KENNEMERLAND Ver're mallen «rsongev (Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerland BREESTRAAT 121 BEVERWIJK Tel. 2213) GEMEENTERAAD VAN BEVERWIJK. iet belastingpercentage, evenals het vorig jaar, op 1 bepaald. De >nderwijsregeling niet Wijk aan Zee en Duin. Zij zal nog niet wordön jpgezegd. Het prae-advies inzake den woningbouw aangehouden. VELSEN Marktbericht Rijksvischafslag Staat van besommingen UIT DEN OMTREK GEMENGD NIEUWS HILLEGOM. VOGELENZANG HAARLEMMERMEER MARKTNIEUW5 Als de Indische vruchten in ons land komen Oplichting Uitvoer van pekelharing Gehoord en gezien. Nog geen zomer HANDEL EN NIJVERHEID R. K. Algemeene Middenstands- bedrijf sraad Gisteravond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den Burgemeester. Afwezig was de heer Aardenburg. Benoeming. Benoemd worden tot leden der commissie van advies voor den gemeentelijken dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling: de heeren J. P. Neut, directeur der Be- verwijksche Conservenfabriek en A. C. Schaap, landbouwer, als leden-werkgevers te Beverwijk en J. P. IJ. de Vries als lid werkgever te Wijk aan Duin; de heeren H. Rothe en J. v. Zutphen, als leden-werknemers te Beverwijk en C. Rozemeijer, als lid-werknemer te Wijk aan Duin. Ontheffing. B. en W. stellen voor aan J. Beentjes, te Heemskerk, ontheffing te verleenen der ge stelde eischen aan verlofslokaliteiten ten behoeve van het perceel Meerstraat 84. De heer GROOT herinnert aan het raads besluit om het aantal vergunningen te doen verminderen. Dit is nu een gelegenheid cm in den zin van het raadsbesluit te handelen, maar B. en W. blijken dit niet te willen doen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna goedgekeurd. Vaststelling vermenigvuldigingscijfer. B. en W. stellen voor, het vermenigvul- ciigingscijfer der plaatselijke inkomstenbelas ting te bepalen op 1, evenals het vorige jaar. Goedgekeurd. Aanvaarding lidmaatschap. B. en W. stellen voor toe te treden als lid van de vereeniging van Stroomdistributie- ftedrijven in Nederland, en een bijdrage aan deze vereeniging te verleenen. Na eenige bespreking goedgekeurd. Opheffing commissie. B. en W. stellen voor de commissie van bijstand in het beheer *der gemeente-lande- rijen op te heffen. Goedgekeurd. Herziening jaarwedde. B. en W. stellen voor de jaarwedde van den keurings-veearts, hoofd van dienst, te bepalen op f 2500 tot f 3000. Tegelijkertijd wordt ter vaststelling aange- öoden de instructie van dezen functionaris. De heer VISSER stelt voor het maximum ÏP f 3250 te bepalen. De heer EYKING bepleit een verhooging iot f 3500 met terugwerkende kracht tot den datum, waarop de ambtenaarssalarissen zijn nerzien. Na eenige bespreking wordt het voovstel- Visser verworpen. Over het voorstel van B. en W. staken de stemmen, evenals over het voorstel tot vaststelling der instructie. Opzegging van de gemeenschap pelijke regeling inzake L. O. B. en W. stellen voor de gemeenschappe- ijke regeling met de gemeente Wijk aan Zee ■n Duin, omtrent de toelating van leerlm- ;en uit gemeente op de openbare scholen dhier, met ingang van 1 Januari 1929 te leëmdigen. Zulks in verband met de plan- len van die gemeente om een eigen O. L. obool te stichten. De heer STEYN zegt. dat het voorstel niet n het belang van het onderwijs en ook niet n het belang van de goede verstandhou- ling met de naburige gemeente is. Spr. heeft niets gelezen over de bespre kingen, welke gevoerd zijn tusschen beide ;emeentebesturen. De raadsleden van beide ;cmeenten kunnen toch niet toestaan, dat le gemeentebesturen op deze manier tegen :lkaar in het harnas gejaagd worden. Gesteld, dat up 1 Januari Wijk aan Duin ille leerlingen thuis krijgt (als Ged. Staten iet goedvinden dat zou dat zeer ten on gunste zijn va nhet onderwijs en' van de eevüngen Er moest wat meer ter kennis gebracht zijn aan de raadsleden over de gevoerde onderhandelingen. Beide gemeenteraden nacklen een bespreking moeten houden (niet als raad), teneinde de zaak van alle kanten te kunnen bezien. De zaak is niet behan deld op een manier, zooals het behoort. Spr, meent, dat de termijn van 15 jaar, binnen welken Wijk aan Zee en Duin geen lagere school zou mogen bouwen, veel te groot is. De inwoners van Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin hebben vele gemeenschappe lijke belangen. Daarom lijkt spr. deze zaak niet goed. Hij stelt dan ook voor om de zaak aan te houden, opdat zij eerst nog eens in een bijeenkomst van raadsleden kan wor den besproken. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. zich niet kunnen voorstellen, dat de raad van Wijk aan Duin weer op zijn besluit zal te rugkomen. Spr had het ook liever anders gezien. In aanhouding ziet spr. geen heil. Het raadsbesluit is genomen en een De- spreking tusschen raadsleden leidt tot niets. De beer STEIJN: Om die voorwaarde van 15 k>ar hebben de raadsleden van Wijk aan Zee en Duin zich uitgesproken. De VOORZITTER antwoordt dat dit nog slechts een voorstel van B.. en W. was en nog niet van den raad. De heer STEIJN zegt, dat noch de raads leden van Wijk aan Zee en Duin, noch de raadsleden van Beverwijk, op de hoogte zijn van de manier waarop de onderhandelingen gevoerd zijn. Er is kans, dat, wanneer dit doorgaat, Beverwijk school no. 3 moet op heffen. Dan moeten er onderwijzers op wachtgeld gesteld worden, enz. In aanhou ding kan een voordeel zitten. Alles moet worden gedaan om de ver standhouding niet slechter te maken. De VOORZITTER zegt, dat dit den indruk wekt, alsof beide gemeentebesturen niet goed gehandeld hebben. Daarom wil spr. het col lege van Beverwijk verdedigen. Spr. leest terzake gezonde correspondentie voor: mo gelijk acht spr. het, dat de toelichting van B. en W. van Wijk aan Duin niet volledig is geweest. D.e heer DE GROOT ziet in dit voorstel ook een bruut verbreken van de goede ver standhouding. Spr. kan zich vereenigen met 'het voorstel van den heer Steijn. al meent spr., dat de verantwoordelijkheid voor dit verbreken op het gemeentebestuur van Wijk aan Duin ligt. Besloten wordt hierna om het voorstel aan te houden. De steunregeling vooi werkloozen B. en W. adviseeren om het verzoek van het Plaatselijk Comité ter behartiging van dc belangen der werkloozen, om de z.g. wacht- week voor uitgetrokken werkloozen te doen vervallen. Goedgekeurd. Productieve werkverschaffing B. en W. adviseeren het adres van boven genoemd comité, betreffende de productieve werkverschaffing, voor kennisgeving aan te nemen. De heer TROMP adviseert om tegen den slechten wintertijd nog eens op deze zaak terug te komen. Het voorstel wordt hierna aangenomen. Een plantsoen in dc Baanstraat B. en W. doen een voorstel tot slooping der barak voor besmettelijke ziekten aan de Baanstraat en tot aanleg van een plantsoen ter plaatse. Goedgekeurd. De maximum snelheid B. en W. bieden ter vaststelling aan een nieuwe motor- en rijwielverordening. Verder stellen zij voor de maximum snelheid op de wegen in deze gemeente te bepalen op 30 K.M. De heer VISSER vindt deze maximum snelheid te hoog. De heer TROMP wijst op het drukke ver keer voor de R. K. Kerk aan de Breestraat, bij het einde van den dienst. Spr. acht het gewenscht om hier een borcf te plaatsen. De VOORZITTER wijst er op, dat men tegenwoordig bekeurd kan worden voor het in gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer en dat gebeurt, ook al rijdt men maar 20 K.M. Het voorstel van B. en W.' wordt hierna aangenomen met 4 stemmen tegen. Benoeming 3. en W. doen een voorstel tot toelating van een assistent aan de O. L. school No. 3. Goedgekeurd. Het sluitingsuur der café'? Naar aanleiding van het verzoek van de afd. Velsen e.o. van den Ned. Bond van Kof fiehuis-, Restauranthouders en Slijters, om gedurende den zomertijd 't sluitingsuur voor de vergunning- en verlofslokaliteiten te be palen op des nachts 12 uur, adviseeren B. er: W. afwijzend te beschikken. Wel is de burgemeester bereid om ten be hoeve van het reizend publiek aan de café houders Ter Burg, Knipper, Van Driel en Van der Lem op hun daartoe strekkend ver zoek een sluitingsuur toe te staan van 12 uur des nachts, zoowel gedurende den zomer als gedurende den winter. De heer EIJKING hoopt, dat cfe burge meester ten opzichte van dit laatste van zijn bevoegdheid geen gebruik zal maken, Spr. vreest, dat men uit naburige gemeenten waar een vroeger sluitingsuur is, naar hier zal komen en dat acht spr. niet gewenscht. Bovendien is het een bevoordeelen van enkele zaken. De heer TROMP verwacht, dat alles om elf uur 's avonds naar die zaken zal gaan. welke tot 12 uur open mogen blijven. De VOORZITTER antwoordt, dat, wanneer misbruik het gevolg blijkt te zijn, hij er on middellijk een eind aan zal maken. Overi gens zal spr. het ook niet doen, wanneer de meerderheid van den raad het verlangen daartoe te kennen geeft. Het afwijzend advies van B. en W. wordt hierna aangenomen. Een adres aan den heer Hergarden, inzake het sluitingsuur, wordt in handen van den burgemeester ter afdoening gesteld. De VOORZITTER zegt hierna toe, dat hjj, in overeenstemming met den geest van den raad, alleen voor het reizigersverkeer mis schien de vergunning zal verleenen. De strengste controle zal worden uitgeoefend. Onbewoonbaar-verklaring B. en W. stellen voor woning Grooten Houtweg 48. onbewoonbaar te verklaren. Goedgekeurd. Verandering electrisch net B. en W. stgllen voor het bovengrondsehe electrilsche net langs den Polderweg, te ver vangen door een ondergrondsch net. Goedgekeurd. Het buitengewoon Lager Onderwijs B. en W. vragen een cred'.et van 30.000 voor de uitbreiding van de L. O. school No 1 met 4 lokalen ten behoeve van het bui tengewoon lager onderwijs. De heer DE GROOT vraagt of het geen aanbeveling verdient om dit voorstel aan te houden, in verband met het andere voor stel. inzake de opzegging der gemeenschap pelijke regeling. De VOORZITTER antwoordt ontkennend Deze zaak staat geheel op zichzelf. De heer STEIJN is het hiermede niet eens De VOORZITTER antwoordt, dat deze uitbreiding toch noodig zal zijn. Deze op lossing is de eenvoudigste. Het voorstel wordt hierna goedgekeurd. Ifet woningbouw-vraagstuk Aan de orde is hierna het voorstel van dc heeren Groot en Visser, luidende als volgt: „In principe te besluiten op den grond ran de Corneiis Amsestraat 100 arbeiders woningen te bouwen. ,.B. en W. uit te noodigen spoedig te ko nen met een plan van kosten en exploita tie, waarbij verzocht wordt, rekening te hou den. dat de huurprijs zal varieeren van 4 tot uiterlijk 5 per week, terwijl later kan worden besloten of de woningen door de ge meente of door eene woningbouw-vereeni ging geëxploiteerd zullen worden." Waar de noodzakelijkheid van den voor gestelden bouw door ds voorstellers niet ic aangetoond en bovendien uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat momenteel geer beboefte bestaat aan den bouw van ioo ar beiderswoningen, adviseeren B. en W. hei voorstel-Vr.sT/Groot niet aan te nemen. Afgescheiden meenen zij. dat het aanbe veling verdient om het perceel bouwgrond aan de Corneiis Amsestraat van ""Tnecnte- wege z.g. bouwrijp te maken. Zij geven mitsdien in overweging hen uit te noodigen »en stratenplan voor bedoe'd terrein te doen ontwerpen en den raad te adviseeren om trent de voorwaarden, krachtens welke d? daarvoor in aanmerking komende perceelen eventueel aan de particuliere bouwnijver heid .kunnen worden verkocht. De heer GROOT stelt voor het prae- advies naar B. en W. terug te zenden. Spr ueeft teekenrngen en exi",10ita("io*"ekrninrreT* 'aten zien aan verschillende raadsleden, va? woningen, welke volgens deskundigen ge bouwd kunnen worden tegen een huurpriir yan 4 per week. De raad kan dan in co mité nierover spreken. Besloten wordt het voorstel aan te hou den. Ingekomen stukken Ingekomen is een adres van den Christe- lijken Besturenbond, waarin verzocht wordt om het bezorgen van melk, het openhouden van melkwinkels, alsmede het luide aanprij zen van kleine eetwaren, op Zondag te ver bieden. De VOORZITTER acht het niet noodig, om hiervoor een nieuwe verordening in het leven te roepen. Besloten wordt afwijzend op het verzoek te beslissen. De zaak betreffende den gemeente-architect No. 18. no. 5. De heer EIJKING brengt den brief ter sprake, welken hij aan de raadsleden heelt gericht en waarin op openbare behandeling van het rapport der commissie van onder zoek naar de handelingen van den gemeen te-architect wordt aangedrongen. Spr. dient derhalve een voorstel in. De VOORZITTER merkt op, dat de com missie in overweging geeft het rapport eerst in besloten zitting aan de orde te stellen. De heer EIJKING zegt, dat men eerst de notulen van het verhandelde in de commis sie-vergaderingen dient te lezen, alvorens 'n goede conclusie uit het rapport kan worden getrokken. Volgens spr. is in die vergadering om de zaak been gedraaid. Spr. wil nu de vergadering schorsen om het in een volgen de vergadering in het openbaar te behan delen. De heer TROMP zegt de notulen en 't rap- nort te hebben gelezen. Het lijkt niets op el kaar. Uit het rapport kan men niet conclu- deeren, wat er aan de hand is. De heer ZWAGER wijst er op, dat de ge wone gang van zaken is, zooals de commis sie het voorstelt. Eerst in besloten zitting be handelen, waarna het in 't openbaar kan ko men en aan de pers ter kennisname kan worden verstrekt. De heer EIJKING trekt hierna zijn voor stel in. Rondvraag Bij de rondvraag herinnert de hr. GROOT aan het voorstel betreffende de gratificatie voor de politie. De VOORZITTER antwoordde, dat dit in de volgende vergadering aan de orde komt. De heer STEIJN herinnert aan zijn schrij ven inzake het aanvragen van Rijkssubsidie voor het stichten van een Tuinbouwschool. De VOORZITTER antwoordt, dat een prae-advies te dier zake tegen de vol gende vergadering verwacht kan worden. De heer TROMP dringt er op aan, dat benoodigdheden voor de secretarie door de ambtenaren bij de plaatselijke winkeliers zullen worden betrokken. De VOORZITTER zegt dat hierop zal wor den gelet. Hierna gaat de raad in besloten vergade- ving. Slotvergadering algemeen comité der her denkingsfeesten. Morgenavond wordt in het K.S.A.-gebouw de slotvergadering ge houden van het Algemeen Comité der her denkingsfeesten 12761926. In deze vergadering za! de secretaris ver slag uitbrengen, terwijl door den penning meester rekening en verantwoording zal worden gedaan. Tenslotte zal een voorstel aan de orde komen omtrent de bestemming van het batig saldo en van de voornaamste beschei den, waarna ontbinding van het comité zal volgen door den burgemeester. Vereeniging Koninginnedag In de gis terenavond, onder voorzitterschap van den heer Rükens, gehouden vergadering van de Vereeniging Koninginnedag, werd in de plaats van den heer van Lent, tot bestuurs lid gekozen de heer Coppens. De aftredende bestuursleden, de heeren P. A. Schaefsma, J. Meijer, H. A. v. d- Berg en D. G. Minkema, werden herkozen. Hierna werd het voorloopige programma vastgesteld: des ochtends koraalmuzlek van den toren en aubade der kinderen; omme gang door de gemeente en in afwijking met andere jaren uitvoering van de Pop penkast. Des middags: gymnastiek, ver schillende volksspelen, zooals watersteken, fietsrijder? etc. Het mastklimmen zal dit jaar op de Meer plaats hebben. Het concert van de harddraverij-veree- niging. op de Breestraat, zal dit jaar door de St. Jozefsharmonie gegeven worden. De bsgrooting voor de feesten wees een bedrag aan van 700. Het vuurwerk zal na tuurlijk ook een deel van 't programma vor men, mits de noodige steun niet uitblijft. De vergadering keurde dit voorloopige orogramma goed. ïl.K. Coöperatieve Tuindersv. „Kennemer land". Prijsnoteering van 23 Mei. Rninazie per kist 50110. Sla per stuk 5 10. Postelein per kist 7090. Raapstelen per bos 34. Radijs per bos 3—5, Rabarber per bos 11. Selderie per bos 78. Wortelen per bos 24—30. Asperge dik wit per bos 7082, dik blauw 5060, dun wit 2535. Bloemkool le soort per 100 4050, 2e soort per 100 24—35. PENSIONNEEUING VAN WETHOUDERS B. en W. bieden den raad ter vaststelling aan een nieuwe verordening, regelende de pc-nsionneering van wethouders en van hun ne weduwen en of weezen en de toekenning /an een vergoeding aan wethouders. B. en W. doen dit voorstel naar hun toe zegging de memorie van antwoord op het begr'ootings-verslag, waarbij in een herzie ning der bestaande regeling in uitzicht stel den. Hoewel B. en W. niet overtuigd zijn, dat bet gewenscht is de thans bestaande veror dening te herzien, meenen wij toch, zulks in verband met den aandrang van de zijde van ien raad, met een ontwerp, eener nieuwe verordening te moeten komen. Een der leden van het college kan zich met dit ontwerp niet vereenigen, Allereerst wordt in de verordening de ver goeding geregeld, en wel in de artt. 1 en 2: Aan nem, die ophoudt Wethouder te zijn. wordt voor zoover hierna niet anders is bepaald eene vergoeding toegekend en vel gedurende gelijken tijd, als hij Wethou- ler dezer gemeente is geweest, met dien ver bande, dat de vergoeding voor geen langer tijdvak dan drie jaren wordt verleend. De vergoeding bedraagt: voor het eerste halfjaar of korter 75 pet. voor het tweede halfjaar of korter 50 pet., voor het tweede 'aar of korter 40 pet. en voor het derde jaar af korter 20 net, van de laatstelijk genoten verwedde. De vo'gende artikelen bevatten regelingen ten aanzien van het pensioen: Pensioen wordt verleend aan hem. die na apgehouden te hebben Wethouder te zijn. den leeftijd van 55 jaren bereikt of heeft bereikt. Is hij bii het bereiken van den leeftijd van jaren in het genot ven een? vergoeding els in de voorgaande artikelen bedoeld, dan vordt hem in plaats van deze vergoeding of -net beëindiging daarvan, pensioen toege kend. In afwuking hiervan wordt aan den wet houder, die bij voortduring voor de verder? waarneming van zijn betrekking uit hoofde -an ziekte of Veis- of lichaamsgebreken v»r uivenden aa-d. ongeschikt is geworden, een 'irect ingaand pensioen verleend op den ■oet van het bepaalde artikel 4 der veror dening. IJmuiden 24 Mei 1928 Hoogste Laagste prijs prijs Tarbot per K.G1.50 0.60 Griet per 5fl K.G56.— 32.— Tong per K.G1.80 1.40 Zet schol per 50 K.G54.33. Kleine scho^ per 50 K.G31.11. Bot per 50 K.G25.— 15.— Schar per 50 K.G10.50 5.50 Tongschar per 50 K.G39. Kleine roode poon per 50 K.G. 66. Pieterman en poon per 50 K.G. 23.8.50 Middel schelvisch per 50 K.G.... 37.36. KI. midd. schelvisch p. 50 K.G. 32.26. Kleine schelvisch per 50 K.G.... 23.16. Kabeljauw per 125 K.G54.37. Gullen per 50 K.G...29.— 20.— Leng per stuk3.56 1.30 Heilbot per K.G1.65 1.50 Wijting per 50 K.G19.— 13.— Koolvisch per stuk1.0.60 Makreel per 50 K.G13. der op heden binnengekomen: Stoomtrawlers Johanna Elisabeth 3503. Victor 3637. Derica 8 3085. Mary 5557. Kotters E. 448 2025.— Loggers Katwijk 44 1215. Gemeentezaken. Met 1 Juni treedt de nieuwe leges-regeling in werking. We wijzen er hier op. dat Dinsdag de dag is, waarop le klasse wordt getrouwd, Donderdag is voor de 2e klasse, terwijl ook op de andere dagen de gelegenheid voor huwelijken blijft open gesteld. Woensdag blijft gelegenheid bieden voor kosteloos trouwen. Voor de le en 2e klasse wordt nog gezorgd voor een looper tot buiten het stadhuis, bij de le klasse bo vendien een plantversiering, buiten aange bracht. De verdeeling in rangen onder het perso neel (ambfenaren) der gemeente heeft thans plaats gehad. De heer J. C. Schouten is thans hoofdcommies, de heeren E. Meijer (tevens gemeente-ontvanger), H. J. Lyclama en J. M. Martens zijn bevorderd tot com mies; de heer W. J. Gijselaar adj. commies le klasse, de heer L. Schuman adj. commies 2e klasse, terwijl de heer J. Breeveld. ge meente-opzichter, den titel heeft gekregen van Gemeente-architect. Postduiven nieuws. „Dc Zwaluw" Zondag hield deze vereeniging een wedvlucht vanaf Mons, afstand 209.13 K.M. De loslating ge schiedde te 9 uur v.m. De uitslag was als volgt: 1 J. Reeuwijk, 2. W. Beijersbergen. 3. M. Koek, 4. Gebr. Zwaneveld, 5. Idem, 6. Idem, 7 W Beijersbergen, 8. M. Koek, 9. J. Reeuwijk, 10. S. Warmerdam, 11. Idem. 12. Idem, 13. M. Koek, 14. S. Warmerdam, 15. M. Koek. 16. Idem, 17. Gebr. Zwaneveld, 18. P. v. d. Reep, 19. M. Koek, 20 P. v. d. Reep. De eerste duif bereikte haar hok te 11.36.58. met een gemiddelde snelheid van 1336,3 M. per minuut, de laatste prijswinnende duif te 12.3.28, met gem. snelheid van 1141.80 M. per minuut. De eereprijs werd gewonnen door den heer J. Reeuwijk, Zondag 3 Juni zullen de leden meedoen aan het groote Na tionale Concours vanuit Pont St. Maxence. uitgeschreven door de P. D. V. ,.De Postduif" te Wormerveer, afstand 360.08 K.M. Postduivennieuws „Vooruit". Zondag j.l. hield bovengenoemde Vereeniging een wedvlucht vanaf Quiévrain (België) af stand 231 K.M. De eerste duif werd gecon stateerd om 9.50.51 uur v.m., terwijl de in vrijheidstelling plaats vond om 7 uur v.m. De uitslag is als volgt: 1, 9, 10, C. P. Weij- ers; 2, W. Buschman, Lisse; 3, Gebr. Hout zager; 4 5. 18. A. van Riek; 6. J. Hoger- vorst; 7, 15 L. Kraay; 8, 12, 13, Th. J. v. Kuyk; 11, P. Scholte; 14, Th. Kroon; 16. G. Schunselaar; 17, W. Bekkers; 19, Gebr. van Berkcl; 20, G. Maaskant. Zondag a.s. wedvlucht vanaf Noyon (Fran- rijk). afstand 337 K.M. R. K. Biljartclub „Ons Genoegen" He denavond houdt bovengenoemde club liaar eerste ledenvergadering om 8 uur in het R. K. Vereenigingsgebouw. De agenda vermeldt o.a.: Bespreking con tributie. Aller opkomst wordt dringend ver zocht. Dezen avond bestaat tevens gelegenheid, zich als lid van deze vereeniging op te geven. Wij verwachten, dat velen zoodoende zullen medewerken tot bloei van de R. K. Biljartclub. Een mooie onderscheiding Het is thans bekend geworden dat de Chr. zang- vereeniging „Hosanna in Excelsis" aan den Aalsmeerderweg te Rijk alhier, op het te Kekendorp gehouden concours behalve een len prijs in de afdeeling Uitmuntend heid ook nog in den eere-wedstrijd een 2en prijs, zijnde een zilveren kruis, heeft verworven. 25-Jarig Jubileum Op 1 Juni a.s. zal het 25 jaren geleden zijn dat de heer J. A. van Arkel, hoofd van de bijzondere school te Nieuw-Vennep alhier, bij liet onderwijs in dienst trad. Wijl de heer van Arkel riiet alleen op onderwijsgebied, maar ook cp verschil lend ander terrein, zich bijzender verdienste lijk heeft gemaakt, zal het den geachten en bekwamen jubilaris op zijn gedenkdag voor zeker niet aan blijl en vrr. belangstelling en sympathie ontbreken. Personalia Tot hoofd van de te Spek- holzerheide in de mijnstreek op 1 October a.s. te openen nieuwe school werd benoemd de heer A. Uittenbroek, thans als zoodanig werkzaam aan de bijzondere school aan den Sloterweg te Nieuw-Vennep alhier. De heer Uittenbroek heeft deze benoeming aangenomen. De Bataviasche redacteur van het „A. I. D. Pr. B." bezocht de verschillende plaatsen in West-Java, die centra zijn van vruchtenkweekeriien; de streken dus waar de vruchten vandaan komen, welke wij thans hier te lande in winkel-étalages, zelfs reeds op wagens in onze straten, op getast zien Hij legde zijne bevindingen neer in een uitvoerig artikel, en schrijft in de eerste plaats over het centrum onder den rook van Batavia, het voornaamste afzet gebied. Dat centrum is niet wat men zoo noemt, vlak bij de hand. Men moet daar voor in de omstreken van Batavia zijn, langs de beide kantoren der Kongsi Tiga en A. D. E. K. naar Pasar Minggoe en ten slotte ongeveer een uur loopen tot men langs een nwer dan treuiigen weg de teruggekochte particuliere landen Djati- padang en Ragoeman heeft bereikt. De journalist vond den heer De Jong, die het beheer van de proeftuinen onder zich heeft, juist bezig met de controle van het inpakken der duizenden sawo's en de vijftienhonderd pompelmoezen, die den volgendenn Woensdag in de vrieskamer de reis naar Ned;;iaid zouden onderne men. Het pakken is e'en heel werk, doch het succes is gdoot, naar men ten aanzien van de sawo's reeds weet. De kistjes, waar in de laatstgenoemde vruchten worden verzonden, komen op 35 cents, zij worden met klappervezel, die in de gevangenis is geklopt, bijgevuld De klappervezel wordt ook gebruikt voor de pompelmoezen, die echter tusschen bamboe-latjes kunnen worden getransporteerd. In Nederland zullen de beide vruchtsoorten resp. op on geveer 12 >2 cent en 1 gld komen De zoo vermaarde doeren, die alleen voor de lucht een rijksdaalder waard zouden zijn, kunnen in Nederland voor ongeveer 40 cent worden verkocht, ruim genomen. Met het transport van doekoes was men niet gelukkig. De smaak was goed geble ven, doch de schimmel, die intusschen op de schil was ontstaan, maakte de vrucht weinig aantrekkelijk. Meer succes had men met de bekende soorten van de ramboetan- vrucht en met mangga's en mangistan- vruchten. Zorgvuldig worden de vruchten uitge zocht en ingepakt.. Daarvoor is een klein korpsje van pakkers aangesteld. Wij ver nemen, dat de heer Michielsen, ambtenaar met verlof van het departement van land bouw, in Nederland de ontvangst van deze vruchten regelt Men weet, dat deze verzending een re sultaat. is van de reis van professor De Bussy van het Koloniaal Instituut. De scheepvaart-maatschappijen stonden gra tis hun koelruimte af. Het succes is zoo groot, dat de firma's Stroband. Van Leeuwen, Tellekamp en Huisman contrac ten aangaan voor levering van Indische vruchten. Verder komt de fruithandelaar Gerritsen naar Indië, om deze zaak spe ciaal te regelen voor zijn exporthandel. Er was nog wel meer te zien in deze om geving en onze collega heeft er met den heer J. J. Ochse uren lang rondgedwaald, doch daarover valt wellicht later iets meer te vertellen. Het succes van den export der Indische vruchten naar Nederland is ech ter zoo verrassend en veelbelovend, schrijft hij, dat wij er hier nog even afzonderlijk melding van maken. En het treft. mooi, dat de regent van Mr. Corneiis juist dezer dagen naar Nederland vertrekt, waar hij het een en ander zal kunnen bestudeeren. Dezer dagen vervoegde zich een schippers knecht, zekere W„ afkomstig uit Aalsmeer, bij den manufacturier M. aan tien Aals- meerderdijk te Haarlemmermeer en kocht daar een hem passend confectiecostuum met de mededeeling, dat zijn patroon de kosten hiervan wel zou betalen. De manufacturier, die geen kwaad vermoedde, gaf het costuum mede. Het is thans gebleken, dat M. „bij den neus" is genomen, omdat de schippersbaas desgevraagd, heeft verklaard, nergens van te weten en natuurlijk ook niet bereid is het door W. verschuldigde bedrag te betalen. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft onder bepaalde, in Stet. 39 vermelde voorwaarden, tot wederopzeg ging vergunning verleend tot het bezigen van de hieronder omschreven verpakking, kleiner dan 1/32 Hollandsche ton, voor pekelharing, welke wordt uitgevoerd of aan een middel van vervoer tot uitvoer wordt aangeboden, met bestemming naar alle Europeesche lan den. naar Nederlandsch- en Britsch-Indië, Australië, China en Japan; a. in houten tonnetjes, inhoudende ten minste 6 hectogram, doch minder dan 12 hec togram netto vischgewicht aan haring; b. in houten tonnetjes, inhoudende ten minste 12 hectogram, doch minder dan 3 1/8 kilogram netto vischgewicht aan haring. Olympiade Buiten, vóór 't hotel, hadden we reeds een Oosterling gezien. Iemand, met een glim mend bruine gelaatskleur en lichtelijk hin- kend.En achter het hotel stond er nog een. Droomvorloren te staren naar het rustig grazende vee. We gingen binnen. In de voorhal zaten een Britsch-Indiër. een Engelschman en een Hollander. Nie mand sprak een woord. Ook wij niet. De Britsch-Indiër was eer. forsch gebouw de jonge man, met een diep-bronskleurigen kop en een regelmatig gezicht. Hij zat wijd beens in een peins-houding en staarde naar buiten. De Engelschman deed desgelijks en de Hollander, blond, slank type, deed wat de beide vreemdelingen deden, zwijgen en staren. Plotseling wordt er een vraag gedaan. Door den bronskleurigen Oosterling. „What is famous in this coutry?" („Waardoor is dit land bekend?") De blonde, slanke jongeling antwoordt zeer laconiek „Tulips" (tulpen). ..Tulips?Tulips Volgt een uiteenzetting van het bolgewas, dat ons land tot ver buiten de grenzen bekendheid heeft gegeven. „Stel je voor een soort aardappel; die leg je in den grond, hij begint te groeien en vroeg in 't voorjaar zie je de bloem." De Britsch-Indiër staart naar buiten. Hi) heeft blijkbaar moeite met de begrips associatie .tulip" en „potato". Nieuwe vraag. Hij wil iets meenemen naar ginds, iets, dat bijzonder typëerend is j voor ons land. „Diamonds," (diamanten) zegt de En- I gclschman droog. „Precious stones?" vraagt de Britsch- Indiër en wijst op dat gedeelte van de hand, waar deze kostbaarheden gemeenlijk schit teren. Stilte. Staren. „You can have a dress," (je kunt een ccstuum meenemen) merkt de Hollander na een poosje nuchter op. ,.A dressa dress?" vraagt de Ooster ling, naïef verbaasd. Uit de nadere uiteenzetting van den blon den jongen blijkt, dat hij geen colbertje be doelt, maar de kleederdracht van Volen- dam. Weer kijkt de bronskleurige in de richting van het dommelende paard bij het hek in de weide aan de overzij van den weg. „In Volendam kun je oo!c „wooden shoes" (houten schoenen) koopen," vult de Neder- landsche staatsburger aan. Nu wordt het den man uit het verre land toch t.e machtig. Hij trekt een gezicht als de juffrouw, die voor 't eerst het verhaal aanhoort van de beroemde houten ham uit de Hofstad. Hij steekt veelbeteekenend zijn rechtervoet vooruit en vraagt dan. om zich te vergewissen, of hij wel goed gehoord heeft: ..Wooden shoes, wooden shoes?" „Good night," zegt de Engelschman. die plotseling is opgestaan en meteen verdwijnt in het intiemere gedeelte van het hotel. De „tulips" en de „diamonds" trokken den Ooserling niet, maar het Volendam-idee houdt hij vast. Hij wil weten, waar het plaatsje ligt. „Close to Amsterdam. Van Amsterdam per boot." Waarop de ander natuurlijk moet weten, hoeveel tijd die bootreis vraagt. Op dit cogenblik komt de kellner binnen. Ik reken af en ga heen. Onderweg pieker ik er over, op welk een zonderlinge wijze de Hollander vreemdelingen voorlicht over zijn eigen land. Als straks deze Britsch-Indiër in zijn land is teruggekeerd, het land met de ontzaglijke afstanden, met zijn groote. witte steden, gebakerd in weelderig groen, zal hij zijn landgenooten wonderlijke verhalen opdisschen over houten schoenen en een soort aard appelen. waaruit tulpen opgroeien. Verder zal hij ze verhalen, hoe je hier als souvenir een costuum kunt koopen en de heme: weet, -welke andere fantastische verhalen bij nog zal vertellen. En zijn gebronsde broe ders zullen zeggen: „a quite peculiar coun try". Het zou zijn nut hebben, wanneer er een boekje werd uitgegeven: „Hoe licht ik den vreemdeling over eigen land in?" Maar dan zonder een hoofdstuk ot'~- Molendam en Marken. de B. Door het koude en natte weer van den laatsten tijd beginnen vele tuin- en land bouwgewassen het te kwaad te krijgen. Voor de boeren zijn het wel de bieten, die het slechtst er aan toe zijn. Deze jonge teere plantjes staan te kwijnen. Ook het gras be gint hier en daar schaarsch te worden. De tuinders klagen over de slechte opkomst der boonen en ook het witlof verschijnt niet. Kortom alles verlangt raar droog warm weer. PURMEREND, WoensdRg 23 Mei. „Af- slagvereeniging Beemster. Purmerend en Omstreken". Peulen 0.981.10 per K.G.; Aardbeziën 0.120.24 per K.G.; Bloen kool 1259 per 100; Spinazie 0.100.65 per mand van 6 K.G.; Postelein 0.16-- 0.22 per mand van 6 K.G.; Sla .1 1—5.90 per 100 krop. Radijs 34 per 100 bos; Selderie 5—S.50 per ioo w Raapstelen 23 per 1C0 bos; Rabarber 8—20 per 100 bos; Wortelen 2737 per ir,0 bos; Prei 3.90—5.40 per 109 bes. Dezer dagen vergaderde het bestuur van den R.-K. Algemeenen Middenstaridsbe- drijfsrand. In aansluiting op de besprekingen, in de laatste algemeene vergadering gehouden, over de positie, welke de bedrijfsraden zou den kunnen innemen, bij de uitvoering van de Ziektewet, ging het bestuur den huidi- gen stand van zaken na. Overwogen werd of de bedrijfsraden niet reeds zooveel mogelijk tot het stichten van bedrijfsvereenigingen ter uitvoering eener ziekteverzekering, zouden kunnen overgaan, in afwachting van de totstandkoming eener Ziektewet Dit punt zal in een op 20 Juni te hou den algemeene vergadering met de bedrijt's- aden nader worden besproken. Op die algemeene vergadering zullen even eens ann de orde komen de bekende prae- advlezen aan den Partijraad van de R.-K. Staatspartij uitgebracht, over „De taak van den Wetgever in den tsgenwoordigen tijd ten aanzien van de verhouding tusschen werkgever en werknemer in het bedrijfs- 'even". Verder Pirlg hel bestuur ar '.e hand van de ontvangen mededeelingei. na. welke r'pr..-f>n de bedrijfsradrn reeds ded-m om een leerovereenkomst tot stand te brengen, als in de vorige algemeene vergadering be sproken. In Haarlemmermeer Woensdagmiddag werd de melkauto van den heer B. te Hoofddorp op de in den Kruisweg, Haarlemmermeer, liggende brug over den Kagertocht door een uit Lisse ko mende en met groote snelheid rijdenden luxe auto zoodanig aangereden, dat de wagen grootendeels werd vernield. De bestuurder schoot tengevolge" van den hevigen schok voorover door de voorruit en werd op ver schillende plaatsen, vooral in het gelaat, ern stig verwond. De bestuurder van den lüxe-auto was doorgereden, doch ooggetuigen hadden let ter en nummer nog genoteerd, zoodat dit muisje nog wel een staartje zal hebben. SCHUIT GEZONDEN Nabij de brug over de Ringvaart, aan den Aalsmeerderdfjk in Haarlemmermeer, had Woensdag een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto en een personenauto. De vrachtauto, die voor de brug had staan wachten, reed bij den oprit plotseling ach teruit, waardoor dit motorrijtuig in botsing I kwam met een daarachter rijdende luxe auto. Het voorgedeelte varf de personen auto werd vernield. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. Tengevolge van een wervelwind is een met turfmolm diepgeladen schuit in de Ring vaart nabij Aalsmeer gezonken. Het schip, toebehoorende aan een corpo ratie te Aalsmeej, is door het personeel van den heer Van den Heuvel te Haarlemmer meer weer gelicht. In de Hoofdvaart Dinsflag geraakte een brik, doordat het paard achteruit liep, zoodat het tuig brak van den hoogen kant in de Hoofdvaart in Haarlemmermeer. De bestuurder, de arbei der Kamp, wist juist op tijd van het rijtuig t,e springen, zoodat hij er goed afkwam. Met behulp van een tweetal paarden heeft men iater de brik die nog al beschadigd bleek te zijn. op het droge weten te krjjgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 11