Stadsnieuws U bespaart zich later veel zelfverwijt, V erkeers.oepevaüen. Nationale Zangwedstrijd Liedertafel „Haarlem's Zanggenot" Zangwedstrijd Zandvoort wanneer U Uw kinderen er bijtijds aan went hun mond en tanden dagelijks met O dol te verzorgen. De desinfecteerende werking van dit door vooraanstaande tandartsen aanbevo len mondwater beschermt de tanden Uwer kinderen tegen bederf en de gevolgen daar van, en geeft hun een gezonden en fris- schen adem. Odol beteekent gezondheid en vreugde in het leven van het kind. Dr. H. NANNING's TANDPASTA 1 _k25&75c.p.tube, De Brockway-Mij. en de chauffeurs Ernstige aanrijding Kaartenverkoop Holland Uruguaye Burgerlijke Stand. De steiger der Haarlemsche Machinefabriek aan het Noorder Buitenspaarne Loos Alarm Dronken deelnemers aan het Zangconcours Vereeniging tot bevordering van Elementaire Verstandsoefeningen. De actie in het loodgietersbedrijf. Programma Voorwielen gebroken. Woningbouw vereeniging „St. Bavo." DAMRUBRIEK Zondagmiddag 20 MeL lste Afdeeling Gemengde koren. Uitnemendheid Gemengde Koren. Was de opkomst van belangstellenden de vorige drie Zondagen ruimschoots bevredi gend, dezen laatsten concoursdag had de organiseerende Liedertafel „Haarlem's Zang genot" evenmin over bezoek te klagen, of schoon 't toch beter had gekund. Heeft men op de afgeloopen wedstrijd dagen kunnen genieten van uitstekenden gemengden- en mannenzang, zoo zelfs, dat de leden der Jury ongetwijfeld wel eens met de handen in het haar moeten hebben gezeten, ook dezen middag en avond heb ben we heerlijken samenzang beluisterd. En kon het ook anders, waar mee van de beste gemengde- en Mannenkoren meedongen naar den Eerepalm, te behalen in de eerste afdeeling en in de afdeeling Uitnemendheid. Het gelijktijdig te Zandvoort gehouden zmgconcours zal natuurlijk wel van invloed ijn geweest op de opkomst. In de eerste i fdeeling toch stonden des middags slechts orie koren op het programma, en in de afd. Uitnemendheid slechts twee, zoodat we dus hoopten op een selecten middag. En op ééne uitzondering na is het dit dan ook geworden. De Jury was voor dezen middag samen gesteld uit de heeren Jac. Bonset, Voorzit ter; L. C. Keereweer, Amsterdam; H. van Nieuwenhoven, Breda; Isr. J. Olman, Am sterdam; Alph. Vranken, Amsterdam; Bern. Z Jamant, Rotterdam en Ed. Empelman, Dordt. Het verplichte nummerwas een fijne compositie van den heer Jac. Bonset; „Dat hemelsce casteel", een geestelijk lied uit de 13e of 14e eeuw, waarin de componist met zuiver muzikaal stijlgevoel en diep begrip van den tekst een fijne stemming heeft weten te leggen, en het historisch element ongerept heeft weten te bewaren. De dy namische wisselingen en het vierde en vijfde couplet waren hier de gevaarvolle klippen, waarop bij de uitvoering kon worden ge strand. Over het algemeen is deze compositie dooi de koren goed gezongen en werd de com ponist luide toegejuicht. Als eerste trad op de „Geheelonth.-Zang- ver. „Excelsior" uit Wormerveer, die met 58 van de 63' zangers (essen) was opgeko men onder leiding van H. Stolp. Het verplichte nummer werd door dit koor gezongen in vrij goede opvatting en tempo. We hoorden mooie 2e bassen en stevige sopranen, maar minder fraaie te- neren. De piano-gedeelten waren 't best, c i j.orti iets te onafgewerkt ruw. Men ein digde vrijwel op toon. Als vrij nummer had dit koor een com positie van Sweelinck gekozen, welke wij ook reeds in de tweede afdeeling hoorden: nl. „Cantio Sacra". Hier was 't tempo ech ter veel beter begrepen, al leed de contra- punctiek aan gebrek aan doorzichtigheid, dordat de stemmen om beurten niet ge ne g terugtraden. De R. K. Gemengde Zangver. „St. Cae- cilia" te Krommenie, kwam met 88 van de 90 opgegeven zangers (essen) onder directie van Leo Pielage. Een mooi ensemble, dat met groote toewijding zong; de directeur liet z'n menschen uitstekend zingen, al waren enkele piano's iets minder fjjn dan van 't vorige koor, de uitspraak was uitstekend, i: 3 heer Bonset moest danken op het kla- - verend applaus. Op „Super flumina Babylonis" van Hüb. Cuypers, een fraaie compositie, mooi en evenwichtig van bouw en prachtig van har monisatie, was de keuze gevallen, van het vrije nummer. De vereeniging zong dit nummer, dat groote moeilijkheden inhoudt en nogal eischen stelt aan het uithoudings- v rmogen, zeer goed; nu en dan flakkerde de toongeving, vooral der sopranen wat, zoodat men lichtelijk detoneerde op som mige passages. Zangvereeniging „Excelsior" uit Gouda, kwam onder directie van Gerard Leenders op met 54 van de 70 opgegeven zangers (c sen). Na den prachtigen inzet der twee eerste versregels volgde opeens een gewel dige, onbeschrijflijke inzinking, die ons reeds onmiddellijk de vraag deed stellen: w t doet dit koor in de eerste afdeeling? En de heer Leenders slaagde er niet in, om in het toch wel zeer gemakkelijke „Lente zang" van Fred. J. Roeske, dat als vrij nummer gekozen was, ook maar de ge ringste verbetering te brengen, 't Was een vc irtdurend detoneeren en tegen den toon aanzingen, dat iemand de ooren pijn deden. De uitslag van de Jury liet zich wel be vroeden, en de heer Bonset deelde bij het uitspreken van het oordeel der Jury mee, dat Gouda niet gezongen had, zooals men dat in een eerste afdeeling kan verwachten. Heeft de geringe deelname in deze afdee ling soms overmoedigen gekweekt? Dan is Gouda er de dupe van geworden: het kreeg geen prijs toegewezen. De prijzen werden verder als volgt ver deeld: le prijs „St. Caecilia", Krommenie, met algemeene stemmen; 2e prijs „Excel sior", Wormervéer, met alg. stemmen. Afd. Uitnemendheid Gemengde Koren. „Mei-Symphonie" van Theo v. d. Bijl, was hiervoor het verplichte nummer. De partituur is verre van gemakkelijk ge schreven met wel 'n vijftal modulaties, die niet van de lichtste zijn. Van het' zingen met gesloten mond werd veel gevergd en 't was, alsof dit ook z'n terugslag had op de keuze der andere vrije nummers, want hierin kwam beide malen ook zingen voor met gesloten mond! Voor deze afdeeling hadden zich, zooals gezegd, slechts twee vereenigingen opgege ven. Gemengd koor „Concordia" van Rotter- dc .u zong dit nummer onder directie van Piet 't Hart met slechts 105 van de 125 zangers (essen) met zeer goede opvaing en mooie kleurschakeering van het goede ma ter .aal, waarvan slechts de le tenoren minder fraai klonken. „De Omkransde Boot" een gedicht van Helène Swarth, ge toonzet door Jac. Bonset, vormde hier het vrije nummer, dat ook een goede vertol king genoot en waarvoor de heer Bonset n .est danken. De Gemengde Zangvereeniging „Zang- lv t" uit Wormerveer zong onder leiding v: a Joh. Brands met 103 zangers (essen) h t verplicht nummer met minder goede opvatting. Het stemmenmateriaal schrijn de er nog al 'ns tegen aan, zoodat ook het vi je nummer „Zonneloop" van M. C. v. d. r vaart, voordurend aan toonschommeling onderhevig was, en op momenten zelfs geen ,toonaard viel te bekennen. De stemmen waren overigens niet slecht. De prijzen werden als volgt toegekend bij monde van den heer Keereweer, die nu het voorzitterschap der jury bekleed' de: le Prijs: „Concordia", Rotterdam, met algemeene stemmen en felicitatie van de jury; 2e Prijs: „Zanglust" Wormerveer, met algemeene stemmen. ZONDAGAVOND 20 MEI. EERE-WEDSTRIJD GEMENGDE KOREN. Hoogste Eere-afdeeling Mannenkoren. Begonnen werd met den Eere-wedstrijd voor de vereenigingen welke in de le afd. en afd. Uitnemendheid Gemengde koren den eersten prijs hadden behaald. Als eerste trad voor het voetlicht het Gemengd Koor „Concordia" uit Rotter dams, dat „Meisymphonie" van Theo v. d. Bijl gekozen had. Wijl ze begrijpelijk nog rustiger zongen dan des middags, klonk het geheel nog fraaier en vooral inniger, teerder in de zachte, en massaler en toch beheerscht in de forti-gedeelten. 'n Prach tig koor zingend onder uitstekende direc tie, die alleen wat veel boven 't hoofd slaat. „St. Caecilia" uit Krommenie kwam met het verplichte afd. nummer „Het hemelsche kasteel" van Jac. Bonset. Ook deze ver eeniging zong veel beter nog dan 's mid dags, maar hier waren de sopranen het zwakste materiaal, de bassen waren prach tig van kleur, diep als donker water. De jury, welke voor dezen wedstrijd was samengesteld uit de Heeren L. C. Keereweer, voorz. en Hendrik Andriessen, Haarlem; Bern. Diamant, Rotterdam; H. v. Nieuwen hoven, Breda, Isr. J. Olhoven en Alph. Vranken, allen A'dam, kende de volgende prijzen toe; le Prijs „Concordia", Rotterdam, met al gemeene stemmen; 2e Prijs „St. Caecilia", Krommenie met algemeene stemmen. HOOGSTE EERE-AFD. MANNENKOREN. Slechts drie koren hadden voor dezen wedstrijd Ingeschreven. De jury, waarvan thans de heer Hendrik Andriessen als voor zitter fungeerde, was dezelfde als voor den Eere-wedstrijd der Gemengde Koren, en had als verplicht koor een compositie ge kozen van Hendrik Andriessen op woorden van Guido Gezelle. 'n Fraai gedicht, dat door den heer Andriessen op gelukkige wijze is verklankt, behoudens o.i. in het midden van 't tweede en 't begin van het derde couplet, waarin een moeilijke mo dulatie voorkomt. Amstels' Mannenkoor Harmonie uit Am sterdam kwam onder leiding van Karei Böhne met 78 zangers. Forsch materiaal, minder fraai, wijl vlak zingende eerste en tweede, vooral leelijke tweede, tenoren. Te open klinkervorming, de pianogedeelte van het verplichte nummer waren nog 't best. De componist dankte op het luid applaus. „Requim" Introitus Offertorium en Com- munio uit de Doodenmis, 'n compositie van Fred. J. Roeske was het vrije .nummer, waar mee deze vereeniging in het krijt trad, 'n Nummer dat ons minder bevredigen kan om de talrijke unisono's, welke er in vodrkomen; de uitspraak liet zeer veel te wenschen over; men zakte en de tweede tenoren zongen lee- lijk tegen den toon aan. Dan kwamen aan de beurt de Gezamen lijke R. K. Kerkzangers „Vooi et Amieitiae" uit Amsterdam met 142 zangers, onder di rectie van Anton ter Steege. Dit koor zong hetzelfde vrije nummer als het vorige; de opvatting echter leek ons stukken beter, wijl doorzichtiger, al leek hier en daar het tempo ons iets te gerekt. Maar welk een edel materiaal? Welk een zee van klanken! Geen wonder dat de componist uit bundig werd gehuldigd! En toch!maar dit bewaren we voor straksAls vrij num mer was de keus gevallen op „Groot is de Heer" van Roeske. Glorieuze mannenzang, naar onzen smaak althans niet te forsch, keurige uitspraak: slechts het staccato dat nogal geprolongeerd werd leek ons niet ge motiveerd. Men steeg een halven toon. Zaanlands Mannenkoor uit Koog aan de Zaan was gekomen met 119 van de 119 zan gers, aangevoerd door den heer F. J. Sicking, welk fteit een luid applaus ontlokte. Dit koor zong het verplichte nummer met zeer goed opvatting, al was het stemmenma teriaal minder fraai en rond, de kllnkervor- ming a. en i te open; ofschoon 't koor ons doorloopend iets te sterk leek te zingen, werd de eenheid van 't werk door het vrij snelle tempo goed bewaard. Een compositie vanFred. J. Roeske ;Re- quiem" was als vrij nummer gekozen: de voordracht leek ons hier en daar ook nog al forsch, en de uitspraak van 't latijn: facimus luceat, had verzorgder gekund. Zoo was dan eindelijk het einde daar van dezen welgeslaagden Zangwedstrijd. Wat wij dezen avond te hooren kregen, was goed, be ter en best. Toch hadden we een uitslag als de heer Andriessen ons mededeelde niet ver wacht. 't Is mogelijk dat de Jury, midden in de zaal gezeten, een beetje overweldigd was, door het reusachtige klankvolume van het koor van den heer Ter Steege, doch op de plaats waar wij zaten, klonk het ons vol strekt niet te hard, noch te wild, daar de stemmen alle rond werden gehouden. Meer deren met ons stonden dan ook verbaasd, toen de heer Andriessen namens de Jury den uitslag meedeelde, waartoe wij verder het zwijgen zullen bewaren: Uitslag Hoogste Eereafdeeling Mannenkoren lste prijs: „Zaanlands Mannenkoor" Koog aan de Zaan met algemeene stemmen. 2e prijs Amstels Mannenkoor „Harmonie" Amsterdam met 5 tegen 2 stemmen. 3de prijs „Voci et Amieitiae" Amsterdam met algemeene stemmen. J. S. Vierde dag Behalve de 4e afd. traden eenige koren op, die de vorige Zondagen verhinderd waren. De jury bestond uit de heeren Fred. J. Roeske, Jac. Hamel, Ol. Koop, Jos. de Klerk en J. Hagen. Het knapenkoor „Kunst en Vriendschap", onder leiding van L. C. Keereweer, zong 't driestemmige „Nachtegaaltje" van Hopman- Kwast met fraaie nuanceering. De sopra nen waren beter dan de alten, die wat stug zongen en iets domineerden. Het vrije lied „Te laat" van J. F. Tierie werd zeer geestig voorgedragen; het is echter wat ge makkelijk voor een le afdeeling. Met 341 punten een len prijs. Vierde afd. Mannenkoren. Verplicht koo- Matrozenlied van J. Hamel. „De Oosterzan gers", Amsterdam, directeur Meyer Smeer, vormt geen evenredig ensemble. De bassen zijn te donker en dof van klank. De uit spraak niet duidelijk en nobel. Het steeg in „Matrozenlied" een halven toon. Het vrije nummer was beter in toon. Met 289 pun ten een 2en prijs. Mannenkoor .Kunst en Genoegen",Am sterdam, onder Herm. Dijkstra, is voor een ÏGÏ 4e afd. een goed ensemble. Er werd goed op toon gezongen. De voordracht van het „Matrozenlied" kon wat pittiger en leven diger. „Winternacht" van Roeske werd zeer stemmingsvol, in evenredigen samenklank en vast van toon weergegeven. Met 330 pun ten een len prijs en len directeursprijs. Het „R.-K. Mannenkoor" te Haarlem, di recteur Jan Nibbering, viel mede wat klank gehalte betreft. Eigenaardig is het, dat dit koor in forto beter zingt dan in piano. Gewoonlijk is het bü de koren juist om gekeerd. Het verplichte koor ging prachtig op toon. „Dominus regit me" van J. Vol- laerts gaat boven de macht van dit xoor. Men hoort bij de bewerkte deelen nog te veel het minder goede in zake toqnvorming en uitspraak der partijen afzonderlijk. De voordracht leed zeer door het zakken van een halven toon. Met 310 punten een len prijs en tweeden directeursprijs. „Amicitia", Leiden, dir. Th. Polman, 3e afd. Gem. Koor, steeg in het verplichte nummer een heelen en zakte in het vrije nummer een halven toon. Klank der teno ren en sopranen in hooge ligging minder fraai, voordracht wat eentonig en rythme te strak. Met 280 punten een 2en prijs. „Harmonie", Amsterdam, dir. L. C. Kee reweer, 2e afd. Mannenkoren, is 'n kloek koor. „De Conducteur" werd goed getypeerd voorgedragen, al is dit nummer qua klank niet zoo geschikt als „De Gravers", "an Olman, dat forscher klank kan verdragen. Met 316 punten een len prijs. „Erato", Amsterdam, dir. v. d. Heide Wij- ma, 4e afd. Gem. Koren, zong het ver plichte koor met frisschen klank en door voelde voordracht. „Wiegeliedje" van Roes ke werd- te langzaam en te log gezongen. Met 290 punten een 2en prijs. Laatste dag Zondagmiddag was voor de le afd. Ge mengde en Uitmuntendheid afd. Mannen koren. De jury bestond uit dezelfde heerën als gisteren. Eer.st traden nog 2 koren uit de 2e afd. Gemengd op, onder leiding van J. Mienes. „Zang en Vriendschap", OoSt-Knollen- dan,. zong „O quam suavis est" van J. de Klerk op kunstzinnige wijze. Het klonk zeer indrukwekkend. Ook „Zondagmorgen" van Bonnet klonk fijn en stemmingsvol. Alleen wat te hoog opgedreven. Met 329 punten een len prijs en len directeurs prijs. „Concordia", van Oostzaan, beschikt over minder goed stemmateriaals dan de vorige. Klank, samenzang en uitspraak moeten nog beter verzorgd worden. De praestatie was er één voor de 3e afd. In het vrije num mer steeg het, waardoor het slot leelijk klonk. Met 276 punten een2en prijs. le afdeeling Gem. Koren „St. Gregorius", Lisse, directeur W. Mi- rée, zong het verplichte koor „Muziek" van Ol. Koop, te langzaam en te breed uitge sponnen. Bovendien steeg het koor, waar door het klankgehalte minder fraai werd. Ook noteerden we onderlingë onzuiverhe den (o.a. overgang 3e couplet). „Zondag morgen" werd niet zoo goed gezongen als vlak te voren in de 2e afd. Met 272 pun ten een 2en prijs. „D.O.S.", Krommenie, directeuk J. Mie nes, droeg het verplichte koor in goede op vatting voor. Het verplichte koor deed het niet door het stijgen van een heelen toon. 11 De sopranen hielden niet voldoende stand. Het vrije nummer was veel beter van klank, toon en uitbeelding. Met 304 punten een len prijs en 2en directeursprijs. „Nieuw Leven", Medemblik, directeur R. M. Moeskops, zette reeds licht onzuiver in. Voordracht was wat vlak, klank niet fraai en samenzang onevenredig. „De Winter", van Loots, was over het algemeen beter, doch kon toch nog vrijer en muzikaler wor den uitgebeeld. Met 274 punten een 2en prijs. „Polyhymnia", Amsterdam, dir. Stephan Jansen, gaf, alhoewel het klankgehalte der sopranen in hooge ligging en bassen min der fraai is, toch goeden samenzang. De opvatting van „Muziek" was zeer goed. „De boodschap op de hei", van Roeske, genoot een imposante vertolking. Met 343 punten een len prijs en len directeursprijs. Uitmuntendheid, afd. Mannenkoor. Verplicht koor: Psalm 137, Roeske. Voor het optreden van „Zeister Mannen koor" werd de heer Corn .A. Galesloot, ter gelegenheid van zijn 60-jarig jubileum, ge huldigd. Alle aanwezigen stonden op en applaus en gejuich weerklonk. Op het po dium was in groen en tulpen „Hulde Gale sloot" aangebracht. Het verplichte koor werd muzikaal ge zongen. De krachten schoten in klank voor dit nummer echter te kort. Het vrije num mer „De Gravers" werd eveneens muzikaal uitgebeeld. Met 288 punten een 2en prijs. Daarna werd de heer Galesloot toege sproken door den heer Keesman, voorzitter van „Onderling Hulpbetoon" en gehuldigd namens alle deelnemende vereenigingen. De heer Roeske sprak hem namens jury en pers toe, prees in den jubilares den on- vermoeiden, nooit protesteerenden strijder. Tot slot werd in de pauze een foto geno men van den jubilaris, zijn familie, jury en commissie. Liedertafel „Zang en Vriendschap", Am sterdam', directeur Karei Böhne, gaf een brillante vertolking van het verplichte en vrije nummer: „Le chemineau", van Jules Hansen. Dit optreden was een unicum. Met 381 punten een len prijs en len directeurs prijs. Daarenboven het hoogste aantal van het geheele concours. Mannenkoor „Transvaal", Amsterdam, onder leiding Van Meyer Smeer, is een kioek, sterk mannenensemble. Sn korten reinigt mond en tanden. tijd is dit koor in de hoogste ensemble ge komen en maakt direct een flinken indruk. Met 318 punten een len prijs en 2en di recteursprijs. De uitslag van den Eere-wedstrijd is als volgt: Lage af deelingen gemengde koren: Amstelveensch gemengd koor met 273 pun ten len prijs. Ars Vocalis, Amsterdam, met 271 punten 2en prijs. Zang en Vriendschap, Oost-Knollendam, met 267 punten 3en prijs. Lagere afdedlingen mannenkoren: De IJzanger, Amsterdam met 314 pun ten lenprijs. Kunst en Genoegen, Amsterdam, met 274 punten, 2en prijs. Postaal Mannenkoor, Amsterdam met 266 punten 3en prijs. Af deelingen Vrouwenkoren: „Duin en Bosch", Bakkum met 296 pun ten len prijs. „Femina", Amsterdam met 265 punten 2en prijs. Hooge afdëelingen Gemengde koren: „Polyhymnia", Amsterdam met 297 pun ten, len prijs. „Caecilia", Wormerveer, met 294 punten 2en prijs. „D. O. S.", Krommenie, met 272 punten 3en prijs. Hooge af deelingen Mannenkoren: „Zang en Vriendschap", Amsterdam, met 318 punten len prijs. „Transvaal", Amsterdam, met 263 pun ten 3en prijs. In vervolg op het reeds vroeger medege deelde betreffende de onderhandelingen tusschen de Nederlandsche Unie van chauf feurs en overig automobielpersoneel aange sloten bij den Centralen Bond van Trans portarbeiders en den Ned. R. K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius" en de directie der Ned. Brockway-Bus-Maatschap- Pij, omtrent de loon- en arbeidsvoorwaarden van de cauffeurs in dienst dezer onderne ming, valt thans te berichten, dat tusschen de partijen volledige overeenstemming is be reikt. Er is een collectieve arbeidsovereenkomst tot stand gekomen en reeds bekrachtigd, welke arbeidsvoorwaarden bevat, welke de betrokken chauffeurs kunnen bevredigen. Ook de heer.M. C. van der Wal heeft zijn woord tegenover de organisaties gestand ge daan. In de Hoofdstraat te Sassenheim is de 40-jarige L. aldaar, toen hij op zijn fiets de Zuidstraat wilde inrijden, door een motor rijwiel, bestuurd door L. uit Leiden, aange reden. Eerstgenoemde werd tegen den grond geslingerd en kreeg een schedelbreuk. Hij Is in zeer ernstigen toestand naar het St. Ber- nardusgesticht te Sasenheim overgebracht. De kaartenverkoop zal voor dezen wed strijd niet Dinsdag, zooals eerst werd gemeld, doch eerst op den 2den Pinksterdag aan vangen. Inmiddels heeft de N. V. B. de beschik king over een groote partij kaarten gekre gen en kunnen de aangesloten clubs zich dus door zijn tusschenkomst van plaatsen voor zien. Geboren: 17 Mei, H. Goos—Sv. 't Oever, d., 17 Mei, E. H. M. AronsKobus, zoon., 18 Mei, E. v. d. VeldtKoene, zoon; 18 Mei, F. Kap- tijn—Warmerdam, zoon; 18 Mei, H. v. d. Sluis —De Bruin, zoon; 18 Mei, K. Bakker—Mol, zoon; 18 Mei, C. M. v. d.Velde—v. d. Eijkhoff, dochter. Overleden: 18 Mei, H. S. van Tienhoven Van Hall, 59 jaar, Hazepaterslaan; 18 Mei, E. Metzelaar, 62 jaar, Spaarndamscheweg. De N.V. Haarlemsche Machinefabriek voor heen Gebrs. Figee moest als recognitie voor een steiger aan het Noorder' Buitenspaarne 62.50 betalen, doch thans is dit bedrag door de gemeente Haarlem verhoogd tot 120. Het bureau der Kamer van Koophandel stelt nu voor, aan B. en W. een schrijven te richten, waarin de Kamer mededeelt, dat de betrekkelijke verordening niet te rechtsvaar- digen lasten oplegt aan de industrieele be drijven aan de Oostzijde van het Noorder Buitenspaarne, voorzoover deze door het ont breken van goede verbindingswegen en brug gen, zelf voor een overzetgelegenheid hebben moeten zorgen en voor dit doel tot den aan leg van steigerwerken in openbaar gemeente water zijn overgegaan. Voorgesteld wordt, in het schrijven aan B. en W. te vragen, een raadsbesluit voor te bereiden tot wijziging der betrekkenlijke ver ordening, waarbij tijdelijk vrijstelling der heffing in dergelijke gevallen verleend wordt. Zaterdagavond is door iemand de brand weer gealarmeerd voor een brandje in de Korte Margarethastraat 2rood, bewoond door den heer J. Gebleken is, dat de bewoner de kachel wilde aanmaken met papier en hout, dat nat was, waardoor zich op een oogenblik veel rook verspreidde uit den schoorsteen. Men veronderstelt, dat dit voor iemand, die hiermede onbekend was, de aanleiding is geweest te denken dat in voornoemd perceel brand was en zoo dus een al te haastig voor bijganger op dat gezicht de brandweer heeft gealarmeerd. Van brand is geen sprake ge weest. Gisterenavond omstreeks 11 uur wilde een aantal personen, zich toegang verschaffen tot „Mascotte" op de Groote Markt. De toe gang werd hen echter door den eigenaar ont zegd, omdat zij min of meer in staat van dronkenschap verkeerden. Toen zij echter aan j dit verzoek niet voldeden en opnieuw wilden binnendringen, werd politie-assistentie ge vraagd. Toen enkele agenten ter plaatse waren gekomen, trok een der kerels een knip mes, en wilde een der agenten te lijf gaan. De politie heeft daarop met gebruik van gummistok de herriemakers uiteen geslagen, waarop zij naar alle kanten de vlucht heb ben genomen. Vermoed wordt, dat het deel nemers zijn geweest aan het Zangconcours dat gisteren hier ter stede is gehouden. Per soonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. Zaterdag 19 Mei hield deze vereeniging haar jaarvergadering te Haarlem. Uit het jaarverslag bleek, dat steeds meerdere Buitengewone- en Voorbereidende Scholen deze leermiddelen aanschaffen. Ook het huisgezin en reeds enkele lagere Scho len blijken een bijzondere interesse voor deze uitgave te hebben. Van verschillende zijden werden nieuwe leermiddelen ter beoordeeling toegezonden. De goedgekeurde zullen van het stempel der Vereeniging voorzien in den handel ge bracht worden. Bij den uitgever der elemen taire verstandsoefeningen N. V. B. Schilte en ZnZ. te IJsselstein is tevens een handeliding-prijscourant ad 1.— ver krijgbaar, waarin de leermiddelen uitvoe rig besproken worden. Dit jaar werden weer eenige lezingen ge houden, terwijl op een tweetal tentoonstel lingen de E. V. een belangrijke plaats inne men. Op prijs zal het gesteld worden, als de ge bruikers dezer nieuwe leermiddelen in de verschillende vakbladen van hun ervaringen hiermede mededeeling wilden doen. De aftredende bestuursleden de heeren W. Kraak en F. A. v. Riet werden her kozen, terwijl het bestuur opdracht kreeg een bilderlotto uit te geven. Gezien de financieele moeilijkheden met een dergelijke uitgave, zal het noodig zijn, dat velen als lid tot deze Vereeniging toe treden. Men meldt ons van arbeiderszijde: In deze staking is bij het ingaan van de derde week nog geen verandering te con- stateeren. Sinds het uitbreken der staking werd het aantal stakers uitgebreid. In Haarlem en omgeving teekenden 20 patroons de overeenkomst. De laatste dagen is onder de werknemers de meening gekomen, dat over het geheele bedrijf, dus ook bij de patroons, die wel teekenden, het werk stop moet gezet wor den, daar men de vrees koestert, dat dezen het werk van de ondernemers, die niet tee kenen uitvoeren. Een dergelijk besluit is van het begin der staking af in Amsterdam, zeer tegen den zin der leiding, genomen. Hèt is ëvenwel niet te verwachten, dat de besturen der organisaties aan het drijven van enkelingen zal toegeven, daar het aan gaan van een overeenkomst zoowel voor de patroon als voor de organisaties verplich tingen met zich medebrengt. Zaterdag werd de tweede steunuitkeering gedaan, terwijl in de stad voor de ongeor ganiseerden, die aan de staking deelnemen, een collecte gehouden. van de Orglbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlef, op Dinsdag 22 Mei 1928, des avonds van kwart over 8kwart over 9 uur, door den heer George Robert: 1. Gagliarda Bernhard Schmid 2. Pastorale J. S. Bach 3. Adagio en Allegro uit het Concert F gr. t. (koekoek en nachtegaal) G. F. Handel 4. Improvisation S. KargElert 5. Scherzo uit de 5de Sonate A. Guilmant 6. Phantasie over Psalm 33 C. de Wolf In gebouw De Centrale werd hedenmor gen door de stakers een vergadering ge houden over de kwestie of men er toe zal overgaan de algemeene staking te procla- meeren, dus ook bij de werkgevers, die het nieuwe contract hebben geteekend. Men is niet tot een besluit gekomen, waarom he denavond opnieuw zal worden vergaderd, om een beslissing te nemen. Van een melkauto uit Halfweg, die om streeks kwart over zevenen Zondagavond op den Zijlweg reed, brak plotseling het linkervoorwiel in tweeën. De bestuurder reed daarop het trottoir op, waardoor ook het tweede voorwiel brak. De melkauto is daarna naar een garage op den Burgwal gesleept. Tr gelegenheid van het 12 yQ -jarig bestaan der woningbouwvereeniging „St. Bavo" werd gisterenmorgen in de praochiekerk St. Jo annes de Dooper een stolle H. Mis en de Hoogmis opgedragen voor de lepende en operledene leden der pereeniging. Het be- staansfeest werd alleen kerklijk hrdacht. DE PLATTELANDSDO.KTER. Deze eeuw is de eeuw van den specialist. Geen vak, geen werkzaamheid, hoe onbe langrijk ook, of er zijn menschen, die er zoo bedreven in zijn, dat ze voor alle an dere dingen ongeschikt zijn geworden. Zoo vroeg ik onlangs iemand naar zijn beroep. „Handwerksman" was het laconieke ant woord. En toen ik nadere bijzonderheden vroeg, kwam ik te weten, dat hij was; Werkman no. 1419, machine K.L. 749, bout no. 18. Wat, in 't kort, hierop neerkomt, dat hü den achttienden bout van machine K. L. 749 op het juiste moment op en neer moet bewegen. Aangezien hij deze ingewik kelde manoeuvre ongeveer vijfhonderd maal per dag verricht, is hij specialist in het op en neer bewegen van dezen specialen bout, zooals bijvoorbeeld zijn buurman, werkman 1420, machine K.L. 749, kraan 2, specialist is in het openen en dicht maken van die kraan. Zoo zijn de tegenwoordige hand werkslieden geen handwerkslieden meer, j doch specialisten in speciale bouten of kranen van speciale machines. In de behandeling van menschelijke ziek- ten en kwalen vinden we eveneens den specialist, wachtend op patiënt A, doch niet op dito B. Zich met hartstocht werpend op een „levermensch". maar totaal negee-1 rend een „hartmensch" Doctoren, die de wegen der longcellen zoo goed kennen, dat I ze in dit geheimzinnige gewirrelwar van j ingewanden- best als verkeersagent zouden kunnen optreden, doch daarentegen onbe kend met de valstrikken, die de spijsver teringsorganen den mensch kunnen span nen. Bijna ieder menscheh.jc lichaamsdeel heeft zijn gevolg van toegewijde analysators, dia gnosetrekkers en chirurgen. En die troost brengende figuur uit den ouden tijd de huisuoxter Delaaen met de zorgen van heele gezinnen, met zijn rijtuigje, zijn ther mometer in lederen étui, zijn pillen en zijn drankjes, die vroeger zoo populaire figuur is geleidelijk aan op den achtergrond ge raakt. Nog eenige generaties, en het ge slacht der huisdokters plattelandsgene'es- heeren, zooals ze in de doppen heeten zal uitgestorven zijn In een eenzaam dorp, ergens in 't uiterste Noorden van ons laad, woont nog zoo'n plattelandsdokter, zoo'n allround genees kundige. „Plattelandsdokter" zeggen wat min achtend z'n stadsvrienden, was hij ge worden. Totdat één, die zijn positie beter begreep, hem den bijnaam van „de Radja" gaf. Dit om de onbeperkte macht aan te duiden, waarmede hij over zijn patiënten heerscht, ja, zelfs beschikt. Inderdaad lezer, hebt U wel eens nage dacht over die unique positie van autoriteit van een plattelandsdoktei HU is verhe ven boven de pubiieke critiek, zijn woord, betreffende den toestand of behandeling van zijn patient, is wet, en hij kan zich met het fataalste gevolg vergissen, of daaren tegen wonderen verrichten, er zal heel wei nig van gehoord worden buiten het lande lijke kringetje van zijn practijk. Niet echter slechts als geneesheer komt onzen dokter den bijnaam van „radja" toe. Gok als dammer is uren in het rond zijn macht onbegrensd, zijn woord wet. Kalm en beseheiden, het type van den Hollandschen boerendammer der vorige eeuw, heeft hjj altijd op ieder uur van den dag, twee borden tot spelen klaar staan. Een bord, in zijn woonvertrek, het andere in de spreekkamer. Eu heel dikwijls wor den de patiënten tot een partij uitgenoo- digd. Dan trekt hij. oneer het berekenen zijner zetten, genoeglijk aan zijn pijpje lichte tabak en slaat hi na iederen zet, zijn oogleden op, om he- effect er van op zijn patient gade te slaan. En niet zeiden be studeert hjj zijn patiënten met meer re sultaat over het dambord heen als ze niet aan hun smarten of pijnen denken, dan wanneer hij ze toet de bekende angst aan jagende instrumenten, beklopt en beluistert. Er zijn zelfs tijden dat .iij een dam bord medeneemt op zijn bezoeken aan de patiënten. Voor hem is het spel een mid del om de zieken te verstrooien. Niet in staat hunne gedachten bij een boek te bepalen, worden ze afgeleid, in beslag ge nomen zelfs door de combinaties op het bord. De dokter speelt een zeer goede partij en meestal gelukt het hem dan ook te winnen, doch er zijn partijen, waarin hij, geheel onverwacht, het onderspit delft, wat vermoedelijk te wijten is aan zijne gewoon te, zich in zijn denken meer met den pa tiënt, dan met den tegenstander bezig te houden. „Damgeneeskünde" is vermoedelijk het stokpaardje van dezen plattelandsdokter en zijn dankbare patiënten romen hem niet altijd slechts opzoeken im over hunne kwa len te spreken of om hun rekeningen te betalen, doch; „Wat denkt U van deze va riant. dokter?" of „Hebt U e°n uurtje over om een dammetje te leggen." Maar ook zijin er drukke tijden in de wintermaanden, dat de damborden niet ge bruikt worden; dat onbeweeglijk, in aan- vangspositie, de schijven staan, vele dagen lang. Als de geneesheer ieder uur, ieder oogenblik bezet heeft. Als in sneeuwstorm- jachten de telefoon belt en hij er op uit moét alleen langs de donkere wegen naar een huis van smart Hü kent de menschen dezer streek, kent hunne harten en hunne wenschen, maar hij kent ook hun vechtsterkte. in het leven, zoowel als op het dambord Hij heeft ze zien strijden in beide spelen. En in beide spelen heeft hij ze bijgestaan in moeilijke posities. Hij is voor hen een bron van troost, en al begrijpen ze hem niet altijd, ze voelen de vriendelijkheid in zijne woor den en het vertrouwenwekkende in zijn persoon. „Er zijn van die stanJrn. die juist niet te winnen zijn," merkte de geneesheer eens wat neerslachtig op. Van die gevallen, die reeds te ver heen zijn, om ze nog te her stellen, doch het is werkelijk verrassend, hoevele, schijnbaar verloren partijen nog gered kunnen worden. Ik heb ze gezien Ik heb ze goed gezienrecht over dit bord Hij trok nadenkend aan zijn pijpje en bestudeerde de positie, die wy in onze par ty hadden ontwikkeld. Hier volgt er een diagram van: Ik stond op het punt om op te geven; doch zyn opmerking zette er my toe aan den stand nog eens goed te bestudeeren en toen, plotseling byna, kreeg ik de idee tot den uitval door 2722. Ik onderzocht de situatie nog eens aan dachtig en ging toen stoutmoedig tot de uitvoering van myn plan over. En inder daad het werd éen succes! Na myn 27—22 vervolgde de dokter met 21— 27; 32 21, 16 18; en speelde ik van 28 naar 22. Daarna ging het: 18:27; 31:22, 3412; 3631!! waarna het in alle vartan- ten remise was en ik mij dus fraai hersteld had. Zyn gemoedelijke opmerking had mij gered. bezoeken aan den e hr.rr, jn ePn spannende par ty gewikkeld met een patiënt, dien hy aan me voorstelde als de heer A. Later vertel de hy me, dat zijn patien*. een zeer ner veus geval was. „Hy kwam bij me. den eersten keer, met zijn hoofd vol angsten, en zyn hart, slaande als een smidshamer. Veel mankeerde hy overigens niet en zoo was hij alles vergeten in een party of twee. Natuuriyk vergiste ik mij eenige keerén en kreeg hy me in een moeilijke situatie. Won de eene, doch verloor de andere. In totaal is hij thans eenige partyen op me voor. Maar het is opvallend, hoe hy zyn nervosi teit vergeet, als we spelen. Ik heb hem de afgeloopen drie weken gadegeslagen en hij Isvooruitgaande Dat is de dam-radja, de plattelandsdok ter. Een man van rustige droomer'jen, met genegenheid voor de 'de n«-» dingen van het leven. Begrepen door weinigen, bemind door velen, en een schragende kracht in zi.in gemeente Boven zyn deur zou men wel kunnen schry'ven: „Specialist in damgeneeskun.de". Maar vermoedelijk zou hy op dat woordje „specialist" niet eens gesteld zyn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10