Luchtverkeer Ais KING SUPPOSITORIA NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Donderdag 24 Mei 1928 Met generaal Nobile boven de Poolzee Levine en Chamberlin Niet per vliegtuig, maar per schip? Rijksstudiedienst voor de luchtvaart RECHTSZAKEN Het tram-ongeluk met doodelijken afloop te Rotterdam KERKNIEUWS De plotselinge genezing te Lourdes pepermunt riiet be. stond, moest men het uitvinden II! IPKWg Radio en liefde UIT DE MISSIE. Dr. H.MANNING'S (Zetpillen te^en aambeien.) VERKEER EN POSTERIJEN Wat kost auto-rijden? Electrische locomotieven voor goederentreinen Cursussen in motorkennis voor politie-beambten RADIO-NIEUWS Uit het rijk der radio-fantasie Ten dienste van automobilisten en motorrijders VRAGENBUS Rekening te houden met data, schrijft, na een inleiding, een der opvarenden o.m., is een geheugenwerk, dat op zich zelf al gecompliceerd kan zijn, maar hoeveel te meer in een land, waar de opeenvolging der dagen slechts een kalenderconventie is. Mijn notitieboekje geeft aan, dat we Dins dag 15 Mei vertrokken, precies om 13.20. Ik bevond mij aan boord, bijna zonder het zelf te weten. Ik had me een plaatsje uitgezocht op een paar balken in sectie 19. Het lucht schip is in afdeeiingen gesplitst als een ministerie: de negentiende afdeeling is de voorlaatste en zij staat in verbinding met het richtingsroer; daar keek ik nu maar naar, want Nobile had mij het aan boord nemen niet kunnen garandeeren en omwille van mij zou hij zeker geen K.G. te veel heb ben genomen. Ik zie er van af. u de onrustige minuten te beschrijven, w7aarin de laatste maatrege len voor het vertrek werden genomen. Ik herinner me alleen nog maar de zucht van verlichting, dien ik gaf, toen ik door den megafoon deze twee woorden hoorde: „Al les los." Het luchtschip begon zacht te stij gen. Toen werd ik vermetel; ik stak mijn hoofd buiten boord en zwaaide met mijn zakdoek naar de kleine menigte, die in een luidruchtige begroeting uitbarstte. Een paar minuten later zag ik niet meer dan wat vuistgroote. zwarte kereltjes, afstekend tegen de blankheid der sneeuw. Het luchtschip navigeerde recht en zeker op een hoogte van 150 M.; het voerde met zich het aardige vrachtje van 13 ton. waar onder 7 ton benzine, hetgeen inderdaad moet imponeeren. We werden echter door de temperatuur begunstigd, die. met behtilp van de middagzon er in slaagde, zich op vier onder nul te handhaven. Juist voordat we de baai verlieten, ont moetten we de kleine Noorsche boot, waar van het vertrek uit Tromsö aan ons gesig naleerd was. We wisten, dat ze onze post aan boord had en men begrijpt gemakkelijk met welk een blik wij dat schip volgden en in welken geest wij het sireengeloei beant woordden. Deze post ontvingen we eerst hedenmorgen bij onzen terugkeer op de Citta di Milano. Na het overvliegen van Kaap Mitra ont moetten we een gladde en doorzichtige zee, als een meer. De lucht was voor driekwart gedeelte helder, alleen in het Zuid-Westen waren de eerste teekenen merkbaar van een depressie, die ons uit IJsland was gemeld. Wij gingen echter naar den tegenoverge- stelden kant en de cycloon mocht probee- ren ons te volgen. Ditmaal waren we niet van plan ons door hem te laten ringelooren. We houden de Oostelijke kust van Spits bergen. Het is het interessantste deel van dit vreemde land. dat op den drempel van de Noordpool gelegen is. De scherpe, ge tande bergen, overdekt met sneeuw en door sneden door ijsrivieren, die schitteren in de zon, bieden een even majestueuzen aanblik als de Alpen. Als men ziet hoe ze zich tel kens plots in de zee werpen, komt wel eens het denkbeeld op, dat ook zij toch niet an ders zijn, dan de vrucht van een monster achtige aanslibbing. Ziedaar de verlaten baai Magdalena. en daar het Denen-eiland met de zeer kleine Virgo Bay, waar, op 12 Juli 1897, Andrée met zijn luchtballon opsteeg om nimmer weer te keeren. Onder de sneeuw kan men nog de lijnen ontdekken van de hangar, die den ballon van den grooten avonturier herbergde. Maar waar ligt Smeerenburg, de legen darische stad van de traditioneel vertelde geschiedenissen? De stad moet hebben be staan op dat rustige strand van het Eiland Amsterdam. De Deensche visschers hebben eigenaardige legenden verhaald over deze fabel-stad, die werd opgebouwd, nadat Barents in 1596 het bestaan van Spitsber gen ontdekte. Het bericht, dat deze zee krioelde van walvisschen deed onmiddellijk de Hollandsche visschers toestroomen; in tiental jaren sprak men in Europa nergens anders van dan over dit visschers-luilekker- land, waar de walvisschen met duizenden op het strand lagen. De kieine IJsschotsen beginnen nu dichter de zee te vullen: te 15 uur ontmoetten we den eersten ijsberg. De route is nu veran derd- naar het Noord-Westen. Kalm en stil bedient Viglieri een der vijf fotomachines, die we aan boord hebben, de fotogramme- trica zwaar als een mitrailleur en die te zamen ongeveer 65 duizend gulden hebben gekost en hij begint het panorama te bombardeeren. Het loont de moeite zich deze fotografische opnamen te getroosten. De kalmte der zee is ongelooflijk. De bergen weerspiegelen zich er in. als in een meer. Op het onbewegelijke water schbnen de ronddrijvende ijsbergen als door nymnhen gestrooide bloemen. Om 17.25 wordt de Noordkaap van Spitsbergen ten Noord-Oos ten gepasseerd. Om 19 uur is het uiterste limiet van nog bevaarbare zee overschreden en we komen nu boven de zone van het compacte jjs. Nog korten tijd wordt deze Witte woes tijn onderbroken door hier en daar wat wa ter, maar dan sluit zich het iis voor goed Voor een eeuw hieraan een land s'oot. dat zijn steunpunt bij den Noordpool vond. waar Jules Verne met zijn fantasie een vulkaan bouwde. Het oog wordt niet moe. deze vlakte te overzien, die zooveel moedige mannen heeft aange trokken. Niets gelijkt op de imponeerende Verlatenheid van deze woestijn, waar ieder spoor van dierlijk leven schijnt te ontbreken. Dinsdag te 23.40, aldus vervolgt de opva rende zijn verhaal, klonk een voorbarig alarm: land in het zicht. Het was een op tische illusie, veroorzaakt door compact ijs. na een korten tocht over open water. Het weer is ineens veranderd en het wordt drei gend. Er valt eer sneeuwstof, dan dikke sneeuw, doch deze hecht zich op het dek. waar de mist een rijplaag deed ontstaan. Het luchtschip is geheel in het wit gehuld: de glazen van de hutten zijn met een ijs korst bedekt, de radlomast schijnt veranderd in een suikerbrood, de bakens en de ankers schijnen te zijn vervaardigd van een bom bazijnen stof. Dit alles verhoogt de schoon heid van het luchtschip, maar het maakt het ook minstens een ton zwaarder. Wij zien, dat Nobile nadenkend wordt en nu aan den een. dan aan den ander een inspectie opdraagt. Intusschen is de route meer naar het Noorden gewijzigd, om het eventueele bestaan van Gilles-land te kunnen vaststel len. Wij hadden niet het genoegen het te ontmoeten en misschien is deze emotie voor niemand bestemd. Woensdag, nul uur twintig, trekt de mist op en het uitzicht wordt beter. Dit onvoor ziene opklaren van den .Poolhemel doet Pontremoli en Trojani gelijktijdig twee be ren ontdekken. Allen haasten zich naar de vensters, maar omdat deze slechts in beperkt aantal aanwezig zijn, wordt de aanblik op deze importante personages slechts aan een deel der bemanning gegund. Troost je maar, zegt Trojani filosofisch, zij lijken precies op die van den dierentuin in Rome. Een uur later zijn we midden in een woedenden storm. De route van het lucht- schip blijft tegen een Noord-Oosten tegen wind Ingaan, die met een snelheid van 40 K.M. per uur woedt. Dit vertraagt onzen vooruitgang aanmerkelijk. Het luchtschip blijft echter stabiel en merkwaardig zeker van gang. Nobile heeft besloten eenige rust te nemen. Hij was reeds zeer vermoeid ver trokken, want twee nachten had hij bij het ontruimen van de sneeuw gewaakt. In den nacht van het vertrek was hij steeds op de been gebleven, niet in staat om zijn schep ping te verlaten. Even na het vertrek had hij een koortsaanval gehad. Op zijn gezicht las men de moeite, die hij zich gaf, om deze oververmoeidheid te overwinnen. Hij heeft zich nu in eenige dekens gewikkeld en hij ligt op een gemakkelijken stoel, met Titina op zijn knieën. Rondom hem spreken de mannen, die aan zijn commando's gewend zijn, zacht, teneinde zijn slaap niet te sto- den. Maar het duurt niet. lang: om twee uur staat hij al weer voor een der vensters, het ijs beschouwend. Dit deel van onzen tocht is het meest in teressant. Om 9.30 bespeuren we iets onge woons aan den horizont en ditmaal is het geen valsch alarm: we zijn inderdaad bo ven het Frans Jozef-land. Het stelt zich aan ons voor in den vorm van eenige echte duinen. Het eerst krijgen we contact met eiland Alexander. Van hieruit overvliegen we dezen grooten archipel van 19.770 kilome ters in het kwadraat en we volgen een route, die zich natuurlijk niet stoort aan de ca- prieuze vorming der eilandengroep en waar door we in den korStsten tijd het noordelijke einde van het land van kronprinz Rudolf bereiken. Nobile, die drie marine-officieren aan boord heeft, besluit op hun verzoek de baai van Replitz te overvliegen en daar wordt een krans neergeworpen ter nage dachtenis van Francesco Querini. die hier eenmaal, als een held. zijn leven liet. Dit denkbeeld is uitgegaan van graaf Orsi, den podestó van Venetië, die zijn voorma'igen stadgenoot wilde eeren en nu, een minuut hierna bericht de, radio reeds, dat de kleu ren van Sint Marcus op de eeuwige ijsvel den rusten. De vaart gaat voort, ofschoon niet ge makkelijk, want de wind verheft zich op nieuw en sneeuwstormen komen weer op zetten. Maar daarna wordt het weer plots beter, er vertoont zich in het Oosten een streep sereene lucht, de nevel trekt op, de zon breekt door en het al is gewikkeld in het zuiverste licht. Zoo is het pool-klimaat. Om 6.15 vliegen we over een typisch eiland, een soort fort met het kanon drei gend op ons gericht. Alle fototoestellen wer ken en bovendien weert zich de film-opera teur. De Oostenwind vermindert onze vaart tot op 50 K.M. Hoewel de zon nu volop schijnt, blijft de temperatuur tot 11 graden onder nul. We merken op, dat, naar gelang de positie van de zon, de schaduw van ons luchtschip zich nu eens links en dan weer rechts op het ijs afteekent. Om 8.45 vliegen we ovèr kaap Germania, om 9.5 over kaap Fligeby. We hebben nu den archipel achter ons en gaan opnieuw de onbekende, woeste streken tegemoet. Nu begint ook voor ons het drama der levensmiddelen. Het brood is hard als hout, het vleesch heeft lederen smaak verloren, eieren, sinaasappelen, boter, alles is bevroren, nog gezwegen van de dranken. We hebben nog eenige- flesschen mineraalwater, doch als ze ze openen, wordt op datzelfde oogenblik de inhoud een ijs klomp. Maar wat doet het er toe? We gaan het doel tegemoet. „Res." Een R. O. telegram uit Washington meldt: Het wetsontwerp, dat tot strekking heeft, een medaille toe te kennen aan de vliegers Levine en Chamberlin, voor hun vlucht naar Duitschland in het afgeloopen jaar, is met een gunstig rapport door den senaat aan de kamer van afgevaardigden doorgezonden. Een R. O. telegram meldt uit New-Yörk: De vertegenwoordiger te Montreal van de Duitsche Oceaan-vliegers deelde mede, dat deze niet door de lucht naar Europa zul len terugkeeren, maar per schip op 9 Juni zullen vertrekken. Verschenen is deel IV van de verslagen en verhandelingen van den Rijks-studie- dienst voor de luchtvaart, te Amsterdam. Eyenals in de inleiding tot den derden bundel verslagen werd vermeld, wordt thans in de inleiding gezegd, dat ook in de afge loopen twee jaar slechts een deel van den tijd aan onderzoekingswerk kon worden ge wijd. De controle op den aanbouw van civiele vliegtuigen en op het behoud der lucht- geloofde men nog. dat waardigheid dezer vliegtuigen en der moto- ren in het gebruik, bleef aan den R. S. L. opgedragen. Vele adviezen werden uitgebracht aan de verschillende luchtvaartautoriteiten, zoowel militaire als civiele, hier te lande en in Indië, evenals aan de industrie en aan uit vinders. Gisteren heeft het Haagsch Gerechtshof uitspraak gedaan ih de zaak tegen H. de K., trambestuurder, die door de rechtbank te Rotterdam was vrijgesproken van het hem tenlastegelegde veroorzaken van dood door schuld. Hem was n.I. tenlastegelegd dat het aan zijn schuld te wijten zou zijn geweest, dr.t hij als bestuurder van een wagen vari lijn 10, op 13 September 1927 op den Boe zemsingel te Rotterdam P. A. de Ridder heeft aangereden. Het Hof heeft het vrijsprekende vonnis der rechtbank bevestigd. retoumeeren. Ze had het gekregen, en „eens gegeven, blijft gegeven," aldus de een wat koppigen. plagerigen indruk makende schoonvader-in-spe, die, zoo vertelt, het „Vad." met het verlaten Arendje, zijn doch ter ,op het zondaarsbankje in de rechtszaal voor de volledige Kamer van de Arrondisse mentsrechtbank te Rotterdam had plaats ge nomen, verdacht van verduistering van het draadlooze ontvangstation. Er kwam een heele rist van getuigen: 10 mannen en vrouwen, die des morgens te half vijf reeda uit de veeren hadden moeten stap pen om bijtijds op den Noordsingel te zijn. Daar waren de vrouw-en-moeder van de verdachten, en de zuster-en-dochter; dan Jacob, de ontrouwe aanbidder met zijn oom en tante en kostjuffrouw, en die allen onder commando van den rijksveldwachter, gesta- tionneerd in Sommelsdijk of 't aangebouwde „Meneerse". Met eilandsche breedsprakigheid stelden ze zich al naar gelang hunner sym pathie en antipathie 't bloed kruipt, waar het niet gaan kan aan de zijde van Ja cob, dan wel van Arendje, en verklaarden ze in het laatste geval, dat de veelomstreden radio, die ten slotte nog stuk bleek te zijn ook, op den Zaterdag na Sinterklaas aan de jongedame was gegeven bij wijze van troost prijs voor een niet-ontvangen Sinterklaas geschenk. Uit het getuigenverhoor borrelden enkele wetenswaardigheden op, zoo o.a. dat Jacob per briefkaart de verloving had uitgemaakt, toen hij in Den Bosch zat; dat de vader van Arendje zijn schoonzoon eens even een com pliment had gemaakt; dat Arendje en haar verloofde samen in de gang hadden staan huilen op een goeden avond en dat in het Flakkeesche dialect deze genoeglijke bezig heid met „brullen" wordt aangeduid, en dat de schoonvader in den dop. toen hij geen schoonvader in den dop meer was, zijn niet in de familie gekomen aanstaanden schoon zoon had aangeboden hem „aan het mes te rijgen" als hij zijn toestel kwam weerom halen. Het O. M. maakte zijn excuus, dat het deze onverkwikkelijke zaak had aangebracht, het had er zoo vast op gerekend, dat in het vooronderzoek de zaak wel tot een oplossing zou zijn gekomen, maar die kans was afge stuit op de koppige houding van de H.'s: Het jongere zusje van Arendje kreeg een schrobbeering voor haar onwaarheid spre ken. Gevangenis- en hechtenisstraf vond mr. Holsteyn voor de verdachten niet noodig, maar wel een geldboete. Eisch tegen elk der verdachten 50 boete subs. 25 dagen hech tenis. De president maakte jurisprudentie voor alle minnende harten, waarin de liefde in haat is omgeslagen, door te zeggen, dat het toch wel een klein beetje onfatsoenlijk is, als na een afgebroken verloving de geschen ken niet terug gaan. Eenige dagen geleden werd, zooals be kend, uit Lourdes de plotselinge genezing gemeld van Agnes Klein uit Katemberg bij Essen. Thans bevat het „Journal de la grotte de Lourdes" nadere bijzonderheden omtrent dit geval. De schrijver van het relaas ondervroeg de genezene met behulp van een vrouwelijke tolk. n.I. zuster Mechtilde van het hospi taal van Onze Lieve Vrouw der Smarten. Mejuffrouw Agnes Klein, wie de kalme vreugde uit de oogen straalde, vertelde rus tig haar geschiedenis. Sedert een tiental jaren had zij groóte pijnen geleden. Een groot open wond in de rechterdij, boven de knie, die gedurende vijf jaren etterde, belette haar eerst het loopen. De wonde is nu sinds drie jaren gesloten- het litteeken ervan is nog te zien. Daarna kreeg ze aan den rechterarm en nog later aan de linkerzijde etterende won den, die verscheidene langdurige verplegin gen in de ziekenhuizen noodig maakten. Vervolgens had zich een soort samentrek king van beenspieren voorgedaan, zoodat ze, toen zij haar bed of ligstoel verliet, slechts met groote moeite en met behulp van een stok kon loopen, alleen met de punt van den voet den grond rakend. Bovendien was zjj lijdende aan een nier en een hartziekte. Haar gezichtsvermogen was onscherp. Zij nam zeer weinig voedsel tot zich. Zij werd eenmaal twee jaar en een ander maal anderhalf jaar lang in het ziekenhuis verpleegd. Toen zij weer in den schoot harer familie terugkeerde vóór haar ziekte was zij d.enstbode geweest was zij niet meer in staat, haar brood te verdienen. De reis, naar Lourdes had haar zeer ver moeid. Sinds haar aankomst op Dinsdag in het hospitaal te Lourdes, tot Zaterdag, den dag harer genezing, leed zij vreeselijk door haar nierziekte. Vóórdat zij in den morgen van Zaterdag in de piscine werd onderge dompeld. schreeuwde zij het uit van pijn en liepen de tranen van smart haar over de wangen. Toen zij in het bad werd ondergedompeld, voelde zij een begin van bezwijming op komen. doch een volgend oogenblik stond zij recht op de voeten. Zonder steun begaf zij zich naar de grot om haar dankzegging te doen en van de grot naar het Hópltal St. Frai. Op het bureau der medische constatee ringen is vastgesteld, dat men zich een nader onderzoek dient voor te behouden, daar de doktersattesten, die de genezene bij zich had, niet volledig waren. Men weet, dat genoemd bureau met de uiterste voorzichtigheid te werk gaat bij het beeordeelen van Lourdes-genez ngen en in zage verlangt van de medische verklarin gen omtrent ziektegeschiedenis, diagnose enz., op het geval van de(n) patiënt (e) betrekking hebbend, en na de genezing nog langen tijd met haar uitspraak wacht om te zien of de genezing zich bestendigt. Het behoort tot de Sommelsdllksche zeden en gewoonten bij een verbroken verloving de wederzljdsche geschenken terug te zen den. A. H., een 23-jarige jongedame, die in dezen steun heeft gevonden bij haar vader Sl H„ heeft inbreuk gemaakt op deze Over- flakkeesche mores en geweigerd, toen Jacob Tule haar schriftelijk de liefde had opge zegd, haar ex-verloofde een radio-tóestel, dat hij te haren huize had geplaatst, te .Agentia Fides" meldt o.a. In de missielanden der Paters Capucjjnen zijn 100.000.000 hei denen. Rome. De Procureur-Generaal der Ca- pucljners heeft juist een rapport gepubli ceerd dat meldt, dat het aantal niet-ka- tholieken in de missiegebieden der Capu- cijnen over de heele wereld 106.776.093 be draagt. De katholieken bereiken een to taal cijfer van 1.583.664. Gemiddeld zijn er dus 67 heidenen op eiken Christen. Tien verschillende Staten leveren de 483 Europer* che priesters die zich aan de heidenen wijden in de 31 missies die deze orde onderhoudt. Italië en Spanje staan bovenaan en leveren 44 der Capucij- nen die in de missielanden werken. Ieder van deze landen heeft 8 missiegebieden; Italië levert 124 priesters en Spanje 92. Frankrijk volgt daarna met 4 missiege bieden en 62 missionarissen; dan België Engros Fa. C. H. S. HEILKER- Haarlem met 2 missielanden en 58 missionarissen; Duitschland 2 missiegebieden en55 misio- narissen; Nederland 2 missiegebieden en 39 missionarissen. Het overblijvende wordt aangevuld door Engeland, Oostenrijk en Malta, die elk één missieland bezitten. Topografisch worden deze missielanden verdeeld als volgt: In Europa 3; in West- Azië 3; in Indië 7; in China 1; in Afrika 6; in Midden- en Zuid-Amerika 8: iu Oceanië 3. In deze missies werken 43 in- landsche priesters. Del; Orde onderhoudt boivndieïi 16 gewesten die zich missielanden kunnen noemen in de wijde beteekenis van het woord. Een stad die als medisch cen trum bekend staat in China, wordt de residentie van een Chineesch bisschop. Lyhsien (Chihli, China). Een zeer be kend centrum op medicinaal gebied in China is pas geileden door Z.D.H. Mgr. Melchiorsum. Apostolisch Vicaris van Ly hsien, zelf Chineesch van oorsprong, uit gekozen als middelpunt van het missiege bied waarover hij de leiding heeft, en waar hij onlangs is geïnstalleerd. Het is de stad An Kuo, de belangrijkste plaats uit die omgeving, en groote han delsmarkt; het is de verzamelplaats van de koopers en leveranciers van de phama- ceutlsche artikelen van alle 18 provincies van het land. Een bijzonderheid van deze stad is de Pagode die zich verheft ter eere van den Patroon der Medici Yao Wang (d.w.z. ko ning der Medicijnen! en die in de stad op zeer bijzondere wijze wordt vereerd. Tot op heden was Kacchiachoang de bisschopssad, doch ze bevat geen genoeg zaam centrale ligging en is gedurende de regentijd geheel sf jf ileerd. Mgr. Sun overweegt den aanbouw van kloosters in dit nieuwe centrum, voor de Chineesche Broeders en de Chineesche zusters, waar voor hü genootschappen zal stichten Singapore als belangrijk cen trum van Communistische pro paganda. Singapore (Straits Settlemennts)Bijna lederen dag worden Chineesche Commu nisten gearresteerd wegens medewerking aan het rondsrooien van bolsjewistische geschriften, ot wegens het oniechtmatig dragen van wapenen. Deze propagandis tische lectuur is van nature buitengewoon heftig; en beoogt nie'i» meer of minder dan het uitroeien van alle Europeanen in Azië. Het Agentschap Reuter» geeft een van deze documenten in de volgende termen weer; „We moesten alle consuls van de ver schillende landen dooden; bovendien den secretaris van Chineesche zaken, en den Directeur van het departement van op voeding. doch vooral den Gouverneur van Singapore, de verschillende Rij l =kanse- liers en de officieren, zoowel de militaire als die van de marine", Ongerustheid omtrent het lot der missie in Tsinanfu. Rome. Een telegram uit Shanghai meldt dat men geen zekerheid kan verkrijgen omtrent het lot der missions/ V -en in Tsinanfu. het centrum van het Japansch- Chineesch conflict. De eenigste verbinding is de draadlooze met Japan. Tsinanfu is de hoofdstad van het ge lijknamig vicariaat en telt circa 100 pries ters, seminaristen, zusters en broeders. Het vicariaat is na den Boxeropstand snel vooruit gegenn. Telde de Kaholieke be volking in 1900 daar 18.205 zielen in Juni 1927 waren er 57.224. Mantchourye ontvangt dage lijks 2300 Chineesche vluchte lingen. Moekden. De uittocht uit de provincie Shantung naar Mantchourye gaat door op groote schaal. Dagelijks scheepen zich 2300 Chineezen in voor Mantchourye, 1700 in Dalny en 600 in Newchwang. Hierbij zijn er 2 millioen geëmigreerd. Hierdoor ontstaat een groot probleem voor de kerk, want onder de vluchtelingen zi1n vele katholieken. Te Fushun ztjn reeds 6000 Katholieken aangekomen, te Moekden 200. In Indië zijn op het oogenblik 772 Juzïeten. Rome. Het totaal aantal Jezuïten, (Priesters, scholastieken. broedeUs) in Indië bedraagt 772. Zij zijn over 9 missies verdeeld. In Bombay en Poona zijn Por- tugeezen en Duitschers onder een Portu- geeschen Bisschop Calcutta is toever trouwd aan de Italianen. Trichonopolis en Trinoomalia op Ceylon in handen van de Franschen. Belgische Jezuïeten zijn in Cal cutta. Ranchi en Galle op Ceylon, ter wijl Patna de kleinste missie is toéver- trouwd aan de Amerikanen. Wederom twee missionarissen in handen van de Chineesche benden. Rom e. 13 Maart werden twee paters ge vangen genomen, de eerste Pater Rouchon Lazarist (Franschman) herkreeg zijn vrij- j heid den 23en Maart. Pater Louis Pirmez. 1 Missionaris aan het H. Hart (Belg) is nog altijd gevangen. Hij werkte in Yun nan in het Zuid-Westen van China bij de grens vad Indië. Pater Pirmez werd als gijzelaar gevan gen genomen door generaal Tchang Kic pa. De bandieten hebben ver» ikerd dat de missionaris goed zal behandeld worden. Dc Nederlandsche Priesermissiebond. Agmfcia Fides me'tlt teven* nog uit Sarawak het plotseling overlijden van Fa ther B. Mulder, bekend ats de beste des kundige inzake de inlandsche taal dier streek in Borneo. Een vraag, die zeker velen, vooral de automobilisten bezig houdt, is: „Wat kost mij het auto-rijden?" De beantwoording van deze vraag gaf het „Hbld." en wij laten dat antwoord hier vol gen: Als eerste voorbeeld willen wij hier be spreken een kleinen Europeeschen auto, van een kostprijs van 2300. De prijs van vier stel banden van een dergelijken wagen zal ca. 200 bedragen. Het benzineverbruik wil len wij aannemen op 1 liter per 10 KM. met het oog op de verliezen door stationnair draaien, stadsgebruik enz.; bij een benzine- proef op een goeden vlakken buitenweg zal met één liter wel een grooteren afstand kunnen worden afgelegd. De af te leggen afstand wordt hier aangenomen op 15.000 K.M. per Jaar. Het is natuurlijk gemakkelijk in de berekening dit cijfer naar behoefte te wijzigen terwijl ook desgewenscht aan de hand van de prijscouranten voor wagen- en bandenprijs eenvoudig andere waarden kun nen worden Ingevuld en desgewenscht ook andere getallen voor benzine- en oliever- bruik en eventueel voor reparaties kunnen worden aangenomen, al naar de grootte en qualiteit van den wagen, waarop de bereke ning betrekking heeft. Voor een kleinen wagen als bovenbedoeld komt men tot de volgende berekening: Bedrtjfskostenberekening voor een kleinen auto. kostprijs 2300, prijs vier stel banden 200 benzineverbruik 1 liter per 10 K.M., af te leggen afstand 15.000 KM. per jaar. a. Vaste kosten 1 Rente 5 pet. van 2300 2 Afschrijving. Te berekenen over den kostprijs zonder banden; le jaar 25 pet. van 2100 is 525 per jaar; 2e jaar 20 pet. van 2100 is 420 per jaar; 3e, 4e en 5e jaar 15 pet. van 100 is 315 p.j, Gemiddel 3 Verzekering. All risk polis on geveer 4 Belasting. Eerste aangifte waar de 1855, hoofdsom 70, reken b.v. 100 opcenten Wegenbelasting, bij een gewicht van b.v. 800 K.G. 5 Garage. Stalling met onderhoud naar omstandigheden, gemiddeld b.v. 6 Chauffeur p. j. 115 378 150 140 48 300 Totaal vaste kosten 1131 of bij een af te leggen afstand van 15000 KM. per jaar ongeveer 7.5 cent per K.M. b. Veranderd, kosten: 7 Benzine 1 liter per per K.M. 10 K.M. of bij een literprijs van 15 cent 8 Olie en verdere smeermiddelen 9 Banden 200 per stel, levens duur 13.000 a 14.000 K.M., d.i> onge veer 10 Reparaties, ongeveer 0.015 0.0- 0.015 0.025 Totaal verandert, kosten 0.065 of bij een af te leggen afstand van 15.000 K.M. per jaar 975 per jaar. Volgens deze berekening komen de totaal- kosten dus op 2166 per jaar of 14 cents per K.M. bij welk bedrag de vaste kosten ad 7.5 cent per K.M. een zeer belangrijke rol spelen. Bij het lezen van deze cijfers zal men zich ongetwijfeld afvragen hoe het mogelijk is, dat er verhuurinrichtingen zijn, die auto's met chauffeur verhuren tegen 15 cents of zelfs 10 cent per K.M. In het midden latend, of dergelijke be drijven rendabel kunen zijn willen wij nog even nagaan, hoe op bovengenoemde be dragen nog een besparing mogelijk zou kun nen wezen. Wat de onveranderlijke kosten betreft worden voor groote bedrijven de kosten voor benzine, olie en banden een fractie la ger, daar deze artikelen in het groot wor den ingekocht; verder kan ook. indien men voldoende werk heeft voor één of meer eigen monteurs, op de reparatierekening nog iets gespaard worden. Wordt de auto uit sluitend of vrijwel uitsluitend voor bedrijfs doeleinden gebruikt dan wordt de perso- neele belasting 50 pet. lager en hierdoor wor den de vasts kosten in het hierboven aan gegeven geval dus op 70 teruggebracht. Verder is het indien men een goedkoop pand heeft waarin meerdere auto's worden on dergebracht of indien men den wagen kan onderbrengen in een of andere schuur of in een pakhuis dat men toch noodig heeft, mogelijk den garagepost te reduceeren. De belangrijkste vermindering van de vas te kosten kan men echter verkrijgen door het per iaar af te leggen aantal kilom. op te voeren. Rijdt men bijv. met de hierboven besproken auto geen 15.000 K.M. maar 30.000 K.M. per jaar, dan worden de vaste kosten tot 4 en drie kwart cent gereduceerd. Hoe kleiner het aantal per jaar afgelegde K.M. is des te grooter zullen de kosten per K.M. wezen, daar op dit kleine aantal kilometers dezelfde vaste kosten drukken. Aannemende dat een verhuurinrichting de veranderlijke kosten tot 5 cents per K.M. zou kunnen reduceeren moet deze toch. voor opgesteld dat hare onkosten niet hooger zijn dan voor den hierboven besproken wa gen, een nog veel grooter afstand per jaar afleggen dan 30.000 K.M. per wagen, om 15 cent per K.M., te kunnen berekenen. Bij de- zen afstand worden de vaste kosten, in I aanmerking nemende de lagere belasting en I garagekosten ca. 3 cent, dus de totaalkos- I ten ca. 8 cent plus de kosten voor chauf feur. Deze laag stellende op 1200 per jaar wordt hierdoor het totaalbedrag reeds ver hoogd met 4 cent per K.M.; voor stads gebruik zal echter bij een dergelijken af te leggen afstand met twee chauffeurs reke ning moeten worden gehouden, waardoor de totaalkosten 16 cent per K.M. worden, indien rente verzekering en afschrijving niet hooger zouden zijn dan voor den hierboven aangegeven wagen. In ieder geval blijkt hieruit dat het in vele gevallen voordeeliger zal kunnen zijn een auto te huren dan er zelf een aan te schaffen. Naar de „N. R. Ct." meldt., worden bij Werkspoor voor rekening van, cfe Nederi. Spoorwegen twee electrische locomotieven gemaakt, waarmee een proef zal worden ge nomen voor het vervoer van goederentreinen op de lijn AmsterdamRotterdam. Op 22 Mei is de door de K.N.A.C. georga niseerde cursus voor politielbeambten in Zuid-Holland te Gorcum aangevangen. Da eerste les werd bijgewoond door 30 rijksveld wachters en 10 politie-beambten uit Gorin- chem. De 2e les had 's middags plaats en werd bijgewoond door 37 politie-beambten van verschillende omliggend gemeente en 7 politie-beambten uit Gorinchem. Den vol genden dag, op 23 Mei, werd door den voor zitter der K. N. A. C., den heer ir. E. L. C. Sch'iff, de cursus te Alphen aan den Rijn geopend. Te Alphen zal deze cursus gehouden worden in de zaal van Hotel De Vergulde i Wagen, 's Morgens namen aan de eerste les 20 rijks- en 20 gemeente-veldwachters deel, terwijl 's middags een eerste les gegeven werd, waaraan 44 gemeente politie-beamb ten der omliggende gemeenten deelnamen. Alle deelnemers aan deze cursussen ont vangen boekjes, waarin in korte trekken de te behandelen stof wordt uiteengezet. Even als de vorige door de K.N.A.C. georganiseer de cursussen in Zeeland, Noord-Brabant en Noord Holland, is de leiding opgedragen aan den automobiel-expert, den heer A. W. Burksen. De cursus voor politie-beambten in Lim burg zal op 16 Juli een aanvang nemen. grachten en straten het éénrichting-verkeer vastgesteld. Deze uit een verkeersoogpunt zeer toe te Juichen regeling brengt echter met zich mede, dat men bij het rijden in Amsterdam van het eene stadsgedeelte naar het andere voor verschillende in één richting afgesloten straten komt en daardoor aan het dwplen kan raken. Dit des te meer waar sommige straten, die voorheen wel van twee zijden bereden mochten worden, nu aan één zijde voor verkeer zijn afgesloten. De American Petroleum Company heeft daarom in overleg met de verkeerspolitie te Amsterdam, een kaartje van Amsterdam laten samenstellen, waarin de verschillende beperkende bepalingen en eveneens de rich ting, waarin het verkeer in verschillende straten wordt geleid, staan opgeteekend. De A .P.O. stelt deze kaarten gratis ter be schikking van het publiek bij haar pomp houders Zij zijn eveneens op aanvraag aan 't A.P.C.-gebouw Petrolea, afdeeling Publi citeit te 's Gravenhage verkrijgbaar. Voor enkele jaren werd de wereld opge schrikt door sensationeele persberichten over den z.g. „doodenden straal", die dood en verderf bracht, ongeacht afstand, plaais of tjjd. Doch even snel als deze uitvinding in de pers werd gelanceerd, even spoedig verdween zij daaruit en de mogelijkheid van den „onzichtbaar doodenden straal" leeft nu nog alleen voort in het brein van zijn uitvinder. De rust in der menschen gemoe deren is wedergekeerd. Helaas, thans worden we weer opgeschrikt door een dergelijke uitvinding. Een afleve ring van het Amerikaansche tijdschrift Ra dio News brengt n.I. een uitvoerige beschrij ving van het z.g. „radio-kanon", berustende op het beginsel: concentreering van radio golven, die met groote energie worden uit gezonden en dan de eigenschappen van den hierboven vermelden doodenden straal be zitten. Evenals lichtgolven kunnen we radiogolven concentreeren. Practisch komen we echter voor de moeilijkheid te staan, dat de golf lengte der laatste veel grooter is dan die van lichtgolven, zoodat we instrumenten van groote afmetingen zouden moeten ge bruiken. We zullen dus van het denkbeeld moeten uitgaan, dat we radio-golven met een golflengte van b.v. 10 c.M. te onzer be schikking hebben, die we evenals lichtgol ven door middel van een reflector concen treeren. De energie, die in de radiogolven ligt opgesloten, wordt door deze concentra tie eveneens vergroot. Weten we deze tot een paar duizend watt te brengen, dan zou daardoor de lucht geisoleerd worden en derhalve een goede geleider inplaats van een isoleerende laag. Zij is dan het best te vergelijken met een koperdraad zonder ge wicht en zonder vaste polen, zoodat we de zen door den radiogolvenbundel gevormden „koperdraad" in elke gewenschte richting kunnen brengen, en door middel van een vervormer, waaraan de reflectoren van twee zulke stralen zijn verbonden, een stroom daarin opwekken. De bundel geïoniseerde lucht, waarlangs deze stroom gaat en waar aan we een hooge spanning moeten trach ten te geven om ons doel te bereiken, komt nu overeen met een draad onder hooge spanning, die dus levensgevaarlijk is om aan te raken. Dat nu is het fatale punt: elk leven, dat binnen dezen straal komt, wordt gedood. Met reflectoren op draaibare standaards kan men dus het hemelruim afzoeken en alle levende wezens daarin, die met den straal in aanraking komen, worden vemiteigd. Hiermede zou de „doodende straal" werke lijkheid zijn gewordenware het niet, dat men tot op heden nog geen radio golven van 10 cM. met de noodige energie in K.W. heeft kunnen verwezenlijken, wegens de beperkingen, die de vacuumbuizen ons daarbij stellen. Maar wie weet, wat de toe komst ons nog brengt. Amateurs experimen teeren thans reeds op golflengten van 75 c.M. met succes „and from 75 to 10 c.M. there might be but one step." Zooals waarschijnlijk bekend zal zijn, is in het centrum der stad Amsterdam voor vele Vr. omtrent loten. Antw.: Geen enkel der ons toegezonden nummers is uitgeloot. Vr.: Mag een schoondochter allerlei praatjes rondstrooien over schoonouders? Zoo neen, wat is daar tegen te doen? Antw.: Indien u meent, reden tot klagen te hebben, kunt u zich met een klacht wen den tot de politie. Vr.: Welke is de kortste weg van Haar lem naar Nijmegen, naar de H. Landstich ting per auto. Hoeveel K. M. Is dit? Antw.: Haarlem, Amsterdam, Duiven - drecht, Abcoude, Locnon, Nieuwersluis, Breukelen, Maarssen, Utrecht, de Bilt, Zeist, Doom, Leersum, Amerongen, Rhe- nen, Wageningen, Lexkensveer, Zetten, An- delst, Loenen. Lent, Nijmegen, H. Land- Stichting. Afstand 130 K. M. Vr.: Onlangs werd mij verteld, dat papie ren Marken-geld van 1910, '11, '12, '13 nog waarde heeft. Is dit zoo? Antw.: Dit papieren geld heeft zoo goed als geen waarde meer. Vr.: Voor mijn hum-belasting en meubi- lair-belasting was ik voor '27 aangeslagen als volgt: Huurwaard ef 10, meubilair 20, 20 pet. en 50 pet. voor provincie en ge meente, tezamen 11.20, makende totaal 27.20. Volgens belastingjaar 1928, wat ik zoo juist ontvangen heb, luidt dit: Huur waarde 11.70, meubilair 6, voor provin cie en gemeente 20 en 50 pet, tezamen 12.39, makende totaal 50.09. I. Is dit juist, gezien mijn huishuur sinds November 1925 steeds 6.25 gebleven is? II. Zijn de hur enthans onder de 4 per week, volgens de nieuwe bepalingen, vrij van personeele belasting? Antw.: I. Naar een aanslag van 6.25 is uw aanslag 1928 juist. II. In Haarlem zijn de huren van 4 per week en minder vrij van personeele belasting. Vr.: Kunt u mij het adres opgeven van den heer (volgt naam), werkmeester aan het „seinwezen" der H. IJ. S. M.? Antw.; Dergelijke vragen worden in deze rubriek niet beantwoord. U kunt dat in het adresboek van Haarlem naslaan. Vr.; Hoe kan ik vlekken, afkomstig van transpireeren, uit een pullover verwijderen? Antw.; Uitwasschen in een Sunlight-sopje. Vr.Ik heb een dienstmeisje in huis, dat ik per week gehuurd heb en dat ook per week. betaald wordt. Als ze eens ziek wordt, hoe lang moet ik ze dan verplegen en doktersrekening betalen? En als ze naar het ziekenhuis moet, hoe veel weken ben ik dan verplicht te betalen, want ik ben niet in het ziekenhuisfonds? Antw.; U moet ons, alvorens wij uw vraag inzake de verplegingskosten kunnen beant woorden, eerst melden, of het een dagmeisje betreft of een dienstbode voor dag en nacht. Bij ziekte gaat het loon gedurende korten j tijd, 1 a 2 weken, door. Vr.: Ik ga naar Weenen; nu wil ik een schilderstukje meenemen in lijst. Moet ik daar invoerrechten voor betalen? Hoeveel be dragen die en waar moet ik mij da|i ver voegen? Ik moet door België, Frankrijk en Zwitserland naar Weenen. Antw.: In Oostenrijk zijn schilderstukken vrij van invoerrechten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9