I Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws Fietstochten PUROL STATEN-GENERAAL Tweede Kamer R. K. Congres over het huwelijk KERKNIEUWS Christus Koning De buitenlandsche journalisten op reis door Nederland Z. K. H. Prins Hendrik Het wetsontwerp op de Naamlooze Vennootschap 4e Nederl. Katholiekendag Maastricht Pater Hyacinth Derksen O. Pt De avonturen van een Indisch cavalerist UIT ONZE OOST Doodelijk ongeluk op jacht Chineezen uitgezet Hond contra menscfa LANDBOUW EN VISSCHERIJ De uitvoer van varkens VERKEER EN POSTERIJEN Telefoonverkeer met Italië Het telefoonverkeer met Frankrijk De bindende kracht van het motor- en rijwielreglement LUCHTVERKEER. Het roemloos einde SOCIAAL LEVEN Het nieuwe vereenigingsvaandel van „St. Raphael" RECHTSZAKEN De pseudo-verloren zoon Een eigenaardig heerschip Mishandeling, den dood ten ten gevolge hebbend In de vergadering der Tweede Kamer deelde gisteren de voorzitter mede, te zijn teruggekomen op zijn voornemen om de Ka mer tegen Donderdag van de volgende week by een te roepen. Hij stelt thans voor de Ka mer weder te doen bijeenkomen op Dinsdag 5 Juni ten einde den leden een rustpoos te geven voor nadere studie. Daaraan is dan verbonden een avondvergadering op Donder dag 7 Juni en zoo noodig een op den daar- opvolgenden Donderdag. Aldus werd besloten. De VOORZITTER stelde verder voor aan de agenda toe te voegen de interpellaties- Braat (over het optreden van den inspecteur der Directe Belastingen te Dordrecht) en -Kersten (over het intercommunale autobus- verkeer) en deze interpellaties te houden in de avondvergadering van 7 Juni. Dienovereenkomstig werd besloten. Daarop werd voortgezet de behandeling van de motie-Sannes betreffende wettelijke voorziening in den nood van de ouden van dagen. De heer SANNES(S. D. A. P.) repliceert en licht de gesplitste motie nader toe. De mi nister heeft alleen eenige nietszeggende toe zeggingen gedaan, doch spr. is van meening, dat alleen Staatspensioen ons uit de moei lijkheden kan helpen. Het stelsel van den heer Oud acht spreker in alle opzichten ver werpelijk en reactionnair; spr. geeft den heer Oud ernstig in overweging zijn stelsel te her zien; het Staatspensioen moet de sociale ver zekering versterken, niet verslappen. Na verdere re- en dupliek werd de motie Sarin es, inschakeling Staatspensioen, VER WORPEN met 48 tegen 27 stemmen. Vóór: soc.-dem., vrijz.-dem. en de heer L. de Visser CJ». De tweede motie Sannes, vereeniging van Staatspensioen, invaliditeitsrente en vrijwil lige vrzekering met toeslag van den Staat, werd ingetrokken. Een tweetal kleinere wets-ontwerpen werd zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Vervolgens .was aan de orde: de conclu sie van het verslag der commissie omtrent de inlichtingen op het adres van J. A. W. Vrijman, gewezen Rijksbouwkundige te 's Gravenhage, houdende verzoek een on derzoek te doen instellen: a. naar de han delingen van verschillende justitieele amb tenaren en rechterlijke colleges; b. naar aanleiding van een aanklacht tegen verzoe ker, waarbij met juiste gegevens in handen onware inlichtingen aan de justitie zouden zijn verstrekt; c: naar aanleiding van het tegen adressant gewezen arrest van het ge rechtshof te 's Gravenhage. De heer v. SCHAIK, R.K. zegt niet alles te kunnen aanvaarden wat de heer Vrij man tot zijn verdediging aanvoert. Sprekers indruk is echter, dat wij niet staan aan 't einde, maar aan het begin dezer zaak. Spr. acht het wenschelijk, dat aan den heer V. alsnog pensioen wordt verleend, de civiele actie tegen hem wordt opgeheven, evenals het beslag op V's goederen. De heer VLIEGEN S.D.A.P. zou wen- echen, dat het oneervol ontslag in eervol werd veranderd, daar niet gebleken is, dat V. één cent in zijn zak heeft gestoken. De heer MARCHANT, V.D. wijst op de zeer lange preventieve hechtenis, die V. heeft moeten ondergaan. Spr. is van oor deel, dat de Kamer in deze zaak onmogelijk een beslissing kan nemen op de eenzijdige inlichtingen, die zijn verstrekt. Spr. sluit zich aan bij den heer van Schaik en legt er den nadruk op, dat van belang is, dat deze dingen voortaan voor komen worden. De heer TILANTJS (CE) betoogt, dat er geen aanleiding bestaat om een enquête in te stellen. Spr. dringt aan op een zeer nauwkeurig onderzoek naar de comptabele toestanden. De MINISTER VAN FINANCIéN zegt, geen bezwaar te hebben tegen de aanne- ming der conclusie en zegt toe, binnen een half jaar de gegevens te zullen verschaffen, welke gevraagd worden. De regeering zal dan kennis nemen van het uitvoerige stuk van mr. v. Meerten, waarop de commissie Zich beroept. Na een onderzoek naar de comptabiliteitstoestanden, waarvan de heer Vrijman het slachtoffer zou zijn geworden, kan bepaald worden of Iets te zijner ge noegdoening kan worden gedaan. De heer VAN SCHAIK dient een motie in, waarin de regeering uitgenoodigd wordt, den heer Vrijman billijke genoegdoening te verschaffen. De heer MARCHANT (V.D.) vraagt, of, indien de motie wordt aangenomen, de regeering van plan is ook iets te doen voor den rijksbouwmeester De Groot. MINISTER DE GEER zal overwegen bij het nader onderzoek, of de wenschen van tien heer v. Schalk kunnen worden vervuld. Men zou dan de motie In handen der re geering kunnen stellen om prae-advles. Men komt op 't oogenblik met een uitspraak der Kamer niet veel verder. De heer v. SCHAIK verzoekt de motie op een nader te bepalen dag te doen behande len. Aldus wordt besloten. De conclusie wordt z. h. s. aangenomen. Daaiop wordt de vergadering tot 5 Juni verdaagd. In het bisdom 's Hertogenbosch. Daar is misschien geen zaak die op dit oogenblik meer de aandacht vraagt van ons Katholieken, dan de instandhou ding van het christeliike nuisgezin en de handhaving van de christelijke huwelijks moraal. M. Het moderne heidendom dat heeft af gerekend met elke goddelijke wet, de auto nomie predikt van den menschelijken geest en het oog uitsluitend houdt ge richt op de stoffelijke levensgenietingen, heeft het christelijke, kinderrijke gezin gemaakt tot eeD voorwerp van spot en de zedenwet tot een aanfluiting. Op quasi- wetenschappelijke gronden worden heden ten dage de meest immoreele, tegenna tuurlijke en, zooals de droeve ervaring in meerdere landen heeft geleerd, volkeren- moordende huwelijkspractijken gepropa geerd. Ook in ons land is deze propaganda niet zonder resultaat gebleven, getuige de steeds toenemende. In zekere kringen met gejuich begroete daling van het geboorte cijfer. Ook hier eischt de Moloch van het Neo-Malthusianisme zijn kinderoffers en worden de heiligheid van het huwelijk, de zedelijke grootheid van het gezin, 't gods dienstig leven en de volkskracht aan de hand over hand toenemende genotzucht, kenmerk eener ontkerstende Maatschappij en decadente beschaving, ten offer ge bracht. Wij zouden niet durven beweren dat dit verderfelijke kwaad het katholieke volks deel geheel onberoerd heeft gelaten, al kan gelukkig worden getuigd, dat het in zijn overgroote meerderheid tot nog toe van die besmetting vrij gebleven is. Wel durven wij zeggen, dat het oogenblik is Met het oog op den lang verbeiden 4den Algem. Katholiekendag, die op het punt staat, zijn rijk program over Christus' Ko ningsschap af te werken, moge ik even wij zen op het reeds in vele plaatsen kanoniek opgerichte „Genootschap van het Sociale Rijk van Jezus H. Hart in de Christelijke aangebroken, waarop wij katholieken ons huisgezinnen", met des te meer reden, daar ernstig hebben te beraden over hetgeen Paus plus XI niet alleen in zün bekenden ons te doen staat, om den gruwel der hu- Wereldbrief „Quas Primas" maar ook in zijn welijksontheiliging buiten onze rangen te jongste Encycliek „Miserentissimus Redemp- bannen en te houden. tor" zoo'n nauw verband legt tusschen het Het is daarom, dat door samenwerking van alle R.K. Diocesane Bonden in het Bossche bisdom op 4 en 5 September a.s. te 's Hertogenbosch een Congres zal wor den gehouden, dat ten doel heeft de mid delen te bestudeeren, welke kunnen en moeten worden aangewend om de Christe lijke huwelijkszeden onder ons volk te handhaven. Door een zevental sprekers zal dit belangrijke vraagstuk alzijdig wor den belicht en door onderlinge gedachten- wisseling zal worden gezocht naar de wij ze waarop de bederfwerende kracht der Katholieke beginselen kan worden ln het werk gesteld ter bereiking van dit groote en verheven doel. Koningsschap van Christus en de toewijding aan en de godsvrucht tot zijn aanbiddelijk Hart. Dit genootschap heeft ten doel, de huisge zinnen, welke de Intronisatie van het H. Hart gevierd hebben, door een duurzamen kerkelijken band onder de leiding'van hun eigen Herders te groepeeren, om hun vol harding te vergemakkelijken en beter de heilzame vruchten der Intronisatie te verze keren. De beoogde vruchten zijn vooral een volmaakter kennis van den Liefdekoning en het herstel zijner rechten op huisgezin en maatschappij. Als lid der vereeniging kunnen slechts huls gezinnen worden aangenomen, welke de In tronisatie volgens geldig ceremonieel gevierd hebben. De kerkelijke oprichting, geschiedt krach tens een door den Bisschop te geven vol macht, door wien ook de directeur wordt ■n r\ -*T aangesteld. t j"au'e"cV jsstu ,V3r Maatschappij Minstens eens per jaar zal een extra feest ffl o u buitenlandsche journalis- door de ingeschreven huisgezinnen worden ge en was ónveteer t? nèóVn ^kracht I vierd: Algemeene Communie, preek, vernieu- nen vS l h R?tterda«' Wing der toewijding, enz. Bij voorkeur zal dit Den vorigen dag had aan boord van dit feJ ta de Junimaand plaats hebben. De directeur draagt zorg, dat iedere maand eenige dagen vóór den Eersten Vrijdag, het stoomschip de directeur, van de maatschappij „Zeeland", de heer Mulder, zijn gasten wel kom geheeten. Dr. Piper uit Hamburg heeft hem bedankt voor de ontvangst en gewaagde daarbij tevens van de geweldige demonstratie, die in Zee land werd gehouden en die een grootschen indruk op hem en zijn collega's had achter gelaten. De avond werd verder aan boord doorge bracht onder gezelügen kout en het rooken van een lange, Goudsche pijp. Te Rotterdam werd het internationale gezelschap ontvangen aan de haven door de bestuursleden van de Rotterdamsche Jour nalisten Vereeniging en die van Vreemde lingenverkeer. Dadelijk daarop werd een tocht door de havens gemaakt en een bezoek gebracht aan het vliegveld Waalhaven. Op Rotterdam's stadhuis had vervolgens een ontvangst plaats. Daar de burgemeester, mr. Wytema wegens ongesteldheid was ver hinderd, nam wethouder de Groot de hon neurs waar. Door den heer Le Roy uit Ant werpen werd mede namens zijn collega's voor de ontvangst bedankt. Het internationale gezelschap gebruikte daarna de lunch in restaurant Pschorr, aan geboden door den R. J. V. en Vreemdelingen verkeer. De danszaal was daar ingericht voor de ontvangst zij was versierd met de vlag gen van alle naties, die aan de Olympische Spelen deelnemen. Het plotseling verlichten van den glazen vloer was een verrassing. Door den voorzitter van de R. J. V., mr. Swart werd een geestige speech gehouden, waarin hij zijn confraters het welkom toe riep. Een der Noorsche journalisten dankte. Na afloop van den maaltijd werd een auto tocht door de stad gemaakt. Het einde van dien ritiwas de Nenyto, die Zaterdag offi cieel wordt geopend. Ruim een tiu* werd hier rondgewandeld door de nog in aanbouw zijnde stands. Echter kon wel reeds een in druk worden verkregen van den omvang van deze Nijverheidstentoonstelling. Een extra-trein bracht het gezelschap naar den Haag, waar de Haagsche Journalisten Vereeniging de buitenlandsche collega's ver zamelde aan een diner. Hier was het Mr. van Bolhuis, die als tafelpresident het welkom toeriep aan zijn confrères en dronk op de staatshoofden van de landen, door deze buitenlandsche journalisten vertegenwoor digd. Onze collega van de „Bremer Nach- richten" dankte en daar men hier in de stad was waar de Nederlandsche regeering is gevestigd bracht hij een dronk uit op de Koningin, De avond werd verder doorgebracht bij de revue van den heer Ter Hall. De prins zal als voorzitter optreden van het eere-comlté voor den nationalen land stormdag-1928, welke in September a.s. te 's-Gravenhage zal worden gehouden. De tweede vergadering belegd door het comité, dat verleden jaar te Den Haag een congres hield inzake het wetsontwerp op de I.V.V., zal ter bespreking van de Memorie v. Antwoord van den minister van Justitie aan de Eerste Kamer worden gehouden op 5 Juni a.s., des ochtends elf uur in „De Twee Staten" te Den Haag. Als inleiders zullen optreden de heeren J. P. J. Asselbergs, voorzitter van de Algemeene R. K. Werkgeversvereeniging; J. C. Blankert, bestuurslid van den Kon. Ned. Middenstands bond; P. H. Charbon, notaris te Amsterdam, algemeen secretaris van de Broederschap der Notarissen ln Nederland; mr. P. R. Hoorweg, directeur van de Utrechtsche Hypotheek bank; J. W. Nlemeyer, directeur van de Na tionale Levensverzekerinsbank te Rotterdam; en mr. Aug. Philipg, algemeen voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers te Den Haag. De vergadering zal staan onder voorzitter schap van dr. O. J. K. van Aalst, president van de Ned. Handel-Mij. Intronisatieblaadjes (1) aan de Ingeschreven huisgezinnen bezorgd worde, waardoor deze worden aangespoord tot de eerherstellende Communie, de Eerste-Vrijdagviering, het H. Uur, stipte, offervaardige plichtsbetrachting uit liefde tot den koning der Liefde. Deze Associatie heeft tot Patrones de groo te Vertrouwelinge van het H. Hart, de H. Margaretha Maria Alacoque. Paus Benedictus XV heeft een schat van aflaten aan het lidmaatschap verleend: Acht en twintig volle aflaten per jaar, een vollen aflaat ln het stervensuur en tallooze gedeel telijke aflaten voor iederen dag. Betreffende de voorwaarden raadplege men het hand boekje 1). Dit zijn slechts eenige hoofdgedachten over deze ongemeen nuttige instelling, welke dus vooral beoogt de vervolmaking, de vrucht baarheid, de duurzaamheid, de bekroning van het werk der Intronisatie van het H. Hart van Jezus als Koning der huisgezinnen en der maatschappij. Pater JOACHIM, ss.ee. 1) Paters der H.H. Harten, rfinneken. De Kinderhulde op Dinsdag 29 Mei Aan deze Kinderhulde op genoemden da tum zal door ruim 4000 leerlingen der hoo- gere klassen van de bijzondere scholen van Groot-Maastricht worden deelgenomen. Na afloop van de ontvangst ten Stadhuize nemen de autoriteiten plaats onder het bal dakijn op het bordes, waarna door de kinde ren gezongen zal worden: „Aan U, o Koning der Eeuwen" en het speciaal huldigingslied: „Christus Koning". De leiding der zanghulde is opgedragen aan den heer A. Tuinstra. Nadat deze liederen gezongen zijn, defilee- ren al de kinderen voor de Bisschoppen. On der het défilé wordt gezongen: „Roomsche Blijdschap" en „Limburg, m'n Vaderland". De liederen worden begeleid door de Mas- treechter Fanfaar St. Joezep. Naar verluidt zijn verschillende schoolbe sturen, als gevolg van een verzoek der Com missie voor Optocht en Huldebetooging, over gegaan tot het vormen van aardige groepen. Te Rotterdam heeft gisteren de plechtige uitvaart en begrafenis plaats gehad van wijlen pater Hyacinth Derksen O. P. In de kerk van het H. Hart van Jezus aan de Van Oldebarneveltstraat ving om tien uur de plechtige H. Mis van Requiem aan, opgedragen door den vicaris-provincialis den Hoogeerw. Pater B. D. van Breda O.P. met assistentie van de Weleerw. Paters D. v. d. Waart O. P. en D. Daniels O. P., respectie velijk als diaken en sub-diaken. Als cantores fungeerden de Zeereerw. Pater H. J. A. M. Hubers O.P., Pastoor der parochie en de Weleerw. Pater P. F. Bartel O.P. Door het koor werd de Requiemmis van Perosi gezon gen. Gedurende den Uitvaartdienst werden aan de zij-altaren H.H. Missen gelezen door den Zeereerw. Pater O. Van den Tempel O. P. regent van het Lyceum te 's-Gravenhage oud-leerling van Pater Derksen en door den Zeereerw. Pater L. Jansen O.P.. pastoor te Nijmegen. Na het Evangelie hield de Zeereerw. Pater G. A. M. Peters een lijkrede, naar aanleiding van de woorden: „Indien gij niet zijt gewor den als kleine kinderen, zult gij het Rijk der Hemelen niet binnengaan." Na de plechtige H. Mis van Requiem volgde de „Libera", die met dezelfde assisten tie als van de H. Mis werd verricht. Hierna werd het stoffelijk overschot van pater Derksen O.P. in allen eenvoud onder het luiden der klokken de kerk uitgedragen en stelde de stoet zich in beweging. Tegen kwart voor twaalf arriveerde de eenvoudige stoet op de R.K. Begraafplaats te Crooswijk. Volgens het ritueel van de Dominicaner-Orde begint de begrafenis plechtigheid onmiddellijk na de H. Mis van Requiem, zoodat het stoffelijk overschot van pater Derksen O.P. niet eerst in de kapel op de Begraafplaats werd geplaatst, maar direct onder het zingen van eenige psalmen naar het priestergraf van de Dominicaner- Orde werd gedragen. Aan het graf werden de liturgische plech tigheden verricht door den vicaris-provin cialis, den Hoogeerw. Pater B. D. van Breda O.P. met dezelfde assistentie als onder dc H. Mis. Voor de zielerust van den overledene wer den vijf Onze Vaders en vijf Wees Gegroe- ten gebeden. Omtrent de avonturen van een uit Djokja gedrost militair, die weder was opgepakt en naar Djokja zou worden teruggezonden, vertelt het dagblad Mataram het volgende Hij was, toen hij nog vrijwillig H.M.'s uniform droeg, dagverblijfhouder der cavale risten en het financieel voordeel, dat deze betrekking hem bracht boven het inkomen van zijn collega's, maakte hem iet of wat van streek. En zoo gebeurde het, dat hij bij verschil lende menschen begon met het plaatsen van bestellingen welke hij niet kon betalen, eerst om zaken te doen, later voor zich zelf. Toen pachtte hij een Inlandsch hotel te Djokja en liet dit door zijn vrouw beheeren, zonder nochthans ooit er aan te denken, dat de pacht betaald moest worden. Een hotelhouder heeft niettemin een auto noodig en zoo schafte hij zich een tweede hands, tegen gereede betaling van honderd gulden en onder borgstelling van een der onderofficieren, zulk een krachtwagen aan. Nu is een auto aantrekkelijker dan een paard en je kan er ook verder mee komen, terwijl een autobezitter zich als cavalerist sec niet bepaald senrng gevoelt. En zoo verdween onze vriend op een goe den dag met achterlating van zijn schulden en met medeneming van den auto, naat Semarang. Edoch, de rit naar Semarang is zwaar en stelt eischen aan een auto. Zoodat het den autobezitter bleek, dat hetgeen hij gekocht had misschien vroeger naar den naam auto had geluisterd, doch thans niet meer als een dergelijk vehikel in aanmerking kon komen. En de blik van onze ex-cavalerist reikte verder dan Semarang. Weshalve hij besloot om zijn wagen in te ruilen voor een beteren wagen. Gezien de j goedgeloovigheid der menschheid, lukte hem dit. De oude wagen werd als eerste betaling aanvaard en hij was nu in het bezit van een tweede hands Essex van goede kwa liteit. Waarmede hij naar Bandoeng tufte, waar hij het aantal te Semarang geslagen beeren nog vergrootte, om dan door te rijden naar Weltevreden, waar zijn schuldenlast wederom steeg. Lui was onze vriend intusschen niet en hij wilde wel werken om in zijn gewoon levensonderhoud althans te kunnen voor zien. Weshalve hij zich aanmelde om als krankzinnigen-verpleger in dienst te komen, waartoe de man het recht had. aangezien hij de geestelijke afwijkingen des menschen vol komen kon doorgronden, zooals hij bij den aankoop van een auto als cavalerist had be wezen. Maar hier achterhaalde hem het nood lot in den vorm van de dactyloscopie. En hij werd gegrepen. Doch wat is voor een man met zooveel „brains" in Indië een gevangenschap. Hij althans wist zich daarvan weer vrij te maken. Nadat hij was overgeleverd aan de militaire autoriteiten, meldde hij zich ziek en moest dus worden overgebracht naar het hospitaal om daar op het ziekenrapport te komen. Dit geschiedde op een Zaterdagmorgen onder toezicht van twee gewapende militairen. Doch ter hoogte van den schouwburg gaf onze vriend, die immer de snelheid eens paards gewend was geweest, het bewijs, dat hij nog vlugger kon gaan dan een inifanterist en hij nam, wat men in Amsterdam noemt „de beenen". In de stadsdrukte gelukte het hem, zijn vervolgers achter zich te laten, in een taxi te springen en met onbekende bestemming te verdwijnen. Thans heeft de politie te Bandoeng zich over hem ontfermd en hem aan de militaire autoriteiten „overhandigd". Aneta seint uit. Madioen: De heer Van Someren Brand, maandgelder bij den dienst van het Boschwezen, was in het bosch bij Randoelas op de varkens jacht. Hij was in een boom geklommen en had vandaar uit met zijn hammerless-geweer, een varken geschoten. Toen hy bij het afdalen uit den boom zijn geweer aan een jachtgenoot wilde overge ven, ging plotseling een schot af. De heer Van Someren Brand werd ge troffen ln het strottenhoofd. De lading ging hem door de hersenpan. De ongelukkige was op slag dood. uit uit Aneta seint uit Buitenzorg: Aan negen Chineesche ingezetenen Sanga-Sanga en aan twee Chineezen Balik Papan, die momenteel verblijf houden in de gevangenis te Samarinda, is het ver blijf in Ned.-Indië ontzegd. Twee hunner waren bestuursleden van de afdeeling Oost-Borneo van de Kuo Min Tang, die een terroristische actie voerden. Op 1 Mei van het vorige jaar lokten zij tegen het uitdrukkelijk verbod van het be stuur een demonstratie uit. De betoogers werden door hen weerhou den van het gevolg geven aan den wenk dat zij naar hunne huizen zouden terugkee- j ren. Dit leidde tot een geest van verzet, die l wederom aanleiding werd tot de ongeregeld heden te Sanga-Sanga op 3 Mei d.a.v., waarbij bloed werd vergoten. De negen andere uitgewezenen waren de voornaamste aanstokers van de demonstra tie. Zij waren het, die aanspoorden tot het plegen van verzet tegen het gezag. In oude verhalen uit den slaventijd kan men lezen, dat wilde honden werden afge richt om slaven, die een poging waagden, hun vrijheid terug te winnen, te achterhale n In den regel werden de menschelijke „be zittingen" een prooi van de woede der ugubere beesten van de slavenjagers. Men kende toen geen medelijden. Hoewel deze tijden gelukkig ver achter ons liggen, hoort men zelfs in onze „verlic hte" eeuw nog wel eens van dergelijke verhalen en een enkel maal komt het zelfs voor, dat zoo'n van menschelijke wreeheid getuigende zaak door de Rechtbank in behandeling moet wor den genoemen. Na een tweedaagsche rechtszitting deed de Raad van Justitie te Soerabaja uitspraak tegen een zekeren mijnheer Pfaff, die ervan beschuldigd werd,''zijn honden tegen een Eaar Inlanders te hebben opgehitst. De zaak eeft zich volgens de Nwe Soer. Crt. onge veer als volgt toegedragen De heer P. was geëmployeerde op een rub beronderneming in het Dampitsche, nabij Malang, en hield er drie honden op na, echte mannetjesputters, die de schrik waren van de Inlandsche bevotking uit die buurt. De beesten waren van het Airedaleras en zóódanig gedresseerd, dat ze menschen aanvielen. Eén van die dieren heette „Setan" en vooral kippen waren zijn vijand. Geen „ajam" was voor hem veilig. Dit begon de eigenaar te vervelen, die daarom aan een van zijn bedienden de op dracht gaf, om het beest door middel van een revolverkogel van kant te maken. De In landsche jongen weigerde echter aan deze opdracht gehoor te geven, waarom genoemde heer P. genoodzaakt was, het dier met een mes „af te slachten", zooals de officier van Justitie tijdens de rechtszitting deze daad betitelde. De twee andere Airedalers liepen zelden of nooit los en lagen in den regel aan den ketting. Het gebeurde echter vaak, dat hun eigenaar 's-morgens vroeg, wanneer hij den kebon inging, zijn beide honden meenam. Zoo ook op een morgen in September van het vorige jaar. De heer P., die vergezeld was van een vriend, liep door den tuin te wandelen, toen hij op een paar honderd meter van zich af een Inlander tusschen rubberboomen gras zag snijden. Dit schijnt verboden te zijn, omdat daar door de grond gemakkelijk door den regen weggespoeld kan worden, hetgeen niet in het belang moet zijn van een voorspoedigen groei der boomen. Toen de Inlander den employé met zijn beide groote honden zag naderen, zette hij het op een loopen. Of hij nu wist, dat gras- snijden verboden was de man ontkent zulks of dat hij bang was voor de wilde dieren, is niet komen vast te staan. Het doorzitten J>ij Wielrijden, een door de zon verbrande Huid, Schrijnen en Smetten verzacht en geneest men met Maar hoe dit ook zij, toen de heer Pfaff den Inlander hard zag wegloopen, liet hij zijn honden los en hitste ze aan. De beesten zijn op den man afgesprongen en hebben hem leelijk toegetakeld. Zijn heele lichaam zat vol beten en bovendien zat zijn oorschelp nog maar met een draadje aan het hoofd. De ongelukkige, naar wiens toestand de heer P. niet het minste belang heeft gesteld en wien hij ook niet de minste schadevergoeding heeft aangeboden, kon ongeveer een maand lang zijn werk niet verrichten. Twee maanden na deze geschiedenis men schreef onderwijl November 1927 gebeurde iets dergelijks, alleen met dit ver schil, dat de door beide honden aangevallen Inlander, die ook weer bezig was geweest met grassnijden, tengevolge van de toetake ling door de honden aan de bekomen ver wondingen overleed. Ook na dit geval legde de heer P. niet de minste belangstelling aan den dag voor het slachtoffer van zijn beesten. Zijn geheele optreden in deze beide zaken was verre van sympathiek te noemen en bovendien vond de officier van Justitie, dat de opzet om beide grassnijders door mid del van de honden lichamelijk letsel te be rokkenen, er duimen dik op lag, waarom hij dan ook meende tegen aen heer P. de zware straf van twee jaar gevangenisstraf (met aftrek van den tijd in preventieve hech tenis doorgebracht), te moeten eischen. Beklaagde had niets tot zijn verdedigng aan te merken en werd conform den eisch veroordeeld. Ook een doorvoerverbod in Duitschland en Zwitserland? In aansluiting op desbetreffende berich ten deelt men aan de „N. R. Ct." mede, dat behalve de invoer van Nederlandsche var kens in Italië met ingang van gisteren, ook de doorvoer door Duitschland en Zwitser land, met het oog op gevaar voor mond- en klauwzeer, verboden is. Op het oogenblik bevinden zich verschei dene wagons met varkens aan de grens, die thans moeten worden teruggezonden, daar alle verzoeken om dispensatie zijn afgewe zen. Toch heeft men de hoop nog niet opge geven en wordt, naar het blad meedeelt, alles ln het werk gesteld om vergunning te verkrijgen voor het vervoeren van de opge houden wagons. De gelegenheid Is geopend om in het te lefoonverkeer met Italië, telefoonoproepbe richten te verzenden, welke bestemd zijn voor personen buiten den kosteloozen bestellings- kring van een Italiaansch kantoor. Het vaste X. P.-recht daarvoor bedraagt 60 cent. Het telefoonverkeer met Frankrijk, dat tot nog toe tot sommige plaatsen beperkt was, is met ingang van gisteren uitgebreid, zoodat thans door alle kantoren en sta tions in Nederland gesprekken kunnen wor den gevoerd met Parijs (tweede zone) en alle plaatsen ln het Departement du Nord (eerste zone). Doos 30,60, Tube 80 ct. Naar aanleiding van het bericht, dat door den Kantonrechter te Amsterdam het Motor- en Rijwielreglement niet verbindend zou zijn verklaard, omdat hem niet bleek, dat Ged. Staten der Provinciën vóór de tot standkoming van dat reglement daarover waren gehoord, zooals is vooigeschreven in artikel 2 der Motor- en Rijwielwet, waarop dat reglement is gebaseerd, is op de thans gehouden zitting van het Kantongerecht te Zwolle door den Ambtenaar van het O. M., mrè H. A. Wassenbergh, in een strafzaak, wegens overtreding van dat Reglement, in zijn requisitoir omtrent die kwestie het na volgende gezegd: Het Motor- en Rijwielreglement bevat in derdaad niet de mededeeling, dat Gedepu teerde Staten zijn gehooord. Evenwel: ner gens is voorgeschreven, dat zulk een mede deeling in een algemeenen maatregel van bestuur moet voorkomen. Noch de Grond wet, noch de ingevolge art. 72 der Grondwet gegeven wet van 1852, geeft daaromtrent eenlg voorschrift, terwijl een formulier van afkondiging van Algemeene maatregelen van Bestuur niet bestaat. Waar dit vaststaat ls het alleen nog de vraag of Gedeputeerde Staten Inderdaad zijn wet voorschrijft. Dit nu is geschied, zooals blijkt uit de gehoord, zooals art. 2 der Motor- en Rijwiel door spreker opgevraagde en verkregen ver klaring van den Minister van Waterstaat, houdende dat Ged. Staten der Provinciën te voren over hot Motor- en Rijwielreglement zijn gehoord, welke verklaring door spreker wordt overgelegd. De plaatsvervangende Kantonrechter mr. Landbergh, mondeling vonnis gevende, ver- eenlgde zich met de meening van het Open baar Ministerie, dat nergens is voorgeschre ven, dat de Algemeene Maatregel van Be stuur eene dergelijke mededeeling moet be vatten, zoodat, nu gebleken is, hetgeen trou wens niet is betwist, dat Ged. Saten inder daad zijn gehoord, het Motor- en Rijwiel reglement wel verbindend is. De „Postduif", bij een landing, zwaar beschadigd. Gisteren is de driemotorige Fokker „De Postduif," waarmede luitenant Koppen naar Indië vloog, bij de ianding op het landings terrein van de legerplaats by Oldebroek, ernstig beschadigd. Door het zeer slechte terrein, brak het landingstoestel, waardoor de machine zoo danig terrecht kwam, dat romp achter de cabine afbrak en de rechtervleugel eveneens brak. Er werden twee propellers zwaar be schadigd. - <--erd bestuurd door den len luitenant jhr. W. Sandberg, die belast was met het overbrengen van berichten. De inzittende passagiers, ir. Van Gorc- kum en drie soldaten-vliegers kwamen, naar de „Tel." verneemt, met den schrik vry. Zooals wy reeds eerder meldden, is het nieuwe vaandel van den R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael" Zondag 1.1. te 's Hertogenbosch ingezegend en voor het eerst meegedragen. Het is ver vaardigd naar het ontwerp van Joep Nico las, den kunstschilder en glasbrander. Het heeft, zoo schrijft men aan de „Msb.", een weinig moeite gekost er sommige vakbonds bestuurders van te overtuigen, dat men in dezen kunstenaar werkeiyk den geschikten ontwerper had gevonden, maar nu het re sultaat voor hun oogen staat, ls er maar één roep over het fraaie, feesteiyke doek, waar van de kleurenpracht dengenen overrompelt, die misschien nog vreemd mochten staan tegenover de moderne vormenspraak van de teekening. „St. Raphael" heeft met deze keuze een ding gedaan, waarvan men de beteekenis niet moet onderschatten. Hier is, misschien voor het eerst, bewezen, dat er aanknoo- pingspunten kunnen bestaan tusschen het leven van een breede, Roomsche menigte en de jonge, katholieke kunst, zonder dat deze laatste ook maar iets van hare beginselen opoffert, zonder dat zü afdaalt en op ge wilde wijze „populair" wordt. Men had bo vendien kwalijk een beteren ontwerper kun" nen kiezen dan Joep Nicolas, die al in meerdere werkstukken getoond heeft, dat hij de katholieke traditie op zoo pakkende wijze weet te doen samengaan met een mo dern vormgevoel. De uitvoering van het vaandel is nog rij ker en voornamer geworden, dan het ont werp deed verwachten. De kleuren zyn in de zijde nobeler en dieper van gloed gewor den, de lijnen teekenen zich scherper af. zoodat de voorstelling van Tobias, geleid door Raphael, concreter werd. Een levendig, tintelend en toch bedwongen werkstuk is het geworden, dat, boven een donkeren stoet werklieden gedragen, het buitengewoon le vendig en voornaam doen moet. Het vaandel is samengesteld uit 530 stuk jes zijde, waartusschen is geborduurd. De domineerende kleuren in de rijke polyphonie van tinten zyn terracotta, een geelbruine aardkleur, paars, licht groen, licht grijs en blauw. De figuur van den engel Raphael is het meest in bruinen en gelen gehouden, de figuur van Tobias meer in blauw en paars. Tobias draagt een zwarten staf, Ra phael een blauwen, en dit zijn de twee hoofdlijnen, die de compositie a. h. w. in evenwicht houden. Zeer expressief is de kop van Tobias in zijn zwarte haaromljjsting en mooi opgelost is het vliegend wiel. het embleem van den spoorwegman, niet 'n ge woon technisch détail, maar een technisch détail, dat door den kunstenaar werd ver vormd en in zyn voorstelling opgenomen. Een aardig moment geeft nog het hondje, dat tusschen de twee figuren meestapt, geestig eventjes aangeduid in zwart, grijs en een witte lijn, terwyi de opschriften vry en levendig, zonder opdringerigheid zijn aan gebracht en de omiysting door golvende strooken van blauw en lichte rooden de voorstelling pakkend afsluit. Aan een gelen stok met koperen wiel zal deze vlag uit wapperen als een moderne feeërie. Een goede greep van St. Raphael, een succes voor Joep Nicolas. Ook aan den uitvoerder van het vaandel, den heer Lambrichts van „Ars Sacra" te Roermond, komt lof toe voor de uitsteken de wijze, waarop de intenties van den ar tist zyn begrepen en voor de vakkennis, waarmee zy in het materiaal werden ver- wezeniykt. De rechtbank te Tiel heeft den 20-jartgen S. E. A. van H. te Opynen, thans gedeti neerd, wegens oplichting van 'n bedrag van 200 ten nadeele van een echtpaar te Kerk- Avezaath, tot een half jaar gevangenis straf met aftrek van de preventieve hechte nis veroordeeld. De eisch was 1 jaar gevangenisstraf. Te Amsterdam was ten nadeele van een architect een quitantie, groot 96.41, ge stolen. maar toen de quitantie, voorzien van een valsche voldaanteekening, ter inning werd aangeboden, werd het bedrog bemerkt en in plaats van de quitantie uit te betalen werd de politie opgebeld. Wegens diefstal van de quitantie en po ging tot oplichting door middel der quitan tie, heeft een reiziger op 20 Januari 1.1. voor de Amsterdamsche Rechtbank terecht gestaan. De verdachte, die. naar men vermoedt zich ook schuldig maakte aan vervalsching van 'n quitantie, groot 6324.31, en tegen wien in 1914 wegens verduistering van diamant pro- ces-verbaal werd opgemaakt hij was des tijds makelaar in diamant voerde in het Huis van Bewaring een correspondentie, welke twijfel aan zijn geestvermogens rijzen deed. De Rechtbank gelastte daarom een psychiatrisch onderzoek. Na afloop van dit onderzoek heeft de Vierde Kamer der Rechtbank de behande ling der zaak voortgezet. De deskundigen, die den verdachte gedu rende geruimen tyd in het Huis van Bewa ring hadden geobserveerd, wezen in hun rapport op verschillende omstandigheden, die licht op 's mans geestesgesteldheid wier pen. Zoo vermeldden zy, dat verdachte in 1922 een brief aan zün advocaat schreef, waarin hy uiteenzette op welke wijze hy de Regeering wilde bewegen den wereldvrede tot stand te brengen! Einde 1923 sloot verdachte een huwelUk met een Dultsch meisje met het doei om met behulp van haar familieleden in Duitschland relaties te krijgen voor een grootseh financieel plan. Hy wilde n.l.' In den inflatietyd het geheele Duitsche geld wezen ondergeschikt maken aan het Neder landsche en de Nederlandsche munt daar invoeren! De deskundigen concludeeren, dat ver dachte lildende is aan dementia paranoïdes. De feiten werden door verdachte ontkend. De quitantie, die uit de ongesloten brieven bus gestolen werd, zei verdachte nimmer onder de oogen te hebben gehad. De perso nen, wien hy de quitantie had aangeboden, herkenden hem echter beslist. De Officier van Justitie mr. De Blécourt achtte het wettig en overtuigend bewys ge leverd, doch verdachte niet strafbaar. Eisch: plaatsing van den verdachte in een krank zinnigengesticht, den proeftyd van een Jaar niet te boven gaande. De uitspraak werd op 7 Juni bepaald. Voor de rechtbank te Assen stond gisteren terecht B. Huisjes, wonende te Steenbergen gem. Zuidwold, thans gedetineerd, die zich in den nacht van 9 op 10 April heeft schul dig gemaakt aan mishandeling, den dood ten gevolge hebbende, van J. Boertien, te Hollandscheveld. Het O. M. eischte een Jaar gevangenisstraf. 1.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 16