Stadsnieuws LUXE AUTOMOBIELEN Verkeersongevallen Amsterdtaïinsdhe Bewrf CHEQUE,KOERSEN (De Leidsche Courant HERINGA WUTHRÏCH AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. PLEIN 21 - TELEFOON 10338-11098 1 StoSztngerlmis MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. No. 1G75G Philip's Kadio - JLoesteilen 24 Mei Agenda Let op uw aanslagbiljet! Burgerlijke stand Jubileum Winkelruit gebroken Auto tegen een winkelpui De Gasdirecteur van Beverwijk vrijgesproken Programma 'n Interessante avond bij den R.K. Onderwijzersbond TE HUUR - BILLIJKE TARIEVEN Provinciale Staten van Noord-Holland De actie in het Loodgietersbedrijf. Statistiek Brandweer KANTONGERECHT. DE SPAARNEBAWK H aarlem - Amsterdam ioiu/le 10115/is 10C% 10113/16 98%r 193£ 194% 285 1 528 140%, 142'/, 1740 170J 130 355 211 2221 224 160| 160 63 193 193 108 108 IX IX 65 65 12% 13 7544 564 41 268 183 J 192 1934 285 5304 1924 385-4 70 752 1251 190 b 1751 537 462 195 503 195 88J-4 33»% 56 554 DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam 59 .27 9.70 34 .53 12.084 47.73 13.— 41 .45 34 .85 2.47 7.32 27.— 66 .44 66.35 66.44 LAATSTE NIEUWS De Italia Vrachtauto door den trein gegrepen Een Poolsch militair vliegtuig neergestort Prof. Woldemaras over Litauen's politiek De strijd in Mandsjoerije De Engelsche vliegbooten A ard schokken Gevechten tusschen Drusen en Bedouïnen Het Britsche antwoord op Kellogg's voorstellen De brand op het s.s. Lew Tolstoj" is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan gewezen DAGBLAD voor ADVERTENTIÊN VRAAGT PROEFEXEMPLAAR. Wat zal Chang Tso Lin doen? Sociëteit „St. Bavo" 8 uur Esperanto 8 uur R.-K. Smedenpatroons half 7 uur Kinderkoor Caecilia 8 uur Proza en Poëzie half 0 uur Bestuur St. Joseph 8 uur Bestuur Spoor en Tram half 8 uur Bestuur Bouw- vakbond 8 uur Ledenvergadering Metaalbewerkers 8 uur Diocesane Haarl. Voetbalbond. 5t. Josephsgczellenvereeniging Jansstr. 59 half 9 uur Repetitie Zangersgezel len! Groote Kerk 34 uur Orgelbespeling door den heer George Robert. Rembrandt-Theater Gr. Markt om 7 en 9 uur Bioscoopvoorstellingen. Van verschillende kanten bereiken ons vragen van belastingbetalers, die hun aan slagbiljet voor de personeele belasting thuis hebben gekregen en die er zich over ver wonderen, dat niettegenstaande de verla ging der personeele belasting, hun aanslag toch hooger is dan die van verleden jaar. De personeele belasting is o.m. verlaagd, doordat het bedrag, dat voor elk perceel in mindering mag worden gebracht ter bere kening van de belastbare huurwaarde, ver hoogd is. Ter verduidelijking een voorbeeld. In Haarlem, dat in de 3e klasse gemeen ten is gerangschikt, mocht b.v. verleden jaar van den jaarlijksehen huurprijs, dien men betaalde, een bedrag van 120 worden afgetrokken, zoodat er dus een jaariijksche huurprijs van 300 als belastbare huur waarde als huurwaarde dus, waarover belasting moest worden betaald een be drag van 180 overbleef. Hiervan moest 10 pet. of 18 belasting in hoofdsom worden betaald. Dit bedrag nu van 120 is voor Haarlem verhoogd tot 195, zoodat dus als belastbare huurwaarde overblijft, bij een huurprijs per jaar van 300, een bedrag van 105. Hiervan 10 pet. is 10.50, zoo dat dus een aanzienlijke verlaging tot stand is gekomen. Niettemin komen verschillende belasting plichtigen tot de ontdekking, dat hun aan slag voor de personeele belasting dit jaar hooger is dan verleden Jaar, ook al bleef de huur, die zij voor hun huis betaalden, dezelfde. Wij worden dienaangaande over stelpt met vragen, wat de oorzaak daar van is. Het is ons gebleken, dat dit te wijten is aan de bepaling der huurwaarde van de huizen. Men deelde ons ter Inspectie van de Belastingen mede, dat tegenwoordig .huurprijs" „huurwaarde" is, m.a.w. dat de .huurprijs" dien men betaalt, voor den tiscus als belastbare „huurwaarde" voor het perceel geldt. Vroeger was dat niet altijd het geval en met name in den tijd, dat er nog een huur- jommissie bestond en deze de prijzen vast- jtelde, kon het gebeuren, dat de huurwaarde foor den fiscus hooger of lager was, dan de feitelijk* huurwaarde was. Nu echter weer de huurprijzen in de vrije narkt berekend worden, heeft de fiscus als maatstaf aangenomen den huurprijs, dien nen betaalt aan den eigenaar. Behalve de huurhuizen, zijn er verschil lende woningen, waarvan geen huur betaald vordt, b.v. omdat zij eigendom zijn van den Dewoner. Deze huizen worden ter bepaling van de belastbare huurwaarde door den fiscus geschat, waarbij rekening gehouden wordt met huur, die betaald moet worden voor huizen, die op een zelfden stand en in dezelfde gemeente staan. Na ministerieele aanschrijving heeft nu een herschatting van deze perceelen plaats jehad, met het gevolg, dat velen daardoor hooger in huurwaarde zijn aangeslagen. Vooral dezen laatsten raden wij aan, goed toe te zien, of hun aanslagbiljet in orde is. Wanneer iemand naar zijn meening te aoog is aangeslagen, ofwel door huurwaarde af door het tot stand komen der gewijzigde tarieven, kan deze bij den Inspecteur der Belastingen zijn zaak bepleiten. Het is dus taak goed te letten op zijn aanslagbiljet en tijdig te reclameeren. Getrouwd? 22 Mei: B. F. M. Mensing en A. L. de Kadt. Geboren: 22 Mei: O. de VriesSchippers, z. 21 Mei: A. O. v. SlootenLuijten, z. 20 Mei: B. MeuringWillemse, d. 22 Mei: A. S. Meijersv. Hoof, d. 21 Mei: M. E. BeijnesHollenkamp, d. Overleden: 20 Mei: K., 15 mnd., z. van C. W. Breed, Rozenstraat. 21 Mei: S. Plan ting, 55 jaar, Gasthuisvest. 20 Mei: J., 12 d„ z. van D. Smit, Amsterdamschevaart. 21 Mei: H. DucksteinMiiller, 39 jaar, Voor helmstraat. 20 Mei: C„ 10 mnd., z. van A. J. Spoor, Tulpenstraat. 21 Mei: H. E., 6 jaar, z. van J. H. Hellemink, Ursulastraat. 20 Mel: N. Landsman—v. Lohuijsen, 91 jaar, Leidschestraat. J. Dragt, 81 jaar, Heerenweg. De heer J. Gerrits herdacht gisteren den dag, dat hij 12 y, jaar magazijnmeester was bü het Liefdewerk „Oud Papier". Bij die ge legenheid zijn de voorzitter en de secretaris van het Liefdewerk, resp. de heeren mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen en H. Holt hem gaan complimenteeren. De voorzitter sprak hem in waardeerende woorden toe, roemde zijn werklust, ijver en trouwe plichtsbetrach ting en uitte den wensch, dat de jubilaris nog lange jaren zijn krachten aan het Lief dewerk zou mogen geven. Als blijk van erkentelijkheid van het Lief dewerk werd den jubilaris een enveloppe met inhoud aangeboden. Omstreeks 6 uur gisteravond reed iemand net een handwagen in de Gierstraat. Ach ter hem kwam een auto aan. Toen zij elkan- !er genaderd waren en de auto den wagen vilde passeeren, kon de auto dit niet, omdat iaar juist ook een andere auto stilstond. De utobestuurder hield een beetje in en toen op >en gegeven moment de wagenbestuurder dit semerkte, sprong hij ijlings op het trottoir, sn liet zijn wagen in den steek. De wagen reed daarop door 'de winkelruit van den sigarenwinkel, die geheel werd vernield. Per soonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. Een auto, bestuurd door den heer B. uit Hillegom die vanuit de richting Schotersin gelMaarten v. Heemskerkstraat aan kwam rijden, is gisterenavond omstreeks half 6 tegen de winkelpui gereden van den sigaren winkel van de fa. Kuyer, gevestigd Schoter singel hoek Jan Steenstraat. De aanrijding ontstond doordat uit de richting Schotersin gelviaduct Kenaupark een autobus nader de, die volgens de verkeersregelen eerst had moeten passeeren. De heer B. kon echter zijn auto niet vlug genoeg tot stilstand brengen, omdat de remmen niet werkten; met het gevolg, dat de auto tegen de pui opreed. Wonder boven wonder is noch de pui, noch de auto beschadigd geworden. Tegen den autobestuurder zal proces-verbaal worden opgemaakt. De rechtbank te Maastricht heeft heden iltspraak gedaan in de zaak tegen den heer J. de Groot, directeur van da gasfabriek le Beverwijk, die terecht stond, verdacht van iet aannemen van steekpenningen, toen hij »og te Vaals als directeur fungeerde. De rechtbank sprak den verdachte wegens Sebrek aan bewijs vrij. De eisch was 500 loete, subsidiair 100 dagen hechtenis. (er orge'bcipeling in de Groote of St. Bavo :erk te Haarlem, op Donderdag 24 Mei 1928, les namiddags van 34 uur, door den heer 3eorge robert. 1. Psalm XIX, B. Marcello. (16861739). 2. Prat ludium et Fuga Es.gr.t., J. S. Bach. 3. Larghetto, G. H. Handel. 4. Pastorale, Cësar Franck. 5. Pro Lacrymantibus, F. de la Tombelle. 6. Maiche Gothlque, Th, Salon»* De R. K. Onderwijzersbond „St. Augustlnus" vergaderde gisteravond bij Brinkmann. Na gebruikelijke inleiding en vlotte af- hande.fng van een paar agenda-puntjes, gaf de voorzitter, de heer Peters, het woord aan mej. Sophie Boon, die een lezing zou houder over het Buitengewoon Onderwijs, meer ln het bijzonder het Roomsch-Katholieke. Voor 'n ondanks atmosfer.sche storingen vrij talrijk publiek, begon spreekster met een klein overzicht te geven van de geschiedenis van dit onderwijs, dat eerst de laatste kwart eeuw In het teeken der speciale belangstel ling is komen te staan. Het onderwijs aan kinderen van beperkten geestelijken aanleg, werd het eersc meer ter dege ter hand genomen onder ons Ka tholieken, toen in 1912, onder leiding van Broeder J. Baptist, in Maastricht, een school werd geopend voor buitengewoon lager on derwijs. Een beduidenden stap verder kwam men in 1922 in welk jaar het R. K. Jeugd- congres te Den Haag, een afzonderlijke sec tie had, ter bestudeering van dit onderwijs. Met een promotor als Mgr. Hermus, de man van het onderwijs aan doof-stommen, en onder bijzondere aanmoediging van Mgr. Callier z g., nam de zorg voor de minder be deelden naar den geest in die riate toe, dat er op het oogenblik dergelijke scholen be staan in Breda, Tilburg, Den Bosch, Uden- hout, Delft, Den Haag, Rotterdam, Amster dam en Utrecht. Haarlem kreeg ook zijn R. K. School voor buitengewoon onderwijs. Na vele moeilijkheden opende pastoor Reynenberg O. F. M. 8 Januari 1925 deze school, waarvan mej. Boon ln den breedc de geschiedenis en gevolgde methode ging uiteenzetten. Het leerllngental, dat bij de opening 25 was, verdeeld over 2 afdeelingen, bedraagt op het oogenblik ongeveer 100, over 6 afdee lingen verdeeld. Ten gevolge van plaatsge brek, was men genoodzaakt intrek te nemen in het voormalige Militaire Hospitaal, aan de Kinderhuisvest. Komende tot het doel en werkmethode der school, werd in klaar betoog een uiteenzet ting gegeven van do verschillende groepeerin gen, die zich onder de in aanmerking ko mende kinderen voordoen. Doel dan Is: moreel en materieel het gees telijk zwakke kind zoo sterk mogelijk te maken voor de toekomst. Wel zeer duidelijk werd het den hoorders, met wel een taai doorzettingsver mogen en oneindig geduld en tact, de ver schillende temperamenten, naar de verwe zenlijking van deze doelstelling worden ge leid. Uitvoerig lichtte mej. Boon, aan de hand van meegebrachte leermiddelen, toe, op hoe verschillende wijzen de aandacht der leerlin gen wordt vastgehouden en verstrooiing ver meden; hoe, via de concrete getracht wordt te komen tot de abstracte begrippen en, al spelende soms, de meest elementaire weten schap wordt bijgebracht. Verkeerd is het te meenen, dat het kind, dat de school verlaat, geen kennis opdeed, dan die van handenarbeid in zijn verschil lende vormen, waar de werkelijke resultaten doorgaans zijn, dat terdege lezen, schrijven, rekenen en taal zijn bijgebracht. De groote kracht van dit onderwijs wordt vooral gevonden in het individueel behande len van de moeilijkheden van ieder kind. Alle z.g. ballast wordt voorts vermeden. Een zeer voorname kant van dit onder wijs is de bijzondere zorg, besteed, om van ieder pupilletje te maken een mensch, die niet vreemd en afgezonderd zal staan in de maatschappij. De bevestiging en versteviging van het godsdienstig, het inwendig leven, heeft de groote aandacht; dit zal immers de steun zijn van de oud-leerlingen, wanneer ze met hun eigen en aparte moeilijkheden eens mid den ln het leven zullen komen. Tenslotte besprak mej Boon de nazorg voor deze kinderen, die hier in Haarlem staat onder leiding van den heer Schuit. Deze nazorg is gevestigd aan het Donkere Spaarne en een 20-tal Jongens zijn er van 912 en van 24 uur bezig met het maken van bezems, boenders, borstels, het vlechten van matten, waarvoor hun een klein loon wordt betaald, naar gelang van hun presta ties. De heldere en eenvoudige uiteenzetting van mej. Sophie Boon, werd met genoegen en ge spannen interesse gevolgd; hoorsters en hoor ders waren terecht dankbaar. Er werden diverse boenders, producten van den arbeid der leerlingen, verkocht en er werd propaganda gemaakt, om ln het vervolg afnemer te blijven van de vervaardigde voor werpen. Een simpele bezem wist het, onder groote hilariteit, bij Amerikaanschen verkoop t« brengen tot 10 zegge tien gulden. De stemming was er dus. Maar buitengewoon verrascht werden de aanwezigen door een pittige vertolking van een tiental liederen van Huliebroeck door den heer Scheepens, die verdienstelijk, doch or» een helaas niet te beste piano, begeleid werd door den heer P. Wolf. Dat was zeldzaam goede voordrachtkunst! Daar werd geapplaudisseerd en geapplau disseerd. Daar moest een nummertje en nog een nummertje worden toegegeven. Het was allergezelligst. Er was reden tot dankbaarheid aan den heer Scheepens en het kwam ons niet onbe grijpelijk voor, dat de voorzitter slechts met aarzeling er toe overging, er een punt ach ter te plaatsen. Een mooie avond bij de andere mooie avonden, den laatsten tijd door den R. K. Onderwijzersbond St. Augustlnus georgani seerd. t=;" - De rekening 1926 De voorgeschiedenis In het orgaan van den Bond van Lood gieters- en Fitterspatroor.s in Nederland geeft de hr. B. W. Lasschult de geschiedenis van de staking in het loodgietersbedrijf weer, waaraan wij ontleenen: „Omdat uit den aard van ons bedrijf dit behoort onder de metaalbedrijven, waarin de gezellen een uurloon hebben van 0.65, zeg ge: vijf en zestig cent, doch de Combinatie zich steeds op het standpunt heeft gesteld, dat haar bedrijven zeer nauw waren verbon den aan de bouwvakbedrijven, schaarde zij zich daarachter betaalde op grond daarvan aan de loodgietersgezellen ook een uurloon van 0.80, zegge tahetig cent. Aan loonsverhooging viel niet meer te den ken, en daarom werd in de besprekingen over het af te sluiten arbeidscontract voor 1927/1928 reeds de vacantie-elsch door de af gevaardigden van de Werknemers-Bonden naar voren gebracht en in den breede be sproken. Eénparig werd ook toen reeds door de Combinatie deze eisch afgewezen." Den lOden Februari van dit jaar zonden de gezamenlijke Werknemersbonden aan deze Combinatie een schrijven, waarin wij zigingen, respectievelijk aanvullingen, wer den opgenoemd, die zij ln het arbeidscon tract voor 1928-1929 aangebracht wilden zien. De voornaamste eisch was het geven van zes dagen vacantle per Jaar met behoud van het volle loon, en verder het uitbetalen van 0.25 per dag, indien een werknemer ge bruik maakte van een hem toebehoorend rijwiel, terwijl de voorgestelde wijzigingen meer van ondergeschikt belang waren. Hoofdzaak was de vacantie-elsch. Hierna heeft een vergadering van de Com binatie plaats gehad, en hierin waren de afgevaardigden unaniem van gedachten, dat de toch reeds zoo zwaar belaste bedrij ven geen meerdere lasten kunnen dragen. Verder werd naar voren gebracht, dat hoofd zakelijk in Amsterdam en Rotterdam het 'oodgleterswerk in scheepswerkbedrijven ge heel voor den patroon is verloren gegaan, dienst nemen en het in de metaalindustrie omdat deze bedrijven zelf loodgieters in geldend loon 0.65 betalen, dat andere groo te bedritven steeds meer loodgieters in eigen dienst nemen op goedkoooere arbeidsvoor waarden dan in ons bedrijf geldend zijn, en het toestaan van vacantle dit nog meer ln de hand zou werken. Om deze redenen en omdat men zich ten nauwste verbonden achtte aan de bouwbe drijven, waar geen vacantle wordt gegeven, werd met algemeene stemmen besloten, de clschen niet te mogen en kunnen inwilligen. In een brief d d. 13 Maart d.o.v. is den Werknemers-Bonden van bovenstaand me- dedeeling gedaan. Hieron ontving de Combinatie d.d. 3 April "en uitvoerig antwoord, waarin getracht werd de bilHlkheid van hun elschen aan te toonen en waarin ten slotte om een bespre king werd gevraagd. Tn een schrijven d.d. 11 April heeft de Combinatie ais antwoord daarop haar stand punt nogmaals uiteen gezet, medegedeeld, dat dit niet was gewijzigd, en dat het vorig iaar de voorstellen, betreffende het opnemen van vacantle, uitvoerig mondeling waren be sproken, en sinddien onze gezichtspunten niet waren veranderd, waarom een bespre-, klg overbodig werd geacht. Op dit schrijven werd geen antwoord ont vangen. Dus de onderhandeling met de Com binatie waren niet verbroken! Op 24 April werd door de vier Werknemers Bonden, die nog met de Combinatie in on derhandeling waren, aan alle loodgieterspa troons in de bovengenoemde vier plaatsen 'n brief toegezonden waarbij gevoegd een ar beidscontract, waarin vacantieregeling, enz. was opgenomen, met het verzoek, dit con tract vóór 30 April a.s. geteekend terug te zenden. Zooals te begrijpen was, werd dit contract door niet één der georganiseerde patroons geteekend. Naar verluidt wel door enkele on georganiseerde patroons, die, op een enkele na, geen werknemers in dienst hadden. Dus deze door de Combinatie en da aangesloten vereenlglngen zeer gelaakte actie had geen succes. Alsof er niets gebeurd was, ontving de Combinatie d.d. 28 April namens de Werk nemers-Bonden antwoord op haar schrijven d.d. 11 April, waarin werd bericht, dat zij niet bereid waren het contract te continu- ceren, Indien daarin geen vacantle werd op genomen (over vergoeding fietsgeld werd niet gesproken), en tevens, dat, indien geen overeenstemming werd bereikt, op Dinsdag 8 Cei 1928 de werkstaking zou worden gepro clameerd. Tevens keurden zij het af, dat de Combinatie een bespreking had moeten wei geren. Den 2den Mei werd daarop geantwoord, dat er nimmer een conferentie was gewei gerd, doch dat een bespreking overbodig werd geacht in verband met het verwijt, dat daaromtrent de Combinatie het vorig jaar hadden getroffen, èad zij zich daaraan dan opnieuw moeten blootstellen? Op 1 Mei riep de Rijksbemiddelaar, de heer Van IJsselstein, telegrafisch enkele ver tegenwoordigers der Combinatie op, voor een bespreking oo 3 Mel d a.v. De heeren J. H. Harmeljer, H. Harmeljer en A. B. K. de Bock hebben toen den Rijks- bemiddelaar de gewenschte inlichtingen ver strekt en het standpunt der Combinatie uit eengezet. Daarna had een vergadering plaats met de afgevaardigden van de Werknemers organisaties, ook weer in tegenwoordigheid van den Rijksbemiddelaar. Na veel heen en weer gepraat, kwam deze onverwachts met het bemiddelingsvoorstel: drie dagen vacan tle in het contract op te nemen, waarvan één dag oo Goeden Vr'dag, Koninginnedag of op 1 Mei moest vallen, en verzocht dit den afgevaardigden in hunne respectievelijke vergaderingen te besoreken. De Combinatie heeft, na vergaderd te heb ben, gemsend niet on dit voorstel te kunnen en mogen ingaan, waarvan den Rijksbemid delaar bericht werd gezonden. B. en W. van Haarlem maken bekend, dat de opgaven, bedoeld ln artikel 31 der Drank wet (Statistiek) openbaar zijn aangeplakt, ter gemeente-secretarie, le Afdeeling voor een leder ter Inzage zijn gelegd en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. De bloeddorstige honden in den Romolenpolder. Voor den kantonrechter stond hedenmor gen terecht J. K. koopman, wonende in de Slachthuisstraat, ter zake, in overtreding te zijn met een hem schriftelijk gedane last geving van B. en W., waarin hem bevolen werd den onder zijn toezicht staanden hond, slechts gemuilkorfd langs den weg te laten loopen. Op zekeren dag nu was de hond on- gemuilkorfd door de politie aangetroffen in de Slachthuisstraat. Deze hond was tevens een der bloeddor stige honden, die destijds in den Romolen polder van verschillende landbouwers des nachts schapen en een vaarskoe hadden verscheurd en zeer gevreesd was ln de om geving. Door den Kantonrechter hierover onder vraagd legde verdachte de verklaring af, dat het hem ten laste gelegde onwaar is en dat de betrokken hond geenszins bloeddorstig was. De ambtenaar van het O.M. was daaren tegen de meening toegedaan, dat de hond. waarover ln de dagvaarding sprake ls, wel heeft deelgenomen aan de bloeddorstige terreur en dat zoodoende de eigenaar in strijd was met de lastgeving van B. en W. waarin hem was opgelegd den hond den muilkorf om te doen. Spr. stelde daarom tegen verdachte een eisch in van 15. subs 5 dagen hechtenis. De kantonrechter hierop uitspraak doende veroordeelde K. tot 5.boete, subs 1 dag hechtenis. MEDEGEDEELD DOOR WOENSDAG 23 MEI Middenkoersen van gisteren Heden opening Slaatsieeningen. 5% Nederland 1919 67r. Nederland 1918 iY, Nederl. 1917 6% N.-Indië IE?3 D 4H N.Ind 1926 JB Banken. Koloniale Bank Indische Banl: Cert. Handel Ml]. Resc. Dito Industrieën. Jurgens gew Nederl. Kunstzijde Maecubee Holl Kunstzijde Oude Philips Nieuwe Philips Industr. Buitenlan Anaconda U. S. Steel Snia Viscosa Oew. Peruvian Handelsondern. Compcomm. du Uège Mijnbouw. Boeton Mijnbouw Redjang Lebong Petroleum. Dcrtsche Petr. Geconsolideerde Kon. Olie Perlak Rubber. A'dam Rubber Dell Batavia Rub Java Rubber Serbadjadi Silau V. I. c. O. Allied Intercontin Rubber Scheepvaart.. Holl. Amerika Lijn dito Gem Eigend Kon. Ned. Stoomb Kon Paketvaart MU Nederland Rotterd Lloyd Scheepvaart-unie Marine comm. Marine pref Suiker. A V. A. Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions Idem Tabak. Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash Chic. Milw. St. Pau) Kansas City South Erie Railr Prolongatie 26. 18. 1934 247 725J 728 20J 382"/, 70J 774 73 89 2384 200 194J 215 6"/le 42V8 398 124u/1# 1914 1751 1581 195% 891 34 57% 245 712J 712 1701 128 b 3201 211 Gedeputeerde Staten van Noordholland bieden ter goedkeuring aan de rekening over het dienstjaar 1026. De ontvangsten bedroegen 32.S54.954.23 en de uitgaven f 35.0S7.8C9.53, zoodat er een nadeslig slot is van 2.132.935.30, welk na- deelig slot op de begrooting voor 1929 zal behooren te worden geregeld, voorzoover dit niet reeds vroeger is geschied. MEDEGEDEELD DOOR WOENSDAG 23 MEI Berlijn Parijs Brussel Londen ZUrich Rome Madrid Weenen New-York (cable' Praag Warschau Kopenhagen Oslo Stockholm Bieden Laten 59.37 9.80 34 .63 12.104 47 .83 13.10 41 .55 34.95 2.484 7.38 27.10 66.54 66.45 66.54 KINGSBAY, 23 Mei Het Italiaansche luchtschip „Italia" is te 4.40 uur vertrokken om vla het Noordelijkste punt van Groen land een tocht naar de Noordpool te maken. Het weer is niet zeer gunstig. MIJDRECHT, 23 Mei Op den onbe- waakten overweg nabij het station Wilnis, geraakte hedenmorgen de vrachtauto van den groentenhandelaar van den Heuvel uit Waverveen, onder den trein. De auto werd totaal versplinterd. Wonder boven wonder hadden er geen persoonlijke ongelukken plaats. Twee vliegers verbrand THORN, 23 Mei Bij Thorn is een Poolsch militair vliegtuig van een hoogte van 50 M. neergestort. De beide vliegers verbrandden. Apex Electrische Waschmachines f 275.» LONDEN, 23 Mei. Tegenover den diplo- matieken correspondent van de „Daily Te legraph" heeft Woldemaras gisteren een verklaring afgelegd over de Litausche bui- tenlandsche politiek. Deze politiek, aldus zeide de Premier, moet terdege rekening met de geografische ligging van Litauen tusschen Sovjet-Rusland, Polen en Duitsch- land. Het is voor Litauen haast onmogelijk zich van dert loop der gebeurtenissen in zijn nabuurstaten los te maken en een vol komen onafhankelijke politiek te voeren. Komende tot de verhouding tot Polen merkte Woldemaras op, dat Litauen's ter ritoriale eischen tot Polen over het alge meen gematigd zijn, want Litauen had ei genlijk wel alle gebieden kunnen ODeischen, welke indertijd tot het Groot-Hertogdom Litauen behoorden. De Parijsehe Vredes conferentie heeft door het in het leven roepen van de Danziger Corridor en de Corridor tusschen Litauen en Sovjet-Rus land bij de Foolsche Nationalisten de ver wachting gewekt, dat het tusschen beide corridors gelegen gebied, Oost-Pruisen en Litauen, Poolsch dient te worden. Door Duitschland's spoedig herstel en de ver dragen van Locarno is de hoop van deze Pooische Nationalisten weer vervlogen. LONDEN, 23 Mei Naar uit Tokio ge meld wordt, heeft het Japansche Kabinet zich gisteren opnieuw beziggehouden met den toestand ln China, waarbij geconstateerd werd, dat Tsang Tso Lin de Japansche nota inzake het vermijden van een burgeroorlog ln Mandsjoerije nog niet beantwoord heeft. Tsjang Tso Lin wil klaarblijkelijk eerst het antwoord van de Chineesche Zuidelijke regeering afwachten, alvorens zelf op de Ja pansche nota te antwoorden. Uit het Chineesche oorlogsgebied zijn weer berichten ontvangen van verschillende terechtstellingen van politieke tegenstanders door beide partijen. Ook wordt plundering in de sad Kalgan gemeld. Met betrekking tot de verklaringen van den Amerikaanschen Staatssecretaris Kellogg wordt erop gewezen, dat Japan in Mandsjoerije niets anders doet dan Amerika in Nicaragua. Japan wenscht niets anders dan de orde en rust ln Mandsjoerije te handhaven. Voor Japan zijn de belangen in Mandsjoerije grooter dan die van Amerika ln Nicaragua. BATAVIA, 23 Mei De vier Engelsche vliegbooten zijn hier te 12.05 van Elabat Baai (Bangka) aangekomen. De Engelsche Consul- Generaal Crosby bood de bemanning een diner aan. MEDAN, 23 Mei In het Iangsarsche is van 5.4511.45 uur een reeks aardschokken geconstateerd, welke te half acht het zwaarst waren. De koelies van de onderneming Da- mar Slpoet ln de afdeeling Bayan ln het Gouvernement Atjeh en onderhoorigheden bivakkeeren in de open lucht. De klok in het huis van den administrateur van die onder neming bleef stilstaan. De cementen paris van het assistentenhuis zijn verwrongen. LONDEN, 23 Mei. Volgens berichten uit Biiroet werden bi) gevechten tusschen Drusen en Bedouïnen aan de zuidelijke grens van Syrië vele Bedouïnen en Drusen gedood en gewond. Deze gevechten beteeke- nen de hervatting der vijandelijkheden tus-*f schen beide stammen. »X;." (N 1 e t-0 f f i c I e e I.) 447c STAATSLOTERIJ. Trekking van Woensdag 23 Mei 5e Klasse Te Liist. liooge prüzen; 18564 13.00'!. 20936 1000 2209 18954 400.—. 33 2519 6575 9347 12046 200.—. 3147 3771 4921 5008 11062 12153 14SI7 15476 16652 17736 17S41 20098 ieder met 100—. Priizen van 70. 196 878 1443 2232 3004 3796 4087 4603 4924 5914 6840 7470 8157 8510 9085 9619 501 898 1465 2320 3073 3810 4250 4624 4950 5946 6914 7478 8189 8692 9204 9712 1 990 151.5 2373 3141 3822 4331 4633 5349 6117 7002 7563 8264 8739 9213 9719 570 123? 1598 2462 3184 3887 4398 4556 5416 6173 7081 7711 8300 8773 9302 9812 10020. 10027 10056 10121 580 CTO 1252 1358 11:0 21-19 2525 252o 3369 3541 3977 4004 4412 4465 4664 4733 5790 5800 6244 6270 7105 7109 7734 7745 8317 8351 8782 8917 9334 9350 9844 9919 10224 10262 10488 10503 10706 10710 10729 10777 10809 10836 10941 10952 11014 11206 11426 11507 11534 11554 11643 11660 11835 11911 12041 12081 12087 12201 12504 12621 12717 12742 12793 12816 13107 13113 13223 13224 13103 13180 13676 13701 13853 13995 14004 14072 14375 14457 14478 15151 15194 15229 15754 15786 15072 15968 16125 16196 16270 16354 16452 16507 16601 16665 16989 17174 17176 17229 17301 17332 17585 17611 17625 17671 17682 17725 18094 18228 1S304 IS333 18383 18559 19068 19077 19250 19303 19447 19568 19806 19930 20042 20230 20297 20381 20794 10918 1928. Ï3371 20202 680 136" 2159 2706 37)5 4027 4537 4738 5802 6611 7117 8056 8356 8999 9408 99'77 10454 10781 11257 11745 12341 12974 13529 14209 153: I 162ri 16668 17354 17877 18770 19.590 20416 14393 20246 788 1391 2168 2945 3782 4052 4545 4802 5860 6772 7250 8068 8427 9065 9587 9995 10455 10797 11375 11746 12387 13014 13552 14244 15486 16224 16919 17528 18072 18865 19749 20749 PARIJS, 23 Mei. Volgens een telegram uit Washington heeft het Amerikaansche Staatsdepartement den tekst van het Fngel- sche antwoord op de voorstellen van staats secretaris Kellogg onderzocht en is tot de conclusie gekomen, dat de Britsche nota j gunstig is, zoodat de onderhandelingen voortgezet kunnen worden. Weliswaar heeft Chamberlain eenlge reserves gemaakt, doch naar de meening van net pes-departement zal het mogelijk zijn de moeilijkheden uit den weg te ruimen 'loer de reserves op te nemen in de inleiding tot een toekomstig verdrag. 5 MOSKOU, 23 Mei Bil den brand op het s.s. „Lew Tolstoj" op den Dnjepr zijn, naar thans gemeld Rordt, 19 personen om het leven gekomen. Tot hen behoorde een hoogleeraar van Iic», Polytechnisch Instituut te Kiew. LONDEN, 23 Mei. Naar uit Tokio ge meld wordt, heeft het Japansche kabinet zich gisteren opnieuw bezig gehouden met den toestand in China, waarbij geconsta teerd werd, dat Chang Tso Lin de Japan sche nota inzake het vermijden van een burgeroorlog in Mandsjoerije nog niet be antwoord heeft. Chang Tso Lin wil klaar blijkelijk eerst het antwoord van de Chi neesche zuidelijke regeering afwachten, al vorens zelf op de Japansche nota te ant woorden. Uit het Chineesche oorlogsgebied zijn weer berichten ontvangen omtrent terecht stellingen van politieke tegenstanders door beide partijen. Ook wordt plundering in de stad Kalgan gemeld. Over het gebied van Tientsin en Peking is een noodcommando onder generaal Chang Tso Lin ingesteld. Met betrekking tot de verklaringen van den Amerikaanschen staatssecretaris Kel logg wordt erop gewezen, dat Japan in Mandsjoerije niets anders doet dan Ame rika in Nicaragua. Japan wenscht niets an ders dan de orde en rust in Mandsjoerije te handhaven. Voor Japan zijn de belangen in Mandsjoerije grooter dan voor Amerika in Nicaragua. NIETEN: 400 81 116 137 197 318 334 352 408 413 418 455 485 496 506 517 523 525 568 504 650 681 707 726 747 813 853 887 891 945 1039 1052 1C6S 1117 1127 1164 1180 1362 1477 1232 1240 1255 1317 1319 1350 1491 154! 1579 1625 1635 1649 1652 1666 1681 1691 1696 '725 1S23 1857 1885 1915 1919 1932 1948 K'55 196'. 2043 2064 2116 2219 2223 2227 2252 2261 2268 2272 2289 2407 2447 2520 2521 2532 2567 2578 25S8 2603 2655 2694 2702 2730 2742 2795 2838 2S95 2907 2967 2970 2992 3027 3063 3070 3379 308a 3106 3114 3135 3133 3191 3193 3217 3252 .3266 3281 3304 3329 3340 3438 3457 3463 .3512 .3537 3610 3615 3707 3743 3764 3SS0 3881 3885 3927 3929 4064 4076 4131 4208 4270 4299 4309 4325 4341 4416 4436 4439 4449 4474 4526 4339 4564 4600 4607 4643 4721 4728 4753 4761 4770 4796 4800 4806 4813 4829 48=3 4885 4910 4926 4996 4997 5009 5034 5121 5158 5164 5174 5211 5222 5267 5377 =3S2 5395 5404 5442 5470 5479 5483 5505 5507 5565 5646 5669 5730 5749 5314 5882 5951 5956 5979 5982 6053 6157 6166 6175 6192 6193 6210 6220 6233 6242 6254 6261 6376 6287 6320 6399 6428 6477 6430 6482 649! 6517 6537 6644 6655 6668 6C9S 6724 6769 6S12 6818 6824 6938 6943 6978 6994 7062 7075 7116 7120 7160 7179 7"03 7207 7286 7312 7371 73SI 7449 7479 7549 7582 7585 7601 761.1 76-17 7697 7704 7771 7779 7788 7793 7805 7807 7839 7840 7850 7854 7857 7865 8078 8116 8144 8177 8203 821? 8236 8309 8312 8353 8364 8'09 8429 8497 8534 8567 8580 8587 8592 8608 8612 8622 8630 8635 8640 8706 8714 8722 8820 8357 8918 89=3 89S9 9029 90-17 9056 9093 9130 9:?2 9135 9194 9224 9234 9241 9242 9259 9287 0310 9314 9336 9315 9387 9416 9414 9501 9529 9540 9602 9604 9629 9664 9,824 9864 9S75 9878 9925 9941 9969 9974 10013 11091 10124 10159 10304 10310 10338 10366 10133 10474 10=07 1"='8 10=36 10*62 10566 10576 106ÏS 10667 10674 10678 1075.3 10768 10770 10.803 10894 10O05 10909 10970 11035 11124 11149 11166 11167 11218 112=4 11319 11331 11408 11417 11542 11575 11=79 11635 II658 11662 11755 11775 11794 11847 11848 11849 11857 11914 110=4 12027 1 "037 P068 12111 12128 12148 12190 12275 12283 13.317 12.356 12371 1240? 12499 12701 1.274! 12821 PR?7 1 2840 PS=6 PS=7 12904 12944 12967 12992 13057 13086 1311.5 13170 13171 1.3350 I337S 13389 13 '0? 13405 18408 13427 13192 13496 13=30 13532 P*39 13=96 13623 13541 13822 13856 1.340? 13913 13924 130.32 13956 1398! 14016 14044 14047 14095 14157 14167 14203 14?'5 14221 14273 14294 14304 14309 143'9 1433? 14335 14361 14354 4366 14372 144.37 144.62 14463 14483 14<" 09 14516 14519 14524 14577 Kfi'S 1473.5 14775 14776 14781 14906 14921 14939 14951 14958 1498? 1=007 15020 1=03-1 15051 15065 15132 1516? 15195 15205 1526? 1531? 15315 !.=3'9 153'3 15343 15.367 15,391 154'0 15416 I5'39 15455 15461 15457 15=47 15573 1567? 15699 15709 15731 15735 157.38 15751 15776 15777 15829 15853 15868 1591? 1=037 15978 16U1 16'4? 16148 16153 16181 16195 16208 16210 16217 I6'61 1626? 16265 16373 '6378 1638] 164=6 1=4=6 16=13 16*33 16554 16=55 16591 16699 16737 16746 16749 16787 16874 16901 16964 17051 17106 17110 17158 17166 17195 17254 17275 17292 17300 17333 17347 173=2 17458 17462 17505 17T6 17511 17591 17631 17681 17689 17691 17757 178'3 17849 17022 17956 18022 18142 18143 18225 18233 18283 1=284 18294 18320 18343 18357 18358 18396 18397 18398 18412 1841.3 18440 1845! 13468 18505 18=15 18527 18577 18702 18791 18797 18810 188S9 18S95 18934 189S6 18996 1904" '907! 19127 19146 19173 19180 19225 19233 19273 19357 19364 19374 19377 19391 19449 19458 19468 .9512 19519 19527 19604 19613 197,84 19793 19841 19S7! 19SS7 19910 19936 19947 19948 200(34 20016 30021 20052 20064 20127 20180 20284 20'15 20417 20471 20491 20=37 20553 20764 20827 20900 20938 2092} 20939 20943 20957 20968

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2