Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws Een Fransch oordeel over Nederland en over Mgr. Nolens De productie der Nederlandsche mynen in April De permanente tentoonstellings~ raad „Petra" Een sympathieke daad van Uruguay Ned. Natuurhistorische vereeniging De Ned. Natuurhistorische vereeniging heeft te Breda haar Pinkstercongres gehou den. Congres van de Union der Volkenbondsvereenigingen Het zilveren jubileum van de Amsterdamsche beurs De buitenlandsche journalisten op reis door Nederland LUCHTVERKEER Een gedenkteeken 253 K.M. per uur De onderbroken wereldvlucht van v. Lear Black Het ernstig vliegongeluk b\j ElberfeldBarmen RADIO-NIEUWS Een niooi succes De radio-conferentie te Lausanne Een gebeurtenis voor Nunspeet Een botsing De gemeente-veldwachter was de dader? Nieuws in „Artis" in Amsterdam Een ernstige waarschuwing Zwendelaars Een boefje Door zjjn hond aangevallen Aan brandwonden overleden Van den wagen gevallen Inbraak in de pastorie te Deursen Dranksmokkelaars gesnapt Beslag gelegd op de onroerende goederen en het kasgeld van een gemeente De gewone truc Verduistering van 2000 Na het eten van ondeugdelijke leverworst Ernstig auto-ongeluk te Oegstgeest Twee woningen afgebrand De raadhuisbrand te Vierlingsbeek SOCIAAL LEVEN R. K. Vereeniging van werk gevers in de metaalnijverheid Christian de Caters wijdt onder den titel: ,Het Nederland van heden. De hoofdstad les vredes" in de „Echo de Paris" een artikel nan ons land en speciaal aan Den Haag als vredesstad. Daarin zegt hij o.a. het volgende over Mgr. Nolens: Mgr. Nolens, de leider der Katholieke party, is ongetwyfeld één der meest interes sante politieke persooniykheden van het te genwoordige Nederland: groot, krachtig, ge drongen hals, eeriyke blik, schouders van een strijder, streng, vief van woord, over vloeiend van activiteit, een strijdbaar man, die voor geen Inspanning terugdeinst en die door geen hinderpaal wordt tegengehouden. Achter hem scharen zich een dertigtal af gevaardigden, die bijna 900.000 stemmen ver tegenwoordigen, bijna een derde der Neder- landsche kiezers en vooral de provincies van het Zuiden." De gezamenhjke Limburgsche mijnen pro duceerden gedurende de maand April 847.126 ton steenkolen. Het totaal aantal arbeiders bedroeg op 1 Mei 24.531 onder- en boven gronds, totaal 33.992. In April werden 109.089 ton minder kolen geproduceerd dan in de voorafgaande maand en 109.705 ton meer dan in dezelfde maand van het vorig jaar. Het totaal aantal arbei ders is gedurende de maand April met 127 verminderd. Opening der tentoonstelling van kerkelijke kunst te Maastricht Ter gelegenheid van den 4den Katholie kendag te Maastricht wordt daar, zooals reeds vroeger aangekondigd, een tentoonstel ling gehouden van Katholieke Kunst, ge organiseerd door den permanenten tentoon- stellingsraad „Petra". De expositie, die als onderwerp heeft: „Het presbyterium" wordt gehouden in den omgang der Onze Lieve Vrouwekerk. Zaterdagmiddag had de ope ning plaats. Het woord werd gevoerd door ir. H. Thun- nissen uit Den Haag, die namens den Per manenten Tentoonstellingsraad „Petra" zijn dank betuigde aan den Commissaris der Ko ningin, die de tentoonstelling wilde openen. Spreker herinnerde er aan, dat de bedoeling was te komen tot een periodieke tentoon stelling van Katholieke kunst en hij zag in de thans betoonde belangstelling een aan sporing om daarnaar krachtig verder te streven. Hierna sprak pater dr. Casslanus Hentzen OT.M, die herinnerde aan de tentoonstel ling van liturgische kunst, drie jaar geleden in deze zelfde stad Maastricht. Toen was te genover het tentoongestelde de vraag ge rechtvaardigd: Was dat alles kunst? Er was een strengere selectie noodlg. Er is, vervolgde spreker, een hooger streven in onzen tijd, niet in het minst onder de kunstenaars, wy dragen allen een deel van de verantwoorde- lykheld voor onzen tijd. Ieder heeft het stre ven naar het goede in dezen tyd te steunen, dat is plicht en uit bewustzyn daarvan is deze tentoonstelling geboren. Zy wil laten zien, wat er leeft, vooral aan de geesteiyk- heid, die dikwyis een zoo belangryke op drachtgeefster is. Sp* meende te mogen con- stateeren, dat na de tentoonstelling van drie jaar geleiden, deze van de .Petra" ook een groote stap voorwaarts is in de groote rich ting. Er is een jury werkzaam geweest, die streng gekeurd heeft en thans durfde spre ker het bijeengebrachte dan ook gerust aan bevelen. Tenslotte sprak de commissaris der Ko ningin, mr. E. O. J. M. baron van Hövell tot Westerflier het openingswoord. Zaterdag heeft te Den Haag de aanbieding van de gift van 1274 van de Tweede Ka mer van Uruguay aan het Dorus Rykers- fonds als erkenning van dankbaarheid naar aanleiding van het optreden der Nederland sche redders bij de ramp der Mafalda plaats gehad. De gezant van Uruguay, de heer Enrique Buero, die te Brussel resideert, was hier voor met mevrouw Buero naar Den Haag overgekomen. De Ministers van Buitenland- sche Zaken en van Waterstaat waren ver tegenwoordigd door de heeren mr. dr. Ren- dorp, directeur van het Protocol en gep. luit. ter zee le kl. J. M. de Ronde, laatstgenoemde tevens namens den hoofdinspecteur voor de Scheepvaart. Mede waren aanwezig de con sul-generaal van Uruguay de heer Speelman, de eere-voorzitter van het Dorus Ry kers fonds, t.w. de heer Houwing, burgemeester van Helder, het hoofdbestuur van het fonds, de heer P. J. de Kanter, voorzitter van het Alg. Ned. Verbond, de heer Hoejenbos, di recteur Maatschappeiyk Hulpbetoon en de leider der Uruguaysche voetbaldelegatie, en de heer Felix Pollerie. De heer W. Houwing richtte een wel komstrede in de Fransche taal tot den heer en mevrouw Buero. Deze rede werd door den heer Buero be antwoord, eveneens in de Fransche taal. Spr. wees vooral op de beteekenis, die de daad der redders heeft gehad en hij verze kerde, dat Uruguay groote bewondering koestert voor Nederland en zyn volk. Neder land is een land, dat in de wereld een voor aanstaande plaats inneemt en wat de rela ties met Uruguay betreft, deze zijn van zeer aangenamen aard. In verband hiermee schetste spr. de prettige samenwerking te Genöve van beide landen als leden van den Volkenbond. Daarop overgaande tot de overhandiging der gift eindigde de gezant met het uiten van de beste wenschen voor den toenemen- den Woei van Nederland, voor de voortdu rende vriendschap van Uruguay en ons land en slotte ia het byzonder voor het Dorus Rijkersfonds. Zaterdag te 2 uur begon in de groote zaal Van „De Schuur" de vertegenwoordigende Vergadering, waarin huishoudeiyke zaken behandeld werden. De niet vertegenwoordi gers maakten lntusschen een auto-rit naar bet Ulvenhoutsche bosch. Om 4.30 had de officleele ontvangst plaats der congressisten door Burgemeester en Wethouders der ge meente. Burgemeester mr. dr. van Sons- beeck verwelkomde de dames en heerên na mens de gemeente en zelde er fier op te zijn, dat Breda, met z'n 282 leden was uitgekozen als plaats van dit congres. Met bekwame lei ders aan het hoofd, zult gy, aldus 6pr., de schitterende omgeving dezer gemeente door kruisen en er hare beroemde bosschen be wonderen onder de voortreffeiyke leiding van hun trouwen beschermer, houtvester P. M. Tutein Nolthenlus. Ook onze gemeente voelt voor bescherming van natuurschoon dit moge getuigen de recente aankoop van groote perceelen hei- en boschgrond in de nabyheid. De algemeene voorzitter, dr. J. van Bur- kom, Den Haag, dankte het Dagelijksch Be stuur voor de gastvrye ontvangst, voor den meermalen ondervonden moreelen en finan- cieelen steun, niet het minst met betrekking tot dit congres. Dank bracht hy aan de wakkere afdeellng Breda, haren knappen voorzitter den heer C. M. v. Koolwijk, Di recteur der gemeenteiyke beplantingen en haren onvermoeiden secretaris, den heer A. L. van Nynanten, redacteur van het bonds orgaan „Natura." Zeer verheugde het spr. in den burgemeester iemand te mogen be groeten, die doordrongen is van liefde voor de natuur: de bopmplantdagen bewyzen dat. Na het gemeenschappeiyk diner hield de heer Tutein Nolthenius, houtvester in de houtvestery Breda een voordracht met licht beelden ter inleiding van den bosschen- tocht op eersten Pinksterdag. Zondagmorgen om 9 uur ving de groote bosschentocht aan met open touringcars. Bezocht werden: Mastbosch, Ulvenhoutsche bosch, Annabosch, Prinsebosch, Molenheide, Setersche bosschen en het boschcomplex der boschwachtery Dorst. Telkens werden de cars verlaten om stukken te wandelen. Maandagmorgen splitsten de deelnemers zich in 3 groepen: de botanische groep (te vens voor insekten), de ornithologische en de algemeene. Langs verschillende wegen werd het Liesbosch bereikt, waar gemeen schappeiyk de lunch werd gebruikt. Per autocar ging het toen naar Rysbergen, waar de terreinen van Bijloop en Lokker bezocht werden. Voor vandaag stonden de Vennen van Oisterwyk op het programma. Van Zaterdag 30 Juni tot en met Zater dag 7 Juli zal te 's-Gravenhage het Jaar- lijksch congres van de Union Internationale des Associations pour la Société des Nati ons" samenkomen. Dit congres omvat de vertegenwoordigers van de vereenigingen ter propageering van de volkenbondsgedachte en den volken- bondsarbeid in de verschillende landen. Aan het congres zijn verschillende uitstap jes verbonden. Het congres zal zich op Dinsdag 3 Juli naar Delft begeven teneinde zijn hulde neer te leggen aan het graf van Grotius. Den volgenden dag ia door het Rotterdamsche Gemeentebestuur een boot tocht door de havens en ontvangst ten sad- huize met thé aangeboden. Op Vrydag 6 Juli zal het congres naar Amsterdam gaan. Op Zaterdag 7 Juli zal eenen tocht worden gemaakt naar Arnhem, waar de Koloniale Tentoonstelling zal worden bezocht. Dr. Berlage eere-doctor. Te Amsterdam had Zaterdag in de groote zaal van de Kamer van Koophandel in de Beurs de plechtige herdenking plaats van het 25-jarig bestaan van de beurs, in tegen woordigheid van dr. H. P. Berlage en zyn famillie. In de geheel gevulde zaal sprak prof. R. N. Roland Holst een herdenkings rede uit. Prof. Roland Holst heeft tydens zijn rede het speciale nummer van het „Bouwkundig Weekblad Architectura", dat geheel gewyd is aan de Beurs en waarin uitsluitend bekende buitenlandsche archi tecten hunne gevoelens over de Beurs heb ben neergeschreven, overhandigd en het in dat nummer voorkomende bericht voorge lezen, dat aan dr. Berlage het eere-docto- raat in de technische wetenschappen door de Technische Hoogeschool te Weenen is verleend. De laatste dag van den tocht der bulten- landsche Journalisten door Nederland was bestemd voor een bezoek aan Gouda en Bos koop. Gouda's burgemeester heette het interna tionale gezelschap als laatste van een reeks welkom op zyn oud, maar zeldzaam mooi Gotisch stadhuis. Op dit welkom van den burgemeester antwoordde een redacteur van „De Standaard" uit Brussel. Hij legde ver band tusschen den vrede en de Gousche pyp en zeide, dat het Goudsche plateel de hui selijkheid bevorderde. Daarna ging rrten de industrieën in oogenschouw nemen. Men be wonderde groote kaaspakhuizen en daarna de vervaardiging van de Goudsche pyp by de firma Goedewaagen. Na deze fabriek volgde een bezoek aan de plateelbakerü „Zuid-Holland." In een der monsterkamers sprak dr. J. S. Hoogstra namens Vreemdelingenverkeer het gezelschap toe. De Hongaar Koleman ant woordde. Hy maakte tevens gebruik van de gelegenheid het comité te danken voor dit by uitstek geslaagde bezoek. Een bezoek aan de St. Janskerk volgde, waarna een boottocht naar Boskoop werd gemaakt. Het was verrukkeiyk op het wa ter. Het Hollandsche landschap schitterde in het zonlicht. Twee tuinen werden bezocht, waardoor de buitenlandsche journalisten een denkbeeld kregen van den grooten omvang en bloeienden handel van den hier geves- tigden tuinbouw. Naar Gouda met de boot teruggebracht, keerde daar een deel van de buitenland sche journalisten naar den Haag terug, an deren gingen dadeiyk door naar Rotterdam of Utrecht. In tegenwoordigheid van vele dorpsbe woners, die meer dan een kwart eeuw gele den de gebroeders Orville en Wilbur Wright „idioten" noemden, is, zoo meldt het „Hbld", in Amerika in de eenzame duinen van Kitty Hawk in North Carolina aan den Atlantischen Oceaan, een gedenkteeken onthuld, ter herinnering aan de zweef vlucht-proefnemingen door de beide Wrights in deze streek gehouden. De tekst op het gedenkteeken luidt: „Op deze plaats begon Wilbur Wright op 17 September 1900 met het in elkaar zetten van het eerste proefgiyvliegtuig, hetgeen leidde tot de overwinning door den mensch van het luchtruim. Opgericht door de bur gers van Kitty Hawk, N. O. 1928.' De elgeniyke giyproeven werden onder nomen van af Kill Devil Hill, een zandduin ter hoogte vein ongeveer 35 meter. De proe ven werden succesvol beëindigd op 17 Decem ber 1903, toen de gebroeders Wright er in slaagden in deze streek de eerste vlucht met een door motorkracht gedreven bemand vliegtuig te maken. Ofschoon uitnoodigin- gen waren verzonden aan de menschen die tot vyf myi in den omtrek woonden, had den slechts enkele belangstellenden zich laten verleiden, om den ijskouden Decem ber-wind te trotseeren. De weinige getuigen van het groote historische gebeuren waren: John Daniels, W. Dough en A. Etheridge van het Kill Devil reddingstation; W. Brin- kley uit Manteo en John Ward uit Naghead. Er werden in 't geheel vier korte vluchten gemaakt, de eerste door Orville. Deze duurde 12 seconden. De tweede en derde, die iets langer duurden, werden resp. gemaakt door Wilbur en Orville, terwyi de vierde, die weer door-Wilbur werd uitgevoerd, en waar- by in 59 seconden een afstand werd door vlogen van 852 voet, de historische eerste voortgezette vrye vlucht met een door motorische kracht gedreven bemand vlieg tuig is geweest. Terwyi men het bereikte resultaat stond te bespreken, werd het toestel door een ruk wind gegrepen, omver geworpen (er stond dien dag een wind van 30 b 50 KM. per uur!) en ernstig beschadigd. Het werk werd toen gestaakt. In 1904 en 1905 zetten de Wright him proefnemingen voort op de Huffman prairie, 8 myi ten oosten van Dayton. De vluchten namen meer en meer in duur toe. In begin October 1905 werd zelfs een vlucht gemaakt van een half uur, doch na 5 October werden de proeven voor goed stop gezet, daar er steeds meer kykers kwamen en de Wrights vóór alles hun vin ding verder geheim wilden houden, om er eerst een goeden prys voor te maken. Eerst in 1908 werden de onderhandelingen met succes bekroond, en kon Wilbur Wright op 8 Augustus van dat jaar te Le Mans In Frankryk zyn eerste publieke vlucht maken. Majoor Charles Lutz, van den Ameri- kaanschen marine-vliegdienst, heeft de jaariyksche Curtiss Marine Trophy gewon nen, door met een normale dienstmachine, Curtiss Hawk watervliegtuig, over een ge sloten baan van 25 mijl, die vyfmaal werd afgelegd, een gemiddelde snelheid te maken van 253 K.M. per uur. Hedenmorgen te 9 uur vertrok van het vliegveld Waalhaven te Rotterdam een vliegtuig van de K. L. M., de H-NADR, met Beekman als piloot naar Marseille. Heden middag zou vermoedeiyk ook de heer Van Lear Black met Geyssendorfer daar arrl- veeren, waarna dan Woensdagmorgen vroeg de vlucht MarseilleLonden zal aanvan gen. Naar van de zyde van de Lufthansa wordt medegedeeld, zyn de namen van de by het vliegongeval by Elberfeld-Barmen om het leven gekomen personen thans be kend geworden. Behalve de piloot Hoff mann zyn nog gedood de heeren Lippert en Runge uit Dortmund. De lichtgewonde is de heer Hummereich uit Essen en "de ongedeerd gebleven dame is mevr. Renkow uit Diissel- dorf. Het vliegtuignummer was D. 583. Nederlanders zyn dus by deze ramp niet om het leven gekomen. Aneta seint uit Bandoeng: De radiodienst deelt mede, dat het op 24 Mei voor de eerste maal gelukt is, om door middel van de korte golf gedurende 24 uur onafgebroken in rechtstreekschc radiografische gemeenschap met Nederland te biyven. Naar de „Loc." verneemt, ligt het in de bedoeling binnenkort het radio-telefoonver- keer tusschen Nederland en Indië voor het publiek open te stellen. Men zou dan, voor- loopig wat Indië betreft alleen van Ban doeng en Weltevreden uit, met Nederland kunnen spreken. Aangezien het voorloopig niet te verwachten is, dat hieruit veel com mercieel vootdeel zal worden verkregen, het feit, dat de gesprekken voor ieder hoor baar zyn staat het gebruik voor den handel in den weg stelt de P.T.T. zich voor, mede ter populariseering van de radio-tele- fonie, het radiospreken tot betrekkelijk la gen prys mogelyk te maken. Het zou dan mogelyk zyn om met vrien den, familie en bekenden in Nederland te spreken precies even duideiyk als door de gewone stadstelefoon en het F.T.T.- bestuur zal voor den eersten tyd daartoe een voorloopig tarief vaststellen, dat niet hooger gesteld zal worden dan 25 tot 30 per drie minuten. Later zou dit zeer lage tarief misschien niet gehandhaafd kunnen worden, daar men met internationale rege lingen rekening moet houden. Maar voor loopig zal men in Indië en Nederland kun nen proflteeren van een regeling, welke het mogelyk maakt tot bescheiden prijs met Nederland en Indië te spreken. Op dit oogenblik is men nog bezig te trachten het radio-telefonisch verkeer een zoo groot mogelijke bedrijfszekerheid te ver schaffen, aangezien men het voorkomen van mislukte gesprekken door luchtstorin- gen en anderszins tot een minimum wenscht te beperken. Het is voorzeker een der merk waardigste berichten van dezen tyd, dat men straks kan melden hoe binnen enkele maanden het publiek van Nederlandsch- Indië gebruik kan maken van een dienst, waardoor het mogelijk zal zijn met iedere by de telefoon aangeslotene in Nederland het woord te voeren. Daarbij valt het als een gelukkig denkbeeld van het P. T. T.- bestuur te pryzen, dat dit wordt mogelyk gemaakt tot een tarief eenige malen zoo laag als het transatlantische tarief waar door dit preken van Indië tot Nederland binnen het bereik van velen komt. Tot afgevaardigden van Nederland naar de vergadering van de Union Internatio nale de Radiophonle te Genève, In de Pink- sterweek in Hotel Beau Rivage te Lausanne te houden, zijn aangewezen de heeren mr. A. ran der Deure te Bennekom, president directeur van de N. V. Nederlandschen Draadloozen Omroep, die den zender te Huizen exploiteert en A. Dubois, directeur der Nederlandsche Seintoestellenfabriek te Hilversum. Op de agenda der vergadering staat onder meer een aanvrage van de A.V.R.O. om als lid van de Union te worden toegelaten. Op dit oogenblik zyn de eenige Nederlandsche leden van de Union le. de Nederlandsche Seintoestellenfabriek en 2e. de N.C.R.V. en K.R.O. gezameniyk. Zaterdagmiddag heeft voor het eerst een sneltrein te Nunspeet gestopt. Toen de sneltrein om 16.34 arriveerde had het Nunspeetsche muziekkorps „De Harmo nie" zich op het perron opgesteld. Ook verder bestond er groote belangstelling van de zyde van de inwoners, het station zag zwart van de menschen.Nadat het muziek korps eenige vrooiyke stukjes ten gehoore had gebracht, werden aan de passagiers, die ten getale van 138 uitstapte, tuiltjes bloemen ac;: geboden, hieraan was een klein kaartje ;stigd, waarop te lezen stond: „Hulde aan onzen eersten sneltrein, V.V. „Nunspeet". De burgemeester, de heer C. W. F. baron Mackay, was met eenige raadsleden op het perron aanwezig. Vanwege het gemeentebe stuur werden door dochters van den burge meester aan het treinpersoneel sigaren met een lint versierd aangeboden. Deze sneltrein zal voortaan eiken Zaterdag van 30 Juni tot en met 8 September te half drie te Nun speet aankomen. Op den provincialen weg door St. Oeden- rode had een aanrijding plaats tusschen de auto's van den heer Panken, burgemeester van Eersel en van den heer v. dr Putte te Geldrop. Een der auto's kwam terecht tegen een boom, de andere in een bermsloot. Alleen de Z. Eerw. heer Pastoor J. Panken uit Nynsel bekwam een lichte hoofdwonde, die door Dr. Alkemade verbonden werd. Dezer dagen werd in de bosschen der ge meente Beegden een party groene denne- boomen gekapt. De wethouder van open bare werken H., die dit ontdekte stelde een nader onderzoek in, hetwelk er toe leidde, dat de gekapte dennen werden aangetroffen ten huize van den gemeente-veldwachter B. Tegen dezen werd deswege door den wethou der een aanklacht by de Justitie ingediend. De collectie Koraalvisschen in het aqua rium van „Artis" te Amsterdam, is dezer dagen met een zeer bijzondere aanwinst ver rijkt. Voor het eerst, zoo lang het aquarium bestaat, kan het zijn bezoekers een levenden gevleugelden schorpioenvisch (Pterois voli- tans L.) laten bewonderen, van Oost Indië afkomstig, vanwaar het prachtige dier met tal van andere mooie koraalvisschen behou den werd overgebracht. Door een bestuurs lid van het Genootschap werd het gansche transport als geschenk voor het aquarium aangekocht. De gevleugelde schorpioenvisch, „de Amboinese vis", Krapo matjan of Ikan bambu, met zijn tot een prachtig ragfijn scherm ontwikkelde borstvinnen, is een be woner van de diepere bassins, die zich hier en daar tusschen de koraalriffen bevinden en tegen welker vrijwel loodrechte wanden, het dier zich in rust ophoudt, zijn prachtige kleur en uitermate fijne teekening camou- fleeren hem daar volkomen in het kleurig millieu bovendien is hij nog beschermd, door tal van stekelige vinstralen, die, daar zij licht afbreken, den aanvaller pijnlijk kunnen ver wonden. Mooi is het dier in de rusthouding, mooier nog onder 't zwemmen, wanneer de wonderfijne vinstralen als een k jour bewerkt schild worden uitgebreid. Behalve deze nieuwe zeldzame aanwinst, Zijn ook de bevallige Drieband- en Aroeaan- sche koraalvischjes, de blauwgestippelde Epinephelus en de eveneens met dit trans port meegekomen Klipvisschen een aandach tige beschouwing ten volle waard. Bovendien zijn weer van verschillende exotische vis- schen de nesten met dooreenkrioelende larfjes te zien, en prijken er de stil-mooie zeeane monen, zeeanjelieren, zeedahlia's en zeer- chrysanthen in de teerste kleuren, hun ten takels of vangarmen uitbreidend in het clair- obscur der kust-bassins. Overigens valt van de levende have van Artis nog te vermelden, dat Si Tamiang, de kolossale, door drie leden van Artis geschon ken Atjeh-orang-oetan, thans gezelschap heeft gekregen van Marie, het indertijd door den jongeheer W. Ledeboer te Medan ten ge schenke gegeven wijfje, beide dieren bewonen thans de groote kooi in den middenbouw van het Apenhuis. De heer Sody te Buitenzorg, verblijdde het genootschap met een derde Javaansche Wou-wou, een Javaansche otter, de heer W. M. Docters van Leeuwen te Buitenzorg met een wild Bakivahoen, de heer A. Trive te 's-Gravenhage schonk een vliegenden eek hoorn en een witsnorrolmarter, de heer dr. F. Kopstein te Tasikmalaja zond een Ma- leischen ruigpoothavik, terwijl het Zoö logisch Museum te Buitenzorg eenige bij zonder groote moeras- en lederschildpadden een Javaansch tijgerkatje en een vischhuil of Ketoepa ten geschenke gaf. Van den Zoö- logischen Tuin te Buenos Aires ontving Artis, door vriendelijke bemiddeling van den heer J. G. Sillem, een forschen Argentijn- schen poema voor de roofdierengalerij, voorts nog een paar Guanaco's, Capibara's, bever- ratten, gordeldieren, opossums en een paar sierlijk geteekende Surilho's of Z. Amerikaan- sche stinkdieren, berucht om hun afdoende wijze va" zelfverdediging, inzooverre zijn hun belager met een „gas-aanval" van het onverhoeds-weggespoten vluchtige afschei dingsproduct hunner anaalkleieren, dat on middellijk een onbeschrijfelijk afgrijselijken stank verspreidt, tot den aftocht dwingen. De wolven, hyaena's, dassen en beren in hun bijzonder ruim en aantrekkelijk ingerichte nieuwe verblijven, verheugen zich niet alleen in hunne doelmatige behuizingen, maar ook in een veel grootere belangstelling, van de toeschouwers. De karakteristieke schoonheid van deze dieren en hun voortdurende beweeg lijkheid komen hier dan ook ten volletot haar recht, temeer daar tuin- en dierenverblijven thans ook des avonds voor het publiek open blijven. De wethouder van onderwys te Vlaardin- gen heeft alle inrichtingen van onderwys al daar een brief gezonden ter bestrijding van de speelzucht by het kind. Hy schrijft o.m.: Mijn medewerking is ingeroepen ter be- stryding van een kwaad, dat ook door u zon der twyfel onmiddeliyk in zyn volle diepte zal worden gepeild. Wat is het are val? Er blyken sedert gerulmen tyd in den han del te zijn gebracht z.g. gelukstoffee's, ver snaperingen, die voor één cent worden ver kocht en waarbij de kans bestaat dat de kooper prysjes wint. Ofschoon buiten be reik van politie en justitie, wordt op deze wijze dus lotery gedreven en wel in den aller-gevaariyksten vorm. Het betreft hier een speculatie op de speelzucht van het kind, en, naar mij bericht werd, zyn er gevallen bekend, dat één kind op één dag 84 cents en 66 cents en meer dergelijke bedragen ver snoepte, d.w.z. feitelijk verdobbelde. De vraag rijst: hoe komen kinderen aan dat geld, en ook: waar loopt dit onvermij- delyk op uit? Het antwoord op de eerste vraag moet luiden: vermoedelijk niet eerlijk; en dat op de tweede: op steeds erger oneeriykheid. Het komt my voor dat leder, die het belang der kinderen juist inziet, dit kwaad zoo krachtig mogelyk moet bestrijden, in de eerste plaats dus ouders en onderwyzers. gemeente een contract, waaruit zou voort vloeien, dat hy na eventueele liquidatie nog een belangrijk bedrag van de gemeente te' vorderen had. De arbitrage-commissie, in verband met deze kwestie ingesteld, wees den heer S. nog een bedrag van ongeveer 23.000 toe. Aangezien de meerderheid van den raad hem deze som niet wenschte te doen uitkee- ren is thans namens dezen vroegeren direc teur beslag gelegd. Het Amsterdamsch Effectenblad, vernomen hebbende, dat er met de Hollandsche Bank voor Zuid-Amerika iets gaande was, heeft by de directie dezer instelling om informa ties aangeklopt en het volgende vernomen: Een sedert geruimen tyd bestaande relatie heeft met behulp van vervalschte documen ten een zoo geraffineerde oplichting op touw gezet, dat het kantoor in Nederland hiervan met byna wiskundige zekerheid dupe moest worden. Het is den zwendelaars dan ook gelukt een belangrijk bedrag in handen te krijgen, met het gevolg, dat een groot deel van de zéér mooie winst, die in het boekjaar 19271928 behaald was, als dekking van het verlies ge bruikt zal moeten worden. Men verzekerde echter, dat de onzichtbare reserve door het gebeurde niet is aangetast, dat integendeel de versterking van de inner- lyke positie der bank den gewonen voortgang zal hebben en dat, na afschryving van het verlies, nog een bedrag voor de rekening van het volgend boekjaar beschikbaar zal zyn. Te Rotterdam ls in bewaring gesteld de 15-jarige J. L. wegens verduistering van 41 gulden ten nadeele van zyn patroon P. aan de Ammanstraat. De Jongen moest een kwi tantie gaan innen en heeft toen het geld niet afgedragen. L. was nog slechts drie da gen in betrekking. Den eersten dag ver valschte hij reeds een ontvangstbewys, den tweeden dag nam hy een pakje veters weg en den derden dag verduisterde hy 41 gul den. De heer Vermeulen uit Alkmaar, die Vrij dagnamiddag in het Heiloërbosch liep te wandelen met zyn hond, wilde het dier, dat ongezeggeiyk was en steeds wegliep, daar voor afstraffen. Het dier was daarvan echter niet gediend en viel zyn baas aan, waarop een gevecht ontstond tusschen beiden. Op het hulpgeroep van V. kwamen tenslotte een paar werklieden toeloopen, die het woeden de dier verjoegen. De heer V. was in het ge vecht, dat wel een half uur had geduurd, deerlijk toegetakeld en bloedde uit verschil lende wonden, terwyi bovendien zyn kleeren verscheurd waren. De man werd in het Elf zabeth-ziekenhuis verbonden. De hond rende naar huis, waar hy met bloed bespat aan kwam. Toen de heer V. in zyn woning terug keerde, gaf hy opdracht den hond af te maken. Doordat uit een gesprongen buis stoom ontsnapte, heeft de 52-jarige A. Sytema, machinist van de stoomzagerij „De Eikel" der fa. Wechersen en Zn. te Steenwyk, zulke ernstige brandwonden opgeloopen, dat hy kort nadien aan de gevolgen is overleden. De man was gehuwd en vader van drie kinderen. Tengevolge van het schrikken van het paard voor den wagen, waarop zy zat, is de vrouw van den landbouwer J. Frome te Ge- venberg (Dr.) van het voertuig gevallen; zy werd met een hersenschudding opgenomen en is gisteren overleden. Te Deursen is Zaterdagnacht in de pasto rie der R. K. kerk ingebroken. De inbrekers zyn door het stukslaan van een raampje binnengekomen. Een bedrag van 40.000 aan effecten, uit de brandkast gestolen, is later op den weg teruggevonden. Een bedrag van 30 wordt vermist. Van de daders geen spoor. Het is den inspecteur van politie te Oos terhout (N.-Br.) gelukt een paar dranksmok kelaars te snappen, die in 'n gepantserden auto, een hoeveelheid gedistilleerd, bestaan de uit oude klare, cognac, enz., van meer dan 300 liter fraudeleus trachtten te vervoeren in de richting Tilburg. De smokkelaars, die vermoedelyk een verkeerden weg zyn inge slagen, bevonden zich ter hoogte van den hoek Bouwlingstraat, Ridderstraat, de z.g. „Slotjes", zij hadden toen bandenpech. De auto met fraudeleuzen inhoud werd in beslag genomen en overgebracht naar het politiebureau op den Heuvel. Zaterdag heeft een deurwaarder beslag gelegd op de onroerende goederen van de gemeente Posterholt. Ook het aanwezige kas geld ten bedrage van 1.100 heeft de deur waarder medegenomen. De salarissen van onderwijzers en gemeente-ambtenaren zullen voorloopig niet worden uitbetaald. Naar men aan de „Tel." mededeelt is een en ander het gevolg van een kwestie, welke Posterholt sedert eenige jaren in beroering houdt. Er bestaat nameiyk een geschil over de kosten van exploitatie van het electrisch net, dat in 1919 ls aangelegd. Reeds eerder is door een commissie uit den raad over deze zaak een rapport uitgebracht. Daarin wordt o.m. geconcludeerd dat het besluit, waardoor tot aanleg van een electrisch net werd be sloten, ongeldig was. Inmiddels is tot liqui datie van het electrisch bedrijf besloten, welke liquidatie de gemeente groote som men heeft gekost. Dn diwAtwiF rui Am Wv C - boH mot rlo Te Rotterdam is door een brigadier van de Ryks-veldwacht op den Provenierssingel aangehouden de 36-jarige Portugeesche koop man L. d. S. G., als verdacht van medeplich tigheid aan het zakkenrollen, ten nadeele van den 56-jarigen handelsreiziger W. Th. V. uit den Haag. Genoemde handelsreiziger stapte aan het Hofplein op het achterbalcon van iyn 6. Van dit achterbalcon maakten tevens gebruik drie vreemdelingen, van wie één een jas droeg over zyn arm, de gebruikeiyke methode voor zakkenrollers. Op de Schie sprong een van de vreemdelingen van de tram en op den Provenierssingel stapte de Portugeesche koopman af. Nauwelyks was deze verdwenen of de handelsreiziger uit Den Haag kwam tot de ontdekking dat hy zyn portefeuille, inhoudende eenige correspondentie-stukken en 35 gulden aan papieren-geld kwyt was. Hy sprong terstond van de tram en wees aan een brigadier van de Rijksveldwacht den man aan, die even te voren van de tram was gegaan. Deze man bleek te zyn de reeds genoemde Portugeesche koopman L. d. S. G. De Portugees werd naar den Bergsingel ge bracht, by fouilleering werd echter niets op hem bevonden. De man is ter beschikking van den vreemdelingendienst gesteld. De twee andere zakkenrollers zyn weten te ont komen. Te Amsterdam is eergisteren aangehouden en naar Rotterdam overgebracht, de 24-Jari ge O. B. S., wegens verduistering van circa 2000 gulden ten nadeele van de firma S. te Rotterdam. Sinds eenige weken had de be diende zich reeds schuldig gemaakt aan het vervalschen van posten en kwitanties; waar door hy zich een aanmerkelyk bedrag we derrechtelijk had toegeëigend. Bang dat men de zaak zou ontdekken was hy er eenige dagen geleden van door gegaan met mede neming van een bedrag van 300 gulden, we derom ten nadeele van zyn patroon. Zondag is hy echter in de hoofdstad aangehouden en op transport gesteld Op eersten Pinksterdag heeft de Rotter damsche geneeskundige dienst het geheela gezin van den agent van politie T. uit de Paul Krugerstraat aldaar, bestaande uit man, vrouw en vier kinderen, naar het zie kenhuis moeten overbrengen, daar de ge- heele familie, zich na het eten van roomys en leverworst, zeer onwel gevoelde. Hoewel de toestand van de patiënten nog vrij ern stig is, behoeft er geen rede voor ongerust heid te zijn. Later is gebleken, dat meerdere anderen ook van het roomys hebben gegeten. Zij zyn echter niet ziek geworden. Het ligt dus voor de hand dat de leverworst niet in orde moet zyn geweest. Later is de worst by een slager in de buurt in beslag genomen. Te snel door de bocht Eenige gewonden Te Oegstgeest in de bocht van den weg naby het gesticht Endegeest kwam gistermid dag omstreeks twee uur de heer M. Auer- haan, secretaris der directie van het Theater Tuschlnsky te Amsterdam, met zyn gesloten Renault in snelle vaart de bocht om, toen hy waarschijnlijk tengevolge van slippèn tegen een boom reed. De auto was zwaar bescha digd. De inzittenden werden met twee zie kenauto's naar het Diaconessenhuis te Lei den vervoerd. De heer Auerhaan is er met eenige vleeschwonden afgekomen. Minder goed, ofschoon niet levensgevaariyk, werden de dames, die hem vergezelden, gewond. Mej. M. van Amerongen ontwrichtte haar heup en verwondde zich aan het dybeen en mej. 8. Blitz kreeg een sleutelbeenfractuur. De dames biyven in het Dioconessenhuis iflt Ver pleging. Te Gestel zyn twee houten noodwoningen totaal afgebrand. Oorzaak onbekend, de in boedels waren niet verzekerd, 500 aan bankpapier zou in de vlammen zijn opge gaan. Naar nog gemeld wordt, is bij den brand in het raadhuis te Vierlingsbeek de totale inboedel een prooi der vlammen geworden, alleen de registers van den Burgeriyken Stand en de comptabiliteits-stukken, die in een kluis opgeborgen waren, zyn behouden gebleven. Raadhuis en inboedel zyn verze kerd. De R. K. Metaalvereeniging hield haar negende jaarvergadering te Helmond. By ontstentenis van den voorzitter, leidde de vice-voorzitter, de heer J. Daal- derop, de vergadering. Volgens het verslag in de „R. K. Werkgever" werd het jaar verslag van den secretaris goedgekeurd, eveneens de rekening en verantwoording van den penningmeester. De vaststelling van de contributie en der begrooting 1928 geschiedde conform de bestuursvoorstellen. De leden van diverse commissies werden herbenoemd. De aftredende bestuursleden, de heeren J. P. J. Asselbergs, H. A. M. Grasso en C. B. W. Meyer werden by en kele candidaatstelling herkozen. Tot voorzitter werd by acclamatie de heer J. P. J. Asselbergs herkozen. Uitvoerig werd hierop van gedachten gewisseld over de loonpolitiek, het insti tuut van den fabrieksarts, de hangende Ziektewet, het wetsontwerp op- de N. V. en de bevordering van het Nederlandsch fa brikaat bij den bruggenbouw ingevolge het Wegenplan. Mededeeling werd gedaan, dat uit de jaarverslagen der ziektekassen van de le den blijkt, dat in 1927 115.000 aan zie kengeld is uitgekeerd, terwyi aan con- tróle- en administratiekosten slechts 3700 werd uitgegeven, geiykstaande met ™wteveer 2 8 net. van de Dremles.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10