Stadsnieuws. LOTTGERING Heringa Wuthrich, Haarlem Exlde batterijen - Ook reparaties 28 Mei 29 Mei DE DANSKWESTIE VOOR STOOMEN - EN VERVEN - Houtstraat 5a Tel. 10771 >771 I Slofzuigerhms MAERTENS Barteljorïsstr. 16 Tel. No. 10756 Apex Klop -Yeeg-Stofziiigers f150.- Een Junkervliegtuig neergestort Agenda 27 Mei Agenda Agenda De Priesterwijding in de Kathedrale Kerk Het jaarverslag van de Kamer van Koophandel heet het; Examens L O. BLOEMBOLLENCULTUUR. Gadessenfeest. Vichywater Nieuwe verbinding Kleverpark met Haarlem-Noord BURGERLIJKE STAND. Onze Winkelstand. De spoorweghalte aan de Zandvoortsche laan Luxor-Theater. Programma 5. Choral II César Franck. ITet weder De Haarlemsche processie naar Den Briel Ned. R. K. Volkshond, afd. Haarlem-Noord. De verkoop van het Museum Van Stolk Voor een Zang vereeniging Een moedige redder Conceit in den Hout uitgesteld Onderlinge vee- en paarden- verzekering van den L. T. B. Personalia De actie in het Loodgietersbedrijf De bloemensingels. Voor de Stille Armen Jubileum J. J. Weber Zoon Minder pleizierig Belasting van lichtreclames e. d. Telegrafisch Weerbericht. HEVIGE AARDBEVING IN PERU Groote verwoestingen aangericht DE BESTUURDER EN 2 PASSAGIERS VINDEN DEN DOOD IN DE VLAMMEN De houding van Japan ten opzichte van China Zware brand te Enschedé De „Italia" heeft met hevigen tegenwind te kampen Ernstig ongeval in de Holl. Draad- en Kabelfabriek te Amsterdam De afbouw van het hotel in de Vijzelstraat te Atnsterdam 12 St. Josephsgezellenvereeniging Jansstr. 59 122 uur en van half 710 uur ge opend. Waaggebouw Spaarne Kunst zij ons doel 10—5 uur Tentoonstelling. Stadsschouwburg 8 uur Het Schouw- tooneel „Adam en Eva". Luxor-Theater Gr. Houtstr. 8 uur Bioscoopvoorstelling. Rembrandt-Theater 7 en 9 uur Bios coopvoorstellingen. St. Josephsgezellenvereeniging Jansstr. 59 12—2 uur en van half 7—10 uur ge opend. Stadsschouwburg 8 uur Het Schouw- tooneel „Adam en Eva". Waaggebouw Spaarne Kunst zij ons doel 105 uur Tentoonstelling. Den Hout half 3 uur Concert H. O. V. Luxor-Theater Gr. Houtstr. 8 uur Bioscoopvoorstelling. Rembrandt-Theater 7 en 9 uur Bios coopvoorstellingen. Sociëteit „St. Bavo" 8 uur Vergadering collectanten „St. Joseph" 8 uur Gra fische bond 8 uur St. Caecilia 8 uur Alberdingk Thijm 8 uur Be volkingsbureau half 9 uur Rechts kundig Bureau. St. Josephsgezellenvereeniging Jansstr. 59 810 uur Repetitie Vioolclub (in de bovenzaal). Waaggebouw Spaarne Kunst zij ons doel 105 uur Tentoonstelling. Groote Kerk kwart over 8—kwart over 9 uur Orgelbespeling. Gemeentelijke Concertzaal kwart over 8 uur Concert H. O. V. Luxor-Theater Gr. Houtstr. 8 uur Bioscoopvoorstelling. Rembrandt-Theater 7 en 9 uur Bios coopvoorstellingen. APOTHEEKDIENSTEN De Zondag- en nachtdienst der Apothe ken wordt deze week waargenomen door: Th. A. Klinkhamer. Koninginneweg 69, Tel. 11596 en de Firma Begemann en Sneltjes, Jans straat 27, Tel. 10043. „Aangezien de groote Internationale con venties faalden in hunne poging om de ex port-prijzen te beïnvloeden, dient erop gewe zen te worden, dat deze conventies daaren tegen slaagden in hun streven om de prij zen in het binnenland te dicteeren. Het ge volg hiervan is, dat en In Duitschland èn in Frankrijk mede met den steun van hooge invoerrechten, de binnenlandsche prijzen 25 30 pet. hooger kunnen zijn dan de ex portprijzen van gelijke artikelen. Het is voor ons bedrijf, dat 80 a 90 pet. van de productie moet exporteeren en dat voor de rest der productie evenzeer aan de volle concurrentie van het buitenland is blootgesteld, weinig verblijdend te weten, dat de concurrenten het grootste gedeelte hunner productie met voordeel in het eigen land kunnen verkoopen en met het restee- rende gedeelte den verkoopsprijs van het Nederlandsch product bepalen." Zoo zijn er klachten in andere takken van industrie of handel. Denken we b.v. nog maar aan de belemmeringen, die de bloem bollenexport ondervindt. Bij het doorlezen van het verslag ont komt men niet aan den indruk, dat ap.n deze en andere klachten wat weinig aandacht wordt geschonken, dat ze niet voldoende in 't klare licht worden gezet en dat vooral de Kamer tot nu toe uit de verstrekte gege vens niet de conclusies heeft getrokken, die er uit af te leiden vallen. Maar dat kan nog komen en dat dan te bevoegder plaatse de volle aandacht zal worden geschonken aan het oordeel van de Haarlemsche Kamer, die een belangrijk in dustrie- en handelsgebied bestrijkt, waarin niet minder dan 18 groote gemeenten, wier welvaart op het spel staat, spreekt vanzelf. Z. D. II. Mgr. v. d. Wetering verricht de plechtigheid De wijding der priesters in het Bisdom Haarlem zal dit jaar plaats hebben op Zaterdag 2 Juni in de Kathedrale Kerk te Haarlem door Z. D. H. Mgr. H. v. d. We tering, Aartsbischop van Utrecht. Zaterdag 2 Juni zijn de H.H. Missen om half 7, 7 uur en half 8. Om 9 uur wordt de H. Mis opgedragen door Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht met toediening der H. Priesterwijding. Tijdens de plechtigheid zullen alle plaat sen in het middenschip gereserveerd moe ten blijven, voor de familieleden der Wij delingen. Verschenen is het jaarverslag van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Wel wat laat, maar •het is day ook een uitvoerig boekwerkje met kostelijke leerzame gegevens over han del en industrie in deze streek. Er is veel werk aan besteed. Er blijkt ook uit, dat de Kamer zich met vele en velerlei zaken inlaat en menig succes heeft te boeken, hoewel in andere de Kamer te vergeefs haar tusschenkomst verleent. Van bijzonder belang is het vérslag over den toestand van Handel en Nijverheid in 1927. Hier worden door de betrokken be drijven kostbare mèdedeellngen gedaan, kostbaar omdat zij de klachten en lof prijzingen zijn van de direct belanghebben den, van de mannen der practijk, die da gelijks met de moeilijkheden aan hun be drijf verbonden in aanraking komen en er ïun gedachten over laten gaan. Die klachten en lofprijzingen zijn door 't Bureau van de Kamer op prijzenswaardige wijze verzameld, maar wij vragen ons af, of er voldoende relief aan gegeven wordt, of de klachten wel voldoende gewikt en gewogen worden. Men vindt ze verspreid in het ver slag, maar niet overzichtelijk gerangschikt, tenzij men wil wijzen op het hoofdstuk „op merkingen en klachten." Maar als dat zoo Is, dan moeten wij toch constateeren dat wij dit hoofdstuk gaarne wat uitgebreider had den gezien. Er wordt gewezen op de laatste der sociale verzekeringswetten en de uit voering van de arbeidswet; op de tarieven van electriciteit, gas, waterleiding, school gelden, op de zakelijke bedrijfsbelasting, op de tarieven van verkeer en vervoer en op de buitenlandsche tariefsbepalingen en andere handelsbelemmeringen. Vooral lijkt ons de zinspeling op de buitenlandsche tariefsbepa lingen wel wat sober gesteld, gezien in het licht van de ernstige klachten, die hier en daar geuit worden. Men leze b.v. eens wat de verslaggever van de rubberindustrie daarover zegt. „Het jaar 1927 aldus lezen we op bldz. 59 heeft zich gekenmerkt door groote moeilijkheden in verband met den afzet der producten. „De export in 1927 heeft met buitenge woon groote moeilijkheden te kampen ge had, in verband met de steeds zwaarder wordende tariefsbepalingen der verschillen de landen terwijl zelfs sommige landen door het heffen van abnormaal hooge Invoerrech ten het Importeeren absoluut onmogelijk ma ken. „Zoo heffen de Vereenigde Staten van Amerika een invoerrecht van circa 70 pro cent, waardoor zaken doen met dit land uitgesloten ls, hoewel vaststaat, dat daar 'n zeer belangrijk afzetgebied te vinden zou zijn. Duitschland heft op het artikel bad mutsen een invoerrecht van Rmk. 1.20 per stuk, en waar een eenvoudige badmuts ver kocht wordt tegen den prijs van 0.20 per stuk, zoo beteekent dit de onmogelijkheid van export van het artikel badmutsen naar dit land. In verband hiermede is het misschien raadzaam nog eens te wijzen op het Dum ping-systeem van Duitschland. „Door de hooge invoerrechten op badmut sen wordt in Duitschland de import ten eenen male onmogelijk gemaakt en zijn de Duitsche producenten derhalve in staat hun artikel, waarvoor daar te lande een voldoen de afzetgebied bestaat, tegen goede prijzen te verkoopen. De overwinst, die zt) hierdoor maken, wordt gebruikt om het gedeelte hun ner producten dat voor export bestemd is. aan de markt te brengen tegen prijzen die bijna geen winstmarge kunnen overlaten. „D3 concurrentie hier te lande ln dit ar tikel ls dan ook >norm, en het blijkt dan ook niet doenlijk, niettegenstaande de uiterst scherp gecalculeerde prijzen, voor het ko mende seizoen bij de groote afnemers in Holland beduidende orders te boeken. „Ook andere landen dan de reeds genoem de bemoeiingen door hun invoertarieven den export, zoodat dan ook over het geheel ge nomen, de export ln 1927 onbevredigend is geweest. „Oo'.c waar men in staat is tegen concur- ree: 3r.de prijzen en in gelijkwaardige qualiteit artikelen te leveren, wordt toch meestal de voorkcr gegeven aan buitenlandsch fa brikaat Het Nederlandsch Fabrikaat wordt ln geen enkql opzicht gesteund." Eenzelfde geluld komt van het Hoogoven- bedrijf en de Staalfabrieken te Velsen. Daar In de commissie te Amsterdam, die in 1928 belast is met het afnemen aldaar van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in artikel 77a der wet tot regeling van het lag* onderwijs van 17 Augustus 1878 zijn benoemd tot leden de heeren J. de Nobel, hoofd eener openbare lagere school te Haarlem en H. H. J. J. Goris, onderwijzer in de Gymnas tiek, te Haarlem. In de Hoofdbestuursvergadering van Bloembollencultuur werd tot plaatsver vangend lid van het bestuur van den Ned. Tuinbouwraad. als vertegenwoordiger der vereeniging aangewezen de heer unr. Eg- gink Jr. Dit feest voor de schoolkinderen (zesde leerjaren gewoonlijk) zal dit jaar bestaan in een bootreis naar Alkmaar. Het Fransche binnenvaartuig ligt nog steeds aan den Spaarneoever voor het bij kantoor der Phoenixbrouwerij in lossing. Het schip is tefstond te herkennen aan de Fransche vlag op den achtersteven, n.l. rood-wlt-blauw in staande banen. Tot nog toe waren de eenige verbindings wegen Schoterweg en Terspijtlaan. Binnen enkele weken zal er een derde klaar zijn. Daartoe wordt nu een zanddijk gelegd tusschen de Marnixstraat en de Verlengde Hoogewoerd, onder voormalig Schoten. Daarvoor is het oostelijk gedeelte van de „Kindertuintjes" ontruimd en zijn deze verlegd in he verlengde der Jan Ha ringstraat. De rioleering ligt er al en de schuur, door vrijwilligen arbeid in vrijen tijd opge bouwd, is verplaast in de richting Bloe- mendaal nabij het gemeentespeelveld. De noord-westelijke hoek van het ter rein der kindertuintjes nadert nu den wa termolen aan de Kleverlaan. Getrouwd: 25 Mel. F. Henneman en A. C. Timmer. J. Meijer en C. J. Roeske. Geboren: 24 Mei. z. van R. v. Gijtenbeek Seip. d. van M. J. NljssenBottelier. 25 Mei. ;d. van E. M. C. SmidSimons. Overleden: 24 Mei. P. E. Schelllngs, 78 j., Soendaplein. M. J„ 20 mnd., d. v. A. On- kenhout, Atjehstraat. In perceel Zandvoortschelaan 171, te Heemstede, is door de N. V. tot Exploitatie van P. A. Houtmans Electr. Bakkerijen, een Brood- en Banketbakkerij geopend, welke als een staaltje beschouwd kan worden van de nieuwere opvattingen, omtrent betere en fraaie winkel-architectuur. Reeds tal van jaren oefent de heer Hout- ir.cn te Amsterdam en Zandvoort beide bran ches uit en door de ervaring, die de heer Houtman reeds in beide zaken heeft opge daan, zal succes wel verzekerd zijn. De moderne pui en de étajage-kasten maken een goeden en aangenamen indrffk, welke bevestigd wordt door het interieur. De toonkasten zijn zóó geplaatst, dat een overzichtelijk en fraai geheel ls gekregen. Ook de bakkerij is zeer modern ingericht en voldoet aan de strenge hygiënische eischen, welke tegenwoordig op dit gebied gelden. WD vestigen tevens de aandacht op de broodbezorging dezer firma. (Ingezonden). Geachte Redactie, Mag ik u, naar aanleiding van het' inge zonden stuk in uw blad van Vrijdag over de Danskwestie nog plaatsruimte verzoe ken? Wie een actie voert, welke op tegenstand stuit, kan begrijpen, dat hij als „tegen argumenten" allerlei grofheden en laster op zijn weg zal ontmoeten. WU hebben daar in deze zaak in ruime mate van genoten! Ik achthet in het algemeen ongewenscht te antwoorden op opmerkingen van .-per soonlijken aard, die met de kwestie zelf niets uitstaande hebben. Zoo is het ook met het ingezonden stukje van Vrijdag avond. De schrijver daarvan poogt daarin de leden van het Dag. Best. der Federatie van Jeugdwerkbesturen uiteen te drijven en bespreekt voorts de verhouding van twee der leden tot geestverwante raadsfracties. Waaraan speciaal de heer Oets en ik dit voorrecht te danken hebben is mij onbe kend: toevallig behooren dit jaar vier van de vijf leden van het Dag. Best. to( de „linkerzijde". Het lijkt my intusschen wel goed de vóórgeschiedenis der dans-actie eens te verduideiyken. In 1927 is in het Dag. Best. door den heer K. v. d. Berg Jr. en door my de dancingkwes tie ter sprake gebracht. De heer v. d. Berg had toen in het Federatiebestuur ziting namens de A. J. C. Ik nam toen op mij een ontwerp-request op te stellen. Op 9 Januari 1928 zond ik een ontwerp aan mijn mede leden. In de daarop volgende week bespra ken wij dit ontwerp, waarbij verschillende wuzigingen werden aangebracht. De scherpe qualificatie der dancings stond echter reeds in het voorontwerp. De wuzigingen brach ten ook geenszins een verscherping. Op 13 Febr. 1928 zond ik het gewijzigde ontwerp nogmaals in doorslag aan mijn medeleden met de vraag, of zij zich er mede konden vereenigen. Dit bleek het geval te zijn, waarna op 18 Februari het ontwerp aan de besturen van alle aangesloten vereenigingen werd toegezonden. Volgens art. 18 der statu ten onzer Federatie kan elke aangesloten vereeniging 14 dagen bezwaar maken tegen het voeren der actie. Indien één vereeniging bezwaar maakt, kan de actie niet worden gevoerd, daar het federatief verband mee brengt, dat er eenstemmigheid moet zün. Alle aangesloten vereenigingen vereenig- den zich met het ontwerp, zoodat het op 9 Maart werd verzonden, onderteekend door alle leden van het Dag. Bestuur. Ook het bestuur der A. J. C. heeft by schrijven van 1 Maart zich met het verzenden van het adres vereenigd. Van eenig terugtrekken Van A. J. C. of haar vertegenwoordiger is my niets bekend. Dit zal wel op de fantasie van den inzender berusten. Dat er van „ge slagen hiaten in de rijen der A. J. C. door de danswoede absoluut geen sprake is", ge loof ik gaarne. Ook de vereeniging, die ik vertegenwoordig, heeft daarvan nooit iets bemerkt. Dat spreekt vanzelf, daar de jeugd in de vrije jeugdbeweging een vrij gerihg percentage van het geheel uitmaakt en ge woonlijk niet de slechtste elementen omvat. Het ontgaat mij ten eenenmale, hoe de in zender er toe komt, hieruit zijn dwaze con clusie te trekken. De inzender schrijft te mijnen aanzien: „dat zyn partijgenooten in den raad, die overigens hem op een verantwoordelyken post handhaven, hem hierbij totaal in- den steek lieten." Ik wil er op wyzen, dat ik in het Federatiebestuur zitting heb namens de Vrijzinnig Democratische Jongeren-Organi satie, welke organisatie volkomen los staat van den Vryz. Dem. Bond. Mijn „partijge nooten in den raad" hebben op dit punt een andere meening. dan het -bestuur der Vr. Dem. Jongeren Org. Al betreur ik dat, het is ongetwyfeld hun goed recht op dit punt van niet-principieelen aard de mee ning te hebben, die hun goeddunkt. Dat is toch vanzelfsprekend! Mag ik tenslotte den inzender er nog opmerkzaam op maken, dat ik tot gééner- lei kerkgenootschap behoor. Hoogachtend, Mr. L. G. VAN DAM. Discussie gesloten. Redactie. Dezer dagen heeft men een aanvang gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden voor het maken van perrons met overdekte schuil plaatsen en het maken van een tunnel, ten behoeve van de in October te openen spoor weghalte aan de Zandvoortschelaan. Met October zullen de bewoners van Heem stede en Aerdenhout daar den trein kunnen nemen. De bouw wordt uitgevoerd door den heer D, P. Admiraal, aannemer te Dieren. In den loop van de volgende week hoopt men met de grondwerken te beginnen. tl Luxor houdt vast aan zyn twee groote films per avond, één Vóór en één na de pauze wat wel een bewijs is, dat de directie er succes mee heeft en het publiek het wil. Goed gezien is het echter om in geen ge val de revue en het Luxor-nieuws te laten vervallen, want de feiten-van-de-week zou den de bezoekers zeker niet graag missen, te meer daar die hier in het Polygoonsche Luxor-nieuws altyd zoo volledig worden ge geven. Van de twee groote films is de eerste ge- wooniyk een komische, de tweede een ern stige. Ook ditmaal weer. „Hy, zy en de chauffeur" heet de komische film, die in zichzelf afkeurenswaardige din gen op komische wijze behandelt en daardoor belacheiyk maakt, dus opvoedend werkt. De tweede film, „Het gevecht in de vlam men" is een sensationeel brandweer- drama, waarin naast Dorothy Devore en William Haynes, de kleine Franlde Darow een der hoofdrollen vervult. Die Frankie Darow is een kereltje, zooals indertyd de nu grooter geworden Jackie Coogan er een was; evenals deze weet hy uit stekend te spelen en hy is dan ook lang niet de minste der in deze film optredende artis- ten. Het drama zelf is er een als alle ande ren, maar de tooneelen die men er in te zien krijgt bij de blussching van groote branden, zijn buitengewoon mooi en geven een kijkje; op het schitterende werk van de brandweer-" mannen, die herhaaldelijk hun leven wagen, om dat van anderen te redden. Er komen zeer spannende momenten in voor, die niet zullen nalaten het publiek te pakken. der Orgelbespeling in de Groote of St. Bavo- kerk, te Haarlem, op Dinsdag, 30 Mei 1928, des avonds van 8yt9% uur, door den heer George Robert. 1. Passacaglia Bes gr. t. G. Frescobaldi (1591—1654) 2. Auf meinen lieben Gott D. Buxtehudé (1637—1707) 3. Fantasia et Fuga g kl. t. J. S. Bach (1685—1750) 4. Andantino César Franck (18221890) „Kweekersblad" schrijft: De aanhoudende regen in de afgeloopen week deed verschillende hoeken tulpen verkleuren. Het vuur is nogal toegenomen, terwijl verscheidene partyen tulpen tegen den grond geslagen zijn. Narcissen zijn beter bestand tegen het water en hebben nog niet zooveel geleden. Hyacinthen staan dooreengenomen goed. Tot op heden is er nog niet veel zwart ge vallen, maar het weer is er nog niet naar geweest. Crocussen houden zich goed. "Het is te wensehen, dat het zonnetje nu maar voor goed doorbreekt om den groei in de gewassen te brengen. Maar vooral ook om warmte in den grond te brengen, want natte én koude voorjaren veroorzaken gewoonlijk minder goede broeiresultaten. De Haarlemsche proecssie naar Den Briel zal dit jaar gehouden worden Donderdag 19 Juli. Bibliotheeknieuws. Wegens het Hoogfeest van Pinksteren, zal de bibliotheek in plaats van Zondag 27 Mei, op Maandag 28 Mei geopend zijn. Dus: len Pinksterdag gesloten. Vanaf dien datum zal de openstelling niet meer plaats hebben vanaf 11 y2 uur, doch vanaf 12 uur. Dit laatste besluit is genomen, om ieder een in de gelegenheid te stellen, eerst de Hoogmis te kunnen bijwonen. VERSLAG EERSTE JAAR. (26 weken). Afgegeven: 3510 boeken; gratis 510 boe ken; betalende: 3000 boeken. Ontvangsten: 3000 boeken a 3 et. f 90; gift Pastoor v. d. Drift z.g. f 10; opge spaarde Vi centen f 0.02. Samen f 100.02. Uitgaven: Kasten, sloten enz. f 24.70; Stempels, papier, enz, f 7.34; 35 boeken gecart'onn. f 10.20; 61 nieuwe boeken f 43.30. Samen f 85.54. Kassaldo f 14.48. f 100.02. In de openbare veiling is Donderdagavond verkocht geworden het zgn. Museum van Stolk aan de Jansstraat. De heer Kok kocht het aan voor den prijs van 15.550. Naar wy vernemen, is deze aankoop geschied in opdracht van een zangvereemging hier ter stede, welke de bedoeling heeft, het gebouw als haar repetitielokaal in te richten en andere zangvereenigingen gelegenheid te geven, eveneens daar repetities te houden. Gisterenmiddag omstreeks 2 uur speelde de 7-jarige A. Wassenaar, wonende in de Van Oosten de Bruynstraat 79, op een zandbak, die lag in de Leidschevaart, ter hoogte van d: Kathedrale Kerk „St. Bavo". Op een gegevan moment gleed het knaapje van den zandbak af en viel in het water van de Leidschevaart. Een voorby'ganger, de 26- jarige L. v. V., wonende Zuider Buiten Spaarne 45, die het knaapje te water had zien vallen, en een beetje zwemmen kon, sprong onmiddellijk gekleed te water en mocht het genoegen smaken het knaapje op het droge te brengen. De redder zelf moest met een touw op het droge worden getrokken. Het knaapje had ^ogenschijnlijk geen letsel bekomen en heeft te voet naar de ouderlijke woning kunnen terugkeeren. Een woord van hulde aan den redder, past hier zeker voor zijn dappere daad, daar het knaapje tot in het midden van de Leidschevaart was afgedreven. Het concert in den Hout, uit te voeren door de H. O. V., onder leiding van Marinus Adam, 2en dirigent, zal niet plaats vinden op lsten Pinksterdag, doch op Maandag 28 Mei a.s. (2den Pinksterdag). De aanvang is vastgesteld op des middags te half drie. Woensdag hield de onderi. Vee- en Paar- denverzekering van den L. T. B. te Leiden, onder voorzitterschap van den pres.-commis- saris den heer J. A. Duinisveld te Zoetermeer, hare jaariyksche algem. ledenvergadering in het gebouw St. Bavo, Smedestraat te Haar lem. Aan het jaarverslag, uitgebracht door den directeur den heer H. Weeling, ontleenen wy het volgende: In 1927 traden 33 nieuwe leden toe, waar van 24 met paarden en 9 met rundvee, en traden uit 22 leden. Totaal werden 31 paar den afgekeurd en door het -fonds overgeno men; als schadevergoeding werd aan de be trokken eigenaars verdeeld over 21 af dee lingen uitgekeerd 4539.25 alsmede de op brengst der verkochte bouten tot een totaal bedrag van 3152 zijnde gemiddeld 102 per afgekeurd dier. Totaal werden 13 stuks rundvee afgekeurd en door het fonds overgenomen, waarvoor 1414.25 aan eigenaars werd vergoed, als mede een totaal bedrag voor verkochte bou ten 995 zijnde gemiddeld 73 per stuk (over 1926 37) per stuk. De Bankschuld liep totaal met 1500 te rug; de reserve werd 2918.27; de balans en winst- en verliesrekening werden met alge- meene stemmen goedgekeurd, evenals de no tulen der vorige algemeene vergadering. Voorts werd goedgekeurd een wijziging van art, 17 van het reglement. Wegens aftreding en niet meer herkiesbaar zyn van den heer A. Oud, werd tot commissaris gekozen de heer J. Sjefps te Hem, die deze benoeming aannam. Geslaagd zijn voor het examen zieken verpleging de zusters uit het St. Elisabeths Gasthuis A. J. Nije, L .A. Vissers, X. G. H. v. d. Sleen, J. C. Havermans, N. E. Kempff, C. Ozinga, A. E. Gerretsen, A. C. M. Dries- sen, A. C. J. Burgers, H. Riemens, C. M. Sobels, S. J. E. Met. De stand van de loodgietersstaking is yrywel ongewijzigd. Gisteren dreigde het in de Dubbele Buurt tot een relletje te komen, toen door de stakers een werkwillige, die daar aan den arbeid was, werd gepost. Een stuk looden pijp, waarmede de werkwillige, naar de stakers meenden, hen wilde slaan, werd afgenomen, zoodat, naar ons van ar beiderszijde wordt medegedeeld, het tot geen onregelmatigheden kwam. Voor een werknemer, die nu nog aan den arbeid is, moet worden gewacht tot door den Kantonrechter zyn contract is ontbon den. Luilak-markt De traditie leeft nog In volle bedrijvigheid is gisteren en he denmorgen de typische bloemenmarkt ge houden, die ieder jaar in de week vóór Pinksteren een talryk publiek en de bloe- menverkoopers naar de singels trekt. Giste renmiddag, na 12 uur, begon de markt; zij duurde tot vandaag 12 uur, zooals de ge woonte is. Vooral gisteren in den namiddag en gis teravond was de drukte. De bloemenstalletjes langs Kamper-, Gast huis- en Raamsingel, reikten van de Eend- jespoortbrug tot ongeveer de v. Eedenstrat iange rijen van kleurige bloemen en bloeiende planten in potten. In het begin van de markt waren het vooral kinderen, die langs de krampjes liepen, om reeds een keuze te maken voor wat zij later, in geezl- schap van vader, moeder of oudeer broers en zusters, zouden koopen. Later kwamen de volwassenen; 's avonds was het zóó druk, dat de verkeersagenten 'bij de Groote Hout straat, de Kleine en Groote Houtbrug en bij de Langebrug het zoo volhandig hadden, of het een mooie Zondag was op het hoogte punt van het bollenseizoen. Later, in de avonduren was het langs de singels zóó vol, dat men slechts schuifelend kon vooruit komen. De bloemenkraampjes waren voort durend door een haag van koopers en kij kers afgesloten. Het weer was nog niet zoo als wy het ln Mei konden verwachten, maar de druilerige regenbuien van de afgeloopen en de vorige week, kwam de animo niet verstoren. Het verkeer moest in beide richtingen ge leid worden over de Kamper- en Gasthuis- vest, waar men anders alleen in d^ richting van de Groote Houtstraat mag rijden. Deze Regeling werd gehandhaafd tot hedenmorgen 12 uur. Het mooiste gezicht op de bedrijvieg markt had mén vanaf de bruggen en vanaf de Kamper- en Gasthuisvest. Daar had men onbelemmerd uitzicht op de fleurige kraamp jes en de wriemelende en voortschuivenöe menigte van kooplustigen. Vooral op de Gasthuisvest genoot men een prachtig uit zicht; door de bladeren en takken van de boomen aan den waterkant, genoot men een bijzonder schouwspel op de helle lichten van de lampen op de stalletjes en de bloe- menkoopers. De mondharmonica was een geliefd instru ment en animeerde op de bloemensingels de jongelui, die groepjes vormden te midden der drukte. De traditie van het bloemenkoopen voor Pinksteren is een democratisch volksfeest. Het is een volksfeest, want niet veel Haar lemmers breken met de traditie van deze Pinksterbloemen, en het is democratisch, cmdat elke maatschappelijke stand 'n kijkje en een koopje op de markt haalt. De bakvisch onderhandelt er even onbe schroomd met den bloemenkoopman, a)3 de werkman, die weet wat hy met afdin gen kan bereiken, 's Avonds zak men in de stad met bloemen loopen; kinderen, geluk kig met een klein varentje, meisjes en jonge mannen en volwassenen. Allen lie pen met bouquetten of torstten zware bloempotten met begonia's, geraniums, clivia's. Iedereen keert terug van de merkt met het tastbare bewijs dat hy de traditie in eere houdt. No. 5. Ook hedenmorgen, reeds vroeg, zag men nog velen met bloemen door de stad loopen. De Pinksterstemming, die er reeds op dezen voor velen vrijen Zaterdag was, werd ver hoogd door het mooie weer, dat goede Pinkstefdagen voorspelde. Een andere tratidie, welke voor volwas sénen soms minder aangenaam is, werd ook hedenmorgen in eere gehouden, n.l. het „Luilak-Ioopen." Dit schijnt echter langzamerhand te ver dwijnen, waarover velen niet zullen treu ren; want de gewoonte om ep Pinkster-Za terdag vroeg op te staan en anderen hun voorbeeld te doen volgen, verandert spoedig in burengerucht en baldadigheid, belletjes trekken, deuren vastbinden, het beschilderen van deuren en ramen, enz. D. G. te Bennebroek 5. De receptie, die de firma J. J. Weber Zn. gisterenmiddag hield by gelegenheid van haar 90-jarig bestaan, was zeer druk bezocht. De heeren F. H. Smit. C. ten Boom en P. J. M. v. Tetering kwamen de jubilee- rende firma complimenteeren namens de Middenstandscentrale voor Haarlem en Omstreken. Namens deze instelling hield de heer F. H. Smit een toespraak, waarin hy hartelijke woorden van gelukwensch tot de firma sprak en de beste wensehen voor de toekomst uitte. Spr. schetste den groei van het bedrijf, roemde de energie welke de zaak tot bloei heeft gebracht en hoopte, dat de firma zich steeds in vooruitgang mocht verheugen. Namens den Bond van Nederl. Opticiens hield de heer Osc. Kelp een waardeerende toespraak. Verschillende opticiens uit Haarlem en bulten de stad kwamen de jubileerende firma complimenteeren, benevens zaken vrienden, bekenden, particulieren, vertegen woordigers van binnen- en buitenlandsche firma's en leden van buitenlandsche fir ma's, die toevallig in ons land vertoefden. Van 3 tot 5 uur, gedurende de receptie, en ook na dien tyd was het zéér druk. In den loop van den dag kwamen nog vele brieven, telegrammen en bloemenman den in; samen werden ruim vijftig bloem stukken ontvangen, zoodat de winkel en ontvangkamer en het geheele huis met bloemen was versierd. Naar men ons mededeelt, heeft de heer, wiens kleeren bedorven zyn door een val val op de vernieuwde teerlaag tusschen de tramrails in de Groote Houtstraat, een eisch tot schadevergoeding tegen het ge meentebestuur ingesteld op grond van het feit, dat hy slachtoffer is geworden van onoplettendheid van den verkeersagent ter plaatse. Naar wij vernemen, schynt men in kringen van het gemeentebestuur niet unaniem van oordeel to zijn, dat het arrest van den Hoo- gen Raad geen vryheid laat tot heffing van precariorechten van lichtreclames, reclame borden enz. In die kringen meent men meer den nadruk te moeten leggen op het maken van reclame dan op het innemen van gemeen tegrond. Afgewacht zal moeten worden, hoe de raad over deze kwestie denkt, maar dit moet reeds vaststaan, dat, indien het oordeel van den raad ongunstig is voor den winkelstand, een procesverbaal uitgelokt zal worden om aldus den Hoogen Raad in de gelegenheid te stellen een uitspraak voor Haarlem te doen. Hoogste barometerstand 771,7 te Maas tricht. Laagste barometerstand 755,7 te Bres- lau. Verwachting: Zwakke tot matigen ver anderlijken wind, meest licht tot half be wolkt met eenige kans op ochtendnevel, Waarschynlyk droog weer. Mogely'c nachtvorst. Overdag weinig verandering ;.i temperatuur. Uit Londen wordt gemeld: Naar uit Lima in Peru wordt bericht, zijn alle hulzen der stad Jaen en alle wegen welke er heen leiden, door aardbeving ver woest. Vertraagde berichten uit Cutervo melden dat een nieuwe aardbeving heeft plaats ge had. Vele huizen werden verwoest. De bevolking verblijft dag en nacht in de open lucht. Men meldt ons uit Dusseldorf: Hedenmorgen te 8.15 uur is nabij Eich in de nabyheid van Elberfeld-Barmen het Jun- kersvliegtuig F. 13 van het traject Dortmund- Frankfurt am Main door onbekende oorzaak neergestort. Toen het toestel met een hevigen slag tegen den grond stootte, geraakte het in brand en werd totaal vernield. De bestuurder, de piloot Hoffmann en twee passagiers, vonden den dood in de vlam men. Een andere passagier bekwam slechts lich te kwetsuren, een dame kwam .met den schrik vrij. Over de ontruiming van Peking. TOKIO, 26 Mei. De Japansche minister van Oorlog heeft aan joumalisetn ver klaard, dat Ja."~n bereid, is Fr'ing aan de zuideiyke troepen over te laten, wanneer de troepen volg-iis een gezamenlijk op te maken plan de stad bezetten en de over neming van de openbare gebouwen op ge ordende wyze geschiedt, terwyl 2000 man bezetting aanwezig moet blyven. Generaal Feng heeft deze voorwaarden aanvaard en naar medegedeeld wordt, zal Japan zich niet tegen de bezetting der stad verzetten. Een Katoenafvalfabriek verwoest ENSCHEDE, 26 Mei. In den afgeloopen nacht heeft een zware brand gewoed ln de Katoenafvalfabriek der N.V. Katoenmy. v /h. v. Dam aan den Cromhoffsbleekweg alhier. De brand werd te ongeveer 12 uur door r'en boekhouder der fabriek ontdekt, doch t sn de brandweer met 4 motorspuiten verschf n, stond zij machteloos tegenover de vuur se. De geheele fabriek, een oppervlakte be slaande van 4000 M2„ ls verwoest en de ma chinerieën zijn verloren gegaan. De sch de bedraagt verscheidene duizenden. Alles is op beurspolis verzekerd. Ongeveer 50 personen zijn door deze ramp werkloos geworden. De oorzaak van de ramp, welke in het achterste gedeelte van de fabriek is o .t- staan, is onbekend. De fabriek is v or eenige jaren opnieuw gebouwd. Ook de \o- rige fabriek dezer firma is 3 jaar gelee sn door brand vernield. De „Citta di Milano" gereed om hulp te verleenen. Men meldt uit Kingsbay hedenmorgen: Volgens de berichten van de „Citta dl Milano" ls sinds Vrijdag 10.27 geen draad loos bericht meer van de „Italia" ontvan gen. Het is niet bekend in welke richting het luchtschip vliegt. Het hulpschip neemt kolen in, om zoo noodig ter hulp-expeditie uit te varen. Voorloopig is er geen reden om ongerust te zyn, daar de „Italia" eventueel, wanneer de brandstof op raakt, een noodlanding tn maken.. Nader seint men ons uit Oslo: Volgens hedenmorgen ontvangen tc'9- gram van de „Italia" te Kingsbay opgevan gen, was het luchtschip op dat tydstip op 400 K. M. afstand ten Noorden van 4dvent- baai. Het luchtschip heeft met toenemenden tegenwind te kampen. Desondanks hoopt generaal Nobile te 10 uur te Kingsbay aan te komen. AMSTERDAM, 26 Mei. In het ketelhuis van de Holl. Draad- en Kabelfabriek aan de overzijde van het Y alhier, heeft he denmorgen een ernstig ongeval plaats ge had. Toen n.l. een 35-jarige stoker een der ketels oppookte, sloeg plotseling een groote vlam naar buiten, die den man in het ge zicht en tegen beide armen trof. Door de hevige pijnen zakte het slachtoffer ineen. Een 40-jarige collega, die van het orry:- val getuige was, kwam haastig toeloc>n met het gevolg, dat de vlam ook hem n het gezicht schroeide. Beide mannen zijn per auto weggebracht, de eerste naar het ziekenhuis, de tweede naar zyn woning. AMSTERDAM, 26 Mei. Naar wy ver. ic- men, is aan de architecten-firma G. v. Arkjl en J. H. Bremen te dezer s>tede, opdracht gegeven- tot het afbouwen van het hótel in de Vyzelstraat. De volgende week zal deze firma met haar werkzaamheden reeds aan vangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2