EEN ZAANSCHE DAG Voornaamste Nieuws DONDERDAG 24 MEI 1928 Een dubbele vergissing HET MUSEUM DER MOLENS Opening door Z. K. H. Prins Hendrik De opening van het Molenmuseum te Koog a. d. Zaan DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16864 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Alg. Noord-Hollandsche Mij. van Levensverzekering 'a: HET BELASTBAAR STELLEN VAN UITHANGBORDEN, LICHTRECLAMES, ENZ. Een voorstel, die belasting te laten vervallen Parkeeren van auto's te Zandvoort DE NIEUWE R. K. KERK TE HALFWEG De eerste steenlegging EEN FRANSCH VERKEERS VLIEGTUIG NABIJ KEULEN VERBRAND De drie inzittenden om het leven gekomen Het luchtschip „Italia" over de Noordpool gevlogen J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht. DE STAKING IN HET LOODGIETERSBEDRIJF TE HAARLEM De staking uitgebreid BUREAUX: NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie'lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal I 3.25; per post, per kwartaal 1 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTfEN 35 ct. p. regel* VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 ct- p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscbcn den tekst 60 ct. per regel, tr Alle abom-é's cp dit blad zijn, ingevolge de \eizekenngsvcorwaaiden f 0000 - Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7CO m bij een ongeval met f OUfl bij verlies van een hand, 4 «QC bij verlies van ten f Kft bij 'n breuk van f Af» bij v tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeer.'ngen s I wUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide ocgeni* OU. docdehjiten aflcop; l utlU. een voet of een oog; duim of wijsvinger; 1 «U» been of arm;l*U. and« erlies v. een andere vinger. De Partijraad van de R. K. Staatspartij is een beteekenisvol lichaam en het zou min of meer in den stijl van dergelijke hooge colle ges gelegen hebben, wanneer de voorzitter tot gewoonte had gemaakt de bijeenkomsten met een voor de gelegenheid pasklaar ge maakte rede te openen. Dat de voorzitter van den R. K. Partijraad, mgr. Nolens, dit noch tans niet deed, heeft slechts weinigen ver wonderd. Uit ervaring weten wij al lang, dat de leider der R. K. 2de Kamerfractie zeer schaarsch met openbare redevoeringen is. Ook op de vierde, j.l. Zaterdag gehouden, Partijraadsvergadering, sprak mgr.. Nolens ouder gewoonte wederom slechts een kort woord aan het begin en het einde der bijeen komst, hetwelk den meesten aanwezigen en zeker allen lezers der verslagen als van on dergeschikt belang heeft toegeschenen. Naar het oordeel nu van „Het Centrum" is deze opvatting verkeerd. Het blad schrijft naar aanleiding hiervan o.m. het volgende: Dr. Nolens bezit het geheim, om een rede vol wijsheid en tintelend van actualiteit te houden zóó. dat zij aan velen voorbijgaat als een doodgewoon openingswoordje. Dit wordt minder door de voordracht dan door den vorm veroorzaakt. Die vorm is zon der eenige berekening op oratorisch effect, precies en zoo kort mogelijk zeggend, waar t op aan komt, geen franje, maar ook geen omschrijving, geen verduidelijking door toe passing op hedendaagsche feiten, in schijn nuchter-koel. inderdaad vol krachtig be dwongen opstuivend temperament, eenvoudig van uitdrukking, ieder woord echter precies afgewogen, weinig op schrift gesteld, schijn baar improvisatie, maar stuk voor stuk in uren wandelens. of schijnbaar in een krant lezend op een bank aan het zeestrand, be dacht, doordacht en overdacht. Alleen wie let op ieder woord, op elke nuance, op een Intonatie, op een korte rustpoos tusschen twee woorden, en dan van alle actueele om standigheden op de hoogte is, 'verstaat wat Dr. Nolens heeft willen zeggen, en ook wer kelijk gezegd heeft. Een rede van Dr. Nolens is gesproken ste nografie: ze behoeft uitwerking, om door een gewonen hoorder te worden verstaan. Er is hier een dubbele vergissing, de eene veroorzaakt door de andere. Er Is een vergissing bij den spreker. Hij meent werkelijk, dat, als hij zijn aphorismen heeft gezegd, lang bedacht, doordacht over dacht, zijn hoorders nu ook alles begrepen hebben, wat hij heeft willen zeggen, en ook Inderdaad, als men maar op leder woord let, gezegd heeft. De andere vergissing is bij den doorsnee hoorder. Als 't uit is. bemerkt hij dat. omdat de spreker weer gaat zitten. De rede is steeds zonder „een slot dat pakt"., 't ïs uit, omdat de spreker precies alles gezegd heeft, wat hij meende dat op dat oogenblik door hem ge zegd moest worden. En de doorsnee-hoorder kijkt zijn buurman eens aan: is dat alles? En eerst veel later, na jaren, wanneer Dr. No- lens zelf nog eens aan die rede herinnert en er een stuk van citeert dezelfde gedachte zegt hij nooit tweemaal: hij citeert dan wat hij vroeger gezegd heeft om te betoogen. dat hij toen al gezegd heeft, wordt dit den doorsnee-hoorder duidelijk, dat dit werkelijk ook zoo is. Dezelfde oorzaak heeft tot gevolg, dat men altijd zeer voorzichtig moet zijn met versla gen van Dr. Nolens' redevoeringen. De pers krijgt zijn redevoering nooit vooraf. Waarom zijn er anders verslaggevers? Die regevoering Is ook niet vooraf te geven, omdat zij nooit geheel on schrift staat. Verslagen zijn uiter aard verkorte weergaven van redevoeringen en daarom nooit juist. Maar een verslag van een rede van Dr. Nolens is geheel oniuist, omdat de rede. die hij uitspreekt, eigenlijk is de zakelijke inhoud van de rede, die een an der zou gehouden hebben, als hij hetzelfde had willen zeggen. Zijn rede is het schema van de redevoering, die hij zou hebben moe ten houden. staatsman, die zonder schijn van vertoon de meest gewichtige dingen zoo maar eenvoudig voor zich heen zegt en in een zóó compacten vorm, dat de draagkracht der woorden het overgroote deel van zijn gehoor wel móet ontgaan, ja, dat de ware beteekenls dikwijls eerst slechts jaren later wordt ingezien. Wanneer dit waar is, zou de schrijver in „Het Centrum" dan daar, waar hij het over de vergissing van den spreker had, niet beter ge daan hebben iets verder te gaan, dan enkel het feit te consteteeren? Het is immers méér dan gewenscht, dat heel de partij, ja heel het land precies hoort en ook begrijpt en zelfs aanvoelt, wat er bedoeld wordt, wanneer een man als mgr. Nolens bij de zeldzame bijeen komsten van den Partijraad het woord voert. Wat daar dan gezegd wordt is het woord van den leider der grootste politieke partij in ons land. Een leider nu is er om de richting aan te geven, het wachtwoord te spreken, zoo noodig verheldering te brengen, niet om zich te hullen in raadselen, in Taciteïschen zins bouw, met zoo weinig mogelijk woorden, zoo veel mogelijk te zeggen. Dan kunnen inder daad vergissingen ontstaan, welke ernstiger beteekenis kunnen hebben dan uit de voor stelling van het Centrum blijkt. De vergissing, waarop ook het Centrum heel even voorzichtig den vinger legt,, is deze, dat de geachte spreker alleen rekening houdt met zijn eigen, groote verantwoorde- de meest typisch-Hollandsche land streek, is heden het meest typisch-Hol landsche museum geopend. Het is een groot geluk, dat ze naast in stelling als Hendrick de Keyser, Heem schut, Behoud van Natuurmonumenten e.d., in Nederland ook de vereeniging „De Hol landsche Molen" is gesticht. Zij is een ty pisch-Hollandsche vereeniging, gesticht om een typisch-Hollandsche eigenheid te be schermen en voor het nageslacht te bewa ren. Misschien zal menigeen ietwat sceptisch staan tegenover werk als door deze vereeni ging wordt verricht. Een Nurks en een nuchtere, uie even goedmoedig zijn belas ting betaalt als een hoog tantième accep teert, zal misschien beweren dat hij even rustig slaapt als anders, zonder dat er één molen in Nederland zijn wieken laat draaien. omstandigheden De schrijver van deze regels geeft niet al leen blijk van scherpzinnigheid, maar ook, dat hij den leider van onze R. K. Kamer fractie jaren lang van nabij moet bestudeerd hebben. Het door hem van mgr. Nolens ge- teekende beeld is inderdaad zeer treffend en raak. Men is echter geneigd bij deze beschouwing op één punt naderen uitleg te vragen en wel Een stedeling, die door nooit de natuur en het Hollandsche land lijkheid en niet met het bevattingsvermogen |schaP door eiSen aanschouwing heeft lee- van z«n gehoor. Het een nu behoeft het an- 'ren kennen' zal mlsSChien meen6n het dere niet uit te sluiten. Dat hebben voorheen dr. Kuyper en dr. Schaepman wel bewezen, beiden spraken geregeld zóó. dat zij zelfs door de „kleine luyden" werden verstaan Toch was, wat zij zeiden, heel dikwijls van groot gewicht, van verdragende politieke be teekenis. En men kan toch niet beweren, dat Kuyper en Schaepman steeds maar hun mond voorbij praatten Het kan van nut zijri, dat „het Centrum", zij het dan in zeer eleganten vorm, naai aanleiding van de éde Partijraadsvergade ring eens gewezen heeft op een vergissing aan den kant van den overigens zoo emi- nenten leider der R. K. Kamerfractie. Het Utrechtsche blad Is naar aanleiding van het openings- en slotwoord van mgr. Nolens op de vergadering van Zaterdag j.l. nu begon nen met eenige artikelen te schrijven, waar in getracht wordt te peilen, wat de voor zitter met zijn woorden: „leder op zijn plaats" en met hetgeen hij zeide over een vermoedelijk komende wijziging van het R. K, Verkiezingsprogram wel bedoeld heeft Wat het Centrum doet is niet anders dan raden, men kan met evenveel recht twee. drie andere verklaringen bedenken, dan welke het Utrechtsche blad geeft. Is het nu wel juist, dat wij na elke rede van den voorzitter van den Partijraad een filologencongres moeten beleggen om den tekst van diens rede te verklaren? Ons dunkt de bescheiden en pretentlelooze staatsman, die met zooveel tact onze R.K Staatspartij leidt, zal er zelf van schrikken wanneer hij bemerkt in welk een verlegen heid hij ongewild herhaaldelijk zijn toehoor ders brengt. Bovengenoemde maatschappij hield Dins dag, onder leiding van den president-com missaris, jhr. mr. D. E. van Lennep, haar jaarlijksche vergadering van aandeelhou ders. Aan het door directeuren uitgebrachte verslag ontleenen wij het volgende: Het verzekerd kapitaal, vermeerderd met de verzekerde rente steeg tot 15.405.247. op ultimo December 1927. Met inbegrip der lijfrente werd in 1927 een bedrag'van 159.005.48 'A uitgekeerd. De rente-ontvangst bedroeg dit jaar 133 651.49 J4 tegen 'n bedrag van 122.753.05 in 1926. De gemiddelde gekweekte rente in 1927 dezen: is dit een critiek of een compliment? bedroeg 5.41 pet., hetgeen aanmerkelijk hoo- Even komt de gedachte aan critiek op, wan neer gesproken wordt van een dubbele ver gissing, een vergissing ook aan den kant van mgr. Nolens. Maar overigens lijkt de beschou wing pieer een compliment voor een groot ger is, dan de voor reserve-berekening aan genomen rentevoet van 2'A pet. en 4 pet. De vergadering hechtte, na prae-advies van Commissarissen, hare goedkeuring aan de overgelegde balans en winst- en verlies rekening. 'nuttelooze arbeid is, het ijveren voor behoud van molens. Maar tegenover hen staan ve len. die het eigen karakter van het vlakke Nederlandsche land willen bewaren, en dus op de eerste plaats den Nederlandschen molen. Want de „bergen" van Zuid-Lim burg, de helden van Brabant en Drenthe, de bosschen van de Veluwe en de duinen aan de kust, zijn alle in Nederland, en de buitenlandsche journalisten, die thans door ons land reizen, kennen ze nu als Neder- landsch landschap maar hel noch bosch zullen zoolang in hun herinnering blijven als het stukje Nederland van weiland, wa ter en molens. Heuvels en bosschen vindt men overal maar streken, waar bijna evenveel land als water is, terwijl het land nog door molens is ingenomen, zullen er niet vele in de wereld zijn. De molen hoort in het landschap van ons vaderland, en welk typeerend effect hij maakt onder, het groen der wellanden en boven, de ma jestueuze stapelwolken van een Holland- schen hemel, weet ieder die eens een Zaantochtje gemaakt heeft of een plekje ergehs in de omgeving van Krimpen a. d. Lek, waar twintig, dertig molens bijeen staan, heeft gezien. Het typisch-Hollandsche landschap ls vlak, groen en waterrijk, en van dat land schap ls de molen de mooie, de Hollandsche stoffeering. De vereeniging, welke ijvert Voor het be houd van molens, heeft successen geboekt wanneer zij opkwam tegen het afbreken van molens: andere keeren had haar werk geen resultaat en verdween een molen, wan neer de eigenaars practlsche motieven het sterkst lieten spreken en bijv. aan bemaling op meer moderne wijze de voorkeur gaven. Wij hopen dat de molens nog lang land genoot en vreemdeling mogen verrassen, bi) een reis door het lage land maar vele zijn reeds verdwenen en meer zullen er misschien volgen. Daarom is het goed dat de Hollandsche molen op een andere ma nier bewaard blijft en een molen-museum ls gesticht. Een betere plaats voor dit museum dan de Zaanstreek is er niet de Zaanstreek waar de molens eeuwenlang voor de Industrie gebruikt werden en nog worden, de Zaan- Te Koog a. d. Zaan is heden het Molen museum geopend. Omstreeks half 12 hedenmorgen vond in het Molenmuseum een korte plechtigheid plaats in tegenwoordigheid van den Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, den heer M. A. M. Waszink. Daar werd n.l. door den heer E. G. Duy- vis Tzn. namens de commissie-A. Schoorl, welke commissie betsaat uit de heeren W T. G. L. Driessen, E. G. Duyvis, A. Schoorl, P. Boorsma. M. de Wit en E. Smit, een serie van zes molenmodellen, uitgevoerd in edel metaal aan het Museum aangeboden. De heer Duyvis zeide, dat bij velen de wensch was opgekomen om de molenmo- dellen te laten uitvoeren als een kostbare herinnering. Het kostte weinig moeite om een commissie te vinden, die zich met de verwezelijkfng van dit plan wilde belasten. Vooral de burgemeester van Koog a. d. Zaan, de heer Driessen, was er een warm voorstander van. Spr. bracht vooral dank aan de heeren Boorsma^ en Schoorl, ont werper en uitvoeder der modellen. Daarna bood spr. namens de commissie de model len voor het museum aan, als een herinne ring aan het glorietijdperk der windmolens. De heer PhilipsBeemink, voorzitter der vereeniging „De Zaansche molen" dankt namens deze vereeniging voor het waarde volle geschenk en ook dankte spr. den mi nister voor zijn tegenwoordigheid. D4 heer PhilipsBeemink sprak zijn hooge waardeering uit voor het werk dei- commissie, vooral aan de heeren Schoorl en Boorsma en verzekerde dat de zes model len als een groote attractie in het Museum een eereplaats zullen Innemen. De modellen zijn vervaardigd ln de ate liers van den heer A. Schoorl, zilversmid te Amsterdam. Ten slotte bood de heer A. Schoorl een model van een paltrok, uitgevoerd ln edel metaal, aan den heer P. Boorsma aan, als een herinnering aan de aangename samen werking, die tot de verwezenlijking de rcol- lectie van de zes molenmodellen had geleid. Op het stadhuis te Koog aan de Zaan had te kwart over 12 de ontvangst plaats van Z.K.H. Prins Hendrik. Daarbij waren aanwezig o.m. minister Waszink, de heer J. A. E. Verkade, voorzit ter van Kamer van Koophandel voor de Zaanstreek, de heer K. C. Honig, voorzitter der Mij. v. Nijverheid en Handel, departe ment Zaanstreek, wethouder Klut, de hee ren W. P. Allan, P. v. Wort, M. J. Ridder, J. Zemel, de gemeentesecretaris, de heer Philips Beemink, J. Grijpen en het volledig bestuur der vereeniging: „De Zaansche Molen". Nadat in de raadzaal de voorstelling der gasten aan Prins Hendrik had plaats gehad, werd de eerewijn rondgediend. Nadat burgemeester Driessen een korte be groetingsrede had uitgeproken, dankte Z. K. H. Prins Hendrik voor de charmante ont- streek met bedrijvig leven en Hollandschen vangst. arbeidslust, met tallooze slootjes, typische Vervolgens hield minister Waszink een bruggetjes en mooie, oude houten huizen, korte rede, waarin hij mededeelde, dat de En het museum kon niet beter onderge- burgemeester, de heer W. P. G. L. Driessen, bracht word endan in het „Huls met de-by Kon. Besluit benoemd ls tot Ridder ln yzeren brug". I de Orde van Oranje Nassau. In bet molenmuseum te Koog aan de Zaan. Een moten in bruidstooi, uitgevoerd in verrold brons naar een ontwerp van P. Boorsma, vervaardigd in de ateliers van Schoorl te Amsterdam. Het model is aangeboden door de commissie-Schoort. De heer W. van Liemt heeft een voorstel by den raad ingediend, waarbij hy, gezien de arresten van den Hoogen Raad van 2 November 1927 en 26 Januari 1927, waarby is uitgemaakt, dat de luchtrulmte boven de openbare straat geen gemeenteiyk belasting object kan vormen, voorstelt, B. en W. uit te noodigen een wyziging op de Verordening van de z.gn. Precario-rechten aan den Raad voor te stellen, waarby het belastbaar stel len van uithangborden, lichtreclames e.d. komt te vervallen. wy hebben den heer Van Liemt nadere inlichtingen omtrent zyn voorstel gevraagd en hy deelde ons mede, dat zyn aandacht op deze zaak gevestigd was door de adressen van den Hoogen Raad, vermeld in het Weekblad voor Gemeentebelangen. In het arrest van 2 November 1927 betrof het een zaak van de gemeente Leiden te genover den Staat der Nederlanden. Deze hief precariorechten van een uitstekend balcon, een uitsteeksel met een electrische booglamp en een uithangbord, alle aange bracht aan het postkantoor te Leiden. De Staat der Nederlanden ging in beroep bij den Raad van Beroep voor de Directe Be lastingen, doch deze stelde den Staat in het ongeiyk. In hooger beroep stelde de Hooge Raad den Staat der Nederlanden in het ge- iyk en wel, naar de heer Van Liemt ons mededeelde, zeer positief. In dat arrest toch wordt o.m. gezegd, dat een verordening, welke belast een gedeelte, dat uitsteekt bo ven gemeentegrond of -water, een heffings- gebied omvat, dat uitgaat boven de grens van art. 238 der Gemeentewet. In dit artikel toch wordt gezegd, dat belasting betaald moet worden voor het gebruik van een voor den openbaren dienst bestemd gemeente werk. Hieronder valt dus niet, zooals het arrest van den Hoogen Raad uitmaakt, het luchtruim, omdat daarmede geen gemeente werk in beslag genomen wordt. De heer Van Liemt is van oordeel, dat daarom alles, wat geen verkeersbelemmering van een openbare straat vormt, vrijgesteld moet worden van de precario-belasting. Hieronder zouden dus o.m. ook zonneschermen vallen. Ook het arrest van den Hoogen Raad van 266 Januari 1927 bevat eenzelfde uitspraak en stelde de gemeente Tilburg in het onge lijk. Verlaging der tarieven Aan den Raad der gemeente Zandvoort, ls door de Zandvoortsche Handelsvereeniging, de vereeniging voor Vreemdelingenverkeer „Zandvoort", der Hotel- en Pensionhouders- vereeniglng en de Vereeniging „Ons Be lang", gevestigd te Zandvoort, omtrent de tarieven die te Zandvoort geheven worden voor het stallen van auto's in Zandvoort een request Ingediend. Het luidt als volgt: Vernomen hebbende, dat door uwen Raad, bij besluit van 3 Mei j.l. vastgesteld zyn de voorwaarden yoor de verpachting der Gemeentelijke parkeerterreinen alhier, waar by o.m. bepaald is, dat voor het plaatsen van een auto op een parkeerterrein ver schuldigd is 0.50, onverschillig hoe lang de plaatsing duurt.' Overwegende, dat, in verband met die heffing, het verboden is op den openbaren weg met een auto standplaats te nemen: Overwegende, dat, zoowel het dadelijk hef fen van staangeld, alsmede het vérplichte parkeeren niet bevorderlijk is aan het bezoek aan onze gemeente, vooral wanneer het staangeld voor een oogenblik gelijk is gesteld aan dat voor langeren tijd b.v. eenige uren of een geheelen dag, terwijl daarenboven het niet een oogenblik mogen blyven staan niet in het belang is van de neringdoenden; Overwegende, dat naar vernomen is in Amsterdam voor de eerste drie uren by parkeeren geen staangeld zal worden gehe ven, terwijl in Den Haag een tarief is vast- l gesteld, dat meer in het belang van het ver- 1 keer geacht mag worden; y Overwegende, dat, aangezien Zandvoort toch uitsluitend is aangewezen op het vreemdelingenverkeer, het wenschelyk is dat verkeer zooveel mogelijk te bevorderen, wat zeker niet geschiedt door het opleggen van een zoo hoog staangeld als door Uwen Raad bepaald is; Komen door dit request tot Uwen Raad met het eerbiedig verzoek het onderhavige besluit van 3 Mei j.l. zoodanig te wyzigen, dat het staangeld geen belemmering maar is voor het bezoek aan onze badplaats. Hedenmorgen heeft te Halfweg de eerste steenlegging plaats gehad van de nieuwe R.-K. kerk, welke aldaar gebouwd zal wor den. Om half 10 droeg de Hoogeerw. heer L. A. A. M. Westerwoudt, deken van Haarlem, een plechtige H. Mis op, door vele geloovi- gen bijgewoond. Ongeveer kwart voor 11 vond op 't nieu we terrein de eerste steenlegging plaats. Hierbij waren vele belangstellenden, o. m. het college van B. en W. en de secretaris der gemeenten Haarlemmerliede en Spaarn- woude, het kerkbestuur, prof. Van Rooy, de architect J. Stuijt, de aannemer Berntsen, ir. Wieland e.a. tegenwoordig. Ook de ka tholieke schoolkinderen waren aanwezig, on der leiding van het hoofd der school. De plechtigheid der eerste steenlegging ge schiedde eveneens door Deken Westerwoudt, daarby geassisteerd door de Zeereerw. hee ren N. H. Aanstoots, pastoor te Spaam- woude aan de Lie en A. J. M. Hoogeveen, pastoor te Houtrakpolder. Alvorens de oor konde ingemetseld werd, werd zy eerst door den kapelaan van Halfweg voorgelezen. Na de plechtigheid sprak de pastoor van Halfweg, de Zeereerw. heer B. J. M. van Rooy, een kort dankwoord tot alle aan wezigen en verzocht aller blijvenden steun voor den bouw der kerk. Ook deelde hy mede, dat er gelegenheid was voor de aanwezigen, om een steentje te metselen, waarvan door verschillenden ge bruik werd gemaakt. Door zelatricen werden bonnetjes verkocht ten behoeve van de nieuwe kerk, waarvan velen gebruik maakten. Wolff seint uit Keulen: Een Pransch verkeersvliegtuig van de lijn ParysBerlijn is gistermorgen even na den start van de Keulsche vlieghaven in de lucht in brana gevlogen. Er was 700 liter benzine aan boord Het vliegtuig ver brandde totaal. De arie inzittenden, de be stuurder, de mecano en de damec-passa- gier, kwamen om het leven. Nadere byzonderheden ontbreken nog. Een later Wolff-telegram meldt uit Keulen: Over het ernstige vliegtuigongeluk by Keulen vernemer we nog, dat het toestel, plaats biedend voor 14 personen, slechts door één passagier, mevrouw Marx uit Weenen, te Berlijn wonend, bezet was. De leider van het vliegveld zag dat, op 3 KM. afstand, op een hoogte van ca. 500 M., het vliegtuig steil omlaag ging. Toen het toestel ter aarde sloeg, vloog het ln brand. Men vermoedt, dat de bestuurder de machine op het laatste oogenblik trachtte op te vangen. Bestuurder was de Franschman Charpen- tier. die jarenlang tusschen Frankrijk en Marokko vloog. Men meldt ons uit Oslo hedenmorgen: Naar het Noorsche Telegraafagentschap mededeelt, is, volgens een bericht uit Spits bergen, het Italiaansche luchtschip „Italia" tegen middernacht over de Noordpool ge vlogen. Het ls nog niet met zekerheid be kend, of er een landing heeft plaats gehad. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp inzake vervroegde invoering van den zeven jarigen lereplicht met 27 tegen 4 stemmen goedgekeurd. Een Fransch verkeersvliegtuig van de lijn ParysBerlijn is bij Keulen verbrand; de drie inzittenden kwamen om het leven. De graslanddag te Wageningen. Verschenen is het Voorioopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wy ziging van de Kieswet, Provinciale Wet en Gemeentewet. Opening der 's-Hertogenbossche missie- tentoonstelling. Eerste steenlegging der nieuwe katholieke kerk te Halfweg. Vragen van het Eerste Kamerlid Mendels inzake den roofmoord te Maartensdyk. De ontploffing van het phosgeengas te Hamburg.^ Een onderzoek door de politie. De resteerende voorraden van het gas ver nietigd. De toestand van Stresemann vooruit gaande. De daders van den moord op den irit- schen agent zullen 31 dezer worden terecht gesteld. Nieuwe ontploffingen in het Italiaansche consulaat te Buenos Aires. Tien dooden, twintig gewonden. 1$ Barometerstand 9 uur v.m.: 762. Vooruit OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.31 uur. Hoogste barometerstand 770.5 m.M., te Biarritz. Laagste barometerstand 757.7 m.M., te Stettin. Verwachting: Meest zwakke Zuidelyke tot Westelijken wind, zwaarbewolkt tot Detrok- ken, waarschynlyk nog eenige regen met kans op onweer, iets wanner. Gisteravond hebben de katholiek-, chris- teiyk- en modem georganiseerde stakende loodgieters in het Blauwe Kruis een gecom bineerde vergadering gehouden, waarby ook aanwezig waren ongeorganiseerde stakers. Van elke organisatie was een hoofdbe stuurslid aanwezig. Tegen het advies der ge combineerde besturen in werd door georga- niseerden en ongeorganiseerden gezamenbjk besloten, de staking uit te breiden en het werk neer te leggen ook by die patroons, die de eischen der loodgieters ingewilligd en de nieuwe overeenkomst geteekend hadden. Die uitbreiding der staking zou reeds heden in gaan, zoodat vanaf heden bij alle loodgieters door personeel gestaakt wordt, deelt men ons van werknemerszyde mede. Van patroonszyde kan men ons nog geen Inlichtingen verstrekken, wyi nog niet be kend was of de werknemers aan bovenge noemd besluit gevolg hadden gegeven. Te Koog aan de Zaan is heden het molen-museum officieel geopend. Hierboven een hoekje van het museum. t»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1