Stadsnieuws CHEQUE.K0ERSFN Verkeersongevallen Amsterdamsche Beurs KINADRUPPELS Agenda 30 Mei Zilveren arts-Jubileum van Dr. W. E. Merens De actie in het Loodgietersbedrijl Excursie R. K. Lyceum Diocesaan Kruisverbond in het Bisdom Haarlem Inbaak op de Kampervest Een goede Pinksteren Dr. H. MANNING'S J. EETLU5T-0PWEKKEND. /l.30p.fl. Naar het graf van St. Jeroen Examen Hoofdakte Voor de H. B. S. Vermissing van 220. Diefstal van een rijwiel Secretariaat R.K. Bond van Handels- en Kantoorbedienden Brand te Beverwijk Het voormalig museum Stolk Stroomvoorziening door de Provincie Gevonden dieren en voorwerpen HEEMSTEDE BLOEMENDAAL DE SPAARNEBANK Haarlem- Amsterdam LAATSTE NIEUWS De aardappelziekte Een familietwist met emstigen afloop Prins Hendrik en Hertog Adolf van Mecklenburg te Soestdijk Ernstige botsingen te Belgrado Hulpexpedities voor generaal Nobile De vliegbooten van de R. A. F. Dat was het einde Het slot van de pret DE SPAARNEBANK Haarlem Amsterdam 1023/ia lOOVx, 101%, 98%, 2081 541 210* 240* 749j 754 140 exd 1745 168 1 70* 232% 173 67* 207 113 135% 67* 13 78 7 73f 91 1 239f 1914 exd 183* 214% 215* 6} 6* 42f 41* 747 752 392 123 125 191} 1931 175 1 1751 532 532 459} 463 204 203* 513* 520-1 158 157 199* W1 90* 88 35% 34"/ 58} 56 38} 56 4% 4* 270 183 195J 197-| 208*-9 534 212-3 239* 764* 769 139 170b 126b 362 b 228 390 70 242* 181 215 115 139 Sociëteit „St. Bavo" 3 uur Aandeelhou ders „Spaamestad" 8 uur Bevolkings bureau 8 uur Bestirirsraad R.-K. Volksbond half 9 uur Haarl. Inkoop- Combinatie. St. Josephsgezellenvereeniging, Jansstraat 59 811 uur Repetitie Harmonie „Utile Dul- d" 8 uur R.K.V.V. „Zwaluwen" Elftal commissie half 9 uur vergadering Se nioren en Commissarissen. Waaggebouw, Spaarne, „Kunst zij ons doel' 106 uur Tentoonstelling. I.uxor-Theater. Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling. Rembrandt-Theater, Groote Markt om 7 uur en 9 uur Bioscoopvoorstellingen. Zooals te verwachten was heelt dr. W. E. Merens, die heden zijn zilveren jubileum viert als medicus, zeer veel belangstelling ondervonden en van vele zijden felicitaties ontvangen. In sportkringen geniet dr. Me rens een buitengewone populariteit, hetgeen o.a. is gebleken uit de wijze waarop hü werd gehuldigd, toen „Zignea" in de tweede klas van den N. Z. B. kwam. In zeer vele sport- vereeniglngen is de jubilaris een veel en graag geziene figuur. Zijn daadwerkelijke be langstelling in het werk der lichamelijke oefening blijkt uit zijn lidmaatschap van ver- eenigingen, welke op dit terrein arbeiden; o.a. was hij ook bestuurslid van „Eerste Hulp bij ongelukken", „Ziekenverpleging", „Mij. tot redding van drenkelingen", het Medisch Sportbureau enz. De hal van de woning van den jubilaris aan de Paviljoenslaan had dan ook heden morgen reeds vroeg het uitzicht van een wintertuin door de vele prachtige bouquetten en bloemstukken, welke van binnen en bui ten de stad waren toegezonden. Een bloe menhulde was gezonden door de Vereeniging van Ziekenverpleging, de Reddingsbrigade, door patiënten, het Haarlemsch Ziekenfonds, Zignea, de Heemsteedsche Zwemvereeniging, de Politiesportvereeniging andere sportver- eenigingen, particulieren enz. Ook hadden velen brieven en telegrammen gezonden, om dr. Merens met zijn jubileum als medicus te feliclteeren. Om half twaalf had er in de woning van den jubilaris een huldiging plaats door een commissie ge vormd uit de patiënten. De heer H. M. van Bemmelen hield een toespraak, waarin hij dr. Merens voor zijn arbeid op geneeskundig- en ander terrein huldigde. Hedenmiddag werd van half drie tot vijf uur 'n zeer druk bezochte receptie gehouden waarop de jubilaris door vele particulieren en afgevaardigden van vereenigingen werd gecomplimenteerd. Men deelt ons van werknemerszijde mede: De vierde week der staking is ingegaan, op wijzen, dat het einde te zien is. Dit zal op wijzen, dat het einde te zien. Dit zal ook niet direct plaatselijk te constateeren zijn, daar dit conflict in 4 steden van ons land is uitgebroken en de onderhandelingen voor deze 4 steden waarschijnlijk tegelijk beginnen zullen. Tengevolge van het feit, dat de vorige week de stakersvergadering besloot bij alle werkgevers het werk te doen stop zetten, is er onder de ongeorganiseerde werkgevers, die de overeenkomst geteekend hadden, ern stig misnoegen ontstaan, wegens het ver breken der overeenkomst door de betrok ken arbeiders. Men deelde ons mede, dat sommigen dezer het plan opgevat hebben, tegen de betrokken organisaties een civiele actie aanhangig te maken. De stakers trokken Zaterdagochtend in jgrooten getale door de verschillende arbei derswijken, waarbij evenwel geen enkel in cident voorviel. Trouwens, enkele kleine kwesties buiten beschouwing latende, mag gezegd worden, dat het conflict tot op dit moment een zeer kalm verloop heeft. Hedenmorgen, toen eenige stakers een werkwillige hadden weggebracht naar een werk te Heemstede, ontstond een inciden tje tusschen stakers en de Heemsteedsche politie. Doordat de stakers echter dadelijk doorliepen, kwam het niet tot onregelma tigheden. In werknemerskringen is men, naar men ons mededeelde, over het verloop der sta king zeer tevreden; men is van plan onder handelingen van de werkgevers af te wach ten, doch er zelf niet het initiatief toe te nemen. Men schrijft ons: Woensdag, 23 Mei, hield de 4de klas van de litt. econ. afdeeling van 't R. K. Lyceum onder leiding van den heer Verbeme en on der begeleiding van den Zeereerw. Rector een excursie naar Amsterdam, om aldaar de ef fectenbeurs te gaan bezichtigen. Ongeveer 13.15 kwamen wij voor het beurgebouw aan. De effectenhandel op de beurs duurt 's Woensdags van 13.3014.45. Door 'n zij- ingangetje verkregen wij gemakkelijk toegang tot de galerij, vanwaar wij uitstekend alle be wegingen der beursleden en hun bedienden konden waarnemen.. Ofschoon de officieele beurs nog niet begonnen was, hadden zich reeds talrijke groepjes gevormd. Als middel punt daarvan, op wien aller aandacht is ge vestigd, was duidelijk de z.g.n. hoekman te herkennen, die zich hoofdzakelijk bezig houdt met den koop en verkoop van één bepaald soort fondsen. Iedere groep heeft een eigen vaste standplaats. Verder konden wij duide lijk 3 soorten personen onderscheiden. Ie. de eigenlijke leden van de beurs (zonder on- derscheidingsteeken)2e. de bedienden van leden, die als kenteeken 'n ronden knoop dragen en het recht hebben, om uit naam van him patroon te handelen; 3e. bedienden van leden met 'n vierkanten knoop, wier be voegdheid niet zoo ver gaat als die der vori- gen en slechts werk van ondergeschikt belang verrichten, als t opnemen van koersen enz. Opmerkelijk is 't lawaai, dat er in 't ge bouw heerscht. Boven alles uit hoort men het geschreeuw van de bedienden, die hun pa troon zoeken en daarvoor 'n apart stemge luid hebben aangeleerd, om elkaar direct te kunnen vinden. Vlak boven den ingang, die naar de socië teit leidt, ziet men een groot vlak, verdeeld in duizend kleine vierkantjes. Is er iemand, die geen toegang heeft tot de beurs, die een der leden wil spreken, dan wordt het nummer van dat lid in een der vakjes verlicht. Het tou anders onmogelijk zijn de leden te be reiken. Onder dit groote vlak bevindt zich *n kleiner bord, waarop zich de nummers van één tot zeven bevinden. Dit zijn de 7 perioden waarin de geheele beurstijd verdeeld wordt. Het nummer dat verlicht wordt geeft aan, de hoeveelste periode het is. Aan t eind van Iedere periode gaat er 'n bel en worden er haastig koersbriefjes ingevuld, die bij de z.g.n. guidebank, die midden in de zaal staat, worden ingeleverd. Dit bureau bestaat bijna geheel uit glas, wat waarschijnlijk ten doel heeft, om het lawaai, dat daarbuiten heerscht eenigszins te dempen. In de guid-bank be vinden zich employes die de ontvangen koer sen verwerken tot de officieele noteering, die later in de prijscourant gepubliceerd wordt. Verder bevinden zich langs de wanden tien tallen telefooncellen. Wanneer er voor een van de leden iemand aan de telefoon is, be gint een gekleurde lamp boven zijn cel te branden. Nadat wij dit alles met de grootste belang stelling hadden gadegeslagen en nogmaals onze verbazing over de algemeene drukte (hetgeen men nog 'n lauwe markt noemde), hadden geuit, werd 't tijd om te vertrekken, want denzelfden middag zouden we ook nog de nieuwste types reken- en boekhoudma chines in de expositiezaal van de firma Ver meulen op de Heerengracht gaan bezien. Hier aangekomen werd ons door een der employe's de inrichting der machines en hun bediening op zeer duidelijke wijze verklaard. Vanaf de eenvoudige optelmachine, werden ons achter eenvolgens hoe langer hoe ingewikkelder systemen getoond. We kreven zelfs machines te zien, waarop men kan typen, optellen, af trekken, deelen, vermenigvuldigen, debet- en credit saldi bepalen, factureeren enz. Eén onzer maakte de gewaagde opmerking, dat men de boekhouder-studiën wel achter wege kon lateh. Deze dwaling was echter spoedig recht gezet, want een denkmachine, die in de plaats treedt voor onzé hersenen, heeft de vernuftige mensch nog niet uit kun nen vinden. Ook van hier vertrokken we vol daan en dankbaar voor 't genotene. Daar het nog te vroeg was om naar Haarlem te ver trekken, gingen we nog even naar de groote dokken aan den overkant van 't IJ. Voora de beurs, waar wij iets van 't groote zakenleven hadden gezien, hadden ons ten zeerste geboeid. Misschien wordt ons later nog wel toegang verleend, maar dan als lid. Wie weet? Onder voorzitterschap van den heer H. B. van der Sande heeft het Diocesaan Kruisver bond in het bisdom Haarlem Maandag in het gebouw der St. Jozefsgezellenvereeni- ging, Plantage Middenlaan te Amsterdam zijn vierentwintigste jaarvergadering gehouden. Behalve de afgevaardigden van 23 afdeelingen waren een flink aantal belangstellenden tegenwoordig. Nadat de voorzitter de bijeenkomst met den Christelijken groet had geopend en de notulen waren voorgelezen, werd het jaar verslag van den penningmeester, sluitend met een totaal van 2652, goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer G. P. Bon, bleek, dat door het af snijden van non-actieve afdeelingen het aan tal leden van het diocesaan kruisverbond in het afgeloopen jaar verminderd was van 1940 tot 1507. Het aantal afdeelingen ver minderde met 36 van 78 tot 42. Het aantal correspondentschappen, dat het vorig jaar negen bedroeg, is thans geslonken tot drie. Het verlies komt bijna geheel op rekening van de afschaffers, zoodat het percentage geheelonthouders thans boven de 50 is ge stegen.' Al is er dus een sterke achteruitgang te constateeren, de drankbestrijders mogen zich hierdoor niet laten ontmoedigen. De katholieke drankbestrijding is nog steeds noodzakelijk en aan die noodzakelijkheid ontleent zij haar bestaansrecht. Waar ver schillenden de gelederen der drankbestrij ders verlaten hebben, moeten de overgeble venen er zich van bewust zijn, dat zij het werk voor twee moeten verrichten. Met genoegen kon geconstateerd worden, dat in verschillende afdeelingen een opge wekt vereenigingsleven heerscht. Andere afdeelingen echter blijven vrijwel werkloos toezien. De aftredende bestuursleden de heeren H. B. van der Sande en J. Heilig werden herkozen. Aan de orde was daarna het opmaken van een voordracht van twee leden uit het hoofd bestuur waaruit het bestuur van het bisdom den voorzitter zal aanwijzen. Nummer 1 van de voordracht werd de zittende voorzit ter, de heer H. B. van der Sande, nummer 2 de heer J. Heilig. De begrooting voor 1928, sluitend met een totaal van 1837, werd goedgekeurd. Van de verschillende commissies, die door het Kruisverbond zijn ingesteld, zooals de Jeugdcommissie en de provinciale propagan- da-commissies werden de jaarverslagen uit gebracht. Als de uitslag van den gehouden opstellen wedstrijd werd het volgende meegedeeld le prijs de heer Flores te Heemstede 2e prijs J. Heilig te Amsterdam 3e prijs de heer v. d. Zwet te Roelofarendsveen. Na de pauze werden door het bestuur ver schillende schriftelijke en mondelinge vra gen beantwoord. Enkele voorstellen van het hoofdbestuur van huishoudelijken aard wer den zonder discussie aangenomen. Een voor stel van Alphen ad. Rijn tot kosteloos be schikbaar stellen van sprekers voor kleine afdeelingen, gesteund door twee Amster- damsche Kruisverbonden, die in het alge meen de sprekers gratis wilden doen op treden, vond bestrijding van het bestuur en uit de vergadering en werd verworpen. Een Amsterdamsch voorstel betreffende plaatse lijke regelingen werd langdurig besproken. Een voorstel vanuit Rotterdam bracht het vraagstuk der z.g. nieuwe richting op het tapijt. Van bestuurszijde werd meegedeeld, dat geprotesteerd was tegen het ontactisch propageeren van die idee, met het gevolg, dat de organen van Sobriëtas voortaan dat onderwerp moeten laten rusten. Aan het slot sprak de voorzitter een opwek kend woord, om met ijver en toewijding de actie voort te zetten, waarna de vergade ring te half vijf werd gesloten. Bij de politie Is aangifte gedana, dat tij dens afwezigheid der bewoners is ingebro ken in perceel Kampervest 23, waarin woon achtig is de heer v. L. De inbraak is ge pleegd tusschen Zondagavond en Maandag morgen. Men is binnengekomen door open making van een deur van een schuur, welke gelegen is achter het perceel, en uitkomt ln De Wltstraat. Vervolgens heeft men zich door een W. C. raampje en het openen van de W. C.-deur toegang tot het perceel verschaft. Verschillende kamers zijn doorzocht gewor den en overhoop gehaald. In een kamer is een secretaire opengebroken en daaruit een ledig geldkistje ontvreemd. Voorts zijn uit deze secretaire ontvreemd eenige Duitsche bankbiljetten, ter waarde van 100.000 R.M. (oude), 60 Belgische francs en 2 Zwitsersche francs; een zilveren medaille van een vee tentoonstelling, een stuk gouden horloge ketting, een dameshalsketting en een oude broche. De politie heeft op de secretarie vin gerafdrukken genomen. De recherche heeft de zaak in onderzoek. Drukte in Haarlem, Zandvoort en omgeving Evenals met Paschen is het met Pinksn en, ofschoon het weer der voorgaande dagen g. hooge verwachtingen gaf, een goede dag ge worden voor de stedelingen, die zich bij voor baat verheugd hadden op een dag in de na tuur en voor degenen, die hen graag zien ko men voor hun restaurants, lunchrooms e.d. Vooral op Tweeden Pinksterdag is het bij zonder druk geweest Bloemendaal, Aerdenhout, Heemstede en Zandvoort hebben drukke dagen gehad. Treinen van abnormale lengte, volle autobus sen en tramwagens voerden onophoudelijk de bezoekers aan, naar bosch en zee. Motorrij wielen en auto's zonder tal, en een onafge broken file van fietsers bevolkten de buiten wegen naar Haarlem en omliggende plaatsen. In de morgenuren van Maandag reikte de stoet van wielrijders op den rijksstraatweg naar Amsterdam van Sloterdijk tot 'Halfweg en van Halfweg tot Haarlem. Alle bekende mooie plekjes in de omgeving van Velsen, Aerdenhout, Bloemendaal, Over- veen enz. trokken drommen bezoekers. In Haarlem kon men aan het doortrekkend ver keer zien, hoe druk het in de omgeving zou zijn. Zelfs zag men hier en daar op de buiten wegen open rijtuigen. Zandvoort heeft eer goeden dag gehad. Het weer van Zondag gaf gerechte hoop op een tweeden mooien dag, zoodat het al vroeg te voorzien was, dat het druk zou worden velen waren er vroeg op uitgetrokken om een langen dag in de natuur door te brengen. Op het strand en de boulevards heerschte een verkeer en een drukte van dag-bezoekers als op een mooien dag in den besten tijd van het seizoen. Op het strand was het op de drukste uren zwart van bezoekers velen bleven tot laat in den namiddag. De eigenaars van café's en restaurants heb ben een voordeeligen dag gemaakt, als een goed vervolg op de drukte der Paaschdagen- Het bleek weer, dat Zandvoort ook in het buitenland goed bekend is. Ofschoon er in het Olympisch Stadion te Amsterdam vier voet bal-wedstrijden werden gespeeld, zag men in den omtrek verschillende buitenlandsche auto's. Een automobilist, die in den vroegen mor gen van Eersten Pinksterdag met groote snel heid van Haarlem naar Amsterdam reed, ver telde, dat hij op den Amsterdamschen Straat weg 800 a 900 fietsrijders kon tellen, allen in de richting van Haarlem. De drukte was toen echter niets, vergeleken bij die op Maandag. Het treinverkeer was enorm. De gewone extra-treinen, welke op feestdagen worden ingelegd, waren niet voldoende om den geweldigen stroom van reizigers te vervoe ren, zoodat nog enkele buiten-dienstrege- Hjke treinen moesten rijden. De meeste treinreizigers gingen in de richting Zand voort, Bloemendaal en Overveen. In Haarlem bleek het nopdig dat op en kele punten extra-verkeersagenten ver plaatst werden. Het verkeer bij de Amster- damsche Poort, waar het wegens de asphal- teeringswerkzaamheden door de straten van het Amsterdamsche Kwartier geleid moet worden, ondervond, dank zij de rege ling, geen noemenswaardige vertraging. Electrische tramdiensten. Door de Noord- en Zuid-Hollandsche Tramwegmaatschappij waren tijdens de Pinksterdagen bijzondere maatregelen ge troffen, om het groot aantal reizigers ge régeld te kunnen vervoeren. Deze maatrege len betroffen in hoofdzaak de lijn Amster dam—HaarlemZandvoort, omdat voor de stadslijnen geen extra maatregelen geno men behoefden te worden. Wel reden op Bloemendaal eenige extra diensten, welke het verkeer daarop zeer tgn goede kwamen, maar overigens was het niet noodig, hier extra-diensten in te schakelen. Op de lijn AmsterdamHaarlemZand voort werden beide dagen 10-minuten- diensten onderhouden en zelfs dit was nog niet voldoende, om het groot aantal reizi gers te vervoeren, waarom op het traject Haarlem-Zandvoort nog extra-diensten werden ingelascht. MET DE PINKSTERDAGEN OP ZANDVOORT Uit Zandvoort schrijft men ons: Wat men ook gehoopt heeft in de voor afgaande dagen onder regenvlagen en koude windvlagen door, dat de Pinksterda gen ons zoo gelukkig zouden maken, dat had men toch met de meest goedgestemde hoop niet durven verwachten. Niet plotseling is de overgang geweest, maar langzaam aan en juist in dat tempo, dat op tweeden Pinksterdag het toppunt werd bereikt. Nog was de eerste Pinksterdag niet zoo, dat er gerekend kon worden op het succes van den tweeden dag. De eerste dag was het heel mooi weer, maar de opkomst van het publiek bleef be neden de verwachting. Nu is het meestal het geval, dat als we een vergelijking maken met den eersten en den tweeden dag, de tweede dag het succes is. Waarschijnlijk heeft de dreigende lucht in de morgen van den eersten dag wat rem mend gewerkt, waardoor men „binnen" niet al te groot vertrouwen had.' En toen het weer op den dag bestendig bleek, ja, toen kwamen de gasten nog met drommen. Wel kwam er toen even een zomersche drukte, maar dat vlaagje ging dan ook weer spoedig voorbij en weldra heerschte er weer kalmte en rust, alsof het geen Pinksterdag was geweest. In het dorp stil, was het aan het strand ook heel, heel matigjes. Maar al te veel stoelen moesten ledig blijven wachten. Dat bewijst ons, dat het aantal vaste gasten nog verre is van het getal, dat andere jaren in den voortijd op ons baddorn vertoeft en dat er niet dat getal dagbezoekers was, zoo als we dat op andere jaren, goede jaren dan. gewend zijn geweest. Maar daar kwam de tweede dag. Van den vroegen morgen tot des avonds laat was een onafgebroken komen naar strand zee en duinen. Van einder tot einder was het strand weldra de wriemelende menigte. De zon stoofde het strand, de zee toonde haar glad ste plooien Het strand had de zonnewarmte reeds overgenomen, zoodat alle geleden leed vergeten werd. Waren er nog koude regendagen? Neen, geen denken aan. Genieten, heerlijk genteten. Vergeten en alleen dat nemen, wat de tweede dag zoo heerlijk bood. En duizenden hebben dat gedaan. Fiets, auto. tram en trein, ze hebben vastgelegd, dat Zandvoort voor die duizen den en duizenden de ontspanningsplaats bij uitnemendheid is, want in één slag heeft Zandvoort zich geplaatst op de drukte van den vollen seizoentijd. Heerlijk, zoo overal door ons dorp te dwa len en dan te zien dat het vreemdelingen verkeer zoo'n bewegen en leven brengt in onze anders zoo stille straten. Het kleinste hoekje heeft dan bezoek en overal worden er de dubbeltjes achtergelaten. Hier veel, daar weinig, maar ze komen overal. Moetne we nagaan, waar de meeste drukte was? Waarom? 't Was overal een echte zomer stemming en dat is het voornaamste voor Zandvoort. Met bijzonder genoegen kunnen we mel den, dat er geen enkele wanklank is ge hoord, ondanks de ■jroote menigte en het drukke verkeer. En dat mag ook wel een bijzondere reclame voor Zaad voort zijn. Een groote groep Haarlemsche bedevaart gangers zal zich Dinsdag 12 Juni aansluiten bij de Amsterdamsche processie naar Noord- wijk. Het ligt in de bedoeling bij welslagen van deze eerste poging in de volgende jaren een zelfstandige Haarlemsche processie te organiseeren naar het graf van St. Jeroen. De examens voor hoofdonderwijzer zullen hier te Haarlem voor het schriftelijk ge deelte Donderdag 5 Juli plaats hebben en voor het mondeling gedeelte Donderdag 19 Juli aanvangen. Voorzitter der Commissie is de heer G. C. Dun, inspecteur van het L. O. in de Inspec tie den Helder te Alkmaar, Voor de eerste maal na vele jaren zullen weer admissie-examens voor de H. B. S. wor den afgenomen en wel op 2 en 3 Juli. Zekere H. D. wonende te Heemstede, heeft Zaterdag bij de politie aangifte ge daan van de vermissing van een bedrag van 220 uit zijn jaszak. De diefstal moet ge pleegd zijn tusschen Donderdag en Zaterdag van de vorige week. De jas hing in een schuurtje, staande aan den Leidschevaart- weg. Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van een rijwiel, dat Iemand op een terrein bij de Zomervaart had laten liggen. Het secretariaat der afdeeling Haarlem van den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Fran- ciscus van Assisië" is thans gevestigd Schoterweg 174, alhier. Wiel gedeserteerd Gisterenmiddag liep van een luxe auto, rij dend op de Elswoutslftan in de richting Overveen, het rechter-achterwiel af. Op de 3 overige wielenliep de auto nog een eindje voort, daarbij de over den grond schurende achteras als gelegenheidsrem gebruikende. Het wiel, als een sateliet achter het hoofd lichaam aan wentelende, „zwierde na eenigen tijd uit de attractiekreits" en dompelde zich in het koele nat van de sloot langs de Els- woutsiaan, waarop het evenwel door middel van zijn meegevoordne luchtvoorraad bleeft drijven. Nadat het was opgevischt en weer aan de auto was bevestigd, kon deze met zijn van den schrik bekomen passagiers ver der rijden. AANRIJDING Hedènmiddag 2 uur had op de Papen- torenvest, die met het oog op de nieuwe bestrating slechts aan éön zijde bereden kan worden, een ernstig verkeersongeval plaats. Een wielrijder, die van achter het gebouw van den Geneeskundigen Dienst kwam, werd aangereden door een luxe auto, welke van de Oostvest kwam. De auto ging over den man heen. Na eerste hulp door leden van Ongevallendienst werd het slachtoffer per ziekenauto der firma Mathot naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd. De man had bloedende hoofdwonden be komen en klaagde over inwendige pijnen. In den afgeloopen nacht, omstreeks kwart voor twee, ls door tot nog toe onbekende oorzaak brand ontstaan in de lunchroom van den heer Duyn, aan de Breestraat te Beverwijk. De brand is begonnen in de benedenver dieping, nabij de trap, welke het eerst werd aangetast en waarlangs de vlammen de bovenverdieping bereikten. Toen de brand ontdekt werd, was de trap reeds door het vuur verteerd, zoodat de bewoners, de eigenaar, zijn echtgenoote en kinderen, zich de gelegenheid om te vluchten, zagen afgesneden. Een surveilleerend agent, die Inmiddels eveneens den brand ontdekt had, waarschuw de onmiddellijk de brandweer, die spoedig ter plaatse was. Met een brandladder wer den de bewoners in veiligheid gesteld. Het vuur werd met 4 slangen op de wa terleiding aangetast. Men kon echter niet verhinderen, dat de geheele bovenverdieping uitbrandde. Ook in de room werd groote schade aangericht. Om kwart voor vijf kon de brandweer weer inrukken. In aansluiting op ons bericht van Zater dag kunnen wij thans nog mededeelen, dat de gebouwen van Stolks museum aan de Jansstraat aangekocht zijn door de neutrale mannenzangvereeniging „Caecilia." Benoorden het Noordzeekanaal Het Prov. Electriciteitsbedrijf is voorne mens een 50.000 voltverbinding tot stand te brengen tusschen de Hoogovens te Velsen en het schakelstation van de provincie te Wormerveer. Dit station, van waaruit de stroomdistri- butie over 'n groot deel van Noord-Holland plaats heeft, wordt gevoed van Amsterdam uit door oen 50.000 Volt verbinding en van *t schakclstation Velsen Zuid nabij de Hoog ovens uit door twee 10.000 volt kabels. Het belasting spoedig een versterking van laatst- valt te verwachten, dat de steeds klimmende genoemde verbinding noodzakelijk zal maken De afsluiting van groote contracten, o.a. voor de uitvoering van werken ten behoeve van de droogmaking der Zuiderzee, doet de mogelijkheid voorzien van een snelle toene ming van de belasting, terwijl, naarmate de scroomlevering voor meer doeleinden en in grooter omvang plaats heeft, de verzwa ring van de capaciteit der verbindingen, uit een oogpunt van bedrijfsrekerheld, by sto ringen in de voeding van Amsterdam uit, van steeds grooter belang wordt. Dientenge volge acht men het noodzakeiyk over de noodige credieten (een bedrag van 850.000) voor derf verzwaring te kunnen beschikken. De verzwaring is gedacht door het leggen van vier 50.000 volt kabels met een koper- doorsnede van 120 m.M. Een 50.000 volt verbinding wordt hier aan gewezen geacht omdat daardoor een dubbele 50.000 volt voeding aan het station Wormer veer wordt verkregen, waardoor de bedryfs- zekerheid der geheele stroomvoorziening be noorden het Noordzeekanaal gewaarborgd zal zijn. Politiebureau, Smedestraat, heereni'ijwiel. Th. Quee, Zwaardstraat 24, rozenkrans. J. Claus, Brouwersvaart 134, idem. Dérogée, Elzenplein 39, ring met sleutels. Politie bureau, Smedestraat, regenjas en kinder- regencape. Van Aken, De Genestetstraat 3, melkbussleutel. Politiebureau, Smedestraat, sierspeld. Cramer, Oranjeplein 26, bruin kindersokje. Swaving Dijkstra, KI. Hout weg 79, sleutel. Politiebureau, Smedestraat, jongensschoen. D. S. Oudolf, Oranjeboom straat 76, kinderschoentje. Politiebureau, Smedestraat, zonneschermslinger. De Ruiter, Colensostraat 9 rd„ kinderschoentje. Lange- veld. Rozenstraat 51*. jongensschoenen. Politiebureau, Smedestraat, autoslinger. De Vries. Ripperdastraat 4, tabaksétui. W. Oling, Harmenjansweg 76, tangetje. F. H. Essers, Schagchelstraat 18, damestaschje met in houd. Damsma, Spaarnwouderstraat 72C, taschje met inhoud. A. Berghegge, Papa verstraat 16, taschje met inhoud. J. Kruyse- naars, v. Zeggelenstraat 28, kindertaschje. Korstens, Barteljorisstraat 32, vulpen en vul potlood. v. d. Burg, Allanstraat 68, vliegen de hollander (peelgoed). Badhuis In het Badhuis aan de Post- laan werden in de week van 2126 Mei ge nomen 511 douchebaden en 62 kuipbaden. Aan 38 kinderen werd een gratis school- bad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur .werd door 3 volwassenen gebruik gemaakt. Afscheid van de Britsch-Indiërs De on overwonnen Britsch-Indische hockey-spel lers. sedert eenige weken onze gasten in hótel Duin en Daal, zyn Zondagavond weer via Londen naar hun land teruggetrokken. Onder de velen, die afscheid van hen kwa men nemen, waren ook verschillende spelers van het Nederlandsche hockey-team. MEDEGEDEELD DOOR DINSDAG 29 MEI. Bieden Laten Berlijn Parijs Brussel Londen Zürich Rome Madrid Weenen New-York (cable) Praag Warschau Kopenhagen Oslo Stockholm 59 .29 9.70 34.52 12.09 47.70 13.— 41 .40 34 .85 2.47 7.33 27.— 66.45 66.35 66.45 59.37 9.80 34.62 12.10* 47.80 13.10 41 .50 34.95 2.484 7.37 27.10 66.55 66.45 66.55 Mededeeling van het Kon. Ned. Met. In stituut De Bildt: Indien het vandaag zwaar bewolkt) biyft en er eenige regen valt, zijn in het midden van t' land de vier voorwaarden gunstig voor het optreden van aardappelziekten vervuld. Aan land- en tuinbouw wordt daarom aan geraden hun aardappelgewas met ordose of Bordeausche pap te bespuiten. Men meldt uit Bergen op Zoom aan de „Maandagmorgen" Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur ont stond tusschen de N. en den 26-jarigen zoon een hoogloopende twist welke al spoedig in handgemeen overging. De zoon, in den volksmond „Gekke Dries" genaamd nam op 'n gegeven oogenblik een in zijn nabij heid liggend hakmes en sloeg daarmede zijn stiefvader zoodanig op het hoofd, dat een diepe kloof in den schedel ontstond. De N. waggelde daarop naar bulten doch zeeg weldra ineen. Buren schoten toe, om den ongelukkige, die veel bloed verloor by te staan. Een der omstanders verzocht Dries een dokter te gaan halen, waaraan deze echter geen ge volg wenschte te geven. Een der omstanders snelde toen om 'n dokter. Dr. Blom van As sendelft en even na hem dr. Piek, waren spoedig ter plaatse en legden een noodver band, waarna het slachtoffer naar het Alg. Burger Gasthuis werd overgebracht. APELDOORN, 29 Mei Prins Hendrik bracht hedenmiddag in gezelschap van zijn broer Hertog Adolf van Mecklenburg 'n be zoek aan H. M. Koningin Moeder ten Pa- leize te Soestdyk Z. K H. Prins Hendrik vertrok daarna per auto naar Velp voor een felicitatiebe- zoek aan zyn adjudant Jhr. Laman Trip ter gelegenheid van diens 25-jarig huwe lijksfeest. Hertog Adolf zette zyn reis naar Zandvoort voort. Tien studenten ernstig en 26 licht gewond. BELGRADO, 29 Mei. Na de anti-Itali- aansche manifestaties op Tweeden Pink sterdag welke spoedig door de politie wer den gekalmeerd, kwam het in de late nacht uren opnieuw tot betoogingen. De naar huis terugkeerende studenten kwamen voor het kort geleden door den Koning gestichte stu dentenhuis met de politie in botsing. De studenten vluchtten in het huis, achtervolgd door de politie, waarna een formeel ge vecht met de blanke wapens onstond. Hier- by werden 10 studenten ernstig en 26 licht gewond. De studenten trokken zich naar de eerste verdieping van het huls terug, waarop de politie zich op straat begaf. Hierop vie len de studenten de politie en de gendar merie uit de eerste verdieping aan. Met allerlei voorwerpen werd naar de.politie ge gooid. De gendarmerie antwoordde daarop met een steenen-bombardement en ver woestte alle vensters van het studentenhuis. De studenten schreeuwden: „Moorde naars, moordenaars van de jeugd; slaven van Mussolini; wy trekken uit het studen tenhuls; gij zyt koningsmoordenaars." In politieke kringen heerscht groote op winding over het gebeurde. De studenten zijn voornemens zich heden persooniyk by den Koning te beklagen en dreigen met het verlaten van de uni versiteit en het studentenhuis, indien hun geen genoegdoening wordt gegeven. BERLIJN, 29 Mei. (VJD.). Naar de „Lokal- anzeiger" uit Kopenhagen meldt, heeft Wil- kins den Itallaanschen Minister-President telegrafisch aangeboden met een zich thans te Bergen bevindend vliegtuig een hulp expeditie te ondernemen om een onderzoek in te stellen naar het lot van Generaal Nobile en zyn luchtschip. Er was nog geen antwoord van Mussolini binnengekomen. Luitenant Luetzow-Nolm, die van Kings- bay uit een vlucht zal ondernemen om de „Italia" op te sporen, komt heden te Trom- soe aan, waar hy zich met zyn vliegtuig op den zeehondenvanger „Hobby" naar Spits bergen zal inschepen. Wilkins heeft aan een medewerker van de „Folitiken" verklaard, dat naar zyn mee ning verscheidene vliegtuigen voor een hulp expeditie voor Nobile noodig zyn. Voor alles moet men over twee groote watervliegtui gen beschikken en bovendien over een of meer kleine vliegtuigen. De kleine vliegtui gen moeten gebruikt worden om op grooteren afstand naar de „Italia" te zoeken, terwyi de groote vliegtuigen hulp moeten brengen en bovendien wellicht de verongelukte opvaren den van de „Italia" nog kunnen redden. Wil kins noemde het van groot belang zoo spoe dig mogeiyk op verschillende plaatsen levens middelen te laten opslaan. SOERABAJA, 29 Mei. De vier vliegboo ten van de Royal Airforce zyn gistermiddag te Bima aangekomen. Morgen gaan zy by het aanbreken van d endag naar Koepang. ARNHEM, 29 Mei. Zondagavond werd by de politie gemeld, dat een vrouw in de Boekhorstenstraat te Arnhem, dood in haar woning was gevonden. By een onmiddeliyk ingesteld onderzoek bleek, dat de vrouw in haar huis was gevallen, vermoedeiyk ten gevolge van een overmatig gebruik van sterken drank. Het ïyk werd door de politie in beslag genomen. DELFT, 29 Mei. Gisteravond werd de politie gewaarschuwd, dat aan De Schieweg naby de gemeente Kethel, een auto te water lag. De politie ging er heen en ontdekte dat de auto omgekeerd in de Schie lag, waarin zes personen gezeten hadden, die onder in vloed van sterken drank verkeerden. En kele personen konden zich zelf redden, an deren wei-den door omstanders op het droge getrokken. Twee va nde inzittenden waren gewond. Een kon ter plaatse, de andere, die ernstiger gewond was moest- naar het Zie kenhuis te Delft vervoerd worden en aldaar verbonden worden. De auto werd bestuurd door den eigenaar K. de J„ woonachtig te Pijnacker. De auto was op den smallen weg over den kop geslagen. Het voertuig werd zwaar beschadigd. MEDEGEDEELD DOOR DINSDAG 29 MEI. Middenkoersen Heden van Vrydag 25 Mei Staatsleeningen. 6% Nederland 1919 6'7r. Nederland 1918 Nederl. 1917 6% N.-Indie 1923 D 4J4 N-Ind. 1926 B Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel lat). Resc. Dito Industrieën. Marg. Unie Nederl. Kunstzyde Maecubee Holl. Kunstzyde Oude Philips Nieuwe Philips Indnstr. Buitenlan Anaconda U. S. Steel ...m.m... Snia Viscosa Gew. Peruvian Handelsondern. Comp.comm. du Liège Mijnbouw. Boe ton Mynbouw Redjang Lebong Petroleum. Dortsche Petr Geconsolideerde Kon. Olie Perlak Rubber. A'dam Rubber Dell Batavia Rub. Java Rubber Serbadjadi Sllau V. I. O. O. Allied Intercontin Rubber Scheepvaart. HolL Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paketvaart My. Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine pref. Suiker. H. V. A Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash Chic. Milw. St Paul Kansas City South Erie Railr Prolongatie 'li l

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 12