Voornaamste Nieuws 1 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN MAANDAG 21 MEI 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16861 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VEJRLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. isS De vierde zitting; van den Partijraad EEN AANVARING VAN HET S.S. „VEENDAM" BIJ DE AMERIKAANSCHE KUST M De sociaal-democraten en de dancings De danshuizen-kwestie in Haarlem Drooggeloopen Door den electrischen stroom gedood Arme kleine Lijk aangespoeld Te vroeg geschoren De wereldvlucht van den heer v. Lear Black De Hervormde Kerk te Farnsum door den bliksem getroffen Door het op hol slaan van zijn paard Aanleg parkeerterrein te Heemstede De werking van de Krakatau J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem. Ernstig ongeluk bij de Zuiderzeewerken Telegrafisch Weerbericht. Plechtige Eerste Steen-legging der nieuwe R. K. Ke:*k te Halfweg BUREAUX: NASSAULAAN 49 Telefoon No, 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. i; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLEM ADVERTENTIES 35 ct.p. rogal VRAAG- EN AANBOD-ADVERT1N- TIES, 1 4 rebels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's cp dit blad zijn, ingevolge de verzekermgsvoorwaarden f OH fin Levenslange gekeele ongeschiktheid tot werken door f yc bij een ongeval met f OCA bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cf) bij 'n breuk van f l fl bij verlies v. een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 uUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; OU. docdelijken aflcopeen voet of een oog; ILO. duim of wijsvinger; 1 «u» been of arm i wU." andere vinger. De jonge Partijraad van de R.-K. Staats partij heeft Zaterdag j.l. al weer haar vierde bijeenkomst te Utrecht gehouden. Nog een maal en 't is een lustrum. Nog eenige jaren en we spreken over een in ons openbaar leven ingeburgerd college; we beroepen er ons op, als op het hoogste gezag In onze politieke beschouwingenTen minste, zóó zal het móeten worden; zóó is opzet en bedoe ling geweest. Daarom speuren wij bij iederen hieuwen stap, welke de Partijraad zet, naar stig na. of in deze richting van het ideaal wordt uitgegaan. Men herinnert zich, dat de vorige en vóór vorige zittingen van den Partijraad geen ge voel van voldaanheid achterlieten. De twee eerste zittingen moesten buiten critiek olij ven; men moet leder nieuw college gelegen heid geven een houding te nemen en In te schieten. Van de darde vergadering, waarin een zoo belangrijk en brandend vraagstuk als net belasi.ngcezen werd behandeld, had den wij meer verwacht, dan ten slotte werd gegeven. Het was een babylonlsche spraak verwarring en de vergaderden mochten blij zijn, wanneer zij even wijs thuis kwamen als zij waren gekomen. Ons groote bezwaar was 'toen, dat de bijeenkomst tot geen enkele, zij het nog zoo algemeene conclusie kwam. En wij waarschuwden bij die gelegenheid op nieuw zooals wij het te voren al meer hadden gedaan laat men toch zorgen van den Partijraad niet enkel een praatcol lege te maken. Wil dit nieuwe lichaam op den duur gezag en vertrouwen bij ons kiezers volk krijgen; wil het de belangstelling be houden, dan zal er van den Partijraad lei ding moeten uitgaan. Zooveel mogelijk some de Raad na de behandeling van een belang rijk onderwerp tot eei} conclusie, waaraan men houvast heeft. Ook de vierde zitting van den Partijraad van Zaterdag j.l. is te dien opzichte in ge breke gebleven; toch is de onvoldaanheid veel minder groot dan de vorige maal. Op dc eerste en voornaamste plaats was er niet die spraakverwarring van den vorigen keer. Dat kon al moeilijk, omdat de vier prae-adviezen zóó waren geconcipieerd, dat daarvan ai reeds vaste leiding uitging. Alle vier de prae-adviseurs beheerschten op voel bare wijze hun stof; alle vier waren belang wekkend. Bovendien was het een gelukkige omstandigheid, dat drie der adviezen op geen enkel belangrijk punt van elkaar afwe ken, eerder zou men kunnen zeggen, dat zij elkaar ten deele aanvulden, voor het ander- deel eikaars perspectieven verder door trok ken. Alleen In het vierde prae-advies, dat van mr. Bteenberghe, was een principieel ver schil met de drie andere merkbaar; doch ook slechts op één punt. Ook in dit laatste advies immers, hetwelk geacht ken word er. het standpunt der georganiseerde R. K. Werkgevers weer te gaven, wqrd uitgegaan van het Katholieke beginsel, neergelegd in de „Rerum Novarum", dat de Staat tot taak heeft het algemeen welzijn te bevorderen. „Hij (de Staat) kan niet lijdelijk toezien, wanneer door een slechte verhouding tus scben patroon en arbeider, het algemeen welzijn wordt geschaad, doch zal dan moe ten ingrijpen, mits een dergelijke tusschen- kemst ook verbetering ten gevolge zal heb ben." Aldus de opzet van het prae-advies van mr. Steenberghe. In den grond waren alle vier het eens en was de gsneele vergadering eenstemmig: het Katholiek beginsel omtrent de sociale taak van den Staat keert zich lijnrecht tegen het liberale der Staatsonthouding. Ons beginsel eischt ingrijpen, van de Overheid, ook in verhoudingen tvr' - werkgevers en werknemers, zoo dit noodig is. Over de vraag wanneer die noodzakelijkheid optreedt en over de doelmatigheid der aan te wenden middelen gingen de meeningen uiteen. Een stemmigheid was er omtrent het nut van collectieve contracten. Meer of minder en thousiasme voor den stap verder: de bin dendverklaring der collectieve contracten. Ten slotte zouden ook daaromtrent de uiter sten, eenerzijds degenen, die deze bindend verklaring als minimum eisch voor den be- drijfsvrede van de naaste toekomst zien, an derzijds de werkgevers, die deze nieuwigheid slechts onder groote reserve aanvaarden nog tot elkaar kunnen komen. Maar de publiek rechtelijke .bedrijfsorganisatie bleek een on overkomelijke hinderpaal voor een eenstem mige meening. Belangwekkend was, dat hierbij de groot ste tegenstelling niet tusschen de twee man nen der practijk, tusschen, den voorman der R. K. werknemers, het 2de Kamerlid Kuypei en den secretaris der R. K. werkgeversver- eeniging mr. Kortcnhorst, aan den dag trad, maar tusschen .dezen laatste en den hoog leeraar der Katho*"Uni prof Raaymakers. Déze beiden kruisten den de gen met 'n felheid, op 't hartstochtelijke af. Het doordringende pias-advies van den Nij- meeschen hoogleeraar had kennelijk ingesla gen en van den kant der R. K. werkgevers vereniging werd tegenweer noodzakelijk ge acht. Voorm mr. Kortenhorst leverde krach tige tegenweer, maar zijn zwaarste argument moest zich' toCh bepalen tot de aanduiding, dat het batoog van prof. Raaymakers onder, de studeerlamp was geboren en alle prac- tische overwegingen miste. Prof. Raayma kers bleef het antwoord natuurlijk ni?t schuldig. En toen later de hooge golven van het debat weer waren vergleden in den kalmen stroom der rustige beraadslagingen toen gevoelde men hoe goed het was, dat de topstukken van onze partij elkaar op deze wijze nu en dan ontmoeten. Voor den objec tieven toehoorder was het duidelijk, dat de man der wetenschap, de geleerde van „de studeerkamer", het Katholieke beginsel zoo volledig en scherp mogelijk dient uit te dragen; dat de mannen der praktijk daar entegen moeten onderzoeken in hoeverre de omstandigheden toelaten het beginsel toe te passen. Zóó toch staat men niet tegenover, maar naast elkaar! Intusschen, de Partijraad mag het niet bij enkel theoretisesren laten. Is de discussie van j.l. Zaterdag vruchtbaar geweest, heeft zfj veel verheldering gebracht, meer nog zou het gewaardeerd worden, wanneer zfj tot een conclusie was gekomen. Toch dorst de voorzitter, de altijd voor zichtige en bedachtzame Mgr. Nolens, deze niet aan. Hij stelde er slechts eene in het vooruitzicht. De leider onzer Staatspartij liet doorschemeren, dat ons verkiezingspro gram voor 1929 aldus zal worden aangevuld, dat het advies van den Hoogen Raad van Arbeid omtrent publiekrechtelijke bedrijfs- 1 organisatie (bedrijfsraden) als punt van ons program zal worden opgenomen. Dit voor uitzicht gaf althans eenige voldoening na de groote spanning door de publicatie der prae-adviezen en het debat daarover, ver wekt. O.i. zou de bevrediging grooter zijn geweest, wanneer de vergadering van den Partijraad in de gelegenheid was gesteld zich daarover reeds Zaterdag uit te spre ken, zij het dan in een weinig bindenden vorm. Inmiddels kunnen wij althans van deze Partijraadvergadering zeggen, dat zij vruchtbaar is geweest. Menig inzicht is verhelderd; de kanten van het moeilijke vraagstuk van de taak van den wetgever in onzen tijd ten opzichte van het bedrijfsle ven, zijn scherper geslepen. Het resultaat voor de practische politiek vinden wij straks in het verkiezingsprogram en con sequent, naar we hopen, né. 1929 in het regeeringsprogram terug. Alhoewel niet ge heel voldaan kan de partij over den Par tijraad van j.l. Zaterdag toch tevreden zijn. zullen stellen, maar wij meenen hierboven te hebben aangetoond, dat zij zich aan in consequentie hebben schuldig gemaakt, door ene niet met kracht te steunen, dat zij hier toe vanaf hun eigen standpunt hadden moe ten besluiten. Wij betreuren het nog, dat dit niet gebeurd is, als verwondert het ons niet. Tenslotte wordt hedenmorgen nog gemeld: De directie der HollandAmerika-lijn heeft een telegram ontvangen, blijkens het welk de „Veendam" gisterochtend te zes uur te New-York is aangekomen. Het schip zal gelapt en gerepareerd wor den. De passagiers worden zooveel mogelijk naar de „Nieuw-Amsterdam" overgebracht. Bij de sterk geprononceerde houding der sociaal-democraten in den Haarlemschen gemeenteraad in de kwestie van de dancings, is er een en ander, hetwelk wij niet goed begrijpen. lo. De sociaal-democraten hebben er her haaldelijk blijk van gegeven, dat zij er prijs op zouden stellen in de politiek samen te gaan met de Katholieken. Herhaaldelijk kan men het in openbare en particuliere uitlatin gen bij hen beluisteren, dat zij een prach tige Oplossing van het maatschappelijk vraagstuk, dat voor hen uitsluitend een ar beidersvraagstuk is, in Nederland in onaf- zienbaren tijd slechts mogelijk achten door samenwerking met de Katholieken. Maar beseffen zij dan niet zoo vragen wij ons af dat zij zulks door hun houding in soortgelijke aangelegenheden steeds meer bemoeilijken? Laten zij het nu eens van ons aannemen, dat de overgroote meerderheid der Katholie ken in deze zaken van geen schippeten wil weten en dat zij hen op deze wijze ruw van zich afstooten. Dat geldt niet slechts voor enkele Katholieken, voor hen die men gaarne als „conservatieven" aanbiedt, maar dat geldt voor alle serieuze Katholieken zon der uitzondering. 2o. De sociaal-democraten ijveren op stof felijk gebied voor een uitbreiding der over heidstaak. Liet men hen vrij hun gang gaan, dan werd onze maatschappij dra verrijkt met overheidsbemoeiingen van allerlei soort, op elk gebied. Wanneer zij zich nu zoo zeer verzetten tegen een uiterst bescheiden be moeiing op zedelijk gebied, geven zij dan niet in sterke mate voedsel aan hetgeen zoo vaak tegenover hen is betoogd, dat zij een materialistische partij wenschen, welke aan de geestelijke belangen des volks geen of slechts sporadisch plaats inruimt? Van de conservatieve liberalen, die dwars zijn van elke inmenging van overheidswege, kunnen I wij deze houding begrijpen. Van. de sociaal- democraten begrijpen wij dit niet. 3o. De sociaal-democraten eischen als het ware voor zich het monopolie op, voor de bescherming van het arbeiderskind, van het volkskind, de jeugd van het proletariaat. Maar nu zouden wij aan onze sociaal-demo craten wel eens willen vragen; wie loopt er in de dancings grooter gevaar, dan 't arbei derskind, wie loopt daar in de eerste plaats gevaar moreel te gronde te gaan, met ziekte besmet te worden? Wie wordt daar ver laagd, vertrapt, uitgebuit? In de allereerste en allerergste plaats het arbeiderskind, dat hunkerend en verlangend naar wat vroolijk- heid en gezelligheid die het thuis mis schien niet vindt naar wat licht, muziek en kleuren, ten onder gaat aan den schoo- nen schijn. Is dat wat de sociaal-democraten nu in den Haarlemschen raad deden, be scherming van het proletariaat? Neen, het was een opoffering van het arbeiderskind aan vermeer.de politieke belangen! 4o De sociaal-democraten werpen zich gaarne op als bestrijders van alle kapitalis tische uitingen. Mogen wij hen nu eens een paar vragen stellen? Wanneer iemand, die dik in de duiten zit, 's avonds en 's nachts naar deze dan cings trekt, daar met geld In zijn omgeving smijt en zoo arme meisjes tot zijn slavinnen verlaagt, is dat dan geen allerongelukkigste uiting van het kapitalisme? Wanneer exploitanten van dancings hun Inrichting openstellen om daar een sfeer te scheppen, welke voor velen ten verderve strekt in geestelijk en lichamelijk opzicht, dan geschiedt dit uit winstbejag, omdat geld niet riekt. Is dat dan eveneens geen alleron gelukkigste uiting van kapitalisme? Waarom verzetten de sociaal-democraten, die zich anders steeds zoozeer tegen het ka pitalisme verzetten, er zich nu niet tegen? Men ziet, wij vragen van de sociaal-demo craten niet, dat zij zich op ons standpunt Een Lloyd's telegram meldt uit New-York dat het Nederl. s. „Veendam" van de Hol landAmerika Lijn, dat Zaterdag vandaar naar Rotterdam is vertrokken met passa giers, mail en stukgoed, tijdens dikken mist, ter hoogte van de Gravesend Baai (gelegen tusschen Long Island en Staten Island) in aanvaring is geweest met 't eveneens uit gaande Amerikaansche s. „Porto Rico" en dat eerstgenoemd stoomschip vroeg om sleep boothulp. Een daarna ontvangen Reuter-telegram meldt, dat volgens een door de Radio Cor poration onderschept draadloos bericht, de „Veendam" langzaam zinkende zou zijn. Uit dit bericht blijkt niets over het lot van passagiers en bemanning. Het feit ech ter, dat het schip zich tijdens de aanvaring op geringen afstand van New York, van waar het des morgens vertrokken was, be vond en in draadlooze verbinding stond met het station Chatham Massachusetts, wettigt de hoop, dat de ramp geen menschenlevens heeft geëischt. De directie der Holland Amerika Lijn meldt nog, dat tijdens de aanvaring de „Veendam" voor anker lag. Genoemde di rectie was evenwel van meening, dat men zich omtrent net gebeurde niet al te onge rust behoeft te maken, gezien het feit, dat het s.s. „Porto Rico", hetwelk in de nabij heid is, ongetwijfeld de noodige hulp zal verleenen. Verder zou nog als geruststellen de factor kunnen dienen, dat de aanvaring niet heeft plaats gehad in open zee, maar in de Amerikaansche wateren, waardoor dus de kans op hulp van andere zijde aan zienlijk wordt vergroot. De „Veendam", die tot de grootste en mo dernste schepen behoort van de vloot der H. A./L, is een zusterschip van de in '22 ge bouwde „Volendam": Het is een stalen dub- belschroef stoomschip van 15450 br. reg. ton in 1923 in Glasgow bij Harland Wolff gebouwa. De „Veendam" bezit vier dekken en heeft nog kort geleden als toeristen schip, varende naar de West-Indische eilanden, dienst gedaan. 2 Mei j.l. is het schip van Rotterdam vertrokken om 12 Mei in New York aan te komen, vanwaar het Zaterdagochtend is vertrokken. Het s.s. „Portorico" is een schip van de New York and Porto Rico s.s. Company te New York en meet 4301 bruto ton. Het schip buiten gevaar; dc passagiers behouden aan wal gegaan. De familieleden van reizigers der „Veen dam" te Rotterdam, hebben gisteravond telegrafisch bericht gekregen, dat dezen be houden te Hoboken zijn aangekomen en on middellijk van boord zijn gegaan. Daaruit mag men dus afleiden, dat het s.s. „Veendam" behouden te Hoboken is bin nengebracht, daar uit niets blijkt, dat een ander vaartuig de reizigers zou hebben over genomen. De directeur der Holland-Amerika-lijn, de heer P. 's Jacob, deelde aan het „N. v. d D." eenige nadere bijzonderheden mede. „Het eerste bericht" aldus de heer 's Jacob „dat wij van kapitein Krol ont vingen, behelsde niets anders dan dat de „Veendam" in aanvaring was geweest met het uitgaande Amerikaansche stoomschip „Porto Rico". Wij lagen bij Gravesend Bay een plaats tusschen Long Island en Staten Island, ten anker in den mist zoo ver volgt het teiegram. Het schip is lek in de machinekamer. De machines zijn beide on bruikbaar". Tot zoover het eerste bericht aldus de heer 's Jacob. Daaraan was voorafgegaan het gewone vertrek-telegram: „Zaterdag morgen te 12 uur vertrokken met 195 pas sagiers, eerste klasse, 64 passagiers tweede klasse, 30 passagiers derde klasse en 96 passagiers in de toeristen klasse". Dit tele gram was reeds in ons bezit, toen wij het bericht over de aanvaring kregen. De aan varing, die wat een belangrijk detail is plaats vond, toen de „Veendam" voor den mist ten anker was gegaan, geschiedde on geveer te 4 uur in den namiddag, Amerj- kaanschen tijd. Een nader telegram van kapitein Krol meldt, „dat de „Veendam" aan bakboord werd aangevaren onder de waterlijn Er staat water in de machinekamer, maar" het ketelruim is droog. Sleepbooten assisteeren ons. Ik verwacht Zondagmorgen weer de pie- j ren te Hoboken te bereiken". Uit het feit, dat er wel wat water is in dei machinekamer, maar het ketelruim daaren- j tegen droog is volgt aldus de heer 's Jacob dat de waterdichte schotten het schip kunnen houden. Ik ben dan ook absoluut van meening, dat er voor passagiers en be manning geen gevaar' meer is. Wij verwachten nu ieder oogenblik het bericht van behouden aankomst te New York". Ten slotte deelde de heer 's Jacob ons mede, dat de passagiers van de „Veendam" overgebracht worden op de „Nieuw-Amster dam", die a.s. Zaterdag vertrekt, of desge- wenscht op de „Fennland" van de „Red Star Line", die heden van New York naar Antwerpen vertrekt. Een telegram uit New York aan het „N. v. d. D." meldt nog d.d_ Zondag: Omtrent de „Veendam" kan nader wor den gemeld, dat het schip naar het dok zou worden gebracht, zoodra de mist was opge trokken. Intusschen zijn alle passagiers aan boord gebleven, terwijl zes sleepbooten zich in de nabijheid bevinden om zoo noodig hulp te verleenen. Maatregelen werden ge troffen om de passagiers, die de reis on middellijk wenschten voort te zetten, over té brengen op de „Pennland" van de Red Stay Line. De „Nieuw Amsterdam", eveneens van de „Holland-Amerika" Lijn, is gisteren om twee uur in den middag, bij het lichtschip in het Embroke-kanaal, door den mist op gehouden en kon tot gisteravond laat dé haven niet binnenkomen. Eerst hedenmor gen, toen de mist was opgetrokken, kon het schip bij de steigers aanleggen. De voorzitter der Federatie van Jeugd- werkbesturen te Haarlem schrijft: Van zoovele kanten wordt mij gevraagd, wat de meening is over de gevallen beslis sing over het dansprobleem en of de Fede ratie met hare actie zal doorgaan, dat ik, zij het met eenige aarzeling, nogmaals van de welwillendheid der dagbladen gebruik maak, om deze vragen te beantwoorden. Mijn persoonlijke meening is! lo. De genomen beslissing van den ge meenteraad beteekent, dat Haarlem de eenige groote stad van ons land blijft, waar aan goede en groote inrichtingen dansver- gunning stelselmatig wordt geweigerd. De doorvoering van het geldende danssysteem beteekent ook het ophouden der dansvergun- ning aan de inrichtingen, die vroeger in Heemstede vergunning bezaten (Hildebrand en Dreefzicht)doch door Haarlem werden geannexeerd. Openbaar dansen blijft dus in Haarlem alleen toegestaan in inrichtingen, die uitsluitend dancing zijn. Wie in een be tere inrichting wil dansen, zal naar Zand- voort of Amsterdam moeten blijven gaan. Behoudens wellicht eenig scherper politie toezicht, blijft alles in Haarlem, zooals het was. 2o. Gevraagd is, of de Federatie met hare actie zal doorgaan. Eene beslissing hierover is nog niet genoyien. Het komt mij echter voor, dat dit niet mogelijk zal zijn. Immers, blijkens de zuivere partij-stemming in den Raad (rechts tegen links) is de kwestie ge worden tot een zuiver-politieke. Door deze stemming is de zaak tot een partij-kwestie geworden. Voor eene, politiek zoo veelzijdig samengestelde, organisatie als de Federatie lijkt het mij daarom gevaarlijk over dit onderwerp verder actie te voeren. Overigens kan de Federatie tevreden zijn, nu de aandacht der bevolking en der auto riteiten op dit vraagstuk is gevestigd en in het bijzonder de ouders duidelijk zijn ge waarschuwd tegen het bezoeken door hunne kihderen van Haarlemsche openbare dan cings. Dat. wat daar voorvalt het licht der openbaarheid, niet kan verdragen, bleek uit het houden der geheime raadsvergade ring. De wenk door den leider der grootste groep tegenstanders in de Raadszitting ge geven, dat de Federatie zich meer zal moe ten richten op eene versterking van het jeugdwerk zelve, geeft ons de verwachting, dat wii met voorstellen tot medewerking der gemeente daaraan, op meer medewerking in den Raad zullen kunnen rekenen. Tengevolge van een defect aan de sluis te Laagkeppel is, naar de „Msb." verneemt, de Oude IJsel grootendeels droog geloopen. De scheepvaart is onmogelijk gevoiden, de houthaven ligt geheel droog. Te Brunssum is de 18-jarige F. Kerckhofs, arbeider bij het electriciteitsbedrijf aldaar, in een schakelkast van dat bedrijf dood aan getroffen. Naar de doodsoorzaak wordt een onderzoek ingesteld. Te Erfscheidenveen bij Stadskanaal is een 1>2 jarig kind van den heer G. in een teil met heet waschwater gevallen. Het is aan de gevolgen overleden. Van den op 13 Februari 1928 verganen botter van Urk U. 69 is thans op Terschel ling een der lijken van de opvarenden aan gespoeld. Het lijk is herkend als te zijn van den knecht R. de jong, afkomstig van Urk. Het stoffelijk overschot is naar Urk ver voerd. De landbouwer D. D. J. te Hallum (Fries land) liet een 30-tal schapen scheren. Den volgenden morgen kwam hij tot de onaange name ontdekking, dat er 27 door de nacht koude waren bezweken. De dieren .werden voor de consumptie afgekeurd.' Te Khartoem aangekomen. Een Reuter-telegram meldde Zaterdag j.l. uit Cairo: De Amerikaan Van Lear Black is hedenmorgen naar Karthoem ver trokken. Er zijn nog geen berichten ont vangen; vermoedelijk zullen de bemanning en passagiers van de H.-N. A. D. p. den nacht doorbrengen te Wadihalfa. Er heerscht een geweldige hitte. Een Reuter-telegram meldt Zondag uit Khartoem: De heer Van Lear Black met zijn drle- motorig Fokker-vliegtuig is hier te 18.30 aangekomen. Een V. D.-bericht meldt nog, dat de heer Van Lear Black gisteren, Zondag, te Khar toem zou blijven en heden, Maandag, zou doorgaan naar Malahall of Mongalla. Alles was wel aan boord. De toren staat in volle vlam. De torenspits omlaag gastort. Hedenmorgen, te ongeveer 6 uur, is de bliksem ingeslagen in den toren van de Hervormde Kerk te Farnsum, gemeente Delfzijl, waardoor de toren in brand ge raakte. Te 7 uur hedenmorgen stond de toren in volle vlam De spits is reels naer beneder gestort en ook de kerk, een der fraaiste bouwwerken der provincie Gro ningen, loopt groot gevaar. De brandweer tracht met 3 spuiten het vuur meester te worden. De aangrenzende woningen zijn ont ruimd. Te Berghem bij Oss is de vrachtrijder Brux uit Herpen door het op hol slaan van zijn paard onder zijn kar geraakt en aan de gevolgen overleden. Waarom ze goede maatjes waren Uit Helmond wordt aan de B. Crt. ge meld: Een kip van den landbouwer J. aan den Mierloschen weg heeft de eigenaardige ge woonte aangenomen haar eieren te leggen in het hondenhok. De groote zware trekhond laat zijn vriendinnetje ongestoord z'n paleis binnentreden en wacht dan geduldig, tot deze met haar noodzakelijke bezigheid klaar is en het hok weer verlaat. Dan kijken ze elkaar eens aan alsof ze willen zeggen: „Ga je gang maar" en Max gaat dan week z'n appartement binnen om daar het heerlijke versche ei rustig te verorberen. Wel zeer vriendelijk, maar de eigenaar heeft niet veel nut van zulke hoenders. Aan den Raad. B. en W. van Heemstede deelen den raad mede, dat de heer A. van Huissteden bereid is, aan de gemeente te verkoopen de hem in ei gendom toebehoorende perceelen grond, groot 2 Are en 17 c.A. met daarop staande wonin gen, gelegen aan flen Leidschevaartweg, voor een prijs van f 10.000.-. Door de gemeente zal alsdan ter beschik king van eerstgenoemden moeten worden ge steld een terrein, ter grootte van ongeveer 5.06 Are, gelegen aan de Orchideëenlaan, hoek Zandvoortschelaan, voor den bouw van een nieuw perceel, ten behoeve van den heer Van Huissteden. Door den aankoop van dezen eigendom zal zeer zeker het belang van de gemeente worden gediend, schrijven B. en W., aangezien na amotie van de opstallen, de gelegenheid zal worden verkregen, ter plaatse een parkeerter rein te maken en tevens den toegang tot de te stichten spoorweghalte aanmerkelijk te ver beteren) De voorwaarde, dat naast de bedongen koopsom den verkooper de beschikking zal worden gegeven over een bouwterrein, wil B. en W. alleszins billijk voorkomen, aange zien deze daardoor zijn bedrijf zal kunnen voortzetten in het aldaar door hem te stichten huis met werkplaats. Ook uit aesthetisch oogpunt valt deze trans actie ten zeerste toe te juichen, daar in deze omgeving een goede hoekoplossing wordt verkregen. B. en W. stellen voor de overeenkomst aan te gaan. Aneta seint d.d. 19 Mei uit Lang Eiland: Een gisteren gehouden onderzoek, te half tien ondernomen, heeft uitgewezen, dat de zeebodem boven het eruptiepunt bij Kraka tau aanzienlijk gerezen is. De diepte bedraagt slechts vijf meter. De zeespiegel is vlak en geheel gekleurd. Sterke gasopborrelingen werden geconstateerd. Gis termiddag om 12.45 hadden plotseling 8 erupties plaats tot 500 meter hoogte. Daar na werd het weer rustig_ Omstreeks half twee hei-haalden de erupties zich weer. Ze bereikten toen een hoogte van driehonderd meter. In twaalf uren tijds werden ruim duizend bevingen geconstateerd. In de Zaterdag voortgezette vergadering van den Partijraad der R.K. Staatsparty zijn de uitgebrachte prae-adviezen behan deld. Tusschen de partijen, betrokken bij het dreigend conflict in het lithografisch be drijf, is overeenstemming bereikt. Te Scheveningen is een 6I-jarig heer nit Amsterdam, die te ver in zee was geraakt, bewusteloos aan het strand gebracht en na korten tüd overleden. Mgr. Dr. Jan Olav Smit in Nederland aangekomen. De werking van den Krakatau. De markt van Enschedé is wegens het hecrschen van mond- en klauwzeer ge schorst. De heer v. Lear Black is op zgn wereld vlucht te Khartoem aangekomen. Te 's-Hertogenbosch is het zilveren ju bileum van den R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael" op luis terrijke wyze gevierd. Volgens een Lloyds-telegram zou het s.s. „Veendam" van de Holland-Amerika- Ifjn na een aanvaring in Lower Bay met het ss. „Portorico" in zinkenden toestand zijn. Inmiddels is een telegram ontvangen, dat het schip huiten gevaar is en de pas sagiers behouden aan wal zijn gegaan. De toren van de Hervormde Kerk te Farnsum is door den bliksem getroffen en staat in volle vlam. De torenspits le reeds omlaag gestort. De verkiezingen In DuitscTIand hadden over het geheel een rustig verloop. De voor- loopige uitslag Het Britsche antwoord op de voorstellen van Kellogg. Koning Aman Oellah van Afghanistan te Angora aangekomen. Ernstig mijnongeluk in Penssylvanië; 32 dooden. Veertien mijnwerkers worden nog vermist. Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Stilstanc OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.27. Aan een der werklieden bij de Zuider- zeewrken, 'n zekeren Ippel, van Werken dam, is een ernstig ongeluk overkomen. Zijn been geraakte tusschen staaldraad bekneld, waardoor het boven den enkel werd afgesneden: De man is naar het ziekenhuis te Hoorn vervoerd. Hij was slechts één dag bij de Zuiderzeewerken werkzaam. Hoogste barometerstand 169 Thorshavrt Laagste barometerstand 748.6 Vardö. Verwachting: Zwakke, tot matige, N.-O. tot O. wind, meest zwaar bewolkt, met kans op regen of onweer, vooral in het Zuiden zacnter. De plechtigheid der eerste steenlegging voor de nieuwe parochiekerk te Halfweg, zal niet plaats hebben op Vrijdag 25 Mei a.s., zooals in ons blad van Zaterdag 1.1. werd medegedeeld, doch op Donderdag 24 Mei a.s. De plechtigheid zal aanvangen na de H. Mis van 9.30, dus omstreeks 10.45 uur. De Ned. R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael", heeft te 's-Her- togenbosch op luisterrijke wüze zijn zilveren jubileum gevierd. Hierboven een foto van het hoofdbestuur tydens de receptie. In het midden de bondsvoorzitter, de heer J. Hellemons, naast hem pastoor Donders, de bondsadviseur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1