard gewond; zün beide tochtgenooten Gavin en Carol moesten echter in het hos pitaal worden opgenomen. Het vliegtuig is totaal vernield. Mevr. W. B.L. uit Rijswük, die was aan gehouden in verband met de oplichting van de Rotterdamsche Bankvereeniging, is op vrije voeten gesteld De voorloopige hechtenis van J. G. v. d. E. B., den secretaris van de directie van de Bank, die alleen vervolgd wordt wegens ver duistering, is verlengd In aansluiting aan de loopende geruchten omtrent de opening van een luchtdienst door de Pensylvania Railroad Company, ontving het Persbureau Vaz Dias het volgende tele gram uit New-York. Te New-York is het besluit genomen tot de vorming van Transcontinental Air Transport Incorporated deze vennootschap zal een ge combineerde trein- en luchtverbinding over een directen afstand van meer dan 3000 mij len exploiteeren. De nieuwe maatschappij is opgericht door de twee voornaamste Ameri- kaansche vliegtuigfabrieken en twee spoor wegmaatschappijen, die tot de belangrijkste van het land behooren. De route zal zich aan vankelijk uitstrekken van den Atlantischen tot den Grooten Oceaan, met als begin- en eindpunten New-York en Los Ange les. De Transcontinental Air Transport Incorporated is opgericht door vertegen woordigers van de Pennsylvania en Atchison Topeka and Santa Fé Railroad Companies en der Wright en Curties Aeroplane Compa nies. Het ontwerp vindt steun bij een voor aanstaand banksyndicaat onder leiding van de heeren Blair Co. Na een studie van vele maanden, waarbij gebruik werd gemaakt van waardevolle ge gevens, verkregen op de luchtlijn Londen- Parijs, waren de oprichters in staat het nieu we vervoersysteem door te voeren. De pas sagiers met bestemming voor het Westen verlaten New York in den avond per trein van de Pennsylvania, stappen na het ontbijt in Columbus (Ohio) in de vliegmachine, om in St. Louis te lunchen. De tocht per vliegtuig eindigt voorloopig te Wichita (Kansas), waar men in den namiddag arriveert. Daarna gaat men wéér in den trein, nu van de Atchison Topeka tot Nieuw Mexico, waarna men den volgenden dag tot Los Angelos vliegt. De ge- heele reis duurt nu slechts twee dagen in plaats van vroeger vier. Er zullen driemotorige machines worden gebruikt, die speciaal hiervoor worden ge bouwd zij zullen worden uitgerust met alle bekende middelen, die voor de veiligheid noo- dig zijn, radio-verbindingen en buffetten. Er zal in de vliegtuigen plaats zijn voor handba gage in tegenstelling met den trein, waar ook zware bagage kan worden meegenomen. De landingsplaatsen zullen van alle mogelijke comfort) worden voorzien. Iedere vliegma chine zal ten hoogste veertien passagiers kun nen vervoeren. Als eerste president van de nieuwe maat schappij zal optreden de heer C. M. Keys, die eveneens president is der Curtiss Aeroplane and Motor Company Incorporated. Als di recteuren zullen fungeeren Julian Eisman, Vice-President der Pennsylvania Railroad Co., Charles Lawrence, president der Wright Aeronautical Co., William B. Maye, Hoofdin genieur der Ford Motor Co., William H. Vanderbilt, en nog eenige heeren. Het geheele aandeelenkapitaal van 5 millioen in aandeelen zonder nominale waarde is geheel volgestort door de oprichters en de heeren Blair Co., National Air Transport, C. M. Keys Co., J. C. Willson Co, Haydon Stone Co., Knight Dysart and Gamble Hemphill Noyes Co., Bond and. Goodwin and Tucker Incorporated, Fred Harvey en William Vanderbilt. In den Raad van Commissarissen zullen o.a. zitting nemen de heeren Harold Bixby en Harry R. Knight, die beiden deel uitmaakten van de combinatie, die de tocht van Kolonel Charles Lindbergh financierden, M. R. Keys, J. Cheever Cowlin van de firma Blair Co. en Fred. Harvey, als vertegenwoordiger van de hotels en restaurants langs den Santa Fé Railroad. De maatschappij is van plan later aanvul lende luchtdiensten te openen, welke zullen aansluiten aan de hoofdverkeersader van Oost naar West, geleidelijk zullen alle be langrijke Amerikaansche steden worden op genomen in deze nieuwe lucht- en treinver binding. Een aansluiting van Chicago naar St. Louis en Kansas City wordt reeds over wogen. Daar het enthousiasme in Amerika voor de luchtvaart blijft toenemen, hetgeen gestimu leerd wórdt door de geslaagde oceaanvluchten zagen de Amerikaansche spoorwegen het probleem van nieuwe concurrentie met het spoorwegverkeer onder de oogen. Het lijdt dan ook weinig twijfel of ook andere spoor wegen zullen overgaan het trein- met het luchtverkeer te vereenigen. Het gerucht loopt, dat de bekende Bel gische vlieger Willy Coppens, momenteel luchtvaartattaché bü het Belgische gezant schap te Parijs, het plan voorbereidt voor een België-Congo-vlucht, die hij over af- zienbaren tijd zou ondernemen De bemanning der drie vliegtuigen. Zooals vroeger gemeld is, is de luitenant ter zee le kl. w. H. .Tetenburg aangewezen voor de voorbereiding van het voorgenomen overvliegen naar Ned. Indië, nog dit jaar, van de drie Domier-walvliegtuigen, voor Indië bestemd, enzal deze officier alsdan ook optreden als leider van den vliegtocht. Naar nader nog vernomen wordt, zullen als verdere leden der bemanning van de drie vliegtuigen aan den eventueelen tocht deelnemen: de off icier-vlieger 2e kl. P. s. Everts, de officier-vlieger 2e kl. M. Vethake, de officier van den Marine Stoomvaart dienst 2e kl. J. J. van der Eyk, de sergeant- vliegtuigmaker A. Langeraar, en de korpo raal-vliegtuigmakers A. Wurtz, J. Symons en J. J. van Tol. United Press meldt uit New York: Hoewel de recordvlucht nog steeds het doel van alle vermetele aviateurs is de laatste vlucht van de „Bremen" heeft het onlangs nog aangetoond is er toch een streven merk baar om de practische ervaringen, in de aviatiek verkregen, voornameiyk in dienst van handel en verkeer te stellen en is men thans meer en meer bezig met een op groote basis gefundamenteerd vliegwezen op te bouwen. Hiertoe kan in de eerste plaats de vlucht der aviateurs Jose Gatti en Cox bijdragen. Deze piloten willen een nön-stop-parcours afleggen tusschen Washington en Buenos Aires, ten einde op deze belangrijke lucht- lün een geregelden dienst te organiseeren. Deze vlucht, die door General Motors in Argentinië en Brazilië gefinancierd wordt, zal in een Stinson-eendekker met een ca paciteit van 200 K.M. per uur plaatsvinden, waarin een 20Q P.K. luchtgekeelde Knight Whirlwindmotor met negen cylinders ge plaatst is. Hoewel het toestel zeven personen kan herbergen, zullen slechts de twee avia teurs de reis ondernemen; de overschieten de ruimte wordt dan door benzine en voe dingsmiddelen ingenomen. Zoodoende zal het mogeiyk zijn, 2000 liter brandstof, toe reikend voor een vlucht van 25—40 uur, me de te voeren. Ten slotte zullen tweemaal zooveel instrumenten worden medegevoerd als Lindbergh voor z'n Oceaanvlucht noodig had. De 25-jarige Gatti was zeven jaar lang bü Mc Muilen in dienst, waarna hu bu de Argentijnsche luchtvaartafdeeling ge plaatst werd. Cox is een jaar ouder dan Gat ti en zal als waarnemer fungeeren. Hij heeft anderhalf jaar vliegervaring, maar hu is nog niet in het bezit van een diploma. Daar entegen is zijn kennis van Amerika's Oostkust zeer groot. Een wetenschap, die hij door jarenlange practijk bij de Amerikaan sche marine Jieeft vergaard. Onze vlucht, aldus Cox, zal moeten aan- toonen, dat het mogeiyk is een luchtdienst tusschen Buenos Aires, Montevideo, Rio de Janeiro en New York te organiseeren. De eerste landingsplaats zal Port of Spain (Trinidad) zijn, d.i. pl.m. 3300 K.M. van ons uitgangspunt. Later zullen wij achtereenvól gens te Para, Pernambuco en Rio de Ja neiro landen. Wolff meldt uit Berlijn: Dezer dagen liep de optie-termijn af die de Junkers-werke aan mevrouw Dillenz hebben gesteld voor den aankoop van de „Europa", een machine van hetzelfde type als de „Bremen", zonder dat mevrouw Dillenz de vereischte defini tieve verklaring gaf. Dientengevolge zün de verkoopssprekingen als milukt te beschou wen. Intusschen interesseeren andere kringen zich voor het vliegtuig en zyn piloot Risticz, ozodat mischien binnenkort toch nog een nieuw plan voor een Oceaanvlucht met de „Europa" bekend zal worden. Aneta seint uit Bandoeng: In een vergadering van de afd. Bandoeng van het Nederlandsch Indisch Onderwijzers Genootschap werd by acclamatie een motie aangenomen betreffende het afvoeren van de salarisverbeteringen van de ontworpen begrooting. De motie keurt het af, dat de regeering van het rüke Indië onderbetaling van hare ambtenaren geoorloofd acht. De motie ziet hierin eene bedreiging, zelf van de bestaande salarissen van alle landsdie naren en beveelt een krachtigen salaris - strijd aan. Voorts wordt in de motie gead viseerd geen salarisconferentie meer te hou den met de regeering zoolang deze de on derbetaling van hare ambtenaren tolereert. De motie spreekt den wil uit tot het vormen van een fusie van alle ambtenaren-centra les tot de vorming van een zoo groot mo gelijke eensgezinde macht tegen alle onder betaling, die de ambtenaren bedreigt. Overal in Ned. Indië worden gewestelijke comités opgericht niet het doel een hulde blijk aan te bieden aan de Koningin- Moeder bij de gelegenheid van haar vijftig jarig verbluf op Nederlandschen bodem. De heer Hamstra, redacteur van het „Al gemeen Handelsblad" te Semarang is door den Raad van Justitie aldaar veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf wegens oplichting en valschheid in geschrifte. In de vergadering der Tweede Kamer feWam Woensdag in stemming het voorstel- v- d. Waerden c.s. betreffende het vervaar digen van een Kort Verslag van de ver gaderingen der Kamer, over welk voorstel den vorigen dag de stemmen hadden ge staakt. Het voorstel werd verworpen met 34 te- Sen 31 stemmen. Z. h. s. werd aangenomen het wetsont werp, houdende machtiging tot verwerping van de nalatenschap van den heer J. G. D. Wateier, overleden te 's-Gravenhage 22 Ja il 1927. Vervolgens kwam in behandeling de be- erooting van het Zuiderzeefonds voor 1928. Verschillende leden bepleitten verbetering van de positie en de huisvesting der ar beiders bij de Zuiderzeewerken. Een motie-Drop luidende: „De Kamer van oordeel, dat aan de be langen van huisvesting en recreatie van de arbeiders der Zuiderzeewerken bu'zondere zorg dient te worden gewijd, verzoekt de Regeering de daartoe noodige maatregelen zoo spoedig mogelijk te nemen," werd ver- Worpen met 36 tegen 17 stemmen. By art. 18 bespreekt de heer DUYMAER VAN TWIST (A.R.) de Zuiderzee-steunre- geling. Hij betoogt, dat de voorziening van de crediet-behoeften voor voorloopige in standhouding van het bedrijf voor de Zui- derzeevisschers met de Zuiderzee-steunwet niets te maken heeft. De voorziening krach tens deze wet is van geheel anderen aard en komt pas veel later aan de orde, al ont kent de Minister dit verschil. De Minister heeft thans aan de credietverleening door de credietvereeniging een eind gemaakt, maar het is spr. een raadsel waarom hu dat juist nu deed, nu er zooveel voorjaars haring in de Zuiderzee is als in geen jaren het geval was. De toestand der visschers aan den Oost en Zuidwal is, door het uitbiyven van cre- diet, ongunstig. De Steunwet is bijna drie jaren oud, doch van de resultaten wordt nog zeer weinig bespeurd. De regelingen der Zuiderzee-steunwet zyn, zooals spr. reeds eerder betoogde, zeer gebrekkig, heel de regeling en haar toepassing gaan uit van de onjuiste gedachte, dat de staat al leen maar iets doen mqet, terwyi het lo gisch ware het standpunt in te nemen.dat de staat, die de Zuiderzee droog maakt, alle gevolgen daarvan moet dragen. De wet moet op de helling; het is nu langzamer hand wel bekend geworden wat er aan ontbreekt. Er moeten maatregelen worden getroffen om de gezinnen der visschers voor algeheelen ondergang te behoeden en de vraag rijst op welke wyze in den nood der visschers op afdoende wyze kan wor den voorzien. De Regeering verwyst naar ontwerpen die nog bü de Kamer moeten binnenkomen; daaruit blijkt hoe weinig ernst zy met de zaak maakt, anders zou zy gezorgd hebben, dat de noodige gelden aanwezig waren. Er is nu twee ton beschikbaar, maar dat is ten eenenmale onvoldoende als men nagaat wat'daarvan betaald moet worden aan uit ga*»», die tonnen zullen vergen. Het bedrag zal belangrijk hooger moeten worden, wil spr. zich met het artikel kunnen vereenigen. Voorts zal de Minister wyziging der Zui derzee-steunwet ter hand moeten nemen en de credietverleening weer buiten deze wet moeten brengen. Doet de Minister dit niet, dan zal spr. tegen het artikel en tegen de begrooting moeten stemmen. De heer v. d. BILT (R.K.) constateert, dat de klachten, die bij de indiening van de Zuiderzee-steunwet voorspeld zyn, thans in alle visschersplaatsen gehoord worden. De visschers lijden schade doordat de knechts ander werk gaan zoeken, en zy aan de overblyvende knechts een deel der be somming' moeten afstaan om hen te hou den en aan den Zuid- en Oostwal wordt schade geleden door het verminderen van het zoutgehalte van het water. Spr. is het met den Minister niet eens, dat de Zuider zee-steunwet voldoet aan billijke eischen en in ieder geval a^n de verwachtingen. Mi nister van Swaay heeft zelf de mogeiykheid erkend, dat de wet niet ver genoeg gaat, doch wilde niet verder gaan, voordat erva ring was opgedaan, omdat hy de draag wijdte van verder strekkende maatregelen niet kon overzien. In de generale commissie zitten te weinig visschers en trouwens, de eenvoudige vis- scher verliest het gemakkelyk tegen pien tere handelsmenschen en gewiekste ambte naren. De credieten worden onder veel te bezwarende voorwaarden verleend en dat de Zuiderzee-steunwet niet aan redeiyke ver wachtingen voldoet, om dat te constateeren behoeft men geen ervaring, dat wist men reeds by. de invoering van de wet. Er wordt armoede geleden in menig gezin aan de Zuiderzee en die smet mag niet blijven op het grootsche werk der drooglegging: dat is Nederland onwaardig. De heer VAN ZADELHOFF (S.D.A.P.) betoogt, dat de onzekerheid in honderden gezinnen toeneemt en dat de toekomst don kerder en donkerder wordt. Hu vraagt zich af of het niet de plicht der Regeering is in te grypen en ten aanzien van de Zuider zee-steunwet radicaal het roer om te gooien Als het de bedoeling der Regeering is den menschen tot wanhoop te brengen, zoodat zy vertrekken en de Regeering van haar af is op de goedkoopste manier, dan moet zy zoo doorgaan. Dit is geen armenzorg, geen weldadigheid, dit is een recht, dat in de wet is vastgelegd. De heer BAKKER (C.H.) wijst er op, dat blijkens het voorloopig versalg met de uit voering der Zuiderzee-steunwet bijna nie mand tevreden is. Flinke steun aan oude vis schers, die hun kinderen voor een ander bedrijf moeten laten opleiden, is noodig, geen fooi, geen armenzorg, want hier gaat een bedrijf 'ten gronde door het ingrijpen van den staat, die daardoor een plicht op zich heeft genomen. De heer OUD (V.D.) bepleit steun voor den postschipper van Ewijksluis op Wlerln- gen, wiens bedrijf door het gereedkomen van den afsluitdyk onmogelijk is geworden. De heer SNOECK HENKEMANS (C.H.) wyst erop, dat het uitgetrokken bedrag f .300.000 lager is dan het bedrag, dat op de vorige begrooting voorkwam. Een tweede opmerking van spr. geldt den steun. Deze moet verleend worden ook als er niet om wordt gevraagd. De tegemoet koming moet niet het karakter hebben van steun, het verlies moet worden geschat en vergoed. Ook daarop wenscht spr. een dui- deiyk antwoord. De MINISTER betoogt, dat een crediet vereeniging is opgericht, omdat iedereen begreep, dat de verleening van crediet niet op de Zuiderzee-steunwet kon wachten. De „roUiotverppnivine is ongericht in afwach ting van de wet en toen deze kwam, moest zy de taak der vereeniging overnemen en op dezelfde goede wyze uitvoeren. Nu is de Zuiderzee-steunwet eindelijk in gevoerd, zoo laat omdat men er niet eerder mee klaar was en inderdaad is er na de invoering klacht op klacht gekomen. De on tevredenheid kon komen omdat de steun regeling niet goed werd uitgevoerd, of om dat de visschers met de wet niet tevreden waren. Spr. heeft zich met de generale commissie daarover verstaan en daarbij is hem meegedeeld, dat men tevreden was met de uitvoering der wet. Men zei, dat het vlug ger kon, maar dat het reeds vlugger ge schiedde dan tevoren. De ontevredenheid sproot dan ook niet voort uit de uitvoering der wet. maar uit het ontbreken in de wet van de beide door den heer Snoeck Henke- mans genoemde punten. Naar sprekers meening ligt het op den weg der generale commissie om daaromtrent aan spr. voor stellen te doen. Spr. is er van overtuigd, dat als hy advies vraagt aan de generale commissie, zy zal adviseeren de beide pun ten in de wet op te nemen. Spr. neemt zich voor dit advies over beide punten te vra gen en, zoodra hij dit advies heeft te handelen en, naar hij hoopt, te handelen in den geest der Kamer, waarna evenwel over leg met zün ambtgenoot van financiën noo dig is. De door den heer Oud genoemde kwestie is in onderzoek. Na re- en dupliek wordt de begrooting van het Zuiderzeefonds zonder hoofdelüke stemming aangenomen met aanteekening, dat de heer Duymaer van Twist tegen de begrooting is. Daarna wordt de vergadering tot Dinsdag verdaagd. Door de dezer dagen verschenen Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp op de N.V. zyn de bezwaren, die in de zakenwereld tegen deze wetsvoordracht bestaan, naar het oordeel van het Comité, dat in Sept. jj. een congres te dezer zake te Den Haag hield, geenszins ondervangen. In dit comité zyn vertegenwoordigd krin gen van handel en nyverheid, landbouw en middenstand, bankwezen, scheepvaart en notariaat. Het heeft zich genoopt gezien, op nieuw een vergadering te beleggen van hen, die in de practyk met de werking van het instituut der N.V. op de hoogte zijn, ter openlyke bespreking van het ministerieele Antwoord. Benoemd tot gezant te Weenen Naar wy vernemen is thans by K. B. be noemd tot gezant te Weenen jhr. F. E. M. H. Michiels van Verduynen, vroeger Neder landsch gezant te Buenos Aires in Argen tinië. Prof.- dr. H. Gerth, conservator aan het Ryks-, geologisch, mineralogisch museum te Leiden en privaat-docent in de paleontologie en historische geologie aan de Leidsche Uni versiteit, is voor den tyd van 3 jaar benoemd tot geoloog bü den opsporingsdienst van den mynbouw te Bandoeng. Prof. Gerth is reeds naar Indië vertrokken. Tusschen den Nederlandschen Bond in Duitschland en de Vereeniging „Nederland" (St. Joseph-Comité) hebben besprekingen plaats gehad, en men besloot overleg te ple gen, wanneer de wenscheiykheid van een van beide zyden bekend wordt gemaakt. Voor dit overleg zijn aangewezen: van den Nederland schen Bond in Duitschland de heeren: Max Blokzijl en H. B. Koelensmid te Beriyn en van „Nederland" (ft. Joseph Comité) de Zeereerw. heer J. Ritselaar te Zeeland (N.B.) en Ch. L. van de Bilt te Haarlem. Als voorzitter van de commissie van over leg is aangewezen de heer Max Blokzijl, journalist te Beriyn, als secretaris de heer Ch. van de Bilt, lid van de Tweede Kamer, Verspronckweg 105 te Haarlem. Punten van overleg, die genoemd werden, zijn: 1. Gemeenschappelijke adressen aan autoriteiten; 2. Gemeenschappeiyke actie by gezantschap en consulaten; 3. Gemeenschap peiyke actie in de betrokken parlementen; 4. Gezameniyke propaganda voor het bezoek der regeerings-cursussen in Dujtschland; 5. Samenwerking by het verschaffen van pas sen, het publiceeren van officieele berichten (onderlinge informatie der beide secretaria ten); 6. Onderling ter beschikking stellen van materiaal voor voordrachtenavonden; 7. Uitnoodigen van elkanders hoofdbestuurders tot het bywonen van belangryke groeps- en federatiebesprekingen. Te Venlo heeft de alg. R.-K. Ambtenaren - vereeniging haar jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van den vice-voorzit- ter mr. J. Simons. De voorzitter der vereeniging was wegens ongesteldheid verhinderd de vergadering bij te wonen. De notulen werden vastgesteld; bü de be handeling daarvaji kwam een voorstel dei- af deeling-Roermond aan de orde om de no tulen meer uitgebreid te maken, zoodat alles tot zijn recht komt. Door het H. B. wordt te dien aanzien aan een vroeger besluit herinnerd om de notulen beknopt te houden. De toezegging werd gedaan, dat de notu len zoo zakelyk mogelyk zullen worden op genomen in het orgaan, met welke toezeg ging de vergadering zich vereenigde. Bij beschikking van den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid is de heer mr. E. C. M. Deurvorst, op zyn verzoek, eervol ont heven, uit zyne functie van Isten secretaris der commissie tot onderzoek van het cadeau stelsel en zijn benoemd: tot lsten secretaris mr. L. Sprey, te Alphen aan den Ryn, thans 2de secretaris van voor melde commissie; tot 2den secretaris mr. F. Ph. ^ichon van IJselmonde, te Utrecht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7