Sport en Wedstrijden is de lievelinés -toiletzeep van Frankryk's mooiste vrouwen FINANT1EELE BESCHOUWINGEN Ct NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Vierde Blad Zaterdag 26 Mei 1928 R. K. F. D. H. V. B. „H. B. C."-praatje R K. V. V. „Concordia". R. K. S. V. „The Yellow Black Boy»." R. K. V. V. Onze Gezellen. Alcmaria VictrixR. C. H. HONKBAL CRICKET R. K. S. V. „Teylingen" R.K.S.V. „D.E.M." GYMNASTIEK 60-Jarig bestaan Kon. Ned. Gymn. Verbond R. K. V. „Zwaluwen" Een hard stuk zeep dat tot het laatste vliesje éebruikt kan worden De kwestie der Amsterdamsche vereenigingen „Bato" Haarlem BILJARTEN DAMMEN DUIVENSPORT LUCHTVERKEER W aalhaven-water Ter verwelkoming DE SPAARNE-BANK KUNST EN KENNIS Raadgevende ingenieurs BRABANTSCHE BRIEVEN. LISSE—WILSKRACHT In den strijd om het kampioenschap van Nederland begint thans eenige teekening te komen. Uit onderstaanden stand kan men zien fioe de situatie thans is. Wilskracht N. E. O. Lisse 2 110 1—0 3 3 111 3—4 3 3 10 2 4—4 2 De kans van Lisse is vrij mininiem. 2en Pinksterdag ontvangt Lisse het Am- sterdamsche Wilskracht Willen de Lissenaren nog aanspraak blij ven maken op de eerste plaats, dan dient er gewonnen te worden. Maar ook in dit geval is het nog lang niet zeker van de zaak. Als wü aannemen dat Lisse Maandag a.s. wint, heeft het vier punten. Wilskracht en N. E. O. met ieder drie punten, moeten nog tegen elkaar. Slechts wanneer deze laatsten gelijk spelen behoudt Lisse zijn kans want dan kan men opnieuw beginnen. Inmiddels zal de strijd in Lisse veel be langstelling trekken. Naar het resultaat zijn wij zeer benieuwd. Het aanmoedigend woord van onzen prae- ses Zaterdag j.l. gesproken tot de reserves voor den wedstrijd tegen A.D.O. heeft zijn uitwerking niet gemist. Althans zelden heeft men zoo in elk opzicht die woorden in da den omgezet. De leus „wat kan. dat moet" werd tot onze groote vreugde verwezenlijkt en wat niet mogelijk scheen, werd werkelijk heid. Allen heDben hun uiterste krachten ge geven en het resultaat was daaraan evenre dig. Tet slechte weer ten spijt, vergezelden een 20-tal supporters ons tweede op zijn eerste stap naar de eerste klas. En zeer ze ker was het grootendeels hun werk, dat tot het einde werd volgehouden. Maar we zijn er nog nietDen 2en Pinksterdag komt AD.O. naar de Molenwerf, waar H.B.C. tij delijk ziin kamp heeft gevestigd, met groote plannen tot wraak. Het betrekkelijk kleine terrein zal hier wel parten spelen, zoowel aan gast als gastheer. We vertrouwen evenwel dat de supporters allen present zul len zijn om H.B.C. het zoo noodige vuur aan te wakkeren. En dan kan het niet uitblij ven of de dag van Zondag j.l. wordt ver overtroffen. Vooruit dus jongens „Op naar de le klasse". De kans komt niet zoo licht terug. ,.MUG". volgt: P. Homan, doel; Th^ Homan en E. Vink, achter; J. Haver, C. Casper en B. Lan- gelaan, midden; Th. Hoogervorst, P. van No- belen, G. Zandbergen, Chr. Zandbergen en B. Caspers, voor. Over deze opstelling zijn we optimistisch gestemd en vertrouwen, dat onze jongens zullen winnen en promoveeren! Het beste beentje voor, mooi open spel, en niet pinge len, dan is succes verzekerd. Zullen we 2en Pinksterdag dezelfde schare zien als Hemelvaartsdag? Dus a.g. Maandag zal dan de laatste com- petietie-wedstrijd gespeeld worden. Winnen de onzen dez enwedstrijd, dan be zetten zij de tweede plaats in de extra competitie. Ik reken op Ook zullen de benjamins tot besluit van het nog een vriendsch. wedstrijd spelen. Zij hebben, naar ik hoorde, een stevig elftal, dus kunnen zij revanche nemen op den vorigen wedstrijd, dien zij met een on even goal verloren hebben. Jongelui is wensch u een pleizirigen mid dag. Tabé! Joop. CONCORDIA I—BEVERWIJK II H. FlëT Den allen om contributie te betalen? Wederom is bovengenoemde wedstrijd vastgesteld. Wij hopen, dat hij toch gespeeld zal worden al was het voor onze van strijd lust blakende jongens een tegenvaller ter elfder uur te hooren, dat B. niet kwam. Denkt er om jongens, je weet wat er op het spel staat en dat kan je genoeg wezen, om te zeggen wij willen winnen en dan wordt er ook gewonnen. Dit is toch nog een mooie kans voor de Katholieke voetballiefhebbers van Hillegom om 'ns te laten zien wat hun Roomsehe club nog presteert. Komt zien en overtuigt ti en ge wordt een steun niet al leen doch een propagandist voor onze Room sehe voetbalbeweging. Voor het tweede elf tal wordt nog getracht een vriendschappe- Iijken wedstrijd te krijgen. Secretariaat: Spaanschevaartstr. 90. Hedenavond van 78 uur contributie- setalen in de R. K. Militairen Vereeniging, Zoetestraat. In de Dinsdag gehouden jaarvergadering werd een commissie benoemd ter voorberei ding der viering van ons 2e lustrum. A. s. Vrijdagavond vergadert deze commis sie uit het bestuur, ten hoize van den heer Bouwmeester, Jansweg. Het bestuur werd in zijn geheel herkozen, terwijl in de vacature van den heer Van Honschoten, die door werkzaamheden, geen functie in het bestuur meer kon aanvaarden, werd gekozen de heer v. d. Meij. Over eenige weken wordt een aanvang gemaakt met de verbetering der accomodatie van ons terrein. Een groot aantal leden stel de zich hiervoor bereidwillig beschikbaar, zoodat wij met het nieuwe seizoen ongetwij feld onze gasten op waardige wijze zullen kunnen ontvangen. PROGRAMMA VOOR MAANDAG: Geel-Wit 2—T. Y. B. B. 3: half 3 uur. Beter laat. dan nooit! Hoewel, zoowel Geel-Wlt 2, als T. Y. B. B. reeds eenigen tijd hun welverdienden zomer- slaap zijn ingegaan, moeten zij a.s. Maandag nog een blijkbaar vergeten na-competitie wedstrijd spelen. Veel belang is er niet bij dezen wedstrijd. Het elftal, dat met de minste invallers uit komt, zal m. i. wel de overwinning behalen. De wedstrijden tegen Lisse kunnen a. s. Maandag helaas geen doorgang vinden, om dat Lisse een wedstrijd moet spelen tegen Wilskracht, voor de kampioenscompetitie. Als datum is nu vastgesteld de volgende week Zondag, 3 Juni. Ieder Geel-Zwarter houdt natuurlijk dien dag vrij. HENK. Seer.: J. J. Loerakker, Leeuwerikstraat 13. OFFICIEEL NIEUWS Onder de aandacht van de leden wordt gebracht, dat Dinsdag a.s. de alg. jaarverga dering gehouden zal worden. Van het bestuur zijn periodiek aftredend: voorzitter, secretaris en penningmeester. Waar de bestuursvergadering kort voor de jaarvergadering gehouden wordt, zal het be stuur voor den aanvang der vergadering, een voordracht ter kennis van de leden brengen. Candidaten, alsmede eventueele punten voor de agenda, gelieve men zoo spoedig mo gelijk aan het secretariaat in te zenden. Zij, die geen lid meer van de vereeniging wenschen te blijven, gelieve hiervan voor 1 Juni a.s. schriftelijk aan het bestuur ken nis te geven. ATHLETIEK Voor deze nieuwe onderafdeellng gaven zich reeds 17 leden op, terwijl er nog meer zul len volgen. Het lijkt mij bijna onnoodig, de leden nog eens extra aan te sporen, hieraan allen deel te nemen. Kosten brengt het niet mede, want er wordt geen contributie geheven. Iedere voetballer geve zich op voor deze mooie zomersport. Er zal geoefend worden onder leiding van een bekwaam leider. PROGRAMMA V. d. 2en PINKSTERDAG. Onze Gezellen n—-P. Z. B. II Onze Gezellen III—'V. V. F. II Beide elftallen hebben een aardigen wed strijd. Zoowel het 2de als het derde elftal wist reeds eenmaal over haar tegenstandster te zegevieren, zoodat ik vertrouw, dat beide elftallen ieder twee puntjes zullen veroveren. Reeds in het begin van deze week hebben we bericht dat bovenstaande wedstrijd a.s. Zondag in Alkmaar gespeeld zal worden. De winnaar van dezen wedstrijd komt uit in de demifinale om den N. V. B.-beker. Het kan dus nog een spannende kamp worden, dien R. C. H., naar het ons voorkomt, toch wel gelijk zal kunnen spelen minstens, waardoor het reeds tot de laatste vier zou behooren. De Racing Club komt uit met: Kos, van Es, Prevost. de Vos, Nleuwenhuis, Muller, Hanse, Van Dam, Verkerk, Ruis, Brugman. Deze week Ook deze week krijgt Haarlem een kans haar positie op de ranglijst te verbeteren. Op 't oogenblik staat zij precies gelijk met Con cordia, en een plaats boven Z.R.C. Na Zater dagmiddag kan dat anders zijn. Zaterdag speelt n.l. Haarlem in Amsterdam tegen Con cordia. Naar wij vernemen heeft het moeite ge kost om een negental samen te stellen, wat ook geen wonder is, zoo kort voor Pinksteren, Van de kracht van Haarlem valt dus niet veel te zeggen. Als dat echter wat meevalt, geven we Haarlem een goede kans, twee punten rijker uit Amsterdam terug te keeren. De ranglijst, le klasse. gesp. gew. verl. pnt. Ajax Quick Blauw-Wit Concordia Haarlem Z.R.C. 5 4 3 4 <1 2 4 3 2 1 1 0 1 1 1 3 3 2 8 4 4 2 2 0 De lang verwachte promotie-wedstrijd tegen het tweede elftal van Graaf Willem II zal dan 2en Pinksterdag plaats hebben. Deze wedstrijd was reeds eerder vastgesteld, doch de Groote Haagsche liet ons eerste elftal te vergeefs wachten, zoodat de in grooten ge tale opgekomen supporters werden teleurge steld. We zullen echter hopen, dat de Ha genaars nu komen, dan zijn we er verzekerd van. dat het voetballievend publiek, kan ge nieten. Teylingen komt hoogstwaarschijnlijk met een zeer gewijzigde opstelling uit. Deze is als Onderafdeeling „St. Jozef gezellen". Beverwijk Contributie betalen a.s. Zondag in de Gezellenzaal van 11.30 tot 12.30. Programma 28 Mei (2e Pinksterdag) D.E.M. IZ.P.C. (promotie) haif drie 2en Pinksterdag ontvangt D.E.M. zijn con current uit Amsterdam, wat tevens voor eerstgenoemde zijn laatsten promotiewed strijd van dit seizoen beteekent. Zij, die den wedstrijd in Amsterdam hebben gezien, weten wat deze wedstrijd beteekent voor D. E.M. Ongetwijfeld zuilen de St. Jozefsgezellen moeten aanpakken van het begin af aan. want, als het Z.P.C. gelukt een voorsprong te verkrijgen, zullen zij die m. i. niet. zoo gemakkelijk meer afstaan, temeer daar de Amsterdammers alleen gebaat zijn met een overwinning. Nu vooruit. D.E.M.'ers, toont dat het u ernst is om het volgend seizoen in de Fe deratie uit te komen en zorgt voor een overwinning of minstens een gelijk spel. Laat toch het publiek, dat dezen wedstrijd bijwoont (er zal wel heel wat publiek ko men, want ieder voetballiefhebber zal dezen wedstrijd willen zien) genieten voor hun geld. Aan alle Gezellen het laatste woord. Bezoekt gij vooral dezen wedstrijd en moe digt uw favorieten aan. opdat hun dé over winning zij. Het zij zoo. J. F. B. PROGRAMMA VOOR ZONDAG EN MAANDAG 27 Mei le klasse. Ajax (L.)V.R.A., V.V.V.—Phoenix, Hilv. C.C.—H.C.C. 2, H. C.C. 1—Amst, C.C., V.O.C.—H.D.V.S. 2e klasse N. R.C.H.Albion, Haarl. 2—Ajax (A.) 2e klasse Z. H.D.V.S. 2—S.C.H.C., H.C.C. 4—V.O.C 2. KampongH.C.C. 3. 28 Mei. le klasse. Haarlem—Ajax (L.), Phoenix—R.W.. V.O.C.— Quick <N.), H.C.C. 2—H.D.V.S. 2e klasse N. V.V.V. 2—R.C.H., R.W. 2— Vleerm. 2e klasse Z. H.D.V.S. 2—V.O.C. 2, S.C.H.C.—Kampong, OVERZICHT Zag het er Zondagochtend naar uit. dat de cricketspelers nu eindelijk eens een dag van ware sportvreugde zouden kennen, in den namiddag liep het geheel mis en menige wedstriid verkreeg door den overvloedigen neerstroomenden regen een ontijdig einde. Haarlem zag zich in deze omstandigheden op eigen veld door H. C. C. geklopt, een resultaat, dat vooraf wel eenigszins vast stond. Rood en Wit smaakte nog steeds niet het zoet der overwinning, daar thans weer in Leiden van Ajax werd verloren. De Span- jaardslaanbewoners sukkelen geweldig met hun aanval en zoolang Posthuma Sr. niet van de partij is, zal het aantal ovrewinningen voor deze Haarlemmers wel zeer miniem blijven. Op den 2d en Pinksterdag vinden wij voor Haarlem een thuis- en voor Rood en Wit een uitwedstrijd vastgesteld. Het zal nog wel eenige weken duren voor de Rood en Wit ters hun mooie home kunnen betrekken. Haarlem dan speelt thuis tegen het Leid- sche Ajax, een wedstrijd, welke door onze stadgenooten gewonnen kan worden. Trou wens de resultaten die de Schoterwgclub met haar diverse jonge spelers tot op heden boekte geven reden tot tevredenheid. We veronderstellen zelfs, dat de Haarlemmers het ditmaal tot éen mooie plaats op de rang lijst zullen brengen. Minder optimistisch zijn we ten opzichte van Rood en Wit gestemd. De wedstrijd tegen Phoenix in Den Haag kan echter gewonnen worden. Geschiedt dit niet, dan komt Rood en Wit in de onderste regionen van de ranglijst terecht. Van een club als deze, mogen we toch wel iets beters verwachten. Voor de 2de klassers is er heel wat werk aan den winkel. R. C. H. speelt Zondag en Maandag, resp. tegen Albion thuisen V. V. V. 2 uit. Kan de eerste ontmoeting worden ge wonnen, in den wedstrijd op Maandag voor spellen wij den R. C. H.'ers weinig succes. Haarlem 2 speelt Zondag thuis tegen het Amsterdamsche Ajax. De hoofdstedelingen presteerden tot op heden niet veel. Haarlem zal hier wel een stevige overwinning boeken. Rood en Wit 2 ontvangt Maandag op het Lyceum-terrein Vleermuizen, welke wedstrijd ongetwijfeld in het voordeel dezer stadge nooten eindigt. Vrijdagmiddag ontving de Regelingscom missie, ter viering van het 60-jarig bestaan van het Kon. Ned. Gymn. Verbond in Hotel des Pays-Bas te Utrecht Bor.dsbestuurderen, officials en vertegenwoordigers uit het bui tenland, waarmede de feestelijkheden in verband met het jubileum van het Verbond werden geopend. Na afloop van deze ontvangst had een ge meenschappelijke maaltijd plaats. Heden, Zaterdag, zouden de leden van het bondsbestuur en regelingscommissie, officials en vertegenwoordigers van het buitenland en die der turnkringen officieel ten stad- huize door het gemeentebestuur van Utrecht worden ontvangen, terwijl het bondsbestuur des middags in een der zalen van het Jaar beursgebouw zal recipiëeren. Verder is de geheele dag gereserveerd voor het feest der adspiranten, terwijl Zaterdag avond een lichtstoet wordt gehouden, waar aan ongeveer 3000 personen en 8 muziek korpsen zullen meedoen. De 24ste bondsuitvoering wordt Maandag gehouden. Ook zullen diverse eere-avonden worden gegeven. Zondag is de groote op tocht, het programma vermeldt nog wed strijden in gymnastiek en athletiek. feest avonden enz. Hier komen wij Dinsdag uitvoeriger op terug. Zoo werd dan nu zestig jaar geleden te Amsterdam hét Nederl. Gymnastiek Verbond (het praedicaat „Koninklijk" ontving zij nu 10 jaar geleden) opgericht met 6 vereenigin- gen met ongeveer 215 werkende leden en nu na 60 jaar zijn er 288 vereenigingen met 24000 werkende en adspirantleden. Twintig jaar lang bleef het Verbond één ondeelbaar geheel, daarna werd overgegaan tot splitsing in Gewesten. Doch niet lang duurde l.et of ook de gewesten bleken te groot, vooral omdat men meer actie van meer locaien aard wenschte en zoo ont stonden gaandeweg de diverse turnkringen, welke eerst los van het Verbond, later als onderdeel werden erkend. In 1926 werden tamelijk onverwachts de gewesten opgeheven en werd weer tot enkele Secretariaat: 2de Zuidpolderstraat 16. PROGRAMMA VOOR 28 MEI. R. K. V. Z. Ia—A. R. C. I: half drie. R. K. V. Z.è IVD. O. S. twee uur. Cadum Zeep 25 tndeeltag, thans Verbond-Tumkring. over gegaan. Steeds werd in die zestig jaar gestreefd naar doelmatige systematische beoefening der gymnastiek en is daarin volkomen ge slaagd. Bederf b.v. door wedstrijdsysteem, kwam niet voor en daardoor is de gym nastiek gebleven één der zuiverste sporten. En wat het turnen zelf betreft, veel is er in die 60 jaar veranderd. De laatste jaren vooral Is een neiging gekomen naar de be oefening van losse, soepele vormen bij het vrouwentumen, bij het mannenturnen zijn het, de Niels Buth oefeningen. Het is te verwachten, dat vele turnsters en turners met de Pinksterdagen naar de grijze Bisschopstad gaan om het Diaman ten feest van het K. N. G. V. te Vieren. In verband met de vorige week plaats ge had hebbende bestuursverkiezing in den A. T. B., wil het bestuur van het K. N. G. V. het bestuur van den A. T. B. zien te bewe gen een plaats in het bestuur van den A. T. B. af te staan aan de minderheid (groep Van Zijl). Eerdaags zal over deze kwestie een confe rentie plaats hebben tusschen het bestuur van het K. N. G. A. en het bestuur van den A. T. B. Wegens het ongunstige weer is de fiets tocht op den Hemelvaartsdag naar Schiphol van de gymnastiek vereeniging „Bato" uitge steld tot 2den Pinksterdag. Leider is heer W. Versteeg. Massakamp: B. V. „Vondel", Amsterdam B. V. „D. E. S„ Haarlem Maandag 28 Mei a.s. (2en Pinksterdag) vindt in Hotel Rest. „Hof van Holland" aan de Groote Markt wederom een treffen plaats tusschen beide bovengenoemde biljartsclubs. Aangezien ook eenige der sterkste spelers van beide teams elkaar zullen bekampen, beloofd het een interessante wedstrijd te worden. District H. en O. van den Ned. R. K. Dambond Wedstrijden om het persoonlijk kam pioenschap Reeds de vorige week zijn voornoemde wedstrijden aangevangen. Slechts enkele borden brachten het tot een uitslag. Gisteren avond werden al de afgebroken partijen ui.- gespeeld, in het gebouw van de St. Jos. Gezellen vereeniging aan de Jansstraat. Schuilden onder de deelnemers van de laat ste jaren nogal eens zwakke krachten, dit jaar dingen alleen zeer goede spelers mee. De uitslagen zijn als volgt J. DraayerA. Masteling 20 J. KleinA. Schiering11 N. v. d. BergJ. Smit 02 B. StevensJ. Klein 20 H. RumpJ. Draayer20 P MulG. Rump n.o20 Uit bovenstaande uitslagen blijkt wel, dat sommige partijen een verrassend resul taat hebben gebracht. De partijen H. Rump G. Rump. A. MasteringC. Stijnman, B. StevensN. v. d. Berg en A. Schiering P. Mul, zijn alle afgebroken, en zullen nader worden uitgespeeld. De volgende ronde heeft plaats in het clubgebouw van D. J. D. aan de Leidschevaart, Donderdagavond a s. om 8 uur. „DE SNELPOST" Bovengenoemde vereeniging hield 20 Mei j.l. een wedvlucht vanaf het station Quevrain. Afstand 220 K.M. De prijzen werden als volgt behaald: P. Martens le, 8e, 32e; C. Face 2e,18e; W. Klumper 3e; K. Paap 4e, 31e; W. Ger ritsen 5e, 6e, 28e; J. Hommers 7e, 15e, 24e; P. R. J. Vergers 10e; H. Keerwolf 11e, 13e; 19e; H. v. Es 14e, 16e; Th. Dockerwolke 17e, 22e; J. Zomerdijk 20; D. Smit 23e; C. Kortekaas 21e; J. Bout 25e; M. Snoeks 26e; Th. Veer 27e; G. Koster 29e; Th. Vink 30e; H. Venbroek 33e. Eerstgetoonde duif 9.45.45. Laatst getoonde duif 10.14.55. Tengevolge van werken tot uitbreiding van de scheepvaarthoven „de Waalhaven" te Rotterdam is de bruikbaarheid van deze voor het landen en stijgen van vliegtuigen zoozeer verminderd, dat het luchtvaarter rein voor watervliegtuigen Rotterdam „Waal haven-water" met ingang van heden als zoo danig wordt opgeheven. Een Wolff-teiegram meldt uit Berlijn Aan de plechtige ontvangst der „Bremen- viiegers, die op 18 Juni met de „Columbus" te Bremen zouden aankomen, zullen ook kringen van automobilisten van Duitsch- land deelnemen. De A. D. A. C. zal voor ziin leden een tocht naar Bremershaven uit schrijven om aldaar Köhl en von Hiinefeld na hun landing te begroeten. Medegedeeld door DE KONINKLIJKE PETROLEUM Het verhoogde dividend. De Standard Oil of New-York. Emissie perspectieven. Wie zich ons financieel bericht van 29 Juli 1927 en dat van 27 Jan. 1928 herinnert, weet, dat wij, ondanks de verschillende persberichten niet pessimistisch gestemd waren over den strijd, dien de Kon. Shell- combinatie zou voeren met de Standard Oil of New-York. Wjj hebben de mogelijkheid verondersteld, dat de strijd slechts in schijn gevoerd werd, om door lage olieprijzen de kleinere produ centen buiten gevecht te stellen, zooals in de praktijk meer voorkomt, bijv. in de lu cifers- en in de margarine-industrie. Tenslotte hebben wij het ook mogelijk geacht, dat de strijd in ernst gevoerd werd, doch in dat geval achtten wij de strategische positie der Koninklijke van dien aard. dat er geen red entot ongerustheid bestond. De lage petroleumprijzen waren o.i. geen onoverkomelijk bezwaar om een behoorlijk winstcijfer te behalen, daar de Koninklijke naast productiebelangen. zeer groote dis- tributiebelangen heeft. Het productiebedrijf is gebaat bij hooge, doch het distributie bedrijf bü lage prijzen, zoodat eventueel verminderde winsten op de productie ge compenseerd kunnen worden door hoogere baten uit hoofde van het distributiebedrijf. Toen wjj in ons bericht van 17 Jan. 1.1. onzen lezers adviseerden zich niet door alarmeerende persberichten te laten beïn vloeden en niet hun aandeelen Koninklijke te verkoopen, noteerden deze ca. 335. Wij gaven een gelukkig advies, want thans is de koers weder de 400 gepasseerd, onder invloed van het divdendvoorstel van 24 pet. (v.j. 23M pet.), terwijl in breeden kring een lager dividend verwacht werd. Zijn wij wel georiënteerd (en wij hebben zeer goede reden om zulks te veronderstel len), dan is het dividend over 1927 niet ge forceerd, doch royaal verdiend. Het binnen kort te verwachten jaarverslag zal zulks uitwijzen. De dividendverhooging der Koninklijke is te meer opmerkelijk, daar de meeste of lie ver alle grootere en kleinere petroleum- concerns over 1927 aanzienlijk lagere winst cijfers hebben moeten boeken, terwijl ver schillende van deze het dividend hebben moeten verlagen, ja zelfs passeeren. Indien de verschillende persberichten over een strijd tusschen de Koninklijke en de Standard OU op feiten berusten, dan heeft de Standard of New-York in. dezen strijd een droevig figuur gemaakt, want haar winstcijfer bedraagt slechts ca. 1/3 van dat van het vorige jaar. De netto-ontvangsten van dit concern kwamen uit op 11.415.000 tegen 32.777.000 in 1926, overeenkomende met 0.66 per aandeel tegen 1.94 per aandeel in 1926. Een andere factor, welke bijdroeg tot de vaste stemming voor aandeelen Koninklijke, gedurende de laatste weken, is het feit, dat er geruchten gaan over een aanstaande emissie. Een der groote bladen heeft op ge zag van „kringen, die gewoonlijk wel inge licht zijn", deze geruchten tegengesproken. Wij zouden deze tegenspraak niet gaarne voor onze rekening willen nemen. Integen deel, wij verwachten in afzienbaren tijd wel een aandeelen-emissie Kon. Olie, zeer waarschijnlijk tot een bedrag van 100.000.000 nominaal en wel tot verdere uitbreiding van installaties, waartoe de enorm gestegen productie in de U.S.A., Vene zuela en Rumenie gedurende de laatste ja ren aanleiding geeft. Ook thans zouden wij een ieder nog dur ven adviseeren om zijn waardevolle bezit Kon. Olie niet te verkoopen, te meer, daar de aandeelen naar verhouding van bijv. kunstzijdewaarden. margarinefondsen en Phüipsaandeelen betrekkelijk nog laag ge noteerd zijn. terwijl tenslotte petroleum en benzine minstens even onmisbaar zijn als kunstzijde, plantaardige vetten en gloei lampen, waarbij nog komt, dat de finan- cieele stuctuur en de economische positie van de Koninklijke een vergelijking met die van bedoelde maatschappijen glansrijk kun nen doorstaan. De 10e en 11e Mei werd te Parijs een vergadering gehouden van de Féderation internationale des Ingenieurs Conseils, waartoe ook de Orde van Nederlandsche raadgevende Ingenieurs behoort. De aansluiting werd goedgekeurd van da vereeniging van raadgevende ingenieurs ia Zweden, Noorwegen en Tsjecho-Slowaküe, waardoor het aantal aangesloten landen op 10 wordt gebracht. Regelingen werden getroffen voor het te Amsterdam te houden Congres op 13 en 14 September a„s. De daar te behandelen onderwerpen zijn: a. de Overheid als technisch adviseur; over dit onderwerp wordt eerstdaags een brochure uitgegeven door de Orde van Ned. Raadgevende Ingenieurs, b. de verhouding tusschen architect, raadgevend ingenieur en installateur, spe ciaal wat betreft de Centrale Vewrarming. ULVENHOUT, 22 Mei 1928, .tóenier, Gin Krant kan 'k openslaan, gin weekoiad. of 't is van onderen tot boven: Olympiade. Alles is Olym piade! Olympiade-koek- skes... Olympiade hoedjes en -petjes. Olympiade-dassen, Olympla de-mode Olympiade-zus Olympiade-zoo, en ik heb nouw zoowa de Olympiade-koorts. Eén ding is 't er vrij van gebleven: de film. Maar da's toevallig. Da komt, omda d'onze filmmensehen me tot 'n akkoord konnen komen mee de Olympiademen- scben. Da's vastgeloopen. Vastgeloopen op 'n zuivere, sportieve kwepsie! Op de centen!! Ja, amico, op de centen! Veur de pertretjes die de fottegraven op de Olympiade meugen maken, motte ze schokken. Sport! De film Is nle deurgegaan, omdat er „nie genogt geld op tafel kwam", zee de man van 't Olympies bestuur. Sport! De lol gaat er zoo wel 'n bietje-n-af, amico, vind-ok-nie? 't Is teugenswoorig veul gemakkelijker om den burgemeester of den menister te spreken te krijgen, dan d'n veurzitter van 'n voetbalklup! Sport! En, amico, niks veur niks! As 'r 'nen vóetbalmets is waar duizende menschen naar toe stroomen om twee én twintig jonges te zien schuppen, dan brengt da duizenden guldens op! Waar 't blijft, wit gin mensch. Maar as g'om de huur komt van oew land, waar ze de centen bij mekaar ge- schupt ebben, dan mot. er eerst 'n be stuursvergadering en zoo komen, en die is veut gewichtiger en veul moeilijker te bereiken dan 'n gemeenteraadsvergade ring! Da's gin sport meer, amico. Da's zakendoen op de geraffineerste manier. En as de sport vandaag of morgen uit de grasie gerokt, waar 't tusschen twee hokskes hard naar toe lopt, dan brik ze den nek over de centen-kwepsie. Hollaanders en Zwitsers, emmen vijf en twintig duizend guldens in de Olympiese- kas gestopt as waarborg (waarborg! waarveur?) om te meugen filmen. Te weinig. Dan gin films! Maar ollee dan toch, wa zijn da veur idee jen? De rijwielbanen gaan stuk veur stuk op de flesch. omdat de fietsers zooveul mot ten emmen. Allemaal vanwege de sport. Ik was vreuger ok lid van 'n voetbal klup. Wadden 'n grasveldje van den Va der van één van de leden. Maar de koolpalen mochten nie blij ven staan. Die moesen me Zonaar/, meebrengen, in d'n grond pooten en na de mets afbreken. En as 't er is eenen deur d'n bal trapte of as ie aan 'nen spijker bleef hangen van de koolpalen, dan was de klup finansjeel genekt! Ik was penningmeester, maar in 't heele durp was ginnen schoenlapper te vinden, die 'n lapke op d'n bal naaide mee pekdraad of ik moes de centen veruit op tafel leg gen. Ons portretten songan nooit in de krant, maar me voetbalden, amico, teugen d'n dooien dood op. Den scheidsrechter was nog nie heilig- vèrklaard. en as-le 'n gemeene streek uit haalde, doe jen we 'm uitgeleide mee 'n visitekortje van de koeien, die er maar genogt waren op ons veld. Maar sport was er! Me gingen veur mekaar deur 't vuur enda waren soms heete vuurkes, amico! Keb er nog 'n paar litteekens van. Er. vandaag aan den dag zou ik nouw wel 's 'n eerste kla^ klup willen zien voetballen teugen die Ulvenhouters van toen. Ze gingen d'r in amico, tot d'r nekha ren! Ze waren in 'n ketierke tijd buiten asem en moesen weggedragen worren. Verstand van centen maken mee ons plezierspul hadden me nie, maar van voetballen zooveul te meer! Onze voetbalpolitiek zat in ons beenen. Nie aan 'n gruune bestuurstafel mee geldmakers! Da's wa-d-ik deus week van de Sport te vertellen eb. En nóg doe 'k aan sport. Mee pijl en boog. D'n blaauwe, onze kieper van vreuger, d'n boets, onze midveur van vruuger en ik-zee-de-gek, zitten in dezelfde boog- schuttersklup Willem TeL Teugen dieën blaauwe ls nie te schieten. Hij ls dan ok al jaren „Keizer". As-ie éénen heul (16 schoten) schiet, dan schiet-ie, as-ie wil, zestien rozen. Hij schiet mee z'nen pijl grif 't hartje uit hartenaas op dar- tig meters afstand. Maar daor za 'k oew nog wel 's wa meer van vertellen bij 'n andere gelegenteid. Want, amico, daar zit nog heel wa-d-in, in die boogschutter ij. Veul moeilijker as mee 'n geweer. Maar gezellig! "n Fieschke snaps achter in oewen bllzak, (da-d-eet d'n blaauwe nèt zoo hard noodlg as 'nen pijl om 'n roos te schieten!), 'nen boog die lekker van zwaarte is, mee evenredige pijlen, kom maar af! 'n Bietje boog mot 'n kilo of vijftien „trekken", dan vliegen die pijlen naar de roos as 'nen vrijer naar z'n meske! Maar genogt, ik koom daar nog 's op trug! (Op die boogschutterü, dan, altij). Veriejen week schreef ik oew over da blaauwe pak en dieën sneehoed van Van Lier Blek, witte wel? Of liever ge- zeet over de kranteschrijver - Reuter hiet ie die 't noodig vond om da pak en dieën hoed over de wereld te tillegrafee- ren! Laat ik nouw toch in een van ons groote kranten 'n heele fulliton gelezen emmen over deik schaam me om te zeggen, over de Heerenmode. En da sauwelt over kolbertjes mee één rij knoo- pen en twee rijen knoopen as 'n wefke da naor 'nen man zuukt,. Witte overhemden en boorden harmo-, nieëren niet met de mannelijke gelaats kleur, beweert dieën sijsjes-lijmer. Amico, wa zegde van zoo'n preduct. Zou 't 'n vermomd wijf zijn? ..Onder de hoeden ziet men nog veel beiges en tinten die tusschen beige en lila in liggen." Da zinr.eke staat in de rubriek Heerenmode. Zoude nie zeggen da 'k 't gehaald eb uit 'n opstelleke van de naaischool? Dus zoover zijn me nouw gekomen in deuze dagen van de Sport, da-d-onze Teint 'nen rol gaat speulen in de kleur van ons hemmeke? Mijne teint is zoowa net as de teint van m'nen akker. Wa zou daar bij passen, a- mico? Hemelsblaauw mee witte stipkes of zoo iets? 't Is om wee te worren. Atleeten mee "n Heerenmodekrantje in d'nen zajfc! Manne i mee spierballen mee 'n poeier- donske in d'r vesje! Om te Kaa-oo-tt* es-ee-enü Dan de wefkes! Zoo lees ik as dat onm, na 'nen wedstrijd om 't golfkamploen- schaip (gin, permanente hantrgolf horre!) In Hutstanton ('n nest in Engeland) na d'n wedstrijd naar 't klupgebouw gongen mee 'n siegretje in d'r mondje en daar 'nen whisky mee spuitwater bestelden veur de kouw! Kunde gij er mee oew pet bij, amico? 't Wor mijn te geleerd. Maar Ik gaai langzamerhand m'n fer- tuiii zuuken bij de wefkes, die zijn heel wa man-scher aangeleed as ons atleeten! En zo 'nen kwaaien ruil is da nog nie, want 'nen mensch is tenslotte ginnen èrepel! Maar 'nen vent mee „De Heeren mode" in z'nen zak. nimme nie kwalijk amico, daar pas ik veur, mee 'n vies ge zicht. Al is 't ie Kampioen van de Olym piade! Ontvang, as altii veul groeten van Trui en gin horke minder van oeyen toet a voe DRE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 13