Binnenlandsch Nieuws m §c f" I NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Zaterdag 26 Mei 1928 .Nederland in den Vreemde' RECHTSZAKEN. DE DEBACLE DER DISCONTOBANK VOOR CRE- DIETINSTELLINGEN TE 's-GRAVENHAGE Behandeling voor de Haagsche i Rechtbank DE AFBOUW VAN DE ST. JOZEFSKERK TE VELSEN-NOORD KUNST EN KENNIS Het Concertgebouw-orkest op de Pressa te Keulen STOOMVAARTLIJNEN MARKTN1EUWS HET WONDER NATUUR DER teiten en onnoozelheden of volkomen verou- J derde wetenschap over ons land verkondigen. Besprekingen zijn gehouden met uitgevers en schrijvers van schoolboeken en veelal is het gelukt om na verkregen contact onjuist heden, die in een boek gedrukt stonden, in een volgenden druk verbeterd te krijgen. De belangstelling voor Nederland neemt toe Men schrijft ons: Wanneer men iemand, die in de groote stad I Verder heeft de vereeniging in verschillen- woont vraagt, of hij wel weet wat zijn buren de landen personen bereid gevonden, om voor van hem denken, dan zal hu, als hij een ver- de schooljeugd over ons land lezingen te standig man is. antwoorden, dat dit hem vol- j houden. Wanneer men weet, welke huivering- komen onverschillig is, daar het hem niet i wekkende begrippen de jeugd in het buiten- deert of de huurlieden belangstelling koes- i land vaak over ons land worden bijgebracht, teren voor zijn doen en laten. Doch wanneer over onze geschiedenis en aardrijkskunde, men diezelfde persoon de vraag stelt in den over onze economische beteekenis, de goede zin, of hij wel weet wat zijn buurvolken over i uitzonderingen buiten beschouwing gelaten, fijn eigen volk denken, dan zou een antwoord dan valt dit werk slechts te prijzen. als „dat gaat mij niet aan, laat ieder denken wat hij wil slechts onverstandig zijn te noe men. De welvaart, de beschaving, ja, het ge- heele bestaan van een volk is immers slechts mogelijk door aanraking en uitwisseling met andere volken, die dezen aardbol bewonen. Bestaat er in het buitenland belangstelling voor Nederland en neemt deze belangstelling toe? We aarzelen niet om op deze vraag met een krachtig „ja" te antwoorden. Er bestaat in het buitenland, ja in de heele wereld belangstelling voor Nederland en deze belangstelling is in de laatste jaren zeer toe genomen. Men kan het een verheugend verschijnsel noemen, dat zij in de eerste plaats te dan ken moet zijn aan de grootere beteekenis cue ons land de laatste Jaren gekregen heeft en door onze positie als koloniale mogendheid, door onzen handel, scheepvaart en nijverheid. Maar ook is deze grootere belangstelling voor een heel groot deel te danken aan hei wer ken van een vereeniging, die gewend is wat zij verricht niet aan ae groote klok te hangen, aan de vereeniging „Nederland in den Vreemde". Voor den arbeid van „Nederland in den Vreemde" die voor elk landgenoot van zeer groote beteekenis is, willen wil hier een oogenblik, nu de Olympische Spelen op komst zijn en de aandacht van velen op ons land gevestigd is, de aandacht vragen. Wat „Nederland in den vreemde doet om ons land in het buitenland die bekendheid te geven die zij me?nt dat ons toekomt? Eigen lijk doet zij alles: ..Nederland in den vreemde" verschaft buiteniandschen dagbladen mate riaal. om artikelen over ons land te pub'i- ceeren; „Nederland in den vreemde" zendt personen die een studie ever ons land wijlen maken, de lectuur die daarvoor noedig is; „Nederland In den vreemde" zendt films over ons land, niet alleen naar de groote buursta ten, doch ook naar landen aan den anderen kant van den aardbol, zoo er maar blijkt dat ze van Holland iets willen weten: „Nederland in den vreemde" maakt het belangrijke land- genooten mogelijk in andere landen over on derwerpen, Nederland en zijn koloniën be treffende, te spreken, het zendt materiaal, statistieken, fotos, boekwerken, enz., uit, om het buitenland cp deskundige wijze over ons voor te lichten. Over een dergelijke taak denke men niet gering. Wij bezitten geen ambtelijk, geen regeerings-persbureau en een deel van den arbeid, die een dergelijk instituut wellicht zou kunnen verrichten, komt ten laste der vereeniging. „Nederland In den vreemde is het middel punt waar de draden samen komen, die naar alle landen en alle werelddeelen uitgaan. Een geweldige organisatie is hiervoor noo- dig, ten einde op elke ingekomen vraag om inllchtigen, lectuur, fotos over ons land, het verlangde wel te kunnen verschaffen en tevens om in het buitenland de belangstelling voor ons land aan te kweeken. Want In deze twee zaken, het op een juiste manier inlich ten en het belangstelling kweeken voor ons land, is de arbeid der vereeniging te ver deden. Tot het eerste kunnen wij rekenen het onderwijswerk der vereeniging, dat een uit gebreid arbeidsgebied omvat. Er blijken nog heel wat onderwijsboeken te bestaan, die rari- Een andere, niet minder belangrijke taak der vereeniging is In het bekendheid geven aan de Nederlandsche kunst in het buiten land, zooals geschiedt door het doen houden van tentoonstellingen. Landgenooten in wien men beteekenis ziet, worden aange moedigd in het buitenland te exposeeren en zijn zy daartoe geldelijk niet in staat, dan levert de vereeniging zoo mogelijk steun. We gaan verder met de opsomming: in zoo goed als alle landen van Europa zijn en worden voordrachten over ons land gehou den, verduidelijkt met een Nederland-film. De film van ons land en van de koloniën heeft tryna over heel de wereld gedraald, van de steden in Amerika en Canada tot in Siam en China toe. Bekwame en vooraan staande landgenooten hebben, daartoe in staat gesteld door de vereeniging in het bui tenland, lezingen gehouden over belangrijke onderwerpen. Thans is de vereeniging bezig voordrachten over ons land in het Engelsch te houden, te organiseeren, voor het volgen de voorjaar, in de voornaamste vreemdeiin- genplaatsen aan de Rivièra. Vlugschriften over wetenswaardige onderwerpen werden uitgegeven: het bekende boekje over de droogmaking der Zuiderzee verscheen be halve in het Nederlandsch, in het Duitsch Engelsch, Pransch. Dan is er de bekende „stand" der vereeniging, die in de belang rijke steden van Europa den volke vertoond wordt en die met leerrijke teekeningen en voorstellingen den toeschouwer boeit en hem enkele karakteristische en belangrijke zaken over ons land mededeelt. Aan „Nederland in den Vreemde" is het te danken, dat wii vertegenwoordigd zijn op de jaarbeurs te Milaan, thans in een eigen Nederlandsch paviljoen, waarvoor de regee ring steun biedt, nadat de vereeniging den weg voorbereidde. Wij willen aan deze opsomming van nut tige en goede werken nog toevoegen: het or ganiseeren van Holland-weken in sommige groote steden, gepaard met lezingen en ten toonstellingen over ons land en zijn kolo niën waardoor Nederland plots ln het mid delpunt van de belangstelling ter plaatse kwam, mede door toedoen van de dagbla den die bij gelegenheid artikelen aan ons land wijdden. Uen bekend maken van ons land, zooals „Nederland in den vreemde" het doet. wekt vertrouwen in ons kunnen in onze nijverheid en onzen landbouw, en de gevolgen daar van zijn niet uitgebleven. Als bewijs, dat deze laatste bewering juist Is diene. dat op het oogenblik drie Fransche journalisten in ons land vertoeven. Zij ko men hier niet voor de aanstaande Olympi sche Spelen en zij komen hier ook niet om Marken en Volendam te bekijken, doch zij zijn door hun bladen gezonden om een stu die te maken van ons land en daarover een serie artikelen te schrijven. „Nederland ln den vreemde" moet. ge steund door een bescheiden regeeringssubsi- die en verder vrijwillige bijdragen, zijn taak vervullen en doet dit ook. De vereeniging doet haar werk niet ln het openbaar en lang niet leder weet van haar verrichtingen af. Het bovenstaande. Is dan ook niet geschre ven om eigen lof te zingen, doch slechts om eenige bekendheid te geven aan hetgeen Nederlanders voor Nederland doen. DE TRADITIE VAN I.UILAKMARKT flteteren en hedenmorgen fes te Haarlem op den Kamper-, Gasthuis- en Raamsingel weer de Plnksterbloemenmarkt gebonden. Vooral gisteravond was er 'n enorme drukte Mr. Denekamp op vrije voeten gesteld De rechtbank te 's Gravenhage heeft gis teren de behandeling voortgezet van de zaak tegen mr. L. P. D„ advocaat en pro cureur te 's Gravenhage, thans gedetineerd, verdacht van bedrieglijke bankbreuk in verband met het faillissement van de Dis- contobank voor Credietinstellingen. Het woord was thans, nadat de verdachte nog betoogd had, dat men het co'ntract- Faardekooper z. i. voor een redelijk contract kon houden, hetgeen door getuige Kloppen burg bestreden werd, aan het O. M., waar genomen door mr. Hermans, tot het nemen van zijn requisitoir. Spr. concludeerde, dat de onderhavige zaak zeer nauw verband houdt met de kwestie der Veendammer Hypotheekbank. Deze zaak is eigehlijk daarvan een staartje. Daarom is het feitelijk jammer, dat die zaak nog niet behandeld is. In het kort meende spr. nog even de geschiedenis van de Veendam mer te moeten nagaan. De oprichter daar van, de heer Woltman, is reeds begonnen met de nemers van de pandbrieven zand in de oogen te strooien, allereerst door het kie zen van den naam. Van het begin af is het een minderwaardig zaakje geweest en dat is het gebleven ook. De koers der pand brieven daalde al spoedig tot 60 pet. en de heeren Woitman bleven op grooten voet voortleven. Toen hebben zij een ander, niet 18 karaats man. ontmoet, n.l. den heer Lie- berm&nn. Mr.' Spaargaaren gaf den heeren advies om de zaak te redden: met dat ad vies echter niet tevreden, werd ook nog de raad ingenomen van mrs. Schurmann en van Gigh, en toen is een contract tot stand gekomen, dat ontdaan van alle franje het geld van de Veendammer deed terecht komen in de zaak van de heeren Woltman en Liebermann. Daarvoor werd de Disconto- bank voor Credietinstellingen opgericht, Liebermann, die nog een bedrag van 2 mil- lloen aan deze bank schuldig bleef, vond den verdachte weer bereid om de bank over te nemen en daarmede ook de schuld. De indruk is, dat men hier met één groote zwendelzaak te doen heeft, waarbij advocaten niet geschroomd hebben om hun juridische talenten ter beschikking te stel len van Liebermann c.s. De'justitie vond ten slotte aanleiding om in te grijpen en allereerst werd de Veen dammer failliet verklaard, met het gevolg dat curatoren nog veel hebben kunnen ach terhalen. Daarnaast achtte men echter ook nog strafrechterlijk ingrijpen noodzakelijk. En naar spr.'s meening terecht. Nu alles van den gang van zaken gepubliceerd is, staan, misschien weer andere schavuiten ge reed, om op dezelfde wijze te werk te gaan. Daarom is het wensehelyk, dat het straf rechterlijk ingrijpen succes zal hebben. Daarnaast zal echter in de toekomst wets wijziging noodig zijn, om dergelijke praktij ken te voorkomen. Spr. kwam vervolgens tot de varag. of hetgeen verdachte gedaan heeft, strafbaar is. Heeft hij gehandeld ter bedrieglijke ver korting van de rechten der schuldeischers? Het contract-Paardekooper beschouwde spr als een schijn-con tract,. Dat heeft de derde kamer der rechtbank bii de faillietverkla ring der Discontobank ook reeds uitgemaakt. Derhalve moet men aannemen, dat de vor dering van 3.3 millioen van de Veendam msr op de Discontobank nog bestond. De vraag of verdachte wist, dat er schulden wa ren, aarzelde spr. niet bevestigend te be antwoorden. Verdachte toch wist, dat Lie bermann een onbetrouwbaar man was. Spr. kan niet aannemen, dat verdachte te goe der trouw het contract-Paardekooper voor ernstig heeft kunnen opnemen. Dat heeft geen der anderen gedaan. Men beschouwde het als lucht. De plannen van Paardekooper hingen volkomen ln de lucht; alle redelijke grond daarvoor ontbrak, naar spr.'s meening. ge heel. Wanneer het contract-Paardekooper voor hem ernst was geweest, zou hij dat hebben kunnen aangaan voor 3.3 mill, en zou geenszins een bedrag van 5 millioen noodig. Buitendien, als P. zoo gemakkelijk aan geld kon komen, hoe kwam het dan, dat hü in surséance van betaling was? Spr.'s Indruk is, dat. verdachte onder één deken lag met Liebermann, tegen wien de politie reeds meermalen gewaarschuwd had. Trouwens verdachte zelf is vroeger reeds door L. opgelicht. En met denzelfden Lie bermann gaat hij later opnieuw weer in zee. Spr. eindigde tenslotte met, tegen' ver dachte 1 jaar gevangenisstraf te eischen. Vervolgens is het woord aan mr. J. H. O. Bekker tot het voeren van de verde diging van den verdachte. Spr. stelde voor op, dat hij de verdediging voert, omdat een groep vrienden hem gevraagd heeft een confrère, die in moeilijkheden verkeert, niet alleen te laten staan. PI. wees er vervolgens op, hoe ook deze zaak weer het groote nut aangetoond heeft, dat de raadsman van een verdachte bij de instructie tegenwoordig is. Mr. Bekker behandelde hierna allereerst het tenslotte ten laste gelegde schuldmls- drijf en stelde daar de vraag, waaruit volgt, dat de directeur verantwoordelijk is voor de bevordering van een goede boekhouding. Zou Sir Henry Deterding verantwoordelijk kunnen zön voor een goede boekhouding der Koninklijke? Wat hier ten laste gelegd Is, kan, nimmer een veroordeeling tenge volge hebben. Iedere minuut, welke pl. daarover zou spreken, zou verspild zijn. Het primair, sub 2, ten laste gelegde, achtte pl. nietig. Ten aanzien van de hoofd-tenlastelegging betoogde pl., dat van vervreemding van een vordering geen sprake is. Die vordering bestaat nog. Er is alleen een andere de biteur gekomen. Pl.'s meening Is voorts, dat er geen crediteuren waren van de Discon tobank, n'en déplaise de opvatting van den curator, mr. Salm. Pl. deelde mede, dat de heer Liebermann heeft aangeboden hier te verschijnen, wan neer het bevel van aanhouding werd inge trokken. De Minister van Justitie heeft dat, na overleg met het O. M., niet gewild. Ook heeft L. een bedrag van f 180.000 willen storten als waarborg dat hij zich aan een eventueele veroordeeling niet zou onttrek ken. Ook dat heeft men niet gewild. Thans worden door den raadsman van L. bij de Amsterdamsche Rechtbank pogingen aange wend om opheffing van het bevel tot aan houding te verkrijgen. Nu heeft men echter alleen de opinie van de ééne zijde gehoord en niet die van de andere. Liebei-mann, die door curatoren vol ledig gedéchargeerd is, heeft zich bereid verklaard de transactie met verdachte weer ongedaan te maken en wSer in diens plaats te treden. Hij is van meening, dat men niets meer van de Discontobank te vorderen heeft: Pl. wees er op, dat in het faillissement der Discontobank nog geen Inventarisatie heeft plaats gehad. Spr. ontkende, dat verdachte willens en wetens bedriegelyke bankbreuk zou hebben gepleegd en hij constateerde, dat het O. M. er ook niet in geslaagd Is het bewijs daar voor te leveren. De rechtbank begaf zich daarop in raad kamer. Na 25 minuten deelde de president mede, dat mr. D. onmiddellijk op vrij voeten moest thans geen termen meer zijn om den ver dachte nog langer in vooriooplge- bewaring te houden, weshalve de rechtbank gelastte, dat ir.r. D. onmiddellijk op vrjj voeten moest worden gesteld. Tenslotte werd de uitspraak op Donder dag 7 Juni as. bepaald. Zooals men weet, Is Donderdagavond op de Internationale Perstentoonstelling te Keulen het eenige concert gegeven dat het Amsterdamsche Concertgebouw-orkest on der leiding van dr. Willem Mengelberg dit jaar in Duitschland geven zal. Mengelberg en zijn orkest zyn te Keulen geen vreemden meer. Het optreden der we reldberoemde gasten werd. zoo meldt men uit Keulen aan het „Hbld.", reeds lang te voren met groote spanning tegemoet ge zien, al baarde het ook eenige teleurstel ling dat Mengelberg, inplaats van den in Duitschland tot het ondraaglijke toe ge- hoorden Tsjaikofski, niet een werk van Strauss of een symphonie van Mahler in zijn programma had opgenomen. Doch de aantrekkingskracht, die zijn naam uitoefent, en de verwachting dat zelfs de bekendste stukken door de vertolking van den groo ten dirigent binnen de grenzen van het bui tengewone zouden worden gebracht, had ook ditmaal weder het muzikale publiek van Keulen naar de concertzaal geroepen. De groote feestzaal van de Messenhalle op het tentoonstellingsterrein te Deutz was, op enkele plaatsen na, geheel gevuld en het gehalte van het publiek toonde duide lijk, dat men dit concert als een feest be schouwde en de bijzondere hartelijke ont vangst, die dr. Mengelberg fc zijn ver schijning op het podium ten deel viel, liet dit nog duidelijker uitkomen. Het is in Duitschland bekend dat het Concertgebouw de waarneembare uitdruk king is van een groote en riike muziekcul tuur, die van den aanvang af nooit is on derbroken. en het eert in dit orkest het instituut, dat door de energie en den krach- tigen wil van zijn leider voor Duitsche meesters als Strauss veel en voor Mahler bijna alles heeft gedaan. Vandaar dat voor al in Rijnland de komst van het Amster damsche orkest meer beteekent dan een „Gastspiel", doch veeleer de edelste en voornaamste uiting is van een gemeen schap in den geest tusschen twee nabu rige en verwante volken. De schitterende prestatie? van het or kest, dia reeds na Cherubini's Ouverture Anacreon naar verdienste werd toegejuicht, wekten de toehoorders tot buitengewonen geestdrift, die steeg na Beeth ovens Zesde Symphonie, by het overhandigen van den officieelen reusachtigen krans in de Keul- sehe kleuren, rood en wit, en baar hoog tepunt bereikte na de uitvoering van Tsjai- kofski's Symphonie. Mengelberg, die het geheele programma uit het hoofd dirigeerde, werd herhaaldelijk teruggeroepen en toegejuicht. In niet min dere mate gold de storm van bijval het orkest. Men betreurde het dat dit het eenige concert geweest is, maar misschien be staat er nog eenige hoop op een tweeden avond. Het Concertgebouw-orkest mag er zeker van zijn, dat het niet dikwijls genoeg naar Keulen kan komen: op een ontvangst als het thans ten deel viel, kan het altijd met stelligheid rekenen. Morgen wordt het nieuwe gedeelte in gebruik genomen. De werkzaamheden aan den afbouw van de parochiekerk van St. Jozef te Vel- sen-Noord, zijn heden geëindigd en morgen zal de thans geheel voltooide kerk in ge bruik worden genomen. De parochianen van het voormalige wy- keroog kunnen nu met reden trotsch zijn op hun mooie parochiekerk. Langen tijd lag zij min of meer verscholen tusschen de boomen, maar nu zij, volgens de plan nen van den bouwmeester, den heer Jan Stuyt, tot haar vollen omvang is uitge groeid, rijst de forsche toren ver boven de omgeving uit, in soberen, rustigen stijl. De uitbreiding is, vanzelf, zeer belang rijk geweest, zooals de foto een repro ductie van een fraaie teelcening van den architect ook wel doet zien. De kerk Is over een lengte van 24 meter uitgebouwd, waarbij zij den toren heeft gekregen en een uitgebouwden ingang. Inwendig heeft men met het oog op de groote verruiming ook het bestaande gedeelte een verandering laten ondergaan. Zoo is het presbyterium verhoogd, hetgeen al dadelijk een groote verbetering be teekent. Dan zijn er steenen communiebanken aan gebracht. met marmer afgedekt. De kerk heeft verder nieuwe, eikenhouten zitban ken gekregen, welke plaats zullen bieden aan 900 personen. Voortreffelijk is de nieuwe licht-instal- latie, welke door de fa. van Leeuwen, te Den Haag, is aangebracht. De uitvoering is eenvoudig, maar zeer practisch. Een mooie aanwinst is voorts het nieuwe orgel van de fa. Pelseher te Alkmaar. Het is nog niet geheel gesteld (voor de helft ruim) maar het is keurig gebouwd, naar een ontwerp van den architect, die er een fraai gestyleerd front aan heeft gegeven. Zooals wjj reeds gemeld hebben, bezit de toren twee klokken en verder een uurwerk, dat een geschenk Is van de bewoners van Wijkeroog en de gemeente Velsen. Men herinnert zich dat, toen het bekend was dat de St. Jozefskerk een toren zou krijgen, de bevolking den wensch naar voren bracht naar 'n uurwerk. Door allen, Roomschenen andersdenkenden, werden bijdragen bijeen gebracht. De gemeente Velsen verleende een subsidie en zoo kreeg Velsen-Noord zijn torenuurwerk dat wij zouden zoo zeggen thans ds goede onderlinge) gezindheid van de bevolking verkondigt. Vetmelden wij nog dat de bouw op vlotte wijze is uitgevoerd door de fa. Venhoven en Evers, te Heemstede, die ook de kerkbanken leverde en naar wij vernamen de pa rochiekerk binnenkort, zal verrijken met een nieuwe doopvont, een geschenk der firma. Opzichter van den bouw was de heer Vla ming. Nu de afbouw voltooid is, zijn voor den Z.Eerw. heer pastoor vele moeilijkheden en zorgen opgelost. Dat beteekent echter niet. dat aan zijn financieele zorgen een einde, is gekomen. De parochianen van Velsen- Noord zullen echter den arbeid en de zor gen, welke hun herder zich voor hun pa rochiekerk getroost, ongetwijfeld wisten te waardeeren. En van die waardeering zullen zij dan ook wel blijk geven. Morgen Zondag, zal de plechtige Hoogmis zijn om 10 uur. Des avonds om 7 uur plech tig Lof, waaronder de predikatie zal gehou den worden door den Hoogeerwaarden Heer J. M. Lueassen, Deken van Beverwijk. KON. HOI.L. I.LOYD GELRIA (uitr.) ?4>S v. Cherbourg. MONTFERLAND (uitr.) 24.'5 Buenos Ayres. SALLAND (thuisr.) 24 5 v. Bahia. KON- NED. STOOMB.-MAATSCHAPPIJ AGAMEMNON .53 5 v. Sar. Domingo City n. Pto Barrios. Ai AX 24,5 v. Ban n. Lipari- AURORA 24/5 V. Vigo n. Lissabon. BREDA 23/5 v. Curasao n. Europa. CLIO 24 5 v. Smyrna n. Constantinoptl. IL.OS 24,'5 v. Barcelona n. Genua. MF.DEA 24/5 tivorno n. Mapels. MEROPE 24/5 V. Passages n. Bilbao. MINERVA 24 5 V. Algiers nt Lissabon. NICKERIE 22'5 v. W.-Indië te New York. ORESTES, v. Rott. n. Algiers, pass. 24/5 Cape Carvoeiro. POSEIDON zou 24/5 v. P. Columbia n. Jacksonville (U. S.) vertr. PROTEUS 23 '5 v. Danzig te Stettin. SIMON BOLIVAR 24 5 v. Batbados n. Plymouth. THESEUS 25/5 v. Algiers te Amst. HOLLAND—AFRIKA LIJN BILLITON (uitr.) pass. 24/5 Dakar. HEEMSKERK 25/5 v. Amst. te Rott. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN OOSTKERK (uitr.) 23/5 v. Genua. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN HOOGKERK (uitr.) 23 '5 Karachi. KOUDEKERK 24,5 v. Rott. n. Hamburg. HOLLAND—AUSTRALIË UIN AAGTEKKRK (uitr.) pass. 24/5 Carvcens. ARENDSKERK (thuisr.) 24;5 te Suez. HOLLANDWEST-AFRIK A LITN ALBUCO (thuisr.) 24/5 v. Bissao. JAVA—NEW YORK LIJN MENADO 24 5 v. New York n. Java. ROTTERDAMSCHE LLOYD MEDAN 25 5 v. Batavia, 1. v. Ant v., te Rotterd. T A3 AN AN 25/5 V. Batavia te Rotterdam. TOMSORA (thuisr.) 25/5 v. Singapore. EMZEYCO LIJN JONGE ANTHONY 24/5 v. Carthagena n. Londen en Rotterdam. ONGE MARIA, Carthagena n. Londen/Rott., pass. 24/3 Gibraltar. PUR MEREND. Noteering van de Mslag- vereeniging Beemster, Purmerend en Om streken" van Vrijdag 25 Mei. Aardappelen .11—12.50 per 25 K.G. KI. aardappelen 9 10 per 25 K.G. Peulen 1.16—1.20 per K.G. Doperwten 5866 ct. per K.G. Aarbeziën BEVERWIJK. Noteering van de R. K. Coöperatieve Tuindersvereeniging >tKenne- merland" van 25 Mei. Aardbeien per slofje 3550 ct. Spinazie 0.50—1 per kist. Sla per krop 5—10 ct. Postelein per kist 60—90 ct. Raapstelen 23 ct. per bos. Radijs 35 ct. per bos. Rabarber 5—12 ct. per bos. Selderie 5—10 ct. per bos. Pieterselie 5—8 ct. per bas. Wortelen 25—35 ct. per bos. Asperge dik wit 7598 ct. per bos. Id. blauw 6072 ct.. per bos. Id. dun wit 28—40 ct. per bos. Bloem kool lste soort, 45—58 per 100. Id. 2e soort y 3442 per 100. Komkommers 1730 ct. per stuk. ALKMAAR. 25 Mei. Kaas. Aangevoerd 160 partite* wegende 195.000 kg. Fabrickskaas kleine 46» Commissie f 50, boerenkaas kleine f48. Commissie f 50» Handel goed. C LEIDEN. 25 Mei. Kaas. Aangevoerd 104 partijen, re Goudsche kaas f 46—50, 2e s. f 42—45* s. Leidsche f 43484 ae s. f 3642. Handel goed. Vee. 71 stieren f 160440, 247 kalf- cn melkkoeien f 23039O4 197 varekoeien f 175285. 207 vette ossen en koeien f235430 (62no ct. p. kg), 36 vette kalveren f 75125 (105130 ct. p. kg), 246 nuchtere kalveren f 8— 16, 459 schapen f 2647, 6951 lammeren f 9—29, 866 magere varkens f 1548, 220 zouters 5560 ct. 40 Lon- densche 44—47 ct. per kg 1084 biggen f 813. LEEUWARDEN, 25 Mei. Vee. Aangevoerd 214 stieren f 140550 356 vette koeien f 250—400, per kg f 0.80 1.05 803 melk- en kalf koeien f 19043® J 160 pinken f90155: 60 vette kalveren f50220 440 nuchtere kalveren f ro17 421 vette schapen f 2544 i 37o weidc- schapen f 2035 1608 lammeren f 1016 820 vette varkens- f55150, per kg f0.58—0.68; 83 magere varkens f 28—55 kleine biggen f 612 48 paarden, 42 bokken. Handel in goed gebruiksvee tamelijk, in vette koeien flauwer, in stieren minder, in pinken stug j vette kalveren duur, in nuchtere kalveren flauwer varkens duur, zouters f 0.630.65 per kg wolvee stug. Eieren. Aanvoer 53.000 kg kippen», f 414—7 4500 kg eenden-, f 56 per 100 stuks. LEEUWARDEN, 25 Mei. Boter. Aanvoer 31/3 en 63 6 v. Mijn Hoogste prijs f 1.83 middenprijs f 1.82, laagste f 1.68. Veiling hoogste f 1.74. laagste f 1.70. Noteering van de commissie f 1.85. Commissie (Bond van Coöp. Zuivelf.) f 1.87. Ka2s. Sleutelkaas f 0.27—0.55, nagelkaas f 0.26—0.32, Goudsche f 0.380.75, Edammer f 0.440.70. Aanvoer 36.707 kg. ZWOLLE, 25 Mei. Boter. Aangevoerd 60/8 v., x6/i6 v. en 520 srukken, te zamen 1610 kg. Prijzen per 1/8 v. f 3649, per kg f 1.Q02.xo. Vee. Aangevoerd 684 runderen, 131 graskalveren, 2x8 nuchtere kalveren, 33 schapen, 308 lammeren, 573 varkens en 875 biggen. Men besteedde voor vette koeien f 0.78 1.04, idem kalveren f 1.001.40, id. varkens f 0.600.64 per kg schapen f 1845. Handel in neurende, versch gekalfde koeien, vaarzen en vette koeien door ongunstig weer en wegens Israëli- tischen feestdag slechte prijzen.handel minder in stieren en kalveren handel eveneens minder, in weidevee slecht varkens vlug en duur. MEDEMBL1K. 24 Mei. De ansjovisvangst beliep hier heden door 7 vaartuigen slechts 23 kg, prijs f 0.90 per kg voorts door 1 span kuilers 247 kg, prijs f 0.80 per kg. AMSTERDAM, 25 Mei. Aangevoerd en afgeslagen aan de Gemeente Vischhal, De Ruyterkade (door 23 motor- 15-34 ct. per doosje. Bloemkool 15-65 per Spinazie 1572 ct. per 6 K.G. Postelein - 100 1925 ct. per K.G. Sla 26.80 per 100 krop. Rads 2—3.30 per 100 bos. Peterselie 5.20 per 100 bos. Selderij 46 per 100 bos. Rabarber 8—20 per 100 bos. Wortelen 2334 per 100 bos. Sjalotten 4.406.60 per 100 bos. kist gr. tong f 78, md. tong f 3*50—6, kl. tong f 0.90 2.40 per 10 sfuks tarbot f 67.50 per stuk. Uit de hand verkocht op het terrein Aal f 0.400.80, bot f 0.35 0.45 per pond. ENKHUIZEN, 24 Mei. Hedenavond hebben 14 vaar tuigen hier aangevoerd 2430 pond garnalen, 800 pond hoek- schar en 192 pond hoekbot. De garnalen golden f 7*30 (vori ge markt f 6.40) per kist (55 pond) scharprijs f 8.609.15k botprijs f 22.45 per 5 o kg. BACTERIËN. Tot onze meest gevaarlijke vijanden behooren ontegenzeggelijk de bacteriën. En dat wel om verschillende redenen. Allereerst, omdat zij ons werkelijk kwaad doen, omdat de meeste ziekten niets an ders ziln dan uitingen van de kwaadaar digheid dier wezentjes. Daarenboven wordt deze gevaarlijkheid nog verhoogd door de omstandigheid, dat zij nauwelijks of niet te bestrijden zijn, althans waren. Vroeger, toen men den waren aard der ziekten nog niet kende en men het be staan der aanstokers nog niet het flauw ste vermoeden had was de strijd vrijwel hopeloos. Was tot geluk hierbij den mensch niet zoo gunstig geweest, dan zou het er nog vpel vreeselijker hebben uitgezien dan het al was. Maar door toevallig*: ont dekkingen leerde men het gebruik ken nen van eenige medicijnen. Hoewel men van hun werking niets afwist, was 't re sultaat zichtbaar: zij werkten goed, en dat was de hoofdzaak. Het oogenblik, dat voor de bacteriologie d.i. de wetenschap van het leven en de eigenschappen der bacteriën, beslissend was, was de uitvinding der microscoop. Onze beroemde landgenoot Anthonie van Leeuwenhoek, was de constructeur en ziln microscoop, hoewel nog zeer primitief, openbaarde den menschen een tot dan toe nog ongekende wereld. Want in zijn hool- aftreksel, waarvan hij een druppel onder de lens bracht, wemelde het van ongemeen kleine diertjes, pantoffeldiertjes, zooals hij ze noemde, volgens de gelijkenis met een pantoffel, onzichtbaar voor T. bloote oog. Men vermoedde reeds iets dergelijks, maar dit schouwspel bracht de geheele wetenschappelijke wereld in verrukking. Men meene niet. dat na deze eerste op zienbarende ontdekking, de bacteriën geen rustig uur meer hadden Daarvoor waren z>j te klein en de microscoop te primitief. Het duurde nog een eeuw, voordat er mannen kwamen, die een tipje van aenge- heimzinnigen sluier zouden oplichten, die over die geheele kwestie lag. Maar dan ook niet meer dan een tipje; want wat zij za gen, was zoo vreemd, dat zjj het niet aan dorsten en daarom, liever beter lijkende, maar juist verkeerde conclusies, de wereld inzonden. Toen kwam de man. die in dezen chaos orde zou scheppen, en die aan het bac teriën-probleem een stoot in de goede richting zou geven. Dat was Pasteur. Hij doorschouwde, met zijn scherp verstand, de geheele situvtie, en door noesten ijver en een oneindig geduld slaagde hij er in voor ziekten een doeltreffende remedie te vinden. De bacteriën zijn gevarlijk, vooral door hun kleine afmetingen. Zij worden be schouwd als de kleinste levende wezens, die op aarde leven. Natuurlijk varieert hun afmeting, maar niet in belangrijke mate. Zoo zijn de kleinsten dezer schepselen 0.0005 m.M. groot, een afmeting, die mis schien beter begrepen wordt, wanneer ik er bij voeg, dat er eenige millioenen van in een vingerhoed gaan. Of het planten of dieren zijn. weten we niet. De geleerden zijn het op dit punt nog lang niet eens. Nu eens beweert men. dat ze tot het plantenrijk behooren, dan weer tot het dierenrijk, maar nooit is men eenparig tot eenzelfde oordeel gekomen. Welke moeilijkheden aan deze beoordee ling verbonden zijn, laat de hierbij gevoeg- j de figuur duidelijk zien. Er is geen mensch die met overtuiging zal kunnen zeggen met een plant, dan wel met een dier te doen te hebben. Het is begrijpelijk, dat het met zulke individuen lastig werken is. Wanneer men niet heel scherp toekijkt, lijken zij alle maal op elkaar, en is het namen geven een hopeloos werk. Maar toch dient men met collega's ruggespraak houden. En daarom is het van belang eenige kenmer ken op te sporen, waardoor het eene or ganisme zich van het andere onderscheidt. dit te doen, wil men in verstaanbare taal Allereerst kom* daarvoor de vorn» in aanmerking. Men vindt staafvormige bac teriën, die zich als een eenvoudig langge rekt staafje voordoen, verder spiraal vor- migen en nog talrijke anderen. Maar er zijn er ook, waarbij men twijfelt ze by de eene dan wel 'by de andere categorie te rekenen, waarby de vorm het midden houdt tusschen twee uitersten. En in zulke gevallen verlangd men andere ken merken, die dien twyfel kunnen oplossen. De inwendige organisatie, hoewel primi tief, verschilt toch by alle soorten en hier mee hangen vooral samen de eigenschap pen der soort. De vorm is slechts een bü- komstlg kenmerk, zy is geen uiting van het wezen van een organisme. Maar met de eigenschappen is het heel anders ge steld. Wanneer er geen leven is. uit een organisme zich niet naar buiten, dan rea geert het op geen enkele uitwendigen in vloed en verklaren wij het voor „dooa". De eigenschappen zyn dan slechte die, wel ke eigen zijn aan de materie zonder meer; kleur, vorm, afmeting. Een levend organisme daarentegen ken merkt zich door veranderiykheid, waarin het zoo hemelsbreed verschilt van de doode stof. En die veranderlijkheden zijn dan ook niet langs natuuriyken weg te verklaren, alhoewel men daartoe alle po gingen in het werk stelt. Zij falen steeds; nooit zal het den onderzoeker gelukken de wetten van het leven, de specifieke eigenschappen der organismen, langs me- chanischen weg te verklaren, daartoe moe ten zij een hooger beginsel aannemen. Die eigenschappen zijn het vooral, die de verschillende bacteriën kenmerkt. Zy uitten zich allen op een verschillende ma nier naar buiten en die bacteriën, die zich aankondigen, door een verstoring van het weefsel van het organisme, waarin zy verzeild geraakt zyn en daardoor 'n ziek- teversehynsel te voorschyn roepen, zyn wel de ergste onder allen. Deze laatsten zyn nog te onderscheiden al naar den aard der ziekte. En zoo zyn we gekomen aan de namen van typhus-, diphterie-, roodvonkbacteriën, die elk de gelijknamige ziekte te voorschyn roepen. De bacteriologie is geen wetenschap, die door den eerste den beste beoefend kan worden. Er is voor noodig geduld, maar bo venal energie en volharding. Wanneer men zich aan het werk zet, moet men zich geen illusies maken over een onmiddellijk succes. Dat is hier teneenenmale uitgeslo ten, de historie geeft het bewijs. Die or ganismen laten zich niet gemakkeiyk van gen en wanneer men ze heeft, is het nog uiterst moeilijk hun eigenschappen te doorvorschen. Veel is er op dit gebied ge probeerd, maar slechte een klein beetje gepresteerd. En als wy bedenken, welke eminente geleerde mannen dagelijks jacht op eze organismen maken en met nooit volprezen ijver en toewijding hun tijd hieraan geven, kunnen wM besluiten, dat de bacteriologie wel is waar een zeer mooie, doch vooral een zeer moeilijke wetenschap is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9