KENNEMERLAND Heringa Wutbrich, Haair^n IL0TTGERING I 'Zj V erkeers-onpevallen. U bespaart zich later veel zelfverwijt, Centrale Verwarming VOOR ST00MEN - EN VERVEN - Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. No. 10756 ApexKlop-Veeg-Stofzuigers f150.- M fl III TANDPASTA II I ¥M25&75c.p.tub2 (Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerland BREESTRAAT 121 BEVERWIJK - Tel. 2213) Staat van besommingen Mar ktbericht Rijksvischafslag BEVERWIJK Houtstraat 5 a Tel. 10771 Ka vrtenverkoop Holland Uruguaye De Brockway-Mij. en de chauffeurs Ernstige aanrijding Nationale Zangwedstrijd Liedertafel „Haarlem's Zanggenot" wanneer U Uw kinderen er bijtijds aan went hun mond en tanden dagelijks met O dol te verzorgen, De desinfecteerende werking van dit door vooraanstaande tandartsen aanbevo- len mondwater beschermt de tanden Uwer kinderen tegen bederf en de gevolgen daar van, en geeft hun een gezonden en fris- schen adem. Ofdol beteekent gezondheid en vreugde in het leven viin het kind. tooi '.fcr Zangwedstrijd Zandvoort Dr. H. NANNING's van dtn heden, aan den Rijksvischafslag aangelsomen Stoomtrawlers Derika 7 4300. Derika 10 2200.— Derika 15 3100.— Schiocüjk 3400.— Here lies 5000.— Pola rus 2200. Holl.nl 2 2000.— Hollen l 6 2500.— Comsl-s 1900.— Hoep 1900. Ita 3200.— Olga 2500.— Peter D 3100. Proe 2700. LobeUa 2000. Roode Zee Zeehcrd 1400.— 2400.— IJMOiDEN, 21 Mei 1928. ^Tar rot per K. O. 1.45 0.40 Griet rer 50 K. G. 51.— 21.— Terg per K. G. 1.65 1.30 Groote schol per 50 K. G. 30.—' 37.— Middel Schol per 50 K. G. 38.37. Zet Schol per 50 K. G. 40.— 30.— .Kleine Schol per 50 K.G. 21.4.40 Schar per 50 K. G. 10.6. Tom .char per 50 K.G. 36.22.50 Rog per 20 stuks 24.13. Vleec per stuk 3.70 2. Pieterman en Poon p. 50 K.G. 11,50 1.90 Groote Schelvisch per 50 K.G. 42. M'.ddcl Schelvisch per 50 K. G. 35.28. El. wJdd. Schelvisch p. 50 K.G. 23.16. Kieine Schelvisch per 50 K.G. 17.50 6.50 Kabeljauw per 125 K.G. 37.25. G uUeu per 50 K.G. -3.— 7. Leng per stuk 1.o.55 Heilbot per K. G. 1.30 1.10 Wijting per 50 K. G. 8.50 7.— Koclvisch per stuk 0.73 0.30 Makreel per 50 K.G. 10.— 9.— E n schitterend succes Op het gisteren te Utrecht gehouden concours behaalde de Bev uw-ksche Harmoniekapel In de superi eure afdeeling den len prijs A met 121 pun ten. Tet maximum aantal te behalen pun ten W83 125. E? lïarmoniekapel staat bovenaan in haar afdeeling. De kwestie van den woningbouw in deze gemeente De S.D. raadsleden, de heeren Visser en Groot hebben, naar aanlei ding van het afwijzend prae-advies van B. en W. op hun adres om 100 arbeiderswoningen te bouwen in den huurprijs, varieerende van f 4.- tot f 5.- per week, een schrijven aan den raad geiicht, waarin zij mededeelden 1. dat het besluit van den Gemeenteraad dd. 14 Juli 1926 om afwijzend te beschikken op een verzoek van de woningbouwvereeni ging „Goed Wonen" voor den bouw van 73 arbeiderswoningen werd genomen door den ouden Raad en een ander College van B. en W. sterk beïnvloed door den Inspecteur van Volkshuisvesting op een wijze, waardoor hij door verschillende leden van den Raad met Inspecteur tegen volkshuisvesting werd be titeld 2. dat de conclusie van B. en W. alsof door particuliere bouwers zou worden voorzien in de eischen, die voor arbeiderswoningen moe ten worden gesteld een goede woning tegen redelijken huurprijs onaannemelijk ver klaard moet worden 3. dat het standpunt van B. en W., alsof door den bouw van 153 arbeiderswoningen door particuliere bouwers overproductie zou zijn onutaan en de verwachtingen niet be schaamd heeft gemaakt, den Raad niet mag weerhouden om 100 arbeiderswoningen zoo als hun voorstel luidt te bouwen, daar volgens bovengenoemde leden B. en W. juist wèl in hun verwachtingen beschaamd moeten zijn in verband met berekende huurprijzen en andere afkeurenswaardige practijken door particu lieren 4. dat het z.g. onderzoek van B. en W. niet den minsten bewijsgrond levert ten gunste van hun prae-advies, daar niet wordt ver meld om welke redenen de leegstaande wo ningen niet worden bewoond, hetzij door een te hoogen huurprijs of andere omstandighe den. Alleen een grondig onderzoek in de ge- heele gemeente, zooals dit enkele jaren gele den door het lid van den raad Visser werd voorgesteld en aangenomen, zou een zuiver inzicht omtrent den woningtoestand te Bever wijk kunnen geven. B. en W., blijkbaar be vreesd voor het resultaat, weigerden echter dat besluit uit te voeren. De schrijvers zijn van meening, dat in de huidige slechte economische omstandigheden, waardoor vele gezinnen hebben te kampen om met een zeer beperkt inkomen in het noodzakelijkste levensonderhoud te voorzien, het meer de taak is van de gemeente om, waar mogelijk door verlaging van den huurprijs het levenspeil te verhoogen en de koopkracht te versterken dan rekening te houden met een enkelen particulieren bouwer of enkele per- onen, die daarbij mogelijk financieel ge inte resseer dzijn. Hun voorstel achten zij meer aannemelijk ■-emaakt door de clausule, dat de huizen door een woningbouwvereniging of door de ge meente zelf geëxploiteerd kunnen worden. Zij geven den raad tenslotte ernstig in over weging niet met het afwijzend prae-advies van B. en W. accoord te gaan en hun voorstel, B. en W. uit te noodigen met een plan van kosten en exploitatie te komen, te steunen. IJMUIDEN. t: De kvrtenverkoop zal voor dezen wed strijd n;et Dinsdag, zooals eerst werd gemeld, doch eerst op den 2en Plnksmterdag aan vangen. Inmiddels heeft de N. V. B. de meschik- king over een groote partij kaarten gekre gen en kunnen de aangesloten clubs zich dus door zijTi tusschenkomst van plaa-sen voor tien. HET JUBILEUM VAN DEN HEER SAM VLESSING. Onder groote belangstelling heeft Zater dagmiddag de huldiging van den heer Sam Vlessing plaats gehad, ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als toonkunstenaar. De huldiging begon des middags om half 4 op het Willemsplein, waar den zilveren jubilaris door de muziekcorpsen een aubade werd gebracht. De Meimaand, die ons zoo vele dagen teleurstelt, had voor dezen feeste- lijken middag een stralende zon gereser veerd en daarvan hebben de ingezetenen van IJmuiden en de musici-gasten dankbaar ge profiteerd. Dit gedeelte van de huldiging is dan ook goed geslaagd. Het Willemsplein was dichtbezet met be langstellenden toen de muziekcorpsen zich opstelden om gezamenlijk de jubileum- marsch te blazen, een compositie van den jubilaris zelf, waarmede men hem een waar dige hulde kon brengen. 21 21/5 De deelnemende vereenigingen waren het Chr. Fanfarecorps Wilhelmina (IJmui den) „Kunst na arbeid" (IJm. Oost) „Concordia" (IJmuiden) „De Eendracht" ((Velsen) en „Onderling Genoegen" (Krom menie). Toen de heer Vlessing met zijn familie in de muziektent had plaats genomen, trad de heer Joh. Schuitmaker, uit Amsterdam, naar voren om de leiding van de aubade op zich te nemen en een oogenblik later klonk de vlotte marsch-muziek over het plein. Het was een machtig geluid dat deze vijf muziek corpsen ten gehoore brachten. Onder de prachtige leiding van den heer Schuitmaker werd het een uitstekende uitvoering, welke daverenden bijval uitlokte. Onmiddellijk hierna trok men naar het Thalia-theater, waar de huldiging door vereenigingen en het huldigingscomité zou plaats hebben. Ook hier waren alle plaatsen bezet. Onder de aanwezigen merkten wij verschillende autoriteiten op en vooraan staande personen uit toonkunstenaarskringen. Tegenwoordig waren de burgemeester der gemeente Velsen, de heer G. R. Rij kens, leden van het dagelijksch bestuur der ge meente, verschillende raadsleden en voorts de heeren Hubert Cuypers, Richard Heucken- roth en de heer Pedro Clignetdeze laatste van het bureau der „Société" te Amsterdam. Verder waren aanwezig verschillende diri genten van muziekcorpsen en vele anderen. Op het tooneel stond het kinder- en meis jeskoor van „Looft den Heer" opgesteld, dat dit huldigingsfeest opende met eenige zangstukjes, welke onder leiding van den heer J. de Nobel werden uitgevoerd. Nadat vervolgens aan Mevrouw en Mejuffrouw Vlessing bloemen waren aangeboden door de jongedames Heere en Kipp, nam de jubi laris met zijn familie op het inmiddels in orde gebrachte podium plaats, waarna door den voorzitter van het huldigingscomité een kort welkomstwoord werd gesproken. Dan was het woord aan den burgemeester, die als volgt sprak Zelden heb ik zoo con amore een eere voorzitterschap aanvaard als van dit hul digingscomité. En dat wel. omdat ik.nu in de gelegenheid ben eens in het openbaar te Zeggen hoe vol bewondering ik ben voor hetgeen gij. Mijn heer Vlessing, gedurende vijf en twintig jaren onder ons hebt tot stand gebracht. Ik ben helaas te weinig muzikaal ontwikkeld, om uwe gaven als dirigent en compoiiist op juiste waarde te kunnen schatten dp gezag van bevoegde critici neem ik gaarne aan, dat die groot zijn. Maar wat ik wèl naar waarde weet te schatten, dat is de veredelende invloed, die uw werken op de menschen heeft. En daarvoor ben ik u dankbaar, behooren wij allen dankbaar te zijn. Die invloed is niet altijd terstond merkbaar. Evenals er tijd noodig is vóór dat de lichame lijke spijs als voedende kracht door geheel ons lichaam werkt, wordt ook de geestelijke voedingskracht eerst na verloop van tijd in het gemoedsleven des menschen opgenomen, om van daar uit als een vroom geloof het organisme van het geestelijk leven te door dringen. En nu zijn vijf en twintig jaren een heele tijd en wij mogen gerust aannemen, dat als in dien tijd de beschaving in IJmuiden is toegenomen, gij daaraan een groot aandeel hebt gehad. Dat heeft dan ook het Gemeentebestuur doen besluiten en ik acht het een voor recht, u dit te mogen mededeelen u de Medaille van Verdienste aan te bieden, die u eerstdaags zal geworden. Ook voor u zelf moet dit wel een aange name dag zijn. Oorspronkelijk waart ge bestemd voor het zakenleven. Maar hoe goed het u ook in die zaken had kunnen gaan, ik geloof niet, dat dit uw roeping zou zijn geweest. Uw roeping was ongetwijfeld musicus. En dit nu is het doel en verhevener bestemming van 's menschen leven, dat de geestelijke vermogens, hem toebedeeld, hem op zijn weg tot een eigen licht worden. Dit meer verheven doel hebt ge en met succes kunnen nastreven en uit dit oogpunt bezien, is feitelijk iedere dag een jubileum voor u. Maar vandaag voelen we allen eens met u mee is het ook voor ons een feestdag. En terwiil wij u van harte gelukwenschen met dit jubileum, spreken wij den wensch uit, dat het u gegeven moge zijn, nog vele jaren uw toeping te mogen volgen, ook tot vreugde van ons allen. Toen de bijval, welke op deze rede volgde, bedaard was, verzocht de heer v. d. Plas aan de kinderen van den jubilaris, mej. Jeannette Vlessing en den heer Th. Vlessing, om een compositie voor cello uit te voeren, welke compositie hun vader jaren geleden schiep. De kinderen gaven onmiddellijk gevolg aan dit piëteitsvolle verzoek. Beiden speelden de muziek van hun vader met het talent, dat hun in zoo ruime mate is gegeven. En voor den heer Vlessing moet dit wel een oogenblik zijn geweest, vol ontroering (zoo als het dat ook was voor de aanwezigen). Na dit intermezzo nam de heer v. d. Plas wederom het woord en sprak hartelijke woorden van gelukwensch. Spr. zeide de tolk te zijn van zeer velen, tot ver buiten de plaats, die allen spontaan wenschten deel te nemen in deze huldiging. Namens hen allen bood spr. den jubilaris een prachtige vleugel aan. Een luid applaus volgde op deze woorden. Een reeks, van afgevaardigden verscheen nu achtereenvolgens op het podium om den jubilaris toe te spreken. Allereerst de heer N. Gonlag, mede directeur van de IJmuider Muziekschool, die den heer Vlessing als vriend huldigde en hem een fruitmand aanbood. Vervolgens voerde het woord de heer P. v. d. Rovaart, die den jubilaris namens vele collega's kwam huldigen. Spr. schetste den heer Vlessing als een man van groote gaven, en knappe componist, die in zijn muziek iets speciaals legt, iets zwierigs I maar teven» iets degelijks, hetgeen zich demonstreert in een keurige instrumentatie. Spr. huldigde den jubilaris vervolgens als een goed en vurig, maar tevens omzichtig dirigent, als kundig leeraar en eerlijk jury lid. Spr. zeide dat men de muziek van i Vlessing graag hoort en zijn persoon gaarne - ziet. Met een hartelijken gelukwensch; ein digde deze spr. Hierna verkreeg de heer Heuckeiiroth het woord. Deze spr. wees op de groote verdiensten, welke de heer Vlessing zich als secretaris van de „Société" heeft ver worven. Spr. las een telegram voor, dat een gelukwensch inhield van den directeur van het bureau der Société van de Neder- landsch sprekende landen. Dan kwamen de vertegenwoordigers der verschillende vereenigingen hun felicitaties aanbieden, welke steeds vergezeld gingen van fraaie bloemstukken. Achtereenvolgens verschenen op het po dium vertegenwoordigers van de volgende vereenigingen. „Concordia", IJmuiden „Kunstkring", IJmuiden tooneelver. „Varia", IJmuiden „Forsando", Amsterdam „Crescendo", WestzaanJ; „Onderling Genoegen", Kromme nie Beverwijksche Karmoniekapel R.K. zangvereeniging „Zang en Vriendschap", IJmuiden Waterland's Fanfarecorps „Ari- on", Wijk aan Zee „St. Caecilia, Santpoort Muziekvereeniging, Oostknollendam „Eu- Êhonie", IJm. Oost„Soli Deo Gloria", •riehuis „De Eendracht", VelsenTurn- vereeniging „Olympia", IJmuiden Voet balvereen. „Stormvogels", IJmuiden Mu- ziekvereen. „Wilhelmina", Santpoort„St. Fidelis", IJm. Oost „St. Caecilia", Velsen- Noord. Voorts werden nog gelukwenschen aan geboden namens den N.H. Bond van Har monie- en Fanfarecorpsen en anderen. Tot slot van deze huldiging zong de Czechische zangeres, Mej. Jeanne Bacilek, eenige van haar eigen volksliederen, welke zij voordroeg in nationaal costuum en die luiden bijval verwierven. Na afloop was er gelegenheid voor allen om den heer Vlessing persoonlijk de hand te drukken. Men bleef toen nog eenigen tijd gezellig bijeen. TENTOONSTELLINGSCLUB „KENNEMERLAND". Op initiatief van eenige liefhebbers van tentoonstelltngs-postduiven, is dezer dagen een goed bezochte vergadering gehouden, waarop tot oprichting van een tentoonstel lingsclub onder bovengenoemden naam is overgegaan. Alle aanwezigen, waaronder eenige perso nen uit de omstreken van Haarlem, traden als lid toe. Getracht zal worden, behalve door het houden van lezingen over de tentoonstel lingspostduif, telken jare naast de reeds door den Haarl. Bond uitgeschreven tentoonstel ling, nog een of meerdere tentoonstellingen te doen plaats hebben. Het bestuur is als volgt samengesteld: P. Lindeman, voorzitter P. Neuman, vice-voor- zitter; P. J. van Daale, le secretaris; G. H Stouten, 2e secretaris; Joh. v. d. Pol, pen- ningmeester; D. A. Hij koop en Li Gombière commissarissen. De contributie is vastgesteld op 2.per Jaar. Nieuwe leden kunnen zich opgeven bij een der bovenvermelde bestuursleden. In vervolg op het reeds vroeger medege deelde betreffende de onderhandelingen tusschen de Nederlandsche Unie van chauf feurs en overig automobielpersoneel aange sloten bij dep Centralen Bond yan. Trans portarbeiders en den Ned. R. K. Bond van; Transportarbeiders -,,St. Bonifacius" en de directie der Ned. Brockway-Bus-Maatschap- pij, omtrent de loon- en arbeidsvoorwaarden van de oauffeurs in dienst dezer onderne ming, valt thans te berichten, dat tusschen partijen volledige overeenstemming is be reikt. Er is een collectieve arbeidsovereenkomst tot stand gekomen en reeds bekrachtigd, welke arbeidsvoorwaarden bevat, welke de betrokken chauffeurs kunnen bevredigen. Ook de heer M. C. van der Wal heeft zijn woord tegenover de organisaties gestand ge daan. In de Hoofdstraat te Sassenheim is de 40-jarige L. aldaar, toen hij op zijn fiets de Zuidstraat wilde inrijden, door een motor rijwiel; bestuurd door L. uit Leiden, aange reden. Eerstgenoemde werd tegen den grond geslingerd en kreeg een schedelbreuk. Hi) Is in zeer ernstigen toestand naar het St. Ber- nardusgesticht te Sasenheim overgebracht. Zondagmiddag 20 Mei. 1ste Afdeeling Gemengde koren. Uitnemendheid Gemengde Koren. Was de opkomst van belangstellenden de vórige drie Zondagen ruimschoots bevredi gend, dezen laatsten concoursdag had de organlseerende Liedertafel „Haarlem's Zang genot" evenmin over bezoek te klagen, of schoon 't toch beter had gekund. Heeft men op de afgeloopen wedstrijd dagen kunnen genieten van uitstekenden gemengden- en mannenzang, zoo zelfs, dat de leden der Jury ongetwijfeld wel eens met de handen in het haar moeten hebben' gezeten, ook dezen middag en avond heb ben we heerlijken samenzang beluisterd. En kon het ook anders, waar mee van de beste gemengde- en Mannenkoren meedongen naar den Eerepalm, te behalen in de eerste afdeeling en in de afdeeling Uitnemendheid. Het gelijktijdig te Zandvoort gehouden zangconcours zal natuurlijk wel van invloed zijnp- geweest op de opkomst. In de eerste afdeeling toch stonden des middags slechts drie 'koren op het programma, en in de afd. Uitnemendheid slechts twee, zoodat we dus hoopten op een selecten middag. En op :ééne uitzondering na is het dit dan ook gewórden. ÏJè' 'Jury was voor dezen middag samen gesteld uit de heeren Jac. Bonset, Voorzit ter; L: C, Keereweer, Amsterdam; H. van Niëüwenhoven, Breda; Isr. J. Olman, Am sterdam; Alph. Vranken, Amsterdam; Bern. Diamant, Rotterdam en Ed. Empelman, Dordt. Het verplichte nummer was een fijne compositie van den heer Jac. Bonset; „Dat hemelsce casteel", een geestelijk lied uit de 13e of 14e eeuw, waarin de componist met zuiver muzikaal stijlgevoel en diep begrip van. den tekst een fijne stemming heelt wéten te leggen, en het historisch element ongerept heeft weten te bewaren. De dy namische wisselingen en het vierde en vijfde couplet waren hier de gevaarvolle klippen, waarop bij de uitvoering kon worden ge strand. Over het algemeen is deze compositie door de koren goed gezongen en werd de com ponist lulde toegejuicht. Als eerste trad op de „Geheelonth.-Zang- ver. „Excelsior" uit Wormerveer, die met 58 van de 63 zangers (essen) was opgeko men onder leiding van H. Stolp. Het verplichte nummer werd door dit koor gezongen in vrij goede opvatting en tempo. We hoorden mooie 2e bassen en stevige sopranen, maar minder fraaie te noren. De piano-gedeelten waren 't best, de forti iets te onafgewerkt ruw. Men ein digde vrijwel op toon. Als vrij nummer had dit koor een com positie van Sweelinck gekozen, welke wij ook reeds in de tweede afdeeling hoorden: nl. „Cantio Sacra". Hier was 't tempo ech ter veel beter begrepen, al leed de contra- punctiek aan gebrek aan doorzichtigheid, doordat de stemmen om beurten niet ge noeg terugtraden. De R. K. Gemengde Zangver. „St. Cae cilia" te Krommenie, kwam met 88 van de 90 opgegeven zangers (essen) onder directie van Leo Pielage. Een mooi ensemble, dat met groote toewijding zong; de directeur liet z'n menschen uitstekend zingen, al waren enkele piano's iets minder fijn dan van 't vorige koor, de uitspraak was uitstekend. De heer Bonset moest danken op het kla terend applaus. Op „Super flumina Babylonis" van Hub. Cuypers, een fraaie compositie, mooi en evenwichtig van bouw en prachtig van har monisatie, was de keuze gevallen van het vrije nummer. De vereeniging zong dit nummer, dat groote moeilijkheden inhoudt en nogal eischen stelt aan het uithoudings vermogen, zeer goed; nu en dan flakkerde de toongeving, vooral der sopranen wat, zoodat men lichtelijk detoneerde op som mige passages. Zangvereeniging „Excelsior" uit Gouda, kwam onder directie van Gerard Leenders op met 54 van de 70 opgegeven zangers (essen). Na den prachtigen inzet der twee eerste versregels volgde opeens een gewel dige, onbeschrijflijke inzinking, die ons reeds onmiddellijk de vraag deed stéllen: wat dost dit koor in de eerste afdeeling? En de heer Leenders slaagde er niet in, om in het toch, wel zeer gemakkelijke „Lente zang" van Fred. J. Roeske, dat als vrij nummer gekozen was, ook maar de ge ringste verbetering te brengen, 't Was een voortdurend detoneeren en'tegen den toon aanzingen, dat iemand de ooren pijn deed. De uitslag van de Jury liet zich wel be vroeden, en de heer Bonset deelde bij het uitspreken van het oordeel der Jury mee, dat Gouda niet gezongen had, zooals men dat in een eerste afdeeling kan verwachten. Heeft de geringe deelname in deze afdee ling soms overmoedigen gekweekt? Dan is Gouda er de dupe van geworden: het kreeg geen prijs toegewezen. De prijzen werden verder als volgt ver deeld: le prijs „St. Caecilia", Krommenie, met algemeene stemmen; 2e prijs „Excel sior", Wormerveer, met alg. stemmen. Afd. Uitnemendheid Gemengde Koren. „Mei-Symphonie" van Theo v. d. Bijl, was hiervoor het verplichte nummer. De partituur is verre van gemakkelijk ge schreven met wei 'n vijftal modulaties, die «iet van de lichtste zijn. Van het zingen met gesloten mond werd veel gevergd en 't was, alsof dit ook z'n terugslag had op de keuze der andere vrije nummers, want hierin kwam beide malen ook zingen voor 'met gesloten mond! Voor deze afdeeling hadden zich, zooals gezegd, slechts twee vereenigingen opgege ven. Gemengd koor „Concordia" van Rotter dam zong dit nummer onder directie van Piet 't Hart met slechts 015 van de 125 zangers (essen) met zeer goede opvaing en mooie kleurschakeering van het goede ma teriaal, waarvan slechts de le tenoren minder fraai klonken. „De Omkransde Boot" e engedicht van Helène Swarth, ge toonzet door Jac. Bonset, vormde hier het vrije nummer, dat ook een goede vertol king genoot en waarvoor de heer Bonset moest danken. De Gemengde Zangvereeniging „Zang- lust" uit Wormerveer zong onder leiding van Joh. Brands met 103 zangers (essen) het verplicht nummer met minder goede opvatting. Het stemmenmaterlaal schrijn de er nog al 'ns tegen aan, zoodat ook het vrije nummer „Zonneloop" vaa M. C. v. d. Rovaart, voordurend aan toonschommellng onderhevig was, en op momenten zelfs geen toonaard viel te bekennen. De stemmen waren overigens niet slecht. De prijzen werden als volgt toegekend, bij monde van den heer Keereweer, die nu het voorzitterschap der jury bekleed de: le Prijs: „Concordia", Rotterdam, met algemeene stemmen en felicitatie van de jury; 2e Prijs: „Zanglust" Wormerveer, met algemeene stemmen. ZONDAGAVOND 20 MEI. EERE-WEDSTRIJD GEMENGDE KOREN. Hoogste Eere-afdeeling Mannenkoren. Begonn enwerd met den Eere-wedstrijd voor de vereenigingen welke in de le afd. en afd. Uitnemendheid Gemeengde koren den eersten prijs hadd enbehaald. Als eerste trad voor het voetlicht het Gemengd Koor „Concordia" uit Rotter dam, dat „Meisymphoioe" van Theo v. d. Bijl gekozen had. Wijl ze begrijpelijk nOg rustiger zongen dan des middags, klonk het geheel nog fraaier en vooral inniger, teerder in de zaohte, en massaler en toch beheerscht in de forti-gedeelten. 'n Prach tig koor zingend onder uitstekende direc tie, die alleen wat veel boven 't hoofd slaat. „St. Caecilia" uit Krommenie kwam met het verplichte afd. nummer „Het hemelsche kasteel" van Jac. Bonset. Ook deze ver eeniging zong veel beter nog dan 's mid dags, maar hier waren de sopranen het zwakste materiaal, de bass enwaren prach tig van kleur, diep als donker water. De Jury, welke voor dezen wedstrijd was samengesteld uit de Heeren L. C. Keereweer, voorz. en Hendrik Andriessen, Haarlem; Bern. Diamant, Rotterdam; H. v. Nieuwen- hoven, Breda; L. O'. Keereweer, Isr. J. Ol man en Alph. Vranken, allen A'dam, kende de volgende prijzen toe; le Prijs „Concordia", Rotterdam, met al gemeene "stemmen; 2e Prijs „St. Caecilia", Krommenie met algemeene stgmmen. HOOGSTE EERE-AFD. MANNENKOREN. Slechts drie koren hadden voor dezen wedstrijd ingeschreven. De jury, waarvan thans de heer Hendrik Andriessen als voor zitter fungeerde, was dezelfde als voor den Eere-wedstrijd der Gemeengde Koren, en had als verplicht koor een compositie ge kozen van Hendrik Andriessen op woorden van Guido Gezelle. 'n Fraai gedicht, dat door den heer Andriessen op gelukkige wijze is verklankt, behoudens o.i. in het midden van 't tweede en 't begin van het derde couplet, waarin een moeilijke mo dulatie voorkomt. Amstels' Mannenkoor Harmonie uit Am sterdam kwam onderl eiding van Karei Büh ne met 78 zangers. Forsch materiaal, minder fraai, wijl vlak zingende eerste en tweede, vooral leelijke tweede, tenoren. Te open klinkervorming, de pianogedeelte van het verplichte nummer waren nog 't best. De componist dankte op het luid applaus. „Requim" Introitus Offertorium en Com- munio uit de Doodenmis, 'n compositie van Fred. J. Roeske was het vrije nummer, waar mee deze vereeniging in het trijt trad. 'n Nummer dat ons minder bevredigen kan om de talrijke unisono's, welke er in voorkomen; de uitspraak liet zeer veel te wenschen over; men zakte en de tweede tenoren zongen lee- lijk tegen den toon aan. Dan kwamen aan de beurt de Gezamen lijke R. K. Kerkzangers „Voci et Amicitiae" uit Amsetrdam met 142 zangers, onder di rectie van Anton ter Steege. Dit koor zong hetzelfde vrije nummer als het vorige; de opvatting echter leek ons stukken beter, wijl doorzichtiger, al leek hier en daar het tempo ons iets te gerekt. Maar welk een edel materiaal? Welk een zee van klanken! eGen wonder dat de componist uit bundig werd gehuldigd! En toch!maar dit bewaren we voor straksAls vrij num mer was de keus gevallen op „Vroot Is de Heer" van Roeske Vlorieuze mannenzang, naar onzen smaak althans niet te forsch, keurige uitspraak: slechts het staccato dat nogal geprolongeerd werd leek ons niet ge motiveerd. eMn steeg een halven toon. Zaanlands Mannenkoor uit Koog aan de Zaan .was gekomen met 119 van de 119 zan gers, aangevoerd door den heer F. J, Sicking, welk feit een luid .applaus ontlokte. Dit koor zong het verplichte nummer met zeer goed opvatting, al was het stemmenma- teriaal minder fraai en rond, de klinkervor ming a. en 1 te open; ofschoon 't koor ons doorloopend iets te sterk leek te zingen, werd de eenheid van 't werk door het vrij snelle tempo goed bewaard. Een compositie van Fred. J. Roeske ^Re quiem" was als vrij nummer gekozen: de voordracht leek ons hier en daar ook nog al forsch, en de uitspraak van 't latljn: faclmus luceat, had verzorgder gekund. Zoo was dan eindelijk het einde daar van dezen welgeslaagden Zangwedstrijd. Wat wij dezen avond te hooren kregen, was goed, be ter en best. Toch hadden we een uitslag als de heer Andriessen ons mededeelde niet ver wacht. 't Is mogelijk; dat de jury, midden in de zaal gezeten, een beetje overweldigd was, door het reusachtige klankvolume van het koor van den heer Ter Steege, doch op de plaats waar wil zaten, klonk het ons vol strekt niet te hard, noch te wild, daar de stemmen alle rond werden gehouden. eMer- deren met ons stonden dan ook verbaasd, toen de heer Andriessen namens de Jury den uitslag meedeelde, waartoe wij verder het zwijgen zullen bewaren: Uitslag Hoogste Eereafdeeling Mannenkoren lste prijs: „Zaanlands Mannenkoor" Koog aan de Zaan met algemeene stemmen. 2e prijs Amstels Mannenkoor .„Harmonie" Amsterdam met 5 tegen 2 stemmen. 3de prijs „Voci et Amicitiae" Amsterdam met algemeene stemmen. J. S. .15 in»---' Vierde dag Behalve de 4e afd. traden eenige koren op, die de vorige Zondagen verhinderd waren. De jury bestond uit de heeren Fred. J. Roeske, Jac. Hamel, Ol. Koop, Jos. de Klerk en J. Hagen. Het knapenkoor „Kunst en Vriendschap", onder leiding van L. O. Keereweer, zong 't driestemmige „Nachtegaaltje" van Hopman- Kwast met fraaie nuanceering. De sopra nen waren beter dan de alten, die wat stug zongen en iets domineerden. Het vrije lied „Te laat" van J. F. Tlerie werd zeer geestig voorgedragen; het is echter wat ge makkelijk voor een le afdeeling. Met 341 punten een len prijs. Vierde afd. Mannenkoren. Verplicht koor Matrozenlied van J. Hamel. „De Oosterzan gers", Amsterdam, directeur Meyer Smeer, vormt geen evenredig ensemble. De bassen zijn te donker en dof van klank. De uit spraak niet duidelijk en nobel. Het steeg in „Matrozenlied" een halven toon. Het vrije nummer was beter in toon. Met 289 pun ten een 2en prijs. Mannenkoor „Kunst en Genoegen", Am sterdam, onder Herm. Dijkstra, is voor een 4e afd. een goed ensemble. Er werd goed op toon gezongen. De voordracht van het „Matrozenlied" kon wat pittiger en leven diger. „Winternacht" van Roeske werd zeer stemmingsvol, in evenredigen samenklank en vast van toon weergegeven. Met 330 pun ten een len prijs en len directeursprijs. Het „R.-K. Mannenkoor" te Haarlem, di recteur Jan Nibbering, viel mede wat klank gehalte betreft. Eigenaardig is het, dat dit koor In forto beter zingt dan in piano. Gewoonlijk is het bil de koren Juist om gekeerd. Het verplichte koor ging prachtig op toon. „Dominiis regit me" van J. Vol- laerts gaat boven de macht van dit koor. Men hoort bij de bewerkte deelen nog te veel het minder goede in zake toonvorming en uitspraak der partijen afzonderlijk. De voordracht leed zeer door het zakken van een halven toon. Met 310 punten een len prijs en tweeden directeursprijs. „Amicitia", Leiden, dir. Th. Polman, 3e afd. Gem. Koor, steeg in het verplichte nummer een heelen en zakte In het vrije nummer een halven toon. Klank der teno ren en sopranen in hooge ligging minder fraai, voordracht wat eentonig en rythme te strak. Met 280 punten een 2en prijs. „Harmonie", Amsterdam, dir. L. C. Kee reweer, 2e afd. Mannenkoren, is 'n kloek koor. „De Conducteur" werd goed getypeerd voorgedragen, al is dit nummer qua klank niet zoo geschikt als „De Gravers", van Olman, dat forscher klank kan verdragen. Met 316 punten een len prijs. „Erato", Amsterdam, dir. v. d. Heide Wü- ma, 4e afd. Gem. Koren, zong het ver plichte koor met frisschen klank en door voelde voordracht. „Wiegeliedje" van Roes ke werd te langzaam en te log gezongen. Met 290 punten een 2en prijs. Laatste dag Zondagmiddag was voor de le afd. Ge mengde en Uitmuntendheid afd. Mannen koren. De jury bestond uit dezelfde heeren als gisteren. Eerst traden nog 2 koren uit de 2e afd. Gemengd op, onder leiding van J. Mienes. „Zang en Vriendschap", Oost-Knollen- dan, zong „O quam suavis est" van J. de Klerk op kunstzinnige wijze. Het klonk zeer indrukwekkend. Ook „Zondagmorgen" van Bonnet klonk fijn en stemmingsvol. Alleen wat te hoog opgedreven. Met 329 punten een len prijs en len directeurs prijs. „Concordia", van Oostzaan, beschikt over minder goed stemmateriaal dan de vorige. Klank, samenzang en uitspraak moeten nog beter verzorgd worden. De praestatie was er één voor de 3e afd. In het vrije num mer steeg het, waardoor het slot leeltjk klonk. Met 276 punten een 2en prijs, le afdeeling Gem. Koren „St. Gregorius", Llsse, directeur W. Mi- rée, zong het verplichte koor „Muziek" van Ol. Koop, te langzaam en te breed uitge sponnen. Bovendien steeg het koor, waar door het klankgehalte minder fraai werd. Ook noteerden we onderlinge onzuiverhe den (o.a. overgang 3e couplet). „Zondag morgen" werd niet zoo goed gezongen als vlak te voren in de 2e afd. Met 272 pun ten een 2en prijs. „D.O.S.", Krommenie, directeur J. Mie nes, droeg het verplichte koor in goede op vatting voor. Het verplichte koor deed het niet door het stijgen van een heelen toon. 11 De sopranen hielden niet voldoende stand. Het vrije nummer was veel beter van klank, toon en uitbeelding. Met 304 punten een len prijs en 2en directeursprijs. „Nieuw Leven", Medemblik, directeur R. M. Moeskops, zette reeds licht onzuiver in. Voordacht vr.s wat vlak, klank niet fraai en samenzang onevenredig. „De Winter" van Loots, was over het algemeen beter, doch kon toch nog vrijer en muzikaler wor den uitgebeeld. Met 274 punten een 2en prijs. „Polyhymnia", Amsterdam, dir. Stephen Jansen, gaf, alhoewel het klankgehalte der sopranen in hooge ligging en bassen min der fraai is, toch goeden samenzang. De opvatting van „Muziek" was zeer goed. „Dc boodschap op de hei", van Roeske, genoot, een Imposante vertolking. Met 343 punten een len prijs en len directeursprijs. Uitmuntendheid, afd. Mannenkoor. Verplicht koor: Psalm 137, Roeske. Voor het optreden van „Zeister Mannen koor" werd de heer Com .A. Galesloot, ter gelegenheid van zijn 60-jarig Jubileum, ge huldigd. Alle aanwezigen stonden op en applaus en gejuich weerklonk. Op het po dium was in groen en tulpen „Hulde Gale sloot" aangebracht. Het verplichte koor werd muzikaal ge zongen. De krachten schoten in klank voor dit nummer echter te kort. Het vrije num mer „De Gravers" werd eveneens muzik lal uitgebeeld. Met 288 punten een 2en prijs. Daarna werd de heer Galesloot toege sproken door den heer Keesman, voorzitter van „Onderling Hulpbetoon" en gehuld gd namens alle deelnemende vereenigingen. De heer Roeske sprak hem namens Jury en pers toe, prees in den jubilares den on- vermoeiden, nooit protesteerenden strijder. Tot slot werd in de pauze een foto geno men van den jubilaris, zijn familie, jury en commissie. Liedertafel „Zang en Vriendschap", Am sterdam, directeur Karei Bühne, gaf een brillante vertolking van het verplichte en vrije nummer: „Le chemineau", van Jules Hansen. Dit optreden was een unicum. Met 381 punten een len prijs en len directeurs prijs. Daarenboven het hoogste aantal van het geheele concours. Mannenkoor „Transvaal", Amsterdam, onder leiding van Meyer Smeer, is eer kloek, sterk marmehensemble. Bn korten tijd is dit koor in de hoogste ensemble ge komen en maakt direct een flinken indruk Met 318 punten een len prijs en 2en di recteursprijs. De uitslag van den Eere-wedstrijd if als volgt: Lage af deelingen gemengde koren: Amstelveensch gemengd koor met 273 pun ten len prijs. Ars Vocalis, Amsterdam, met 271 punter 2en prijs. Zang en Vriendschap, Oost-Knollendam met 267 punten 3en prijs. Lagere afdedlingen mannenkoren: De IJzanger, Amsterdam met 314 pun ten len prijs. Kunst en Genoegen, Amsterdam, met 274 punten 2en prijs. Postaal Mannenkoor, Amsterdam met 266 punten 3en prijs. Afdeelingen Vrouwenkoren: „Duin en Bosch", Bakkum met 296 pun ten len prijs. „Femina", Amsterdam met 265 punten 2en prijs. Hooge afdeelingen Gemengde koren: „Polyhymnia", Amsterdam met 297 pun ten, len prijs. „Caecilia", Wormerveer, met 294 punten 2en prijs. „D. O. S.", Krommenie, met 272 punten 3en prijs. Hooge afdeelingen Mannenkoren: „Zang en Vriendschap", Amsterdam, met 318 punten len prijs. „Transvaal", Amsterdam, met 263 pun ten Sen prijs. reinigt mond en tanden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2