Buitenlandsch Nieuws T^veast ■z&nuAA/iaMeüm FEUILLETON. ONGEZIENE LEVEN NA WERELD OF DEN DOOD! HET MIJNHARDT'S DE MISDAAD VAN KÉRALAIN de ontploffing te hamburg. GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN Hoofd pijn-Tab letten 60 Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten .75 ct Staal-Tab letten 90 c' IVSaag-Tabletten 75ct] Bij Apoth. en Drogisten. KERK EN SCHOOL Esperanto-examens God de Vergelder. Het toeval, de god der dwazen. Als laatste antwoord op de vraag, wie de wereld het aanzijn schonk, antwoordt de ongeloovigo atheïst: het toeval! En dan denk ik van zelf aan 'n oude sage, die ik ergens las, 'k weet niet meer waar ergens: In de landen aan Euphaat en Tigris leef den in de oude tijden menschen in wier harten dezelfde vragen brandden als in onze zielen. Van waar komt de mensch, waarheen gaat hij, wie schiep dat grootsche, mach tige heelal? In hun antwoord op al die vragen was dat, wat hun onbevangen geest en nart hun ingaf: er zijn hemelsche machten,die de goede gesternten besturen, van wie regen en vruchtbaarheid komt en er zijn booze machten, die de slechte gesternten voeden, die hagel en storm ontketenen. Het viel die menschen van den heiden- schen voortijd te zwaar, zich boven alle bijgeloof te verheffen ot de alles omvat tende en verklaarbare eenheid van een hoogste wezen, als eerste en laatste oor zaak aller dingen. In het land dier menschen heersehte tïn goede koning, die deemoedig de goden diende. Op zekeren dag kwam een wijze man tot dien koning en zeide: „Koning, waarom dient gij deemoedig de goden? Er bestaan geen goden, die de gesternten leiden! Hun banen bewegen zich volgens onverant woordelijke wetten! En de wijze vorderde van den koning, dat hij alle tempels zou sluiten, en het volk geleerde mannen zou geven om het te onderrichten in de vaste wetten van het planeten-stelsel. Maar de koning was 'n wijs en verstan dig man en onderzocht de woorden van den geleerde ,of ze ook waarheid be vatten. Hij liet door 'n heraut aankondigen, dat het volk zich naar de hoofdstad moest begeven en stelde hen in een kring op om een arena, terwijl hij in het midden een gouden zuil liet plaatsen. Toen sprak de koning het volk toe en vertelde, al wat de wijze man hem had medegedeeld over het bestaan der goden. Het gelaat van den wijze straalde, want hij wist zijn roem nabij. Toen nu de koning alles gezegd had, liet hij bij zich brengen honderd diaman ten, ieder zoo groot als 'n noot en hon derd robijnen en de edelsteenen fonkelden als de sterren des hemels. Toen sprak de koning tot den wijzen man: mijn volk heeft vernomen, wat gU gezegd hebt over het bestaan der goden, let nu goed op. De honderd witte en honderd roode steenen zult gü achtereenvolgens in !W handen nemen en ze door de arena rol len in een kringloop om den gouden zuil, maar geen steen mag een ander raken of In zijn loop storen. Het zal u gemakkelijk vallen, daar gü de aanen der sten-en, die,, zooals gij zegt niet door de goden bestuurd worden, berekend hebt. Gelukt u dit, dan zullen de tempels der goden gesloten worden en wij zullen u gelooven; gelukt u dit niet, dan hebt 5Ü de goden gelasterd en zult ge sterven! Toen werd het doodstil in de arenn! De wijze wierp zich op de knieën voor den koning en smeekte hem om genade voor zijn leven. Wat is toeval? Wat beteekend dat woord? Eigeiyk beteekent dat woord heel weinig en bestaat alleen in iemands gedachte, en Wil niet anders zeggen dan de onvol doende beschouwing of onwetendheid van esn gedeelte der oorzaken, waardoor een of ander uitwerksel te weeg wordt ge bracht, b.v. bij 'n wedren loopen twee paarden van verschillend ras geruimen tijd precies even snel. Dit zal een opper vlakkig toeschouwer „toevallig" noemjen; maar als men op dat oogenblik alle oor zaken die in 't spel zijn, kon doorzien, zou men niet meer van toeval spreketn. Als men alle invloeden, die daar in werken op paarden en menners kon doorzien, zou men terstond moeten toegeven: neen, dat die paarden gelijk blijven is niet toevallig maar is 'n noodzakelijk gevolg van ver schillende geheime oorzakrti, die niet in 't oog vallen. Wanneer wil dus beweren dat iets toevallig is gebeurd, wil dat niet zeggen dat die gebeurtenis geen oorzaak heeft gehad. Dit is pure dwaasheid maar dat die oorzaak in haar geheel of gedeltelijk ons niet bekend is. Zie daar de beteekenis van dat veel gebruikte woord „toevallig". Daarom zegt prof. Beysens dan ook: het toeval is een groote nul en louter woorden-spel, eenheid. Het toeval is de god der dwazen, zegt Frederik II, de koninklijke vriend van Voltaire. En reeds merkt Cicero scherpzinnig op in z'n boek: De natura Deorum: Over de natuur der godon: Indien de geheele wereld-orde haar ontstaan zou danken aan het blin de toeval, dan neem ik met evenveel recht aan, dat de Annales van Ennius ('n episch gedicht in 18 boeken) ontstaan zijn uit een blindelings door elkaar wer pen van letters. Wanneer het toeval het heelal kan samenstellen, waarom kan het dan geen tempel, geen portiek, geen stad of paleis tot stand brengen? Hoe intens dwaas en miniem de kans is, dat heel die prachtige wereld-orde zoo maar toevallig tot stand zou zijn geko men geeft Prof. Dr. Beysens te zien in zijn „Feodicee of natuurlijke Godsleer, met de volgende berekening: Volgens de wetten der kansberekening kunnen de 26 letters van het alfabet hoe ongelooflijk dit ook moge slinken op niet minder dan 620 sextillioen (dit ls 620 met 36 nulletjes!) verschillende ma nieren gerangschikt worden! Wanneer wij derhalve ergens de 26 letters van het al fabet in de juiste volgorde óp tafel zou den zien liggen, dan is er één 620-sextil- lioenste kans, dat zij zoo maar in den b'inde op tafel zijn gegooid en „toevallig" juist zoo van A tot Z achter elkander zijn gekomen. Dan blijven er in ieder geval 619999999099999999999999999999999999999 kan sen dat ze niet toevallig maar „opzette lijk" zoo naast elkander zijn gerang schikt: 12 personen kunnen op 479.002.600 manieren om een tafel gerangschikt wor den! Tusschen wee personen, die domino spelen, met slechts 7 steenen, zijn 137 milliarden verschillende partijen mogelijk. En dan te bedenken, dat volgens Nageli een enkele levende cel bestaat uit mins tens vijf-duizend blllioen, zegge 5000.000.0 00.000.000 eiwit-moleculen, die zich alleen in één bepaalde zeer ingewikkelde orde moeten vereenigen, om een levende cel sa men te stellen en nu moeten we nog niet vergeten, dat die moleculen weer bestaan uit billioenen „atomen" en de atomen vol gens Nögeli uit ameren". Hoeveel kans zal er nu bestaan dat die 5000 blllioen moleculen, die zich uiteraard op alle mogelijke wijze kunnen vereenigen, zich op goed geluk af tweemaal in de zelfde orde zullen samenvoegen. En dan heeft men nog maar twee toevallig-gelijke cellen! Hoeveel kans bestaat er nu, dat uit het toevallig samentreffen der stof deeltjes twee gelijke „organismen" ont staan. Daarvoor moeten 5000 billioenen moleculen zich toevallig in dezelfde orde samenvoegen; niet tweemaal, maar mil- lioenen en millioenen malen tegeijk! En dan hebben wij nog maar slechts twee toevallig-gelijke organismen! En denkt U nu zóó 't heelal in met z'n 1500 millioen menschen. Z.'n ingewikkelde pl.-tnt- en dier-soorten, eindeloos in verscheidenheid. En zóq zou dus tengevolge van het blin de samentreffen van die billioenen en bil lioenen kleine stofdeeltjes, zonder eenige oorzaak of leidend verstand heel die prach tige wereld-orde zijn ontstaan en tot stand blijven eeuw in eeuw uit. Wie dit beweert, is 'n dwaas! Voor hem geldt t woord van den Psalmist: Deus autem irridebit eum: God lacht om hem en voorziet dat eens Zijn dag zal komen. Ps. 36 13. L. VIS, Rector te Goes. DE GRIEKSCHE MINISTERÏEELE CRISIS Het is nu zeker dat Venizelos tot de prak tische politiek is teruggekeerd. Hij heeft een verklaring gepubliceerd, waarin hij dezen te rugkeer motiveert. Hij zegt erin dat het neerleggen van het leiderschap der Liberale Party door Kafan- :laris hem heeft genoopt zijn vroeger besluit om niet op het politiek tooneel terug te kee- ren, te herzien. Zijn weigering om terug te fceeren, zou de ontbinding der Liberale Partij tengevolge hebben gehad, hetgeen niet in 't 'aelang des lands zou zijn geweest. In ver band met de veelvuldigheid der politieke par tijen wordt het steeds moeilijker een krach tig kabinet te vormen, zoodat wanneer de be langrijkste dezer partijen zou worden ont bonden, deze moeilijkheid nog zou toenemen. Venizelos verklaart zich intusschen tegen slke dictatuur. Hij is van oordeel dat zijn rigen terugkeer tot het politiek tooneel de beste waarborg zou zijn tegen elke poging >m de vrijheid te onderdrukken, en heeft laarom besloten het leiderschap der Libe rale Party wederom op zich te nemen. Hy rerheelt niet dat zijn wederoptreden het pro- litiek antagonisme zal doen herleven, doch hy beschouwt het als zyn plicht zyn plaats in te nemen aan het hoofd eener party, die de voornaamste verdedigster is tegen het ge vaar eener dictatuur, dat de republiek be dreigt. De besprekingen, welke president Kondoe- riotis met de partyielders heeft gevoerd, leid den tot dusver nog niet tot een oplossing der moeilijkheden. Generaal Metaxas, de leider van de Party der Vrije Meeningsuiting, wel ke 52 zetels in de Kamer heeft, adviseerde de vorming eener coalitie. Hg was bereid in zulk een ministerie zitting te nemen indien dit niet onder den invloed van Venizelos staat. Kafandaris stelde een reconstructie van het kabinet voor of de vorming van een nieuw onder Venizelos, Michalakopoelos, li beraal-republikein, zoowel als Papanastasloe, republlkeinsche unie, waren bereid Venizelos te steunen. De president der republiek hoorde alle me- dedeelingen der partyieieders aan en be hield zich zyn oordeel voor tot na zyn on derhoud met Sofoelis, den Kamervoorzitter. De autoriteiten hebben intusschen alle openbare betoogingen tegen den terugkeer van Venizelos verboden. ATHENE, 25 Mei Venizelos heeft ad miraal Kondoeriotos, den president der re publiek, voorgesteld te trachten een kahinet te vormen dat in staat is met de huidige Ka mer te tegeeren. Doch indien het bewijs wordt geleverd dat het onmogelgk is een levensvatbare regeering te krijgen, is Veni zelos bereid de regeeringsverantwoordelgk- heid op zich te nemen. ATHENE, 25 Mei De parlementaire enquête-commissie heeft besloten Pangalos, onder borgstelling in vrijheid te stellen. De Kamer moet dit besluit ratificeeren. WAT WIL VENIZELOS? BERLIJN, 25 Mei. Uit Athene wordt aan het „Berl. Tageblatt" gemeld, dat Veni zelos er thans van heeft afgezien, om met maatregelen van geweld aan het bewind te komen. zyn laatste verklaringen kunnen niet an ders worden uitgelegd, dan dat hy zich voor eerst nog op den achtergrond houdt. Zelfs de Venizelisten moeten toegeven, dat hg geen verandering van de buitenlandsche politiek wil en zich zonder voorbehoud by de poli tiek van Michalakopoelos neerlegt. De „Politia", het blad van Metaxas, meldt uit Angora, dat Kemal Pasja in een gesprek met den Griekschen gezant, zijn verbazing had te kennen ^geven over de gebeurtenis sen op binnenlandsch politiek gebied in Griekenland en er bij heeft opgemerkt, dat deze gebeurtenissen gevaar opleverden voor dé goede betrekkingen tusschen Turkye en Griekenland. Kemal zou er aan hebben toe gevoegd, dat Griekenland nu binnen acht dagen moest beslissen, of het wenscht in te gaan op de Turksche voorstellen, nopens een Grieksch-Turksche overeenkomst, of dat het deze zal verwerpen. Venizelos is gisteren door staatspresident Kondoeriotis ontvangen. Hg heeft echter nog geen mandaat tot vorming eenèr regee ring gekregen. Venizelos heeft den staatspresident aanbe volen pogingen tot samenstelling van een parlementaire regeering voort te zetten en pas, als (leze zonder succes zou blgven, hem tot kabinetsformateur te benoemen. Overwogen wordt thans een coalitie tus schen de Venezelistische groepen ondern Kafandaris en Mhichakopoelis met de beide monarchistische fracties van Metaxas en Zandaris. DE REIS VAN WOE WASHINGTON, 24 Mei Woe, de speci ale afgezant dér Zuid Chineezen te Washing ton, verklaarde tegenover persvertegenwoor digers, dat hij naar Washington was geko men om in opdracht van de re$*erlng der Kwomintang den steun van Amerika te vragen tot waarborging van de onafb£*ike- lijkheid van China. Naar de meening van de Kwomintang was door het dreigement van Japan, dat het een binneh rukken van Chl- neesche troepen niet zou gedoogen, artikel 7 van het Washingtonsche negenmogendheden- verdrag van 1922 aangerand, en de regeering der Vereenigde Staten was als voornaamste onderteekenaar van het verdrag verplicht, zich met Japan en de ander garanten van de integriteit van China onverwijld in verbin ding te stellen. Op het departement van Buitenlandsche Zaken werd te dezer zake verklaard, dat de regeering der Vereenigde Staten de gebeur tenissen in China met de grootste belang stelling volgde en de verdere ontwikkeling ervan zou afwachten. Het lag niet in het voornemen, de Amerikaansche troepen-con tingenten in China te versterken. MINISTERCRISIS IN JAPAN TOKIO, 25 Mei - De minister van Onder- wUs heeft zijn ontslag ingediend, klaarbiy- keiyk als gevolg van een meeningsverschil met Tanaka, den premier. Dit ontslag wijst te meer op de oneenigheid in het kabinet, welke wel eens zijn val ten gevolge zou kun nen hebben. De Bankier Kazoe Sjoda, vroeger minister van Financiën, is benoemd tot minister van' Onderwys, ter vervanging van Mizoeno. DE AMERIKAANSCHE ANTÏ-OORLOGS- VOORSTELLEN WASHINGTON, 24 Mei. Vo gens bg het departement van Buitenlandsche Zaken ingekomen berichten zal de Japansche re geering haar antwoord op de voorstellen van Kellogg inzake een multilateraal ver drag tegen den oorlog Zaterdagavond aan den Amerikaanschen gezant overhandigen. Het Belgische departement van Buiten landsche Zaken heeft den Amerikaanschen gezant te Brussel medegedeeld, dat het Kel- loggs ontwerp onvoorwaardeiyk goedkeurt en onmiddeiyk na ontvangst van de ult- noodiging zgn formeele toestemming zal geven. DIE NIEUWE PARTIJ-GROEPEERING IN DE FRANSCHE KAMER Na eindelooze besprekingen is thans de groepeering der politieke partyen in de nieuwe Fransche Kamer definitief geregeld. De slotsom is dat er geen bepaalde Cen trum-groep zal zijn, noch een groep van nieuwe Kamerleden. Deze nieuwe Kamer leden wilden n.l. een eigen groep vormen in de vaste overtuiging dat zg de zaken beter zullen kunnen bestieren dan hun oudere collega's! De poging faalde en de nieuwelingen zullen zich tevreden moeten stellen met de bestaande groepen, die elk op haar beurt trachten zooveel mogeiyk leden te werven teneinde een grooter aantal vertegenwoordigers in de commissie en dus een grooter invloed op den wetgeven- den arbeid te verkrijgen. Evenals in de oude Kamer zullen er drie gematigde groepen zgn: de gauche liberale, de républicaine démocratiqiZS. Deze laatste groep, onder leiding van oud-minister Magi- nQt, zal haar naam veranderen in „groupe d'action démocratique et sociale". Zij zal geen voorzitter hebben, doch een „bestuurs commissie". Donderdag a.s. komt de nieuwe Kamer bijeen en Maginot heeft verklaard dat zelfs nu nog niet te zeggen is of de meerderheid door de rechterzijde, de linkerzijde of het centrum zal worden gevormd, daar.de stem ming bij de jongste verkiezingen vóór of tegen Poincaré en zijn politiek ging, en dus de politieke tendenz der nieuwe Kamer pas zal blijken wanneer zij aan het werk is. Ervaren politici hebben berekend dat van de 612 Kamerleden op zijn minst 500 ver kozen werden als supporters van Poincaré. Het aantal van hén, die voorstanders zijn van een po itiek van nationale eenheid wordt echter slechts op ongeveer 360 geschat, het geen een vlotte meerderheid zal wezen. De taktiek der regeering zal nu er op gericht moeten zijn deze meerderheid, welke onder ling verdeeld is, bg elkaar te houden. i DE DUITSCHE RIJKSDAGVERKIEZINGEN Een protest der Poolsche Katholieke Volkspartij. KATTOWITZ25 Mei. Naar de Poolsche bladen melden, is de verkiezingscommissie van de Poolsch-Katholieke Volkspartg voor nemens tegen de Rgksdagverkiezingen in Opper-Silezië te protesteeren, daar de Pool sche bevolking, ondanks het feit, dat thans vijfduizend stemmen meer werden verkregen by de verkiezingen voor den Landdag, de Poolsche bevolking zonder vertegenwoordi ging in den Rijksdag blijft. HET VLAG-INCIDENT TE INNSBRUCK WEENEN, 24 Mei In verband mét de gebeurtenissen, die heden by het Italiaan- sche consulaat-generaal voorvielen, had de Landdag van Tirol het plan opgevat tot "n betooging van alle partgen. Tot die betooging is het echter niet ge komen, omdat de sociaal-democraten tegen dit door de burgerlijke partijen genomen besluit protesteerden en het voor onnoodig verklaarden. Daar de Landdag alleen een betooging van alle partyen beoogde, is deze niet doorgegaan. Naar verluidt, zou de Italiaansche consul- generaal, voordat hg zgn eischen betreffen de genoegdoening stelde, telefonisch met Rome gesproken hebben. De jongeman, die de vlag van het consu laat haalde, is een 22-jarig student, Herbert Kaiser, lid van de Studentenvereeniging „Germania". Hedenmiddag is een functionaris van de bondskanselarg op het Italiaansche gezant schap verschenen, om den zaakgelastigde 't leedwezen van de regeering met het voor gevallene te betuigen. INNSBRUCK, 24 Mei Ook in de latere avonduren vormden zich steeds weer kleine troepen betoogers, die tevergeefs tot het Ita liaansche consulaat trachtten door te drin gen. De betoogers konden, tengevolge van de strenge afzettingsmaatregelen, niet eens in dé straat, waarin het consulaat zich be vindt, komen. Tégen 10 uur 's avonds wilden eenige honderden meest jeugdige personen naar een Italiaansch eafé gaan. Zg werden echter vóór deze lokaliteit door de wacht tegengehouden, die de menigte met den gummistok en met de blanke sabel uiteen- Joeg. Ook mislukten pogingen om naar het particuliere huis van den Italiaanschen con sul op te trekken, dank zy de politte-maat- regelen. 's Avonds om half elf trok een troep betoogers naar de woonhuizen van de Itali- sansche spoorwegarbeiders, die echter ook door de politie worden bewaakt. Op het oogenblik (11 uur 's avonds) duurt 't rond trekken van kleine groepen personen nog voort. WEENEN, 24 Mei Uit Innsbruck wordt gemeld, dat het tot nieuwe incidenten voor het Italiaansche consulaat kwam, toen de brandweer de Italiaansche vlag voor het consulaat, onder de eerbewijzen van een militaire afdeeling, weer op het consulaat heesch en deze door de aan de ramen van het gebouw verschenen Italiaansche consu- laats-beambten met den fascistengroet en „ewiva" werd begroet. De politie trachtte in de middaguren de opgewonden menigte, die de houding van de beambten van het consulaat als een uittar ting beschouwde; tot uiteengaan te bewegen, doch deze verzamelde zich steeds weer op nieuw onder het zingen van nationale liede deren en het uiten van protesten tegen de onderdruking van de Duitschers in Zuid- Tirol. De opwinding onder de bevolking van Innsbruck duurt nog voort. BERLIJN, 25 Mei. Volgens een bericht uit Hamburg is men Donderdag met de vernietiging van de nog voorhanden zijnde phosgeengas-voorraden begonnen. Het werk vereischt, wegens de buitenge wone gevaarlijkheid van het gas, groote voorzichtigheid. DRESDEN, 25 Mei. Naar aanleiding van de ongerustheid in vele kringen der bevol king, ontstaan over den opslag van groote hoeveelheden phosgeengas in de chemische fabriek V. Heyden in Radebeul, hebben het bestuur en de chemicus van den Raad van Bedryfstoezicht zich voor een bezichtiging van de opgeslagen voorraden naar Rade beul begeven en het volgende vastgesteld: De chemische fabriek v. Heyden heeft langs rechtmatlgen weg de vergunning ver kregen tot het vervaardigen van phosgeen, doch maakt daar op het oogenblik geen gebruik van .Er liggen momenteel 7000 kg. opgeslagen. Het bewaren daarvan geschiedt evenwel niet, zooals In Hamburg, in groote ketels (tanks), maar in stalen flesschen met een mnoua van w Kg. uaaraoor is het gevaar veel geringer, temeer daar ge schoold personeel over de opslagplaats toe zicht houdt en de flesschen op bepaalde tgden worden gecontroleerd. Op het oogenblik bestaan te tegen dezen opslag geen bezwaren. De ervaringen, die men echter bij de ramp te Hamburg heeft opgedaan, zal men zich in elk geval ten nutte maken. HET HOOGVERRAAD-PROCES- BRAÜN c. s. LEIPZIG, 25 Mei. Het Rijksgerechtshof te Leipzig heeft heden arrest gewezen m het hoogverraad-proces tegen Braun, Semmelmann en consorten. Wegens voorbereiding van hoogverraad in gemeenschappelijk overleg en overtre ding van paragraaf VII: 4 van de Wet ter Bescherming van de Republiek, werden de navolgende straffen opgelegd: Oldenburg en Dalista 1jaar gevangenisstraf en 150 M. geldboete; Ganz 1 jaar vestingstraf en 100 M. geldboete. Muller werd vry'gesproken. Als preventieve hechtenis worden bg Oldenburg, Dalista en Ganz resp. in min dering gebracht een, vier en zeven maan den. NA DE PRUISISCHE VERKIEZINGEN. BERLIJN, 25 Mei Naar de sociaal democratische „Rhein. Ztg." uit politieke kringen in Berlijn verneemt, zou de eerste burgemeester van Keulen Adenauer in aanmerking komen voor het Pruisische pre mierschap, ingeval Otto Braun rijkskanse lier mocht worden. NA DE VEROORDEELING DER AUTONOMISTEN TE COLMAR. COLMAR, 24 Mei Het proces te Col- mar is in een atmosfeer van groote nervo siteit geëindigd. De vier veroordeelden heb ben hooger beroep aangeteekend. Er is hedenavond te Colmar een vergade ring belegd voor het vrijlaten van Schall, Rlcklin, Ross en Fasshauer. De vrygespro- ken beklaagden namen er aan deel, evenals een Elzassisch afgevaardigde. Er werden mo ties aangenomen voor de onmiddellijke vrij- lating van de veroordeelden. De bladen van abbé Haegy publiceeren onder het verslag van het proces een hjst van de jury-leden met hun beroep er bg en hun adres. ONTPLOFFING IN EEN MIJN. Talrijke dooden en gewonden. WILKESBARRE, 25 Mei. Bg een ont ploffing in een myn van de Hudsonmaat- schappy, zgn vijf mgnwerkers gedood en velen gewond. Prachtige legaten voor de Katholieke Universiteit van Lublin. Gravin Potulicka heeft by testament al haar bezittingen vermaakt aan de katho lieke universiteit van Lublin in Polen. De zer dagen kreeg pastoor Zaniewicz uit New- York van een rijk geworden landverhui zer een bedrag van 16.000 Dollar ook voor dezelfde universiteit. De Rectoren van de ze hoogeschooi Dr. Kruzynsld en Graaf Dr. Woroniecki zyn dg twee meest beken de Apologeten van Polèh. De President van Polen en 't Mariabeeld van Hodyszewo. Reeds sedert eeuwen vereerde men in dè kath. kerk van Hodyszewo een won derdadig beeld der Moeder Gods. Toen Rusland echter deze kerk aan de Katho lieken ontnomen had, werd het beeld in 1915 by den opmarsch der Duitsche troe pen naar Moskou gebracht. Na den oorlog bij het herstel van Polen werd het Ma donnabeeld tengevolge van een fout in de administratie te Moskóu niet aan de katholieken, maar aan de Schismatieken toegewezen. Ete katholiek'Jn teekenden hier tegen protest aan en hun protest werd toegewezen. De Staats -Srhesident Prof. Mr|selcki heeft het beeld zelf aan de katholieken teruggegeven, nadat hg het beeld op eigen kosten had laten restaureeren. Erknaning van de Katholieke Universiteit van Tokio. Uit Rome hebben wij bericht ontvangen dat de H. Vader aan den Generaal der Jezuïeten den 9en Mei mededeelde, dat de definitieve erkenning van de Missie-uni versiteit in Tokio door le Japansche re geering thans een feit geworden is, Reeds geruimen tyd werden er onder handelingen gevoerd, maar de definitieve beslissing werd steeds uitgesteld, totdat nu ook de laatste moeiiykheden overwonnen zijn, de geiykstelling met de andere uni versiteiten thans haar beslag gekregen heeft. Het is wel interessant dat deze beslis sing nu juist in de maand Mei gevallen is. nu Z.H. de Paus als maandintentie voor het Apostolaat des gebeds had opge geven: „Dat Maria, de mystieke morgen- kalmeeren Uen houden Uw geest helder Buisje75qt Bij Apoth.en Drogisten. ster het edele volk van Japan tot waar heid moge geleiden!" Een statistiek over de grnwe- welen in Mexico. Aan het te El Pas verschgnende blad „EI Diario" ontleenen wij het volgende: 14/4 1928. De Statistiek, die volgens amb telijke gegevens is samengesteld, geeft een droevig beeld van de schrikkelgke vervol gingen dié het droeve land teisteren. Se dert 8 April 1927 heeft de vervolging een intensiteit gekregen. Vanaf dien datum tot op heden bedraagt het aantal slachtoffers 4.047, waaronder 160 vrouwen. Hierbij niet gerekend de priesters, die voor dien da tum werden gedood. In het afgeloopen jaar hadden er verschillende massa-te rechtstellingen plaats, de eerste op 8 April 1927 te Los Altos, waarbij 37 perso nen als slachtoffer vielen. Korten tijd daarna werden in Oazaca 36 menschen doodgeschoten. Op 3 October werd Gene raal Servano en zgn dertien gezellen Ver moord, terwgl zg op weg waren naar Gu- ernaneros. Op denzelfden dag werden er in Terrion 28 terechtgesteld. In de maand October alleen werden 822 doodvonnissen uitgesproken. De minister van Oorlog. Ge neraal Amaro verklaarde, dat hy het aan tal terechtgestelden niet nauwkeurig ken de, maar hij wist wel dat alleen in Los Altos 837 mannen en 60 vrouwen onder beulshanden gestorven waren. In Guana Nuato werden 36 mannen gefusileerd, in Salamanca, San Miguel en Alto 105, waar onder 20 vrouwen. Volgens de officieele cij fers zgn van Januari 1928 tot April 1928 622 personen terechtgesteld. Deze cgfers zijn echter niet volledig, men kan gerust rekenen, dat sedert het optreden van Calles 4500 menschen als slachtoffer vielen van deze gruwelgke kerkvervolging. Vooruitgang van het Katholi cisme in Chili. De Katholiekén van Chili mogen het zich tot een hooge eer rekenen dat zy veel hebben bggedragen voor de stoffeUjke en zedelijke welvaart van het land. Er werden zeer vele niéuwe parochies ge sticht en alle groote steden van Chili heb ben tegenwoordig hun eigen katholieke hoogescholen en colleges. Van bgzonderé beteekenis voor den vooruitgang van hét katholicisme in Chili is de stichting van een eigen Katholieke Hoogeschooi in Val paraiso. Dank zg den steun van een der vooraanstaande katholieke families in de stad Valparaiso kon de universiteit onder gebracht worden in een schitterend ge bouw dat een waarde vertegenwoordigde van 7 millioen pesos. Aan de nieuwe universiteit zyn reeds 300 studenten ingeschreven. Zg zal haar taak voor de opleiding en vorming van de kath. intellectueelén in nauwe samenwer king verrichten met de beroemde univer siteit van Bantiage die feer dan 2000 stu denten heeft. Een kerkelijk fonds van 12 mil lioen. De Èngelsche katholieken hadden het plan opgevat om een kerkelgk fonds te stichten van 12 millioen gulden. Dit fonds zou dan voor kerkelijke doeleinden ge bruikt wordan, dezen* dagen heeft het Episcopaat van Engeland de plannen goed gekeurd. Tot beheerders van dit fonds werden benoemd kard. Bourne, Aartsbisschop van Westminster, de Aartsbisschoppeh van Bir- migham, Cardiff en Liverpool, in dit co mité zullen verder eenige vooraanstaande kath. personen uit Engeland zitting ne men. De gelden zullen door de beheerders zoo soiled mogelijk belegd worden en de rente zal ieder jaar ter beschikking wor den gesteld van een comité, dat deze gel den in overleg met Bisschoppen over de verschillende bisdommen zal verdeelen. Op weg aangerand BERLIJN, 25 Mei. In de nabgheid van Winningen bg Halle, werd een koopman uit Ballenstedt des avonds in zgn auto op den weg door drie gemaskerde mannen overvallen. Hy zag plotseling een Jongen voor den auto staan en stopte; in dat oogenblik kwamen de bandieten te voor- schyn en roofden hem zyn geldtasch met acht duizend mark. Te den Haag slaagden voor dipl. A. de dames L. P. A. Kockx (eerw. Zr. Theresie) M. Blom, Haarlem H. Damave, Haarlem J. M. v. Haastert, Haarlem M. C. v. Hou ten, Haarlem L. Janus, HaarlemA, M. v. d. Riet, Haarlem H. A. Sprengers, Haar lem E. v. Wessem, Haarlem. De heeren J. Fra'ser, Heemstede J. Thoman, Zaandam. Voor dipl. B. slaagden de dames M. C. W. Dellewijn (eerw. Zr. Joannia), Haarlem A. A. v. Kempen (eerw. Zri Felicienrie)i Heesiemi De examens worden voortgezet met pl. min. 300 candidaten. 10 Ik ha<J oog maar half uitgesproken, toen mgn oom zoozeer in toorn geraakte, dat ik bepaald bevreesd werd. In tegenwoordigheid van zyn kamerdie naar zei hy mg rondweg, dat zoo ik vol hardde bij myn besluit, om te vertrekken, hij mij onterven zou. Deze bedreiging zou mij niet in myn besluit hebben doen wan kelen, maar toen ik op zyn gelaat een uit drukking van onmiskenbare smart las, by de gedachte aan onze scheiding, beloofde ik hem, myn vertrek nog eenlgen tyd uit te stellen. Niettegenstaande al hetgeen er was voorgevallen, wilde hg my niet toegeven ln het voornaamste punt van ons geschil, en vc.jjlaarde mij nogmaals, dat, aangezien hy heer en meester was in zyn eigen huis, Ber- trand van Maloy op het kasteel zou biyven wonen. De volgende dagen waren voor mij eene onbeschrgfeiyke kwelling. Het was duide lijk, dat Bertrand van Maloy niet zoo zeer myn vertrek als wel myn dood verlangde, want inderdaad, in dit geval zou het voor lem kinderspel geweest zyn, niet alleen het fortuin van mgn oom te bemachtigen, maar bovendien die van den heer de Rocheploec door namelgk mgn vrouw te huwen. Hoewel Ik myn oom beloofd had, te zul len biyven, werd zyne verkoeling te mynen opzichte dagelgks meer bemerkbaar. Ber trand voltooide het werk, wat hy had begon nen, en ik begreep, dat hy weldra ons allen by mgn oom zou hebben verdrongen. Myn verlangen om te vertrekken vermeer derde naarmate hy meer en meer zich in de gunst van myn oom wist in te dringen. Maar als ik heenging, dan zou natuuriyk mijn vrouw mij vergezellen, en dat was Bertrand niet naar den zin. Daarom wist hy alles zoo te schikken, dat hy zijn plan nen tegen mgzelven keerde. Mgn oom had van zijn voorouders van moederszyde eigendommen geërfd in Ca nada en deze brachten hem maar onbedui dende inkomsten op. Toen wist Bertrand hém te overtuigen, dat zoo hij my daarheen zond, er kans zou zyn, die bezittingen ofwe op voordeelige wys te verkoopen, ofwel de waarde ervan te vermeerderen. Hg voegde erbij, dat ik nog nooit van huls was geweest, en de wereld niet kende, en dat het in alle opzichten voordeelig voor my zoude zyn een groote reis te maken. Daar er in deze opmerkingen veel waars stak, deelde myn oom dadeiyk de Inzichten van mgn onverzoenbaren vijand. Het was op een heeriyken zomeravond, toen ik met u en uwe moeder een wandeling maakte, dat de markies mij deed uitnoodigen om by hem te komen, Mgn oom bewoonde een vertrek gelgk- vloers, welks deur toegang gaf tot het ter ras, dat het kasteel omringde. Dit kasteel was gelegen op het hoogste gedeelte van een rots, en had evenals de woning van de familie de Montgardec uitzicht op de zee. die op dat oogenblik door de ondergaande zon in schitterende kleuren was gehuld. Rechts daalde de hoogte langzamerhand naar den oever af, die altgd eenzaam, en door een aaneenschakeling van rotsen, ge scheiden was van een kleine stad, die op on geveer een mijl afstand was gelegen. Overal waren deze rotsen met boomen begroeid, die hun eeuwenoude kruinen over het water lieten hangen. Het gehéele natuurtafereel bood een grootschen en tegelijk woesten aanblik. Toen ik het vertrek van mijn oom binnentrad, volgde hg met de oogen de be wegingen van een schip, dat het anker t .heen te willen werpen voor de rotsen, die den oever afsloten. Die lieden schijnen het terrein niet te kennen, zei mgn oom, anders zouden zg zich niet aan dezen kant gewaagd hebben, maar dat komt er niet op aanZnder my den t,ild tot antwoorden te laten, begon hij dadeiyk mg het plan te ontvouwen, dat hij had opgevat. Daar hg met geen enkel woord van Bertrand gewaagde, veronderstelde ik, dat z n eenig doel was, aan het verlangen tege moet te komen, dat ik had aan den dag ge legd, en myn hart werd door dankbaarheid vervuld. Ach, waarde oom, riep ik uit, hoe zou, ik u genoeg mijn dank kunnen betuigen, voor zulk een weldaad, nu ge ons toestaat weldra van hier te vertrekken! Ons? Wat moet dat beduiden? Wien wilt ge dan op reis meenemen? Wel, stamelde ik onthutst, Yvonne en Géiioveva. Yvonne en Genoveva? Wat een inval! Maar is dat dan niet natuurlgk? Een jonge vrouw en een kind aan de vermoeienissen van zulk een reis bloot te stellen, hervatte myn oom, voor een afwe zigheid van hoogstens drie maanden. Dat zou al te dwaas zgn. Het zou dwaas zijn, mg van het genoe gen te berooven, ze in mgn gezelschap te hebben. Wat een egoït. Hebt ge dan wel bedacht, wellc een verdriet het voor ons zou zijn, als beiden u vergezelden? Ik ben nooit op de gedcahte gekomen, mij van Yvonne te schelden, al was het ook maar voor eenige maanden, en in elk geval zou ik haar niet willen achterlaten in gezel schap van een persoon, die ik zoozeer ver afschuw. Ongetwijfeld is een zeereis vol ge- Varen, en daarom zou het maar al te goed met zgn inzichten overeenkomen, wanneer ik alleen aan die gevaren werd blootgesteld. Arme Bertrand! riep myn oom uit. Hoe is het mogeiyk, hem een dergelgke gezind heid toe te schryven. Wat een onrechtvaar digheid U is zelf onrechtvaardigantwoordde ik. Toen barstte mgn oom in toorn los, ik werd woedend op mgn beurt, en er volgde zulk een vreeseiyk tooneel, dat ik nog huiver als 11: er au*i denk. Nu is het uit! riep ik, terwgl ik het vertrek verliet. Ik bedank voor uwe welda den, en ik vertrek met vrouw en kind voor altyd van hier. Hebt ge my verstaan? Nooit wil ik den drempel van uw huis meer over schrijden Laat ik zwygen, ik gevoel dat ik den eer bied uit het oog verlies, dien ik u verschul digd ben! Vaarwel voor altyd. Bij deze woorden snelde ik geheel buiten me zelf naar buiten, om uwe moeder op te zoeken. Zoodra ik uw moeder had gevonden, zoo hervatte de heer van Kéralain zyn verhaal, deelde ik haar weenende mede, dat ik niet langer kon biyven. Als wy vandaag niet vertrekken, zoo voegde ik er by, zouden wij morgen worden weggejaagd...... want ik heb in mgn drift myn oom beleedigd. Door ontroering was het my onmogelgk, haar verdere uitleggingen te geven. Ik nam haar mede naar de stallen, waar ik met eigen handen een licht wagentje inspande, dat ons altgd voor onze uitstapjes had ge diend, deed haar met u daarin plaats ne men, en sloeg den weg naar de woning van mgne schoonouders in. Ik verdwaalde on derweg door de duisternis en toen wij ein- deiyk aan het doel van onzen tocht kwa men, brak de dageraad al aan. Het was twee uur in den morgen, iedereen sliep nog en ik gevoelde mij ook niet in staat een uitvoerig verhaal van alles te geven, wat men my zonder twijfel zou hebben gevraagd. Ik klopte daarom aan de deur van de wo ning van den tuinman, verzocht hem, voor uwe moeder en u te zorgen en ging ver volgens mgn paard afspannen en mgn rij tuig in orde brengen. Ik gevoelde mg zoo ongelukkig, dat ik er niet aan dacht in huis te gaan. Het kasteel van mijn ouders was niet op grooten afstand van dat van mgn oom gelegen. Werktuigelijk richtte ik myn schreden naar het oord, waar ik vroeger, zoo gelukkig geleefd had, en weldra bevond ik my aan den ingang van het bosch, dat naar den oever der zee afdwaalde. Ik wilde niet in de nabyheid van het kasteel komen en ging daarom op een ontwortelden boom stam zitten, die uitzicht gaf op de zee, en daar bleef ik in gedachten verzonken, zon der er aan te denken, dat de tijd al meet en meer vorderde. Het schip, dat myn oom den vorigen dag had opgemerkt, lag nog altgd op dezelfde plaats. Ik bemerkte het bgna niet, hoewel myn blikken naar dien kant waren gericht, zoozeer werd lk door zorgen gekweld. Toen men eindelijk aan stalten maakte het anker te lichten, trok dit mgne opmerkzaamheid, en Volgde ik het vaartuig met de oogen, toen het weg- zeiide. Nadat het achter de rotsen was ver dwenen stond ik op en ging langs een kor- teren weg weer naar het kasteel van Koche- place terug. Onderweg ontmoette ik eenigt boeren, die mg begroetten en verschrikt schenen door mgn bleek uiteriyk. Een vai hen vroeg mg zelfs, of ik ziek was. Nau weigks gaf ik hem antwoord. nv7..jt i.ii

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10