Binnenlandsch Nieuws HetWtegekmd FUROL HET ZILVEREN JUBILEUM VAN ST. RAPHAEL EEN GROOTSCHE BETOOGING IN 'S-HERTOGENBOSCH NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Vierde Blad Maandag 21 Mei 1928 BELANGSTELLING UIT HET BUITENLAND De Buitenlandsche Journaliste*, op reis door Nederland (Van onzen specialen verslaggever.) „St. Raphaël", de sympathieke Katholieke vereeniging van Spoor- en Tramwegperso- neel, heeft zfjn 25-Jarig bestaan herdacht met een feest, dat klonk als een- klok. „St. Raphaël" had er recht op, na 25 jaar van zwaren, ingespannen arbeid eens even stil te staan bij dezen mijlpaal in haar be staan om des te krachtiger daardoor ge sterkt, weder voort te gaan om haar eere plaats te blijven bekleeden onder de orga nisaties in ons land. Het zal zoowel het bestuur als allen aan het grootsriie feest deelnemenden leden goed gedaan hebben eens de openlijke er kenning van hun werk te ondervinden. Hooge autoriteiten, zelfs de bisschop van 's-Hertogenbosch hebben van hun belang stelling bij dit jubileum doen blijken en aan gelukwenschen heeft 't niet ontbroken. Trouwens voor een schitterend feest stond de roep van het gastvrije 's Hertogenbosch borg. De Bosschenaren hebben de jubileerende vereeniging met groote hartelijkheid ont vangen, den Bosschenaar eigen. Het leek een nationale feestdag. Van vele huizen wapperde de Vaderland- sche driekleur, concerten, carillonbespeling alles te zamen ter eere van „St. Raphaël". En het hoofdbestuur zal er geen spijt van gehad hebben, dat het de feestviering in 's Hertogenbosch bepaald had. Nergens zou men welkomer gasten geweest zijn. De viering van het jubileum heeft meer dan twee dagen in beslag genomen en in die dagen heeft zich veel afgespeeld, dat de vermelding waard is. Het begon reeds Vrijdagavond. In den middag hadden de treinen van heinde en ver zeer vele afgevaardigden naar het jubileum naar Den Bosch gebracht. Men kon het in de stad bemerken, want het was aanmerkelijk drukker. Van de hui zen verschenen de viaggen; Den Bosch werd in feestgewaad gestoken. De avond van Vrijdag was gewijd aan een réunie van hoofdbestuur, gasten en afge vaardigden der afdeelingsbesturen in hótel „Noord Brabant" aan de Markt. Onder de gasten bevonden zich ook verschillende ver tegenwoordigers uit het buitenland van wie we noemen: O. Knebel (Berlijn) en M. Gar- nier (Parijs), vice-presidenten vandeChirs- .telüke Internationale, Pr. Haider, J. Wall- ner en Ferd. Geisslinger, resp. voorzitter, ze- stuurslid en bibliothecaris van de Gew. Chr Eisenb. Oesterreichs; J. Boulet, G. Deleeuw en J. van Maldeghem, resp. secretaris, onder-voorzitter en bestuurslid van het Bel gische Christelijke Syndicaat van Spoorweg personeel enz.; M. Grenczer, J. Szlavy en G. Horvath, resp. voorzitter, secretaris en be stuurslid van de V. O. G. E. in Hongarije. In zijn openingswoord wees de heer J. Hellemons, voorzitter van het hoofdbestuur, na de opening met den Christelijken Groet en een kort woord van welkom, op de groote beteekenls van de aanwezigheid der buiten- landsche gasten, vertegenwoordigers van or ganisaties. Spr. hoopte dat dit een nog nauwer aan halen van den band zou beteekenen, die thans reeds de bij de Christelijke Inter nationale aangesloten bonden bindt. Voor den overleden grondlegger der Chris telijke vakorganisatie in België, den heer Desmet werd een kort gebed gestort. De heer Nivard (Rotterdam) richtte daar op enkele woorden tot de buitenlandsche gasten, waarna de vertegenwoordigers der buitenlandsche organisaties het woord voer den. De heer Knebel dankte namens den Duit- schen bond en zeide dat de arbeid van „Sint Raphaël" in Duitschland met veel belang stelling wordt gadegeslagen. Spreker vorm de de beste wenschen voor den jubileeren den bond. De heer Haider voerde het woord namens den Oostenrijkschen bond, betoogende, dat aan dit jubileum een hooger idee is gegeven n.l. dat van het Christendom en het Chris- tusgeloof, de fundamenten, waarop de Christelijke vakbeweging is gebouwd. De Christelijke vakbewegingsgedachte was naar zijn oordeel ook de reden van het succes van St. Raphaël. Door dit Jubileum wordt bewezen, dat er slechts een internationale is. die des geestes, die -.an het Christendom en het geloof in Christus. De heer Grenczer sprak uit naam van de Hongaren woorden van dank. Hij betoogde, dat de Hongaarsche afgevaardigden ook hierheen zijn gekomen om een aansporing te vinden voor hun eigen nog jonge ver eeniging. Uit naam van de Fransche organisatie sprak de heer Gamier, die te kennen gaf, dat men in Frankrijk een goed voorbeeld heeft aan St. Raphaël, welken bond hij roemde als een groote en goede organisatie. De heer Deleeuw memoreerde het heen gaan van den Belgischen voorzitter Desmet, die zijn eerste kennis over wat organisatie is, in Holland kreeg. Met die kennis heeft hij het Belgische Syndicaat ingericht en hü heeft het prachtig gedaan! Ten slotte druk te hij zijn dankbaarheid uit, uit naam van duizenden georganiseerden en namens dui zenden vrouwen en kinderen voor wat Hol land voor België gedaan heeft. Met deze begroetingsredevoeringen was ook het officieele gedeelte der réunie be sloten en nog langen tijd bleef men nog bijeen, waar vele relaties werden aange knoopt of vernieuwd. Zaterdag. Zaterdag, de eerste der twee eigenlijke feestdagen, had een prachtigen inzet. In alle kerken der stad werd een H. Mis opgedragen voor de zielerust van de over leden bondsleden en den overleden bonds adviseur, mgr. Mutsaers, den man, waaraan „St. Raphaël" zooveel te danken heeft_ „St. Raphaël" beseft dat ten volle," ge tuige de eerbiedige wijze, waarop de ver eeniging de nagedachtenis aan mgr. Mut saers in hooge eer houdt. In de vroege morgenuren liet het weer ach aanvankelijk niet gunstig aanzien, la ter op den morgen evenwel werd het aan merkelijk beter. De vergadering. De groote vergadering begon te 9 uur in de groote zaal van het Concertgebouw, waar afgevaardigden en gasten met het bestuur bijeen kwamen. De bondsvoorzitter, de heer Hellemons, sprak het openingswoord, .waarna de heer Nijkamp, namens het R.-K_ Werklieden verbond zijn gelukwenschen aan St. Ra phaël aanbood, dat hij een der beste vak bonden noemde, bij de centrale aangesloten. Onder alle omstandigheden kon men op dezen bond rekenen. Spr. huldigde vooral pastoor Donders en de heeren Hellemons, Nivard en Timmermans. Ook de heer Schutte, verbondssecretaris en oud secretaris van St Raphaël, sprak namens de Bossche afdeelmg en bood een groote oorkonde aan, waarin de heele ge schiedenis van St. Raphaël geschetst wordt. Spr. hoopte, dat zij een plaats zal krijgen in het Mgr. Mutsaersoord. De directie der Ned. Spoorwegen zond een bloemenmand, terwijl van den Minister van Waterstaat een telegram van verhindering binnenkwam. De afgevaardigde van de afd. Amsterdam Dood 500 aan voor het altaar in het Mgr. Mutsaersoord, de afgevaardigde van Olden- zaal zegde daarvoor een bijdrage toe, even als Nijmegen. Daarna werd nog het woord gevoerd door afgevaardigden van Haarlem, Boxtel, Zwolle, Nijmegen en Breda,. Mgr. Diepen doet zijn intrede. Een grootsch moment was het, toen mgr. A F. Diepen, bisschop van 's-Hertogen- bösch onder donderend applaus van de aanwezigen de groote zaal betrad. De heer Hellemons heette mgr. uit naam van St. Raphaël hartelijk welkom en ver tolkte de gevoelens van aanhankelijkheid en gehoorzaamheid die de leden jegens het Ne- dèrlandsch Episcopaat bezielen. Deze woorden van welkom werden beant woord door mgr. Diepen, die de aanwezigen in bijzonder hartelijke bewoordingen toe sprak. Wij zullen, zoo zeide Mgr., niet vergeten dat St. Raphaël hier zijn bakermat had en evenmin wat het in 25 jaar bereikt heeft. Mgr. deelde mede, dat hij morgen in de ka thedraal een H. Mis voor den bond zou opdragen en tevens het vaandel zou wijden, applaus. Mgr. herdacht vervolgens dank baar mannen als Mgr. Mutsaers, van Hal en hunne helpers_ Evenzeer verdienen ech- die 25 jaar trouw" was aan het woord van Paus en Bisschoppen. Dan vervolgde mgr. aldus: Ook namens ter hulde het bestuur en de vereeniging zelf, mijn voorganger, Mgr. van de Ven zaliger, dank ik u, pastoor Donders, voor al hetgene ge in die 25 jaar voor St. Raphaël gedaan hebt. Geve God u nog lange jaren de kracht om voor te gaan, gelijk ge deedt, de St. Raphaëlmannen te leiden, te adviseeren en hunne vergaderingen bij te wonen. Mgr. besloot met de beste wenschen voor St. Raphaël. Daverend, langdurig applaus volgde op deze woorden. Vervolgens hield de bondsvoorzitter, de heer J. Hellemans, een herdenkingsrede. Rede van den bondsvoorzitter Bij overschouwing van het verleden van onzen bond, gaan onze gedachten als vanzelf naar de oudste dagen van ons bestaan, naar onze kinderjaren. De goede en sterke wil van onze eerste pioniers, heeft alle overige onvolkomenheden ten spijt, St. Raphaël, door alle moeilijkhe den heen gebracht en den grondslag gelegd voor een vruchtbaar verder werken. En als ik hier een hartelijk woord van dank breng aan allen, die in de eerste uren voor St. Raphaël gestreden hebben, dan denk ik daarbij toch in de eerste plaats aan hen, die ons reeds naar betere gewesten zijn voorgegaan. Onder deze laatsten mag ik, zonder de verdiensten van anderen te kort te doen, een tweetal mannen noemen, die meer dan anderen hun krachten en talenten aan St. Raphaël gewijd hebben, n.l. onze vrienden Van Hal en De Wit z.g.; Van Hal en De Wit, zij hebben gewoekerd met hun krachten en talenten: zij hebben zich gegeven voor St. Raphaël zooals ze waren, geheel en al! Hun nagedachtenis zal in eere blijven, zoolang St. Raphaël zal bestaan. Als wij St. Raphaëls dooden gedenken, dringt zich voor onzen geest met geweld op, de edele figuur van onzen eersten bonds- adviseur, Mgr. Mutsaers z.g. Als wij, mannen van St. Raphaël, aan iemand grooten dank en diepe hoogachting verschuldigd zijn, dan voorzeker aan dezen edelen priester, die voor ons in één woord alles is geweest wat hij voor ons zijn kon. Ik verzoek onzen ondervoorzitter Haen, voorzitter onzer afdeeling Den Bosch, Ker sten en den voorzitter onzer afdeeling Am sterdam, Lub, dezen krans op het graf van Mgr. Mutsaers te gaan leggen, als een diep gevoelde hulde van St. Raphaël aan de hoog vereerde nagedachtenis van onzen onverge- telijken eersten bondsadviseur, Mgr. Mut saers! Als wij een vergelijking maken tusschen de toestanden bij spoor en tram van nu en van toen wij met onzen arbeid begonnen, dan moeten wij volmondig erkennen, dat ons werk rijkelijk door O. L. Heer gezegend is, waarvoor wij Hem op de allereerste plaats dank verschuldigd zijn. Wij zouden intusschen weinig gewonnen hebben, indien wij in de vervlogen 25 jaren slechts materieel gewin konden boeken. Maar gelukkig en ook dat is een van de gloriepunten van St. Raphaël de ziel van den katholieken spoor- en tramman heeft door onze actie geen schade geleden. Integendeel, het is enze trots, het is ons mooiste en meest waardevolle resultaat van onzen 25-jarigen arbeid, dat het ons gelukt is van onze mannen betere menschen te ma ken! In de afgeloopen 25 jaar deden wij onzen plicht. Zorgen wij, dat de toekomst ons be reid en in staat vindt om zoo mogelijk nog beter onzen plicht te doen, opdat met ge lijke, zoo mogelijk nog grootere voldoening eenmaal het gouden jubilé kan gevierd wor den. Deze rede werd luide toegejuicht. Vervolgens huldigde de heer G. J. Pruest, secretaris-penningmeester van het monu ment-comité, het hoofdbestuur. Sedert het begin der Monument-Actie tot heden is, aldus spr., aan vrijwillige bijdra gen, bijzondere ontvangsten en contributies ontvangen een totaal bedrag van 83.323.36. Na aftrek van de gemaakte onkosten krijgen wij een batig saldo van 70.798.36. 7 Augustus 1927 is te Venlo onze. R.-K. Herstellingsoord-vereeniging gesticht, die wij, als een blijvende hulde aan zijne hoog vereerde nagedachtenis, den naam gegeven hebben van Mgr. Mutsaers, onzen onvergete- lijken eersten Bondsadviseur. Thans telt onze vereeniging 6500 betalende leden en is haar, bedriegen de voorteekenen niet, een bloeiende toekomst weggelegd. Als een blijvende en waardige hulde en waardeering voor Uw zeer verdienstelijk werk voor ons, hebben wij dit monument van solidariteit gesticht, wat, naar wij vast vertrouwen, tot eer van St. Raphaël en ge luk zijner leden zal strekken en in lengte van dagen zal getuigen van de warm ge voelde erkentelijkheid, waarmee de leden van St. Raphaël bij de viering van het 25- jarig bestaan jegens hun Hoofdbestuur wa ren bezield!!! Spr. besloot met een hoera uit te bren gen op het hoofdbestuur van St. Raphaël, waaraan de vergadering spontaan voldeed. Mej. G. Haen voerde vervolgens het woord namens het vaandelcomité. Spr. memoreerde de groote verbetering in het lot van de spoorwegmannen. De vrou wen hebben ondervonden, dat door het krachtdadig optreden van St. Raphaël de zorgen van het groote gezin aanmerkelijk werden verlicht; wij hebben gezien, aldus spr., dat door „St. Raphaël's" arbeid menige weduwe minder zorgvol de toekomst tege moet gaat. De vrouwen hebben daarom he den een nieuw kunstvol vaandel willen aan bieden. De ontwerper, de heer Joep Nicolas, is bui tengewoon goed geslaagd en het moeilijke werk is door den heer Lamberichts te Roer mond met groot succes uitgevoerd. Moge dit vaandel, zoo besloot spr., „St. Raphael" in de toekomst voorgaan in den strijd. Nadat de bondsadviseur, pastoor Donders, een vaandelgroet had gebracht, sprak de bondsvoorzitter een woord van hartelijken dank voor dit geschenk. De heer Hellemons huldigde voorts pas toor Donders als hoofdredacteur, doch bo venal als grooten, trouwen vriend. Pastoor Donders viert dit heuglijk feest als mede oprichter en als de beste. 25 Jaar geleden aanvaardde hij de taak om St. Raphaels orgaan „Het Rechte Spoor" te leiden, te re- digeeren, te administreeren zelfs. Hij schaamde zich zelfs niet het te colporteeren. 25 Jaar redacteur van een organisatieblad is waard herdacht te worden, 25 jaar re- dacteur zijn van hetzelfde orgaan komt zel den voor, maar 25 jaar onbezoldigd redac teur aan hetzelfde orgaan is een unicum in de journalistiek, eischt erkenning én waar deering. Gedurende al die Jaren is Pastoor Donders een trouwe raadsman, een oprecht vriend geweest. Met blijmoedigheid, vurig enthou siasme, heerlijk idealisme heeft hij gewerkt en gestreden in en voor „Het Rechte Spoor", 25 jaar het goed recht der organisatie ver dedigd, op de bres gestaan als de rechten der arbeiders of ons Heilig Geloof werden miskend of aangevallen. Door zijn schitte rend voorbeeld heeft hij een staf van me dewerkers gevormd, waarop St. Paphaël trotsch mag zijn. Voor dat alles bracht spr. hem hulde en innigen dank. Vervolgens bood spr. hem een enveloppe met inhoud aan. Namens de redactie-commissie van „Het Rechte Spoor" bood de heer J. Nivard een schilderij van Frans Slager aan. De bondsadviseur dankte geroerd voor de ze huldeblijken. Onder daverend applaus bood de voor zitter der afdeeling Tilburg een som van 1000 aan voor het mgr. Mutsaersoord. Nadat mgr. Diepen zijp zegen had gege ven werd de bijeenkomst met het zingen van „Aan U, o Koning der Eeuwen" en „Roomsche Blijdschap" besloten. De receptie. De receptie, die des middags te 3 uur be gon, was zeer druk bezocht. Namens de directie der Ned. Spoorwegen kwamen Ir. Kalff en Mr. van Maenen hun gelukwenschen aanbieden. Onder de zeêr velen, die hun gelukwen schen kwamen voegen bij die, welke het hoofdbestuur reeds ontvangen had, waren: mr. Wagenaar, namens de Bossche Kamer van Koophandel, wethouder Krijgsman na mens het gemeentebestuur, de heer Slagter, referendaris van het departement van Wa terstaat namens den minister, de heer Augustijn namens den Protestantsch-Chris- telijken Bond van Spoor- en Tramwegper soneel, ir. Verwey namens het Rijkstoezicht, de heer van Meurs namens den R. K. Po litiebond, de heer v. d. Laan, namens Her wonnen Levenskracht. Namens het gemeentebestuur van Venlo, waar het herstellingsoord gevestigd zal wor den, sprak wethouder Verbaarschot, daarbij den bond namens de geheele bevolking ge luk wenschende. De heer J. Nivard sprak namens de Kath. Raadsfractie, de heer Back namens den R. K. Onderofficiersbond St. Martinus, de heer Weterings namens de deelnemers aan de jubileumreis naar Rome (hij droeg de vaderlandsche banier die de Raphaëlmannen vergezelde, aan den Bond over), de heer A. van Rijen namens den Bosschen Dioc. Werkliedenbond. de heer J. Vesters namens de R. K. Journalisten- vereeniging. Nog vele deputaties kwamen het hoofd bestuur complimenteeren. Een zeer geanimeerde feestavond in het Concertgebouw besloot dezen dag. Zondag De vroege Zondagmorgen zette met prach tig weer in. Doch „St. Raphaël" heeft er nj/et veel van kunen profiteeren. Tegen het uur, dat de H. Mis in de kathe drale kerk zou beginnen vielen de eerste re genbuitjes, den voormiddag bleef het drei gend, totdat omstreeks drie uur de donkere wolken zich dichter begonnen samen te pak ken en zich in een kletterende regenbui ont lastten. Ondanks dat is de geestdrift er hij de mannen van „St. Raphaël" niet uitge gaan en mag ook de laatste feestdag uitste kend geslaagd heeten. Gedurende den ochtend brachten volle treinen de deelnemers aan het feest bij duizendtallen naar de Bisschopsstad, die het feestelijk aspect van de vorige dagen had behouden. Overal vlaggen, groote palen, dragende het „Welkom" vignet, vroolijke versiering, alles als een echte Bossche ontvangst voor de vreemdelingen. Het hoogtepunt van den morgen was de H. Mis in de kathedrale kerk van St. Jari. Klokslag kwart voor twaalf, toen reeds de groote kathedraal dicht bezet was en hon derden zich nog voor de ingangen verdron gen, reed de auto met Mgr. Diepen, die het H. Misoffer zou opdragen, voor den hoofdin gang. Onder jubelend orgelspel en feestelijken zang schreed Monseigneur zegenend het kerkgebouw binnen naar het altaar, dat On der een zee van bloemen schuil ging, aan weerkanten geflankeerd doo r tientallen vaandels der afdeelingen van St. Raphaël. Nadat Monseigneur de kathedrale kerk betreden had, werden de overige geloovigen toegelaten, die weldra de kathedraal tot in de uiterste hoeken vulden. Vele honderden moesten zich met een staanplaats tevreden stellen. Terstond ving het H. Misoffer aan, dat ge celebreerd werd door Z. D. H. Mgr. Diepen. Onder de H. Mis voerde het gemengd koor der St. Jacobusparochie en een mannenkoor op zeer verdienstelijke wijze eenige kerke lijke gezangen uit. Het orgel werd bespeeld door den organist der kathedraal, den heer Kallenbach. Na het Evangelie besteeg de bondsadvi seur, pastoor Donders den kansel en richtte eenige woorden tot de duizendkoppige me nigte. De gewijde redenaar wees er op, hoe „St. Raphaël" dank, eerbied en hulde aan God verschuldigd is. Vijf en twintig jaar, aldus spr., mochten wij onder Jezus' vaandel strijden. Tsans komen wij, Jezus Christus, om U, ónzen Koning te danken als onzen grootsten Vriend, die ons nooit, ook niet in het heetst van den strijd verlaten hebt. Wij komen U huldigen als onzen aanvoer der, die, als men meende, dat ons pogen geen succes zou hebben, ons toeriep: „Gij zult slagen." Wij komen U huldigen, Ko ning van den tijd, Koning der volkeren, Ko ning aller eeuwen. Wanneer straks onder Consecratie de vaandels zullen neerbuigen, dan zal dat het symbool zijn van onze nederige onderwer ping, van onze kinderlijke volgzaamheid jegens ieder woord, dat ons door het kerke lijk gezag wordt toegesproken, ook, wanneer dat maatschappelijke belangen geldt. „St. Raphaël" leeft voor U, Jezus Christus, en zal voor U werken en strijden, trouw tot in den dood. Procedamus in pace, in nomine Domini. Laat ons voortgaan in den naam onzes Heeren. Maar voor wij aanstonds onze vaandels gaan ontplooien om door de grijze Bis schopsstad te trekken, moeten wij eerst on zen plicht vervullen jegens onze dooden, je gens onze gestorven makkers, die van ons zijn heengegaan en thans in ClDds aan schouwing leven. Onder zichbare ontroering van alle ge loovigen deelt pastoor Donders dan mede, dat dezen morgen een der mannen van St. Raphaël, de heer Peters uit Heerlen, plot seling door den dood overvallen is, terwijl hij op weg was naar 's-Hertogenbosch om het feest bij te wonen. Te Boxtel heeft men zijn stoffelijk over schot uit den trein gedragen. Op verzoek van pastoor Donders knielen daarop allen neer en de duizenden storten een hartelijk gebed voor de zielerust van hun overleden makker. Nadat het H. Misoffer beëindigd was, verrichtte Mgr. Diepen zelf de wijding van het nieuwe bondsvaandel van „St. Raphaël*, dat thans, zooals men weet, bij de herden king van het 25-jarig jubileum van „St. Raphaël" is gereed gekomen. Daarna verspreidde de menigte zich uit de kerk en vulde reeds de Parade, waar de stoet zou worden opgesteld, welke straks door de stad zou trekken. Met den pracht-tamboer-maitre voorop, kwa mhet muziekkorps van Goulmy en Baar, de trots van iederen rechtgeaarden Bosschenaar aangemarcheerd, weldra ge volgd door andere corpsen uit Den Bosch en omliggende plaatsen. De beiaardier van Balkom zette het mooie carillon van de Kathedraal in be weging en de heldere klokkentonen vulden de lucht. Ieder oogenblik werd het drukker en niet tegenstaande de opstelling een zeer geregeld verloop had. duurde het nog geruimen tijd voor de duizendkoppige menigte (men schatte ze op 8 a 9000!) zich in beweging stelde. Niet minder dan veertien muziek korpsen gingen in den stoet mede, het de coratieve Goulmy en Baar-ensemble voor op. Den Bosch is aan grootsche optochten gewend, men denke slechts aan de be roemde ommegangen, maar toch heeft de onafzienbare rij van de mannen van St. Raphaël, geschaard achter hun vaandels (het voorbij trekken duurde ongeveer een half uur) grooten indruk op de duizenden toeschouwers gemaakt. St. Raphaël heeft daarmede een prachtige demonstratie ge houden. Heel den Bosch was uitgeloopen om die massa-betooging te zien. Gelukkig hield het weer zich tijdens het rondtrekken door de stad vrij goed. Wel dreigden er af en toe een paar wolken, maar daar bleef het ook vrijwel bij. De weg, waarlangs de stoet trok, was met opzet gekozen langs het H. Hart-mo- nument aan den Koninginneweg. Daar hebben de mannen van St. Raphaël als hulde aan hun Koning Christus een krans aan den voet van het standbeeld neerge legd. Ontvangst ten Stadhuize. Terwijl de stoet verder den weg vervolg de, begaven de leden van het hoofdbestuur met den geestelijken adviseur en de buiten landsche gasten zich naar het stadhuis, waar zij ontvangen werden in de raad zaal door het gemeentebestuur. Het voltallig college van B. en W. met den gemeente-secretaris en enkele leden van den gemeenteraad waren hierbij tegen woordig. De burgemeester van 's-Hertogenbosch, de heer van Lanschot, nam, toen allen zich in de raadszaal vereenigd hadden, het woord en heette allen hartelijk welkom. Het is ispr. een vreugde dit welkom te kun nen uitspreken. Vooreerst omdat de hoofdsatd van Bra- ban en meer in 't bijzonder het gemeente bestuur thans in de gelegenheid is, op of ficieele wijze zijn gelukwenschen en waar deering voor het vele werk, door „St. Ra phaël" in de afgeloopen 25 jaar verricht, uit te spreken. Verder om dank te betuigen voor het feit, at „St. Raphaël" 's-Hertogenbosch voor haar feestviering heeft uitgekozen. Met groote waardeering memoreert spr de beteekenis van St.uedezeinded-DS,fg 161 afdeelingen telt met ruim 12000 leden. Wat „St. Raphael" in de afgeloopen 25 jaar deed, het is te veel om op te noemen, maar spr. wil op één ding wijzen, en dat is nl. de cursuskamer, waar het personeel voor de verschillende examens geschoold wordt. Dit getuigt van practisch doorzicht. Er bestaat een spreuk: „Recht door zee, de beste weg". Spr. raadt „St. Raphael aan, die spreuk steeds voor oogen te houden, met een kleine variant: „Het rechte spoor, de beste weg". Spr. besluit met de hoop uit te spreken, dat deze officieele ontvangst door het ge meentebestuur er toe moge bijdragen, het feest te verhoogen. Spr. geeft de verzekering, dat het ge meente-bestuur het werk van „St. Raphaël" steeds met belangstelling zal blijven volgen (applaus). De bondsvoorzitter, de heer J. Hellemons, dankt den burgemeester voor de aangena me ontvangst en voor zijn vriendelijke en waardeerende woorden. Spr. hoopt, dat diens wenschen in ver vulling wogen gaan. Ten slotte wil spr. de hoop uitspreken, dat Den Bosch haar reputatie als eerste plaats van Brabant moge handhaven en gemeester van 's-Hertogenbosch hief een enthousiast: „Leve de Koningin" aan, dat door een geestdriftig driewerf hoera werd beantwoord. Pastoor Donders antwoordde daarop met een luid: „Leve de burgemeester van 's-Hertogenbosch", dat niet minder geest- driftigen weerklank vond. Daarna ving het défilé van de duizenden aan, die thans in stevigen marsch naar het Bazelaarspark marcheerden, waar de open lucht-vergadering aou aanvangen. De openluchtvergadering in het Bazelaarspark. Het Bazelaarspark is een geschikte plaats voor openluchtvergaderingen. Rondom de muziektent, waar het hoofd bestuur en de sprekers plaats namen, ook Mgr. Prinsen woonde de bijeenkomst bij groepeerde zich de menigte. Bij de restauratie-tenten, die rondom waren op gesteld, zetten velen zich neer. Moeders nemen voor de roode, gesmette of ont stoken huid van de kleine, uitsluitend 't allerbeste, en dat is Doos 30 en 60 cl. Tube 60 et. Bij A poth. en Drogisten onzen godsdienst tot een bespotting maken Nog erger: dat is onzen godsdienst tot een ergernis maken Och ja, ik weet wel, dat we onderscheid moeten maken, onderscheid tusschen den Groote luidsprekers, die ter weerszijden godsdienst en de belijders daarvan; ik weet van de muziektent waren opgesteld, droe- j wel, dat we kunnen zeggen, dat men den gen het geluid der sprekers tot in alle J godsdienst niet moet verwarren met zijn hoeken van het terrein. I aanhangers, vooral niet, wanneer die gods- De bondsvoorzitter, de heer Hellemons, dienst de eerste is, om de slechte daden opende, na een kort welkomstwoord, de van zijn' aanhangers te veroordeelen. Maar vergadering met den Christelijken groet, waarop direct het woord gegeven werd aan den Weleerw. heer Kapelaan J. G. A. Mets, geestelijk adviseur der afdeeling Zwolle. Aan zijn rede is het volgende ontleend: Rede kapelaan Mets. 't Is feest vandaag! 20 Mei: dien dag hebben we al zoo lang in het hoofd gehad; hij is ons op vergade ringen telkens meegedeeld; hij heeft keeren achtereen telkens in het orgaan gestaan. 20 Mei: we zijn allen onder zijn suggestie gekomen, en het resultaat is geweet, dat we naar hier zijn gekomen in een getal, zooals we nog nooit zijn gekomen: met duizenden! Waarom? Met welke bedoeling? Als de boeren van Roemenië? Als supporters van een footballclub? Als bokswedstrijd-enthou siasten? Neen, wij houden parade-dag zonder politiek; wij zijn de enthousiasten zonder uitgelatenheid; wij loopen met fiere schre den; wij gaan met forsche treden; wij dragen onze hoofden rechtop; wij jubelen langs de straten onzen vrede uit; want wij zijn de maaiers van de velden; wij zijn de wijngaardeniers van het sociale leven; wij zijn de feestelingen van den arbeid van daag! Ik wil niet over menschen spreken; niet de verdiensten van menschen roemen; de dag is te groot! Het is God, Die den wasdom geeft! En omdat gij, Gods akker, thans zoo heerlijk vruchten draagt, daarom wensch ik den lof van onzen godsdienst te zingen, over ónzen godsdienst de loftrompet te steken, eisch ik voor onzen godsdienst de eer van dezen dag, want en ziehier het onderwerp, dat ik wensch te behandelen: uit kracht van onzen godsdienst en uit kracht van onzen godsdienst alleen kan en moet een organi satie goed werk doen. Wat is godsdienst? Dienst van God. Wat is God? Centrum van alle plichten en verplichtingen van de menschen in on derlinge samenleving. Welnu redeneert St. Thomas dan biedt dus de godsdienst een vasten regel, een algemeen principe, een hechte basis vooi het geheel van plichten, van welker ver vulling het heil der wereld afhangt. Hier staat in eens onze godsdienst in het helderste licht! Hier staat hij als de groot ste weldoener der menschheid! Want als godsdienst dienst van God is en God is het centrum van gemeenschapsplichten, dan is onze godsdienst gemeenschapsdienst. Heeft dan ook de geschiedenis ooit an ders geleerd? Hoe kregen de oude s>.ven hunne vrijheid terug? Uit kracht van den godsdienst. En waarom hebben de moderne slaven van de harde industrieele wereld van de Pausen de onsterfelijke encycliek van de vrijmaking van den arbeid kunnen ont vangen? Uit kracht van den godsdienst. Daar staat naast uwe organisatie een andere organisatie, die ook zegt, een betere wereld te willen ordenen. Ik bedoel: de socialistische; en zij is een groote organisa tie en telt vele leden. Maar hare fout is deze: zij steunt niet op den godsdienst. En omdat zij niet op den godsdienst steunt, heeft zij niet een basis van gemeenschaps- plichten, kan zij geen afdoende goed werk verrichten! Als God niet meer is algemeen principe van rechtvaardigheid, de bron van verplich tingen jegens elkander, wat belet mij dan, de zwakkeren te offeren, de eeden te verbre ken, te verhandelen en te verkoopen mijn vaderland, mijne vrienden, ouders en kin deren en echtgenooten? Wat is godsdienst? Dienst van God. Wat is God? Het oneindig volmaakte wezen zonder eenig kwaad. Welnu; dan geeft de dienst van God ook de vaste rem, om het kwaad te laten; dan legt hij den teugel aan alle hartstochten; dan verbiedt hij de hand te slaan aan het goed van anderen; dan verbiedt hij het recht te verkrachten; dan verbiedt hij alle werken der duisternis. Maar is dat niet een groote zegen voor het maatschappelijk fcven? Wie anders kan dat? O, die andere organisatie, waarvan ik zoo juist sprak, hoe groot 'n activiteit zij ook mag ontplooien op sociaal gebied, haar werken zal der menschheid niet ten zegen zijn, omdat zij de zedelijke kracht van den godsdienst uitsluit. Och, wij hebben met die menschen diep medelijden; want daar zijn er onder die, om de vele onrechtvaardigheden in opstand gekomen tegen het maatschappelijke leven, door edel rechtvaardigheidsgevoel gedreven, een betere maatschappij willen ordenen. Nooit zullen wij er in slagen, de menschen te doen erkennen het recht, dat onze gods dienst heeft op den titel van beschavings factor, van cultuurdrager, van beschermer der menschheid, als allen, die dien gods dienst aanhangen niet ophouden door maakt de wereld dat onderscheid? Nog eens; ik weet het wel, zij redeneert foutief, maar ze doet het; en is het haar kwalijk te nemen? Als er een heel boek moest verschijnen over sociale misstanden in Katholieke streken; als er in een plaats van ons land een verzoek bij B. en W. bin nenkwam, om op Zondag weer alle café's open te zetten en dit verzoek kwam van een R.-K. Organisatie; als de heele geestelijk heid heeft moeten opkomen tegen de exces sen van een feestviering in een Roomsche stad, och, dan moeten we niet kwaad wor den, dan moeten we eerlijk op onze borst kloppen, omdat we onzen godsdienst daar door ontzettend benadeelen! Wij moet endaden moen, geproportionneerd aan de ideeën, te gemoet komend aan de verwachtingen, lenigend den nood, stillend den honger van duizenden en duizenden, die tegen de maatschappij en daarom te gen den hemel vloeken; als ik zóó eindigen mag: wij moeten in onze daden, waarmee we de Maatschappij willen opbouwen, zui ver afstemmen op den zender van onzen Katholieken godsdienst, dan zal de zoeken de en luistergrage wereld getroffen worden door het lied, da tvan Gods glorie en der menschen vrede zingt! Deze rede was meermalen door luid ap plaus onderbroken. Ondanks den stroomenden regen bleef de stemming onder de menigte zeer goede, was dan ook terecht de tolk der vergade- De bondsvoorzitter, de heer Hellemons, ring, toen hij kapelaan Mets hartelijk dank voor zijn rede bracht Spr. bracht dank aan allen, die de groote feesten zoo uitstekend hadden doen slagen. Een enthousiast propagandawoord sprak de voorzitter tot slot, de leden van „Sint Raphaël" opwekkend tot hernieuwde krach tige actie tot glorie van „St. Raphaël", tot heil van de geestelijke en materieele belan gen van alle R.-K. Spoor- en Tramweg mannen. Daarmede was de groote bijeenkomst ten einde en verspreidde de menigte zich door de stad. Op de Markt gaf het Bossche Har moniecorps van 4 tot 6 uur een concert. Een feestavond in het concertgebouw, waar het v. d. Hilst-ensemble uit Amster dam optrad, besloot dezen laatsten dag. „St. Raphaël" heeft zijn zilveren jubi leum gevierd op schitterende wijze. Than/ weer op weg naar het gouden jubileum! De reis, die door de vereeniging „De Am- sterdamsche Pers" werd georganiseerd om aan een 60-tal buitenlandsche journalisten van 20 nationaliteiten de cultureele beteeke nis van ons land te toonen is Vrijdag feitelijk begonnen. Met een extra-trein, die door de Nederland- sche Spoorwegen voor deze geheele reis ter beschikking is gesteld, vertrok het gezelschap reeds vroeg uit Amsterdam naar Alkmaar. In Alkmaar werd het gezelschap ontvangen door de leden van de Kamer van Koophandel en van de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer. Na een kort bezoek aan de Visch- markt, werd de Kaasmarkt in oogenschouw genomen. Zeer belangwekkend vonden de vreemdelingen deze markt, waar duizenden kazen waren neergelegd.. De geheele behan deling van den kaasverkoop werd hier uiteen gezet. De roem van Hollands kaas zou nog gestegen zijn als dat mogelijk ware. Ten stad huize werd het internationaal gezelschap ontvangen door Burgemeester Wendelaar en een aantal raadsleden. De Burgemeester heette de heeren uit verre landen welkom in het Fransch en in het Duitsch. Hij maakte voorts van de gelegenheid gebruik om uiteen te zetten, wat een Burgemeester is. Hij knoopte daaraan vast een curserische voor dracht over de beteekenis van Nederland. De Nederlander zelf is geneigd steeds te vartellen aan de vreemdelingen, dat zijn land klein is. Deze burgemeester kwam daar tegen op. Ne derland, of zooals men algemeen zegt, Hol land, is niet klein. Het telt mee in de voorste rijen der natiën, want op elk gebied haast hebben wij 'n gebied van 2.109.000 K.M.2 met ons land zelf slechts een oppervlakte van 33.000 vierkante K.M. Wij hebben 7.200.000 inwoners, dus meer dan Denemarken, Zwit serland en Zweden. Onze koloniën mogen wij toch ook niet vergeten. Daarmee tezamen hebben wij een gebied van 2.109.000 M2 met 57 millioen driehonderd duizend inwoners. Voorts toonde de heer Wendelaar aan door de namen te noemen van bekende mannen op velerlei gebied, dat wij vooraan staan in de rijen van Kunsten en Wetenschappen, maar ook in den Handel een eerste plaats innemen. De heer August Monnet, uit België, beant woordde den Burgemeester namens het ge heele gezelschap. Deze zeide o.m. dat de Bur gemeester zich vergiste als hij dacht dat men in het buitenland nog altijd geloofde, dat Ne derland het land was van de menschen met hunne daden dien godsdienst tot een be- de klompen en de pofbroeken. Hij hoopte dat het Alkmaar, dat zooveel doet voor het Vreemdelingenverkeer, goed inocht gaan. Na een wandeling door het seer interessan te Alkmaar met zijn vele goed onderhouden ouderwetsche gevels, die de bewondering op wekten van deze vreemdelingen, ging men naar het station. Op deze wandeling werd aan de Spanjaarden, die in het gezelschap zijn, nog getoond een Spaansche kogel in een der huizen uit den Spaanschen tijd. Van Alkmaar ging men weer per extra-trein naar Enkhui zen. Daar lag het extra motorschip de „W. J. van der Wijck", alweer ter beschikking gesteld spotting of tot een ergernis te maken. Want nog eens: Wat is Godsdienst? Dienst van God_ Wat is God? Hoogste Wetgever. Welnu; God wil het zoo: Zooals de ge nade de natuur veronderstelt en het ge loof is ingeënt op de rede zoo heeft God gewild, dat het godsdienstig leven begint met algemeene plichten van welwillendheid; dat dus het godsdienstig leven is de sta biliseering van rechtvaardigheid, trouw be langeloosheid; dat is de orde, die God wil. En wat doen wjj nu dikwijls? Wij keeren die orde om. wy vormen ons grootsche ideeën van godsdienst en christendom, en zij steunen op niets, omdat wy ter zelf der tyd de eerste plichten van trouw en eeriyk- heid verwaarloozen. wy boomen over prin- door de Nederlandsche Spoorwegen, gereed om het journalistieke gezelschap naar Har- lingen te brengen. Onderweg werden de Zui derzeewerken bezichtigd; de door de heeriyke middagzon beschenen reeks der in zee uitste- v uw kende dijken wekte de bewondering voor de dat de stad zoowel in materieel als geeste- grond', wtfzeulen immer maar door met het ïiilr pn «rodsHlPn.ctkr nnzirht vooruit mnmv, opmerking plaatsen, dat ofschoon Wij in het water liggen, wij Hollanders uitnemend de lük en godsdienstig opzicht vooruit moge recht op privaat beziten weten in onzen gaan. godsdienst garantie daarvoor, maar terzelf- Nadat ververschingen waren rondge- der tijd negeeren w« de plichten jegens de diend, begaf het gezelschap zich naar het i sarnenievjng> cjat servituut, dat toch op elk bordes van het stadhuis. Daar was nartj j afc bezit t wij zweren by he(. yer. de Markt inmiddels de groote stoet deel- L po pt»r, ir kunst verstaan ons niet door dit water te la ten ringelooren, maar dat wy dit water uit stekend in onze macht hebben. Te ongeveer half zes, werd Harlingen bereikt. Een extra- het feest aangekomen. Het st*ndf en weten 111 °nfn trein bracht het gezelschap dadtlijk naar muTkcorpsnvan GoulmyTn&'bIZ"" had <"enst sanctie daarvan, maar dat verschil zich voor het stadhuis opgesteld en toen i van standen steunt op verplichtingen en de autoriteiten op het bordes verschenen, rechten jegens elkander en om die bekom- zette de muziek het Wilhelmus in. Alle meren wy ons niet. hoofden ontblootten zich, de vaandels sa-1 Als we zóó het gebouw van ons katho- lueerden. liek-sociaal leven willen bouwen, staakt dan Nauwelyks zweeg de muziek, of de bur-'maar, want we bouwen op stroo; dat is Frieslands hoofdstad, waar 's avonds een ca baretvoorstelling werd bügewoond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 11