De vierde Nederlandsche Katholiekendag Maastricht m Een feestelijke, kleurrijke optocht Voornaamste Nieuws Het leven van man en vrouw DINSDAG 29 MEI 1928 BUREAUX; NASSAULAAN49 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 1686'. AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. De ontvangst der autoriteiten J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 r-Haarlem Telegraphisch Weerbericht. «Telefoon No. 13866 (drie lijnen). Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT AD VERTE WTIEN 35 ct. p. regel» VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1 4 regels 60 ct. p plaatsing; elke regel meer 15 ct-, bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN J) lusscben den tekst 60 ct. per regel, q Alle abcmiié's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Qflflfl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen A OvUU. Leven:lange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7EII bij een ongeval met f OCfl bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cf) verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen» «U. docdelij ken afloop; A Lull. «en voet of een oog; IL O. duim of wijsvinger; 1 bij 'n breuk van f 1fl been of arm;'**"»" bij verlies v. een andere vinger. 't Is „familiedaag" in Maastricht! De stad van St. Servaas ontvangt de leden van het katholiek gezin uit heel het land. En om uiting te geven aan haar vreugde, heeft de stad de vlaggen uitgehangen, heeft zij haar straten getooid met fleurige doeken en wimpels, heeft zij eerebogen opgesteld, heeft zy de Maastreechter fanfaar St. Joezep opgesteld boven in den toren van de St. Ser- vaaskerk om de familieleden het welkom toe te blazen, heeft zij den stadscarillonist het ca rillon laten bespelen, en heeft zij een feest stoet gearrangeerd, zoo kleurig en fleurig als We maar zelden zagen. Te ruim half twee arriveeruen heden-mid- öag de hooge gasten, die door hun aanwe zigheid luister hebben willen geven aan den vierden Nederlandschen Katholiekendag te Maastricht. Ontvangst der autoriteiten. De Nederl. Spoorwegen hadden voor hen een aparten coupé gereserveerd, voor welke attentie wij hier gaarne onze erkentelijkheid betuigen. Ter begroeting waren op het perron aan wezig de ledem van het hoofdbestuur Mr. A. I. M. J. Barop. van Wijnbergen, voorzitter; Prof. J. D. J. Aengenent, secretaris; Mr. J. N. J. E. Heerkentï Thijssen, penningmeester; Mr. F. Bolsius, Roermond; Plebaan J.L. Brekelmans, 'sBosnh; Mgr. Prof. Dr. J. H. E. Hoogveld, rectör-magnificus der Universiteit te Nijme- gepr, A. Th. van Rijen, Tilburg; en N. J. L. Körtekaas, adj.-secretaris, Den Haag. Vérder waren aanwezig de leden van het uitvoerend Comité, Deken Wouters en Rece- veur, eere-voorzitter, de burgemeester van Maastricht Mr. L. B. J. van Oppen, en de voorzitter van het dagelijksch bestuur Dr. E. J. H. Jaspar. Toen de trein stilstond betraden het perron Z. D. H. Mgr. H. van Wetering, Aartsbisschop van Utrecht: Z. D. H. Mgr. L. J. A: H. Schrij nen, bisschop van Roermond; Z. D. H. Mgr. P. A. W- Hopmans bisschop van Breda en Zijne Exc. J. M. J. Lambooy, minister van oorlog ad int. van, marine. De hooge gasten werden door de genoemde leden van het hoofdbestuur en van het uit voerend comité hartelijk verwelkomd en door de gereserveerde le klas wachtkamer naar de rijtuigen geleid, die vóór het station gereed stonden. De fanfare „St. Joezep" stond in de hal van het station en blies „Aan U o Koning der Eeuwen". Buiten stond een eerewacht te paard opge steld, welke de rijtuigen vergezelde op den tocht door de stad naar het Vrijthof. De tocljt, door de stad werd een ware zege tocht. Duizenden menschen stonden langs den weg geschaard en de tonen der muziek en de toejuichingen waren niet van de lucht. Ap« het Vrijthof verlieten dé hoogwaar- diglieidsbekleeders de. rijtuigen en namen hun intrek in de pastorie van den Hoogeerw. heer Deken. De optocht Om half drie begon de opstelling van den stoet, die met ontplooide banieren door de 6tad zou trekken. Terwijl de vroolijka tonen der muziek van onderscheidene corpsen de straten vulden en onophoudelijk tromgeroffel weerklonk, stel den de verschillende organisaties zich op. Voorop de politie, dan het Plaatselijk Hoofdcomité, regelingscommissie enz. en ver volgens de onafzienbare stoet van R.-K. Werkliedenbonden uit heel Limburg. Dan volgden de Roomsche middenstanders, werk gevers, het Limburgsche Groene Kruis, ver schillende sportbonden, „Voor Eer en Deugd" en tientallen andere organisaties. Het was een luisterrijke stoet vol kleur en afwisseling. Het voorbijtrekken duurde ongeveer drie kwartier en het aantal deelnemers werd op ongeveer 10.000 personen geschat. Op het ruime Vrijthof trok de stoet, na een ommegang door de stad. binnen en de tientallen vaandeldragers stelden zich op voor de balustrade, waarop de hoogwaardigheids- bekleerders hadden plaats genomen. Behalve de drie reeds genoemde Kerkvor sten, Zijne Exc. minister Lambooy, de leden van het Hoofdbestuur van den Ncderland- schen Katholiekendag en verschillende ande re autoriteiten, hadden hier ook plaats geno men Zijn Exc. Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, minister van Staat en Mr. E. O. J. M. Baron van Hövell tot Westerflier, commissaris der Koningin in de Provincie Limburg. Toen de stoet gedefileerd had, hield Z.D.H. Mgr. Schrijnen een korte toespraak. Mgr. sprak er zijn groote vreugde over uit, dat dit jaar, onder leiding van het Door luchtig Episcopaat, de Katholiekendag in Maastricht werd gehouden. Mgr. bracht uit naam van het Episcopaat hartelijk dank voor de gunst Maastricht be wezen en heette allen hartelijk welkom in de stad van St. Servaas. Onze bonden en organisaties, aldus Mgr., staan hier vast aaneengesloten voor ons on der hunne banieren om daardoor te getuigen, dat zij vast aaneengesloten rijen willen vor men ih het groote leger van Koning Christus. servavit fidem (Servatius heeft het geloof bewaard), het geloof hoog blijven houden. Onze leuze hier in Limburg is: Limburg aan Christus. Maar nu katholiek Nederland hier op deze historische plek is bijeengekomen wil ik de leuze aanheffen: Nederland aan Christus! De toespraak van Mgr. Schrijnen was, zoo als begrijpelijk, slechts voor een klein ge deelte der duizenden omstanders verstaan baar. Maar degenen, die het voorrecht had den, haar te kunnen volgen, hieven na afloop een geestdriftig bravo-geroep aan. Alsnu volgde een treffend moment. In de stralende middagzon, die alles in kleurigen gloed zette, stonden voor de tribune de ba nieren opgesteld, vaandels van allerlei orga nisaties, naar schatting een tweehonderd in getal, vele met een blinkend kruis in top. Op een gegeven wenk bogen al die vaandels neer en brachten aan de autoriteiten eer biedig hun groet. Toen traden de estafetteloopers naar vo ren, vertegenwoordigers van den R.-K. Gym nastiek- en Athletiekbond in het bsdom Roermond en boden aan ieder der aanwezige bisschoppen een oorkonde aan. En eindelijk zetten de muziekkorpsen het: „Aan U o Koning der Eeuwen" in, dat door de duizendhoofdige menigte werd overgeno men. En hiermede behoorde een schitterende manifestatie van Roomsch leven weer tot het verleden. Hulde aan Maastricht, dat een zoo luis tervollen stoet wist te organiseeren en zoo ordelijk te doen verloopen. Vóór en na den optocht hadden nog ver schillende nevenvergaderingen plaats, maar aangezien ook een journalist maar één lichaam heeft en de ruimte van een krant beperkt is, kunnen wij niet overal notitie van nemen. Naast den Katholiekendag werd heden in Maastricht een R.-K. Bondendag gehouden met verschillende vergaderingen en verschil lende sprekers. Ook Mgr. Dr. H. A. Poels heeft gesproken over het probleem van een bloeiend godsdienstig leven te midden van een steeds verder om zich heen grijpende ontkerstening der maatschappij. Het was ons niet mogelijk hiervan notitie te nemen. In de Aula van het klooster van het Arme Kind Jezus, sprak Prof. Dr. Alph. Mulders uit Hoeven over het werk der Hereeniging. Koning Christus heeft een rijk ingesteld en Hij wil. dat in dat rijk allen één zijn. Helaas hebben zich in den loop der tijden vele van die eenheid losgescheurd. Groote groepen zijn gaan dolen buiten het Vader huis. Een hoop-gevend verschijnsel is het in- tusschen, dat bij verschillende groepen de laatste jaren steeds sterker een streven naar hereeniging zich openbaart. De Katholieke Kerk reikt dien zoekenden afscheidenen de verzoenende hand, zonder daarbij echter iets van haar dogmatisch standpunt prijs te ge ven. Om de hereeniging naderbij te brengen is opgericht net Apostolaat der Hereeniging, dat steeds meerderen tracht te winnen voor de bestudeering en verspreiding der katho lieke hereenigingsidee. Het Apostolaat wil allen bezielen met een geest van offervaar dige liefde en vertrouwvol gebed. En daardoor hoopt het te verkrijgen de vervulling van Christus' belofte: het zal één kudde worden en één Herder. De Ned. R.-K. Bond voor groote gezinnen hield een nevenvergadering in de Leo-Stich- ting onder presidium van den voorzitter, den heer J. W. F. van Meegeren uit Venlo. 1 Drs. Jos. de Boer, leeraar aan het St. Thomas-college te Venlo, hield een rede over het Koningschap van Christus in het groote gezin. Spr. schetste eerst de gevaren, die het huwelijksleven bedreigen en wees daarbij ook op het euvel van den vrouwenarbeid. Een exorbitant groot aantal meisjes en vrouwen zijn in betrekkingen, die niet per sé vrouwen arbeid eischen en stelen daardoor het brood uit den mond van den jongen man, waardoor zij het hun onmogelijk maken, haar een le vensstaat aan te bieden, die op slot van re kening de schoonste voldoening kan geven, waarnaar een vrouw kan haken: het moeder schap. Vele ouders vergeten, dat elk meisje, dat in een dergelijke betrekking gaat. daar door haar eigen huwelijkskans en die van haar zusteren beduidend vermindert. Hierna zette spr. uitvoerig uiteen, hoe we moeten komen tot herstel van het christelijk gezinsleven. De belagers van dat christelijk gezinsleven moeten wij onschadelijk trachten te maken. Van onze katholieke Kamerleden moet een energieke poging uitgaan om het publiceeren en verspreiden van anti-conceptioneele pro- paganda-lectuur van rechtswege te doen be letten. Waarom geen hechtenis voor de so ciale misdadigers die deze lectuur drukken, doen uitgeven of rondbrengen? Spr. schetste op geestdriftige wijze de bui tengewoon bevoorrechte positie, waarin zoo wel ouders als kinderen in een groot gezin Onder leiding van de hoogere en lagere verkeeren. bevelhebbers, die Christus heeft aangesteld, groote gezinnen moeten het Koning- willen zij strijden voor de handhaving van schap van Christus handhaven: dan zal ook Zijn rijk. onze afgedwaalde maatschappij eenmaal on- En al mag de strijd vooral hier in het Zui- j der Christus' scepter wederkeeren. den, zwaar worden, hun moed zal niet ver- In de v.m. Dominikanenkerk sprak Pater Met heel zijn hart moet hij onderworpen zijn aan de Katholieke Kerk, omdat die Kerk Christus is, onder ons voortlevende. Hij zal er zich op toeleggen de leiding der Katholieke Kerk te eerbiedigen en door dik en dun te volgen op ieder gebied, alles in den geest van opoffering om meer op Christus te gelijken. De Bidweg Om door de voorspraak der H. Maagd Maria Gods zegen over den 4en Nederlandschen Katholiekendag af te smeeken is tweeden Pinksterdag 's avonds de Bidweg gehouden. Deze Bidweg draagt het karakter van een stillen omgang. De deelnemers en deelneemsters trekken biddend en zingend door de smalle straatjes der oude stad. Uitgangspunt is de O. L. Vrouwekerk, waar de miraculeuze beeltenis van Onze Lieve Vrouwe „Sterre der Zee" vereerd wordt. De beeltenis van O. L. Vrouwe, dateerend uit de 14e eeuw, werd op den Bidweg meege dragen. Voorop trokken de vrouwen en meisjes, honderden, duizenden in getal. Dan volgde het miraculeuze beeld van Moeder Gods met het Goddelijk Kind, voor deze gelegenheid ontvangen met een rijk ge- borduurden fluweelen mantel. Achter het genadebeeld sloten zich de mannen aan. Voorop H.H.D.D.H.H. de Bisschoppen van Roermond en Breda. Dan de commissaris der Koningin in de provincie Limburg, Z.Exc. Jhr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, mi nister van Staat. De aanwezige leden van het hoofdcomité en de verschilende uitvoerende comité's, een lange stoet van geestelijken en daar achter weer honderden, duizenden vrouwen open lijk langs de straten hun „Ave Maria's" bid dend. Begroetingsavond Tot slot van dezen tweeden Pinksterdag had nog een begroetingsavond plaats in de Redoute-zalen. De drie kerkvorsten, Mgr. van de Wetering, Mgr. Hopmans en Mgr. Schrijnen vereerden dezen avond met hun tegenwoordigheid. Dr. Jasper, de voorzitter van 't dagelijksch bestuur van het uitvoerend comité sprak het openingswoord, waarna nog enkele andere aanwezigen een korte toespraak hielden. De avond werd verder gezellig doorgebracht In verschillende groepjes onderhielden de deelnemers aan den vierden katholiekendag zich met elkaar, bevestigden de vriendschaps banden of knoopten nieuwe kennismaking aan. Dinsdag In de St. Servaaskerk werd hedenmorgen te half 11 de Pontificale Hoogmis opgedra gen door Z. D. H. Mgr. H. v. d. Wetering, Aartsbisschop van Utrecht. Het groote kerkgebouw was geheel met deelnemers aan den Katholiekendag gevuld. Op voortreffelijke wijze werden de gezan gen uitgevoerd door het kerkelijk zangkoor der St. Servaaskerk. Uitgevoerd Werd de jubileum-mis van Gruber. Vóór de H. Mis speelde de organist, de heer Th Beckers „Grand Choeur" van J. Jongen; na de H. Mis le symphonie van L. Vierne. De openingsvergadering De eerste algemeene vergadering, tevens openingsvergadering werd hedenmiddag in de St. Servaaskerk gehouden. De bijeen komst werd geopend door den voorzitter, Mr. A. J. M. J. baron van Wijnbergen, aan wiens openingsrede het volgende is ontleend: Christus' Koningschap gaat ons worden voorgehouden op sociaal en op politiek ter rein, en meer dan elders wellicht zullen wij daarbij gevoelen de groote verantwoordelijk heid, die op ons rust. Dankbaarheid, groote dankbaarheid zijn we verschuldigd aan het voorgeslacht, dat, generatie na generatie, heeft gearbeid om te verkrijgen, waarvan wij nu genieten mo gen; dankbaarheid in bijzondere mate aan onzen grooten emancipator Dr. Schaepman, wiens afsterven, 25 jaar geleden, we 21 Ja nuari eerbiedig hebben herdacht. Maar, mo gen we thans genieten van de vrijheid der Katholieke Kerk hier te lande, van de vrij heid, die met allen op onzen vaderlandschen bodem ook wij katholieken bezitten, van de vrijheid om in het openbaar als Katho lieken ons aan te dienen, vergeten we nooit de groote verantwoordelijkheid, welke hij op zich neemt, die op sociaal en politiek ter rein verschijnt, openlijk het predicaat voe rend van Katholiek. Zeker, het prikkelt tot groote activiteit, wijl juist daarvan zooveel vermag uit te gaan, anderzijds worde geen oogenblik vergeten, dat, of Christus als God en Koning zal worden erkend, voor velen wellicht hiervan zal afhangen, of Hü uit onze gedragingen, uit onze handelingen zal kunnen worden gekend. Christus' Koningschap gaat ons worden voorgehouden op het terrein der wetenschap, waar wij slechts hebben voort te gaan op den ingeslagen weg. Reeds staat te Nijmegen onze R. K. Univer siteit, wachtend op verderen uitbouw, die ongetwijfeld zal komen, wanneer de offer vaardigheid van Neêrlands Katholieken zich zal weten te handhaven, en daardoor te ster ker de rechtmatigheid zich zal doen gevoelen van het verlangen, in de naaste toekomst aan dat op inwilliging den wetgever te stellen, Op den Pinkstermaandag van het jaar 384 meent^te mogen rekenem tierf in deze plaats dé man, die met heiligen Toen de duizendhoofdige biddende en zin gende menigte weer op het" O. L. Vrouwe ijver, met onbezweken trouw gansch zijn plein was teruggekeerd en de beeltenis van leven arbeidde aan de bewaring en uitbrei de Sterre der Zee, op een verhevenheid ge- ding van het heilig Katholiek Geloof, de plaatst, glimlachend op die duizenden neer- man, die helfhaftig Christus' Godheid tegen zag, betrad Pater Dr. Cassianiis Hentzen de aanvallen van valsche leerstellingen wist het bordes der kapelanie en hield een hoog gestemde treffende toespraak. Hier staat gij dan met de blijdschap der kinderen Gods in uwe oogen, met de blijdschap der kinderen Gods ook in uwe harten. Meer dan de optocht van hedenmiddag met zijn kleurrijke banieren en schetterende muziek op deze Bidweg een uiting van innig katholiek leven. Onder den stralenden hemel van den hei ligen Pinksterdag, te midden van de bloemen en vlaggen en wimpels, zijt gij getrokken en uw gebed daverde omhoog, als de stem van de zeven donders uit de Apocalyps. Wat zijt gij, Katholieken, toch een won- d rlijk volk. Eeuwen geleden, toen de moderne techniek nog niet gekend was,, ging de naïeve mid deleeuwer denzelfden weg, met dezelfde „Ave's" op de lippen, met. dezelfde liefde in zijn hart. te verdedigen, de man, die zijn beste krach ten wilde geven om in alle zaken, den gods- Na Nijmegen is de R. K. Handelshooge- school te Tilburg gevolgd, terwijl, waar Christus als Koning gekend en erkend moet worden op gansch het terrein der wetenschap, we gaarne Katholieke mannen beschikbaar zullen blijven stellen, ook voor de Openbare Universiteiten en hoogescholen. Christus' Koningschap gaat ons worden De 4e Katholiekendag te Maastricht. De poolvlucht van generaal Nobfle. Nog steeds ontbreken alle berichten; men maakt zich over het lot van het luchtschip en de bemanning ernstig ongerust. Een sympathieke daad van Uruguay; een gift voor het Doms Rijkersfonds. Het gewelf der nieuwe R.-K. kerk In Watergraafsmeer is Zaterdag ingestort. Een arbeider werd niet ernstig gewond. Te Maastricht is de tentoonstelling van den permanenten tentoonstellingsraad „Pe tra" geopend. De opennig der Ned. Nijverheidstentoon- stelling, de „Nenijto", te Rotterdam. Op de kermis te Oude Schouw heeft een 20-jarige jongeman een meisje vermoord en haar zuster verwondingen toegebracht. dienst rakend, de onafhankelijkheid der Kerkvoorgehouden op elk terrein, °°k het terrein ten opzichte van den Staat ongerept te be- j der school, opdat, hetgeen na langen u waren, de man, dien we thans als den H. door de wetgeving mogelijk gemaakt werd, Servatius vereeren mogen. |tot volle werkelijkheid kome nu hetvan En thans, na een zoo lange reeks van,ons en van ons alleen afhangt, of eeuwen, komen hier in dezen tempel, op het Katholieke school itJSathohek graf van St. Servaas opgericht, degenen, die En nu, ondanks den vooruitgang der tech i flauwen. In het particulier en in het openbare leven zullen zij pal staan tegenovér hen, die de rechten van Christus willen miskennen. Wij staan hier in de stede van den H. Ser vatius, die het geloof in deze streken ge bracht heeft. Dat geloof is in den loop der eeuwen hier ongerept bewaard gebleven en ook het thans levend geslacht wil, zooals van den H. Servatius gezegd wordt; Servatius Quirinus O. M. Cap., uit Rotterdam voor een uitgelezen schare Derde Ordelingen. Een Derde Orde-ling, aldus deze vurige apostel voor de Derde Orde, moet, meer dan een ander katholiek, metterdaad Christus er kennen als Koning in heel het leven. Hij moet dien dienst van Koning Christus opnemen als een groote eer, met een blijden moed en met een ridderlijke geestdrift, die graag offers brentrt riiek, ondanks de vliegmachines, de ardiQ, de felle booglampen, de jacht van den modernen tijd, gaat gij, moderne Katholie ken, nog denzeliden gang. En van uw lippen vlieden dezelfde Ave's, in uw harten brandt dezelfde liefde. Wat zijt gij een wonderlijk volk. En wat is Maastricht toch een wonderlijke stad, een stad, die elke katholieke Nederlan der moet liefhebben, omdat het goede Maastrichtsche volk zoo trouw het geloof heeft bewaard in Jezus Christus. Maastricht, handhaaft .vandaag een van z'jn glorieuze tradities. In de dagen van nood, die deze stad ge kend heeft, zweepte de angst de bevolking naar deze beeltenis van de Lieve Vrouwe. En in dagen van blijheid stond het volk te juichen om dit beeld van Maria, wier zoete glimlach nu nog neerziet op haar liefheb bend volk. Op den vooravond van den vierden Ne derlandschen Katholiekendag zijn we nu allen hier gekomen om een koninklijke hulde te brengen aan de Moeder van Hem, dien we in de komende dagen als Koning gaan huldigen. En daarom, o Lieve Vrouwe, laat uw zachte glans stralen in de zielen van hen, die hier bijeen zijn om het Koningschap van Christus te gaan verkondigen. De moderne dwaalleeraars willen Jezus, uw zoon, stooten uit onze harten. O Sterre der Zee, bescherm ons. Verlicht de bestuurders, die het schip der Kerk van Nederland in deze dagen door de woelige branding moeten heen sturen. Bestraal ons, opdat het Koningschap van Jezus Christus bevestigd worde in onze har ten en zich uitbreide over heel ons vader land. Deze toespraak van Pater Hentzen maakte op allen diepen indruk. Met begeleiding van de fanfare Sint Jo seph werd hierna door allen het lied van de Sterre der Zee gezongen. En tot slot gaf Mgr. Schrijnen, bisschop van Roermond, aan de eerbiedig neerknie lende menigte zijn bisschoppelijk enzègen. De Bidweg ter gelegenheid van den 4en Nederlandschen Katholiekendag zal onge twijfeld een der treffendste momenten blijven van dezen tweeden Pinksterdag. Van de eerste christengemeente door Petrus na het eerste Pinksterfeest verricht, lezen we in de handelingen: „En in de menig te der geloovigen was slechts één hart en één ziel". Hier was heel een stad één hart en één ziel. Heel het goedgeloovige volk van Maas tricht, de honderden die van buiten gekomen waren, zij allen spraken één taal, zongen een en hetzelfde lied, het lied van Liefde en aanhankelijkheid jegens ons aller lieve Moeder. Het was een buitengewoon treffende aan blik al die duizenden biddend en zingend door de straten te zien trekken. Het was buitengewoon treffend na den Bidweg voor het genadebeeld biddend neer geknield te zien liggent. Twee onzer hoog waardige kerkvorsten, wereldlijke autoritei ten als den Commissaris der Koningin en den voorzitter van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Het was ontroerend de treffende Maria,- liederen devoot te hooren opklinken in de sereene avondlucht op dit oude stadsplein getuigend van een glorievol katholiek Vér leden. Moge Maria, desterre der zee, de duizen den, die zoo devoot haar lof bezongen heb ben en de tienduizenden die met hen hebben meegeleefd, beschermen met haar moeder lijke voorspraak bij Jezus, haren Zoon. het door hem gebracht en onderhouden Ge loof wisten te bewaren; samen met.hen, die de voldoening mogen smaken trouwe kinde ren van den H.Willebrord te-zijn; komen zij samen als elkander liefhebbende kinderen der geliefde Moederkerk, onder het vaderlijk bestier van, in kinderlijke gehoorzaamheid aan onze Nederlandsche Bisschoppen ko men. zij samen als trouwe zonen en dochteren van eenzelfde dierbaar vaderland, onder de zegenrijke regeering van een in woord en daad zich toonende Christen-Vórstinne, die God moge sparen nog jaren lang. En in deze plechtige bijeenkomst is het den recht en een zoete plicht vóór alles uiting te mogen geven aan de meest hartelijke gevoe lens van liefde, trouw en aanhankelijkheid jegens Z. H. den Paus, jegens den Heiligen Vader, van Wien wij hopen steeds de getrou- onderwijs in den vollen zin des woords. En eindelijk, en niet in de minste plaats, zal ons worden gevraagd dat wij door ons gebed door onzen arbeid door ons geld be vorderen, dat de millioenen buiten het Rijk in Europa, voor wie wij ook dragen groote verantwoordelijkheid, tot de rekenning van Christus' den Koning mogen worden ge bracht. Zoo zal ons streven er op gericht zijn, te bereiken, dat overal, waar de Nederland sche vlag is geheschen, er plaats zij voor >et Kruis. De. vorige Katholiekendag mocht worden gesloten met den zegen, gegeven door Monseigneur Callier, zaliger gedachtenis. Een maand geleden werd hij geroepen tot God. Nu voör de eerste maal nadien de Ka tholieken vergaderd zijn, zullen w\l stellig dezer dagen den ontslapen Kerkvorst in onze gebeden gedenken, daarmede gevend Barometerstand 9 uur v.m.: 766. Stilstand OPTICIENS FABRIKANTEN IJcht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.38. we, liefhebbende kinderen te zullen zijn en het beste bewijs van onze groote, harteUjke I .ii_ti-i nolo on orrthrip ncvOT" blijven Maar meer dan dit woord zal de daad der volgende dagen opnieuw bewijzen, dat Neêr- land's Katholieken steeds volgaarne volgen de richting, door den Paus gewezen, zich dón veilig wetend. Werd juist een jaar geleden door onze Oos- ténrijksche geloofsgenooten gehouden de schitterende Katholiekendag van Weenen, tén einde het Koningschap van Christus in alle geledingen des volks te doen doordringen, in de komende dagen zullen zij, die daartoe welwillend zich bereid verklaarden, ons voorhouden de schatten, door Z. H. Paus Plus XI in de encycliek „Quas primas" neer gelegd, ons leeren, hoe we die ter eere Gods, ten bate van ons zelf, van onze huisgezin nen, ten bate van Kerk, Staat en Maat schappij zullen kunnen en moeten ge bruiken. En wanneer wij dan onder het bezielend woord van hen, die ons wel zullen willen toespreken, de beste vóornemens maken ons dienovereenkomstig te gedragen, zullen we ons willen herinneren, dat onze arbeid, met name de gevaarvolle arbeid in het openbaar sociaal en politiek leven, noch voor ons zelf, noch voor de gemeenschap ten zegen, ja zelfs tot schade zal kunnen zijn, indien het niet voortkomt uit-, steunt op diepgaand godsdienstig, inwendig leven. Dankbaar zul len we beseffen het groote voorrecht, ons geschonken, te mogen leven onder het Decreet van Paus Pius X, grootscher en za liger gedachtenis,' over de veelvuldige H. Communie en metterdaad toonen overtuigd te zijn, dat, naarmate het leven drukker wordt, naarmate in het bijzonder het open baar leven meer van ons vragen gaat, we in diezelfde mate en niet het minst met het oog daarop wij steun, kracht en sterkte hebben te zoeken bü Jezus in het H. Sacra ment. Christus' Koningschap willen we erkend zien vóór alles, hoe zou het anders kunnen, in het'huisgezin, waartoe op te wekken het me een voorrecht zal wezen aanstonds aan een onzer meest gevierde redenaars het woord te mogen verleenen. Zeker, vele en velerlei zijn de problemen, die op heden zich stellen en oplossing be hoeven. Maar al te vaak wordt echter ver geten, dat vóór alles het gezin de aandacht vragen mag en moet, het gezin, dat onder verwijzing naar Gods schepping, aanspraak maken mag en moet op de prioriteit. Hulde daarom, groote hulde aan de „Union Internationale des Ligues Féminines Catholiques", die het zij met rechtmatigen trots en voldoening geconstateerd onder de bekwame leiding onzer sympathieke land- genoote, mevrouw SteenbergheEngeringh, de vorige maand in Den Haag samenkwam om te spreken over de verheffing van het zedelijk peil van het gezin, een onderwerp van zoodanige beteekenis, dat Zijne Excellen tie Mgr. Schioppa in de openingsrede meende te mogen zeggen, dat, naar het hem voor kwam. het door God ingegeven wezen moest. Hulde aan de Katholieke vróuwen der ver schillende landen, die, ziende hoe de grond slagen van het huwelijk werden, en steeds meer worden aangetast, ziende hoe de heilig ste rechten van vrouw en kind worden mis- bend, ziende, hoe het Christelijk gezin voor een goed deel reeds ondergraven is en met met Ineenstorting wordt bedreigd, als niet spoedig en afdoende wordt geholpen, met vrouwelijke gratie, gepaard aan mannelijke bracht der wereld hebben voorgehouden, wat bovenaan geplaatst moet wezen op de sociale en politieke urograms. dankbaarheid voor het vele en goede, door den beminden Bisschop gedurende een zoo lange reeks van jaren ten bate van het door hem zoo wijs bestuurd Bisdom Haar lem, ten bate van de Nederlandsche Kerk provincie, ten bate van het vaderland ver richt. Moge op de voorbede van den H. Servatius Gods onmisbaren zegen rusten op onzen arbeid. Vervolgens sprak de heer Henri Hermans lid der Tweede Kanier over „Het Koning schap van Christus in hét Huisgezin." De oude Moederkerk blijft de wereld ver bazen door haar jonge levenskracht. Waar het menschdom in nood of dwaling verkeert, daar komt zij ter hulp of wijst den weg. Onuitputtelijk is hare Liefde en ver heven hare Wijsheid. Nog altijd zien wij haar verschijnen als de Moeder en de Leer- ares der volkeren. Wij, de getuigen van een der meest bewo gen tijden in de wereldgeschiedenis; wij, die de vreeselijke gevolgen van allerlei valsche leerstellingen beleven en de maatschappij zien beroerd door geestelijke omwentelingen van ongewone kracht, wij stellen met diepe ontroering vast, dat ook de laatste blad zijden van het boek der wereldhistorie zijn geschreven in de profetische encyclieken der Pausen van Rome. Zij wezen den weg. Opnieuw aanschouwen wij het wonder van den „man Gods, staande op de hoogste hoogte onder Godes zonne, die met souver eine hand zijn wereldwijs gestamt van spreuken rondzaait in den donkeren nacht van zijn tijd.' De oorlog is geëindigd, maar nu reeds tien jaren lang zoekt men tevergeefs naar an dere grondslagen voor den wereldvrede, dan die, welke zijn aangewezen door de Pausen van Rome. Maar terwijl die zoekende wereld nu haar koningen en kiezers heeft onttroond, ver schijnt de Wachter op het Vatikaan om op nieuw te bevestigen het opperkoningschap van Christus. Christus, verklaart de Paus, is Koning omdat Hij zelf de waarheid is, en wij, ster velingen, de waarheid van Hem moeten ont vangen. Christus is in Zijn eeuwige wijsheid Koning van het verstand, heerschend over de harten Christus is Koning in eigenlijken zin. Van den Vader ontving Hij de macht, de eer en de heerschappij. Als de Zoon van God is Hij Koning van nature en als Verlos ser Koning, krachtens verworven recht. Zijn heerschappij van drievoudige macht: van Wetgever, Rechter en Uitvoerder, geldt voor de individuen, voor de huisgezinnen, en voor de staten. Hem als Koning erkennend, ont vangen wij vrijheid, orde en rust, eendracht en vrede. Het zijn deze waarheden, die wij gaan toe passen op het huisgezin; op de groote be teekenis van het familieleven voor de maat schappij, voor het individu, voor man, vrouw en kind; op de vele gevaren, die het huls gezin bedreigen, en op de redding en verhef fing van het huisgezin door het Koning schap van Christus. Het vierde gebod is door God gemaakt als de eerste sociale wet. „Drie onvergankelijke verhoudingen be- heerschen het leven van den mensch: gezag, gehoorzaamheid en broederliefde. De mensen wordt gevormd onder vader's oog op moeder's schoot. Het huiselijk leven is kiem en kracht van alle leven. Hoogste barometerstand 770.3 te Andenes. Laagste bar.stand 759.8 te Rochefort. Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Oostelijke richtingen, half tot zwaar be wolkt, droog weer, behoüdens kans op on weer, iets warmer. De ouders zijn dan ook 4e eerste en voor naamste sociale werkers. Wat de samenleving vóór alles noodig heeft, is niet de sociale organisatie, maar de sociale mensch. In hem vindt het so ciale leven zijn oorsprong. En deze mensch moet groeien uit de ziel van de moeder en het geweten van den vader, als de eik uit de vrucht. Het is verwonderlijk, dat er nog sociale hervormers zijn, die dit niet beseffen! Sommigen hunner willen een wereld her vormen, maar zijn onbekwaam om een gezin te besturen. Daar zijn er zelfs en niet weinigen die zich socialisten noemen, maar den so cialen mensch willen verstikken in de kiem door het organisme van de familie aan te tasten, door stelselmatig te bevorderen: uit huizigheid, onnatuurlijke geboortebeperking en echtscheiding. Dit is revolutie van de ergste soort! In het huisgezin moeten door gezag, ge hoorzaamheid en liefde karakters worden gevormd, om voor de maatschappij te kun nen rekenen op sociale menschen, die weten .te leiden en te volgen, en stuwkracht geven aan het beginsel der solidariteit. Ongelukkig de maatschappij, wanneer het geluk is verdreven uit hare huisgezinnen. Vanzelfsprekend is het familieleven ook een groote schat voor den mensch, voor man vrouw en kind. Wanneer er nog een paradijs op aarde mogelijk is, dan kan men het vinden aan den huiseljjken haard. moet op wederzijdsche achting gegrond vest zijn. Als wij onze kleine, slechte ge woonten en eigenaardigheden, die an deren hinderen, zelf niet inzien, dan mogen wij. ons ook niet verwonderen, wanneer die ten slotte bij den ander een grondigen afkeer opwekken. Tot zulke slechte gewoonten behoort de veronacht zaming van mond en tanden (onzuivere ademI). Ieder, dien het betreft, zal den ander, die uit kieschheid dit lastige thema tot nog toe niet aanroerde, ziin dank betuigen door van nu af aan mond en tanden met het beproefde Odol te verzorgen. Odol is een bij uitstek anti septisch mondwater. Geregelde mond- spoelingen met Odol waarborgen een f ris ch-g e urend en adem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1