Stadsnieuws KENNEMERLAND Verkeersongevallen Heldhaftige Missionarissen TRAGISCH ONGELUK TE SANTPOORT Een 2l/2-}&rig meisje gestikt (Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerland BREESTRAAT 121 BEVERWIJK - Tel. 2213) Rijwieldiefstallen. Jubileum Rembrandt-Theater Gevonden dieren en voorwerpen TOONEEL. SANTPOORT VELSEN IJMUIDEN BEVERWIJK HEEMSKERK CASTRICUM UIT DEN, OMTREK HEEMSTEDE OVERVEEN BENNEBROEK BLOEMENDAAL ZANDVOORT HOOFDDORP HAARLEMMERMFFP HILLEGOM AALSMEER ZILK. SLOTEN BINNENLANDSCH NIEUWS. De buitenlandsche journalisten op reis door Nederland Te Santpoort is hedenmorgen omstreeks half negen een tragisch ongeluk gebeurd. Het 2y2-jarig dochtertje van den heer Gongrijp liep met haar drie zusjes te spelen op den Kruidbergerweg, toen de kleine plot seling een pinda in de keel kreeg. Omstan ders schoten oogenblikkelijk toe en een direct ontboden geneesheer, dr. de Groot, poogde de kleine nog te helpen, doch het was te laat. De levensgeesten waren reeds geweken. Het tragisch gebeuren wekte in de omge ving groote deernis. Bij de politie is aangifte gedaan van dief stal van een rijwiel, dat geplaatst was voor een winkel in de Zijlstraat. Eveneens is dangifte gedaan van vermis sing van een Gazelle-rijwiel, dat gisteren middag omstreeks half zes geplaatst was voor een winkel op den Kruisweg. Men schrijft ons: Volgende week Maandag 28 Mei zal het 25 jaren geleden zijn dat het gemeentebe stuur met ingang van dien datum brug- en havengeld ging vorderen van de door Haar lem passeerende schippers. Zeker mag men de uitvoering hiervan huldigen daar dit de Haarlemsche bewoners zeker scheelt in hun penningen voor den fiscus, doch het meerendeel zal niet weten welke goede zaken het Havenwezen maakt, wat betreft de financiën. Een momenteel passeerende schipper be taalt op den dag 0.30 per brug, terwijl dit bedrag gedurende de nachturen met 0.20 wordt vermeerderd. Het havengeld in deze gemeente bedraagt 0.06 per ton hetgeen jaarlijks plm. 84.000 vormt, telt men daarbij de bruggelden en de vele abonnementen, dan zal men zeker tot de conclusie komen, dat de Haarlem sche wethouder van financiën op dit bedrijf geen geld toe behoeft te geven. Tegelijk met bovenbedoelden datum zal de brugwachter A. J. de Groot, welke de meeste dienstjaren heeft aan deze onderne ming, zich kunnen verheugen 25 jaar lang het gemeente-klompje te hebbén laten vul len en zal dan terug mogen zien op 25 jaar van dienstijver, welke nimmer ontbrak. Het was gisteren bloemenavond in Haar lem en desondanks was het Rembrandt- Theater zoo goed als vol. Chang is hier zon der twijfel de oorzaak van. Reeds eerder ga ven we van deze zeldzame film een beschrij- vnig en wezen op de buitengewone kwalitei ten, welke zij bezit. Geen aftisten, geen stu dio's, geen geflonker en geschitter van ster ren en sterretjes, niets van dat alles. De in boorlingen en wilde dieren zijn hier de ar- tisten, de natuur is de studio, de jungle het ameublc I ont. Alles even simpel en een voudig maar daardoor juist zoo indrukwek kend. Primitief zijn de middelen, de midde len die aangewend worden om de talrijke gevaren van de ondoordringbare jungle te bestrijden, primitief, maar raak en doeltref fend, en vaak zonder meedoogen voor het slachtoffer. Practisch zijn ze echter ook, vooral wat Chang betreft, deze dooden ze niet, doch temmen ze om hem dienstbaar te maken voor het werk. Chang is dan ook een der weinige films, die wij zonder voorbehoud kunnen aanbeve len als ontspannend en leerzaam voor de jeugd en hoogst interessant voor de ouderen. 'n Soort parodie op Chang is de film „Hou de leeuw vast", een dolle paramount comedie in 6 acten. Iemand, die tegen wil en dank een held wordt en geweldig boft. Hij heeft zich zonder het. te weten voor een leeuwen jacht verbonden, doch blijkt tenslotte met leeuwen evengoed te kunnen omspringen als met vlooien. Het geheel is gebaseerd op het bekende gezegde: Een ons geluk is meer dan een pond verstand. Mac Turc op het tooneel is een aardig Iachnummer. Een paar aardige excentrieken, waarbij er een is, die lang niet onverdienste lijk jongleurt. Het is een heel gezellig en prettig nummer, waarnaar men genoeglijk kijkt. Dat tenslotte de heele zaal nog mee speelt en men naar hartelust kan meegooien en smijten, verhoogt nog de attractie. Alles bijeen genomen een programma waar men, vooral in de Pinkstervacantie, ge rust zijn kinderen van kan laten genieten, terwijl men zichzelf een uitmuntenden ont spanningsavond bezorgt. Terug te bekomen bij: Van Gelder, Pope- lingstraat 9rd„ notitieboekje; M. H. Govers, Kamphuijsstraat IV, gouden broche; Van Dorsten, Prinsen Bolwerk 46, dameshand schoen; Elders, Weverstraat 10, grijze hee- renhoed. Kennel. „Fauna", Parklaan: Gele Keeshond, gebracht door Hoogeboom Koudenhorn 80; gestroomde hond, gebracht door Toeset, Spaarnhovenstraat 14; Schoen maker, Berkenrodestraat 32; kleedje (hand werk); D. Zemel, Amsterdamschevaart 10 rd. zaklantaarn; Kion, Brouwerstraat 120, pakje margarine; Jansen, Thomsonlaan 69, heeren- portemonnaie met inhoud; Nolf, Schotersin gel 45, heeren parapluie; J. van Tongeren, Bloemfonteinstraat 4, hondenhalsband met penning; Bur. van Politie, Smedestraat, ro zenkrans; Haakman den Berg, Westerhout straat 6, zegelring; P. Konings, Gen. de la Reystraat 67, bruin kinderschortje; A. v. d. Hoek, Eendrachtstraat 21, weeg-unster. ADAM EN EVA Op 2en Pinksterdag zal in den Stads schouwburg, Wilsonsplein, een opvoering worden gegeven van het aardige blijspel ,Adam en Eva", waarmee het Schouwtoo- aeel in het achter ons liggende seizoen een Sroot succes heeft gehad. Het oordeel der bladen over spel, décors en creatie der on derscheidene rollen is unaniem gunstig ge weest. Wie dus met de a.s. feestdagen een ïenoeglijk stuk wil zien, raden wij aan de bpvoering van „Adam en Eva" te gaan bij wonen. Te Zandvoort In de Pakveldstraat te Zandvoort werd sen jongen door een wagen aangereden. Hij liep eenige bloedende verwondingen op, maar mocht zich nog gelukkig rekenen, dat het ongeval zoo afliep. Kuikendiefstal In een der afgeloopen nachten heeft men bij den heer v. d. B., onder Rozenstein een dertigtal kuikens ontvreemd van 14 dagen oud. R. K. S. V. „Santpoort" Bovenge noemde vereeniging hield Donderdag een bijeenkomst in „Rozenstein". In zijn openingswoord richtte de voorzit ter Nijssen een bijzonder welkomstwoord aan den heer Smit districtsbestuurder D. H. V. B. en oud-secretaris van „Sant poort". Hij memoreerde de verrichtingen van de drie elftallen in de afgeloopen competitie, waarop met voldoening kon worden teruggezien. Hij feliciteerde het derde elftal met het behaalde ongeslagen kampioenschap en prees speciaal den goeden geest, die er steeds heerschte, en waaraan captain Lammers een groou aandeel had. Medegedeeld werd dat de vereeniging er financieel goed voor staat en dat het ledental met tien is gestegen. Besloten werd deel te nemen aan de nederlaagwedstrijden te Volendam met drie elftallen. De reis geschiedt per boot. Nadere bijzonderheden daarover volgen in de volgende maand bij de jaarvergadering Ook werd besloten m den zomer zoo nu en dan een vriendschappelijken wedstrijd te spelen, terwijl Woensdagsavonds ge oefend zal worden van 7 tot 9 uur. Voorgelezen werd een schrijven van den geestelijken adviseur van den D. H. V. B., waarin werd aangedrongen op het dragen van gesloten kleeding tijdens het spel en aanstoot te vermijden bij kleeding in kleedlokalen. De athletiekvereeniging „Holland" maak te in een schrijven propaganda voor athle- tiek en wees op zich zelf, voor de aanmel ding als lid voor hen die deze sport buiten den competitiestrijd willen beoefenen. In de rondvraag deed de ijverige pen ningmeester zich hooren, en spoorde aan, om trouw te blijven aan de wekelijksche contributie-betaling. Na nog een dankwoord tot den secreta ris gericht te hebben voor zijn omvangrij ken en accuraten arbeid, sloot de voor zitter, na dank gebracht te hebben voor de aangename discussie met den Christe- lijken groet. „Cecilia". Naar aanleiding van het bedanken als directeur van 't symphonie- orkest „Cecilia", besloot men tot 1 Sep tember de zaak stop te zetten en in dien tijd uit te zien naar een nieuwen dirigent. Burgerl. Stand Geboren: A. C. M. Hei ligHoman, d. J. Ouwehandv. d. Plas, z. M. WittebroodVreeken, d. J. J. Bakker—v d. Pieterman, d. K. W. Spakens—Kwak, z. M. Bultje—Hillenga z. C. v. d. Meele—Visse z. D. Bakker—v. d. Berg d. A. Jongert—Luij- ting z. W. BroekhuizenDijkhuizen, z E Zwanenburg—Gevert z. W. Braam—Dekker Overleden: Trijntje V^elker, 80 jaar, wed. van C. Oly, Catharina Spanjaard, 81 j. on- gehuwd, Suze Bakker, 1 jaar, d. v. W. Bak- ker, Grietje S. Bangma, 39 jaar, echtgenoote van C. Rustenhoven. Getrouwd: D. Cats en J. M. van Homburg, P. J. van Hof ten en J. M. Hartog. G. v. d! Wiele en H. M. Hoogendoorn. A. Rijks en A. Dijkhuizen. L. M. Alderlieste en Aaltje Kluft. H. v. d. Bos en A. Zwart. Ondertrouwd: J. Borst en E. Grootveld J. Kossen en M. A. Braam. Th. A. Braam en A. M. v. Ombergen. D. Stiemen en M. Hoog land. G. Zuiderduyn en A. Troost. P. G. v. d. Zalm en M. J. Jansen. J. Visser en G M Koet. G. Brouwer en J. C. Meiman. L. West- land en M. de Boer, F. E. H. Kok en S. Ka- man, B. Bakker en H. Samshuysen. J A Bogers en W. A. Willems. P. Peters en J. C. Wortel. C. J. v. d. Bos en C. M Wittebrood. Arbeidsbemiddeling Ingeschreven op 25 Mei 1928: 9 timmerlieden, 3 metseaars, 4 op perlieden, 1 matrassenmaker, 1 loodgieter, 1 bankwerker, 2 metaalbewerkers, 2 machinis ten, 1 schipper, 2 betonwerkers, 70 los-arbei- ders, totaal 90. Twaalfjarige knaap gevonden. Door de Hal-politie is gisteren aangetroffen een 12-ja rige jongen D. T. Het bleek dat de jongen eergisteren reeds uit Amsterdam was wegge gaan. D. T. is door de gemeentepolitie naar Amsterdam overgebracht. Engelsche trawler aangkocht. Heden nacht is binnengekomen de Engelsche stoom trawler Yharmouth 405. Het schip is genaamd Oceaan Conreces en aangekocht door de heeren C. Knechtjes en Broerse. De Oceaan Conraces zal klaar gemaakt worden volgens de Hollandsche Scheepvaart wet om dan van hieruit de trawlervisscherij te beoefenen. O. L. VR. VAN GOEDEN RAAD. ZONDAG, Hoogfeest van Pinksteren. Euch. Zondag. Schaalcollecte voor het Lief dewerk der Retraiten, bijzonder aanbevolen. Om 5 uur gelegenheid om te biechten, na het Lof in geen geval, om 6 uur Lof en Rozenhoedje. MAANDAG, 2de Pinksterdag, geen ver plichting, maar krachtige aansporing tot Zondagviering. De H. H. Missen als Zondag. Schaalcollecte voor de sieraden van het Al taar, om 6 uur Lof en Rozenhoedje. DINSDAG, om 7 uur Rozenhoedje en jon gens-Congregatie. WOENSDAG, Vrijdag en Zaterdag, Qua tertemperdagen, geboden vasten- en ont- houdingsdagen. WOENSDAG, om 7 uur Lof met Rozen hoedje. DONDERDAG, van 68 uur biechthooren, om 7 uur Rozenhoedje en opening van het Triduum bij gelegenheid van het 12 j/.-jarig feest der H. Familie. VRIJDAG, 1ste Vrijdag der maand, om half 7 H. Communie, daarna gez. H. Mis met preek, half 12 biechthooren voor de jongens, om 4 uur voor de meisjes, 1ste afd. om 7 uur Lof en oefening van het Triduum. ZATERDAG, 7 uur H. Mis met preek. Van 5half 9 biechthooren, om 7 uur Maria-Lof met Rozenhoedje. A.s. Zondag om 7 uur generale H. Com munie voor de leden der H. Familie. 1ste Zondag der maand. Schaalcollecte voor de schulddelging dezer kerk. n. AGATHA. ZONDAG. Hoogfeest van Pinksteren, of de nederdaling des H. Geestes over de Apos telen. Te half 7 en 8 uur de sille H. H. Mis sen, te 10 uur de plechtige Hoogmis. Geen Catechismus. Geen voortgezet godsdienst onderricht, geen H. Familie. Te 7 uur Lof met feestpredikatie. MAANDAG, 2e Pinksterdag, geen ver plichte Zondag, maar toch op verlangen der kerkelijke overheid als Zondag gevierd. De H.H. Missen te half 7, 8 en 10 uur, 's avonds 7 uur Lof met Rozenhoedje. Ook alle vol gende avonden te 7 dar Lof. DINSDAG, 's avonds te 7 uur Agnes-Con- gregatie, te 8 uur Maria-Congregatie voor de meisjes. WOENSDAG, Quatertemperdag, geboden Vasten- en onthoudingsdag, 's avonds te half 8 Maria-Congregatie voor de jongens. DONDERDAG, te half 12 en 4 uur biecht hooren voor de jongens, van 6 tot 8 uur voor de volwassenen. VRIJDAG, Quatertemperdag, geboden vas ten- en onthoudingsdag, 1ste Vrijdag van de maand. Te 6 uur en half 7 uitreiking der H Communie. Te 7 uur gezongen H. Mis. Te 8 uur gezamenlijke H. Communie der kinde ren, 's avonds 7 uur Lof ter eere van het H. Hart met Litanie en akte van toewijding ZATERDAG, Quatertemperdag, geboden vasten- en onthoudingsdag. Te 8 uur geza menlijke H. Communie der jongens. Van 5 tot 9 uur gelegenheid om te biechten. Te 7 uur Lof ter eere van O. L. Vrouw ter Nood met gebeden voor de ingekomen intenties Dagelijks te half 7 reeds uitreiking der H. Communie. A.s. ZONDAG, 1ste Zondag van de maand tevens Eucharistische dag, algemeene H Communie voor de leden van den Euch Bond', R. K. Vrouwenbond en te half 7 voor de jongens der Maria-Congregatie. Dezen Zondag te 10 uur de plechtige H. Mis van den Weleerw. Pater fr. Leo Drie'^E. S.A. Van 27 Mei tot 3 Juni 1928. ZONDAG, Hoogfeest van Pinksteren. De H.H. Missen te 7 uur, half 9 en 10 uur de plechtige Hoogmis. Collecte voor het werk der gesloten retraiten. Na de Missen van half 9 en 10 uur generale absolutie voor de 3de Orde. Te half 3 plechtige Vespers met feestpredikatie, te half 5 Congregatie voor het Patronaat. Geen Catechismus en geen H Familie. Na de Vespers biechthooren zoolang er achtereenvolgens biechtelingen zijn. MAANDAG, tweede Pinksterdag, dag van devotie, de H.H. Missen als op Zondag, 's na middags half 3 Vespers. DINSDAG, half 7 H. Mis bij de Zusters. WOENSDAG, Vrijdag en Zaterdag zijn Quatertemperdagen, geboden vasten- en onthoudingsdag; het gebruik van vet is ge oorloofd. Woensdag te 7 uur Maria-Congre gatie. DONDERDAG, van 6 tot 7 uur biechthoo ren, te 7 uur Lof ter eere van het Allerh Sacrament. VRIJDAG, 1ste Vrijdag der maand, om 7 uur gez. H. Mis, 's avonds óm 7 uur Lof. ZATERDAG, van 4 tot half 9 biechthoo ren; te 7 uur Maria-Lof. Kinderbiechthoo- hen voor de 3de en 4de klas. A.s. ZONDAG, 1ste Zondag der maand Eucharistische dag. Algemeene H. Commu nie voor Volksbond en Hanze. Collecte voor de Broederschap van den H. Geest Hengelsport De Hengelsportvereeni- ging Castricum en Omstreken hield in ver band met de opening van de visscherij op 1 Juni haar algemeene vergadering. Met een woord over de slechte vangsten in het vorige jaar en een overzicht van hetgeen het vorige jaar was bereikt opende de heer Mulder de vergadering. Medegedeeld werd, da de Schulpvaart wederom is gepacht, zoodat de leden weer in eigen wafer zullen kunnen visschen. Om trent de leden, die niet voldaan hebben aan hun financieele verplichtingen, werd beslo ten, deze aan te schrijven en indien zij niet voldoen, hetgeen zij schuldig zijn, hen te royeeren. Het entreegeld voor nieuwe leden werd ingetrokken, onder toevoeging aan de regelmentaire voorschriften van een bepaling, dat zij d.w.z. de nieuwe leden, voor twee jaar lid van de vereeniging worden, met finan cieele aansprakelijkheid van 12 maanden na bedanken. De contributie werd bepaald op f 1.30 per kwartaal, evenals vorig jaar. Het lidmaatschap gaat in op 1 Januari. Als eerste wedstrijd in het komende sei zoen werd bepaald, dat deze zal gehouden worden in de Egmondervaart en wel op 24 Juni a.s., waarvoor aan het bestuur machti ging werd verleend een zestal prijzen aan te koopen. Tevens zal een wisselprijs worden uitgeloofd voor het hoogste aantal gevangen baarzen. Voor de sluitmg deed de voorz.tter mede- deeling dat van de eigenaren langs de Schulp vaart de volledige medewerking was onder vonden voor het betreden van hun eigendom en dat de leden zich steeds hadden zoodanig gedragen, dat geen overlast was ondervon den. Met een opwekking ook dit iaar voor vernieling te waken en te zorgen, dat geen hooigras wordt vertrapt, werd de vergadering gesloten. De Rustende Jager Naar ons wordt medegedeeld, is het bekende café-restaurant en hotel „De Rustende Jager", gelegen in de kom van het dorp alhier, eigenaar de heer P. van Egmond, verkocht en za! de nieuwe eigenaar met 1 Juli de zaak overnemen en op denzelfden voet exploiteeren. Excursie De excursie Tuinbouwclub V. Z. O. S. alhier, heeft besloten haar jaar- lijksche excursie te houden op Donderdag 31 Mei a.s. 's Morgens om 6 uur vertrekt de club van uit de buurt en gaat per auto naar Rqjter- dam, Paanakker en het Westland. Ongeveer 20 personen hebben zich voor de excursie opgegeven. Buskruitontploffingen Gisteravond werd het Zuidelijk gedeelte van het dorp opge schrikt door een paar geweldige slagen.Was er een geheime kruitfabriek gesprongen of had Leiden weer een in de lucht gevlogen kruitschip binnen zijn veste? Noch het een noch het ander. Eenigen tijd geleden heeft men op den Zijweg, tusschen Elswoutlaan en Duinlustweg een van de daar staande kolossale beukenboomen afgezaagd. Met 't dikste ondereind wist men echter geen raad om 't verder klein te krijgen. Gisteravond nu heeft personeel van Els- wout de kracht van het buskruit te baat genomen, om dit onbehouwen stuk hout te „kleineeren". In een boorgat werd 'n pondje buskruit gegoten en dit door middel van een lont ontstoken. De eerste lading deed den stam in twee helften uiteenvallen. De tweede had minder uitwerking. Wel vloog een groot stuk hout de lucht door, rukte van een grooten beukenboom een dikken tak af en kwam in de buurt van de boerderij van Elswout terecht. Natuurlijk was bij dit werk gezorgd, dat de omgeving behoorlijk was afgezet. Olympische Spelen Heden, Zaterdag 26 Mei, zullen de Luxemburgsche voetballers alhier aankomen en hun intrek nemén in Hotel Roozendaal. Het gezelschap bestaat uit 18 personen, t.w. 15 voetballers, 1 leider en 2 officials. "Ter eere van dit bezoek waait van het Hotel Roozendaal de Luxemburg sche vlag. R. K. S. V. „Hercules". Woensdagavond 30 Mei houdt bovengenoemde vereeniging haar jaarlijksche ledenvergadering. Daar er op deze vergadering belangrijke punten worden behandeld, wordtieders op komst dringend gevraagd. O.a. zal de heer B. Vreenegoor als pen ningmeester aftreden, doch hij 1 stelt zich weder herkiesbaar. De feestelijke herdenking van twee jubilea Gisteren vond onder groote belangstelling de feestelijke herdenking plaats van hst 25-jarig bestaan van de blcembollenkwee- kerij van den heer W. F. van Waveren en van,25 jaren trouwen dienst van den heer M. v. d. Reep. Des morgens ongeveer half 11 uur werd in de smaakvol versierde zaal van „Win- terrust" de jubilaris, de heer W. F. van Waveren, door het gehesle personeel, zijn familieleden en den heer M. v. d. Reep fees telijk ontvangen. Na wederzijdsche felicitatie tusschen den patroon en den anderen jubilaris, werd den patroon namens het personeel een schitte rend bloemstuk aangeboden, hetwelk hij on- dèr harteiijken dank aanvaarde. Voorts sprak hij nog over de goede verstandhou ding, die gedurende de 25 jaren tusschen den jubilaris en hem bestaan heeft. Voor zijn 25 jaren van trouwe plichts vervulling bood hij den heer van Reep een gouden horloge met fraaie ketting aan, zijn familieleden een enveloppe met inhoud en het personeel een bloemstuk, waarvoor allen door den jubilaris hartelijk dank gezegd 'werden. Hierna werden allen feestelijk onthaald, waarna men uiteenging. Dat het geheele bedrijf dien dag stil lag Is te begrijpen. Ook ontbrak het beide jubilarissen op het verdere gedeelte van dien dag niet aan be langstelling. Een huiselijk feestje en een serenade, door het plaatselijk muziekkorps „Kunst na Ar beid" gebracht, besloot den heugelijken, welgeslaagden feestdag. SCHOUWBURG JANSWEG Zangavond leerlingen U.L.O.-school te Bloemendaal Voor een goed bezette zaal gaven de leer lingen van de 4e, 5de, 6de en 7de klassen der Openb. school voor U.L.O. te Bloemendaal, onder leiding van den heer P. de Nobel, gisteren een zangavond in genoemden schouwburg. Om ruim half 8 richtte het hoofd dier school, de heer A. IJzerman, een welkom tot de aanwezigen, daarbij zijn blijdschap uitsprekend over de flinke opkomst. Ver der deelde spr. mede, dat de opbrengst, na aftrek der onkosten ten goede zou komen aan de afd. Bloemendaal van het Centraal Genootschap. De heer De Nobel had voor een mooi en afwisselend programma gezorgd, waarbij nu eens het koor, dan weer de solozang aan de orde waren. Maar alle nummers droegen het kenmerk van ernstige studie en degelijke leiding. De heer De Nobel heeft zijn execu tanten als 't ware aan de punt van zijn stokje hangen. En hoe verzorgd was de uit spraak en de voordracht. Geen wonder dan ook, dat het publiek zijn groote tevreden heid uitte door klinkende betuigingen. Eenige malen namen deze zelfs den vorm ,van een ovatie aan. De heer De Nobel was niet zoo goed, of hij moest een paar maal biesseeren. Al de nummers afzonderlijk te bespreken, heeft geen doel. Wij kiezen er enkele uit. Dan wijzen wij op het mooie lied „Hol land's vlag" van Wierts, (op verzoek) gezon gen door alle klassen. Hierop volgde een 4-tal, op 't programma aangeduid als R. en L., liedjes van H. v. Tusschenbroek, gezongen door 4de en 5de klassen, die uitmuntten door zuiverheid en beschaafde voordracht. „De Wilgen" van Corn. Dopper, een miniatuur-opera comique, verwierf een wel verdienden, geweldigen bijval. Na de pauze kregen wij enkele liedjes van Dalcroze, waarvan vooral het tweede, Ronde de la Marié, zoo in den smaak viel, dat een .gedeelte herhaald moest worden. Vermelden wij tenslotte nog de beide laatste nummers, het „Huzarenlied" van W. Galesloot en „Feestmarsch" van Arnory, gezongen door alle klassen, met begeleiding van piano, enkele pittige trompetters, trom en triangel, die geweldig insloegen. De Ü.L.O.-school is weer kranig voor de dag gekomen, dank zij haren bekwamen leëraar. Burgerlijke Stand van Vrijdag 18 tot Donderdag 24 Mei 1928. Geboren: C. M. van DuinThorbong, dochter; M. W. J. de Lestrieux Henrichts Huljsser, dochter; J. E. SmitWansbeek, zoon. Ondertrouwd: H. Lameris en E. H. van Spanje? H. van Alfen en M. Limbach. Getrouwd: C. G. Preuijt en A. P. van den Nieuwenhuizen. Overleden: S. Kooyman, 47 jaar; R. A. Franse, 76 jaar; G. H. Giebels, 87 jaar. De eerste koetsen aan het strand. Mogen wij al denken aan winterkoude, de bad- exploitanten zien het anders in; de eerste badkoetsen zijn al naar het strand gere den. Als- nu maar een staartje van de hittegolf wil komen, het liefst reeds met de Pinksterdagen. Vrijgesproken In een café te Uithoorn ontstonden op 19 December 1926 onaange naamheden over de betaling van het gelag, bij de vechtpartij, die hieruit voortvloeide, had een 26-jarige bloemist-knecht uit Hoofd dorp een revolver afgeschoten, gelukkig zon der zijn tegenpartij te treffen. De jonge man werd wegens poging tot doodslag of zware mishandeling vervolgd en stond op 4 October van het vorige jaar voor de Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam te recht. De Rechtbank schorste toen de be handeling voor een nader onderzoek. Bij de voortgezette behandeling op 15 Mei hield de verdachte vol niet geschoten te hebben, toen hij op den grond lag, maar toen hij buiten stond. Vonnis wijzende, sprak de Rechtbank den verdachte vrij. Burgerlijke stand. Van 22 tot 24 Mei 1928. Geboren; Aagje, d. van A. van Hulzen en A. Hordijk Aafje, d. van C. van Beek en C. M. Vastenhout Pieter, z. van W. F. de Leeuw en J. M. de Krijger Ingen, z. van A. Hartingsveld en E. Klaverwijden Machielia, d. van A. Tolenaars en A. Buis Antonius Hubertus, z. van P. van Aarle en M. C. Balmakers Jacobus, z. van J. Griekspoor en P. Schniedewind Pieter Cornelis, z. van P. T. de Vette en I. de Jong Corstina Elizabeth, d. van F. Café en W. Reijnders. Ondertrouwd; Pierre Francois Guillaume van Dijk, 29 jaar en Johanna Geertje de Laat, 24 jaar Pieter Martinus Smit, 21 jaar en Hendrikje van der Veen, 23 jaar Pieter Johannes Ploeg, 27 jaar en Aaltje Nieuwdorp, 24 jaar Antonie Raaphorst, 27 jaar en Philippina Clement, 21 jaar Aarianus Petrus Wilhelmus van der Meer, 29 jaar en Anna Clemens, 31 jaar. Klaas Ottevanger, 22 jaar en Cornelia Maria van den Berg, 22 jaar. Getrouwd: Eduardus Jacobus Vermast, 25' jaar en Rozala Maria Kroezen, 20 jaar Hendrikus Jolink, 24 jaar en Margaretha Maria Karstens, 21 jaar Antonie Bax, 23 jaar en Jannetje Fieman, 20 jaar Arie van der Maarl. 25 jaar en Grietje Gode- froy, 23 jaar Engelbreeht van Klaveren, 27 jaar en Martijntje de Haan, 35 jaar Cornelis Jacobus Lievaart, 26 jaar en Jan netje Hartman, 27 jaar Johannes Gijs- bertus Blonk, 28 jaar en Cornelia Breure, 22 jaar Jacob Antonie Hendrikus Ulrich, 31 jaar en Christina Cornelia V/ilhelmina Frank, 26 jaar. Overleden: Rijntje van der Laarse, 52 jaar, geh. met J. Bloemink Andreas Nooij en M. C. Blonk. H. FRANCISCUS VAN SALES. ZONDAG, Hoogfeest v. Pinksteren, Col lecte voor de sieraden der kerk. Half acht H. Mis tot zekere intentie. Half 11 Hoog mis voor de Parochie. 3 uur plechtige Vespers en predikatie. MAANDAG, 2e Pinksterdag, half 8 voor Jacobus Bier, half 11 t. z. i. DINSDAG, 8 uur Wed. M. v. Woerkom— Verduin. WOENSDAG, 8 uur voor Petrus Liebert Quatertemperdag geb. Vastendag. DONDERDAG geen H Mis. VRIJDAG 1ste Vrijdag v. d. Maand, 8 uur gez. H. Mis ter eere van het H. Hart; 8 uur voor Jo VermeulenHolla. Quater temperdag geb. Vastendag. ZATERDAG, 8 uur voor Wed. Henrica Vervloed, Quatertemperdag geb. Vasten dag. ZONDAG, half 8 tot zekere intentie. Half elf voor de Parochie. Missie-tentoonstelling In het zaaltje der voormalige Pastorie aan de Mariastraat wordt op de beide Pinksterdagen eene ten toonstelling gehouden van verschillende Mis- sie-benoodigdheden. Het comité, bestaande uit Mevr. van der Schoot-Blom, Mevr. Litjens-Van den Donk en Mevr. Hanrath heeft heel veel moois en nuttigs bijeenge bracht, dat de harde werkers (de Missiona rissen) zal verblijden. De tentoonstelling wordt op den len Pinksterdag na de Hoog mis geopend. Mogen zeer velen van hun belangstelling voor dit liefdewerk blijk geven door een bezoek aan de inrichting, waar zij zeker niet teleurgesteld zullen worden. Santosbloempje Pinkster-Maandag wordt een bloempje aangeboden voor het Santosfonds, waardoor t.b.c. lijders-midden standers, die onvermogend zijn, geholpen worden, ter verpleging en genezing in een Sanatorium. We vertrouwen, dat velen de ijverige verkoopstertjes van de bloempjes zullen willen ontlasten! Burgerl. Stand Ondertrouwd: A. H. van der Reep en C. Klinkenberg; J. A. Schrama en J. C. de Groot. Getrouwd: A. van Zanten en A. C. J. Warmenhoven; G. J. van Vuuren en H. Gijzenberg; C. Th. Berendsen en M. G. Pijnacker; L. Woning en A. E. Woltemath; H. P. Herfst en M. van Houweninge. Geboren: d. van M. van ZomerenBrou wer; d. van A. WarmerdamJansen; z. van M. E. JansenSchrama; z. van E. M. A. JanssenGleysteen. R.K. Postmannen. Woensdagavond hield de afdeeling Hillégom en Omstreken van den Ned. R.K. Bond van P.T.T. Personeel „Sint Petrus" de jaarvergadering in Café „Flora" alhier. Na opening met den Chr. Groet en een woord van welkom door den voorzitter den heer J. Heemskerk, sprak spr. een extra woord in verband met deze 9e jaarvergade ring, waardoor de afdeeling is komen te staan aan den vooravond van het 2e Lustrum. Spr. memoreerde wat in den afgeloopen tijd door de afdeeling is gedaan en tot stand gekomen in samenwerking met bestuur en leden. Onze afdeeling is klein begonnen, aldus spr. en heeft zich steeds uitgebreid, laten wij in het komende vereenigingsjaar onze propa ganda nog eens extra versterken en daar door ons ledental vergrooten, omdat wij dan bij de viering van het 2e Lustrum, met trots kunnen zeggen, dat niet één Katholiek post ambtenaar tusschen Haarlem en Leiden, niet of verkeerd georganiseerd is. Hierna werden de notulen gelezen en on veranderd vastgesteld. Vervolgens werden door den secretaris verschillende mededee- lingen gedaan, n.l. over het inkoopen van hulpdienstjaren van vóór 1922. De gelegen heid om voor het inkoopen van deze jaren een bereidverklaring in te zenden, zal binnen kort alsnog worden gegeven. Van het be stuurslid Elfrink te' Sassenheim was bericht ingekomen, dat hij wegens andere drukke bezigheden ontslag nam als lid van het be stuur. Inzake een ingekomen schrijven om steun van het fonds „Hulp in Nood", wordt aan het bestuur machtiging gegeven, naar macht en omstandigheden te handelen, wan neer dit noodig mocht zijn. Hierna werd door den secretaris een goed gestijleerd jaarverslag gelezen, in welk ver slag met vreugde werd gewezen op de goede eensgezindheid en saamhoorigheid van be stuur en leden onderling. Vervolgens maakte het verslag gewag van het a.s. 2e Lustrum, waarbij het verkrijgen van een vaandel zeker zal bewaarheid worden. De penningmeester gaf hierna een zeer duidelijk beeld van zijn financieel beheer en sloot zijn boeken met een voordeelig saldo van 158.19. De stnad van het vaandel fonds is 161.03. Voor beide verslagen brengt de voorzitter dank aan secretaris en penningmeester en hoopte dat zij nog jaren hun beste krachten aan de afdeeling zullen mogen blijven geven. Tot verificateurs wor den aangewezen de heeren Steenvoorden en Warmerdam. Hierna volgde de bestuursverkiezing, we gens periodiek aftreden van de heeren Heemskerk en van Bemmel en wegens be danken van den heer Elfrink. Er waren geen nieuwe candidaten gesteld, zoodat de beide eerstgenoemden bij acclamatie gekozen waren. In de plaats van den heer Elfrink werd gekozen de heer J. Steenvoorden. Vervolgens werd door den voorzitter nog medegedeeld, dat binnenkort een H. Mis zal worden opgedragen, tot intentie van de leden, in de St. Martinuskerk. Eventueele punten voor den beschrijvings brief voor het a.s. Bondscongres kunnen tot 1 Juli bij den secretaris den heer van Lierop worden ingeleverd. Hierna had de vergadering het genoegen bij monde van den voorzitter wederom een nieuw lid te installeeren. De rondvraag was van strikt huishoude- lijken aard, waarna de-vergadering gesloten werd op de gebruikelijke wijze. ZONDAG, 27 Mei. Heden Hoogfeest van Finksteren, te verdienen een volle aflaat onder de gewone voorwaarden. Voor de Hoogmis „Veni Creator". Om 4 uur Lof met Rozenhoed-je voor de bekeering van heide nen en ongeloovigen. MAANDAG, 2de Pinksterdag, ofschoon geen verplichte feestdag, zijn de H.H. Dien sten als op Zondag. Na den middag om 4 uur plechtig Lof met Rozenhoedje en Pauseltjken Zegen, waaraan een volle aflaat is verbonden. WOENSDAG, 's avonds te 8 uur Lof tel eere van de H. Maagd. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag zijn de Quatertemperdagen, geboden vasten en ont- houdingsdagen. VRIJDAG, eerste Vrijdag der maand, te vens de eerste dag der maand Juni, toe gewijd aan het H. Hart van Jezus, om 8 iiur gezongen H,. Mis en 's avonds om 8 uur Lof. ZATERDAG, 's avonds te 8 uur Lof ter eere van O. L. Vrouw van het H. Scapu lier. Zondag a.s. feest van de Allerh. Drievul digheid, te verdienen een volle aflaat onder de gewone voorwaarden. ZONDAG, Hoogfeest van Pinksteren, kwart voor 7 wordt de H. Communie uitge reikt; half 8 de Vroegmis; 10 uur de Hoog mis; geen Catechismus, van half 2 tot 3 uur gelegenheid om te biechten, 3 uur plechtige Vespers met preek, geen Patronaat. Na de H.H. Missen generale H. Absolutie voor de eden der Derde Orde. MAANDAG, 2de Pinksterdag, alle kerke lijke diensten evenals Zondag,, 's namiddags half 3 Lef. DONDERDAG, gelegenheid om te biech ten 's middags van 5 tot half 9. Van 78 uur oefening van het H. Uw met uitstelling van het H. Sacrament. VRIJDAG, 1ste Vrijdag der maand; om 5 uur wordt de H. Communie uitgereikt; 6 uur uitstelling van het H. Sacrament en uit reiken der H. Communie;- 7 uur de 1ste H. Mis; 2de H. Mis gezongen om 8 uur voor de levende leden van het Genootschap van Jezus' H. Hart en van het Apostolaat des Gebeds; 's avonds 8 uur Lof ter eere van Jezus H. Hart mejt Litanie en acte van toe wijding. ZATERDAG onder de H. Mis generale H. Communie der schoolkinderen; 's namiddags van 5 tot half 9 gelegenheid om te biechten. WOENSDAG, Vrijdag en Zaterdag zijn het Quatertemperdagen, geboden vasten- ep onthouding. Parochie van den H. Pancratius ZONDAG, de H.H. Missen te 8 uur en half 11, te 7 uur Lof Patronaat en Jozefgezellen- vergadering op den gewonen tijd. In de week de H.H. Missen te 8 uur en half 9 uur. De buitenlandsche journalisten, die thans een rondreis door Nederland maken, zijn gisteren te 's-Gravenhage ontvangen in de Ridderzaal, waar de ontvangst door de re geering plaats had. Namens de Nedërlandsche regeering trad als gastheer op de Minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Waszink. Mede aanwezig waren de minister van ar beid, prof. Slotemaker de Bruïrie, en de mi nister van koloniën, dr. Koningsberger. Voorts werden, opgemerkt, verscheidene leden van het corps diplomatique; de secre taris-generaal van het departement van onderwijs, jhr. mr. Feith, de secretaris-gene raal van het departement van arbeid, mr. Scholtens; de heer D. Hans, voorzitter van den Nederlandschen Journalistenkring; mr. Van Polthuis, voorzitter van de Haagsche Journalistenvereeniging; bestuursleden van de BuiteHtófidSclïe Persvereeniging e. a. Minister Waszink hield een korte rede, waarin hij de journalisten welkom heette en er zijn blijdschap over uitsprak, dat zij op hun drukke reis nog gelegenheid hadden, eenige oogenbliken de gasten der Neder- landsche regeering te zijn. De heer Henri Asselin, bestuurslid der Buitenlandsche Persvereeniging, dankte de Minister voor zijn vriendelijke woorden en hield vervolgens een rede, waarin hij de be- teekenis en de schoonheid van Nederland in groote trekken schetste en den wensch uit sprak, dat de buitenlanders er veel van ge noten zuil enhebben en aan ons land pret tige en aangename herinneringen zullen be houden. Vervolgens werden ververschihgen rond gediend Aan het einde der receptie heeft de heer D. Kouwenaar der regeering dank ge bracht voor de hulp, die zij aan de Amster- damsche pers heeft verleend, zoowel in den vorm van een subsidie als door deze recep tie. De Amsterd. pers meende een beroep daarop te mogen doen, omdat zij deze reis georganiseerd heeft injhet belang van Ne derland, om aan de buitenlanders ons land te doen zien en te doen kennen. Reeds eenigen tijd geleden hebben wij. in een uitvoerige correspondentie van een on zer medewerkers uit Tokio, er de aandacht op gevestigd, datde Protestantsche zending in China met den ondergang bedreigd wordt, omdat de Protestantsche zendelingen hun missiestaties in den steek hebben ge laten, toen er gevaar joor oorlog en revo lutie dreigde. Bijna 90 pet. zijn naar de vei lige havensteden aan de kustplaatsen of naar hun vaderland vertrokken. Van de Katholifeke missionarissen zijn er slechts 10 pet. en dan nog noodgedwongen gevlucht. Vooral de missionarissen van hét Semi narie voor de vreemde missiën te Parijs, hebben bij de onlusten in China een helden moedige offervaardigheid aan den dag ge legd. De Fransche consul had de Missiona rissen, die in de provincie Szechwan werk zaam zijn, bevel gegeven om het land tij dig te verlaten, wijl er gevaar voor hun leven dreigde. De Missionarissen ontvingen het bericht, doch zij bleven op hun post. Toen de consul dat vernam, schreef hij aap de missionarissen, dat de Fransche regeering geen verdere verantwoordelijkheid voor hunne veiligheid kon aanvaarden, wanneer zij niet binnen een gestelden termijn gehoor gaven aan zijn bevel om te vertrekken. Hierop zonden de Paters bericht, dat zil geheel op eigen risico en geheel buiten alle verantwoordelijkheid der Fransche regeering op hun post bleven. Een der missionarissen schreef: Vermeld gewoon op uw rapport, dat ik hier blijf. Hierover behoeven we verder geen woor den te verspillen. Een ander pater verklaarde: Ik sterf lie ver door beuishanden of door het scherpe koelie-zwaarq, dan aan een longontsteking of aan koorts, terwijl men op bed ligt; dat vind ik een echten dood voor een apostel van Christus. Wanneer we nu heengingen, zou dat onza missie veel schade toebrengen. Onze Chris tenen zouden niet begrijpen, waarom zij in den steek gelaten worden, zoodra er gevaar dreigt. Een tachtigjarig missionaris antwoordde heel eenvoudig: „Waarom zou ik op mijn leeftijd nog een nieuw, vaderland gaan zoeken?" Een andere pater schreef: „De haren op ons hoofd zijn geteld. Waarvoor zouden we bang zijn? We sterven maar eens; het komt er slechts op aan, dat we goed af sterven. Daarom blijf ik hierl"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7