Stadsnieuws. Heringa WalftriG% Haarlem Amsterdamsche Beurs G. F. H. PASTOOR - HAARLEM Bliksembeveiliging EFFECTEN - PROLONGATIËN - COUPONS INCASSO'S - VREEMD GELD - ASSURANTIËN Stofzuigerhuis MASRTENS Barteljorisstr. 16 Tel. No. 16756 BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE. RECTIFICATIE, f' Honsbeek 8C Ter Wal 15135 en 12203 4e Nederl. Katholiekendag te Maastricht 2831 Mei Uitbreidingsplannen in Noord-Holland De buiterlandscfee journalisten in ons land DE S. D. A. P. EN HET DANSEN Let op uw aanslagbiljet! Voor een nieuwe Kerk De actie in het Loodgietersbedrijf. Mathesis Scientiarum Genitrix Provi-ciale Staten van I'! oord-Holland De Gasdirecteur van Beverwijk vriigesproken Ned. R.K. Grafische Bond DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam 4è Hobby Vloerwrijvers f 125.— Vrachtauto door den trein gegrepen Een Poolsch militair vliegtuig neergestort Aardschokken Gevechteh tusschen Drusen en Bedouïnen De brand op het s.s. Lew Tolstoj" Het Britsche antwoord op Kellogg's voorstellen Wat zal Chang Tso Lin doen? Limburgsche Bondendag. De optocht. In afwijking van den oorspronkelijk vast- gestelden tijd zal de opstelling van den op Maandag 28 Mei te houden optocht plaats vinden van half drie tot 3 uur. De volgorde is nader vastgesteld als volgt: 1. Politie, 2. Muziek, 3. Comité, 4. Werklle- ienbond, 5. Middênstandsvereeniging, 6. Werkgeversvereniging, 7. Groene Kruis, 8. Vrouwenbond, 9. Land- en Tuinbouwbond, 10. Voetbalbond, 11. Gymn. en Athletiek- bond, 12 Onderwijzersbond. 13 Werknemende Middenstand, 14. A. R. K. O., 15. A. R K. A„ 16. Kruisverbond, 17. Mariavereeniging. 18. Vereen, v. Eer en Deugd, 19. R. K. Kun stenaarsvereniging, 20. Jong Limburg, 21 Limb. Studentenclubs, 22. Derde Orde, 23. Canisiuscongregatie, 24. Berchmanscompag- nie, 25. Bond van Handels- en Kantoorbe dienden. 26 Pilger-verein Waubach,. 27. Eerewacht Maastricht, 28. Kath. Sociale Actie, 29. Bond St. Petrus, 30. St. Aloysius- school, 31 De Nieuwenhof ,32. R. K. Patro naten. 33. Diversen, 34. Onderofficierenver- eeniging St. Martinus. De muziekgezelschappen, die hunne mede werking toezegden en in den stoet mede trekken zijn: de Mastreechter Fanfaar Sint Joezep, de Fanfare Kunst na Arbeid, de Harmonie St. Caecilia (Par. O. L. Vrouw v. Lourdes, Wittevrouwenveld), de Harmonie- en van St. Pieter, Gronsveld en Gulpen en de Fanfaar Wilhelmina van Wolder. De plaats van opstelling is aangegeven op het plan, waarvan aan alle deelnemende vereenigingen een afdruk is of wordt toe gezonden. Om 3 uur precies zet de stoet zich vanaf Hotel Willems in beweging. De te nemen weg is: Stationstraat.W.-Brugstraat, Maas brug, Maastr., Brugstraat, Kleine en Groote Staat, Vrijthof. Op het Vrijthof, dat voor zoover noodig wordt afgezet, nemen op een podium de aanwezige kerkelijke autoriteiten met de le den van het Eere-comité en het Dagelijksch bestuur van het Uitvoerend Comité plaats ten einde het voorbijtrekken van den stoet gade te slaan. Op aanwijzing van een commissaris van orde (met wit-gelen band om den arm) tre den de vaandels achtereenvolgens uit den stoet en stellen zich in een daarvoor vrij gehouden ruimte voor het podium op. De deelnemers aan den optocht scharen zich hier rondom. Is de geheele stoet voorbij getrokken, dan brengen de vaandeldragers den vaandelgróet. Ten slotte wordt, onder begeleiding van de Maastr. Fanfaar St. Joezep, die zich dan op het kiosk bevindt, door alle aanwezigen ge zongen het lied: Aan U, o Koning der Eeuwen. Hiermede is de huldiging ten einde en kan tot ontbinding van den stoet worden over gegaan. hebben, dusdanig doorweekt, dat zo on- bruikbaar was geworden. In allerijl was voor dit feest het veilinggebouw te Goes in orde gemaakt. Het ging aus terug naar Goes. Op de markt werden de buiten- landsche gasten met muziek ontvangen. Lieftallige Zeeuwschc schoonen reikten bloementuiltjes uit. Intusschen had een défilé plaats van Zeeuwen in hun ver schillende plaatselijke costuums, gevolgd door een optocht van de bekende ouder- wetsche beschilderde kapwagens, waarvan de schilderachtigheid nog werd verhoogd, omdat ze getrokken werden door aware .Zeeuwactie paarden, maar bovendien, om- jd&t ze bevolkt waren door lieftallige Zeeuwsche schoonen. j In optocht werd naar het veiling-ge- bouw „Zuid-Bevelandgetrokken. De be- volking sloot zich hierbij aan. De groote hallen van dit gebouw waren in allerijl nog in feestzalen herschapen. I Bij het betreden van het gebouw werd het „Wilhelmus" gespeeld. Het gebouw zelf was bevolkt met de bevolking, dragen de de karakteristieke kleederdracht, die aangeeft, uit welk deel der provincie ieder komt, en welken godsdienst hij be lijdt. Voor het gebouw werden volbloed Zeeuwsche hengsten voorgeleid. De extra-trein bracht het gezelschap weer naar Vlisslngen Hier ging men thans aan boord van de Oranie-Nassau om het middagmaal te gebruiken, aangeboden door de maatschappij „Zeeland". NIEUWE GRACHT 67 TELEF. 12066 Vragen van den heer Reymcr aan den minister van Arbeid, Handel en Nu verheul De heer Reymer heeft tot den Minister van Arbeid, Hande] en Nijverheid de vol gende schnfteiyke vragen gericht: I. Heelt de Minister kennis genomen van de volgende mededeeling van den hoofdinspecteur v. de volkshuisvesting in het jaarverslag over 1927 (blz. 115): „Het valt moeilijk aan den indruk te ontkomen, dat deze commissie (nj. de Vaste Commissie voor uitbreidingsplannen in de provincie Noord-Holland) ten op zichte van uitbreidingsplannen zeer auto ritair optreedt. Meermalen staan de Inzichten der Vaste Commissie en die van de gemeentebestu ren en van de ontwerpers der plannen diametraal tegenover elkander." II Is de Mininster bereid. aan den hoofdinspecteur voor de volkshuisvesting de feiten te vragen, waarop vorenstaande mededeling berust en deze feiten ter ken nis van de Kamer te brengen? III. Is de minister bovendien bereid, aan de Vaste Commissie voor uitbreidings plannen in Noord-Holland eveneens te 'vragen, welke haar ervaringen zijn inzake de bevordering der samenwerking van ge meenten om te komen tot aaneensluitende uitbreidingsplannen en of ook de in deze commissie vertegenwoordigde gemeenten den indruk hebben, dat van autoritair op treden meg worden gesproken, en voorts aan de Kamer mededeeling te doen van het bevinden der bedoelde commissie? Zeeland heeft aar de bultenlandsche pers op naar rocnc uoor ot.s land, een out- vangsu bereid, cue overweldigend is ge weest en een by zonderen mcu uk heeft ge maakt. Kecus dadelijk begon net bij de ont- vnni_.tr. hl nocei Bmcannia te Vllssingen. ten pakket mee tal van verrassingen vond mtn op zon kamer. Er waren aar digheden als een paar klompjes, maar ook degelijke lectuur, waaruiy de buitenlanders belangrijke gegevens kunnen putten Om trent Zeeland. Gistermorgen stond aan 't hotel een zestigtal particuliere autos .er beschikking, om een tocht te maken over Walcheren en Zuid-Beveiand. In vele de zer auto s zat de eigenaar m Zeeuwseh costuum achter het stuurrad, velen had den zelfs hun echtgenoote meegebracht, eveneens in nationale kleederdracht. Allereerst ging de lange optocht naar Koudekerke. Overal langs den weg ston den de Zeeuwen in hun kenmerkends kleedij. Te Koudekerke was het ringrij- derij. West-Kapello had de vlag uitgestoken, en onder een gietbuitje zong de school jeugd den vreemdelingen Zeeuwsche wij zen- toe. Over de Hond3bosss-zeewering, die alweer den vreemdeling een kijkje gaf op onze waterbouwwerken, werd via Zou- telande naar Domburg gereden. De tafel, waar ook tal van autoriteiten mee aanzaten, o.m de directeur van de Nederlandsche Spoorwegen, de h.h. Kalff en van Mannen, rrrrd voorgezeten door den burgemeester van Middelburg. In den middag werd de reis in de auto's voortgezet naar Goes. Ook hier weer langs den wrg juichende boeren en boerinnetjes. Het viel den vreemdelingen op, dat hier 't karaXer van het costuum anders was dan op f/alcheren. Goes liet van den toren de driekleur wapneren Het was zeer druk in dit oibloelende Zeeuwsche stadje. Spoedig lag het achter ons. om langs den d k der Oosterschelde naar Wem el - dinge te rijden, waar oorspronkelU'c een groot feest was voorbereid, waar alle cos tuums die in Zee'end nog eedragen wor den b'ieen zouden komen. Fchter hier was het weer r-e'breker geworden De regen ven de 1~ fste dogen bod de vette zeeuw sche weide, waarop dit feest zóu plaats Aardappel-dag Op 27 en 28 Juni te Wageningen Evenals in 1922 en 1924 zal dit jaar door het Centraal Conjité inzake Keuring van Gewassen te Wageningen een aardappetdag worden georganiseerd. Het doel van de aardappeldagen is om zoo veel mogelijk personen, die bij het kweeken. het selecteeren en keuren van aardappelen betrokken zijn, gedurende twee dagen bij elkander te brengen. Niet alleen de bespre kingen over de voordrachten zijn van groote waarde, ook de gelegenheid tot onderlinge gedachtenwisseling tusschen bezoekers van de meest uiteenloopende deelen van ons land, waartoe de meesten anders zelden ge legenheid hebben, is buitengewoon nuttig. Het programma is als volgt vastgesteld: Woensdag, 27 Juni voordrachten van: mej. de Bruijn. Wageningen: Het phytophtora- vraagbtuk; dr. C. Braak, Meteorologisch In stituut, de Bilt: Voorspelling van de aardap pelziekte in verband met meteorologische factoren: ir. W. B. L. Verhoeven, Wagenin gen: Moderne poterbewaarplaatsen; korte mededeeling van dr. J. c. Dorst, Leeuwar- 4/12 den: Welke waarde moet worden toegekend aan de eerste spruit bij aardappelen; korte mededeeling van P. Band, Nieuwe Niedorp: Een proef over den Invloed van den grond bij pootaardappelen. Donderdag, 28 Juni- voordrachten van: J. Kok, Veendam: Eenige ervaringen met kali- bemesting bij aardappelen op veenkoloniale gronden. In aansluiting hiermede korte 'me dedeeling van den heer ir. Jansen, Wagenin gen: Over invloed van kalibemesting op het voorkomen van bladluizen bij aardappelen, ir. A. H. Joustra, Berlijn: De afzet van aard appelen naar Duitschland; ir. J. D. Koesiag, Wageningen: De moeilijkheden bij het vast stellen van een keuringsstelsel bij aardappe len. In verband hiermede korte mededeeling van dr. J. Oortwijn-Botjes, Oostwold: Over de lichte mozaïekziekte bij aardappelen. (Ingezonden) Met groote Instemming las Ik uw artikel, Waarin de socialisten omtrent het dans- vraagstuk onder handen werden genomen. Onbegrijpelijk is hun houding en in gemoede heb ik en vele anderen zich afgevraagd, welk arbeidersbelang er toch bij betrokken kan zijn, om een dergelijke houding te recht vaardigen. De motie-Castrlcum werd bestreden op grond van hare soepelheid en omdat zij te elastisch wérd geileeten. Op denzelfden aag, dat de leider der Haariemsche S.D.A.P. op die gronden de motie bestreed, verde digde de leider der landelijke S.DA.P. in de Tweede Kamer, de heer Albarda, eene motie-Drop, welke op precies dezelfde gron den bestreden was ongeveer als volgt: „De motie preciseert te weinig, maar als de motie wel iets preciseert, zeggen de bestrij ders: -iu staat er juist het verkeerde in. Het .s dan ook beter de keuze der maatregelen aan de Regeering over te laten". Een ant woord, hetwelk hier ter stede op Gerrltsz' bestrijding precies klopte: n.l. „de burge meester scherper maatregelen te laten be ramen." Het kwam dus blijkbaar niet in der socia listen kraam te pas. Waarom toch vragen vele oelangstellenden. Beziet men de door de Jeugdorganisaties gevraagde bestrijdings middelen op zich zelf, dan gingen die toch warempel met te ver. Zelfs indien alles te zamen genomen zou zijn toegestaan, zou dit heusch geen revolutie in de danswereld ver wekt hebben. Men verzekerde mij, dat de vertegenwoordiger der A.J.C. beloofd heeft, voortaan beter op te zullen passen, zoodat men zich op hem in den vervolge niet meer zal kunnen beroepen. Teen hij het verzoek schrift van de Jeugdcentralen onderteeken- de, was hij blijkbaar iets buiten westen. Ook de vrijzinnig democraat kreeg van zijn vrienden niet den minsten steun; deze jeugdwerkpropagandist was mogelijk een beetje te veel onder den indruk van zijn me debestuurder dien roomschen zwartrok ge raakt. Hoewel vrijzinnig Israëliet ging hij Roomsch Katholieke allures verkoopen. De motie werd verworpen, waarover na kaarten geen zin heeft, maar er valt nog te stemmen over het voorstel-Visser om als regel na 12 uur geen permissie meer te geven tot dansen, waarbij tevens de nu toegestane uachtpermissies aan „Modern" zullen moe ien worden ingetrokken. Wat zal de S.D.A.P. doen? Heropening van de beraadslagingen aanvragen om. den Roomsch-Katholieken nog eens eventjes scherp te laten voelen, hoe geweldig laag en gemeen zij vroeger ge weest zijn; er zijn mg obscure boekjes en tendentieuze verhaaltjes bij de vleet te verkrijgen. Het heeft wel niets met de uit wassen der dansgelegenheid te maken, maar je weet het er zoo tusschen te wringen en klaar ls Joost. In ieder geval trekt je de orincipleele scheidingslijn flink en zichtbaar door. Niets zeggen en tegenstemmen? Dan zit er weder op een Interpellatie In de eerstdaags te houden federatlevergadering, waar men zal vragen, welk arbeidersbelang gediend wordt met hetopenhouden der kapitalisti sche danszaken. Zouden in '„Modern" ook socialisten komen? Met dank voor de plaatsing. Een Belangstellende. Van verschillende kanten bereiken ons vragen van belastingbetalers, die hun aan slagbiljet voor de personeele belasting thuis hebben gekregen en die er zich over ver wonderen, dat niettegenstaande de verla ging der personeele belasting, hun aanslag toch hooger is dan die van verleden jaar. De personeele belasting ls o.m. verlaagd, doordat het bedrag, dat voor elk perceel in mindering mag worden gebracht ter bere kening van de belastbare huurwaarde, .ver hoogd is. Ter verduidelijking een voorbeeld. In Haarlem, dat in de 3e klasse gemeen ten is gerangschikt, mocht b.v. verleden jaar van den jaarlijkschen huurprijs, dien men betaalde, een bedrag van 120 worden afgetrokken, zoodat er dus een jaarlijksche huurprijs van 300 als belastbare huur waarde als huurwaarde dus, waarover belasting moest worden betaald een be drag van 180 overbleef. Hiervan moest 10 pet. of 18 belasting in hoofdsom worden, betaald. Dit bedrag nu van 120 is voor Haarlem verhoogd tot 155, zoodat dus als belastbare huurwaarde overblijft, bij een huurprijs per jaar van 300, een bedrag van 105. Hiervan 10 pet. is 10.50, zoo dat dus een aanzienlijke verlaging tot stand is gekomen. Niettemin komen verschillende belasting plichtigen tot de ontdekking, dat hun aan slag voor de personeele belasting dit jaar hooger is dan verleden jaar, ook al bleef de huur, die zij voor hun huis betaalden, dezelfde. Wij worden dienaangaande over stelpt met vragen, wat de oorzaak daar van is. Het is ons gebleken, dat dit te wijten is aan de bepaling der huurwaarde van de huizen. Men deelde ons ter Inspectie van de Belastingen mede, dat tegenwoordig „huurprijs" „huurwaarde" is, m.a.w. dat de „huurprijs" dien men betaalt, voor den fiscus als belastbare „huurwaarde" voor het perceel geldt. Vroeger was dat niet altijd het geval en met name in den tijd, dat er nog een huur- commtssie bestond en deze de prijzen vast stelde, kon het gebeuren, dat de huurwaarde voor den fiscus hooger of lager was, dan de feitelijke huurwaarde was. Nu echter weer de huurprijzen in de vrije markt berekend worden, heeft de fiscus als maatstaf aangenomen den huurprijs, dien men betaalt aan den eigenaar. Behalve de huurhuizen, zijn er verschil lende woningen, waarvan geen huur betaald wordt, b.v. omdat zij eigendom zijn van den bewoner. Deze hulzen worden ter bepaling van de belastbare huurwaarde door den fiscus geschat, waarbij rekening gehouden wordt met huur, die betaald moet worden voor hulzen, die op een zelfden stand en in dezelfde gemeente staan. Na ministerieele aanschrijving heeft nu een herschatting van deze perceelen plaats gehad, met het gevolg, dat velen daardoor hooger in huurwaarde zijn aangeslagen. Vooral dezen laatsten raden wij aan, goed toe te zien, of hun aanslagbiljet in orde is. Wanneer^ iemand naar zijn meening te hoog is aangeslagen, ofwel door huurwaarde of door het tot stand komen der gewijzigde tarieven, kan deze bij den Inspecteur der Belastingen zijn zaak bepleiten. Het is dus taak goed te letten op zijn aanslagbiljet en tijdig te reclameeren. Zondag j.l. heeft Pastoor de Jong uit Den Haag voor zijn in de „Spoorwijk" aldaar op te richten parochie, ln de St. Antonius- kerk pp de Nieuwe Groenmarkt te Haarlem, de mooie som van 862. gecollecteerd. ZijnEerw. zegt den milden gevers van harte dank. De voorgeschiedenis In het orgaan van den Bond van Lood gieters- en Fitterspatroons in Nederland geeft de hr. B. W. Lasschuit de geschiedenis van de staking in het loodgietersbedrijf weer, waaraan wij ontleenen: „Omdat uit den aard van ons bedrijf dit behoort onder de metaalbedrijven, waarin de gezellen een uurloon hebben van 0.65, zeg ge: vijf en zestig cent, doch de Combinatie zich steeds op het standpunt heeft gesteld, dat haar bedrijven zeer nauw waren verbon den aan de bouwvalcbedrijven, schaarde zij zich daarachter betaalde op grond daarvan aan de loodgietersgezellen ook een uurloon van 0.80, zegge tahetig cent. Aan loonsverhooging viel niet meer te den ken, en daarom werd in de besprekingen over het af te sluiten arbeidscontract voor 1927/1928 reeds de vacantis-eisch door de af gevaardigden van de Werknemers-Bonden naar voren gebracht en in den breede be sproken. Eénparig werd ook toen reeds dooi de Combinatie deze eisch afgewezen." Den lOden Februari van dit jaar zonden de gezamenlijke Werknemersbonden aan deze Combinatie een schrijven, waarin wij zigingen, respectievelijk aanvullingen, wer den opgenoemd, die zij in het arbeidscon tract voor 1928-1929 aangebracht wilden zien. De voornaamste eisch was het geven van zes dagen vacantie per jaar met behoud van het volle loon, en verder het uitbetalen van 0.25 per dag, Indien een werknemer ge bruik maakte van een hem toebehoorend rijwiel, terwijl de voorgestelde wijzigingen meer van ondergeschikt belang waren. Hoofdzaak was de vacantle-eisch. Hierna heeft een vergadering van de Com binatie plaats gehad, en hierin waren de afgevaardigden unaniem van gedachten dat de toch reeds zoo zwaar belaste bedrij ven geen meerdere lasten kunnen dragen. Verder werd naar voren gebracht, dat hoofd zakelijk in Amsterdam en Rotterdam het loodgieterswerk ln scheepswerkbedrijven ge heel voor den patroon is verloren gegaan, dienst nemen en het ln de metaalindustrie omdat deze bedrijven zelf loodgieters in geldend loon 0.65 betalen, dat andere groo te bedrijven steeds meer loodgieters in eigen dienst nemen op goedkoopere arbeidsvoor waarden dan in ons bedrijf ge'dend zijn, en het toestaan van vacantie dit nog meer in de hand zou werken. Om deze redenen en omdat men zich ten nauwste verbonden achtte aan de bouwbe drijven, waar geen vacantie wordt gegeven, werd met algemeene stemmen besloten, de elschen niet te mogen en kunnen inwilligen In een brief d.d. 13 Maart d.o.v. is den Werknemers-Bonden van bovenstaand me dedeeling gedaan. Hierop ontving de Combinatie d.d. 3 April een uitvoerig antwoord, waarin getracht werd de billijkheid van hun eischen aan te toonen en waarin ten slotte om een bespre king werd gevraagd. Li een schrijven d.d. 11 April heeft de Combinatie als antwoord daarop haar stand punt nogmaals uiteen gezet, medegedeeld, dat dit niet was gewijzigd, en dat het vorig jaar de voorstellen, betreffende het opnemen van vacantie, uitvoerig mondeling waren be sproken, en sinddien onze gezichtspunten niet waren veranderd, waarom een bespre- klg overbodig werd geacht. Op dit schrijven werd geen antwoord ont vangen. Dus de onderhandeling met de Com binatie waren niet verbroken! Op 24 April werd door de vier Werknemers Bonden, die nog met de Combinatie in on derhandeling waren, aan alle loodgleterspa- troons in de bovengenoemde vier plaatsen 'n brief toegezonden waarbij gevoegd een ar beidscontract, waarin vacantieregeling, enz. was opgenomen, met het verzoek, dit con tract vóór 30 April a.s. geteekend terug te senden. Zooals te begrijpen was, werd dit contract door niet één der georganiseerde patroons geteekend. Naar verluidt wel door enkele on georganiseerde patroons, die, op een enkele na, geen werknemers in dienst hadden. Dus deze door de Combinatie en de aangesloten vereenigingen zeer gelaakte actie had geen succes. Alsof er niets gebeurd was, ontving de Combinatie d.d. 28 April namens de Werk nemers-Bonden antwoord op haar schrijven d.d. 11 April, waarin werd bericht, dat zij niet bereid waren het contract te continu eren, indien daarin geen vacantie werd op genomen (over vergoeding fietsgeld werd niet gesproken), en tevens, dat, indien geen overeenstemming werd bereikt, op Dinsdag 3 Cei 1923 de werkstaking zou worden gepro clameerd. Tevens keurden zij het af, dat de Combinatie een bespreking had moeten wei geren. Den 2den Mei werd daarop geantwoord, dat er nimmer een conferentie was gewei gerd, doch dat een bespreking overbodig .verd geacht in verband met het verwijt, dat daaromtrent de Combinatie het vorig jaar 'ladden getroffen. Had zij zich daaraan dan opnieuw moeten blootstellen? Op 1 Mei riep de Rijksbemiddelaar, de heer Van IJsselstein, telegrafisch enkele ver tegenwoordigers der Combinatie op, voor een bespreking op 3 Mei d.a.v. De heeren J. H. Harmeijer, H. Harmeijer en A. B. K. de Bock hebben toen den Rijks bemiddelaar de gewenschte Inlichtingen ver strekt en het standpunt der Combinatie uit eengezet. Daarna had een vergadering plaats ■net de afgevaardigden van de Werknemers- Organisaties, ook weer in tegenwoordigheid van den Rijksbemiddelaar. Na veel heen en weer gepraat, kwam deze onverwachts met 'iet bemiddelingsvoorstel: drie dagen vacan tie in het contract op te nemen, waarvan één dag op Goeden Vrijdag, Koninginnedag of op 1 Mei moest vallen, en verzocht dit den afgevaardigden in hunne respectievelijke vergaderingen te bespreken. De Combinatie heeft, na vergaderd te heb ben, gemeend niet op dit voorstel te kunnen on mogen ingaan, waarvan den Ryksbemid- ielaar bericht werd «wonden. '/oor het eindexamen Mathesis Scientiarum Oenitrix te Leiden slaagden o.m. voor wis- cn natuurkunde M. Beugelsdijk te Lisse, D. C. Blazer te Haarlem, J. F. Groen te Haar- em en J. Slval te Haarlem. Voor het eindexamen van den electro- cechnischen cursus slaagde o.m. J. Schreu- aèrs te Haarlem. De rekening 1926 Gedeputeerde Staten van Noordholland bieden ter goedkeuring aan de rekening over het dienstjaar 1926. De ontvangsten bedroegen 32.954.954.23 en de uitgaven f 35.087.889.53, zoodat er een nadeelig slot is van 2.132.935.30, welk na- deelig slot op de begrooting voor 1929 zal behooren te worden geregeld, voorzoover dit niet reeds vroeger is geschied. De rechtbank te Maastricht heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen den heer H. J. de Groot, directeur van de gasfabriek te Beverwijk, die terecht stond, verdacht van het aannemen van steekpenningen, toen hij nog te Vaals als directeur fungeerde. De rechtbank sprak den verdachte wegens gebrek aan bewijs vrij. De eisch was 500 boete, subsidiair 100 dagen hechtenis. Dinsdagavond werd door bovengenoemden Bond een ledenvergadering gehouden in het gebouw „St. Bavo." BU afwezigheid van den voorzitter, den heer J. Selhorst, werd de vergadering geleid door den heer Hubers. Deze opende de ver gadering met den Christelijken groet en in stalleerde daarna een 18-tal nieuwe leden, hopende, dat allen goede leden voor den Bond zouden zijn. Hierna werden de notulen gelezen en on- svranderd goed gekeurd. Bij. punt 4: De reis naar Keulen, deelde de voorzitter mede, dat de kosten van de reis per spoor door het Hoofdbestuur en afdeelingsbestuur gezamenlijk betaald worden tot Kranenburg en van Kranenburg tot Keulen voor rekening komt van de deel nemers. Voor de deelnemers zal nog een vergadering belegd worden om een en ander te bespreken. Als lid voor de Dlstricts-Commissie werd de heer Keesen, die daar zitting in had, herbenoemd. Als leden voor de leerlingen-commissie werden gekozen de heeren Hoeboer en v. Geldorp. De heer Hart, die tot heden daarin zit ting had, had wegens verandering van werk kring hiervoor bedankt. Voorzitter bracht het aftredend lid een woord van dank voor hetgeen hij in die zittingsjaren gedaan had. Door de kasnazieners werd geadviseerd de rekening goed te keuren, waartoe besloten werd. Ingekomen waren steunlijsten voor de sta kende loodgieters. Ook was er een schrijven van het R. K. Werkliedenverbond ingekomen betreffende het Encycliekfeest, dat gehouden zal worden op Zondag 17 Juni a.s. ln het Brongeb. kunnen trekken en die uit Haarlem te krijg endat de vereenigingen uit de om liggende plaatsen met open banier naar het Brongebouw kunnen trekken en Haarelm vanaf de Groote Markt. Als sprekers werden genoemd de heeren Henrl Hermans en Ka pelaan Bosch. Zoo was men aan de rond vraag gekomen, waarvan maar door twee le den gebruik werd gemaakt. De Geest. Advi seur kapelaan Timp was inmiddels ter ver gadering gekomen en werd door den voor zitter welkom geheeten. De heer Keesen beanwoordde de heer v. d. Kolk. MEDEGEDEELD DOOR DONDERDAG 24 MEI Middenkoersen van gisteren Heden opening Slaatsleenmgen. 5% Nederland 1919 67<. Nederland 1918 4 ft Nederl. 1917 6% N.-Indië 1923 D 4.N.Ind 1926 B Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij. Resc. Dito Industrieën. Marg. Un>e.....\... Nederl. Kunstzijde Maecubee Holl Kunstzijde Oude Philips Nieuwe Philips Industr. Buitenlan Anaconda U S. Steel •«•«••Hf» Snla Viscosa Gew. Peruvian Handelsondem. Comp.comm. du Liège Mijnbouw. Boeton Mijnbouw Redjang Lebong Petroleum. Dcrtsche Petr. M»S»I Geconsolideerde Kon. OUe Perlak Rubber. A'dam Rubber Dell Batavia Rub Java Rubber Serbadjadl Silau V. I. C. O. Allied Intercontln Rubber Scheepvaart. Holl. Amerika UJn dito Gem. Eigend Kon Ned Stoomb Kon Paketvaart Mij. Nederland Rotterd. LJoyd Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine pref Suiker. £i VA. Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions Idem Tabak. Del) Batavia Oude Dell Oostkust Senembab Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific W abash Chic. Mllw. St. Pauj Kansas City South Erie Railr Prolongatie 102 102 100% 101% 98% 268 183} 192"/ 194 16 2851 534f 194 2461 718" 720J 1640 170 129 362J 213 387 70 b 752 395 123; 191 1751 1581 195} 88% 33 57% 55J (N i e t-0 f f i c i e e I.) 447e STAATSLOTERIJ. Trekking van Woensdag 23 Me! 5e Klasse 7e Lijst. Hooge prlizen: 18564 ƒ15.00-). 20936 1000 2209 18954 400.—. 33 2549 6575 9347 12046 200.—. 3147 3771 4921 50GS U062 12153 14817 15476 16652 17736 17841 20098 ieder met 100. Prijzen van 70.—: 511 570 580 679 1928. I337I 14393 20202 20246 196 878 1443 2232 3004 3796 4087 4602 4924 5914 6840 7470 8157 8510 9085 9649 501 898 1466 2320 3073 3510 4250 4624 4950 £946 6914 7478 8189 8692 9204 9712 990 151.3 2373 3141 3822 43.31 4638 5.349 6117 7002 7563 8264 8739 921,3 9719 1234 1252 1358 1598 1610 2149 2462 2525 2526 3184 3369 3541 3887 3977 4004 4398 4412 4465 4656 4664 4733 5416 5790 5800 6173 6244 6270 7081 7105 7109 7711 7734 7745 8300 8317 8351 8773 8782 8917 9302 9334 9350 9812 9844 9919 MIJDRECHT, 23 Mei Op den onbe- waakten overweg nabij het station Wilnis, geraakte hedenmorgen de vrachtauto van den groentenhandelaar van den Heuvel uit Waverveen, onder den trein. De auto werd totaal versplinterd. Wonder boven wonder hadden er geen persoonlijke ongelukken plaats. Twee vliegers verbrand THORN, 23 Mei BI) Thora is een Poolsch militair vliegtuig van een hoogte van 50 M. neergestort. De beide vliegers verbrandden. MEDAN, 23 Mei In het langsarsche is van 5.45—11.45 uur een reeks aardschokken geconstateerd, welke te half acht het zwaarst waren. De koelies van de onderneming Da- mar Sipoet ln de afdeeling Bayan ln het Gouvernement Atjeh en onderhoorigheden bivakkeeren in de open lucht. De klok in het huls van den administrateur van die onder neming bleef stilstaan. De cementen paris van het assistentenhuis zijn verwrongen. LONDEN, 23 Mei. Volgens berichten uit Büroet werden bU gevechten tusschen Drusen en Bedoul'nen aan de zuidelijke grens van Syrié vele Bedouïnen en Drusen gedood en gewond. Deze gevechten beteeke- nen de hervatting der vijandelijkheden tus schen belde stammen. 10020 10027 10056 10121 10224 10262 10488 1050.3 10706 10710 10729 10777 10309 10835 10941 10952 11014 11206 11426 11507 11534 11554 1)642 11660 11835 11911 12041 12081 12087 12201 12504 12621 12717 12742 12793 12816 13107 13113 13223 13224 13403 13480 13676 13781 138.53 13996 14004 14072 14375 14457 14478 15151 15194 15229 15754 15786 15872 15968 16125 16196 16270 16354 16462 16507 16601 16665 16989 17174 17176 17229 17301 17332 17585 17614 17625 17671 17682 17725 18094 18228 18304 18333 18383 18599 19068 19077 19230 19303 19447 19568 19806 19930 20042 20230 20297 20381 20794 10918 680 1363 2159 2706 3738 4027 4537 4738 5802 6611 7117 8056 8366 8999 9408 9977 10454 10781 11257 11745 12341 12974 13529 14209 15382 16221 16668 17354 17877 18770 19390 20416 788 1391 2168 2945 3782 4052 4545 4802 5860 6772 7250 8068 8427 9065 9587 9995 10-155 10797 11375 11746 12387 13014 13552 14244 15486 16224 16919 17528 18072 18865 19749 20749 NIETEN: 352 400 81 116 137 197 318 334 408 413 418 455 485 496 506 517 523 525 568 594 650 681 707 726 747 813 853 887 891 945 1039 1052 1068 1117 1127 1164 1180 1362 1232 1240 1255 1317 1319 1350 1477 1491 1541 1579 1625 1635 1649 1652 1666 1681 1691 1696 '725 1823 1357 1885 1915 1919 1932 1948 ln55 196'. 2043 2064 2116 2219 2223 2227 2252 2261 2268 2272 2289 2407 2447 2520 2521 2532 2567 2578 2588 2608 2655 2694 2702 2730 2742 2795 2838 2895 2907 2967 2970 2992 3027 3063 3070 3079 3083 3106 3114 3135 3138 3191 3193 3217 3252 3266 3281 3.304 3329 3340 3438 3457 3463 3512 3537 3610 3615 3707 3743 3764 3880 3881 3885 3927 3929 4064 4076 4131 4208 4270 4299 4309 4325 4341 4416 4436 AÜCVl 4439 4449 4474 4526 4539 4564 4600 4607 4643 4721 4728 475.3 4761 4770 4796 4800 4806 4813 4829 48"3 4885 4910 4926 4996 4997 5009 5034 5121 5158 5164 5174 5211 5222 5267 5377 5382 5395 5404 5442 5470 5479 5483 5505 5507 5565 5646 5669 5730 5749 5814 5882 5951 5966 5979 5982 6053 6157 6166 6175 6192 6193 6210 6220 6233 6242 6254 6261 6276 6287 6320 6399 6428 6477 6480 6482 6491 6517 6537 6644 6655 6668 6698 6724 6769 6812 6818 6824 6938 6943 6978 6994 7062 7075 7116 7120 7160 7179 7203 7207 7286 7342 7371 7381 7449 7479 7549 7582 7585 7601 7613 7647 7697 7704 7771 7779 7788 7793 7805 7807 7839 7840 7850 7854 7857 7865 8078 8116 8144 8177 8203 8213 8236 8309 8312 8353 8364 8409 8429 8497 8534 8567 8580 8587 8592 8608 8612 8622 863" 8640 «7 "6 8714 8722 8820 8857 8918 8953 898; 9029 9047 9056 9098 9130 9132 0155 9194 9224 9234 9241 9242 9259 9287 9310 9314 9336 9.345 9387 9416 9444 9501 9529 9540 9602 9604 9629 9664 9824 9864 9875 9878 9925 9941 9969 9974 10013 10091 10124 10159 10304 10310 10338 10366 10433 10474 10507 10518 10=36 10~62 10566 10576 10618 10667 10674 10678 10753 10768 10770 10808 10894 10905 10909 10970 110.35 11124 11149 11166 11167 11218 11254 11319 1I33I 11408 11417 11542 1157.5 11579 11635 11658 11662 11755 11775 11794 11847 11848 11849 11857 11914 11954 12027 12037 12068 12111 12128 12148 12190 12275 12283 12317 12356 17371 12402 12499 12701 12741 12821 1.2827 12840 12856 12887 12904 12944 12967 12992 13057 13086 13115 13170 13171 13350 13378 13389 13402 13405 13408 13427 13492 13496 13530 13532* 135.39 13596 1367.3 13641 13822 13856 13907 13913 13924 13932 13955 13981 14016 14044 14047 14095 14157 14167 14703 14215 14221 14273 14294 14304 14309 14329 14333 14335 14361 14364 4366 14372 14437 14462 14463 14483 14499 14516 14519 14524 14577 14628 14735 14775 14776 14781 14906 14921 14939 14951 14958 14982 15007 15020 1=03'" 15051 15065 15132 15162 15195 15705 15762 15317 15315 15319 I53'3 15343 15357 15391 15410 15416 15439 15455 15461 15"97 15547 15573 15672 15699 15709 15731 15736 15738 15751 15776 15777 15829 15853 15868 159'2 159.77 15978 16111 I6'42 16148 16153 I61RJ 16195 16208 16210 16217 16761 16262 16265 16373 16378 16381 164=5 16486 6=1.3 16=3.3 16554 16555 16691 16699 16717 16746 16749 16787 16874 16904 16964 17051 17106 17110 17158 17166 17195 17254 17275 17292 17320 173.33 17347 17352 17458 17462 17505 17"06 17511 17591 176.34 17681 17689 17691 17757 17833 17849 17922 17956 18022 18142 18143 18225 18238 18283 18284 18294 18320 1834.3 18357 18358 18396 18397 18398 18412 18413 18440 18458 18468 1,8505 18515 18527 18577 18702 18791 13797 18810 18889 18895 18934 18986 18996 19040 19075 19127 19146 19173 191S0 19225 19233 19273 19351 19364 19374 19377 19394 19449 19458 19168 19512 19519 19527 19604 19643 19784 19793 19841 19871 19887 19910 19936 19947 19948 2O07T4 20016 2002' 20052 20061 20127 20180 20284 20115 20417 2047 20491 20537 20553 20764 20827 20900 20908 2092 20939 20943 20967 20968 MOSKOU, 23 Mei BU den brand op het ss. „Lew Tolstoj" op den Dnjepr zijn, naar thans gemeld wordt, 19 personen om het leven gekomen. Tot hen behoorde een hoogleeraar van hc- Polytechnisch Instituut te Kiew. Postduivententoonstelling De sinds kort opgerichte tentoonstel lingsclub „Kennemeriand" kan reeds op een prachtig succes bogen. Zy heeft na melijk de toezegging gekregen, dat op de door deze club te houden tentoonstelling door alle aangesloten keurmeesters der Ned. groep van Keurmeesters zal worden Ingezonden. Er zal dan eene pracht-col- lectie duiven bijeenkomen. PARIJS, 23 Mei. Volgens een telegram uit Washington heeft het Amerlkaansche Staatsdepartement den tekst van net Eugel- sche antwoord op de voorstellen van staats secretaris Kellogg onderzocht en is tot de conclusie gekomen, dat de Britsche nota gunstig is, zoodat de onderhandelingen voortgezet kunnen worden. Weliswaar heeft Chamberlain eenige reserves gemaakt, doch naar de meening van net pes-departement zal het mogelijk zijn de moeilijkheden uit den weg te ruimen door de reserves op te nemen ln de inleiding tot een toekomstig verdrag. LONDEN, 23 Mei. Naar uit Tokio ge meld wordt, heeft het Japansche kabin t zich gisteren opnieuw bezig gehouden m t den toestand ln China, waarbij geconsta teerd werd, dat Chang Tso Lln de Japa •- sche nota inzake het vermijden van eon burgeroorlog in Mandsjoerije nog niet be antwoord heeft. Chang Tso Lin wil klaar blijkelijk eerst het antwoord van de Chi- neesche zuidelijke regeering afwachten, al vorens zelf op de Japansche nota te ant woorden. Uit het Chineesche oorlogsgebied zijn weer berichten ontvangen omtrent terecht stellingen van politieke tegenstanders door belde partijen. Ook wordt plundering 'in cc stad Kalgan gemeld. Over het gebied vaa Tientsin en Peking is een noodcommando onder generaal Chang Tso Lln Ingesteld. Met betrekking tot de verklaringen van den Amerlkaanschen staatssecretaris Kel logg wordt erop gewezen, dat Japan in Mandsjoerije niets anders doet dan Ame rika in Nicaragua. Japan wenscht niets an ders dan de orde en rust in Mandsjoerije te handhaven. Voor Japan zijn de belangen in Mandsjoerije grooter dan voor Amerika ln Nicaragua. In de advertentie van de firma staan als telefoonnummers vermeld 13135 EN 15203. Men gelieve hiervoor te lezen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2