f VARIA UIT HET RADIO-LABORATORIUM. .Mill#- HET VERDRAG VAN TRANS-JORDANIE RADIO-NIEUWS De radio aam boord van de en de jCitta di Mtlano" Telefunken bestaat 25 jaar De GleichwellnOmroep Radio in Finland Radio-HoogescKool in Duitschland SOCIAAL LEVEN Het zilveren Jubileum van „St. Raphael" I Radio-distributie in huis Fig. 1. toe leiding. **«m» (Van een bijzonderen correspondent) JERUSALEM, Mei 1928. Het nabije Oosten verheugt zich dezer dagen over een groote belangstelling bij de Europeesche pers. Palestina is barstens-vol van ontwikkelings- en ontginningswerken. Egypte vraagt onafhankelijkheid, en ke gelt voor dit ideaal het eene ministerie na het andere omver; in de uitgestrekte Ara bische woestijn, waar Ibn Saoud de teu gels van het bewind in handen heeft in veel mystiek en mysterie, bruisen in het Bedoeïenhart de lusten naar vechten en rooven. Trans-Jordanië eindelijk, de smal le strook grond tusschen Palestina en het grondgebied van den koning van den Hed- gaz en den Nedgd. doet ook van zich spre ken wegens het tl-actaat, gesloten den 25 Februari j.l., met Engeland en eerst dezer dagen gepubliceerd. Voor den oorlog was Trans-Jordanië, zoo als het geheele Arabische schiereiland Palestina meegerekend Turksch. Enge land zag zich door den wereldoorlog de ge legenheid geboden in het Oosten zijn slag te slaan. Eenige knappe Engelsche officie ren. die sedert 1910 van uit Cairo het ge heele schiereiland doorkruist hadden en met bijna alle stamhoofden „goude" vriendschap gesloten hadden, leidden in de oorlogsjaren den opstand tegen Turkije en Duitschland in dit Arabierengewest. Toen na den oorlog de diplomaten in Parijs weer alles recht moesten zetten, wat ze al vech tende overhoop gestooten hadden, werd ook het nabije Oosten door hen onderhanden genomen. Ook voor Trans-Jordanië moest een regeeringsvorm gekozen worden. In Mekka was steeds het bloed van Mo hammed in eere "gebleven, niettegenstaande de Turksche overheersching. Lijnrechte af stammelingen van den profeet worden „scheriefs" (edelen) genoemd en genieten er algemeene vereering van het volk. Deze eerbied voor de scheriefs beviel den sultan van Constantinopel weinig en deze hield daarom steeds het hoofd der „scheriefs" bij zich te Constantinopel eerzaam gevangen. Daarom kent ex-koning Hussein, nu ban neling op Cyprus, zoo goed de straten en steegjes van Constantinopel, want toen Hussein nog jong, in Mekka bij het over lijden van ziin vader de oudste „scherief" werd, riep Abdul Hamla hem in zijn re sidentie. Eerst wilde Abdul den ..Scherief' in den Bosporus werpen, maar zag van dit voornemen af, om den toorn van profeet niet op ziin hals te halen. In 1912. in het jaar der Turksche revo lutie, werd Abdui Hamid afgedankt en alle politieke gevangenen werden in vrijheid ge steld. Toen Hussein in Mekka terugkeerde, deed hij zijn zoons direct verstaan, dat het weeldeleven van sigaretten-rooken en roeien op den Bosporus in de. „heilige" stad uit moest ziin en dat ze moesten te- rugkeeren naar het ware Bedoeïnenleven. „Constantinopel". zeide hij. „met zijn weel deleven ligt nu achter jullie. God zij ge dankt. Van nu af maken jullie je huis on der den blauwen hemelkoepel met jullie broeders der zwarte tenten, opdat de glo rie van ons geslacht niet verga. God is de allerhoogste!" All, Abdallah. Faical en Zeid trokken dus de woestijn in en speelden daar hun spel letjes, niet zooals onze westersche jongens, maar als ras-Bedoeïnen. Het leven is een ernstige en sobere zaak voor het Arabi sche wicht, vanaf het oogenblik, dat het zijn oogen opent op moeders schoot in de zwarte tent. Zoodra het enkele woorden kan stamelen, wordt het reeds in de stammenvergadering toegelaten. Zijn eeni" ge opvoeding is die, genoten tusschen ka- meelen en paarden. Zoo verging het ook den vier prinsen, waarvan er twee geroepen zijn om op een troon te zetelen: Faical, he den koning van Irak en Abdallah. nu emir van Trans-Jordanië Abdallah begon zijn leven dus als smoe zelige, kleine herdersjongen. Zijn moeder was een Arabisch meisje uit Mekka en 'n nicht van zijn vader. „Scherief" Hussein stuurde hem nog baby zijnde, de woestijn in om met een Bedoeïnenstam te leven, want het opvoedingssysteem der woestijn vond hit beter dan dat der steden en dor pen. Zoo leerde Abdallah het scherp-schie- ten, het paard- en kameelrijden. Om zijn rijkunst wordt de Emir vandaag geroemd. Ook van letterkunde hield de jonge Abdal lah veel. De Koran heeft hij grondig ge studeerd, enkele zijner geliefste schrijvers zijn Imrel Kais. een schrijver van den tijd even vóór Mohammed, geschriften van ka- meelen en woestijn en minnezangen. Ibn Is ham, Zuhair, Zarafa, Al Harith. alle schrij vers uit de middeleeuwen. In 1921 kende de Volkenbond Palestina en Trans-Jordanië aan Engeland als mandaatgebied toe Palestina kreeg dade lijk een Engelsch bestuur, doch Londen, gezien de groote liefde van den Arabier voor zijn onafhankelijkheid, vond het te gewaagd in Trans-Jordanië op gelijke wijze als in Palestina te handelen. Abdallah werd uitgenoodigd het emiraat van Trans-Jordanië op zich te nemen. Hiermede erkende Engeland de verdien sten, welke de scherief zien verworven had gedurende den oorlog tegen de Turken en de vrijgevigheid, waarmede Abdallah met middelen uit eigen kas den opstand van den stam der Adwans tegen Trans-Jor danië in 1920 den kop ingedrukt had. En zoo was Trans-Jordanië in schijn se dert 1921 een onafhankelijk emiraat, be stuurd door Abdallah, die in deze taak ge holpen werd door wat Engelsche officie ren. Het land tot werkelijk mandaatgebied te maken, kon pas dit jaar bereikt worden. De redenen vap dit uitstel varen de po litieke toestanden van het schiereiland Arabië en het persoonlijk karakter van den emir Abdallah. De politieke toestanden veroorloofden niet tot aan de grenzen van den Hedgaz en den Nedgd het land binnen te dringen. Het karakter van den emir was te weinig voorbereid om een constitu tioneel regeering met democratischen vorm in te stellen. Hij was voor het volk niet meer dan een stamhoofd en er moest eenigen tijd verloopen om hem boven zijn in den beginne gelijke stamhoofden te ver heffen. Maar gesteund door de Engelsche raadgevers en nog meer door wat Engelsch kapitaal, is Abdallah erin geslaagd zich den emir der emirs te doen noemen en nu is hij zonde: twijfel de grootste in het land. Jammer, dat gedurende de zeven jaren, welke tusschen de installatie van Abdallah te Amman en het sluiten van het laatste tractaat verloopen zijn, de liefde voor on afhankelijkheid bij de bevolking steeds vermeerderd is, terwijl het tractaat deze onafhankelijkheid feitelijk tot nul terug brengt. In vele beschouwingen over dit tractaat in Engelsche en Nederlandsche bladen heeft men een vergelijking wi'len trekken tusschen Trans-Jordanië en Irak. Doch deze vergelijking gaat niet op. In Trans-Jordanië. immers bestaat geen publieke opinie geen volksvergadering, geen cultuur en geen enkele politieke om- bitie. Daarvoor is het land te veel achter. En dit laatste is juist de reden, waarom het tractaat in geen enkel punt den emir vrijheid van handelen geeft. De laatste jaren komt het land wat in rust en op orde. maar zoo er geen buitenlandsche mo gendheid aan het roer stond, zou dit re sultaat nooit verkregen zijn. Daarbij is het eigenlijk den Bedoeïnenstammen, zoo lang men geen buitengewoon hooge belas tingen van hen vraagt, onverschillig, wie de regeeringszaken afdoet. De boeren ver- keeren in dezelfde geestesgesteldheid, zoo lang hun landerijen met producten door een goed regiem in veiligheid zijn tegen vernieling en berooving. De christenen, alhoewel het kleinste ge- deelte van de bevolking uitmakend, doch i steeds enkele tientallen van duizenden in i getal, verheugen zich onder Engelsch be stuur over een zekere verdraagzaamheid van de zijde der Mohammedanen, welke ze niet zouden genieten, zoo Trans-Jordanië bestuurd werd door een onafhankelijke, inlandsche, islamietische regeering. Daar om mag men het tractaat geen imperia listisch document noemen maar moet men het beschouwen als een regeling, waardoor Engeland van Trans-Jordanië wil maken een land van veiligheid en orde. Daaren boven heeft Engeland, naar ons bescheiden inzien, vrijheid van handelen noodig in Trans-Jordanië. omdat dit land zoodoen de een bufferstaat wordt tusschen Pales tina en den Arabischen koningsstaat van Ibn Saoud. voorts nog, omdat, zoo door een eventueelen oorlog met Frankrijk de weg door Syrië wordt afgesneden, er steeds een verbinding bestaat tusschen de zee met Irak en het overige Arabië. Reeds heden, na een zesjarige zooge naamde autonomie, doch steeds met een resideerenden Britschen vertegenwoordiger in 't hoofdstadje Amman, is Trans-Jorda nië veel vooruit gegaan. Publieke veilig heid in het land is een feit. wegen zijn aangelegd en bruggen zijn er gebouwd. Moderne gebruiken en gewoonten krijgen ingang, buitenlandsche ondernemingen na men in getal en omvang toe. Het hoofd plaatsje zelf, wat drie jaar geleden een hoopje hutten was. is nu een stadje en zag het aantal zijner Inwoners van 2000 tot 40000 stijgen. Vandaag nog is het land overarm, doch het tractaat staat geenszins een ontwikkeling van het land in den weg. Het land is gered van een ruïne, welke verzekerd was door persoonlijke ambities en door onkunde van regeerings zaken der inlandsche bevolking. Bij velen komt onwillekeurig de gedach te op, dat wellicht het Zionisme op dit tractaat heeft aangedrongen om het noo- dige terrein voor zijn expansie te verove ren. In Trans-Jordanië kan men nog uren 1 galoppeeren door dorre vlakten, welke met den naam van woestijn worden aangeduid, 1 maar dezen naam in het geheel niet ver dienen. Zoodra deze terreinen in cultuur worden genomen, brengen ze meer op dan al onze vruchtbare akkers en wei landen. Doch zoo de Joden Trans-Jor danië zullen binnenkomen, zal het d* schuld der inlandsche bevolking zijn, wel ke zeer gemakkelijk de terreinen zal ver- koopen voor de enorme hooge Drijzen, die de Zionisten steeds bieden. Zoo de Ara bier geld ziet, weet hij niet goed wat hij doet. Een enkele voorwaarde blijft sine qua non. wil Trans-Jordanië een hoopvolle toekomst tegemoet gaan. Daarvoor is er noodig een loyale samenwei-n«~ der Ara bische bevolking met de Engelsche re geering. Zoo dit verkregen wordt, wordt de vlakte van den Jordaan. nu dor en zanderig, na vijf jaar omgeschapen in één langgerejte lusthof van tuinen. De lande rijen zullen intensiever en doelmatiger bebouwd worden handelswegen naar de west zullen geopend worden, en Trans- Jordanië zal in gunstiger voorwaarden verkeeren dan Palestina, dat nu reeds overbevolkt is en waar de inlandsche be volking geduldig elk jaar de balans te repelen heeft naar den meer of miRder grooten toevloed van pelgrims, dte niet steeds de gewenschte welvaart aan het land bezorgen. trein bracht mij naar Utrecht, waar de sta king niet enkel bekend was, doch ook haar gevolgen voelen deed. Ontredderd was het verkeer, ontwricht de dienst, verontrust en ontsteld het reizend publiek. Het uitgestrek te emplacement en de lange perrons, waren even ledig als een verlaten landweg; enkel spoorwegautoriteiten waren de eenige per sonen, die zich daar bevonden; alle anderen werden door de politie tegengehouden. Het stationsgebouw verliet ik niet; ik wil de aanstonds terugkeeren naar 's-Hertogen- bosch, waar ik zou hebben te zorgen voor de uitvoerige opdrachten van de Regeering. Maar hoe moest ik terugkeeren? De auto mobiel was toen nog in de dagen van haar eerste opkomst. Voor een rijtuig was de weg van Utrecht naar 's Hertogenbosch wel zeer lang. De moedige en plichtsgetrouwe heer T. W. van Hal, die een der oprichters van den bond St. Raphael geweest is, had het als conducteur aangedurfd, de leiding te aan vaarden van een trein van Amsterdam naar het Zuiden. Met dien trein zou ik 's Her togenbosch kunnen bereiken. 't Was een lange reis, maar het doel werd zonder ongelukken bereikt. Met bewondering en hartelijke waardee ring voor het ernstig plichtsbesef en de toe gewijde trouw, die de heer van Hal getoond had verliet ik den trein. Ondertusschen had de toenmalige griffier der Sta-ten Mr. W. v. Lanschot met de amb tenaren mijner griffie reeds het noodige gedaan, om de veiligheid van het verkeer in Noord-Brabant te verzekeren. Zij hadden de ingekomen cijfertelegram men ontcijferd en zij stonden zeer ver baasd toen ik zoo onverwacht op mijn werk- kabinet verscheen, want niemand kon ver moeden dat nog één trein van Utrecht op dien Maandag 's Hertogenbosch bereiken zou. Van Hal, die later tot veler leedwezen In de uitoefening van zijn taak zijn leven ver liezen zou was niet de eenige, die toonde, dat recht en orde hem lief waren. Neen, honderden, duizenden zelfs, In Noord-Bra bant toonden trots bedreigingen en verlok kingen, dat zij de belangen der gemeenschap niet ondergeschikt wilden maken aan hun vermeenjd eigenbelang. Voor die plichtsgetrouwe mannen heb ik steeds eerbied en hoogachting gehad. Het verheugde mij innig ,dat de provincie waarvan ik de eer heb een deel der be- bestuurszorgen te dragen krachtens het ver trouwen van H. M. de Koningin, zich In den storm der revolutie staande hield en dat haar ingezetenen met haldhaftig zelfvergeten land en volk dienden naar best vermogen. Ik twijfel er niet aan of de Bond „St. Raphael" zal trouw blijven aan zijn verheven beginselen, en de welvaart van ons vactfc-- land blijven dienen zooals zijn eerste leiders en oprichters, dat hebben gedaan. Op Uw feestdag wensch ik U van harte de vervulling van uw ideaal, ontleend aan het reisgebed der Katholieke kerk: „voort te gaan in vrede in den naam des Heeren." HET SEMINARIE TE WARMOND De uitbreiding aan den linkervleugel HET SEMINARIE TE WARMOND De voorgevel van het hoofdgebouw (Door H. M. HARDENBERG m. t. D In 1903 werd opgericht de „Gesellschaft für drahtlose Telegraphie m. b. H., System Telefunken" (sinds 1923 „Telefunken Ge sellschaft für drahtlose Telegraphie m. b. H."). Op 27 Mei van eerstgenoemd jaar had een radio-conferentie plaats tusschen „A. E. G." en Siemens en Halske A. G., waarbij men tot samenvoeging der systemen SlabyArco (A. E. G. en Prof. Brauns) Siemens en Halske kwam. Het is thans een kwart eeuw geleden, dat de toepassing der radio in de practijk een aanvang nam, dank zij de proefnemingen van Marconi, prof. Slaby, graaf Arco, prof. Braun e. a. Deze waren het, die in de onderzoekin gen van Hertz, den eigenlijken uitvinder van de .d.raadlooze", practrische mogelijk heden zagen en daarop hebben voortge bouwd. Eenigen tijd geleden konden wij melding maken van de gunstige resultaten der proe ven, welke in Duitschland genomen werden, om te komen tot meerdere ruimte in den aether. In samenwerking met de Reichspost en Telefunken zijn deze proeven op groote schaal voortgezet, met het gevolg, dat het Reichspostministerium opdracht gegeven heeft tot het invoeren van dit systeem. Zenders volgens dit principe worden thans gebouwd te Stettin, Magdeburg en in het Oosten van Berlijn. Het zij ons vergund, bij deze gelegenheid nogmaals het principe van den „Gleichwel- len"-omroep ter sprake te brengen. Dit systeem schept de mogelijkheid, het aantal radio-omroepzenders naar willekeur uit te breiden, zonder nochtans het aantal benoo- digde golflengten te vergrooten, zoodat de de beperkte ruimte in den aether nog niet meer belast wordt, dan thans reeds het geval is. Een aander groot voordeel is, dat men thans in verschillende plaatsen, waar tot heden redio-ontvangst slechts mogelijk was met vrij ingewikkelde en kostbare toe stellen voor afstand-ontvangst, zal kunnen volstaan met een eenvoudig twee- of drie- lamps-toestel om luidspeker-ontvangst te krijgen van uitstekende kwaliteit. Lange afstand-ontvangst gaat, vooral des zomers en in de groote steden bijna steeds gepaard met enkele onaangename neven verschijnselen, als lucht- en tramstoringen, enz. Dit vindt zijn verklaring in het feit, dat zulke toestellen vrij gevoelig moeten zijn en daardoor ook licht reageeren op storingen. De invoering van den „Gleichwellen"- omroep ligt geheel in de lijn van Telefun ken, welker streven het is, de radio onder ieders bereik te brengen. Er bestaan twee systemen, welke voor practische toepassing in aanmerking komen; volgens het eene systeem wordt elke Glelchwellen-zender gestuurd door een kwartkristal, volgens het andere wordt van uit een centraal punt aan elk station een bepaalde frequentie toegevoerd. Deze laat ste methode wordt thans toegepast. In een centraal-station te Berlijn, zal zich een frequentie-apparaat bevinden, dat den aangesloten zenders per kabel een grond- frequentie van 1700—2500 Hertz toevoert. In élk Gleichwellenomroep-station staat dan een frequentle-verveelvuldigingstoestel, dat de grondfrequentle tot de gewenschte hoogte bij de eerste Duitsche zenders van dit systeem 1270.000 Hertz- opvoert. Deze nieuwe zenders zijn overigens van het normale type, met een telefonie-vermogen van 0.75 K. W„ terwijl alleen de stuur- zender vervalt en hiervoor het frequentie- verveelvuldigings-apparaat in de plaats komt. HET TEGENWOORDIGE STADHUIS TE SASSENHEIM In ons nummer van gisteren gaven wij eene afbeelding van een plan voor een nieuw stadhuis. Viborg 214 M„ 0.8 K. W. Voortas is te Lahti op 100 K.M. afstand I van Helsingfors, de Finsche hoofdstad, een groote zender in aanbouw, welke met een telefonie-vermogen van 20 K.W. zal werken. De proefzendingen van dit nieuwe, door Telefunken gebouwde krachtstation, geschie den voorloopig op een golflengte van 1525 M. en werden reeds meerdere malen in Holland gehoord. Als zend- en gelijkrichtlampen worden j hier de watergekoelde Telefunken-iampen toegepast. Ook in Finland geniet de radio-omroep een groote populariteit en deze mag zich in een snelle uitbreiding verheugen. In dat land bestaan reeds 11 radio-omroep zenders, waarvan de voornaamste zijn: Helsingfors 375 M., 1,8 K.W. Bjömeborg 304 M., 2 K.W. Albo 256 M., 1 K. W. Tammersfors 390 M., 1,6 K. W. Aan de hoogeschool voor muziek te Char- lottenburg, is een afdeeling „radio" toege voegd. Hier wordt langs technisch-weten- schappelijken weg de geschiktheid onder zocht van artisten, die voor de microfoon moeten optreden en worden hunne even- tueele tekortkomingen zooveel mogelijk ge corrigeerd. Ook de opstelling der instrumenten voor orkestmuziek, de bouw-principes voor stu dio's en de tallooze verdere problemen, wel ke de radio nog ter oplossing biedt, worden hier langs wetenschappelijken weg bestu deerd. De resultaten van deze onderzoekingen ko men niet alleen ten goede aan de luiste raars In Duitschland, maar ook ten onzent, zal men daarvan t. z. t. kunnen profiteeren, daar de meeste Telefunken-zenders ook hier uitstekend te hooren zijn. Thans, nu in 's Hertogenbosch het zilve ren jubileum van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphaël" herdacht wordt; is een typografisch zorg vuldig verzorgd feestnummer verschenen van het orgaan van den bond. „Het Rechte Spoor", zoo is zijn titel, bevat vele bijdragen van autoriteiten, die hun ge- lukwenschen en waardeering voor „St. Ra phaël" uitspreken. „Met groote vreugde aldus Mgr. Diepen op de voorbladzijde zullen Wij op 19 en 20 Mei onze Bisschoppelijke medewerking verleenen aan het zilveren jubelfeest, dat St. Raphael in onze Bisschopstad gaat vie- 15/6 ren. Wij herdenken daarbij in groote erken telijkheid de. gewichtige diensten door de kloeke mannen van St. Raphaël steeds aan Nederland en Kerk bewezen, onder leiding van zijn gevierde Adviseurs en zijn kloed en doortastend bestuur". Een bijzonder waardeerend woord schrijft Mr. A. E. J. baron van Voorst tot Voorst, Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, die een herinnering wijdt aan de oprichting van de jubileerende ver- eeniging. Het zilveren jubileum van den Nederland- schen Katholieken Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „Sint Raphaël" brengt mij, aldus de schrijver, als vanzelf er toe, even terug te zien naar zijn geboortejaar. Juist heden voor vijf en twintig jaar werd een der donkere bladzijden van Nederland's jongste geschiedenis geschreven. Een donke re bladzijde, zeker, maar een die toch ook goede en schoone regels bevat. Als curator der Rijksuniversiteit te Utrecht had ik op Maandag 6 April 1903 reeds tamelijk vroeg mijn woning te 's-Her- togenbosch verlaten, om de curatorenverga dering in de academiestad te gaan bijwo nen. Op het station der spoorwegen alhier scheen nog niemand te weten, wat in den voorgaanden nacht besloten was: dat 'n algemeene staking van spoorwegpersoneel was uitgeroepen. Weliswaar had ik zelf als Commissaris der Koningin drie dagen te varen nog een burgemeester gewaarschuwd „de meeste waakzaamheid te blijven betrachten om door de omstandigheden niet verrast te wor den", doch, zoöals meestal geschiedt, toen was iedereen reeds gewoon geraakt aan 't gevaar, dat sinds maanden al dreigde. De Toch is er niets eenvoudiger dan dat. Zonder hooge kosten is men in staat het geheele huis van een leiding te voorzien, met een willekeurig aantal aansluitingen voor den luidspreker. Hetzelfde toestel kan zijn diensten blij ven verrichten (dit laatste als regel) zon der éénige verandering in het schakel-sche ma. Verder is het in het geheel geen be zwaar tegelijk meerdere luidsprekers aan te sluiten, alleen moet men het natuurlijk eens zijn over het te ontvangen station. Fig. 1 geeft het schakelschema, toelich ting hiervan lijkt ons overbodig. Het best laat zich voor de leiding twee- aderige loodkabel verwerken. Eenige zorg bij den aanleg, ter voorkoming van kort- of aardsluiting, is natuurlijk gewenscht. Bij aansluiting van de stopcontacten het nor male sterkstroom-stopcontact, 6 Amp. is goedkoop en voldoet uitstekend moet men eveneens met zorg te werk gaan. Bij het maken van lasschen vooral niet te diep in den loodmantel snijden; even aansnijden en verder doorbreken verdient ailt aanbeveling. Men moet er voor waken, de isolatie van de draden niet te bescha digen. N/kun LCIAjnC* Generaal Noblle's luchtschip, de Jttalla" en het begeleidende luchtschip „Cltta di Milano", voeren belden met zich een uit gebreide radio-installatie. Tot de ontvangtoestellen behoort o. a. een Telefunken-toestel met een golfbereik van 15024.00 M., terwijl bovendien twee peilinstallaties aan boord zijn, nl. een Mar- coni-peiler en een Telefunken-peiler. Het spreekt vanzelf, dat voor deze Noordpool- expedltie het allerbeste is gekozen, wat de moderne radio-industrie kan bieden, zoodat hiervoor dan ook slechts de beroemdste fa brikaten in aanmerking kwamen. Het woord „distributie" wekt onaangena me herinneringen op aan een voor Neder land en de Nederlanders benarden tijd; gekoppeld aan het begrip „Radio" echter, heeft het een heel wat aangenamer betee- kenis gekregen. Vooruitstrevende Radio-firma's hebben eerst hun buren, later heele buurten, zelfs heele stadswijken, op een steeds beter aan de daaraan te stellen eischen aangepast radio-ontvangtoestel aangesloten. Ook de gemeente Den Haag heeft een radio-dis- tributie-bedrijf in beheer. f ei «ar Wij zullen het echter niet over dit soort distributie-netten hebben, maar wel over radio-distributie in uw eigen huls. Het radio-toestel is meestal aan een vaste plaats in het huis gebonden (antenne- en aarde-aansluiting). In één kamer kan men daardoor maar van de radio-geneugten pro fiteeren, terwijl zich toch zooveel omstan digheden voordoen, waarbij men ook in an dere kamers van de uitzendingen zou willen genieten. Om maar eens iets te noemen: een der huisgenooten is ziek of de vrouw des huizes zou onder haar bezigheden in de keuken wel wat afleiding willen hebben. Men kan de voorbeelden willekeurig uit breiden. 0 I HooiTt* 1 jm i a 4 rjeeu Fig. 2. Uitgangstransformator, overbren gingsverhouding 11. In verschillende uitvoeringen en fabrika ten verkrijgbaar. Fig. 3. De uitgangstransformator wordt aan de luidsprekerklemmen aangesloten. Alleen de methode van aansluiting van het toestel aan de leiding verdient nadere toelichting, waarbij wij in de eerste plaats naar de figuren 2 en 3 kunnen verwijzen. De toepassing van een uitgangstransforma tor is noodzakelijk. Men zal begrijpen, dat het een groot verschil maakt of men een luidspreker onmiddellijk aan het toestel aansluit of wel dit aan het eind van een lange toevoerleiding doet. In het laatste ge val toch speelt de capaciteit van de afgaan de leiding eveneens een, veelal niet onbelang rijk#, rol. Men kan dit geheel voorkomen door tusschenschakeling van een uitgangs transformator, overbrengingsverhouding 1 op 1; de plaatsing van de laatste lamp blijft dan ten allen tijde onveranderd, alleen de belasting wijzigt zich bij aansluiting van één of meerdere luidsprekers. Bij toepassing van een uitgangstransformator is het ook geen bezwaar luidsprekers met een verschil lenden inwendigen weerstand aan te sluiten. Is nu de ontvangst door het geheele huis mogelijk, één ding blijft nog noodzakelijk. Voor de bediening en voor het in- en uit schakelen moet men bi; het toestel zelf zijn. Voor het afstemmen en eventueel over gaan op een ander station zal dit wel altijd noodzakelijk blijven, voor het in- en uit schakelen echter niet. Het volgende artikel zal u een beschrijving geven van de me thode, waarop dit laatste vermeden kan worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8