Sport en Wedstrijden i 1 1 m g s I m HET OLYMPISCH HOCKEY-TOURNOOI STAND VAN 'T HOCKEY-TOURNOOI NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Vierde Blad Donderdag 24 Mei 192S NederlandSpanje Olympische meditaties Holland te«*en ds Spanjolen Finale Britsch-IndiëHolland Het programma Congres van de Intern. Hockey- Federatie te Amsterdam VOETBAL. Kaartenverkoop Holland Uruguay Commissie voor Cultureele- en Economische Propaganda Olympische Spelen 1928 Amsterdam IXe Olympiade Amsterdam 1928 De Olympische wegwijzers GROEP I GROEP II 5 SOCIAAL LEVEN Rijks-wachtgelders Olympische Spelen 1928 Amsterdam IXe Olympiade Amsterdam 1928 DUIVENSPORT 5 co tó M 1—2 2—0 5— 5—0 1—1 Intern. Federatie van Christ. Fabrieks- en Transport arbeiders RECHTSZAKEN. Het drama te Zundert UIT ONZE OOST De reis van den gouverneur- generaal In het oude Stadion werd Woensdagmid- lag de voor de Nederlandsche ploeg be- angrijke wedstrijd tegen Spanje gespeeld. Zooals te verwachten was, was de belang stelling voor dezen wedstrijd grooter, dan wij tot dusver in het oude Stadion gewend waren. Bovendien werkte het weer mede: goed weer, niet te warm en niet te veel wind. Ongeveer zes a zeven duizend toe schouwers woonden den wedstrijd bij. Beide ploegen werden bij het betreden van het veld met applaus begroet. De elltallen stelden zich als volgt op: NEDERLAND: Katte De V/aal Tresling Ankerman Duson Brand Kop Jannink Van de Rovaert v. d. Veen Visser 't Hooft Caralt Chavarri Rolg Chavarri Rierola Junquera Torres Lobo Becerril Baguna SPANJE: Isamat De hee'ren Reglbo en Beo Cavln, fungeer den als scheidsrechter. Reeds na eenlge minuten heeft Nederland succes, als Tresling uit een strafcornsr doel punt, doch sticks maakt den fraaien goal ongeldig. De Hollanders, zenuwachtig door het be lang van den wedstrijd, missen hun gewo ne spel. Zij komen er later echter beter in en worden sterker. De keeper Isamat krijgt op een ferm schot van Jannink na niet veel gevaarlijks te verwerken. De snelle Spanjaarden zien meestentijds hun aanvallen onderbroken door Tresling, die in onze achterhoede uitblinkt. Na twintig minuten spelen snelt Kop langs het lijntje. Er volgt een scherps voorzet, zoo fraai als wij zelden zagen en van der Veen geeft Holland de leiding, door den bal van vlak bij In het net te wer pen, 10. Evenals tegen de Franschen heeft dit eerste doelpunt een hcllzamen invloed op het spel der Hollanders. Van de Rovaert valt uit. Wij krijgen dan echter een droevig inci dent, doordat van de Rovaert bij het inloo- pen op den Spaanschen rechtsback Baguna, een keihard schot tegen den slaap krijgt en knocked out Is. Van de Rovaert wordt van het veld gedragen en met tien man spslen de Hollanders verder. Zooals bekend zijn invallers niet toegestaan. De Hollandsche voorhoede combineert, of schoon zonder midvoor spelende, goed. De rechtervleugel Kop-Jannink leidt vele aan vallen. De rust komt met een 10 voor sprong voor Holland. De tweede helft- Na de rust verschijnt van de Rovaert weer in het veld, maar nu verlaat Duson na enkele minuten het veld, wegens een blessure en Ankerman neemt de speelplaats in. Kop fungeert dan als derde halfback- Wanneer Duson na tien minuten afwezig heid terugkeert en de Hollandsche ploeg weer completeert, komen de Oranjehemden weer in den aanval. Het duurt dan ook niet lang, nadat er zeventien minuten gespeeld is, of Kop maakt het tweede doelpunt, dat evenwel wegens sticks geannuleerd wordt. Even zien wij dan oen fraai combinatiespel van onze voor hoede. Het loopt uit op een schot van Jan nink, dat door den Spaanschen keeper cor ner gemaakt wordt. Het spel 1? dan weer matig. De Spaansche verdediging blijkt te hecht voor onze voor hoede, wier samenspel dan weer ver te zoe ken is, en die bij lange na niet zoo speelt als Zaterdag. De Spaansche voorhoede, is op haar beurt niet opgewassen tegen de Hollandsche achterhoede, totdat plotseling de Waal een naar voren rollenden bal mist. De Spaansche midvoor Rolg schiet hard en d'e bal vliegt door het net, 11. Er is dan nog zes minuten te spelen. Hol land wil winnen en zit aanhoudend voor het Spaansche doel. Nog drie strafcorners wer den genomen, doch zij leveren geen resul taat op. Het einde komt met een gelijk spel. 1—1. Door dezen uitslag heeft Holland de finale bereikt, hetgeen na dezen teleurstel lenden wedstrijd toch voor ons land een verheugend resultaat is. De eindspelen» Naar wij vernemen wordt Zaterdagmid dag om twee uur de derde plaats gespeeld tusschen Duitschland en België of tusschen Duitschland en Denemarken. Om kwart voor vier heeft de finale Britsch-Indië tegen Nederland plaats. Beide wedstrijden worden in het nieuwe Stadion gespeeld. Nederland krijgt een wisselbeker voor hockey. Woensdag is in de Industrieele Club te Amsterdam het Internationale Hockeycon- gres aangevangen. De voorzitter deelde mede, dat een broeder van den vroegeren voorzitter van de Internationale Hockeyfe- deratie, wijlen de heer Lioty, een wisselbeker heeft uitgeloofd- die jaarlijks zal worden toegekend aan dat Europeesche land, dat op internationaal hockeygsbied de beste prestaties heeft verricht. Voor den eersten keer wordt deze beker thans toegekend aan Nederland. rust in en na de hervatting speelden de te genstanders zóó, dat Holland, ondanks het geregelde overwicht, vrijwel geen kans tot scoren meer kreeg. En toen de Spanjaarden uit een der weinige doorbraken met een ge weldigen kogel van grooten afstand gelijk maakten, hielden we ons hart vast. Bijna hadden ze toen onze jongens nog overdon derd. Tenslotte was het gelijke spel voldoende. Bij dit eenigszins teleurstellende resultaat deed de sportieve geste van het talrijke pu bliek, dat ook voor de tegenstanders een warme ovatie In petto bleek te hebben, des- temeer goed. Zoo hebben onze hockeyspelers thans den eindstrijd bereikt. Kans op succes In dezen Iaatsten wedstrijd is er vrijwel niet, gezien het verschil tusschen Indisch en Europeesch hockey nog een tikje sprekender is dan dat tusschen Zuid-Amerikaansch en Hollandsch voetbal. Doch hoe de uitslag tegen dat sym pathieke stel donlcergetinde hockeyspelers ook moge worden, Holland kan tevreden zijn. Ook op hockeygebied zijn Holland's daden groot. IV. 1st der Herr See-Saw zu Hause? vroeg 'n blonde Germaan aan mijn verbouwereerde gedienstige, die zichtbaar ontdaan voor een buitenlander belet kwam vragen. Hoeweli ik me juist verlustigde in een baas van een karbonade, stevende ik naar de voordeur en wie stond daarniemand minder dan mijn vriend Heidkamp Ik mag hem wel even bij u introduceeren, lid van de Dusssldorfer Sport Club '99, rechtshalf van het Duitsche elftal tegen Holland in Keulen, reserve van de Duitsche voetbalploeg, thans te Zanü- voort verblijf houdend. Of hü me derangeerde? Hoe kon zulks? Fluks aten wij af en spoedig zaten wij onder ccn echt Holandsch kopje thee een boom op te zetten van comme ?a. Hoe ik hem zoo ken, is vlug verteld. Circa een jaar geleden toefde ik in Dusselüorf, raakte Ik in gezelschap van enkele leden dier club. Prettige, joviale sportlui, die mij moe namen naar hun clubhuis, waar ik den gc- heelen avond doorbracht. Bij mijn vertrek liet ik mijn visitekaartje achter, hetgeen Heidkamp zorgvuldig had bewaard, en nu weer meegenomen, omdat ik hem had ver teld van de zee, waar ik dichtbij woonde. Naast vele anderen viel ook hem de eer te beurt met de voetballers mee op te trekken ter Olympiade. Nu was hij even overgewipt om de gesloten vriendschapsbanden hechter te maken en zco zaten wij gisteravond vis-4- vls, terwijl de regen tegen de ruiten kletter de en de wind msedoogenlcos het jonge groen heen en weer zwiepte. Gedrieen zaten we echt knus. Natuurlijk spraken wij over de Spelen, stak lk de loftrompet over de Argentijnen, die ik Zondag hun zoo zeer geroemde kunst zag vertoonen. Wij wogen de Duitsche kansen op den 2en Pinksterdag tegen de Helvetia- nen. Maar langzaam leidde ik het gesprek over een anderen boeg, een even prettige chapitre, mijn Dusseldorfer avond en nacht. Lezers, kent u zoo'n Duitschen clubavond, een echten Duitschen avond met veel bier, met hoempa-muziek en zang. Zonder pochen durf ik zeggen, dat ik al zoo hier en daar op onze globe heb rondgeneusd, maar schui- mender vroolijkheid, leutiger schets als op zoo'n Duitschen Herrenabend trof ik ner gens. Direct wordt ,1e opgenomen, in de ge zellige sfeer en de dikbuikige kerels hebben er slag van je in alles te betrekken, zoo dat je je weldra als kind in huis voelt. Zeker, ook kunnen de Duitscliers ernstig zijn, als een der imposante figuren een treffende rede houdt. Ze zijn bijzonder gehecht aan hun vaderlandsche liederen, waarin zij met veel pathos Vader Rheln verheerlijken en de lieve Heimat. Laat ik dan ook nog verhalen van een mijnheer, welke op dien Dusseldorfer avond bij het scheiden van de markt, zegge en schrijve acht-en-veertlg glazen bier op zijn rekening vond, waarvan zonder overdrijving 90 pCt. voor eigen consumptie moeten ge weest ziin. Deze welgedane figuur met dat gladgeschoren achterhoofd en hooge haar- plateau bevindt zich nog in den besten wel stand, hetgeen mij niet alleen plezier deed. maar waarmede ook mijn nieuwsgierigheid was bevredigend. Betrekkelijk vroeg nam hij afscheid en bracht ik 'm naar den Bahnhof. Doch lk Het mijn gast niet vertrekken, eer ik de zekerheid had. hem nog Iets te mogen vergoeden, van al dat prettige, dat lk in Düsseldorf in zoo ruime mate had genoten. See-Saw. Erg sprekend zijn de cijfers niet. waar mede Holland zich tegen Spanje in den eindstrijd heeft geplaatst. Een gelijk spel was heel wat minder dan waarop men over het algemeen had gerekend. Het Hollandsche spel was een heel stukje minder dan in de voorgaande wedstrijden, doch erkend dient dat de Spanjolen speel den als furies, "t Was of zij in dezen wed strijd de minder goeden indruk van hun spel In de voorgaande ontmoetingen geheel wil den wegvagen en zij zijn hierin volkomen geslaagd. Technisch entbrak er aan het spel der Zuiderlingen heel veel, doch zij demon streerden hoe onze Hollandsche voetballers het straks tegen de Zuid-Amerikanen zullen aanleggen. De Britsch-Indiërs hadden ongetwijfeld aan een dergelijke speelwijze weinig moeite gehad, doch de onzen, wier spel In vele op zichten het stempel van oppqetunisme draagt, zagen zich ditmaal herhaaldelijk door een Goieochea, een Becerril of Chavarri overvleugeld. Doch als de Kop, Veen of Brand heet, begin dan maar eens tegen menschen met dergelijke namen. Eigenaardig dat de Oranjetruien er geen moment in zijn geslaagd hun technische meerderheid, op een productieve wijze uit te buiten. Even zag hét er maar naar uit, dat v. d. Rovaert c.s. hun ouden vorm zouden kunnen ontplooien. Dat was toen v. d. Veen na prachtig werk van Kop het eerste doel punt maakte. Spoedig hierna trad echter de De wedstrijd Britsch-IndiëNederland zal op Saterdag a.s. te kwart voor 4 worden ge speeld in het nieuwe Stadion. De wedstrijd voor de 3e en 4e plaats tus schen Duitschland en no. 2 der andere af- deeling, waarschijnlijk Denemarken, wordt om 2 uur, eveneens in het nieuwe Stadion gespeeld. als volgt uit: Voorzitter: Erantz Relchel, Frankrijk; Viee-voorzitter: R. Liégeois, Bel gië; Penningmeester; Dr. Eaubresse, Frank rijk; Leclen: Ego de Clndrio, Hongarije; Sclmeeberger, Oostenrijk. Hierna ging men over tot de verificatie van de volmachten. De federaties van de volgende landen zijn in 1924 toegelaten: Oostenrijk, België, Span je, Frankrijk, Zwitserland, Hongarije. In 1923 zijn da volgende landen tcegeY,- teri: Duitschland, Densmarken, Holland. Van al deze landen waren afgevaardigden aanwezig. Met kennisgeving afwezig waren: Tsjecho-Slowakije (toegelaten in 1924) Tur kije, Polen en Fortugal (allen toegelaten in 1923). Vervolgens was aan de orde de verkiezing van een voorzitter. De aftredende voorzit ter Frantz Relchel werd als zoodanig hor- kozen. Daama werd voorlezing gedaan van het rapport van del Secretaris-Generaal F. Botella, Spanje, waarin het leven van de federatie vanaf den stichtingsdag werd na gegaan en den nadruk werd gelegd op het feit, dat het aantal aangesloten federaties in de jaren 19241928 gestegen Is van 7 op 14. Daama werd voorgelezen het rapport van den Penningmeester Dr. Daubresse, Frank rijk, betreffende den flnancleelen toestand van de Federatie. Dit verslag werd met al- gsmeene stemmen aangenomen. Vervolgens ging men over, overeerv.om- stig artikel 6 van de statuten, tot do ver kiezing van een Bureau voor een periode van vier jaar. Gekozen werden: Voorzit ter: Frantz Reichel, Frankrijk; Vice-voor- zitter; R. Liégeois, België; 2e Vice-voorzit- ter; Relnberg, Duitschland; Sccretaiis-Ge- neraal: Botella, Spanje; Penning .raster: Dr. Daubresse, Frankrijk; Leden; Ego de Cindrio, Hongarije; Bruce Turnbull, Britsch- Indië; Einardum, Denemarken} Demurex, Zwitserland; Quarles van Ufford, Holland; Schneefcerger, Oostenrijk. Vervolgens werden nog eenlge wenschen kenbaar gemaakt en cenige besluiten geno men. Met algemeene stemmen werd het voorstel van den heer De Iavelaye, Belgis, aangenomen, dat het Bureau stappen zal doen bij de nog niet aangesloten Federa ties om deze tot aansluiting te bewegen in hst belang van de sport in het algemeen en van hockey in het bijzonder, bij de Inter nationale Federatie. Het Congres verwijst met gunstig advies wederom naar het Bureau het voorstel van den Penningmeester Dr. Daubresse, Frankrijk, volgens hetwelk de contributie van 2 op 4 pd. st. wordt gebracht teneinde een intensiever actie van de Federatie mo gelijk te maken en een Internationaal jaar- bericht uit te kunnen geven. Het voorstel door den heer Rezac in naam van Tsjecho-Slowakije, ingediend tot het in stellen van een Europeesch Kampioenschap, is in overweging genomen. Dit voorstel werd ten slotte verwezen naar het Bureau cm de mogelijkheden voor de verwerkelij king ervan te onderzoekon. De Voorzitter deelt aan de vergadering mede, dat het Bureau den Lyautey-baker heeft toegewezen aan Holland. Deze beker is uitgeloofd ter nagedachtenis van den ge wezen voorzitter van de Federatie en is be stemd om te voorden toegewezen aan dat nationale team, dat wegens zijn algemeene verrichtingen, zijn disciplino en zijn hockey-prestaties door de Internationale Federatie daartoe waardig gekeurd zal worden. Artikel 16 van de statuten zal in het ver volg als volgt gelezen worden: „Indien zij daartoe vergunning hebben, zullen de aan gesloten nationale Federaties gerechtigd zijn ontmoetingen „te organiseeren met leden van niet-aangesloten Federaties." Ten slotte zijn de aangesloten Fedreatiés gerechtigd, onmoetingen te organiseeren met de Bonden en Nationale teams van Zweden, Wales, Engeland, Schotland en Ierland, welke aangesloten zijn bij den In ternational Board. Voorts moést een zeker deel worden afge staan aan de 25 bij het Nederlandsch Olym pisch Comité aangesloten sportbonden, be- nevens voor personen, die zich bij de erga- nisatie der spelen verdiensten hebben ver- worvcn, comitéleden, de deelnemers aan het garantiefonds enz. Dat er na deze eerste dis tributie slechts een betrekkelijk klein aan tal kaarten 't juiste aantal werd ons niet genoemd overblijft is te begrijpen. En de voornaamste bedoeling van de me- dedeeling van baron Schimmelpenninck was dan ook het Nederlandsche publiek voor te bereiden op de groote kans, die de sollici- tanten naar het bijwonen van dezen wed strijd zullen loopen, teleurgesteld te worden. I Men koestere dus bij voorbaat, voor zoo- 1 ver men dit althans nog zou hebben kun- nen doen, geen hooggespannen verwach- j tingen, dat men In zijn pogen om alsnog kaarten te verkrijgen slagen zal. 't Is een schrale troost, maar de toestand is nu eenmaal niet anders. Dat men zich door het nemen van een abonnement een dergelijke teleurstelling had kunnen besparen Is achteraf voor degenen, die dit niet deden en dat zullen wel de mecs- ten zijn, een opmerking, waarmee zij niet erg gebaat zijn, maar waarmee zij op verzoek van het N. O. C.-bestuur misschien nog re kening willen houden. Die op Woensdag a.s. in het stadion v/eten binnen te geraken, kunnen zich als „boffers" beschouwen. Donderdag 24 Mei: 4 uur n.m.: Denemarken—België, Nieuwe Stadion. 7 uur n.m.: OostenrijkZwitserland. Nieu we Stadion. Vrijdag 25 Mei: Rustdag, eventueel barrage-wedstrijden. Zaterdag 26 Mei: 2 uur n.m.: Duitschland—No, 2 van Poule A voor de 3e plaats. 3.45 n.m.: Flnaie Britsch-IndiëNederland. Voor deze beide laatste wedstrijden, die onmiddellijk op elkaar volgen, is slechts één toegangsbewijs noodig. De prijzen der plaatsen zijn voor eiken dag: Eere-tribune 3. Marathon-tribune 1.50 Zijvlakken (onoverd. zitpl.) 0.75 Zuldel. trib. (onoverd. zitpl.) 0.75 Noordel. tribune (staanpl.) 0.50 Gisteren is te Amsterdam het Congres van de Internationale Hockey-federatie ge opend. Bij de opening van de zitting be sloot het Congres aan H. M. Koningin Wil- heimina het volgende, in het Fransch ge stelde telegram te doen toekomen: Aan H. M. Koningin Wilhelmina. De Internationale Hockey-federatie meent bij de opening van haar congres te Amster dam, in welke stad de sport de eer heeft gehad he'i prachtige Olympische Stadion in te wijden, een betuiging van diep:n eer bied tot Uwe Majesteit te moeten richten, waarbij zij de cprechtse wenschen voor den roem van uw schoon, groot land voegt. Voor de landen van de Internationale Hockey-federatie: Duitschland, Oostenrijk, België, Denemarken, Spanje, Frankrijk, Holland, Hongarije, Britsch-Indië, Polen, Portugal, Zwitserland, Turkije, Tsjecho- Slowakije. De Voorzitter, ERANTZ REICHEL. Op voorstel van den voorzitter, verheffen de aanwezigen zich van hun zetels en wrrdt een minuut van stilte gewijd aan de nagedachtenis van den betreurden Voor zitter-Stichter, den heer Leautey, die in 1926 is overleden. Vervolgens werd herinnerd aan het feit, dat de Internationale Hockey-federatie te Parijs den 7en Januari 1924 opgericht, he den in het Gebouw van de Industrieele Club voor de eerste maal haar vierjaar- lijksch congres hield. Het presidium zag er Aan een verslaggever van „De Maasbode" heeft de voorzitter van het N. O. C. betref fende den kaartenverkoop het volgende medegedeeld Allereerst Is het aantal beschikbare plaat sen uiteraard niet grooter te maken dan de 40.000, die het nieuwe stadion biedt. Aan de leidende organisatie op voetbalge- bied, den N.V.B., die ervaring heeft op het gebied van distributie van kaarten voor groo te internationale voetbalmatches is een zeer groot deel der kaarten overhandigd, waar door de waarborg is verkregen, dat de voet ballers zelf op zoo ruim mogelijke wijze van kaarten zullen worden voorzien. De clubs uit de provincie zijn in dezelfde mate bedeeld als die uit Amsterdam. De bureelen van de Commissie voor de Cultureele- en Economische Propaganda ter gelegenheid van de Olympische Spelen welke in het vroegere gebouw van de Nederland sche Handelmaatschappij aan de Heeren gracht te Amsterdam zijn gevestigd zijn gis termiddag officieel geopend Een groote schare belangstellenden uit binnen- en buitenland zijn tegenwoordig ge weest bij de openingsplechtigheid, die ge opend is met een rede van den voorzitter der commissie van Cultureele- en Econo mische Propaganda, den heer dr. M. den Hartogh, die in de drie vreemde talen het streven der Commissie uiteenzette. Zij wil de vele vreemdelingen bekend maken met de cultureele beteskenis van ens land. Van de gelegenheid, dat de Olympische Spelen in ons land gehouden worden, maakt dê Commissie, waartoe 100 vooraanstaande Nederlanders zijn toegetreden, gebruik, om voor de vreemdelingen excursies te organi seeren en hun tot bezoek aan de theaters en concerten aan te moedigen, opdat de buitenlanders kennis kunnen maken met alle uitingen van de Nederlandsche cultuur. Ge bleken is, dat talrijke vreemdelingen aan de excursies zullen deel nemen. De heer Mr. Kappcnyne van de Cappello, directeur van het Bureau der Commissie heeft daarop na hulde te hebben gebracht aan dsn voorzitter der commissie en zijne medebestuurderen, den aard der werkzaam heden uiteengezet. Alles moet gedaan wor den, opdat de vreemdelingen, als ze ons land weer verlaten, Nederland door en door ken nen. De wethouder, dr. I. H. J. Vos heeft daar op namens het Gemeentebestuur van Am sterdam woorden van dank gesproken tot de Commissie, wier Instelling hij een geluk kige gedachte vindt. bank zij de Commissie zullen de vreemde lingen, die in ons land komen, om de Olym pische Spelen te volgen, niet slechts ge drongen worden 20 pCt. belasting op de ver makelijkheden te betalen, maar zal hun ook het voorrecht beschoren zijn, met de cul- t'-reele beteekenis van ons land kennis te maken. Nadat de heer Coblijn, namens het N.O.C. de gelukwensch heeft overgebracht, werden de fraai Ingerichte bureelen bezich tigd. Als bijzonderheid kan verme'd worden de expositie van afbeeldingen en statistieken betrekking hebbende op de .4 msterdamsche gemeentebedrijven, die het Gemeentebestuur in een der lokalen van hetzelfde gebouw Is ingericht. In deze zaal worden aan de vreemdelingen die daartoe den wenseh te kennen geven, kaarten ter bezichtiging van de onderschei dene gemeentebedrijven verstrekt. Het geheel der expositie geeft een aardig beeld van de ontwikkeling dezer bedrijven. Ten gerieve van het publiek heeft het Co mité 1928 besloten dat voor het begin van iederen wedstrijd een loket zoo vroegtijdig zal worden geopend, dat zij die zulks zouden wenschen, nog voor den wedstrijd binnen de hekken van het Olympisch Stadion kunnen eten. Voorts zal er op het terrein zelf ge legenheid bestaan tot het koopen van toe gangsbewijzen, zoodat hierdoor voorkomen wordt, dat zij, die een wedstrijd hebben bij gewoond en ook den volgenden willen bij wonen, het stadion-terrein moeten verla ten. In verband met dezen maatregel zullen ook de buffetten en restaurants steeds ge opend blijven. Het Comité 1923 deelt mede, dat het uitsluitend filmrecht gegund is aan „L'Insii- tuto Nationale Italiano" L. U. C. E. en v/ijst er uitdrukkelijk op, dat het verboden is met photografische of cinematografi sche toestellen op de stadion-terreinen te komen. De A. N. W. B., Toeristenbond voor Ne derland, schrijft ons: In „Le Figaro" heeft de bekende Fran- sche journalist Franz Reichel, In een zeer waardeerend artikel dat hij aan het Olym- BR.-INDIË BELGIË OOSTENRIJK DENEMARKEN ZWITSERLAND w 0—6 0—5 0—6 9—0 C—4 0—3 6—0 4—0 3—1 5—C 1—3 1—2 6—0 3—0 2—1 Britsch-Indië 4 4 26—0 8 Denemarken 3 2 1 57 4 België 3 .2 1 7—9 4 Zwitserland 3 3 111 i Oostenrijk 3 3 113 plsch Stadion en aan het werk van het Olympisch Comité wijdt, ook met lof gespro ken over de wegwijzers met de oranjekleu rige bordjes, die het zoo gemakkelijk maken van de grens af den weg naar Amsterdam en het Ol. Stadion te vinden. Van dit waardeerend oordeel heeft ook de Nederlandsche pers melding gemaakt. Het is ons gebleken, dat velen in de mee ning verkeeren, dat die oranjebordjes door de zorgen van het Olympisch Comité werden geplaatst en zonder in 't minst iets te willen afdoen aan den welverdienden lof dien het Comité voor zijn veelomvattend werk ver dient, zouden wij het toch zeer op prijs stel len, hier even te doen uitkomen, gedachtig aan het: „eere wien eere toekomt", dat deze zoo algemeen gewaardeerde uitbreiding van den wegwij zersdienst langs onze wegen uit sluitend het werk van den Bond is geweest en aan het initiatief van den A. N. W. B. is te danken. De Bond heeft uitvoering gegeven aan het denkbeeld om, te beginnen aan de grens, langs alle belangrijke wegen die van het buitenland naar Amsterdam voeren, den Amsterdamschen arm van de wegwijzers te voorzien van het Olympisch bordje. Voor de buitenlandsche toeristen is dat een groot ge mak: ze behoeven niet eens te lezen wat er op die wegwij zersarmen staat, want ze we ten, als ze het oranjebordje zien, dat door zijn kleur reeds op een hee'en afstand 'de aandacht trekt, dat ze op den goeden weg zijn. Honderden wegwijzers zijn aldus van het nieuwe richting-teeken voorzien en tevens heeft dit werk den stoot gegeven om ook in Amsterdam de „bewegwijzering", die daar nog niet zoo volledig was als te Rotterdam en Den 1-Iaag uit te breiden. Aan het getal bestaande borden, die wol den uitgang uit de stad, maar niet den weg daar dwars_ door heen aangaven, zijn veertien nieuwe borden toegevoegd; drie bij het Centraal Station, één bij het Postkantoor, twee in Amsterdam- West, zes in de omgeving van het Rijksmu seum, Zuid-westwaarts en twee in de buurt van het Weespsrpoort-station. Het vinden van den weg door de stad wordt hierdoor voor automobilisten belangrijk vergemakke lijkt. Het is een omvangrijk werk geweest, de plaatsing van die oranjebordjes langs de we gen en van de nieuwe wegwijzers in de hoofdstad, en de A. N. W. B. hoopt hiermede het toerisme een dienst te hebben bewezen. Een audiëntie bij den minister van Financiën Dezer dagen werd een delegatie van den Centr. Ned. Ambtenaarsbond daor den Minis ter van Financiën, voorzitter van den Raad van Ministers, in audiëntie ontvangen, ter nadere bespreking van de positie van de rijks-wachtgelders in het algemeen en die van de in burgerlijken dienst herplaatste militaire wachtgelders in het bijzonder. De delegatie bracht onder de bijzondere aandacht van Z. Exc. de moeilijke positie, waarin vele wachtgelders komen te verkee ren, doordat de wachtgeldtermijn afloopt, als gevolg waarvan de herplaatsten terugvallen op het lage Inkomen, waarop zij in de nieuwe functie werden te werk gesteld. Op ruimere toepassing van de bepalingen, welke der Regeering het recht verleenen den wacht geldtermijn te verlengen, werd aangedron gen. Nog werd gewezen op de wenschelijkhetd om herplaatste wachtgelders zoo spoedig mogelijk in een aan hun vroegere positie ge lijke of gelijkwaardige betrekking te benoe men, welke wenschelijkheid met voorbeelden uit de praktijk werd aangetoond. En eindelijk werd er bij den Minister op aangedrongen, door herziening en aanvulling van art. LXXXIV van de Overgangsbepalin gen der Pensioenwet 1922 en de overeenkom stige bepalingen van de Pensioenwet voor de Landmacht, het mogelijk te maken, evenals reeds voor de burgerlijke en militaire wacht gelders bij afzonderlijke koninklijke beslui ten geschiedde, dat door z.g. wachtgeld-ge- pensionneerden met overwerk verdiende in komsten niet op het wachtgeld-pensioen wor den ingehouden. Concrete gevallen terzake zullen nader schriftelijk ter kennis van den Minister wor den gebracht. Ten slotte werd verzocht wel te willen be vorderen, dat aan het Rijksinkoopbureau, naar het voorbeeld van andere rijksinstellin gen, spoedig zou worden overgegaan tot ver leening van vaste aanstellingen aan het schrijverspersoneel. Ten gerieve van het publiek heeft het Co mité 1923 besloten, dat voor het begin van iederen wedstrijd een loket zoo vroegtijdig zal worden geopend, dat zij die zulks zouden wenschen, nog voor den wedstrijd binnen de hekken van het Olympisch Stadion kun nen eten. Voorts zal er op het terrein zelf gelegen heid bestaan tot het koopen van toegangs bewijzen, zoodat hierdoor voorkomen wordt, dat zij, die een wedstrijd hebben bijgewoond en ook den volgenden willen bijwonen, het stadion-terrein moeten verlaten. In verband met dezen maatregel zullen ook de buffet ten en restaurants steeds geopend zijn. Het comité 1928 deelt mede, dat het uit sluitend filmrecht gegund is aan ,,L' Insti tute Nationale Italiano" „L. U. C. E. en wijst er uitdrukkelijk op dat het verboden is met photografische of cinematografische toestel len op de stadion-terreinen te komen. JUNIOREN-COMPETITIE DISTRICT LEIDEN De uitslagen van de op Donderdag 17 Mei (Hemelvaartsdag) gespeelde wedstrijden zijn: Leiden ILisse II 21 S. N. A.Leiden II 31 Voor Maandag 28 Mei (2en Pinksterdag) zijn vastgesteld de volgende wedstrijden: Sassenheim: Teylingen IS. J. C. Leiden: Leiden HLisse I. Alle wedstrijden vangen te half één aan. D. HAVERKORN, Competitieleider, Op het te Lelden gehouden examen van de Ned. Groep van Keurmeesters slaagde onze stadgenoot, da heer L. Gimbrère, als keurmeester voor de schoonheids- en vlieg- klassen. Van ds 10 candidaten behaalde hij zoowel theoretisch als practisch het beste resultaat, terwijl de beschrijving die hij gaf, waaraan het inkruisen van vreemd bloed te herkennen is, als voorbeeld werd geno men om het werk der anderen te toetsen. Genoemde heer ontving zijre opleiding van den heer P. J. van Daaien, den bekenden Haarl. keurmeester, wien voorzeker een groot deel van dit succes toekomt. tJ Q CU ro DUITSCHLAND NEDERLAND 2—' FRANKRIJK 0—2 0—5 2-1 SPANJE 1—5 1—1 1—2 Nederland 2 2 71 4 Duitschland 3 2 1 83 4 j Frankrijk 3 1—2 2—8 2 Nederland 3 2 4 82 5 HAARLEMSCHE POSTDUIVEN- BOND Bovengenoemde Bond hield Zondag 13 Mei een wedvlucht vanaf Hal, afstand 185 K.M., waaraan werd deelgenomen met 1424 duiven, welke te 8 uur 30 min. werden los gelaten de eerste 1C0 prijzen werden als volgt behaald J. Th. Bakker, le, 89e J. Dorsman, 2e N. Leuven, 3e J. de Vries, 4e 52e J. Groot, 5e H. Fikkert Jr. 6e, 16e, 85e L. Gimbrere 7e, 73eJac. Lasschuit 8e, 44e A. J. Verdonschot 9e J. H. Wilten 10e, 28e H. Vcllinga lie J. v. Zalen 12e, 40e P. Koning 13e, 15e J. H. v. d. Broeke 14e, 47e R. Slot 17e, 49e Gebr. de Leeuw 18e, 45e, 66e M. Fehres 19c, 89e W. Petrie 20e P. Brakel 21e, 82e, 93e Bogaert v. Lit 22e, 27e P. A. Boste 23e P. F. Boer- jan 24e C. v. 't. Ende 25e A. Evenleens 2óe P. Verputten 29e J. Fierr.tra 30e, 36e G. J. Kors 31e M. Griffioen 32c, 50e J. J. v. Staveren 33e, 74e, 78e A. Ser- nee 34e J. W. Radsma 35e, 88e T. Donker wolken 37e, 92e P. v. Daaien 38e E. Paap 39e J. G. N. Leurs 41e, 43e M. Mes 42e, 70e J. v. d. Pol 46e H. Maks 48e B. C. v. d. Meer 51e M. Booymans 53e J. F. Harmre 54e G. Stouten 55e J. G. v. d. Meer 56e Jac. Hart 57e P. Martens 58e 59e F. J. Neuman 60e 98e W. der Kinderen 61e H. Holsken 62e, 87e G. Mollema 63e H. Banninl: 64e D. Radsma 65e W. Dorsman 67e J. H. Sorr.ers 68e R. Heiloo 69e E. Hu-tenburg 71e Gebr. Eggermont 72é A. J. Kloek 75e A. v. Za del 76e, 86e W. Smit 77e P. Boeree 79e G. Mollema 81e R. Brakel 83e A. Ti hert 84e A. v. Heerden 90e Jac. Kroon 91e J. Hommers 94e G. J. v. Tongeren 95e W. Spoor 96e J. W. v. d. Korst 97e B. H. Gort 99e J. Verbeek 100e. Eerste duif te 12 uur 9 min. met een snel heid van 955 meters per minuut. Laatste prijswinner 285e te 1 uur 7 min. Op 30 Mei zal te Weenen worden gehou den de ïle bestuursvergadering van de In ternationale Federatie van Christelijke Fa brieks- en Transportarbeidersbonden. Op deze vergadering zal, naar de „Volks krant" verneemt, de datum voor het e. v. congres worden vastgesteld. Een bespreking zal worden gehouden over de internationale actie fn de suikerindustrie, naar aanleiding van het rapport van het Internationaal Ar beidsbureau en de besprekingen in de inter nationale economische conferentie. Op grond van een bestuursbesluit der In ternationale Federatie zal op 31 Mei in het gebouw der Christelijke vakbeweging te Weenen gehouden worden een internationale conferentie voor de binnenscheepvaart. Op de agenda komt o.m. voor: Inleiding over de binnenscheepvaart door den heer J. Zwaga, secretaris van den Ned. R. K. Tran sportarbeidersbond. In aansluiting aan deze conferentie zal door den heer W. Strijbis, voorzitter van den Ned. Bond van Christelijke fabrieks-, haven- en transportarbeiders, een inleiding worden gehouden over het havenbedrijf. Op grond van een bestuursbesluit zal op 1 Juni te Weenen in het gebouw der chris telijke vakbeweging worden gehouden de tweede internationale conferentie voor het chauffeurswezen. Op de agenda komen o.m. deze punten voor: Aansluiting van alle chauffeurs-orga nisaties, staande op den grondslag van het Christendom; Inleider de heer Ferdinand Rechergen te Weenen. Onze eischen aan de wetgeving van alle landen met het oog op bescherming voor leven en gezondheid der chauffeurs; inlei der de heer Heinrich Kuhn, te Berlijn, se cretaris der Duitsche Christelijke Transport- arbeidersorganisatie. Internationale verkeersvragen bij den Volkenbond; inleider: de heer F. Brussel, secretaris der Internationale Federatie van Christ. Fabrieks- en Transportarbeiders. Een schadevergoeding van f 50.000 geëischt. Zooals men weet, is bij de burgerlijke ka mer der Haagsche rechtbank aanhangig de vordering van de weduwe van den heer C. van Meer te Zundert, die in den nacht van 10 op II Januari 1927 in zijn café te Zun dert door eenlge marechaussees is doodge schoten, tegen den Staat der Nederlanden en ds beide marechaussees J. F. C. en Ch. H. C. De weduwe vorderde als schadevergoe ding een uitkeering in eens van f 50.000 of een jaarhjksche uitkeering van f 2000 voor haar en van f 500 voor elk harer kinderen. In deze zaak zijn thans de pleidooien be paald op Donderdag 20 September des mid dags om half 3 voor de tweede kamer der rechtbank. Aneta seint uit Solo: De extra-trein, waarmede ds gouvsmeur-gensraal met zijn gevolg van Batavia kwam, liep het station alhier binnen onder het klinken van de tonen van de gamelan. De gouverneur-generaal en mevr. De Graaff werden begroet door den Soenan en den Resident. De troepen van den Soenan vuurden daarop drie geweer salvo's af, terwijl het bij het station opge stelde geschut van het legioen van den Mangkoe Negoro 21 saluutschoten loste, waarop de stoet zich stapvoets naar het re sidentie-huls begaf. Bij het binnenrijden van het erf losten de stukken van het fort 21 saluutschoten. In de woning jverden de hooge gasten ontvan gen door den resident en den plaatselijk commandant. Na afloop hiervan werd gedefi leerd. waarna naar de troonzaal werd ge trokken, waar de Soenan en de Manko Ne goro afscheid namen. 's Avonds om acht uur brachten de mu ziekkorpsen den gouverneur-generaal een serenade, waarvoor Z.Exc. den bevelvoeren den officier bedankte. Nadat de muziek korpsen zich hadden doen hooren, werd ge defileerd door de boogschutters en zwaard vechters In hun oude uniformen, welk dé filé gevolgd werd door een kleinen Chinee- schen optocht en een demonstratie door padvinders. De gouverneur ontving den volgenden mor gen ten huize van den resident den Mang koe Negoro en den Soenan, waarna Z.Exc. tegenbezoeken bij den Soenan en den Mangkoe Negoro aflegde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 13